| Uppdaterad: 2010-02-03 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
020593 | Hamilton, Donald Med alla medel. Matt Helm Stockholm:B. Wahlström, 1969. Pocket. 195s, | 40:- |
020592 | Hamilton, Donald Till varje pris. Matt Helm Stockholm:B. Wahlström, 1969. Pocket. 195s, | 40:- |
012614 | Hamilton, Ian Never Die in Honolulu London:Mayflower, 1969. Pocket. 143s, | 40:- |
018790 | Hamilton, Patrick Baksmällans torg Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. Hft. 300s, namnt. | 70:- |
004382 | Hammett, Dashiell Glasnyckeln 1965:Vingförlaget, Pocket. 246s, orig.titel The Glass Key, namnt. | 40:- |
012617 | Hammett, Dashiell Gäckande skuggan Helsingfors:Skoglunds Bokförlag, 1946. Hft. 321s, orig.titel The thin man | 60:- |
012615 | Hammett, Dashiell Gäckande skuggan 1986:Norstedt, Pocket. 234s, orig.titel The thin man, | 30:- |
012616 | Hammett, Dashiell Gäckande skuggan Stockholm:Norstedt, 1964. Hft. 234s, orig.titel The thin man, | 60:- |
012620 | Hare, Cyril Döden blåser klarinett Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 158s, Svarta serien nr 7, namnt. | 40:- |
012621 | Hare, Cyril Döden vandrar genom skogen Stockholm:W & W, 1966. Pocket. 179s, Svarta serien nr 9 | 40:- |
012622 | Hare, Cyril Mr James går bort Strängnäs:Tomas Förlag, Hft. 237s, namnt. | 60:- |
012623 | Hare, Cyril Tragedy at law Harmondsworth:Penguin, 1959. Pocket. 251s, | 40:- |
012624 | Hare, Cyril Äldre herre somnar in Strängnäs:Tomas Förlag, 1964. Hft. 231s, | 60:- |
004384 | Harrington, Joseph Den blinda fläcken Stockholm:Rabén & Sjögren, 1973. Hft. 196s, orig.titel The Blind Spot | 50:- |
020095 | Harris, Robert ENIGMA. Uppdrag: Knäck koden ! Stockholm:Månpocket, 1999. Pocket. 337s, | 40:- |
004364 | Harris, Thomas När lammen tystnar Stockholm:Månpocket, 1991. Pocket. 326s, orig.titel The silence of the lambs (1988) | 40:- |
004379 | Harrison, William Kobra Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 291s, orig.titel Savannah Blue, skomsl | 40:- |
012625 | Hartman, Dane Dirty Harry Den grymma leken Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1984. Pocket. 157s, orig.titel City of blood | 40:- |
004386 | Hassel, Sven De fördömdas legion Stockholm:Tempus, 1962. Pocket. 292s, | 50:- |
012627 | Hawkey, Raymond Donatorn Höganäs:Bra Spänning, 1980. Pappband. 261s, skomsl. orig.titel Side-effect. | 40:- |
012618 | Hawley, Cameron Executive suite Reading:Hammond, Hammond & Co, 1954. Pappband. 304s, skomsl | 40:- |
016367 | Hayes, Joseph Skräckens timmar Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 248s, Originaltitel: The Desperate Hours 1954. | 50:- |
012626 | Heard, Gerald A Taste for Honey Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 155s, | 40:- |
023271 | Hed, Lars-Göran Kameleonterna, en polisroman i Norrköpingsmiljö Stockholm:Mimer Förlag, 1984. Pappband. 206s, skomsl. | 50:- |
004371 | Heiden, Peter Mördande fakta Norrköping:Sörlins Förlag, 1954. Hft. 205s, | 50:- |
004380 | Heinlein, Robert A. Dubbelstjärna Stockholm:Prisma, 1986. Pocket. 196s, orig.titel Double Star | 40:- |
004359 | Hellén, Anders En ljugande malm Stockholm:Verbum, 1973. Pocket. 209s, deckare i klostermiljö | 40:- |
027837 | Hellén, Anders Pil och båge. En bok om mordet i Losta Stockholm:B.Wahlström, 1973. Pappband. 252s, skomsl | 50:- |
013117 | Heller, Frank All världens detektiv historier - En antologi sammanställd av Frank Heller Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1945. Clryggbd. 834s, företal 32 sid av Frank Heller. | 70:- |
