Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Deckare (F-P)

   
Uppdaterad: 2010-02-03
Förkortningar...
ID Bok Pris
005126
Moore Knight, Kathleen
Tropisk tragedi
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 297s, orig.titel Death came dancing
40:-
004470
Morrell, David
Rambo First blood II
Höganäs:Bra Spänning, 1986. Ills.pappbd. 265s,
50:-
021458
Morris / Mortimer
Stories of detection and mystery. Margery Allingham, Agatha Christie, Dorothy L Sayers and others
London:Longman Group Ltd, 1965. Pocket. 150s, bl.a. sid 22-48 Philomel Cottage av A.Christie
40:-
004476
Morrison, Arthur
Den gröna diamanten
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1944. Hft. 238s, orig.titel The green eye of Goona
50:-
030138
Moyes, Patricia
Mördare på modet
Stockholm:W & W, 1964. Hft. 219s, orig.titel Murder á la Mode (1963) namnt.
60:-
029732
Moyes, Patricia
Stjärnfall
Stockholm:W & W, 1965. Hft. 219s, orig.titel Falling Star (1964)
60:-
012987
Mulford, Clarence E.
The man from bar 20
London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 254s, namnt.
60:-
012985
Munro, Hugh
Who told Clutha
New York:Ives Washburn Inc, 1958. Pappband. 190s, skomsl.
50:-
012988
Murdoch, Iris
Den Svarte Prinsen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Pappband. 383s, skomsl med revor. orig.titel The Black Prince (1973)
50:-
004437
Murdoch, Iris
En hemlig ros
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Clryggbd. 314s, orig.titel An Unofficial Rose (1962), namnt.
50:-
012989
Murdoch, Iris
Enhörningen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Ills.pappbd. 248s, skomsl orig.titel The Unicorn (1963)
50:-
017468
Muskett, Netta
Vingar i stoftet
Stockholm:Fahlcrantz' Bokförlag, 1933. Hft. 274s,
70:-
030434
Mårtenson, Jan
Caesars Örn - En Homan-Deckare
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1999. Pocket. 412s,
40:-
030701
Mårtenson, Jan
Caesars Örn - En Homan-Deckare
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1996. Pappband. 333s, skomsl
50:-
029130
Mårtenson, Jan
Demonerna
Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 201s
40:-
031029
Mårtenson, Jan
Den kinesiska trädgården. En Homandeckare
Stockholm:W & W, 2006. Ills pappband. 377s, ou
70:-
031706
Mårtenson, Jan
Det svarta guldet - En Homandeckare
Stockholm:W & W, 2000. Pocket. 415s,
40:-
022862
Mårtenson, Jan
Döden går på auktion
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 2005. Pappband. 351s, ou. skomsl, nyskick
50:-
031618
Mårtenson, Jan
Dödligt svek
Stockholm:W & W, 2004. Ills pappband. 381,
70:-
029129
Mårtenson, Jan
Dödligt svek
Stockholm:W & W, 2005. Pocket. 381,
40:-
031611
Mårtenson, Jan
Gamens öga - En Homan-deckare
Stockholm:W & W, 1995. Pocket. 365s
40:-
013351
Mårtenson, Jan
Guldmakaren - en Homandeckare i 1700-tals miljö
Stockholm:W & W, 2003. Pocket. 186s
40:-
012992
Mårtenson, Jan
Helgeandsmordet
Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 180s
30:-
013507
Mårtenson, Jan
Helgeandsmordet - en Homandeckare
Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 180s
30:-
013459
Mårtenson, Jan
Häxan - en Homan-deckare
Stockholm:W & W, 2001. Pocket. 367s
40:-
030106
Mårtenson, Jan
Karons färja. En Homan-deckare
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1995. Pappband. 298s. skomsl,
70:-
013448
Mårtenson, Jan
Midas hand- en Homandeckare
Stockholm:W & W, 1993. Pocket. 323s, bakre omsl skadat.
40:-
016895
Mårtenson, Jan
Mord i Venedig
Stockholm:W & W, 1990. Pappband. 247s, skomsl.
60:-
029127
Mårtenson, Jan
Mord & Mat. Till bords med Johan Kristian Homan. Med 66 respt
Stockholm:W & W, 1997. Pocket. 265s,
40:-
027274
Mårtenson, Jan
Mord på Mauritius
Stockholm:W & W, 2001. Ills pappband. 331s,
70:-
030436
Mårtenson, Jan
Neros Bägare
Stockholm:W & W, 1988. Pappband. 234s, ou. skomsl. tillskr.
