| Uppdaterad: 2010-02-25 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
014022 | Symons, Julian The man whose dreams came true London:Pan Books, 1971. Pocket. 221s. | 40:- |
014023 | Symons, Julian The paper chase London:Fontana Books, 1966. Pocket. 221s. | 40:- |
031737 | Süskind, Patrick Parfymen. Berättelsen om en mördare Stockholm:W & W, 1986. Pappband. 244s, skomsl | 60:- |
017702 | Söderström, Ole Skottet mot grand Hõtel Stockholm:Gebers, 1945. Hft. 200s, veck på omslag. | 60:- |
020552 | Sörmark, Sven De objudna Stockholm:Forum, 1975. Pappband. 140s, | 50:- |
014039 | 'T Hart, Maarten Kronvittnet Stockholm:Atlantis, 1989. Ills.pappbd. 191s, | 50:- |
014026 | Tan, Amy Hundra hemliga förnimmelser Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1997. Pappband. 316s, skomsl. orig.titel The hundred secret senses (1995) | 40:- |
004574 | Taylor, Ph. A. Första andra tredje gången Örebro:Lindqvists Förlag, 1952. Hft. 173s, nött, namnt. | 40:- |
014038 | Tey, Josephine A shilling for candles - Inspector Grant´s first case London:Pan Books, 1960. Pocket. 188s, 3rd printing | 40:- |
025756 | Tey, Josephine En gammal skandal Stockholm:Aldus Bonnier, 1961. Pocket. 162s, orig.titel The daughter of Time (1959) Delfin nr 38, nött | 40:- |
031847 | Tey, Josephine Oskulden bedrar Stockholm:Berghs Pocket, 1987. Pocket. 272s, orig.titel The franchise affair (1960) namnt. | 40:- |
020101 | Tey, Josephine The man in the Queue - An inspector Grant mystery. London:Pan, 1973. Pocket. 205s, namnt. | 40:- |
014037 | Tey, Josephine The singing sands London:Pan Books, 1959. Pocket. 187s | 40:- |
014040 | Thayer, James Stewart Pursuit - The hunt is on London:Penguin Books, 1988. Pocket. 401s, | 40:- |
028380 | Theorin, Johan Nattfåk Stockholm:W & W, 2008. 230x150 mm. Pappband. 383s, skomsl, ou | 70:- |
026829 | Thomas, Craig Alla katter grå Stockholm:Bonniers, 1990. Pappband. 417s, orig titel All the grey cats (1988) skomsl | 50:- |
024451 | Thomas, Craig Björnens tårar Stockholm:Forum, 1988. Ills pappb. 514s, orig titel The bear's tears (1985) | 50:- |
014042 | Thomas, Craig Björnens tårar Stockholm:Månpocket, 1987. Pocket. 514s, orig titel The bear's tears (1985) | 40:- |
014043 | Thomas, Craig Havsleoparden Stockholm:Månpocket, 1987. Pocket. 379s, orig titel Sea Leopard (1981) | 40:- |
014044 | Thomas, Craig Havsleoparden Stockholm:Forum, 1981. Ills.pappbd. 379s, orig titel Sea Leopard (1981) | 50:- |
015874 | Thomas, Craig Operation Vargdödaren Stockholm:Forum, 1984. Pappband. 359s, orig titel Wolfsbane (1978) skomsl | 50:- |
004573 | Thomas, Craig Uppdrag Firefox Stockholm:Forum, 1980. Pocket. 355s, orig titel Firefox (1977) | 40:- |
004580 | Thomas, Ross Kinesens chans Höganäs:Bra Böcker, 1990. Pappband. 357s, skomsl. orig.titel Chinaman's chance (1978) | 50:- |
030438 | Thomas, Ross Törnesnåret Höganäs:Bra Böcker, 1990. Pappband. 298s, skomsl. orig.titel Briarpatch(1984), ex libris | 50:- |
016966 | Tjerneld, Staffan De vassa tänderna Stockholm:Norstedt, 1956. Hft. 223s, ou | 50:- |
017390 | Tjerneld, Staffan Röd Amaryllis Stockholm:Norstedts Förlag, 1951. Hft. 262s, ou | 50:- |
