| Uppdaterad: 2009-01-18 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
021771 | Engelbrektsson, Nanne Landala. Stadsdel och livsform som försvann Göteborg:Etnologiska Föreningen för Västsverige, 1982. 210x240 mm. Hft. 137s ill sv/v kartor Tryck: Industritryck, Pixbo | 80:- |
024777 | Ericson, Sigfrid/Bjerke, Arvid Göteborgs Jubileum 1923. Utställningens arkitektur. Stockholm:Generalstabens Litigrafiska Anstalt, 1930. 330x240 mm. 43s. 67 sv/v pl. Tryck: AB Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, Stockholm. Pappband med "guldmedaljon" på främre pärmen | 180:- |
000747 | Ericson, Sigfrid/Bjerke, Arvid Göteborgs Jubileum 1923. Utställningens arkitektur. Stockholm:Generalstabens Litigrafiska Anstalt, 1930. 330x240 mm. Blått hfrbd. 43s. 67 sv/v pl. Tryck: AB Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, Stockholm.5 upphöjda bind. Blekt rygg. | 180:- |
003723 | Eriksson, Nils Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg 1875-1953 Göteborg:1985. 270x190 mm. Linnebd. 364s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Främre pärmen med svag fläck. | 100:- |
000763 | Esbjörnsson, Fredrik Göteborg och dess kyrkliga samfällighet. Kyrkorådskonferensen 1958 Göteborg:1958. 210x150 mm. Klammerhft. 32s ill sv/v och karta. Tryck: Rundqvists Boktryckeri, Gbg.Orienteringsbok för deltagarna i 1958 års kyrkorådskonferens | 70:- |
007319 | Ewald, Per Georg af Klercker. Åren i Göteborg. Filmkonst nr 25 Göteborg Film Festival, 210x270 mm. Clbd. 86s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla | 40:- |
006300 | Fagrell, Gunnar Mellan många världar Stockholm:Tidens Förlag, 1975. Clbd. 265s, skomsl, foto | 40:- |
007633 | Fahlberg, Bo/Forsell, Monica red Så gick det till. HSB Göteborg 60 år Göteborg:HSB Göteborg, 1985. 210x150 mm. Ills.pappbd. 253s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Framåt | 30:- |
000782 | Fahlström, J.M The history of a Gothenburg house of merchants 1802-1952. Presented by Ekman & Co AB on the occasion of the 150th Anniversary of the establishment of Ekman & Co on Januari 29th 1802 Göteborg:1952. 270x190 mm. Clryggbd. 72s ill sv/v och 1 färgbild. Tryck: AB John Antonsons Boktryckeri | 60:- |
023814 | Fasth, Agneta Saltholmens kallbad Göteborg:Tre Böcker, 1985. 280x210 mm. Ills.pappband. ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri | 60:- |
003538 | Feiff, Christer Fästningsfångarna på Nya Älvsborg Göteborg:1987. 210x145 mm. Hft. 32s ill sv/v. Tryck. Smith Printor, Gbg. | 30:- |
000805 | Fischer, Ernst Västsvenskt silver och Västsvenska guldsmeder. Göteborg:1923. 280x200 mm. Hft. 135 s ill sv/v.Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri. Göteborgs Jubileumspublikationer XIV | 180:- |
024156 | Flygare, Eddie Göteborg 1860-1950 Lidköping:1996. 300x190 mm. Hft. 80s ill med sv/v fotografier. Tryck: Grunditz & Forsberg | 120:- |
024110 | Forsell, Carl af Statistik öfver Sverige grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön Stockholm:1836. 200x130 mm. Pappband. xii, 414s. Utvikbar karta. Tryck: Johan Hörberg. 3:e uppl. betydligt tillökt och förbättrad. Bandet något nött. Exlibris | 300:- |
024778 | Fredberg, C.R. A:son. Från vår merkantila och industriella Verld. porträtter, autografer, biografier och skizzer från Sveriges handel, industri och hantverk. Illustrerat Arkiv för affärsmän och allmänheten.. Del II Göteborg:D.F.Bonniers Boktryckeri Aktiebolag., 1902. 240x180 mm. Dek.clbd. 173s ill sv/v. Författarens handexemplar | 150:- |
000891 | Fredberg, C.R. A:son. Från vår merkantila och industriella Verld. porträtter, autografer, biografier och skizzer från Sveriges handel, industri och hantverk. Illustrerat Arkiv för affärsmän och allmänheten.. Del I-II Göteborg:D.F.Bonniers Boktryckeri Aktiebolag., 1897. 240x180 mm. Dek.clbd. 1897-1902. 197 + 173s. ill sv/v. Spår av borttaget exlibris på främre pärmens insida del I | 220:- |
009930 | Fredberg, C.R.A. Det gamla Göteborg. I-III. Lokalhistoriska skildringar,personalia och kulturdrag Göteborg:Bröderna Weiss Boktryckeri, 240x170 mm. Hfrbd. 1919-21. 796+893+926s ill sv/v. Nötta band med blekt rygg | 520:- |
000896 | Fredrik Wilkensons Ramfabrik Priskurant å Ramlister, tavlor, portierstänger, kornischer etc. från Fredrik Wilkensons Ramfabrik, Göteborg. Elektrisk Ramfabrik, Stampgatan 8. 1913-1914. Göteborg:1913. 210x150 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v och färgbilder på sortimentet. Tryck: Sjögrens Boktr., Trädgårdsg. 8, Göteborg. Vattenskada. Många ant. Nött och använt ex. Många intressanta priser på bl.a.tryck ex. Jesus på korset, oljetryck 19x26 cm 10 öre. | 80:- |
009293 | Fredriksson, Karl-Erik Landala i ord och bild. En stadsdelsskildring Göteborg:Föreningen Gamla Landala Pojkar, 1962. 240x170 mm. Clbd. 431s ill sv/v Tryck: Struves boktryckeri | 120:- |
008050 | Fridholm, Rolf Inte utan mitt Göteborg Göteborg:Tre Böcker, 1994. 210x140 mm. Ills.clbd.. 48s ill sv/v Tryck: Vänersborgs Offset. Tillsk | 40:- |
