Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Deckare (Q-Ö)

   
Uppdaterad: 2010-02-25
Förkortningar...
ID Bok Pris
013665
Sayers, Dorothy
Mördande Reklam
Stockholm:Bonniers, 1980. Pocket. 247s, orig titel Murder must advertise (1933) Delfin 42, namnt.
40:-
031558
Sayers, Dorothy
Naturlig död?
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1951. Clryggbd. 264s, orig.titel Unnatural death (1927)
60:-
017958
Sayers, Dorothy
The Nine Tailors - a Lord Peter Wimsey Mystery
London:The New English Library Ltd, 1982. Pocket. 299s
40:-
004555
Schalin, Elisabeth
Picassofisken
Höganäs:Bra Böcker, 1977. Imit.skbd. 201s, skomsl
50:-
002674
Scherfig,Hans.
Den försvunne ämbetsmannen.
Stockholm:Litteraturfrämjandet., 1983. Pocket. 254s, ©1938. Första gången på svenska 1945 Originaltitel Den Forsvundene fuldmaegtig.
40:-
004543
Scherf, Margaret
Död och ädla stenar
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1966. Hft. 190s, orig titel The corpse in the flannel nightgown (1965)
50:-
016972
Scherf, Margaret
The corpse in the flannel nightgown
New York:Popular Library, 1965. Pocket. 128s,
40:-
013678
Seamark
Ödets nät
Stockholm:AB J Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1942. Hft. 189s, orig.titel The Web of Destiny. tryck F. Tildmanns Boktryckeri Helsingfors 1942,namnt.
40:-
025754
Seeley, Mabel
Väggarna lyssna
Stockholm:Gebers Förlag, 1956. Hft. 342s, orig titel The listening house (1938), tejpad rygg
40:-
004541
Serafin, David
Mord i Metro
Höganäs:Bra Deckare, 1985. Ills.pappbd. 257s, orig.titel Madrid Underground (1982)
50:-
004559
Seymour, Gerald
Harrys Jakt
Stockholm:Norstedt, 1987. Pocket. 317s, orig.titel Harry's Game (1975) anteckn. på försättsbl.
30:-
004530
Sheldon,Sidney
Catherines dröm
Stockholm:Bokklubben Svalan, 1991. Pappband. 279s, orig.titel Memories of Midnight (1990)
40:-
013798
Sheldon,Sidney
Julias arv
Stockholm:Bonnier, 1996. Pappband. 309s, orig.titel Morning, Noon and Night (1995)
40:-
013799
Sheldon,Sidney
Marys chans
Stockholm:Bokklubben Svalan, 1988. Pappband. 348s, orig.titel Windmills of the gods (1987)
40:-
019620
Shelley, Mary
Frankenstein
Stockholm:Christofers Bokförlag, 1959. Hft. 207s, orig. titel Frankenstein or, the modern Prometeus. Omslag av Hans Arnold. Inlagan lös. tejplagn i rygg., namnt.
90:-
004565
Sheppard, Stephen
De fyrahundra
Höganäs:Bra Böcker, 1980. Pappband. 389s, orig titel The four hundred (1979) skomsl.
50:-
004547
Sheridan, Juanita
Döden och danserskan
Stockholm:Ljus Förlag, 1957. Hft. 247s, orig.titel The Kahuna Killer, omsl. av Hans Arnold
50:-
013801
Sherry, John
The Loring Affair
New York:Pocket Books, 1964. Pocket. 169s, a pocket cardinal edition 1st printing October 1964.
40:-
021107
Silbersky, Leif, Svedelid, Olov
Ont blod
Stockholm:Bra Deckare, 1983. Pappband. 258s, skomsl, ou
50:-
020483
Silbersky, Leif, Svedelid, Olov
Villebrådet
Stockholm:Bokklubben Vår Bok, 1987. Pappband. 256s, skomsl
50:-
014630
Simenon, Georges
Antoine och Julie
Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 211s, originalets titel Antoine et Julie (Paris 1953) skomsl.