016968 | Tjerneld, Staffan Röd Amaryllis Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Pappband. 255s, | 50:- |
004582 | Trampe, Poul-Henrik Attentat! Stockholm:Bokförlaget Plus, 1980. Pappband. 212s, skomsl. | 40:- |
014045 | Traver, Robert Anatomy of a Murder New York:St Martin's Press , 1958. Clryggbd. 437s, skomsl. | 50:- |
004585 | Treat, Lawrence En för alla Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1958. Pappband. 253s, skomsl. namnt. orig.titel Weep for a Wanton (1958) | 50:- |
004575 | Tree, Gregory Fallet Sally Shaw Stockholm:Lindqvists Förlag, 1952. Hft. 252s, orig.titel The case against butterfly. mindre skada rygg | 40:- |
029740 | Trenter, Stieg Aldrig näcken Stockholm:Bonniers, 1953. Hft. 266s, uppl 20-25:e tusendet nött omsl. | 60:- |
026756 | Trenter, Stieg Dockan till Samarkand Stockholm:Aldus Bonnier, 1968. Pocket. 197s, Delfin D 300 | 40:- |
025950 | Trenter, Stieg Dockan till Samarkand Stockholm:Aldus Bonnier, 1959. Ills.clbd. 254s, skomsl med mindre revor | 50:- |
026850 | Trenter, Stieg Dvärgarna Stockholm:Albert Bonniers, 1963. Hft. 194s, skada rygg | 50:- |
027272 | Trenter, Stieg Dvärgarna Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1963. Pappband. 194s, ou, skomsl | 50:- |
013379 | Trenter, Stieg Dvärgarna Stockholm:Albert Bonniers, 1968. Pocket. 180s, tejpad rygg. | 40:- |
026783 | Trenter, Stieg Eld i håg Stockholm:Aldus/Bonnier, 1968. Pocket. 215s, Delfin D301 | 40:- |
016921 | Trenter, Stieg Farlig fåfänga Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1949. Klotryggband. 254s, | 50:- |
013043 | Trenter, Stieg Farlig fåfänga Stockholm:Alb. Bonniers, 1988. Pappband. 293s, skomsl, 64:e-68:e tusendet | 50:- |
010932 | Trenter, Stieg Farlig fåfänga Stockholm:Alb. Bonniers, 1965. Pocket. 221s, Zebra bok nr 202 | 40:- |
016845 | Trenter, Stieg Färjkarlen Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1961. Clbd. 217s, | 50:- |
016844 | Trenter, Stieg Färjkarlen Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1961. Hft. 217s, 1:a uppl. | 50:- |
012396 | Trenter, Stieg Guldgåsen Stockholm:Albert Bonnier, 1966. Ills.pappbd. 217s, skomsl. ngt nött | 50:- |
013444 | Trenter, Stieg Guldgåsen Stockholm:Albert Bonnier, 1964. Halvklotband. 217s, båda omslagen medbundna, främre omsl. med några små väck. Fint band | 70:- |
029862 | Trenter, Stieg I dag röd .. Stockholm:Albert Bonnier, 1952. klotryggband. 239s, namnt. | 60:- |
019383 | Trenter, Stieg I dag röd .. Stockholm:Albert Bonnier, 1952. Hft. 236s, mindre skada rygg. | 60:- |
013334 | Trenter, Stieg Ingen kan hejda döden Stockholm:Wahlströms, 1954. Pappband. 254s, skomsl med revor. (Stig Trenters debutbok utg.1943)) namntetik. | 40:- |
012154 | Trenter, Stieg Ingen kan hejda döden Stockholm:Wahlströms, 1995. Ills.pappbd. 254s, "Stig Trenters debutbok" | 50:- |
012397 | Trenter, Stieg Ingen kan hejda döden Stockholm:Wahlströms, 1963. Ills.pappbd. 253s, skomsl | 50:- |
016846 | Trenter, Stieg Kalla Handen Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 221s, ou | 50:- |
026478 | Trenter, Stieg Kalla Handen Stockholm:Bonniers, 1957. Klotband. 221s, ou, skadatt skyddsomslag | 60:- |
