| Uppdaterad: 2010-12-01 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
027537 | 33 bilder- en rundvandring hos Kockum-Verken i Kallinge och Ronneby Ill.FotoK.W. Gullers. Stockholm:1945. 250x180 mm. Ringhäftad. (30)s genom ill med sv/v fotografier. Främre omsl. löst | 80:- |
007767 | 54 år i Lappland. Om Luossavara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903-57 Stockholm:Trafikaktiebolaget Grängesberg-Oxelösund, 1957. 250x200 mm. Clryggbd. ill sv/v och färg Tryck: Nordisk Rotogravyr | 60:- |
027515 | 60 år i industrins tjänst 1907-1967. Stickler-bolagen Stockholm:1967. 210x300 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v Tryck: Modin-Tryck | 60:- |
025569 | AB. Johanson & Son J.Johansons AB 1875-1945. Innehåller även enartikel av Sigurd Pira; Tranås och dess kommersiella utveckling Stockholm:1945. 330x230 mm. Hft. 47s ill sv/v. Tryck: Victor Petterson. Fläck på främre omsl | 150:- |
003423 | Affärsverken genom tiderna. En dokumentation i ord och bild. Norrköpings Kommunala Affärsverk Norrköping:1979. 265x210 mm. Hft. 112s ill sv/v Tryck: AB Trycksaker. | 90:- |
033823 | Aktiebolaget A. Heyman Vårgårda 100 år, 1859-1959 Alingsås:1959. 210x150 mm. Klammerhäftad. 16s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta | 70:- |
023590 | Aktiebolaget Eug. Wingård 1889-1949. Minnesskrift 1949. 250x170 mm. Ills.pappband. 96s ill sv/v Tryck: Sydsvenska Dagbladet | 60:- |
027508 | Aktiebolaget Möbellås tjugofem år. Eskilstuna Eskilstuna:1943. 290x220 mm. Hft. ill sv/v och färg Tryck: Esselte | 80:- |
030679 | Aktiebolaget Mölnbacka-Trysil 1873-1948 Karlstad:1949. 250x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v. Karta. Tryck: Nermans Trycksaker | 120:- |
027544 | Aktiebolaget O. Mustad & Son, Göteborg. Broschyr över nitbroddar Göteborg:290x200 mm. Klammerhft. 18s ill sv/v Tryck: Skandia-Tryckeriet. Något fuktskadad. 1940-talet ? | 80:- |
033826 | Aktiebolaget Schwartzman & Nordström. En storindustri i Bohuslän. Festskrift utgiven med anledning av firmans 40-årsjubileum Göteborg:1943. 310x240 mm. Dek.pappband. 132s ill sv/v Tryck: Oscar Isacson | 160:- |
030347 | Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet 1887-1947. Program vid högtidsfesten i Royalbiografen den 22 februari 1947 Stockholm:1947. 240x150 mm. (4)s. Tryck: Caslon Press | 60:- |
026524 | Aktiebolaget Sture Ljungdahl & C:o, Nybro. Minnesskrift utgiven den 24 februari 1942 Nybro:1942. 230x180 mm. Hft. 186s ill sv/v Tryck: Johansson & Svenson | 100:- |
029770 | Aktiebolaget Svenska Järnvägsverkstäderna. Vagn och maskinfabriken. Lättbyggda godsvagnar. Särtryck ur Sveriges Enskilda Järnvägars Ingenjörsförbund meddelande n:r 206 220x150 mm. Klammerhft. 5s ill sv/v. 1940-talet ? | 80:- |
027575 | Aktiebolaget Upsala Valskvarn med dotterföretag 25 år Stockholm:1939. 290x210 mm. Dek. pappbd. 24s ill sv/v Tryck: Esselte | 70:- |
029755 | Aktiengesellschaft Svenska Järnvägsverkstäderna. Linköping Schweden. Was wir sind. Was wir herstellen. Wie wir arbeiten Göteborg:1957. 300x210 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta | 120:- |
018236 | Biskopens ring. Saga och sanning om en svensk storindustri. Med hälsningar från AB Åtvidabergs Industrier Åtvidaberg:1946. 200x140 mm. Ills.clryggband. 22s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri, Stockholm. Reklambroschyren saknas | 60:- |
032074 | Borås Wäfveri Aktiebolag 1870-1945. Minnesskrift vid sjuttiofemårsjubileet 2 juni 1945 Stockholm:1945. 210x160 mm. Clbd. 64s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr | 60:- |
033714 | Brandförsäkringsbolaget Bohuslän Ömsesidigt av 1879. Fortsättning av Bohusläns Köpmäns Ömsesidiga Försäkringsbolag f.d. Köpmännens å landet inom Bohusläns enskilda assuransbolag. Några minnes anteckningar med anledning av bolagets femtioårsjubileum Uddevalla:1930. 230x160 mm. Hft. 37s ill sv/v. Porträtt. Tryck: Hallman. Något nött | 110:- |
017162 | Bröderna Anderssons Industrier i Ekenässjön AB 1912-1993. Från kvarn till storindustri Vetlanda:210x150 mm. Hft. 12s ill sv/v | 50:- |
027608 | Bultfabriks-Aktiebolaget Hallstahammar 1873-1943. En bultsmedja som vuxit till en världsindustri. Särtryck ur Industritidningen Norden nr 41, 1943 Stockholm:1943. 220x140 mm. Klammerhft. 28s ill sv/v Tryck: Esselte | 70:- |
015783 | Butiken, biträdet, kunden Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1937. 200x140 mm. Clbd. 292s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Handlar om hur en Konsumbutik skall se ut och skötas | 70:- |
