| Uppdaterad: 2010-02-03 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
028834 | Dickson Carr, John Papa La-bas Höganäs:Bra Böcker, 1970. 200x130 mm. Imit.skbd. 243s, originalets titel Papa La-bas (1968) skomsl med mindre revor. | 70:- |
017324 | Dickson Carr, John Skandal på High Chimneys Stockholm:Bonniers, 1961. Hft. 147s, originalets titel Scandal at High Chimneys (1959) | 60:- |
028819 | Dickson Carr, John Strängt hemligt. Roman om lyckoriddare och hemliga agenter i 1600-talets England Stockholm:Bonniers, 1966. Hft. 236s, originalets titel Most secret (1964) namnt. omslag delvis nött | 70:- |
023245 | Dickson Carr, John Svart Sabbat Stockholm:Alb. Bonniers, 1953. Clryggbd. 253s, originalets titel The Burning Court, namnt. | 60:- |
027840 | Dickson, Carter Bronslampan Stockholm:Gebers, 1955. Hft. 192s, orig. titel The curse of the bronze lamp, nött | 60:- |
004288 | Dickson, Carter Det slutna rummet Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1960. Clbd. 251s, orig. titel The Judas Window | 50:- |
012324 | Dickson, Carter Hon dog som en dam Stockholm:Aldus Bonnier, 1960. Pocket. 192s, orig. titel She died a Lady, Delfin D22 | 40:- |
030718 | Dickson, Carter Klockan klämtar för mord Stockholm:Gebers, 1966. Pocket. 247s, orig. titel The plague court murders | 40:- |
005129 | Dickson, Carter Mina framlidna fruar Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 262s, orig.titel My late wives | 50:- |
012328 | Dickson, Carter Nio och döden blir tio Stockholm:Tidens Förlag, 1945. Clryggbd. 285s, orig. titel Nine - and death makes Ten, | 90:- |
012327 | Dickson, Carter Nio och döden blir tio Stockholm:Tidens Förlag, 1977. Clbd. 222s, orig. titel Nine - and death makes Ten, | 50:- |
017337 | Didelot, Francis Ångestens timmar Stockholm:Bonniers, 1960. Hft. 222s, | 60:- |
031395 | Disney, Dorothy Cameron Döden går igen Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1947. Hft. 288s, orig. titel The Balcony , skada frömre omslag, nött rygg trasig | 60:- |
012191 | Disney, Dorothy, Perry, George Sessions Ödesdiger Week-End Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1948. Hft. 254s, orig. titel Thirty days hath september, nött, rygg trasig | 60:- |
012331 | Dodge, David Den enes död Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1969. Skinnband. 254s, skomsl. orig. titel Death and taxes | 50:- |
026348 | Dodge, David Den stulna ängeln Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1959. Pocket. 118s, Zebra nr 107 | 40:- |
004290 | Dodge, David Plunder of the Sun Harmondsworth:Penguin, 1955. Pocket. 191s, Penguin 1022 | 40:- |
025261 | Dodge, David Ta fast tjuven Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1953. Hft. 228s, orig titel To Catch a Thief (1951) mindre reva rygg. | 40:- |
020749 | Dodge, David Ta fast tjuven Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1958. Pappband. 252s, skomsl. orig. titel To catch a Thief ( 1951), namnt. nött skomsl. | 50:- |
029139 | Doyle, Conan 1988 Stockholm:Niloé, 1987. Hft. med 98 illustrationer i sv/v av Sidney Paget | 40:- |
012338 | Doyle, Conan En studie i rött Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1927. Clbd. 221s, orig.titel A study in scarlet | 70:- |
012333 | Doyle, Conan Sherlock Holmes' Äfventyr 1. Stockholm:Björck & Börjessons förlag - Berömda Böcker, 1907. Clbd. 275s, mindre reva rygg, | 70:- |
