| Uppdaterad: 2010-02-03 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
003691 | Atlas över Sverige. 48 kartor och 7 profiler samt fullständigt alfabetiskat namnregister Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1923. 220x145 mm. Clbd. Tryck: Centraltryckeriet.1:a uppl. Pärmarna något nötta | 70:- |
026994 | Bad-och kurorter anslutna till Svenska Kurortsföreningen. Beskriver ca 32 kurorter. Bl.a. Borgholm, Båstad, Hultafors, Lannaskede, Loka, Lundsbrunn, Medevi, Porla, Ramlösa, Ronneby, Sätra, Tranås, Ulricehamn, Varberg Stockholm:1935. 220x150 mm. Hft. 71s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullberg. Fuktskadat ex. | 80:- |
028296 | Bergslagsdiagonalen. 58 mil upplevelser i Gustav Vasas fotspår Örebro:1993. 240x170 mm. Hft. 96s ill sv/v och färg | 60:- |
018603 | Bidrag till Sveriges officiela statistik. Samlingsband innehållande: Statistiska Central-byråns underdåniga berättelse. Befolknings-statistik 1864, 1868 och 1869. Kommunernas fattigvård och finanser 1886. Hälso- och sjukvården 1909. Fångvården 1909 Stockholm:310x250 mm. Hclbd. xxi, 34, xix, 97, xix, 44, xxi, 104, iv, 40, lii, xxvii, 46 s. Nytt band. Omsl. medbundna. Fint ex | 400:- |
000405 | Intresseområden för vetenskaplig naturvård. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 30 Stockholm:Bostadsdepartementet, 1975. 290x210 mm. Hft. 294s. 12 utvikbara kartor.Tryck: LiberTryck | 180:- |
028026 | Land för land. Sverige. Bra Böckers Lexikon Höganäs:Wiken, 1991. 290x210 mm. Hft. 95s ill sv/v och färg | 40:- |
027973 | Mälaren runt Stockholm:Utbildningsförlaget Brevskolan, 1997. 240x170 mm. Hft. 176s ill sv/v. Karta. Tryck: Berlings Grafiska, Arlöv | 40:- |
006261 | S-N. Karta över vägar och stigar i Sverige. Utarbetad i samråd med Cyckelfrämjandet. Del III Stockholm-Mora Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1947. 220x140 mm. Mjukt clbd. 7 textsidor+28 kartor i färg. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. Ngt nötta pärmar. Inlagan fin. " S-N kartan erbjuder direkt övergång till angränsande kartuppslag via fliksystem" | 80:- |
028414 | Svenska bad- och kurorter 1908. Manuskriptet granskat af Svenska Kurortföreningen Stockholm:Hasse W Tullberg, 1908. 230x180 mm. Hft. 278s. Annonser. Bakre omsl. saknas | 130:- |
008899 | Svenska sjukhus. Det svenska sjukhusväsendets utveckling till 1900-talets mitt Stockholm:Bokförlaget Gothia AB, 280x220 mm. Hfrbd. 1948-50. 416+409+431s. ill sv/v. kartor. Tryck: Åhlén & Åkerlund. Övre guldsnitt | 250:- |
002950 | Svenska Turisföreningen. Atlas över Sverige Del I-III. Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1923. 210 x 140 mm. Hft. 34 kartor. Namnregister. Tryck: Wahlström & Widstrand. Del I Kartor 1-10 1923. Upplaga 110000 ex.Del II Kartor 10-22. 1924. Upplaga 130000 ex.Del III Kartor 22-34. 1925. Upplaga 130000 ex. Namnregister. | 60:- |
021546 | Svenska Turistföreningens Vandrarhem 1983. STFs publ. nr 2426 1983. 210x110 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v. Utvikbar karta | 40:- |
028382 | Sverige Stockholm:Carl Nilssons Ljustrycksanstalt, 170x230 mm. Dek.clbd. Sv/v fotografier över platser i Sveriges. Inget årtal. Början av 1900-talet? Inga bilar på fotografierna enbart hästtransporter. Blyertsnamnt | 80:- |
002955 | Sverige i bilder. 1 Natur och stämmningsbilder. Urval ur Svenska Turistföreningens bildsamling. Stockholm:Magn. Bergvalls Förlag, 1908. 210x140 mm. Mjukt clbd. 126s. foton i sv/v Tryck: Skandia. Band av Borgströms Bokhandel, Borås | 70:- |
008841 | Sverige. Bilder ur Svenska Turistföreningens Årsskrift. N:r 65, 1921 Stockholm:1921. 210x140 mm. Hft. 21 sv/v planscher. Tryck: Centraltryckeriet. Nött ex med trasig rygg | 40:- |
003706 | Sverige. Fosterländska bilder. Originaluppsatser af svenske författare. Med 45 stora illustrationer, dels porträtt af namnkunnige svenske män, dels vyer af svenska herresäten Stockholm:Aktiebolaget Förr och nu, 1877. 320x240 mm. Pappband. 360s ill sv/v. Tryck: Central-Tryckeriet, Stockholm. Bandet nött. | 150:- |
019610 | Sverige. Illustrerad handbok för resande och därjämte ett minne för dem som besökt landet. 1. Södra och Mellersta Sverige. Med 136 ill. smat 27 kartor och planer Stockholm:Albert Bonnier, 1892. 180x120 mm. Mjukt clbd. 540s ill sv/v. Utvikbara kartor. En karta med liten tejplagning. Femte omarbetade och tillökade uppl | 120:- |
