Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Agatha Christie

   
Uppdaterad: 2010-06-06
Förkortningar...
ID Bok Pris
028379
Bayard, Pierre
Vem dödade Roger Ackroyd!. Mysteriet bakom mysteriet i Agatha Christies Dolken från Tunis.
Stockholm:Fischer & Co, 2001. 210x140 mm. Pappband. 208s, orig.tit. Qui a tué Roger Ackroyd (1998), skomsl
80:-
010324
Christie, Agatha
4.50 from Paddington
London:Collins, 1961. Pocket. 189s 4:e utg Fontana Books fb 434. något nött
40:-
005811
Christie, Agatha
4.50 from Paddington
London:Collins, 1964. Pocket. 189s 5:e utg Fontana Books fb 434. något nött
40:-
032374
Christie, Agatha
4.50 from Paddington
London:Collins, 1961. Pocket. 219s,
40:-
032373
Christie, Agatha
4.50 from Paddington
London:Collins, 1957. Clbd. 256s 1:a utg Crime Club Choice skyddsomslag med små revor i övrigt gott skick
90:-
022375
Christie, Agatha
4.50 från Paddington
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1980. Pappband. 279s, skomsl
50:-
025952
Christie, Agatha
4.50 från Paddington
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. Pocket. 208s, Delfin 318
40:-
032372
Christie, Agatha
4.50 från Paddington
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1985. Pappband. 208s, skyddsomslag saknas
40:-
032371
Christie, Agatha
4.50 från Paddington
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1958. Hft. 244s, 1:a sv. utg åttonde till tionde tusendet. .namnt.
80:-
005824
Christie, Agatha
A Caribbean Mystery
London:Collins, 1966. Pocket. 157s Fontana Books fb 1418
40:-
032377
Christie, Agatha
A Caribbean Mystery
London:Collins, 1969. Pocket. 157s Fontana Books fb 1418 fifth impression
40:-
032376
Christie, Agatha
A Murder is Announced
London:Pan, 1959. Pocket. 204s, 2nd printing
40:-
011717
Christie, Agatha
A Murder is Announced
London:Collins, 1963. Pocket. 191s, Fontana 657, namnt. nött
40:-
012386
Christie, Agatha
A Murder is Announced
London:Collins, 1983. Pocket. 221s, Fontana 6528
40:-
009818
Christie, Agatha
A Pocket full of Rye
New York:Pocket Books, 1963. Pocket. 182s 3:e tryckningen
40:-
032375
Christie, Agatha
A Pocket full of Rye
New York:Pocket Books, 1970. Pocket. 188s, 9th impression
40:-
014935
Christie, Agatha
ABC-morden
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1951. Clryggbd. 253s, Triumfserien, originalets titel The ABC murders, blekt rygg
50:-
015511
Christie, Agatha
ABC-morden
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1998. Pappband. 222s, skomsl. originalets titel The ABC murders (1935)
50:-
028662
Christie, Agatha
ABC-morden
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1967. Pocket. 174s ,En Zebrabok, orig.titel The ABC Murders,
40:-
009425
Christie, Agatha
ABC-Morden
Stockholm:Albert Bonnier, 1982. Clbd. 222s, skomsl
50:-
028661
Christie, Agatha
ABC-morden
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 174s, Delfin 292, orig.titel The ABC Murders, fuktfl. rygg
30:-
005943
Christie, Agatha
ABC-morden
Stockholm:Bonnier Pocket, 1987. Pocket. 174s
40:-
032378
Christie, Agatha
After the Funeral
London:Collins, 1959. Pocket. 192s Fontana Books fourth impression
40:-
021678
Christie, Agatha
After the Funeral
London:Collins, 1970. Pocket. 192s Fontana Books fb 2143
40:-
027349
Christie, Agatha
After the Funeral
London:Collins, 1953. Clbd. 191s, The Crime Club ( skyddsomslag saknas) namnt.
