| Uppdaterad: 2010-12-01 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
031806 | Attman, Artur En verkstad i Majorna. Göteborsk industriell företagsamhet Göteborg:1981. 230x150 mm. Ills.pappband. 80s ill sv/v Tryck: Esselte Wezäta. Handlar om Fixfabriken. Skomsl | 60:- |
027659 | Attman, Artur/Olsson, Ulf m.fl LM Ericsson 100 år Band I-III Örebro:1976. 260x200 mm. Clbd. Band I: Pionjärtid. Kamp om koncessioner. Kris 1876-1932, 385s. Band II: Räddning. Återuppbyggnad. Världsföretag 1932-1976, 405s. Band III: Teletekniskt skapande 1876-1976, 424s. Tryck: Ljungföretagen. ill sv/v och färg. Skomsl | 150:- |
027612 | Beckman, Klas/Bengtsson, Bengt/Ivervall, Karl H Beckmans 300 år varia. Utgiven med anledning av att K.L. beckmans Tryckerier AB fullgjort sitt 300:de verksamhetsår Stockholm:1969. 200x240 mm. Hft. s6-16, 117-172. Faksimiler | 90:- |
008263 | Bengtsson, Krister Lundbergs Plåt AB 1869-1994. Historien om ett företag och dess utveckling från hantverk till industri Jönköping:Jönköpings läns museum, 1994. 210x210 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v Tryck: Henrikssons Tryckeri | 60:- |
020414 | Bergh, Rickard Bröderna Edstrand-ett begrepp. 100 år 1985 Malmö:240x170 mm. Clbd. 159s ill sv/v Tryck: HB Crontryck. Skomsl. Namnt | 70:- |
027560 | Bergh, Rickard red Bröderna Edstrand 1960. En bildberättelse av Georg Oddner. Utgiven med anledning av 75-årsjubileum september 1960 Göteborg:1960. 300x210 mm. Ills.pappb.. Genomill. med sv/v fotografier Tryck: Wezäta | 90:- |
032829 | Berglund, Bengt Carlfors Bruk. En guldbrons- och aluminiumpulverfabriks historia Göteborg:1991. 210x150 mm. Dek. clbd. 158s ill sv/v Tryck: NOvum Grafiska | 90:- |
019452 | Bergqvist, Herman Mitt liv bland böckerna. Några konturer från en trettiofemårig verksamhet i bokförlagsfirman Albert Bonnier Stockholm:Albert Bonnier, 1925. 190x130 mm. Hft. 67s ill sv/v. Inklistrad etikett: Svenska Bokhandelsskolan 12:e årskursen i Göteborg 1925 från författaren | 60:- |
028440 | Bjurbom, Mats FFV-folk. Porträtt av anställda i FFV-koncernen Eskilstuna:1988. 230x240 mm. Ills.pappband. 74s ill sv/v Tryck: Tryckindustri, Solna. Foto: Stefan Edetoft | 60:- |
032721 | Bodin, Marcus Tokpojkar. Historien om Allbröd Hässleholm:2004. 250x200 mm. Ills.clbd. 124s ill sv/v och färg. Tryck: Norra Skåne Offset | 90:- |
004974 | Bodman, Gösta Göteborgs stads gasverk 1888-1938 Göteborg:1938. 285x210 mm. Skinnryggband. 162s ill sv/v Tryck: Wezäta. Något nött band. Namnt. Exlibris: Adolf Borén | 170:- |
000384 | Boldt-Christmas,G.E.F-Lilljequist,O.-Cederberg,Carl-G. Ostasiat. Utgiven i samband med AB Svenska Ostasiatiska Kompaniets femtiorsjub. Göteborg:Wezäta Förlag, 1957. 240x180 mm. Clryggbd. 231s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Pärmarna klädda med japanpapper. Namnt. Edvin Håkansson. Bifogat Meny från K7S Norge Lunch 20/8 1957 | 130:- |
000389 | Bondeson, Gustaf Gusums Bruk. En krönika genom fyra sekler utgiven vid hundraårsminnet av brukets omvandling till aktiebolag Göteborg:1975. 200x150 mm. Inb. 88s ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. | 70:- |
027699 | Bondeson, Gustaf m.fl Ett världsföretag växer fram. Alfa-Laval 100 år Alfa-Laval, 1983. 300x210 mm. Ills. pappband. 80s ill sv/v och färg Tryck: Esselte Wezäta, Göteborg | 60:- |
027583 | Bonnier, Åke red Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937 Stockholm:1937. 350x270 mm. Linneband. ill sv/v. Faksimiler. Marmorerade snitt. Båda skomsl. medbundna. | 140:- |
029211 | Bonnier, Åke red Albert Bonniers Förlag 100 år 1837-1937 Stockholm:1937. 350x270 mm. Hfrbd. ill sv/v. Faksimiler. Övre guldsnitt. Båda skomsl. medbundna. | 200:- |
027576 | Broström, Åke red Vi har arbetat med stål i 40 år. Aktiebolaget Bröderna Hedlund 1911-1951 Stockholm:1951. 300x210 mm. Dek. pappbd. 62s ill sv/v Tryck: Esselte | 80:- |
004970 | Brunnsjö, Sven-Eric m.fl LKAB i bild 250x190 mm. Pappband. 109 ill i sv/v och färg. Tryck: Wezäta | 50:- |
015182 | Burman, Egon red Konst på Södra. Ett urval av SÖDRA-koncernens konstverk Växjö:Södra Skogsägarna, 1994. 280x240 mm. Clbd. 188s färgpl Tryck: Ove halls Offset. Skomsl | 130:- |
031497 | Cederholm, Charlie Strömkarl. En krönika om Vattenfall dess miljöer och människor jubileumsåret 1959 Kungl. Vattenfallsstyrelsen, 250x190 mm. Clryggbd. Rikt ill sv/v Tryck: Svenskt Djuptryck, Stockholm. Foto: Lennart Nilsson | 50:- |
007855 | Cederholm, Charlie Strömkarl. En krönika om Vattenfall dess miljöer och människor jubileumsåret 1959 Kungl. Vattenfallsstyrelsen, 250x190 mm. Clryggbd. Rikt ill sv/v Tryck: Svenskt Djuptryck, Stockholm. Skomsl nötta. Namnt. Foto: Lennart Nilsson | 50:- |
