Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Göteborg

   
Uppdaterad: 2009-01-18
Förkortningar...
ID Bok Pris
021771
Engelbrektsson, Nanne
Landala. Stadsdel och livsform som försvann
Göteborg:Etnologiska Föreningen för Västsverige, 1982. 210x240 mm. Hft. 137s ill sv/v kartor Tryck: Industritryck, Pixbo
80:-
024777
Ericson, Sigfrid/Bjerke, Arvid
Göteborgs Jubileum 1923. Utställningens arkitektur.
Stockholm:Generalstabens Litigrafiska Anstalt, 1930. 330x240 mm. 43s. 67 sv/v pl. Tryck: AB Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, Stockholm. Pappband med "guldmedaljon" på främre pärmen
180:-
000747
Ericson, Sigfrid/Bjerke, Arvid
Göteborgs Jubileum 1923. Utställningens arkitektur.
Stockholm:Generalstabens Litigrafiska Anstalt, 1930. 330x240 mm. Blått hfrbd. 43s. 67 sv/v pl. Tryck: AB Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, Stockholm.5 upphöjda bind. Blekt rygg.
180:-
003723
Eriksson, Nils
Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg 1875-1953
Göteborg:1985. 270x190 mm. Linnebd. 364s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Främre pärmen med svag fläck.
100:-
000763
Esbjörnsson, Fredrik
Göteborg och dess kyrkliga samfällighet. Kyrkorådskonferensen 1958
Göteborg:1958. 210x150 mm. Klammerhft. 32s ill sv/v och karta. Tryck: Rundqvists Boktryckeri, Gbg.Orienteringsbok för deltagarna i 1958 års kyrkorådskonferens
70:-
007319
Ewald, Per
Georg af Klercker. Åren i Göteborg. Filmkonst nr 25
Göteborg Film Festival, 210x270 mm. Clbd. 86s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla
40:-
006300
Fagrell, Gunnar
Mellan många världar
Stockholm:Tidens Förlag, 1975. Clbd. 265s, skomsl, foto
40:-
007633
Fahlberg, Bo/Forsell, Monica red
Så gick det till. HSB Göteborg 60 år
Göteborg:HSB Göteborg, 1985. 210x150 mm. Ills.pappbd. 253s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Framåt
30:-
000782
Fahlström, J.M
The history of a Gothenburg house of merchants 1802-1952. Presented by Ekman & Co AB on the occasion of the 150th Anniversary of the establishment of Ekman & Co on Januari 29th 1802
Göteborg:1952. 270x190 mm. Clryggbd. 72s ill sv/v och 1 färgbild. Tryck: AB John Antonsons Boktryckeri
60:-
023814
Fasth, Agneta
Saltholmens kallbad
Göteborg:Tre Böcker, 1985. 280x210 mm. Ills.pappband. ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri
60:-
003538
Feiff, Christer
Fästningsfångarna på Nya Älvsborg
Göteborg:1987. 210x145 mm. Hft. 32s ill sv/v. Tryck. Smith Printor, Gbg.
30:-
000805
Fischer, Ernst
Västsvenskt silver och Västsvenska guldsmeder.
Göteborg:1923. 280x200 mm. Hft. 135 s ill sv/v.Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri. Göteborgs Jubileumspublikationer XIV
180:-
024156
Flygare, Eddie
Göteborg 1860-1950
Lidköping:1996. 300x190 mm. Hft. 80s ill med sv/v fotografier. Tryck: Grunditz & Forsberg
120:-
024110
Forsell, Carl af
Statistik öfver Sverige grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön
Stockholm:1836. 200x130 mm. Pappband. xii, 414s. Utvikbar karta. Tryck: Johan Hörberg. 3:e uppl. betydligt tillökt och förbättrad. Bandet något nött. Exlibris
300:-
024778
Fredberg, C.R. A:son.
Från vår merkantila och industriella Verld. porträtter, autografer, biografier och skizzer från Sveriges handel, industri och hantverk. Illustrerat Arkiv för affärsmän och allmänheten.. Del II
Göteborg:D.F.Bonniers Boktryckeri Aktiebolag., 1902. 240x180 mm. Dek.clbd. 173s ill sv/v. Författarens handexemplar
150:-
000891
Fredberg, C.R. A:son.
Från vår merkantila och industriella Verld. porträtter, autografer, biografier och skizzer från Sveriges handel, industri och hantverk. Illustrerat Arkiv för affärsmän och allmänheten.. Del I-II
Göteborg:D.F.Bonniers Boktryckeri Aktiebolag., 1897. 240x180 mm. Dek.clbd. 1897-1902. 197 + 173s. ill sv/v. Spår av borttaget exlibris på främre pärmens insida del I
220:-
009930
Fredberg, C.R.A.
Det gamla Göteborg. I-III. Lokalhistoriska skildringar,personalia och kulturdrag
Göteborg:Bröderna Weiss Boktryckeri, 240x170 mm. Hfrbd. 1919-21. 796+893+926s ill sv/v. Nötta band med blekt rygg
520:-
000896
Fredrik Wilkensons Ramfabrik
Priskurant å Ramlister, tavlor, portierstänger, kornischer etc. från Fredrik Wilkensons Ramfabrik, Göteborg. Elektrisk Ramfabrik, Stampgatan 8. 1913-1914.
Göteborg:1913. 210x150 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v och färgbilder på sortimentet. Tryck: Sjögrens Boktr., Trädgårdsg. 8, Göteborg. Vattenskada. Många ant. Nött och använt ex. Många intressanta priser på bl.a.tryck ex. Jesus på korset, oljetryck 19x26 cm 10 öre.
80:-
009293
Fredriksson, Karl-Erik
Landala i ord och bild. En stadsdelsskildring
Göteborg:Föreningen Gamla Landala Pojkar, 1962. 240x170 mm. Clbd. 431s ill sv/v Tryck: Struves boktryckeri
120:-
008050
Fridholm, Rolf
Inte utan mitt Göteborg
Göteborg:Tre Böcker, 1994. 210x140 mm. Ills.clbd.. 48s ill sv/v Tryck: Vänersborgs Offset. Tillsk
40:-
019201
Fries, Harald
Göteborgs och Bohusl läns fanerogamer och ormbunkar. Förteckning med fyndorter. På uppdrag av Göteborgs Botaniska Förening utgiven
Göteborg:1945. 210x140 mm. Dek.clbd. 480s ill sv/v. Utbredningskartor. Tryck: Elanders Boktryckeri. Nr 15 av 25 numrerade ex tryckt på bättre papper. Exlibris: Hans Salander och Axel Liljedahl
300:-
000915
Fromell, Axel
Stora teatern i Göteborg 1893-1929. Några blad ur dess historia.