60:-
032408
Christie, Agatha
And then there were none
Glasgow:Fontana/Collins, 1990. Pocket. 221s, orig.titel Ten Little Niggers (1939)
40:-
018851
Christie, Agatha
And then there were none
Glasgow:Fontana/Collins, 1986. Pocket. 192s, orig.titel Ten Little Niggers (1939)
40:-
032379
Christie, Agatha
And then there were none
Pocket Books, 1972. Pocket. 173s, orig.titel Ten Little Niggers (1939)
40:-
032380
Christie, Agatha
Appointment with death
New York:Dell, 1971. Pocket. 192s,
40:-
019347
Christie, Agatha
At Bertram's Hotel
London:Collins, 1965. Pocket. 192s Fontana Books 3487
40:-
027348
Christie, Agatha
At Bertram's Hotel
London:Collins, 1965. Clbd. 255s 1:a utg The Crime Club skyddsomslag saknas. Bra skick.
80:-
032381
Christie, Agatha
Badortsmysteriet
Stockholm:Bonniers Kriminalklassiker, 2002. Pappband. 210s, orig titel Peril at End House (1932) skyddsomslag saknas
90:-
015988
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1955. Hft. 221s, namnt. 1:a utg., originalets titel After the Funeral nött, rygg skada.
50:-
016471
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1955. Hft. 221s, 1:a sv utg. åttonde -tionde tusendet , originalets titel After the Funeral (1955) mindre fuktfläck
70:-
028688
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1980. Pocket. 221s, eng. titel After the Funeral,(1953) Delfinserien D 304,
40:-
032382
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2000. Pappband. 311s, originalets titel After the Funeral (1953)
50:-
032383
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1986. Pappband. 287s, skomsl, originalets titel After the Funeral (1953)
50:-
028690
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1971. Pocket. 221s, eng. titel After the Funeral,(1953) Delfinserien D 304,
40:-
016469
Christie, Agatha
Begravningar är farliga
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1958. Pappband. 287s, skomsl, originalets titel After the Funeral (1953)
50:-
026355
Christie, Agatha
Bertrams Hotell
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1974. Klotband. 216s, skomsl. orig. titel At Bertram's Hotel (1965)
60:-
032407
Christie, Agatha
Bertrams Hotell
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1968. Ills.pappbd. 239s, orig. titel At Bertram's Hotel (1965)
50:-
019356
Christie, Agatha
By the Pricking of My Thumbs
New York:Pocket Books, 1969. Pocket. 208s, namnt.
40:-
019565
Christie, Agatha
By the Pricking of My Thumbs
London:Fontana, 1973. Pocket. 191s, Fontana 3018
40:-
014980
Christie, Agatha
By the Pricking of My Thumbs
London:Fontana Collins, 1984. Pocket. 191s,
40:-
029860
Christie, Agatha
Cards on the Table
London:Collins / The Crime Club, 1950. 190x120 mm. Cloth. 286s, 5th impression January 1950
70:-
012340
Christie, Agatha
Cards on the Table
New York:Dell, 1963. Pocket. 190s , nött
40:-
020183
Christie, Agatha
Cards on the Table
London:Fontana / Collins, 1989. Pocket. 224s,
40:-
010323
Christie, Agatha
Cards on the Table
London:Collins, 1970. Pocket. 192s Fontana Books fb 1729, namnt.
40:-
032409
Christie, Agatha
Cat Among the Pigeons
London:The Crime Club Collins, 1959. Clbd. 255s, utan skyddsomslag
50:-
010328
Christie, Agatha
Cat Among the Pigeons
London:The Crime Club Collins, 1960. Clbd. 255s, skomsl med revor, 2nd. edition
60:-
018849
Christie, Agatha
Crooked House
London:Collins, 1972. Pocket. 160s,Fonta books 2889, 8:e utg.
40:-
012151
Christie, Agatha
Curtain
Taipei:Imperial Book, 1975. Imit.skbd. 238s, skomsl.