026851 | Trenter, Stieg Kalla Handen Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 185s, | 40:- |
029818 | Trenter, Stieg Lek, Lilla Louise! Stockholm:Albert Bonnier, 1950. Hft. 330s, ou. namnt. mindre veck främre omslag. | 70:- |
026852 | Trenter, Stieg Lysande landning Stockholm:Alb. Bonniers, 1982. Pappband. 297s, skomsl, | 50:- |
030133 | Trenter, Stieg Narr på nocken Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1956. Hft. 243s, ou | 60:- |
026760 | Trenter, Stieg Narr på nocken Stockholm:Aldus Bonnier, 1969. Pocket. 189s, Zebra bok 246 | 40:- |
016924 | Trenter, Stieg Narr på nocken Stockholm:Alb. Bonniers, 1960. Pappband. 247s, | 50:- |
024576 | Trenter, Stieg Narr på nocken Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1956. Hft. 243s, 30:e - 36:e tusendet | 60:- |
016901 | Trenter, Stieg Ristat i sten Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1952. Hft. 258s, ou | 60:- |
013380 | Trenter, Stieg Ristat i sten Stockholm:Albert Bonniers, 1966. Pocket. 190s, tejpad rygg. | 40:- |
012395 | Trenter, Stieg Roparen Stockholm:Alb. Bonniers, 1978. Pappband. 244s, skomsl | 50:- |
025951 | Trenter, Stieg Roparen Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1955. Pappband. 325s, 36-37:e tusendet, skomsl | 50:- |
026761 | Trenter, Stieg Roparen Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 244s | 40:- |
019361 | Trenter, Stieg Roparen Stockholm:Alb. Bonniers, 1954. Hft. 325s, 1:a uppl., nött | 70:- |
026853 | Trenter, Stieg Rosenkavaljeren Stockholm:Albert Bonnier, 1969. Pappband. 219s, | 60:- |
013336 | Trenter, Stieg Rosenkavaljeren Stockholm:Albert Bonnier, 1967. Clbd. 197s, skomsl. | 70:- |
023194 | Trenter, Stieg Rosenkavaljeren Stockholm:Albert Bonnier, 1967. Hft. 197s, ou, mindre fuktfl. försättsblad | 50:- |
030134 | Trenter, Stieg Sjöjungfrun Stockholm:Alb. Bonniers, 1966. Hft. 212s, ou | 70:- |
010941 | Trenter, Stieg Sjöjungfrun Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1969. Clbd. 221s, skomsl. nött | 40:- |
011016 | Trenter, Stieg Sjöjungfrun Stockholm:Alb. Bonniers, 1966. Clbd. 212s, ou | 70:- |
016925 | Trenter, Stieg Skuggan Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Pappband. 188s, ex libris | 60:- |
010940 | Trenter, Stieg Skuggan Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1960. Hft. 203s, 1:a utg. | 70:- |
031848 | Trenter, Stieg Som man ropar... Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1968. Pocket. 221s, Zebra 184, nött | 40:- |
022592 | Trenter, Stieg Sturemordet Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1962. Hft. 209s, 1:a utg. | 60:- |
013880 | Trenter, Stieg Sturemordet Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1964. Ills.pappbd. 218s, skomsl med mindre revor. | 50:- |
016899 | Trenter, Stieg Sturemordet Stockholm:Alb. Bonniers, 1962. Pappband. 209s, ou, skomsl | 70:- |
013456 | Trenter, Stieg Tiga är silver Stockholm:Albert Bonnier, 1955. Pappband. 288s, skomsl, båda omslagen medbundna. Välv. | 100:- |
013445 | Trenter, Stieg Tiga är silver Stockholm:Aldus Bonnier, 1973. Pocket. 227s, Delfin 302, namnt. | 40:- |