80:-
026788
Mårtenson, Jan
Nobelpristagaren och döden
Stockholm:Askild & Kärnekull., 1972. Hft. 191s, 2:a uppl.
90:-
021552
Mårtenson, Jan
Nobelpristagaren och döden
Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 191s,
40:-
027275
Mårtenson, Jan
Ostindiefararen. En historisk Homan-deckare
Stockholm:W & W, 2006. Pappband. 365s, skomsol
70:-
029126
Mårtenson, Jan
Telegrammet från San José
Stockholm:W & W, 1998. Pocket. 179s,
40:-
016893
Mårtenson, Jan
Tre skilling banco
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. Hft. 186s, ou
60:-
017461
Mårtenson, Jan
Tre skilling banco
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1978. Hft. 186s,
60:-
014631
Mårtenson, Jan
Tsarens Guld - En Homan-Deckare
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1994. Ills.pappbd. 298s. skomsl
50:-
012995
Mårtenson, Jan
Vinprovarna
Höganäs:Bra Böcker, 1979. Pappband. 184s, skomsl
50:-
029128
Mårtenson, Jan
Vinprovarna. En Homan-deckare i toppklass
Stockholm:Månpocket, 1993. Pocket. 225s,
40:-
012996
Nelson, C. Nye
Gunsmoke
London:Nicholson and Watson, 1938. Clbd. 253s, first published in 1938.
80:-
027881
Nelson, Hugh Lawrence
Koppardamen
Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1948. Hft. 286s. orig titel The Copper Lady, tejpad rygg
70:-
028857
Nesser, Håkan
Det grovmaskiga nätet.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2003. Pocket. 267s. fläck försättsblad
40:-
028138
Nesser, Håkan
Eva Morenos fall
Stockholm:Albert Bonnier, 2000. 230x160 mm. Pappband. 344s. Naggat skomsl
40:-
030897
Nesser, Håkan
Människa utan hund
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2006. Pappband. 524s. ou, skomsl
60:-
004849
Nicole, Christopher
Nästa drag är dödens. Hedmanthriller 4
Falun:Hemmets Journals Bokförlag, 1978. Hft. 269s, orig.titel The longest pleasure(1970) omslagsteckning Hans Arnold
60:-
005109
Nielsen, Helen
Ingen själaringning
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1953. Clryggbd. 253s blekt rygg, orig.titel Obit delayed
60:-
031396
Nielsen, Helen
Kvinnan på taket
Stockholm:Gebers Förlag, 1956. Hft. 234s, orig.titel The woman on the roof (1954)
60:-
004482
Nielsen, Helen
Mord i Minne
Stockholm:Wennerbergs Förlag, 1955. Hft. 234s, orig.titel The kind man
50:-
005110
Nielsen, Helen
Vem följer mig på vägen
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 236s, orig.titel Detour
60:-
004480
Nielsen, Torben
Galgsången
Höganäs:Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 204s, danska orig.titel Galgesangen
40:-
020786
Nielsen, Torben
Tändstickslek
Höganäs:Bra Böcker, 1974. Imit.skbd. 213s, skomsl, danska orig.titel Taendstikleg (1972)
50:-
004483
Nizan, Paul
Sammansvärjningen
Stockholm:Coeckelberghs, 1975. Hft. 195s,
40:-
004484
Noll, Ingrid
Tuppen är död
Borås:Forum, 1993. Pappband. 332s, orig.titel Der Hahn ist tot (1991) skomsl.
60:-
004479
Nordmark, Carlösten
Missilerna i Murmansk
Stockholm:Nybloms Förlag, 1986. Ills.pappbd. 304s,
50:-
017463
Nyquist, Gerd
Blommor undanbedes
Stockholm:Gebers, 1961. Hft. 213s, ou
50:-
004485
Olausson, Rune
Land, du välsignade
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1970. Hft. 166s,
40:-
028855
Olcott, Anthony
Mygel i Magadan
Stockholm:Norstedt, 1985. Pappband. 340s, skomsl
50:-
029866
Olsson, Albert
Man mördar inte en överläkare
Stockholm:Tidens Förlag, 1958. 200x130 mm. Hft. 228s,
50:-
004486
Ostrander, Isabel
Mord klockan sju
Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1949. Hft. 248s,
40:-
013550
Packard, Frank L.
The Purple Ball
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1935. Dek.röda clbd. 312s,
50:-
013549
Packard, Frank L.