60:-
013177
Christie, Agatha
Curtain Poirots last Case
Glasgow:Collins, 1980. Pocket. 188s Fontana Books fb 4277, namnt second impression
40:-
010723
Christie, Agatha
Curtain Poirots last Case
Glasgow:Collins, 1976. Pocket. 188s Fontana Books fb 4277, namnt
40:-
016475
Christie, Agatha
Cyankalium och champagne
Stockholm:Albert Bonnier, 1951. Hft. 266s, orig.titel Sparkling Cyanide, tillskr.
80:-
018187
Christie, Agatha
Cyankalium och champagne
Stockholm:Albert Bonnier, 1985. Pappband. 280s, orig.titel Sparkling Cyanide, skomsl.
50:-
017964
Christie, Agatha
Cyankalium och champagne
Stockholm:Bokförlaget Aldus/Bonniers, 1971. Pocket. 207s, orig.titel Sparkling Cyanide, Delfinserien D 383
40:-
031358
Christie, Agatha
Damen med slöjan.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1977. Pappband. 140s. (skyddsomslag saknas), orig titel 13 for Luck! (1961) mindre skada övre del rygg.
270:-
016605
Christie, Agatha
Das Geheimnis von Sittaford
München:Goldmanns Taschen-Krimi, 1960. Pocket. 187s
40:-
032410
Christie, Agatha
De fyra stora
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1971. Pocket. 166s Orginaltitel: The big four (1927) Zebra 254, bläckkludd på sid 3., veck på omslag
40:-
032285
Christie, Agatha
De fyra stora
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1971. Pocket. 166s Orginaltitel: The big four (1927) Zebra 254, mindre märke främre omslag
80:-
020229
Christie, Agatha
Dead Man's Folly
London:The Crime Club Collins, 1956. Clbd. 256s, skyddsomslag saknas, gott skick
80:-
030098
Christie, Agatha
Dead man's Folly
London:Fontana, 1980. Pocket. 192s,
40:-
030097
Christie, Agatha
Death Comes as the End
London:Pan Books, 1963. Pocket. 221s,
40:-
026174
Christie, Agatha
Death Comes as the End
London:Collins, 1981. Pocket. 191s
40:-
017218
Christie, Agatha
Death Comes as the End
London:Collins, 1970. Pocket. 191s Fontana Books fb 1736
40:-
020153
Christie, Agatha
Death in the Clouds
London:Pan, 1966. Pocket. 188s
40:-
013196
Christie, Agatha
Death on the Nile
Harmondsworth:Penguin, 1958. Pocket. 249s,
40:-
032411
Christie, Agatha
Den flygande döden
Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 203s. orig.titel Death in the clouds (1935) skyddsomslag saknas
90:-
031357
Christie, Agatha
Den oväntade gästen. Omarbetad till roman av Charles Osborne
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2001. Pappband. 159s. (skyddsomslag saknas)
90:-
016854
Christie, Agatha
Destination unknown
London:Fontana/Collins, 1964. Pocket. 191s
40:-
032412
Christie, Agatha
Destination unknown
London:Fontana/Collins, 1989. Pocket. 214s,
40:-
029204
Christie, Agatha
Det stumma vittnet
Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 244s, orig.titel Dumb Witness (1937) skomsl
60:-
018385
Christie, Agatha
Det stumma vittnet
Stockholm:Bonniers, 1974. Clbd. 230s, orig.titel Dumb Witness (1937) skomsl.
60:-
010468
Christie, Agatha
Dolken från Tunis
Falun:B. Wahlström, 1984. Pocket. 253s, orig.tit. Murder of Roger Ackroyd
40:-
029324
Christie, Agatha
Dolken från Tunis
Stockholm:B. Wahlström, 2007. Pocket. 233s, orig.tit. Murder of Roger Ackroyd
40:-
018677
Christie, Agatha
Dolken från Tunis
Stockholm:B. Wahlström, 1940. Hfrbd. 256s, orig.tit. The murder of Roger Ackroyd.
60:-
005954
Christie, Agatha
Dolken från Tunis
Stockholm:B. Wahlström, 1964. Clbd. 253s, orig.tit. The murder of Roger Ackroyd. Månadsdeckare. skomsl.