50:-
004532
Simenon, Georges
Den hängde i Liége, en Maigret bok
Stockholm:Bokförlaget Fabel, 1960. Hft. 164s, Le Pendu de Saint-Pholien
60:-
019216
Simenon, Georges
Det blå rummet
Stockholm:Bonniers, 1977. Pappband. 173s, originalets titel La chambre bleue (1964) skomsl.
50:-
029729
Simenon, Georges
Det lilla helgonet
Stockholm:Albert Bonnier, 1966. Hft. 178s , originalets titel Le Petit Saint (1965) namnt.
60:-
010413
Simenon, Georges
Det lilla helgonet och Augustes död
Stockholm:Albert Bonnier, 1969. Clbd. 303s, Svalan bok nr 156, skomsl, originalets titel Le Petit Saint, La Mort D'Auguste
40:-
019215
Simenon, Georges
Hattmakaren i La Rochelle
Stockholm:Bonniers, 1954. Pappband. 217s, originalets titel Les fantomes de Chapelier (1949) skomsl.
60:-
010417
Simenon, Georges
Inspector Maigret and the killers
New York:The New American Library - Signet, 1964. Pocket. 126s, originalets titel Maigret Lognon et Les Gangsters
40:-
010416
Simenon, Georges
Inspector Maigret and the strangled stripper
New York:The New American Library - Signet, 1964. Pocket. 127s, originalets titel Maigret au Picratt's
40:-
019373
Simenon, Georges
Katten
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1973. Clbd. 193s, originalets titel Le Chat (1967)
50:-
027202
Simenon, Georges
Klockorna i Bicêtre
Stockholm:Bonniers, 1967. Pappband. 247s, originalets titel Les anneaux de Bicêtre (1963) skomsl.
50:-
018298
Simenon, Georges
La patience de Maigret
Paris:Presses de la Cité, 1965. Pocket. 187s, not.
40:-
018299
Simenon, Georges
Le charretier de "la Providence"
Paris:Presses de la Cité, 1963. Pocket. 181s,
40:-
018295
Simenon, Georges
Le Port des Brumes
Paris:Presses de la Cité, 1978. Pocket. 180s,
40:-
017916
Simenon, Georges
Le Président
Paris:Presses de la Cité, 1958. Clbd. 247s, blekt rygg.
70:-
017915
Simenon, Georges
Les 13 coupales
Paris:Fayard, 1957. Pocket. 179s,
40:-
017098
Simenon, Georges
Le voyageur de la Toussaint
Paris:Gallimard, 1941. Pappband. 253s,
40:-
013806
Simenon, Georges
Liberty Bar.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1971. Clbd. 155s. skomsl. Svalan nr 613, originalets titel Liberty Bar
50:-
010418
Simenon, Georges
L'ombre chinoise
Paris:Librairie Arthème Fayard, 1963. Pocket. 223s,
50:-
010422
Simenon, Georges
Lost Moorings
Harmondsworth:Penguin Books, 1952. Pocket. 280s,
40:-
010420
Simenon, Georges
Maigret and the hundred gibbets
Harmondsworth:Penguin Books, 1963. Pocket. 122s, originalets titel Le Pendu de Saint-Pholien
40:-
010421
Simenon, Georges
Maigret and the reluctant witnesses
Harmondsworth:Penguin Books, 1963. Pocket. 125s, originalets titel Maigret et les témoins récalcitrants
40:-
010527
Simenon, Georges
Maigret and the saturday caller
Harmondsworth:Penguin Books, 1964. Pocket. 122s, originalets titel Maigret et le client du samedi
40:-
010528
Simenon, Georges
Maigret at the crossroads
Harmondsworth:Penguin Books, 1963. Pocket. 135s, originalets titel Le Nuit du carrefour
40:-
018296
Simenon, Georges
Maigret et l'affaire Nahour
Paris:Presses de la Cité, 1967. Pocket. 188s,
40:-
010529
Simenon, Georges
Maigret has scruples
Harmondsworth:Penguin Books, 1962. Pocket. 127s, originalets titel Les Scrupules de Maigret
40:-
010530
Simenon, Georges
Maigret in Montmartre
Harmondsworth:Penguin Books, 1958. Pocket. 139s, originalets titel Maigret au 'Picratts'
40:-
010531
Simenon, Georges
Maigret in Society
Harmondsworth:Penguin Books, 1965. Pocket. 135s, originalets titel Maigret et les Vieillards
40:-
010541
Simenon, Georges
Maigret och den dödsdömde
Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 178s, originalets titel La tête d'un homme skomsl. namnt.
