| Uppdaterad: 2010-02-25 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
013665 | Sayers, Dorothy Mördande Reklam Stockholm:Bonniers, 1980. Pocket. 247s, orig titel Murder must advertise (1933) Delfin 42, namnt. | 40:- |
031558 | Sayers, Dorothy Naturlig död? Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1951. Clryggbd. 264s, orig.titel Unnatural death (1927) | 60:- |
017958 | Sayers, Dorothy The Nine Tailors - a Lord Peter Wimsey Mystery London:The New English Library Ltd, 1982. Pocket. 299s | 40:- |
004555 | Schalin, Elisabeth Picassofisken Höganäs:Bra Böcker, 1977. Imit.skbd. 201s, skomsl | 50:- |
002674 | Scherfig,Hans. Den försvunne ämbetsmannen. Stockholm:Litteraturfrämjandet., 1983. Pocket. 254s, ©1938. Första gången på svenska 1945 Originaltitel Den Forsvundene fuldmaegtig. | 40:- |
004543 | Scherf, Margaret Död och ädla stenar Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1966. Hft. 190s, orig titel The corpse in the flannel nightgown (1965) | 50:- |
016972 | Scherf, Margaret The corpse in the flannel nightgown New York:Popular Library, 1965. Pocket. 128s, | 40:- |
013678 | Seamark Ödets nät Stockholm:AB J Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1942. Hft. 189s, orig.titel The Web of Destiny. tryck F. Tildmanns Boktryckeri Helsingfors 1942,namnt. | 40:- |
025754 | Seeley, Mabel Väggarna lyssna Stockholm:Gebers Förlag, 1956. Hft. 342s, orig titel The listening house (1938), tejpad rygg | 40:- |
004541 | Serafin, David Mord i Metro Höganäs:Bra Deckare, 1985. Ills.pappbd. 257s, orig.titel Madrid Underground (1982) | 50:- |
004559 | Seymour, Gerald Harrys Jakt Stockholm:Norstedt, 1987. Pocket. 317s, orig.titel Harry's Game (1975) anteckn. på försättsbl. | 30:- |
004530 | Sheldon,Sidney Catherines dröm Stockholm:Bokklubben Svalan, 1991. Pappband. 279s, orig.titel Memories of Midnight (1990) | 40:- |
013798 | Sheldon,Sidney Julias arv Stockholm:Bonnier, 1996. Pappband. 309s, orig.titel Morning, Noon and Night (1995) | 40:- |
013799 | Sheldon,Sidney Marys chans Stockholm:Bokklubben Svalan, 1988. Pappband. 348s, orig.titel Windmills of the gods (1987) | 40:- |
019620 | Shelley, Mary Frankenstein Stockholm:Christofers Bokförlag, 1959. Hft. 207s, orig. titel Frankenstein or, the modern Prometeus. Omslag av Hans Arnold. Inlagan lös. tejplagn i rygg., namnt. | 90:- |
004565 | Sheppard, Stephen De fyrahundra Höganäs:Bra Böcker, 1980. Pappband. 389s, orig titel The four hundred (1979) skomsl. | 50:- |
004547 | Sheridan, Juanita Döden och danserskan Stockholm:Ljus Förlag, 1957. Hft. 247s, orig.titel The Kahuna Killer, omsl. av Hans Arnold | 50:- |
013801 | Sherry, John The Loring Affair New York:Pocket Books, 1964. Pocket. 169s, a pocket cardinal edition 1st printing October 1964. | 40:- |
021107 | Silbersky, Leif, Svedelid, Olov Ont blod Stockholm:Bra Deckare, 1983. Pappband. 258s, skomsl, ou | 50:- |
020483 | Silbersky, Leif, Svedelid, Olov Villebrådet Stockholm:Bokklubben Vår Bok, 1987. Pappband. 256s, skomsl | 50:- |
014630 | Simenon, Georges Antoine och Julie Stockholm:Bonniers, 1976. Pappband. 211s, originalets titel Antoine et Julie (Paris 1953) skomsl. | 50:- |
004532 | Simenon, Georges Den hängde i Liége, en Maigret bok Stockholm:Bokförlaget Fabel, 1960. Hft. 164s, Le Pendu de Saint-Pholien | 60:- |
019216 | Simenon, Georges Det blå rummet Stockholm:Bonniers, 1977. Pappband. 173s, originalets titel La chambre bleue (1964) skomsl. | 50:- |
