| Uppdaterad: 2010-02-03 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
011719 | le Carré, John Den lilla trumslagarflickan Höganäs:Bra Böcker, 1983. Pappband. 520s, orig. titel The little drummer girl. | 40:- |
011725 | le Carré, John Den ädle spionen Stockholm:Bonniers, 1992. Pappband. 88s, skomsl, orig. titel The unbearable Peace | 60:- |
011720 | le Carré, John En perfekt spion Stockholm:Månpocket, 1986. Pocket. 507s.orig. titel A perfect Spy. | 40:- |
011721 | le Carré, John Nattjänst Stockholm:Albert Bonnier, 1994. Pappband. 472s, orig.titel The Night Manager, | 50:- |
024453 | le Carré, John Single & Single Stockholm:Bonniers, 2000. Pappband. 358 s, skomsl, orig. titel Single&Single (1999) | 50:- |
015957 | le Carré, John Skräddaren i Panama Stockholm:Bonnierpocket, 2002. Pocket. 430s, orig.titel The tailor of Panama (1996) | 40:- |
011722 | le Carré, John Spionen som kom in från kylan Stockholm:Aldus, 1967. Pocket. 210s, orig.titel The Spy who came in from the Cold. Delfin 265 | 40:- |
011726 | le Carré, John The Looking-glass war London:Heinemann, 1965. Pappband. 245s, skomsl med reva, blekt rygg. | 50:- |
011724 | le Carré, John Vinnare och förlorare Stockholm:AWE/Gebers, 1979. Pappband. 386s, orig.titel Smiley's People | 50:- |
011723 | le Carré, John Vinnare och förlorare Stockholm:Månpocket, 1981. Pocket. 386s, orig.titel Smiley's People, namnt. | 40:- |
004422 | Leasor, James Pass för en pilgrim Stockholm:Lindqvist Förlag, 1976. Skinnband. 248s, skomsl. orig.titel Passport for a Pilgrim, Hedman-Thriller nr 10 | 50:- |
004424 | Leblanc, Maurice Arsène Lupin Gentleman och Inbrottstjuv Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1953. Hft. 189s, tejplag. omsl., tillskr., skada rygg | 40:- |
016840 | Lebrun, Michel Hur dog Sylvie ? Stockholm:B. Wahlström, 1975. Pappband. 196s, skomsl. | 50:- |
020775 | Lemarchand, Elizabeth Sekvens till livstid Höganäs:Bokförlaget Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 241s, skomsl, orig.titel Let or Hindrance (1973) | 50:- |
021614 | L'Engle, Madeleine Preludium Stockholm:Medéns förlag, 1946. Hft. 320s, orig.titel The small rain, nött, mindre fläck främre omsl. | 50:- |
031610 | Leon, Donna Död i främmande land. Ett fall för kommissarie Brunetti Stockholm:Forum, 2000. Pocket. 308s, orig.titel Death in a Strange Country (1993) | 40:- |
020463 | Leon, Donna En ädel död Stockholm:Månpocket, 2005. Pocket. 246s, orig.titel A Noble Radiance (1998) | 40:- |
030894 | Leon, Donna Högvatten. Ett fall för kommissarie Brunetti.I Stockholm:Forum, 2001. Pocket. 296s, skomsl orig.titel Acqua Alta (1996), namnt. | 50:- |
031026 | Leon, Donna Klädd för döden. Ett fall för kommissarie Brunetti Stockholm:Månpocket, 2001. Pocket. 289s, orig.titel Dressed for Death (1994) | 40:- |
012790 | Leonard, Elmore Banditer Stockholm:W & W, 1989. Pappband. 282s, orig.titel Bandits (1987) | 50:- |
004419 | Levin, Ira A Kiss before Dying New York:Signet Book, 1960. Pocket. 191s, | 40:- |
012799 | Levin, Ira Fruarna i Stepford Stockholm:W & W, 1991. Pocket. 175s, orig.titel The Stepford Wives(1972) | 40:- |
012800 | Levin, Ira Rosemarys baby Stockholm:W & W, 1980. Pocket. 191s, orig.titel Rosemary's Baby (1967) tillskr. | 40:- |
