Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Deckare (A-E)

   
Uppdaterad: 2010-02-03
Förkortningar...
ID Bok Pris
016969
Brattström, Inger
Fall i farstun
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1965. Hft. 216s,
50:-
004108
Bremer, Svend Aage
Skymningsmorden
Stockholm:Lindqvist, 1948. Hft. 160s, tillhör serien Triangelböckerna.
40:-
011613
Bremner, Marjorie
Mord bland journalister
Stockholm:Bokförlaget Gothia AB, 1956. Hft. 220s, originalets titel Murder amid proofs, namnt.
50:-
016963
Brendon, Kay
Mysteriet på Page Hall
Stockholm:Tidens Förlag, 1942. Hft. 199s, bakre omslag saknas, nött
40:-
011614
Brenman, Claes
Mannen som kallade sig Wall, en av de två böckerna bakom TV-serien Skuggan av Henry
Avesta:Rabén & Sjögren, 1985. Pocket. 242s,
40:-
004093
Breton le, Auguste
Rififi
Stockholm:W & W, 1957. Hft. 206s, originalets titel Du Rififi chez les Hommes
60:-
011616
Bridges, Victor
Ett arv i Nordsjön
Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1950. Hft. 207s, skada i rygg.
30:-
004105
Bridges, Victor
Kvällsupplagan
Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1950. Hft. 211s, inlaga delvis lös
40:-
011615
Bridges, Victor
Röda Husets Hemlighet
Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1949. Hft. 215s
40:-
017341
Broberg, Jan
13 kring Mordet - antologi
Cavefors, 1966. Pappband. 235s, skomsl. inlagan lös
50:-
011620
Broberg, Jan
I ett nötskal - antologi
Stockholm:Litteraturfrämjandet, 1980. pocket. 297s,
40:-
017342
Broberg, Jan (red)
Ord om mord - svenska deckarförfattare och kritiker diskuterar
Halmstad:Spektra, 1974. Ills.pappbd. 269s, ills sv/v
50:-
011621
Brown, Carter
A murderer among us
New York:The New American Library, 1962. pocket. 126s, Signet P 4081
30:-
005116
Brown, Fredric
Det tysta skriet
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1951. Clryggbd. 291s
50:-
004088
Brown, Fredric
Dom har hittat farsan
Stockholm:Lindqvist Förlag AB, 1977. Hft. 217s, originalets titel The fabulous Clipjoint, Bulldogserien
50:-
005118
Brown, Fredric
Döden har många dörrar
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Inb. 246s
50:-
005117
Brown, Fredric
Kanske en mördare
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 263s
50:-
005114
Brown, Fredric
Mörkret kring Jenny
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1953. Clryggbd. 277s
50:-
031477
Brown, Fredric
Tomtar på loftet
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1950. Clryggbd. 301s
50:-
019716
Brown, Walter
Dödens våglängd
Göteborg:. Detektivmagasinet nr 52, 1951. Tidskrift. 63s,
40:-
019715
Brown, Walter
Med Kamera och Pistol
Göteborg:. Detektivmagasinet nr 17, 1948. Tidskrift. 48s,
40:-
028274
Bruno, Anthony
Seven. Sju dödssynder. Sju sätt att dö
Stockholm:Richters Förlag AB, 1997. 220x140 mm. Pappband. 252s, skomsl. med mindre reva. Efter filmmanus av Andrew Kevin Walker. Omslag Brad Pitt och Morgan Freeman i New Line Cinemas storfilm SEVEN.
50:-
011623
Buchan, John
De trettionio stegen
Höganäs:Bra Böcker, 1978. Imit.skbd. 134s,
40:-
004090
Buchan, John
The thirty-nine steps
London:Pan Books, 1960. pocket. 137s, Pan G218, namnt.