029729 | Simenon, Georges Det lilla helgonet Stockholm:Albert Bonnier, 1966. Hft. 178s , originalets titel Le Petit Saint (1965) namnt. | 60:- |
010413 | Simenon, Georges Det lilla helgonet och Augustes död Stockholm:Albert Bonnier, 1969. Clbd. 303s, Svalan bok nr 156, skomsl, originalets titel Le Petit Saint, La Mort D'Auguste | 40:- |
019215 | Simenon, Georges Hattmakaren i La Rochelle Stockholm:Bonniers, 1954. Pappband. 217s, originalets titel Les fantomes de Chapelier (1949) skomsl. | 60:- |
010417 | Simenon, Georges Inspector Maigret and the killers New York:The New American Library - Signet, 1964. Pocket. 126s, originalets titel Maigret Lognon et Les Gangsters | 40:- |
010416 | Simenon, Georges Inspector Maigret and the strangled stripper New York:The New American Library - Signet, 1964. Pocket. 127s, originalets titel Maigret au Picratt's | 40:- |
019373 | Simenon, Georges Katten Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1973. Clbd. 193s, originalets titel Le Chat (1967) | 50:- |
027202 | Simenon, Georges Klockorna i Bicêtre Stockholm:Bonniers, 1967. Pappband. 247s, originalets titel Les anneaux de Bicêtre (1963) skomsl. | 50:- |
018298 | Simenon, Georges La patience de Maigret Paris:Presses de la Cité, 1965. Pocket. 187s, not. | 40:- |
018299 | Simenon, Georges Le charretier de "la Providence" Paris:Presses de la Cité, 1963. Pocket. 181s, | 40:- |
018295 | Simenon, Georges Le Port des Brumes Paris:Presses de la Cité, 1978. Pocket. 180s, | 40:- |
017916 | Simenon, Georges Le Président Paris:Presses de la Cité, 1958. Clbd. 247s, blekt rygg. | 70:- |
017915 | Simenon, Georges Les 13 coupales Paris:Fayard, 1957. Pocket. 179s, | 40:- |
017098 | Simenon, Georges Le voyageur de la Toussaint Paris:Gallimard, 1941. Pappband. 253s, | 40:- |
013806 | Simenon, Georges Liberty Bar. Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1971. Clbd. 155s. skomsl. Svalan nr 613, originalets titel Liberty Bar | 50:- |
010418 | Simenon, Georges L'ombre chinoise Paris:Librairie Arthème Fayard, 1963. Pocket. 223s, | 50:- |
010422 | Simenon, Georges Lost Moorings Harmondsworth:Penguin Books, 1952. Pocket. 280s, | 40:- |
010420 | Simenon, Georges Maigret and the hundred gibbets Harmondsworth:Penguin Books, 1963. Pocket. 122s, originalets titel Le Pendu de Saint-Pholien | 40:- |
010421 | Simenon, Georges Maigret and the reluctant witnesses Harmondsworth:Penguin Books, 1963. Pocket. 125s, originalets titel Maigret et les témoins récalcitrants | 40:- |
010527 | Simenon, Georges Maigret and the saturday caller Harmondsworth:Penguin Books, 1964. Pocket. 122s, originalets titel Maigret et le client du samedi | 40:- |
010528 | Simenon, Georges Maigret at the crossroads Harmondsworth:Penguin Books, 1963. Pocket. 135s, originalets titel Le Nuit du carrefour | 40:- |
018296 | Simenon, Georges Maigret et l'affaire Nahour Paris:Presses de la Cité, 1967. Pocket. 188s, | 40:- |
010529 | Simenon, Georges Maigret has scruples Harmondsworth:Penguin Books, 1962. Pocket. 127s, originalets titel Les Scrupules de Maigret | 40:- |
010530 | Simenon, Georges Maigret in Montmartre Harmondsworth:Penguin Books, 1958. Pocket. 139s, originalets titel Maigret au 'Picratts' | 40:- |
010531 | Simenon, Georges Maigret in Society Harmondsworth:Penguin Books, 1965. Pocket. 135s, originalets titel Maigret et les Vieillards | 40:- |
