| Uppdaterad: 2009-01-18 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
014179 | Armborstet 1954. Årsskrift för Kungl Dalregementets Kamratförening. Bl.a. Kungl. Dalregements historia 1800-1899. Rommehed. Trumslagare Tillberg. Soldatnamn i Dalarna. Soldathustruns midsommarfärd 1954. 210x150 mm. Hft. 280s+annonser. ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri, Falun. Något nötta omsl | 80:- |
008519 | Brefkort från Finnmarken. En hyllning till Dan Andersson och andra bygdeskildrare Lindesberg:Bergslagsposten, 200x200 mm. Ills.pappbd. 164s ill sv/v. Handlar bl.a. om Dan Andersson och Anton " Granman " Hedlund vilken också signerat i boken. Även utgiven som Dan Andersson-sällskapets skriftserie 23 | 70:- |
009575 | Daedalus 1967. Tekniska Museets årsbok. Bl.a. Engelsberg´s Oil Factory. Torsebo krutbruk i Skåne. Konsturet i Luns domkyrka. Svabensverk-ett järnbruk i ödemarken Stockholm:250x190 mm. Ills.pappbd. 207s+annonser ill sv/v och färg | 60:- |
009355 | Dalarnas Hembygdsbok 1965. Kulturhistoriska sevärdheter i Dalarna. Falun:Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1966. 220x180 mm. Ills.pappbd. 239s ill sv/v. Annonser. Tryck: Falu Nya Boktryckeri | 80:- |
025129 | En Krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till våra dagar Göteborg:1971. 180x110 mm. Pappband. 66s ill sv/v Tryck: Wezäta. Skyddskasett | 40:- |
006460 | En Krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till våra dagar Göteborg:1965. 180x110 mm. Pappband. 65s ill sv/v Tryck: Wezäta | 40:- |
024974 | Ett urval bilder över gamla Falun. Vyalbum Korsnäs:Strålin & Persson, 1961. 160x230 mm. 106 svartvita fotografier över Falun | 100:- |
023865 | Falun Falu kommun, 1973. 200x140 mm. Ills.pappband. 121s ill sv/v. Kartor. Tryck: Västra Aros TRyckeri, Västerås. Text även på engelska, tyska, finska och franska | 50:- |
012049 | Fataburen. 1913/1 Bl.a. Ellen Raphael; Öländska gårdar och deras inventarier. S. Lampa; Brytningen mellan gammalt och nytt i Knallebygden. L. Hagberg; Matmässa i Gagnef Stockholm:250x170 mm. Tidskrift. 64s ill sv/v. Ouppskuren. Fint ex | 100:- |
021927 | Folkarebygden 1975. Årsskrift för kulturfrågor i Folkare utgiven av Avesta Kulturnämnd. Bl.a. Minnen från Fors. Hornsdals bruk. Avesta Avesta:1975. 220x150 mm. Hft. 85s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri | 50:- |
027672 | Folkarebygden 1984. Årsskrift för kulturfrågor i Folkare utgiven av Avesta Kulturnämnd. Bl.a. Avesta Orkesterförening 1922-1952. Orglar i Folkärna och By Avesta:1984. 220x150 mm. Hft. 88s. Annonser. ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri | 50:- |
009513 | Folkärna. En kortfattad orientering om dåtid och nutid Folkärna sockenbokskommité, 1966. 210x140 mm. Hft. 52s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri | 60:- |
026773 | Historien om en gård i Tällbergs by. Gatugården i Tällberg från 1400-talet till dagens moderna Åkerblads Hotell och Gästgiveri Grycksbo:1991. 240x170 mm. Hft. 106s ill sv/v Tryck: Strålins Tryckeri | 50:- |
017506 | Kungl. Dalregementet 350 år. Armborstet 1975. Försvarsviljan förr och nu Falun:Kungl. Dalregementets Kamratförening, 1975. 210x170 mm. Hft. 204s ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri | 80:- |
022830 | Land och folk. Illustrerad tidskrift för folklifsteckningar och reseskildringar utgifwen af Sällskapet för nyttiga kunskapers spridande. 1875. Bl.a. Hofweri i Halland. Skärgården och fisket i Bohuslän. Herjedalen. Nora Bergslag vid slutet av år 1784 Stockholm:1875. 220x150 mm. Hfrbd. (4), 256s ill med träsnitt.Tryck: Centraltryckeriet. Biblioteksex. Bandet nött. Inlagan fin. Innehåller även: Risingebygden för femtio år sedan | 240:- |
