| Uppdaterad: 2010-02-03 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
005126 | Moore Knight, Kathleen Tropisk tragedi Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 297s, orig.titel Death came dancing | 40:- |
004470 | Morrell, David Rambo First blood II Höganäs:Bra Spänning, 1986. Ills.pappbd. 265s, | 50:- |
021458 | Morris / Mortimer Stories of detection and mystery. Margery Allingham, Agatha Christie, Dorothy L Sayers and others London:Longman Group Ltd, 1965. Pocket. 150s, bl.a. sid 22-48 Philomel Cottage av A.Christie | 40:- |
004476 | Morrison, Arthur Den gröna diamanten Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1944. Hft. 238s, orig.titel The green eye of Goona | 50:- |
030138 | Moyes, Patricia Mördare på modet Stockholm:W & W, 1964. Hft. 219s, orig.titel Murder á la Mode (1963) namnt. | 60:- |
029732 | Moyes, Patricia Stjärnfall Stockholm:W & W, 1965. Hft. 219s, orig.titel Falling Star (1964) | 60:- |
012987 | Mulford, Clarence E. The man from bar 20 London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 254s, namnt. | 60:- |
012985 | Munro, Hugh Who told Clutha New York:Ives Washburn Inc, 1958. Pappband. 190s, skomsl. | 50:- |
012988 | Murdoch, Iris Den Svarte Prinsen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Pappband. 383s, skomsl med revor. orig.titel The Black Prince (1973) | 50:- |
004437 | Murdoch, Iris En hemlig ros Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Clryggbd. 314s, orig.titel An Unofficial Rose (1962), namnt. | 50:- |
012989 | Murdoch, Iris Enhörningen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Ills.pappbd. 248s, skomsl orig.titel The Unicorn (1963) | 50:- |
017468 | Muskett, Netta Vingar i stoftet Stockholm:Fahlcrantz' Bokförlag, 1933. Hft. 274s, | 70:- |
030434 | Mårtenson, Jan Caesars Örn - En Homan-Deckare Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1999. Pocket. 412s, | 40:- |
030701 | Mårtenson, Jan Caesars Örn - En Homan-Deckare Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1996. Pappband. 333s, skomsl | 50:- |
029130 | Mårtenson, Jan Demonerna Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 201s | 40:- |
031029 | Mårtenson, Jan Den kinesiska trädgården. En Homandeckare Stockholm:W & W, 2006. Ills pappband. 377s, ou | 70:- |
031706 | Mårtenson, Jan Det svarta guldet - En Homandeckare Stockholm:W & W, 2000. Pocket. 415s, | 40:- |
022862 | Mårtenson, Jan Döden går på auktion Stockholm:Wahlström & Widstrand, 2005. Pappband. 351s, ou. skomsl, nyskick | 50:- |
031618 | Mårtenson, Jan Dödligt svek Stockholm:W & W, 2004. Ills pappband. 381, | 70:- |
029129 | Mårtenson, Jan Dödligt svek Stockholm:W & W, 2005. Pocket. 381, | 40:- |
031611 | Mårtenson, Jan Gamens öga - En Homan-deckare Stockholm:W & W, 1995. Pocket. 365s | 40:- |
013351 | Mårtenson, Jan Guldmakaren - en Homandeckare i 1700-tals miljö Stockholm:W & W, 2003. Pocket. 186s | 40:- |
012992 | Mårtenson, Jan Helgeandsmordet Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 180s | 30:- |
013507 | Mårtenson, Jan Helgeandsmordet - en Homandeckare Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 180s | 30:- |
013459 | Mårtenson, Jan Häxan - en Homan-deckare Stockholm:W & W, 2001. Pocket. 367s | 40:- |
030106 | Mårtenson, Jan Karons färja. En Homan-deckare Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1995. Pappband. 298s. skomsl, | 70:- |
013448 | Mårtenson, Jan Midas hand- en Homandeckare Stockholm:W & W, 1993. Pocket. 323s, bakre omsl skadat. | 40:- |
016895 | Mårtenson, Jan Mord i Venedig Stockholm:W & W, 1990. Pappband. 247s, skomsl. | 60:- |
029127 | Mårtenson, Jan Mord & Mat. Till bords med Johan Kristian Homan. Med 66 respt Stockholm:W & W, 1997. Pocket. 265s, | 40:- |
027274 | Mårtenson, Jan Mord på Mauritius Stockholm:W & W, 2001. Ills pappband. 331s, | 70:- |