003688 | Vår vägvisare. Sverige i kartor och text. Femtonde omarbetade upplagan Stockholm:Rabén & Sjögren, 1987. 240x165 mm. Ills.pappbd. Kartbok. Vägkartor, stadskartor, ortsbeskrivningar, turistinformation. | 40:- |
028374 | Värt att se i Sverige. En reseguide Stockholm:Bonnier, 1979. 240x150 mm. Ills.pappband. 336s ill sv/v och färg. Kartor. Något nött band | 40:- |
009629 | Västkust. Innehåller: Åke Williams; En resa om sommaren. Krister Sandström; Från Svinesund till Kullen Stockholm:Tiden, 1966. 220x150 mm. Ills.pappbd. 98s ill sv/v. Karta. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Kartans konturer ifyllda med bläck | 40:- |
007846 | Västkust-Guiden. Bilturistguide för Västkusten Göteborg:Ludw. Simonsons Boktryckeri, 1962. 180x130 mm. Hft. 315s ill sv/v. kartor | 40:- |
016705 | Årsbok för Sveriges kommuner. Sjätte årgången 1923. Utgiven av Kungl. Statistiska Centralbyrån Stockholm:1923. 240x170 mm. Pappband. 260s. Tabeller. Tryck: P.A. Norstedt & Söner | 60:- |
016704 | Årsbok för Sveriges kommuner. Tredje årgången 1920. Utgiven av Kungl. Statistiska Centralbyrån Stockholm:1920. 240x170 mm. Pappband. 256s. Tabeller. Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Nött och solblekt band | 60:- |
016706 | Årsbok för Sveriges kommuner. Trettiofjärde årgången 1951. Utgiven av Statistiska Centralbyrån Stockholm:1951. 240x170 mm. Hft. 237s. Tabeller. Tryck: P.A. Norstedt & Söner | 60:- |
010257 | Ahlenius, Karl m.fl Sverige. Geografisk-topografisk-statistisk-beskrifning Stockholm:Wahlström & Widstrand, 240x160 mm. Hft. Häfte 17.(I:9); IV:1,2,3, 4,6,7,8,9,12,13,14,15. Häft 32 ; V:1,2,4,5. Häfte 47 VI:3,5. Häfte 70&71. | 40:- |
003702 | Ahlman, Hans W:son m.fl. Sverige land och folk I-III. I. Allmän geografi. II. Landskap och kommunblock. III. Atlas med register. Stockholm:Natur och Kultur, 1966. 300x230 mm. Clbd. 993s+128 kartor+reg. Tryck: Esselte. Skomsl. | 150:- |
003687 | Andersen, H.C. Resa i Sverige Ill.Povl Christensen. Stockholm:Rabén & Sjögren, 1964. Pocket. 199s Temapocket. Tryck: Hallandspostens Boktryckeri, Halmstad. Namnt. 1:a uppl. 1944. Org.titel på danska: I Sverrig. | 40:- |
017067 | Andersson, Åke E m.fl Sydsvensk framtid. Utgiven av Sydsvenska Handelskammaren Södertälje:Morabergs Förlag, 1989. 210x150 mm. Hft. 140s ill sv/v och färg. Tryck: Bröderna Ljungberg. | 50:- |
028027 | Anrick, Carl-Julius STF 1885-1935. En krönika om Svenska Turistföreningen vid 50-årsjubileet d. 27 februari 1935 Stockholm:1935. 220x150 mm. Hft. 150s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Ouppskuren. Svag fuktrand nedtill på några blad. Tillskriftsetikett | 40:- |
008840 | Anrick, Carl-Julius Våra svenska nationalparker. Med 49 bilder och kartor Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1927. 200x130 mm. Hft. 151s ill sv/v Tryck: Isaac Marcus Boktr. Ouppskuren | 50:- |
017058 | Appelqvist, Sven Ur minnets labyrinter-en resa genom urgamla kulturbygder Tranås:1992. 210x150 mm. Hft. 159s ill sv/v och färg. Tryck: Svenlers grafiska. Tillsk. av förf. | 90:- |
007333 | Billow, Anders red Bilder från Sverige. Femhundratjugotre orginalfotografier, belysand natur och kultur i gången tid och nutid utgivna i koppartryck av Svenska Journalen Stockholm:1928. 320x240 mm. Clryggbd. 256s. Tryck: Nordisk Rotogravyr | 80:- |
029404 | Boberg, Ferdinand Svensk Hembygd. Bilder och texter. Bilderna efter studier av författaren Stockholm:Albert Bonnier, 1936. 240x160 mm. Hft. 194s ill sv/v | 50:- |
027976 | Brynolf, Lasse Sverigeboken. Turistbok över Sverige. Detaljerade kartor. 2000 sevärdheter. Serviceinformation. Större evenemang. Med Sverigeleden Stockholm:Swede Books International, 1988. 240x180 mm. Ills.pappband. 320s ill färg. Kartor | 40:- |
000485 | Bygd och Natur Bygd och natur. Tidskrift för hembygdsvård 1965. Stockholm:Samfundet för Hembygdsvård, 1965. 210x145 mm. Biblioteksband. 256s ill sv/v. Tryck: Landby & Lundgrens boktryckeri AB, Malmö. Red. Nils Nihlén. innehåller: Nr 1 Årg. 46 1965., samt Årsbok1965 + troligtvis 2 eller 3 häften till. | 50:- |
