| Uppdaterad: 2010-02-03 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
016969 | Brattström, Inger Fall i farstun Stockholm:Lindqvists Förlag, 1965. Hft. 216s, | 50:- |
004108 | Bremer, Svend Aage Skymningsmorden Stockholm:Lindqvist, 1948. Hft. 160s, tillhör serien Triangelböckerna. | 40:- |
011613 | Bremner, Marjorie Mord bland journalister Stockholm:Bokförlaget Gothia AB, 1956. Hft. 220s, originalets titel Murder amid proofs, namnt. | 50:- |
016963 | Brendon, Kay Mysteriet på Page Hall Stockholm:Tidens Förlag, 1942. Hft. 199s, bakre omslag saknas, nött | 40:- |
011614 | Brenman, Claes Mannen som kallade sig Wall, en av de två böckerna bakom TV-serien Skuggan av Henry Avesta:Rabén & Sjögren, 1985. Pocket. 242s, | 40:- |
004093 | Breton le, Auguste Rififi Stockholm:W & W, 1957. Hft. 206s, originalets titel Du Rififi chez les Hommes | 60:- |
011616 | Bridges, Victor Ett arv i Nordsjön Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1950. Hft. 207s, skada i rygg. | 30:- |
004105 | Bridges, Victor Kvällsupplagan Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1950. Hft. 211s, inlaga delvis lös | 40:- |
011615 | Bridges, Victor Röda Husets Hemlighet Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1949. Hft. 215s | 40:- |
017341 | Broberg, Jan 13 kring Mordet - antologi Cavefors, 1966. Pappband. 235s, skomsl. inlagan lös | 50:- |
011620 | Broberg, Jan I ett nötskal - antologi Stockholm:Litteraturfrämjandet, 1980. pocket. 297s, | 40:- |
017342 | Broberg, Jan (red) Ord om mord - svenska deckarförfattare och kritiker diskuterar Halmstad:Spektra, 1974. Ills.pappbd. 269s, ills sv/v | 50:- |
011621 | Brown, Carter A murderer among us New York:The New American Library, 1962. pocket. 126s, Signet P 4081 | 30:- |
005116 | Brown, Fredric Det tysta skriet Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1951. Clryggbd. 291s | 50:- |
004088 | Brown, Fredric Dom har hittat farsan Stockholm:Lindqvist Förlag AB, 1977. Hft. 217s, originalets titel The fabulous Clipjoint, Bulldogserien | 50:- |
005118 | Brown, Fredric Döden har många dörrar Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Inb. 246s | 50:- |
005117 | Brown, Fredric Kanske en mördare Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 263s | 50:- |
005114 | Brown, Fredric Mörkret kring Jenny Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1953. Clryggbd. 277s | 50:- |
031477 | Brown, Fredric Tomtar på loftet Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1950. Clryggbd. 301s | 50:- |
019716 | Brown, Walter Dödens våglängd Göteborg:. Detektivmagasinet nr 52, 1951. Tidskrift. 63s, | 40:- |
019715 | Brown, Walter Med Kamera och Pistol Göteborg:. Detektivmagasinet nr 17, 1948. Tidskrift. 48s, | 40:- |
028274 | Bruno, Anthony Seven. Sju dödssynder. Sju sätt att dö Stockholm:Richters Förlag AB, 1997. 220x140 mm. Pappband. 252s, skomsl. med mindre reva. Efter filmmanus av Andrew Kevin Walker. Omslag Brad Pitt och Morgan Freeman i New Line Cinemas storfilm SEVEN. | 50:- |
011623 | Buchan, John De trettionio stegen Höganäs:Bra Böcker, 1978. Imit.skbd. 134s, | 40:- |
004090 | Buchan, John The thirty-nine steps London:Pan Books, 1960. pocket. 137s, Pan G218, namnt. | 40:- |
022864 | Bulls, Ingela Lik förbannat, Palme. Ett brott för regeringen Stockholm:Askelin & Hägglund, 1983. Pappband. 213s, | 60:- |
026103 | Burman, Fale God afton fula mask Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1958. Pocket. 220s, Zebra 69 | 50:- |