60:-
029135
Simenon, Georges
Maigret och den stolliga damen
Stockholm:Aldus/Bonnier, 1971. Pocket. 138, originalets titel la folle de Maigret (1970)
40:-
027942
Simenon, Georges
Maigret och mannen på bänken
Stockholm:Bonniers, 1997. Pappband. 181s, originalets titel Maigret et l'homme du banc, skomsl. .
70:-
025100
Simenon, Georges
Mannen på gatan och andra berättelser
Stockholm:Bra Deckare, 1994. Pappband. 228s, skomsl. förord och efterskrift av Jan Broberg
50:-
010544
Simenon, Georges
Mannen som såg tågen gå förbi
Stockholm:Aldus, 1960. Pocket. 193s, originalets titel L'homme qui regardait passer les trains , Delfin-serien D19, namnt.
40:-
017966
Simenon, Georges
Mannen som såg tågen gå förbi
Stockholm:Albert Bonnier, 1983. Pappband. 247s, originalets titel L'homme qui regardait passer les trains , skomsl
40:-
030174
Simenon, Georges
Odile försvinner
Stockholm:Bonniers, 1972. Hft. 174s, originalets titel La disparition d'Odile (1971)
70:-
030104
Simenon, Georges
Snön var smutsig
Stockholm:Albert Bonnier, 1956. Hft. 222s , originalets titel La Neige etait sale
70:-
010546
Simenon, Georges
The door
Hardmondsworth:Penguin, 1968. Pocket. 137s, originalets titel La Porte
40:-
010545
Simenon, Georges
The little saint
New York:Harcourt, Brace, 1967. Pocket. 175s, originalets titel Le Petit Saint
40:-
017096
Simenon, Georges
The man from everywhere - Newhaven-Dieppe
Harmondsworth:Penguin Books, 1942. Pocket. 252s,
40:-
010547
Simenon, Georges
Tre rum på Manhattan
Stockholm:Bonniers, 1970. Clbd. 219s, originalets titel 3 chambres à Manhattan (1946)
40:-
030722
Simenon, Georges
Un crime en Hollande
Paris:Librairie Arthème Fayard, 1959. Pocket. 249s,
40:-
019374
Simenon, Georges. 2
Maigret på fel spår - Hasselbusken
Stockholm:Bonniers, 1971. Linnebd. 289s, skomsl. originalets titel 1.Un échec de Maigret (1956), 2. Il y a encore des noisetiers (1969)
60:-
004546
Simpson, Dorothy
Misstanke om mord
Stockholm:Tidens Förlag, 1990. Pappband. 304s, orig titel Suspicious death (1988).skomsl.
50:-
017102
Siodmak, Curt
Det tredje örat
Stockholm:Lindqvist Förlag, 1971. Pappband. 221s, skomsl. orig. titel The third ear (1971)
40:-
018794
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Brandbilen som försvann. Roman om ett brott
Stockholm:P A Norstedts, 1969. Hft. 249s, namnt. ou
60:-
013809
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Den vedervärdige mannen från Säffle
Stockholm:PAN Norstedts, 1972. Pocket. 182s, namnt.
40:-
018792
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Det slutna rummet. Roman om ett brott
Stockholm:P A Norstedts, 1972. Hft. 291s, namnt. ou
50:-
018795
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Mannen på balkongen. Roman om ett brott
Stockholm:P A Norstedts, 1967. Pappband. 199s, ou skomsl. med mindre reva. namnt.
60:-
023507
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Mannen som gick upp i rök. Roman om ett brott
Stockholm:P A Norstedts, 1966. Hft. 189s, ou
70:-
028902
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Murder at the Savoy
London:Victor Gollancz Ltd, 1972. Pappband. 216s, skomsl originalets titel Polis polis potatismos. (1970) nyskick
90:-
016979
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Polismördaren
Stockholm:PAN Norstedts, 1978. Pappband. 252s, brunfläck. några sidor
40:-
013808
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Polismördaren
Stockholm:PAN Norstedts, 1975. Pocket. 252s,
40:-
013810
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Polis,polis,potatismos!
