Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Deckare (Q-Ö)

   
Uppdaterad: 2010-02-25
Förkortningar...
ID Bok Pris
014022
Symons, Julian
The man whose dreams came true
London:Pan Books, 1971. Pocket. 221s.
40:-
014023
Symons, Julian
The paper chase
London:Fontana Books, 1966. Pocket. 221s.
40:-
031737
Süskind, Patrick
Parfymen. Berättelsen om en mördare
Stockholm:W & W, 1986. Pappband. 244s, skomsl
60:-
017702
Söderström, Ole
Skottet mot grand Hõtel
Stockholm:Gebers, 1945. Hft. 200s, veck på omslag.
60:-
020552
Sörmark, Sven
De objudna
Stockholm:Forum, 1975. Pappband. 140s,
50:-
014039
'T Hart, Maarten
Kronvittnet
Stockholm:Atlantis, 1989. Ills.pappbd. 191s,
50:-
014026
Tan, Amy
Hundra hemliga förnimmelser
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1997. Pappband. 316s, skomsl. orig.titel The hundred secret senses (1995)
40:-
004574
Taylor, Ph. A.
Första andra tredje gången
Örebro:Lindqvists Förlag, 1952. Hft. 173s, nött, namnt.
40:-
014038
Tey, Josephine
A shilling for candles - Inspector Grant´s first case
London:Pan Books, 1960. Pocket. 188s, 3rd printing
40:-
025756
Tey, Josephine
En gammal skandal
Stockholm:Aldus Bonnier, 1961. Pocket. 162s, orig.titel The daughter of Time (1959) Delfin nr 38, nött
40:-
031847
Tey, Josephine
Oskulden bedrar
Stockholm:Berghs Pocket, 1987. Pocket. 272s, orig.titel The franchise affair (1960) namnt.
40:-
020101
Tey, Josephine
The man in the Queue - An inspector Grant mystery.
London:Pan, 1973. Pocket. 205s, namnt.
40:-
014037
Tey, Josephine
The singing sands
London:Pan Books, 1959. Pocket. 187s
40:-
014040
Thayer, James Stewart
Pursuit - The hunt is on
London:Penguin Books, 1988. Pocket. 401s,
40:-
028380
Theorin, Johan
Nattfåk
Stockholm:W & W, 2008. 230x150 mm. Pappband. 383s, skomsl, ou
70:-
026829
Thomas, Craig
Alla katter grå
Stockholm:Bonniers, 1990. Pappband. 417s, orig titel All the grey cats (1988) skomsl
50:-
024451
Thomas, Craig
Björnens tårar
Stockholm:Forum, 1988. Ills pappb. 514s, orig titel The bear's tears (1985)
50:-
014042
Thomas, Craig
Björnens tårar
Stockholm:Månpocket, 1987. Pocket. 514s, orig titel The bear's tears (1985)
40:-
014043
Thomas, Craig
Havsleoparden
Stockholm:Månpocket, 1987. Pocket. 379s, orig titel Sea Leopard (1981)
40:-
014044
Thomas, Craig
Havsleoparden
Stockholm:Forum, 1981. Ills.pappbd. 379s, orig titel Sea Leopard (1981)
50:-
015874
Thomas, Craig
Operation Vargdödaren
Stockholm:Forum, 1984. Pappband. 359s, orig titel Wolfsbane (1978) skomsl
50:-
004573
Thomas, Craig
Uppdrag Firefox
Stockholm:Forum, 1980. Pocket. 355s, orig titel Firefox (1977)
40:-
004580
Thomas, Ross
Kinesens chans
Höganäs:Bra Böcker, 1990. Pappband. 357s, skomsl. orig.titel Chinaman's chance (1978)
50:-
030438
Thomas, Ross
Törnesnåret
Höganäs:Bra Böcker, 1990. Pappband. 298s, skomsl. orig.titel Briarpatch(1984), ex libris
50:-
016966
Tjerneld, Staffan
De vassa tänderna
Stockholm:Norstedt, 1956. Hft. 223s, ou
50:-
017390
Tjerneld, Staffan
Röd Amaryllis
Stockholm:Norstedts Förlag, 1951. Hft. 262s, ou
50:-
016968
Tjerneld, Staffan
Röd Amaryllis
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1956. Pappband. 255s,
50:-
004582
Trampe, Poul-Henrik
Attentat!