011624 | Bush, Christopher The case of the Tudor Queen Harmondsworth:Penguin, 1955. pocket. 187s, | 40:- |
011625 | Böttiger, Lars Erik Mord i bok. Handlar om deckarförfattares sätt att ta sina offer av daga Stockholm:Brombergs, 1990. 210x130 mm. Pappband. 181s Tryck: Bonniers Grafiska | 60:- |
017453 | Cain, James M. Tredje gången gillt Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1958. Pappband. 167s, skomsl. orig. titel The postman always rings twice | 50:- |
017379 | Calef, Noël Stoppa bollen! - den franska thrillerna från Strömbergs Stockholm:Strömbergs, 1957. Hft. 199s, orig titel Echec au Porteur, namnt. | 50:- |
016568 | Cameron, Eleanor Elford Drama på tåg Stockholm:Wahlström, 1977. Pappband. 240s, tillskr. skomsl orig titel The young widow | 40:- |
020774 | Canning,Victor Intrig med diamanter Höganäs:Bra Böcker, 1966. Clryggbd. 242s, skomsl med reva, orig. titel Double in diamonds (1966) | 50:- |
016561 | Canning,Victor Mr. Finchley discovers his England London:Hodder & Stoughton Ltd, 1937. Clbd. 352s, | 50:- |
023556 | Capote, Truman Med kallt blod.En sann redogörelse för ett fyrdubbelt mord och dess följder. Stockholm:Albert Bonniers, 1977. Pappband. 332s, skomsl, orig.titel In Cold Blood ( 1965) | 60:- |
030171 | Capstan, C.C. Dramat i nattbussen Göteborg:Romanförlaget, 1942. Hft. 94s, mindre skada rygg | 30:- |
019444 | Carlsson, Ebbe Liket i lådan Stockholm:Bonniers, 1991. 220x140 mm. Pappband. 226, skomsl | 60:- |
004153 | Carlsson, Loa Öst är öst ... Höganäs:Bra Spänning, 1987. Pappband. 242s, skomsl | 50:- |
011626 | Carmichael, Harry Din in i döden Falun:B Wahlströms Bokförlag, 1970. Pappband. 254s, namnt. | 40:- |
011628 | Carmichael, Harry Inte så illa Falun:B Wahlströms Bokförlag, 1966. Pappband. 253s, | 40:- |
004151 | Carmichael, Harry Omsorg till döds Norrköping:Sörlins Förlag, 1957. Hft. 197s, | 60:- |
028143 | Carré, John le Den trägne odlaren Stockholm:Albert Bonnier, 2002. Pocket. 550s Originaltitel: The Constant Gardener (200) | 40:- |
023555 | Cartland, Barbara Högt spel vid Nilen Helsingborg:Bra Böcker, 1966. Skinnband. 274s, skomsl, | 50:- |
011727 | Caspary, Vera Stranger than truth New York:Random House, 1946. Clbd. 319s, skomsl med mindre revor. | 70:- |
004134 | Caudwell, Sarah En bildskön död Bra Deckare, 1984. Pappband. 256s, skomsl. orig.titel Thus was Adonis murdered | 50:- |
011728 | Caunitz, William J. Polishuset Malmö:Richters Förlag AB, 1987. Pappband. 358s, skomsl | 40:- |
016565 | Cederborg, C. Aug Spionernas hövding Göteborg:Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1953. 230x160 mm. Hft. 206s, ou Tryck: Elanders. Ryggen skadad | 50:- |
014853 | Cederhök, Sten-Åke Döden danser på polketten Göteborg:Tre Böcker, 1987. Ills.pappbd. 320s, ills sv/v | 50:- |
028465 | Chandler, Raymond Den enes död ... Stockholm:Bonniers, 1952. Hft. 242s, orig.titel The Simple art of Murder (1939) | 50:- |
016564 | Chandler, Raymond Den lilla systern Stockholm:Aldus / Bonniers, 1961. Pocket. 217s,orig.titel The little sister (1950) Delfin D31 | 30:- |
004130 | Chandler, Raymond Den stora sömnen Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 249s, skomsl, orig.titel The Big Sleep (1939) | 40:- |
026779 | Chandler, Raymond Den stora sömnen Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1963. Pocket. 197s, orig.titel The Big Sleep (1939) Delfin D91 | 40:- |