Stockholm:PAN Norstedts, 1972. Pocket. 204s, namnt.
40:-
004570
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Roseanna
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1971. Ills.pappbd. 224s,
50:-
018791
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Terroristerna.
Stockholm:P A Norstedts, 1975. Pappband. 419s, skomsl, namnt.
40:-
016980
Sjöwall Maj, Wahlöö, Per
Terroristerna.
Stockholm:P A Norstedts, 1975. Pappband. 309s,
40:-
013884
Smith, Charles Merrill
Pastor Randollph och hämndens ängel
Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 234s, orig titel Reverend Randollph and the avenging angel (1977), skomsl
50:-
013885
Smith, Charles Merrill
Pastor Randollph och syndens lön
Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 181s, orig titel Reverend Randollph and the wages of sin (1974), skomsl
50:-
004533
Smith, Charles Merrill
Pastor Randolph och den oheliga skrift
Höganäs:Bra Deckare, 1983. Pappband. 299s, orig titel Reverend Randollph and the unholy bible (1983), skomsl
50:-
013883
Smith, Charles Merrill
Pastor Randolph och fallet ur Nåden
Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 209s, orig titel Reverend Randollph and the fall from Grace, Inc.(1978), skomsl
50:-
004562
Smith, Scott
en enkel plan
Albert Bonniers Förlag:1999. Ills.pappbd. 390s,
40:-
005716
Smith, Shelley
Mannen som överlevde
Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 172s, orig.titel The ballad of the running man (1961) svarta serien nr 8, namnt.
40:-
004554
Smith, Wilbur
Katastrofen II
Stockholm:Bonniers, 1981. Pappband. 247s, skomsl. orig.titel Hungry as the Sea (1978)
40:-
013931
Smith, Wilbur
Safari del 1 - Monomatapas Hemlighet
Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 334s, skomsl.
50:-
004534
Sohmer, Steve
Favoriten
W & W, 1988. Pappband. 515s, orig titel Favorite Son (1987) skomsl
50:-
004556
Sonnergaard, Jörgen
Bäsk Julbrygd med dödlig utgång. Sexton rysliga historier vid juletid
Höganäs:Bra Spänning, 1986. Pappband. 181s, skomsl
50:-
013933
Sonnergaard, Jörgen/Svanström Barbro
Det sjunde sinnet
Höganäs:Bra Spänning, 1986. Ills.pappbd. 215s,
40:-
004550
Spark, Muriel
Memento Mori
Stockholm:Norstedt, 1959. Hft. 250s, delvis nött
40:-
004537
Speight, Richard
Din dom är given
Stockholm:Legenda AB, 1989. Pappband. 274s, skomsl, orig.titel Triple Jeopardy
40:-
004549
Spellman, Cathy Cash
Gudarnas hämnd
Stockholm:Richters Förlag AB, 1997. Pappband. 334s, skomsl. orig.titel The playground of the gods (1996)
50:-
014788
Stagge, Jonathan
De tre fasorna
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1949. Hft. 334s, originalets titel The Three Fears
60:-
013042
Stagge, Jonathan
Dödens sång
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1947. Hft. 313s, revor främre omsl. originalets titel: Death's old sweet song
60:-
030427
Stagge, Jonathan
Mord eller nåd
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1944. Halvklotband. 352s, främre omslag medbundet, orig.titel Murder or mercy?(1944)
70:-
023518
Stagge, Jonathan
Papperslyktan
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1958. Pappband. 255s, originalets titel: Light from a Lantern
50:-
023519
Stagge, Jonathan
Silverflöjten
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1962. Pocket. 202s, originalets titel Death, my darling daughters (1946), namnt. nött
40:-
031741
Stagge, Jonathan
Stjärnorna spå död
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 252s, . originalets titel: The stars spell death, inlaga delvis lös,
40:-
031732
Stagge, Jonathan
Stjärnorna spå död
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 252s, . originalets titel: The stars spell death,
60:-
004538
Stangerup, Helle
Gravskrift över rödluvan
Stockholm:Bonniers, 1968. Hft. 160s,
40:-
013935
Stannow, Christian
Sjöfarande varnas
Stockholm:W & W, 1973. Hft. 219s,
60:-
004552
Steers, Helen
Sanningen ska fram
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 289s, orig titel Death will find me.