019201 | Fries, Harald Göteborgs och Bohusl läns fanerogamer och ormbunkar. Förteckning med fyndorter. På uppdrag av Göteborgs Botaniska Förening utgiven Göteborg:1945. 210x140 mm. Dek.clbd. 480s ill sv/v. Utbredningskartor. Tryck: Elanders Boktryckeri. Nr 15 av 25 numrerade ex tryckt på bättre papper. Exlibris: Hans Salander och Axel Liljedahl | 300:- |
000915 | Fromell, Axel Stora teatern i Göteborg 1893-1929. Några blad ur dess historia. Göteborg:A. Lindgren & Söners Boktryckeri, 1929. 240x160 mm. Hft. 509s ill sv/v. Har tillhört Olof och Inga-Britt Peterson | 90:- |
000916 | Fromell, Axel Stora Teatern i Göteborg 1893-1929. Några blad ur dess historia. Göteborg:A.Lindgren & söners Boktryckeri, 1929. 230x160 mm. Clbd. 509. ill sv/v med plancher och porträtt. | 90:- |
000918 | Fröding, H Göteborgs Köp- och Handelsgille. Handels Societ. Handelsförening. Handelskammare 1661-1911. Minnesskrift. Sammanbunden med: Göteborgs Museum 1861-1911. Göteborg:Wald. Zachrissons Boktryckeri AB, 1911. 270x220 mm. Hfrbd. 224 pp ill sv. Främre omsl. medbundet. Tryckt på cremefärgat tjock papper.240 pp. ill sv. Femtioårsberättelse af Musei ombudsmannen. omsl medbundna. Nött band | 120:- |
000920 | Fröding, H. Berättelser ur Göteborgs historia under envåldstiden. Göteborg:Wald. Zachrissons Förlag, 1915. 240x170 mm. Clbd. 386s. ill sv/v | 90:- |
000919 | Fröding, H. Göteborgs donatorer från äldre tid intill våra dagar. Biografiska skildringar. Fjärde delen Göteborg:Medéns Bokhandels AB i distribution, 1925. 250x170 mm. Hft. 116s Tryck: Wezäta. Dedikerad av författaren till Harald Fürstenberg. Inlagan något lös | 90:- |
000922 | Fröding, H: Berättelser ur Göteborgs äldsta historia. Göteborg:Wald. Zachrissons Förlag, 1908. 240x160 mm. Dek. clbd. 366s ill sv. | 80:- |
000934 | Gadd, Arne Om vilan under träd. Essäer och småstycken. Stockholm:Atlantis., 1990. 240x180 mm. Clbd. 183s ill med teckningar av författaren. Tryck: Bohusläningens Boktryckeri AB. Skomsl | 100:- |
026568 | Gadd, Arne Stad i väster. Stockholm:Forum, 1972. 200x160 mm. Ills.pappbd. 212s ill med teckningar av förf. Tryck: Bohusläningens AB, Uddevalla | 60:- |
006043 | Garton, Anders Unicorn. Ett sätt att leva 300x210 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Björsell, Borås. Handlar om en seglats från Sverige till Söderhavet. Signerad av förf. | 60:- |
028152 | Gerhard, Ingemar Västkustfisket. Dess organisationer och ekonomi. Svenska Västkustfiskarnas Centralförbunds 25-årsjubileum 1955 Göteborg:1955. 230x160 mm. Clryggbd. 339s ill sv/v Tryck: Handelstryckeriet. Exlibris: Erik Magnusson | 50:- |
001005 | Granberg, P. A Staden Göteborgs historia och beskrifning 1-2. Stockholm:Elméns och Granbergs Tryckeri, 1814. 210x120 mm. 1814-15. (8), 279s. (4), 272, (24)s.Utvikbar tabell. 2 utvikbara graverade kartor.De graverade titelbladen saknas. Brunt hfrbd med 5 upphöjda bind. Guldornerad rygg. Kartan över Göteborgs skärgård och närliggande trackter graverad av E. Åkerland. Kartan öfver Göteborg och dess förstäder graverad av C.G. Lundgren. Fint ex | 1500:- |
024229 | Granberg, P. A Staden Göteborgs historia och beskrifning 1-2. Stockholm:Elméns och Granbergs Tryckeri, 210x130 mm. 1814-15. (8), 279s. (4), 272, (24)s.Utvikbar tabell. 2 utvikbara graverade kartor.De graverade titelbladen saknas. Senare pappband med bruna ryggtiteletiketter. Namnt. Kartan över Göteborgs skärgård och närliggande trackter graverad av E. Åkerland. Kartan öfver Göteborg och dess förstäder graverad av C.G. Lundgren. | 1200:- |
007536 | Gulin, Sven Interiörer från Västra Frölunda för 300 år sedan. Några anteckningar ur domböcker och andra gamla handlingar 210x140 mm. Hft. 25s ill sv/v Tryck: Wasatryckeriet | 40:- |
001023 | Gulin, Sven Pustervik, Rosenlund, Järntorget. En vandring genom tiden. Från Göteborgs grundläggning till nuvarande tid Göteborg:1975. 250x170 mm. Ills.pappband. 163s ill sv/v. Tredje tryckningen. Erik Lindgrens Boktryckeri AB. Skomsl | 90:- |
009992 | Gunnemark, Kerstin Våra liv i Kortedala. Kvinnor i två generationer skriver och berättar Göteborg:Etnologiska Föreningen för Västsverige, 210x240 mm. Hft. 117s ill sv/v Tryck: Länstryckeriet. Ingår i serien Lokalhistorisk identitet nr 8, utgiven av Etnologiska institutionen vid Göteborgs universitet. Överstruken namnt | 50:- |
008323 | Gustafsson, Gösta " Gregor" Dagar av sol och skugga Ill.Teckningar: Stig Gitse. Göteborg:Göteborgs Posten, 1980. 210x150 mm. Hft. 62s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri | 40:- |
009777 | Gustafsson, Owe Göteborgska kraftuttryck. En berättelse om hur energin och andra drivkrafter förändrat Göteborg under 200 år Göteborg:Göteborg Energi, 1996. 250x250 mm. Ills.pappbd. 143s ill sv/v och färg. Tryck: ST Tryck | 90:- |
001042 | Gustavsson, Harry Ett kvartsekel. Familjebostäder i Göteborg AB. 1950-1975. Göteborg:1975. 220x140 mm. Hft. 79s ill sv/ och färg. Tryck: Tryckeri AB Framåt, Göteborg | 40:- |
