Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Dalarna

   
Uppdaterad: 2009-01-18
Förkortningar...
ID Bok Pris
014179
Armborstet 1954. Årsskrift för Kungl Dalregementets Kamratförening. Bl.a. Kungl. Dalregements historia 1800-1899. Rommehed. Trumslagare Tillberg. Soldatnamn i Dalarna. Soldathustruns midsommarfärd
1954. 210x150 mm. Hft. 280s+annonser. ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri, Falun. Något nötta omsl
80:-
008519
Brefkort från Finnmarken. En hyllning till Dan Andersson och andra bygdeskildrare
Lindesberg:Bergslagsposten, 200x200 mm. Ills.pappbd. 164s ill sv/v. Handlar bl.a. om Dan Andersson och Anton " Granman " Hedlund vilken också signerat i boken. Även utgiven som Dan Andersson-sällskapets skriftserie 23
70:-
009575
Daedalus 1967. Tekniska Museets årsbok. Bl.a. Engelsberg´s Oil Factory. Torsebo krutbruk i Skåne. Konsturet i Luns domkyrka. Svabensverk-ett järnbruk i ödemarken
Stockholm:250x190 mm. Ills.pappbd. 207s+annonser ill sv/v och färg
60:-
009355
Dalarnas Hembygdsbok 1965. Kulturhistoriska sevärdheter i Dalarna.
Falun:Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1966. 220x180 mm. Ills.pappbd. 239s ill sv/v. Annonser. Tryck: Falu Nya Boktryckeri
80:-
025129
En Krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till våra dagar
Göteborg:1971. 180x110 mm. Pappband. 66s ill sv/v Tryck: Wezäta. Skyddskasett
40:-
006460
En Krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till våra dagar
Göteborg:1965. 180x110 mm. Pappband. 65s ill sv/v Tryck: Wezäta
40:-
024974
Ett urval bilder över gamla Falun. Vyalbum
Korsnäs:Strålin & Persson, 1961. 160x230 mm. 106 svartvita fotografier över Falun
100:-
023865
Falun
Falu kommun, 1973. 200x140 mm. Ills.pappband. 121s ill sv/v. Kartor. Tryck: Västra Aros TRyckeri, Västerås. Text även på engelska, tyska, finska och franska
50:-
012049
Fataburen. 1913/1 Bl.a. Ellen Raphael; Öländska gårdar och deras inventarier. S. Lampa; Brytningen mellan gammalt och nytt i Knallebygden. L. Hagberg; Matmässa i Gagnef
Stockholm:250x170 mm. Tidskrift. 64s ill sv/v. Ouppskuren. Fint ex
100:-
021927
Folkarebygden 1975. Årsskrift för kulturfrågor i Folkare utgiven av Avesta Kulturnämnd. Bl.a. Minnen från Fors. Hornsdals bruk. Avesta
Avesta:1975. 220x150 mm. Hft. 85s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri
50:-
027672
Folkarebygden 1984. Årsskrift för kulturfrågor i Folkare utgiven av Avesta Kulturnämnd. Bl.a. Avesta Orkesterförening 1922-1952. Orglar i Folkärna och By
Avesta:1984. 220x150 mm. Hft. 88s. Annonser. ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri
50:-
009513
Folkärna. En kortfattad orientering om dåtid och nutid
Folkärna sockenbokskommité, 1966. 210x140 mm. Hft. 52s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri
60:-
026773
Historien om en gård i Tällbergs by. Gatugården i Tällberg från 1400-talet till dagens moderna Åkerblads Hotell och Gästgiveri
Grycksbo:1991. 240x170 mm. Hft. 106s ill sv/v Tryck: Strålins Tryckeri
50:-
017506
Kungl. Dalregementet 350 år. Armborstet 1975. Försvarsviljan förr och nu
Falun:Kungl. Dalregementets Kamratförening, 1975. 210x170 mm. Hft. 204s ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri
80:-
022830
Land och folk. Illustrerad tidskrift för folklifsteckningar och reseskildringar utgifwen af Sällskapet för nyttiga kunskapers spridande. 1875. Bl.a. Hofweri i Halland. Skärgården och fisket i Bohuslän. Herjedalen. Nora Bergslag vid slutet av år 1784
Stockholm:1875. 220x150 mm. Hfrbd. (4), 256s ill med träsnitt.Tryck: Centraltryckeriet. Biblioteksex. Bandet nött. Inlagan fin. Innehåller även: Risingebygden för femtio år sedan
240:-
022986
Malung. Tredje Delen. Ur en sockens historia. Malung skinnare. Ett månghundraårigt hantverk, dess utövning och möte med den moderna tiden
Malung:Malungs Kommun, 1976. 250x180 mm. Clbd. 465s ill sv/v och färg. Grammofonskiva. Tryck: malungs Boktryckeri. Skomsl
200:-
027596
Missmåren 1980. Frå fädri a ed kämi ed språkjä so vir am. Mora Hembygdslag
Mora:1980. 300x210 mm. Klammerhft. 48s Tryck: Wasa-Tryck
70:-
026835
Mora. Vägledning för turister
Mora:1959. 180x130 mm. Klammerhft. 55s. Annonser. ill sv/v. Karta. Tryck: Wasatryckeriet
40:-
026834
Mora. Vägledning för turister
Mora:1954. 180x130 mm. Klammerhft. 39s. Annonser. ill sv/v. Karta. Tryck: Wasatryckeriet
40:-
009973
Några ekonomiska data rörande Orsa sockens ekonomiska utveckling sedan 1860