Göteborg:A. Lindgren & Söners Boktryckeri, 1929. 240x160 mm. Hft. 509s ill sv/v. Har tillhört Olof och Inga-Britt Peterson
90:-
000916
Fromell, Axel
Stora Teatern i Göteborg 1893-1929. Några blad ur dess historia.
Göteborg:A.Lindgren & söners Boktryckeri, 1929. 230x160 mm. Clbd. 509. ill sv/v med plancher och porträtt.
90:-
000918
Fröding, H
Göteborgs Köp- och Handelsgille. Handels Societ. Handelsförening. Handelskammare 1661-1911. Minnesskrift. Sammanbunden med: Göteborgs Museum 1861-1911.
Göteborg:Wald. Zachrissons Boktryckeri AB, 1911. 270x220 mm. Hfrbd. 224 pp ill sv. Främre omsl. medbundet. Tryckt på cremefärgat tjock papper.240 pp. ill sv. Femtioårsberättelse af Musei ombudsmannen. omsl medbundna. Nött band
120:-
000920
Fröding, H.
Berättelser ur Göteborgs historia under envåldstiden.
Göteborg:Wald. Zachrissons Förlag, 1915. 240x170 mm. Clbd. 386s. ill sv/v
90:-
000919
Fröding, H.
Göteborgs donatorer från äldre tid intill våra dagar. Biografiska skildringar. Fjärde delen
Göteborg:Medéns Bokhandels AB i distribution, 1925. 250x170 mm. Hft. 116s Tryck: Wezäta. Dedikerad av författaren till Harald Fürstenberg. Inlagan något lös
90:-
000922
Fröding, H:
Berättelser ur Göteborgs äldsta historia.
Göteborg:Wald. Zachrissons Förlag, 1908. 240x160 mm. Dek. clbd. 366s ill sv.
80:-
000934
Gadd, Arne
Om vilan under träd. Essäer och småstycken.
Stockholm:Atlantis., 1990. 240x180 mm. Clbd. 183s ill med teckningar av författaren. Tryck: Bohusläningens Boktryckeri AB. Skomsl
100:-
026568
Gadd, Arne
Stad i väster.
Stockholm:Forum, 1972. 200x160 mm. Ills.pappbd. 212s ill med teckningar av förf. Tryck: Bohusläningens AB, Uddevalla
60:-
006043
Garton, Anders
Unicorn. Ett sätt att leva
300x210 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Björsell, Borås. Handlar om en seglats från Sverige till Söderhavet. Signerad av förf.
60:-
028152
Gerhard, Ingemar
Västkustfisket. Dess organisationer och ekonomi. Svenska Västkustfiskarnas Centralförbunds 25-årsjubileum 1955
Göteborg:1955. 230x160 mm. Clryggbd. 339s ill sv/v Tryck: Handelstryckeriet. Exlibris: Erik Magnusson
50:-
001005
Granberg, P. A
Staden Göteborgs historia och beskrifning 1-2.
Stockholm:Elméns och Granbergs Tryckeri, 1814. 210x120 mm. 1814-15. (8), 279s. (4), 272, (24)s.Utvikbar tabell. 2 utvikbara graverade kartor.De graverade titelbladen saknas. Brunt hfrbd med 5 upphöjda bind. Guldornerad rygg. Kartan över Göteborgs skärgård och närliggande trackter graverad av E. Åkerland. Kartan öfver Göteborg och dess förstäder graverad av C.G. Lundgren. Fint ex
1500:-
024229
Granberg, P. A
Staden Göteborgs historia och beskrifning 1-2.
Stockholm:Elméns och Granbergs Tryckeri, 210x130 mm. 1814-15. (8), 279s. (4), 272, (24)s.Utvikbar tabell. 2 utvikbara graverade kartor.De graverade titelbladen saknas. Senare pappband med bruna ryggtiteletiketter. Namnt. Kartan över Göteborgs skärgård och närliggande trackter graverad av E. Åkerland. Kartan öfver Göteborg och dess förstäder graverad av C.G. Lundgren.
1200:-
007536
Gulin, Sven
Interiörer från Västra Frölunda för 300 år sedan. Några anteckningar ur domböcker och andra gamla handlingar
210x140 mm. Hft. 25s ill sv/v Tryck: Wasatryckeriet
40:-
001023
Gulin, Sven
Pustervik, Rosenlund, Järntorget. En vandring genom tiden. Från Göteborgs grundläggning till nuvarande tid
Göteborg:1975. 250x170 mm. Ills.pappband. 163s ill sv/v. Tredje tryckningen. Erik Lindgrens Boktryckeri AB. Skomsl
90:-
009992
Gunnemark, Kerstin
Våra liv i Kortedala. Kvinnor i två generationer skriver och berättar
Göteborg:Etnologiska Föreningen för Västsverige, 210x240 mm. Hft. 117s ill sv/v Tryck: Länstryckeriet. Ingår i serien Lokalhistorisk identitet nr 8, utgiven av Etnologiska institutionen vid Göteborgs universitet. Överstruken namnt
50:-
008323
Gustafsson, Gösta " Gregor"
Dagar av sol och skugga
Ill.Teckningar: Stig Gitse. Göteborg:Göteborgs Posten, 1980. 210x150 mm. Hft. 62s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri
40:-
009777
Gustafsson, Owe
Göteborgska kraftuttryck. En berättelse om hur energin och andra drivkrafter förändrat Göteborg under 200 år
Göteborg:Göteborg Energi, 1996. 250x250 mm. Ills.pappbd. 143s ill sv/v och färg. Tryck: ST Tryck
90:-
001042
Gustavsson, Harry
Ett kvartsekel. Familjebostäder i Göteborg AB. 1950-1975.
Göteborg:1975. 220x140 mm. Hft. 79s ill sv/ och färg. Tryck: Tryckeri AB Framåt, Göteborg
40:-
023723
Haglund, Sven
Från Masthugget till Melbourne. Minnen från motorskeooet Mirrabooks resa jorden runt
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1928. 200x150 mm. Hft. 206s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullberg. Omsl något nötta
90:-
001120
Hallberg, Peter red.