012335 | Doyle, Conan Sherlock Holmes' Äventyr Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1954. Linneryggband. 186s, | 60:- |
012336 | Doyle, Conan Sherlock Holmes' Äventyr - Den döende detektiven Stockholm:AWE/Gebers, 1987. Pocket. 246s, orig.titel His Last Bow | 40:- |
012334 | Doyle, Conan Sherlock Holmes' Äventyr II. Stockholm:Bonniers, 1945. Ryggclbd. 338s, | 60:- |
013506 | Doyle, Conan Sherlock Holmes Äventyr. I urval och med företal av Torsten Ehrenmark. Höganäs:Bra Böcker, 1976. Imit.skbd. 278s, ill sv/v med de ursprungliga illustr. av Sidney Paget, Gilbert Holiday, Arthur Twidle och Howard K. Elcock. | 70:- |
004284 | Doyle, Sir Arthur Conan The Second Sherlock Holmes Illustrated Omnibus London:John Murray& Jonathan Cape, 1979. Pappband. 388s, ills sv/v, skomsl, A facsimile edition of Sir Arthur Conan Doyle's Sherlock Holmes Stories other than those illustrated by Sidney Paget as they originally appeared in the Strand Magazine. | 80:- |
016985 | Doyle, Sir Arthur Conan Fasans Dal Höganäs:Bra Böcker, 1981. Imit.skbd. 209s, skomsl. orig titel The valley of fear ( 1915) | 50:- |
016993 | Doyle, Sir Arthur Conan Sherlock Holmes och Dr Watson Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1955. halvklotband. 452s, | 60:- |
013785 | Doyle, Sir Arthur Conan Sherlock Holmes' Äventyr -Det spräckliga bandet Stockholm:AWE/Gebers, 1987. Pocket. 334s, orig.titel The adventures of Sherlock Holmes (1893) | 40:- |
013786 | Doyle, Sir Arthur Conan Sherlock Holmes Äventyr -Det tomma huset Stockholm:AWE/Gebers, 1987. Pocket. 388s, orig.titel The return of Sherlock Holmes (1904-1905) | 40:- |
005121 | Du Bois,Theodora Atomattentatet Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 242s, orig.titel Murder strikes an atomic unit | 80:- |
004289 | Du Bois,Theodora Brott i Frack Stockholm:Gebers, 1944. Hft. 247s, orig. titel Death Dines Out. | 60:- |
004298 | Duke, Madeleine Ytterst hemligt uppdrag Stockholm:Bonniers, 1958. Hft. 201s, orig.titel Top secret Mission | 50:- |
012342 | Durbridge, Francis Skjuten ur en kanon Stockholm:Berghs, 1974. Hft. 184s, orig.titel Bat out of Hell, översätt. Ulf Schenkmanis. inlaga delv. loss. | 50:- |
017959 | Durling, Ulf Aldrig i livet Stockholm:AWE/Gebers, 1985. Pappband. 203s, skomsl. | 40:- |
004287 | Durling, Ulf Aldrig i livet Höganäs:Bra Spänning, 1985. Ills.pappbd. 203s, | 40:- |
012345 | Durling, Ulf Annars dör man Helsingborg:Forum, 1977. Pappband. 257s, | 40:- |
031512 | Durling, Ulf Gammal ost Helsingborg:Forum, 1971. Hft. 181s, | 50:- |
029134 | Durling, Ulf In memoriam Stockholm:Acacia, 1994. Pocket. 272s, | 40:- |
012347 | Durling, Ulf Lugnet efter stormen Stockholm:Månpocket, 1984. Pocket. 282s, | 40:- |
004291 | Dürrenmatt, Friedrich Der Richter und sein Henker Hamburg:Rowohlt, 1959. Hft. 146s. ills.sv/v. namnt. | 40:- |
030101 | Dürrenmatt, Friedrich Domaren och hans bödel Stockholm:Tidens Bokklub, 1958. Ills.pappbd. 158s, skomsl. | 60:- |
012349 | Dürrenmatt, Friedrich Domaren och hans bödel Stockholm:Tidens Förlag, 1956. Hft. 132s, namnt. | 60:- |
012348 | Dürrenmatt, Friedrich Domaren och hans bödel Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 118s, | 40:- |
026799 | Dürrenmatt, Friedrich Misstanken Stockholm:Tidens Förlag, 1975. Pocket. 185s, | 40:- |
030107 | Dürrenmatt, Friedrich Uppdraget Stockholm:Brombergs, 1989. Hft. 111s, | 50:- |