010541 | Simenon, Georges Maigret och den dödsdömde Stockholm:Bonniers, 1987. Pappband. 178s, originalets titel La tête d'un homme skomsl. namnt. | 60:- |
029135 | Simenon, Georges Maigret och den stolliga damen Stockholm:Aldus/Bonnier, 1971. Pocket. 138, originalets titel la folle de Maigret (1970) | 40:- |
027942 | Simenon, Georges Maigret och mannen på bänken Stockholm:Bonniers, 1997. Pappband. 181s, originalets titel Maigret et l'homme du banc, skomsl. . | 70:- |
025100 | Simenon, Georges Mannen på gatan och andra berättelser Stockholm:Bra Deckare, 1994. Pappband. 228s, skomsl. förord och efterskrift av Jan Broberg | 50:- |
010544 | Simenon, Georges Mannen som såg tågen gå förbi Stockholm:Aldus, 1960. Pocket. 193s, originalets titel L'homme qui regardait passer les trains , Delfin-serien D19, namnt. | 40:- |
017966 | Simenon, Georges Mannen som såg tågen gå förbi Stockholm:Albert Bonnier, 1983. Pappband. 247s, originalets titel L'homme qui regardait passer les trains , skomsl | 40:- |
030174 | Simenon, Georges Odile försvinner Stockholm:Bonniers, 1972. Hft. 174s, originalets titel La disparition d'Odile (1971) | 70:- |
030104 | Simenon, Georges Snön var smutsig Stockholm:Albert Bonnier, 1956. Hft. 222s , originalets titel La Neige etait sale | 70:- |
010546 | Simenon, Georges The door Hardmondsworth:Penguin, 1968. Pocket. 137s, originalets titel La Porte | 40:- |
010545 | Simenon, Georges The little saint New York:Harcourt, Brace, 1967. Pocket. 175s, originalets titel Le Petit Saint | 40:- |
017096 | Simenon, Georges The man from everywhere - Newhaven-Dieppe Harmondsworth:Penguin Books, 1942. Pocket. 252s, | 40:- |
010547 | Simenon, Georges Tre rum på Manhattan Stockholm:Bonniers, 1970. Clbd. 219s, originalets titel 3 chambres à Manhattan (1946) | 40:- |
030722 | Simenon, Georges Un crime en Hollande Paris:Librairie Arthème Fayard, 1959. Pocket. 249s, | 40:- |
019374 | Simenon, Georges. 2 Maigret på fel spår - Hasselbusken Stockholm:Bonniers, 1971. Linnebd. 289s, skomsl. originalets titel 1.Un échec de Maigret (1956), 2. Il y a encore des noisetiers (1969) | 60:- |
004546 | Simpson, Dorothy Misstanke om mord Stockholm:Tidens Förlag, 1990. Pappband. 304s, orig titel Suspicious death (1988).skomsl. | 50:- |
017102 | Siodmak, Curt Det tredje örat Stockholm:Lindqvist Förlag, 1971. Pappband. 221s, skomsl. orig. titel The third ear (1971) | 40:- |
018794 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Brandbilen som försvann. Roman om ett brott Stockholm:P A Norstedts, 1969. Hft. 249s, namnt. ou | 60:- |
013809 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Den vedervärdige mannen från Säffle Stockholm:PAN Norstedts, 1972. Pocket. 182s, namnt. | 40:- |
018792 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Det slutna rummet. Roman om ett brott Stockholm:P A Norstedts, 1972. Hft. 291s, namnt. ou | 50:- |
018795 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Mannen på balkongen. Roman om ett brott Stockholm:P A Norstedts, 1967. Pappband. 199s, ou skomsl. med mindre reva. namnt. | 60:- |
023507 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Mannen som gick upp i rök. Roman om ett brott Stockholm:P A Norstedts, 1966. Hft. 189s, ou | 70:- |
028902 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Murder at the Savoy London:Victor Gollancz Ltd, 1972. Pappband. 216s, skomsl originalets titel Polis polis potatismos. (1970) nyskick | 90:- |