004372 | Hely, Elisabeth Frid i huset Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1964. Pappband. 250s, orig.titel a mark of displeasure, | 40:- |
016914 | Hely, Elisabeth Han skall ändå dö Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1963. Pappband. 253s, orig.titel I'll be Judge, I'll be Jury (1959) | 40:- |
021606 | Heth, Edward Harris Sista Spelet Stockholm:Ljus, 1946. Hft. 261s, orig.titel Any number can play. mindre fuktfläck. | 50:- |
022770 | Higgins, Jack Bikten. Hedmanthriller Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 218 s,orig.titel A Prayer for the Dying (1975) skomsl | 60:- |
004361 | Higgins, Jack Domens dag Stockholm:Alb. Bonniers, 1980. Pappband. 262s, skomsl, orig.titel Day of judgment (1978) | 40:- |
012628 | Higgins, Jack Exocet Stockholm:Alb. Bonniers, 1984. Pappband. 225s, skomsl, orig.titel Exocet (1983) | 40:- |
012629 | Higgins, Jack Farornas hamn Stockholm:Alb. Bonniers, 1991. Pappband. 310s,orig.titel Cold Harbour (1990) | 40:- |
020772 | Higgins, Jack Nattlig dom Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 254 s,orig.titel Night Judgement at Sinos (1975) skomsl | 60:- |
023558 | Higgins, Jack Rävens natt Stockholm:Bonniers, 1988. Pappband. 308s,orig.titel The Knight of the Fox (1986) skomsl. | 50:- |
012631 | Higgins, Jack Solo Stockholm:Bonnier Pocket, 1982. Pocket. 265s,orig.titel Solo (1980) | 30:- |
028679 | Higgins, Jack The eagle has landed London:Collins, 1975. Pappband. 352s, skomsl. ou | 150:- |
012632 | Higgins, Jack Örnens flykt Stockholm:Bonniers, 1992. Pappband. 265s,orig.titel The eagle has flown (1991) skomsl. | 50:- |
004358 | Highsmith, Patricia A Suspension of Mercy Harmondsworth:Penguin, 1965. Pocket. 204s, | 40:- |
012633 | Highsmith, Patricia Djupt vatten Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 223s, orig.titel Deep Water (1957) Svarta Serien nr 3 | 40:- |
012635 | Highsmith, Patricia En man med många talanger, samt novellen Man kan inte lita på någon Halmstad:Spektra, 1974. Ills.pappbd. 293s, orig.titel The talented mr Ripley och You can't depend on anybody. | 50:- |
012637 | Highsmith, Patricia Främlingar på tåg Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 275s, orig.titel Strangers on a train | 40:- |
030102 | Highsmith, Patricia Fyndet Lund:Pegas, 1988. Pappband. 277s, orig.titel Found in the Street (1986) skomsl | 50:- |
023280 | Highsmith, Patricia Glascellen Stockholm:W & W, 1966. Pappband. 228s, orig.titel The Glass Cell (1964) skomsl | 50:- |
020991 | Highsmith, Patricia Little tales of Misogyny London:Penguin, 1995. Pocket. 89s, | 40:- |
012639 | Highsmith, Patricia Mord för Annabelle Stockholm:W & W, 1966. Pocket. 222s, orig.titel This Sweet Sickness (1960) namnt. Svarta serien 10 | 40:- |
012640 | Highsmith, Patricia Ripley Underground Harmondsworth:Penguin, 1973. Pocket. 263s, | 40:- |
012641 | Highsmith, Patricia Skuggan av ett ansikte Stockholm:W & W, 1965. Hft. 221s, orig.titel The killing of Francie Lake | 50:- |
012642 | Highsmith, Patricia Slowly,slowly in the wind Harmondsworth:Penguin, 1981. Pocket. 204s, inlaga delvis loss. | 30:- |
012643 | Highsmith, Patricia The Cry of the Owl Harmondsworth:Penguin, 1973. Pocket. 249s, | 40:- |
012644 | Highsmith, Patricia The Glass Cell Harmondsworth:Penguin, 1973. Pocket. 221s, | 40:- |
012645 | Highsmith, Patricia Ugglans rop Vänersborg:Askild & Kärnekull, 1975. Hft. 243s, orig.titel The Cry of teh Owl (1962),namnt. | 50:- |