012792 | Levin, Ira. Bädda för död. Stockholm:Berghs Förlag, 1954. Hft. 275s. orig.titel A kiss before dying (1953) namnt. | 60:- |
012793 | Levin, Ira. En kyss före döden (Bädda för död) Stockholm:Berghs Förlag, 1961. Hft. 267s. orig.titel A kiss before dying (1953) | 50:- |
004420 | Liebermann, Herbert Kryphålet Stockholm:Lindqvist Förlag, 1978. Skinnband. 279s. orig.titel Crawlspace, skomsl. namnt. Hedman Thriller 21 | 50:- |
021113 | Lindbohm, Dénis Flygande gift Stockholm:Lindqvist, 1975. Skinnband. 222s, skomsl, ou | 50:- |
004428 | Linders, Jan Den långa natten Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 254s, skomsl. | 50:- |
017247 | Linklater, J.L. Lik i lasten Stockholm:Lindqvists Förlag, 1954. Hft. 171s, orig titel The Bishop's Cap (1954) | 60:- |
004425 | Lockridge, F & R Hals över huvud Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1965. Pappband. 255s, orig.titel Catch as catch can (1957/58) namnt. | 40:- |
016973 | Lockridge, F & R Mord på sjunde bänk parkett Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1947. Clryggbd. 306s, orig.titel Death on the aisle | 60:- |
030022 | Long, Harman Döda Tornens hemlighet Stockholm:Lindqvists, 1949. Hft. 316s, inlagan något lös | 60:- |
004421 | Lovesey, Peter Den falske kommissarie Dew Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 271s, orig.titel The false inspector Dew (1982) skomsl. | 50:- |
012795 | Lovesey, Peter En hästkarls ändalykt Höganäs:Månadens Deckare, 1987. Pappband. 226s, orig.titel Bertie and the Tinman (1987) skomsl. | 50:- |
012797 | Lovesey, Peter Keystone :Bra Deckare, 1985. Ills.pappbd. 272s, orig.titel Keystone (1983) | 50:- |
012796 | Lovesey, Peter På håret :Mysterious Press/ Förlags AB Wiken, 1989. Pappband. 232s, orig.titel On the Edge (1989) skomsl. | 50:- |
004434 | Lowry, Malcolm Under vulkanen Stockholm:Månpocket, 1984. Pocket. 449s, orig.titel Under the volcano (1947) | 40:- |
001906 | Ludlum, Robert. Brännpunkt Saloniki. Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag., 1978. Pappband. 336s. orig.titel The Gemini Contenders, skomsl, namnt. | 50:- |
012803 | Ludlum, Robert. Operation Omega Stockholm:B. Wahlströms Bokförlag., 1983. Pocket. 318s.orig.titel The Osterman Weekend | 40:- |
001974 | Lynn, Margaret. Söndagskväll. Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1971. Clbd. 214s. orig.titel Sunday Evening (1969) . Översättning av Lisbeth Renner. Bokklubben Svalan nr 181. | 40:- |
016851 | Lynn, Margaret. Viskning i mörkret Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1967. Clbd. 244s. orig.titel Whisper of darkness (1965) . | 40:- |
021792 | Läckberg, Camilla Predikanten Stockholm:Månpocket, 2006. Pocket. 317s, | 40:- |
021494 | Läckberg, Camilla Stenhuggaren Stockholm:Måmpocket, 2005. Pocket. 405s | 40:- |
012838 | MacDonald, John D. Ett stilla silverregn - en ny Travis McGee thriller! Höganäs:Bra Spänning, 1987. Pappband. 213s, orig titel The Lonely Silver Rain (1985) skomsl. | 50:- |
012839 | MacDonald, John D. Fritt fall - en Travis McGee thriller! Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 251s, orig titel Free fall in Crimson (1981) skomsl. | 50:- |
027886 | MacDonald, John D. Illdåd planeras Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1959. Hft. 222s, orig titel The executioners (1957) , namnt. tejpad rygg | 60:- |