Stockholm:Bokförlaget Plus, 1980. Pappband. 212s, skomsl.
40:-
014045
Traver, Robert
Anatomy of a Murder
New York:St Martin's Press , 1958. Clryggbd. 437s, skomsl.
50:-
004585
Treat, Lawrence
En för alla
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1958. Pappband. 253s, skomsl. namnt. orig.titel Weep for a Wanton (1958)
50:-
004575
Tree, Gregory
Fallet Sally Shaw
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1952. Hft. 252s, orig.titel The case against butterfly. mindre skada rygg
40:-
029740
Trenter, Stieg
Aldrig näcken
Stockholm:Bonniers, 1953. Hft. 266s, uppl 20-25:e tusendet nött omsl.
60:-
026756
Trenter, Stieg
Dockan till Samarkand
Stockholm:Aldus Bonnier, 1968. Pocket. 197s, Delfin D 300
40:-
025950
Trenter, Stieg
Dockan till Samarkand
Stockholm:Aldus Bonnier, 1959. Ills.clbd. 254s, skomsl med mindre revor
50:-
026850
Trenter, Stieg
Dvärgarna
Stockholm:Albert Bonniers, 1963. Hft. 194s, skada rygg
50:-
027272
Trenter, Stieg
Dvärgarna
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1963. Pappband. 194s, ou, skomsl
50:-
013379
Trenter, Stieg
Dvärgarna
Stockholm:Albert Bonniers, 1968. Pocket. 180s, tejpad rygg.
40:-
026783
Trenter, Stieg
Eld i håg
Stockholm:Aldus/Bonnier, 1968. Pocket. 215s, Delfin D301
40:-
016921
Trenter, Stieg
Farlig fåfänga
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1949. Klotryggband. 254s,
50:-
013043
Trenter, Stieg
Farlig fåfänga
Stockholm:Alb. Bonniers, 1988. Pappband. 293s, skomsl, 64:e-68:e tusendet
50:-
010932
Trenter, Stieg
Farlig fåfänga
Stockholm:Alb. Bonniers, 1965. Pocket. 221s, Zebra bok nr 202
40:-
016845
Trenter, Stieg
Färjkarlen
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1961. Clbd. 217s,
50:-
016844
Trenter, Stieg
Färjkarlen
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1961. Hft. 217s, 1:a uppl.
50:-
012396
Trenter, Stieg
Guldgåsen
Stockholm:Albert Bonnier, 1966. Ills.pappbd. 217s, skomsl. ngt nött
50:-
013444
Trenter, Stieg
Guldgåsen
Stockholm:Albert Bonnier, 1964. Halvklotband. 217s, båda omslagen medbundna, främre omsl. med några små väck. Fint band
70:-
029862
Trenter, Stieg
I dag röd ..
Stockholm:Albert Bonnier, 1952. klotryggband. 239s, namnt.
60:-
019383
Trenter, Stieg
I dag röd ..
Stockholm:Albert Bonnier, 1952. Hft. 236s, mindre skada rygg.
60:-
013334
Trenter, Stieg
Ingen kan hejda döden
Stockholm:Wahlströms, 1954. Pappband. 254s, skomsl med revor. (Stig Trenters debutbok utg.1943)) namntetik.
40:-
012154
Trenter, Stieg
Ingen kan hejda döden
Stockholm:Wahlströms, 1995. Ills.pappbd. 254s, "Stig Trenters debutbok"
50:-
012397
Trenter, Stieg
Ingen kan hejda döden
Stockholm:Wahlströms, 1963. Ills.pappbd. 253s, skomsl
50:-
016846
Trenter, Stieg
Kalla Handen
Stockholm:Bonniers, 1957. Hft. 221s, ou
50:-
026478
Trenter, Stieg
Kalla Handen
Stockholm:Bonniers, 1957. Klotband. 221s, ou, skadatt skyddsomslag
60:-
026851
Trenter, Stieg
Kalla Handen
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 185s,
40:-
029818
Trenter, Stieg
Lek, Lilla Louise!
Stockholm:Albert Bonnier, 1950. Hft. 330s, ou. namnt. mindre veck främre omslag.
