Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Företags- och industrihistoria

   
Uppdaterad: 2010-12-01
Förkortningar...
ID Bok Pris
031806
Attman, Artur
En verkstad i Majorna. Göteborsk industriell företagsamhet
Göteborg:1981. 230x150 mm. Ills.pappband. 80s ill sv/v Tryck: Esselte Wezäta. Handlar om Fixfabriken. Skomsl
60:-
027659
Attman, Artur/Olsson, Ulf m.fl
LM Ericsson 100 år Band I-III
Örebro:1976. 260x200 mm. Clbd. Band I: Pionjärtid. Kamp om koncessioner. Kris 1876-1932, 385s. Band II: Räddning. Återuppbyggnad. Världsföretag 1932-1976, 405s. Band III: Teletekniskt skapande 1876-1976, 424s. Tryck: Ljungföretagen. ill sv/v och färg. Skomsl
150:-
027612
Beckman, Klas/Bengtsson, Bengt/Ivervall, Karl H
Beckmans 300 år varia. Utgiven med anledning av att K.L. beckmans Tryckerier AB fullgjort sitt 300:de verksamhetsår
Stockholm:1969. 200x240 mm. Hft. s6-16, 117-172. Faksimiler
90:-
008263
Bengtsson, Krister
Lundbergs Plåt AB 1869-1994. Historien om ett företag och dess utveckling från hantverk till industri
Jönköping:Jönköpings läns museum, 1994. 210x210 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v Tryck: Henrikssons Tryckeri
60:-
020414
Bergh, Rickard
Bröderna Edstrand-ett begrepp. 100 år 1985
Malmö:240x170 mm. Clbd. 159s ill sv/v Tryck: HB Crontryck. Skomsl. Namnt
70:-
027560
Bergh, Rickard red
Bröderna Edstrand 1960. En bildberättelse av Georg Oddner. Utgiven med anledning av 75-årsjubileum september 1960
Göteborg:1960. 300x210 mm. Ills.pappb.. Genomill. med sv/v fotografier Tryck: Wezäta
90:-
032829
Berglund, Bengt
Carlfors Bruk. En guldbrons- och aluminiumpulverfabriks historia
Göteborg:1991. 210x150 mm. Dek. clbd. 158s ill sv/v Tryck: NOvum Grafiska
90:-
019452
Bergqvist, Herman
Mitt liv bland böckerna. Några konturer från en trettiofemårig verksamhet i bokförlagsfirman Albert Bonnier
Stockholm:Albert Bonnier, 1925. 190x130 mm. Hft. 67s ill sv/v. Inklistrad etikett: Svenska Bokhandelsskolan 12:e årskursen i Göteborg 1925 från författaren
60:-
028440
Bjurbom, Mats
FFV-folk. Porträtt av anställda i FFV-koncernen
Eskilstuna:1988. 230x240 mm. Ills.pappband. 74s ill sv/v Tryck: Tryckindustri, Solna. Foto: Stefan Edetoft
60:-
032721
Bodin, Marcus
Tokpojkar. Historien om Allbröd
Hässleholm:2004. 250x200 mm. Ills.clbd. 124s ill sv/v och färg. Tryck: Norra Skåne Offset
90:-
004974
Bodman, Gösta
Göteborgs stads gasverk 1888-1938
Göteborg:1938. 285x210 mm. Skinnryggband. 162s ill sv/v Tryck: Wezäta. Något nött band. Namnt. Exlibris: Adolf Borén
170:-
000384
Boldt-Christmas,G.E.F-Lilljequist,O.-Cederberg,Carl-G.
Ostasiat. Utgiven i samband med AB Svenska Ostasiatiska Kompaniets femtiorsjub.
Göteborg:Wezäta Förlag, 1957. 240x180 mm. Clryggbd. 231s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Pärmarna klädda med japanpapper. Namnt. Edvin Håkansson. Bifogat Meny från K7S Norge Lunch 20/8 1957
130:-
000389
Bondeson, Gustaf
Gusums Bruk. En krönika genom fyra sekler utgiven vid hundraårsminnet av brukets omvandling till aktiebolag
Göteborg:1975. 200x150 mm. Inb. 88s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta.
70:-
027699
Bondeson, Gustaf m.fl
Ett världsföretag växer fram. Alfa-Laval 100 år
Alfa-Laval, 1983. 300x210 mm. Ills. pappband. 80s ill sv/v och färg Tryck: Esselte Wezäta, Göteborg
60:-
027583
Bonnier, Åke red
Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937
Stockholm:1937. 350x270 mm. Linneband. ill sv/v. Faksimiler. Marmorerade snitt. Båda skomsl. medbundna.
140:-
029211
Bonnier, Åke red
Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937
Stockholm:1937. 350x270 mm. Hfrbd. ill sv/v. Faksimiler. Övre guldsnitt. Båda skomsl. medbundna.