The White Moll
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1920. Pappband, rött. 314s, mindre skador rygg, namnt.
50:-
004324
Packard, Frank L.
Tiger Claws
London:Hodder & Stoughton Ltd, Pappband, rött. 312s, mindre skador rygg
50:-
004495
Palme, Jacob
Bankrånaren
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1972. Hft. 174s,
60:-
020481
Palmer, Thomas
Klippet
Stockholm:W&W, 1984. Pappband. 343s, skomsl, orig.titel The Transer (1982)
50:-
002395
Palmström, Uno
Hundarna yla för lik.
Stockholm:Acacia, 1990. Pocket. 193s
40:-
013007
Palmström, Uno
Slutstation Stockholm
Stockholm:Prisma, 1985. Hft. 250s,
40:-
013014
Paretti, Sandra
Det förtrollade skeppet
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1980. Pappband. 318s, skomsl. orig.titel Das Zauberschiff (1977)
40:-
016234
Parker, Dorothy
Laments for the Living
New York:The World Publishing Co, 1947. Clbd. 237s,
60:-
031398
Patrick, Quentin
Camouflerat
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 370s, originalets titel: Death for dear Clara.
50:-
019502
Patrick, Quentin
Death and the Maiden
Stockholm:Ljus Crime Library, 1945. Hft. 308s,
70:-
017470
Patrick, Quentin
Ladys Lusthus
Stockholm:B. Wahlström, 1957. Pappband. 253s, originalets titel: Cottage sinister, namnt.
50:-
021749
Patrick, Quentin
Ladys Lusthus
Stockholm:B. Wahlström, 1964. Pappband. 254s, originalets titel: Cottage sinister, skomsl, spricka i rygg.
40:-
010299
Patrick, Quentin
Profilen
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1951. Hft. 239s, originalets titel: Murder at the Varsity. nött
70:-
017469
Patrick, Quentin
Profilen
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 309s, originalets titel: Murder at the Varsity. nött
80:-
025746
Patrick, Quentin
Vad som göms i snö...
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 247s, originalets titel: Darker grows the valley, tejpad, nött
50:-
027271
Patrick, Quentin
Öga för öga
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1964. Pocket. 202s, originalets titel: Death goes to school, mindre fuktfl.
40:-
025745
Patrick, Quentin
Öga för öga
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1944. Hft. 317s, originalets titel: Death goes to school , tejplagad, tillskrift
50:-
004504
Patterson, Harry
Bytet är fångat
Stockholm:Norstedt, 1977. Pappband. 245s, skomsl. orig.titel The Valhalla exchange (1976)
60:-
013015
Patterson, James
Svart fredag - en businessthriller
Stockholm:Svenska Dagbladet, 1986. Pappband. 352s, skomsl. orig.titel Black Market (1986)
50:-
026792
Paul, Barbara
Mördaren vill ha betalt
Bra Spänning, 1988. Pappband. 199s, skomsl orig titel Kill Fee
50:-
016981
Pentecost, Hugh
På kornet, så lik
Höganäs:Bra Böcker, 1972. Skinnband. 232s, orig.titel The deadly joke (1971) skomsl ill. av Arnold
50:-
017465
Pentecost, Hugh
På kornet, så lik
Stockholm:Delta Förlag, 1975. Hft. 232s, orig.titel The deadly joke (1971)
50:-
020587
Person, Niklas
Dragarbrunnsgåtan
Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1958. 190x130 mm. Hft. 168s,
70:-
026828
Persson, Leif G W
Linda - som i Lindamordet
Stockholm:Piratförlaget, 2006. Pocket. 503s, namnt.
40:-
030175
Persson, Leif G W
Mellan sommarens längtan och vinterns köld. En roman om ett brott
Stockholm:Piratförlaget, 2002. Pappband. 574s, skomsl
60:-
013031
Persson, Leif G W
Profitörerna, En polisroman
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1979. Pappband. 318s,
60:-
023363
Persson, Leif G W
Samhällsbärarna. En roman om ett brott.
Stockholm:Månpocket, 1983. Pocket. 370s, namnt.
40:-
018977
Persson, Åke red.
Mordet på Jultomten och andra juldeckare.
Stockholm:Bonnierförlagen, 1999. Pappband. 144s, skomsl, bl.a Jul, jul är vår arvedel av Per Olaisen, Dan före dopparedan av Åke Edwardson, Mordet på Jultomten av Jan Mårtensson, Jultomtarna demaskeras eller My-mysteriet av Hans Alfredson m.fl.