003768 | Böök, Fredrik Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala Ill.Teckningar Gunnar Lindvall. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1924. 245x185 mm. Hfrbd. 244s ill sv/v. 2:a upplagan. 4 upphöjda bind. Övre guldsnitt. Namnt: Barbro Gauers. Ett kapitel handlar om Kalmar och Öland | 100:- |
028029 | Böök, Fredrik Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala Ill.Teckningar Gunnar Lindvall. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1924. 250x190 mm. Hft. 244s ill sv/v. 2:a upplagan. Något nötta omsl. Ett kapitel handlar om Kalmar och Öland | 50:- |
007591 | Böök, Fredrik Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924 Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1928. 190x130 mm. Clryggbd. 242s. 6:e upplagan. Skomsl | 60:- |
025498 | Böök, Fredrik Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924 Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1928. 190x130 mm. Hfrbd. 242s. 6:e upplagan. Fint band. Marmorerat pärmpapper | 60:- |
003504 | Challu, Paul B. du Midnattssolens land. Sommar- och vinter-resor i Sverige, Lappland, Norge och Norra Finland. Förra delen. Örebro:Lindhska Bokhandeln, 1881. 225x150 mm.. Dek.clbd. 532s ill sv/v. Utvikbar plansch över Stockholm. Tryck: Länstidningens Tryckeri, Örebro. Ngt nött band. Svag fuktrand på några sidor. Namnt | 450:- |
000578 | Cohrs, Edvard Cohrs` Atlas över Sverige. Fullständig reskarta i fickformat. Med geografiska och statistiska uppgifter jämte fullständigt namnregister. Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1916. 200x130 mm. Mjukt clbd. 61s. 23 kartor. Tabeller. Inköpt på Perssons Ant., Malmö 990125. | 70:- |
003854 | Cohrs, Edvard Cohrs` Atlas över Sverige. Fullständig reskarta i fickformat. Med geografiska och statistiska uppgifter jämte fullständigt namnregister. Stockholm:Nordin & Josephson, 1899. 200x130 mm. Mjukt clbd. 16+32s+21 kartor. Tryck: Iduns Kungl. Hofboktryckeri. | 70:- |
027842 | Curman, S. m.fl Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 1. Text om Ystad. Bilder från: Ystad, Malmö, Kalmar, Jönköping, Vadstena, Visby, Nyköping, Strängnäs, Örebro, Nora, Arboga, Västerås, Stockholm, Uppsala Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1908. 280x230 mm. Hft. xiii, 61s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. | 60:- |
027843 | Curman, S. m.fl Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 2. Text om: Göteborg och Jönköping. Bilder från: Ystad, Lund, Hälsingborg, Kristianstad, Jönköping, Grenna, Visby, Göteborg, Borås, Nyköping, Strängnäs, Örebro, Köping, Enköping, Uppsala Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1909. 280x230 mm. Hft. xix, 58s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Även bilder från: Stockholm, Gäfle, Falun, Söderhamn, Hudiksvall | 60:- |
027844 | Curman, S. m.fl Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 3. Text om: Västerås, Falun. Bilder från: Ystad, Malmö, Lund, Hälsingborg, Ängelholm, Karlshamn, Kalmar, Jönköping, Grenna, Visby, Laholm, Varberg, Göteborg, Linköping, Västerås, Gäfle, Falun Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1911. 280x230 mm. Hft. xviii, 52s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Även bilder från: Söderhamn, Luleå Gammelstad | 60:- |
027845 | Curman, S. m.fl Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 4. Text om: Kalmar, Skanör och Falsterbo. Bilder från: Ystad, Falsterbo, Skanör, Lund, Hälsingborg, Ängelholm, Falkenberg, Karlshamn, Kalmar, Eksjö, Jönköping, Gränna, Visby, Vadstena, Mariestad Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1915. 280x230 mm. Hft. xxiv, 52s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Även bilder från: Mariefred, Arboga, Nora | 60:- |
027846 | Curman, S. m.fl Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 5. Text om: Sigtuna, Karlskrona. Bilder från: Karlskrona, Visby, Kalmar, Nyköping, Torshälla, Sigtuna, Gäfle Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1916. 280x230 mm. Hft. xlix, 43s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst | 60:- |
027847 | Curman, S. m.fl Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 6. Text om: Söderköping, Kungälf. Bilder från: Hälsingborg, Eksjö, Söderköping, Skänninge, Lidköping, Kungälf, Marstrand, Uddevalla, Strömstad, Nyköping, Kristinehamn, Uppsala, Östhammar Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 280x230 mm. Hft. 1918-19. xxix, 47s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Bilder även från: Hedemora, Hudiksvall, Härnösand, Haparanda | 60:- |