70:-
026852
Trenter, Stieg
Lysande landning
Stockholm:Alb. Bonniers, 1982. Pappband. 297s, skomsl,
50:-
030133
Trenter, Stieg
Narr på nocken
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1956. Hft. 243s, ou
60:-
026760
Trenter, Stieg
Narr på nocken
Stockholm:Aldus Bonnier, 1969. Pocket. 189s, Zebra bok 246
40:-
016924
Trenter, Stieg
Narr på nocken
Stockholm:Alb. Bonniers, 1960. Pappband. 247s,
50:-
024576
Trenter, Stieg
Narr på nocken
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1956. Hft. 243s, 30:e - 36:e tusendet
60:-
016901
Trenter, Stieg
Ristat i sten
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1952. Hft. 258s, ou
60:-
013380
Trenter, Stieg
Ristat i sten
Stockholm:Albert Bonniers, 1966. Pocket. 190s, tejpad rygg.
40:-
012395
Trenter, Stieg
Roparen
Stockholm:Alb. Bonniers, 1978. Pappband. 244s, skomsl
50:-
025951
Trenter, Stieg
Roparen
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1955. Pappband. 325s, 36-37:e tusendet, skomsl
50:-
026761
Trenter, Stieg
Roparen
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1968. Pocket. 244s
40:-
019361
Trenter, Stieg
Roparen
Stockholm:Alb. Bonniers, 1954. Hft. 325s, 1:a uppl., nött
70:-
026853
Trenter, Stieg
Rosenkavaljeren
Stockholm:Albert Bonnier, 1969. Pappband. 219s,
60:-
013336
Trenter, Stieg
Rosenkavaljeren
Stockholm:Albert Bonnier, 1967. Clbd. 197s, skomsl.
70:-
023194
Trenter, Stieg
Rosenkavaljeren
Stockholm:Albert Bonnier, 1967. Hft. 197s, ou, mindre fuktfl. försättsblad
50:-
030134
Trenter, Stieg
Sjöjungfrun
Stockholm:Alb. Bonniers, 1966. Hft. 212s, ou
70:-
010941
Trenter, Stieg
Sjöjungfrun
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1969. Clbd. 221s, skomsl. nött
40:-
011016
Trenter, Stieg
Sjöjungfrun
Stockholm:Alb. Bonniers, 1966. Clbd. 212s, ou
70:-
016925
Trenter, Stieg
Skuggan
Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Pappband. 188s, ex libris
60:-
010940
Trenter, Stieg
Skuggan
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1960. Hft. 203s, 1:a utg.
70:-
031848
Trenter, Stieg
Som man ropar...
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1968. Pocket. 221s, Zebra 184, nött
40:-
022592
Trenter, Stieg
Sturemordet
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1962. Hft. 209s, 1:a utg.
60:-
013880
Trenter, Stieg
Sturemordet
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1964. Ills.pappbd. 218s, skomsl med mindre revor.
50:-
016899
Trenter, Stieg
Sturemordet
Stockholm:Alb. Bonniers, 1962. Pappband. 209s, ou, skomsl
70:-
013456
Trenter, Stieg
Tiga är silver
Stockholm:Albert Bonnier, 1955. Pappband. 288s, skomsl, båda omslagen medbundna. Välv.
100:-
013445
Trenter, Stieg
Tiga är silver
Stockholm:Aldus Bonnier, 1973. Pocket. 227s, Delfin 302, namnt.
40:-
016618
Trenter, Stieg
Tiga är silver
Stockholm:Albert Bonnier, 1955. Hft. 288s, veck på främre pärm.
60:-
016927
Trenter, Stieg
Tiga är silver
Stockholm:Albert Bonnier, 1958. Pappband. 243s, skomsl,
60:-
024575
Trenter, Stieg
Tolfte knappen
Stockholm:Albert Bonnier, 1965. Hft. 219s, ou
60:-
010928
Trenter, Stieg
Tragiskt Telegram
Stockholm:Albert Bonnier, 1952. Hft. 238s, Trumfserien, ou
70:-
031849
Trenter, Stieg
Tragiskt Telegram
Stockholm:Albert Bonnier, 1964. Pocket. 252s, Delfin D129
40:-
031850
Trenter, Stieg
Tragiskt Telegram
Stockholm:Albert Bonnier, 1952. Klotryggband. 238s, Trumfserien, ou
70:-
026757
Trenter, Stieg
Träff i helfigur
Stockholm:Aldus Bonnier, 1966. Pocket. 335s, Delfinbok nr D242
40:-
016632
Trenter, Ulla
De dödas lott
Stockholm:Bonniers, 1978. Pappband. 203s, skomsl
40:-
016617
Trenter, Ulla
Drakblodet
Stockholm:Albert Bonnier, 1976. Pappband. 255s, skomsl.