004306 | Eastwood, James Sista reportaget Stockholm:Dollarböckernas Förlag, 1955. Pocket. 188s, | 50:- |
004305 | Eberhart, Mignon G. Döden går ronden Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Clbd. 255s, trasigt skomsl. | 40:- |
012355 | Eberhart, Mignon G. Döden går ronden Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1969. Clbd. 254s, | 40:- |
012356 | Eberhart, Mignon G. Mord kring Melora :Hemmets Böcker, 1985. Imit.skbd. 159s, | 40:- |
016628 | Eden, Dorothy Hemligheten på Wilderness Stockholm:Wahlström, 1984. Pappband. 255s, orig.titel Whistle for the crows (1962) | 40:- |
005705 | Edigey, Jerzy Hotell Minerva Stockholm:Förlags AB ZetaPe, 1975. Hft. 140s, | 40:- |
012357 | Edigey, Jerzy Pensionatet vid Strandvägen Stockholm:Förlags AB ZetaPe, 1974. Hft. 156s, | 40:- |
023353 | Edwardson, Åke Himlen är en plats på jorden Stockholm:Norstedt, 2001. Pappband. 446s, skomsl | 50:- |
004300 | Egerton, Denise Det kan inte vara Caroline Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1963. Clbd. 252s, | 40:- |
020479 | Egleton, Clive Judaskyssen Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 209s, skomsl. orig.titel The Judas Mandate ( 1972) | 40:- |
004304 | Egleton, Clive Kod Midas Höganäs:Bra Spänning, 1989. Clbd. 245s, skomsl. | 40:- |
004309 | Ek, Edgar Död horisont Stockholm:Tidens Förlag, 1959. Pocket. 191s, | 40:- |
020225 | Ekholm, Jan Olof Döda vänner, trogna grannar Stockholm:Bonniers, 1971. Hft. 203s, ou, | 60:- |
020763 | Ekholm, Jan Olof Döden passerar revy Stockholm:Lindqvist Förlag, 1975. Skinnband. 213s, skomsl, Bulldog-serien urval och presentation av K. Arne Blom | 50:- |
017250 | Ekholm, Jan Olof Död i skönhet Stockholm:Bonniers, 1970. Hft. 199s, ou, namnt. | 60:- |
004302 | Ekholm, Jan Olof Dött lopp Stockholm:Bonniers, 1973. Hft. 197s, ou, namnt. | 60:- |
012358 | Ekholm, Jan Olof Förledande lik Stockholm:Bonniers, 1974. Hft. 196s, namnt. | 60:- |
031479 | Ekholm, Jan Olof Makalöst mord Stockholm:Bonniers, 1972. Hft. 207s, ou, namnt. | 50:- |
016887 | Ekman, Kerstin De tre små mästarna Stockholm:Bonniers., 1961. Hft. 174s, | 70:- |
018882 | Ekman, Kerstin Dödsklockan Stockholm:Bonniers., 1963. Hft. 205s, inplast. omsl. ou, namnt. | 70:- |
016886 | Ekman, Kerstin Menedarna Stockholm:Bonniers., 1970. Hft. 210s, ou, namnt. | 80:- |
004301 | Ekström, Jan Daggormen Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1967. Pocket. 217s, Zebra 227 | 40:- |
028402 | Ekström, Jan Daggormen Stockholm:Bonniers, 1965. Hft. 218s, ou | 60:- |
030136 | Ekström, Jan Döden fyller år Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 190s, Delfin 295 | 40:- |
012362 | Ekström, Jan Morianerna Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Pappband. 223s, | 40:- |
012363 | Ekström, Jan Morianerna Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Hft. 226s, | 60:- |
004308 | Eldebrink, Lennart Dödens Tystnad Stockholm:Berghs, 1975. Hft. 177s, ouppsk. | 60:- |
004311 | Ellington, Richard Tio miljoner vittnen Stockholm:Tidens Bokklub, 1954. Pappband. 190s, skomsl. mindre reva. | 50:- |
005706 | Ellroy, James Den svarta dahlian Förlags AB Wiken, 1992. Pocket. 405s, | 40:- |
030166 | Ellsworth, Paul Ögonvittnet Göteborg:Romanförlaget, 1954. Hft. 96s, namnt. | 30:- |
004303 | Elmquist, Anders Leopold Kommando Europa Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 214s, skomsl. | 50:- |