016979 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Polismördaren Stockholm:PAN Norstedts, 1978. Pappband. 252s, brunfläck. några sidor | 40:- |
013808 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Polismördaren Stockholm:PAN Norstedts, 1975. Pocket. 252s, | 40:- |
013810 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Polis,polis,potatismos! Stockholm:PAN Norstedts, 1972. Pocket. 204s, namnt. | 40:- |
004570 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Roseanna Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1971. Ills.pappbd. 224s, | 50:- |
018791 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Terroristerna. Stockholm:P A Norstedts, 1975. Pappband. 419s, skomsl, namnt. | 40:- |
016980 | Sjöwall Maj, Wahlöö, Per Terroristerna. Stockholm:P A Norstedts, 1975. Pappband. 309s, | 40:- |
013884 | Smith, Charles Merrill Pastor Randollph och hämndens ängel Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 234s, orig titel Reverend Randollph and the avenging angel (1977), skomsl | 50:- |
013885 | Smith, Charles Merrill Pastor Randollph och syndens lön Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 181s, orig titel Reverend Randollph and the wages of sin (1974), skomsl | 50:- |
004533 | Smith, Charles Merrill Pastor Randolph och den oheliga skrift Höganäs:Bra Deckare, 1983. Pappband. 299s, orig titel Reverend Randollph and the unholy bible (1983), skomsl | 50:- |
013883 | Smith, Charles Merrill Pastor Randolph och fallet ur Nåden Höganäs:Bra Deckare, 1981. Pappband. 209s, orig titel Reverend Randollph and the fall from Grace, Inc.(1978), skomsl | 50:- |
004562 | Smith, Scott en enkel plan Albert Bonniers Förlag:1999. Ills.pappbd. 390s, | 40:- |
005716 | Smith, Shelley Mannen som överlevde Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 172s, orig.titel The ballad of the running man (1961) svarta serien nr 8, namnt. | 40:- |
004554 | Smith, Wilbur Katastrofen II Stockholm:Bonniers, 1981. Pappband. 247s, skomsl. orig.titel Hungry as the Sea (1978) | 40:- |
013931 | Smith, Wilbur Safari del 1 - Monomatapas Hemlighet Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 334s, skomsl. | 50:- |
004534 | Sohmer, Steve Favoriten W & W, 1988. Pappband. 515s, orig titel Favorite Son (1987) skomsl | 50:- |
004556 | Sonnergaard, Jörgen Bäsk Julbrygd med dödlig utgång. Sexton rysliga historier vid juletid Höganäs:Bra Spänning, 1986. Pappband. 181s, skomsl | 50:- |
013933 | Sonnergaard, Jörgen/Svanström Barbro Det sjunde sinnet Höganäs:Bra Spänning, 1986. Ills.pappbd. 215s, | 40:- |
004550 | Spark, Muriel Memento Mori Stockholm:Norstedt, 1959. Hft. 250s, delvis nött | 40:- |
004537 | Speight, Richard Din dom är given Stockholm:Legenda AB, 1989. Pappband. 274s, skomsl, orig.titel Triple Jeopardy | 40:- |
004549 | Spellman, Cathy Cash Gudarnas hämnd Stockholm:Richters Förlag AB, 1997. Pappband. 334s, skomsl. orig.titel The playground of the gods (1996) | 50:- |
014788 | Stagge, Jonathan De tre fasorna Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1949. Hft. 334s, originalets titel The Three Fears | 60:- |
013042 | Stagge, Jonathan Dödens sång Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1947. Hft. 313s, revor främre omsl. originalets titel: Death's old sweet song | 60:- |
