Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Deckare (F-P)

   
Uppdaterad: 2010-02-03
Förkortningar...
ID Bok Pris
020593
Hamilton, Donald
Med alla medel. Matt Helm
Stockholm:B. Wahlström, 1969. Pocket. 195s,
40:-
020592
Hamilton, Donald
Till varje pris. Matt Helm
Stockholm:B. Wahlström, 1969. Pocket. 195s,
40:-
012614
Hamilton, Ian
Never Die in Honolulu
London:Mayflower, 1969. Pocket. 143s,
40:-
018790
Hamilton, Patrick
Baksmällans torg
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. Hft. 300s, namnt.
70:-
004382
Hammett, Dashiell
Glasnyckeln
1965:Vingförlaget, Pocket. 246s, orig.titel The Glass Key, namnt.
40:-
012617
Hammett, Dashiell
Gäckande skuggan
Helsingfors:Skoglunds Bokförlag, 1946. Hft. 321s, orig.titel The thin man
60:-
012616
Hammett, Dashiell
Gäckande skuggan
Stockholm:Norstedt, 1964. Hft. 234s, orig.titel The thin man,
60:-
012615
Hammett, Dashiell
Gäckande skuggan
1986:Norstedt, Pocket. 234s, orig.titel The thin man,
30:-
012620
Hare, Cyril
Döden blåser klarinett
Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 158s, Svarta serien nr 7, namnt.
40:-
012621
Hare, Cyril
Döden vandrar genom skogen
Stockholm:W & W, 1966. Pocket. 179s, Svarta serien nr 9
40:-
012622
Hare, Cyril
Mr James går bort
Strängnäs:Tomas Förlag, Hft. 237s, namnt.
60:-
012623
Hare, Cyril
Tragedy at law
Harmondsworth:Penguin, 1959. Pocket. 251s,
40:-
012624
Hare, Cyril
Äldre herre somnar in
Strängnäs:Tomas Förlag, 1964. Hft. 231s,
60:-
004384
Harrington, Joseph
Den blinda fläcken
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1973. Hft. 196s, orig.titel The Blind Spot
50:-
004379
Harrison, William
Kobra
Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 291s, orig.titel Savannah Blue, skomsl
40:-
020095
Harris, Robert
ENIGMA. Uppdrag: Knäck koden !
Stockholm:Månpocket, 1999. Pocket. 337s,
40:-
004364
Harris, Thomas
När lammen tystnar
Stockholm:Månpocket, 1991. Pocket. 326s, orig.titel The silence of the lambs (1988)
40:-
012625
Hartman, Dane
Dirty Harry Den grymma leken
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1984. Pocket. 157s, orig.titel City of blood
40:-
004386
Hassel, Sven
De fördömdas legion
Stockholm:Tempus, 1962. Pocket. 292s,
50:-
012627
Hawkey, Raymond
Donatorn
Höganäs:Bra Spänning, 1980. Pappband. 261s, skomsl. orig.titel Side-effect.
40:-
012618
Hawley, Cameron
Executive suite
Reading:Hammond, Hammond & Co, 1954. Pappband. 304s, skomsl
40:-
016367
Hayes, Joseph
Skräckens timmar
Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 248s, Originaltitel: The Desperate Hours 1954.
50:-
012626
Heard, Gerald
A Taste for Honey
Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 155s,
40:-
023271
Hed, Lars-Göran
Kameleonterna, en polisroman i Norrköpingsmiljö
Stockholm:Mimer Förlag, 1984. Pappband. 206s, skomsl.
50:-
004371
Heiden, Peter
Mördande fakta
Norrköping:Sörlins Förlag, 1954. Hft. 205s,
50:-
004380
Heinlein, Robert A.
Dubbelstjärna
Stockholm:Prisma, 1986. Pocket. 196s, orig.titel Double Star
40:-
004359
Hellén, Anders
En ljugande malm
Stockholm:Verbum, 1973. Pocket. 209s, deckare i klostermiljö
40:-
027837
Hellén, Anders
Pil och båge. En bok om mordet i Losta
Stockholm:B.Wahlström, 1973. Pappband. 252s, skomsl
50:-
013117
Heller, Frank
All världens detektiv historier - En antologi sammanställd av Frank Heller
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1945. Clryggbd. 834s, företal 32 sid av Frank Heller.
