Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Företags- och industrihistoria

   
Uppdaterad: 2008-12-01
Förkortningar...
ID Bok Pris
027568
"Gesällprovet". En minnesskrift utgiven med anledning av Nässjö-Tryckeriet AB:s 25-års jubileum, 1 april 1948
Nässjö:1948. 300x220 mm. Clbd. (40)s ill sv/v och färg
90:-
027537
33 bilder- en rundvandring hos Kockum-Verken i Kallinge och Ronneby
Ill.FotoK.W. Gullers. Stockholm:1945. 250x180 mm. Ringhäftad. (30)s genom ill med sv/v fotografier. Främre omsl. löst
80:-
027515
60 år i industrins tjänst 1907-1967. Stickler-bolagen
Stockholm:1967. 210x300 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v Tryck: Modin-Tryck
60:-
027614
AB Max Sievert 1882-1957, 75 år
Stockholm:1957. 250x180 mm. Hft. 30s ill sv/v Tryck: Esselte
60:-
003423
Affärsverken genom tiderna. En dokumentation i ord och bild. Norrköpings Kommunala Affärsverk
Norrköping:1979. 265x210 mm. Hft. 112s ill sv/v Tryck: AB Trycksaker.
90:-
023590
Aktiebolaget Eug. Wingård 1889-1949. Minnesskrift
1949. 250x170 mm. Ills.pappband. 96s ill sv/v Tryck: Sydsvenska Dagbladet
60:-
027527
Aktiebolaget J.G. Ljungbergs Metallfabrik i Jönköping 60 år
Jönköping:1949. 240x180 mm. Klammerhft. 15s ill sv/v Tryck: Länstryckeriaktiebolaget
60:-
027508
Aktiebolaget Möbellås tjugofem år. Eskilstuna
Eskilstuna:1943. 290x220 mm. Hft. ill sv/v och färg Tryck: Esselte
80:-
027544
Aktiebolaget O. Mustad & Son, Göteborg. Broschyr över nitbroddar
Göteborg:290x200 mm. Klammerhft. 18s ill sv/v Tryck: Skandia-Tryckeriet. Något fuktskadad. 1940-talet ?
80:-
027529
Aktiebolaget P.E. Östlunds Maskinfabrik, Kungsör. Historien om hur uppfinnaranda och företagsamhet skapat en stor svensk industri
Eskilstuna:1943. 290x210 mm. Hft. 31s ill sv/v Tryck: Esselte
80:-
025308
Aktiebolaget Siefvert & Fornander, Kalmar. En minnesskrift 1877-1952
Kalmar:1952. 260x180 mm. 54s ill sv/v Tryck: Barometern. Klar för inbindning främre omsl. är med
80:-
007551
Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet 1887-1987. En återblick på femtio års verksamhet
1987. 270x230 mm. Clbd. Del 1. 1887-1937.191s Faksimil av 1937 års upplaga förutom persongalleriet. Del 2. 1937-1987. 239s. Ill sv/v och färg. Papperskasett
90:-
027575
Aktiebolaget Upsala Valskvarn med dotterföretag 25 år
Stockholm:1939. 290x210 mm. Dek. pappbd. 24s ill sv/v Tryck: Esselte
70:-
018236
Biskopens ring. Saga och sanning om en svensk storindustri. Med hälsningar från AB Åtvidabergs Industrier
Åtvidaberg:1946. 200x140 mm. Ills.clryggband. 22s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri, Stockholm. Reklambroschyren saknas
60:-
025692
Bland hattar och capeliner. Aktiebolaget Norrköpings Strå- & Filthattfabrik femtio år
Norrköping:1949. 210x150 mm. Hft. 45s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta, Göteborg.
90:-
027608
Bultfabriks-Aktiebolaget Hallstahammar 1873-1943. En bultsmedja som vuxit till en världsindustri. Särtryck ur Industritidningen Norden nr 41, 1943
Stockholm:1943. 220x140 mm. Klammerhft. 28s ill sv/v Tryck: Esselte
70:-
015783
Butiken, biträdet, kunden
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1937. 200x140 mm. Clbd. 292s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Handlar om hur en Konsumbutik skall se ut och skötas
70:-
027523
Byggnadsingeniör Reinhold Gustafsson 10 år
Stockholm:1967. 250x210 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v och färg Tryck: Esselte
40:-
027504
Bönnelyche & Thuröe Aktiebolag 1874-1949
Malmö:1949. 290x210 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v Tryck: Stenström & Bartelson
70:-
027573
De första hundra åren 1873-1973. Atlas Copco AB
Växjö:1973. 300x210 mm. Hft. 110s ill sv/vTryck: Davidsons
70:-
020421
De lärde i Lund. Några synpunkter på byggande och boende. En bok utgiven av SIAB med anledning av företagets 25-årsjubileum
Stockholm:1970. 210x140 mm. Clbd. 94s ill sv/v Tryck: Esselte
40:-
027674
Den andra boken om Hovslätt. Bl.a. Järnvägen och Hovslätts station. John Kilian och busslinjen Jönköping-Smål. Taberg. Bårarps by. Röret, ett bergsmans- och kronohemmans historia. Per J Rösiö och Hagaberg. Hulans kvarn. Britanniametallfabriken "Skeakvarn"
Jönköping:Hovslätts Hembygdsförening, 1980. 210x140 mm. Hft. 134s ill sv/v Tryck: Tabergs Boktryckeri. Även oM. Jönköpings Pappfabrik. Hofslätts Mek. Snickerifabrik
80:-
004949
Den Danske Landmandsbank. Hypotek- og vekselbank aktieselskab 1871-1921
Köpenhamn:1921. 250x180 mm. 438s+bilagor och diagram. namnt.Tegningar til friser, vignetter, initialbogstaver samt bind udförte af Vald. Andersen. Tryck: Hertz's Bogtryckeri. Fint guldpräglat band
80:-
027582
Det var en gång en smedja. Minnesskrift utgiven med anledning av AB Färe Armaturfabriks trettioårsjubileum
Göteborg:1950. 250x180 mm. Dek.pappband. 47s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Klippt skomsl
80:-
002061
E. Merck. Darmstadt.
Darmstadt:Merck, 1937. 280x240 mm. Hft. 90s. Bilddel. Kartor. Facsimiler av äldre handlingar medbundna. Färgbilder.Släkttavla. Skyddsomslaget lite trasigt på framsidan.Tryck: H.L. Brönners Druckerei, Frankfurt/M. Bokbinderi: L.C. Wittich´sche Hofbuchdruckerei, Darmstadt.