016637 | MacDonald, John D. Travis McGee dress her in indigo London:Pan, 1973. Pocket. 172S | 40:- |
012842 | MacDonald, Patricia J. Ett skrik i natten Malmö:Richters Förlag AB, 1990. Pappband. 355s, orig.titel No way home (1989) | 40:- |
012843 | MacDonald, Patricia J. Ond cirkel Malmö:Richters Förlag AB, 1987. Pappband. 317s, orig.titel The unforgiven (1981) skomsl. | 50:- |
004455 | MacDonald, Philip Farlig gäst Stockholm:Berghs Förlag, 1966. Hft. 191s, orig.titel Guest in the House (1955) | 60:- |
012840 | MacDonald, Philip Farliga frågor Höganäs:Bokförlaget Bra Böcker, 1969. Dek. clbd. 269s, orig.titel The list of Adrian Messenger (1959) skomsl. namnt. | 50:- |
012841 | MacDonald, Philip R.I.P. London:The Crime Club Collins, 1951. Clbd. 251s, (first publ.1933) skomsl. | 60:- |
004459 | MacDonald, Ross Barbarkusten Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 225s, orig.titel The Barbarous coast (1956) 1:a sv. utg. ouppsk. | 80:- |
012844 | MacDonald, Ross Den randiga begravningsbilen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Pocket. 239s, orig.titel The Zebra-striped hearse (1962) Pan-deckare, namnt. | 40:- |
012846 | MacDonald, Ross Rysningen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1968. Pocket. 242s, orig.titel The Chill (1963) Pan-deckare | 40:- |
012847 | MacDonald, Ross Sleeping Beauty Glasgow:Fontana / Collins, 1975. Pocket. 223s, | 40:- |
012848 | MacDonald, Ross The Ivory Grin Glasgow:Fontana / Collins, 1973. Pocket. 191s | 40:- |
012849 | MacDonald, Ross The Underground Man Glasgow:Fontana / Collins, 1972. Pocket. 224s, | 40:- |
012850 | MacDonald, Ross Vem var John Brown? Stockholm:Alb. Bonniers, 1960. Hft. 195s, orig.titel The Galton Case (1959) 1:a sv. utg. namnt. | 70:- |
004438 | MacHardy, Charles Ubåten Skorpionen Stockholm:Forum, 1973. Pocket. 284s, orig.titel Send down a Dove (1968) | 40:- |
017258 | MacInnes, Helen Uppdrag i Grekland Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1974. Pocket. 321s originaltit. The Double Image, (1965) | 40:- |
004062 | MacInnes, Helen Uppdrag i Malaga Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1972. 120x140 mm. Clbd. 314s originaltit. Message from Malaga (1971). skomsl med mindre skad. namnt | 50:- |
031697 | MacInnes, Helen Uppdrag i Rom Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1959. . Clbd. 321s originaltit. North from Rome (1958). namnt. | 70:- |
013168 | MacInnes, Helen Uppdrag i Salzburg Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1971. . Ills.pappbd. 282s originaltit. The Salzburg Connection (1968) | 60:- |
004208 | MacInnes, Helen Uppdrag i Venedig Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1964. 210x140 mm. Clbd. 372s Orginaltitel: The Venetian Affair (1963) | 70:- |
001990 | MacInnes,Helen Uppdrag terror. Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag., 1981. Pappband. 335s, namnt. orig titel The Hidden Target (1980),skomsl. | 50:- |
023521 | MacLean, Alistair. Attentat vid Athabasca Stockholm:Forum, 1980. Pappband. 311s, . orig.titel Athabasca (1980), namnt | 70:- |
012852 | MacLean, Alistair. Björnön Stockholm:Forum, 1972. Pocket. 269s. orig.titel Bear Island (1971), namnt. | 40:- |
023513 | MacLean, Alistair. Caravan to Vaccarès London:Fontana, 1975. Pocket. 189s, | 40:- |
