Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Geografi Sverige

   
Uppdaterad: 2010-02-03
Förkortningar...
ID Bok Pris
003691
Atlas över Sverige. 48 kartor och 7 profiler samt fullständigt alfabetiskat namnregister
Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1923. 220x145 mm. Clbd. Tryck: Centraltryckeriet.1:a uppl. Pärmarna något nötta
70:-
026994
Bad-och kurorter anslutna till Svenska Kurortsföreningen. Beskriver ca 32 kurorter. Bl.a. Borgholm, Båstad, Hultafors, Lannaskede, Loka, Lundsbrunn, Medevi, Porla, Ramlösa, Ronneby, Sätra, Tranås, Ulricehamn, Varberg
Stockholm:1935. 220x150 mm. Hft. 71s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullberg. Fuktskadat ex.
80:-
028296
Bergslagsdiagonalen. 58 mil upplevelser i Gustav Vasas fotspår
Örebro:1993. 240x170 mm. Hft. 96s ill sv/v och färg
60:-
018603
Bidrag till Sveriges officiela statistik. Samlingsband innehållande: Statistiska Central-byråns underdåniga berättelse. Befolknings-statistik 1864, 1868 och 1869. Kommunernas fattigvård och finanser 1886. Hälso- och sjukvården 1909. Fångvården 1909
Stockholm:310x250 mm. Hclbd. xxi, 34, xix, 97, xix, 44, xxi, 104, iv, 40, lii, xxvii, 46 s. Nytt band. Omsl. medbundna. Fint ex
400:-
000405
Intresseområden för vetenskaplig naturvård. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 30
Stockholm:Bostadsdepartementet, 1975. 290x210 mm. Hft. 294s. 12 utvikbara kartor.Tryck: LiberTryck
180:-
028026
Land för land. Sverige. Bra Böckers Lexikon
Höganäs:Wiken, 1991. 290x210 mm. Hft. 95s ill sv/v och färg
40:-
027973
Mälaren runt
Stockholm:Utbildningsförlaget Brevskolan, 1997. 240x170 mm. Hft. 176s ill sv/v. Karta. Tryck: Berlings Grafiska, Arlöv
40:-
006261
S-N. Karta över vägar och stigar i Sverige. Utarbetad i samråd med Cyckelfrämjandet. Del III Stockholm-Mora
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1947. 220x140 mm. Mjukt clbd. 7 textsidor+28 kartor i färg. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. Ngt nötta pärmar. Inlagan fin. " S-N kartan erbjuder direkt övergång till angränsande kartuppslag via fliksystem"
80:-
028414
Svenska bad- och kurorter 1908. Manuskriptet granskat af Svenska Kurortföreningen
Stockholm:Hasse W Tullberg, 1908. 230x180 mm. Hft. 278s. Annonser. Bakre omsl. saknas
130:-
008899
Svenska sjukhus. Det svenska sjukhusväsendets utveckling till 1900-talets mitt
Stockholm:Bokförlaget Gothia AB, 280x220 mm. Hfrbd. 1948-50. 416+409+431s. ill sv/v. kartor. Tryck: Åhlén & Åkerlund. Övre guldsnitt
250:-
002950
Svenska Turisföreningen. Atlas över Sverige Del I-III.
Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1923. 210 x 140 mm. Hft. 34 kartor. Namnregister. Tryck: Wahlström & Widstrand. Del I Kartor 1-10 1923. Upplaga 110000 ex.Del II Kartor 10-22. 1924. Upplaga 130000 ex.Del III Kartor 22-34. 1925. Upplaga 130000 ex. Namnregister.
60:-
021546
Svenska Turistföreningens Vandrarhem 1983. STFs publ. nr 2426
1983. 210x110 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v. Utvikbar karta
40:-
028382
Sverige
Stockholm:Carl Nilssons Ljustrycksanstalt, 170x230 mm. Dek.clbd. Sv/v fotografier över platser i Sveriges. Inget årtal. Början av 1900-talet? Inga bilar på fotografierna enbart hästtransporter. Blyertsnamnt
80:-
002955
Sverige i bilder. 1 Natur och stämmningsbilder. Urval ur Svenska Turistföreningens bildsamling.
Stockholm:Magn. Bergvalls Förlag, 1908. 210x140 mm. Mjukt clbd. 126s. foton i sv/v Tryck: Skandia. Band av Borgströms Bokhandel, Borås
70:-
008841
Sverige. Bilder ur Svenska Turistföreningens Årsskrift. N:r 65, 1921
Stockholm:1921. 210x140 mm. Hft. 21 sv/v planscher. Tryck: Centraltryckeriet. Nött ex med trasig rygg
40:-
003706
Sverige. Fosterländska bilder. Originaluppsatser af svenske författare. Med 45 stora illustrationer, dels porträtt af namnkunnige svenske män, dels vyer af svenska herresäten
Stockholm:Aktiebolaget Förr och nu, 1877. 320x240 mm. Pappband. 360s ill sv/v. Tryck: Central-Tryckeriet, Stockholm. Bandet nött.