50:-
032414
Christie, Agatha
Dolken från Tunis
Stockholm:B. Wahlström, 1959. Clbd. 252s, orig.tit. The murder of Roger Ackroyd, namnt. Wahlströms detektivserie , namnt.
40:-
010161
Christie, Agatha
Dolken från Tunis
Stockholm:Wahlströms, 1995. Ills.pappbd. 253s, orig.tit. The murder of Roger Ackroyd
50:-
027329
Christie, Agatha
Double Sin. Featuring Hercule Poirot and Miss Marple
New York:Dell, 1970. Pocket. 191s,
60:-
010725
Christie, Agatha
Dumb Witness
London:Fontana, 1983. Pocket. 217s.
40:-
005828
Christie, Agatha
Dumb Witness
London:Pan Books, 1972. Pocket. 217s.
40:-
025814
Christie, Agatha
Död mans fåfänga
Stockholm:Bonniers, 1984. Pappband. 222s, orig.titel Dead man's folly (1956) namnt.
60:-
012389
Christie, Agatha
Döden på Nilen
Stockholm:Bonniers, 1985. Pappband. 281s, orig.titel Death on the Nile,
60:-
032415
Christie, Agatha
Döden på Nilen
Stockholm:Bonniers, 1978. Pocket. 281s, orig.tit. Death on the Nile
50:-
018853
Christie, Agatha
Döden på Nilen
Stockholm:Bonniers, 1981. Pappband. 281s, skomsl, orig.titel Death on the Nile (1937)
50:-
014643
Christie, Agatha
Döden till mötes
Stockholm:Bonniers, 1985. Pappband. 255s, originalets titel Appointment with death (1938) skomsl,
60:-
005957
Christie, Agatha
Döden till Mötes
Stockholm:Aldus, 1975. Pocket. 189s, orig.tit. Appointment with death, Delfinserien D 528
40:-
032416
Christie, Agatha
Döden till mötes
Stockholm:Bonniers, 2000. Ills pappband. 239s, originalets titel Appointment with death (1938)
60:-
021246
Christie, Agatha
Easy to Kill
New York:Pa Kangaroo Books, Pocket. 174s, eng. orig titel Murder is Easy (1938), ex libr.
60:-
014300
Christie, Agatha
Elephants can remember
London:Fontana, 1978. Pocket. 160s, namnt.
40:-
032417
Christie, Agatha
Elephants can remember
New York:Dell, 1973. Pocket. 237s,
50:-
020607
Christie, Agatha
En dos stryknin
Stockholm:Albert Bonnier, 1972. Pocket. 187s, originalets titel The mysterious Affair at Styles. Delfin 430
40:-
032370
Christie, Agatha
En dos stryknin
Stockholm:Albert Bonnier, 1953. Hft. 217s, Trumf-serien, överstruken namnteckning, nött rygg
50:-
010728
Christie, Agatha
En dos stryknin
Stockholm:Albert Bonnier, 1990. Pocket. 187s, originalets titel The mysterious Affair at Styles
40:-
026273
Christie, Agatha
En ficka full med råg
Stockholm:Bonniers, 1971. Klotband. 237s, orig.til. A pocket full of rye (1953) skyddsomslag saknas
40:-
026274
Christie, Agatha
En ficka full med råg
Stockholm:Bonniers / Lettura, 1979. Pappband. 237s, skomsl, orig.til. A pocket full of rye (1953) namnt.
50:-
026573
Christie, Agatha
En ficka full med råg
Stockholm:Bonnies, 1954. Hft. 244s, orig.til. A pocket full of rye (1953) nött, inlaga lite lös, mindre skada rygg. namnt.
50:-
023472
Christie, Agatha
En flicka kom till Bagdad
Stockholm:Albert Bonnier, 1953. Hft. 248s Orginaltitel: They came to Baghdad, nött, namnt.
80:-
018188
Christie, Agatha
En flicka kom till Bagdad
Stockholm:Alb. Bonniers, 1976. Clbd. 225s, orig.titel They came to Baghdad, skomsl
50:-
019064
Christie, Agatha
Endless Night
New York:Pocket Books, 1969. Pocket. 181s, mindre veck på omslag.