1930. 220x150 mm. Hft. 52s. Annonser. Tryck: Bröderna Ohlséns Tryckeri, Orsa
60:-
019474
Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift 1987. Bl.a. Bofjärdingen i Stora Skedevi socken-en intressant namngemenskap
Uppsala:Ortnamnssällskapet, 1987. 240x170 mm. Hft. 55s Tryck: Bloms Boktryckeri, Lund
40:-
005651
Prislista å spirrituosa och viner m.m. Systemaktiebolaget. Hedemora
180x120 mm. Klammerhft. 5 blad. Tryck: Hedmarks, Hedemora. utan årtal men 1 liter brännvin kostade 8,65. Mkt fint ex
50:-
027252
rättvikskrus 1984. Bl.a. Storgatan berättar. Finnmarksvägar. Sparvgården i Backa. Verner Molin. Svärds- dalmålare från Backa i Rättvik
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1984. 210x150 mm. Klammerhft. 99s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027253
rättvikskrus 1986. Bl.a. Mårtanbergs gruvor. Nordahlsbruket. Barnhemmet i Nittsjö. Utvandrare från Rättvik. Gamla bilder från Nittsjö. J.M. Blombergs handelshus i Vikarebyn
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1986. 210x150 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens. Bläckant. på främre omsl.
40:-
027254
rättvikskrus 1987. Bl.a. Några spelmän från Östbjörka. Dragghammars liebruk. Kyrkotiufnaden 1675. Hotell Gärdebygården. Jerk Werkmäster som kyrkomålare
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1987. 210x150 mm. Klammerhft. 86s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027255
rättvikskrus 1988. Bl.a. Vidablick 90 år. Några spelmän från Rättviks finnmark. Dalmålarna från Boda. Fotograferna från Finngården i Västbjörka
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1988. 210x150 mm. Klammerhft. 112s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027256
rättvikskrus 1989. Bl.a. Kallvattenkur-inrättningen i Lerdahl. Kyrkbyggmästaren Björk Anders Jonsson. Danielsgården i Bingsjö. Kaplagården i Rättvik
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1989. 210x150 mm. Klammerhft. 116s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027257
rättvikskrus 1991. Bl.a. Dalaresenärer om Rättvik. Rättviks Missionskyrkas historia. Tvåhundra spelmän från Gärdsjö. Ett emigrantöde-Storollas Olof Andersson Eklund
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1991. 210x150 mm. Klammerhft. 120s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027258
rättvikskrus 1992. Bl.a. Rättviks marknad. Några riksspelmän från Rättvik. Bröderna Pommerin. Den gamla skyttepaviljongens historia. Rättviksklockare
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1992. 210x150 mm. Klammerhft. 98s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027259
rättvikskrus 1993. Bl.a. Vasamonumentet i Rättvik. Det gamla rättviksmåleriet. Porträtt av Funk Anders. Mjölkens väg i västra Rättvik
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1993. 210x150 mm. Klammerhft. 89s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
027260
rättvikskrus 1994. Bl.a. Rättviks prästgård. Ladriket i Övre- och Nedre Gärdsjö. En epistel över Jemt Olov Persson i Altsarbyn. Broströms-Rättviks Handelsträdgård. Glen Åkerlund
Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1994. 210x150 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens
40:-
025549
Slott och herresäten i Sverige. Dalarna och Norrland
Malmö:Allhem, 1969. 220x150 mm. Imit.skbd. 371s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Skomsl med revor
500:-
022043
Slott och herresäten i Sverige. Dalarna och Norrland
Malmö:Allhem, 1969. 220x150 mm. Imit.skbd. 371s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Skomsl. I kasset
500:-
025130
Stora Kopparberget. En gruvkarta av Hans Ranie 1683
Stockholm:1957. 260x200 mm. Hft. 5 blad . Reproduktioner från Hans Ranies välkända karta över Falu gruva
60:-
007688
Stora Kopparbergs Aktiebolag
Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1958. 210x130 mm. Hft. 40s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Wezäta, Göteborg. Ant. i texten
30:-
025124
Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag (Gegründet etwa 1225 ) Falun Schweden
Göteborg:1915. 180x240 mm. Trådhft. 18s. Ca 35 sv/v fotografier, en del utvikbara. Tryck: Wald. Zachrisson. Omsl. något solkiga. Troligtvis en företagspresentation. Fotografierna är bl.a. över Elfkarleö, Falun, Bullerforsen, Domnarfvet, Skutskär
140:-
002863
Svenska Turistföreningens Årsbok 1997. Dalarna.