032077 | Cederholm, Charlie. red Till minnet av Vilhelm Hansen. Trollhättechef 1898-1908, Vattenfallschef 1909-28. Så föddes Statens vattenfallsverk : Förhistorien 1898-1908 Vällingby:Vattenfalls press- och informationssektion, 1979. 240x230 mm. Clbd. 64s ill sv/v | 80:- |
021656 | Cederschiöld, G.- Feilitzen,E.v Den svenska tändsticksindustrins historia före de stora sammanslagningarna Stockholm:Natur och Kultur., 1945. 230x160 mm. Linnebd. 430s ill sv/v. Namnt. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm | 200:- |
011311 | Clemensson, Gustaf Lessebo 1658-1856 och 1856-1956. Två volymer i skyddskasett Lessebo Bruk, 300x220 mm. Hft. 334+515s ill sv/v och färg. Utvikbara pl. och kartor. Tryck: P.A. Norstedt & Söner, Stockholm. Vol 1 delvis uppskuren. Vol 2 ouppskuren. Fina ex | 500:- |
020539 | Clemensson, Gustaf Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag I 230x150 mm. Clryggbd. 305s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Del I: Intill 1658 | 80:- |
020405 | Clemensson, Gustaf Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag II 1963. 230x150 mm. Clryggbd. 319s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Enbart del II: 1658-1737 | 80:- |
020404 | Clemensson, Gustaf Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag III 1963. 230x150 mm. Clryggbd. 556s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Enbart del III: 1737-1786 | 80:- |
010075 | Clemensson, Gustaf Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag I-III 230x150 mm. Skinnryggband. 305+319+556s ill sv/v och färg. Kartor. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Del I: Intill 1658. Del II: 1658-1737. Del III: 1737-1786. Ögsl | 300:- |
018067 | Conradsson, Birgitta Pappersmästarna. Om holländarna på 1700-talets Tumba bruk Stockholm:Nordiska Museet, 1994. 230x180 mm. Ills.pappbd. 179s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl | 140:- |
033821 | Davidsson, Jan Thunbolaget 1938-1988 Göteborg:1988. 260x210 mm. Ills pappband. 84s ill sv/v och färg. Utvikbar pl. | 90:- |
027698 | de Geer, Gerad Järnet i Sveriges näringsliv Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1947. 200x140 mm. Clryggbd. 245s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Främre omsl. medbundet. Svaga understrykningar i texten | 40:- |
024981 | de Geer, Gerard När järnet bröt bygd. En krönika över liv och arbete i Lesjöfors under 300 år Stockholm:Bonniers, 1975. 260x190 mm. Ills.pappband. 255s ill sv/v | 90:- |
007593 | Ejdestam,J/Hedin, Nathan/Nygren, Erik Bilder ur lanthandelns historia. Utgivna av Aktiebolaget Hakon Swenson till dess 25-årsjubileum Västerås:ICA Bokförlag, 1965. 250x180 mm. Clryggbd. 437s ill sv/v Tryck: Vestmanlands Läns Tidning. 2:a upplagan. 1:a upplagan 1943 | 50:- |
027661 | Ekegren, Bo Lundbergs 1944-1994. En jubileumskrönika Stockholm:1994. 240x190 mm. Clbd. 139s ill sv/v och färg Tryck: Enskede Offsett. Skomsl | 70:- |
031377 | Ekselius, Eva/Hård af Segerstad, Ulf Var så god och sitt. En berättelse i ord och bild om en möbelfabriks femtioåriga historia. J.O. Carlssons Möbelindustri i Vetlanda Stockholm:1980. 270x270 mm. Clbd. 79s ill sv/v Tryck: LiberTryck. Fotografier av Hans Gedda. Nr 1281 av 2000 nr.ex | 110:- |
031011 | Ekstrand, Stig Om garvare och läder. En krönika utgiven med anledning av Svenska Garveriidkareföreningens femtioårsjubileum Lund:1952. 260x180 mm. Skinnryggband. 230s ill sv/v Tryck: Berlingska. Fint band | 150:- |
003607 | Enefäldt, C-A Att göra pengar ur rök. Perstorp 1881-1981 Perstorp:Perstorp AB, 1981. 300x210 mm. Pappband. 44s ill sv/v och färg. Tryck: Tullbergs, Klippan | 40:- |
010802 | Englén, Sven En bok om Alstermo. Utgiven av Alstermo Bruks Aktiebolag 1945. 240x180 mm. Hft. 92 ill sv/v Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri, Göteborg | 80:- |
019110 | Ericsson, Olle Kalmar Läns Slakterier 75 år 1908-1983. En minnesskrift Kalmar:1983. 240x160 mm. Hft. 96s ill sv/v Tryck: Barometern | 70:- |
000782 | Fahlström, J.M The history of a Gothenburg house of merchants 1802-1952. Presented by Ekman & Co AB on the occasion of the 150th Anniversary of the establishment of Ekman & Co on Januari 29th 1802 Göteborg:1952. 270x190 mm. Clryggbd. 72s ill sv/v och 1 färgbild. Tryck: AB John Antonsons Boktryckeri | 60:- |
020927 | Forsberg, Karin Gusums Bruks historia 1653-1953 Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1953. 250x190 mm. Clryggbd. 221s ill sv/v. Något nötta pärmar | 160:- |
003421 | Forsberg, Karin Hults Bruks historia 1697-1947. Utarbetad på uppdrag av Holmens Bruks & Fabriks AB Stockholm:1949. 235x180 mm. Pappband. 160s ill sv/v karta inklistrade etiketter. Tryck: Nordisk Rotogravyr. | 150:- |