40:-
020154
Christie, Agatha
Endless Night
London:The Crime Club Collins, 1967. Pappband. 224s, skyddsomslag saknas.
70:-
016474
Christie, Agatha
Ett karibiskt mysterium
Stockholm:Albert Bonnier, 1965. Hft. 195s. Orginaltitel: A Caribbean Mystery (1964).
90:-
032420
Christie, Agatha
Ett karibiskt mysterium
Stockholm:Albert Bonnier, 1975. Pappband. 210s. Orginaltitel: A Caribbean Mystery (1964), skomsl
70:-
022106
Christie, Agatha
Ett karibiskt mysterium
Stockholm:Albert Bonnier, 1990. Pappband. 210s. Orginaltitel: A Caribbean Mystery (1964), skomsl med mindre revor.
60:-
032284
Christie, Agatha
Ett mord annonseras
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1957. dek..pappbd. 254s, orig.til. A murder is announced.
40:-
013881
Christie, Agatha
Ett mord annonseras
Stockholm:Albert Bonnier, 1997. Pappband. 251s, orig.til. A murder is announced (1950). Skomsl
50:-
015675
Christie, Agatha
Ett mord annonseras
Stockholm:Bonnier, 1986. Pocket. 211s, Bonnierpocket
40:-
005966
Christie, Agatha
Ett mord annonseras
Stockholm:Aldus/Bonniers, 1962. Pocket. 211s, orig.til. A murder is announced, Delfinserien D 73. namnt.
40:-
032421
Christie, Agatha
Ett sting i tummen
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1998. Pappband. 214s, orig.tit. By Pricking of My Thumbs, skyddsomslag saknas
70:-
030096
Christie, Agatha
Evil under the sun
New York:Pocket Books, 1963. Pocket. 183s, 8th printing
60:-
020155
Christie, Agatha
Evil under the sun
New York:Fontana / Collins, 1971. Pocket. 219s,
40:-
014341
Christie, Agatha
Fem små grisar
Stockholm:Aldus/Bonniers, 1966. Pocket. 197s, orig.titel Five Little Pigs, Delfinbok D 213., nött
40:-
016694
Christie, Agatha
Fem små grisar
Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 208s, orig.titel Five Little Pigs skomsl
50:-
020960
Christie, Agatha
Five Little Pigs - A white circle pocket novel.
London:Collins - The Crime Club, Pocket. 192s, fuktfläck övre fals, mindre reva rygg.
40:-
017606
Christie, Agatha
Funerals are fatal
New York:Pocket Books, 1972. Pocket. 213s , orig.titel After the Funeral (1953) namnt. veck och mindre reva främre omslag.
60:-
030158
Christie, Agatha
Gropen
Stockholm:Bonniers, 1981. Pocket. 220s, orig.titel The Hollow. Delfin 672
50:-
032422
Christie, Agatha
Gropen
Stockholm:Bonniers, 1973. Clbd. 239s, orig.titel The Hollow (1946) , utan skyddsomslag
90:-
030021
Christie, Agatha
Hallowe'en Party
New York:Pocket Books, 1970. Pocket. 185s,
40:-
026272
Christie, Agatha
Hemligheten på Chimneys
Stockholm:Aldus Delfinserien, 1972. Pocket. 245s, Delfin 368. originalets titel The secret of Chimneys
40:-
026271
Christie, Agatha
Hemligheten på Chimneys
Stockholm:Bonniers, 1960. Pocket. 220s, Zebrabok Z 108. originalets titel The secret of Chimneys, namnt.
40:-
010731
Christie, Agatha
Hercule Poirot's Christmas
New York:Harper Paperbacks, 1992. Pocket. 243s, namnt.