150:-
019610
Sverige. Illustrerad handbok för resande och därjämte ett minne för dem som besökt landet. 1. Södra och Mellersta Sverige. Med 136 ill. smat 27 kartor och planer
Stockholm:Albert Bonnier, 1892. 180x120 mm. Mjukt clbd. 540s ill sv/v. Utvikbara kartor. En karta med liten tejplagning. Femte omarbetade och tillökade uppl
120:-
003688
Vår vägvisare. Sverige i kartor och text. Femtonde omarbetade upplagan
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1987. 240x165 mm. Ills.pappbd. Kartbok. Vägkartor, stadskartor, ortsbeskrivningar, turistinformation.
40:-
028374
Värt att se i Sverige. En reseguide
Stockholm:Bonnier, 1979. 240x150 mm. Ills.pappband. 336s ill sv/v och färg. Kartor. Något nött band
40:-
009629
Västkust. Innehåller: Åke Williams; En resa om sommaren. Krister Sandström; Från Svinesund till Kullen
Stockholm:Tiden, 1966. 220x150 mm. Ills.pappbd. 98s ill sv/v. Karta. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Kartans konturer ifyllda med bläck
40:-
007846
Västkust-Guiden. Bilturistguide för Västkusten
Göteborg:Ludw. Simonsons Boktryckeri, 1962. 180x130 mm. Hft. 315s ill sv/v. kartor
40:-
016705
Årsbok för Sveriges kommuner. Sjätte årgången 1923. Utgiven av Kungl. Statistiska Centralbyrån
Stockholm:1923. 240x170 mm. Pappband. 260s. Tabeller. Tryck: P.A. Norstedt & Söner
60:-
016704
Årsbok för Sveriges kommuner. Tredje årgången 1920. Utgiven av Kungl. Statistiska Centralbyrån
Stockholm:1920. 240x170 mm. Pappband. 256s. Tabeller. Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Nött och solblekt band
60:-
016706
Årsbok för Sveriges kommuner. Trettiofjärde årgången 1951. Utgiven av Statistiska Centralbyrån
Stockholm:1951. 240x170 mm. Hft. 237s. Tabeller. Tryck: P.A. Norstedt & Söner
60:-
010257
Ahlenius, Karl m.fl
Sverige. Geografisk-topografisk-statistisk-beskrifning
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 240x160 mm. Hft. Häfte 17.(I:9); IV:1,2,3, 4,6,7,8,9,12,13,14,15. Häft 32 ; V:1,2,4,5. Häfte 47 VI:3,5. Häfte 70&71.
40:-
003702
Ahlman, Hans W:son m.fl.
Sverige land och folk I-III. I. Allmän geografi. II. Landskap och kommunblock. III. Atlas med register.
Stockholm:Natur och Kultur, 1966. 300x230 mm. Clbd. 993s+128 kartor+reg. Tryck: Esselte. Skomsl.
150:-
003687
Andersen, H.C.
Resa i Sverige
Ill.Povl Christensen. Stockholm:Rabén & Sjögren, 1964. Pocket. 199s Temapocket. Tryck: Hallandspostens Boktryckeri, Halmstad. Namnt. 1:a uppl. 1944. Org.titel på danska: I Sverrig.
40:-
017067
Andersson, Åke E m.fl
Sydsvensk framtid. Utgiven av Sydsvenska Handelskammaren
Södertälje:Morabergs Förlag, 1989. 210x150 mm. Hft. 140s ill sv/v och färg. Tryck: Bröderna Ljungberg.
50:-
028027
Anrick, Carl-Julius
STF 1885-1935. En krönika om Svenska Turistföreningen vid 50-årsjubileet d. 27 februari 1935
Stockholm:1935. 220x150 mm. Hft. 150s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Ouppskuren. Svag fuktrand nedtill på några blad. Tillskriftsetikett
40:-
008840
Anrick, Carl-Julius
Våra svenska nationalparker. Med 49 bilder och kartor
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1927. 200x130 mm. Hft. 151s ill sv/v Tryck: Isaac Marcus Boktr. Ouppskuren
50:-
017058
Appelqvist, Sven
Ur minnets labyrinter-en resa genom urgamla kulturbygder
Tranås:1992. 210x150 mm. Hft. 159s ill sv/v och färg. Tryck: Svenlers grafiska. Tillsk. av förf.
90:-
007333
Billow, Anders red
Bilder från Sverige. Femhundratjugotre orginalfotografier, belysand natur och kultur i gången tid och nutid utgivna i koppartryck av Svenska Journalen
Stockholm:1928. 320x240 mm. Clryggbd. 256s. Tryck: Nordisk Rotogravyr
80:-
029404
Boberg, Ferdinand
Svensk Hembygd. Bilder och texter. Bilderna efter studier av författaren
Stockholm:Albert Bonnier, 1936. 240x160 mm. Hft. 194s ill sv/v
50:-
027976
Brynolf, Lasse
Sverigeboken. Turistbok över Sverige. Detaljerade kartor. 2000 sevärdheter. Serviceinformation. Större evenemang. Med Sverigeleden
Stockholm:Swede Books International, 1988. 240x180 mm. Ills.pappband. 320s ill färg. Kartor
40:-
000485
Bygd och Natur
Bygd och natur. Tidskrift för hembygdsvård 1965.