030427 | Stagge, Jonathan Mord eller nåd Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1944. Halvklotband. 352s, främre omslag medbundet, orig.titel Murder or mercy?(1944) | 70:- |
023518 | Stagge, Jonathan Papperslyktan Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1958. Pappband. 255s, originalets titel: Light from a Lantern | 50:- |
023519 | Stagge, Jonathan Silverflöjten Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1962. Pocket. 202s, originalets titel Death, my darling daughters (1946), namnt. nött | 40:- |
031741 | Stagge, Jonathan Stjärnorna spå död Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 252s, . originalets titel: The stars spell death, inlaga delvis lös, | 40:- |
031732 | Stagge, Jonathan Stjärnorna spå död Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 252s, . originalets titel: The stars spell death, | 60:- |
004538 | Stangerup, Helle Gravskrift över rödluvan Stockholm:Bonniers, 1968. Hft. 160s, | 40:- |
013935 | Stannow, Christian Sjöfarande varnas Stockholm:W & W, 1973. Hft. 219s, | 60:- |
004552 | Steers, Helen Sanningen ska fram Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 289s, orig titel Death will find me. | 60:- |
004527 | Sterling, Thomas Mord i Venedig Stockholm:Prisma, 1962. Pocket. 183s, orig.titel The Evil of the day (1955), namnt. | 40:- |
013936 | Stern, Richard Martin Arvet efter Kessler Höganäs:Bra Böcker, 1970. imit.skinnnr.band. 267s, orig.titel . The Kessler Legacy (1967) skomsl. | 40:- |
018884 | Stewart, Mary Adonisträdgården Stockholm:Albert Bonnier, 1968. Clryggbd. 274s, orig.titel The Gabriel Hounds (1967), nött skomsl, namnt. | 50:- |
018778 | Stewart, Mary De nio karosserna Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1963. Dek.pappbd. 310s, orig.titel Nine coaches waiting (1958) skomsl. | 40:- |
004529 | Stewart, Mary Det brinner en eld Stockholm:Bonniers, 1967. Ills.pappbd. 227s, orig.titel Wildfire at Midnight (1956) | 40:- |
013940 | Stewart, Mary Figurer i högre skolan Stockholm:Alb. Bonniers, 1969. Clbd. 259s, orig.titel Airs above the ground (1965) skomsl. namnt. | 50:- |
024395 | Stewart, Mary Figurer i högre skolan Stockholm:Alb. Bonniers, 1966. Hft. 252s, orig.titel Airs above the ground (1965) 1:a svenska utg. namnt. | 60:- |
013941 | Stewart, Mary Förhäxad ö Stockholm:Bonniers, 1965. Hft. 261s, orig.titel This rough magic (1964) | 50:- |
018883 | Stewart, Mary Månspinnerskorna Stockholm:Bonniers, 1965. Pappband. 252s, orig.titel The moon-spinners (1962), skomsl, namnt. | 50:- |
030717 | Stewart, Mary Sanningen, madame! Stockholm:Aldus/Bonnier, 1968. Pocket. 206s, orig.titel Madam, Will you talk? (1954) | 40:- |
017457 | Stevenson, Robert Louis Den svarta pilen Stockholm:Lindqvists Förlag, 1947. Skinnryggband. 191s, | 70:- |
004544 | Stevenson, Robert Louis Paviljongen på strandheden Norrköping:Sörlins Förlag, 1945. Hft. 160s, | 60:- |
013942 | Stigson, Arne Den resandes ensak Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 214s, 6-7:e tusendet | 60:- |
004558 | Stigson, Arne Den resandes ensak Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 214s, originalutg. med dedikation av författaren, nött | 110:- |
031740 | Stigson, Arne Mord, major ! Stockholm:Bonniers, 1958. Hft. 213s, ou. | 80:- |
013945 | Stigson, Arne Mord, major ! Stockholm:Alb. Bonniers, 1963. Pocket. 188s, Zebra 165 | 40:- |