019409 | MacLean, Alistair. Cirkus Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1978. Clbd. 241s. orig.titel Circus (1974) | 70:- |
018892 | MacLean, Alistair. Det Gyllene Mötet Helsingfors:Holger Schildts Förlag, 1962. Hft. 286s, ou, orig.titel The Golden Rendezvous (1962) namnt. | 70:- |
012854 | MacLean, Alistair. Det Gyllene Mötet Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1963. Pappband. 287s. orig.tite The Golden Rendezvous (1962) skomsl. | 50:- |
013255 | MacLean, Alistair. Fear is The Key London:Collins, 1961. Clbd. 255s, 1.a utg | 60:- |
012855 | MacLean, Alistair. Festen vid grottorna Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1972. Clbd. 237s. orig.tite Caravan to Vaccarès (1970) Svalan | 40:- |
019381 | MacLean, Alistair. Full fart mot döden Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1975. Clbd. 218s. orig.tite The way to dusty death (1973) | 50:- |
026786 | MacLean, Alistair. Fångarna på ön Vardu Stockholm:Tidens Bokklub, 1970. Pappband. 315s. orig.tite The dark crusador (1961) | 50:- |
012859 | MacLean, Alistair. H.M.S. Ulysses Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1975. Pappband. 287s. orig.titel H.M.S. Ullysses (1955), | 50:- |
012860 | MacLean, Alistair. H.M.S. Ulysses Stockholm:Forum, 1968. Pocket. 287s. orig.titel H.M.S. Ullysses (1955), namnt. | 40:- |
012857 | MacLean, Alistair. Hemliga vägar Stockholm:Forum, 1959. Clbd. 243s. orig.titel The last Frontier (1959) | 60:- |
019366 | MacLean, Alistair. Hemliga vägar Stockholm:Forum, 1989. Ills.pappbd. 248s. orig.titel The last Frontier (1959) | 60:- |
012861 | MacLean, Alistair. Kanonerna på Navarone Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1965. Pappband. 311s. orig.titel The guns of Navarone (1956), not. | 50:- |
012862 | MacLean, Alistair. Kanonerna på Navarone Stockholm:Forum, 1969. Pocket. 311s. orig.titel The guns of Navarone (1957), namnt. | 40:- |
020017 | MacLean, Alistair. Marionett i kedjor Stockholm:Forum, 1969. Pappband. 215s.skomsl m mindre revor.. orig.titel Puppet on a chain 1969 | 70:- |
012863 | MacLean, Alistair. Mot Fort Humboldt Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1976. Clbd. 195s. orig.titel Breakheart pass, namnt. | 40:- |
012864 | MacLean, Alistair. Natt utan slut Stockholm:Forum, 1969. Pocket. 211s. orig.titel Night without end (1959), namnt. | 40:- |
019368 | MacLean, Alistair. San Andreas Stockholm:Forum, 1985. Pappband. 265s.skomsl med mindre revor. orig.titel San Andreas 1984 | 70:- |
019369 | MacLean, Alistair. Santorin Stockholm:Forum, 1987. Pappband. 203s.skomsl med mindre revor. orig.titel Santorini 1985 | 70:- |
026477 | MacLean, Alistair. Seawitch London:Fontana, 1977. Pocket. 192s, | 40:- |
012866 | MacLean, Alistair. Sista båt från Singapore Stockholm:Forum, 1968. Pocket. 303s. orig.titel South by Java head (1957), namnt. | 40:- |
012868 | MacLean, Alistair. Station Zebra Stockholm:Forum, 1969. Pocket. 289s, orig.titel Ice Station Zebra (1963) namnt. | 40:- |
012870 | MacLean, Alistair. Styrka 10 från Navarone Stockholm:Forum, 1970. Pocket. 287s, orig.titel Force 10 from Navarone (1968) , namnt. | 40:- |
012869 | MacLean, Alistair. Styrka 10 från Navarone Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. Dek.pappbd. 287s, orig.titel Force 10 from Navarone (1968) | 50:- |