011810 | Chandler, Raymond Farewell, My Lovely Penguin, Pocket. 252s, för- och eftersättsblad saknas. Penguin nr 701 | 40:- |
011811 | Chandler, Raymond Fönstret Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1948. Hft. 241s, orig.titel The High Window, reva och rygg delv. loss | 70:- |
015441 | Chandler, Raymond Kvinnan i sjön Stockholm:Alb. Bonniers, 1954. Pappband. 268s, orig.titel The Lady in the Lake, skomsl med revor. | 60:- |
011813 | Chandler, Raymond Kvinnan i sjön Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1947. Biblioteksband. 258s, orig.titel The Lady in the Lake, omsl. medbundet, biblioteksstämpel | 70:- |
026755 | Chandler, Raymond Kvinnan i sjön Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Pocket. 196s, orig.titel The Lady in the Lake, Delfin nr 145 | 40:- |
011818 | Chandler, Raymond Långt Farväl Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1955. Hft. 332s, orig.titel The Long Good-Bye namnt. | 70:- |
029730 | Chandler, Raymond Marlowes TEMA, femtio brev i urval av Eric Fylkeson och översättning av Peter Lindforss Stockholm:Janus Förlag, 1984. Hft. 180s, orig. titel Letters of Raymond Chandler, | 70:- |
011819 | Chandler, Raymond Marlowes TEMA, femtio brev i urval av Eric Fylkeson och översättning av Peter Lindforss Stockholm:Janus Förlag, 1955. Hft. 180s, orig. titel Letters of Raymond Chandler, ouppsk. | 70:- |
027943 | Chandler, Raymond Mord, min älskling Stockholm:Bonniers, 1985. Pappband. 241s, skomsl, orig. titel Farewell, my Lovely (1940) | 60:- |
011824 | Chandler, Raymond Pearls are a nuisance Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 198s, Penguin C2136 | 40:- |
011825 | Chandler, Raymond Playback Penguin, Pocket. 157s, Penguin 1608, för- och eftersättsbl saknas. | 30:- |
011826 | Chandler, Raymond Smart-Aleck Kill Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 188s, Penguin C2198 | 40:- |
011828 | Chandler, Raymond The Lady in the Lake Harmondsworth:Penguin, 1959. Pocket. 237s, Penguin 867 | 50:- |
011829 | Chandler, Raymond The Little Sister Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 246s, Penguin 1096 | 50:- |
023925 | Charteris, Leslie Featuring the Saint London:Hodder & Stouggton Ltd, 1951. Clbd. 319s, | 80:- |
004125 | Charteris, Leslie Helgonet bland hårdkokta herrar Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1955. Hft. 282s, originalets titel The brighter Buccaneer, mindre reva bakre omsl., namnt. | 60:- |
011998 | Charteris, Leslie Helgonet hejdar världskrig Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1949. Hft. 248s, originalets titel Knight Templar | 60:- |
019640 | Charteris, Leslie Helgonet i Europa Stockholm:Tidens Förlag, 1964. Pocket. 197s, originalets titel The Saint in Europe, namnt. | 40:- |
011999 | Charteris, Leslie Helgonet i härnad Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1951. Hft. 246s, originalets titel The last hero, namnt. | 50:- |
012000 | Charteris, Leslie Helgonet i Miami Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 299s, originalets titel The Saint in Miami, namnt. | 50:- |
012001 | Charteris, Leslie Helgonet och hans höghet Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1952. Hft. 261s, originalets titel Getaway | 60:- |
023549 | Charteris, Leslie Helgonets Vendetta Höganäs:Bra Böcker, 1972. Clbd. 278s, skomsl ,originalets titel Vendetta for the Saint, | 60:- |