Göteborgsmosaik. En göteborgsrapsodi i ord och bild.
Göteborg:Larsson, Seaton & Co, 1954. 210x140 mm. Ills.pappband. 130s ill sv/v. Tryck: Nordisk Rotogravyr. Bildval av Nils Ryndel.
40:-
001133
Hammarskiöld,Hans-Linde,Gunilla,Lärn,Viveca
Fasader i Göteborg. hus från industrialismens genombrott till sekelskiftet.
Göteborg:Gedins Förlag, 1996. 290x230 mm. Clbd. 142s ill sv/v. Tryckt hos Fälths i Värnamo.. Skomsl
150:-
001145
Hansson, Einar m.fl.
Nya Göteborgsguiden. För såväl göteborgare som besökare.
Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1981. 180x110 mm. Hft. 456s ill sv/v. Tryck: GOTAB, Kungälv. Omsl. något nötta
40:-
023914
Hansson, Einar m.fl.
Nya Göteborgsguiden. För såväl göteborgare som besökare.
Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1984. 190x110 mm. Hft. 468s ill sv/v. Kartor.Tryck: Graphic Systems. Omsl. något nötta
40:-
005763
Hansson, Einar/Svanbom, Klas
Jonsered. En hänsynsodling. En vägledning till ett brukssamhälle i Göteborgsregionen
Göteborgsregionens kommunalförbund, 1988. 210x150 mm. Klammerhft. 20s ill sv/v Tryck: Bohuslänningen, Uddevalla
30:-
013137
Hasselgren, Ingmar
Kungsladugårds egnahem. En villastad i klassisk stil. Särtryck ur Göteborg förr och nu VI, 1970
240x170 mm. Hft. s154-159 ill sv/v. Tillskrift
60:-
008302
Hasth, Rune
Från Vaggeryd till Gravarne
1991. 210x150 mm. Hft. 32s porträtt av författaren. Tryck: Vasastadens Bokbinderi, Göteborg
30:-
001171
Heddelin,Bertil m.fl.
Segerstedt i GHT
Lund:Beta Grafiska Förlag, 1984. 230x210 mm. Clbd. 84s ill sv/v. Nordens årsbok 1985
60:-
001174
Hedin, Edit
Göteborgs flickskolor. En historisk återblick.. Årsböcker i svensk undervisningshistoria 117
Göteborg:Föreningen för svensk undervisningshistoria., 1967. 230x150 mm. Hft. 343s ill sv/v Tryck: Skånska Centraltryckeriet, Lund
90:-
023802
Hedlund, Magnus/Hylinger, Claes/Aschenbrenner, Lennart
Kvar i Göteborg
Stockholm:Carlssons Bokförlag, 1992. 210x190 mm. Ills.pappband. 224s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. 1:a uppl. utkom 1978 på LiberFörlag under titeln " I Göteborg "
80:-
009241
Hegeland, Hugo
Skyddslingarna på Ekedalen
Göteborg:Tre Böcker, 1988. 210x140 mm. Hft. 322s ill sv/v Tryck: Vänersborgs Offset, Värnersborg. Handlar om Ekedalens barnhem i Göteborg
50:-
001187
Hegerfors, Sture red.
Götebosska gubbar!
Göteborg:Tre Böcker, 200x140 mm. Ills.pappband. 175s ill med teckningar.Tryck: Struves, Göteborg.
60:-
008298
Heiersson, Torvald
Göteborgs och Bohus läns Åkeriförening 1933-1983
1983. 220x160 mm. Ills.clbd.. 53s ill sv/v Tryck: Risbergs Tryckeri, Göteborg
50:-
007912
Hellgren, Otto
Sånglekar från Nääs
Stockholm:Abr. Lundquist, 1941. 220x150 mm. Ills.linnebd. 139s noter. Tryck: Centraltryckeriet, Esselte AB. 21:a tusendet.
110:-
027212
Hellström, Ivan
Johannelund 125 år
Uppsala:EFS förlaget, 1987. 240x190 mm. Ills.clbd. 300s ill sv/v Tryck: Ljungbergs Tryckeri, Klippan. Gåvotillsk.Litet märke på ryggen
70:-
019030
Hernroth, Uno
Smålandsstugan. Slottsskogen, Göteborg.
Mölndal:1974. 230x160 mm. Hft. 109s ill sv/v och färg Tryck: A. Lindgren & Söner. Stugan är flyttad från Skubbhult i Femsjö socken, Västbo härad 1904 och uppförd i Slottsskogen, Göteborg. Tillsk. från förf
100:-
027747
Hertz, J.A
Svensk Frihamn
Göteborg:Wettergren & Kerber, 1894. 230x160 mm. Hclbd. v,108s. Utvikbart kolorerat panorama över Tingstadsvassen. Utvikbart kolorerat : Förslag till Frihamn å Tingstadsvassen. Utvikbar skiss till Magasin. Utvikbar planskiss över Magasinsbyggnad. Tryck: Göteborgs Handelstidning. Exlibris: C.R. Prytz, Böö samt Axel och Iréhne Noréen. Inklistrat är dödsrunan över C.R. Prytz, 10/6 1938, och över Johan August Hertz, ur Handelstidningens veckoblad 13/1 1925. Titelbladet löst. Bandet av Sven Berggren Bokbinderi
500:-
023858
Heurlin, A.O
Årsberättelse om elementar-läroverken inom Göteborgs stift jemte inbjudning till det Högre Elemenatr-Läroverkets års-examen 1861
Göteborg:D.F. Bonnier, 1861. 200x130 mm. Hft. 66s
100:-
001234
Hilleström, Gustaf
Stora Teatern 125 år. Ett vitalt kvartssekel 1959-1984. Skrifter utgivna av Teaterhistoriska samfundet i Göteborg 11
Göteborg:1984. 210x120 mm. Klammerhft. 95s
70:-
005766
Hjern, Harald
Avdelning 41 av Svenska Metallindustriarbetareförbundet. Historik över 50-årigt fackligt arbete. 1896-1946
Göteborg:1946. 230x150 mm. Hft. 368s ill sv/v och färg Tryck: Framåt. Inlagan tejpad mot ryggen
70:-
001241
Hjern, Harald
Elektriker. Avd. 2. 25 år. 1913-1938. Minnesskrift.