027504 | Bönnelyche & Thuröe Aktiebolag 1874-1949 Malmö:1949. 290x210 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v Tryck: Stenström & Bartelson | 70:- |
031218 | Claes Ohlsson & Co. Insjön. Katalog N:o 11, 1924-1925 1924. 180x130 mm. Klammerhft. 63s ill sv/v Tryck: Strålin & Persson, Korsnäs | 250:- |
027573 | De första hundra åren 1873-1973. Atlas Copco AB Växjö:1973. 300x210 mm. Hft. 110s ill sv/vTryck: Davidsons | 70:- |
020421 | De lärde i Lund. Några synpunkter på byggande och boende. En bok utgiven av SIAB med anledning av företagets 25-årsjubileum Stockholm:1970. 210x140 mm. Clbd. 94s ill sv/v Tryck: Esselte | 40:- |
004949 | Den Danske Landmandsbank. Hypotek- og vekselbank aktieselskab 1871-1921 Köpenhamn:1921. 250x180 mm. 438s+bilagor och diagram. namnt.Tegningar til friser, vignetter, initialbogstaver samt bind udförte af Vald. Andersen. Tryck: Hertz's Bogtryckeri. Fint guldpräglat band | 80:- |
027784 | Det tusende lokomotivet. Nydqvist & Holm 1847-1912, Trollhättan. Minnesskrift Göteborg:1912. 320x240 mm. Dek. pappbd. 225s ill sv/v Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri. Exlibris: Erik Magnusson. Nött band. Ryggtiteletiketten delvis lös. Mindre fläck på främre pärmen | 2000:- |
027582 | Det var en gång en smedja. Minnesskrift utgiven med anledning av AB Färe Armaturfabriks trettioårsjubileum Göteborg:1950. 250x180 mm. Dek.pappband. 47s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Klippt skomsl | 80:- |
002061 | E. Merck. Darmstadt. Darmstadt:Merck, 1937. 280x240 mm. Hft. 90s. Bilddel. Kartor. Facsimiler av äldre handlingar medbundna. Färgbilder.Släkttavla. Skyddsomslaget lite trasigt på framsidan.Tryck: H.L. Brönners Druckerei, Frankfurt/M. Bokbinderi: L.C. Wittich´sche Hofbuchdruckerei, Darmstadt. | 140:- |
027567 | En anrik tingest. En bok om borsten och en bortsindustris historia. Utgiven i anledning av Aktiebolaget Husqvarna Bortsfabriks 50-årsjubileum Stockholm:1946. 300x220 mm. Dek. pappbd. 72s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Något nött band | 80:- |
005936 | En bok om Saab-Scania Stockholm:1987. 280x220 mm. Clbd. 167s ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Produktion: Streiffert & Co Bokförlag, Stockholm. fint ex. skomsl | 50:- |
006221 | En idé och dess bärare kooperationen arbetar i välfärdens tjänst. Broschyr om försäkringsbolaget Folket-Samarbete 190x140 mm. Broschyr. 8s ett hörn lite skadat på främre omsl | 40:- |
011794 | En Industri, som vunnit efterföljd eller "Förklädnad och skyddande likhet". Aftryck ur Kemiska Notiser Stockholm:1888. 230x150 mm. Hft. 7s ill med bilder på 111 efterrapningar av Jönköpings Tändsticksfabriks etiketter. Tryck: K.L. Beckman. Omslagen något slitna | 120:- |
027530 | En modern järnaffär. Ragnar Frunck 1828-1938 Stockholm:1938. 280x210 mm. Klammerhft. (24)s ill sv/v Tryck: Sätherlund & Krook | 80:- |
007639 | En verksamhet i jordbrukets tjänst 1891-1941. Minnesskrift från Allmänna Svenska Utsädesaktiebolaget, Svalöf Malmö:1941. 240x170 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: Skånska Litografiska AB. Skomsl. Upplaga 5000 ex | 50:- |
033177 | Ernst Odenius Maskinaffär, Göteborg. Från Baltiska Utställningen i Malmö år 1914 vägnar har jag äran öfverlämna ett exemplar af utställningens minnesmedalj....Carl L. Bendix Jönköping:1916. 160x120 mm. Trådhft. (8), (40)s varav 1 sida med medaljer. ill sv/v. Annonser. Tryck: Jönköpings Litografiska. Bl.a. bild på Göteborgs Stads Brandkårs nya Branautomobil. Maskinaffären tillverkade kolsyresläckare | 300:- |
033563 | ESAB. En världskoncern i svetsningsbranschen Göteborg:300x210 mm. Klammerhäftad. 16s ill sv/v och färg. Tryck: Skandia-Tryckeriet. Reklamhäfte troligtvis från slutet av 1960-talet | 60:- |
026291 | Eskilstuna Jernmanufaktur Aktiebolag. Företagspresentation på ryska Stockholm:1915. 300x230 mm. Klammerhft. 7s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullbergs Boktryckeri | 120:- |
025627 | Ett djärvt industriellt initiativ. Örebro pappersbruk och dess historia 1901-1951 Örebro:1951. 300x210 mm. Dek.linnebd. 208s ill sv/v och färg kartor utv tabeller etc. Tryck: Esselte | 120:- |
027615 | Ett sekel med F.A. Stenmans. AB F.A. Stenmans Låsfabrik, Eskilstuna 1849-1949 Göteborg:1949. 260x180 mm. Hft. 24s ill sv/v. Planscher. Tryck: Wezäta | 80:- |
027528 | Fabriken som tillverkar ytor. Flinlings Nickel- och Nysilverfabrik 1893-1943. Ett halvsekelsjubileum Stockholm:1943. 250x180 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v Tryck: Esselte | 80:- |
007781 | Fagersta Forum. Nr 1, 1956. Juileumsnummer 10 år Fagersta:Fagersta Bruk, 200x140 mm. Hft. 64s ill sv/v | 50:- |