022986 | Malung. Tredje Delen. Ur en sockens historia. Malung skinnare. Ett månghundraårigt hantverk, dess utövning och möte med den moderna tiden Malung:Malungs Kommun, 1976. 250x180 mm. Clbd. 465s ill sv/v och färg. Grammofonskiva. Tryck: malungs Boktryckeri. Skomsl | 200:- |
027596 | Missmåren 1980. Frå fädri a ed kämi ed språkjä so vir am. Mora Hembygdslag Mora:1980. 300x210 mm. Klammerhft. 48s Tryck: Wasa-Tryck | 70:- |
026835 | Mora. Vägledning för turister Mora:1959. 180x130 mm. Klammerhft. 55s. Annonser. ill sv/v. Karta. Tryck: Wasatryckeriet | 40:- |
026834 | Mora. Vägledning för turister Mora:1954. 180x130 mm. Klammerhft. 39s. Annonser. ill sv/v. Karta. Tryck: Wasatryckeriet | 40:- |
009973 | Några ekonomiska data rörande Orsa sockens ekonomiska utveckling sedan 1860 1930. 220x150 mm. Hft. 52s. Annonser. Tryck: Bröderna Ohlséns Tryckeri, Orsa | 60:- |
019474 | Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift 1987. Bl.a. Bofjärdingen i Stora Skedevi socken-en intressant namngemenskap Uppsala:Ortnamnssällskapet, 1987. 240x170 mm. Hft. 55s Tryck: Bloms Boktryckeri, Lund | 40:- |
005651 | Prislista å spirrituosa och viner m.m. Systemaktiebolaget. Hedemora 180x120 mm. Klammerhft. 5 blad. Tryck: Hedmarks, Hedemora. utan årtal men 1 liter brännvin kostade 8,65. Mkt fint ex | 50:- |
027252 | rättvikskrus 1984. Bl.a. Storgatan berättar. Finnmarksvägar. Sparvgården i Backa. Verner Molin. Svärds- dalmålare från Backa i Rättvik Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1984. 210x150 mm. Klammerhft. 99s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027253 | rättvikskrus 1986. Bl.a. Mårtanbergs gruvor. Nordahlsbruket. Barnhemmet i Nittsjö. Utvandrare från Rättvik. Gamla bilder från Nittsjö. J.M. Blombergs handelshus i Vikarebyn Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1986. 210x150 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens. Bläckant. på främre omsl. | 40:- |
027254 | rättvikskrus 1987. Bl.a. Några spelmän från Östbjörka. Dragghammars liebruk. Kyrkotiufnaden 1675. Hotell Gärdebygården. Jerk Werkmäster som kyrkomålare Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1987. 210x150 mm. Klammerhft. 86s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027255 | rättvikskrus 1988. Bl.a. Vidablick 90 år. Några spelmän från Rättviks finnmark. Dalmålarna från Boda. Fotograferna från Finngården i Västbjörka Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1988. 210x150 mm. Klammerhft. 112s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027256 | rättvikskrus 1989. Bl.a. Kallvattenkur-inrättningen i Lerdahl. Kyrkbyggmästaren Björk Anders Jonsson. Danielsgården i Bingsjö. Kaplagården i Rättvik Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1989. 210x150 mm. Klammerhft. 116s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027257 | rättvikskrus 1991. Bl.a. Dalaresenärer om Rättvik. Rättviks Missionskyrkas historia. Tvåhundra spelmän från Gärdsjö. Ett emigrantöde-Storollas Olof Andersson Eklund Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1991. 210x150 mm. Klammerhft. 120s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027258 | rättvikskrus 1992. Bl.a. Rättviks marknad. Några riksspelmän från Rättvik. Bröderna Pommerin. Den gamla skyttepaviljongens historia. Rättviksklockare Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1992. 210x150 mm. Klammerhft. 98s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027259 | rättvikskrus 1993. Bl.a. Vasamonumentet i Rättvik. Det gamla rättviksmåleriet. Porträtt av Funk Anders. Mjölkens väg i västra Rättvik Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1993. 210x150 mm. Klammerhft. 89s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