140:-
008350
Efter 70 år. En minnesskrift med anledning av Adolf Bratt & Co:s sjuttioårsjubileum
Göteborg:1947. 260x180 mm. Ills.pappbd. 52s ill sv/v Tryck: Wezäta. Även om Rederiaktiebolaget Götha och Lödöse Varf. Bror Schalanders namnstämpel
100:-
024822
Eksjö Sparbank 1835-1935. Minnesskrift med anledning av sparbankens hundraårsjubileum
Eksjö:1936. 290x210 mm. Hft. 101s ill sv/v Tryck: Eksjö-Tidningen. Omsl. något naggade
160:-
027567
En anrik tingest. En bok om borsten och en bortsindustris historia. Utgiven i anledning av Aktiebolaget Husqvarna Bortsfabriks 50-årsjubileum
Stockholm:1946. 300x220 mm. Dek. pappbd. 72s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Något nött band
80:-
005936
En bok om Saab-Scania
Stockholm:1987. 280x220 mm. Clbd. 167s ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Produktion: Streiffert & Co Bokförlag, Stockholm. fint ex. skomsl
50:-
011794
En Industri, som vunnit efterföljd eller "Förklädnad och skyddande likhet". Aftryck ur Kemiska Notiser
Stockholm:1888. 230x150 mm. Hft. 7s ill med bilder på 111 efterrapningar av Jönköpings Tändsticksfabriks etiketter. Tryck: K.L. Beckman. Omslagen något slitna
150:-
026288
En liten orientering över våra tillverkningar CEJ. Aktiebolaget C.E. Johansson. Broschyr nr 117
Eskilstuna:1946. 120x180 mm. Klammerhft. 47s ill med sv/v fotografier. Tryck: Hanssons Tryckeriaktiebolag
60:-
027530
En modern järnaffär. Ragnar Frunck 1828-1938
Stockholm:1938. 280x210 mm. Klammerhft. (24)s ill sv/v Tryck: Sätherlund & Krook
80:-
027546
En serie sjukhus. Åkeshov, Vårberg, Solberga. Yngve Kullenberg Byggnadsaktiebolag
Stockholm:1970. 210x210 mm. Klammerhft. (24)s ill sv/v och färg Tryck: AB Spiraltryck
40:-
027545
En serie sjukhus. Åkeshov, Vårberg, Solberga. Yngve Kullenberg Byggnadsaktiebolag
Stockholm:1970. 210x210 mm. Klammerhft. (24)s ill sv/v och färg Tryck: AB Spiraltryck
40:-
007639
En verksamhet i jordbrukets tjänst 1891-1941. Minnesskrift från Allmänna Svenska Utsädesaktiebolaget, Svalöf
Malmö:1941. 240x170 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: Skånska Litografiska AB. Skomsl. Upplaga 5000 ex
50:-
026291
Eskilstuna Jernmanufaktur Aktiebolag. Företagspresentation på ryska
Stockholm:1915. 300x230 mm. Klammerhft. 7s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullbergs Boktryckeri
120:-
025627
Ett djärvt industriellt initiativ. Örebro pappersbruk och dess historia 1901-1951
Örebro:1951. 300x210 mm. Dek.linnebd. 208s ill sv/v och färg kartor utv tabeller etc. Tryck: Esselte
180:-
027615
Ett sekel med F.A. Stenmans. AB F.A. Stenmans Låsfabrik, Eskilstuna 1849-1949
Göteborg:1949. 260x180 mm. Hft. 24s ill sv/v. Planscher. Tryck: Wezäta
80:-
027528
Fabriken som tillverkar ytor. Flinlings Nickel- och Nysilverfabrik 1893-1943. Ett halvsekelsjubileum
Stockholm:1943. 250x180 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v Tryck: Esselte
80:-
027534
Flaskposten. Personaltidning inom AB Stockholms Bryggerier med dotterföretag. N3 3, 1934. Bl.a Hammars Glasbruk 100 år
Stockholm:1934. 300x210 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Emil Kihlström. Solkigt ex
70:-
027521
Från fiber till tågvirke. En varuhandbok från Wahlbecks. Bl.a. Beskrivs arbeten på tågvirke
Stockholm:1949. 300x210 mm. Clryggbd. 102s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström
90:-
026425
Från Montezumas Tenochtitlan till Viskafors
Göteborg:1945. 260x190 mm. Hft. 89s ill sv/v Tryck: Oscar Isacson. Handlar om Skandinaviska Gummi AB i Viskafors. Exlibris: Richard Leo Dick Berg
110:-
027697
Från Wenström till Amtrak. Profiler och händelser ur ASEAs historia
Västerås:ASEA, 1983. 270x240 mm. Ills.pappband. 92s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla
60:-
027607
Förvaltningsaktiebolaget Ratos. Årsredovisning och Revisionsberättelse för år 1968
Stockholm:1969. 230x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Esselte
50:-
003399
Genom ett brovalv. Glimtar från staden där vägarna möts. Utgiven till Gustafsson & Görtz AB:s 60 års jubileum.