40:-
004588
Trenter, Ulla
Drakblodet
Stockholm:Albert Bonnier, 1978. Clbd. 255s, Svalan-bok
40:-
011018
Trenter, Ulla
Döda rummet
Stockholm:Albert Bonnier, 1983. Clbd. 226s, Svalan-bok, skomsl, namnt.
40:-
016571
Trenter, Ulla
En gång är ingen gång
Stockholm:Alb. Bonniers, 1979. Pappband. 231s,
40:-
011019
Trenter, Ulla
Gästen
Stockholm:Bonniers, 1978. Pocket. 201s, Delfinserien 575
40:-
016800
Trenter, Ulla
Gästen
Stockholm:Bonniers, 1971. Pappband. 201s, skomsl. ou
50:-
011020
Trenter, Ulla
Gästen
Stockholm:Bonniers, 1973. Clbd. 201s, Svalan bok
40:-
029863
Trenter, Ulla
Kartan
Stockholm:Alb. Bonniers, 1979. Pappband. 215s, ou
50:-
031851
Trenter, Ulla
Kedjan
Stockholm:Bonniers, 1973. Pappband. 214s, skomsl, ou
50:-
011021
Trenter, Ulla
Kungens lilla piga
Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Hft. 196s, 1:a utg.
50:-
016802
Trenter, Ulla
Kungens lilla piga
Stockholm:Alb. Bonniers, 1968. Pappband. 196s, skomsl. ou .
50:-
011022
Trenter, Ulla
Odjuret
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1970. Pappband. 197s,
40:-
017325
Trenter, Ulla
Påfågeln
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1969. Hft. 193s, ou
40:-
016920
Trenter, Ulla
Påfågeln
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1971. Skinnband. 193s, skomsl
40:-
011024
Trenter, Ulla
Rika barn leka häst
Stockholm:Alb. Bonniers, 1985. Clbd. 219s, Svalan bok
40:-
011023
Trenter, Ulla
Skatten
Stockholm:Alb. Bonniers, 1972. Clbd. 202s, Svalan bok
40:-
017347
Trenter, Ulla
Sov i ro
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1974. Pappband. 196s, ou, skomsl
40:-
011025
Trenter, Ulla
Tigerhajen
Stockholm:Alb. Bonniers, 1975. Hft. 233s, 1:a utg, delv. ouppskuren
50:-
016919
Trenter, Ulla
Tigerhajen
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1977. Pappband. 233s,
40:-
004577
Trew, Anthony
Två timmar före mörkret
Stockholm:Reader´s Digest, 1970. Hft. 149s, Sammandrag av "Two hours to Darkness", ills. sv/v
30:-
014388
Trevanian
Uppdrag Eiger
Höganäs:Bra Böcker, 1974. Pappband. 258s, skomsl
50:-
003079
Truman, Margaret
Mord i Georgetown.
Höganäs:Bra Spänning, 1988. Pappband. 293s. skomsl. orig.titel Murder in Georgetown
40:-
004579
Truss, Seldon
The hunterstone outrage
London:Thornton Butterworth ltd, 1931. Clbd. 286s,
70:-
004576
Turow, Scott
Bindande bevis
Stockholm:Bonniers, 1991. Pappband. 522s, skomsl. orig.titel The Burden of Proof (1990)
50:-
018747
Tursten, Helene
Den krossade tanghästen - lovande deckardebut!
Göteborg:Alfabeta-Anamma, 2003. Pocket. 381s, 4:e tryckningen,
40:-
017387
Tyre, Nedra
Hon kom för att stanna
Stockholm:Clatos Förlag, 1960. Hft. 224s, orig.titel Death of an intruder
40:-
020020
Tyrer, Walter
Inget ont om mördaren
Stockholjm:Gebers Förlag, 1959. Hft. 260s, orig titel Such friends are dangerous.
50:-
020994
Uhnak, Dorothy
Lag och ordning. "en frän skildring av tre generationer New York-poliser.
Stockholm:Norstedt, 1974. Hft. 342s, orig.titel Law and order (1973)
40:-
028845
Unefäldt, Gösta
Polisen som vägrade ge upp
Stockholm:Carlssons, 1998. Pocket. 255s,
40:-
018867
Unefäldt, Valter
Råttan på repet...
