Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Deckare (A-E)

   
Uppdaterad: 2010-02-03
Förkortningar...
ID Bok Pris
028834
Dickson Carr, John
Papa La-bas
Höganäs:Bra Böcker, 1970. 200x130 mm. Imit.skbd. 243s, originalets titel Papa La-bas (1968) skomsl med mindre revor.
70:-
017324
Dickson Carr, John
Skandal på High Chimneys
Stockholm:Bonniers, 1961. Hft. 147s, originalets titel Scandal at High Chimneys (1959)
60:-
028819
Dickson Carr, John
Strängt hemligt. Roman om lyckoriddare och hemliga agenter i 1600-talets England
Stockholm:Bonniers, 1966. Hft. 236s, originalets titel Most secret (1964) namnt. omslag delvis nött
70:-
023245
Dickson Carr, John
Svart Sabbat
Stockholm:Alb. Bonniers, 1953. Clryggbd. 253s, originalets titel The Burning Court, namnt.
60:-
027840
Dickson, Carter
Bronslampan
Stockholm:Gebers, 1955. Hft. 192s, orig. titel The curse of the bronze lamp, nött
60:-
004288
Dickson, Carter
Det slutna rummet
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1960. Clbd. 251s, orig. titel The Judas Window
50:-
012324
Dickson, Carter
Hon dog som en dam
Stockholm:Aldus Bonnier, 1960. Pocket. 192s, orig. titel She died a Lady, Delfin D22
40:-
030718
Dickson, Carter
Klockan klämtar för mord
Stockholm:Gebers, 1966. Pocket. 247s, orig. titel The plague court murders
40:-
005129
Dickson, Carter
Mina framlidna fruar
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 262s, orig.titel My late wives
50:-
012328
Dickson, Carter
Nio och döden blir tio
Stockholm:Tidens Förlag, 1945. Clryggbd. 285s, orig. titel Nine - and death makes Ten,
90:-
012327
Dickson, Carter
Nio och döden blir tio
Stockholm:Tidens Förlag, 1977. Clbd. 222s, orig. titel Nine - and death makes Ten,
50:-
017337
Didelot, Francis
Ångestens timmar
Stockholm:Bonniers, 1960. Hft. 222s,
60:-
031395
Disney, Dorothy Cameron
Döden går igen
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1947. Hft. 288s, orig. titel The Balcony , skada frömre omslag, nött rygg trasig
60:-
012191
Disney, Dorothy, Perry, George Sessions
Ödesdiger Week-End
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1948. Hft. 254s, orig. titel Thirty days hath september, nött, rygg trasig
60:-
012331
Dodge, David
Den enes död
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1969. Skinnband. 254s, skomsl. orig. titel Death and taxes
50:-
026348
Dodge, David
Den stulna ängeln
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1959. Pocket. 118s, Zebra nr 107
40:-
004290
Dodge, David
Plunder of the Sun
Harmondsworth:Penguin, 1955. Pocket. 191s, Penguin 1022
40:-
025261
Dodge, David
Ta fast tjuven
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1953. Hft. 228s, orig titel To Catch a Thief (1951) mindre reva rygg.
40:-
020749
Dodge, David
Ta fast tjuven
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1958. Pappband. 252s, skomsl. orig. titel To catch a Thief ( 1951), namnt. nött skomsl.
50:-
029139
Doyle, Conan
1988
Stockholm:Niloé, 1987. Hft. med 98 illustrationer i sv/v av Sidney Paget
40:-
012338
Doyle, Conan
En studie i rött
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1927. Clbd. 221s, orig.titel A study in scarlet
70:-
012333
Doyle, Conan
Sherlock Holmes' Äfventyr 1.
Stockholm:Björck & Börjessons förlag - Berömda Böcker, 1907. Clbd. 275s, mindre reva rygg,
70:-
012335
Doyle, Conan
Sherlock Holmes' Äventyr
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1954. Linneryggband. 186s,
60:-
012336
Doyle, Conan
Sherlock Holmes' Äventyr - Den döende detektiven
Stockholm:AWE/Gebers, 1987. Pocket. 246s, orig.titel His Last Bow
40:-
012334
Doyle, Conan
Sherlock Holmes' Äventyr II.