033882 | Firman A.W. Lindgren, Borås. Möbleringsaffär och tapetserareverkstad. Minnesskrift vid femtioårsjubileum 19 7/10 22, 1922 Borås:1922. 240x190 mm. Trådhft. 15s ill sv/v tryck. Borås Tidning. Omsl. ngt. nötta | 90:- |
027534 | Flaskposten. Personaltidning inom AB Stockholms Bryggerier med dotterföretag. N3 3, 1934. Bl.a Hammars Glasbruk 100 år Stockholm:1934. 300x210 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Emil Kihlström. Solkigt ex | 70:- |
027521 | Från fiber till tågvirke. En varuhandbok från Wahlbecks. Bl.a. Beskrivs arbeten på tågvirke Stockholm:1949. 300x210 mm. Clryggbd. 102s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström | 90:- |
026425 | Från Montezumas Tenochtitlan till Viskafors Göteborg:1945. 260x190 mm. Hft. 89s ill sv/v Tryck: Oscar Isacson. Handlar om Skandinaviska Gummi AB i Viskafors. Exlibris: Richard Leo Dick Berg | 110:- |
027697 | Från Wenström till Amtrak. Profiler och händelser ur ASEAs historia Västerås:Asea, 1983. 270x240 mm. Ills.pappband. 92s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla | 60:- |
027607 | Förvaltningsaktiebolaget Ratos. Årsredovisning och Revisionsberättelse för år 1968 Stockholm:1969. 230x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Esselte | 50:- |
003399 | Genom ett brovalv. Glimtar från staden där vägarna möts. Utgiven till Gustafsson & Görtz AB:s 60 års jubileum. Örebro:1962. 215x145 mm. Ills. pappbd.. 145s ill sv/v. Tryck: Littorin Lydén Boktryckeri. Band: Aug. Holmbergs Bokbinderi. Uppl. 2000 ex. | 50:- |
027568 | "Gesällprovet". En minnesskrift utgiven med anledning av Nässjö-Tryckeriet AB:s 25-års jubileum, 1 april 1948 Nässjö:1948. 300x220 mm. Clbd. (40)s ill sv/v och färg | 90:- |
033881 | Getinge Nya Mek. Verkstads AB, Getinge. Specialkatalog No 17; Vindmotorer, Invallningspumpverk, Hö- och Sädeshissar m.m. Halmstad:1917. 230x150 mm. Hft. 72s ill sv/v. Tryck: J.B. Meijel. Nötta omsl. Prislista till katalog 21 medföljer. Stämpel | 200:- |
027535 | Gjuteriaktiebolaget Fundator, Sundbyberg. 30 års pressgjutning Stockholm:1945. 300x210 mm. Hft. ill sv/v Tryck: Caslon Press Boktryckeri. Företaget grundades i Skara. Flyttade sedan till Lidköping för att därifrån flytta till Stockholm. Inlagan lös. Omsl. med revor | 90:- |
027512 | Granit och Beton AB 1910-1950 Stockholm:1950. 250x170 mm. Ills.pappb.. 55s ill sv/v Tryck: Esselte. Nr 1185 av 2000 num. ex. Pärmarna något nötta | 60:- |
027541 | Gretsch-Unitas GMBH 1907-1957, 50 Jahre Frankfurt am Main:1957. 250x190 mm. Clbd. 50s ill sv/v | 80:- |
030803 | Gunnebo Bruk. Broschyr över dess verksamhet och tillverkning Västervik:1963. 210x150 mm. Hft. 44s ill sv/v och färg. Tryck: Ekblads | 70:- |
027619 | Gunnebo Bruks AB. Welding Electrodes. Katalog Halmstad:1960. 210x150 mm. Klammerhft. 14s ill sv/v Tryck: Meijels | 50:- |
027758 | Götaströms bruk 1672-1896. Åkdonstillverkningen i Skillingaryd från 1850-talet fram till våra dagar. Kompendiet utarbetat av ABF:s hembygdscirkel 1958-1959 Skillingaryd:1959. 300x210 mm. Hft. 49,23s. ill med ett 30-tal sv/v fotografier. Karta. Innehåll: Götaströms bruk; Historisk översikt, urkundsamling, personalia, artiklar, intervjuer, kartläggning. Skillingaryds Åkdonstillverkning; Historik, artiklar, intervjuer, kartläggning av smedjorna och andra industrier som arbetade för åkdonstillverkningen. Något nött | 400:- |
027565 | Hackman & Co 1790-1965 Helsingfors:1965. 280x210 mm. Dek. clbd. 129s ill sv/v och färg. Naggat skomsl | 90:- |
027564 | Henrik Gahns Aktiebolag, Upsala 80 år. En modern industri i en gammal stad Stockholm:1947. 300x210 mm. Dek. clryggbd. 55s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr | 90:- |
027932 | Holmen-Bladet 1-1971. YFA avvecklat-en sammanfattning Norrköping:1971. 300x210 mm. Hft. 45s ill sv/v | 60:- |
003422 | Holmens Bruk i dagens Sverige. Ett bildsvep Norrköping:Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag, 1959. 300x210 mm. Pappband. 62s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Övre guldsnitt | 90:- |
027737 | Holmens Bruks- och Fabriksaktiebolag, Norrköping Göteborg:1931. 300x230 mm. Ills.pappband. 95s ill sv/v Tryck. Wald. Zachrissons. Text på engelska, franska och spanska. Nr 45 av 200 nr.ex. Något nötta pärmar | 90:- |
027551 | Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag, Norrköping Stockholm:1945. 300x210 mm. Hfrbd. 70s ill sv/v Tryck: Åhlén & Åkerlund. Bandet något nött | 80:- |