Stockholm:1997. 240x170 mm. Ills.pappbd.. 215 s ill sv/v och färg
50:-
007546
Svenska Turistföreningens Årsskrift 1972. Dalarna
Stockholm:1972. 210x140 mm. Blått clbd. 336s ill sv/v och färg skomsl. medbundna
50:-
009145
Vykort från Dalarna
Bygdefoto O. Åström, 160x240 mm. 15 st vykort i papppärm. Bruntonade. Bl.a. Ornässtugan. Säterdalen. Sollerö kyrka. Leksand
110:-
006457
Abramsson, Konrad
Från eviga källor. En festskrift med anledning av Orsa Missionsförsamlings 75-årshögtid
Orsa:1941. 210x150 mm. Hft. 91s ill sv/v Tryck: Bröderna Ohlséns Boktryckeri
50:-
027933
Ahlberg, Alf
Brunnsviks Folkhögskola historia. Del II
Stockholm:Brunnsvikarnes Förbund, 1956. 210x140 mm. Hft. 198s Tryck: Engwall & Stråhle
40:-
000047
Algård, Göran N.
Dalarna. Sveriges hjärta.
Leksand:Gerhards Försäljnings AB, 1980. 300x220 mm. Clbd. 136 färgfotografier. Skomsl
70:-
025125
Andersson, Gunnar/Arosenius, E m.fl
Öfre Dalarna förr och nu
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1903. 230x160 mm. Clryggbd. 560s ill sv/v.Två kartor varav den ena är sönderriven. Tryck: Isaac Marcus. Bandet något nött
70:-
023862
Andersson, Roland/Hamrin, Örjan/Olsson, Sven
Bygga och bo i Dalarna. Gidlunds Hedekora i samarbete med Svensk bostadsmässa i Dalarna 1991
Hedemora:1989. 250x180 mm. Ills.pappband. 125s ill sv/v Tryck: Fälths tryckeri, Värnamo
90:-
006354
Asklund,B/Sandgren,R
Beskrivning till kartbladet Storvik. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 176
Stockholm:1934. 240x150 mm. Hft. 150s ill sv/v 1 berggrundskarta i färg. 1 gruvgeologisk karta över malmtrakten N om St. Gösken. Karta i ficka
150:-
008176
Axelson, Gunnar
Kopparleden. 42 mil mellan Falun och Röros
Malung:Bok och bild, 1966. 210x140 mm. Hft. 97s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri
60:-
009187
Bergsman, E. Börje
Österfors en Gagnefsby. Folk och bygd i gången tid. En gammal gård berättar
Stiftelsen Gagnefs Minnesstuga, 1991. 260x180 mm. Ills.clbd.. 480s ill sv/v. utvikbar karta i färg. Tryck: Malungs Boktryckeri. Tillsk
140:-
025338
Blomberg, J.E
Bollnäs. Del I. Historia
Bollnäs:Helins Bokhandel, 1958. 260x190 mm. Clbd. 446s ill sv/v. Karta. Tryck: Nyströms. Lång tillskrift
600:-
026832
Bolling, Otto
Stora Tuna kyrka. Historisk översikt samt vägledning
Falun:1952. 170x130 mm. Hft. ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri. Omsl. nötta. Tillsk. från författaren
30:-
008949
Brandon-Cox, Hugh
Hovran-svensk fågelsjö
Stockholm:Tiden, 1968. 250x190 mm. Linnebd. 126s+färgfotografier. Orginaltitel: The nights does not sleep. Trasigt skomsl
50:-
003397
Burman, Eva/Eriksson, Henry
I Dan Anderssons fotspår. Strövtåg i Grangärde finnmark.
Stockholm:Bonniers, 1979. 225x240 mm. Ills.pappbd.. 92s ill sv/v och färg. Tryck: Printer, Barcelona, Spaniein.