027513 | Forsell, Nils Liljeholmens Stearinfabrik 1839-1939. Minnesskrift. Första delen: Lars Johan Hiertas tid 1839-1872 Stockholm:1939. 250x190 mm. Hft. 195s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Ouppskuren | 90:- |
033405 | Forssberg, Lars Ragnar red Hängivenhet. Nyfikenhet. Påhittighet. Från Sydkraft till E.O.N- Nedslag i en 100-årig historia Malmö:E.O.N. Sverige AB, 2006. 210x260 mm. Imit.skbd. 90s ill sv/v och färg | 70:- |
019090 | Fritz, Sven AB Åkers Styckebruk. 1942-1966. Rutger von Seths tid Stockholm:1974. 210x200 mm. Dek.linnebd. 235s ill sv/v Tryck: P.A. Norstedt & Söner | 90:- |
027507 | Gejvall, Birgit Hundra år i skrivarens tjänst. Utgiven med anledning av Frans Svanströms Pappershandels Aktiebolagets Stockholm hundraåriga tillvaro Stockholm:1957. 280x170 mm. Hft. 83s ill sv/v och färg Tryck: Esselte | 70:- |
008747 | Gille, Torsten/Hansen, Lars Ole Pappersbruksarbetarliv-från torpare till villaägare-från hantverkare till maskinoperatör Vimmerby:1981. 240x160 mm. Ills.pappbd. 150s ill sv/v. Tryck: VTT-Grafiska. Nött ex. Handlar om Långasjönäs Bruk, Kisa | 110:- |
027696 | Glete, Jan ASEA under hundra år 1883-1983. En studie i ett storföretags organisatoriska, tekniska och ekonomiska utveckling Västerås:Asea, 1983. 260x240 mm. Ills.clbd. 367s ill sv/v och färg Tryck: Bohusläningen, Uddevalla | 90:- |
020890 | Gudmundson, Ulf Grycksbo. Människorna, bruket, samhället Ill.Ills. av Kurt Netzler. Grycksbo:250x210 mm. Ills.pappbd. ills i färg. Tryck:Strålins | 60:- |
003690 | Gullers,K.W Vad Sverige kan Höganäs:Bra Böcker, 1977. 220x260 mm. Hft. 110s ill sv/v och färg. | 50:- |
027694 | Gullers, KW/Ehrenmark, Torsten Kunskap Kvalitet. Pripps 150 år 1828-1978 Örebro:1978. 300x210 mm. Ills.pappband. 94s ill i färg Tryck: Ljungföretagen. Bild Björn Enström | 70:- |
027562 | Gullers, Peters/Rydén, Josef/Blomé, Göran Verktygsmakare & operatörer. Några aspekter på den kirurgiska instrumenttillverkningens svenska historia. Arbetslivscentrum Rapport 37, 1982 Laholm:1982. 170x240 mm. Hft. 103s ill sv/v Tryck: Trydells. Namnt | 70:- |
019266 | Gårdlund, Torsten/Fritz, Martin Ett världsföretag växer fram. Alfa-Laval 100 år. I-II. Stockholm:1983. 260x190 mm. Linnebd. 350+599s ill sv/v Tryck: Norstedts Tryckeri. Del I: Förhistoria och uppbyggnad. Del II: Konsolidering och expansion. I kassett | 150:- |
015180 | Gårdlund, Torsten m.fl MoDo 1940-1985 Örebro:300x210 mm. Ills.pappbd. 174s ill sv/v och färg. Tryck: Ljungföretagen | 90:- |
019091 | Hahr, Gösta Åkers Styckebruk. En vägledning i dess historia, bebyggelse och arkiv Stockholm:1975. 210x200 mm. Dek.linnebd. 98s ill sv/v Tryck: P.A. Norstedt & Söner | 90:- |
032914 | Hallberg, Harriet Magnifik magnefit. En bok om Nymölla Bruk Kristianstad:Stora Enso, 2002. 280x220 mm. Ills.pappband. 349s ill sv/v och färg. Tryck: Kristianstads Boktryckeri | 100:- |
003875 | Hamilton, Henning/Petersson, Thorsten Gröna skogar. Idé och företag 1938-1987. Händelser, bilder och röster från Södra Skogsägarnas första halvsekel. 1988. 275x210 mm. Pappband. 120s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. | 50:- |
008294 | Hammarskiöld, P Hylte Bruks Aktiebolag 1907-1957. Från obygd till bruksbygd. Ett bidrag till Nissa-dalens historia 1958. 240x190 mm. Clbd. 272s ill sv/v. Kartor Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Skomsl | 90:- |
030269 | Hane, Helge Kronan på verket. Olofström 1735-1985 Kristianstad:Volvo Personvagnar, 1985. 250x220 mm. Ills.pappband. 95, (5) s. ill sv/v och färg Tryck: LänsTryckeriet, Kristianstad | 80:- |
027556 | Hedin, Göran red Ett Svenskt Jernverk. Sandviken och dess utveckling 1862-1937 Uppsala:1938. 250x180 mm. Linneband. 442s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell. Främre omsl. medbundet. 2:a uppl | 120:- |
027657 | Hedin, Göran red Ett Svenskt Jernverk. Sandviken och dess utveckling 1862-1937 Uppsala:1938. 250x180 mm. Hfrbd. 442s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell. Främre omsl. medbundet. Övre guldsnitt. 5 upphöjda bind. Guldornerad rygg med brun titeletikett. 2:a uppl | 160:- |
001182 | Hedlund, Yngve red Fakta om Östergötland Linköping:Östergötlands Företagareförening, 1962. 240x190 mm. Hft. 78s ill sv/v och färg. kartor.tabeller. Tryck. Östgötens Boktryckeri. | 80:- |
015179 | Heikkinen, Sakari Papper ut i världen. Finska Pappersbruksföreningen-Finnpap 1918-1996 Helsingfors:Otava, 2000. 210x220 mm. Clbd. 528s ill sv/v. Skomsl | 150:- |
023067 | Hellström, Sven/Kolsgård, Svante Gunnebo. Från kniphammare till storföretag Västervik:1989. 210x230 mm. Clbd. 204s ill sv/v och färg Tryck: C O Ekblad & Co. Skomsl. nött med revor. Namnt | 70:- |
001200 | Helmfrid, Björn AB P. Janson & Co 1852-1952. En hundraårshistorik Norrköping:1952. 235x160 mm. Hft. 175s ill sv/v. Tryck: AB Trycksaker. Försättsbladet bortrivet. ngt solkiga pärmar. | 50:- |