013256 | MacLean, Alistair. The Golden Rendezvous London:Collins, 1962. Clbd. 254s, 1:a utg | 100:- |
024396 | MacLean, Alistair. The Guns of Navarone London:Collins, 1957. Clbd. 318s, skomsl, ou, namnt | 150:- |
013254 | MacLean, Alistair. The Last Frontier London:Collins, 1959. Clbd. 319s, 1:a utg | 60:- |
012871 | MacLean, Alistair. Åtta Glas Stockholm:Forum, 1969. Pocket. 279s, orig.titel When eight bells toll (1966) namnt. | 40:- |
018891 | MacLean, Alistair. Örnnästet Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1968. Dek.pappbd. 251s, orig.titel Where Eagles Dare (1967) namnt. | 50:- |
028491 | MacNeill, Alastair Alistair MacLeans Injektion till döds Stockholm:Bonnierförlagen, 1995. Pappband. 325s. skomsl . orig.titel Alistair MacLean's Code Breaker 1993 | 70:- |
021103 | MacNeill, Alastair Djävulsporten Stockholm:Bonnierförlagen, 1995. Pappband. 322s. skomsl . orig.titel The Devil´s door (1994) | 70:- |
012885 | Magnan, Pierre Guldsvampen Höganäs:Bra Deckare, 1983. Pappband. 230s, orig.titel Le commissaire dans la Truffière (1978) skomsl | 50:- |
027832 | Mankell, Henning Danslärarens återkomst Stockholm:Ordfront, 2001. Pappband. 454s, | 50:- |
027725 | Mankell, Henning Mannen som log Stockholm:Ordfront, 1995. Pappband. 371s, skyddsomslag med revor | 50:- |
031609 | Mankell, Henning Mördare utan ansikte Stockholm:En bok för alla, 1993. Pocket. 307s, | 40:- |
018887 | Marklund, Liza Sprängaren Stockholm:Ordupplaget, 2000. Ills.pappbd. 419s, skomsl | 50:- |
004449 | Markstein, George Frysen Stockholm:Forum, 1974. Pappband. 250s. orig.titel The cooler (1973) skomsl. namnt. | 50:- |
012886 | Markstein, George Förrädaren Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 244s. orig.titel Traitor for a cause (1979) skomsl. | 40:- |
012887 | Markstein, George Yttersta Gränsen Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 410s. orig.titel Ultimate Issue (1981) skomsl. | 40:- |
012890 | Marsh, Ngaio Black as he's painted Glasgow:Fontana, 1975. Pocket. 221s, (first publ. 1973) Fontana 3840 | 40:- |
012893 | Marsh, Ngaio Clutch of Constables Glasgow:Fontana, 1972. Pocket. 222s, (first publ. 1968) Fontana 2460 | 40:- |
012894 | Marsh, Ngaio Dead Water Glasgow:Fontana, 1977. Pocket. 220s, (first publ. 1964) Fontana 5068 | 40:- |
012897 | Marsh, Ngaio Death of a Fool New York:Berkley Books, 1963. Pocket. 222s, (first publ. 1956) | 40:- |
029727 | Marsh, Ngaio Delfinmordet Stockholm:Gebers Förlag, 1968. Hft. 279s, orig.titel Killer Dolphin (1966 ) stämpel rec.ex | 80:- |
027048 | Marsh, Ngaio En divas död Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 254s, orig.titel Photo-Finish (1980) .skomsl. | 60:- |
012898 | Marsh, Ngaio False Scent Greenwich:Fawcett Publications Inc, 1961. Pocket. 192s, (first publ. 1956) Crest, nött. | 40:- |
012900 | Marsh, Ngaio Final Curtain Harmondsworth:Penguin, 1974. Pocket. 281s, (first publ. 1947) | 40:- |
012901 | Marsh, Ngaio Fiska i Dödvatten Stockholm:Gebers Kriminalserie, 1979. Pocket. 244s, orig.titel Scales of Justice (1955) | 40:- |
012906 | Marsh, Ngaio Grave Mistake Glasgow:Fontana, 1979. Pocket. 221s, (first publ. 1978) Fontana 5768, nött | 40:- |
029724 | Marsh, Ngaio Gåtan med den gröna damen Stockholm:Gebers Förlag, 1964. Hft. 243s, orig.titel Dead water (1964) , omslag något nött | 70:- |