Örebro:1962. 215x145 mm. Ills. pappbd.. 145s ill sv/v. Tryck: Littorin Lydén Boktryckeri. Band: Aug. Holmbergs Bokbinderi. Uppl. 2000 ex.
50:-
027535
Gjuteriaktiebolaget Fundator, Sundbyberg. 30 års pressgjutning
Stockholm:1945. 300x210 mm. Hft. ill sv/v Tryck: Caslon Press Boktryckeri. Företaget grundades i Skara. Flyttade sedan till Lidköping för att därifrån flytta till Stockholm. Inlagan lös. Omsl. med revor
90:-
027512
Granit och Beton AB 1910-1950
Stockholm:1950. 250x170 mm. Ills.pappb.. 55s ill sv/v Tryck: Esselte. Nr 1185 av 2000 num. ex. Pärmarna något nötta
60:-
027541
Gretsch-Unitas GMBH 1907-1957, 50 Jahre
Frankfurt am Main:1957. 250x190 mm. Clbd. 50s ill sv/v
80:-
027619
Gunnebo Bruks AB. Welding Electrodes. Katalog
Halmstad:1960. 210x150 mm. Klammerhft. 14s ill sv/v Tryck: Meijels
50:-
027758
Götaströms bruk 1672-1896. Åkdonstillverkningen i Skillingaryd från 1850-talet fram till våra dagar. Kompendiet utarbetat av ABF:s hembygdscirkel 1958-1959
Skillingaryd:1959. 300x210 mm. Hft. 49,23s. ill med ett 30-tal sv/v fotografier. Karta. Innehåll: Götaströms bruk; Historisk översikt, urkundsamling, personalia, artiklar, intervjuer, kartläggning. Skillingaryds Åkdonstillverkning; Historik, artiklar, intervjuer, kartläggning av smedjorna och andra industrier som arbetade för åkdonstillverkningen. Något nött
400:-
004980
Götaverken 1841-1941
Göteborg:1941. 310x230 mm. Hft. 163s ill sv/v Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri
150:-
027565
Hackman & Co 1790-1965
Helsingfors:1965. 280x210 mm. Dek. clbd. 129s ill sv/v och färg. Naggat skomsl
90:-
027564
Henrik Gahns Aktiebolag, Upsala 80 år. En modern industri i en gammal stad
Stockholm:1947. 300x210 mm. Dek. clryggbd. 55s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr
90:-
003422
Holmens Bruk i dagens Sverige. Ett bildsvep
Norrköping:Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag, 1959. 300x210 mm. Pappband. 62s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Övre guldsnitt
90:-
027551
Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag, Norrköping
Stockholm:1945. 300x210 mm. Hfrbd. 70s ill sv/v Tryck: Åhlén & Åkerlund. Bandet något nött
80:-
027737
Holmens Bruks- och Fabriksaktiebolag, Norrköping
Göteborg:1931. 300x230 mm. Ills.pappband. 95s ill sv/v Tryck. Wald. Zachrissons. Text på engelska, franska och spanska. Nr 45 av 200 nr.ex. Något nötta pärmar
90:-
027736
Holmens Bruks- och Fabriksaktiebolag, Norrköping. Särtryck ur: Sveriges Handel och Industri i ord och bild
Stockholm:1905. 300x220 mm. Klammerhft. 6s ill sv/v Tryck: Nordusk Familjeboks Tryckeri
70:-
009951
Hufvudstaden 75 år. 1915-1990
240x170 mm. Ills.pappbd. 88s ill sv/v och färg. Mycket även om Stockholm
50:-
027520
I pappersindustrins tjänst sedan 1892. Grubbens & Co Aktiebolag
Stockholm:1952. 290x210 mm. Klammerhft. (20)s ill sv/v Tryck: Esselte
70:-
027606
I takt med tiden. Axel Sifvert AB 100 år
Hälsingborg:1961. 210x150 mm. Klammerhft. 14s ill sv/v Tryck: AB Boktryck
50:-
027658
Investor 1916-1991
Lidköping:1991. 270x210 mm. Linneband. 206s ill sv/v och färg Tryck: Landströms Trycksaker. Skomsl
80:-
027561
J. Malmqvist & Son AB, Växjö 1881-1951. 70-årsjubileum. Från bysmedja till modern verkstadsindustri
Växjö:1951. 300x210 mm. Klammerhft. (20)s ill sv/v Tryck: C. Davidson
90:-
004983
J.Sigfrid Edström inför hundraårsdagen av hans födelse den 21 november 1870
Västerås:Asea, 1970. 215x210 mm. Pappband. ill sv/v Tryck: Västra Aros tryckeri. Handlar om Asea
30:-
023586
Johan Ohlsson 1833-1910. Tekniker och medborgare
Stockholm:1959. 250x180 mm. Clryggbd. 258s ill sv/v. Faksimilier. Tryck: Svea
120:-
027531
Järnet och gärningen. En minnesskrift utgiven av Ragnar Frunck Järnaffär AB vid dess 25-årsjubileum 1928-1953
Stockholm:1953. 250x180 mm. Klammerhft. 15s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Epege
60:-
027514
Järnhandlaren. Organ för Sveriges Järnhandlareförbund 1907 1957. 50 år. Årgång 44, Jubileumsnummer den 20 nov. 1957
Stockholm:1957. 300x220 mm. Hft. s817-960. Annonser. ill sv/v. Omsl. något solkiga
50:-
027613
Järnimporten. Klarläggande fakta i en aktuell fråga. Utgiven av Svenska Järn- och Balkgrossisters Förening U.P.A
Stockholm:1949. 240x170 mm. Hft. 31s ill sv/v . Diagram. Kartor. Tryck: Nordisk Rotogravyr
70:-
016766
Jönköpings Tändstiksfabriks 100-årsjubileum 1848-1948
Jönköping:1948. 290x220 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: H.Halls Boktryckeri. Bilder från firandet och på personal från: Jönköping, Tidaholm, Lidköping, Västervik, Kalmar, Mönsterås, Vetlanda, Smålands Anneberg, Uddevalla, Vänersborg, Växjö, Malmö. nött mindre skada rygg.