60:-
004527
Sterling, Thomas
Mord i Venedig
Stockholm:Prisma, 1962. Pocket. 183s, orig.titel The Evil of the day (1955), namnt.
40:-
013936
Stern, Richard Martin
Arvet efter Kessler
Höganäs:Bra Böcker, 1970. imit.skinnnr.band. 267s, orig.titel . The Kessler Legacy (1967) skomsl.
40:-
018884
Stewart, Mary
Adonisträdgården
Stockholm:Albert Bonnier, 1968. Clryggbd. 274s, orig.titel The Gabriel Hounds (1967), nött skomsl, namnt.
50:-
018778
Stewart, Mary
De nio karosserna
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1963. Dek.pappbd. 310s, orig.titel Nine coaches waiting (1958) skomsl.
40:-
004529
Stewart, Mary
Det brinner en eld
Stockholm:Bonniers, 1967. Ills.pappbd. 227s, orig.titel Wildfire at Midnight (1956)
40:-
013940
Stewart, Mary
Figurer i högre skolan
Stockholm:Alb. Bonniers, 1969. Clbd. 259s, orig.titel Airs above the ground (1965) skomsl. namnt.
50:-
024395
Stewart, Mary
Figurer i högre skolan
Stockholm:Alb. Bonniers, 1966. Hft. 252s, orig.titel Airs above the ground (1965) 1:a svenska utg. namnt.
60:-
013941
Stewart, Mary
Förhäxad ö
Stockholm:Bonniers, 1965. Hft. 261s, orig.titel This rough magic (1964)
50:-
018883
Stewart, Mary
Månspinnerskorna
Stockholm:Bonniers, 1965. Pappband. 252s, orig.titel The moon-spinners (1962), skomsl, namnt.
50:-
030717
Stewart, Mary
Sanningen, madame!
Stockholm:Aldus/Bonnier, 1968. Pocket. 206s, orig.titel Madam, Will you talk? (1954)
40:-
017457
Stevenson, Robert Louis
Den svarta pilen
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1947. Skinnryggband. 191s,
70:-
004544
Stevenson, Robert Louis
Paviljongen på strandheden
Norrköping:Sörlins Förlag, 1945. Hft. 160s,
60:-
013942
Stigson, Arne
Den resandes ensak
Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 214s, 6-7:e tusendet
60:-
004558
Stigson, Arne
Den resandes ensak
Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 214s, originalutg. med dedikation av författaren, nött
110:-
031740
Stigson, Arne
Mord, major !
Stockholm:Bonniers, 1958. Hft. 213s, ou.
80:-
013945
Stigson, Arne
Mord, major !
Stockholm:Alb. Bonniers, 1963. Pocket. 188s, Zebra 165
40:-
013943
Stigson, Arne
Spel över död linje
Stockholm:Bonniers, 1955. Hft. 226s, originalutg. nött
60:-
013947
Stout, Rex
Mord bland mästerkockar
Stockholm:Pan /Norstedts, 1967. Pocket. 202s, orig.titel Too many cooks (1939) namnt. tejplag. i ryggen
40:-
005717
Stout, Rex
Nero Wolfe A right to Die
New York:Bantam Books, 1969. Pocket. 136s,
40:-
015998
Stout, Rex
Nero Wolfe försvinner
Stockholm:B.Wahlström, 1954. Clbd. 255s, skomsl. orig.titel In the best families.
50:-
017004
Stout, Rex
PM för en VD
Höganäs:Bra Böcker, 1975. Skinnband. 210 s, skomsl. orig.titel Please pass the guilt ( 1973)
50:-
030105
Stout, Rex
Tag tjuren vid hornen! samt novellen Watson var en kvinna
Halmstad:Spektra, 1977. Pappband. 243s, skomsl.