027260 | rättvikskrus 1994. Bl.a. Rättviks prästgård. Ladriket i Övre- och Nedre Gärdsjö. En epistel över Jemt Olov Persson i Altsarbyn. Broströms-Rättviks Handelsträdgård. Glen Åkerlund Rättvik:Rättviks Hembygdsförenings Årsskrift, 1994. 210x150 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v. Annonser. Tryck: Kullgrens | 40:- |
025549 | Slott och herresäten i Sverige. Dalarna och Norrland Malmö:Allhem, 1969. 220x150 mm. Imit.skbd. 371s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Skomsl med revor | 500:- |
022043 | Slott och herresäten i Sverige. Dalarna och Norrland Malmö:Allhem, 1969. 220x150 mm. Imit.skbd. 371s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Skomsl. I kasset | 500:- |
025130 | Stora Kopparberget. En gruvkarta av Hans Ranie 1683 Stockholm:1957. 260x200 mm. Hft. 5 blad . Reproduktioner från Hans Ranies välkända karta över Falu gruva | 60:- |
007688 | Stora Kopparbergs Aktiebolag Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1958. 210x130 mm. Hft. 40s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Wezäta, Göteborg. Ant. i texten | 30:- |
025124 | Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag (Gegründet etwa 1225 ) Falun Schweden Göteborg:1915. 180x240 mm. Trådhft. 18s. Ca 35 sv/v fotografier, en del utvikbara. Tryck: Wald. Zachrisson. Omsl. något solkiga. Troligtvis en företagspresentation. Fotografierna är bl.a. över Elfkarleö, Falun, Bullerforsen, Domnarfvet, Skutskär | 140:- |
002863 | Svenska Turistföreningens Årsbok 1997. Dalarna. Stockholm:1997. 240x170 mm. Ills.pappbd.. 215 s ill sv/v och färg | 50:- |
007546 | Svenska Turistföreningens Årsskrift 1972. Dalarna Stockholm:1972. 210x140 mm. Blått clbd. 336s ill sv/v och färg skomsl. medbundna | 50:- |
009145 | Vykort från Dalarna Bygdefoto O. Åström, 160x240 mm. 15 st vykort i papppärm. Bruntonade. Bl.a. Ornässtugan. Säterdalen. Sollerö kyrka. Leksand | 110:- |
006457 | Abramsson, Konrad Från eviga källor. En festskrift med anledning av Orsa Missionsförsamlings 75-årshögtid Orsa:1941. 210x150 mm. Hft. 91s ill sv/v Tryck: Bröderna Ohlséns Boktryckeri | 50:- |
027933 | Ahlberg, Alf Brunnsviks Folkhögskola historia. Del II Stockholm:Brunnsvikarnes Förbund, 1956. 210x140 mm. Hft. 198s Tryck: Engwall & Stråhle | 40:- |
000047 | Algård, Göran N. Dalarna. Sveriges hjärta. Leksand:Gerhards Försäljnings AB, 1980. 300x220 mm. Clbd. 136 färgfotografier. Skomsl | 70:- |
025125 | Andersson, Gunnar/Arosenius, E m.fl Öfre Dalarna förr och nu Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1903. 230x160 mm. Clryggbd. 560s ill sv/v.Två kartor varav den ena är sönderriven. Tryck: Isaac Marcus. Bandet något nött | 70:- |
023862 | Andersson, Roland/Hamrin, Örjan/Olsson, Sven Bygga och bo i Dalarna. Gidlunds Hedekora i samarbete med Svensk bostadsmässa i Dalarna 1991 Hedemora:1989. 250x180 mm. Ills.pappband. 125s ill sv/v Tryck: Fälths tryckeri, Värnamo | 90:- |
006354 | Asklund,B/Sandgren,R Beskrivning till kartbladet Storvik. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 176 Stockholm:1934. 240x150 mm. Hft. 150s ill sv/v 1 berggrundskarta i färg. 1 gruvgeologisk karta över malmtrakten N om St. Gösken. Karta i ficka | 150:- |
008176 | Axelson, Gunnar Kopparleden. 42 mil mellan Falun och Röros Malung:Bok och bild, 1966. 210x140 mm. Hft. 97s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri | 60:- |
009187 | Bergsman, E. Börje Österfors en Gagnefsby. Folk och bygd i gången tid. En gammal gård berättar Stiftelsen Gagnefs Minnesstuga, 1991. 260x180 mm. Ills.clbd.. 480s ill sv/v. utvikbar karta i färg. Tryck: Malungs Boktryckeri. Tillsk | 140:- |
025338 | Blomberg, J.E Bollnäs. Del I. Historia Bollnäs:Helins Bokhandel, 1958. 260x190 mm. Clbd. 446s ill sv/v. Karta. Tryck: Nyströms. Lång tillskrift | 600:- |