001225 | Highsmith,Paricia. Ediths Dagbok. Stockholm:Askild & Kärnekull., 1978. Pappband. 293s. skomsl. orig.titel Edith's diary (1977) | 50:- |
001226 | Highsmith,Patricia Piskan. Stockholm:Askild & Kärnekull., 1973. Hft. 236s. . Orig.titel A Suspension of Mercy (1965), namnt. | 50:- |
026790 | Highsmith,Patricia Piskan. Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 236s. . Orig.titel A Suspension of Mercy (1965), | 40:- |
020781 | Hill, Reginald Farliga kunskaper Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 239s, orig.titel A fairly dangerous Thing (1975) skomsl. Bulldog-serien 3 med urval och presentation av K Arne Blom. | 60:- |
017771 | Himes, Chester Bomull i Harlem Stockholm:AWE/Gebers, 1979. Hft. 255s, orig.titel Cotton Comes to Harlem (1965) nött omslag | 70:- |
012646 | Himes, Chester Skjuter bäst som skjuter sist Stockholm:AWE/Gebers, 1980. Hft. 215s, orig.titel All Shot Up (1960) | 60:- |
005709 | Hine, Al Jugger Naut Ealing:Corgi Books, 1974. Pocket. 201s, | 30:- |
012647 | Hitchcock, Alfred Hitchcock's bästa , femte samlingen Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1964. Pocket. 141s, innehåller 20 noveller | 40:- |
004368 | Hiärne, Urban Hitchcock's bästa , nionde samligen Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1968. Pocket. 141s, innehåller 18 noveller | 40:- |
012648 | Hjuler, Henning Höljd i svart kommer döden Höganäs:Bra Deckare, 1980. Clbd. 258s, skomsl. | 50:- |
004362 | Hjuler, Henning Råttorna Höganäs:Bra Deckare, 1977. Imit.skbd. 215s, skomsl. | 50:- |
028858 | Hollander, Judith, Säverman, Ove Styckjunkarmordet Stockholm:Norstedt, 1987. Pappband. 314s, skomsl med mindre revor | 40:- |
022771 | Holles, Robert Jag ska gå vid din sida Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 158s, skomsl nött, orig.titel I'll walk beside you (1979),namnt. | 50:- |
015876 | Holmberg, Eugen Döden tar aldrig semester Stockholm:Gebers, 1962. Hft. 204s, ou försättsblad något loss. | 50:- |
019065 | Holmér, Hans Birka. En polisroman Stockholm:W & W, 2000. Pocket. 267s, | 40:- |
021802 | Holmér, Hans Blindträff. Polisroman Stockholm:W & W, 1995. Pappband. 239s, skomsl | 70:- |
020752 | Holmér, Hans Blodshämnd - Polisroman Stockholm:W & W, 2003. Skinnband. 235s, skomsl, | 70:- |
023780 | Holmér, Hans Igloo. Polisroman Stockholm:W & W, 1993. Ills.pappband. 276s, | 70:- |
026657 | Holmér, Hans Krysset. En polisroman Stockholm:W & W, 2000. Pappband. 250s, skomsl | 70:- |
023180 | Holmér, Hans Masken. Polisroman Stockholm:W & W, 1993. Pappband. 257s, skomsl | 70:- |
021224 | Holmér, Hans Monika. En polisroman Stockholm:W & W, 1991. Pappband. 303s, skomsl, ou | 60:- |
023352 | Holt, Anne Död Joker Piratförlaget, 2001. Pappband. 430s, skomsl, | 50:- |
018890 | Holt, Anne Saliga äro de som törsta... Stockholm:Pan, 1997. Pocket. 220s, | 40:- |
013111 | Hopley, George (Cornell Woolrich) Natten har tusen ögon Stockholm:A&K, 1973. Hft. 308s, orig.titel Night has a thousand eyes (1945) | 50:- |
016764 | Horler, Sydney The Lessing murder case London:Collins, 1938. Pappband. 251s, skomsl nött | 50:- |
012657 | Horler, Sydney The Menace London:W.Collins Sons & Co Ltd, 1935. Clbd. 251s, blått band med blekt rygg. femte utg. (orig. utg 1933) | 50:- |
012650 | Horler, Sydney Vivanti, A Paul Vivanti story by Sydney Horler London:Hodder & Stouggton Ltd, Clbd. 312s, namn. rött band | 50:- |
027885 | Household, Geoffrey Duell i mörker Stockholm:Berghs, 1960. Hft. 246s, orig.titel Watcher in the Shadows (1960) | 60:- |