027736 | Holmens Bruks- och Fabriksaktiebolag, Norrköping. Särtryck ur: Sveriges Handel och Industri i ord och bild Stockholm:1905. 300x220 mm. Klammerhft. 6s ill sv/v Tryck: Nordusk Familjeboks Tryckeri | 70:- |
009951 | Hufvudstaden 75 år. 1915-1990 240x170 mm. Ills.pappbd. 88s ill sv/v och färg. Mycket även om Stockholm | 50:- |
027658 | Investor 1916-1991 Lidköping:1991. 270x210 mm. Linneband. 206s ill sv/v och färg Tryck: Landströms Trycksaker. Skomsl | 80:- |
027520 | I pappersindustrins tjänst sedan 1892. Grubbens & Co Aktiebolag Stockholm:1952. 290x210 mm. Klammerhft. (20)s ill sv/v Tryck: Esselte | 70:- |
027606 | I takt med tiden. Axel Sifvert AB 100 år Hälsingborg:1961. 210x150 mm. Klammerhft. 14s ill sv/v Tryck: AB Boktryck | 50:- |
027561 | J. Malmqvist & Son AB, Växjö 1881-1951. 70-årsjubileum. Från bysmedja till modern verkstadsindustri Växjö:1951. 300x210 mm. Klammerhft. (20)s ill sv/v Tryck: C. Davidson | 90:- |
023586 | Johan Ohlsson 1833-1910. Tekniker och medborgare Stockholm:1959. 250x180 mm. Clryggbd. 258s ill sv/v. Faksimilier. Tryck: Svea | 90:- |
004983 | J.Sigfrid Edström inför hundraårsdagen av hans födelse den 21 november 1870 Västerås:Asea, 1970. 215x210 mm. Pappband. ill sv/v Tryck: Västra Aros tryckeri. Handlar om Asea | 40:- |
027531 | Järnet och gärningen. En minnesskrift utgiven av Ragnar Frunck Järnaffär AB vid dess 25-årsjubileum 1928-1953 Stockholm:1953. 250x180 mm. Klammerhft. 15s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Epege | 60:- |
027514 | Järnhandlaren. Organ för Sveriges Järnhandlareförbund 1907 1957. 50 år. Årgång 44, Jubileumsnummer den 20 nov. 1957 Stockholm:1957. 300x220 mm. Hft. s817-960. Annonser. ill sv/v. Omsl. något solkiga | 50:- |
027613 | Järnimporten. Klarläggande fakta i en aktuell fråga. Utgiven av Svenska Järn- och Balkgrossisters Förening U.P.A Stockholm:1949. 240x170 mm. Hft. 31s ill sv/v . Diagram. Kartor. Tryck: Nordisk Rotogravyr | 70:- |
016766 | Jönköpings Tändstiksfabriks 100-årsjubileum 1848-1948 Jönköping:1948. 290x220 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: H.Halls Boktryckeri. Bilder från firandet och på personal från: Jönköping, Tidaholm, Lidköping, Västervik, Kalmar, Mönsterås, Vetlanda, Smålands Anneberg, Uddevalla, Vänersborg, Växjö, Malmö. nött mindre skada rygg. | 180:- |
013398 | Jönköpings Tändstiksfabriks 100-årsjubileum 1848-1948 Jönköping:1948. 290x220 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: H.Halls Boktryckeri. Bilder från firandet och på personal från: Jönköping, Tidaholm, Lidköping, Västervik, Kalmar, Mönsterås, Vetlanda, Smålands Anneberg, Uddevalla, Vänersborg, Växjö, Malmö | 180:- |
025305 | Kalmar Industri- och Köpmannaförening 1890-1960. Industri och köpenskap i Kalmar och Kalmarbygden. En historik Kalmar:1961. 260x180 mm. Clryggbd. 208s ill sv/v Tryck: Barometern. Främre omsl. medbundet | 90:- |
014834 | Kalmar stads elverk 50 år. 1908-1958 Kalmar:1958. 240x170 mm. Hft. 26s ill sv/v Tyrck: Barometern | 70:- |
015544 | Karl Andersson & Söner 1898-1998 Värnamo:220x190 mm. Hft. 72s ill sv/v och färg. Tryck: Fälths | 70:- |
027517 | Katalog öfver Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolags tillverkningar vid Domnarfvets Jernverk och Falu Kopparverk jemte en af bolagets utgifven Konstruktörshandbok Falun:1896. 250x210 mm. Clbd. ca 800s. Rikt ill. med ritningar. Utvikbara Planscher. Märketiketter. Tabeller. Pärmarna något nötta. Stämpel: K.J. Svensson & Co. Mek. Verkstad | 400:- |
033822 | Katrinefors Bolagen genom tiderna. En minnesskrift av Katrinefors Aktiebolag Stockholm:1949. 300x210 mm. Hft. 79s+bildbilaga. Tryck: Esselte. Bifogat: Katrineforsbolagens medaljutdelning den 6/2 1949 på Mariestads Stadshotell | 170:- |
005333 | Klippans pappersbruk 1573-1923 Lund:1923. 300x230 mm. Hft. 333s ill sv/v utv pl. Tryck: Berlingska. Ouppsk | 120:- |
005332 | Klippans pappersbruk med Lessebo och Böksholm. Till hundraårsminnet av Sveriges första pappersmaskin Uppsala:1932. 250x190 mm. Hft. 167s ill sv/v pl Tryck: Almqvist & Wiksell. fint ex | 140:- |
033181 | Kronobergsbönder i samverkan. Kronobergs Läns Slakteriförening 1934-1984 Alvesta:1984. 210x210 mm. Hft. 87s ill sv/v Tryck: Lindströms | 50:- |
031194 | Kullgrens Gravvårdar. Granitaktiebolaget C.A. Kullgrens Enka, Uddevalla. Gravvårdar, Gravanläggningar, Granitskulpturer. Affären grundad 1842. Katalog Göteborg:1938. 200x250 mm. Hft. 74s ill i sv/v över gravstenar mm. Tryck: Wezäta-Göteborgslitografen. Sista 2 sidorna med mindre textförlust i yttre marginalen. | 120:- |
018181 | Lijleholmens ljus 100 år. 1839-1939. En kort krönika om Liljeholmens stearinfabrik och dess tillverkningar Stockholm:1939. 220x150 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr | 50:- |