016618 | Trenter, Stieg Tiga är silver Stockholm:Albert Bonnier, 1955. Hft. 288s, veck på främre pärm. | 60:- |
016927 | Trenter, Stieg Tiga är silver Stockholm:Albert Bonnier, 1958. Pappband. 243s, skomsl, | 60:- |
024575 | Trenter, Stieg Tolfte knappen Stockholm:Albert Bonnier, 1965. Hft. 219s, ou | 60:- |
010928 | Trenter, Stieg Tragiskt Telegram Stockholm:Albert Bonnier, 1952. Hft. 238s, Trumfserien, ou | 70:- |
031849 | Trenter, Stieg Tragiskt Telegram Stockholm:Albert Bonnier, 1964. Pocket. 252s, Delfin D129 | 40:- |
031850 | Trenter, Stieg Tragiskt Telegram Stockholm:Albert Bonnier, 1952. Klotryggband. 238s, Trumfserien, ou | 70:- |
026757 | Trenter, Stieg Träff i helfigur Stockholm:Aldus Bonnier, 1966. Pocket. 335s, Delfinbok nr D242 | 40:- |
016632 | Trenter, Ulla De dödas lott Stockholm:Bonniers, 1978. Pappband. 203s, skomsl | 40:- |
016617 | Trenter, Ulla Drakblodet Stockholm:Albert Bonnier, 1976. Pappband. 255s, skomsl. | 40:- |
004588 | Trenter, Ulla Drakblodet Stockholm:Albert Bonnier, 1978. Clbd. 255s, Svalan-bok | 40:- |
011018 | Trenter, Ulla Döda rummet Stockholm:Albert Bonnier, 1983. Clbd. 226s, Svalan-bok, skomsl, namnt. | 40:- |
016571 | Trenter, Ulla En gång är ingen gång Stockholm:Alb. Bonniers, 1979. Pappband. 231s, | 40:- |
011019 | Trenter, Ulla Gästen Stockholm:Bonniers, 1978. Pocket. 201s, Delfinserien 575 | 40:- |
016800 | Trenter, Ulla Gästen Stockholm:Bonniers, 1971. Pappband. 201s, skomsl. ou | 50:- |
011020 | Trenter, Ulla Gästen Stockholm:Bonniers, 1973. Clbd. 201s, Svalan bok | 40:- |
029863 | Trenter, Ulla Kartan Stockholm:Alb. Bonniers, 1979. Pappband. 215s, ou | 50:- |
031851 | Trenter, Ulla Kedjan Stockholm:Bonniers, 1973. Pappband. 214s, skomsl, ou | 50:- |
011021 | Trenter, Ulla Kungens lilla piga Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Hft. 196s, 1:a utg. | 50:- |
016802 | Trenter, Ulla Kungens lilla piga Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Pappband. 196s, skomsl. ou . | 50:- |
011022 | Trenter, Ulla Odjuret Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1970. Pappband. 197s, | 40:- |
017325 | Trenter, Ulla Påfågeln Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1969. Hft. 193s, ou | 40:- |
016920 | Trenter, Ulla Påfågeln Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1971. Skinnband. 193s, skomsl | 40:- |
011024 | Trenter, Ulla Rika barn leka häst Stockholm:Alb. Bonniers, 1985. Clbd. 219s, Svalan bok | 40:- |
011023 | Trenter, Ulla Skatten Stockholm:Alb. Bonniers, 1972. Clbd. 202s, Svalan bok | 40:- |
017347 | Trenter, Ulla Sov i ro Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1974. Pappband. 196s, ou, skomsl | 40:- |
011025 | Trenter, Ulla Tigerhajen Stockholm:Alb. Bonniers, 1975. Hft. 233s, 1:a utg, delv. ouppskuren | 50:- |
016919 | Trenter, Ulla Tigerhajen Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1977. Pappband. 233s, | 40:- |
004577 | Trew, Anthony Två timmar före mörkret Stockholm:Reader´s Digest, 1970. Hft. 149s, Sammandrag av "Two hours to Darkness", ills. sv/v | 30:- |