023723 | Haglund, Sven Från Masthugget till Melbourne. Minnen från motorskeooet Mirrabooks resa jorden runt Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1928. 200x150 mm. Hft. 206s ill sv/v Tryck: Hasse W. Tullberg. Omsl något nötta | 90:- |
001120 | Hallberg, Peter red. Göteborgsmosaik. En göteborgsrapsodi i ord och bild. Göteborg:Larsson, Seaton & Co, 1954. 210x140 mm. Ills.pappband. 130s ill sv/v. Tryck: Nordisk Rotogravyr. Bildval av Nils Ryndel. | 40:- |
001133 | Hammarskiöld,Hans-Linde,Gunilla,Lärn,Viveca Fasader i Göteborg. hus från industrialismens genombrott till sekelskiftet. Göteborg:Gedins Förlag, 1996. 290x230 mm. Clbd. 142s ill sv/v. Tryckt hos Fälths i Värnamo.. Skomsl | 150:- |
001145 | Hansson, Einar m.fl. Nya Göteborgsguiden. För såväl göteborgare som besökare. Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1981. 180x110 mm. Hft. 456s ill sv/v. Tryck: GOTAB, Kungälv. Omsl. något nötta | 40:- |
023914 | Hansson, Einar m.fl. Nya Göteborgsguiden. För såväl göteborgare som besökare. Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1984. 190x110 mm. Hft. 468s ill sv/v. Kartor.Tryck: Graphic Systems. Omsl. något nötta | 40:- |
005763 | Hansson, Einar/Svanbom, Klas Jonsered. En hänsynsodling. En vägledning till ett brukssamhälle i Göteborgsregionen Göteborgsregionens kommunalförbund, 1988. 210x150 mm. Klammerhft. 20s ill sv/v Tryck: Bohuslänningen, Uddevalla | 30:- |
013137 | Hasselgren, Ingmar Kungsladugårds egnahem. En villastad i klassisk stil. Särtryck ur Göteborg förr och nu VI, 1970 240x170 mm. Hft. s154-159 ill sv/v. Tillskrift | 60:- |
008302 | Hasth, Rune Från Vaggeryd till Gravarne 1991. 210x150 mm. Hft. 32s porträtt av författaren. Tryck: Vasastadens Bokbinderi, Göteborg | 30:- |
001171 | Heddelin,Bertil m.fl. Segerstedt i GHT Lund:Beta Grafiska Förlag, 1984. 230x210 mm. Clbd. 84s ill sv/v. Nordens årsbok 1985 | 60:- |
001174 | Hedin, Edit Göteborgs flickskolor. En historisk återblick.. Årsböcker i svensk undervisningshistoria 117 Göteborg:Föreningen för svensk undervisningshistoria., 1967. 230x150 mm. Hft. 343s ill sv/v Tryck: Skånska Centraltryckeriet, Lund | 90:- |
023802 | Hedlund, Magnus/Hylinger, Claes/Aschenbrenner, Lennart Kvar i Göteborg Stockholm:Carlssons Bokförlag, 1992. 210x190 mm. Ills.pappband. 224s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. 1:a uppl. utkom 1978 på LiberFörlag under titeln " I Göteborg " | 80:- |
009241 | Hegeland, Hugo Skyddslingarna på Ekedalen Göteborg:Tre Böcker, 1988. 210x140 mm. Hft. 322s ill sv/v Tryck: Vänersborgs Offset, Värnersborg. Handlar om Ekedalens barnhem i Göteborg | 50:- |
001187 | Hegerfors, Sture red. Götebosska gubbar! Göteborg:Tre Böcker, 200x140 mm. Ills.pappband. 175s ill med teckningar.Tryck: Struves, Göteborg. | 60:- |
008298 | Heiersson, Torvald Göteborgs och Bohus läns Åkeriförening 1933-1983 1983. 220x160 mm. Ills.clbd.. 53s ill sv/v Tryck: Risbergs Tryckeri, Göteborg | 50:- |
007912 | Hellgren, Otto Sånglekar från Nääs Stockholm:Abr. Lundquist, 1941. 220x150 mm. Ills.linnebd. 139s noter. Tryck: Centraltryckeriet, Esselte AB. 21:a tusendet. | 110:- |
027212 | Hellström, Ivan Johannelund 125 år Uppsala:EFS förlaget, 1987. 240x190 mm. Ills.clbd. 300s ill sv/v Tryck: Ljungbergs Tryckeri, Klippan. Gåvotillsk.Litet märke på ryggen | 70:- |
019030 | Hernroth, Uno Smålandsstugan. Slottsskogen, Göteborg. Mölndal:1974. 230x160 mm. Hft. 109s ill sv/v och färg Tryck: A. Lindgren & Söner. Stugan är flyttad från Skubbhult i Femsjö socken, Västbo härad 1904 och uppförd i Slottsskogen, Göteborg. Tillsk. från förf | 100:- |
027747 | Hertz, J.A Svensk Frihamn Göteborg:Wettergren & Kerber, 1894. 230x160 mm. Hclbd. v,108s. Utvikbart kolorerat panorama över Tingstadsvassen. Utvikbart kolorerat : Förslag till Frihamn å Tingstadsvassen. Utvikbar skiss till Magasin. Utvikbar planskiss över Magasinsbyggnad. Tryck: Göteborgs Handelstidning. Exlibris: C.R. Prytz, Böö samt Axel och Iréhne Noréen. Inklistrat är dödsrunan över C.R. Prytz, 10/6 1938, och över Johan August Hertz, ur Handelstidningens veckoblad 13/1 1925. Titelbladet löst. Bandet av Sven Berggren Bokbinderi | 500:- |
023858 | Heurlin, A.O Årsberättelse om elementar-läroverken inom Göteborgs stift jemte inbjudning till det Högre Elemenatr-Läroverkets års-examen 1861 Göteborg:D.F. Bonnier, 1861. 200x130 mm. Hft. 66s | 100:- |
001234 | Hilleström, Gustaf Stora Teatern 125 år. Ett vitalt kvartssekel 1959-1984. Skrifter utgivna av Teaterhistoriska samfundet i Göteborg 11 Göteborg:1984. 210x120 mm. Klammerhft. 95s | 70:- |
005766 | Hjern, Harald Avdelning 41 av Svenska Metallindustriarbetareförbundet. Historik över 50-årigt fackligt arbete. 1896-1946 Göteborg:1946. 230x150 mm. Hft. 368s ill sv/v och färg Tryck: Framåt. Inlagan tejpad mot ryggen | 70:- |