180:-
013398
Jönköpings Tändstiksfabriks 100-årsjubileum 1848-1948
Jönköping:1948. 290x220 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: H.Halls Boktryckeri. Bilder från firandet och på personal från: Jönköping, Tidaholm, Lidköping, Västervik, Kalmar, Mönsterås, Vetlanda, Smålands Anneberg, Uddevalla, Vänersborg, Växjö, Malmö
180:-
025305
Kalmar Industri- och Köpmannaförening 1890-1960. Industri och köpenskap i Kalmar och Kalmarbygden. En historik
Kalmar:1961. 260x180 mm. Clryggbd. 208s ill sv/v Tryck: Barometern. Främre omsl. medbundet
90:-
014834
Kalmar stads elverk 50 år. 1908-1958
Kalmar:1958. 240x170 mm. Hft. 26s ill sv/v Tyrck: Barometern
70:-
015544
Karl Andersson & Söner 1898-1998
Värnamo:220x190 mm. Hft. 72s ill sv/v och färg. Tryck: Fälths
70:-
027517
Katalog öfver Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolags tillverkningar vid Domnarfvets Jernverk och Falu Kopparverk jemte en af bolagets utgifven Konstruktörshandbok
Falun:1896. 250x210 mm. Clbd. ca 800s. Rikt ill. med ritningar. Utvikbara Planscher. Märketiketter. Tabeller. Pärmarna något nötta. Stämpel: K.J. Svensson & Co. Mek. Verkstad
400:-
005333
Klippans pappersbruk 1573-1923
Lund:1923. 300x230 mm. Hft. 333s ill sv/v utv pl. Tryck: Berlingska. Ouppsk
190:-
005332
Klippans pappersbruk med Lessebo och Böksholm. Till hundraårsminnet av Sveriges första pappersmaskin
Uppsala:1932. 250x190 mm. Hft. 167s ill sv/v pl Tryck: Almqvist & Wiksell. fint ex
140:-
022913
Kockumverken vid Ronnebyån. En hundraårig industriell utveckling. En minnesskrift utguven av Kockums Jernverks AB
Göteborg:1951. 270x190 mm. Ills.pappbd. 62s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta
90:-
018181
Lijleholmens ljus 100 år. 1839-1939. En kort krönika om Liljeholmens stearinfabrik och dess tillverkningar
Stockholm:1939. 220x150 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr
50:-
009335
Lindholmen 1845-1945. Minnesskrift. Bidrag av bl.a. Hugo Hammar, Fritz Scheél, Gustaf Halldin
Göteborg:1947. 300x220 mm. Hft. 466s ill sv/v. Utvikbara tabeller och fartygsritningar. Tryck: Oscar Isacson. Pärmarna nötta med fuktfläckar och reva i ryggen. Inlagan bra
200:-
021278
Loggbok. Karlshamns Stuveri och Terminal AB 1908-1983. 75 år för förliga vindar och några stormbyar
Karlshamn:240x210 mm. Hft. 59, (5), s ill sv/v Tryck: Lagerblads Tryckeri
60:-
020166
Mannens kläder. Oscar Jacobson Aktiebolag, Borås
Göteborg:1952. 260x180 mm. Ills.pappbd. 45s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta
80:-
020451
Manufakturaktiebolaget i Malmö 1855-1930
Malmö:1931. 290x220 mm. Hfrbd. 213s ill sv/v Tryck: Lundgrens Söners Boktryckeri. Övre guldsnitt
150:-
004984
Marcus Wallenberg. En epok i ASEA 1930-1976
Västerås:Asea, 1976. 210x210 mm. Clbd. ill sv/v och färg Tryck: Västra Aros Tryckeri
40:-
009244
Matrikel över anställda och pensionärer vid Aktiebolaget Pripp & Lyckholm med dotterbolag
1947. 180x130 mm. Clbd. 248s ill med sv/v fotografier. Tryck: Wezäta. Något solkigt
70:-
001050
Mindre och medelstora företag - ett stycke Sverige
Stockholm:Götabanlen, 1973. 250x210 mm. Ills.pappband. ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Inköpt Gbgauk. 991117.
50:-
021817
Minnesskrift med anledning av Motala Verkstads hundraåriga verksamhet 1822-1922 utgiven av Aktiebolaget Lindholmen-Motala
Stockholm:1922. 300x220 mm. Dek.skinnband. 326s ill sv/v. Utvikbar färglagd karta. Tryck: Centraltryckeriet. Helt guldsnitt. nr 107 av 1500 ex. Fint ex
800:-
024823
Minnesskrift med anledning av Värnamo Sparbanks hundraårsjubileum 1836-1935
Eskilstuna:1936. 300x220 mm. Hft. 171s ill sv/v. Utvikbara tabeller. Utvikbar karta över Värnamo från 1859. Tryck: Öbergs
250:-
027553
Minnesskrift utgiven med anledning av Svenska Tobaksmonopolets tjugofemåriga verksamhet den 1 juni 1940. 1915-1940
Stockholm:1940. 240x170 mm. Linneband. 536s ill sv/v och färg. Tryck: Ivar Haeggström
110:-
003550
Norrköpings Stadshypoteksförening 100 år, 1871-1971. Förvaltningsberättelse för år 1970
Norrköping:220x150 mm. Hft.