70:-
004372
Hely, Elisabeth
Frid i huset
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1964. Pappband. 250s, orig.titel a mark of displeasure,
40:-
016914
Hely, Elisabeth
Han skall ändå dö
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1963. Pappband. 253s, orig.titel I'll be Judge, I'll be Jury (1959)
40:-
021606
Heth, Edward Harris
Sista Spelet
Stockholm:Ljus, 1946. Hft. 261s, orig.titel Any number can play. mindre fuktfläck.
50:-
022770
Higgins, Jack
Bikten. Hedmanthriller
Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 218 s,orig.titel A Prayer for the Dying (1975) skomsl
60:-
004361
Higgins, Jack
Domens dag
Stockholm:Alb. Bonniers, 1980. Pappband. 262s, skomsl, orig.titel Day of judgment (1978)
40:-
012628
Higgins, Jack
Exocet
Stockholm:Alb. Bonniers, 1984. Pappband. 225s, skomsl, orig.titel Exocet (1983)
40:-
012629
Higgins, Jack
Farornas hamn
Stockholm:Alb. Bonniers, 1991. Pappband. 310s,orig.titel Cold Harbour (1990)
40:-
020772
Higgins, Jack
Nattlig dom
Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 254 s,orig.titel Night Judgement at Sinos (1975) skomsl
60:-
023558
Higgins, Jack
Rävens natt
Stockholm:Bonniers, 1988. Pappband. 308s,orig.titel The Knight of the Fox (1986) skomsl.
50:-
012631
Higgins, Jack
Solo
Stockholm:Bonnier Pocket, 1982. Pocket. 265s,orig.titel Solo (1980)
30:-
028679
Higgins, Jack
The eagle has landed
London:Collins, 1975. Pappband. 352s, skomsl. ou
150:-
012632
Higgins, Jack
Örnens flykt
Stockholm:Bonniers, 1992. Pappband. 265s,orig.titel The eagle has flown (1991) skomsl.
50:-
001225
Highsmith,Paricia.
Ediths Dagbok.
Stockholm:Askild & Kärnekull., 1978. Pappband. 293s. skomsl. orig.titel Edith's diary (1977)
50:-
001226
Highsmith,Patricia
Piskan.
Stockholm:Askild & Kärnekull., 1973. Hft. 236s. . Orig.titel A Suspension of Mercy (1965), namnt.
50:-
026790
Highsmith,Patricia
Piskan.
Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 236s. . Orig.titel A Suspension of Mercy (1965),
40:-
004358
Highsmith, Patricia
A Suspension of Mercy
Harmondsworth:Penguin, 1965. Pocket. 204s,
40:-
012633
Highsmith, Patricia
Djupt vatten
Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 223s, orig.titel Deep Water (1957) Svarta Serien nr 3
40:-
012635
Highsmith, Patricia
En man med många talanger, samt novellen Man kan inte lita på någon
Halmstad:Spektra, 1974. Ills.pappbd. 293s, orig.titel The talented mr Ripley och You can't depend on anybody.
50:-
012637
Highsmith, Patricia
Främlingar på tåg
Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 275s, orig.titel Strangers on a train
40:-
030102
Highsmith, Patricia
Fyndet
Lund:Pegas, 1988. Pappband. 277s, orig.titel Found in the Street (1986) skomsl
50:-
023280
Highsmith, Patricia
Glascellen
Stockholm:W & W, 1966. Pappband. 228s, orig.titel The Glass Cell (1964) skomsl
50:-
020991
Highsmith, Patricia
Little tales of Misogyny
London:Penguin, 1995. Pocket. 89s,
40:-
012639
Highsmith, Patricia
Mord för Annabelle
Stockholm:W & W, 1966. Pocket. 222s, orig.titel This Sweet Sickness (1960) namnt. Svarta serien 10
40:-
012640
Highsmith, Patricia
Ripley Underground
Harmondsworth:Penguin, 1973. Pocket. 263s,
40:-
012641
Highsmith, Patricia
Skuggan av ett ansikte
Stockholm:W & W, 1965. Hft. 221s, orig.titel The killing of Francie Lake
50:-
012642
Highsmith, Patricia
Slowly,slowly in the wind
Harmondsworth:Penguin, 1981. Pocket. 204s, inlaga delvis loss.