001241 | Hjern, Harald Elektriker. Avd. 2. 25 år. 1913-1938. Minnesskrift. Göteborg:1938. 230x160 mm. Hft. 143s ill sv/v. annonssidor. Tryck: Handelstryckeriet, Göteborg. Omsl. nötta och solkiga | 60:- |
006029 | Hjern, Harald Svenskt sjöfolk. Fackligt värv under 25 år 1914-1939 Göteborg:1939. 260x190 mm. Clbd. 202s ill sv/v Tryck: Tryckeriaktiebolaget Framåt. Främre pärmen med liten fläck | 90:- |
004930 | Hjern, Kjell Ett svunnet Göteborg Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1964. 280x220 mm. Clryggbd. 119s ill sv/v. Främre omsl. medbundet | 100:- |
026569 | Hjern, Kjell Göteborgs Konstförening genom hundra år. Göteborg:Göteborgs Konstförening, 1954. 250x170 mm. Hft. 147s ill sv/v. Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri AB | 70:- |
023796 | Hjern, Kjell Göteborgsstråk. En bok om målare och poeter Zindermans förlag, 1976. 220x140 mm. Clbd. 141s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Etikett | 40:- |
008364 | Hjern, Kjell Teater vid Götaplatsen. En bildkavalkad. Göteborgs Stadsteater 1934-1959 1959. 300x200 mm. Hft. 86s ill sv/v Tryck: Wezäta | 70:- |
026570 | Hjern, Kjell red En bok om Göteborg Stockholm:Almqvist & Wiksell / Gebers Förlag, 1963. 240x160 mm. Clbd. 163s ill sv/v. Almqvist & Wiksells Boktryckeri AB, Uppsala. Skomsl | 50:- |
008328 | Hjertberg, Per Från " Bracka " till posthus Göteborg:Posten, Region Väst; Postfastigheter i Västra Regionen, 1992. 210x220 mm. Ills.clbd.. 126s ill sv/v och färg. Nr 231 av 1000 ex. Tryckår 1992? | 50:- |
001253 | Hjörne, Harry Små, små ord av kärlek. Göteborg:Gösta Skoogs Bokförlag, 1962. 210x130 mm. Clryggbd. 228s. Tryck: Typografia | 60:- |
001252 | Hjörne, Harry Äventyr i tidningarnas värld. Stockholm:Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag AB, 1965. 220x140 mm. Hft. 303s ill sv/v Tryck Almqvist & Wiksells Boktryckeri AB, Uppsala | 60:- |
004932 | Holmström, Richard red. Göteborg Malmö:Allhems Förlag, 1953. 300x230 mm. Hfrbd. 315s ill sv/v och färg. Övre guldsnitt. Exlibris: Adolf Borén | 100:- |
009285 | Hulthén, Lage Litteratur om Göteborg 1921-1965. Del II Systematiska avdelningarna O-Ä.Göteborg förr och nu. Göteborgs Hembygdsförbunds Skriftserie XXI 1987. 250x170 mm. Hft. 262s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri | 100:- |
001306 | Hultin,Torsten-Westberg,Gustaf Port of Gothenburg. Year book 1937. Göteborg:1937. 210x140 mm. Hft. 88s. Stor utvikbar karta i färg över hamnen. Ill. Engelsk text.Tryck: Wezäta. | 150:- |
001325 | Hylinger, Claes Dagar och nätter i Paris och Göteborg. Dagboksblad, diketr, prosa Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1990. Pocket. 159s. Tryck Cox & Wyman Ltd, England. 1:a uppl. 1975 | 40:- |
001330 | Håkansson, Bengt red Bohuslän i våra hjärtan. Ett porträtt av Göteborg och Bohuslän Göteborg:Göteborgs Posten, 1980. 270x200 mm. Hft. 192s ill sv/v och färg. | 40:- |
009775 | Håvik, Ingemar Ringsläp till dagens slut Göteborg:Göteborgs Spårvägar, 210x210 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v Tryck: Esselte Wezäta, Göteborg | 60:- |
009991 | Häglund, Ulla "Ett litet fattigt barn jag är..." Om klädbidrag och bidragskläder till folkskolebarn i Göteborg 1900-1950 Göteborg:Etnologiska Föreningen för Västsverige, 1982. 210x240 mm. Hft. 55s ill sv/v Tryck: Industritryck, Pixbo. Ingår i serien Lokalhistorisk identitet nr 2, utgiven av Etnologiska institutionen vid Göteborgs universitet. Överstruken namnt | 50:- |
023786 | Häthén, J Göteborgare på sommarnöje. Humoristisk berättelse Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 1909. 190x130 mm. Clbd. 206s Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl. medbundet. Brun ryggtiteletikett. Liten fläck på främre pärmen. Åhlen & Åkerlunds En-Kronas Böcker | 40:- |
023785 | Häthén, J Göteborgare på sommarnöje. Humoristisk berättelse Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 1909. 200x130 mm. Clryggbd. 206s Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl. medbundet. Namnt. Åhlen & Åkerlunds En-Kronas Böcker | 40:- |
001336 | Höglund, Hugo Göteborgs kommunala sjukvård. Utgiven på uppdrag av sjukhusdirektionen och dess byggnadskommité Göteborg:1955. 210x150 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Bergendahls Boktryckeri | 70:- |
005260 | Höglund, Hugo Så var det då. Ett stycke göteborgsk historia Göteborg:Erik Höglunds Bokförlag, 1960. 210x160 mm. Hft. 375s ill sv/v Tryck: Handelstryckeriet | 60:- |
001379 | Jacob, Sidney red. Göteborg Göteborg:Tre Tryckare, 160x100 mm. Pappband i kasett. ill sv/v. namnetikett 2:a uppl. | 40:- |
023812 | Jacob, Sidney red. Göteborg Göteborg:Tre Tryckare, 160x100 mm. Pappband i kasett. ill sv/v. Namnt. 1:a uppl.? | 40:- |
024407 | Jacobsson, John Göteborgs och Bohus läns Kyrkor i ord och bild Skara:Eget förlag, 1933. 250x190 mm. Clbd. 169s ill sv/v Tryck: Tidnings AB Westgöta-postens Boktryckeri, Lidköping. Främre omsl. medbundet | 140:- |