021278 | Loggbok. Karlshamns Stuveri och Terminal AB 1908-1983. 75 år för förliga vindar och några stormbyar Karlshamn:1983. 240x210 mm. Hft. 59, (5), s ill sv/v Tryck: Lagerblads Tryckeri | 60:- |
020166 | Mannens kläder. Oscar Jacobson Aktiebolag, Borås Göteborg:1952. 260x180 mm. Ills.pappbd. 45s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta | 80:- |
020451 | Manufakturaktiebolaget i Malmö 1855-1930 Malmö:1931. 290x220 mm. Hfrbd. 213s ill sv/v Tryck: Lundgrens Söners Boktryckeri. Övre guldsnitt | 150:- |
004036 | Manus 40 år. En skrift om AB Manus utveckling och dess insatser av i dag för maskinmjölkningens rationalisering 1952. 250x180 mm. Pappband. 70s ill sv/v och inklistrade färgbilder. Tryck: Esselte | 120:- |
004984 | Marcus Wallenberg. En epok i ASEA 1930-1976 Västerås:Asea, 1976. 210x210 mm. Clbd. ill sv/v och färg Tryck: Västra Aros Tryckeri | 40:- |
009244 | Matrikel över anställda och pensionärer vid Aktiebolaget Pripp & Lyckholm med dotterbolag 1947. 180x130 mm. Clbd. 248s ill med sv/v fotografier. Tryck: Wezäta. Något solkigt | 70:- |
001050 | Mindre och medelstora företag - ett stycke Sverige Stockholm:Götabanken, 1973. 250x210 mm. Ills.pappband. ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen, Örebro | 50:- |
024823 | Minnesskrift med anledning av Värnamo Sparbanks hundraårsjubileum 1836-1935 Eskilstuna:1936. 300x220 mm. Hft. 171s ill sv/v. Utvikbara tabeller. Utvikbar karta över Värnamo från 1859. Tryck: Öbergs | 250:- |
030036 | Minnesskrift Småland-Blekinge Engrosförening 1908-1933 Oskarshamn:1933. 300x220 mm. Hft. 38s text. 10s sv/v porträttfotografier.4s matrikel. Tryck: Oskarshamns-Bladets Boktryckeri | 90:- |
030037 | Minnesskrift Småland och Blekinge Handelskammare åren 1907-1931. Utgiven i anledning av Handelskammarens tjugofemåriga tillvaro Jönköping:1932. 300x220 mm. Hft. 268s sv/v porträttfotografier. Tryck: Jönköpings Litografiska AB | 130:- |
027553 | Minnesskrift utgiven med anledning av Svenska Tobaksmonopolets tjugofemåriga verksamhet den 1 juni 1940. 1915-1940 Stockholm:1940. 240x170 mm. Linneband. 536s ill sv/v och färg. Tryck: Ivar Haeggström | 110:- |
029799 | NOHAB Lokomotiven. Nohab No 734 Trollhättan:NOHAB, 210x300 mm. Ringhäftad. 1960-tal. ca 60s. Ill. med bilder på lok både i färg och sv/v. Text på tyska. Tryck: Ofda Karlstedts, Skövde | 130:- |
003550 | Norrköpings Stadshypoteksförening 100 år, 1871-1971. Förvaltningsberättelse för år 1970 Norrköping:220x150 mm. Hft. | 40:- |
027738 | Några anteckningar om Holmens bruk i Norrköping samlade ur dess arkiv, Norrköpings rådhusrätts arkiv, Norrköpings minne af Sundelius, Gezelii biogr ..... Norrköping:1885. 220x150 mm. Hft. 83s Tryck: M.W. Wallberg & Comp. Boktryckeri. Omslagen med namnt. och revor samt en bit bortklippt." Till delegarne uti Holmens Bruks och Fabriks Aktie Bolag i anledning af aktiebolagets 1884 tilländagågna tredje decennium högaktinigsfullt af Gust. Ringborg, verkst. direktör" | 100:- |
027930 | Några data om Holmens Bruk Norrköping:Norrköpings Tidnings Aktiebolag, 1953. 180x130 mm. Klammerhft. 17s ill sv/v | 40:- |
033188 | Några ord om Öbergs filar Eskilstuna:C.Ö. Öberg & Co, 1959. 210 x 140 mm. Hft. 95s ill sv/v. 12:e uppl. " Med denna bok önskar vi ge våra kunder en kort beskrivning dels över de vanligaste filtyperna, dels över vår firma. Den innehåller några råd och upplysningar av intresse för dem som använder och säljer våra filar. " | 60:- |
024824 | Nässjö Sparbank 1872 13/4 1922. Minnesskrift utgiven med anledning av sparbankens femtioårsjubileum Nässjö:1922. 290x220 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Wallerströms Boktryckeri | 160:- |
022741 | Nässjö Sparbank 1872-1932. Styrelse- och revisionsberättelse för år 1931 jämte Kortfattad redogörelse över Sparbankens 60-åriga verksamhet Nässjö:1932. 270x190 mm. Hfrbd. 82, (12)s Tryck: Nässjö-tryckeriet. Bandet nött. Namnt. Båda omsl. medbundna | 130:- |
028797 | Oljeraffinaderiet i Nynäshamn 50 år. Pionjärtiden. AB Nynäs Petroleum Stockholm:1978. 220x190 mm. Ills.pappband. 92s ill sv/v Tryck: Precisa Tryck | 70:- |
032901 | Oljeön i Ängelsberg. Världens äldsta bevarade oljefabrik. Historien om " den galne bonden " som blev oljefabrikör Skövde:OK Petrolium, 1991. 180x110 mm. Hft. 47s ill sv/v och färg. Tryck: Rolf & Co, Skövde | 60:- |
023816 | Olof Asklunds Ångbageri Aktiebolag Göteborg. Festskrift utgiven med anledning av firmans 50-åriga tillvaro den 1 april 1924 Göteborg:1924. 270x190 mm. Hft. 60s ill sv/v Tryck: Isacsons. Omsl. något solkiga | 100:- |