027734 | Helmfrid, Björn Holmens Bruk i Norrköping. Särtryck ur Östergötland utgiven av AB Svensk Litteratur, Stockholm 1955 1955. 310x220 mm. Hft. 24s ill sv/v Tryck: landby & Lundgren, Malmö. 3 stenciler bifogade om: Intäkter, Administration och Koncern | 60:- |
027929 | Helmfrid, Björn Holmens centralarkiv i Hult. Särtryck 210x140 mm. Trådhft. s30-48. Hårdpapperomsl | 50:- |
009474 | Helmfrid, Björn Holmenöden under fyra sekel. Studier i Holmens bruks historia Norrköping:1954. 250x190 mm. Clryggbd. 463s ill sv/v och färg. Tryck: Norrköpings Tidningar. Namnt | 90:- |
001199 | Helmfrid, Björn Holmenöden under fyra sekel. Studier i Holmens bruks historia Norrköping:1954. 245x190 mm. Hft. 463s ill sv/v och färg. Tryck: Norrköpings Tidningar. Fuktskada. | 70:- |
027931 | Helmfrid, Björn Petter Wetterberg. Kopparslagaren som blev holmenchef. Acta Holmenensia Norrköping:1960. 250x160 mm. Klammerhft. 36s ill sv/v. Karta. Tryck: Aktiebolaget Trycksaker | 60:- |
012247 | Helmfrid, Björn Tre sekler med Häfla bruk. Denna bok är utgiven med anledning av Häfla Bruks 300-årsjubileum 1982 Falköping:Ytforum Förlag, 1989. 210x190 mm. Hft. 139s ill sv/v. Kartor. Tryck: Gummessons Tryckeri. Ded | 150:- |
032075 | Hermansson, Owe E Fagerlids Industrier. Från Vattensåg till Stockholms fondbörs Älgarås:Eget förlag, 1999. 220x150 mm. Ills.pappband. 176s ill sv/v. Innehåller även; Utvecklingen i Fagerlids by och händelserna i Gastorps skola under 1920-talet | 80:- |
028922 | Hildebrand, Karl Siverts Kabelverk. Minnesskrift över de första 50 åren Stockholm:1938. 270x200 mm. Linneband. 396s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullbergs Boktryckeri. Namnt | 120:- |
030544 | Hjelmqvist, Arne Sparbanken i Vadstena 150 år. Minnesskrift 1989 Vadstena:1988. 240x180 mm. Ills.pappbd. 198s ill sv/v Tryck: Vadstena Affärstryckeri. Ills. av Arne Hjelmqvist | 90:- |
030850 | Hofrén, Manne Barometern 1841-1966. Blad ur en 125-årig tidnings historia 260x190 mm. Hft. 314s ill sv/v. 1 färgpl. | 70:- |
025307 | Hofrén, Manne Ludvigs. Ett varuhus i Kalmar under åttio år. En historik Kalmar:1953. 260x190 mm. Clryggbd. 163s ill sv/v Tryck: Barometern. Främre omsl. medbundet | 160:- |
003508 | Holmström, Per Bruksmakt och maktbruk. Robertsfors AB 1898-1968. Umeå Studies in Economic History 9. Umeå:Umeå Universitet, 1988. 210x150 mm. Ills.pappband. 260s ill sv/v. Tryck: CEWE Förlaget, Bjästa. Doktorsavhandling. | 70:- |
027481 | Hyland, Lennart/Gerholm, Tor Ragnar Framtiden är här. Televerket Stockholm:Gullers Pictoral AB, 1990. 250x210 mm. Ills.pappb.. 82s ill i färg. Tryck: Ljungföretagen. Foto Peter Gullers | 50:- |
031326 | Håkansson, Lars-Magnus Med skogen som bakgrund. Glimtar från Eds bruk i Tjust. Utgiven av Eds Cellulosafabrik Linköping:1954. 300x220 mm. Linneband. 188s ill sv/v Tryck: Östgöta Correspondenten. Fotografier: Sune Sundahl | 170:- |
004950 | Håkansson, Lars-Magnus red Bland Skaraborgare under 100 år. Utgiven av Skaraborgs Enskilda Bank med anledning av dess verksamhet 1865-1965 Stockholm:1965. 260x190 mm. Hft. 104s ill sv/v Tryck: Esselte | 70:- |
007820 | Hägge, Eric Fröet som gav 1000-falt. Berättelsen om mannen, verket och bygden. En biografi över Olander Larsson-skaparen av AB Hallands Frökontor i Getinge Halmstad:1954. 220x140 mm. Hft. 197s ill sv/v Tryck: Meijels Bokindustri. | 60:- |
010128 | Höök, Svante Billerud 1883-1983. En kort resumé över de hundra åren och en blick mot framtiden Karlstad:1983. 300x210 mm. Ills.pappbd. 109s ill sv/v Tryck: VF-tryck. | 70:- |
008969 | Jacobson, John Oscar Kalmar stads gas- och elektricitetsverk 1863-1938. En minnesskrift Kalmar:1938. 260x190 mm. Hft. 177s ill sv/v Tryck: Barometern, Kalmar | 100:- |
030757 | Jansson, Alfred E Ljusnedals Bruks krönika Klippan:1958. 250x170 mm. Hft. 172s ill sv/v Tryck: Ljungbergs Boktryckeri | 180:- |
030355 | Jansson, E. Alfred Hallstahammars Bruks historia. Utgiven av Hallstahammars Aktiebolag Hallstahammar:1953. 270x190 mm. Clryggbd. 257s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Tryck: Esselte. Pärmarna med några små fläckar. Främre omsl. medbundet | 110:- |
020806 | Jansson, E. Alfred Överums Bruk tre hundra år 1654-1954. Utgiven av Aktiebolaget Överums Bruk Stockholm:1955. 260x180 mm. Clryggbd. 319s ill sv/v och färg. Utvikbara planscher. Tryck: Esselte. Bandet något nött | 110:- |
033189 | Jönsson, Olof Aktiebolaget Transmarin. Hundra år av rederihistoria. Rederiaktiebolaget Kärnan 1897-1923. Aktiebolaget Transmarin 1916-1997 Helsingborg:1997. 300x210 mm. Ills.pappband. 67s ill sv/v tryck. NP-Tryck | 80:- |