007297 | Jacobsson, John Göteborgs och Bohus läns kyrkor i ord och bild Skara:Eget, 1933. 250x180 mm. Clbd. 169s ill sv/v Tryck: Westgöta-Postens Boktryckeri, Lidköping. Främre skomsl. medbundet. Liten reva i försättsbladet. Carl-Eric Ohléns namnt | 90:- |
008214 | Jansson, Ann Marie Angerd-Bergums Hemslöjdsförening 1968-1988. 20 år 210x150 mm. Hft. 10s Främre omslag med tovad ulltavla av Anita Torwald | 70:- |
007293 | Jarevall, Erik red En bok om Angered. Göteborg:Angereds Kommun, 1966. 230x170 mm. Clryggbd. 468s ill sv/v. Tryck: Cirkelförlagets Tryckeri, Göteborg. | 120:- |
027750 | Jarlert, Anders Du Herrens tjänare. Minnesteckningar över under åren 1975-1980 avlidna präster i Göteborgs stift Uddevalla:1981. 210x150 mm. Hft. 189s ill med sv/v fotografier över präster. Tryck: Risbergs | 50:- |
005757 | Jerlow, Emil Barnmorskeläroanstalten i Göteborg 1856-1956 Göteborg:Gumperts förlag, 1957. 260x170 mm. Hft. 214s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund. fint ex | 80:- |
007883 | Jerneryd, Roland Hur idrotten kom till stan. Göteborgs idrottshistoria 1800-1950 Göteborg:1981. 250x180 mm. Pappband. 272s ill sv/v Tryck: Bergendahls Boktryckeri. Nötta skomsl | 110:- |
008301 | Johansson, Erik Pojken på landsvägen Zindermans förlag, 1979. 200x130 mm. Hft. 138s Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Förf. namnteckning. Ouppskuren | 60:- |
007314 | Johnsson, Oscar Göteborgs folkskolor i innerstaden. Del 1. Kvarnbergsskolan Göteborg:1982. 240x170 mm. Hft. 86s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 50:- |
007315 | Johnsson, Oscar Göteborgs folkskolor i innerstaden. Del 2. Odin och Otterhällan m.fl. skolor Göteborg:1982. 240x170 mm. Hft. 78s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 50:- |
008325 | Jonasson, Weimar Lindholmens verkstadsklubb. Historik över Verkstadsklubbens 50-åriga verksamhet 1901-1951 Göteborg:1951. 230x160 mm. Hft. 106s + annonser. ill sv/v Tryck: Västan Tryckeri | 50:- |
011560 | Jonsson, Oscar Göteborgs Folkskolor i innerstaden. Del 1. Kvarnbergsskolan 1982. 240x170 mm. Hft. 86s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 70:- |
011561 | Jonsson, Oscar Göteborgstraktens skolor. Hofstedt och Fredriksson inspekterar. Hembygdsgruppen i Sällskapet för folkundervisningens befrämjande inom Göteborgs stift 1980. 240x170 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 70:- |
007698 | Jonsson, Oscar Landvetter-Härryda sockenskolor Kungälv:1981. 240x170 mm. Hft. 92s ill sv/v Tryck: Gotab. Namnt | 50:- |
005439 | Jonsson, Oscar Skolor och lärare från Tjörn och Askim. Skolinspektören på besök i slutet av 1800-talet Göteborg:1979. 240x160 mm. Hft. 78s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv. Utgiven av: Hembygdsgruppen i Sällskapet för folkundervisningens befrämjande inom Göteborgs stift. | 70:- |
009608 | Jonsson, Oscar Skolor och lärare i gamla Lundby Göteborg:Lärarekårens Hembygdskommitte, 1975. 240x170 mm. Hft. 80s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 80:- |
009771 | Jonsson, Oscar Skolor och lärare i gamla Örgryte Göteborg:Lärarekårens Hembygdskommitte, 1974. 210x150 mm. Hft. 179s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 50:- |
009607 | Jonsson, Oscar Säve skolor med Stiernecreutzska Göteborg:Lärarekårens Hembygdskommitte, 1977. 240x170 mm. Hft. 94s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv. Fläck på främre pärmen | 70:- |
001450 | Jonsson, Oscar Örgryte och Majornas gamla skolor Göteborg:Pro Caritate, 1978. 240x160 mm. Hft. 110s ill sv/v Tryck: Gotab, Kungälv | 60:- |
008321 | Jönsson, Arvid Föreningen Göteborgs koloniträdgårdar 1905-1980. Särtryck ur Göteborg förr och nu XIV, 1980 Göteborg:1982. 240x170 mm. Hft. 32s ill sv/v och färg Tryck: Handelstidningens tryckeri | 40:- |
008296 | Jönsson, Bertil Instruktion för polisradiotjänsten vid Göteborgs polis 210x150 mm. Hft. ca 37s ill med 2 bilder på Aga kommunikationsradio. Anteckningar i texten. | 40:- |
010830 | Jönsson, Reidar Röster från ett varv Ill.Foto: Yngve Baum. Helsingborg:Fyra Förläggare, 1978. 230x200 mm. Hft. Genomill. med sv/v fotografier | 60:- |
028147 | Kalm, Pehr Västgöta och Bohusländska resa 1742 Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1960. 230x160 mm. Hft. 264s ill sv/v av Gunnar Brusewitz redigerad av Claes Krantz. Tryck: Åetåtryck. Ouppskuren. Exlibris: Erik Magnusson | 80:- |
021767 | Kalm, Pehr Västgöta och Bohusländska resa 1742 Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1977. 230x160 mm. Pappband. 264s ill sv/v av Gunnar Brusewitz redigerad av Claes Krantz. Tryck: William Clowes & Sons, Limited, London. Skomsl | 120:- |
010027 | Karl-Gerhard " Ä ni me´på noterna" Karl-Gerhards Nyårsrevy Göteborgs Folkteater 1928 300x220 mm. Hft. 16s ill sv/v. Annonser. Tryck: A. Lindgren & Söner, Göteborg. Något solkigt ex | 100:- |
010026 | Karl-Gerhard Kupletter och bilder ur Karl-Gerhards Nyårsrevy Svensk Hemslöjd Göteborgs Folkteater 1926 300x220 mm. Hft. 20s ill sv/v. Annonser. Tryck: A. Lindgren & Söner, Göteborg. Smörpappersomslag | 100:- |