003676 | Edberg, Rolf De glittrande vattnens land Höganäs:Bra Böcker, 1980. 280x210 mm. Ills.pappbd. 254s ill sv/v och färg. Kartor. Skomsl | 80:- |
000870 | Forsell, Carl af Statistik öfver Sverige. Grundad på offentliga handlingar. Andra upplagan. Stockholm:Rediviva., 1978. 200x140 mm. Dek.clbd. 4+XVI+336s. Tabeller. Förord av Erland Hofsten. Faksimil av utgåvan 1833 | 50:- |
015946 | Forsell, Carl af Statistik öfver Sverige. Grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön. Fjerde upplagan. Tillökt och förbättrad Stockholm:C.A. Bagge, 1844. 210x130 mm. xiv, 463s. Färglagd karta. Tryck: Hörbergska Boktryckeriet. Samtida skinnryggband något nött. Namnt | 250:- |
028373 | Forsslund, Karl Erik Fridlysta vildmarker. Skildringar och historier från Sveriges nationalparker Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1915. 240x170 mm. Hft. 231s ill sv/v Tryck: Isaac Narcus. Tejplagad rygg | 50:- |
003694 | Fries, Carl Den svenska södern. Carl Fries´ Sverigeböcker. Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1963. 240x190 mm. Linnebd. 305s ill sv/v och färg. Tryck: AB Åetåtryck. Skomsl. | 80:- |
003505 | Fries, Carl Hem till jorden. Minne och återkomst. Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1977. 180x140 mm. Clbd. 159s Tryck: Beyronds, Malmö. Skomsl. | 50:- |
028372 | Fries, Carl Landskap i norr och söder. Julhälsning från AB J. Dahlbergs Bokhandel, Torsten G. Hallin, Örnsköldsvik Bollnäs:1978. 210x130 mm. Hft. 42s Tryck: Nyströms Boktryckeri. Skomsl | 40:- |
003695 | Fries, Carl Mot väster och österhav. Carl Fries´ Sverigeböcker Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1966. 240x190 mm. Linnebd. 318s ill sv/v tryck: Berlingska Boktryckeriet, Lund. Skomsl. | 80:- |
000911 | Fries, Carl Svensk bygd. Odlarens verk i vår natur. Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1957. 280x220 mm. Hfrbd. 486s ill sv/v och färg. Tryck. Esselte. Övre guldsnitt. Fint ex. | 100:- |
000912 | Fries, Carl Svensk kust. Några naturbilder. Stockholm:Svensk Litteratur, 1947. 280x215 mm. Hfrbd. 469s ill sv/v och färg. Tryck: Landby & Lundgrens Boktryckeri, Malmö. 2:a uppl. Övre guldsnitt | 100:- |
028093 | Funcke, Otto Resetankar och tankeresor. Resebilder från Sverige I Stockholm:Folkskolans väns förlag, 1905. 190x130 mm. Hclbd. 262s. Foto av förf.Tryck: Nordiska Boktryckeriet. Namnt. Pärmarna något nötta | 50:- |
003686 | Furuskog, Jalmar Vårt land. Sveriges geografi i populär framställning Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1948. 230x170 mm. Linnebd. 406s ill sv/v karta. Fint ex. | 60:- |
000928 | Furuskog, Jalmar Vårt land. Sveriges geografi i populär framställning. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1948. 230x170 mm. Hfrbd. 406 s ill sv/v karta.Övre guldsnitt. Fint ex. | 60:- |
007335 | Gillberg, Carl Gustaf Från Mälaren till Härjedalen. Måleriutsikter tecnade efter naturen. Ursprungligen publicerade av J.W. Schmidt Stockholm:Rediviva, 1976. 220x300 mm. Ills.clryggband. Tryck: Axlings tryckeri, Södertälje. Orginalupplaga: Reise durch einige schwedischen Provinzen av Joann Wilhelm Schmidt, Hamburg 1801. Tillskrift | 80:- |
027983 | Grahn, Sidney Kors och tvärs genom Sverige 1. Skåne. Blekinge. Småland. Östergötland Wiken, 1986. 220x130 mm. Ills.pappband. 160s ill sv/v och färg | 40:- |
027984 | Grahn, Sidney Kors och tvärs genom Sverige 2. Vid Mälarens stränder: Sörmland-södra Uppland Wiken, 1987. 220x130 mm. Ills.pappband. 139s ill sv/v och färg | 40:- |
001022 | Guinchard, Claes Göran Friluftslivets fysiska miljö. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 8. Stockholm:Civildepartementet, 1971. 290x210 mm. Hft. 135s. Kartor. Tryck: Rotobeckman. Namnt | 150:- |
003663 | Gullers, K.W. Gullers nya Sverigebok. En resa i bilder Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1952. 285x215 mm. Clbd. ill sv/v. | 70:- |
003662 | Gullers, K.W/Linklater, Eric/Trenter, Stig Gullers Sverige Stockholm:Gebers, 1964. 340x260 mm. Pappband. np. Ill sv/v och färg. Tryck: Almqwist & Wiksell, Uppsala. Skomsl trasigt. | 80:- |