200:-
027576
Broström, Åke red
Vi har arbetat med stål i 40 år. Aktiebolaget Bröderna Hedlund 1911-1951
Stockholm:1951. 300x210 mm. Dek. pappbd. 62s ill sv/v Tryck: Esselte
80:-
004970
Brunnsjö, Sven-Eric m.fl
LKAB i bild
250x190 mm. Pappband. 109 ill i sv/v och färg. Tryck: Wezäta
50:-
015182
Burman, Egon red
Konst på Södra. Ett urval av SÖDRA-koncernens konstverk
Växjö:Södra Skogsägarna, 1994. 280x240 mm. Clbd. 188s färgpl Tryck: Ove halls Offset. Skomsl
130:-
031497
Cederholm, Charlie
Strömkarl. En krönika om Vattenfall dess miljöer och människor jubileumsåret 1959
Kungl. Vattenfallsstyrelsen, 250x190 mm. Clryggbd. Rikt ill sv/v Tryck: Svenskt Djuptryck, Stockholm. Foto: Lennart Nilsson
50:-
007855
Cederholm, Charlie
Strömkarl. En krönika om Vattenfall dess miljöer och människor jubileumsåret 1959
Kungl. Vattenfallsstyrelsen, 250x190 mm. Clryggbd. Rikt ill sv/v Tryck: Svenskt Djuptryck, Stockholm. Skomsl nötta. Namnt. Foto: Lennart Nilsson
50:-
032077
Cederholm, Charlie. red
Till minnet av Vilhelm Hansen. Trollhättechef 1898-1908, Vattenfallschef 1909-28. Så föddes Statens vattenfallsverk : Förhistorien 1898-1908
Vällingby:Vattenfalls press- och informationssektion, 1979. 240x230 mm. Clbd. 64s ill sv/v
80:-
021656
Cederschiöld, G.- Feilitzen,E.v
Den svenska tändsticksindustrins historia före de stora sammanslagningarna
Stockholm:Natur och Kultur., 1945. 230x160 mm. Linnebd. 430s ill sv/v. Namnt. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm
200:-
011311
Clemensson, Gustaf
Lessebo 1658-1856 och 1856-1956. Två volymer i skyddskasett
Lessebo Bruk, 300x220 mm. Hft. 334+515s ill sv/v och färg. Utvikbara pl. och kartor. Tryck: P.A. Norstedt & Söner, Stockholm. Vol 1 delvis uppskuren. Vol 2 ouppskuren. Fina ex
500:-
020539
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag I
230x150 mm. Clryggbd. 305s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Del I: Intill 1658
80:-
020405
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag II
1963. 230x150 mm. Clryggbd. 319s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Enbart del II: 1658-1737
80:-
020404
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag III
1963. 230x150 mm. Clryggbd. 556s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Enbart del III: 1737-1786
80:-
010075
Clemensson, Gustaf
Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag I-III
230x150 mm. Skinnryggband. 305+319+556s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Del I: Intill 1658. Del II: 1658-1737. Del III: 1737-1786. Ögsl
300:-
018067
Conradsson, Birgitta
Pappersmästarna. Om holländarna på 1700-talets Tumba bruk
Stockholm:Nordiska Museet, 1994. 230x180 mm. Ills.pappbd. 179s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl
140:-
033821
Davidsson, Jan
Thunbolaget 1938-1988
Göteborg:1988. 260x210 mm. Ills pappband. 84s ill sv/v och färg. Utvikbar pl.
90:-
027698
de Geer, Gerad
Järnet i Sveriges näringsliv
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1947. 200x140 mm. Clryggbd. 245s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Främre omsl. medbundet. Svaga understrykningar i texten
40:-
024981
de Geer, Gerard
När järnet bröt bygd. En krönika över liv och arbete i Lesjöfors under 300 år
Stockholm:Bonniers, 1975. 260x190 mm. Ills.pappband. 255s ill sv/v
90:-
007593
Ejdestam,J/Hedin, Nathan/Nygren, Erik
Bilder ur lanthandelns historia. Utgivna av Aktiebolaget Hakon Swenson till dess 25-årsjubileum
Västerås:ICA Bokförlag, 1965. 250x180 mm. Clryggbd. 437s ill sv/v Tryck: Vestmanlands Läns Tidning. 2:a upplagan. 1:a upplagan 1943
50:-
027661
Ekegren, Bo
Lundbergs 1944-1994. En jubileumskrönika
Stockholm:1994. 240x190 mm. Clbd. 139s ill sv/v och färg Tryck: Enskede Offsett. Skomsl
70:-
031377
Ekselius, Eva/Hård af Segerstad, Ulf
Var så god och sitt. En berättelse i ord och bild om en möbelfabriks femtioåriga historia. J.O. Carlssons Möbelindustri i Vetlanda
Stockholm:1980. 270x270 mm. Clbd. 79s ill sv/v Tryck: LiberTryck. Fotografier av Hans Gedda. Nr 1281 av 2000 nr.ex
110:-
031011
Ekstrand, Stig
Om garvare och läder. En krönika utgiven med anledning av Svenska Garveriidkareföreningens femtioårsjubileum
Lund:1952. 260x180 mm. Skinnryggband. 230s ill sv/v Tryck: Berlingska. Fint band
150:-
003607
Enefäldt, C-A
Att göra pengar ur rök. Perstorp 1881-1981
Perstorp:Perstorp AB, 1981. 300x210 mm. Pappband. 44s ill sv/v och färg. Tryck: Tullbergs, Klippan
40:-
010802
Englén, Sven
En bok om Alstermo. Utgiven av Alstermo Bruks Aktiebolag
1945. 240x180 mm. Hft. 92 ill sv/v Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri, Göteborg
80:-
019110
Ericsson, Olle
Kalmar Läns Slakterier 75 år 1908-1983. En minnesskrift
Kalmar:1983. 240x160 mm. Hft. 96s ill sv/v Tryck: Barometern
70:-
000782
Fahlström, J.M
The history of a Gothenburg house of merchants 1802-1952. Presented by Ekman & Co AB on the occasion of the 150th Anniversary of the establishment of Ekman & Co on Januari 29th 1802
Göteborg:1952. 270x190 mm. Clryggbd. 72s ill sv/v och 1 färgbild. Tryck: AB John Antonsons Boktryckeri
60:-
020927
Forsberg, Karin
Gusums Bruks historia 1653-1953
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1953. 250x190 mm. Clryggbd. 221s ill sv/v. Något nötta pärmar
160:-
003421
Forsberg, Karin
Hults Bruks historia 1697-1947. Utarbetad på uppdrag av Holmens Bruks & Fabriks AB
Stockholm:1949. 235x180 mm. Pappband. 160s ill sv/v karta inklistrade etiketter. Tryck: Nordisk Rotogravyr.