026832 | Bolling, Otto Stora Tuna kyrka. Historisk översikt samt vägledning Falun:1952. 170x130 mm. Hft. ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri. Omsl. nötta. Tillsk. från författaren | 30:- |
008949 | Brandon-Cox, Hugh Hovran-svensk fågelsjö Stockholm:Tiden, 1968. 250x190 mm. Linnebd. 126s+färgfotografier. Orginaltitel: The nights does not sleep. Trasigt skomsl | 50:- |
003397 | Burman, Eva/Eriksson, Henry I Dan Anderssons fotspår. Strövtåg i Grangärde finnmark. Stockholm:Bonniers, 1979. 225x240 mm. Ills.pappbd.. 92s ill sv/v och färg. Tryck: Printer, Barcelona, Spaniein. | 100:- |
025705 | Bååth, A.U Marit Vallkulla. Dikt från Dalarne på 1600-talet Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1887. 240x160 mm. Dek. clbd. 124s Vackert band av P. Herzogs Bokbinderi, Stockholm. Exlibris: Nils Sandberg | 120:- |
027369 | Catharina Folin Hedemora. Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer rapport Medetidsstaden 8 1978. 290x210 mm. Hft. 43s ill kartor Tryck: Grafisk Service ADB-kontoret, Göteorg | 100:- |
015061 | de Geer, Gerard Bergslagsrapsodi Stockholm:Albert Bonnier, 1953. 230x150 mm. Hft. 224s ill sv/v. 6-7:e tusendet. Ouppskuren | 100:- |
024977 | de Geer, Gerard Bergslagsrapsodi Stockholm:Albert Bonnier, 1953. 220x150 mm. Clryggbd. 224s ill sv/v | 70:- |
009576 | de Geer, Gerard Genombrottstider i Bergslagen. Några minnesanteckningar Stockholm:Albert Bonnier, 1951. 220x150 mm. Clryggbd. 273s ill sv/v. Pärmarna något solkiga | 80:- |
028048 | Duhne, Christian Norrbärke 1646-1946. Minnesskrift. . Enligt kyrkorådets uppdrag utarbetad Uppsala:1946. 220x150 mm. Hft. 139s ill sv/v Tryck: Wretmans Boktryckeri. Reva på ryggen. Namnt | 70:- |
028049 | Duhne, Christian Smedjebacken 1918-1968. Minnesskrift Smedjebacken:1968. 240x160 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Smedjebackens Tryckeri | 80:- |
003594 | Ekström, Gunnar Kristine kyrka. Historisk översikt samt vägledning. Falun:1950. 175x125 mm. Hft. ill sv/v. Tryck: Falu Nya Boktryckeri. Omslagsakvarell av Ruben Hellman | 30:- |
024890 | Elfqvist, Nalle När ångloken rullade och skenorna sjöng....Om Byvalla-Långshyttans järnväg, före och efter nedläggningen. Om människorna, som levde och arbetade vid banan Stockholm:Liber förlag, 1982. 280x210 mm. Ills.pappbd. 120s ill sv/v Tryck: Trydells, Laholm | 120:- |
013077 | Engström, Stina Apotekare Carlssons Enka-en levnadsskildring Stockholm:Apotekarsocieteten, 1994. 240x200 mm. Hft. 88s ill sv/v. Karta. Tryck: Ljungbergs, Södertälje | 70:- |
006295 | Ericson, Hans Mitt liv med Transport Borås:Askild & Kärnekull, 1980. Pappbd. 249s, skoms. | 60:- |
021290 | Eriksson, Gösta A The iron mines of Dannemora and Dannemora iron. Meddelanden från Uppsala Universitets Geografiska Institution Ser. A, N:o 161 Uppsala:1961. 200x130 mm. Klammerhft. 22s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell | 40:- |
008134 | Eriksson, Ulf G Dalarna Stockholm:Brevskolan, 1983. 210x200 mm. Ills.pappbd. 118s ill sv/v och färg.Tryck: Bohusläningen, Uddevalla | 60:- |
024110 | Forsell, Carl af Statistik öfver Sverige grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön Stockholm:1836. 200x130 mm. Pappband. xii, 414s. Utvikbar karta. Tryck: Johan Hörberg. 3:e uppl. betydligt tillökt och förbättrad. Bandet något nött. Exlibris | 300:- |
025535 | Forsslund, Karl Erik Med Dalälven från källorna till havet. Del I. Bok 1; Storån ( Idre och Särna). Bok 2; Älvdalen. Bok 3; Orsa Finnmark och Ore. Bok 3; Orsa och Wåmhus. Bok 5; Mora Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1918-1921. xvi, 135, 179, 141, 184, 179s Talrika ill sv/v. 1 omsl. medbundet.Tidningsurklipp om Forsslund inklistrat. Namnt | 450:- |