Stockholm:Samfundet för Hembygdsvård, 1965. 210x145 mm. Biblioteksband. 256s ill sv/v. Tryck: Landby & Lundgrens boktryckeri AB, Malmö. Red. Nils Nihlén. innehåller: Nr 1 Årg. 46 1965., samt Årsbok1965 + troligtvis 2 eller 3 häften till.
50:-
003768
Böök, Fredrik
Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala
Ill.Teckningar Gunnar Lindvall. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1924. 245x185 mm. Hfrbd. 244s ill sv/v. 2:a upplagan. 4 upphöjda bind. Övre guldsnitt. Namnt: Barbro Gauers. Ett kapitel handlar om Kalmar och Öland
100:-
028029
Böök, Fredrik
Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala
Ill.Teckningar Gunnar Lindvall. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1924. 250x190 mm. Hft. 244s ill sv/v. 2:a upplagan. Något nötta omsl. Ett kapitel handlar om Kalmar och Öland
50:-
007591
Böök, Fredrik
Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1928. 190x130 mm. Clryggbd. 242s. 6:e upplagan. Skomsl
60:-
025498
Böök, Fredrik
Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1928. 190x130 mm. Hfrbd. 242s. 6:e upplagan. Fint band. Marmorerat pärmpapper
60:-
003504
Challu, Paul B. du
Midnattssolens land. Sommar- och vinter-resor i Sverige, Lappland, Norge och Norra Finland. Förra delen.
Örebro:Lindhska Bokhandeln, 1881. 225x150 mm.. Dek.clbd. 532s ill sv/v. Utvikbar plansch över Stockholm. Tryck: Länstidningens Tryckeri, Örebro. Ngt nött band. Svag fuktrand på några sidor. Namnt
450:-
000578
Cohrs, Edvard
Cohrs` Atlas över Sverige. Fullständig reskarta i fickformat. Med geografiska och statistiska uppgifter jämte fullständigt namnregister.
Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1916. 200x130 mm. Mjukt clbd. 61s. 23 kartor. Tabeller. Inköpt på Perssons Ant., Malmö 990125.
70:-
003854
Cohrs, Edvard
Cohrs` Atlas över Sverige. Fullständig reskarta i fickformat. Med geografiska och statistiska uppgifter jämte fullständigt namnregister.
Stockholm:Nordin & Josephson, 1899. 200x130 mm. Mjukt clbd. 16+32s+21 kartor. Tryck: Iduns Kungl. Hofboktryckeri.
70:-
027842
Curman, S. m.fl
Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 1. Text om Ystad. Bilder från: Ystad, Malmö, Kalmar, Jönköping, Vadstena, Visby, Nyköping, Strängnäs, Örebro, Nora, Arboga, Västerås, Stockholm, Uppsala
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1908. 280x230 mm. Hft. xiii, 61s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst.
60:-
027843
Curman, S. m.fl
Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 2. Text om: Göteborg och Jönköping. Bilder från: Ystad, Lund, Hälsingborg, Kristianstad, Jönköping, Grenna, Visby, Göteborg, Borås, Nyköping, Strängnäs, Örebro, Köping, Enköping, Uppsala
Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1909. 280x230 mm. Hft. xix, 58s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Även bilder från: Stockholm, Gäfle, Falun, Söderhamn, Hudiksvall
60:-
027844
Curman, S. m.fl
Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 3. Text om: Västerås, Falun. Bilder från: Ystad, Malmö, Lund, Hälsingborg, Ängelholm, Karlshamn, Kalmar, Jönköping, Grenna, Visby, Laholm, Varberg, Göteborg, Linköping, Västerås, Gäfle, Falun
Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1911. 280x230 mm. Hft. xviii, 52s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Även bilder från: Söderhamn, Luleå Gammelstad
60:-
027845
Curman, S. m.fl
Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 4. Text om: Kalmar, Skanör och Falsterbo. Bilder från: Ystad, Falsterbo, Skanör, Lund, Hälsingborg, Ängelholm, Falkenberg, Karlshamn, Kalmar, Eksjö, Jönköping, Gränna, Visby, Vadstena, Mariestad
Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1915. 280x230 mm. Hft. xxiv, 52s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Även bilder från: Mariefred, Arboga, Nora
60:-
027846
Curman, S. m.fl
Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 5. Text om: Sigtuna, Karlskrona. Bilder från: Karlskrona, Visby, Kalmar, Nyköping, Torshälla, Sigtuna, Gäfle
Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 1916. 280x230 mm. Hft. xlix, 43s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst
60:-
027847
Curman, S. m.fl
Gamla svenska städer. Gator och gränder-Hus och gårdar.Häfte 6. Text om: Söderköping, Kungälf. Bilder från: Hälsingborg, Eksjö, Söderköping, Skänninge, Lidköping, Kungälf, Marstrand, Uddevalla, Strömstad, Nyköping, Kristinehamn, Uppsala, Östhammar
Stockholm:Cederquists Grafiska Aktiebolag, 280x230 mm. Hft. 1918-19. xxix, 47s. ill sv/v planscher. Kartor. Ingår i: Samlingsverk i bilder jämte förklarande text utgifet af Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Bilder även från: Hedemora, Hudiksvall, Härnösand, Haparanda
60:-
003676
Edberg, Rolf
De glittrande vattnens land
Höganäs:Bra Böcker, 1980. 280x210 mm. Ills.pappbd. 254s ill sv/v och färg. Kartor. Skomsl
80:-
000870
Forsell, Carl af
Statistik öfver Sverige. Grundad på offentliga handlingar. Andra upplagan.
