| Uppdaterad: 2011-02-27 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
021993 | Arkitektur 1989 nr 7. Tema: Halmstad 60s | 40:- |
033622 | Bjärebygden 1935. Bl.a. Kvinnodräkten i Bjäre. Fornlämningarna i Bjärebygdens landskapsbild. Några återfunna brev om Torekovs kyrka Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1935. 240x170 mm. Hft. 48s ill sv/v. Färgpl. på Bjäredräkten. Tryck: Accidenstryckeriet | 80:- |
033623 | Bjärebygden 1953. Jubileumsårsbok. Bl.a. Äldre tiders bebyggelse i Bjäre härad. Vapen och verktyg från Bjärebygdens forntid Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1953. 240x170 mm. Hft. 64s ill sv/v. Annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri | 80:- |
033624 | Bjärebygden 1954. Bl.a. Västra Karups kyrka. Båstads Fabriks- och Hantverksförening. Bjäre härads byordning år 1594. Nils J. Nilsson i Ramsjö. Ryggåsstugan i Hov Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1954. 240x170 mm. Hft. 68s ill sv/v. 40s annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri | 60:- |
033625 | Bjärebygden 1955. Bl.a. Specialartiklar från Hjärnarps socken. Bomärken från Västra Karup Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1955. 240x170 mm. Hft. 62s ill sv/v. 38s annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri | 70:- |
033626 | Bjärebygden 1956. Bl.a.Tåstarps kyrka. Folkmålet i Bjäre härad. Om skvaltkvarnar eller "skvalta". Ljusstöpning och linberedning Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1956. 240x170 mm. Hft. 104s ill sv/v.Annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri | 60:- |
033627 | Bjärebygden 1957. Bl.a. Ludvig Nobels minne. Kultplatser i Bjäre härad. Margretetorps gästgivaregård. Ryggåsstugor i Bjäre härad. Om mat och måltidsseder i äldre tider. Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1957. 240x170 mm. Hft. 116s ill sv/v. Annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri | 60:- |
032329 | Bjärebygden 1958, Barkåkra-boken. Bjäre Härads Hembygdsförenings årsbok. Bl.a. Barkåkra kyrka. Engeltofta. Ortnamn i Rebbelberga. Badorterna i Barkåkra Båstad:240x170 mm. Hft. 114s. Annonser. ill sv/v Tryck: Svenssons Boktryckeri. Tillsk. Fotografiet på Norrvikens trädgårdar saknas. Mindre fläckar omslag. | 60:- |
014672 | Bjärebygden 1959. Båstads-boken. Jubileumsbok Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1959. 240x170 mm. Hft. 160s. Annonser. ill sv/v Tryck: Svenssons Boktryckeri. Något solkiga omsl | 60:- |
033618 | Bjärebygden 1960. Bl.a. Tillägnad Västra Bjäre kommun. (Västar Karups, Hovs och Torekovs socken) Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1960. 240x170 mm. Hft. 156s. Annonser. ill sv/v Tryck: Svenssons Boktryckeri. Något solkiga omsl | 60:- |
007827 | En bygd-ett livsverk. Norra Halland. Elof Lindälv. En skrift utgiven av Nordhallands Hembygdsförening med anledning av Elof Lindälvs 90 årsdag Varberg:1977. 250x170 mm. Hft. 100s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget, Varberg. Bl.a. Lindälvs tryckta skrifter. | 80:- |
016746 | Falkenberg 1982. En bildkavalkad. Fot: HN-foto Falkenberg:Hallands Nyheter, 200x200 mm. Hft. Rikt. ill i sv/v | 40:- |
008058 | Folkskolans lärarekår i Göteborgs stift Göteborg:1930. 230x150 mm. Clbd. 534s ill med mängder av sv/v porträttfotografier. Övre falsen med skada | 80:- |
017519 | Fornvännen 1966. Häfte 1. Bl.a Två nya uppländska runstenar. Varbergs slott. Djurbensmaterial från järnåldersboplatserna vid Ormöga och Sörby-tall på Öland Stockholm:1966. 240x160 mm. Hft. s1-64. ill sv/v | 60:- |