Göteborg:1938. 230x160 mm. Hft. 143s ill sv/v. annonssidor. Tryck: Handelstryckeriet, Göteborg. Omsl. nötta och solkiga
60:-
006029
Hjern, Harald
Svenskt sjöfolk. Fackligt värv under 25 år 1914-1939
Göteborg:1939. 260x190 mm. Clbd. 202s ill sv/v Tryck: Tryckeriaktiebolaget Framåt. Främre pärmen med liten fläck
90:-
004930
Hjern, Kjell
Ett svunnet Göteborg
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1964. 280x220 mm. Clryggbd. 119s ill sv/v. Främre omsl. medbundet
100:-
026569
Hjern, Kjell
Göteborgs Konstförening genom hundra år.
Göteborg:Göteborgs Konstförening, 1954. 250x170 mm. Hft. 147s ill sv/v. Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri AB
70:-
023796
Hjern, Kjell
Göteborgsstråk. En bok om målare och poeter
Zindermans förlag, 1976. 220x140 mm. Clbd. 141s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Etikett
40:-
008364
Hjern, Kjell
Teater vid Götaplatsen. En bildkavalkad. Göteborgs Stadsteater 1934-1959
1959. 300x200 mm. Hft. 86s ill sv/v Tryck: Wezäta
70:-
026570
Hjern, Kjell red
En bok om Göteborg
Stockholm:Almqvist & Wiksell / Gebers Förlag, 1963. 240x160 mm. Clbd. 163s ill sv/v. Almqvist & Wiksells Boktryckeri AB, Uppsala. Skomsl
50:-
008328
Hjertberg, Per
Från " Bracka " till posthus
Göteborg:Posten, Region Väst; Postfastigheter i Västra Regionen, 1992. 210x220 mm. Ills.clbd.. 126s ill sv/v och färg. Nr 231 av 1000 ex. Tryckår 1992?
50:-
001253
Hjörne, Harry
Små, små ord av kärlek.
Göteborg:Gösta Skoogs Bokförlag, 1962. 210x130 mm. Clryggbd. 228s. Tryck: Typografia
60:-
001252
Hjörne, Harry
Äventyr i tidningarnas värld.
Stockholm:Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag AB, 1965. 220x140 mm. Hft. 303s ill sv/v Tryck Almqvist & Wiksells Boktryckeri AB, Uppsala
60:-
004932
Holmström, Richard red.
Göteborg
Malmö:Allhems Förlag, 1953. 300x230 mm. Hfrbd. 315s ill sv/v och färg. Övre guldsnitt. Exlibris: Adolf Borén
100:-
009285
Hulthén, Lage
Litteratur om Göteborg 1921-1965. Del II Systematiska avdelningarna O-Ä.Göteborg förr och nu. Göteborgs Hembygdsförbunds Skriftserie XXI
1987. 250x170 mm. Hft. 262s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri
100:-
001306
Hultin,Torsten-Westberg,Gustaf
Port of Gothenburg. Year book 1937.
Göteborg:1937. 210x140 mm. Hft. 88s. Stor utvikbar karta i färg över hamnen. Ill. Engelsk text.Tryck: Wezäta.
150:-
001325
Hylinger, Claes
Dagar och nätter i Paris och Göteborg. Dagboksblad, diketr, prosa
Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1990. Pocket. 159s. Tryck Cox & Wyman Ltd, England. 1:a uppl. 1975
40:-
001330
Håkansson, Bengt red
Bohuslän i våra hjärtan. Ett porträtt av Göteborg och Bohuslän
Göteborg:Göteborgs Posten, 1980. 270x200 mm. Hft. 192s ill sv/v och färg.
40:-
009775
Håvik, Ingemar
Ringsläp till dagens slut
Göteborg:Göteborgs Spårvägar, 210x210 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v Tryck: Esselte Wezäta, Göteborg
60:-
009991
Häglund, Ulla
"Ett litet fattigt barn jag är..." Om klädbidrag och bidragskläder till folkskolebarn i Göteborg 1900-1950
Göteborg:Etnologiska Föreningen för Västsverige, 1982. 210x240 mm. Hft. 55s ill sv/v Tryck: Industritryck, Pixbo. Ingår i serien Lokalhistorisk identitet nr 2, utgiven av Etnologiska institutionen vid Göteborgs universitet. Överstruken namnt
50:-
023786
Häthén, J
Göteborgare på sommarnöje. Humoristisk berättelse
Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 1909. 190x130 mm. Clbd. 206s Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl. medbundet. Brun ryggtiteletikett. Liten fläck på främre pärmen. Åhlen & Åkerlunds En-Kronas Böcker
40:-
023785
Häthén, J
Göteborgare på sommarnöje. Humoristisk berättelse
Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 1909. 200x130 mm. Clryggbd. 206s Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl. medbundet. Namnt. Åhlen & Åkerlunds En-Kronas Böcker
40:-
001336
Höglund, Hugo
Göteborgs kommunala sjukvård. Utgiven på uppdrag av sjukhusdirektionen och dess byggnadskommité
Göteborg:1955. 210x150 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Bergendahls Boktryckeri
70:-
005260
Höglund, Hugo
Så var det då. Ett stycke göteborgsk historia
Göteborg:Erik Höglunds Bokförlag, 1960. 210x160 mm. Hft. 375s ill sv/v Tryck: Handelstryckeriet
60:-
001379
Jacob, Sidney red.
Göteborg
Göteborg:Tre Tryckare, 160x100 mm. Pappband i kasett. ill sv/v. namnetikett 2:a uppl.
40:-
023812
Jacob, Sidney red.
Göteborg
Göteborg:Tre Tryckare, 160x100 mm. Pappband i kasett. ill sv/v. Namnt. 1:a uppl.?