008352 | Olof Asklunds Ångbageri Göteborg. Festskrift utgiven med anledning av firmans 50-åriga tillvaro den 1 april 1924 Göteborg:1924. 270x200 mm. Hft. 60s ill sv/v Tryck: Isacsons. Bror Schalanders namnstämpel | 100:- |
030030 | Oskarshamns varv 1863-1943 Stockholm:1943. 300x210 mm. Klammerhft. 16s ill sv/v Tryck: Fahlcrantz´ Boktryckeri | 150:- |
027503 | Petterssons Trading in Hillerstorp. AB Petterssons Järnförädling 280x220 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v. Text på tyska, engelska och franska. (1970-tal ?) | 70:- |
003243 | Pripps Bryggeri 1828-1928. En minnesskrift. Göteborg:1928. 250x180 mm. Hft. 287s ill sv/v och färgpl. Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri AB | 150:- |
027617 | Priskurant å Press- Och Trådspik m.m (Utan förbindelse) från Ödeborgs Bruks Aktiebolag 1927 Uddevalla:1927. 150x230. Klammerhft. 16s. Tabeller. Tryck: Hallmans. Mindre reva på främre omsl | 80:- |
033469 | Priskurant över Kokspisar med delar och tillbehör. Byggnadsgjutgods, strykjärn m.m. Ebbes Bruks Nya Arrendeaktiebolag, Huskvarna. Gällande från 1 jan. 1928 Jönköping:1928. 220x150 mm. Klammerhäftad. 71s. Rikt illustrerad i sv/v. Tryck: M.Rydheims Tryckeri, Huskvarna. Mycket fint skick | 250:- |
023098 | På järnets fasta grund. Låsbolaget 100 år Eskilstuna:1946. 250x190 mm. Hclbd. 110s ill sv/v Tryck: J.O. Öberg & Son | 120:- |
029672 | Resolution angående af § 40 mom. 2 och § 42 mom. 2 i bolagsreglorna för Hallands Enskilda Bank.Swensk författnings-Samling 1860 No 40 Stockholm:1860. 200x170 mm. 2s. Skuren. Tagen ur band | 40:- |
019242 | Sagoslottet. En dokumentation av liv och arbete vid Djurö Kvarn Norrköping:Föreningen för Djurö Kvarn, 1980. 210x150 mm. Hft. 163s ill sv/v Tryck: Johanson & Eklundh Tryckeri AB | 80:- |
027549 | Sandvikens Järnverk Göteborg:1930. 300x240 mm. Hft. ill sv/v och färg Tryck: John Antonsons Boktryckeri. Ouppskuren. Ills. är utförda i pantonegravyr. Fint ex | 100:- |
027502 | Sandvik. Inför ett nytt sekel Stockholm:1962. 250x210 mm. Clbd. ill sv/v och färg. Tryck: Esselte | 50:- |
027524 | SIAB- byggen 1965. Svenska Industribyggen AB Stockholm:1965. 250x250 mm. Klammerhft. 43s ill i färg Tryck: Esselte | 60:- |
027525 | SIAB- byggen 1968. Svenska Industribyggen AB Stockholm:1968. 250x250 mm. Klammerhft. 43s ill i färg Tryck: Esselte | 60:- |
027526 | SIAB- byggen 1969. Svenska Industribyggen AB Stockholm:1969. 250x250 mm. Klammerhft. 43s ill i färg Tryck: Esselte | 60:- |
033645 | Silverdalen. Historien om ett småländskt pappersbruk Uppsala:1944. 270x190 mm. Clryggbd. 175s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell | 120:- |
024442 | Silverdalens Pappersbruk 100 år, 1874-1974 Vimmerby:1976. 230x270 mm. Clbd. 96s ill sv/v och färg Tryck: Vimmerby Tidning | 120:- |
027506 | Skandinaviska Eternit Aktiebolaget Lomma efter fyrtio år.. En kort krönika över åren som gått och en bildrevy över företaget och tillverkningen av idag Göteborg:1946. 300x210 mm. Hft. 39s ill sv/v Tryck: Wezäta. Omsl. med fläck | 70:- |
027609 | Slaggstänk. Personaltidning för anställda vid Lesjöfors-Koncernen. Årg. 21, Nr 3 dec. 1970 Karlstad:1970. 220x150 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Karlstads-Tidningen. Bl.a. Lesjöfors nya kyrka. Djurgården. Vårt nya Folkets Hus. En vik i Dalkarlssjön | 60:- |
027611 | Slaggstänk. Personaltidning för anställda vid Lesjöfors-Koncernen. Årg. 23, Nr 2 okt. 1972 Karlstad:1972. 220x150 mm. Klammerhft. 29s ill sv/v Tryck: Karlstads-Tidningen. Bl.a. Lesjöfors historia del 5. En släktkrönika-om finnarna i Dalskogen | 60:- |
027610 | Soliditet. 40 år i näringslivets tjänst Stockholm:1948. 230x170 mm. Klammerhft. 12s ill sv/v Tryck: Esselte | 60:- |
008316 | Stadshypotek, Göteborg. Tre kvartssekler Göteborg:1984. 240x170 mm. Hft. 76s + färgbilaga Tryck: Eric Lindgrens Boktryckeri. Namnt | 40:- |
013097 | Stenkvill-Klint Kraftaktiebolags och Smålands Kraftaktiebolags verksamhet åren 1907-1927 Nässjö:1927. 240x160 mm. Hft. 13s ill sv/v Tryck: Wallerströms Boktryckeri. Nötta omsl. | 150:- |
019665 | Stockholm-Saltsjön 1892-1992 Stockholm:1992. 250x210 mm. Ills.pappbd. 132s ill sv/v och färg. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo | 100:- |
027518 | Stockholms ångbåtssjöfart. Anteckningar om huvudstadens ångbåtsflotta jämte redogörelse för dess tillkomst och utveckling. Ånfartygs-befälhavare-Sällskapets minnesskrift 1857-1932 Stockholm:1933. 260x200 mm. Hft. 400s. Färgpl. Tryck: Victor Petersson. Omsl. nötta | 250:- |