30:-
012643
Highsmith, Patricia
The Cry of the Owl
Harmondsworth:Penguin, 1973. Pocket. 249s,
40:-
012644
Highsmith, Patricia
The Glass Cell
Harmondsworth:Penguin, 1973. Pocket. 221s,
40:-
012645
Highsmith, Patricia
Ugglans rop
Vänersborg:Askild & Kärnekull, 1975. Hft. 243s, orig.titel The Cry of teh Owl (1962),namnt.
50:-
020781
Hill, Reginald
Farliga kunskaper
Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 239s, orig.titel A fairly dangerous Thing (1975) skomsl. Bulldog-serien 3 med urval och presentation av K Arne Blom.
60:-
017771
Himes, Chester
Bomull i Harlem
Stockholm:AWE/Gebers, 1979. Hft. 255s, orig.titel Cotton Comes to Harlem (1965) nött omslag
70:-
012646
Himes, Chester
Skjuter bäst som skjuter sist
Stockholm:AWE/Gebers, 1980. Hft. 215s, orig.titel All Shot Up (1960)
60:-
005709
Hine, Al
Jugger Naut
Ealing:Corgi Books, 1974. Pocket. 201s,
30:-
012647
Hitchcock, Alfred
Hitchcock's bästa , femte samlingen
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1964. Pocket. 141s, innehåller 20 noveller
40:-
004368
Hiärne, Urban
Hitchcock's bästa , nionde samligen
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1968. Pocket. 141s, innehåller 18 noveller
40:-
012648
Hjuler, Henning
Höljd i svart kommer döden
Höganäs:Bra Deckare, 1980. Clbd. 258s, skomsl.
50:-
004362
Hjuler, Henning
Råttorna
Höganäs:Bra Deckare, 1977. Imit.skbd. 215s, skomsl.
50:-
028858
Hollander, Judith, Säverman, Ove
Styckjunkarmordet
Stockholm:Norstedt, 1987. Pappband. 314s, skomsl med mindre revor
40:-
022771
Holles, Robert
Jag ska gå vid din sida
Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 158s, skomsl nött, orig.titel I'll walk beside you (1979),namnt.
50:-
015876
Holmberg, Eugen
Döden tar aldrig semester
Stockholm:Gebers, 1962. Hft. 204s, ou försättsblad något loss.
50:-
019065
Holmér, Hans
Birka. En polisroman
Stockholm:W & W, 2000. Pocket. 267s,
40:-
021802
Holmér, Hans
Blindträff. Polisroman
Stockholm:W & W, 1995. Pappband. 239s, skomsl
70:-
020752
Holmér, Hans
Blodshämnd - Polisroman
Stockholm:W & W, 2003. Skinnband. 235s, skomsl,
70:-
023780
Holmér, Hans
Igloo. Polisroman
Stockholm:W & W, 1993. Ills.pappband. 276s,
70:-
026657
Holmér, Hans
Krysset. En polisroman
Stockholm:W & W, 2000. Pappband. 250s, skomsl
70:-
023180
Holmér, Hans
Masken. Polisroman
Stockholm:W & W, 1993. Pappband. 257s, skomsl
70:-
021224
Holmér, Hans
Monika. En polisroman
Stockholm:W & W, 1991. Pappband. 303s, skomsl, ou
60:-
023352
Holt, Anne
Död Joker
Piratförlaget, 2001. Pappband. 430s, skomsl,
50:-
018890
Holt, Anne
Saliga äro de som törsta...
Stockholm:Pan, 1997. Pocket. 220s,
40:-
013111
Hopley, George (Cornell Woolrich)
Natten har tusen ögon
Stockholm:A&K, 1973. Hft. 308s, orig.titel Night has a thousand eyes (1945)
50:-
016764
Horler, Sydney
The Lessing murder case
London:Collins, 1938. Pappband. 251s, skomsl nött
50:-
012657
Horler, Sydney
The Menace
London:W.Collins Sons & Co Ltd, 1935. Clbd. 251s, blått band med blekt rygg. femte utg. (orig. utg 1933)
50:-
012650
Horler, Sydney
Vivanti, A Paul Vivanti story by Sydney Horler
London:Hodder & Stouggton Ltd, Clbd. 312s, namn. rött band
50:-
027885
Household, Geoffrey
Duell i mörker
Stockholm:Berghs, 1960. Hft. 246s, orig.titel Watcher in the Shadows (1960)
60:-
023281
Household, Geoffrey
Hasard
Stockholm:Prisma, 1963. Pocket. 221s, orig.titel Fellow Passenger(1955)
40:-
020751
Howard, Hartley
Cecilia är död
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1955. Hft. 220s, ou orig. titel Death of Cecilia
50:-
012652
Howard, Hartley
The Last Vanity - Bowman investigates
London:Fontana / Collins, 1961. Pocket. 252s,
30:-
004375
Howard, Leigh
Möte med mördad
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1956. Hft. 284s, orig.titel Blind date
60:-
004365
Hubert, Tord
Den andres död
Stockholm:Bonniers, 1978. Pocket. 245s, Delfinserien nr 599
40:-
012654
Hubert, Tord
Den andres död
Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 247s, skomsl.