001481 | Karlsson, J.H. Gullbergsvass - Hultmans Holme. Stadsdelshistoria. Göteborg:Föreningen för Gamla Holmepojkar, Göteborg, 1951. 230x150 mm. Hft. 211s ill sv/v Tryck: Reklamtryckeriet, Göteborg. | 90:- |
001546 | Kjellin, Maja Engelska kvarteret i Göteborg Göteborg:Göteborgs Köpmannaförbund, 1972. 230x160 mm. Hft. 70s ill sv/v. Tryck Rundqvists. | 70:- |
001551 | Kjellin, Maja Ett handelspalats i 1700-talets Göteborg. Sahlgrenska huset. Norra Hamngatan 14. Separat ur Göteborgs Historiska Museum årstryck 1953 Göteborg:Göteborgs Historiska Museum, 1954. 250x180 mm. Hft. s34-73 ill sv/v Tryck: Erlanders Boktryckeri | 80:- |
001548 | Kjellin, Maja Ett kvarter på Stampen Göteborg:Göteborgs Posten, 1967. 230x160 mm. Hft. 37s ill sv/v. Dedikation från Lars Hjörne | 70:- |
001552 | Kjellin, Maja Föreningsgatan i Göteborg. Särtryck ur Göteborg förr och nu V Göteborg:1968. 240x175 mm. Hft. s98-148 ill sv/v | 90:- |
001547 | Kjellin, Maja G.P.-huset på Stampen. Göteborg:Göteborgs Posten, 1970. 230x160 mm. Hft. 52s ill sv/v. Tryck Rundqvists. Dedikation från Lars Hjörne till Wilhelm Nordqvist | 60:- |
001553 | Kjellin, Maja Göteborg genon tre sekler Stockholm:Forum, 1950. 210 x 170 mm. Hft. 98s ill sv/v. Karta. Tryck Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag | 100:- |
001556 | Kjellin, Maja Göteborgs Börs- och Festivitetsbyggnad 1849-1949. Minnesskrift utarbetad på uppdrag av Göteborgs Stadsfullmäktige. Göteborg:1949. 310x230 mm. Hft. 17s ill sv/v. Kartor, husplaner. Tryck: Rundqvists Boktryckeri, Göteborg. Ouppsk. | 160:- |
001550 | Kjellin, Maja Kopparmärra. Särtryck ur Göteborgs Historiska Museum årstryck 1963 Göteborg:Göteborgs Historiska Museum, 1963. 240x170 mm. Klammerhft. s93-109 ill sv/v. Tryck Erlanders Boktryckeri AB | 70:- |
001555 | Kjellin, Maja Kvarteret Alströmer i Göteborg. Dess historia fram till våra dagar. Göteborg:Försäkringsaktiebolaget Svea, 1966. Hft. 158s ill sv/v Tryck:Rundqvists Boktryckeri, Göteborg | 70:- |
011354 | Kjellin, Maja Kvarteret Alströmer i Göteborg. Dess historia fram till våra dagar. Göteborg:Försäkringsaktiebolaget Svea, 1966. 250x180 mm. Ills.pappbd. 158s ill sv/v Tryck:Rundqvists Boktryckeri, Göteborg | 60:- |
001544 | Kjellin, Maja Kvarteret Bokhållaren i Göteborg. Ett Göteborgskvarters historia Göteborg:Erik Lindgrens Boktryckeri, 1955. 250x180 mm. Hft. 111s ill sv/v. 2000ex nr 884. Tillsk. från Sven Gulin | 70:- |
001554 | Kjellin, Maja Kvarteret Frimuraren i Göteborg. Ett Göteborgskvarters historia från grundläggningen till nuvarande tid Göteborg:Svenska Handelsbanken, 1959. 250x180 mm. Hft. 184s ill sv/v. Tryck Tre Tryckare | 70:- |
001545 | Kjellin, Maja Kvarteret Kommersrådet i Göteborg. Dess historia fram till våra dagar. Göteborg:Skandinaviska Banken, 1965. 240x150 mm. Pappband. 280s ill sv/v Tryck Wezäta | 50:- |
001549 | Kjellin, Maja Odd Fellows ordensbyggnad i Göteborg. En återblick. Göteborg:1959. 250x180 mm. Hft. 58s ill sv/v. Tryck: Bröderna Töpels Boktryckeri. Exlibris Bror Schalander | 80:- |
004929 | Kjellin,Maja Haga i Göteborg. Göteborg:Fastighetsaktiebolaget Göta Lejon, 1971. 255x175 mm. Ills.pappbd.. 180s ill sv/v karta Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Skomsl. Exlibris: Adolf Borén | 130:- |
001558 | Kleberg, John Göteborgs och Bohus Läns kalender 1890. Göteborg:A. Lindgren & Söner, 1889. 200x140 mm. Clryggbd. 258s. + 70s annonser. Fint ex. Bokbinderi: Sven Berggren, Göteborg. Kartan saknas. Namnst. C.R.Prytz. | 200:- |
006484 | Kleberg, John Göteborgs och Bohus Läns kalender 1890. Edinburgh:Carl Zakariasson, 1983. 210x150 mm. Dek. clbd. XVI+258+70S annonser Tryck: Munkreklam, Munkedal. Faksimilutgåva av 1890 års upplaga. | 120:- |
001560 | Kleen, Inga-Lisa Torslanda i modern tid. En bok om kommunen som blev stadsdel Göteborg:Göteborgs Kommun, 1976. 210x150 mm. Hft. 100s ill sv/v. Lerums Boktryckeri, Lerum | 50:- |
009988 | Klembowski Det militära spioneriet. Militärlitteratur-Föreningens förlag 111 1912. 220x140 mm. Hft. 122s Tryck: P.A. Norstedt & Söner. En chiffreringsskiva i papp medföljer | 120:- |
008359 | Krantz, Claes Bandet över Kattegatt. Historien om en nordisk förbindelseled. Utgiven av Rederiaktiebolaget Göteborg-Fredrikshavn-Linjen Göteborg:1951. 300x220 mm. Linnebd. 67s ill sv/v Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Bror Schalanders exlibris. Bandet med klisterfläck upptill på ryggen | 90:- |
001594 | Krantz, Claes Från Sillgatan till Gumperts hörn. 150 års bokhandelshistoria. En julhälsning från Gumperts. Göteborg:Gumperts förlag, 1958. 180x120 mm. Hft. 36s ill sv/v. | 30:- |
008495 | Krantz, Claes I krinolinens tidevarv. En kulturkrönika i Göteborgs-perspektiv Göteborg:N.J. Gumperts Bokhandel, 1937. 240x170 mm. Hft. 318s ill sv/v Tryck: Isacsons. Ouppskuren | 90:- |