013943 | Stigson, Arne Spel över död linje Stockholm:Bonniers, 1955. Hft. 226s, originalutg. nött | 60:- |
013947 | Stout, Rex Mord bland mästerkockar Stockholm:Pan /Norstedts, 1967. Pocket. 202s, orig.titel Too many cooks (1939) namnt. tejplag. i ryggen | 40:- |
005717 | Stout, Rex Nero Wolfe A right to Die New York:Bantam Books, 1969. Pocket. 136s, | 40:- |
015998 | Stout, Rex Nero Wolfe försvinner Stockholm:B.Wahlström, 1954. Clbd. 255s, skomsl. orig.titel In the best families. | 50:- |
017004 | Stout, Rex PM för en VD Höganäs:Bra Böcker, 1975. Skinnband. 210 s, skomsl. orig.titel Please pass the guilt ( 1973) | 50:- |
030105 | Stout, Rex Tag tjuren vid hornen! samt novellen Watson var en kvinna Halmstad:Spektra, 1977. Pappband. 243s, skomsl. | 60:- |
013990 | Straker, J.F. Lik i lovart Stockholm:Prisma, 1963. Pocket. 230s, orig.titel A coil of Rope (1962) | 40:- |
004540 | Strange, John Stephen Alla ljuger Stockholm:Ljus Förlag, 1949. Hft. 265s, orig titel All men are liars, namnt. | 60:- |
005131 | Strange, John Stephen Döden söker sitt Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1954. Clryggbd. 245s, skomsl med revor, namnt. orig.titel Let the dead past | 50:- |
004415 | Strieber, Whitley/Kunetka., James K-Dagen och vägen vidare Höganäs:Bra Böcker, 1986. Pappband. 393s, orig.titel WARDAY (1984) skomsl. | 40:- |
004557 | Strömsnäs, Peter Fredens hav Stockholm:Bonniers, 1980. Pappband. 250s, skomsl. | 40:- |
018789 | Strömstedt - Westberg Storfräsarna Stockholm:Bokförlaget Prisma, 1981. Ills.pappbd. 213s, | 50:- |
004539 | Stuart, Ian Hotet Stockholm:Gebers, 1962. Hft. 242s, namnt. | 50:- |
013989 | Stubbs, Jean The Golden Crucible - An Inspector Lintott Mystery Harmondsworth:Penguin, 1979. Pocket. 270s | 40:- |
004553 | Stålmarck, Torbjörn Att döda Cassie Stockholm:W & W, 1968. Hft. 221s, 1:a utg, läsexemplar. | 50:- |
013991 | Stålmarck, Torbjörn Att döda Cassie Stockholm:W & W, 1968. Hft. 221s, 1:a utg, ouppsk. med skomsl av Hans Arnold | 60:- |
013992 | Stålmarck, Torbjörn Barndomshemmet - en roman om början och slutet. Stockholm:Zindermans förlag, 1975. Hft. 170s, 1:a utg, ouppsk. | 70:- |
013994 | Stålmarck, Torbjörn Gamarna- en thriller vid manniskans gränser mellan verkligheter mellan gott och ont mellan liv och död Stockholm:Zindermans förlag, 1972. Hft. 166s, 1:a utg, ouppsk. nyskick. | 70:- |
013997 | Stålmarck, Torbjörn Väderspänning Stockholm:Bokförlaget Plus, 1980. Pappband. 222s, skomsl. | 50:- |
030967 | Sundborg, Åke Skatten i Norrström. En Stockholmsk kriminalhistoria Stockholm:Vårt Hems Förlag, 1927. 190x140 mm. Clbd. 191s Tryck: Åhlén & Holm. " På äkta dunlätt Espartopapper". Ingår i serien; Vårt Hems Röda Romaner | 50:- |
018788 | Sundman, Per Olof Skytten Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1965. Ills.pappbd. 251s, | 40:- |
016855 | Suneson, Vic Brottforsen Stockholm:Gebers Förlag, 1966. Hft. 281s, ou, namnt. | 50:- |
004569 | Suneson, Vic Brottforsen Stockholm:Gebers Förlag, 1966. Ills.pappbd. 281s, | 60:- |
030716 | Suneson, Vic Döden kastar långa skuggor Stockholm:Gebers Förlag, 1957. Hft. 257s, Fanfarbok, mindre skada rygg | 60:- |
010651 | Suneson, Vic Fallet 44:an Stockholm:Gebers Förlag, 1963. Ills.pappbd. 235s, fläck. | 40:- |
010650 | Suneson, Vic Fallet 44:an Stockholm:Gebers Förlag, 1963. Hft. 257s, namnt. | 50:- |
010652 | Suneson, Vic Fäll inga tårar Stockholm:Gebers Förlag, 1965. Pocket. 207s, namnt. | 40:- |