029830 | Marsh, Ngaio Hand i handske Stockholm:Aldus/Bonnier - en Zebrabok, 1971. Pocket. 200s, orig.titel Hand in Glove (1962) etikett på omslag. | 40:- |
012907 | Marsh, Ngaio Hand i handske Stockholm:Gebers Förlag, 1963. Hft. 234s, orig.titel Hand in Glove (1962) namnt | 60:- |
012908 | Marsh, Ngaio Hand in Glove New York:Berkley Books, 1963. Pocket. 176s, | 40:- |
012909 | Marsh, Ngaio Kom täta natt Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 259s, orig.titel Light Thickens (1982) skomsl. | 60:- |
029725 | Marsh, Ngaio Mord av gammal årgång Stockholm:AWE/Gebers, 1974. Hft. 264s, orig.titel Vintage Murder (1937) | 50:- |
029726 | Marsh, Ngaio Mord i målat landskap Stockholm:Gebers Förlag, 1969. Hft. 248s, orig.titel Clutch of Constables (1968) stämpel rec.ex | 80:- |
028901 | Marsh, Ngaio Opening night London:Collins The Crime club, 1951. Clbd. 255s, skomsl | 80:- |
012911 | Marsh, Ngaio Overture to death New York:Berkley Books, 1963. Pocket. 254s, (1st ed. 1939) | 40:- |
012912 | Marsh, Ngaio Ridå för sista akten Stockholm:Gebers Deckarpockets, 1965. Pocket. 277s, orig.titel Final Curtain (1947) namnt. | 40:- |
012914 | Marsh, Ngaio Sista Hindret Höganäs:Bra Deckare, 1977. Imit.skbd. 302s, orig.titel Last Ditch.skomsl. | 60:- |
012916 | Marsh, Ngaio Spinsters in Jeopardy Glasgow:Fontana, 1976. Pocket. 254s, Fontana 4405, fuktfläck. | 30:- |
012922 | Marsh, Ngaio Svart Motiv Stockholm:AWE/Gebers, 1975. Hft. 260s, orig.titel Black as he's Painted (1972) skomsl. | 60:- |
012918 | Marsh, Ngaio Swing, brother, swing London:Collins The Crime Club, 1950. Clbd. 288s, namnt | 70:- |
023515 | Marsh, Ngaio Swing, brother, swing - Murder at the Metronome Glasgow:Fontana, 1964. Pocket. 255s, Fontana 929 | 40:- |
012920 | Marsh, Ngaio Tied up in tinsel Glasgow:Fontana, 1972. Pocket. 224s, Fontana 3215 | 40:- |
004445 | Marshall, William Jägaren Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 218s, skomsl, orig.titel Perfect End (1981) | 50:- |
012929 | Marshall, William Nattskift Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 151s, skomsl, orig.titel Yewllowthread Street (1975) | 50:- |
021109 | Martin, James E. Kategori 95 Höganäs:Bra Böcker, 1974. Skinnband. 223s, skomsl orig.titel The 95 File (1973) | 50:- |
016761 | Mason, A.E.W. The house of the arrow London:Hodder & Stoughton Ltd, 1934. Clbd. 320s, skomsl med revor | 60:- |
012888 | Masterman, J.C. An Oxford Tragedy Harmondsworth:Penguin, 1954. Pocket. 186s, Penguin 220 | 40:- |
005127 | Masur, Q. Harold Änglar på Broadway Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1952. Linneryggband. 221s, orig.titel You can't live forever (1952) | 40:- |
013115 | Mathlein, Anders Den dag du dör och andra deckarnoveller Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1980. Pappband. 240s, skomsl. | 60:- |
017466 | Maugham, W. Somerset Ashenden. Wahlströms, 1964. 230x150 mm. Pappband. 239s Tryck: ScandBook, Falun. Orginalets titel: Ashenden 1928 | 40:- |
004115 | Mc Bain, Ed AX New York:Pocket Books, 1965. Pocket. 158s, 1st printing September 1965. 50019 | 40:- |
020766 | Mc Bain, Ed Blodsband Höganäs:Bra Böcker, 1976. Pappband. 268s, skomsl. orig titel Blood Relatives (1975) | 50:- |