150:-
027513
Forsell, Nils
Liljeholmens Stearinfabrik 1839-1939. Minnesskrift. Första delen: Lars Johan Hiertas tid 1839-1872
Stockholm:1939. 250x190 mm. Hft. 195s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Ouppskuren
90:-
033405
Forssberg, Lars Ragnar red
Hängivenhet. Nyfikenhet. Påhittighet. Från Sydkraft till E.O.N- Nedslag i en 100-årig historia
Malmö:E.O.N. Sverige AB, 2006. 210x260 mm. Imit.skbd. 90s ill sv/v och färg
70:-
019090
Fritz, Sven
AB Åkers Styckebruk. 1942-1966. Rutger von Seths tid
Stockholm:1974. 210x200 mm. Dek.linnebd. 235s ill sv/v Tryck: P.A. Norstedt & Söner
90:-
027507
Gejvall, Birgit
Hundra år i skrivarens tjänst. Utgiven med anledning av Frans Svanströms Pappershandels Aktiebolagets Stockholm hundraåriga tillvaro
Stockholm:1957. 280x170 mm. Hft. 83s ill sv/v och färg Tryck: Esselte
70:-
008747
Gille, Torsten/Hansen, Lars Ole
Pappersbruksarbetarliv-från torpare till villaägare-från hantverkare till maskinoperatör
Vimmerby:1981. 240x160 mm. Ills.pappbd. 150s ill sv/v. Tryck: VTT-Grafiska. Nött ex. Handlar om Långasjönäs Bruk, Kisa
110:-
027696
Glete, Jan
ASEA under hundra år 1883-1983. En studie i ett storföretags organisatoriska, tekniska och ekonomiska utveckling
Västerås:Asea, 1983. 260x240 mm. Ills.clbd. 367s ill sv/v och färg Tryck: Bohusläningen, Uddevalla
90:-
020890
Gudmundson, Ulf
Grycksbo. Människorna, bruket, samhället
Ill.Ills. av Kurt Netzler. Grycksbo:250x210 mm. Ills.pappbd. ills i färg. Tryck:Strålins
60:-
003690
Gullers,K.W
Vad Sverige kan
Höganäs:Bra Böcker, 1977. 220x260 mm. Hft. 110s ill sv/v och färg.
50:-
027694
Gullers, KW/Ehrenmark, Torsten
Kunskap Kvalitet. Pripps 150 år 1828-1978
Örebro:1978. 300x210 mm. Ills.pappband. 94s ill i färg Tryck: Ljungföretagen. Bild Björn Enström
70:-
027562
Gullers, Peters/Rydén, Josef/Blomé, Göran
Verktygsmakare & operatörer. Några aspekter på den kirurgiska instrumenttillverkningens svenska historia. Arbetslivscentrum Rapport 37, 1982
Laholm:1982. 170x240 mm. Hft. 103s ill sv/v Tryck: Trydells. Namnt
70:-
019266
Gårdlund, Torsten/Fritz, Martin
Ett världsföretag växer fram. Alfa-Laval 100 år. I-II.
Stockholm:1983. 260x190 mm. Linnebd. 350+599s ill sv/v Tryck: Norstedts Tryckeri. Del I: Förhistoria och uppbyggnad. Del II: Konsolidering och expansion. I kassett
150:-
015180
Gårdlund, Torsten m.fl
MoDo 1940-1985
Örebro:300x210 mm. Ills.pappbd. 174s ill sv/v och färg. Tryck: Ljungföretagen
90:-
019091
Hahr, Gösta
Åkers Styckebruk. En vägledning i dess historia, bebyggelse och arkiv
Stockholm:1975. 210x200 mm. Dek.linnebd. 98s ill sv/v Tryck: P.A. Norstedt & Söner
90:-
032914
Hallberg, Harriet
Magnifik magnefit. En bok om Nymölla Bruk
Kristianstad:Stora Enso, 2002. 280x220 mm. Ills.pappband. 349s ill sv/v och färg. Tryck: Kristianstads Boktryckeri
100:-
003875
Hamilton, Henning/Petersson, Thorsten
Gröna skogar. Idé och företag 1938-1987. Händelser, bilder och röster från Södra Skogsägarnas första halvsekel.
1988. 275x210 mm. Pappband. 120s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri.
50:-
008294
Hammarskiöld, P
Hylte Bruks Aktiebolag 1907-1957. Från obygd till bruksbygd. Ett bidrag till Nissa-dalens historia
1958. 240x190 mm. Clbd. 272s ill sv/v. Kartor Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Skomsl
90:-
030269
Hane, Helge
Kronan på verket. Olofström 1735-1985
Kristianstad:Volvo Personvagnar, 1985. 250x220 mm. Ills.pappband. 95, (5) s. ill sv/v och färg Tryck: LänsTryckeriet, Kristianstad
80:-
027556
Hedin, Göran red
Ett Svenskt Jernverk. Sandviken och dess utveckling 1862-1937
Uppsala:1938. 250x180 mm. Linneband. 442s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell. Främre omsl. medbundet. 2:a uppl
120:-
027657
Hedin, Göran red
Ett Svenskt Jernverk. Sandviken och dess utveckling 1862-1937
Uppsala:1938. 250x180 mm. Hfrbd. 442s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell. Främre omsl. medbundet. Övre guldsnitt. 5 upphöjda bind. Guldornerad rygg med brun titeletikett. 2:a uppl
160:-
001182
Hedlund, Yngve red
Fakta om Östergötland
Linköping:Östergötlands Företagareförening, 1962. 240x190 mm. Hft. 78s ill sv/v och färg. kartor.tabeller. Tryck. Östgötens Boktryckeri.
80:-
015179
Heikkinen, Sakari
Papper ut i världen. Finska Pappersbruksföreningen-Finnpap 1918-1996
Helsingfors:Otava, 2000. 210x220 mm. Clbd. 528s ill sv/v. Skomsl
150:-
023067
Hellström, Sven/Kolsgård, Svante
Gunnebo. Från kniphammare till storföretag
Västervik:1989. 210x230 mm. Clbd. 204s ill sv/v och färg Tryck: C O Ekblad & Co. Skomsl. nött med revor. Namnt
70:-
001200
Helmfrid, Björn
AB P. Janson & Co 1852-1952. En hundraårshistorik
Norrköping:1952. 235x160 mm. Hft. 175s ill sv/v. Tryck: AB Trycksaker. Försättsbladet bortrivet. ngt solkiga pärmar.