025536 | Forsslund, Karl Erik Med Dalälven från källorna till havet. Del II. Bok 6; Siljan, Sollerön och Sijansnäs. Bok 7; Boda och Bingsjö. Bok 8; Rättvik. Bok 9; Leksand. Bjursås och Ål. Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1921-1923. 182, 173, 178, 213, 194s. Rikt ill sv/v. Färgplanscher. Kartor. Ett skomsl. medbundet. Namnt | 450:- |
025537 | Forsslund, Karl Erik Med Dalälven från källorna till havet. Del III. Bok 11; Ljura och Gagnef. D2: Bok 1; Fulu fjäll och Transtrand. Bok 2; Lima. Bok 3; Malung. Bok 4; Malungs kapell-lag och Äppelbo. Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1923-1925. 193, 200, 185, 211, 198s. Rikt ill sv/v. Färgplanscher. Kartor. Ett skomsl. medbundet. Namnt | 450:- |
025538 | Forsslund, Karl Erik Med Dalälven från källorna till havet. Del IV. D2: Bok 5; Wanån. Bok 6; Järna. Bok 7; Nås. Bok 8; Nås finnmark och Säfsen. Bok 9; Floda. Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 280x200 mm. Rött clbd. 1926-1928. 167, 206, 198, 187, 230s. Rikt ill sv/v. Färgplanscher. Kartor. Ett skomsl. medbundet. Namnt | 450:- |
025123 | Forsslund, Karl-Herman/Curry-Lindahl, Kai Natur i Dalarna Stockholm:Bokförlaget Svensk Natur, 1949. 270x190 mm. Hfrbd. 336s ill sv/v. Karta. Tryck: Elanders, Göteborg | 90:- |
010882 | Gabrielsson, Samuel Lustvända op te´Dalom. Mä bondkärra å´vinghäst Malung:Dalaförlaget, 1959. 190x120 mm. Hft. 125s Tryck: Malungs Boktryckeri | 40:- |
006315 | Gjöres, Axel Den tiden Stockholm:P.A. Norstedt & Sönder, 1965. Klotband. 244s, skomsl "En bild av livet på ett bergslagsbruk åren kring sekelskiftet " | 50:- |
024961 | Granberg, Georg Boken om Funäsdalen Stockholm:MHF:s förlag, 1950. 250x170 mm. Clbd. 79s ill sv/v Tryck: Epege | 60:- |
020890 | Gudmundson, Ulf Grycksbo. Människorna, bruket, samhället Ill.Ills. av Kurt Netzler. Grycksbo:250x210 mm. Ills.pappbd. ills i färg. Tryck:Strålins | 60:- |
018162 | Hazelius, Artur Samfundet för Nordiska Museets främjande 1890. Bl.a. Ett blad om Vads by i Söderbärke socken, Dalarna. Spöken och gastar samt tro och sägner om fåglar i Västra Göinge. Förteckning över runstavar från Dalarna Stockholm:1892. 240x160 mm. Hft. 177s Tryck: P.A. Norstedt & Söner | 80:- |
025534 | Hed, Birgitta Bergslag. Dikter Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1934. 230x150 mm. Hft. 111s | 70:- |
009648 | Hed, Kerstin Glimtar över sotdalarna Stockholm:LT:s förlag, 1958. 210x140 mm. Clryggbd. 109s, ills sv/v, namnt | 60:- |
007758 | Heed, Ture Dalarnas historia Göteborg:Bokmaskinen, 1978. 210x150 mm. Hft. 207s ill sv/v Ded. från författaren | 70:- |
023860 | Heggestad, Börje Fågelsjö-by i Orsa finnmark. Utgiven av Fågelsjö Hembygdsförening Malung:1983. 260x190 mm. Imit.skbd. Tryck: Malungs Boktryckeri | 120:- |
003471 | Hyenstrand, Åke Dalarna. Ett vikingatida järnbäraland. Dalarnas museums serie av småskrifter 1. Falun:1971. 210x145 mm. Hft. 16s ill sv/v och karta. Tryck. Falu Nya Boktryckeri. | 40:- |
025524 | Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof En student upptäcker sitt land 1835. Anteckningar under en wandring genom Upland, Westmanland, Nerike, Wermland, en liten del av Norrige och Dalarne emellan den 19:de juni och 21:ste september år 1835 Stockholm:Saxon & Lindström, 1942. 200x130 mm. Hft. 167s. Porträtt av Hyltén-Cavallius.Förord av Sigurd Erixon. Omsl. med mindre fläckar | 80:- |
026367 | Isacson, Maths Verkstadsindustrins arbetsmiljö: Hedemora Verkstäder under 1900-talet. Det Svenska arbetets historia V Lund:Arkiv förlag, 1990. 220x140 mm. Hft. 256s ill sv/v Tryck: Studentlitteratur | 80:- |
006020 | Johannes, Per Bäck Daniel en dunderkarl Leksand:Lundells Bok och Papper, 210x150 mm. Hft. 38s ill sv/v Tryck: Leksands Tryckeri | 40:- |
009356 | Johannes, Per Vår socken. Hembygdsbok för Leksands ungdom. Med anslag av Leksands Sparbank och under medverkan av flera författare Leksands Hembygdsgemenskap, 1938. 180x120 mm. Pappband. 183s ill sv/v Tryck: Esselte, Stockholm. Namnt. Några smärre fuktfläckar. | 70:- |