028884 | Charteris, Leslie The Saint on the Spanish Main London:Hodder & Stoughton Ltd, 1956. 190x130 mm. Pappband. 190s, skomsl ou | 120:- |
028883 | Charteris, Leslie Vendetta for The Saint London:Hodder & Stoughton Ltd, 1965. 190x130 mm. Pappband. 191s, skomsl | 80:- |
028897 | Chase, J H A Coffin from Hong Kong London:Robert Hale Ltd, 1962. Pappband. 186s, skomsl | 60:- |
016562 | Chase, J H Fel present från bruden Stockholm:C E Fritzes Bokförlag, 1952. Hft. 286s, originalets titel I´ll get you for this. Översättn. Per Erik Lindorm. tillskr. | 50:- |
004127 | Chase, J H Just the Way it is St Albans:Panther, 1975. Pocket. 192s, | 30:- |
012008 | Chase, J H Sällan blommor till bruden Stockholm:C E Fritzes Bokförlag, 1950. Imit.skbd. 286s, originalets titel No Orchids for miss Blandish, främre omsl. medbundet. stämpl. bortklippt namnt. på försättsbl. | 50:- |
012005 | Chase, J H Well Now, My Pretty ... St Albans:Panther, 1969. Pocket. 158s | 30:- |
028898 | Chase, J H You have yourself a deal London:Robert Hale Ltd, 1966. Pappband. 189s, skomsl | 60:- |
004141 | Chesbro, George C Den trettonde häsmästaren Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 288s, skomsl. | 50:- |
012010 | Chesterton, C K Den oöverträffade Fader Brown Stockholm:Tidens Bokklubb, 1975. Ills.pappbd. 245s, berättelserna är hämtade ur samlingarna The Innoncence of Father Brown, The Wisdom of Father Brown och The Secret of Father Brown. | 70:- |
012011 | Chesterton, C K Fader Brown Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1964. Pocket. 253s, | 40:- |
012012 | Chesterton, C K Fader Browns hemlighet Höganäs:Bra Böcker, 1980. Imit.skbd. 152s, skomsl. | 50:- |
004157 | Chesterton, C K The wisdom of Father Brown Penguin, 1975. Pocket biblioteksband. 199s, stämpl. | 40:- |
028900 | Cheyney, Peter Another little drink London:Collins, 1950. Clbd. 252s, skomsl med mindre reva | 60:- |
023512 | Cheyney, Peter Dark Bahama. An island paradise - with several snakes in the grass London:Fontana, 1960. Pocket. 189s | 40:- |
004126 | Cheyney, Peter Farliga Kurvor med Slim Callaghan Stockholm:Ljus Förlag, 1946. Hft. 291s, namnt. originalets titel Dangerous Curves. | 60:- |
012013 | Cheyney, Peter Giftblomman Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1961. Pappband. 254s, namnt. originalets titel Poison Ivy | 40:- |
012015 | Cheyney, Peter Ladies won't wait London:Collins, 1951. Clbd. 252s, | 70:- |
012014 | Cheyney, Peter Lady, behave! London:Collins, 1950. Clbd. 256s, skomsl | 60:- |
012016 | Cheyney, Peter O'Mara storstädar Stockholm:Ljus, 1945. Hft. 263s, tillskrift. originalets titel Dark Street | 70:- |
028488 | Cheyney, Peter Tro vad ni vill Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1953. Hft. 223s, . originalets titel Dance without music, tejplagad | 50:- |
012017 | Cheyney, Peter Your deal My Lovely London:Collins, 1952. Clbd. 187s, skomsl | 60:- |
024452 | Chrichton, Michael Flight 545 från Hongkong Höganäs:Bra Böcker, 1999. Ills pappb. 366s, orig.titel Airframe (1998) | 40:- |
025116 | Clancy, Tom / Pieczenik, Steve Dödligt spel. Net force explorers Bonnierförlagen, 2001. Pappband. 207s, skomsl | 50:- |
004136 | Clark, Douglas Dödsdans kring lantlig kyrka Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 205s,skomsl | 40:- |
004138 | Clark, Mary Higgins Anastasia syndromet Wiken, 1992. Pappband. 273s, skomsl. | 50:- |