Stockholm:Bonniers, 1945. Ryggclbd. 338s,
60:-
013506
Doyle, Conan
Sherlock Holmes Äventyr. I urval och med företal av Torsten Ehrenmark.
Höganäs:Bra Böcker, 1976. Imit.skbd. 278s, ill sv/v med de ursprungliga illustr. av Sidney Paget, Gilbert Holiday, Arthur Twidle och Howard K. Elcock.
70:-
004284
Doyle, Sir Arthur Conan
The Second Sherlock Holmes Illustrated Omnibus
London:John Murray& Jonathan Cape, 1979. Pappband. 388s, ills sv/v, skomsl, A facsimile edition of Sir Arthur Conan Doyle's Sherlock Holmes Stories other than those illustrated by Sidney Paget as they originally appeared in the Strand Magazine.
80:-
016985
Doyle, Sir Arthur Conan
Fasans Dal
Höganäs:Bra Böcker, 1981. Imit.skbd. 209s, skomsl. orig titel The valley of fear ( 1915)
50:-
016993
Doyle, Sir Arthur Conan
Sherlock Holmes och Dr Watson
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1955. halvklotband. 452s,
60:-
013785
Doyle, Sir Arthur Conan
Sherlock Holmes' Äventyr -Det spräckliga bandet
Stockholm:AWE/Gebers, 1987. Pocket. 334s, orig.titel The adventures of Sherlock Holmes (1893)
40:-
013786
Doyle, Sir Arthur Conan
Sherlock Holmes Äventyr -Det tomma huset
Stockholm:AWE/Gebers, 1987. Pocket. 388s, orig.titel The return of Sherlock Holmes (1904-1905)
40:-
005121
Du Bois,Theodora
Atomattentatet
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 242s, orig.titel Murder strikes an atomic unit
80:-
004289
Du Bois,Theodora
Brott i Frack
Stockholm:Gebers, 1944. Hft. 247s, orig. titel Death Dines Out.
60:-
004298
Duke, Madeleine
Ytterst hemligt uppdrag
Stockholm:Bonniers, 1958. Hft. 201s, orig.titel Top secret Mission
50:-
012342
Durbridge, Francis
Skjuten ur en kanon
Stockholm:Berghs, 1974. Hft. 184s, orig.titel Bat out of Hell, översätt. Ulf Schenkmanis. inlaga delv. loss.
50:-
017959
Durling, Ulf
Aldrig i livet
Stockholm:AWE/Gebers, 1985. Pappband. 203s, skomsl.
40:-
004287
Durling, Ulf
Aldrig i livet
Höganäs:Bra Spänning, 1985. Ills.pappbd. 203s,
40:-
012345
Durling, Ulf
Annars dör man
Helsingborg:Forum, 1977. Pappband. 257s,
40:-
031512
Durling, Ulf
Gammal ost
Helsingborg:Forum, 1971. Hft. 181s,
50:-
029134
Durling, Ulf
In memoriam
Stockholm:Acacia, 1994. Pocket. 272s,
40:-
012347
Durling, Ulf
Lugnet efter stormen
Stockholm:Månpocket, 1984. Pocket. 282s,
40:-
004291
Dürrenmatt, Friedrich
Der Richter und sein Henker
Hamburg:Rowohlt, 1959. Hft. 146s. ills.sv/v. namnt.
40:-
030101
Dürrenmatt, Friedrich
Domaren och hans bödel
Stockholm:Tidens Bokklub, 1958. Ills.pappbd. 158s, skomsl.
60:-
012349
Dürrenmatt, Friedrich
Domaren och hans bödel
Stockholm:Tidens Förlag, 1956. Hft. 132s, namnt.
60:-
012348
Dürrenmatt, Friedrich
Domaren och hans bödel
Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 118s,
40:-
026799
Dürrenmatt, Friedrich
Misstanken
Stockholm:Tidens Förlag, 1975. Pocket. 185s,
40:-
030107
Dürrenmatt, Friedrich
Uppdraget
Stockholm:Brombergs, 1989. Hft. 111s,
50:-
004306
Eastwood, James
Sista reportaget
Stockholm:Dollarböckernas Förlag, 1955. Pocket. 188s,
50:-
004305
Eberhart, Mignon G.