024972 | Johansson, Vilhelm Från Södra Dalarnes Finnbygd. Första delen. Sägner, historier och minnen. Bl.a. Högtjärn. Bensåsen. Bagghyttan. Plogsbo. Hummelsbo. Dinglet. Dormsjö. Klosters bruk. Vetlanda:Allmogeförlaget, 1933. 200x130 mm. Hft. 169s ill sv/v Tryck: Västerviks Posten | 100:- |
023861 | Kroon, Ch Kul med hjul under 50 år Malung:1960. 250x180 mm. Dek.clryggband. 81s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri. Handlar om förf. uppväxttid i Västervik och hans företagstid i Vansbro | 110:- |
006280 | Kulling, O/Hjelmqvist, S Beskrivning till kartbladet Falun. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 189 Stockholm:1948. 240x160 mm. Hft. 184s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg och ett utvikbart diagram. Dock saknas den stora kartan. Biblioteksstämpel | 50:- |
003499 | Larsson, Carl i By En Dalasockens historia. Kulturhistorisk beskrivning av By i Folkare Härad I-II Borås:1968. 250x195 mm. Oclbd. 287+303s ill sv/v kartor. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Fina ex. | 400:- |
023863 | Leufstadius, Birgitta Runt Siljan Stockholm:Bilda förlag, 1999. 250x170 mm. Ills.pappband. 64s ill sv/v och färg Tryck: Ekblads, Västervik | 650:- |
028254 | Levander, Lars Våmhusfjärdingen. Den nya tidens genombrott i en Dalabygd efter Olof Köpmans, Hed Olof Anderssons, Filip Rombos och egna anteckningar skildrat av Lars Levander Stockholm:1944. 250x180 mm. Hft. 331s ill sv/v. Utvikbara färglagda kartor. Tryck: Ivar Haeggström. Ingår i: Folklivsskildringar utgivna av Kungl. Gustav Adolfs Akademien 4 | 150:- |
018272 | Lindberg, Helge Allmunvägen Älvdalen-Särna. En ortnamnsforskares vandring i Linnés fotspår. Särtryck ur Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift (OUÅ) 1970 och 1971 Lund:1972. 230x160 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Carl Blom. Tillsk från förf | 90:- |
027522 | Lindström, Oscar I smedsbygd. Minnesskrift vid Gränsfors Bruks AB 50-årsjubileum 1952 Malung:1952. 240x190 mm. Trådhft. 11s ill sv/v Tryck: Malungs Accidenstryckeri | 70:- |
025533 | Lundh, Paul Folklivsberättelser från Dalarna Stockholm:LT.s Förlag, 1950. 200x140 mm. Hft. 268s Tryck: Victor Petterson. Ouppskuren | 80:- |
006282 | Lundqvist,G/Hjelmqvist, S Beskrivning till kartbladet Avesta. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 188 Stockholm:1946. 240x160 mm. Hft. 127s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg. Dock saknas den stora kartan. Biblioteksstämpel. Försättsbladet vattenskadat | 50:- |
006279 | Lundqvist,G/Hjelmqvist, S Beskrivning till kartbladet Smedjebacken. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 181 Stockholm:1937. 240x160 mm. Hft. 129s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg. Dock saknas den stora kartan. Ryggen ngt trasig. Biblioteksstämpel | 50:- |
010837 | Lunell, Lars Från Siljans sagoland. Berättelser från dalarne Stockholm:Bokförlaget Minerva, 1916. 210x140 mm. Ills.clbd.. 380s ill sv/v Tryck: Tryckeriaktiebolaget Skandia. Tillsk. 3:e uppl | 90:- |
006281 | Magnusson, N.H/Lundqvist,G Beskrivning till kartbladet Grängesberg. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 177 Stockholm:1933. 240x160 mm. Hft. 133s ill sv/v samt 1 berggrundskarta i färg. Dock saknas den stora kartan. Biblioteksstämpel. Ryggen skadad. En del revor i omsl. | 50:- |
006278 | Magnusson, N.H/Lundqvist,G Beskrivning till kartbladet Nya Kopparberget. Sveriges Geologiska Undersökning Ser Aa. kartblad i skalan 1:50 000 med beskrivning. N:o 175 Stockholm:1932. 240x160 mm. Hft. 91s ill sv/v samt 1 karta i färg. Dock saknas den stora kartan. Ett hörn på främre omsl. bortrivet. Biblioteksstämpel | 50:- |