008319 | Kristensen, W Kortfattad krönika i ord och bild om Klubben Enigheten 1789-1939 Göteborg:1939. 220x160 mm. Hft. 52s + sv/v bildbilaga. Tryck: Josef Bergendahls Boktryckeri. Ded. av författaren | 60:- |
001611 | Krus, Anna Lorensbergs villastad. Göteborg:Konstvetenskapliga instutionen, Göteborgs Universitet, 1995. 210x180 mm. Klammerhft. 29s ill sv/v Tryck: Novum Grafiska | 60:- |
007321 | Kullgren, Thyra Stiftelsen Kjellbergska flickskolan 1835-1935 Göteborg:Elanders Boktryckeri, 1935. 280x210 mm. Hft. 128s+12s ill sv/v. Pärmarna nötta, revor. Ett hörn bortrivet. Inlagan bra | 40:- |
001651 | Kungl. Maj:ts Förordning Förordning om en förbättrad Police-Inrättning i Staden Götheborg. Kungl. Maj:t, 1807. 210x180 mm. Tagit ur band. 8 blad. Tryckt i Stockholm Kongl. Tryckeriet. Förordningen är given i högkvarteret Stralsund den 19 aug. 1807. | 110:- |
001660 | Kuylenstierna, Oswald Striderna vid Göta Älfs mynning åren 1717 och 1719 Stockholm:Militärlitteratur-Föreningens Förlag, 1899. 210x140 mm. Clryggbd. 157s.13 bilagor och 5 pl.Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Namnt. Exlibris: Sven Nystedt. Fint ex. | 150:- |
001661 | Kyle, Gunhild Tulipanarosor-reformverksamhet och reformverklighet. Göteborg:Göteborgs Universitet, 1984. 210x120 mm. Klammerhft. 16s Tryck: Erik Lindgrens Boktryckeri AB, Gbg. Gunhild Kyle installerades som professor i kvinnohistoria vid Göteborgs universitet hösten 1984. Skriften utgår från den högtidsföreläsning hon då höll | 40:- |
023927 | Kyle, Jörgen Änggården inder 300 år. En gård vid utkanten av Göteborg 1620-1920. Göteborgs Historiska Museum årstryck 1984-1988 Göteborg:1991. 230x160 mm. Ills.pappband. 192s ill sv/v och färg. Kartor. Tryck: Eric Lindgrens Boktryckeri. | 80:- |
005259 | Laestadius, Lars-Levi Torsten Hammarén och hans tid. En epok i göteborgsk teaterhistoria Zindermans förlag, 1976. 240x170 mm. Clbd. 93s ill sv/v. Tryck: Rundqvists Boktryckeri. skomsl solkigt | 60:- |
008331 | Lagerberg, Carl Aschebergska Grafkoret i Kristine kyrka i Göteborg jämte biografiska anteckningar om Aschebergska ätten 1899. 240x170 mm. Hft. 108s ill sv/v Tryck: D.F. Bonniers Boktryckeri. blekt omslag. Med Bror Schalanders namnstämpel | 70:- |
001674 | Lagerberg, Carl Göteborg i äldre och nyare tid, Bilder samlade och beskrifna av Carl Lagerberg. Göteborg:Wald. Zachrissons Förlag, 1902. 275x370 mm. (6), 240, (4)+ fört. över subskribenter. Rött dek.skinnryggband med klotpärmar. Några fläckar i inlagan. Bakre pärmen med några mindre fläckar. | 300:- |
005252 | Lagerberg, Magnus Göteborgare del I Göteborg:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1913. 230x170 mm. Hft. 206s ill sv/v Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl.lös. Bakre saknas. Inlagan bra. Namnt. Ett bokbinderiprojekt | 50:- |
001676 | Lagerberg, Magnus Göteborgare Del II. Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1914. 230x160 mm. Hfrbd. 251s ill sv/v Tryck: Ernfried Nybergs Boktryckeri. Gulornerad rygg. 5 upphöjda bind | 90:- |
027756 | Lamberg, J.C Tal vid Regementspastor J.M. Kindbergs Jordfästning i Christinae kyrka den 20 september 1870 Göteborg:1870. 170x120 mm. Trådhft. 14s Tryck: Anders Lindgren. Omsl. saknas | 50:- |
023746 | Lampa, Bengt Lärje-hed 40-år. Föreningen Göteborgs Koloniträdgårdar 220x150 mm. Hft. 112s ill sv/v. Inlagan delvis lös. Författarens namnt | 50:- |
001702 | Landin,Sven Målarna i Göteborg. En krönika om facklig idealitet och kampgemenskap under 100. Del I Göteborg:Svenska Målareförbundet avdelning 3 Göteborg, 1982. 210x150 mm. Clbd. 280s ill sv/v Tryck:Tryckeri AB Primo, Oskarshamn | 40:- |
001740 | Larsson, Ursula Landshövdingehusens Göteborg. Stockholm:LiberFörlag, 1979. 250x210 mm. Ills.clbd.. 124s ill sv/v Tryck: Bohuslänningens AB, Uddevalla. Inköpt på Lundqvists Ant., Göteborg | 150:- |
023787 | Lext, Gösta Bok och samhälle i Göteborg 1720-1809. Akademisk avhandling Göteborg:Gumperts förlag, 1950. 250x190 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Elanders. Tillskrift till B. Helmfrid från förf. Ouppskuren. Omsl. något solkiga | 80:- |
024552 | Lext, Gösta Bok och samhälle i Göteborg 1720-1809. Akademisk avhandling Göteborg:Gumperts förlag, 1950. 250x170 mm. Hfrbd. 311s ill sv/v Tryck: Elanders. Grönt hfrbd med marmorerade pärmpapper. 5 upphöjda bind. Alla omsl. medbundna. Övre guldsnitt. Exlibris: C.E. Berndt. Fint ex | 140:- |
001795 | Liljeroth, Erik/Holmström, Erik Göteborg. Ett bildverk. Malmö:Allhems Förlag, 1952. 300x230 mm. Linnebd. 315s ill sv/v och färg. 2:a uppl. | 100:- |
027749 | Lindblad, Carl S Minnesteckning öfver i Göteborgs stift mellan prästmötena 1909 och 1915 aflidna prästmän Göteborg:1915. 230x160 mm. Hft. 46s ill med sv/v fotografier över präster. Tryck: Joh. Lundéns. Namnt. 2:a uppl | 50:- |
027751 | Lindblom, Sölve Herdar för Guds hjord. Minnesteckningar vid prästmötet i Göteborg 1945. (1935-45) Lund:1945. 220x160 mm. Hft. 87, (12)s ill med sv/v fotografier över präster. Tryck: Elanders, Göteborg | 50:- |