027593 | Karlson, William En lundensisk målareverkstad sekeljubilerar. O.E. Olsson 1847 23/1 1947 Lund:1947. 240x190 mm. Hft. 69s ill sv/v och färg Tryck: Carl Blom. Inlagan lös. Omsl. med några små fläckar | 70:- |
015939 | Karlsson, Lars Olov Statens Järnvägar 125 år Ill.Foto Björn Enström. Örebro:1981. 280x190 mm. Ills.clbd.. 144s rikt ill i sv/v och färg. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Tillsk | 60:- |
033824 | Kempe, Lars-Åke Vårgårda Armaturfabrik 75 år, 1920-1995 Uddevalla:1995. 250x210 mm. Ills.pappband. 119s ill sv/v Tryck: Vårgårda Tryckeri. Ded | 80:- |
026964 | Klippans Finpappersbruk Det började 1573.... Behandlar Klippan, Lessebo och Böksholm Stockholm:1964. 210x130 mm. Hft. 47s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. | 40:- |
001566 | Klippans Finpappersbruk Det började 1573.... Behandlar Klippan, Lessebo och Böksholm Stockholm:1959. 210x130 mm. Hft. 43s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. | 40:- |
009628 | Kolmert, Gunnar Värmländska industribilder Stockholm:Gebers, 1961. 220x140 mm. Clbd. 219s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri | 50:- |
028684 | Krantz, Claes Vägen över Kattegatt. Utgiven av Rederiaktiebolaget Göteborg-Fredrikshavn-Linjen med anledning av rederiets 25-årsjubileum Göteborg:1960. 240x170 mm. Hft. 96s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri | 80:- |
019264 | Kuuse, Jan Sockerbolaget Cardo 1907-1982 Malmö:1982. 260x190 mm. Clbd. 304s ill sv/v och färg.Tryck: Skogs Boktryckeri, Trelleborg. Skomsl | 100:- |
027516 | Kylberg, Claes-Henrik Skandinaviska Eternit Aktiebolag, Lomma. 1906-1956 Malmö:1956. 300x210 mm. Hft. 43s ill sv/v Tryck: Landby & Lundgrens | 70:- |
003420 | Larsson, Curt Holmens pappersbruk Norrköping. Människor och miljöer Norrköping:Holmens Bruk AB, 1986. 250x220 mm. Ills. pappbd.. 111s Tryck: Rydells, Laholm. Fotografier av författaren | 60:- |
027695 | Larsson, Sören/Saving, Jaak Nordstjernan inifrån 1890-1990 Stockholm:Norstedt, 1990. 280x220 mm. Ills.clbd. 200s ill sv/v och färg Tryck: Fälths, Värnamo | 90:- |
007649 | Lidén, Elna Forsse Bruk genom tiderna Långsele Hembygdsförening, 220x150 mm. Clbd. 120s ill sv/v Tryck: Kramfors Tryckeri. Skomsl | 60:- |
025306 | Lignell, Harald red Margarin Aktiebolaget Svea 1905-1955 Kalmar:1955. 240x160 mm. Clryggbd. 132s ill sv/v Tryck: Barometern. Främre omsl. medbundet | 160:- |
027605 | Lindblad, Gustaf Aktiebolaget A.W. Angel 1839-1939 Halmstad:1939. 230x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Meijels Boktryckeri | 70:- |
029590 | Lindgren, Torgny Riksbankens sedelhistoria 1668-1968 Stockholm:Sveriges Riksbank/Rabén & Sjögren, 1968. 270x190 mm. Clryggbd. 239s. 114 ill. i sv/v och färg. Tryck: Victor Petterson | 110:- |
004972 | Lindorm, Erik Stockholms Enskilda Bank 1856-1956 Stockholm:1956. 350x230 mm. Linnebd. ill sv/v Tryck: AB ÅetÅ-tryck | 80:- |
027480 | Lindqvist, Kjell Apoteksbolaget 25 år Apoteksbolaget, 1996. 210x220 mm. Ills.pappb.. 136s ill färg och sv/v. Tryck: Tofters | 50:- |
027522 | Lindström, Oscar I smedsbygd. Minnesskrift vid Gränsfors Bruks AB 50-årsjubileum 1952 Malung:1952. 240x190 mm. Trådhft. 11s ill sv/v Tryck: Malungs Accidenstryckeri | 70:- |
007374 | Linn, Gustaf Från provinsbolag till riksföretag. En krönika om Vegetebolagen Lund:1966. 260x190 mm. Hft. 205s ill sv/v Tryck: Rahms Boktryckeri. Ded. av författaren. Fortsättningen heter: Vegete. Historik åren 1952-1986 av Boris Beckman | 60:- |
016299 | Ljungberg, Axel Från Flosta källa till Utö hus, från Sagån till Draget. Utgiven av Sparbanken i Enköping med anledning av dess 125-åriga verksamhet Stockholm:1960. 240x170 mm. Hft. 46s ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström. Teckningar av Bertil Kumlien | 50:- |
031593 | Loos, Viggo En avisa genom två skler. Norrköpings tidningar 1758-1958 Norrköping:1958. 280x190 mm. Hft. 412s ill sv/v. Upplaga 1000 ex | 80:- |
027692 | Lundberg, P.O/Ahlfors-Geyer, O Svensk Trävaruhantering. Uppslagsverk för sågverksägare, trävaruhandlare, grossister, agenter och exportörer Malmö:1954. 300x220 mm. Skinnband. 561s rikt ill med sv/v fotografier över personer med anknytning till trävaruhantering. Tryck: Bohusläns Grafiska. Övre guldsnitt. Fint ex | 400:- |
027542 | Löf, Sven R Amaranten Hotel. En presentation. Kungsholmen, Stockholm Stockholm:300x210 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v och färg. Annonser. Tryck: SIB-Tryck | 40:- |
033790 | Lönnberg, Egil NOHAB 100 år 1847-1947 Karlstad:1947. 290x210 mm. Klammerhäftad. 48s ill sv/v Tryck: Nermans. Något nött | 240:- |
002002 | Malmberg, Arne Finspång through the centuries Örebro:1971. 200x175 mm. Hft. 40s ill sv/v. Tryck: Ljungföretagen. Revised 1971. Finns även en svensk uppl. | 40:- |