012018 | Cleary, Jon Den gröna hjälmen Läsa Bra, 1979. Pappband. 263s, skomsl orig. titel The green helmet | 40:- |
004156 | Cleary, Jon Gisslan Tidens Förlag, 1975. Pappband. 219s, skomsl orig. titel Ransom | 40:- |
023883 | Cleve, Bertil Dödsorkestern. Detektivmagasiner nr 24. Göteborg:Romanförlaget, 1935. hft. 64s, | 30:- |
013794 | Clifford, Francis Rent samvete, samt novellen Tio minuter en junimorgon Halmstad:Spektra, 1977. Pappband. 222s, skomsl. originalets titel Amigo, amigo/Ten minutes on a June Morning. Denna bok ingår som nr 7 i Spektras Nya DeckarEss i urval av Jan Broberg. | 50:- |
004140 | Clifford, Francis Rävsaxen Stockholm:Norstedt, 1968. Hft. 206s, originalets titel All Men Are Lonely Now, fuktskada | 30:- |
020765 | Clinton-Baddeley, V.C. Ett fall för doktor Davie Höganäs:Bra Böcker, 1973. Imit.skbd. 220s, orig.titel No case for the Police (1970)skadat skomsl. | 50:- |
004159 | Clive, John Flykten från Berlin Stockholm:Alb. Bonniers, 1982. Pappband. 270s, orig. titel The Last Liberator, skomsl | 40:- |
004124 | Collins, Max Allan Hägrande Neon Höganäs:Bra Spänning, 1989. Pappband. 274s, skomsl. orig. titel Neon Mirage | 40:- |
017101 | Collins, Michael Gillrad Fälla Lindqvist Förlag, 1975. Pappband. 241s, skomsl. orig. titel The Brass Rainbow (1975) inl. något lös. | 30:- |
021797 | Collins, Michael Grodkungen Höganäs:Bra Böcker, 1973. Skinnband. 210s, skomsl. orig. titel Night of the toads (1970) | 50:- |
020788 | Collins, Michael Tigerns skugga Lindqvist Förlag, 1974. Skinnband. 204s, skomsl. orig. titel Shadow of a tiger (1972) | 50:- |
004133 | Considine, Bob Miljonkuppen Stockholm:Lindqvist, 1963. Hft. 284s, orig. titel The Men who robbed Brink's, namnt. tillskr. | 40:- |
004139 | Coppel, Alfred Brännpunkt Sinai Nacka:Forum, 1977. Pocket. 341s, orig.titel Thirty-four East | 40:- |
012037 | Coppel, Alfred Draken Stockholm:Bonniers, 1983. Pappband. 361s, orig.titel The Dragon | 40:- |
012038 | Coppel, Alfred Draken Borås:Forum, 1978. Pappband. 383s, orig.titel The Dragon | 40:- |
012039 | Coppel, Alfred Kodnamn Hastings Helsingborg:Forum, 1980. Pappband. 337s, orig. titel The Hastings Conspiracy, skomsl. | 40:- |
023604 | Coughlin, William De tolv apostlarna Stockholm:Richters Förlag AB, 1985. Pappband. 356s, originalets titel: The twelve apostles (1984) | 50:- |
005113 | Coxe, George Harmon Den rädda fästmön Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Inb. 281s, orig.titel The Frightened Fiancée | 40:- |
005112 | Coxe, George Harmon Det dolda spåret Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Inb. 262s, orig.titel The Crimson Clue | 40:- |
028678 | Coxe, George Harmon Inland Passage London:Hammond, Hammond & Co. Ltd, 1953. Pappband. 223s, skomsl.med mindre skada, | 90:- |
005111 | Coxe, George Harmon Kameraskott mot mördaren Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1947. Inb. 259s blekt rygg, orig. titel The Camera Clue | 50:- |
004149 | Coxe, George Harmon Mord kring modell Västerås:ICA Bokförlag, 1950. Ills.clryggband. 240s, skomsl. orig. titel Fashioned for Murder | 50:- |
016917 | Coxe, George Harmon Tredje gången gillt Västerås:ICA Bokförlag, 1951. Hft. 238s, . orig. titel Ladykiller, ouppskuren | 50:- |
016983 | Creasey, John Hertigen på djupt vatten Stockholm:Clatos Förlag, 1958. Hft. 232s, originalets titel The Toff and the deep blue sea (1958) | 70:- |