023281 | Household, Geoffrey Hasard Stockholm:Prisma, 1963. Pocket. 221s, orig.titel Fellow Passenger(1955) | 40:- |
020751 | Howard, Hartley Cecilia är död Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1955. Hft. 220s, ou orig. titel Death of Cecilia | 50:- |
012652 | Howard, Hartley The Last Vanity - Bowman investigates London:Fontana / Collins, 1961. Pocket. 252s, | 30:- |
004375 | Howard, Leigh Möte med mördad Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1956. Hft. 284s, orig.titel Blind date | 60:- |
012654 | Hubert, Tord Den andres död Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 247s, skomsl. | 60:- |
004365 | Hubert, Tord Den andres död Stockholm:Bonniers, 1978. Pocket. 245s, Delfinserien nr 599 | 40:- |
015446 | Hubert, Tord Den omänskliga faktorn Stockholm:Bonniers, 1982. Pappband. 312s, | 50:- |
012655 | Hubert, Tord Fjällhöga mord Stockholm:Bonniers, 1966. Hft. 171s, | 50:- |
012656 | Hubert, Tord Fällan Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 252s, skomsl | 40:- |
004373 | Hughes, Dorothy B. Mord i dimma Malmö:Berghs Förlag, 1966. Hft. 221s, orig.titel In a lonely Place (1966) | 50:- |
023517 | Hughes, Dorothy B. The cross-eyed Bear Murders New York:Dell Book, 1940. Pocket. 239s, | 50:- |
021234 | Hull, Richard Att mörda sin faster Borås:Askild & Kärnekull, 1976. Hft. 206s, orig titel The murder of my Aunt ( 1974) | 50:- |
013789 | Hyde, Anthony Red Fox Stockholm:Norstedt, 1985. Pappband. 404s, skomsl, orig titel The Red Fox (1985) | 50:- |
017217 | Håkansson, Bengt Mord i församlingen Stockholm:B. Wahlström, 1955. Hft. 253s, ou, tillskr. av författaren, tilldelad Svenska detektivromanpriset 1955. | 80:- |
021616 | Högberg, E.Y. ("Oliver West") Mord i h-moll Stockholm:Fahlcrantz & Gumaelius, 1943. Hft. 311s, främre omslag lös | 50:- |
004363 | Högstrand, Olle Mördaren - polisroman Borås:Forum, 1977. Pocket. 214s, | 40:- |
012658 | Högstrand, Olle Onda Ögon Helsingborg:Forum, 1979. Pappband. 256s, skomsl. namnt. | 50:- |
012660 | Högstrand, Olle Skulden Stockholm:Litteraturfrämjandet, 1977. Pocket. 284s, | 30:- |
012659 | Högstrand, Olle Skulden Stockholm:Forum, 1974. Pappband. 197s, | 50:- |
012661 | Högstrand, Olle Spelarna Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Pappband. 230s, skomsl. namnt. | 50:- |
016913 | Hövenmark, Nils Döden i Svartselet Stockholm:Vår Bok, 1986. Pappband. 215s, | 50:- |
004385 | Hövenmark, Nils Döden i Svartselet Stockholm:Norstedt, 1970. Hft. 175s, andra uppl. | 50:- |
012662 | Hövenmark, Nils Ensamstående äldre herre Stockholm:Norstedt, 1980. Pappband. 230s, | 50:- |
027830 | Iams, Jack Farlig spärr Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Hft. 255s, orig.titel A shot of murder | 50:- |
005124 | Iams, Jack Konsult som missade båten Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 311s, orig.titel The Body missed the Boat. | 70:- |
024454 | Iles, Greg Död sömn Stockholm:W & W, 2002. Pappband. 358s, orig.titel Dead sleep ( 2001) | 40:- |
005710 | Iles, Francis Brottslig avsikt Askild & Kärnekull, 1974. Pocket. 266s, orig.titel Malice Aforethought - Ehrenmarks deckare no. 5 | 40:- |
030172 | Inger, Peter Mördande recension Stockholm:Norstedt, 1953. Hft. 201s, andra upplagan | 60:- |
023279 | Innes, Hammond Atlantic Fury London:Collins, 1962. Pappband. 315s, first ed. skomsl | 80:- |
019627 | Innes, Hammond Dead and alive London:Collins, 1946. Pappband. 158s, first ed. | 90:- |