40:-
027738
Några anteckningar om Holmens bruk i Norrköping samlade ur dess arkiv, Norrköpings rådhusrätts arkiv, Norrköpings minne af Sundelius, Gezelii biogr .....
Norrköping:1885. 220x150 mm. Hft. 83s Tryck: M.W. Wallberg & Comp. Boktryckeri. Omslagen med namnt. och revor samt en bit bortklippt." Till delegarne uti Holmens Bruks och Fabriks Aktie Bolag i anledning af aktiebolagets 1884 tilländagågna tredje decennium högaktinigsfullt af Gust. Ringborg, verkst. direktör"
100:-
024824
Nässjö Sparbank 1872 13/4 1922. Minnesskrift utgiven med anledning av sparbankens femtioårsjubileum
Nässjö:1922. 290x220 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Wallerströms Boktryckeri
160:-
022741
Nässjö Sparbank 1872-1932. Styrelse- och revisionsberättelse för år 1931 jämte Kortfattad redogörelse över Sparbankens 60-åriga verksamhet
Nässjö:1932. 270x190 mm. Hfrbd. 82, (12)s Tryck: Nässjö-tryckeriet. Bandet nött. Namnt. Båda omsl. medbundna
130:-
023816
Olof Asklunds Ångbageri Aktiebolag Göteborg. Festskrift utgiven med anledning av firmans 50-åriga tillvaro den 1 april 1924
Göteborg:1924. 270x190 mm. Hft. 60s ill sv/v Tryck: Isacsons. Omsl. något solkiga
100:-
008352
Olof Asklunds Ångbageri Göteborg. Festskrift utgiven med anledning av firmans 50-åriga tillvaro den 1 april 1924
Göteborg:1924. 270x200 mm. Hft. 60s ill sv/v Tryck: Isacsons. Bror Schalanders namnstämpel
100:-
027503
Petterssons Trading in Hillerstorp. AB Petterssons Järnförädling
280x220 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v. Text på tyska, engelska och franska. (1970-tal ?)
70:-
003243
Pripps Bryggeri 1828-1928. En minnesskrift.
Göteborg:1928. 250x180 mm. Hft. 287s ill sv/v och färgpl. Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri AB
150:-
027617
Priskurant å Press- Och Trådspik m.m (Utan förbindelse) från Ödeborgs Bruks Aktiebolag 1927
Uddevalla:1927. 150x230. Klammerhft. 16s. Tabeller. Tryck: Hallmans. Mindre reva på främre omsl
80:-
023098
På järnets fasta grund. Låsbolaget 100 år
Eskilstuna:1946. 250x190 mm. Hclbd. 110s ill sv/v Tryck: J.O. Öberg & Son
120:-
027502
Sandvik. Inför ett nytt sekel
Stockholm:1962. 250x210 mm. Clbd. ill sv/v och färg. Tryck: Esselte
50:-
027549
Sandvikens Järnverk
Göteborg:1930. 300x240 mm. Hft. ill sv/v och färg Tryck: John Antonsons Boktryckeri. Ouppskuren. Ills. är utförda i pantonegravyr. Fint ex
100:-
027524
SIAB- byggen 1965. Svenska Industribyggen AB
Stockholm:1965. 250x250 mm. Klammerhft. 43s ill i färg Tryck: Esselte
60:-
027525
SIAB- byggen 1968. Svenska Industribyggen AB
Stockholm:1968. 250x250 mm. Klammerhft. 43s ill i färg Tryck: Esselte
60:-
027526
SIAB- byggen 1969. Svenska Industribyggen AB
Stockholm:1969. 250x250 mm. Klammerhft. 43s ill i färg Tryck: Esselte
60:-
023742
Silverdalen. Historien om ett småländskt pappersbruk
Uppsala:1944. 270x190 mm. Clryggbd. 175s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell
120:-
027506
Skandinaviska Eternit Aktiebolaget Lomma efter fyrtio år.. En kort krönika över åren som gått och en bildrevy över företaget och tillverkningen av idag
Göteborg:1946. 300x210 mm. Hft. 39s ill sv/v Tryck: Wezäta. Omsl. med fläck
70:-
027609
Slaggstänk. Personaltidning för anställda vid Lesjöfors-Koncernen. Årg. 21, Nr 3 dec. 1970
Karlstad:1970. 220x150 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Karlstads-Tidningen. Bl.a. Lesjöfors nya kyrka. Djurgården. Vårt nya Folkets Hus. En vik i Dalkarlssjön
60:-
027611
Slaggstänk. Personaltidning för anställda vid Lesjöfors-Koncernen. Årg. 23, Nr 2 okt. 1972
Karlstad:1972. 220x150 mm. Klammerhft. 29s ill sv/v Tryck: Karlstads-Tidningen. Bl.a. Lesjöfors historia del 5. En släktkrönika-om finnarna i Dalskogen
60:-
009682
Smålands Kraftaktiebolag 1907-1957. En återblick
1958. 250x170 mm. Hft. 101s ill sv/v. Kartor. Tryck: Esselte
40:-
027610
Soliditet. 40 år i näringslivets tjänst
Stockholm:1948. 230x170 mm. Klammerhft. 12s ill sv/v Tryck: Esselte
60:-
008316
Stadshypotek, Göteborg. Tre kvartssekler
Göteborg:1984. 240x170 mm. Hft. 76s + färgbilaga Tryck: Eric Lindgrens Boktryckeri. Namnt
40:-
027518
Stockholms ångbåtssjöfart. Anteckningar om huvudstadens ångbåtsflotta jämte redogörelse för dess tillkomst och utveckling. Ånfartygs-befälhavare-Sällskapets minnesskrift 1857-1932
Stockholm:1933. 260x200 mm. Hft. 400s. Färgpl. Tryck: Victor Petersson. Omsl. nötta
250:-
019665
Stockholm-Saltsjön 1892-1992
Stockholm:1992. 250x210 mm. Ills.pappbd. 132s ill sv/v och färg. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo
100:-
007688
Stora Kopparbergs Aktiebolag
Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1958. 210x130 mm. Hft. 40s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Wezäta, Göteborg. Ant. i texten
30:-
027577
Stål och idéer. En bok om Bulten-Kanthal 100 år
Örebro:1973. 300x210 mm. Pappband. 95s ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen. Skomsl
80:-
027057
Sulfitaktiebolaget GÖTA 1905-1930-1939
Göteborg:1940. 250x180 mm. Pappband. 34s ill sv/v Tryck: Göteborglitografen
50:-
027566
Swedish Steel Manual
Stockholm:Jernkontoret, 1962. 220x160 mm. Clbd. 97s ill sv/v. Karta. Tabeller. Tryck: Antonson-Avery. Förteckning och uppgifter över alla järnbruk
90:-
007577
Svensk Mejeriindustri. Svenska Mejeriernas Riksförening 1932-1957
1957. 300x200 mm. Clryggbd. 145s ill sv/v och färg. Tabeller. Diagram. Kartor. Tryck: Esselte
70:-
016014
Svensk träförädlings- & möbelkalender 1973-75
Stockholm:Fournir, 230x160 mm. Ills.clryggband. 560, xx. Ills sv/v. Annonser
130:-
027581
Svenska Jästfabriks Aktiebolaget. Dess ursprung och dess utveckling 1919-1928. Minnesskrift
Stockholm:1929. 230x210 mm. Clryggbd. 200s ill sv/v. Planscher. Tryck: Victor Petterson. Brunfläckiga snitt. Bandet nött
100:-
027538
Svenska Mått- & Tumstockfabriken, Hultafors. 75 år noga mätt
1958. 200x120 mm. Klammerhft. 15s ill sv/v Tryck: Wezäta
80:-
027552
Sveriges industri. Översikt utgiven av Sveriges Industriförbund till dess tjugofemte årsmöte den 7 maj 1935
Stockholm:Sveriges Industriförbund, 1935. 240x190 mm. Clryggbd. 471s ill sv/v Tryck: Idun. Något nött band
90:-
027580
Sveriges industri. Översikt utgiven år 1948 av Sveriges Industriförbund
Stockholm:Sveriges Industriförbund, 1948. 240x190 mm. Clbd. 580s ill sv/v Tryck: Esselte
90:-
027578
Sveriges Järnhandlare Förbund fyrtio år. Minnesskrift. Järnhandlareförbundet i går, i dag och i morgon
Stockholm:1947. 320x250 mm. Hft. 90s ill sv/v. Annonser. Tryck: Centraltryckeriet. Nött
70:-
022878
Sveriges Sparbanker. Sparbankerna i Skåne-Småland-Blekinge-Öland samt Sparbankernas Centralorgan
Halmstad:1943. 260x340 mm. Linnebd med skinnrygg. 927s ill med mängder av fotografier. Tryck: Joh. A. Svenssons Boktryckeri. Nr 1512 tryckt för Stadsskogvaktare Edvin Gabrielson, Vimmerby.
700:-
027663
Söderfors 300 år
Ill.Ills. Gunnar Brusewitz. Nacka:1976. 260x220 mm. Clbd. 163s ill sv/v. Kartor. Tryck: Esselte Hertzog. Skomsl
90:-
012571
Theobroma Cacao. Utgiven i anledning av Cloettas 75-årsjubileum. 1873-1943. Svenska chokladfabriks aktiebolaget, Ljungsbro
1948. 290x220 mm. Hft. 100s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Skomsl
150:-
021818
Till direktör Sture Ljungdahl på 70-årsdagen 24/2 1942. Minnesskrift
Nybro:Sture Ljungdahl & Co, 1942. 250x190 mm. Dek.clbd. 186s ill sv/v Tryck: Johansson & Svenson Boktryckeri. Exlibris: Iwar Ljungdahl
110:-
012229
Tradition och förnyelse. Östgöta Brandstodsbolag 150 år. Minnesskrift utgiven med anledning av jubileet år 1991
Tranås:1991. 210x230 mm. Clbd. 153s ill sv/v och färg Tryck: Teta Tryck. Skomsl
80:-
017060
Varan, viljan och verket. Ett värdefullt födoämnes historia-och ett 60-årigt företags. Eskilstuna mesost- och margarinfabrik AB 1887-1847
Eskilstuna:1947. 210x150 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: J.O. Öberg & Son
150:-
027536
Viktor Hansons Byggnadsfirma 1914-1964
Stockholm:1964. 210x300 mm. Klammerhft. (28)s ill sv/v Tryck: Emil Kihlström
70:-
027654
Viktor Hansson. Byggnadsingeniör. Viktor Hansson AB 1914-1989
Jönköping:1989. 250x210 mm. Ills.clbd. 128s ill sv/v och färg.Tryck: Bratts Tryckeri
70:-
008357
Wilson & Co 100 år 1843-1943, 1 december
Göteborg:1943. 300x220 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: Wezäta. Bror Schalanders exlibris
150:-
027603
Våra Vägar och Byggen 1970. ABV Vägförbättringar. Årgång 45, Nr 1
1970. 240x170 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Bl.a. Lidingöbron, Eslövs avloppsreningsverk, Friluftsbad i Mjölby, Hagatunneln
60:-
027604
Våra Vägar. Nytt från Aktiebolaget Vägförbättringar. Årgång 24, Nr 1, 1948
Göteborg:1948. 240x170 mm. Klammerhft. 47s ill sv/v Tryck: Wezäta. Bl.a. AB Vägförbättringar 1918-1948. Nyförvärv till maskinparken. Rullbana för F 8, Barkarby. Ämbetsbyggnader vidVästerbroplan
70:-
027540
Vårt Verk. Utgitt av AS Norsk Jernverk 3-80
1980. 250x210 mm. Klammerhft. 32s ill sv/v och färg
50:-
027616
Världserövrare från vikingabygd. En liten skrift med anledning av AB Optimus 50 års jubileum
Stockholm:1949. 250x180 mm. Hft. (32)s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Något nötta omsl
70:-
027574
Åhléns i City-det nya stora premiär-varuhuset