70:-
013791
Peters, Ellis
Sankt Pers Marknad - en medeltida mordgåta
Stockholm:Bonnierpocket, 1993. Pocket. 280s, orig titel Saint Peter's Fair (1981)
40:-
016987
Peterson, Bernhard
Spion. Jag?
Höganäs:Bra Spänning, 1980. Pappband. 208s, skomsl. orig.titel The peripheral Spy (1979)
50:-
021110
Peterson, Hans
Skådespelaren
Höganäs:Bra Böcker, 1971. Clbd. 223s, skomsl
50:-
013032
Petrakis, Harry Mark
Hämndens dagar
Höganäs:Bra Spänning, 1985. Ills.pappbd. 303s, orig.titel Days of Vengeance(1983)
40:-
004489
Phanderson, Bo
En galakväll på UD
Stockholm:Bonniers, 1970. Hft. 209s,
60:-
012786
Philmore,R, Hale, Christopher
Kriminalromaner; Trappvandringen, Man talar om MORD
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, Hfrbd. 254s,203s, sammanbundna med båda främre omslag medbundet. orig.titel Journey Downstairs(1935), Rumor Hath It(1949) omslag något nött.
60:-
013034
Poe, Edgar Allan
Den Gyllene Skalbaggen
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. Ills.pappbd. 311s, skomsl. nött, namnt. Denna utg. av E A Poes berättelser har sammanställts av Staffan Andrae.
70:-
004488
Poe, Edgar Allan
Skräckboken 4
Stockholm:Läsförlaget AB, 1991. Pocket. 140s, urval och bearbetning av Göte Johansson Original The Complete tales and poems of Edgar Allan Poe av Edward H O´Neill 1989.
40:-
017001
Poe, Edgar Allan
Sällsamma historiel i urval av Tage la Cour
Höganäs:Bra Böcker, 1976. Imit.skbd. 208s, skomsl. ills. sv/v av Arild Rosenkranttz.
60:-
028276
Poloni, Helena
Mord i Barm
Stockholm:Bonniers, 1956. Hft. 193s. ou, ouppskuren
80:-
013035
Porter, Joyce
Kommissarie Dovers andra fall
Stockholm:Norstedt, 1967. Hft. 221s, Inl. delvis loss, originalets titel Dover two (1965)
40:-
004498
Postgate, Raymond
Dömen icke...
Stockholm:C E Fritzes Bokförlag, 1945. Hft. 328s, orig.titel Verdict of twelwe (till svenska av Barbro Alving)
50:-
013122
Postgate, Raymond
The Ledger is kept
Harmondsworth:Penguin, 1958. Pocket. 192s
40:-
013186
Potts, Jean
Death of a stray cat
Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 184s, Penguin 1595
40:-
013185
Potts, Jean
The man with the cane
Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 172s, Penguin C2002
40:-
028899
Powell, Richard
Don Quixote USA
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1966. Pappband. 190s, skomsl
90:-
027273
Powell, Richard
Två slår en tredje
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1960. Hft. 190s, orig titel Shoot if you must
60:-
004496
Prather, Richard S
liket skall mördas
Stockholm:Bokförlaget Regal, 1966. Pocket. 176s,
40:-
027883
Priestley, J.B.
Överraskade av natten
Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1931. Hft. 243s, tejpad rygg
50:-
004487
Prior, Allan
Sista försöket
Malmö-Hälsingborg-Stockholm:Berghs Förlag, 1967. Hft. 268s, orig.titel The operations (1967)
50:-
021605
Priwin, H.W.
Kriminalkommissarie Hornleigh
Helsingfors:Fahlcrantz & Gumaelius, 1945. Hft. 270s. orig titel Inspector Hornleigh Investigates, inlagan delvis lös, tejplag.
40:-
004500
Procter, Maurice
Mord bland blommor
Stockholm:Tidens Förlag, 1953. Plastat pappbd. 236s, orig.titel The chief inspectors statement
30:-
013187
Procter, Maurice
Skjuter bäst som skjuter sist
Stockholm:Tidens Förlag, 1953. Pappband. 213s, orig.titel Rich is the treasure
30:-
004503
Pronzini, Bill
Mannen som inte kom tillbaka
Höganäs:Bra Böcker, 1974. Imit.skbd. 223s, skomsl, orig.titel The Vanished (1973)
40:-
 
åter till toppen