031023 | Fornvännen 1966. Häfte 3. Bl. a. Stora Vika, Norrländs asbestkeramik, Täby, Kung Albrekt, Besman från Lödöse, Varbergs fästning Stockholm:1966. 240x160 mm. Hft. s129-192. ill sv/v. ouppsk | 60:- |
007911 | Fågel- och sälskydd på kustöar i Göteborgs och Bohus län och norra delen av Hallands län Uddevalla:Stiftelsen för Västsvenska områden, 1967. 210x150 mm. Hft. ca 20s. Kartor. Tryck: Bohuslänningen | 40:- |
025022 | Förslag till Bevarandeplan för Halmstad Halmstad:Stadsarkitektkontoret, 1985. 300x210 mm. Hft. 168s Rikt ill med sv/v fotografier över hus och stadsbebyggelse. Många utvikbara kartor | 110:- |
010201 | Gamla Halmstad i ord och bild. En minnesbok utgiven i anledning av Föreningen Gamla Halmstads 50-års jubileum 1973. 230x220 mm. Clbd. 95s ill sv/v Tryck: Bulls Tryckeri, Halmstad | 70:- |
028561 | Generalstabens karta över Sverige. Blad 19 Landeryd Stockholm:Rikets allmänna kartverk, 1930. Karta. Skala 1:100 000. Uppmätt 1841-65. Vägar översedda 1930 | 60:- |
033881 | Getinge Nya Mek. Verkstads AB, Getinge. Specialkatalog No 17; Vindmotorer, Invallningspumpverk, Hö- och Sädeshissar m.m. Halmstad:1917. 230x150 mm. Hft. 72s ill sv/v. Tryck: J.B. Meijel. Nötta omsl. Prislista till katalog 21 medföljer. Stämpel | 200:- |
027176 | Gustaf Baners Generalguvenörsberättelse 1664-1668. samt Rutger von Aschebergs ämbetsberättelse avseende åren 1680-1681 och avgiven 1693 Halmstad:Hallands Museiförening, 1997. 300x220 mm. Ringhäftad. 60s. Faksimilupplaga ur Skrifter utgivna av Kungliga Humanistiska Vetenskapssamfundet i Lund XXX, Lund 1940 och ur Scandia, band XVII, Lund 1946 | 80:- |
005406 | Halland 1968. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Kvibille kyrka. Tylön Halmstad:Hallands Museum, 1968. 210x150 mm. Hft. 166s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet. plastad. Tejpmärken | 40:- |
008065 | Halland 1973. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Ivars kulle i Övraby socken. Hallands syöstra gräns under medeltiden. Harplinge kyrka. Halmstad:Hallands Museum, 1973. 210x150 mm. Hft. 158s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
029939 | Halland 1974. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Byggnadsminnesmärken i Halland. Rävinge kyrka. Halländska statarlängor. Hallandsgården 50 år Halmstad:Hallands Museum, 1974. 210x150 mm. Hft. 168s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
008066 | Halland 1975. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Kritavlagringar i Särdal, Harplinge socken. Stenåldersboplats i Tönnersa, Eldsberga. Sankt Hans kapellruin i Bölarp, Veinge. Knäreds tre kyrkor Halmstad:Hallands Museum, 1975. 210x150 mm. Hft. 158s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
008069 | Halland 1977. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Gravfältet i Folkared i Sibbarp. Valv och kalkmålningar i Eldsberga kyrka. Nösslinge kyrka Halmstad:Hallands Museum, 1977. 210x150 mm. Hft. 156s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
008070 | Halland 1982. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Halländska konstnärer. Kirsten Munks hus i Halmstad renoverat. Skarpskytterörelsen i Halland Halmstad:Hallands Museum, 1982. 210x150 mm. Hft. 144s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
008073 | Halland 1988. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Snapparp. Medeltidskyrkan i Onsala. Olle Agnell Halmstad:Hallands Museum, 1988. 210x150 mm. Hft. 155s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