003671 | Heiman, O. Sverige-ciceronen. Svenska Polisens idrotts- och Skytteförbund Göteborg:1964. 260x175 mm. Pappband. 376s kartan saknas. Tryck.Typografia. Namnt. | 40:- |
027969 | Heiman, O. red Sverige Ciceronen. Svenska polisens idrotts- och skytteförbund Göteborg:1964. 270x180 mm. Ills.pappband. 376s ill sv/v Tryck: Typografia. Kartdelen saknas. 2:a omarbetade uppl | 40:- |
028295 | Himmelstrand, Ulf/Svensson, Göran Sverige - vardag och struktur: sociologer beskriver det svenska samhället Stockholm:Norstedt, 1988. 240x160 mm. Clbd. 806s. Tabeller | 70:- |
027856 | Hisinger, Wilhelm Tal, innehållande en öfversigt af hvad som är bekant af Sveriges jordyta och dess jordhvarf / hållet för Kongl. Wetenskaps-Academien, vid præsidii nedläggande derstädes den 13 Febr. 1811 af Wilhelm Hisinger Stregnäs:1811. 180x110 mm. Trådhft. 32s. Träsnitt på titelbladet. Tryck: A.J. Segerstedt. Bladen delvis lösa. En liten bit saknas på titelblladet utan att påverka texten. Mindre spår av gem | 200:- |
009477 | Hofberg, Herman Genom Sveriges bygder. Skildringar af vårt land och folk. ny, genomsedd och tillökad upplaga Stockholm:Albert Bonnier, 1882. 230x160 mm. Hfrbd. 430s 374 ill. Guldornerad rygg. Bandet nött | 100:- |
001342 | Hörnell, Sven Sverige sett från luften. Stockholm:Bokklubben Svalan, 1972. 230x220 mm. Ills.pappband. 172s ill färg. Tryck: AB ÅetÅ. Inledande text av Jolo. Bildtexter av Kurt Blomberg | 50:- |
009140 | Jansson, Verner Från Mälarbygd och Tornedal 1982. 210x150 mm. Hft. 110s. Namnt | 50:- |
001409 | Jerbo, A-L & Redovisning av områden för friluftsliv och vetenskaplig kulturell naturvård. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 19 Stockholm:Civildepartementet, 1972. 290x210 mm. Hft. 239s. Kartbilaga ( 1 ex i dublett). Namnt | 180:- |
018309 | Johansson, Anders Ur Stad och Land Stockholm:LT:s förlag, 1984. 200x120 mm. Ills.pappbd. 62s ill sv/v Tryck: Boktryck, Helsingborg | 40:- |
028028 | Johansson, Stina/Sporrong, Ulf Runt i Sverige Stockholm:Utbildningsradion, 1988. 240x210 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg. Kartor.Tryck: Davidson, Växjö. Namnt | 40:- |
008037 | Linnerhjelm, Jonas Carl Brev under resor i Sverige. Valda samt med inledning försedda av Harald Schiller Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1932. 210x140 mm. Hfrbd. 287s ill sv/v Tryck: Isaac Marcus. Fint privatbundet band av K.J. Eklund, Tanumshede | 110:- |
003685 | Lundqvist, Magnus red. Det moderna Sverige. Landet. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 230x160 mm. Clbd. 240s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Skomsl | 70:- |
003684 | Lundqvist, Magnus red. Det moderna Sverige. Samhället Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 230x160 mm. Clbd. 256s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Fint ex. Skomsl | 90:- |
003727 | Lönnberg, Egil red. Jubileumsverk över 1896, 1901, 1906 års män. Händelser och människor under ett gånget halvsekel 1896-1946. Götaland. Jönköping:Allsvenska Förlaget, 1946. 280x210 mm. Hfrbd. 834s ill sv/v. Bibliofilupplaga nr 827. | 100:- |
003673 | Madsén, Lars Sverige från ovan Höganäs:Bra Böcker, 1972. 240x240 mm. Dek. clbd. 239s ill färg Tryck: S.L. Möllers Bogtryckeri, Köpenhamn. Skomsl | 50:- |
027977 | Magnusson, Lars Se Sverige. Vägvisare till 650 smultronställen från Ales stenar till Överkalix Stockholm:Prisma, 2002. 250x180 mm. Ills.pappband. 288s ill färg. Kartor. Skomsl | 80:- |
027978 | Marcus, Aage Rejse i Sverige Ill.Teckningar av Mads Stage. Carit Andersens Forlag, 250x180 mm. Clryggbd. 187s ill sv/v. Bägge omsl. medbundna | 60:- |
027982 | Matz, Erling Semesterboken. 500 spännande utflyktsmål för hela familjen Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1994. 230x140 mm. Ills.pappband. 144s ill i färg Tryck: Halls Offset, Växjö | 40:- |
028802 | Mellin, G.H Sverige framstäldt i teckningar. II bandet Stockholm:W.Lundeqvist & Komp:s Bokhandel, 1840. 230x180 mm. Clbd. 139s. 103 pl. kompl. Tryck: L.J. Hjerta. Namnstämpel: J von Bergen. Bandet hårt nött. Inlagan med några tejplagningar i falsen. En del planscher brunfläckiga. Stänkta snitt | 750:- |