Stockholm:1964. 300x210 mm. Hft. (16)s ill sv/v Tryck: Wezäta
70:-
027618
Ödeborg. Nails and Wire. Förteckning
Göteborg:1945. 210x150 mm. Klammerhft. 22s ill sv/v Tryck: Wezäta
60:-
019246
Östergötlands Kreatursförsäkringsbolag 1877-1952. En minnesskrift
Linköping:1952. 250x190 mm. Hfrbd. 132s ill sv/v Tryck: Östgöta Correspondenten. Båda omsl. medbundna. Nr 10 av 150 numrerade ex
100:-
026293
Ahlgren, Arvid red
Ett namn som tagit skruv. En krönika om ett industriellt värv utgiven av Aug. Stenman
Eskilstuna:1956. 310x230 mm. Ills.pappband. 106s ill sv/v och färg Tryck: Esselte
100:-
011491
Althin, Torsten
C.E. Johansson 1864-1943. Måttens mästare
Eskilstuna:1847. 240x190 mm. Clryggbd. 165s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Exlibris. Främre pärmen med märke efter borttagen klisteretikett.
100:-
023589
Althin, Torsten
Reymersholmsbolaget. Historik utgiven 1955 av Reymersholms gamla industri aktiebolag, Hälsingborg
Stockholm:1955. 240x190 mm. Clryggbd. 162s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr
60:-
022713
Althin, Torsten K.W
C.E. Johansson 1864-1943. The master of measurement
Stockholm:1948. 250x190 mm. Ills.clryggband. 165s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr
120:-
004985
Andersson, Ingvar
Uddeholms historia. Människor, händelser, huvudlinjer från äldsta tid till 1914
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1960. 250x170 mm. Clbd. 599s ill sv/v karta. exl
100:-
019657
Andersson, Robert
Systembolaget i Kalmar 100 år. Historik
Kalmar:1954. 220x140 mm. Ills.pappbd. Tryck: Tidningen Östra Smålands Tryckeri
100:-
027510
Andersson, Torsten
Kommunalt bostadsbyggande i Stockholm
Stockholm:1966. 210x210 mm. Ills.pappb.. 63s ill sv/v. Kartor. Planritningar på bostäder. Tryck: AB Roos
60:-
027693
Andrén, Erik
Nitroglycerin Aktiebolaget 1864-1964
Gyttorp:1964. 250x200 mm. Clbd. 291s ill sv/v och färg. Tryck: Nordisk Rotogravyr. Något solkigt skomsl
200:-
027620
Arens, Josef
Ziehen, Schleifen und Polieren in der Geschichte der Technik. Schumag. Schumacher Metallwerke GMBH, AAchen
240x170 mm. Hft. 40s ill sv/v
60:-
027659
Attman, Artur/Olsson, Ulf m.fl
LM Ericsson 100 år Band I-III
Örebro:1976. 260x200 mm. Clbd. Band I: Pionjärtid. Kamp om koncessioner. Kris 1876-1932, 385s. Band II: Räddning. Återuppbyggnad. Världsföretag 1932-1976, 405s. Band III: Teletekniskt skapande 1876-1976, 424s. Tryck: Ljungföretagen. ill sv/v och färg. Skomsl
150:-
007375
Beckman, Boris
Vegete. Historik åren 1952-1986
1987. 240x170 mm. Hft. 82s ill sv/v. Fortsättning av Gustaf Linns: Från provinsbolag till riksföretag
40:-
027612
Beckman, Klas/Bengtsson, Bengt/Ivervall, Karl H
Beckmans 300 år varia. Utgiven med anledning av att K.L. beckmans Tryckerier AB fullgjort sitt 300:de verksamhetsår
Stockholm:1969. 200x240 mm. Hft. s6-16, 117-172. Faksimiler
90:-
008263
Bengtsson, Krister
Lundbergs Plåt AB 1869-1994. Historien om ett företag och dess utveckling från hantverk till industri
Jönköping:Jönköpings läns museum, 1994. 210x210 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v Tryck: Henrikssons Tryckeri
60:-
020414
Bergh, Rickard
Bröderna Edstrand-ett begrepp. 100 år 1985
Malmö:240x170 mm. Clbd. 159s ill sv/v Tryck: HB Crontryck. Skomsl. Namnt
70:-
027560
Bergh, Rickard red
Bröderna Edstrand 1960. En bildberättelse av Georg Oddner. Utgiven med anledning av 75-årsjubileum september 1960
Göteborg:1960. 300x210 mm. Ills.pappb.. Genomill. med sv/v fotografier Tryck: Wezäta
90:-
019452
Bergqvist, Herman
Mitt liv bland böckerna. Några konturer från en trettiofemårig verksamhet i bokförlagsfirman Albert Bonnier
Stockholm:Albert Bonnier, 1925. 190x130 mm. Hft. 67s ill sv/v. Inklistrad etikett: Svenska Bokhandelsskolan 12:e årskursen i Göteborg 1925 från författaren
60:-
018934
Bernström, John
Öbergs 1845-1945. En kort historik utgiven av AB J.O.Öberg & Son med anledning av företagets hundraåriga tillvaro Eskilstuna 1945
Eskilstuna:1945. 280x190 mm. Hft. 80s ill sv/v
80:-
027563
Blohm, Bernh. R/Färg, Uno
Skogsmän berätta om folk och bygd vid Aspa Bruk
Uppsala:Almqvist & Wiksell, 1953. 290x220 mm. Hft. 146s ill sv/v. Utvikbar karta
160:-
004974
Bodman, Gösta
Göteborgs stads gasverk 1888-1938
Göteborg:1938. 285x210 mm. Skinnband. 162s ill sv/v Tryck: Wezäta. Något nött band. Namnt. Exlibris: Adolf Borén
170:-
000389
Bondeson, Gustaf
Gusums Bruk. En krönika genom fyra sekler utgiven vid hundraårsminnet av brukets omvandling till aktiebolag
Göteborg:1975. 200x150 mm. Inb. 88s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta.