60:-
015446
Hubert, Tord
Den omänskliga faktorn
Stockholm:Bonniers, 1982. Pappband. 312s,
50:-
012655
Hubert, Tord
Fjällhöga mord
Stockholm:Bonniers, 1966. Hft. 171s,
50:-
012656
Hubert, Tord
Fällan
Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 252s, skomsl
40:-
004373
Hughes, Dorothy B.
Mord i dimma
Malmö:Berghs Förlag, 1966. Hft. 221s, orig.titel In a lonely Place (1966)
50:-
023517
Hughes, Dorothy B.
The cross-eyed Bear Murders
New York:Dell Book, 1940. Pocket. 239s,
50:-
021234
Hull, Richard
Att mörda sin faster
Borås:Askild & Kärnekull, 1976. Hft. 206s, orig titel The murder of my Aunt ( 1974)
50:-
013789
Hyde, Anthony
Red Fox
Stockholm:Norstedt, 1985. Pappband. 404s, skomsl, orig titel The Red Fox (1985)
50:-
017217
Håkansson, Bengt
Mord i församlingen
Stockholm:B. Wahlström, 1955. Hft. 253s, ou, tillskr. av författaren, tilldelad Svenska detektivromanpriset 1955.
80:-
021616
Högberg, E.Y. ("Oliver West")
Mord i h-moll
Stockholm:Fahlcrantz & Gumaelius, 1943. Hft. 311s, främre omslag lös
50:-
004363
Högstrand, Olle
Mördaren - polisroman
Borås:Forum, 1977. Pocket. 214s,
40:-
012658
Högstrand, Olle
Onda Ögon
Helsingborg:Forum, 1979. Pappband. 256s, skomsl. namnt.
50:-
012659
Högstrand, Olle
Skulden
Stockholm:Forum, 1974. Pappband. 197s,
50:-
012660
Högstrand, Olle
Skulden
Stockholm:Litteraturfrämjandet, 1977. Pocket. 284s,
30:-
012661
Högstrand, Olle
Spelarna
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Pappband. 230s, skomsl. namnt.
50:-
004385
Hövenmark, Nils
Döden i Svartselet
Stockholm:Norstedt, 1970. Hft. 175s, andra uppl.
50:-
016913
Hövenmark, Nils
Döden i Svartselet
Stockholm:Vår Bok, 1986. Pappband. 215s,
50:-
012662
Hövenmark, Nils
Ensamstående äldre herre
Stockholm:Norstedt, 1980. Pappband. 230s,
50:-
027830
Iams, Jack
Farlig spärr
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Hft. 255s, orig.titel A shot of murder
50:-
005124
Iams, Jack
Konsult som missade båten
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 311s, orig.titel The Body missed the Boat.
70:-
005710
Iles, Francis
Brottslig avsikt
Askild & Kärnekull, 1974. Pocket. 266s, orig.titel Malice Aforethought - Ehrenmarks deckare no. 5
40:-
024454
Iles, Greg
Död sömn
Stockholm:W & W, 2002. Pappband. 358s, orig.titel Dead sleep ( 2001)
40:-
030172
Inger, Peter
Mördande recension
Stockholm:Norstedt, 1953. Hft. 201s, andra upplagan
60:-
023279
Innes, Hammond
Atlantic Fury
London:Collins, 1962. Pappband. 315s, first ed. skomsl
80:-
019627
Innes, Hammond
Dead and alive
London:Collins, 1946. Pappband. 158s, first ed.