50:-
027734
Helmfrid, Björn
Holmens Bruk i Norrköping. Särtryck ur Östergötland utgiven av AB Svensk Litteratur, Stockholm 1955
1955. 310x220 mm. Hft. 24s ill sv/v Tryck: landby & Lundgren, Malmö. 3 stenciler bifogade om: Intäkter, Administration och Koncern
60:-
027929
Helmfrid, Björn
Holmens centralarkiv i Hult. Särtryck
210x140 mm. Trådhft. s30-48. Hårdpapperomsl
50:-
009474
Helmfrid, Björn
Holmenöden under fyra sekel. Studier i Holmens bruks historia
Norrköping:1954. 250x190 mm. Clryggbd. 463s ill sv/v och färg. Tryck: Norrköpings Tidningar. Namnt
90:-
001199
Helmfrid, Björn
Holmenöden under fyra sekel. Studier i Holmens bruks historia
Norrköping:1954. 245x190 mm. Hft. 463s ill sv/v och färg. Tryck: Norrköpings Tidningar. Fuktskada.
70:-
027931
Helmfrid, Björn
Petter Wetterberg. Kopparslagaren som blev holmenchef. Acta Holmenensia
Norrköping:1960. 250x160 mm. Klammerhft. 36s ill sv/v. Karta. Tryck: Aktiebolaget Trycksaker
60:-
012247
Helmfrid, Björn
Tre sekler med Häfla bruk. Denna bok är utgiven med anledning av Häfla Bruks 300-årsjubileum 1982
Falköping:Ytforum Förlag, 1989. 210x190 mm. Hft. 139s ill sv/v. Kartor. Tryck: Gummessons Tryckeri. Ded
150:-
032075
Hermansson, Owe E
Fagerlids Industrier. Från Vattensåg till Stockholms fondbörs
Älgarås:Eget förlag, 1999. 220x150 mm. Ills.pappband. 176s ill sv/v. Innehåller även; Utvecklingen i Fagerlids by och händelserna i Gastorps skola under 1920-talet
80:-
028922
Hildebrand, Karl
Siverts Kabelverk. Minnesskrift över de första 50 åren
Stockholm:1938. 270x200 mm. Linneband. 396s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullbergs Boktryckeri. Namnt
120:-
030544
Hjelmqvist, Arne
Sparbanken i Vadstena 150 år. Minnesskrift 1989
Vadstena:1988. 240x180 mm. Ills.pappbd. 198s ill sv/v Tryck: Vadstena Affärstryckeri. Ills. av Arne Hjelmqvist
90:-
030850
Hofrén, Manne
Barometern 1841-1966. Blad ur en 125-årig tidnings historia
260x190 mm. Hft. 314s ill sv/v. 1 färgpl.
70:-
025307
Hofrén, Manne
Ludvigs. Ett varuhus i Kalmar under åttio år. En historik
Kalmar:1953. 260x190 mm. Clryggbd. 163s ill sv/v Tryck: Barometern. Främre omsl. medbundet
160:-
003508
Holmström, Per
Bruksmakt och maktbruk. Robertsfors AB 1898-1968. Umeå Studies in Economic History 9.
Umeå:Umeå Universitet, 1988. 210x150 mm. Ills.pappband. 260s ill sv/v. Tryck: CEWE Förlaget, Bjästa. Doktorsavhandling.
70:-
027481
Hyland, Lennart/Gerholm, Tor Ragnar
Framtiden är här. Televerket
Stockholm:Gullers Pictoral AB, 1990. 250x210 mm. Ills.pappb.. 82s ill i färg. Tryck: Ljungföretagen. Foto Peter Gullers
50:-
031326
Håkansson, Lars-Magnus
Med skogen som bakgrund. Glimtar från Eds bruk i Tjust. Utgiven av Eds Cellulosafabrik
Linköping:1954. 300x220 mm. Linneband. 188s ill sv/v Tryck: Östgöta Correspondenten. Fotografier: Sune Sundahl
170:-
004950
Håkansson, Lars-Magnus red
Bland Skaraborgare under 100 år. Utgiven av Skaraborgs Enskilda Bank med anledning av dess verksamhet 1865-1965
Stockholm:1965. 260x190 mm. Hft. 104s ill sv/v Tryck: Esselte
70:-
007820
Hägge, Eric
Fröet som gav 1000-falt. Berättelsen om mannen, verket och bygden. En biografi över Olander Larsson-skaparen av AB Hallands Frökontor i Getinge
Halmstad:1954. 220x140 mm. Hft. 197s ill sv/v Tryck: Meijels Bokindustri.
60:-
010128
Höök, Svante
Billerud 1883-1983. En kort resumé över de hundra åren och en blick mot framtiden
Karlstad:1983. 300x210 mm. Ills.pappbd. 109s ill sv/v Tryck: VF-tryck.
70:-
008969
Jacobson, John Oscar
Kalmar stads gas- och elektricitetsverk 1863-1938. En minnesskrift
Kalmar:1938. 260x190 mm. Hft. 177s ill sv/v Tryck: Barometern, Kalmar
100:-
030757
Jansson, Alfred E
Ljusnedals Bruks krönika
Klippan:1958. 250x170 mm. Hft. 172s ill sv/v Tryck: Ljungbergs Boktryckeri
180:-
030355
Jansson, E. Alfred
Hallstahammars Bruks historia. Utgiven av Hallstahammars Aktiebolag
Hallstahammar:1953. 270x190 mm. Clryggbd. 257s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Tryck: Esselte. Pärmarna med några små fläckar. Främre omsl. medbundet
110:-
020806
Jansson, E. Alfred
Överums Bruk tre hundra år 1654-1954. Utgiven av Aktiebolaget Överums Bruk
Stockholm:1955. 260x180 mm. Clryggbd. 319s ill sv/v och färg. Utvikbara planscher. Tryck: Esselte. Bandet något nött
110:-
033189
Jönsson, Olof
Aktiebolaget Transmarin. Hundra år av rederihistoria. Rederiaktiebolaget Kärnan 1897-1923. Aktiebolaget Transmarin 1916-1997
Helsingborg:1997. 300x210 mm. Ills.pappband. 67s ill sv/v tryck. NP-Tryck
80:-
027593
Karlson, William
En lundensisk målareverkstad sekeljubilerar. O.E. Olsson 1847 23/1 1947
Lund:1947. 240x190 mm. Hft. 69s ill sv/v och färg Tryck: Carl Blom. Inlagan lös. Omsl. med några små fläckar
70:-
015939
Karlsson, Lars Olov
Statens Järnvägar 125 år
Ill.Foto Björn Enström. Örebro:1981. 280x190 mm. Ills.clbd.. 144s rikt ill i sv/v och färg. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Tillsk
60:-
033824
Kempe, Lars-Åke
Vårgårda Armaturfabrik 75 år, 1920-1995
Uddevalla:1995. 250x210 mm. Ills.pappband. 119s ill sv/v Tryck: Vårgårda Tryckeri. Ded
80:-
026964
Klippans Finpappersbruk
Det började 1573.... Behandlar Klippan, Lessebo och Böksholm
Stockholm:1964. 210x130 mm. Hft. 47s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte.