70:-
027699
Bondeson, Gustaf m.fl
Ett världsföretag växer fram. Alfa-Laval 100 år
Alfa-Laval, 1983. 300x210 mm. Ills. pappband. 80s ill sv/v och färg Tryck: Esselte Wezäta, Göteborg
60:-
027583
Bonnier, Åke red
Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937
Stockholm:1937. 350x270 mm. Linneband. ill sv/v. Faksimiler. Marmorerade snitt. Båda skomsl. medbundna.
140:-
027579
Bosaeus, Elis
Munksjö Bruks Minnen
Uppsala:1953. 290x220 mm. Clryggbd. 805s ill sv/v. Diagram. Utvikbar karta. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell
150:-
027576
Broström, Åke red
Vi har arbetat med stål i 40 år. Aktiebolaget Bröderna Hedlund 1911-1951
Stockholm:1951. 300x210 mm. Dek. pappbd. 62s ill sv/v Tryck: Esselte
80:-
004970
Brunnsjö, Sven-Eric m.fl
LKAB i bild
250x190 mm. Pappband. 109 ill i sv/v och färg. Tryck: Wezäta
50:-
015182
Burman, Egon red
Konst på Södra. Ett urval av SÖDRA-koncernens konstverk
Växjö:Södra Skogsägarna, 1994. 280x240 mm. Clbd. 188s färgpl Tryck: Ove halls Offset. Skomsl
200:-
027214
Cederholm, Charlie
Vattenfall på Vilhelm Hansens tid. Vattenfall 1909-28. En krönika
Trelleborg:Vattenfall, 1983. 230x230 mm. Hft. 224s ill sv/v Tryck: Skogs Boktryckeri
70:-
021656
Cederschiöld, G.- Feilitzen,E.v
Den svenska tändsticksindustrins historia före de stora sammanslagningarna
Stockholm:Natur och Kultur., 1945. 230x160 mm. Linnebd. 430s ill sv/v. Namnt. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm
200:-
011311
Clemensson, Gustaf
Lessebo 1658-1856 och 1856-1956. Två volymer i skyddskasett
Lessebo Bruk, 300x220 mm. Hft. 334+515s ill sv/v och färg. Utvikbara pl. och kartor. Tryck: P.A. Norstedt & Söner, Stockholm. Vol 1 delvis uppskuren. Vol 2 ouppskuren. Fina ex
500:-
020539
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag I
230x150 mm. Clryggbd. 305s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Del I: Intill 1658
80:-
020405
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag II
1963. 230x150 mm. Clryggbd. 319s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Enbart del II: 1658-1737
80:-
020404
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag III
1963. 230x150 mm. Clryggbd. 556s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Enbart del III: 1737-1786
80:-
010075
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag I-III
230x150 mm. Skinnryggband. 305+319+556s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Del I: Intill 1658. Del II: 1658-1737. Del III: 1737-1786. Ögsl
300:-
018067
Conradsson, Birgitta
Pappersmästarna. Om holländarna på 1700-talets Tumba bruk
Stockholm:Nordiska Museet, 1994. 230x180 mm. Ills.pappbd. 179s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl
140:-
027698
de Geer, Gerad
Järnet i Sveriges näringsliv
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1947. 200x140 mm. Clryggbd. 245s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Främre omsl. medbundet. Svaga understrykningar i texten
40:-
024981
de Geer, Gerard
När järnet bröt bygd. En krönika över liv och arbete i Lesjöfors under 300 år
Stockholm:Bonniers, 1975. 260x190 mm. Ills.pappband. 255s ill sv/v
90:-
007593
Ejdestam,J/Hedin, Nathan/Nygren, Erik
Bilder ur lanthandelns historia. Utgivna av Aktiebolaget Hakon Swenson till dess 25-årsjubileum
Västerås:ICA Bokförlag, 1965. 250x180 mm. Clryggbd. 437s ill sv/v Tryck: Vestmanlands Läns Tidning. 2:a upplagan. 1:a upplagan 1943
50:-
027661
Ekegren, Bo
Lundbergs 1944-1994. En jubileumskrönika
Stockholm:1994. 240x190 mm. Clbd. 139s ill sv/v och färg Tryck: Enskede Offsett. Skomsl
70:-
003607
Enefäldt, C-A
Att göra pengar ur rök. Perstorp 1881-1981
Perstorp:Perstorp AB, 1981. 300x210 mm. Pappband. 44s ill sv/v och färg. Tryck: Tullbergs, Klippan
40:-
027505
Engberg, Arne/Lindberg, Bengt
AB John Wall 1865-1940. Minnesskrift på 75-årsdagen den 11.11.1940
Stockholm:1940. 290x210 mm. Hft. 34s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Inlagan lös
70:-
 
Åter till toppen