007498 | Malmberg, Arne Seklernas Finspång. En industrisaga utan slut. Utgiven 1963 av Stal-Laval Turbin AB och Svenska Metallverken numera Gränges i Finspång med anledning av 50-årsjubiléet som Finspångsindustrier 1985. 200x170 mm. Hft. 44s ill sv/v. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Reviderad utgåva. Utgiven första gången 1963. Senare reviderade utgåvor 1968, 1971 och 1983. Finns även utgiven på engelska | 50:- |
030539 | Malmberg, Arne Östgöta Enskilda Bank 150 år. Minnesskrift utgiven med anledning av 150-årsjubiléet år 1987 Värnamo:1987. 240x210 mm. Clbd. 131s ill sv/v och färg Tryck: Fälths Tryckeri. Skomsl | 70:- |
010363 | Malmberg, Sigvard Det började vid Kalmarsund. En personhistorisk krönika. Sparbanken i Kalmar 150 år. Möten med människor. Kända och okända. Från stad och bygd 1981. 250x180 mm. Clbd. 173s ill sv/v Tryck: Barometern, Kalmar. Skomsl. med revor. Ded. av författaren till Herbert Grevonius | 90:- |
032271 | Mannerfelt, Otto Skandinaviska Gummiaktiebolaget Viskafors 1890-1920. Minnesskrift med anledning av 30 års jubileum Göteborg:1920. 300x230 mm. Hft. 79, (3)s. ill sv/v. Karta. Tryck: Wezäta. Nr 288 av 300. | 250:- |
030677 | Mannerheim, J Kramfors Aktiebolag utveckling och organisation Stockholm:1928. 300x210 mm. Hft. 152s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr | 200:- |
029933 | Mattsson, Algot Huset Broström. Bilder ur ett världsföretag Stockholm:Askild & Kärnekull., 1980. 220x140 mm. Clbd. 308s ill sv/v. Tryck: Bonniers Grafiska. | 60:- |
014875 | Mattsson, Algot Vägen mot Väster. En bok om emigrationen och Svenska Amerika Linien Stockholm:Askild & Kärnekull, 1982. 220x180 mm. Clbd. 381s ill sv/v. 2:a uppl. Skomsl | 120:- |
028473 | Molin, Harry Wirsbo. Det som var och det som är. Utgiven med anledning av brukets mer än 300-åra tillvaro Stockholm:1943. 300x220 mm. Hft. 61s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte. Nr 981 av 1500 ex | 90:- |
014189 | Mortens, Gottfrid Vem gör vad i Gnosjö storkommun. (Gnosjö, Hillerstorp, Kulltorp, Åsenhöga, och Nissafors) Malmö:Reklam & Reportage, 1956. 240x150 mm. Hft. 231s ill sv/v Tryck: Åhbergs Boktryckeri, Smålandsstenar. Mycket företagshistoria, bilder på tillverkade föremål mm. Tillsk | 130:- |
008367 | Munthe, Gustaf Mölnlycke väfveri aktiebolag 100 år Göteborg:1949. 280x210 mm. Skinnband. Genom ill. med fotografier i sv/v och färg. Tryck: Wezära. Helt guldsnitt. Bror Schalanders exlibris. Ngt nött band. Foto: K.W. Gullers | 100:- |
004977 | Munthe, Gustaf Mölnlycke väfveri aktiebolag 100 år Göteborg:1949. 280x210 mm. Skinnband. ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta. Helt guldsnitt. Adolf Boréns exlibris. Foto: K W Gullers | 100:- |
017495 | Nordquist, Sten Strövtåg i Boxholms skogar. Bruksskog i utveckling 2001. 210x150 mm. Ills.pappbd. 240s ill sv/v och färg. Kartor. Tryck: Rolf & Co Tryckeri | 90:- |
027555 | Norling, Arvid red Svenska Aktiebolag. Handbok för affärsvärlden 1941. Avdelning 1 å Stockholms Fondbörs introducerade samt å Fria Listan noterade bolag och banker Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1941. 240x160 mm. Clbd. 256s. Tabeller. Namnt | 90:- |
008351 | Notini, Stig Nautiska Föreningen i Göteorg 1869-1969. En minnesskrift Göteborg:1969. 240x170 mm. Hft. 68s ill sv/v Tryck: Elanders Boktryckeri | 70:- |
024785 | Nyblom, Gösta red. Sveriges privata företagare. Jönköpings och Kronobergs län Uppsala:Förlaget Svensk Hembygd, 1942. 250x180 mm. Hfrbd. 740+324s ill sv/v. Tryck: Littorin Rydén Boktryckeri, Örebro. Nött band | 400:- |
031383 | Nykvist, Erik Från klyvsåg till robotar. Krönika II över Träindustrin och Träarbetarnas historia. Arbetarnas Kulturråd, Skillingaryd Skillingaryd:1988. 300x210 mm. Hft. 340, (3)s. Ill sv/v | 120:- |
031382 | Nykvist, Erik Trä i Skillingaryd. Krönika I över Träindustrin och Träarbetarnas historia. Arbetarnas Kulturråd, Skillingaryd Skillingaryd:1988. 300x210 mm. Hft. 292s ill sv/v Tryck: SSW kopiering. Veck på främre omsl | 120:- |
032079 | Nylén, Kjell Grunditz & Forsberg tryckeri AB 1968-1993 Lidköping:1993. 280x210 mm. Ills.pappband. 88s sv/v och färg | 80:- |
003486 | Olsson, Gunnar/Anderson, Burnett Stora Kopparberg. Six hundred years of industrial enterprise. Falun:Stora Kopparbergs Bergs Aktiebolag, 1951. 255x200 mm.. Pappbd. 82s ill sv/v och färg. Tryck: Nordisk Rotogravyr. | 90:- |
032140 | Petersson, Björn/Timell, Staffan/Wikdahl, Carl-Erik Tre versioner kärnkraft. Bilder från Oskarshamnsverket Oskarshamn:OKG Aktiebolag, 1985. 330x260 mm. Clbd. Rikt ill. med sv/v och färgfotografier. Skomsl. Kasett | 90:- |
033777 | Pettersson, Alf Ett sekel med elektricitet och vatten i Skara. Utgiven av: Skara Energi och Gatukontoret, Skara Kommun Falköping:240x170 mm. Ills. papband. 38s ill sv/v Tryck: Svärd & Söner. Tillsk. Exlibris: carl-Eric Fridolfsson | 60:- |