014388 | Trevanian Uppdrag Eiger Höganäs:Bra Böcker, 1974. Pappband. 258s, skomsl | 50:- |
003079 | Truman, Margaret Mord i Georgetown. Höganäs:Bra Spänning, 1988. Pappband. 293s. skomsl. orig.titel Murder in Georgetown | 40:- |
004579 | Truss, Seldon The hunterstone outrage London:Thornton Butterworth ltd, 1931. Clbd. 286s, | 70:- |
004576 | Turow, Scott Bindande bevis Stockholm:Bonniers, 1991. Pappband. 522s, skomsl. orig.titel The Burden of Proof (1990) | 50:- |
018747 | Tursten, Helene Den krossade tanghästen - lovande deckardebut! Göteborg:Alfabeta-Anamma, 2003. Pocket. 381s, 4:e tryckningen, | 40:- |
017387 | Tyre, Nedra Hon kom för att stanna Stockholm:Clatos Förlag, 1960. Hft. 224s, orig.titel Death of an intruder | 40:- |
020020 | Tyrer, Walter Inget ont om mördaren Stockholjm:Gebers Förlag, 1959. Hft. 260s, orig titel Such friends are dangerous. | 50:- |
020994 | Uhnak, Dorothy Lag och ordning. "en frän skildring av tre generationer New York-poliser. Stockholm:Norstedt, 1974. Hft. 342s, orig.titel Law and order (1973) | 40:- |
028845 | Unefäldt, Gösta Polisen som vägrade ge upp Stockholm:Carlssons, 1998. Pocket. 255s, | 40:- |
018867 | Unefäldt, Valter Råttan på repet... Stockholm:Bonniers, 1974. Hft. 188s, ou | 60:- |
017104 | Upfield, Arthur I laga ordning Stockholm:Lindqvists Förlag, 1976. Pappband. 242s, skomsl orig.titel Murder must wait (1953) | 40:- |
014195 | Upfield, Arthur Man of two Tribes Harmondsworth:Penguin, 1960. Pocket. 219s, | 40:- |
017392 | Upward, Allen Dominoklubben Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1931. Hft. 222s, nött omslag | 40:- |
027836 | Wade, Henry Ett fall till döds Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1957. Hft. 325s, orig.titel A dying fall, | 50:- |
030177 | Wahlberg, Karin flickan med majblommorna Stockholm:W & W, 2004. Pappband. 372s, ou, skomsl | 50:- |
014199 | Wahlén, Ingvar Skräcken gör mördaren Stockholm:LT:s förlag, 1955. Hft. 219s, | 50:- |
004800 | Wahlén, Ingvar Skräcken gör mördaren Stockholm:LTs förlag, 1955. 200x130 mm. Hft. 219s Tryck: Ronzo Boktryckeri | 50:- |
016615 | Wahlöö, Per Lastbilen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1964. Pappband. 249s, | 50:- |
014196 | Wahlöö, Per Mord på 31:a våningen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1966. Ills.pappbd. 221s, | 50:- |
016722 | Wahlöö, Per Mord på 31:a våningen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1964. Pappband. 221s, | 50:- |
014197 | Wahlöö, Per Mord på 31:a våningen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1964. Hft. 221s, 1:a utg. delvis uouppsk. | 70:- |
014198 | Wahlöö, Per Stålsprånget Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1970. Ills.pappbd. 211s, skomsl. | 50:- |
016723 | Wahlöö, Per Uppdraget Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Pappband. 233s, skomsl ou | 50:- |
016737 | Wall, Bengt V. Döden har egen nyckel Stockholm:Tidens Bokklub, 1960. Pappband. 227s, skomsl. | 50:- |
016614 | Wall, Christian Hemligheten på Almnäs Stockholm:Nordiska Förlaget, 1915. Hft. 127s, volym 312, tryckt på träfritt papper Ernfried Nybergs Boktryckeri Stockholm | 90:- |