Stockholm:Bonniers, 1974. Hft. 188s, ou
60:-
017104
Upfield, Arthur
I laga ordning
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1976. Pappband. 242s, skomsl orig.titel Murder must wait (1953)
40:-
014195
Upfield, Arthur
Man of two Tribes
Harmondsworth:Penguin, 1960. Pocket. 219s,
40:-
017392
Upward, Allen
Dominoklubben
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1931. Hft. 222s, nött omslag
40:-
027836
Wade, Henry
Ett fall till döds
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1957. Hft. 325s, orig.titel A dying fall,
50:-
030177
Wahlberg, Karin
flickan med majblommorna
Stockholm:W & W, 2004. Pappband. 372s, ou, skomsl
50:-
014199
Wahlén, Ingvar
Skräcken gör mördaren
Stockholm:LT:s förlag, 1955. Hft. 219s,
50:-
004800
Wahlén, Ingvar
Skräcken gör mördaren
Stockholm:LTs förlag, 1955. 200x130 mm. Hft. 219s Tryck: Ronzo Boktryckeri
50:-
016615
Wahlöö, Per
Lastbilen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1964. Pappband. 249s,
50:-
014196
Wahlöö, Per
Mord på 31:a våningen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1966. Ills.pappbd. 221s,
50:-
016722
Wahlöö, Per
Mord på 31:a våningen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1964. Pappband. 221s,
50:-
014197
Wahlöö, Per
Mord på 31:a våningen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1964. Hft. 221s, 1:a utg. delvis uouppsk.
70:-
014198
Wahlöö, Per
Stålsprånget
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1970. Ills.pappbd. 211s, skomsl.
50:-
016723
Wahlöö, Per
Uppdraget
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Pappband. 233s, skomsl ou
50:-
016737
Wall, Bengt V.
Döden har egen nyckel
Stockholm:Tidens Bokklub, 1960. Pappband. 227s, skomsl.
50:-
016614
Wall, Christian
Hemligheten på Almnäs
Stockholm:Nordiska Förlaget, 1915. Hft. 127s, volym 312, tryckt på träfritt papper Ernfried Nybergs Boktryckeri Stockholm
90:-
004602
Wallace, Edgar
Again Sanders
London:Hodder & Stoughton Ltd, Hft. 128s
50:-
014200
Wallace, Edgar
Again the ringer
London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 315s,
50:-
014201
Wallace, Edgar
Angivaren
Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1930. Hft. 232s, originalets titel The Squeaker. främre omsl. delvis loss, nött
40:-
014202
Wallace, Edgar
Angivaren
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1936. Hft. 223s, originalets titel The Squeaker. namnt.
50:-
014203
Wallace, Edgar
Blixten spelar hasard
Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1931. Hft. 95s,
50:-
027833
Wallace, Edgar
Dörren med de sju låsen
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1936. Hft. 222s, orig.titel The door with seven locks, tejplagad rygg
40:-
014207
Wallace, Edgar
Gröna Bågskytten
Höganäs:Bra Böcker, 1981. Imit.skbd. 245s, orig.titel The Green Archer (1923), skomsl.
50:-
016616
Wallace, Edgar
Kommissarie Sanders
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1936. Clbd. 211s, främre omsl. medbundet. originalets titel Sanders of the River.
60:-
016801
Wallace, Edgar
Mannen på Carlton
Stockholm:Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1943. Hft. 190s, orig.titel The man at the Carlton
50:-
014210
Wallace, Edgar
Nästet "Gyllene Östern"
Stockholm:Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1941. Hft. 192s, orig.titel The Green Archer, namnt.
50:-
014211
Wallace, Edgar
Sedelbrevet
Stockholm:Hasselgrens Förlagsbokhandel, 1943. Hft. 192s, orig.titel The Calendar
50:-
027839
Wallace, Edgar
Sedelbrevet
Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1932. Hft. 192s, orig.titel The Calendar, tejplagad
50:-
014213
Wallace, Edgar
The Crimson Circle
London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 320s,
50:-
014212
Wallace, Edgar
The Ringer
London:Hodder & Stoughton Ltd, Clbd. 320s,
50:-
027879
Walsh, J.M.
Kleopatras nål
Stockholm:B. Wahlström, 1931. Hft. 239s, mindre reva nedre del rygg
50:-
004609
Walsh, Thomas
Nattlig vaka
Stockholm:Lindqvists Förlag, 1956. Hft. 192s, orig titel Night Watch, försättsbl. sönder nedre hörn borta.
