| Uppdaterad: 2009-04-19 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
025810 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth " Nattens drottning " Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1941. 250x180 mm. Hclbd. 318s ill. färgplanscher. Båda omsl. medbundet | 60:- |
025776 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth "Glad och god skall människan vara" - och stark. Allegori i bilder och ord över ett gammalt svårläst tema. Folkupplaga Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1948. 210x140 mm. Clryggbd. 190s ill. färgplanscher. Skomsl. 2:a tryckningen | 50:- |
025775 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth "Glad och god skall människan vara" - och stark. Allegori i bilder och ord över ett gammalt svårläst tema. Folkupplaga Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1943. 210x140 mm. Clryggbd. 190s ill. färgplanscher. Bandet kantstött. Förtejpad namnt | 50:- |
025768 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Den rika vardagen Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1931. 250x180 mm. Ills.pappbd. 60s ill färgplanscher. 1:a uppl. Bandet något nött | 50:- |
025769 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Den rika vardagen Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1931. 250x180 mm. Ills.pappbd. 60s ill färgplanscher. 2:a uppl. Namnt | 50:- |
025809 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Historier om gamla människor och unga Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1930. 250x180 mm. Ills.pappband. 217s ill. färgplanscher. Främre omsl. medbundet. Bandet något solkigt | 50:- |
025804 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Hjältar och hjältedåd Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1933. 250x180 mm. 163s ill. färgplanscher. Brunt hfrbd. Rikt guldornerad rygg. Något nött. Främre omsl. medbundet | 70:- |
025803 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Hjältar och hjältedåd Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1933. 250x180 mm. Ills.pappband. 163s ill. färgplanscher. Bandet något rökskadat. Främre omsl. medbundet | 50:- |
025767 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Hustru. Ett minnesmärke Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1951. 250x190 mm. Clryggbd. 172s ill färgplanscher. Båda skomsl. medbundna. Bandet något nött | 50:- |
025772 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Hök, får jag låna dina vingar? Ett stycke sanning, skriftligt och foografiskt dokumenterat Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1940. 250x190 mm. Ills.pappband. 382s ills. sv/v. Trasigt och solkigt skomsl | 50:- |
025802 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Kronan. Berättelse från senare hälften av 1800-talet Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1938. 250x180 mm. 303s ill. färgplanscher. 2:a uppl. Brunt halvskinnband med 6 upphöjda bind. Exlibris. Främre omsl. medbundet | 70:- |
025801 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Kronan. Berättelse från senare hälften av 1800-talet Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1937. 250x190 mm. Ills.pappband. 303s ill. färgplanscher. 1:a uppl. Fint band. Främre omsl. medbundet | 50:- |
025805 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Livets och årets festdagar i bilder och ord Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1928. 250x180 mm. Ills.pappband. 43s ill. färgplanscher. 2:a uppl. Främre omsl. medbundet | 50:- |
008182 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Lovsång till träorkester Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1935. 250x180 mm. Ills.pappbd. 62s ill färgplanscher | 50:- |
025771 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Lovsång till vardagen. Den rika vardagen. Lovsång till träorkester. Folkupplaga Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1950. 220x140 mm. Hft. 110s ill färgplanscher | 50:- |
025806 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Människan och klockorna Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1939. 250x180 mm. 222s ill. färgplanscher. Grönt hfrbd. med fem upphöjda bind. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Båda omsl. medbundna | 80:- |
025807 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Människan och klockorna Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1939. 250x180 mm. Ills.pappband. 222s ill. färgplanscher. Namnt. Bertil Åstrand. Främre omsl. medbundet | 50:- |
025808 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Människan och klockorna Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1939. 250x180 mm. Clbd. 222s ill. färgplanscher. Främre omsl. medbundet | 50:- |
025811 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Oväntad revolt Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1949. 250x180 mm. Hft. 111s ill. färgplanscher | 50:- |
025800 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Samlingsband innehållande: Värendsmän. Värendskvinnor. Livets och årets festdagar Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 260x190 mm. Hfrbd. 51, 21, 43s. ill färg. Samtliga främre omslag medbundna. Blått hfrbd med 5 upphöjda bind och övre gulsnitt. Marmorerade pärmpapper. Bandet lite nött. Bundet av Nord. Kompaniet N.B.A. Bokb. AB, 1931 | 90:- |
025780 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Se människan. Livsfragment Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1943. 250x180 mm. Clryggbd. 280s ill. färgplanscher. 2:a uppl. Omsl. medbundna. Namnt | 80:- |
025779 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Se människan. Livsfragment Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1943. 250x180 mm. Clryggbd. 280s ill. färgplanscher. 1:a uppl. Omsl. medbundna. Namnt. Bandet något nött | 80:- |
025777 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Sången Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1947. 250x180 mm. Clryggbd. 202s ill. färgplanscher. 1:a uppl. Omsl. medbundna. Exlibris: Forssgren. Bandet något solkigt | 50:- |
025778 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Sången Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1948. 250x180 mm. Clryggbd. 202s ill. färgplanscher. 2:a uppl. Omsl. medbundna. Namnt | 50:- |
025774 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Tre högtider Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1945. 250x180 mm. Hft. 233s ill. färgplanscher | 50:- |
025770 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendsfolk. Värendskvinnor-Värendsmän-Livets och årets festdagar. Folkupplaga Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1948. 220x140 mm. Hft. 111s ill färgplanscher. Ouppskuren | 50:- |
025765 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendskvinnor i bilder och ord. Långasjö socken i bilder och ord Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1927. 250x180 mm. Ills.pappband. 21s ill färgpl. 3:e upplagan. Namnt | 50:- |
025764 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendskvinnor i bilder och ord. Långasjö socken i bilder och ord Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1926. 250x180 mm. Ills.pappband. 21s ill färgpl. 1:a upplagan | 50:- |
025763 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendskvinnor i bilder och ord. Långasjö socken i bilder och ord Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1932. 250x180 mm. Ills.pappband. 21s ill färgpl. 5:e upplagan | 50:- |
025766 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendsmän i bilder och ord. Långasjö socken i bilder och ord Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1927. 250x180 mm. Ills.pappbd. 51s ill färgpl. 1:a upplagan. Bandet nött | 70:- |
008181 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendsmän i bilder och ord. Långasjö socken i bilder och ord Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1927. 250x180 mm. Ills.pappbd. 51s ill färgpl. 2:a upplagan. | 50:- |
025773 | Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Väven Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1936. 250x180 mm. Clbd. 192s ill. färgplanscher. Främre omsl. medbundet | 50:- |