100:-
025705
Bååth, A.U
Marit Vallkulla. Dikt från Dalarne på 1600-talet
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1887. 240x160 mm. Dek. clbd. 124s Vackert band av P. Herzogs Bokbinderi, Stockholm. Exlibris: Nils Sandberg
120:-
027369
Catharina Folin
Hedemora. Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer rapport Medetidsstaden 8
1978. 290x210 mm. Hft. 43s ill kartor Tryck: Grafisk Service ADB-kontoret, Göteorg
100:-
015061
de Geer, Gerard
Bergslagsrapsodi
Stockholm:Albert Bonnier, 1953. 230x150 mm. Hft. 224s ill sv/v. 6-7:e tusendet. Ouppskuren
100:-
024977
de Geer, Gerard
Bergslagsrapsodi
Stockholm:Albert Bonnier, 1953. 220x150 mm. Clryggbd. 224s ill sv/v
70:-
009576
de Geer, Gerard
Genombrottstider i Bergslagen. Några minnesanteckningar
Stockholm:Albert Bonnier, 1951. 220x150 mm. Clryggbd. 273s ill sv/v. Pärmarna något solkiga
80:-
028048
Duhne, Christian
Norrbärke 1646-1946. Minnesskrift. . Enligt kyrkorådets uppdrag utarbetad
Uppsala:1946. 220x150 mm. Hft. 139s ill sv/v Tryck: Wretmans Boktryckeri. Reva på ryggen. Namnt
70:-
028049
Duhne, Christian
Smedjebacken 1918-1968. Minnesskrift
Smedjebacken:1968. 240x160 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Smedjebackens Tryckeri
80:-
003594
Ekström, Gunnar
Kristine kyrka. Historisk översikt samt vägledning.
Falun:1950. 175x125 mm. Hft. ill sv/v. Tryck: Falu Nya Boktryckeri. Omslagsakvarell av Ruben Hellman
30:-
024890
Elfqvist, Nalle
När ångloken rullade och skenorna sjöng....Om Byvalla-Långshyttans järnväg, före och efter nedläggningen. Om människorna, som levde och arbetade vid banan
Stockholm:Liber förlag, 1982. 280x210 mm. Ills.pappbd. 120s ill sv/v Tryck: Trydells, Laholm
120:-
013077
Engström, Stina
Apotekare Carlssons Enka-en levnadsskildring
Stockholm:Apotekarsocieteten, 1994. 240x200 mm. Hft. 88s ill sv/v. Karta. Tryck: Ljungbergs, Södertälje
70:-
006295
Ericson, Hans
Mitt liv med Transport
Borås:Askild & Kärnekull, 1980. Pappbd. 249s, skoms.
60:-
021290
Eriksson, Gösta A
The iron mines of Dannemora and Dannemora iron. Meddelanden från Uppsala Universitets Geografiska Institution Ser. A, N:o 161
Uppsala:1961. 200x130 mm. Klammerhft. 22s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell
40:-
008134
Eriksson, Ulf G
Dalarna
Stockholm:Brevskolan, 1983. 210x200 mm. Ills.pappbd. 118s ill sv/v och färg.Tryck: Bohusläningen, Uddevalla
60:-
024110
Forsell, Carl af
Statistik öfver Sverige grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön
Stockholm:1836. 200x130 mm. Pappband. xii, 414s. Utvikbar karta. Tryck: Johan Hörberg. 3:e uppl. betydligt tillökt och förbättrad. Bandet något nött. Exlibris
300:-
025535
Forsslund, Karl Erik
Med Dalälven från källorna till havet. Del I. Bok 1; Storån ( Idre och Särna). Bok 2; Älvdalen. Bok 3; Orsa Finnmark och Ore. Bok 3; Orsa och Wåmhus. Bok 5; Mora
Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1918-1921. xvi, 135, 179, 141, 184, 179s Talrika ill sv/v. 1 omsl. medbundet.Tidningsurklipp om Forsslund inklistrat. Namnt
450:-
025536
Forsslund, Karl Erik
Med Dalälven från källorna till havet. Del II. Bok 6; Siljan, Sollerön och Sijansnäs. Bok 7; Boda och Bingsjö. Bok 8; Rättvik. Bok 9; Leksand. Bjursås och Ål.
Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1921-1923. 182, 173, 178, 213, 194s. Rikt ill sv/v. Färgplanscher. Kartor. Ett skomsl. medbundet. Namnt
450:-
025537
Forsslund, Karl Erik
Med Dalälven från källorna till havet. Del III. Bok 11; Ljura och Gagnef. D2: Bok 1; Fulu fjäll och Transtrand. Bok 2; Lima. Bok 3; Malung. Bok 4; Malungs kapell-lag och Äppelbo.
Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1923-1925. 193, 200, 185, 211, 198s. Rikt ill sv/v. Färgplanscher. Kartor. Ett skomsl. medbundet. Namnt
450:-
025538
Forsslund, Karl Erik
Med Dalälven från källorna till havet. Del IV. D2: Bok 5; Wanån. Bok 6; Järna. Bok 7; Nås. Bok 8; Nås finnmark och Säfsen. Bok 9; Floda.
Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1926-1928. 167, 206, 198, 187, 230s. Rikt ill sv/v. Färgplanscher. Kartor. Ett skomsl. medbundet. Namnt
450:-
025123
Forsslund, Karl-Herman/Curry-Lindahl, Kai
Natur i Dalarna
Stockholm:Bokförlaget Svensk Natur, 1949. 270x190 mm. Hfrbd. 336s ill sv/v. Karta. Tryck: Elanders, Göteborg
90:-
010882
Gabrielsson, Samuel
Lustvända op te´Dalom. Mä bondkärra å´vinghäst
Malung:Dalaförlaget, 1959. 190x120 mm. Hft. 125s Tryck: Malungs Boktryckeri
40:-
006315
Gjöres, Axel
Den tiden
Stockholm:P.A. Norstedt & Sönder, 1965. Klotband. 244s, skomsl "En bild av livet på ett bergslagsbruk åren kring sekelskiftet "
50:-
024961
Granberg, Georg
Boken om Funäsdalen
Stockholm:MHF:s förlag, 1950. 250x170 mm. Clbd. 79s ill sv/v Tryck: Epege
60:-
020890
Gudmundson, Ulf
Grycksbo. Människorna, bruket, samhället
Ill.Ills. av Kurt Netzler. Grycksbo:250x210 mm. Ills.pappbd. ills i färg. Tryck:Strålins
60:-
018162
Hazelius, Artur
Samfundet för Nordiska Museets främjande 1890. Bl.a. Ett blad om Vads by i Söderbärke socken, Dalarna. Spöken och gastar samt tro och sägner om fåglar i Västra Göinge. Förteckning över runstavar från Dalarna
Stockholm:1892. 240x160 mm. Hft. 177s Tryck: P.A. Norstedt & Söner
80:-
025534
Hed, Birgitta
Bergslag. Dikter
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1934. 230x150 mm. Hft. 111s
70:-
009648
Hed, Kerstin
Glimtar över sotdalarna
Stockholm:LT:s förlag, 1958. 210x140 mm. Clryggbd. 109s, ills sv/v, namnt
60:-
007758
Heed, Ture
Dalarnas historia
Göteborg:Bokmaskinen, 1978. 210x150 mm. Hft. 207s ill sv/v Ded. från författaren
70:-
023860
Heggestad, Börje
Fågelsjö-by i Orsa finnmark. Utgiven av Fågelsjö Hembygdsförening
Malung:1983. 260x190 mm. Imit.skbd. Tryck: Malungs Boktryckeri
120:-
003471
Hyenstrand, Åke
Dalarna. Ett vikingatida järnbäraland. Dalarnas museums serie av småskrifter 1.
Falun:1971. 210x145 mm. Hft. 16s ill sv/v och karta. Tryck. Falu Nya Boktryckeri.
40:-
025524
Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof
En student upptäcker sitt land 1835. Anteckningar under en wandring genom Upland, Westmanland, Nerike, Wermland, en liten del av Norrige och Dalarne emellan den 19:de juni och 21:ste september år 1835
Stockholm:Saxon & Lindström, 1942. 200x130 mm. Hft. 167s. Porträtt av Hyltén-Cavallius.Förord av Sigurd Erixon. Omsl. med mindre fläckar
80:-
026367
Isacson, Maths
Verkstadsindustrins arbetsmiljö: Hedemora Verkstäder under 1900-talet. Det Svenska arbetets historia V
Lund:Arkiv förlag, 1990. 220x140 mm. Hft. 256s ill sv/v Tryck: Studentlitteratur
80:-
006020
Johannes, Per
Bäck Daniel en dunderkarl
Leksand:Lundells Bok och Papper, 210x150 mm. Hft. 38s ill sv/v Tryck: Leksands Tryckeri
40:-
009356
Johannes, Per
Vår socken. Hembygdsbok för Leksands ungdom. Med anslag av Leksands Sparbank och under medverkan av flera författare
Leksands Hembygdsgemenskap, 1938. 180x120 mm. Pappband. 183s ill sv/v Tryck: Esselte, Stockholm. Namnt. Några smärre fuktfläckar.