012752 | Innes, Hammond Den dömda oasen Stockholm:Albert Bonnier, 1960. Clryggbd. 301s, namnst. orig.titel The doomed Oasis. a Novel of Arabia (1960) | 50:- |
012750 | Innes, Hammond Det Glömda guldet Stockholm:Albert Bonnier, 1975. Pappband. 248s, skomsl,. orig.titel Golden Soak (1973) | 40:- |
012747 | Innes, Hammond Dödens gruva Stockholm:Alb. Bonniers, 1961. Pocket. 187s, orig.titel Killer Mine (1961) Zebra nr 128, namnt. | 40:- |
019625 | Innes, Hammond Killer Mine London:Collins, 1947. Pappband. 255s, first ed. | 90:- |
019626 | Innes, Hammond Maddon's Rock London:Collins, 1948. Pappband. 256s, first ed. | 90:- |
023560 | Innes, Hammond Medusa Stockholm:Bonniers, 1989. Pappband. 325s, skomsl | 50:- |
012749 | Innes, Hammond Medusa New York:Tom Doherty Ass., 1989. Pocket. 350s, | 40:- |
019622 | Innes, Hammond The doomed Oasis. A Novel of Arabia London:Collins, 1960. Pappband. 320s, first ed. skomsl | 110:- |
019621 | Innes, Hammond The land God gave to Cain London:Collins, 1958. Pappband. 254s, first ed. skomsl | 110:- |
019624 | Innes, Hammond The Mary Deare London:Collins, 1956. Pappband. 256s, first ed. | 90:- |
019628 | Innes, Hammond The strange land London:Collins, 1954. Pappband. 255s, first ed. | 90:- |
023278 | Innes, Hammond The Strode Venturer London:Collins, 1965. Pappband. 319s, 1st ed. skomsl | 80:- |
019623 | Innes, Hammond The White South London:Collins, 1949. Clbd. 319s, first ed. | 90:- |
012748 | Innes, Hammond Trojanska Hästen Stockholm:Aldus Bonnier, 1970. Pocket. 179s, orig.titel The Trojan Horse (1940) Delfin 363 | 40:- |
023514 | Innes, Michael A Connoisseur's Case Harmondsworth:Penguin, 1966. Pocket. 189s, | 40:- |
012757 | Innes, Michael Appelby's End Harmondsworth:Penguin, 1969. Pocket. 188s, | 40:- |
026751 | Innes, Michael Appleby spelar hasard Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 163s. orig.titel Appelby Plays Chicken(1958) Svarta serien nr 6, namnt. | 40:- |
026746 | Innes, Michael Appleby spelar hasard Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 163s. orig.titel Appelby Plays Chicken(1958) Svarta serien nr 6, namnt. | 40:- |
012755 | Innes, Michael Mordet på gengångaren Strängnäs:Tomas Förlag, 1973. Hft. 174s, orig.titel A connoisseur's Case (1962) | 50:- |
012756 | Innes, Michael Norra Tornets Hemlighet Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 153s, orig.titel The ampersand paper (1978) skomsl. | 40:- |
012753 | Innes, Michael Operation Pax Stockholm:W & W, 1966. Pocket. 253s. orig.titel Operation Pax (1960) Svarta serien nr 11, namnt. | 40:- |
017095 | Innes, Michael Silence observed Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 143s, fläck. främre omsl. | 40:- |
012760 | Innes, Michael The Journeying Boy Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 335s, | 40:- |
012761 | Innes, Michael The Weight of the Evidence Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 233s, | 40:- |
026747 | Irish, William En dam är förlorad Helsingfors:Bokförlagsaktiebolaget Centrum, 1946. Hft. 310s, orig.titel Phantom Lady | 100:- |
001376 | Isaacs, Susan. Avslöjerskan. Stockholm:Bonniers., 1979. Pappband. 265s. Tryck: Bonniers Grafiska Industrier AB. Orig.titel Compromising Positions. skomsl. | 50:- |
004398 | Jacobsen, Friedrich Ett förbrytaräktenskap Stockholm:Vårt Hems Förlag, 1927. Clbd. 175s, ingår i serien Röda Romaner - tolv volymer som utgavs 1927. | 80:- |
015804 | James, P.D. Arvsynd W & W, 1995. Ills.pappbd. 438s, orig.titel Original Sin (1994) . | 60:- |