40:-
024407
Jacobsson, John
Göteborgs och Bohus läns Kyrkor i ord och bild
Skara:Eget förlag, 1933. 250x190 mm. Clbd. 169s ill sv/v Tryck: Tidnings AB Westgöta-postens Boktryckeri, Lidköping. Främre omsl. medbundet
140:-
007297
Jacobsson, John
Göteborgs och Bohus läns kyrkor i ord och bild
Skara:Eget, 1933. 250x180 mm. Clbd. 169s ill sv/v Tryck: Westgöta-Postens Boktryckeri, Lidköping. Främre skomsl. medbundet. Liten reva i försättsbladet. Carl-Eric Ohléns namnt
90:-
008214
Jansson, Ann Marie
Angerd-Bergums Hemslöjdsförening 1968-1988. 20 år
210x150 mm. Hft. 10s Främre omslag med tovad ulltavla av Anita Torwald
70:-
007293
Jarevall, Erik red
En bok om Angered.
Göteborg:Angereds Kommun, 1966. 230x170 mm. Clryggbd. 468s ill sv/v. Tryck: Cirkelförlagets Tryckeri, Göteborg.
120:-
027750
Jarlert, Anders
Du Herrens tjänare. Minnesteckningar över under åren 1975-1980 avlidna präster i Göteborgs stift
Uddevalla:1981. 210x150 mm. Hft. 189s ill med sv/v fotografier över präster. Tryck: Risbergs
50:-
005757
Jerlow, Emil
Barnmorskeläroanstalten i Göteborg 1856-1956
Göteborg:Gumperts förlag, 1957. 260x170 mm. Hft. 214s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund. fint ex
80:-
007883
Jerneryd, Roland
Hur idrotten kom till stan. Göteborgs idrottshistoria 1800-1950
Göteborg:1981. 250x180 mm. Pappband. 272s ill sv/v Tryck: Bergendahls Boktryckeri. Nötta skomsl
110:-
008301
Johansson, Erik
Pojken på landsvägen
Zindermans förlag, 1979. 200x130 mm. Hft. 138s Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Förf. namnteckning. Ouppskuren
60:-
007314
Johnsson, Oscar
Göteborgs folkskolor i innerstaden. Del 1. Kvarnbergsskolan
Göteborg:1982. 240x170 mm. Hft. 86s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
50:-
007315
Johnsson, Oscar
Göteborgs folkskolor i innerstaden. Del 2. Odin och Otterhällan m.fl. skolor
Göteborg:1982. 240x170 mm. Hft. 78s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
50:-
008325
Jonasson, Weimar
Lindholmens verkstadsklubb. Historik över Verkstadsklubbens 50-åriga verksamhet 1901-1951
Göteborg:1951. 230x160 mm. Hft. 106s + annonser. ill sv/v Tryck: Västan Tryckeri
50:-
011560
Jonsson, Oscar
Göteborgs Folkskolor i innerstaden. Del 1. Kvarnbergsskolan
1982. 240x170 mm. Hft. 86s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
70:-
011561
Jonsson, Oscar
Göteborgstraktens skolor. Hofstedt och Fredriksson inspekterar. Hembygdsgruppen i Sällskapet för folkundervisningens befrämjande inom Göteborgs stift
1980. 240x170 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
70:-
007698
Jonsson, Oscar
Landvetter-Härryda sockenskolor
Kungälv:1981. 240x170 mm. Hft. 92s ill sv/v Tryck: Gotab. Namnt
50:-
005439
Jonsson, Oscar
Skolor och lärare från Tjörn och Askim. Skolinspektören på besök i slutet av 1800-talet
Göteborg:1979. 240x160 mm. Hft. 78s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv. Utgiven av: Hembygdsgruppen i Sällskapet för folkundervisningens befrämjande inom Göteborgs stift.
70:-
009608
Jonsson, Oscar
Skolor och lärare i gamla Lundby
Göteborg:Lärarekårens Hembygdskommitte, 1975. 240x170 mm. Hft. 80s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
80:-
009771
Jonsson, Oscar
Skolor och lärare i gamla Örgryte
Göteborg:Lärarekårens Hembygdskommitte, 1974. 210x150 mm. Hft. 179s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
50:-
009607
Jonsson, Oscar
Säve skolor med Stiernecreutzska
Göteborg:Lärarekårens Hembygdskommitte, 1977. 240x170 mm. Hft. 94s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv. Fläck på främre pärmen
70:-
001450
Jonsson, Oscar
Örgryte och Majornas gamla skolor
Göteborg:Pro Caritate, 1978. 240x160 mm. Hft. 110s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv
60:-
008321
Jönsson, Arvid
Föreningen Göteborgs koloniträdgårdar 1905-1980. Särtryck ur Göteborg förr och nu XIV, 1980
Göteborg:1982. 240x170 mm. Hft. 32s ill sv/v och färg Tryck: Handelstidningens tryckeri
40:-
008296
Jönsson, Bertil
Instruktion för polisradiotjänsten vid Göteborgs polis
210x150 mm. Hft. ca 37s ill med 2 bilder på Aga kommunikationsradio. Anteckningar i texten.
40:-
010830
Jönsson, Reidar
Röster från ett varv
Ill.Foto: Yngve Baum. Helsingborg:Fyra Förläggare, 1978. 230x200 mm. Hft. Genomill. med sv/v fotografier
60:-
028147
Kalm, Pehr
Västgöta och Bohusländska resa 1742
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1960. 230x160 mm. Hft. 264s ill sv/v av Gunnar Brusewitz redigerad av Claes Krantz. Tryck: Åetåtryck. Ouppskuren. Exlibris: Erik Magnusson
80:-
021767
Kalm, Pehr
Västgöta och Bohusländska resa 1742
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1977. 230x160 mm. Pappband. 264s ill sv/v av Gunnar Brusewitz redigerad av Claes Krantz. Tryck: William Clowes & Sons, Limited, London. Skomsl
120:-
010027
Karl-Gerhard
" Ä ni me´på noterna" Karl-Gerhards Nyårsrevy Göteborgs Folkteater 1928
300x220 mm. Hft. 16s ill sv/v. Annonser. Tryck: A. Lindgren & Söner, Göteborg. Något solkigt ex
100:-
010026
Karl-Gerhard
Kupletter och bilder ur Karl-Gerhards Nyårsrevy Svensk Hemslöjd Göteborgs Folkteater 1926
300x220 mm. Hft. 20s ill sv/v. Annonser. Tryck: A. Lindgren & Söner, Göteborg. Smörpappersomslag
100:-
001481
Karlsson, J.H.
Gullbergsvass - Hultmans Holme. Stadsdelshistoria.
Göteborg:Föreningen för Gamla Holmepojkar, Göteborg, 1951. 230x150 mm. Hft. 211s ill sv/v Tryck: Reklamtryckeriet, Göteborg.