020762 | Crispin, Edmund Den som sig i leken ger ... Höganäs:Bra Böcker, 1971. Imit.skbd. 225s, skomsl. orig.titel Buried for pleasure (1948) | 50:- |
004132 | Crispin, Edmund Detta alltför fasta kött Höganäs:Bra Böcker, 1979. Pappband. 327s, orig. titel The glimpses of the Moon | 40:- |
005130 | Crispin, Edmund Mördande manuskript Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Inb. 273s, med dåligt skyddsomslag bit saknas.namnt. | 60:- |
016984 | Crispin, Edmund Ridåfall Halmstad:Spektra AB, 1976. Ills.pappbd. 210s, orig. titel The case of the Gilded Fly nr 17 i Spektras deckar-ess. | 50:- |
020759 | Crispin, Edmund Små ord av hat Höganäs:Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 235s, skomsl. orig.titel The Long Divorce (1951 | 50:- |
009924 | Crofts, F Wills 12-30 från Croydon Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1934. Hft. 296s, originalets titel: 12.30 from Croydon, delv. loss i rygg | 60:- |
009914 | Crofts, F Wills Brottets Skugga Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1941. Hft. 355s, originalets titel: Circumstantial Evidence, nött, tillskr. | 60:- |
010313 | Crofts, F Wills Death on the Way London:W Collins Sons & Co Ltd, Clbd. 285s, | 70:- |
015789 | Crofts, F Wills Diamantrovet Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1951. Hft. 256s, originalets titel: Inspector French's greatest case | 50:- |
009913 | Crofts, F Wills Dokumentstölden Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 236s, originalets titel: Inspector French and The Cheyne Mystery, nött | 50:- |
009916 | Crofts, F Wills Döden i skuggan Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 297ss, originalets titel: Silence for the murderer. namnt. nött | 60:- |
004150 | Crofts, F Wills Fallet Ponson Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1947. Clryggbd. 254s, | 50:- |
009926 | Crofts, F Wills Fångad i nätet Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1942. Marmorerat hclbd. 345s, originalets titel: A loosing game, omsl. medb. namnt. välv. | 100:- |
009917 | Crofts, F Wills Gift och motgift Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1939. Hft. 361s, originalets titel: Antidote to Venon, nött, rygg delv borta. | 40:- |
009925 | Crofts, F Wills Inspector French's Greatest Case Hardmondsworth:Penguin Books, 1960. Hft. 253s,Penguin book nr 918, reva i rygg | 30:- |
015533 | Crofts, F Wills Mysteriet på nattexpressen och andra berättelser Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1958. Hft. 322s, originalets titel: The mystery of the sleeping car express and other stories, namnt. | 60:- |
025750 | Crofts, F Wills Mysteriet vid ön Wight Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1935. Hft. 320s, originalets titel: Mystery on Southampton Water, | 90:- |
010314 | Crofts, F Wills Mystery in the Channel London:W Collins Sons & Co Ltd, 1933. Clbd. 284s, | 70:- |
009923 | Crofts, F Wills Mördare begår misstag Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1949. Hft. 302s, originalets titel: Murderer make mistakes, delvis loss i rygg. | 60:- |
015531 | Crofts, F Wills Något att förtulla ? Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1957. Hft. 289s, originalets titel: Anything to declare ? | 50:- |
009911 | Crofts, F Wills Parkmordet Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 239s, originalets titel: The Groote Park murder | 70:- |