90:-
012752
Innes, Hammond
Den dömda oasen
Stockholm:Albert Bonnier, 1960. Clryggbd. 301s, namnst. orig.titel The doomed Oasis. a Novel of Arabia (1960)
50:-
012750
Innes, Hammond
Det Glömda guldet
Stockholm:Albert Bonnier, 1975. Pappband. 248s, skomsl,. orig.titel Golden Soak (1973)
40:-
012747
Innes, Hammond
Dödens gruva
Stockholm:Alb. Bonniers, 1961. Pocket. 187s, orig.titel Killer Mine (1961) Zebra nr 128, namnt.
40:-
019625
Innes, Hammond
Killer Mine
London:Collins, 1947. Pappband. 255s, first ed.
90:-
019626
Innes, Hammond
Maddon's Rock
London:Collins, 1948. Pappband. 256s, first ed.
90:-
023560
Innes, Hammond
Medusa
Stockholm:Bonniers, 1989. Pappband. 325s, skomsl
50:-
012749
Innes, Hammond
Medusa
New York:Tom Doherty Ass., 1989. Pocket. 350s,
40:-
019622
Innes, Hammond
The doomed Oasis. A Novel of Arabia
London:Collins, 1960. Pappband. 320s, first ed. skomsl
110:-
019621
Innes, Hammond
The land God gave to Cain
London:Collins, 1958. Pappband. 254s, first ed. skomsl
110:-
019624
Innes, Hammond
The Mary Deare
London:Collins, 1956. Pappband. 256s, first ed.
90:-
019628
Innes, Hammond
The strange land
London:Collins, 1954. Pappband. 255s, first ed.
90:-
023278
Innes, Hammond
The Strode Venturer
London:Collins, 1965. Pappband. 319s, 1st ed. skomsl
80:-
019623
Innes, Hammond
The White South
London:Collins, 1949. Clbd. 319s, first ed.
90:-
012748
Innes, Hammond
Trojanska Hästen
Stockholm:Aldus Bonnier, 1970. Pocket. 179s, orig.titel The Trojan Horse (1940) Delfin 363
40:-
023514
Innes, Michael
A Connoisseur's Case
Harmondsworth:Penguin, 1966. Pocket. 189s,
40:-
012757
Innes, Michael
Appelby's End
Harmondsworth:Penguin, 1969. Pocket. 188s,
40:-
026746
Innes, Michael
Appleby spelar hasard
Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 163s. orig.titel Appelby Plays Chicken(1958) Svarta serien nr 6, namnt.
40:-
026751
Innes, Michael
Appleby spelar hasard
Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 163s. orig.titel Appelby Plays Chicken(1958) Svarta serien nr 6, namnt.
40:-
012755
Innes, Michael
Mordet på gengångaren
Strängnäs:Tomas Förlag, 1973. Hft. 174s, orig.titel A connoisseur's Case (1962)
50:-
012756
Innes, Michael
Norra Tornets Hemlighet
Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 153s, orig.titel The ampersand paper (1978) skomsl.
40:-
012753
Innes, Michael
Operation Pax
Stockholm:W & W, 1966. Pocket. 253s. orig.titel Operation Pax (1960) Svarta serien nr 11, namnt.
40:-
017095
Innes, Michael
Silence observed
Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 143s, fläck. främre omsl.
40:-
012760
Innes, Michael
The Journeying Boy
Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 335s,
40:-
012761
Innes, Michael
The Weight of the Evidence
Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 233s,
40:-
026747
Irish, William
En dam är förlorad
Helsingfors:Bokförlagsaktiebolaget Centrum, 1946. Hft. 310s, orig.titel Phantom Lady
100:-
001376
Isaacs, Susan.
Avslöjerskan.
Stockholm:Bonniers., 1979. Pappband. 265s. Tryck: Bonniers Grafiska Industrier AB. Orig.titel Compromising Positions. skomsl.
50:-
004398
Jacobsen, Friedrich
Ett förbrytaräktenskap
Stockholm:Vårt Hems Förlag, 1927. Clbd. 175s, ingår i serien Röda Romaner - tolv volymer som utgavs 1927.
80:-
015804
James, P.D.
Arvsynd
W & W, 1995. Ills.pappbd. 438s, orig.titel Original Sin (1994) .
60:-
018874
James, P.D.
Böjelser och begär
W & W, 1990. Pappband. 427s, orig.titel Devices and Desires (1989)
60:-
023277
James, P.D.