031739 | Suneson, Vic Fäll inga tårar Stockholm:Gebers, 1953. Hft. 223s, | 60:- |
010656 | Suneson, Vic Förtroeliga band Stockholm:Gebers, 1962. Hft. 255s, | 70:- |
028404 | Suneson, Vic I dimma dold Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1951. Clryggbd. 287s blekt rygg, ou tillskr. | 60:- |
031028 | Suneson, Vic Linje Langeland Stockholm:Bonniers, 1972. Hft. 206s, ou, namnt. | 90:- |
023600 | Suneson, Vic Mord i själva verket Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1954. Pappband. 255s, | 50:- |
010654 | Suneson, Vic Mord kring Maud Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Dek.pappbd. 255s, ant. | 50:- |
028403 | Suneson, Vic Mord kring Maud, kriminalroman i stockholmsmiljö Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1948. Clryggbd. 289s blekt rygg, ou, namnt | 60:- |
010653 | Suneson, Vic Mord på menyn Stockholm:Gebers Förlag, 1970. Ills.pappbd. 214s, skomsl. | 50:- |
018787 | Suneson, Vic Mördaren inom mig Stockholm:Gebers, 1969. Pappband. 257s, ou skomsl, namnt | 60:- |
010658 | Suneson, Vic Mördaren inom mig Stockholm:Gebers, 1969. Hft. 206s, namnt. | 50:- |
010659 | Suneson, Vic Och häcken växte Stockholm:Gebers, 1968. Pocket. 196s, namnt. | 40:- |
010661 | Suneson, Vic Ordet är mord Stockholm:Gebers, 1958. Clryggbd. 196s, omsl medb. | 50:- |
010662 | Suneson, Vic Ordet är mord Stockholm:Tiden, 1961. Pappband. 253s, | 40:- |
028405 | Suneson, Vic Sorgen bär svarta blommor Stockholm:Almqvist & Wiksel/Gebers Förlag, 1964. Ills.pappbd. 232s, | 60:- |
011012 | Suneson, Vic Sorgen bär svarta blommor Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1969. Ills.pappbd. 250s, namnt. | 50:- |
011014 | Suneson, Vic Tjugoett Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1968. Ills.pappbd. 288S, ded. av författaren, skomsl med revor | 100:- |
031027 | Suneson, Vic Tjugoett Stockholm:Gebers, 1968. Hft. 288s , ou, namnt. | 90:- |
016977 | Suneson, Vic Vem av de sju ? Stockholm:Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag, 1967. Hft. 290s, ou | 60:- |
011015 | Suneson, Vic Vem av de sju ? Stockholm:B. Wahlström, 1978. Pocket. 255s, månads pocket deckare nr 15 | 40:- |
011011 | Suneson, Vic Vänta på annans död Stockholm:Almqvist & Wiksel/Gebers Förlag, 1959. Hft. 270s, ou, omsl av Hans Arnold, nött | 60:- |
011009 | Suneson, Vic Är jag mördaren? Ett mord i två plan Stockholm:Almqvist & Wiksel/Gebers Förlag, 1968. Pocket. 181s, namnt. | 40:- |
013998 | Svanström, Barbro/ Sonnergaard, Jorgen Den åttonde dödssynden Höganäs:Bra Spänning, 1984. Pappband. 243s, skomsl | 50:- |
031738 | Svedelid, Olov Anmäld försvunnen. En polisroman Stockholm:Forum, 1972. Hft. 177s, ou, namnt | 50:- |
014000 | Svedelid, Olov Beskyddarna - en polisroman Stockholm:Forum, 1974. Pappband. 228s, namnt. | 50:- |
014001 | Svedelid, Olov Botgörarna - en polisroman med Roland Hassel Stockholm:Månpocket, 1991. Pocket. 309s, | 40:- |
018889 | Svedelid, Olov Döden fyller hundra Stockholm:Lindqvist, 1974. Pappband. 222s, nött skomsl, namnt | 40:- |
014002 | Svedelid, Olov En säljare är död Malmö:Kristallförlaget, 1967. Hft. 284s, | 60:- |
014005 | Svedelid, Olov Offren Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 326s, skomsl | 50:- |
014006 | Svedelid, Olov Plundrarna, en Roland Hassel-thriller Stockholm:Bonniers, 1993. Pappband. 382, | 40:- |