Stockholm:Rediviva., 1978. 200x140 mm. Dek.clbd. 4+XVI+336s. Tabeller. Förord av Erland Hofsten. Faksimil av utgåvan 1833
50:-
015946
Forsell, Carl af
Statistik öfver Sverige. Grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön. Fjerde upplagan. Tillökt och förbättrad
Stockholm:C.A. Bagge, 1844. 210x130 mm. xiv, 463s. Färglagd karta. Tryck: Hörbergska Boktryckeriet. Samtida skinnryggband något nött. Namnt
250:-
028373
Forsslund, Karl Erik
Fridlysta vildmarker. Skildringar och historier från Sveriges nationalparker
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1915. 240x170 mm. Hft. 231s ill sv/v Tryck: Isaac Narcus. Tejplagad rygg
50:-
003694
Fries, Carl
Den svenska södern. Carl Fries´ Sverigeböcker.
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1963. 240x190 mm. Linnebd. 305s ill sv/v och färg. Tryck: AB Åetåtryck. Skomsl.
80:-
003505
Fries, Carl
Hem till jorden. Minne och återkomst.
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1977. 180x140 mm. Clbd. 159s Tryck: Beyronds, Malmö. Skomsl.
50:-
028372
Fries, Carl
Landskap i norr och söder. Julhälsning från AB J. Dahlbergs Bokhandel, Torsten G. Hallin, Örnsköldsvik
Bollnäs:1978. 210x130 mm. Hft. 42s Tryck: Nyströms Boktryckeri. Skomsl
40:-
003695
Fries, Carl
Mot väster och österhav. Carl Fries´ Sverigeböcker
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1966. 240x190 mm. Linnebd. 318s ill sv/v tryck: Berlingska Boktryckeriet, Lund. Skomsl.
80:-
000911
Fries, Carl
Svensk bygd. Odlarens verk i vår natur.
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1957. 280x220 mm. Hfrbd. 486s ill sv/v och färg. Tryck. Esselte. Övre guldsnitt. Fint ex.
100:-
000912
Fries, Carl
Svensk kust. Några naturbilder.
Stockholm:Svensk Litteratur, 1947. 280x215 mm. Hfrbd. 469s ill sv/v och färg. Tryck: Landby & Lundgrens Boktryckeri, Malmö. 2:a uppl. Övre guldsnitt
100:-
028093
Funcke, Otto
Resetankar och tankeresor. Resebilder från Sverige I
Stockholm:Folkskolans väns förlag, 1905. 190x130 mm. Hclbd. 262s. Foto av förf.Tryck: Nordiska Boktryckeriet. Namnt. Pärmarna något nötta
50:-
003686
Furuskog, Jalmar
Vårt land. Sveriges geografi i populär framställning
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1948. 230x170 mm. Linnebd. 406s ill sv/v karta. Fint ex.
60:-
000928
Furuskog, Jalmar
Vårt land. Sveriges geografi i populär framställning.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1948. 230x170 mm. Hfrbd. 406 s ill sv/v karta.Övre guldsnitt. Fint ex.
60:-
007335
Gillberg, Carl Gustaf
Från Mälaren till Härjedalen. Måleriutsikter tecnade efter naturen. Ursprungligen publicerade av J.W. Schmidt
Stockholm:Rediviva, 1976. 220x300 mm. Ills.clryggband. Tryck: Axlings tryckeri, Södertälje. Orginalupplaga: Reise durch einige schwedischen Provinzen av Joann Wilhelm Schmidt, Hamburg 1801. Tillskrift
80:-
027983
Grahn, Sidney
Kors och tvärs genom Sverige 1. Skåne. Blekinge. Småland. Östergötland
Wiken, 1986. 220x130 mm. Ills.pappband. 160s ill sv/v och färg
40:-
027984
Grahn, Sidney
Kors och tvärs genom Sverige 2. Vid Mälarens stränder: Sörmland-södra Uppland
Wiken, 1987. 220x130 mm. Ills.pappband. 139s ill sv/v och färg
40:-
001022
Guinchard, Claes Göran
Friluftslivets fysiska miljö. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 8.
Stockholm:Civildepartementet, 1971. 290x210 mm. Hft. 135s. Kartor. Tryck: Rotobeckman. Namnt
150:-
003663
Gullers, K.W.
Gullers nya Sverigebok. En resa i bilder
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1952. 285x215 mm. Clbd. ill sv/v.