40:-
022864
Bulls, Ingela
Lik förbannat, Palme. Ett brott för regeringen
Stockholm:Askelin & Hägglund, 1983. Pappband. 213s,
60:-
026103
Burman, Fale
God afton fula mask
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1958. Pocket. 220s, Zebra 69
50:-
011624
Bush, Christopher
The case of the Tudor Queen
Harmondsworth:Penguin, 1955. pocket. 187s,
40:-
011625
Böttiger, Lars Erik
Mord i bok. Handlar om deckarförfattares sätt att ta sina offer av daga
Stockholm:Brombergs, 1990. 210x130 mm. Pappband. 181s Tryck: Bonniers Grafiska
60:-
017453
Cain, James M.
Tredje gången gillt
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1958. Pappband. 167s, skomsl. orig. titel The postman always rings twice
50:-
017379
Calef, Noël
Stoppa bollen! - den franska thrillerna från Strömbergs
Stockholm:Strömbergs, 1957. Hft. 199s, orig titel Echec au Porteur, namnt.
50:-
016568
Cameron, Eleanor Elford
Drama på tåg
Stockholm:Wahlström, 1977. Pappband. 240s, tillskr. skomsl orig titel The young widow
40:-
020774
Canning,Victor
Intrig med diamanter
Höganäs:Bra Böcker, 1966. Clryggbd. 242s, skomsl med reva, orig. titel Double in diamonds (1966)
50:-
016561
Canning,Victor
Mr. Finchley discovers his England
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1937. Clbd. 352s,
50:-
023556
Capote, Truman
Med kallt blod.En sann redogörelse för ett fyrdubbelt mord och dess följder.
Stockholm:Albert Bonniers, 1977. Pappband. 332s, skomsl, orig.titel In Cold Blood ( 1965)
60:-
030171
Capstan, C.C.
Dramat i nattbussen
Göteborg:Romanförlaget, 1942. Hft. 94s, mindre skada rygg
30:-
019444
Carlsson, Ebbe
Liket i lådan
Stockholm:Bonniers, 1991. 220x140 mm. Pappband. 226, skomsl
60:-
004153
Carlsson, Loa
Öst är öst ...
Höganäs:Bra Spänning, 1987. Pappband. 242s, skomsl
50:-
011626
Carmichael, Harry
Din in i döden
Falun:B Wahlströms Bokförlag, 1970. Pappband. 254s, namnt.
40:-
011628
Carmichael, Harry
Inte så illa
Falun:B Wahlströms Bokförlag, 1966. Pappband. 253s,
40:-
004151
Carmichael, Harry
Omsorg till döds
Norrköping:Sörlins Förlag, 1957. Hft. 197s,
60:-
028143
Carré, John le
Den trägne odlaren
Stockholm:Albert Bonnier, 2002. Pocket. 550s Originaltitel: The Constant Gardener (200)
40:-
023555
Cartland, Barbara
Högt spel vid Nilen
Helsingborg:Bra Böcker, 1966. Skinnband. 274s, skomsl,
50:-
011727
Caspary, Vera
Stranger than truth
New York:Random House, 1946. Clbd. 319s, skomsl med mindre revor.
70:-
004134
Caudwell, Sarah
En bildskön död
Bra Deckare, 1984. Pappband. 256s, skomsl. orig.titel Thus was Adonis murdered
50:-
011728
Caunitz, William J.
Polishuset
Malmö:Richters Förlag AB, 1987. Pappband. 358s, skomsl
40:-
016565
Cederborg, C. Aug
Spionernas hövding
Göteborg:Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1953. 230x160 mm. Hft. 206s, ou Tryck: Elanders. Ryggen skadad
50:-
014853
Cederhök, Sten-Åke
Döden danser på polketten
Göteborg:Tre Böcker, 1987. Ills.pappbd. 320s, ills sv/v
50:-
028465
Chandler, Raymond
Den enes död ...