Det svarta tornet - en Dalgliesh-thriller
Falun:Litteraturfrämjandet, 1988. Pocket. 306s, orig.titel The Black Tower
40:-
012765
James, P.D.
Smak för döden
W & W, 1988. Pocket. 464s, orig.titel A taste for Death
40:-
015803
James, P.D.
Smak för döden
W & W, 1988. Pappband. 461s, orig.titel A taste for death (1986) skomsl något nött.
60:-
026351
Japrisot, Sébastien
Dödens kupé
Stockholm:Bonniers, 1965. Pocket. 188s, Zebra nr 196
40:-
004403
Japrisot, Sébastien
Fälla för askungen
Stockholm:Gebers, 1965. Hft. 225s, orig.titel Piège pour Cendrillon (1962)
60:-
016970
Jay, Charlotte
Den saffransgula turbanen
Helsingfors:Söderström & C:o Förlagsaktiebolag, 1955. Hft. 279s
50:-
004394
Jenkins, Cecil
Sirius meddelar ...
Stockholm:Berghs, 1961. Hft. 295s, orig.titel Message from Sirius
50:-
004400
Joensuu, Matti
Stamfejden
Falun:Litteraturfrämjandet, 1988. Pocket. 213s,
40:-
012766
Johnston, George H.
Death takes small bites
Hardmondsworth:Penguin, 1959. Pocket. 197s,
40:-
020600
Jonason, Anders
Mord med mera
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1953. Hft. 252s, ou
70:-
012767
Jonason, Anders
Mord med mera
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1954. Pappband. 252s,
50:-
017254
Jonason, Anders
Mördaren kommer strax
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Hft. 219s, mindre reva rygg, främre omsl överstr.
40:-
020601
Jonason, Anders
Äreminne över en död SÄPO-chef
Stockholm:Gedins Förlag, 1987. Pappband. 247s, skomsl ou
70:-
004396
Jones, Dennis
Rubicon One
Höganäs:Bra Spänning, 1986. Ills.pappbd. 343s,
40:-
012769
Kane, Henry
Who killed sweet Sue?
New York:Signet Book, 1965. Pocket. 126s,
30:-
023605
Karlsson, Lars O.
Dan före dan
Höganäs:Bra Spänning, 1984. Pappband. 295s, skomsl
60:-
021048
Kavanagh, Paul
Kommer inte hem
Stockholm:Lindqvist Förlag, 1975. Skinnband. 194s, skomsl
60:-
023522
Kaye, M.M.
Döden på Cypern
Stockholm:P A Norstedt, 1967. Pappband. 241s, orig.titel Death Walked in Cyprus (1956)
40:-
012770
Keating, H.R.F.
Bats fly up for Inspector Ghote
Harmondsworth:Penguin, 1977. Pocket. 190s,
40:-
016835
Keating, H.R.F.
Det perfekta mordet
Stockholm:Lindqvists Deckarklubb, 1964. Imit.skbd. 220s, skomsl. orig titel The perfect murder (1964) veck försättsblad.
50:-
012772
Keating, H.R.F.
Inspector Ghote Trusts the Heart
Harmondsworth:Penguin, 1976. Pocket. 187s,
40:-
012773
Keating, H.R.F.
Is Skin-deep, is fatal - no holds are barred in the beauty queen business... not even murder!
Harmondsworth:Penguin, 1968. Pocket. 175s
40:-
012774
Keating, H.R.F.
The Perfect Murder
Harmondsworth:Penguin, 1968. Pocket. 219s,
40:-
012775
Keating, H.R.F.
Zen there was murder
Harmondsworth:Penguin, 1963. Pocket. 217s
40:-
012781
Kellerman, Jonathan
När sista spärren släpper
Stockholm:Prisma, 1990. Ills.pappbd. 375s, namnt.
40:-
005714
Kelly, Mary
Fallgropen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Pocket. 181s,
40:-
004407
Kenyon, Michael
... och dö på Irland
Stockholm:Bonniers, 1966. Hft. 222s, orig.titel May you die in Ireland (1965)
40:-
012776
Kienzle, William X.
Helgade medel
Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 321s, skomsl orig.titel Assault with intent (1982)
50:-
012777
Kienzle, William X.
The Rosary Murders
New York:Bantam Books, 1980. Pocket. 293s,
40:-
012779
King, Stephen
Christine del 1+ 2
Höganäs:Bra Spänning, 1985. Pappband. 336s, skomsl
60:-
005711
King, Stephen
Cujo
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1983. Pocket. 342s.