70:-
003662
Gullers, K.W/Linklater, Eric/Trenter, Stig
Gullers Sverige
Stockholm:Gebers, 1964. 340x260 mm. Pappband. np. Ill sv/v och färg. Tryck: Almqwist & Wiksell, Uppsala. Skomsl trasigt.
80:-
003671
Heiman, O.
Sverige-ciceronen. Svenska Polisens idrotts- och Skytteförbund
Göteborg:1964. 260x175 mm. Pappband. 376s kartan saknas. Tryck.Typografia. Namnt.
40:-
027969
Heiman, O. red
Sverige Ciceronen. Svenska polisens idrotts- och skytteförbund
Göteborg:1964. 270x180 mm. Ills.pappband. 376s ill sv/v Tryck: Typografia. Kartdelen saknas. 2:a omarbetade uppl
40:-
028295
Himmelstrand, Ulf/Svensson, Göran
Sverige - vardag och struktur: sociologer beskriver det svenska samhället
Stockholm:Norstedt, 1988. 240x160 mm. Clbd. 806s. Tabeller
70:-
027856
Hisinger, Wilhelm
Tal, innehållande en öfversigt af hvad som är bekant af Sveriges jordyta och dess jordhvarf / hållet för Kongl. Wetenskaps-Academien, vid præsidii nedläggande derstädes den 13 Febr. 1811 af Wilhelm Hisinger
Stregnäs:1811. 180x110 mm. Trådhft. 32s. Träsnitt på titelbladet. Tryck: A.J. Segerstedt. Bladen delvis lösa. En liten bit saknas på titelblladet utan att påverka texten. Mindre spår av gem
200:-
009477
Hofberg, Herman
Genom Sveriges bygder. Skildringar af vårt land och folk. ny, genomsedd och tillökad upplaga
Stockholm:Albert Bonnier, 1882. 230x160 mm. Hfrbd. 430s 374 ill. Guldornerad rygg. Bandet nött
100:-
001342
Hörnell, Sven
Sverige sett från luften.
Stockholm:Bokklubben Svalan, 1972. 230x220 mm. Ills.pappband. 172s ill färg. Tryck: AB ÅetÅ. Inledande text av Jolo. Bildtexter av Kurt Blomberg
50:-
009140
Jansson, Verner
Från Mälarbygd och Tornedal
1982. 210x150 mm. Hft. 110s. Namnt
50:-
001409
Jerbo, A-L &
Redovisning av områden för friluftsliv och vetenskaplig kulturell naturvård. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 19
Stockholm:Civildepartementet, 1972. 290x210 mm. Hft. 239s. Kartbilaga ( 1 ex i dublett). Namnt
180:-
018309
Johansson, Anders
Ur Stad och Land
Stockholm:LT:s förlag, 1984. 200x120 mm. Ills.pappbd. 62s ill sv/v Tryck: Boktryck, Helsingborg
40:-
028028
Johansson, Stina/Sporrong, Ulf
Runt i Sverige
Stockholm:Utbildningsradion, 1988. 240x210 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg. Kartor.Tryck: Davidson, Växjö. Namnt
40:-
008037
Linnerhjelm, Jonas Carl
Brev under resor i Sverige. Valda samt med inledning försedda av Harald Schiller
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1932. 210x140 mm. Hfrbd. 287s ill sv/v Tryck: Isaac Marcus. Fint privatbundet band av K.J. Eklund, Tanumshede
110:-
003685
Lundqvist, Magnus red.
Det moderna Sverige. Landet.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 230x160 mm. Clbd. 240s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Skomsl
70:-
003684
Lundqvist, Magnus red.
Det moderna Sverige. Samhället
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 230x160 mm. Clbd. 256s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Fint ex. Skomsl
90:-
003727
Lönnberg, Egil red.
Jubileumsverk över 1896, 1901, 1906 års män. Händelser och människor under ett gånget halvsekel 1896-1946. Götaland.
Jönköping:Allsvenska Förlaget, 1946. 280x210 mm. Hfrbd. 834s ill sv/v. Bibliofilupplaga nr 827.