40:-
001566
Klippans Finpappersbruk
Det började 1573.... Behandlar Klippan, Lessebo och Böksholm
Stockholm:1959. 210x130 mm. Hft. 43s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte.
40:-
009628
Kolmert, Gunnar
Värmländska industribilder
Stockholm:Gebers, 1961. 220x140 mm. Clbd. 219s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri
50:-
028684
Krantz, Claes
Vägen över Kattegatt. Utgiven av Rederiaktiebolaget Göteborg-Fredrikshavn-Linjen med anledning av rederiets 25-årsjubileum
Göteborg:1960. 240x170 mm. Hft. 96s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri
80:-
019264
Kuuse, Jan
Sockerbolaget Cardo 1907-1982
Malmö:1982. 260x190 mm. Clbd. 304s ill sv/v och färg.Tryck: Skogs Boktryckeri, Trelleborg. Skomsl
100:-
027516
Kylberg, Claes-Henrik
Skandinaviska Eternit Aktiebolag, Lomma. 1906-1956
Malmö:1956. 300x210 mm. Hft. 43s ill sv/v Tryck: Landby & Lundgrens
70:-
003420
Larsson, Curt
Holmens pappersbruk Norrköping. Människor och miljöer
Norrköping:Holmens Bruk AB, 1986. 250x220 mm. Ills. pappbd.. 111s Tryck: Rydells, Laholm. Fotografier av författaren
60:-
027695
Larsson, Sören/Saving, Jaak
Nordstjernan inifrån 1890-1990
Stockholm:Norstedt, 1990. 280x220 mm. Ills.clbd. 200s ill sv/v och färg Tryck: Fälths, Värnamo
90:-
007649
Lidén, Elna
Forsse Bruk genom tiderna
Långsele Hembygdsförening, 220x150 mm. Clbd. 120s ill sv/v Tryck: Kramfors Tryckeri. Skomsl
60:-
025306
Lignell, Harald red
Margarin Aktiebolaget Svea 1905-1955
Kalmar:1955. 240x160 mm. Clryggbd. 132s ill sv/v Tryck: Barometern. Främre omsl. medbundet
160:-
027605
Lindblad, Gustaf
Aktiebolaget A.W. Angel 1839-1939
Halmstad:1939. 230x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Meijels Boktryckeri
70:-
029590
Lindgren, Torgny
Riksbankens sedelhistoria 1668-1968
Stockholm:Sveriges Riksbank/Rabén & Sjögren, 1968. 270x190 mm. Clryggbd. 239s. 114 ill. i sv/v och färg. Tryck: Victor Petterson
110:-
004972
Lindorm, Erik
Stockholms Enskilda Bank 1856-1956
Stockholm:1956. 350x230 mm. Linnebd. ill sv/v Tryck: AB ÅetÅ-tryck
80:-
027480
Lindqvist, Kjell
Apoteksbolaget 25 år
Apoteksbolaget, 1996. 210x220 mm. Ills.pappb.. 136s ill färg och sv/v. Tryck: Tofters
50:-
027522
Lindström, Oscar
I smedsbygd. Minnesskrift vid Gränsfors Bruks AB 50-årsjubileum 1952
Malung:1952. 240x190 mm. Trådhft. 11s ill sv/v Tryck: Malungs Accidenstryckeri
70:-
007374
Linn, Gustaf
Från provinsbolag till riksföretag. En krönika om Vegetebolagen
Lund:1966. 260x190 mm. Hft. 205s ill sv/v Tryck: Rahms Boktryckeri. Ded. av författaren. Fortsättningen heter: Vegete. Historik åren 1952-1986 av Boris Beckman
60:-
016299
Ljungberg, Axel
Från Flosta källa till Utö hus, från Sagån till Draget. Utgiven av Sparbanken i Enköping med anledning av dess 125-åriga verksamhet
Stockholm:1960. 240x170 mm. Hft. 46s ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström. Teckningar av Bertil Kumlien
50:-
031593
Loos, Viggo
En avisa genom två skler. Norrköpings tidningar 1758-1958
Norrköping:1958. 280x190 mm. Hft. 412s ill sv/v. Upplaga 1000 ex
80:-
027692
Lundberg, P.O/Ahlfors-Geyer, O
Svensk Trävaruhantering. Uppslagsverk för sågverksägare, trävaruhandlare, grossister, agenter och exportörer
Malmö:1954. 300x220 mm. Skinnband. 561s rikt ill med sv/v fotografier över personer med anknytning till trävaruhantering. Tryck: Bohusläns Grafiska. Övre guldsnitt. Fint ex
400:-
027542
Löf, Sven R
Amaranten Hotel. En presentation. Kungsholmen, Stockholm
Stockholm:300x210 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v och färg. Annonser. Tryck: SIB-Tryck
40:-
033790
Lönnberg, Egil
NOHAB 100 år 1847-1947
Karlstad:1947. 290x210 mm. Klammerhäftad. 48s ill sv/v Tryck: Nermans. Något nött
240:-
002002
Malmberg, Arne
Finspång through the centuries
Örebro:1971. 200x175 mm. Hft. 40s ill sv/v. Tryck: Ljungföretagen. Revised 1971. Finns även en svensk uppl.