70:-
024972
Johansson, Vilhelm
Från Södra Dalarnes Finnbygd. Första delen. Sägner, historier och minnen. Bl.a. Högtjärn. Bensåsen. Bagghyttan. Plogsbo. Hummelsbo. Dinglet. Dormsjö. Klosters bruk.
Vetlanda:Allmogeförlaget, 1933. 200x130 mm. Hft. 169s ill sv/v Tryck: Västerviks Posten
100:-
023861
Kroon, Ch
Kul med hjul under 50 år
Malung:1960. 250x180 mm. Dek.clryggband. 81s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri. Handlar om förf. uppväxttid i Västervik och hans företagstid i Vansbro
110:-
006280
Kulling, O/Hjelmqvist, S
Beskrivning till kartbladet Falun. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 189
Stockholm:1948. 240x160 mm. Hft. 184s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg och ett utvikbart diagram. Dock saknas den stora kartan. Biblioteksstämpel
50:-
003499
Larsson, Carl i By
En Dalasockens historia. Kulturhistorisk beskrivning av By i Folkare Härad I-II
Borås:1968. 250x195 mm. Oclbd. 287+303s ill sv/v kartor. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Fina ex.
400:-
023863
Leufstadius, Birgitta
Runt Siljan
Stockholm:Bilda förlag, 1999. 250x170 mm. Ills.pappband. 64s ill sv/v och färg Tryck: Ekblads, Västervik
650:-
028254
Levander, Lars
Våmhusfjärdingen. Den nya tidens genombrott i en Dalabygd efter Olof Köpmans, Hed Olof Anderssons, Filip Rombos och egna anteckningar skildrat av Lars Levander
Stockholm:1944. 250x180 mm. Hft. 331s ill sv/v. Utvikbara färglagda kartor. Tryck: Ivar Haeggström. Ingår i: Folklivsskildringar utgivna av Kungl. Gustav Adolfs Akademien 4
150:-
018272
Lindberg, Helge
Allmunvägen Älvdalen-Särna. En ortnamnsforskares vandring i Linnés fotspår. Särtryck ur Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift (OUÅ) 1970 och 1971
Lund:1972. 230x160 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Carl Blom. Tillsk från förf
90:-
027522
Lindström, Oscar
I smedsbygd. Minnesskrift vid Gränsfors Bruks AB 50-årsjubileum 1952
Malung:1952. 240x190 mm. Trådhft. 11s ill sv/v Tryck: Malungs Accidenstryckeri
70:-
025533
Lundh, Paul
Folklivsberättelser från Dalarna
Stockholm:LT.s Förlag, 1950. 200x140 mm. Hft. 268s Tryck: Victor Petterson. Ouppskuren
80:-
006282
Lundqvist,G/Hjelmqvist, S
Beskrivning till kartbladet Avesta. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 188
Stockholm:1946. 240x160 mm. Hft. 127s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg. Dock saknas den stora kartan. Biblioteksstämpel. Försättsbladet vattenskadat
50:-
006279
Lundqvist,G/Hjelmqvist, S
Beskrivning till kartbladet Smedjebacken. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 181
Stockholm:1937. 240x160 mm. Hft. 129s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg. Dock saknas den stora kartan. Ryggen ngt trasig. Biblioteksstämpel
50:-
010837
Lunell, Lars
Från Siljans sagoland. Berättelser från dalarne
Stockholm:Bokförlaget Minerva, 1916. 210x140 mm. Ills.clbd.. 380s ill sv/v Tryck: Tryckeriaktiebolaget Skandia. Tillsk. 3:e uppl
90:-
006281
Magnusson, N.H/Lundqvist,G
Beskrivning till kartbladet Grängesberg. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 177
Stockholm:1933. 240x160 mm. Hft. 133s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg. Dock saknas den stora kartan. Biblioteksstämpel. Ryggen skadad. En del revor i omsl.
50:-
006278
Magnusson, N.H/Lundqvist,G
Beskrivning till kartbladet Nya Kopparberget. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 175
Stockholm:1932. 240x160 mm. Hft. 91s ill sv/v samt 1 karta i färg. Dock saknas den stora kartan. Ett hörn på främre omsl. bortrivet. Biblioteksstämpel
50:-
025234
Makmquist, H
Om hexprocessen i Dalarne 1757-1763 jemte öfversigt af föregående hexprocesser. Akademisk afhandling
Lund:1877. 230x160 mm. Hft. 45s Tryck: Fr. Berlings Boktryckeri. Tillskrift från förf.