100:-
003673
Madsén, Lars
Sverige från ovan
Höganäs:Bra Böcker, 1972. 240x240 mm. Dek. clbd. 239s ill färg Tryck: S.L. Möllers Bogtryckeri, Köpenhamn. Skomsl
50:-
027977
Magnusson, Lars
Se Sverige. Vägvisare till 650 smultronställen från Ales stenar till Överkalix
Stockholm:Prisma, 2002. 250x180 mm. Ills.pappband. 288s ill färg. Kartor. Skomsl
80:-
027978
Marcus, Aage
Rejse i Sverige
Ill.Teckningar av Mads Stage. Carit Andersens Forlag, 250x180 mm. Clryggbd. 187s ill sv/v. Bägge omsl. medbundna
60:-
027982
Matz, Erling
Semesterboken. 500 spännande utflyktsmål för hela familjen
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1994. 230x140 mm. Ills.pappband. 144s ill i färg Tryck: Halls Offset, Växjö
40:-
028802
Mellin, G.H
Sverige framstäldt i teckningar. II bandet
Stockholm:W.Lundeqvist & Komp:s Bokhandel, 1840. 230x180 mm. Clbd. 139s. 103 pl. kompl. Tryck: L.J. Hjerta. Namnstämpel: J von Bergen. Bandet hårt nött. Inlagan med några tejplagningar i falsen. En del planscher brunfläckiga. Stänkta snitt
750:-
010456
Molbeck, Christian
Resa i Sverige åren 1812 och 1813 af Christian Molbeck. Första delen
Stockholm:1815. 190x110 mm. Pappband. 1+VII+396+1 Tryckt hos Olof Grahn. Bror Erik Hildebrandts namnt. Ryggen saknas. Inlagan väldigt fin. 13:e och 14:e brefvet handlar om Småland
400:-
027972
Molin, Harry red
Sverige runt på 8 dagar med Örnen. En skildring av vårt lands natur och näringsliv m.m. tillägnad skolungdomen av Cloetta, Ljungsbro
Stockholm:1946. 250x180 mm. Klammerhft. 63s ill sv/v och färg Tryck: Esselte. 2:a uppl. Bifogat: Reklambroschyr
70:-
003701
Nihlén, John red
Vårt vackra land. Strövtåg i naturens rika värld
Göteborg:Religion och kultur, 1966. 275x210 mm. Pappband. 592s ill sv/v. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Fint ex
120:-
007572
Nilsson-Tanner, Per
Det hände i en by. Ingalund en roman
Stockholm:LT:s förlag, 1949. 210x150 mm. Clryggbd. 99s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. "Denna bok tillägnas landsbygdens ungdom"
40:-
007571
Nilsson-Tanner, Per
Det hände i en by. Ingalund en roman
Stockholm:LT:s förlag, 1949. 220x160 mm. Hft. 99s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. "Denna bok tillägnas landsbygdens ungdom". Inlagan något lös från ryggen.
40:-
009139
Nordström, Alf
Mälarbygd. Historia och topografi
Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1985. 230x160 mm. Ills.clbd.. 244s ill sv/v Tryck: Tryckeri ab Norden, Malmö. Tillskrift. Ryggen blekt
70:-
009354
Nordström, Ludvig
Lort-Sverige
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1939. 200x140 mm. Clryggbd. 435s ill med sv/v teckningar av förf. Tryck: Nordisk Rotogravyr. 5:e uppl. Skomsl. medbundna. Ryggen blekt. Namnt
60:-
012026
Nordström, Olof red.
Det moderna Sverige. Götaland nord. Göteborg. Bohuslän. Dalsland. Västergötland. Östergötland
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 208s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Fint ex
100:-
012424
Nordström, Olof red.
Det moderna Sverige. Götaland syd Skåne, Blekinge, Halland, Småland, Öland, Gotland
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 256s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Fint ex
100:-
002280
Nordström, Olof red.
Det moderna Sverige. Svealand. Stockholm, Uppland, Södermanland, Västmanland, Närke, Värmland, Dalarna.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 272 s ill sv/v och färg. kartor. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Skomsl lite trasigt.
90:-
029398
Olls, Bert
I Bergsmäns rike
Stockholm:Raben & Sjögren., 1968. 200x250 mm. Pappband. Rikt ill sv/v. Tryck: Victor Petterson. Tillsk. från förf. Skomsl
70:-
020158
Pallin, And
Svenska Turistföreningens resehandböcker XXII. Västergötland
Stockholm:Svenska Turistföreningen., 1922. 160x110 mm. Mjukt clbd. IX+272s ill sv/v. Kartor. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. 2:a omarbetade uppl.
80:-
020159
Pallin, And
Svenska Turistföreningens resehandböcker XXII. Västergötland
Stockholm:Svenska Turistföreningen., 1915. 160x110 mm. Mjukt clbd. VIII+242s ill sv/v. Kartor. Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri
70:-
009350
Pallin, And
Svenska Turistföreningens resehandböcker XXIII. Östergötland
Stockholm:Svenska Turistföreningen., 1916. 160x110 mm. Mjukt clbd. XXII+246s ill sv/v. Kartor. Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri
80:-
009597
Pilkington, Roger
Small boat through Sweden
Ill.Illusrated by David Knight. New York:Macmillian & Co, 1961. 220x150 mm. Clbd. 227s ill sv/v. Skomsl. Handlar bl.a. om Göta älv, Göta kanal, Dalslands kanal, Södertälje kanal, Strömsholms kanal, Hjälmare kanal och Kinda kanal
90:-
003689
Prins Wilhelm
Höstdagar därhemma. Västerhavets män. Lappmarken. Tre filmessayer.
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1937. 250x190 mm. Hft. 213s ill sv/v. Ryggen med några små revor
60:-
003468
Prins Wilhelm
Inom egna gränser. Svenska bildrutor.
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1944. 210x145 mm. Linnebd. 297s. Fint ex. Omsl. medbundna. 2:a uppl
50:-
003696
Prins Wilhelm
Svenskt land
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1949. 290x210 mm. Hfrbd. 413 pp. ill sv/v. 3:e uppl. Övre guldsnitt
80:-
003697
Prins Wilhelm
Svenskt land
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1948. 290x210 mm. Hfrbd. 413 pp. ill sv/v. 2:a uppl. Övre guldsnitt.