018874 | James, P.D. Böjelser och begär W & W, 1990. Pappband. 427s, orig.titel Devices and Desires (1989) | 60:- |
023277 | James, P.D. Det svarta tornet - en Dalgliesh-thriller Falun:Litteraturfrämjandet, 1988. Pocket. 306s, orig.titel The Black Tower | 40:- |
012765 | James, P.D. Smak för döden W & W, 1988. Pocket. 464s, orig.titel A taste for Death | 40:- |
015803 | James, P.D. Smak för döden W & W, 1988. Pappband. 461s, orig.titel A taste for death (1986) skomsl något nött. | 60:- |
026351 | Japrisot, Sébastien Dödens kupé Stockholm:Bonniers, 1965. Pocket. 188s, Zebra nr 196 | 40:- |
004403 | Japrisot, Sébastien Fälla för askungen Stockholm:Gebers, 1965. Hft. 225s, orig.titel Piège pour Cendrillon (1962) | 60:- |
016970 | Jay, Charlotte Den saffransgula turbanen Helsingfors:Söderström & C:o Förlagsaktiebolag, 1955. Hft. 279s | 50:- |
004394 | Jenkins, Cecil Sirius meddelar ... Stockholm:Berghs, 1961. Hft. 295s, orig.titel Message from Sirius | 50:- |
004400 | Joensuu, Matti Stamfejden Falun:Litteraturfrämjandet, 1988. Pocket. 213s, | 40:- |
012766 | Johnston, George H. Death takes small bites Hardmondsworth:Penguin, 1959. Pocket. 197s, | 40:- |
020600 | Jonason, Anders Mord med mera Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1953. Hft. 252s, ou | 70:- |
012767 | Jonason, Anders Mord med mera Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1954. Pappband. 252s, | 50:- |
017254 | Jonason, Anders Mördaren kommer strax Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Hft. 219s, mindre reva rygg, främre omsl överstr. | 40:- |
020601 | Jonason, Anders Äreminne över en död SÄPO-chef Stockholm:Gedins Förlag, 1987. Pappband. 247s, skomsl ou | 70:- |
004396 | Jones, Dennis Rubicon One Höganäs:Bra Spänning, 1986. Ills.pappbd. 343s, | 40:- |
012769 | Kane, Henry Who killed sweet Sue? New York:Signet Book, 1965. Pocket. 126s, | 30:- |
023605 | Karlsson, Lars O. Dan före dan Höganäs:Bra Spänning, 1984. Pappband. 295s, skomsl | 60:- |
021048 | Kavanagh, Paul Kommer inte hem Stockholm:Lindqvist Förlag, 1975. Skinnband. 194s, skomsl | 60:- |
023522 | Kaye, M.M. Döden på Cypern Stockholm:P A Norstedt, 1967. Pappband. 241s, orig.titel Death Walked in Cyprus (1956) | 40:- |
012770 | Keating, H.R.F. Bats fly up for Inspector Ghote Harmondsworth:Penguin, 1977. Pocket. 190s, | 40:- |
016835 | Keating, H.R.F. Det perfekta mordet Stockholm:Lindqvists Deckarklubb, 1964. Imit.skbd. 220s, skomsl. orig titel The perfect murder (1964) veck försättsblad. | 50:- |
012772 | Keating, H.R.F. Inspector Ghote Trusts the Heart Harmondsworth:Penguin, 1976. Pocket. 187s, | 40:- |
012773 | Keating, H.R.F. Is Skin-deep, is fatal - no holds are barred in the beauty queen business... not even murder! Harmondsworth:Penguin, 1968. Pocket. 175s | 40:- |
012774 | Keating, H.R.F. The Perfect Murder Harmondsworth:Penguin, 1968. Pocket. 219s, | 40:- |
012775 | Keating, H.R.F. Zen there was murder Harmondsworth:Penguin, 1963. Pocket. 217s | 40:- |
012781 | Kellerman, Jonathan När sista spärren släpper Stockholm:Prisma, 1990. Ills.pappbd. 375s, namnt. | 40:- |
005714 | Kelly, Mary Fallgropen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Pocket. 181s, | 40:- |
004407 | Kenyon, Michael ... och dö på Irland Stockholm:Bonniers, 1966. Hft. 222s, orig.titel May you die in Ireland (1965) | 40:- |
012776 | Kienzle, William X. Helgade medel Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 321s, skomsl orig.titel Assault with intent (1982) | 50:- |