008075 | Halland 1990. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Handlar om bonadsmåleri Halmstad:Hallands Museum, 1990. 210x150 mm. Hft. 203s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
029764 | Halland 1991. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Via Dolorosa i svenska bondstugor. Nyklassicism i Hallands kyrkor. C E Löfvenskiölds lantmannabyggnader Halmstad:Hallands Museum, 1991. 210x150 mm. Hft. 176s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
029938 | Halland 1992. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Hallands tattare. Breareds kyrka. Slottsmöllan. Tjolöholms slott Halmstad:Hallands Museum, 1992. 210x150 mm. Hft. 160s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 40:- |
008828 | Halland i litteraturen. Hallandsförfattare från tre sekler. I urval och redigering av en studiegrupp inom NBV i Halland Stockholm:Sobers Förlag, 1977. 210x160 mm. Pappband. 335s ill sv/v Tryck: Borgströms Tryckeri, Motala. Ingår i Sobers Landskapsböcker. Färgpl. av Axel Olsson | 80:- |
022051 | Hallandsbygd 1963-64. Bl.a. Nytt museum i Falkenberg. Egendomen Dahl. Krogsered. Skeppsbrott vid Morupskusten. Ullareds kommun. Dagsås inför järnvägsepoken Falkenberg:1963. 210x150 mm. Klammerhft. 77s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. | 70:- |
032717 | Hallandsbygd 1968-69. Bl.a. Nödåren 1868-69. Gamla Katrineberg. Okome. Törnblom-en märklig fageredspräst. AXA, skulptören från Morup. Hellerup. Väby spruthus. Otto Kristoffersson. 1920-talets Alfshög Falkenberg:1964. 210x150 mm. Hft. 101s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. | 70:- |
022053 | Hallandsbygd 1975-76. Bl.a. Kronoskattehemmanet Herting. Prosten Kamp. Torpare och backstusittare i Morup. Vendelsö. Flottningsminnen från Gunnarp. Saga och tradition i Abild Falkenberg:1975. 210x150 mm. Hft. 143s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. | 40:- |
008077 | Hallandsbygd 1979-80. Bl.a. Askome kyrka. Veddige samhälle under 100 år. Radiostationen i Grimeton Falkenberg:1979. 210x150 mm. Hft. 165s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter | 40:- |
008079 | Hallandsbygd 1982-83. Bl.a. Sätesgårdar i Veddige socken. Morup först på hönsmarknaden. När det flottades timmer i Viskan Falkenberg:210x150 mm. Hft. 176s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. | 40:- |
022057 | Hallandsbygd 1986-87. Bl.a. Banvaktsstugan vid Himle. Fattigvård i Asige. Hundraåriga amerikabrev. Grävmaskiner vid Himleån. Falkenberg:1986. 210x150 mm. Hft. 183s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. | 40:- |
029043 | Hallandsbygd 1992-93. Bl.a Mordet vid Ätraån. Åkärr i Krogsered. En marknadsdag i Sjönevad. Ordenshus i Varberg. Cecilia Edgren. Laga skifte Stranninge Varberg:1992. 210x150 mm. Hft. 208s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget. Tillsk | 40:- |
022063 | Hallandsbygd 1997-98. Bl.a.Järnåldersgravar i Skrea. Grimeton. Torpet Lyngåsen. Skolor och lärare i Asige. Tvååkersbrev till Amerika. Silvergärde Bränntorf AB-misslyckat företagande i Gunnarp. Skolminnen från Skällinge Halmstad:1997. 210x150 mm. Hft. 154s ill sv/v Tryck: Bulls Tryckeri, Halmstad | 40:- |
024141 | Hallands idrottshistoria. Ett hopp från dåtid till nutid. Hallands Idrottsförbund Örkelljunga:Settern, 1993. 250x210 mm. Ills.pappband. 168s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla | 90:- |
027056 | Hallands Landsbeskrifning 1729. Laholms fögderi Halmstad:Hallands Museiförening, 250x180 mm. Pappband. 681s Tryck: Bull. Ryggen med revor och nötskador | 190:- |