004602 | Wallace, Edgar Again Sanders London:Hodder & Stoughton Ltd, Hft. 128s | 50:- |
014200 | Wallace, Edgar Again the ringer London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 315s, | 50:- |
014201 | Wallace, Edgar Angivaren Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1930. Hft. 232s, originalets titel The Squeaker. främre omsl. delvis loss, nött | 40:- |
014202 | Wallace, Edgar Angivaren Stockholm:Lindqvists Förlag, 1936. Hft. 223s, originalets titel The Squeaker. namnt. | 50:- |
014203 | Wallace, Edgar Blixten spelar hasard Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1931. Hft. 95s, | 50:- |
027833 | Wallace, Edgar Dörren med de sju låsen Stockholm:Lindqvists Förlag, 1936. Hft. 222s, orig.titel The door with seven locks, tejplagad rygg | 40:- |
014207 | Wallace, Edgar Gröna Bågskytten Höganäs:Bra Böcker, 1981. Imit.skbd. 245s, orig.titel The Green Archer (1923), skomsl. | 50:- |
016616 | Wallace, Edgar Kommissarie Sanders Stockholm:Lindqvists Förlag, 1936. Clbd. 211s, främre omsl. medbundet. originalets titel Sanders of the River. | 60:- |
016801 | Wallace, Edgar Mannen på Carlton Stockholm:Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1943. Hft. 190s, orig.titel The man at the Carlton | 50:- |
014210 | Wallace, Edgar Nästet "Gyllene Östern" Stockholm:Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1941. Hft. 192s, orig.titel The Green Archer, namnt. | 50:- |
014211 | Wallace, Edgar Sedelbrevet Stockholm:Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1943. Hft. 192s, orig.titel The Calendar | 50:- |
027839 | Wallace, Edgar Sedelbrevet Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1932. Hft. 192s, orig.titel The Calendar, tejplagad | 50:- |
014213 | Wallace, Edgar The Crimson Circle London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 320s, | 50:- |
014212 | Wallace, Edgar The Ringer London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 320s, | 50:- |
027879 | Walsh, J.M. Kleopatras nål Stockholm:B. Wahlström, 1931. Hft. 239s, mindre reva nedre del rygg | 50:- |
004609 | Walsh, Thomas Nattlig vaka Stockholm:Lindqvists Förlag, 1956. Hft. 192s, orig titel Night Watch, försättsbl. sönder nedre hörn borta. | 40:- |
031852 | Wambaugh, Joseph Domen Stockholm:Månpocket, Pocket. 422s, orig.titel The Onion Field | 40:- |
004596 | van de Wetering, Janwillem Jerikorosen Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 248s, orig.titel Buitelkruid (1976) skomsl. | 40:- |
014346 | van de Wetering, Janwillem Massakern i Maine Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 221s, orig.titel The Maine Massacre (1979) skomsl. | 40:- |
014347 | van de Wetering, Janwillem Skenbilder Höganäs:Bra Deckare, 1983. Pappband. 203s, orig.titel The Mind-Murders (1981) skomsl. | 40:- |
014348 | van de Wetering, Janwillem Skuggan vid floden Höganäs:Bra Deckare, 1985. Pappband. 227s, orig.titel The Corpse on the Dike (1976) skomsl. | 40:- |
004346 | van Gulik, Robert De kinesiska guldmorden Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1962. Hft. 198s, ouppsk. | 80:- |