012941 | Mc Bain, Ed Dockan Stockholm:Pan/Norstedts, 1976. Pocket. 167 , namnt. | 40:- |
026357 | Mc Bain, Ed Dråpet Stockholm:Pan/Norstedts, 1976. Pocket. 164, namnt. | 40:- |
017006 | Mc Bain, Ed Länge sedan vi sågs Höganäs:Bra Böcker, 1980. Pappband. 268s, skomsl. orig titel Long time no see (1977) | 50:- |
021105 | Mc Bain, Ed tio plus en Höganäs:Bra Böcker, 1968. Clbd. 204s, skomsl | 50:- |
016955 | Mc Culley, Johnston Zorros märke Helsingfors:Lindqvists Förlag, 1948. Hft. 173s, | 50:- |
004477 | Mc Cutchan, Philip Var finns Ackroyd Stockholm:Berghs Förlag, 1966. Hft. 290s, orig.titel Gibraltar Road | 70:- |
012955 | McCarthy, Mary Kannibaler och missionärer Höganäs:Bra Böcker, 1981. Pappband. 307s, skomsl, orig titel Cannibals and missionaries (1979) | 50:- |
004440 | McCloy, Helen Cue for Murder New York:The World Publishing Co, 1946. Pappband. 275s, skomsl tejplag. | 90:- |
012960 | McCloy, Helen Mord ombord Stockholm:Tidens Bokklub, 1954. Pappband. 250s, skomsl. med revor, har tidigare utgivits under namnet Någon ämnar mörda mig. | 40:- |
012961 | McCloy, Helen Någon ämnar mörda mig Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1948. Hft. 335s, ouppskuren, orig. titel She walks alone, | 80:- |
027838 | McCloy, Helen Papper angående miss Lash Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1956. Hft. 276s, orig. titel The long body, namnt | 50:- |
020580 | McCloy, Helen Sanningen som dödar Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 247s, orig. titel The deadly truth (1941) ouppsk. | 80:- |
012963 | McCloy, Helen Sanningen som dödar Stockholm:Rabén & Sjögren, 1967. Pocket. 206s, orig. titel The deadly truth (1941) | 40:- |
012965 | McCloy, Helen Såsom i en spegel Stockholm:Rabén & Sjögren, 1966. Pocket. 210s, orig.titel Through a Glass, Darkly | 40:- |
012966 | McCloy, Helen Trollmässa Stockholm:Rabén & Sjögren, 1956. Pappband. 254s, orig.titel The Goblin market | 40:- |
012968 | McCloy, Helen Vad ville han Stockholm:Tidens Bokklub, 1956. Pappband. 222s, orig.titel Cue for murder | 40:- |
012967 | McCloy, Helen Vad ville han Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1945. Hft. 337s, orig.titel Cue for murder | 80:- |
004454 | McClure, James Förd Bakom Ljuset. Stockholm:Forums Farliga, 1976. Pappband. 234s, skomsl orig.titel The Goosberry Fool (1974) namnt. | 50:- |
012969 | McClure, James Lek Till Döds. Stockholm:Forums Farliga, 1977. Pappband. 278s, skomsl orig.titel The Caterpilla Cop (1972), namnt. | 50:- |
012970 | McCullers, Carson The heart is a lonely hunter London:The Cresset Press, 1953. Pappband. 350s, tillskrift | 70:- |
012836 | McDonald, Frank Mord och skön konst Stockholm:Rabén & Sjögren, 1981. Pappband. 392s, orig.titel Provenance (1979) | 50:- |
004462 | McDougald, Roman Mordgåtan Stockholm:Prisma, 1964. Pocket. 197s, namnt. orig.titel The Blushing Monkey (1954) | 40:- |
004453 | McGill, Gordon Krigslisten Höganäs:Bra Spänning, 1981. Pappband. 274s, namnt. orig.titel War Story (1979) | 40:- |
017255 | McGivern, W.P. Mannen som jagade sanningen Hälsingborg:Bra Böcker, 1960. Skinnband. 280s, | 40:- |
028842 | McNab, Andy Dödens skymning Stockholm:Bonnierförlagen, 2004. 220x140 mm. Pappband. 332s, skomsl | 70:- |
016429 | McNab, Andy Fjärrkontroll Stockholm:Månpocket, 1999. Pocket. 401s | 40:- |