016834 | Crofts, F Wills Smuggelbolaget Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 254s, originalets titel: The Pit-Props syndicate | 50:- |
016836 | Crofts, F Wills Tåg 127 mördat Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1947. Hft. 295s, orig.titel Death of a train | 60:- |
031478 | Crofts, F Wills Utpressaren Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 291s, | 50:- |
009912 | Crofts, F Wills Vattenfallet Helsingfors:Holger Schildts Förlag, 1943. Hft. 228s, originalets titel: The Ponson Case, namnt. nött | 50:- |
015530 | Crofts, F Wills Vinfatet Stockholm:Prisma, 1969. Pocket. 238s, originalets titel: The Cask utg.1920 veck på främre omslag | 30:- |
004060 | Cruz Smith, Martin Gorkij Parken Stockholm:Månpocket, 1982. Pocket. 393s, | 50:- |
013812 | Cruz Smith, Martin Gorkij Parken Stockholm:Norstedt, 1981. Pappband. 393s, skomsl orig.titel Gorky Park (1981) | 60:- |
013813 | Cruz Smith, Martin Hingstfållan Stockholm:Norstedt, 1987. Pappband. 335s, skomsl orig.titel Stallion gate (1986) | 60:- |
012142 | Cunningham, E V Ingen nåd för Shirley Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1966. Pappband. 255s, originalets titel Shirley | 40:- |
021800 | Cunningham, E V Mördande konkurrens Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1972. Pappband. 238s, originalets titel Samantha | 40:- |
004146 | Cunningham, E V Till varje pris Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1967. Ills.pappbd. 255s, originalets titel Penelope | 50:- |
005123 | Curtiss, Ursula Osynlig, blodig hand... Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1951. Inb.. 271s namnstämpel, orig. titel The second sickle | 70:- |
012143 | Curtiss, Ursula The Second Sickle London:Corgi Books Transworld Publisher, 1961. Pocket. 218s, | 40:- |
016982 | Curtiss, Ursula, Graham, Nancy Tigern / Villa Jacaranda Stockholm:Gebers Dubbeldeckare, 1958. Pappband. 269s, 170s, | 60:- |
020556 | Curtiss, Ursula, Nielsen, Helen Trappan / Konsert i moll Stockholm:Gebers Dubbeldeckare, 1958. Pappband. 169s / 214s skomsl m mindre revor. | 60:- |
012141 | Curwood, James Oliver The Danger Trail London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 313s, namnt. Printed in Great Britain at The Myflower Press, Plymouth. William Brendon & Son, Ltd. | 80:- |
026472 | Cushman, Dan Farligt mellanspel Stockholm:Albert Bonnier, 1957. Pocket. 187s, Zebra bok nr 61 | 40:- |
023562 | Cussler, Clive Chockvågor Stockholm:Bonnierförlagen, 1997. Pappband. 455s, skomsl, orig titel Shock Wave (1996) | 70:- |
004131 | Cussler, Clive Isberget New York:Peter Lampack Agency Pallas Pocket, 1998. Pocket. 254s, originalets titel Iceberg | 40:- |
004135 | Cutlack, Meb Åter till Guernica Höganäs:Bra Spänning, 1985. Pappband. 290s, originalets titel Return to Guernica, skomsl. | 40:- |
017346 | Dahl, Gustaf Konvoj till döden Stockholm:Ljus Förlag, 1954. Hft. 240s | 50:- |
012190 | Dahl, Roald Vinkännaren. 13 utvalda rysarnoveller av Roald Dahl Stockholm:Trevi, 1982. pocket. 234s, | 40:- |
021612 | Dannet, Sylvia G.L. / Bennett, Edwin Onda makter Stockholm:Ljus, 1945. Hft. 338s, orig titel Defy the templest, nött reva rygg | 50:- |
004295 | Davidson, Lionel Nätter i Prag Stockholm:Prisma, 1962. pocket. 234s, originalets titel The Night of Wenceslas. | 40:- |
027880 | Daye, John Dameni trappan Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1930. Hft. 272s, tejpad rygg | 70:- |