025954 | van Gulik, Robert De kinesiska sylmorden. Med åtta illustrationer tecknade i kinesisk stil av författaren Lund:Ellerströms, 1989. Hft. 205s, + innehållsförteckning. Översättning, efterskrift och noter av Hans-Uno Bengtsson. stämpel recensionsex. | 70:- |
004519 | van Rijndt, Philippe Kardinalens hemlighet Malmö:Richters Förlag AB, 1985. Pappband. 359s, orig.titel Samaritan (1983) skomsl. | 50:- |
030924 | van Rijndt, Philippe Sista anrop till Berlin Stockholm:Forum, 1989. 230x160 mm. Clbd. 506s. Originaltitel: Last Message to Berlin | 50:- |
004601 | Warner, Douglas En angivares död Stockholm:Berghs, 1962. Hft. 203s, originalets titel The deaht of a snout. | 40:- |
020018 | Watson, Colin Ensamma hjärtans klubb Stockholjm:Forum, 1975. Pappband. 186s, skomsl orig titel Lonelyheart 4122 (1967) | 50:- |
004603 | Waugh, Hillary Born Victim London:Pan Books, 1965. Pocket. 191s, Pan X414 | 40:- |
014333 | Waugh, Hillary Döden i Grottan Stockholm:W & W, 1968. Pocket. 187s, orig.titel Death and circumstances (1963). svarta serien nr 22 | 40:- |
014334 | Waugh, Hillary Dödens lammunge Stockholm:W & W, 1969. Pocket. 170s, orig.titel Born victim (1962) svarta serien nr 30 | 40:- |
014335 | Waugh, Hillary När festen är slut Stockholm:W & W, 1967. Pocket. 204s, orig.titel End of a party (1966) svarta serien nr 17 | 40:- |
004591 | Vazques-Figuera, Alberto Slavinnan Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 367s, orig.titel Ashanti (1974) skomsl. | 50:- |
014337 | Wentworth, Patricia The gazebo Harmondsworth:Penguin, 1965. Pocket. 239s, Penguin C1596 | 40:- |
004590 | Verner, Gerald Han kallades Connor Stockholm:Idé och Form förlag, 1942. Hft. 206s, namnt. | 50:- |
014339 | Verner, Gerald Tecknet Norrköping:Sörlins Förlag, 1949. Hft. 247s, orig.titel The Token | 50:- |
026590 | Verner, Gerald Themsenligan Norrköping:Sörlins Förlag, 1948. Hft. 252s, orig.titel The River Men | 40:- |
004607 | West, Morris L Babels torn Stockholm:Alb. Bonniers, 1971. Pappband. 318s, orig titel The tower of Babel (1968) skomsl. | 50:- |
014343 | West, Morris L Tystnadens dotter Stockholm:Alb. Bonniers, 1965. Ills.pappbd. 253s orig.titel Daughter of Silence (1961) skomsl, namnt. | 50:- |
004606 | Westerlund, Staffan Institutet Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 249s, skomsl. | 40:- |
023551 | Westlake, Donald E. Barnsligt enkelt Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1975. Clbd. 205s. orig titel Jimmy the kid (1974) skomsl, | 50:- |
025605 | Westlake, Donald E. Brottsplats Brooklyn Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 228s, orig.titel Levine (1984 ) skomsl. | 50:- |
025192 | Westlake, Donald E. Dansen kring Guldprästen Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1983. Pappband. 286s, orig.titel Dancing Aztecs (1976) skomsl. | 50:- |
019504 | Westlake, Donald E. Den heta stenen. Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1974. Clbd. 228s. orig titel The Hot Rock (1970) Svalan nr 223. | 40:- |
025191 | Westlake, Donald E. En tavla för mycket Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1980. Pappband. 218s. orig titel Nobody's perfect (1977) skomsl med mindre revor | 50:- |