Döden går ronden
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Clbd. 255s, trasigt skomsl.
40:-
012355
Eberhart, Mignon G.
Döden går ronden
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1969. Clbd. 254s,
40:-
012356
Eberhart, Mignon G.
Mord kring Melora
:Hemmets Böcker, 1985. Imit.skbd. 159s,
40:-
016628
Eden, Dorothy
Hemligheten på Wilderness
Stockholm:Wahlström, 1984. Pappband. 255s, orig.titel Whistle for the crows (1962)
40:-
005705
Edigey, Jerzy
Hotell Minerva
Stockholm:Förlags AB ZetaPe, 1975. Hft. 140s,
40:-
012357
Edigey, Jerzy
Pensionatet vid Strandvägen
Stockholm:Förlags AB ZetaPe, 1974. Hft. 156s,
40:-
023353
Edwardson, Åke
Himlen är en plats på jorden
Stockholm:Norstedt, 2001. Pappband. 446s, skomsl
50:-
004300
Egerton, Denise
Det kan inte vara Caroline
Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag, 1963. Clbd. 252s,
40:-
020479
Egleton, Clive
Judaskyssen
Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 209s, skomsl. orig.titel The Judas Mandate ( 1972)
40:-
004304
Egleton, Clive
Kod Midas
Höganäs:Bra Spänning, 1989. Clbd. 245s, skomsl.
40:-
004309
Ek, Edgar
Död horisont
Stockholm:Tidens Förlag, 1959. Pocket. 191s,
40:-
020225
Ekholm, Jan Olof
Döda vänner, trogna grannar
Stockholm:Bonniers, 1971. Hft. 203s, ou,
60:-
020763
Ekholm, Jan Olof
Döden passerar revy
Stockholm:Lindqvist Förlag, 1975. Skinnband. 213s, skomsl, Bulldog-serien urval och presentation av K. Arne Blom
50:-
017250
Ekholm, Jan Olof
Död i skönhet
Stockholm:Bonniers, 1970. Hft. 199s, ou, namnt.
60:-
004302
Ekholm, Jan Olof
Dött lopp
Stockholm:Bonniers, 1973. Hft. 197s, ou, namnt.
60:-
012358
Ekholm, Jan Olof
Förledande lik
Stockholm:Bonniers, 1974. Hft. 196s, namnt.
60:-
031479
Ekholm, Jan Olof
Makalöst mord
Stockholm:Bonniers, 1972. Hft. 207s, ou, namnt.
50:-
016887
Ekman, Kerstin
De tre små mästarna
Stockholm:Bonniers., 1961. Hft. 174s,
70:-
018882
Ekman, Kerstin
Dödsklockan
Stockholm:Bonniers., 1963. Hft. 205s, inplast. omsl. ou, namnt.
70:-
016886
Ekman, Kerstin
Menedarna
Stockholm:Bonniers., 1970. Hft. 210s, ou, namnt.
80:-
004301
Ekström, Jan
Daggormen
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1967. Pocket. 217s, Zebra 227
40:-
028402
Ekström, Jan
Daggormen
Stockholm:Bonniers, 1965. Hft. 218s, ou
60:-
030136
Ekström, Jan
Döden fyller år
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 190s, Delfin 295
40:-
012362
Ekström, Jan
Morianerna
Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Pappband. 223s,
40:-
012363
Ekström, Jan
Morianerna
Stockholm:Alb. Bonniers, 1964. Hft. 226s,
60:-
004308
Eldebrink, Lennart
Dödens Tystnad
Stockholm:Berghs, 1975. Hft. 177s, ouppsk.
60:-
004311
Ellington, Richard
Tio miljoner vittnen
Stockholm:Tidens Bokklub, 1954. Pappband. 190s, skomsl. mindre reva.
50:-
005706
Ellroy, James
Den svarta dahlian
Förlags AB Wiken, 1992. Pocket. 405s,
40:-
030166
Ellsworth, Paul
Ögonvittnet
Göteborg:Romanförlaget, 1954. Hft. 96s, namnt.
30:-
004303
Elmquist, Anders Leopold
Kommando Europa
Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 214s, skomsl.
50:-
012365
Elmquist, Anders Leopold
Operation Bottenkap
Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 237s. skomsl.