Stockholm:Bonniers, 1952. Hft. 242s, orig.titel The Simple art of Murder (1939)
50:-
016564
Chandler, Raymond
Den lilla systern
Stockholm:Aldus / Bonniers, 1961. Pocket. 217s,orig.titel The little sister (1950) Delfin D31
30:-
004130
Chandler, Raymond
Den stora sömnen
Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 249s, skomsl, orig.titel The Big Sleep (1939)
40:-
026779
Chandler, Raymond
Den stora sömnen
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1963. Pocket. 197s, orig.titel The Big Sleep (1939) Delfin D91
40:-
011810
Chandler, Raymond
Farewell, My Lovely
Penguin, Pocket. 252s, för- och eftersättsblad saknas. Penguin nr 701
40:-
011811
Chandler, Raymond
Fönstret
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1948. Hft. 241s, orig.titel The High Window, reva och rygg delv. loss
70:-
015441
Chandler, Raymond
Kvinnan i sjön
Stockholm:Alb. Bonniers, 1954. Pappband. 268s, orig.titel The Lady in the Lake, skomsl med revor.
60:-
011813
Chandler, Raymond
Kvinnan i sjön
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1947. Biblioteksband. 258s, orig.titel The Lady in the Lake, omsl. medbundet, biblioteksstämpel
70:-
026755
Chandler, Raymond
Kvinnan i sjön
Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Pocket. 196s, orig.titel The Lady in the Lake, Delfin nr 145
40:-
011818
Chandler, Raymond
Långt Farväl
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1955. Hft. 332s, orig.titel The Long Good-Bye namnt.
70:-
029730
Chandler, Raymond
Marlowes TEMA, femtio brev i urval av Eric Fylkeson och översättning av Peter Lindforss
Stockholm:Janus Förlag, 1984. Hft. 180s, orig. titel Letters of Raymond Chandler,
70:-
011819
Chandler, Raymond
Marlowes TEMA, femtio brev i urval av Eric Fylkeson och översättning av Peter Lindforss
Stockholm:Janus Förlag, 1955. Hft. 180s, orig. titel Letters of Raymond Chandler, ouppsk.
70:-
027943
Chandler, Raymond
Mord, min älskling
Stockholm:Bonniers, 1985. Pappband. 241s, skomsl, orig. titel Farewell, my Lovely (1940)
60:-
011824
Chandler, Raymond
Pearls are a nuisance
Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 198s, Penguin C2136
40:-
011825
Chandler, Raymond
Playback
Penguin, Pocket. 157s, Penguin 1608, för- och eftersättsbl saknas.
30:-
011826
Chandler, Raymond
Smart-Aleck Kill
Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 188s, Penguin C2198
40:-
011828
Chandler, Raymond
The Lady in the Lake
Harmondsworth:Penguin, 1959. Pocket. 237s, Penguin 867
50:-
011829
Chandler, Raymond
The Little Sister
Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 246s, Penguin 1096
50:-
023925
Charteris, Leslie
Featuring the Saint
London:Hodder & Stouggton Ltd, 1951. Clbd. 319s,
80:-
004125
Charteris, Leslie
Helgonet bland hårdkokta herrar
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1955. Hft. 282s, originalets titel The brighter Buccaneer, mindre reva bakre omsl., namnt.
60:-
011998
Charteris, Leslie
Helgonet hejdar världskrig
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1949. Hft. 248s, originalets titel Knight Templar
60:-
019640
Charteris, Leslie
Helgonet i Europa
Stockholm:Tidens Förlag, 1964. Pocket. 197s, originalets titel The Saint in Europe, namnt.
40:-
011999
Charteris, Leslie
Helgonet i härnad
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1951. Hft. 246s, originalets titel The last hero, namnt.
50:-
012000
Charteris, Leslie
Helgonet i Miami
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 299s, originalets titel The Saint in Miami, namnt.