40:-
031852
Wambaugh, Joseph
Domen
Stockholm:Månpocket, Pocket. 422s, orig.titel The Onion Field
40:-
004596
van de Wetering, Janwillem
Jerikorosen
Höganäs:Bra Deckare, 1984. Pappband. 248s, orig.titel Buitelkruid (1976) skomsl.
40:-
014346
van de Wetering, Janwillem
Massakern i Maine
Höganäs:Bra Deckare, 1980. Pappband. 221s, orig.titel The Maine Massacre (1979) skomsl.
40:-
014347
van de Wetering, Janwillem
Skenbilder
Höganäs:Bra Deckare, 1983. Pappband. 203s, orig.titel The Mind-Murders (1981) skomsl.
40:-
014348
van de Wetering, Janwillem
Skuggan vid floden
Höganäs:Bra Deckare, 1985. Pappband. 227s, orig.titel The Corpse on the Dike (1976) skomsl.
40:-
004346
van Gulik, Robert
De kinesiska guldmorden
Stockholm:Alb. Bonniers Förlag, 1962. Hft. 198s, ouppsk.
80:-
025954
van Gulik, Robert
De kinesiska sylmorden. Med åtta illustrationer tecknade i kinesisk stil av författaren
Lund:Ellerströms, 1989. Hft. 205s, + innehållsförteckning. Översättning, efterskrift och noter av Hans-Uno Bengtsson. stämpel recensionsex.
70:-
004519
van Rijndt, Philippe
Kardinalens hemlighet
Malmö:Richters Förlag AB, 1985. Pappband. 359s, orig.titel Samaritan (1983) skomsl.
50:-
030924
van Rijndt, Philippe
Sista anrop till Berlin
Stockholm:Forum, 1989. 230x160 mm. Clbd. 506s. Originaltitel: Last Message to Berlin
50:-
004601
Warner, Douglas
En angivares död
Stockholm:Berghs, 1962. Hft. 203s, originalets titel The deaht of a snout.
40:-
020018
Watson, Colin
Ensamma hjärtans klubb
Stockholjm:Forum, 1975. Pappband. 186s, skomsl orig titel Lonelyheart 4122 (1967)
50:-
004603
Waugh, Hillary
Born Victim
London:Pan Books, 1965. Pocket. 191s, Pan X414
40:-
014333
Waugh, Hillary
Döden i Grottan
Stockholm:W & W, 1968. Pocket. 187s, orig.titel Death and circumstances (1963). svarta serien nr 22
40:-
014334
Waugh, Hillary
Dödens lammunge
Stockholm:W & W, 1969. Pocket. 170s, orig.titel Born victim (1962) svarta serien nr 30
40:-
014335
Waugh, Hillary
När festen är slut
Stockholm:W & W, 1967. Pocket. 204s, orig.titel End of a party (1966) svarta serien nr 17
40:-
004591
Vazques-Figuera, Alberto
Slavinnan
Höganäs:Bra Spänning, 1982. Pappband. 367s, orig.titel Ashanti (1974) skomsl.
50:-
014337
Wentworth, Patricia
The gazebo
Harmondsworth:Penguin, 1965. Pocket. 239s, Penguin C1596
40:-
004590
Verner, Gerald
Han kallades Connor
Stockholm:Idé och Form förlag, 1942. Hft. 206s, namnt.
50:-
014339
Verner, Gerald
Tecknet
Norrköping:Sörlins Förlag, 1949. Hft. 247s, orig.titel The Token
50:-
026590
Verner, Gerald
Themsenligan
Norrköping:Sörlins Förlag, 1948. Hft. 252s, orig.titel The River Men
40:-
004607
West, Morris L
Babels torn
Stockholm:Alb. Bonniers, 1971. Pappband. 318s, orig titel The tower of Babel (1968) skomsl.
50:-
014343
West, Morris L
Tystnadens dotter
Stockholm:Alb. Bonniers, 1965. Ills.pappbd. 253s orig.titel Daughter of Silence (1961) skomsl, namnt.
50:-
004606
Westerlund, Staffan
Institutet
Höganäs:Bra Spänning, 1983. Pappband. 249s, skomsl.
40:-
023551
Westlake, Donald E.
Barnsligt enkelt
Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1975. Clbd. 205s. orig titel Jimmy the kid (1974) skomsl,
50:-
025605
Westlake, Donald E.