012365 | Elmquist, Anders Leopold Operation Bottenkap Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 237s. skomsl. | 50:- |
004310 | Erben, Vaclav Den försynte döde Höganäs:Bra Böcker, 1980. Pappband. 257s, | 40:- |
017259 | Erdman, Paul Spekulation i silver. En thriller i internationell finansmiljö Stockholm:Forum, 1975. Pappband. 239s, skomsl. orig titel The silver bears (1974) | 50:- |
004307 | Eriksson, Erik Råttornas vinter Stockholm:Prisma, 1986. Pappband. 276s, skomsl. | 50:- |
028859 | Eriksson, Kjell Nattens grymnma stjärnor Stockholm:Ordfront, 2005. Ills pappband. 371s, | 50:- |
016610 | Eriksson, Kjell Prinsessan av Burundi Stockholm:Ordfront, 2004. Pocket. 332s, *årets bästa svenska deckare 2002* | 40:- |
017248 | Eriksson, Per-Olof Naturlig avgång? En radiodeckare. Stockholm:Sveriges Radios Förlag, 1974. Hft. 152s, | 60:- |
016760 | Ertz, Susan The Galaxy London:Hodder & Stoughton Ltd, 1930. Clbd. 370s, skomsl, mindre reva | 80:- |
020783 | Estmer, Bo Lek med liv Stockholm:Lindqvist, 1976. Skinnband. 239s, skomsl. debutroman i Norrlands-miljö. Bulldog-serien 12 med urval och presentation av K Arne Blom. | 50:- |
030169 | Harrigan, Clark Gorilla-Klubbens Hemlighet Göteborg:Romanförlaget, 1942. Hft. 94s, | 30:- |
011718 | le Carré, John Call for the dead Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 156s, | 40:- |
011719 | le Carré, John Den lilla trumslagarflickan Höganäs:Bra Böcker, 1983. Pappband. 520s, orig. titel The little drummer girl. | 40:- |
011725 | le Carré, John Den ädle spionen Stockholm:Bonniers, 1992. Pappband. 88s, skomsl, orig. titel The unbearable Peace | 60:- |
001751 | le Carré, John En liten stad i Tyskland Stockholm:Albert Bonnier, 1968. Clbd. 352s. skomsl. Svalan nr 175. orig. titel A small town in Germany (1968) | 50:- |
011720 | le Carré, John En perfekt spion Stockholm:Månpocket, 1986. Pocket. 507s.orig. titel A perfect Spy. | 40:- |
001755 | le Carré, John En perfekt spion Stockholm:Bonniers., 1986. Pappband. 507s. skomsl. orig. titel A perfect Spy. | 50:- |
001752 | le Carré, John Mullvaden Stockholm:AWE/Gebers, 1975. Ills.pappbd. 341s. skomsl. med mindre reva.Orginaltitel:Tinker Tailor Soldier Spy (1974) | 50:- |
011721 | le Carré, John Nattjänst Stockholm:Albert Bonnier, 1994. Pappband. 472s, orig.titel The Night Manager, | 50:- |
004129 | le Carré, John Nattjänst Stockholm:Månpocket, 1995. Pocket. 475s, orig.titel The Night Manager, namnt. | 40:- |
001753 | le Carré, John Ryska huset Stockholm:Bonniers., 1989. Hft. 333s. orig.titel The Russia House (1989) | 50:- |
015957 | le Carré, John Skräddaren i Panama Stockholm:Bonnierpocket, 2002. Pocket. 430s, orig.titel The tailor of Panama (1996) | 40:- |
001754 | le Carré, John Spegelkriget Stockholm:Bonniers., 1965. Clbd. 267s. skonsl. namnt. Orginaltitel:The Looking Glass War (1965) | 50:- |
011722 | le Carré, John Spionen som kom in från kylan Stockholm:Aldus, 1967. Pocket. 210s, orig.titel The Spy who came in from the Cold. Delfin 265 | 40:- |
001756 | le Carré, John Spionen som kom in från kylan Stockholm:Bonniers., 1964. Pappband. 242s. skomsl, orig.titel The Spy who came in from the Cold. (1963) | 50:- |
011723 | le Carré, John Vinnare och förlorare Stockholm:Månpocket, 1981. Pocket. 386s, orig.titel Smiley's People, namnt. | 40:- |
011724 | le Carré, John Vinnare och förlorare Stockholm:AWE/Gebers, 1979. Pappband. 386s, orig.titel Smiley's People | 50:- |