007688 | Stora Kopparbergs Aktiebolag Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1958. 210x130 mm. Hft. 40s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Wezäta, Göteborg. Ant. i texten | 30:- |
024443 | Storebro Bruks AB, Sweden. Företagsbroschyr Vimmerby:120x200 mm. Hft. 53s ill med bilder av maskiner och båtar. Troligtvis 1960-tal. Tryck: VTT-Grafiska | 80:- |
024129 | Storebro. Grundat år 1728 Vimmerby:1981. 250x250 mm. Clbd. 108s ill sv/v och färg Tryck: VTT-Grafiska | 90:- |
027577 | Stål och idéer. En bok om Bulten-Kanthal 100 år Örebro:1973. 300x210 mm. Pappband. 95s ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen. Skomsl | 80:- |
028161 | Surte Glasbruk. Teckningar av Ebbe Sadolin 1962. 210x300 mm. Hft. Genomill. med sv/v teckningar | 70:- |
027566 | Swedish Steel Manual Stockholm:Jernkontoret, 1962. 220x160 mm. Clbd. 97s ill sv/v. Karta. Tabeller. Tryck: Antonson-Avery. Förteckning och uppgifter över alla järnbruk | 90:- |
027581 | Svenska Jästfabriks Aktiebolaget. Dess ursprung och dess utveckling 1919-1928. Minnesskrift Stockholm:1929. 230x210 mm. Clryggbd. 200s ill sv/v. Planscher. Tryck: Victor Petterson. Brunfläckiga snitt. Bandet nött | 100:- |
027538 | Svenska Mått- & Tumstockfabriken, Hultafors. 75 år noga mätt 1958. 200x120 mm. Klammerhft. 15s ill sv/v Tryck: Wezäta | 80:- |
007577 | Svensk Mejeriindustri. Svenska Mejeriernas Riksförening 1932-1957 1957. 300x200 mm. Clryggbd. 145s ill sv/v och färg. Tabeller. Diagram. Kartor. Tryck: Esselte | 70:- |
016014 | Svensk träförädlings- & möbelkalender 1973-75 Stockholm:Fournir, 230x160 mm. Ills.clryggband. 560, xx. Ills sv/v. Annonser | 130:- |
031948 | Svensk träförädlings- och möbelkatalog 1969-71. Uppslagsbok och inköpsregister för trävaru- och möbelbranscherna Stockholm:Fournir, 1969. 230x170 mm. Clryggbd. ca 600s. Annonser. Tryck: Tryckcentralen, Örebro | 80:- |
027552 | Sveriges industri. Översikt utgiven av Sveriges Industriförbund till dess tjugofemte årsmöte den 7 maj 1935 Stockholm:Sveriges Industriförbund, 1935. 240x190 mm. Clryggbd. 471s ill sv/v Tryck: Idun. Något nött band | 90:- |
027580 | Sveriges industri. Översikt utgiven år 1948 av Sveriges Industriförbund Stockholm:Sveriges Industriförbund, 1948. 240x190 mm. Clbd. 580s ill sv/v Tryck: Esselte | 90:- |
027578 | Sveriges Järnhandlare Förbund fyrtio år. Minnesskrift. Järnhandlareförbundet i går, i dag och i morgon Stockholm:1947. 320x250 mm. Hft. 90s ill sv/v. Annonser. Tryck: Centraltryckeriet. Nött | 70:- |
022878 | Sveriges Sparbanker. Sparbankerna i Skåne-Småland-Blekinge-Öland samt Sparbankernas Centralorgan Halmstad:1943. 260x340 mm. Linnebd med skinnrygg. 927s ill med mängder av fotografier. Tryck: Joh. A. Svenssons Boktryckeri. Nr 1512 tryckt för Stadsskogvaktare Edvin Gabrielson, Vimmerby. | 700:- |
012401 | Så väver vi. En bok om ett mångsidigt textilföretag. Aktiebolaget Förenade Yllefabrikerna, Holmens Bomull Norrköping:1949. 300x210 mm. Ills.pappbd. 157s ill sv/v och färg. Pärmarna något solkiga | 110:- |
027663 | Söderfors 300 år Nacka:1976. 260x220 mm. Clbd. 163s ill sv/v. Kartor. Tryck: Esselte Hertzog. Skomsl. Ills. Gunnar Brusewitz | 90:- |
032823 | Taberg. Samhällets historia och utveckling genom tiderna. Minnesskrift utgiven av Tabergs Yllefabrik Jönköping:1945. 300x210 mm. Pappband. 52s ill sv/v Tryck: Jönköpings Litiografiska | 120:- |
032824 | Taberg. Samhällets samt yllefabrikens historia och utveckling genom tiderna. Minnesskrift utgiven med anledning av Yllefabrikens femtioåriga historia Jönköping:1945. 300x210 mm. Linneband. 79s ill sv/v Tryck: Jönköpings Litiografiska | 180:- |
021818 | Till direktör Sture Ljungdahl på 70-årsdagen 24/2 1942. Minnesskrift Nybro:Sture Ljungdahl & Co, 1942. 250x190 mm. Dek.clbd. 186s ill sv/v Tryck: Johansson & Svenson Boktryckeri. Exlibris: Iwar Ljungdahl | 110:- |
032148 | Torna, Bara och Harjagers Härads Sparbank 1848 20/10 1923 Lund:1923. 250x190 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: Berlingska | 80:- |
012229 | Tradition och förnyelse. Östgöta Brandstodsbolag 150 år. Minnesskrift utgiven med anledning av jubileet år 1991 Tranås:1991. 210x230 mm. Clbd. 153s ill sv/v och färg Tryck: Teta Tryck. Skomsl | 80:- |
029758 | Vagn- & Maskinfabriks Aktiebolaget Falun Eksjö:1974. 220x300 mm. Hft. (73) s ill sv/v. Tryck: Eifels. Nytryck av 1904 års katalog. Inlagan delvis lös | 100:- |
017060 | Varan, viljan och verket. Ett värdefullt födoämnes historia-och ett 60-årigt företags. Eskilstuna mesost- och margarinfabrik AB 1887-1847 Eskilstuna:1947. 210x150 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: J.O. Öberg & Son | 150:- |