60:-
013990
Straker, J.F.
Lik i lovart
Stockholm:Prisma, 1963. Pocket. 230s, orig.titel A coil of Rope (1962)
40:-
004540
Strange, John Stephen
Alla ljuger
Stockholm:Ljus Förlag, 1949. Hft. 265s, orig titel All men are liars, namnt.
60:-
005131
Strange, John Stephen
Döden söker sitt
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 245s, skomsl med revor, namnt. orig.titel Let the dead past
50:-
004415
Strieber, Whitley/Kunetka., James
K-Dagen och vägen vidare
Höganäs:Bra Böcker, 1986. Pappband. 393s, orig.titel WARDAY (1984) skomsl.
40:-
004557
Strömsnäs, Peter
Fredens hav
Stockholm:Bonniers, 1980. Pappband. 250s, skomsl.
40:-
018789
Strömstedt - Westberg
Storfräsarna
Stockholm:Bokförlaget Prisma, 1981. Ills.pappbd. 213s,
50:-
004539
Stuart, Ian
Hotet
Stockholm:Gebers, 1962. Hft. 242s, namnt.
50:-
013989
Stubbs, Jean
The Golden Crucible - An Inspector Lintott Mystery
Harmondsworth:Penguin, 1979. Pocket. 270s
40:-
004553
Stålmarck, Torbjörn
Att döda Cassie
Stockholm:W & W, 1968. Hft. 221s, 1:a utg, läsexemplar.
50:-
013991
Stålmarck, Torbjörn
Att döda Cassie
Stockholm:W & W, 1968. Hft. 221s, 1:a utg, ouppsk. med skomsl av Hans Arnold
60:-
013992
Stålmarck, Torbjörn
Barndomshemmet - en roman om början och slutet.
Stockholm:Zindermans förlag, 1975. Hft. 170s, 1:a utg, ouppsk.
70:-
013994
Stålmarck, Torbjörn
Gamarna- en thriller vid manniskans gränser mellan verkligheter mellan gott och ont mellan liv och död
Stockholm:Zindermans förlag, 1972. Hft. 166s, 1:a utg, ouppsk. nyskick.
70:-
013997
Stålmarck, Torbjörn
Väderspänning
Stockholm:Bokförlaget Plus, 1980. Pappband. 222s, skomsl.
50:-
030967
Sundborg, Åke
Skatten i Norrström. En Stockholmsk kriminalhistoria
Stockholm:Vårt Hems Förlag, 1927. 190x140 mm. Clbd. 191s Tryck: Åhlén & Holm. " På äkta dunlätt Espartopapper". Ingår i serien; Vårt Hems Röda Romaner
50:-
018788
Sundman, Per Olof
Skytten
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1965. Ills.pappbd. 251s,
40:-
016855
Suneson, Vic
Brottforsen
Stockholm:Gebers Förlag, 1966. Hft. 281s, ou, namnt.
50:-
004569
Suneson, Vic
Brottforsen
Stockholm:Gebers Förlag, 1966. Ills.pappbd. 281s,
60:-
030716
Suneson, Vic
Döden kastar långa skuggor
Stockholm:Gebers Förlag, 1957. Hft. 257s, Fanfarbok, mindre skada rygg
60:-
010651
Suneson, Vic
Fallet 44:an
Stockholm:Gebers Förlag, 1963. Ills.pappbd. 235s, fläck.
40:-
010650
Suneson, Vic
Fallet 44:an
Stockholm:Gebers Förlag, 1963. Hft. 257s, namnt.
50:-
010652
Suneson, Vic
Fäll inga tårar
Stockholm:Gebers Förlag, 1965. Pocket. 207s, namnt.
40:-
031739
Suneson, Vic
Fäll inga tårar
Stockholm:Gebers, 1953. Hft. 223s,
60:-
010656
Suneson, Vic
Förtroeliga band
Stockholm:Gebers, 1962. Hft. 255s,
70:-
028404
Suneson, Vic
I dimma dold
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1951. Clryggbd. 287s blekt rygg, ou tillskr.