025604 | Westlake, Donald E. gott uppförande Stockholm:Bra Spänning, 1988. Pappband. 285s, orig.titel Good Behavior (1985 ) skomsl. | 50:- |
026658 | Westlake, Donald E. Hjälp dom har satt mig på kåken! Stockholm:Bonniers, 1975. Hft. 203s, originalets titel Help I am being held prisoner (1974) | 70:- |
026916 | Wheatley, Dennis Betalt - kvitteras Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1965. Hft. 205s, orig.titel Bill for the use of a body (1964) delvis loss främre fals. | 50:- |
004600 | Wheatley, Dennis Liv eller död Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1957. Hft. 346s, orig.titel The Ka of Gifford Hillary | 60:- |
016611 | Wheatley, Dennis Liv eller död Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1961. Hft. 418s, orig.titel The Satanist (1960) | 50:- |
029731 | Wheatley, Dennis Ondskans makter Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1967. Hft. 487s, orig.titel They used dark Forces (1967) namnt. | 60:- |
016727 | Wheatley, Dennis Satans Utsände Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1961. Clryggbd. 418s, orig.titel The Satanist (1960) | 60:- |
014349 | Wheatley, Dennis Spionen i Stambul Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 260s, orig.titel The Eunuch of Stambul | 50:- |
017384 | Wheatley, Dennis Tillträde förbudet Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1942. Biblioteksband. 346s, orig.titel The forbidden territory, slitage fläck | 40:- |
017100 | White, Lionel Huset på K Street Höganäs:Bra Böcker, 1968. Pappband. 203s, skomsl | 40:- |
020603 | Vickers, Roy Kanske ett mord Stockholm:Berghs, 1957. Hft. 256s, orig.titel Murdering Mr Velfrage, namnt. | 50:- |
027207 | Widmark, Håkan Mord och inga visor Stockholm:Bonniers, 1953. Hft. 201s, ou | 50:- |
019639 | Wilde, Oscar Lord Arthur Savile's Crime and other Stories London:Unicorn Press, 1948. Clbd. 255s, skomsl med nedre delen av rygg borta. | 60:- |
026347 | Williams, Charles Okänd kvinna sökes Stockholm:Albert Bonniers, 1960. Pocket. 172s, Zebra nr 112 | 40:- |
004599 | Williams, Eric Tunneln Stockholm:Wahlströms, 1994. Ills.pappbd. 320s, orig titel The Tunnel (1951) | 50:- |
016759 | Williams, Valentine The clue of the rising moon London:Hodder & Stoughton Ltd, 1937. Dek.röda clbd. 311s, skomsl med revor. | 60:- |
014350 | Williams, Valentine The Fox Prowls London:Hodder & Stoughton Ltd, 1941. Dek.röda clbd. 283s, | 50:- |
031853 | Winge, Peter Död åt Linda Stockholm:Wennerbergs Förlag, 1955. Hft. 219s, | 50:- |
004592 | Volkoff, Vladimir Major Popovs omvändelse , spionroman Höganäs:Bra Böcker, 1982. Pappband. 451s, franska originalets titel Le Retournement (1979) skomsl. | 40:- |
013376 | Von Horn, Charles Helen Waldron - äventyrerskan. Detektiv-Journalen nr 23 Stockholm:AB Romantidning, 1942. Tidskrift. 58s, ill. omslag i färg | 40:- |
004608 | Wood, Bari Skuggornas hus Stockholm:Richters Förlag AB, 1988. Pappband. 359s, skomsl. orig.titel Amy Girl (1987) | 40:- |
028847 | Woods, Christopher En duva mot döden Stockholm:W & W, 1984. Pappband. 210s, orig titel A Dove against Death (1983) | 50:- |