190:-
003632
Mellin, G.H
Skildringar af den Skandinaviska Nordens Folklif och Natur. III Dalarne. Den gamle i Östannor. Europeiska följetongen. Tidskrift för romanlitteratur. Månads-Upplaga. 1865 No 7.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1865. 200x150 mm. Hft. 179s Tryck: Hörbergska Boktryckeriet
100:-
003644
Nathorst-Böös, Ernst
Liten stad 1900. En bilderbok med fotografier av hovfotografen Thorvald Gehrman.
Stockholm:Beckmans, 1968. 210x255 mm. Ills. pappbd.. 110s Tryck: K.L. Beckmans.
90:-
003466
Nordliing, Johan
Siljan. En bok om Sveriges hjärta.
Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1909. 190x125 mm. Clbd. 200+234 s. Tryck: Tryckeri AB Skandia. Omsl. medbundet. C.E. Fritzes En-kroneböcker. Namnt. Nött band.
70:-
002280
Nordström, Olof red.
Det moderna Sverige. Svealand. Stockholm, Uppland, Södermanland, Västmanland, Närke, Värmland, Dalarna.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 272 s ill sv/v och färg. kartor. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Skomsl lite trasigt.
90:-
003635
Olls, Bert
Bergsmäns rike. Årskrönika från Bergslagen
Örkelljunga:Settern, 1992. 245x175 mm. Pappband. 108s ill sv/v Tryck: Bohuslänningens Boktryckeri, Uddevalla. Ded från förf till Ingemar Lindberg glaskonstnär på Rejmyre.
80:-
003636
Olls, Bert
Flottaren
Ill.Teckningar av förf.. Settern, 1981. 215x240 mm. Pappband. 94s ill sv/v Tryck: Risbergs Boktryckeri, Uddevalla. Ded från förf till Ingemar Lindberg glaskonstnär på Rejmyre.
80:-
003634
Olls, Bert
Året i byn
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1978. 190x160 mm. Pappband. 184s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Ded från förf till glaskonstnären Ingemar Lindberg, Rejmyre. Skomsl.
80:-
003486
Olsson, Gunnar/Anderson, Burnett
Stora Kopparberg. Six hundred years of industrial enterprise.
Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1951. 255x200 mm.. Pappbd. 82s ill sv/v och färg. Tryck: Nordisk Rotogravyr.
90:-
020174
Olsson, Stefan
Jädraås - Tallås Järnväg. En presentation
1995. 150x210 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v. På främre omsl är skrivet " blädderex " med tuschpenna
50:-
009357
Rehnberg, Mats
Siljan
Ill.Teckningar av Gunnar Pers. Wahlström & Widstrand, 1950. 180x120 mm. Hft. 135s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund
60:-
023864
Rideland, Finn
Smultronlandet. Finnskogarna förr och nu
Ill.Teckningar av Jonas Lundin. Stockholm:P A Norstedt, 1982. 200x180 mm. Clbd. 159s ill sv/v. Skomsl
60:-
003491
Rosén, Bo
Dalarna
Stockholm:AWE/Gebers, 1981. 220x175 mm. Ills. pappbd.. 264s ill sv/v och färg. Tryck: Bohuslänningen, Uddevalla. Ingår i serien: Våra levande landskap. Utges i samband med Riksförbundet för Hembygdsvård.
80:-
024962
Rosendahl, Yngve
Sälen och Sälenfjällen. Från fäbod till modern turistort
Malung:Dalaförlaget, 1990. 220x160 mm. Ills.pappband. 167s ill sv/v och färg Tryck: Malungs Boktryckeri
50:-
025545
Rydberg, Svens
Det stora Kopparberget. En tidsresa.
Ill.Fibben Hald. Stockholm:Gidlunds Bokförlag, 1988. 220x160 mm. Clbd. 254s ill sv/v. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Utgiven av Stora Kopparbergs Bergslags AB
70:-
007585
Rönnegård, Sam
I By och Buda. Berättelser från Dalarna
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1936. 200x130 mm. Hft. 205s Tryck: Appelbergs, Uppsala. Nött ex
50:-
027713
Sege, Carl A:son
Ludvika Kyrka. Utgiven av Ludvika kyrkoråd med anledning av 200-års minnet av Ludvika Ulrika kyrkas invigning den 23 oktober 1752
Falun:1952. 180x130 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Dala-Demokraten
40:-
014956
Serning, Inga
Åhls sockens förhistoria. Särtryck
Malung:1963. 240x170 mm. Hft. s57-87. 10 sv/v pl. Tillskrift
80:-
003484
Solders, Severin
Älvdalens sockens historia I-III. Del I Älvdalens sockens historia. Del II Gamla porfyrverket. Del III Myrjärn, hemsmide-liebruk.