60:-
031028
Suneson, Vic
Linje Langeland
Stockholm:Bonniers, 1972. Hft. 206s, ou, namnt.
90:-
023600
Suneson, Vic
Mord i själva verket
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1954. Pappband. 255s,
50:-
010654
Suneson, Vic
Mord kring Maud
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Dek.pappbd. 255s, ant.
50:-
028403
Suneson, Vic
Mord kring Maud, kriminalroman i stockholmsmiljö
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 289s blekt rygg, ou, namnt
60:-
010653
Suneson, Vic
Mord på menyn
Stockholm:Gebers Förlag, 1970. Ills.pappbd. 214s, skomsl.
50:-
018787
Suneson, Vic
Mördaren inom mig
Stockholm:Gebers, 1969. Pappband. 257s, ou skomsl, namnt
60:-
010658
Suneson, Vic
Mördaren inom mig
Stockholm:Gebers, 1969. Hft. 206s, namnt.
50:-
010659
Suneson, Vic
Och häcken växte
Stockholm:Gebers, 1968. Pocket. 196s, namnt.
40:-
010661
Suneson, Vic
Ordet är mord
Stockholm:Gebers, 1958. Clryggbd. 196s, omsl medb.
50:-
010662
Suneson, Vic
Ordet är mord
Stockholm:Tiden, 1961. Pappband. 253s,
40:-
028405
Suneson, Vic
Sorgen bär svarta blommor
Stockholm:Almqvist & Wiksel/Gebers Förlag, 1964. Ills.pappbd. 232s,
60:-
011012
Suneson, Vic
Sorgen bär svarta blommor
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1969. Ills.pappbd. 250s, namnt.
50:-
011014
Suneson, Vic
Tjugoett
Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1968. Ills.pappbd. 288S, ded. av författaren, skomsl med revor
100:-
031027
Suneson, Vic
Tjugoett
Stockholm:Gebers, 1968. Hft. 288s , ou, namnt.
90:-
016977
Suneson, Vic
Vem av de sju ?
Stockholm:Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag, 1967. Hft. 290s, ou
60:-
011015
Suneson, Vic
Vem av de sju ?
Stockholm:B. Wahlström, 1978. Pocket. 255s, månads pocket deckare nr 15
40:-
011011
Suneson, Vic
Vänta på annans död
Stockholm:Almqvist & Wiksel/Gebers Förlag, 1959. Hft. 270s, ou, omsl av Hans Arnold, nött
60:-
011009
Suneson, Vic
Är jag mördaren? Ett mord i två plan
Stockholm:Almqvist & Wiksel/Gebers Förlag, 1968. Pocket. 181s, namnt.
40:-
013998
Svanström, Barbro/ Sonnergaard, Jorgen
Den åttonde dödssynden
Höganäs:Bra Spänning, 1984. Pappband. 243s, skomsl
50:-
031738
Svedelid, Olov
Anmäld försvunnen. En polisroman
Stockholm:Forum, 1972. Hft. 177s, ou, namnt
50:-
014000
Svedelid, Olov
Beskyddarna - en polisroman
Stockholm:Forum, 1974. Pappband. 228s, namnt.
50:-
014001
Svedelid, Olov
Botgörarna - en polisroman med Roland Hassel
Stockholm:Månpocket, 1991. Pocket. 309s,
40:-
018889
Svedelid, Olov
Döden fyller hundra
Stockholm:Lindqvist, 1974. Pappband. 222s, nött skomsl, namnt
40:-
014002
Svedelid, Olov
En säljare är död
Malmö:Kristallförlaget, 1967. Hft. 284s,
60:-
014005
Svedelid, Olov
Offren
Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 326s, skomsl
50:-
014006
Svedelid, Olov
Plundrarna, en Roland Hassel-thriller
Stockholm:Bonniers, 1993. Pappband. 382,
40:-
031736
Svedelid, Olov
Samtal från en död
Malmö:Kristallförlaget, 1970. Hft. 256s, ou, namnt.