030436 | Mårtenson, Jan Neros Bägare Stockholm:W & W, 1988. Pappband. 234s, ou. skomsl. tillskr. | 80:- |
026788 | Mårtenson, Jan Nobelpristagaren och döden Stockholm:Askild & Kärnekull., 1972. Hft. 191s, 2:a uppl. | 90:- |
021552 | Mårtenson, Jan Nobelpristagaren och döden Stockholm:Legenda AB, 1986. Pocket. 191s, | 40:- |
027275 | Mårtenson, Jan Ostindiefararen. En historisk Homan-deckare Stockholm:W & W, 2006. Pappband. 365s, skomsol | 70:- |
029126 | Mårtenson, Jan Telegrammet från San José Stockholm:W & W, 1998. Pocket. 179s, | 40:- |
016893 | Mårtenson, Jan Tre skilling banco Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. Hft. 186s, ou | 60:- |
017461 | Mårtenson, Jan Tre skilling banco Stockholm:Askild & Kärnekull, 1978. Hft. 186s, | 60:- |
014631 | Mårtenson, Jan Tsarens Guld - En Homan-Deckare Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1994. Ills.pappbd. 298s. skomsl | 50:- |
012995 | Mårtenson, Jan Vinprovarna Höganäs:Bra Böcker, 1979. Pappband. 184s, skomsl | 50:- |
029128 | Mårtenson, Jan Vinprovarna. En Homan-deckare i toppklass Stockholm:Månpocket, 1993. Pocket. 225s, | 40:- |
012996 | Nelson, C. Nye Gunsmoke London:Nicholson and Watson, 1938. Clbd. 253s, first published in 1938. | 80:- |
027881 | Nelson, Hugh Lawrence Koppardamen Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1948. Hft. 286s. orig titel The Copper Lady, tejpad rygg | 70:- |
028857 | Nesser, Håkan Det grovmaskiga nätet. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2003. Pocket. 267s. fläck försättsblad | 40:- |
028138 | Nesser, Håkan Eva Morenos fall Stockholm:Albert Bonnier, 2000. 230x160 mm. Pappband. 344s. Naggat skomsl | 40:- |
030897 | Nesser, Håkan Människa utan hund Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2006. Pappband. 524s. ou, skomsl | 60:- |
004849 | Nicole, Christopher Nästa drag är dödens. Hedmanthriller 4 Falun:Hemmets Journals Bokförlag, 1978. Hft. 269s, orig.titel The longest pleasure(1970) omslagsteckning Hans Arnold | 60:- |
005109 | Nielsen, Helen Ingen själaringning Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1953. Clryggbd. 253s blekt rygg, orig.titel Obit delayed | 60:- |
031396 | Nielsen, Helen Kvinnan på taket Stockholm:Gebers Förlag, 1956. Hft. 234s, orig.titel The woman on the roof (1954) | 60:- |
004482 | Nielsen, Helen Mord i Minne Stockholm:Wennerbergs Förlag, 1955. Hft. 234s, orig.titel The kind man | 50:- |
005110 | Nielsen, Helen Vem följer mig på vägen Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 236s, orig.titel Detour | 60:- |
004480 | Nielsen, Torben Galgsången Höganäs:Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 204s, danska orig.titel Galgesangen | 40:- |
020786 | Nielsen, Torben Tändstickslek Höganäs:Bra Böcker, 1974. Imit.skbd. 213s, skomsl, danska orig.titel Taendstikleg (1972) | 50:- |
004483 | Nizan, Paul Sammansvärjningen Stockholm:Coeckelberghs, 1975. Hft. 195s, | 40:- |
004484 | Noll, Ingrid Tuppen är död Borås:Forum, 1993. Pappband. 332s, orig.titel Der Hahn ist tot (1991) skomsl. | 60:- |
004479 | Nordmark, Carlösten Missilerna i Murmansk Stockholm:Nybloms Förlag, 1986. Ills.pappbd. 304s, | 50:- |
017463 | Nyquist, Gerd Blommor undanbedes Stockholm:Gebers, 1961. Hft. 213s, ou | 50:- |
004485 | Olausson, Rune Land, du välsignade Stockholm:Rabén & Sjögren, 1970. Hft. 166s, | 40:- |
028855 | Olcott, Anthony Mygel i Magadan Stockholm:Norstedt, 1985. Pappband. 340s, skomsl | 50:- |
029866 | Olsson, Albert Man mördar inte en överläkare Stockholm:Tidens Förlag, 1958. 200x130 mm. Hft. 228s, | 50:- |
004486 | Ostrander, Isabel Mord klockan sju Stockholm:Svenska Pressbyrån i Distribution, 1949. Hft. 248s, | 40:- |
013550 | Packard, Frank L. The Purple Ball London:Hodder & Stoughton Ltd, 1935. Dek.röda clbd. 312s, | 50:- |