032860 | W-Bladet. AB Wahlbecks Fabrikers Personaltidning. Specialnummer utgivet med anledning av firmans 75-årsjubileum Linköping:1951. 210x150 mm. Hft. 100s ill sv/v och färg Tryck: Östgötens Boktryckeri | 100:- |
027536 | Viktor Hansons Byggnadsfirma 1914-1964 Stockholm:1964. 210x300 mm. Klammerhft. (28)s ill sv/v Tryck: Emil Kihlström | 70:- |
027654 | Viktor Hansson. Byggnadsingeniör. Viktor Hansson AB 1914-1989 Jönköping:1989. 250x210 mm. Ills.clbd. 128s ill sv/v och färg.Tryck: Bratts Tryckeri | 70:- |
008357 | Wilson & Co 100 år 1843-1943, 1 december Göteborg:1943. 300x220 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: Wezäta. Bror Schalanders exlibris | 150:- |
027604 | Våra Vägar. Nytt från Aktiebolaget Vägförbättringar. Årgång 24, Nr 1, 1948 Göteborg:1948. 240x170 mm. Klammerhft. 47s ill sv/v Tryck: Wezäta. Bl.a. AB Vägförbättringar 1918-1948. Nyförvärv till maskinparken. Rullbana för F 8, Barkarby. Ämbetsbyggnader vid Västerbroplan | 70:- |
027603 | Våra Vägar och Byggen 1970. ABV Vägförbättringar. Årgång 45, Nr 1 1970. 240x170 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Bl.a. Lidingöbron, Eslövs avloppsreningsverk, Friluftsbad i Mjölby, Hagatunneln | 60:- |
027540 | Vårt Verk. Utgitt av AS Norsk Jernverk 3-80 1980. 250x210 mm. Klammerhft. 32s ill sv/v och färg | 50:- |
027616 | Världserövrare från vikingabygd. En liten skrift med anledning av AB Optimus 50 års jubileum Stockholm:1949. 250x180 mm. Hft. (32)s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Något nötta omsl | 70:- |
027574 | Åhléns i City-det nya stora premiär-varuhuset Stockholm:1964. 300x210 mm. Hft. (16)s ill sv/v Tryck: Wezäta | 70:- |
027618 | Ödeborg. Nails and Wire. Förteckning Göteborg:1945. 210x150 mm. Klammerhft. 22s ill sv/v Tryck: Wezäta | 60:- |
019246 | Östergötlands Kreatursförsäkringsbolag 1877-1952. En minnesskrift Linköping:1952. 250x190 mm. Hfrbd. 132s ill sv/v Tryck: Östgöta Correspondenten. Båda omsl. medbundna. Nr 10 av 150 numrerade ex | 100:- |
026293 | Ahlgren, Arvid red Ett namn som tagit skruv. En krönika om ett industriellt värv utgiven av Aug. Stenman Eskilstuna:1956. 310x230 mm. Ills.pappband. 106s ill sv/v och färg Tryck: Esselte | 100:- |
030712 | Allwood, Martin/Samuelsson Ryfors. En kavalkad om ett bruk och dess öde. Med Sveriges första tennisbana och Sveriges första golfbana Mullsjö:Institutet för samhällsforskning, 1986. 300x210 mm. Klammerhft. 34s ill sv/v Tryck: Grafisk Form, Habo. 2:a utökade uppl | 80:- |
011491 | Althin, Torsten C.E. Johansson 1864-1943. Måttens mästare Eskilstuna:1947. 240x190 mm. Clryggbd. 165s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Exlibris. Främre pärmen med märke efter borttagen klisteretikett. | 100:- |
028685 | Althin, Torsten Finsponga Bilder. En skrift utgiven av Svenska Turbinfabriks Aktiebolaget Ljungström. STAL Finspång:1952. 200x160 mm. Hft. 67s ill sv/v. Tryck: Nordisk Rotogravyr | 80:- |
022713 | Althin, Torsten K.W C.E. Johansson 1864-1943. The master of measurement Stockholm:1948. 250x190 mm. Ills.clryggband. 165s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr | 120:- |
004985 | Andersson, Ingvar Uddeholms historia. Människor, händelser, huvudlinjer från äldsta tid till 1914 Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1960. 250x170 mm. Clbd. 599s ill sv/v karta. exlibris | 100:- |
032078 | Andersson, Ingvar Uddeholm. Värmlandsbruk med världsrykte. Vinjetter av Bertil Kumlien. Fotografier av K. W. Gullers Uddeholm:1955. 300x210 mm. Clryggbd. 79, (1)s. 3 plansch blad. Tryck: Bröderna Lagerström, Stockholm | 80:- |
032240 | Andersson, Lennart AB Flygindustri i Limhamn 1925-1935. Flyghistorisk revy Stockholm:Svensk Flyghistorisk Förening, 1998. 300x210 mm. Ills.pappband. 158s ill sv/v Tryck: Rahms i Lund | 150:- |
019657 | Andersson, Robert Systembolaget i Kalmar 100 år. Historik Kalmar:1954. 220x140 mm. Ills.pappbd. Tryck: Tidningen Östra Smålands Tryckeri | 100:- |
027510 | Andersson, Torsten Kommunalt bostadsbyggande i Stockholm Stockholm:1966. 210x210 mm. Ills.pappb.. 63s ill sv/v. Kartor. Planritningar på bostäder. Tryck: AB Roos | 60:- |
027693 | Andrén, Erik Nitroglycerin Aktiebolaget 1864-1964 Gyttorp:1964. 250x200 mm. Clbd. 291s ill sv/v och färg. Tryck: Nordisk Rotogravyr. Något solkigt skomsl | 200:- |
027620 | Arens, Josef Ziehen, Schleifen und Polieren in der Geschichte der Technik. Schumag. Schumacher Metallwerke GMBH, AAchen 240x170 mm. Hft. 40s ill sv/v | 60:- |