50:-
012001
Charteris, Leslie
Helgonet och hans höghet
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1952. Hft. 261s, originalets titel Getaway
60:-
023549
Charteris, Leslie
Helgonets Vendetta
Höganäs:Bra Böcker, 1972. Clbd. 278s, skomsl ,originalets titel Vendetta for the Saint,
60:-
028884
Charteris, Leslie
The Saint on the Spanish Main
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1956. 190x130 mm. Pappband. 190s, skomsl ou
120:-
028883
Charteris, Leslie
Vendetta for The Saint
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1965. 190x130 mm. Pappband. 191s, skomsl
80:-
028897
Chase, J H
A Coffin from Hong Kong
London:Robert Hale Ltd, 1962. Pappband. 186s, skomsl
60:-
016562
Chase, J H
Fel present från bruden
Stockholm:C E Fritzes Bokförlag, 1952. Hft. 286s, originalets titel I´ll get you for this. Översättn. Per Erik Lindorm. tillskr.
50:-
004127
Chase, J H
Just the Way it is
St Albans:Panther, 1975. Pocket. 192s,
30:-
012008
Chase, J H
Sällan blommor till bruden
Stockholm:C E Fritzes Bokförlag, 1950. Imit.skbd. 286s, originalets titel No Orchids for miss Blandish, främre omsl. medbundet. stämpl. bortklippt namnt. på försättsbl.
50:-
012005
Chase, J H
Well Now, My Pretty ...
St Albans:Panther, 1969. Pocket. 158s
30:-
028898
Chase, J H
You have yourself a deal
London:Robert Hale Ltd, 1966. Pappband. 189s, skomsl
60:-
004141
Chesbro, George C
Den trettonde häsmästaren
Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 288s, skomsl.
50:-
012010
Chesterton, C K
Den oöverträffade Fader Brown
Stockholm:Tidens Bokklubb, 1975. Ills.pappbd. 245s, berättelserna är hämtade ur samlingarna The Innoncence of Father Brown, The Wisdom of Father Brown och The Secret of Father Brown.
70:-
012011
Chesterton, C K
Fader Brown
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1964. Pocket. 253s,
40:-
012012
Chesterton, C K
Fader Browns hemlighet
Höganäs:Bra Böcker, 1980. Imit.skbd. 152s, skomsl.
50:-
004157
Chesterton, C K
The wisdom of Father Brown
Penguin, 1975. Pocket biblioteksband. 199s, stämpl.
40:-
028900
Cheyney, Peter
Another little drink
London:Collins, 1950. Clbd. 252s, skomsl med mindre reva
60:-
023512
Cheyney, Peter
Dark Bahama. An island paradise - with several snakes in the grass
London:Fontana, 1960. Pocket. 189s
40:-
004126
Cheyney, Peter
Farliga Kurvor med Slim Callaghan
Stockholm:Ljus Förlag, 1946. Hft. 291s, namnt. originalets titel Dangerous Curves.
60:-
012013
Cheyney, Peter
Giftblomman
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1961. Pappband. 254s, namnt. originalets titel Poison Ivy
40:-
012015
Cheyney, Peter
Ladies won't wait
London:Collins, 1951. Clbd. 252s,
70:-
012014
Cheyney, Peter
Lady, behave!
London:Collins, 1950. Clbd. 256s, skomsl
60:-
012016
Cheyney, Peter
O'Mara storstädar
Stockholm:Ljus, 1945. Hft. 263s, tillskrift. originalets titel Dark Street
70:-
028488
Cheyney, Peter
Tro vad ni vill
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1953. Hft. 223s, . originalets titel Dance without music, tejplagad
50:-
012017
Cheyney, Peter
Your deal My Lovely
London:Collins, 1952. Clbd. 187s, skomsl
60:-
024452
Chrichton, Michael
Flight 545 från Hongkong
Höganäs:Bra Böcker, 1999. Ills pappb. 366s, orig.titel Airframe (1998)
40:-
025116
Clancy, Tom / Pieczenik, Steve
Dödligt spel. Net force explorers
Bonnierförlagen, 2001. Pappband. 207s, skomsl
50:-
004136
Clark, Douglas
Dödsdans kring lantlig kyrka
Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 205s,skomsl
40:-
004138
Clark, Mary Higgins
Anastasia syndromet
Wiken, 1992. Pappband. 273s, skomsl.