010456 | Molbeck, Christian Resa i Sverige åren 1812 och 1813 af Christian Molbeck. Första delen Stockholm:1815. 190x110 mm. Pappband. 1+VII+396+1 Tryckt hos Olof Grahn. Bror Erik Hildebrandts namnt. Ryggen saknas. Inlagan väldigt fin. 13:e och 14:e brefvet handlar om Småland | 400:- |
027972 | Molin, Harry red Sverige runt på 8 dagar med Örnen. En skildring av vårt lands natur och näringsliv m.m. tillägnad skolungdomen av Cloetta, Ljungsbro Stockholm:1946. 250x180 mm. Klammerhft. 63s ill sv/v och färg Tryck: Esselte. 2:a uppl. Bifogat: Reklambroschyr | 70:- |
003701 | Nihlén, John red Vårt vackra land. Strövtåg i naturens rika värld Göteborg:Religion och kultur, 1966. 275x210 mm. Pappband. 592s ill sv/v. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Fint ex | 120:- |
007572 | Nilsson-Tanner, Per Det hände i en by. Ingalund en roman Stockholm:LT:s förlag, 1949. 210x150 mm. Clryggbd. 99s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. "Denna bok tillägnas landsbygdens ungdom" | 40:- |
007571 | Nilsson-Tanner, Per Det hände i en by. Ingalund en roman Stockholm:LT:s förlag, 1949. 220x160 mm. Hft. 99s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. "Denna bok tillägnas landsbygdens ungdom". Inlagan något lös från ryggen. | 40:- |
009139 | Nordström, Alf Mälarbygd. Historia och topografi Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1985. 230x160 mm. Ills.clbd.. 244s ill sv/v Tryck: Tryckeri ab Norden, Malmö. Tillskrift. Ryggen blekt | 70:- |
009354 | Nordström, Ludvig Lort-Sverige Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1939. 200x140 mm. Clryggbd. 435s ill med sv/v teckningar av förf. Tryck: Nordisk Rotogravyr. 5:e uppl. Skomsl. medbundna. Ryggen blekt. Namnt | 60:- |
012026 | Nordström, Olof red. Det moderna Sverige. Götaland nord. Göteborg. Bohuslän. Dalsland. Västergötland. Östergötland Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 208s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Fint ex | 100:- |
012424 | Nordström, Olof red. Det moderna Sverige. Götaland syd Skåne, Blekinge, Halland, Småland, Öland, Gotland Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 256s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Fint ex | 100:- |
002280 | Nordström, Olof red. Det moderna Sverige. Svealand. Stockholm, Uppland, Södermanland, Västmanland, Närke, Värmland, Dalarna. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 272 s ill sv/v och färg. kartor. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Skomsl lite trasigt. | 90:- |
029398 | Olls, Bert I Bergsmäns rike Stockholm:Raben & Sjögren., 1968. 200x250 mm. Pappband. Rikt ill sv/v. Tryck: Victor Petterson. Tillsk. från förf. Skomsl | 70:- |
020158 | Pallin, And Svenska Turistföreningens resehandböcker XXII. Västergötland Stockholm:Svenska Turistföreningen., 1922. 160x110 mm. Mjukt clbd. IX+272s ill sv/v. Kartor. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. 2:a omarbetade uppl. | 80:- |
020159 | Pallin, And Svenska Turistföreningens resehandböcker XXII. Västergötland Stockholm:Svenska Turistföreningen., 1915. 160x110 mm. Mjukt clbd. VIII+242s ill sv/v. Kartor. Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri | 70:- |
009350 | Pallin, And Svenska Turistföreningens resehandböcker XXIII. Östergötland Stockholm:Svenska Turistföreningen., 1916. 160x110 mm. Mjukt clbd. XXII+246s ill sv/v. Kartor. Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri | 80:- |
009597 | Pilkington, Roger Small boat through Sweden Ill.Illusrated by David Knight. New York:Macmillian & Co, 1961. 220x150 mm. Clbd. 227s ill sv/v. Skomsl. Handlar bl.a. om Göta älv, Göta kanal, Dalslands kanal, Södertälje kanal, Strömsholms kanal, Hjälmare kanal och Kinda kanal | 90:- |
003689 | Prins Wilhelm Höstdagar därhemma. Västerhavets män. Lappmarken. Tre filmessayer. Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1937. 250x190 mm. Hft. 213s ill sv/v. Ryggen med några små revor | 60:- |
003468 | Prins Wilhelm Inom egna gränser. Svenska bildrutor. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1944. 210x145 mm. Linnebd. 297s. Fint ex. Omsl. medbundna. 2:a uppl | 50:- |
003696 | Prins Wilhelm Svenskt land Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1949. 290x210 mm. Hfrbd. 413 pp. ill sv/v. 3:e uppl. Övre guldsnitt | 80:- |