004463 | Meacham, Ellis K Storm över Ostindien Höganäs:Bra Böcker, 1972. Clbd. 400s, orig.titel The East Indiaman (1968) | 50:- |
016986 | Meade, Cole En av oss är skyldig Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1943. Hft. 255s, orig.titel The shadow of hair. | 60:- |
004452 | Melchior, Ib Vilande agent Stockholm:Norstedt, 1979. Pappband. 282s, skomsl, orig.titel Sleeper Agent | 60:- |
023880 | Mellvig, Folke Att skugga en man - En Hillman-deckare Stockholm:Bokförlaget Regal, 1967. Pocket. 159s, | 40:- |
020060 | Mellvig, Folke De tre ingenjörerna Stockholm:Rabén & Sjögren, 1956. Hft. 202, omsl. av Åke Runnström ou | 60:- |
031699 | Mellvig, Folke Den gula bilen Stockholm:Albert Bonnier, 1963. Pocket. 148s, Zebra 171 namnt. | 40:- |
026574 | Mellvig, Folke Farligt för familjen Stockholm:Albert Bonnier, 1958. Hft. 226s, ou | 60:- |
012973 | Mellvig, Folke Farligt för familjen Stockholm:Albert Bonnier, 1968. Ills.pappbd. 243s, not. | 50:- |
030100 | Mellvig, Folke Gengångaren Stockholm:Bokförlaget Regal, 1972. Hft. 173s, ou | 60:- |
016961 | Mellvig, Folke Lyckta dörrar Stockholm:Bonniers, 1961. Hft. 175s, | 60:- |
023688 | Mellvig, Folke Mannekäng i rött Stockholm:Tidens Bokklub, 1959. Pappband. 189s, efter Hillman-filmen med samma namn, skomsl, | 50:- |
022424 | Mellvig, Folke Ryttare i Blått Stockholm:Tidens Bokklub, 1960. Pappband. 172s, efter Hillman-filmen med samma namn. | 50:- |
026176 | Mellvig, Folke Uppdrag för Hillman Stockholm:Saxon & Lindström, 1951. Clryggbd. 286s, skomsl | 70:- |
012976 | Melville, James The wages of Zen New York:Fawcett Publications Inc, 1985. Pocket. 210s, | 40:- |
019354 | Meriton, Peter Kapten Dack Stockholm:Fahlcrantz & Gummaelius Bokförlag, 1947. Hft. 303s, orig titel Captain Dack | 70:- |
004473 | Millar, Jeff Privat Område Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 283s, skomsl. orig.titel Private Sector (1979) | 50:- |
004444 | Millar, Margaret Sommarens sista ros Stockholm:W & W, 1953. Hft. 254s, orig titel Rose's last summer, namnt. | 50:- |
012979 | Millar, Margaret Taste of fears Harmondsworth:Penguin, 1962. Pocket. 218 s, Penguin 1850 | 40:- |
012978 | Millar, Margaret Villebråd i sikte Stockholm:Alb. Bonniers, 1967. Pocket. 156s, orig.titel Beast in view (1955) Zebra 226, namnt. | 40:- |
004478 | Miller, Merle Hemligt Samförstånd Stockholm:Berghs Förlag, 1959. Hft. 238s, orig.titel A secret understanding, delvis loss i rygg. | 40:- |
021799 | Modin, Uno Det är från kriminalen Stockholm:Rabén, 1968. Pappband. 126s, skomsl | 50:- |
021108 | Moen, Jan En blues från Hongkong. En Hedman-thriller Stockholm:Lindqvists Förlag, 1976. Skinnband. 197s. skomsl | 50:- |
004443 | Moen, Jan Skulle jag dö Stockholm:Bokförlaget Plus, 1978. Pappband. 212s, skomsl., namnt. | 50:- |
021728 | Molin, Lars Sommarmord Stockholm:Alb. Bonniers, 1978. Pappband. 245s, skomsl. | 50:- |
016923 | Monteilhet, Hubert Cupid's Executioners London:Panther Crim, 1970. Pocket. 110s, | 40:- |
005126 | Moore Knight, Kathleen Tropisk tragedi Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 297s, orig.titel Death came dancing | 40:- |
004448 | Moore, Brian Blodets färg Höganäs:Bra Spänning, 1990. Pappband. 159s, skomsl. orig.titel The color of blood (1987) | 50:- |