50:-
012018
Cleary, Jon
Den gröna hjälmen
Läsa Bra, 1979. Pappband. 263s, skomsl orig. titel The green helmet
40:-
004156
Cleary, Jon
Gisslan
Tidens Förlag, 1975. Pappband. 219s, skomsl orig. titel Ransom
40:-
023883
Cleve, Bertil
Dödsorkestern. Detektivmagasiner nr 24.
Göteborg:Romanförlaget, 1935. hft. 64s,
30:-
013794
Clifford, Francis
Rent samvete, samt novellen Tio minuter en junimorgon
Halmstad:Spektra, 1977. Pappband. 222s, skomsl. originalets titel Amigo, amigo/Ten minutes on a June Morning. Denna bok ingår som nr 7 i Spektras Nya DeckarEss i urval av Jan Broberg.
50:-
004140
Clifford, Francis
Rävsaxen
Stockholm:Norstedt, 1968. Hft. 206s, originalets titel All Men Are Lonely Now, fuktskada
30:-
020765
Clinton-Baddeley, V.C.
Ett fall för doktor Davie
Höganäs:Bra Böcker, 1973. Imit.skbd. 220s, orig.titel No case for the Police (1970)skadat skomsl.
50:-
004159
Clive, John
Flykten från Berlin
Stockholm:Alb. Bonniers, 1982. Pappband. 270s, orig. titel The Last Liberator, skomsl
40:-
004124
Collins, Max Allan
Hägrande Neon
Höganäs:Bra Spänning, 1989. Pappband. 274s, skomsl. orig. titel Neon Mirage
40:-
017101
Collins, Michael
Gillrad Fälla
Lindqvist Förlag, 1975. Pappband. 241s, skomsl. orig. titel The Brass Rainbow (1975) inl. något lös.
30:-
021797
Collins, Michael
Grodkungen
Höganäs:Bra Böcker, 1973. Skinnband. 210s, skomsl. orig. titel Night of the toads (1970)
50:-
020788
Collins, Michael
Tigerns skugga
Lindqvist Förlag, 1974. Skinnband. 204s, skomsl. orig. titel Shadow of a tiger (1972)
50:-
004133
Considine, Bob
Miljonkuppen
Stockholm:Lindqvist, 1963. Hft. 284s, orig. titel The Men who robbed Brink's, namnt. tillskr.
40:-
004139
Coppel, Alfred
Brännpunkt Sinai
Nacka:Forum, 1977. Pocket. 341s, orig.titel Thirty-four East
40:-
012037
Coppel, Alfred
Draken
Stockholm:Bonniers, 1983. Pappband. 361s, orig.titel The Dragon
40:-
012038
Coppel, Alfred
Draken
Borås:Forum, 1978. Pappband. 383s, orig.titel The Dragon
40:-
012039
Coppel, Alfred
Kodnamn Hastings
Helsingborg:Forum, 1980. Pappband. 337s, orig. titel The Hastings Conspiracy, skomsl.
40:-
023604
Coughlin, William
De tolv apostlarna
Stockholm:Richters Förlag AB, 1985. Pappband. 356s, originalets titel: The twelve apostles (1984)
50:-
005113
Coxe, George Harmon
Den rädda fästmön
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Inb. 281s, orig.titel The Frightened Fiancée
40:-
005112
Coxe, George Harmon
Det dolda spåret
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Inb. 262s, orig.titel The Crimson Clue
40:-
028678
Coxe, George Harmon
Inland Passage
London:Hammond, Hammond & Co. Ltd, 1953. Pappband. 223s, skomsl.med mindre skada,
90:-
005111
Coxe, George Harmon
Kameraskott mot mördaren
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1947. Inb. 259s blekt rygg, orig. titel The Camera Clue
50:-
004149
Coxe, George Harmon
Mord kring modell
Västerås:ICA Bokförlag, 1950. Ills.clryggband. 240s, skomsl. orig. titel Fashioned for Murder
50:-
016917
Coxe, George Harmon
Tredje gången gillt
Västerås:ICA Bokförlag, 1951. Hft. 238s, . orig. titel Ladykiller, ouppskuren
50:-
016983
Creasey, John
Hertigen på djupt vatten
Stockholm:Clatos Förlag, 1958. Hft. 232s, originalets titel The Toff and the deep blue sea (1958)
70:-
020762
Crispin, Edmund
Den som sig i leken ger ...