013549 | Packard, Frank L. The White Moll London:Hodder & Stoughton Ltd, 1920. Pappband, rött. 314s, mindre skador rygg, namnt. | 50:- |
004324 | Packard, Frank L. Tiger Claws London:Hodder & Stoughton Ltd, Pappband, rött. 312s, mindre skador rygg | 50:- |
004495 | Palme, Jacob Bankrånaren Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1972. Hft. 174s, | 60:- |
020481 | Palmer, Thomas Klippet Stockholm:W&W, 1984. Pappband. 343s, skomsl, orig.titel The Transer (1982) | 50:- |
002395 | Palmström, Uno Hundarna yla för lik. Stockholm:Acacia, 1990. Pocket. 193s | 40:- |
013007 | Palmström, Uno Slutstation Stockholm Stockholm:Prisma, 1985. Hft. 250s, | 40:- |
013014 | Paretti, Sandra Det förtrollade skeppet Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1980. Pappband. 318s, skomsl. orig.titel Das Zauberschiff (1977) | 40:- |
016234 | Parker, Dorothy Laments for the Living New York:The World Publishing Co, 1947. Clbd. 237s, | 60:- |
031398 | Patrick, Quentin Camouflerat Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 370s, originalets titel: Death for dear Clara. | 50:- |
019502 | Patrick, Quentin Death and the Maiden Stockholm:Ljus Crime Library, 1945. Hft. 308s, | 70:- |
017470 | Patrick, Quentin Ladys Lusthus Stockholm:B. Wahlström, 1957. Pappband. 253s, originalets titel: Cottage sinister, namnt. | 50:- |
021749 | Patrick, Quentin Ladys Lusthus Stockholm:B. Wahlström, 1964. Pappband. 254s, originalets titel: Cottage sinister, skomsl, spricka i rygg. | 40:- |
010299 | Patrick, Quentin Profilen Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1951. Hft. 239s, originalets titel: Murder at the Varsity. nött | 70:- |
017469 | Patrick, Quentin Profilen Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1943. Hft. 309s, originalets titel: Murder at the Varsity. nött | 80:- |
025746 | Patrick, Quentin Vad som göms i snö... Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 247s, originalets titel: Darker grows the valley, tejpad, nött | 50:- |
027271 | Patrick, Quentin Öga för öga Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1964. Pocket. 202s, originalets titel: Death goes to school, mindre fuktfl. | 40:- |
025745 | Patrick, Quentin Öga för öga Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1944. Hft. 317s, originalets titel: Death goes to school , tejplagad, tillskrift | 50:- |
004504 | Patterson, Harry Bytet är fångat Stockholm:Norstedt, 1977. Pappband. 245s, skomsl. orig.titel The Valhalla exchange (1976) | 60:- |
013015 | Patterson, James Svart fredag - en businessthriller Stockholm:Svenska Dagbladet, 1986. Pappband. 352s, skomsl. orig.titel Black Market (1986) | 50:- |
026792 | Paul, Barbara Mördaren vill ha betalt Bra Spänning, 1988. Pappband. 199s, skomsl orig titel Kill Fee | 50:- |
016981 | Pentecost, Hugh På kornet, så lik Höganäs:Bra Böcker, 1972. Skinnband. 232s, orig.titel The deadly joke (1971) skomsl ill. av Arnold | 50:- |
017465 | Pentecost, Hugh På kornet, så lik Stockholm:Delta Förlag, 1975. Hft. 232s, orig.titel The deadly joke (1971) | 50:- |
020587 | Person, Niklas Dragarbrunnsgåtan Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1958. 190x130 mm. Hft. 168s, | 70:- |
026828 | Persson, Leif G W Linda - som i Lindamordet Stockholm:Piratförlaget, 2006. Pocket. 503s, namnt. | 40:- |
030175 | Persson, Leif G W Mellan sommarens längtan och vinterns köld. En roman om ett brott Stockholm:Piratförlaget, 2002. Pappband. 574s, skomsl | 60:- |
013031 | Persson, Leif G W Profitörerna, En polisroman Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1979. Pappband. 318s, | 60:- |
023363 | Persson, Leif G W Samhällsbärarna. En roman om ett brott. Stockholm:Månpocket, 1983. Pocket. 370s, namnt. | 40:- |