90:-
001546
Kjellin, Maja
Engelska kvarteret i Göteborg
Göteborg:Göteborgs Köpmannaförbund, 1972. 230x160 mm. Hft. 70s ill sv/v. Tryck Rundqvists.
70:-
001551
Kjellin, Maja
Ett handelspalats i 1700-talets Göteborg. Sahlgrenska huset. Norra Hamngatan 14. Separat ur Göteborgs Historiska Museum årstryck 1953
Göteborg:Göteborgs Historiska Museum, 1954. 250x180 mm. Hft. s34-73 ill sv/v Tryck: Erlanders Boktryckeri
80:-
001548
Kjellin, Maja
Ett kvarter på Stampen
Göteborg:Göteborgs Posten, 1967. 230x160 mm. Hft. 37s ill sv/v. Dedikation från Lars Hjörne
70:-
001552
Kjellin, Maja
Föreningsgatan i Göteborg. Särtryck ur Göteborg förr och nu V
Göteborg:1968. 240x175 mm. Hft. s98-148 ill sv/v
90:-
001547
Kjellin, Maja
G.P.-huset på Stampen.
Göteborg:Göteborgs Posten, 1970. 230x160 mm. Hft. 52s ill sv/v. Tryck Rundqvists. Dedikation från Lars Hjörne till Wilhelm Nordqvist
60:-
001553
Kjellin, Maja
Göteborg genon tre sekler
Stockholm:Forum, 1950. 210 x 170 mm. Hft. 98s ill sv/v. Karta. Tryck Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag
100:-
001556
Kjellin, Maja
Göteborgs Börs- och Festivitetsbyggnad 1849-1949. Minnesskrift utarbetad på uppdrag av Göteborgs Stadsfullmäktige.
Göteborg:1949. 310x230 mm. Hft. 17s ill sv/v. Kartor, husplaner. Tryck: Rundqvists Boktryckeri, Göteborg. Ouppsk.
160:-
001550
Kjellin, Maja
Kopparmärra. Särtryck ur Göteborgs Historiska Museum årstryck 1963
Göteborg:Göteborgs Historiska Museum, 1963. 240x170 mm. Klammerhft. s93-109 ill sv/v. Tryck Erlanders Boktryckeri AB
70:-
001555
Kjellin, Maja
Kvarteret Alströmer i Göteborg. Dess historia fram till våra dagar.
Göteborg:Försäkringsaktiebolaget Svea, 1966. Hft. 158s ill sv/v Tryck:Rundqvists Boktryckeri, Göteborg
70:-
011354
Kjellin, Maja
Kvarteret Alströmer i Göteborg. Dess historia fram till våra dagar.
Göteborg:Försäkringsaktiebolaget Svea, 1966. 250x180 mm. Ills.pappbd. 158s ill sv/v Tryck:Rundqvists Boktryckeri, Göteborg
60:-
001544
Kjellin, Maja
Kvarteret Bokhållaren i Göteborg. Ett Göteborgskvarters historia
Göteborg:Erik Lindgrens Boktryckeri, 1955. 250x180 mm. Hft. 111s ill sv/v. 2000ex nr 884. Tillsk. från Sven Gulin
70:-
001554
Kjellin, Maja
Kvarteret Frimuraren i Göteborg. Ett Göteborgskvarters historia från grundläggningen till nuvarande tid
Göteborg:Svenska Handelsbanken, 1959. 250x180 mm. Hft. 184s ill sv/v. Tryck Tre Tryckare
70:-
001545
Kjellin, Maja
Kvarteret Kommersrådet i Göteborg. Dess historia fram till våra dagar.
Göteborg:Skandinaviska Banken, 1965. 240x150 mm. Pappband. 280s ill sv/v Tryck Wezäta
50:-
001549
Kjellin, Maja
Odd Fellows ordensbyggnad i Göteborg. En återblick.
Göteborg:1959. 250x180 mm. Hft. 58s ill sv/v. Tryck: Bröderna Töpels Boktryckeri. Exlibris Bror Schalander
80:-
004929
Kjellin,Maja
Haga i Göteborg.
Göteborg:Fastighetsaktiebolaget Göta Lejon, 1971. 255x175 mm. Ills.pappbd.. 180s ill sv/v karta Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Skomsl. Exlibris: Adolf Borén
130:-
001558
Kleberg, John
Göteborgs och Bohus Läns kalender 1890.
Göteborg:A. Lindgren & Söner, 1889. 200x140 mm. Clryggbd. 258s. + 70s annonser. Fint ex. Bokbinderi: Sven Berggren, Göteborg. Kartan saknas. Namnst. C.R.Prytz.
200:-
006484
Kleberg, John
Göteborgs och Bohus Läns kalender 1890.
Edinburgh:Carl Zakariasson, 1983. 210x150 mm. Dek. clbd. XVI+258+70S annonser Tryck: Munkreklam, Munkedal. Faksimilutgåva av 1890 års upplaga.
120:-
001560
Kleen, Inga-Lisa
Torslanda i modern tid. En bok om kommunen som blev stadsdel
Göteborg:Göteborgs Kommun, 1976. 210x150 mm. Hft. 100s ill sv/v. Lerums Boktryckeri, Lerum
50:-
009988
Klembowski
Det militära spioneriet. Militärlitteratur-Föreningens förlag 111
1912. 220x140 mm. Hft. 122s Tryck: P.A. Norstedt & Söner. En chiffreringsskiva i papp medföljer
120:-
008359
Krantz, Claes
Bandet över Kattegatt. Historien om en nordisk förbindelseled. Utgiven av Rederiaktiebolaget Göteborg-Fredrikshavn-Linjen
Göteborg:1951. 300x220 mm. Linnebd. 67s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Bror Schalanders exlibris. Bandet med klisterfläck upptill på ryggen
90:-
001594
Krantz, Claes
Från Sillgatan till Gumperts hörn. 150 års bokhandelshistoria. En julhälsning från Gumperts.
Göteborg:Gumperts förlag, 1958. 180x120 mm. Hft. 36s ill sv/v.