40:-
007498
Malmberg, Arne
Seklernas Finspång. En industrisaga utan slut. Utgiven 1963 av Stal-Laval Turbin AB och Svenska Metallverken numera Gränges i Finspång med anledning av 50-årsjubiléet som Finspångsindustrier
1985. 200x170 mm. Hft. 44s ill sv/v. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Reviderad utgåva. Utgiven första gången 1963. Senare reviderade utgåvor 1968, 1971 och 1983. Finns även utgiven på engelska
50:-
030539
Malmberg, Arne
Östgöta Enskilda Bank 150 år. Minnesskrift utgiven med anledning av 150-årsjubiléet år 1987
Värnamo:1987. 240x210 mm. Clbd. 131s ill sv/v och färg Tryck: Fälths Tryckeri. Skomsl
70:-
010363
Malmberg, Sigvard
Det började vid Kalmarsund. En personhistorisk krönika. Sparbanken i Kalmar 150 år. Möten med människor. Kända och okända. Från stad och bygd
1981. 250x180 mm. Clbd. 173s ill sv/v Tryck: Barometern, Kalmar. Skomsl. med revor. Ded. av författaren till Herbert Grevonius
90:-
032271
Mannerfelt, Otto
Skandinaviska Gummiaktiebolaget Viskafors 1890-1920. Minnesskrift med anledning av 30 års jubileum
Göteborg:1920. 300x230 mm. Hft. 79, (3)s. ill sv/v. Karta. Tryck: Wezäta. Nr 288 av 300.
250:-
030677
Mannerheim, J
Kramfors Aktiebolag utveckling och organisation
Stockholm:1928. 300x210 mm. Hft. 152s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr
200:-
029933
Mattsson, Algot
Huset Broström. Bilder ur ett världsföretag
Stockholm:Askild & Kärnekull., 1980. 220x140 mm. Clbd. 308s ill sv/v. Tryck: Bonniers Grafiska.
60:-
014875
Mattsson, Algot
Vägen mot Väster. En bok om emigrationen och Svenska Amerika Linien
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1982. 220x180 mm. Clbd. 381s ill sv/v. 2:a uppl. Skomsl
120:-
028473
Molin, Harry
Wirsbo. Det som var och det som är. Utgiven med anledning av brukets mer än 300-åra tillvaro
Stockholm:1943. 300x220 mm. Hft. 61s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Nr 981 av 1500 ex
90:-
014189
Mortens, Gottfrid
Vem gör vad i Gnosjö storkommun. (Gnosjö, Hillerstorp, Kulltorp, Åsenhöga, och Nissafors)
Malmö:Reklam & Reportage, 1956. 240x150 mm. Hft. 231s ill sv/v Tryck: Åhbergs Boktryckeri, Smålandsstenar. Mycket företagshistoria, bilder på tillverkade föremål mm. Tillsk
130:-
008367
Munthe, Gustaf
Mölnlycke väfveri aktiebolag 100 år
Göteborg:1949. 280x210 mm. Skinnband. Genom ill. med fotografier i sv/v och färg. Tryck: Wezära. Helt guldsnitt. Bror Schalanders exlibris. Ngt nött band. Foto: K.W. Gullers
100:-
004977
Munthe, Gustaf
Mölnlycke väfveri aktiebolag 100 år
Göteborg:1949. 280x210 mm. Skinnband. ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Helt guldsnitt. Adolf Boréns exlibris. Foto: K W Gullers
100:-
017495
Nordquist, Sten
Strövtåg i Boxholms skogar. Bruksskog i utveckling
2001. 210x150 mm. Ills.pappbd. 240s ill sv/v och färg. Kartor. Tryck: Rolf & Co Tryckeri
90:-
027555
Norling, Arvid red
Svenska Aktiebolag. Handbok för affärsvärlden 1941. Avdelning 1 å Stockholms Fondbörs introducerade samt å Fria Listan noterade bolag och banker
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1941. 240x160 mm. Clbd. 256s. Tabeller. Namnt
90:-
008351
Notini, Stig
Nautiska Föreningen i Göteorg 1869-1969. En minnesskrift
Göteborg:1969. 240x170 mm. Hft. 68s ill sv/v Tryck: Elanders Boktryckeri
70:-
024785
Nyblom, Gösta red.
Sveriges privata företagare. Jönköpings och Kronobergs län
Uppsala:Förlaget Svensk Hembygd, 1942. 250x180 mm. Hfrbd. 740+324s ill sv/v. Tryck: Littorin Rydén Boktryckeri, Örebro. Nött band
400:-
031383
Nykvist, Erik
Från klyvsåg till robotar. Krönika II över Träindustrin och Träarbetarnas historia. Arbetarnas Kulturråd, Skillingaryd
Skillingaryd:1988. 300x210 mm. Hft. 340, (3)s. Ill sv/v
120:-
031382
Nykvist, Erik
Trä i Skillingaryd. Krönika I över Träindustrin och Träarbetarnas historia. Arbetarnas Kulturråd, Skillingaryd
Skillingaryd:1988. 300x210 mm. Hft. 292s ill sv/v Tryck: SSW kopiering. Veck på främre omsl
120:-
032079
Nylén, Kjell
Grunditz & Forsberg tryckeri AB 1968-1993
Lidköping:1993. 280x210 mm. Ills.pappband. 88s sv/v och färg
80:-
003486
Olsson, Gunnar/Anderson, Burnett
Stora Kopparberg. Six hundred years of industrial enterprise.
Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1951. 255x200 mm.. Pappbd. 82s ill sv/v och färg. Tryck: Nordisk Rotogravyr.
90:-
032140
Petersson, Björn/Timell, Staffan/Wikdahl, Carl-Erik
Tre versioner kärnkraft. Bilder från Oskarshamnsverket
Oskarshamn:OKG Aktiebolag, 1985. 330x260 mm. Clbd. Rikt ill. med sv/v och färgfotografier. Skomsl. Kasett
90:-
033777
Pettersson, Alf
Ett sekel med elektricitet och vatten i Skara. Utgiven av: Skara Energi och Gatukontoret, Skara Kommun
Falköping:240x170 mm. Ills. papband. 38s ill sv/v Tryck: Svärd & Söner. Tillsk. Exlibris: carl-Eric Fridolfsson
60:-
025545
Rydberg, Svens
Det stora Kopparberget. En tidsresa.