40:-
032425
Christie, Agatha
Hercule Poirots jul
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1957. Hft. 220s, 1:a sv utg. orig. titel Hercule Poirot's Christmas sjunde - tionde tusendet
80:-
032424
Christie, Agatha
Hercule Poirots jul
Stockholm:Bonnier, 1973. Pocket. 201s, orig.titel Hercule Poirot's Christmas (1939)
40:-
016607
Christie, Agatha
Hercule Poirots jul
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1957. Hft. 220s, 1:a sv utg. orig. titel Hercule Poirot's Christmas
90:-
026117
Christie, Agatha
Hercule Poirots jul
Stockholm:Bonnier, 1983. Pocket. 201s, orig.titel Hercule Poirot's Christmas (1939) namnt.
40:-
015643
Christie, Agatha
Hercule Poirots jul
Stockholm:Bonniers, 1989. Pappband. 234s, skomsl. originalets titel Hercule Poirot's Christmas (1938)
50:-
030019
Christie, Agatha
Hercule Poirots jul
Stockholm:Bonnier, 1973. Pocket. 201s, orig.titel Hercule Poirot's Christmas (1939) Delfin 471
40:-
032426
Christie, Agatha
Herkules Storverk
Stockholm:Bonniers, 2001. Pappband. 286s , orig.titel The Labours of Hercules skyddsomslag saknas.
150:-
026867
Christie, Agatha
Hickory Dickory Death
New York:Pocket Books, 1970. Pocket. 164s,
40:-
018388
Christie, Agatha
Hickory Dickory Dock
London:Collins, 1976. Pocket. 191s 10.e utg Fontana Books
40:-
032467
Christie, Agatha
Hickory, Dickory, Dock
London:Pan Books, 1967. Pocket. 189s, namnt.
40:-
032468
Christie, Agatha
Högt vatten
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1970. Pocket. 216s Delfinserien D 347. originaltitel Taken at the flood (1948)
40:-
032469
Christie, Agatha
Högt vatten
Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 236s, skomsl. originaltitel There is a Tide (1948)
50:-
025742
Christie, Agatha
Högt vatten
Stockholm:Bonniers, 1948. Hft. 237s, 11:e tusendet, There is a Tide (1948) tejplagad, tillskrift
70:-
023474
Christie, Agatha
Högt vatten
Stockholm:Bonnier Pocket, 1984. Pocket. 216s originaltitel Taken at the flood (1948)
40:-
014845
Christie, Agatha
Högt vatten
Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 236s, skomsl. originaltitel There is a Tide (1948)
50:-
020188
Christie, Agatha
Högt vatten
Stockholm:Bonniers, 1948. Hft. 237s, elfte tusendet, originaltitel There is a Tide (1948) liten nagg främre omslag.
90:-
032471
Christie, Agatha
Katt bland duvor
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1960. Hft. 216s. orig.titel Cat among the Pigeons (1959), elfte - trettonde tusendet
80:-
032470
Christie, Agatha
Katt bland duvor
Stockholm:Bonniers Förlag, 1986. Pappband. 257s. skomsl, orig.titel Cat among the Pigeons,
50:-
018010
Christie, Agatha
Katt bland duvor
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1960. Hft. 216s. orig.titel Cat among the Pigeons (1959), omslag i plast tejp.
90:-
012322
Christie, Agatha
Klockan K
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1984. Pappband. 255s, skomsl. engelska originalets titel Towards Zero (1944)
60:-
009417
Christie, Agatha
Klockan K
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1945. Hft. 249s, engelska originalets titel Towards Zero, 1:a utg. försättsblad borta, reva i rygg
70:-
020189
Christie, Agatha
Klockan K
Stockholm:Aldus, 1974. Pocket. 188s, engelska originalets titel Towards zero nött. Delfin 289
40:-
026270
Christie, Agatha
Konstiga huset
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1966. Pocket. 187s, Zebra-bok Z 12 orig.titel Crooked House (1949)
40:-
014665
Christie, Agatha
Konstiga huset
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1977. Pappband. 220s. orig.titel Crooked House (1949) skomsl. ex libris
60:-
032473
Christie, Agatha
Konstiga huset
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1990. Pappband. 220s. orig.titel Crooked House (1949) skomsl. ex libris
60:-
032472
Christie, Agatha
Konstiga huset
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1978. Pappband. 220s. orig.titel Crooked House utan skyddsomslag
40:-
022371
Christie, Agatha
Korten på bordet
Stockholm:Bonnier Pocket, 1987. Pocket. 186s. orig.titel Cards on the table.