90:-
002482
Prins Wilhelm
Svenskt land.
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1952. 290x220 mm. Clbd. 413s ill sv/v och färg 5:e uppl. 20:e tusendet Med skomsl.
80:-
002570
Roosval, Albin
Svenska slott och herresäten. Ny samling utgiven 1930-33. Band II. Södermanland, Öland, Gästrikland, Värmland.
Stockholm:Bokförlaget Natur och Kultur., 1934. 320x250 mm. Hfrbd. 318+48+24+24 s ill sv/v. Tryck: Victor Pettersons Boktryckeri
600:-
009478
Rosén, Karl D.P
Svenska orter. Atlas över Sverige med ortbeskrivning 1-3
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1932. 240x160 mm. Hfrbd. 1479s+kartatlas. Tryck: Hasse W. Tullbergs Boktryckeri. 4 upphöjda bind. Guldornerad rygg med Sverigekarta. Marmorerade snitt
350:-
002575
Rosenberg, C.M.
Geografiskt-statistiskt handlexikon öfver Sverige efter nyaste, hufvudsakligen officiella källor utarbetadt af C. M. Rosenberg. A-K och L-Ö.
Stockholm:A.V. Carlssons förlag, 1882. 200x150 mm. Hfrbd. 1244 + 1046 s. Litet märke i ryggen på ena bandet. Litet maskangrepp.
750:-
017061
Ruhnbro, Rune red
Hembygdsminnen. 24 författare berättar
Förlags AB Viken, 1984. 250x220 mm. Pappband. 373s ill sv/v och färg. Skomsl
50:-
007997
Sandström, Anna
Natur och arbetsliv i Svenska bygder I. Götaland
Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1908. 220x140 mm. Ills.clbd. v, (3), 304s ill sv/v. Namnt
60:-
027980
Schalin, Gunnar red
Sverige 100 flygbilder
Stockholm:Esselte Kartor, 1984. 260x240 mm. Imit. skrbd. 206s ill i färg. Skomsl. Tillsk
60:-
011306
Schiller, Harald
I kalesch genom Sverige. Reseminnen för 100 år sedan
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1931. 220x140 mm. Clryggbd. 211s ill sv/v Tryck: Isaac Marcus. Skomsl medbundna. Stänkta snitt
90:-
004986
Schwab, Eigil
Sverige. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder vol I-IV
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1936. 360x290 mm. Linnebd. 189+158+191+192s ill med talrika färgpl. exl fina ex
300:-
003707
Schwab, Eigil
Sverige. De Svenska Landskapen skildrade i ord av svenska författare och i bilder. Del III. Skåne, Halland, Bohuslän, Dalsland.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1938. 365x300 mm. Linnebd. 191s ill med färgpl. Fint ex.
200:-
027979
Schwartzkopf, Karl-aage/Svahnström, Annika
15000 mil genom Sverige
Ill.Bild: Åke Mokvist. Stockholm:Tiden, 1974. 220x190 mm. Ills.pappband. 110 bilder i sv/v och färg. Tryck: Esselte-Herzog
60:-
027985
Selander, Sten
Det levande landskapet i Sverige
Stockholm:Albert Bonnier, 1955. 270x210 mm. Hclbd. 484s ill sv/v. Kartor. Skomsl
120:-
011495
Sjögren, Otto
Sverige. Geografisk beskrivning under medverkan av flera författare. Östergötlands, Jönköpings, Kronobergs, Kalmar och Gotlands län
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1931. 240x160 mm. Clbd. 596+2s tillägg. ill sv/v Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri. Något nött band
120:-
027967
Sundbärg, Gustav
Emigrationsutredningen. Bilaga IV, Utvandringsstatistik. Bilaga V: Bygdestatistik. Tabeller
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1910. 230x150 mm. Hclbd. ix, 252, ix, 269, 413s. Bandet nött. Några blyertsnoteringar
300:-
028030
Sundbärg, Gustav
Sveriges land och folk. Historisk-statistisk handbok. På offentligt uppdrag utgifven
Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1901. 250x180 mm. Clbd. 1027s ill sv/v. Kartor. Obetydlig skada på främre pärmen. Pärmarnas text guldpräglad
140:-
028908
Svensson, Sifrid red
Hembygdens arv. Hembygdsgårdar och friluftsmuseer i Sverige vid ingången av år nittonhundratrettio. En översikt i ord och bild
Stockholm:Svenska Journalen, 1929. 320x240 mm. Clryggbd. 200s genomill. Tryck: Nordisk Rotogravyr
80:-
019183
Svensson, Sigfrid
Introduktion till Folklivsforskningen
Stockholm:Natur och Kultur, 1969. 210x140 mm. Ills.pappbd. 205s, ills sv/v,
50:-
003683
Söderblom, Staffan
Resa till gläntorna. Sexton rum i svenska landskap.
Stockholm:Tidningen Vi:s förlag, 1985. 300x215 mm. Ills.pappbd.. 72s ill färg Tryck: Esselte Rotogravyr, Solna.