Höganäs:Bra Böcker, 1971. Imit.skbd. 225s, skomsl. orig.titel Buried for pleasure (1948)
50:-
004132
Crispin, Edmund
Detta alltför fasta kött
Höganäs:Bra Böcker, 1979. Pappband. 327s, orig. titel The glimpses of the Moon
40:-
005130
Crispin, Edmund
Mördande manuskript
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Inb. 273s, med dåligt skyddsomslag bit saknas.namnt.
60:-
016984
Crispin, Edmund
Ridåfall
Halmstad:Spektra AB, 1976. Ills.pappbd. 210s, orig. titel The case of the Gilded Fly nr 17 i Spektras deckar-ess.
50:-
020759
Crispin, Edmund
Små ord av hat
Höganäs:Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 235s, skomsl. orig.titel The Long Divorce (1951
50:-
009924
Crofts, F Wills
12-30 från Croydon
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1934. Hft. 296s, originalets titel: 12.30 from Croydon, delv. loss i rygg
60:-
009914
Crofts, F Wills
Brottets Skugga
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1941. Hft. 355s, originalets titel: Circumstantial Evidence, nött, tillskr.
60:-
010313
Crofts, F Wills
Death on the Way
London:W Collins Sons & Co Ltd, Clbd. 285s,
70:-
015789
Crofts, F Wills
Diamantrovet
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1951. Hft. 256s, originalets titel: Inspector French's greatest case
50:-
009913
Crofts, F Wills
Dokumentstölden
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 236s, originalets titel: Inspector French and The Cheyne Mystery, nött
50:-
009916
Crofts, F Wills
Döden i skuggan
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 297ss, originalets titel: Silence for the murderer. namnt. nött
60:-
004150
Crofts, F Wills
Fallet Ponson
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1947. Clryggbd. 254s,
50:-
009926
Crofts, F Wills
Fångad i nätet
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1942. Marmorerat hclbd. 345s, originalets titel: A loosing game, omsl. medb. namnt. välv.
100:-
009917
Crofts, F Wills
Gift och motgift
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1939. Hft. 361s, originalets titel: Antidote to Venon, nött, rygg delv borta.
40:-
009925
Crofts, F Wills
Inspector French's Greatest Case
Hardmondsworth:Penguin Books, 1960. Hft. 253s,Penguin book nr 918, reva i rygg
30:-
015533
Crofts, F Wills
Mysteriet på nattexpressen och andra berättelser
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1958. Hft. 322s, originalets titel: The mystery of the sleeping car express and other stories, namnt.
60:-
025750
Crofts, F Wills
Mysteriet vid ön Wight
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1935. Hft. 320s, originalets titel: Mystery on Southampton Water,
90:-
010314
Crofts, F Wills
Mystery in the Channel
London:W Collins Sons & Co Ltd, 1933. Clbd. 284s,
70:-
009923
Crofts, F Wills
Mördare begår misstag
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1949. Hft. 302s, originalets titel: Murderer make mistakes, delvis loss i rygg.
60:-
015531
Crofts, F Wills
Något att förtulla ?
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1957. Hft. 289s, originalets titel: Anything to declare ?