40:-
012780
King, Stephen
Jurtjyrkogården
Stockholm:Bonniers, 1991. Pappband. 493s, skomsl.
50:-
021801
King, Stephen
Varsel
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1991. Pappband. 458s, skoms, orig.titel The Shining (1977)
50:-
020477
King, Stephen
Vinterverk. Två berättelser
Legenda AB, 1990. Ills.pappbd. 250s. orig.titel Different Seasons (1982) Vinterverk är andra delen, första delen är Sommardåd.
50:-
018894
King, Stephen/Straub, Peter
Talismanen
Legenda AB, 1987. Ills.pappbd. 798s,
50:-
030428
Kirst, Hans Hellmut
Allt har sitt pris
Stockholm:Tidens Förlag, 1978. Imit. skinnband. 322s, orig titel Alles hat seinen Preis (1974) skyddsomslag med reva
50:-
027040
Klackenberg, Tove
Påtaglig risk att skada
Stockholm:Natur och Kultur, 2002. 220x130 mm. Pappband. 243s, skomsl. deutroman, stämpel
70:-
027041
Klackenberg, Tove
Självtäkt
Stockholm:Natur och Kultur, 2004. 220x130 mm. Pappband. 269s, skomsl.
70:-
012782
Konsalik, Heinz G.
Drömmarnas dal
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1985. Pappband. 319s, skomsl.
40:-
004414
Konsalik, Heinz G.
Hotad Stad
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1984. Pappband. 318s. skomsl.
40:-
023559
Koontz, Dean R.
Blixtsken
Höganäs:Wiken Bra Spänning, 1991. Ills.pappband. 416s, orig.titel Lightning (1988) namnt.
40:-
012788
Koontz, Dean R.
Phantoms
Höganäs:Bra Spänning, 1986. Pappband. 472s, orig.titel Phantoms (1983)
40:-
012787
Koontz, Dean R.
Psykopaten
Höganäs:Bra Böcker, 1997. Pappband. 362s, orig.titel Intensity (1995) skomsl. tillskrift
50:-
004409
Koontz, Dean R.
Viskningar
Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 495s, orig.titel Whispers (1980) skomsl.
50:-
012789
Kullman, Harry
Slagskämpen
Stockholm:Månpocket, 1981. Pocket. 239s,
40:-
004417
Kuniczak, W S
Slutstriden
Höganäs:Bra Böcker, 1985. Pappband. 455s, orig.titel Valedictory, skomsl
50:-
017010
Kågerman, Elisabet
Citronplockerskan
Lindqvists Förlag, 1975. Skinnband. 192s, skomsl.
50:-
004416
Kågerman, Elisabet
Södergök, dödergök
Zindermans förlag, 1977. Pappband. 169s, namnt.
50:-
027882
Lani, Christina
Ett enkelt mord
Stockholm:Bonniers, 1961. Hft. 197s, mindre reva rygg
40:-
004430
Lani, Christina
Mord i Paris
Stockholm:Bonniers, 1960. Hft. 174s, namnt.
40:-
028882
Larsson, Stieg
Män som hatar kvinnor
Stockholm:Norstedt, 2005. 230x150 mm. Pappband. 566s, skomsl med revor
70:-
020776
Lathen, Emma
Dödligt saldo
Stockholm:Lindqvist, 1976. Skinnband. 247s, orig.titel Banking on Death (1975) skomsl. Bulldog-serien 6 med urval och presentation av K Arne Blom.
60:-
020764
Latimer, Jonathan
2401
Höganäs:Bra Böcke, 1972. Imit.skbd. 227s, orig.titel Headed for a Hearse (1935)
50:-
004431
Latimer, Jonathan
Dömd till döden
Stockholm:Berghs, 1959. Hft. 206s, orig.titel Headed for a Hearse
60:-
004426
Lavallee, David
Drama på havsbotten
Vänersborg:Forum, 1973. Pappband. 213s, skomsl.med revor, orig.titel Event 1000
50:-
004422
Leasor, James
Pass för en pilgrim
Stockholm:Lindqvist Förlag, 1976. Skinnband. 248s, skomsl. orig.titel Passport for a Pilgrim, Hedman-Thriller nr 10
50:-
 
åter till toppen