003697 | Prins Wilhelm Svenskt land Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1948. 290x210 mm. Hfrbd. 413 pp. ill sv/v. 2:a uppl. Övre guldsnitt. | 90:- |
002482 | Prins Wilhelm Svenskt land. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1952. 290x220 mm. Clbd. 413s ill sv/v och färg 5:e uppl. 20:e tusendet Med skomsl. | 80:- |
002570 | Roosval, Albin Svenska slott och herresäten. Ny samling utgiven 1930-33. Band II. Södermanland, Öland, Gästrikland, Värmland. Stockholm:Bokförlaget Natur och Kultur., 1934. 320x250 mm. Hfrbd. 318+48+24+24 s ill sv/v. Tryck: Victor Pettersons Boktryckeri | 600:- |
009478 | Rosén, Karl D.P Svenska orter. Atlas över Sverige med ortbeskrivning 1-3 Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1932. 240x160 mm. Hfrbd. 1479s+kartatlas. Tryck: Hasse W. Tullbergs Boktryckeri. 4 upphöjda bind. Guldornerad rygg med Sverigekarta. Marmorerade snitt | 350:- |
002575 | Rosenberg, C.M. Geografiskt-statistiskt handlexikon öfver Sverige efter nyaste, hufvudsakligen officiella källor utarbetadt af C. M. Rosenberg. A-K och L-Ö. Stockholm:A.V. Carlssons förlag, 1882. 200x150 mm. Hfrbd. 1244 + 1046 s. Litet märke i ryggen på ena bandet. Litet maskangrepp. | 750:- |
017061 | Ruhnbro, Rune red Hembygdsminnen. 24 författare berättar Förlags AB Viken, 1984. 250x220 mm. Pappband. 373s ill sv/v och färg. Skomsl | 50:- |
007997 | Sandström, Anna Natur och arbetsliv i Svenska bygder I. Götaland Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1908. 220x140 mm. Ills.clbd. v, (3), 304s ill sv/v. Namnt | 60:- |
027980 | Schalin, Gunnar red Sverige 100 flygbilder Stockholm:Esselte Kartor, 1984. 260x240 mm. Imit. skrbd. 206s ill i färg. Skomsl. Tillsk | 60:- |
011306 | Schiller, Harald I kalesch genom Sverige. Reseminnen för 100 år sedan Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1931. 220x140 mm. Clryggbd. 211s ill sv/v Tryck: Isaac Marcus. Skomsl medbundna. Stänkta snitt | 90:- |
004986 | Schwab, Eigil Sverige. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder vol I-IV Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1936. 360x290 mm. Linnebd. 189+158+191+192s ill med talrika färgpl. exl fina ex | 300:- |
003707 | Schwab, Eigil Sverige. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder. Del III. Skåne, Halland, Bohuslän, Dalsland. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1938. 365x300 mm. Linnebd. 191s ill med färgpl. Fint ex. | 200:- |
027979 | Schwartzkopf, Karl-aage/Svahnström, Annika 15000 mil genom Sverige Ill.Bild: Åke Mokvist. Stockholm:Tiden, 1974. 220x190 mm. Ills.pappband. 110 bilder i sv/v och färg. Tryck: Esselte-Herzog | 60:- |
027985 | Selander, Sten Det levande landskapet i Sverige Stockholm:Albert Bonnier, 1955. 270x210 mm. Hclbd. 484s ill sv/v. Kartor. Skomsl | 120:- |
011495 | Sjögren, Otto Sverige. Geografisk beskrivning under medverkan av flera författare. Östergötlands, Jönköpings, Kronobergs, Kalmar och Gotlands län Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1931. 240x160 mm. Clbd. 596+2s tillägg. ill sv/v Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri. Något nött band | 120:- |
027967 | Sundbärg, Gustav Emigrationsutredningen. Bilaga IV, Utvandringsstatistik. Bilaga V: Bygdestatistik. Tabeller Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1910. 230x150 mm. Hclbd. ix, 252, ix, 269, 413s. Bandet nött. Några blyertsnoteringar | 300:- |
028030 | Sundbärg, Gustav Sveriges land och folk. Historisk-statistisk handbok. På offentligt uppdrag utgifven Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1901. 250x180 mm. Clbd. 1027s ill sv/v. Kartor. Obetydlig skada på främre pärmen. Pärmarnas text guldpräglad | 140:- |
028908 | Svensson, Sifrid red Hembygdens arv. Hembygdsgårdar och friluftsmuseer i Sverige vid ingången av år nittonhundratrettio. En översikt i ord och bild Stockholm:Svenska Journalen, 1929. 320x240 mm. Clryggbd. 200s genomill. Tryck: Nordisk Rotogravyr | 80:- |
019183 | Svensson, Sigfrid Introduktion till Folklivsforskningen Stockholm:Natur och Kultur, 1969. 210x140 mm. Ills.pappbd. 205s, ills sv/v, | 50:- |
003683 | Söderblom, Staffan Resa till gläntorna. Sexton rum i svenska landskap. Stockholm:Tidningen Vi:s förlag, 1985. 300x215 mm. Ills.pappbd.. 72s ill färg Tryck: Esselte Rotogravyr, Solna. | 40:- |