025545 | Rydberg, Svens Det stora Kopparberget. En tidsresa. Ill.Fibben Hald. Stockholm:Gidlunds Bokförlag, 1988. 220x160 mm. Clbd. 254s ill sv/v. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Utgiven av Stora Kopparbergs Bergslags AB | 70:- |
020425 | Rydenfelt, Sven Sagan om Tetra Pak. Till minnet av Ruben Rausings födelse 1895. 100 år Stockholm:Fischer & Co, 1995. 270x220 mm. Ills.pappbd. 239s ill sv/v och färg.Tryck: Skogs Boktryckeri, Trelleborg | 90:- |
009366 | Rydström, Jan Sparv i Tranedansen. Aktiebolaget Svenska Smergelskifferfabriken 1907-1930 Köping:Lindfors förlag, 1981. 220x140 mm. Clbd. 272s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet, Köping. Nött skomsl | 100:- |
029084 | Rönnow, Sixten Wedevågs bruks historia. Minnes tillägnad Brukspatron Helge Norlander på hans 60-årsdag den 17 mars 1944 Stockholm:1944. 250x210 mm. Clbd. 373sill sv/v. Kartor. Tryck: Nordisk Rotogravyr. | 150:- |
011548 | Samuelsson, Helge/Gitse, Stig Orust-vår ö. Orust Sparbank 1887-1987. En jubileumsbok 1986. 250x180 mm. Ills.pappbd. 95s ill sv/v Tryck: Risbergs Tryckeri, Uddevalla | 90:- |
008205 | Samuelsson, Kurt Nordiska Kompaniet. Historien om ett Varuhus Stockholm:Albert Bonnier, 1952. 240x160 mm. Linnebd. 215s ill sv/v tabeller och diagram. Utvikbar plansch över varuhuset i Stockholm. namnt | 90:- |
018066 | Samulsson, Birgitta m.fl Handgjort papper. Ett kompendium i papperstillverkning. Konsthögskolan, Grafikskolan Stockholm:1979. 300x210 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: Arkitektkopia | 150:- |
024341 | Sandberg, C.E Det Ehrnbergska garfveriet i Simrishamn. Ett bidrag till garfveriets historia och läderindustrins utveckling i Sverige. Utgifvet år 1914 af Styrelsen för Aktiebolaget Ehrnberg & Sons läderfabrik i Simrishamn Stockholm:1914. 250x180 mm. 185s ill sv/v. Utvikbara tabeller. Tryck: Arbetarnes Tryckeri. Läderband med guldpräglad titel på främre pärmen. Helt guldsnitt. Ryggen något nött | 130:- |
027558 | Sellberg, Tore Marma-Långrörs Aktiebolag. Skrift utgiven i samband med bolagets Jubileum 1953 Stockholm:1953. 300x210 mm. Hft. 54s ill sv/v och färg Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget | 90:- |
032273 | Silverstolpe, Gunnar Mascoll Fritzes 1837-1937. Minnesskrift Stockholm:C.E. Fritzes Hovbokhandel, 1938. 270x210 mm. Dek. clbd. 116s ill sv/v Tryck: Iduns Tryckeri | 120:- |
027651 | Sjödin, Stig Sandviken 100 år. En bilderbok Gävle:250x210 mm. Ills.pappband. Genomills. i sv/v Tryck: Arbetarbladet | 130:- |
033825 | Skrivargruppen Skandiaverken 1899-1984. Cykelverkstaden som blev motorindustrin Munkedal:1988. 300x210 mm. Dek imit skinnband. 140s ill sv/v Tryck: Munkreklam | 130:- |
027539 | Smith, Göran Söderberg & Haak. Ett handelshus i modern tid 210x190 mm. Hft. (32)s ill sv/v Tryck: Esselte. Foto Hans Malmberg | 50:- |
002771 | Smith, Göran Varan valde vägen. En krönika om Söderberg & Haak 1866-1966. Stockholm:1966. 180x110 mm. Pappband. 210s ill sv/v. Tryck: Esselte. | 80:- |
032837 | Steckzén, Birger red Hofors bruks historia Göteborg:1957. 260x190 mm. Clbd. 635s ill sv/v och färg. kartor. tabeller och bilagor. Tryck: Wezäta. Ryggen något gulnad | 70:- |
019265 | Steers, Helen SKF. Svenska Kullagerfabriken. En svensk exportindustris historia Göteborg:1957. 260x180 mm. Clbd. 884s ill sv/v Tryck: Wezäta | 180:- |
015196 | Stigenberg, Axel/Sundquist, Nils 30 år som byggmästare i Uppsala 1925-55. Byggnadsfirman Anders Diös Uppsala:1956. 250x190 mm. Clryggbd. 203s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Almqwist & Wiksell | 120:- |
015195 | Stigenberg, Axel/Sundquist, Nils Byggenskap i Uppsala 1956-1965. Byggnadsfirman Anders Diös AB Uppsala:1968. 260x190 mm. Clryggbd. 240s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Almqwist & Wiksell | 120:- |
018231 | Stoltz, Elof Jockom Beck och Andarums alunverk medan Skåne var danskt Stockholm:Norstedts, 1979. 220x140 mm. Clbd. 260s ill sv/v Tryck: Rahms i Lund. Skomsl | 90:- |
031247 | Strandberg, Sven-Olle Alla dessa år. Utgiven av Strömstads Tidning i anledning av tidningens 125-årsjubileum 1991 Uddevalla:1991. 250x180 mm. Imit.skbd. 180s ill sv/v Tryck: Bohusläningen. Skomsl med fuktfläck. Främre försättsbladet med fläck | 70:- |
027981 | Strandh, Sigvard Sweden around the world Stockholm:Gullersproduktion AB, 200x160 mm. Ills.pappband. 101s ill i färg. Tryck: Ljunglöfs Litografiska. Bild: Kåwe och Peter Gullers | 40:- |
032127 | Ståhl, Erik Smålands Folkblad femtio år. Historik över en arbetaretidnings 50-åriga tillvaro Jönköping:1951. 240x170 mm. Dek. mjukt clbd. 120s+bildrevy i sv/v Tryck: Tryckeri Aktiebolaget Småland. Skomsl. | 90:- |