025234 | Makmquist, H Om hexprocessen i Dalarne 1757-1763 jemte öfversigt af föregående hexprocesser. Akademisk afhandling Lund:1877. 230x160 mm. Hft. 45s Tryck: Fr. Berlings Boktryckeri. Tillskrift från förf. | 190:- |
003632 | Mellin, G.H Skildringar af den Skandinaviska Nordens Folklif och Natur. III Dalarne. Den gamle i Östannor. Europeiska följetongen. Tidskrift för romanlitteratur. Månads-Upplaga. 1865 No 7. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1865. 200x150 mm. Hft. 179s Tryck: Hörbergska Boktryckeriet | 100:- |
003644 | Nathorst-Böös, Ernst Liten stad 1900. En bilderbok med fotografier av hovfotografen Thorvald Gehrman. Stockholm:Beckmans, 1968. 210x255 mm. Ills. pappbd.. 110s Tryck: K.L. Beckmans. | 90:- |
003466 | Nordliing, Johan Siljan. En bok om Sveriges hjärta. Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1909. 190x125 mm. Clbd. 200+234 s. Tryck: Tryckeri AB Skandia. Omsl. medbundet. C.E. Fritzes En-kroneböcker. Namnt. Nött band. | 70:- |
002280 | Nordström, Olof red. Det moderna Sverige. Svealand. Stockholm, Uppland, Södermanland, Västmanland, Närke, Värmland, Dalarna. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 272 s ill sv/v och färg. kartor. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Skomsl lite trasigt. | 90:- |
003635 | Olls, Bert Bergsmäns rike. Årskrönika från Bergslagen Örkelljunga:Settern, 1992. 245x175 mm. Pappband. 108s ill sv/v Tryck: Bohuslänningens Boktryckeri, Uddevalla. Ded från förf till Ingemar Lindberg glaskonstnär på Rejmyre. | 80:- |
003636 | Olls, Bert Flottaren Ill.Teckningar av förf.. Settern, 1981. 215x240 mm. Pappband. 94s ill sv/v Tryck: Risbergs Boktryckeri, Uddevalla. Ded från förf till Ingemar Lindberg glaskonstnär på Rejmyre. | 80:- |
003634 | Olls, Bert Året i byn Stockholm:Rabén & Sjögren, 1978. 190x160 mm. Pappband. 184s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Ded från förf till glaskonstnären Ingemar Lindberg, Rejmyre. Skomsl. | 80:- |
003486 | Olsson, Gunnar/Anderson, Burnett Stora Kopparberg. Six hundred years of industrial enterprise. Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1951. 255x200 mm.. Pappbd. 82s ill sv/v och färg. Tryck: Nordisk Rotogravyr. | 90:- |
020174 | Olsson, Stefan Jädraås - Tallås Järnväg. En presentation 1995. 150x210 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v. På främre omsl är skrivet " blädderex " med tuschpenna | 50:- |
009357 | Rehnberg, Mats Siljan Ill.Teckningar av Gunnar Pers. Wahlström & Widstrand, 1950. 180x120 mm. Hft. 135s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund | 60:- |
023864 | Rideland, Finn Smultronlandet. Finnskogarna förr och nu Ill.Teckningar av Jonas Lundin. Stockholm:P A Norstedt, 1982. 200x180 mm. Clbd. 159s ill sv/v. Skomsl | 60:- |
003491 | Rosén, Bo Dalarna Stockholm:AWE/Gebers, 1981. 220x175 mm. Ills. pappbd.. 264s ill sv/v och färg. Tryck: Bohuslänningen, Uddevalla. Ingår i serien: Våra levande landskap. Utges i samband med Riksförbundet för Hembygdsvård. | 80:- |
024962 | Rosendahl, Yngve Sälen och Sälenfjällen. Från fäbod till modern turistort Malung:Dalaförlaget, 1990. 220x160 mm. Ills.pappband. 167s ill sv/v och färg Tryck: Malungs Boktryckeri | 50:- |
025545 | Rydberg, Svens Det stora Kopparberget. En tidsresa. Ill.Fibben Hald. Stockholm:Gidlunds Bokförlag, 1988. 220x160 mm. Clbd. 254s ill sv/v. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Utgiven av Stora Kopparbergs Bergslags AB | 70:- |
007585 | Rönnegård, Sam I By och Buda. Berättelser från Dalarna Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1936. 200x130 mm. Hft. 205s Tryck: Appelbergs, Uppsala. Nött ex | 50:- |