018977 | Persson, Åke red. Mordet på Jultomten och andra juldeckare. Stockholm:Bonnierförlagen, 1999. Pappband. 144s, skomsl, bl.a Jul, jul är vår arvedel av Per Olaisen, Dan före dopparedan av Åke Edwardson, Mordet på Jultomten av Jan Mårtensson, Jultomtarna demaskeras eller My-mysteriet av Hans Alfredson m.fl. | 70:- |
013791 | Peters, Ellis Sankt Pers Marknad - en medeltida mordgåta Stockholm:Bonnierpocket, 1993. Pocket. 280s, orig titel Saint Peter's Fair (1981) | 40:- |
016987 | Peterson, Bernhard Spion. Jag? Höganäs:Bra Spänning, 1980. Pappband. 208s, skomsl. orig.titel The peripheral Spy (1979) | 50:- |
021110 | Peterson, Hans Skådespelaren Höganäs:Bra Böcker, 1971. Clbd. 223s, skomsl | 50:- |
013032 | Petrakis, Harry Mark Hämndens dagar Höganäs:Bra Spänning, 1985. Ills.pappbd. 303s, orig.titel Days of Vengeance(1983) | 40:- |
004489 | Phanderson, Bo En galakväll på UD Stockholm:Bonniers, 1970. Hft. 209s, | 60:- |
012786 | Philmore,R, Hale, Christopher Kriminalromaner; Trappvandringen, Man talar om MORD Stockholm:Hugo Gebers Förlag, Hfrbd. 254s,203s, sammanbundna med båda främre omslag medbundet. orig.titel Journey Downstairs(1935), Rumor Hath It(1949) omslag något nött. | 60:- |
013034 | Poe, Edgar Allan Den Gyllene Skalbaggen Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. Ills.pappbd. 311s, skomsl. nött, namnt. Denna utg. av E A Poes berättelser har sammanställts av Staffan Andrae. | 70:- |
004488 | Poe, Edgar Allan Skräckboken 4 Stockholm:Läsförlaget AB, 1991. Pocket. 140s, urval och bearbetning av Göte Johansson Original The Complete tales and poems of Edgar Allan Poe av Edward H O´Neill 1989. | 40:- |
017001 | Poe, Edgar Allan Sällsamma historiel i urval av Tage la Cour Höganäs:Bra Böcker, 1976. Imit.skbd. 208s, skomsl. ills. sv/v av Arild Rosenkranttz. | 60:- |
028276 | Poloni, Helena Mord i Barm Stockholm:Bonniers, 1956. Hft. 193s. ou, ouppskuren | 80:- |
013035 | Porter, Joyce Kommissarie Dovers andra fall Stockholm:Norstedt, 1967. Hft. 221s, Inl. delvis loss, originalets titel Dover two (1965) | 40:- |
004498 | Postgate, Raymond Dömen icke... Stockholm:C E Fritzes Bokförlag, 1945. Hft. 328s, orig.titel Verdict of twelwe (till svenska av Barbro Alving) | 50:- |
013122 | Postgate, Raymond The Ledger is kept Harmondsworth:Penguin, 1958. Pocket. 192s | 40:- |
013186 | Potts, Jean Death of a stray cat Harmondsworth:Penguin, 1961. Pocket. 184s, Penguin 1595 | 40:- |
013185 | Potts, Jean The man with the cane Harmondsworth:Penguin, 1964. Pocket. 172s, Penguin C2002 | 40:- |
028899 | Powell, Richard Don Quixote USA London:Hodder & Stoughton Ltd, 1966. Pappband. 190s, skomsl | 90:- |
027273 | Powell, Richard Två slår en tredje Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1960. Hft. 190s, orig titel Shoot if you must | 60:- |
004496 | Prather, Richard S liket skall mördas Stockholm:Bokförlaget Regal, 1966. Pocket. 176s, | 40:- |
027883 | Priestley, J.B. Överraskade av natten Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1931. Hft. 243s, tejpad rygg | 50:- |
004487 | Prior, Allan Sista försöket Malmö-Hälsingborg-Stockholm:Berghs Förlag, 1967. Hft. 268s, orig.titel The operations (1967) | 50:- |
021605 | Priwin, H.W. Kriminalkommissarie Hornleigh Helsingfors:Fahlcrantz & Gumaelius, 1945. Hft. 270s. orig titel Inspector Hornleigh Investigates, inlagan delvis lös, tejplag. | 40:- |
004500 | Procter, Maurice Mord bland blommor Stockholm:Tidens Förlag, 1953. Plastat pappbd. 236s, orig.titel The chief inspectors statement | 30:- |
013187 | Procter, Maurice Skjuter bäst som skjuter sist Stockholm:Tidens Förlag, 1953. Pappband. 213s, orig.titel Rich is the treasure | 30:- |
004503 | Pronzini, Bill Mannen som inte kom tillbaka Höganäs:Bra Böcker, 1974. Imit.skbd. 223s, skomsl, orig.titel The Vanished (1973) | 40:- |