30:-
008495
Krantz, Claes
I krinolinens tidevarv. En kulturkrönika i Göteborgs-perspektiv
Göteborg:N.J. Gumperts Bokhandel, 1937. 240x170 mm. Hft. 318s ill sv/v Tryck: Isacsons. Ouppskuren
90:-
008319
Kristensen, W
Kortfattad krönika i ord och bild om Klubben Enigheten 1789-1939
Göteborg:1939. 220x160 mm. Hft. 52s + sv/v bildbilaga. Tryck: Josef Bergendahls Boktryckeri. Ded. av författaren
60:-
001611
Krus, Anna
Lorensbergs villastad.
Göteborg:Konstvetenskapliga instutionen, Göteborgs Universitet, 1995. 210x180 mm. Klammerhft. 29s ill sv/v Tryck: Novum Grafiska
60:-
007321
Kullgren, Thyra
Stiftelsen Kjellbergska flickskolan 1835-1935
Göteborg:Elanders Boktryckeri, 1935. 280x210 mm. Hft. 128s+12s ill sv/v. Pärmarna nötta, revor. Ett hörn bortrivet. Inlagan bra
40:-
001651
Kungl. Maj:ts Förordning
Förordning om en förbättrad Police-Inrättning i Staden Götheborg.
Kungl. Maj:t, 1807. 210x180 mm. Tagit ur band. 8 blad. Tryckt i Stockholm Kongl. Tryckeriet. Förordningen är given i högkvarteret Stralsund den 19 aug. 1807.
110:-
001660
Kuylenstierna, Oswald
Striderna vid Göta Älfs mynning åren 1717 och 1719
Stockholm:Militärlitteratur-Föreningens Förlag, 1899. 210x140 mm. Clryggbd. 157s.13 bilagor och 5 pl.Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Namnt. Exlibris: Sven Nystedt. Fint ex.
150:-
001661
Kyle, Gunhild
Tulipanarosor-reformverksamhet och reformverklighet.
Göteborg:Göteborgs Universitet, 1984. 210x120 mm. Klammerhft. 16s Tryck: Erik Lindgrens Boktryckeri AB, Gbg. Gunhild Kyle installerades som professor i kvinnohistoria vid Göteborgs universitet hösten 1984. Skriften utgår från den högtidsföreläsning hon då höll
40:-
023927
Kyle, Jörgen
Änggården inder 300 år. En gård vid utkanten av Göteborg 1620-1920. Göteborgs Historiska Museum årstryck 1984-1988
Göteborg:1991. 230x160 mm. Ills.pappband. 192s ill sv/v och färg. Kartor. Tryck: Eric Lindgrens Boktryckeri.
80:-
005259
Laestadius, Lars-Levi
Torsten Hammarén och hans tid. En epok i göteborgsk teaterhistoria
Zindermans förlag, 1976. 240x170 mm. Clbd. 93s ill sv/v. Tryck: Rundqvists Boktryckeri. skomsl solkigt
60:-
008331
Lagerberg, Carl
Aschebergska Grafkoret i Kristine kyrka i Göteborg jämte biografiska anteckningar om Aschebergska ätten
1899. 240x170 mm. Hft. 108s ill sv/v Tryck: D.F. Bonniers Boktryckeri. blekt omslag. Med Bror Schalanders namnstämpel
70:-
001674
Lagerberg, Carl
Göteborg i äldre och nyare tid, Bilder samlade och beskrifna av Carl Lagerberg.
Göteborg:Wald. Zachrissons Förlag, 1902. 275x370 mm. (6), 240, (4)+ fört. över subskribenter. Rött dek.skinnryggband med klotpärmar. Några fläckar i inlagan. Bakre pärmen med några mindre fläckar.
300:-
005252
Lagerberg, Magnus
Göteborgare del I
Göteborg:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1913. 230x170 mm. Hft. 206s ill sv/v Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl.lös. Bakre saknas. Inlagan bra. Namnt. Ett bokbinderiprojekt
50:-
001676
Lagerberg, Magnus
Göteborgare Del II.
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1914. 230x160 mm. Hfrbd. 251s ill sv/v Tryck: Ernfried Nybergs Boktryckeri. Gulornerad rygg. 5 upphöjda bind
90:-
027756
Lamberg, J.C
Tal vid Regementspastor J.M. Kindbergs Jordfästning i Christinae kyrka den 20 september 1870
Göteborg:1870. 170x120 mm. Trådhft. 14s Tryck: Anders Lindgren. Omsl. saknas
50:-
023746
Lampa, Bengt
Lärje-hed 40-år. Föreningen Göteborgs Koloniträdgårdar
220x150 mm. Hft. 112s ill sv/v. Inlagan delvis lös. Författarens namnt
50:-
001702
Landin,Sven
Målarna i Göteborg. En krönika om facklig idealitet och kampgemenskap under 100. Del I
Göteborg:Svenska Målareförbundet avdelning 3 Göteborg, 1982. 210x150 mm. Clbd. 280s ill sv/v Tryck:Tryckeri AB Primo, Oskarshamn
40:-
001740
Larsson, Ursula
Landshövdingehusens Göteborg.
Stockholm:LiberFörlag, 1979. 250x210 mm. Ills.clbd.. 124s ill sv/v Tryck: Bohuslänningens AB, Uddevalla. Inköpt på Lundqvists Ant., Göteborg
150:-
023787
Lext, Gösta
Bok och samhälle i Göteborg 1720-1809. Akademisk avhandling
Göteborg:Gumperts förlag, 1950. 250x190 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Elanders. Tillskrift till B. Helmfrid från förf. Ouppskuren. Omsl. något solkiga
80:-
024552
Lext, Gösta
Bok och samhälle i Göteborg 1720-1809. Akademisk avhandling
Göteborg:Gumperts förlag, 1950. 250x170 mm. Hfrbd. 311s ill sv/v Tryck: Elanders. Grönt hfrbd med marmorerade pärmpapper. 5 upphöjda bind. Alla omsl. medbundna. Övre guldsnitt. Exlibris: C.E. Berndt. Fint ex
140:-
001795
Liljeroth, Erik/Holmström, Erik
Göteborg. Ett bildverk.
Malmö:Allhems Förlag, 1952. 300x230 mm. Linnebd. 315s ill sv/v och färg. 2:a uppl.