030765 | Deaver, Jeffery Dans med döden Stockholm:Månpocket, 2000. Pocket. 432s, orig titel The Coffin Dancer (1998) | 40:- |
004283 | Deighton, Len Byte i Berlin Stockholm:Månpocket, 1984. Pocket. 342s, orig.titel Berlin Game | 30:- |
012158 | Deighton, Len En dyr plats att dö på Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Pocket. 202s, orig.titel An expensive place to die, namnt. | 40:- |
012159 | Deighton, Len Fallet Ipcress Stockholm:Alb. Bonniers, 1976. Pappband. 228s, orig.titel The Ipcress file, skomsl. | 40:- |
012161 | Deighton, Len London tillhör oss Stockholm:Månpocket, 1979. Pocket. 325s, orig.titel SS - GB, | 30:- |
012160 | Deighton, Len London tillhör oss Stockholm:Norstedt, 1979. Pappband. 325s, orig.titel SS - GB, skomsl. tejplagad. namnt. | 40:- |
012162 | Deighton, Len Miljondollar hjärnan Stockholm:Bonniers, 1969. Hft. 255s, orig.titel Billion-dollar brain, ouppsk. | 60:- |
016999 | Deighton, Len Möte i Mexico Stockholm:Norstedt, 1985. Pappband. 390s, skomsl, orig.titel Mexico Set (1984) | 50:- |
012164 | Deighton, Len Sjöhästen Stockholm:W & W, 1968. Pocket. 197s, orig.titel Horse under Water, W&W svarta serie nr 20. | 40:- |
012163 | Deighton, Len Sjöhästen Stockholm:W & W, 1964. Hft. 238s, orig.titel Horse under Water, | 40:- |
005704 | Deighton, Len Spionbetet Höganäs:Bra Spänning, 1989. Pappband. 322s, originalets titel Spy Hook | 40:- |
012166 | Deighton, Len Spionlinan Höganäs:Bra Spänning, 1990. Pappband. 310s, orig.titel Spy Line, skomsl. namnstämpel. | 50:- |
023557 | DeMille,Nelson. Generalens Dotter Stockholm:Bonnierförlagen, 1995. Pappband. 394s, skomsl, orig.titel The Generals Daughter (1992) | 50:- |
017381 | Demouzon, Alain Den gamla damens hämnd. Stockholm:Forum, 1977. Pappband. 298s, skomsl orig.titel Mouche | 60:- |
004297 | Desai, Anita I skuggan av Taj Hotel Stockholm:Trevi, 1988. Pappband. 248s, skomsl. originalets titel Baumgartner's Bombay. | 40:- |
024450 | Devine, Dominic Tre flickor i Chalford Stockholm:Bonniers, 1997. Pappband. 223s, orig.titel Three green Bottles (1972) skomsl | 40:- |
023246 | Dickson Carr, John Bruden i Newgate Stockholm:Prisma, 1962. Pocket. 332s, originalets titel The Bride of the Newgate. | 40:- |
030729 | Dickson Carr, John Det krökta gångjärnet Stockholm:Bonniers Kriminalklassiker, 2002. Pappband. 271s, skomsl orig. titel The Crooked Hinge | 70:- |
030876 | Dickson Carr, John Djävulen i sammet Stockholm:Prisma, 1969. Pocket. 391s, originalets titel The Devil in velvet (1951) | 50:- |
030720 | Dickson Carr, John Döden driver gäck Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 248s, originalets titel Poison in Jest (1932) | 40:- |
011629 | Dickson Carr, John Handsken är kastad Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 239s, namnt. originalets titel Patrick Butler for teh Defence, namnt. | 90:- |
011630 | Dickson Carr, John Handsken är kastad Stockholm:Bonniers, 1960. Pappband. 239s, skomsl, originalets titel Patrick Butler for the Defence. | 60:- |
028822 | Dickson Carr, John Häxgropen Stockholm:Rabén, 1966. Pocket. 210s, originalets titel Hag's Nook (1966) | 40:- |
030719 | Dickson Carr, John Korn åt småfåglar Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Pocket. 223s, originalets titel Fire, Burn! | 40:- |
029202 | Dickson Carr, John Morden på Kasperteatern Stockholm:Tidens Förlag, 1978. Pappband. 251s, originalets titel The Punch and Judy Murders (1937) | 40:- |