50:-
009911
Crofts, F Wills
Parkmordet
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 239s, originalets titel: The Groote Park murder
70:-
016834
Crofts, F Wills
Smuggelbolaget
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 254s, originalets titel: The Pit-Props syndicate
50:-
016836
Crofts, F Wills
Tåg 127 mördat
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1947. Hft. 295s, orig.titel Death of a train
60:-
031478
Crofts, F Wills
Utpressaren
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 291s,
50:-
009912
Crofts, F Wills
Vattenfallet
Helsingfors:Holger Schildts Förlag, 1943. Hft. 228s, originalets titel: The Ponson Case, namnt. nött
50:-
015530
Crofts, F Wills
Vinfatet
Stockholm:Prisma, 1969. Pocket. 238s, originalets titel: The Cask utg.1920 veck på främre omslag
30:-
004060
Cruz Smith, Martin
Gorkij Parken
Stockholm:Månpocket, 1982. Pocket. 393s,
50:-
013812
Cruz Smith, Martin
Gorkij Parken
Stockholm:Norstedt, 1981. Pappband. 393s, skomsl orig.titel Gorky Park (1981)
60:-
013813
Cruz Smith, Martin
Hingstfållan
Stockholm:Norstedt, 1987. Pappband. 335s, skomsl orig.titel Stallion gate (1986)
60:-
012142
Cunningham, E V
Ingen nåd för Shirley
Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1966. Pappband. 255s, originalets titel Shirley
40:-
021800
Cunningham, E V
Mördande konkurrens
Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1972. Pappband. 238s, originalets titel Samantha
40:-
004146
Cunningham, E V
Till varje pris
Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1967. Ills.pappbd. 255s, originalets titel Penelope
50:-
005123
Curtiss, Ursula
Osynlig, blodig hand...
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1951. Inb.. 271s namnstämpel, orig. titel The second sickle
70:-
012143
Curtiss, Ursula
The Second Sickle
London:Corgi Books Transworld Publisher, 1961. Pocket. 218s,
40:-
016982
Curtiss, Ursula, Graham, Nancy
Tigern / Villa Jacaranda
Stockholm:Gebers Dubbeldeckare, 1958. Pappband. 269s, 170s,
60:-
020556
Curtiss, Ursula, Nielsen, Helen
Trappan / Konsert i moll
Stockholm:Gebers Dubbeldeckare, 1958. Pappband. 169s / 214s skomsl m mindre revor.
60:-
012141
Curwood, James Oliver
The Danger Trail
London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 313s, namnt. Printed in Great Britain at The Myflower Press, Plymouth. William Brendon & Son, Ltd.
80:-
026472
Cushman, Dan
Farligt mellanspel
Stockholm:Albert Bonnier, 1957. Pocket. 187s, Zebra bok nr 61
40:-
023562
Cussler, Clive
Chockvågor
Stockholm:Bonnierförlagen, 1997. Pappband. 455s, skomsl, orig titel Shock Wave (1996)
70:-
004131
Cussler, Clive
Isberget
New York:Peter Lampack Agency Pallas Pocket, 1998. Pocket. 254s, originalets titel Iceberg
40:-
004135
Cutlack, Meb
Åter till Guernica
Höganäs:Bra Spänning, 1985. Pappband. 290s, originalets titel Return to Guernica, skomsl.
40:-
017346
Dahl, Gustaf
Konvoj till döden
Stockholm:Ljus Förlag, 1954. Hft. 240s
50:-
012190
Dahl, Roald
Vinkännaren. 13 utvalda rysarnoveller av Roald Dahl
Stockholm:Trevi, 1982. pocket. 234s,
40:-
021612
Dannet, Sylvia G.L. / Bennett, Edwin
Onda makter
Stockholm:Ljus, 1945. Hft. 338s, orig titel Defy the templest, nött reva rygg
50:-
004295
Davidson, Lionel
Nätter i Prag
Stockholm:Prisma, 1962. pocket. 234s, originalets titel The Night of Wenceslas.
40:-
027880
Daye, John
Dameni trappan
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1930. Hft. 272s, tejpad rygg
70:-
030765
Deaver, Jeffery
Dans med döden
Stockholm:Månpocket, 2000. Pocket. 432s, orig titel The Coffin Dancer (1998)
40:-
004283
Deighton, Len
Byte i Berlin
Stockholm:Månpocket, 1984. Pocket. 342s, orig.titel Berlin Game
30:-
012158
Deighton, Len
En dyr plats att dö på
Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Pocket. 202s, orig.titel An expensive place to die, namnt.