40:-
019634
Tell, Leander
Karstförekomster i Sverige. Karstic occurences in Sweden. Arkiv för svensk grottforskning 12
Norrköping:Centrocommerce, 1973. 210x150 mm. Klammerhft. 62s. Karta. Tryck: Johanson & Eklundh. Tillsk. från förf. till Arne Malmberg
70:-
003013
Thaning, Olof red.
Tusen sevärdheter i Sverige.
Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1960. 220x140 mm. Hft. 334s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet-Esselte AB.
40:-
009336
Thomeé red
Historiskt-geografiskt och statistiskt lexikon öfver Sverige. I-V, VII
Trångsund:Expeditionen af Konversations-Lexikon, 230x150 mm. Clryggbd. 1859-66. 404+(40+78+(1))+412+((80-144+IV))+560+((145-184+V-VII))+640+((185-224))+561+((3)+(225-256))+804+(281-311). Band VI bokstaven S saknas. En del smärre skador och lagningar med inget som påverkar texten. Banden fina
480:-
003680
Thulstrup, H, med text av Kramer, J.H.
Afbildningar af Nordiska dräkter sådana de burits eller bäras uti olika landskap utgifna af H. Thulstrup
Stockholm:P.B. Eklunds Förlag, 1891. 260x350 mm. Dek.clbd.. 63s. ills färg planscher, Skåne, Blekinge, Södermanland,Dalarna, Helsingland, Luleå Lappmark.Nött. Några blad lösa.Tryck: O.L. Svanbäcks Boktryckeri-Aktiebolag
250:-
003679
Tidander, L.G
Vårt fädernesland i bilder. 600 fotografiska vyer från Sveriges städer samt från andra märkliga och natursköna trakter af vårt land jämte beskrivande text.
Stockholm:Fröléen & Comp., 1900. 275x350 mm. Clbd. 320s ill sv/v pl. Tryck: P.Palmquist, Stockholm. Namnt. Bandet ngt nött.
130:-
015768
Tuneld, Erik
Geographie öfver konungariket Swerige samt därunder hörande länder författad af Eric Tuneld I-IV
Stockholm:195x125 mm. 1785-1792. 142,(16),(8), 100, (12), (4), 117, (15), (2), 194,(26), (2), 177, (26), 127, (13), (2), 236, (18), (4), 283, (21). Tryck: Anders J. Nordström. 6:e uppl. Samtida skinnband. Dekorerade ryggar. Röda titelfält. 5 upph. bind. Rött snitt. Exlibris. En recension ur " Lärda Tidningar för år 1765 den 11 juli " medföljer, 165x100 mm , 4s.
980:-
008515
Wahlén, Ingvar red
Svensk vår. Tjugofem författare skildrar sin hembygds möte med våren
Stockholm:Saxon & Lindström, 1961. 240x190 mm. Linnebd. 263s ill sv/v. Nött skomsl. Bl.a. Öland; Knut Hagberg: I fågelkörernas rike s 56-64
70:-
014534
Virdestam, Gotthard
Från gamla skolhus och lärarehem. Minnen samlade och utgivna. Bl.a. Ett klockarehem i Långasjö. I ett småskollärarehem på 1800-talet (Misterhult)
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1935. 210x140 mm. Clryggbd. 221s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. 2:a uppl. Främre omsl. medbundet. Även från: Finspång, Borgunda, Karlskrona, Råda, Bunkeflo, Filborna
100:-
011858
Virdestam, Gotthard
Från gamla skolhus och lärarehem. Minnen samlade och utgivna. I-III
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 210x140 mm. Clryggbd. 1934-36. 221+252+223s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Band III något nött
130:-
003693
Wrangel, Ewert
Sverige i färg och bild
Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 245x180 mm. Hfrbd. 229 s. ill sv/v och färg. Ngt nött band.
50:-
003284
Wrangel, Ewert red
Sverige i färg och bild
Malmö:Allhem, 1936. 250x180 mm. Hfrbd. 106s ill sv/v och färg.. Guldornerad rygg. Fyra upphöjda bind
60:-
003692
Wrangel, Ewert red.
Sverige i färg och bild
Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 245x180 mm. Clbd. 229 s. ill sv/v och färg. Fint ex.
50:-
003285
Wrangel, Ewert/Gierow, A.
Sverige i färg och bild.
Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 240x180 mm. Pappband. 229 s. ill sv/v och färg. Ngt nött band.
50:-
011856
Wrangel, Ewert/Gierow, A.
Sverige i färg och bild.
Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1936. 250x180 mm. Hfrbd. 229s ill sv/v och färg
60:-
003292
Wändahl, Tomas & Bergstrand, Erland
Oceanografiska förhållanden i svenska kustvatten. Förarbeten för fysisk riksplanering. Underlagsmaterial nr 18
Stockholm:Civildepartementet, 290x210 mm. Hft. 204s. Kartor. Tryck: Rotobeckman. Namnt
140:-
028031
Åberg, Ylva
Se Sverige med barnen
Stockholm:Bonniers Juniorförlag, 1985. 240x150 mm. Ills.pappband. 379s ill sv/v och färg. Kartor
40:-
 
Åter till toppen