012777 | Kienzle, William X. The Rosary Murders New York:Bantam Books, 1980. Pocket. 293s, | 40:- |
012779 | King, Stephen Christine del 1+ 2 Höganäs:Bra Spänning, 1985. Pappband. 336s, skomsl | 60:- |
005711 | King, Stephen Cujo Stockholm:Askild & Kärnekull, 1983. Pocket. 342s. | 40:- |
012780 | King, Stephen Jurtjyrkogården Stockholm:Bonniers, 1991. Pappband. 493s, skomsl. | 50:- |
021801 | King, Stephen Varsel Stockholm:Askild & Kärnekull, 1991. Pappband. 458s, skoms, orig.titel The Shining (1977) | 50:- |
020477 | King, Stephen Vinterverk. Två berättelser Legenda AB, 1990. Ills.pappbd. 250s. orig.titel Different Seasons (1982) Vinterverk är andra delen, första delen är Sommardåd. | 50:- |
018894 | King, Stephen/Straub, Peter Talismanen Legenda AB, 1987. Ills.pappbd. 798s, | 50:- |
030428 | Kirst, Hans Hellmut Allt har sitt pris Stockholm:Tidens Förlag, 1978. Imit. skinnband. 322s, orig titel Alles hat seinen Preis (1974) skyddsomslag med reva | 50:- |
027040 | Klackenberg, Tove Påtaglig risk att skada Stockholm:Natur och Kultur, 2002. 220x130 mm. Pappband. 243s, skomsl. deutroman, stämpel | 70:- |
027041 | Klackenberg, Tove Självtäkt Stockholm:Natur och Kultur, 2004. 220x130 mm. Pappband. 269s, skomsl. | 70:- |
012782 | Konsalik, Heinz G. Drömmarnas dal Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1985. Pappband. 319s, skomsl. | 40:- |
004414 | Konsalik, Heinz G. Hotad Stad Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1984. Pappband. 318s. skomsl. | 40:- |
023559 | Koontz, Dean R. Blixtsken Höganäs:Wiken Bra Spänning, 1991. Ills.pappband. 416s, orig.titel Lightning (1988) namnt. | 40:- |
012788 | Koontz, Dean R. Phantoms Höganäs:Bra Spänning, 1986. Pappband. 472s, orig.titel Phantoms (1983) | 40:- |
012787 | Koontz, Dean R. Psykopaten Höganäs:Bra Böcker, 1997. Pappband. 362s, orig.titel Intensity (1995) skomsl. tillskrift | 50:- |
004409 | Koontz, Dean R. Viskningar Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 495s, orig.titel Whispers (1980) skomsl. | 50:- |
012789 | Kullman, Harry Slagskämpen Stockholm:Månpocket, 1981. Pocket. 239s, | 40:- |
004417 | Kuniczak, W S Slutstriden Höganäs:Bra Böcker, 1985. Pappband. 455s, orig.titel Valedictory, skomsl | 50:- |
017010 | Kågerman, Elisabet Citronplockerskan Lindqvists Förlag, 1975. Skinnband. 192s, skomsl. | 50:- |
004416 | Kågerman, Elisabet Södergök, dödergök Zindermans förlag, 1977. Pappband. 169s, namnt. | 50:- |
027882 | Lani, Christina Ett enkelt mord Stockholm:Bonniers, 1961. Hft. 197s, mindre reva rygg | 40:- |
004430 | Lani, Christina Mord i Paris Stockholm:Bonniers, 1960. Hft. 174s, namnt. | 40:- |
028882 | Larsson, Stieg Män som hatar kvinnor Stockholm:Norstedt, 2005. 230x150 mm. Pappband. 566s, skomsl med revor | 70:- |
020776 | Lathen, Emma Dödligt saldo Stockholm:Lindqvist, 1976. Skinnband. 247s, orig.titel Banking on Death (1975) skomsl. Bulldog-serien 6 med urval och presentation av K Arne Blom. | 60:- |
020764 | Latimer, Jonathan 2401 Höganäs:Bra Böcke, 1972. Imit.skbd. 227s, orig.titel Headed for a Hearse (1935) | 50:- |
004431 | Latimer, Jonathan Dömd till döden Stockholm:Berghs, 1959. Hft. 206s, orig.titel Headed for a Hearse | 60:- |
004426 | Lavallee, David Drama på havsbotten Vänersborg:Forum, 1973. Pappband. 213s, skomsl.med revor, orig.titel Event 1000 | 50:- |
011718 | le Carré, John Call for the dead Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 156s, | 40:- |