40:-
025598
Christie, Agatha
Korten på bordet
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1964. Pocket. 186s, Zebra nr 177, orig.titel Cards on the table. namnt.
40:-
032474
Christie, Agatha
Korten på bordet
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1990. Pappband. 186s, , orig.titel Cards on the table. skyddsomslag saknas
70:-
012531
Christie, Agatha
Le Couteau sur la nuque
Paris:Librairie des Champs-Elysées, Pocket. 247s, orig. titel Lord Edgware dies.
40:-
012532
Christie, Agatha
Le Major parlait trop
Paris:Librairie des Champs-Elysées, Pocket. 184s, orig. titel The Caribbean mystery
40:-
011713
Christie, Agatha
Le mystérieux Mr Quinn
Paris:Librairie des Champs-Elyssees, 1970. Pocket. 186s, namnt. orig.titel The mysterious Mr Quin.
40:-
012533
Christie, Agatha
Le train de 16h50
Paris:Librairie des Champs-Elysées, Pocket. 254s, orig. titel 4.50 from Paddington
40:-
012534
Christie, Agatha
Les enquêtes d'Hercule Poirot
Paris:Librairie des Champs-Elysées, Pocket. 183s, orig. titel Poirot investigates
40:-
012535
Christie, Agatha
Les vacances d'Hercule Poirot
Paris:Librairie des Champs-Elysées, Pocket. 319s,orig. titel Evil under the sun
40:-
032476
Christie, Agatha
Liket i biblioteket
Stockholm:Bonnierpocket, 1988. Pocket. 156s. orig.titel The body in the library (1942)
40:-
022374
Christie, Agatha
Liket i biblioteket
Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 156s. orig.titel The body in the library (1942) skomsl
60:-
017961
Christie, Agatha
Liket i biblioteket
Stockholm:Aldus/Bonniers, 1979. Pocket. 156s. orig.titel The body in the library (1942) Delfinbok D 134
40:-
032475
Christie, Agatha
Liket i biblioteket
Stockholm:Aldus/Bonniers, 1964. Pocket. 156s. orig.titel The body in the library (1942) Delfinbok D 134 namnt.
40:-
010824
Christie, Agatha
Lord Edgware Dies
London:Collins, 1973. Pocket. 192s Fontana Books 3059
40:-
031359
Christie, Agatha
Mannen i brunt
Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 276s. orig.titel The man in the brown suit (1924) skyddsomslag saknas
90:-
020227
Christie, Agatha
Miss Marple's final cases
London:Fontana / Collins, 1980. Pocket. 153s,
40:-
031586
Christie, Agatha
Miss Marples sista fall
Stockholm:Bonniers, 1978. Pappband. 216s. skomsl,orig.titel Sleeping murder (1976)
80:-
012785
Christie, Agatha
Mod nulpunktet
Köpenhamn:Forum, 1973. Pocket. 174s orig.titel Towards Zero (1944) texten på danska
40:-
021791
Christie, Agatha
Mord i Mesopotamien
Stockholm:Bonniers, 1984. Pappband. 266s. skomsl, orig.titel Murder in Mesopotamia (1936)
70:-
032477
Christie, Agatha
Mord i Mesopotamien
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1959. Pappband. 255s. orig.titel Murder in Mesopotamia, med trasigt skyddsomslag
60:-
021719
Christie, Agatha
Mord i Mesopotamien
Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 266s. skomsl, orig.titel Murder in Mesopotamia (1936)
70:-
029074
Christie, Agatha
Mord klockan fem?
Stockholm:Bonnierpocket, 1996. Pocket. 235s Orginaltitel: Hickory Dickory Dock (1955)
40:-
013344
Christie, Agatha
Mord klockan fem?