019724 | Stålberg, Helge Smålands skogs- och träförädlingsindistrier. En näringsgeografisk studie. Meddelanden från Lunds universitets geografiska institution avhandlingar XVI Lund:Gleerupska Universitetsbokhandeln, 1947. 230x170 mm. Hft. 255s ill sv/v Tryck: Carl Blom. Akademisk avhandling. Opponentex. med blanka blad med opponentens .ant. mellan varje blad. Mycket om träindustrin i Småland och hur den har vuxit fram | 180:- |
011929 | Stålberg, Helge Smålands skogs- och träindustrier. Industriens upplysningstjänst serie B 3 Stockholm:1949. 180x130 mm. Hft. 85s ill sv/v Tryck: Affärstryck | 90:- |
027509 | Sundell, John Mellanstaden ett förslag till stadsdelsförnyelse Stockholm:John Mattson Byggnads AB, 1971. 220x260 mm. Ills.pappb.. 66s ill sv/v och färg. Utvikbara kartor. Tryck: K.L. Beckman | 80:- |
028315 | Sundquist, Lars Boken och Perstorp. Skånska Ättiksfabriken Stockholm:1956. 300x210 mm. Hft. Rikt ill i sv/v och färg. Tryck: Grafiska Konstanstalten | 80:- |
028499 | Svensson, Gunnar Ålems Sparbank 150 år. 1854-2004 Hyltebruk:2004. 220x210 mm. Ills.pappband. 96s ill sv/v och färg. Tryck: Hyltebruks Tryckeri | 60:- |
031562 | Svensson, Peder/Pettersson, Jan/Gunnarsson, Ronnie I ljuset av ett sekel. Oskarshamns Energi 100 år Oskarshamn:2000. 270x220 mm. Ills. papband. 104s ill sv/v och färg. Tryck: Primo | 70:- |
027660 | Söderberg, Sten I tjänst hos utvecklingen. En bok vid ett 50-årsjubileum ASEA-SKANDIA Stockholm:1967. 250x180 mm. Clbd. 111s ill sv/v tryck: Svanbäck & Nyman | 70:- |
027655 | Söderberg, Tom Ett hundraårigt grosshandelshus. Bendix, Josephson & Co AB 1857-1957 Stockholm:1956. 250x180 mm. Clryggbd. 154s Tryck: Alb. Bonniers. Hilding Linnqvists målning; Disa drömmer | 80:- |
024324 | Söderlund, E. red Fagerstabrukens historia del I-V Uppsala:Almqvist & Wiksell, 270x190 mm. Clryggbd. 1957-59. xii, 487, (2)+xv, 690,+xvi, 802+xii, 791+xiv, 643 s. ills. sv/v. Utvikbara kartor. Del 1: Sexton- och sjuttomhundratalen. Del 2: Adertonhundratalet. Del 3: Nittonhundratalet. Del 4: Kavalkad. Del 5: Arbetare och arbetarförhållanden | 750:- |
031589 | Thambert, Åke Mitt liv med Indiska. Berättat för Anna-Stina Carlberg Forum, 1995. 230x160 mm. Pappband. 137s, ills sv/v o färg skomsl | 60:- |
031751 | Thorstensson, Sten/Kihlberg, Ulf m.fl Södra Sveriges Föreningsbank 1916-1991, 75 år 1991. 250x210 mm. Imit.skbd. 96s ill sv/v och färg. Mindre reva i skomsl. | 50:- |
027557 | Tidbeck, Herman J.H. Tidbeck AB 1840-1940 Stockholm:1940. 270x 240 mm. Hft. (20)s ills. med sv/v fotografier. Tryck: Esselte | 90:- |
027650 | Tunander, Britt/Tunander, Ingemar Sundsvallsbanken 1864-1964 Sundsvall:1965. 270x220 mm. Clryggbd. 104s ill sv/v Tryck: boktryckeri AB i Sundsvall. Skomsl | 70:- |
030354 | Waldén, Bertil Frövifors Bruk och dess föregångare Frövi Bruk. Minnesskrift på uppdrag av styrelsen för Frövifors Bruks Aktiebolag utarbetad Stockholm:1951. 310x220 mm. Clryggbd. 306s ill sv/v och färg. Tryck: Esselte | 110:- |
027554 | Waldén, Bertil Vieille Montagne. Hundra år i Sverige 1857-1957. Minnesskrift Örebro:1957. 260x190 mm. Ills.clryggband. 236s ill sv/v och färg. Karta. Tryck: Littorin Rydén. Notering på försättsbladet | 100:- |
027543 | Warborn, T Kedjan. Tidskrift för Cykelfabriken Monark, Varberg. Årgång 24, Nr 1. Jubileumsnummer 1958. Utgives av AB Cykelfabriken Monark till 50-årsjubileet Varberg:1958. 300x210 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri | 90:- |
011557 | Wermelin, Per G Wargöns Aktiebolag 1874-1949. En historik 1950. 250x180 mm. Clryggbd. 199s ill sv/v och färg Tryck: Wezäta, Göteborg | 100:- |
007830 | Wermelin, P.G Falu Yllefabriks AB, Sågmyra 1896-1946 Ill.Foto: K.W. Gullers. 1946. 300x210 mm. Clryggbd. 66s ill sv/v och färg. Tryck: Åhlén & Åkerlund, Stockholm | 80:- |
004647 | Wilhelmsson, Karl Sveriges Postsparbank 1884-1933. Minnesskrift med anledning av Postsparbankens 50-åriga verksamhet Stockholm:Kungl. Generalpoststyrelsen, 1934. 295x210 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Postverkets tryckeri. Omsl. ngt nötta | 60:- |
032272 | Wrangel, Ewert C.W.K. Gleerup och det Gleerupska förlaget Lund:C.W.K. Gleerup, 1926. 300x230 mm. Dek.clbd. 198s ill sv/v Tryck: Berlingska | 180:- |
032203 | Zetterlund, C.G Prässjästtillverkningen vid Brostorp i Elfsborgs län 1873. 1873. 16 s. Aftryck ur Teknisk Tidskrift Stockholm:1873. 210x130 mm. Hft. 16s Tryck: A.L. Normans Boktryckeriaktiebolag. Nyskick. Brostorps Bränneri låg i Timmele socken | 160:- |
027662 | Åberg, Alf Från skvaltkvarn till storkraftverk. Om den enskilda och kommunala kraftindustrins tillkomst och utveckling. Historik Stockholm:1962. 240x180 mm. Clryggbd. 204s ill sv/v och färg Tryck: Eklunds & Vasatryck | 70:- |