Stockholm:1936. 235x160 mm. Hft. 88+XXXI; 147+XXXV; 75+XXIV s. ill sv/v. 1936-46. Dalarnas fornminnes och hembygdsförbunds skrifter 7-9. Del III med fläck på främre pärmen.
450:-
026193
Svedlund, Olof
Älvdalen. Våldtagen bygd i Stor-Sveriges skugga
Älvdalen:1983. 210x150 mm. Hft. 164s ill sv/v Tryck: Rege-Tryck. Namnt
50:-
009044
Svärdström, Svante
Dalmålningar i Zornmuseet
Malung:Dalaförlaget, 1994. 280x210 mm. Ills.pappbd. 58s, ills färg, inkl.översättn till engelska
80:-
026794
Svärdström, Svante
Dalmålningar. Samlade och kommenterade av Svante Svärdström
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1944. 270x230 mm. Hfrbd. 231s, rikt illustrerad i färg och svartvitt. skomsl med mindre reva
250:-
024971
Sörenson, Ulf/Backlund, Ann-Charlotte
Järn bryter bygd. Ekomuseum Bergslagen berättar i landskapet
Uppsala:1986. 210x130 mm. Hft. 95s ill sv/v och färg. Tryck: Hultebo Tryckeri, Skinnskatteberg
50:-
027460
Trotzig, Dag
Urmakeriet i Mora
Falun:Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1971. 210x150 mm. Hft. 22s, nytryck av Dag Trotzigs uppsats som ingår i Dalarnas Hembygdsbok 1937.
80:-
003497
Tynderfeldt, Bo red.
Dalarna
Stockholm:Brevskolan, 1991. 210x200 mm. Ills. pappbd.. 180s ill sv/v och färg. Tryck: Gummessons Boktryckeri, Falköping.
60:-
003175
W. Pettersons Dala-Kartor 4.
Karta öfver Lima & Transtrands Socknar 1904. W.Pettersons Dala-Kartor 4.
Stockholm:1904. 590x310 mm. Karta på väv. Vikt på väv i band. A.K. Aronzons Bokbinderi, Stockholm. Skala 1:200000.
200:-
009153
Wallby, Sven red
Kyrkobygge och sockenliv. Minnesskrift vid Folkkärna kyrkas etthundra årsjubileum 1953. Utgiven av församlingens kyrkoråd
Malung:1953. 190x130 mm. Clryggbd. 220s ill sv/v Tryck: Malungs Accidenstryckeri. Skomsl. Nytt ex
100:-
007830
Wermelin, P.G
Falu Yllefabriks AB, Sågmyra 1896-1946
Ill.Foto: K.W. Gullers. 1946. 300x210 mm. Clryggbd. 66s ill sv/v och färg. Tryck: Åhlén & Åkerlund, Stockholm
80:-
009517
Westin, Gunnar T
Leksands socken 1539-1572. Sockenbor, skatter och tionde. De äldsta skattelängderna och uppbördsregistren utgivna och kommenterade
1965. 220x140 mm. Hft. 153s ill sv/v Tryck. Falu Nya Boktryckeri, Falun. Tillsk. från författaren. Inlagan lös. Blyertsant. i texten. Leksands sockenbeskrivning Del 1
70:-
025523
Wingborg, Olle
Litteratur om Borlänge och Stora Tuna. Dalarnas Fornminnes och Hembygdsförbunds skrifter 14
Malung:1965. 220x140 mm. Hft. 166s Tryck: Malungs Boktryckeri
70:-
025522
Wingborg, Olle
Litteratur om Dalarna. Del 1. Artiklar och uppsatser ingående i periodiska publikationer. Dalarnas fornminnes- och hembygdsförbunds skrifter 15
Falun:Dalarnas Biblioteksförbund, 1969. 240x160 mm. Clbd. 279s Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala
70:-
027772
Ödman, N.P
Valda skrifter I
Stockholm:Fahlcrantz & Co, 1900. 210x140 mm. Hfrbd. 235, 334s. ill sv/v. Tryck: Ivar Haeggström. På ömsesidor om kölen. Hur det var i Öregrund. Från Roslagen till Västergötland. Skanör Falsterbo. Visingsö och Gränna. Dalarna. Kyrkbröllop i Leksand. 5 upphöjda bind. Blekt rygg
70:-
024825
Östberg, Axel red
Dalahistorier. Företal av Svante Svärdström
Falun:Falu-Kuriren, 1954. 240x170 mm. Hft. 141s ill sv/v Tryck: Nya Falu Boktryckeri. 4:e tillökade uppl. Omsl. nötta
40:-
 
Åter till toppen