Stockholm:Albert Bonnier, 1966. Pocket. 191s Orginaltitel: Hickory Dickory Dock. Zebrapocket nr 14 nött
40:-
017304
Christie, Agatha
Mord klockan fem?
Stockholm:Albert Bonnier, 1978. Pappband. 235s Orginaltitel: Hickory Dickory Dock (1955) skomsl
50:-
024893
Christie, Agatha
Mord klockan fem?
Stockholm:Albert Bonnier, 1988. Pappband. 235s Orginaltitel: Hickory Dickory Dock (1955) skomsl.
60:-
014695
Christie, Agatha
Mord klockan fem?
Stockholm:Albert Bonnier, 1974. Clbd. 235s Orginaltitel: Hickory Dickory Dock (1955) skomsl. namnt.
50:-
032478
Christie, Agatha
Mord per korrespondens
Stockholm:Bonniers, 1975. Clbd. 221 s. orig.titel: The moving finger (1942) skomsl.
60:-
026196
Christie, Agatha
Mord per korrespondens
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1984. Pappband. 258 s. orig.titel: The moving finger (1942)
50:-
018384
Christie, Agatha
Mord per korrespondens
Stockholm:Albert Bonnier, 1951. Hft. 255s. orig.titel: The moving finger. Trumfserien, mindre skada rygg.
90:-
032479
Christie, Agatha
Mord på allhelgonadagen
Stockholm:Bonnier, 1984. Pappband. 209 s. orig.titel Hallowe'en party (1969) utan skyddsomslag
130:-
005993
Christie, Agatha
Mord på ljusa dagen
Stockholm:Aldus/Bonnier, 1969. Pocket. 181s. orig.titel Evil under the sun, Delfinserie D326
40:-
014666
Christie, Agatha
Mord på ljusa dagen
Stockholm:Bonnier, 1986. Pappband. 228 s. orig.titel Evil under the sun (1940) skomsl.
50:-
010160
Christie, Agatha
Mord på ljusa dagen
Stockholm:Bonnierpocket, 1982. Pocket. 181s. orig.titel Evil under the sun
40:-
010920
Christie, Agatha
Mord på ljusa dagen
Stockholm:Bonnierpocket, 1987. Pocket. 181s. orig.titel Evil under the sun
40:-
032482
Christie, Agatha
Mord är lätt
Stockholm:Alb. Bonniers, 1988. Pappband. 213s, Orginaltitel: Murder is easy (1939) skomsl namnt.
80:-
032481
Christie, Agatha
Mord är lätt
Stockholm:Alb. Bonniers, 1970. Biblioteksband. 213s, , Orginaltitel: Murder is easy (1939)
70:-
028689
Christie, Agatha
Mord är lätt
Stockholm:Bonnier, 1985. Pocket. 213s Orginaltitel: Murder is easy (1939)
40:-
025697
Christie, Agatha
Mordet i prästgården
Stockholm:Bonniers, 2005. Pappband. 297s. orig.titel The Murder at the Vicarage (1930), skomsl
50:-
013513
Christie, Agatha
Mordet i prästgården
Stockholm:Bonniers, 1989. Pappband. 275s. orig.titel The Murder at the Vicarage (1930), skomsl
50:-
032480
Christie, Agatha
Mordet i prästgården
Stockholm:Bonniers, 2000. Ills.pappband. 297s. orig.titel The Murder at the Vicarage (1930), nyskick
50:-
005992
Christie, Agatha
Mordet i prästgården
Stockholm:Aldus/Bonnier, 1967. Pocket. 224s. orig.titel The Murder at the Vicarage, Delfinserie D 263
40:-
009558
Christie, Agatha
Mordet i prästgården
Stockholm:Bonnier, 1987. Pocket. 224s. orig.titel The Murder at the Vicarage (1930). 3:e uppl
40:-
005994
Christie, Agatha
Mordet på Orientexpressen
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1953. Hft. 220s, orig.tit Murder on the Orient Express. Triumfserien. namnt.nött rygg.
60:-
 
Åter till toppen