019634 | Tell, Leander Karstförekomster i Sverige. Karstic occurences in Sweden. Arkiv för svensk grottforskning 12 Norrköping:Centrocommerce, 1973. 210x150 mm. Klammerhft. 62s. Karta. Tryck: Johanson & Eklundh. Tillsk. från förf. till Arne Malmberg | 70:- |
003013 | Thaning, Olof red. Tusen sevärdheter i Sverige. Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1960. 220x140 mm. Hft. 334s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet-Esselte AB. | 40:- |
009336 | Thomeé red Historiskt-geografiskt och statistiskt lexikon öfver Sverige. I-V, VII Trångsund:Expeditionen af Konversations-Lexikon, 230x150 mm. Clryggbd. 1859-66. 404+(40+78+(1))+412+((80-144+IV))+560+((145-184+V-VII))+640+((185-224))+561+((3)+(225-256))+804+(281-311). Band VI bokstaven S saknas. En del smärre skador och lagningar med inget som påverkar texten. Banden fina | 480:- |
003680 | Thulstrup, H, med text av Kramer, J.H. Afbildningar af Nordiska dräkter sådana de burits eller bäras uti olika landskap utgifna af H. Thulstrup Stockholm:P.B. Eklunds Förlag, 1891. 260x350 mm. Dek.clbd.. 63s. ills färg planscher, Skåne, Blekinge, Södermanland,Dalarna, Helsingland, Luleå Lappmark.Nött. Några blad lösa.Tryck: O.L. Svanbäcks Boktryckeri-Aktiebolag | 250:- |
003679 | Tidander, L.G Vårt fädernesland i bilder. 600 fotografiska vyer från Sveriges städer samt från andra märkliga och natursköna trakter af vårt land jämte beskrivande text. Stockholm:Fröléen & Comp., 1900. 275x350 mm. Clbd. 320s ill sv/v pl. Tryck: P.Palmquist, Stockholm. Namnt. Bandet ngt nött. | 130:- |
015768 | Tuneld, Erik Geographie öfver konungariket Swerige samt därunder hörande länder författad af Eric Tuneld I-IV Stockholm:195x125 mm. 1785-1792. 142,(16),(8), 100, (12), (4), 117, (15), (2), 194,(26), (2), 177, (26), 127, (13), (2), 236, (18), (4), 283, (21). Tryck: Anders J. Nordström. 6:e uppl. Samtida skinnband. Dekorerade ryggar. Röda titelfält. 5 upph. bind. Rött snitt. Exlibris. En recension ur " Lärda Tidningar för år 1765 den 11 juli " medföljer, 165x100 mm , 4s. | 980:- |
008515 | Wahlén, Ingvar red Svensk vår. Tjugofem författare skildrar sin hembygds möte med våren Stockholm:Saxon & Lindström, 1961. 240x190 mm. Linnebd. 263s ill sv/v. Nött skomsl. Bl.a. Öland; Knut Hagberg: I fågelkörernas rike s 56-64 | 70:- |
014534 | Virdestam, Gotthard Från gamla skolhus och lärarehem. Minnen samlade och utgivna. Bl.a. Ett klockarehem i Långasjö. I ett småskollärarehem på 1800-talet (Misterhult) Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1935. 210x140 mm. Clryggbd. 221s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. 2:a uppl. Främre omsl. medbundet. Även från: Finspång, Borgunda, Karlskrona, Råda, Bunkeflo, Filborna | 100:- |
011858 | Virdestam, Gotthard Från gamla skolhus och lärarehem. Minnen samlade och utgivna. I-III Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 210x140 mm. Clryggbd. 1934-36. 221+252+223s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Band III något nött | 130:- |
003693 | Wrangel, Ewert Sverige i färg och bild Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 245x180 mm. Hfrbd. 229 s. ill sv/v och färg. Ngt nött band. | 50:- |
003284 | Wrangel, Ewert red Sverige i färg och bild Malmö:Allhem, 1936. 250x180 mm. Hfrbd. 106s ill sv/v och färg.. Guldornerad rygg. Fyra upphöjda bind | 60:- |
003692 | Wrangel, Ewert red. Sverige i färg och bild Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 245x180 mm. Clbd. 229 s. ill sv/v och färg. Fint ex. | 50:- |
003285 | Wrangel, Ewert/Gierow, A. Sverige i färg och bild. Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 240x180 mm. Pappband. 229 s. ill sv/v och färg. Ngt nött band. | 50:- |
011856 | Wrangel, Ewert/Gierow, A. Sverige i färg och bild. Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 250x180 mm. Hfrbd. 229s ill sv/v och färg | 60:- |
003292 | Wändahl, Tomas & Bergstrand, Erland Oceanografiska förhållanden i svenska kustvatten. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 18 Stockholm:Civildepartementet, 290x210 mm. Hft. 204s. Kartor. Tryck: Rotobeckman. Namnt | 140:- |
028031 | Åberg, Ylva Se Sverige med barnen Stockholm:Bonniers Juniorförlag, 1985. 240x150 mm. Ills.pappband. 379s ill sv/v och färg. Kartor | 40:- |