Ill.Fibben Hald. Stockholm:Gidlunds Bokförlag, 1988. 220x160 mm. Clbd. 254s ill sv/v. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Utgiven av Stora Kopparbergs Bergslags AB
70:-
020425
Rydenfelt, Sven
Sagan om Tetra Pak. Till minnet av Ruben Rausings födelse 1895. 100 år
Stockholm:Fischer & Co, 1995. 270x220 mm. Ills.pappbd. 239s ill sv/v och färg.Tryck: Skogs Boktryckeri, Trelleborg
90:-
009366
Rydström, Jan
Sparv i Tranedansen. Aktiebolaget Svenska Smergelskifferfabriken 1907-1930
Köping:Lindfors förlag, 1981. 220x140 mm. Clbd. 272s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet, Köping. Nött skomsl
100:-
029084
Rönnow, Sixten
Wedevågs bruks historia. Minnes tillägnad Brukspatron Helge Norlander på hans 60-årsdag den 17 mars 1944
Stockholm:1944. 250x210 mm. Clbd. 373sill sv/v. Kartor. Tryck: Nordisk Rotogravyr.
150:-
011548
Samuelsson, Helge/Gitse, Stig
Orust-vår ö. Orust Sparbank 1887-1987. En jubileumsbok
1986. 250x180 mm. Ills.pappbd. 95s ill sv/v Tryck: Risbergs Tryckeri, Uddevalla
90:-
008205
Samuelsson, Kurt
Nordiska Kompaniet. Historien om ett Varuhus
Stockholm:Albert Bonnier, 1952. 240x160 mm. Linnebd. 215s ill sv/v tabeller och diagram. Utvikbar plansch över varuhuset i Stockholm. namnt
90:-
018066
Samulsson, Birgitta m.fl
Handgjort papper. Ett kompendium i papperstillverkning. Konsthögskolan, Grafikskolan
Stockholm:1979. 300x210 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: Arkitektkopia
150:-
024341
Sandberg, C.E
Det Ehrnbergska garfveriet i Simrishamn. Ett bidrag till garfveriets historia och läderindustrins utveckling i Sverige. Utgifvet år 1914 af Styrelsen för Aktiebolaget Ehrnberg & Sons läderfabrik i Simrishamn
Stockholm:1914. 250x180 mm. 185s ill sv/v. Utvikbara tabeller. Tryck: Arbetarnes Tryckeri. Läderband med guldpräglad titel på främre pärmen. Helt guldsnitt. Ryggen något nött
130:-
027558
Sellberg, Tore
Marma-Långrörs Aktiebolag. Skrift utgiven i samband med bolagets Jubileum 1953
Stockholm:1953. 300x210 mm. Hft. 54s ill sv/v och färg Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget
90:-
032273
Silverstolpe, Gunnar Mascoll
Fritzes 1837-1937. Minnesskrift
Stockholm:C.E. Fritzes Hovbokhandel, 1938. 270x210 mm. Dek. clbd. 116s ill sv/v Tryck: Iduns Tryckeri
120:-
027651
Sjödin, Stig
Sandviken 100 år. En bilderbok
Gävle:250x210 mm. Ills.pappband. Genomills. i sv/v Tryck: Arbetarbladet
130:-
033825
Skrivargruppen
Skandiaverken 1899-1984. Cykelverkstaden som blev motorindustrin
Munkedal:1988. 300x210 mm. Dek imit skinnband. 140s ill sv/v Tryck: Munkreklam
130:-
027539
Smith, Göran
Söderberg & Haak. Ett handelshus i modern tid
210x190 mm. Hft. (32)s ill sv/v Tryck: Esselte. Foto Hans Malmberg
50:-
002771
Smith, Göran
Varan valde vägen. En krönika om Söderberg & Haak 1866-1966.
Stockholm:1966. 180x110 mm. Pappband. 210s ill sv/v. Tryck: Esselte.
80:-
032837
Steckzén, Birger red
Hofors bruks historia
Göteborg:1957. 260x190 mm. Clbd. 635s ill sv/v och färg. kartor. tabeller och bilagor. Tryck: Wezäta. Ryggen något gulnad
70:-
019265
Steers, Helen
SKF. Svenska Kullagerfabriken. En svensk exportindustris historia
Göteborg:1957. 260x180 mm. Clbd. 884s ill sv/v Tryck: Wezäta
180:-
015196
Stigenberg, Axel/Sundquist, Nils
30 år som byggmästare i Uppsala 1925-55. Byggnadsfirman Anders Diös
Uppsala:1956. 250x190 mm. Clryggbd. 203s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Almqwist & Wiksell
120:-
015195
Stigenberg, Axel/Sundquist, Nils
Byggenskap i Uppsala 1956-1965. Byggnadsfirman Anders Diös AB
Uppsala:1968. 260x190 mm. Clryggbd. 240s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Almqwist & Wiksell
120:-
018231
Stoltz, Elof
Jockom Beck och Andarums alunverk medan Skåne var danskt
Stockholm:Norstedts, 1979. 220x140 mm. Clbd. 260s ill sv/v Tryck: Rahms i Lund. Skomsl
90:-
031247
Strandberg, Sven-Olle
Alla dessa år. Utgiven av Strömstads Tidning i anledning av tidningens 125-årsjubileum 1991
Uddevalla:1991. 250x180 mm. Imit.skbd. 180s ill sv/v Tryck: Bohusläningen. Skomsl med fuktfläck. Främre försättsbladet med fläck
70:-
027981
Strandh, Sigvard
Sweden around the world
Stockholm:Gullersproduktion AB, 200x160 mm. Ills.pappband. 101s ill i färg. Tryck: Ljunglöfs Litografiska. Bild: Kåwe och Peter Gullers
40:-
032127
Ståhl, Erik
Smålands Folkblad femtio år. Historik över en arbetaretidnings 50-åriga tillvaro
Jönköping:1951. 240x170 mm. Dek. mjukt clbd. 120s+bildrevy i sv/v Tryck: Tryckeri Aktiebolaget Småland. Skomsl.