Brottsplats Brooklyn
Stockholm:Bonniers, 1986. Pappband. 228s, orig.titel Levine (1984 ) skomsl.
50:-
025192
Westlake, Donald E.
Dansen kring Guldprästen
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1983. Pappband. 286s, orig.titel Dancing Aztecs (1976) skomsl.
50:-
019504
Westlake, Donald E.
Den heta stenen.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1974. Clbd. 228s. orig titel The Hot Rock (1970) Svalan nr 223.
40:-
025191
Westlake, Donald E.
En tavla för mycket
Stockholm:Albert Bonniers Förlag., 1980. Pappband. 218s. orig titel Nobody's perfect (1977) skomsl med mindre revor
50:-
025604
Westlake, Donald E.
gott uppförande
Stockholm:Bra Spänning, 1988. Pappband. 285s, orig.titel Good Behavior (1985 ) skomsl.
50:-
026658
Westlake, Donald E.
Hjälp dom har satt mig på kåken!
Stockholm:Bonniers, 1975. Hft. 203s, originalets titel Help I am being held prisoner (1974)
70:-
026916
Wheatley, Dennis
Betalt - kvitteras
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1965. Hft. 205s, orig.titel Bill for the use of a body (1964) delvis loss främre fals.
50:-
004600
Wheatley, Dennis
Liv eller död
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1957. Hft. 346s, orig.titel The Ka of Gifford Hillary
60:-
016611
Wheatley, Dennis
Liv eller död
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1961. Hft. 418s, orig.titel The Satanist (1960)
50:-
029731
Wheatley, Dennis
Ondskans makter
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1967. Hft. 487s, orig.titel They used dark Forces (1967) namnt.
60:-
016727
Wheatley, Dennis
Satans Utsände
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1961. Clryggbd. 418s, orig.titel The Satanist (1960)
60:-
014349
Wheatley, Dennis
Spionen i Stambul
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1950. Hft. 260s, orig.titel The Eunuch of Stambul
50:-
017384
Wheatley, Dennis
Tillträde förbudet
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1942. Biblioteksband. 346s, orig.titel The forbidden territory, slitage fläck
40:-
017100
White, Lionel
Huset på K Street
Höganäs:Bra Böcker, 1968. Pappband. 203s, skomsl
40:-
020603
Vickers, Roy
Kanske ett mord
Stockholm:Berghs, 1957. Hft. 256s, orig.titel Murdering Mr Velfrage, namnt.
50:-
027207
Widmark, Håkan
Mord och inga visor
Stockholm:Bonniers, 1953. Hft. 201s, ou
50:-
019639
Wilde, Oscar
Lord Arthur Savile's Crime and other Stories
London:Unicorn Press, 1948. Clbd. 255s, skomsl med nedre delen av rygg borta.
60:-
026347
Williams, Charles
Okänd kvinna sökes
Stockholm:Albert Bonniers, 1960. Pocket. 172s, Zebra nr 112
40:-
004599
Williams, Eric
Tunneln
Stockholm:Wahlströms, 1994. Ills.pappbd. 320s, orig titel The Tunnel (1951)
50:-
016759
Williams, Valentine
The clue of the rising moon
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1937. Dek.röda clbd. 311s, skomsl med revor.
60:-
014350
Williams, Valentine
The Fox Prowls
London:Hodder & Stoughton Ltd, 1941. Dek.röda clbd. 283s,
50:-
031853
Winge, Peter
Död åt Linda
Stockholm:Wennerbergs Förlag, 1955. Hft. 219s,
50:-
004592
Volkoff, Vladimir
Major Popovs omvändelse , spionroman
Höganäs:Bra Böcker, 1982. Pappband. 451s, franska originalets titel Le Retournement (1979) skomsl.
40:-
013376
Von Horn, Charles
Helen Waldron - äventyrerskan. Detektiv-Journalen nr 23
Stockholm:AB Romantidning, 1942. Tidskrift. 58s, ill. omslag i färg
40:-
004608
Wood, Bari
Skuggornas hus
Stockholm:Richters Förlag AB, 1988. Pappband. 359s, skomsl. orig.titel Amy Girl (1987)
40:-
028847
Woods, Christopher
En duva mot döden
Stockholm:W & W, 1984. Pappband. 210s, orig titel A Dove against Death (1983)
50:-
 
Åter till toppen