031736 | Svedelid, Olov Samtal från en död Malmö:Kristallförlaget, 1970. Hft. 256s, ou, namnt. | 80:- |
023607 | Svedelid, Olov Schahens miljarder Stockholm:Forum, 1985. Pappband. 345s, skomsl med mindre revor | 70:- |
020551 | Svedelid, Olov Svarta Banken Stockholm:Forum, 1973. Pappband. 188s, skomsl, ou | 50:- |
004531 | Svedelid, Olov Svarta Banken - en polisroman Stockholm:Alb. Bonniers, 1979. Pappband. 188s, skomsl. | 50:- |
027204 | Svedelid, Olov Säkra papper. En Roland Hassel-thriller Stockholm:Forum, 1985. Pappband. 283s, | 50:- |
014007 | Svedelid, Olov/ Silbersky, Leif Mord bäste broder ! Stockholm:AWE/Gebers, 1974. Pappband. 213s, namnt. | 50:- |
014004 | Svedelid, Olov/ Silbersky, Leif Mord bäste broder ! Stockholm:Vår Bok/Norstedts, 1976. Pappband. 212s, skomsl. | 50:- |
023779 | Svenska Deckarakademin 13 i juryn - antologi Höganäs:Bra Böcker, 1975. Skinnband. 301s, skomsl. | 50:- |
020745 | Svenska Deckarakademin 13 i Juryn antologi Höganäs:Bokförlaget Bra Böcker, 1975. Imit.skbd. 299s, skomsl.. bl.a. Gunnar Ungers val: Det undansnillade brevet av Edgar Allan Poe, Jan Ekströms val: Orakelhunden av G K Chesterton,Jean Bolinders val: En blunder i kemi av William Faulkner,Bangs val: Ingen återvändo av Ursula Curtiss, Vic Sunesons val: En ovanlig gammal dam av Ib Christiansen m.fl. | 50:- |
004528 | Symons, Julian Affären Detling Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 229s, skomsl. orig.titel The Detling Murders (1982) | 40:- |
014011 | Symons, Julian Brottets Bana Stockholm:Berghs, 1961. Hft. 237s, orig.titel Ther progress of a crime. tillskr. | 50:- |
014012 | Symons, Julian En mördares dröm Stockholm:Berghs, 1974. Hft. 270s, orig.titel The man whose dreams came true (1974) | 50:- |
014013 | Symons, Julian Ett trepiporsproblem Stockholm:Berghs, 1976. Hft. 224s, orig.titel The three pipe problem (1975) | 50:- |
020761 | Symons, Julian Ett trepiporsproblem Stockholm:Bokförlaget Bra Böcker, 1976. Imit.skbd. 277s, skomsl, orig.titel The three pipe problem (1975) | 50:- |
020773 | Symons, Julian Falskt vittnesbörd Stockholm:Bokförlaget Bra Böcker, 1974. Imit.skbd. 232s, skomsl, orig.titel Bland Beginning (1949) | 50:- |
014015 | Symons, Julian Komplotten mot Roger Rider Stockholm:Berghs, 1975. Hft. 218s, orig titel The plot against Roger Rider (1973) | 50:- |
014014 | Symons, Julian Komplotten mot Roger Rider Stockholm:Berghs/Lettura, 1988. Pocket. 218s, orig titel The plot against Roger Rider (1973) | 40:- |
014018 | Symons, Julian Mordet på Francie Lake Stockholm:W & W, 1965. Hft. 183s, orig titel The killing of Francie Lake (1962) | 50:- |
014017 | Symons, Julian Mordets färg Stockholm:Prisma, 1961. Pocket. 189s, orig titel The colour of Murder (1957) | 40:- |
014019 | Symons, Julian Nätet Halmstad:Bokförlaget Spektra, 1975. Ills.pappbd. 276s, orig.titel The narrowing circle. Nr 11 i Spektras deckar-ess serie i urval av Jan Broberg. | 50:- |
014020 | Symons, Julian Slutet på visan Stockholm:W & W, 1967. Pocket. 194s. orig.titel The End of Solomon Grundy. Svarta serien nr 14 originalutg. | 40:- |
026762 | Symons, Julian Snitseljakten Stockholm:W & W, 1965. Pocket. 180s. orig.titel The Paper Chase Svarta serien nr 2 | 40:- |
014021 | Symons, Julian The gigantic shadow London:Corgi Books, 1970. Pocket. 189s, | 40:- |
014022 | Symons, Julian The man whose dreams came true London:Pan Books, 1971. Pocket. 221s. | 40:- |