90:-
019724
Stålberg, Helge
Smålands skogs- och träförädlingsindistrier. En näringsgeografisk studie. Meddelanden från Lunds universitets geografiska institution avhandlingar XVI
Lund:Gleerupska Universitetsbokhandeln, 1947. 230x170 mm. Hft. 255s ill sv/v Tryck: Carl Blom. Akademisk avhandling. Opponentex. med blanka blad med opponentens .ant. mellan varje blad. Mycket om träindustrin i Småland och hur den har vuxit fram
180:-
011929
Stålberg, Helge
Smålands skogs- och träindustrier. Industriens upplysningstjänst serie B 3
Stockholm:1949. 180x130 mm. Hft. 85s ill sv/v Tryck: Affärstryck
90:-
027509
Sundell, John
Mellanstaden ett förslag till stadsdelsförnyelse
Stockholm:John Mattson Byggnads AB, 1971. 220x260 mm. Ills.pappb.. 66s ill sv/v och färg. Utvikbara kartor. Tryck: K.L. Beckman
80:-
028315
Sundquist, Lars
Boken och Perstorp. Skånska Ättiksfabriken
Stockholm:1956. 300x210 mm. Hft. Rikt ill i sv/v och färg. Tryck: Grafiska Konstanstalten
80:-
028499
Svensson, Gunnar
Ålems Sparbank 150 år. 1854-2004
Hyltebruk:2004. 220x210 mm. Ills.pappband. 96s ill sv/v och färg. Tryck: Hyltebruks Tryckeri
60:-
031562
Svensson, Peder/Pettersson, Jan/Gunnarsson, Ronnie
I ljuset av ett sekel. Oskarshamns Energi 100 år
Oskarshamn:2000. 270x220 mm. Ills. papband. 104s ill sv/v och färg. Tryck: Primo
70:-
027660
Söderberg, Sten
I tjänst hos utvecklingen. En bok vid ett 50-årsjubileum ASEA-SKANDIA
Stockholm:1967. 250x180 mm. Clbd. 111s ill sv/v tryck: Svanbäck & Nyman
70:-
027655
Söderberg, Tom
Ett hundraårigt grosshandelshus. Bendix, Josephson & Co AB 1857-1957
Stockholm:1956. 250x180 mm. Clryggbd. 154s Tryck: Alb. Bonniers. Hilding Linnqvists målning; Disa drömmer
80:-
024324
Söderlund, E. red
Fagerstabrukens historia del I-V
Uppsala:Almqvist & Wiksell, 270x190 mm. Clryggbd. 1957-59. xii, 487, (2)+xv, 690,+xvi, 802+xii, 791+xiv, 643 s. ills. sv/v. Utvikbara kartor. Del 1: Sexton- och sjuttomhundratalen. Del 2: Adertonhundratalet. Del 3: Nittonhundratalet. Del 4: Kavalkad. Del 5: Arbetare och arbetarförhållanden
750:-
031589
Thambert, Åke
Mitt liv med Indiska. Berättat för Anna-Stina Carlberg
Forum, 1995. 230x160 mm. Pappband. 137s, ills sv/v o färg skomsl
60:-
031751
Thorstensson, Sten/Kihlberg, Ulf m.fl
Södra Sveriges Föreningsbank 1916-1991, 75 år
1991. 250x210 mm. Imit.skbd. 96s ill sv/v och färg. Mindre reva i skomsl.
50:-
027557
Tidbeck, Herman
J.H. Tidbeck AB 1840-1940
Stockholm:1940. 270x 240 mm. Hft. (20)s ills. med sv/v fotografier. Tryck: Esselte
90:-
027650
Tunander, Britt/Tunander, Ingemar
Sundsvallsbanken 1864-1964
Sundsvall:1965. 270x220 mm. Clryggbd. 104s ill sv/v Tryck: boktryckeri AB i Sundsvall. Skomsl
70:-
030354
Waldén, Bertil
Frövifors Bruk och dess föregångare Frövi Bruk. Minnesskrift på uppdrag av styrelsen för Frövifors Bruks Aktiebolag utarbetad
Stockholm:1951. 310x220 mm. Clryggbd. 306s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte
110:-
027554
Waldén, Bertil
Vieille Montagne. Hundra år i Sverige 1857-1957. Minnesskrift
Örebro:1957. 260x190 mm. Ills.clryggband. 236s ill sv/v och färg. Karta. Tryck: Littorin Rydén. Notering på försättsbladet
100:-
027543
Warborn, T
Kedjan. Tidskrift för Cykelfabriken Monark, Varberg. Årgång 24, Nr 1. Jubileumsnummer 1958. Utgives av AB Cykelfabriken Monark till 50-årsjubileet
Varberg:1958. 300x210 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri
90:-
011557
Wermelin, Per G
Wargöns Aktiebolag 1874-1949. En historik
1950. 250x180 mm. Clryggbd. 199s ill sv/v och färg Tryck: Wezäta, Göteborg
100:-
007830
Wermelin, P.G
Falu Yllefabriks AB, Sågmyra 1896-1946
Ill.Foto: K.W. Gullers. 1946. 300x210 mm. Clryggbd. 66s ill sv/v och färg. Tryck: Åhlén & Åkerlund, Stockholm
80:-
004647
Wilhelmsson, Karl
Sveriges Postsparbank 1884-1933. Minnesskrift med anledning av Postsparbankens 50-åriga verksamhet
Stockholm:Kungl. Generalpoststyrelsen, 1934. 295x210 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Postverkets tryckeri. Omsl. ngt nötta
60:-
032272
Wrangel, Ewert
C.W.K. Gleerup och det Gleerupska förlaget
Lund:C.W.K. Gleerup, 1926. 300x230 mm. Dek.clbd. 198s ill sv/v Tryck: Berlingska
180:-
032203
Zetterlund, C.G
Prässjästtillverkningen vid Brostorp i Elfsborgs län 1873. 1873. 16 s. Aftryck ur Teknisk Tidskrift
Stockholm:1873. 210x130 mm. Hft. 16s Tryck: A.L. Normans Boktryckeriaktiebolag. Nyskick. Brostorps Bränneri låg i Timmele socken
160:-
027662
Åberg, Alf
Från skvaltkvarn till storkraftverk. Om den enskilda och kommunala kraftindustrins tillkomst och utveckling. Historik
Stockholm:1962. 240x180 mm. Clryggbd. 204s ill sv/v och färg Tryck: Eklunds & Vasatryck
70:-
 
åter till toppen