027713 | Sege, Carl A:son Ludvika Kyrka. Utgiven av Ludvika kyrkoråd med anledning av 200-års minnet av Ludvika Ulrika kyrkas invigning den 23 oktober 1752 Falun:1952. 180x130 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Dala-Demokraten | 40:- |
014956 | Serning, Inga Åhls sockens förhistoria. Särtryck Malung:1963. 240x170 mm. Hft. s57-87. 10 sv/v pl. Tillskrift | 80:- |
003484 | Solders, Severin Älvdalens sockens historia I-III. Del I Älvdalens sockens historia. Del II Gamla porfyrverket. Del III Myrjärn, hemsmide-liebruk. Stockholm:1936. 235x160 mm. Hft. 88+XXXI; 147+XXXV; 75+XXIV s. ill sv/v. 1936-46. Dalarnas fornminnes och hembygdsförbunds skrifter 7-9. Del III med fläck på främre pärmen. | 450:- |
026193 | Svedlund, Olof Älvdalen. Våldtagen bygd i Stor-Sveriges skugga Älvdalen:1983. 210x150 mm. Hft. 164s ill sv/v Tryck: Rege-Tryck. Namnt | 50:- |
009044 | Svärdström, Svante Dalmålningar i Zornmuseet Malung:Dalaförlaget, 1994. 280x210 mm. Ills.pappbd. 58s, ills färg, inkl.översättn till engelska | 80:- |
026794 | Svärdström, Svante Dalmålningar. Samlade och kommenterade av Svante Svärdström Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1944. 270x230 mm. Hfrbd. 231s, rikt illustrerad i färg och svartvitt. skomsl med mindre reva | 250:- |
024971 | Sörenson, Ulf/Backlund, Ann-Charlotte Järn bryter bygd. Ekomuseum Bergslagen berättar i landskapet Uppsala:1986. 210x130 mm. Hft. 95s ill sv/v och färg. Tryck: Hultebo Tryckeri, Skinnskatteberg | 50:- |
027460 | Trotzig, Dag Urmakeriet i Mora Falun:Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1971. 210x150 mm. Hft. 22s, nytryck av Dag Trotzigs uppsats som ingår i Dalarnas Hembygdsbok 1937. | 80:- |
003497 | Tynderfeldt, Bo red. Dalarna Stockholm:Brevskolan, 1991. 210x200 mm. Ills. pappbd.. 180s ill sv/v och färg. Tryck: Gummessons Boktryckeri, Falköping. | 60:- |
003175 | W. Pettersons Dala-Kartor 4. Karta öfver Lima & Transtrands Socknar 1904. W.Pettersons Dala-Kartor 4. Stockholm:1904. 590x310 mm. Karta på väv. Vikt på väv i band. A.K. Aronzons Bokbinderi, Stockholm. Skala 1:200000. | 200:- |
009153 | Wallby, Sven red Kyrkobygge och sockenliv. Minnesskrift vid Folkkärna kyrkas etthundra årsjubileum 1953. Utgiven av församlingens kyrkoråd Malung:1953. 190x130 mm. Clryggbd. 220s ill sv/v Tryck: Malungs Accidenstryckeri. Skomsl. Nytt ex | 100:- |
007830 | Wermelin, P.G Falu Yllefabriks AB, Sågmyra 1896-1946 Ill.Foto: K.W. Gullers. 1946. 300x210 mm. Clryggbd. 66s ill sv/v och färg. Tryck: Åhlén & Åkerlund, Stockholm | 80:- |
009517 | Westin, Gunnar T Leksands socken 1539-1572. Sockenbor, skatter och tionde. De äldsta skattelängderna och uppbördsregistren utgivna och kommenterade 1965. 220x140 mm. Hft. 153s ill sv/v Tryck. Falu Nya Boktryckeri, Falun. Tillsk. från författaren. Inlagan lös. Blyertsant. i texten. Leksands sockenbeskrivning Del 1 | 70:- |
025523 | Wingborg, Olle Litteratur om Borlänge och Stora Tuna. Dalarnas Fornminnes och Hembygdsförbunds skrifter 14 Malung:1965. 220x140 mm. Hft. 166s Tryck: Malungs Boktryckeri | 70:- |
025522 | Wingborg, Olle Litteratur om Dalarna. Del 1. Artiklar och uppsatser ingående i periodiska publikationer. Dalarnas fornminnes- och hembygdsförbunds skrifter 15 Falun:Dalarnas Biblioteksförbund, 1969. 240x160 mm. Clbd. 279s Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala | 70:- |
027772 | Ödman, N.P Valda skrifter I Stockholm:Fahlcrantz & Co, 1900. 210x140 mm. Hfrbd. 235, 334s. ill sv/v. Tryck: Ivar Haeggström. På ömsesidor om kölen. Hur det var i Öregrund. Från Roslagen till Västergötland. Skanör Falsterbo. Visingsö och Gränna. Dalarna. Kyrkbröllop i Leksand. 5 upphöjda bind. Blekt rygg | 70:- |
024825 | Östberg, Axel red Dalahistorier. Företal av Svante Svärdström Falun:Falu-Kuriren, 1954. 240x170 mm. Hft. 141s ill sv/v Tryck: Nya Falu Boktryckeri. 4:e tillökade uppl. Omsl. nötta | 40:- |