40:-
012159
Deighton, Len
Fallet Ipcress
Stockholm:Alb. Bonniers, 1976. Pappband. 228s, orig.titel The Ipcress file, skomsl.
40:-
012161
Deighton, Len
London tillhör oss
Stockholm:Månpocket, 1979. Pocket. 325s, orig.titel SS - GB,
30:-
012160
Deighton, Len
London tillhör oss
Stockholm:Norstedt, 1979. Pappband. 325s, orig.titel SS - GB, skomsl. tejplagad. namnt.
40:-
012162
Deighton, Len
Miljondollar hjärnan
Stockholm:Bonniers, 1969. Hft. 255s, orig.titel Billion-dollar brain, ouppsk.
60:-
016999
Deighton, Len
Möte i Mexico
Stockholm:Norstedt, 1985. Pappband. 390s, skomsl, orig.titel Mexico Set (1984)
50:-
012164
Deighton, Len
Sjöhästen
Stockholm:W & W, 1968. Pocket. 197s, orig.titel Horse under Water, W&W svarta serie nr 20.
40:-
012163
Deighton, Len
Sjöhästen
Stockholm:W & W, 1964. Hft. 238s, orig.titel Horse under Water,
40:-
005704
Deighton, Len
Spionbetet
Höganäs:Bra Spänning, 1989. Pappband. 322s, originalets titel Spy Hook
40:-
012166
Deighton, Len
Spionlinan
Höganäs:Bra Spänning, 1990. Pappband. 310s, orig.titel Spy Line, skomsl. namnstämpel.
50:-
023557
DeMille,Nelson.
Generalens Dotter
Stockholm:Bonnierförlagen, 1995. Pappband. 394s, skomsl, orig.titel The Generals Daughter (1992)
50:-
017381
Demouzon, Alain
Den gamla damens hämnd.
Stockholm:Forum, 1977. Pappband. 298s, skomsl orig.titel Mouche
60:-
004297
Desai, Anita
I skuggan av Taj Hotel
Stockholm:Trevi, 1988. Pappband. 248s, skomsl. originalets titel Baumgartner's Bombay.
40:-
024450
Devine, Dominic
Tre flickor i Chalford
Stockholm:Bonniers, 1997. Pappband. 223s, orig.titel Three green Bottles (1972) skomsl
40:-
023246
Dickson Carr, John
Bruden i Newgate
Stockholm:Prisma, 1962. Pocket. 332s, originalets titel The Bride of the Newgate.
40:-
030729
Dickson Carr, John
Det krökta gångjärnet
Stockholm:Bonniers Kriminalklassiker, 2002. Pappband. 271s, skomsl orig. titel The Crooked Hinge
70:-
030876
Dickson Carr, John
Djävulen i sammet
Stockholm:Prisma, 1969. Pocket. 391s, originalets titel The Devil in velvet (1951)
50:-
030720
Dickson Carr, John
Döden driver gäck
Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 248s, originalets titel Poison in Jest (1932)
40:-
011629
Dickson Carr, John
Handsken är kastad
Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 239s, namnt. originalets titel Patrick Butler for teh Defence, namnt.
90:-
011630
Dickson Carr, John
Handsken är kastad
Stockholm:Bonniers, 1960. Pappband. 239s, skomsl, originalets titel Patrick Butler for the Defence.
60:-
028822
Dickson Carr, John
Häxgropen
Stockholm:Rabén, 1966. Pocket. 210s, originalets titel Hag's Nook (1966)
40:-
030719
Dickson Carr, John
Korn åt småfåglar
Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Pocket. 223s, originalets titel Fire, Burn!
40:-
029202
Dickson Carr, John
Morden på Kasperteatern
Stockholm:Tidens Förlag, 1978. Pappband. 251s, originalets titel The Punch and Judy Murders (1937)
40:-
 
Åter till toppen