80:-
023607
Svedelid, Olov
Schahens miljarder
Stockholm:Forum, 1985. Pappband. 345s, skomsl med mindre revor
70:-
020551
Svedelid, Olov
Svarta Banken
Stockholm:Forum, 1973. Pappband. 188s, skomsl, ou
50:-
004531
Svedelid, Olov
Svarta Banken - en polisroman
Stockholm:Alb. Bonniers, 1979. Pappband. 188s, skomsl.
50:-
027204
Svedelid, Olov
Säkra papper. En Roland Hassel-thriller
Stockholm:Forum, 1985. Pappband. 283s,
50:-
014007
Svedelid, Olov/ Silbersky, Leif
Mord bäste broder !
Stockholm:AWE/Gebers, 1974. Pappband. 213s, namnt.
50:-
014004
Svedelid, Olov/ Silbersky, Leif
Mord bäste broder !
Stockholm:Vår Bok/Norstedts, 1976. Pappband. 212s, skomsl.
50:-
023779
Svenska Deckarakademin
13 i juryn - antologi
Höganäs:Bra Böcker, 1975. Skinnband. 301s, skomsl.
50:-
020745
Svenska Deckarakademin
13 i Juryn antologi
Höganäs:Bokförlaget Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 299s, skomsl.. bl.a. Gunnar Ungers val: Det undansnillade brevet av Edgar Allan Poe, Jan Ekströms val: Orakelhunden av G K Chesterton,Jean Bolinders val: En blunder i kemi av William Faulkner,Bangs val: Ingen återvändo av Ursula Curtiss, Vic Sunesons val: En ovanlig gammal dam av Ib Christiansen m.fl.
50:-
004528
Symons, Julian
Affären Detling
Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 229s, skomsl. orig.titel The Detling Murders (1982)
40:-
014011
Symons, Julian
Brottets Bana
Stockholm:Berghs, 1961. Hft. 237s, orig.titel Ther progress of a crime. tillskr.
50:-
014012
Symons, Julian
En mördares dröm
Stockholm:Berghs, 1974. Hft. 270s, orig.titel The man whose dreams came true (1974)
50:-
014013
Symons, Julian
Ett trepiporsproblem
Stockholm:Berghs, 1976. Hft. 224s, orig.titel The three pipe problem (1975)
50:-
020761
Symons, Julian
Ett trepiporsproblem
Stockholm:Bokförlaget Bra Böcker, 1976. Imit.skbd. 277s, skomsl, orig.titel The three pipe problem (1975)
50:-
020773
Symons, Julian
Falskt vittnesbörd
Stockholm:Bokförlaget Bra Böcker, 1974. Imit.skbd. 232s, skomsl, orig.titel Bland Beginning (1949)
50:-
014015
Symons, Julian
Komplotten mot Roger Rider
Stockholm:Berghs, 1975. Hft. 218s, orig titel The plot against Roger Rider (1973)
50:-
014014
Symons, Julian
Komplotten mot Roger Rider
Stockholm:Berghs/Lettura, 1988. Pocket. 218s, orig titel The plot against Roger Rider (1973)
40:-
014018
Symons, Julian
Mordet på Francie Lake
Stockholm:W & W, 1965. Hft. 183s, orig titel The killing of Francie Lake (1962)
50:-
014017
Symons, Julian
Mordets färg
Stockholm:Prisma, 1961. Pocket. 189s, orig titel The colour of Murder (1957)
40:-
014019
Symons, Julian
Nätet
Halmstad:Bokförlaget Spektra, 1975. Ills.pappbd. 276s, orig.titel The narrowing circle. Nr 11 i Spektras deckar-ess serie i urval av Jan Broberg.
50:-
014020
Symons, Julian
Slutet på visan
Stockholm:W & W, 1967. Pocket. 194s. orig.titel The End of Solomon Grundy. Svarta serien nr 14 originalutg.
40:-
026762
Symons, Julian
Snitseljakten
Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 180s. orig.titel The Paper Chase Svarta serien nr 2
40:-
014021
Symons, Julian
The gigantic shadow
London:Corgi Books, 1970. Pocket. 189s,
40:-
014022
Symons, Julian
The man whose dreams came true
London:Pan Books, 1971. Pocket. 221s.
40:-
 
åter till toppen