100:-
027749
Lindblad, Carl S
Minnesteckning öfver i Göteborgs stift mellan prästmötena 1909 och 1915 aflidna prästmän
Göteborg:1915. 230x160 mm. Hft. 46s ill med sv/v fotografier över präster. Tryck: Joh. Lundéns. Namnt. 2:a uppl
50:-
027751
Lindblom, Sölve
Herdar för Guds hjord. Minnesteckningar vid prästmötet i Göteborg 1945. (1935-45)
Lund:1945. 220x160 mm. Hft. 87, (12)s ill med sv/v fotografier över präster. Tryck: Elanders, Göteborg
50:-
001810
Linde, Ebbe
Göteborg. Med reproduktioner efter etsningar av Folke Persson.
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1948. 210x160 mm. Hft. 158s ill sv/v. 2:a uppl. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Sthlm.
40:-
023718
Linder, Ragnar utg
Det var Bohus Bataljon. En minnesbok över försvarsberedskapen i Väst-Sverige 1939-1945. (Granskad av Försvarsstaben)
Stockholm:Egilsförlaget, 1948. 230x160 mm. Clryggbd. 317s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Båda omsl. medbundna
60:-
001858
Lindstam, Carl Sigfrid
Göteborgs Gatunamn
Göteborg:Göteborgs Gatunamnsberedning, 1962. 200x130 mm. Hft. 329s. 2:a upplagan. Första upplagan utgavs1945. Tryck: Bohuslänningen AB, Uddevalla
70:-
001859
Lindstam, Carl Sigfrid
Göteborgs gatunamn
Göteborg:Göteborgs Kommuns namnberedning, 1986. 245x170 mm. Ills.pappband. 324s ill sv/v. Tryck: Bohusläningens Boktryckeri AB, Uddevalla. Tredje uppl
70:-
001860
Lindstam, Carl Sigfrid
Göteborgs gatunamn.
Göteborg:Göteborgs Gatunamnsberedning, 1945. 200x130 mm. Hft. 279s Tryck: Göteborgs Handelstidnings Aktiebolags Tryckeri. Namnetikett Olof och Inga-Britt Peterson
70:-
001868
Lindälv, Elof
Göteborgs skolmuseum. En kort historik jämte orientering rörande samlingarna och Carl Larsson-freskerna i Engelbrektsskolan samt en presentation av det 150-åriga Sällskap, som ekonomiskt svarart för skolmuseets verksamhet
Göteborg:Göteborgs Hembygdsförbund, 1974. 210x160 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v. Tryck: Förenade Tryckerier,Gbg
30:-
001869
Lindälv, Elof
Klippans Kulturreservat och andra byggnadsminnen i Majorna.
Göteborg:Göteborgs Hembygdsförbund., 1977. 240x170 mm. Hft. 143s ill sv/v. kartor. Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Göteborgs Hembygdsförbunds skriftserie XII.
70:-
023797
Lindälv, Elof
Om fynden på vinden i Majornas växelundervisningsskola. Årsböcker i Svensk Undervisningshistoria årgång LII, 1972. Volym 127
Stockholm:1972. 240x160 mm. Hft. 167s ill sv/v Tryck: Linoprint, Malmö
60:-
010022
Ljungberg, Valdemar
Göteborgs befästningar och garnision. Göteborgs Jubileumspublikationer nr VIII
1924. 280x210 mm. Hft. 728s ill sv/v Tryck: Göteborgs Litografiska Aktiebolag. Ded. av förf. till Hugo Fröding. Ouppskuren
200:-
001885
Ljungberg, Valdemar-Uggla Evald E:son
Göteborgsporträtt.
Göteborg:Jubileumsutställningens publikationskommité, 1923. 280x200 mm. Hft. 223s ill sv/v. Göteborgs Jubileumspublikationer XI. Tryck: Göteborgs Litografiska Aktiebolag. Tillhört Olof och Inga-Britt Peterson
150:-
021765
Lulle
de e merkelit...Ritat och berättat från skärgården
Göteborg:Handelstidningens förlag, 1953. 230x180 mm. Hft. 122s ill sv/v. Inlagan lös. 2:a uppl
40:-
024708
Lundberg, Sven
Härlanda fägelse-en tidsspegel
Göteborg:Tre Böcker, 1997. 200x250 mm. Ills.pappband. 84s ill sv/v Tryck: Grafikerna i Kungälv
80:-
009290
Lundblad, Bengt
Göteborgsbibliografi 1989-1990 (Med tillägg för 1987-1988). Särtryck ur Göteborg förr och nu. Göteborgs Hembygdsförbunds Skriftserie XXIV. 1992
240x170 mm. Hft. s132-174 Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Ded. av författaren
50:-
001918
Lundgren - Wettre - Wiberg
Konstnärer i arbete.Samtal med 26 Göteborgskonstnärer.
Göteborg:Wezäta Förlag, 1981. 310x220 mm. Ills.pappbd. 124s ill sv/v.
70:-
008327
Lundh, Atle
Frimurare Barnhuset i Göteborg 1757-1957. Några minnesblad
Göteborg:Barnhusdirektionen, 1957. 250x170 mm. Hft. 133s ill sv/v Tryck: Bröderna Töpels Boktryckeri. Nr 149 av 778 ex. Skomsl. ngt solkigt
50:-
011744
Lundström, Evert
Den gudomliga ön, roma om svensktiden på Saint Barthélemy
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1982. Pappband. 284s, skomsl
60:-
011746
Lundström, Evert
Kullager kriget
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1985. Pappband. 259s , skomsl
60:-
001957
Lundström, Evert
Kära Lilla London. En roman om det gamla Göteborg
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 220x140 mm. Clbd. 310s. Skomsl
60:-
001958
Lundström, Evert
Lilla Londons lorder
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1971. 220x150 mm. Hft. 305s
80:-
011745
Lundström, Evert
Livets teater
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1986. Pappband. 283s, skomsl
50:-
011743
Lundström, Evert
Ostindiefararna
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1978. Pappband. 250s, skomsl
60:-
001959
Lundström, Evert
Spel upp, Lilla London !
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1972. 220x140 mm. Clbd. 302s
80:-
001978
Långström, Erland
Göteborgs stads borgarelängd 1621-1864. Skrifter utgifna af personhistoriska föreningen äldre göteborgssläkter
Göteborg:1926. 250x190 mm. Hft. 225s. Utvikbar bilaga. Tryck: Elanders Boktryckeri AB. Namnetikett. Delvis ouppskuren
110:-
 
Åter till toppen