50:-
004310
Erben, Vaclav
Den försynte döde
Höganäs:Bra Böcker, 1980. Pappband. 257s,
40:-
017259
Erdman, Paul
Spekulation i silver. En thriller i internationell finansmiljö
Stockholm:Forum, 1975. Pappband. 239s, skomsl. orig titel The silver bears (1974)
50:-
004307
Eriksson, Erik
Råttornas vinter
Stockholm:Prisma, 1986. Pappband. 276s, skomsl.
50:-
028859
Eriksson, Kjell
Nattens grymnma stjärnor
Stockholm:Ordfront, 2005. Ills pappband. 371s,
50:-
016610
Eriksson, Kjell
Prinsessan av Burundi
Stockholm:Ordfront, 2004. Pocket. 332s, *årets bästa svenska deckare 2002*
40:-
017248
Eriksson, Per-Olof
Naturlig avgång? En radiodeckare.
Stockholm:Sveriges Radios Förlag, 1974. Hft. 152s,
60:-
016760
Ertz, Susan
The Galaxy
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1930. Clbd. 370s, skomsl, mindre reva
80:-
020783
Estmer, Bo
Lek med liv
Stockholm:Lindqvist, 1976. Skinnband. 239s, skomsl. debutroman i Norrlands-miljö. Bulldog-serien 12 med urval och presentation av K Arne Blom.
50:-
030169
Harrigan, Clark
Gorilla-Klubbens Hemlighet
Göteborg:Romanförlaget, 1942. Hft. 94s,
30:-
011718
le Carré, John
Call for the dead
Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 156s,
40:-
011719
le Carré, John
Den lilla trumslagarflickan
Höganäs:Bra Böcker, 1983. Pappband. 520s, orig. titel The little drummer girl.
40:-
011725
le Carré, John
Den ädle spionen
Stockholm:Bonniers, 1992. Pappband. 88s, skomsl, orig. titel The unbearable Peace
60:-
001751
le Carré, John
En liten stad i Tyskland
Stockholm:Albert Bonnier, 1968. Clbd. 352s. skomsl. Svalan nr 175. orig. titel A small town in Germany (1968)
50:-
011720
le Carré, John
En perfekt spion
Stockholm:Månpocket, 1986. Pocket. 507s.orig. titel A perfect Spy.
40:-
001755
le Carré, John
En perfekt spion
Stockholm:Bonniers., 1986. Pappband. 507s. skomsl. orig. titel A perfect Spy.
50:-
001752
le Carré, John
Mullvaden
Stockholm:AWE/Gebers, 1975. Ills.pappbd. 341s. skomsl. med mindre reva.Orginaltitel:Tinker Tailor Soldier Spy (1974)
50:-
011721
le Carré, John
Nattjänst
Stockholm:Albert Bonnier, 1994. Pappband. 472s, orig.titel The Night Manager,
50:-
004129
le Carré, John
Nattjänst
Stockholm:Månpocket, 1995. Pocket. 475s, orig.titel The Night Manager, namnt.
40:-
001753
le Carré, John
Ryska huset
Stockholm:Bonniers., 1989. Hft. 333s. orig.titel The Russia House (1989)
50:-
015957
le Carré, John
Skräddaren i Panama
Stockholm:Bonnierpocket, 2002. Pocket. 430s, orig.titel The tailor of Panama (1996)
40:-
001754
le Carré, John
Spegelkriget
Stockholm:Bonniers., 1965. Clbd. 267s. skonsl. namnt. Orginaltitel:The Looking Glass War (1965)
50:-
011722
le Carré, John
Spionen som kom in från kylan
Stockholm:Aldus, 1967. Pocket. 210s, orig.titel The Spy who came in from the Cold. Delfin 265
40:-
001756
le Carré, John
Spionen som kom in från kylan
Stockholm:Bonniers., 1964. Pappband. 242s. skomsl, orig.titel The Spy who came in from the Cold. (1963)
50:-
011723
le Carré, John
Vinnare och förlorare
Stockholm:Månpocket, 1981. Pocket. 386s, orig.titel Smiley's People, namnt.
40:-
011724
le Carré, John
Vinnare och förlorare
Stockholm:AWE/Gebers, 1979. Pappband. 386s, orig.titel Smiley's People
50:-
 
åter till toppen