001810 | Linde, Ebbe Göteborg. Med reproduktioner efter etsningar av Folke Persson. Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1948. 210x160 mm. Hft. 158s ill sv/v. 2:a uppl. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Sthlm. | 40:- |
023718 | Linder, Ragnar utg Det var Bohus Bataljon. En minnesbok över försvarsberedskapen i Väst-Sverige 1939-1945. (Granskad av Försvarsstaben) Stockholm:Egilsförlaget, 1948. 230x160 mm. Clryggbd. 317s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Båda omsl. medbundna | 60:- |
001858 | Lindstam, Carl Sigfrid Göteborgs Gatunamn Göteborg:Göteborgs Gatunamnsberedning, 1962. 200x130 mm. Hft. 329s. 2:a upplagan. Första upplagan utgavs1945. Tryck: Bohuslänningen AB, Uddevalla | 70:- |
001859 | Lindstam, Carl Sigfrid Göteborgs gatunamn Göteborg:Göteborgs Kommuns namnberedning, 1986. 245x170 mm. Ills.pappband. 324s ill sv/v. Tryck: Bohusläningens Boktryckeri AB, Uddevalla. Tredje uppl | 70:- |
001860 | Lindstam, Carl Sigfrid Göteborgs gatunamn. Göteborg:Göteborgs Gatunamnsberedning, 1945. 200x130 mm. Hft. 279s Tryck: Göteborgs Handelstidnings Aktiebolags Tryckeri. Namnetikett Olof och Inga-Britt Peterson | 70:- |
001868 | Lindälv, Elof Göteborgs skolmuseum. En kort historik jämte orientering rörande samlingarna och Carl Larsson-freskerna i Engelbrektsskolan samt en presentation av det 150-åriga Sällskap, som ekonomiskt svarart för skolmuseets verksamhet Göteborg:Göteborgs Hembygdsförbund, 1974. 210x160 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v. Tryck: Förenade Tryckerier,Gbg | 30:- |
001869 | Lindälv, Elof Klippans Kulturreservat och andra byggnadsminnen i Majorna. Göteborg:Göteborgs Hembygdsförbund., 1977. 240x170 mm. Hft. 143s ill sv/v. kartor. Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Göteborgs Hembygdsförbunds skriftserie XII. | 70:- |
023797 | Lindälv, Elof Om fynden på vinden i Majornas växelundervisningsskola. Årsböcker i Svensk Undervisningshistoria årgång LII, 1972. Volym 127 Stockholm:1972. 240x160 mm. Hft. 167s ill sv/v Tryck: Linoprint, Malmö | 60:- |
010022 | Ljungberg, Valdemar Göteborgs befästningar och garnision. Göteborgs Jubileumspublikationer nr VIII 1924. 280x210 mm. Hft. 728s ill sv/v Tryck: Göteborgs Litografiska Aktiebolag. Ded. av förf. till Hugo Fröding. Ouppskuren | 200:- |
001885 | Ljungberg, Valdemar-Uggla Evald E:son Göteborgsporträtt. Göteborg:Jubileumsutställningens publikationskommité, 1923. 280x200 mm. Hft. 223s ill sv/v. Göteborgs Jubileumspublikationer XI. Tryck: Göteborgs Litografiska Aktiebolag. Tillhört Olof och Inga-Britt Peterson | 150:- |
021765 | Lulle de e merkelit...Ritat och berättat från skärgården Göteborg:Handelstidningens förlag, 1953. 230x180 mm. Hft. 122s ill sv/v. Inlagan lös. 2:a uppl | 40:- |
024708 | Lundberg, Sven Härlanda fägelse-en tidsspegel Göteborg:Tre Böcker, 1997. 200x250 mm. Ills.pappband. 84s ill sv/v Tryck: Grafikerna i Kungälv | 80:- |
009290 | Lundblad, Bengt Göteborgsbibliografi 1989-1990 (Med tillägg för 1987-1988). Särtryck ur Göteborg förr och nu. Göteborgs Hembygdsförbunds Skriftserie XXIV. 1992 240x170 mm. Hft. s132-174 Tryck: Rundqvists Boktryckeri. Ded. av författaren | 50:- |
001918 | Lundgren - Wettre - Wiberg Konstnärer i arbete.Samtal med 26 Göteborgskonstnärer. Göteborg:Wezäta Förlag, 1981. 310x220 mm. Ills.pappbd. 124s ill sv/v. | 70:- |
008327 | Lundh, Atle Frimurare Barnhuset i Göteborg 1757-1957. Några minnesblad Göteborg:Barnhusdirektionen, 1957. 250x170 mm. Hft. 133s ill sv/v Tryck: Bröderna Töpels Boktryckeri. Nr 149 av 778 ex. Skomsl. ngt solkigt | 50:- |
011744 | Lundström, Evert Den gudomliga ön, roma om svensktiden på Saint Barthélemy Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1982. Pappband. 284s, skomsl | 60:- |
011746 | Lundström, Evert Kullager kriget Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1985. Pappband. 259s , skomsl | 60:- |
001957 | Lundström, Evert Kära Lilla London. En roman om det gamla Göteborg Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 220x140 mm. Clbd. 310s. Skomsl | 60:- |
001958 | Lundström, Evert Lilla Londons lorder Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1971. 220x150 mm. Hft. 305s | 80:- |
011745 | Lundström, Evert Livets teater Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1986. Pappband. 283s, skomsl | 50:- |
011743 | Lundström, Evert Ostindiefararna Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1978. Pappband. 250s, skomsl | 60:- |
001959 | Lundström, Evert Spel upp, Lilla London ! Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1972. 220x140 mm. Clbd. 302s | 80:- |
001978 | Långström, Erland Göteborgs stads borgarelängd 1621-1864. Skrifter utgifna af personhistoriska föreningen äldre göteborgssläkter Göteborg:1926. 250x190 mm. Hft. 225s. Utvikbar bilaga. Tryck: Elanders Boktryckeri AB. Namnetikett. Delvis ouppskuren | 110:- |