017835 | Hallands län porträttgalleri Göteborg:Wald. Zachrissons, 1927. 230x160 mm. Clbd. 389s ill. med 1408 sv/v fotografier från hela Halland. Ryggen blekt | 80:- |
015400 | Hallands Län Porträttgalleri Göteborg:Wald. Zachrissons, 1927. 230x160 mm. Clbd. 389s ill sv/v. Ryggen blekt | 90:- |
011568 | Halländsk årsbok 1927. Första årgången. Bl.a. Apelviken. Tylön-fågelparadis. Alma Petri. Skoltandkliniken i Halmstad. Falkenbergs tullbro. Laholm. Hav och sol i Varberg. Idrottskrönika Halmstad:Svenska Journalistföreningens Hallandskrets, 1927. 240x170 mm. Hft. 215s. Annonser. ill sv/v Tryck: Tidningen Halland | 140:- |
011569 | Halländsk årsbok 1928. Andra årgången. Bl.a. Galtabäcksskeppet. Brandkåren i Falkenberg och Halmstad. Kvibille kyrka. Falkenbergs gamla kyrka. Lagaholms Slott. Hallandsmanövern Halmstad:Svenska Journalistföreningens Hallandskrets, 1928. 240x170 mm. Hft. 194s. Annonser. ill sv/v Tryck: Tidningen Halland | 140:- |
025025 | Halmstad Slott - från kungligt danskt lustslott till svenskt residens Halmstad:Spektra, 1995. 260x200 mm. Clbd. 92s ill sv/v och färg Tryck: Printografen. Skomsl | 60:- |
024260 | Handrulla öfver Kungl. Hallands Regemente år1909 jämte Sammandrag af Regementets historia Halmstad:1909. 200x130 mm. Hft. 151s Tryck: J.B. Meijels Boktryckeri. Namnt på främre omsl | 250:- |
025552 | Harplinge. En bok om hembygden utgiven av Harplinge Hembygds- och fornminnesförening Halmstad:1927. 270x190 mm. Hclbd. 351d ill sv/v Tryck: J.B. Meijels Boktryckeri. Tillsk. Främre omsl. medbundet. Bandet något nött | 140:- |
025346 | Karta. 14 Ljungby.Omfattar bl.a. Ljungby, Lidhult, Breared, Torpa, Hamneda, Hinneryd, Weinge, Knäred, Markaryd, Strömsnäs Bruk Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1930. Karta. Skala 1:100 000. Ca 480x600 mm. Uppmätt 1870, 1843, 1864. Allmänna vägar översedda 1930. Uppfodrad på väv. Vikt | 120:- |
028195 | Karta öfver Hallands, Kronobergs och Jönköpings län Stockholm:Ljus, 200x120 mm. Karta. Karta uppfodrad på väv. Skala 1:500 000. Tryck: Generalstabens Litografiska Anstalt. Omsl. nötta. Kartans storlek ca 300x460 mm. Början av 1900-talet | 80:- |
033973 | Karta över Halmstad med gaturegister och beskrivning samt karta över Tylösand Halmstad:Karl Larssons Bokhandel, 1946. 230x160 mm. Klammerhäftad. 11, (2)s. Utvikbar karta skala 1:7200. ca 540 x 600 mm | 90:- |
023059 | Klara Johanson. Minnesbilder från Halmstad. Ett urval utgivet av Samfundet Hallands Biblioteks Vänner Halmstad:1964. 190x120 mm. Hft. 155s ill sv/v Tryck: Meijels Boktryckeri. Några små revor i omsl. Teckningar av Hans Fagerström | 60:- |
021635 | Krönika från Fagereds pastorat 1971. Bl.a. Minnesbilder från den numera nedlagda Falkenbergs järnväg. Broholm. Kvarnar i Källskö och Fagered 1763 220x150 mm. Klammerhft. 83s ill sv/v | 70:- |
025017 | Krönika från Fagereds pastorat 1998. Bl.a. Karl på Österbacken. Kampås. Bilveteraner i Älvsered. Ett amerikabrev och emigranthistoria. Jul i Sten Johanssons affär Halmstad:1998. 210x150 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v Tryck: ADE Tryck | 50:- |
029907 | Kungsbacka. Bygd att bevara. Boken om kulturminnesvården i Kungsbacka kommun 1988. Kungsbacka kommun i samverkan med Hallands länsmuseum 1989. 210x180 mm. Ills.pappband. 201s ill sv/v. Kartor. Tryck: Högsbo Grafiska | 70:- |
018814 | Landet mellan strandäng och mörka skogar. En hallandsantologi. Bl.a. Selma Lagerlöf. Kerstin Ekman. Ulf Lundell. Alf hambe. Albert Olsson. Valter Unefäldt. Ove Allansson Varberg:Utsikten, 1996. 240x170 mm. Ills.pappbd. 167s ill sv/v och färg Tryck: Kristianstads boktryckeri | 90:- |
022220 | Landshöfdinge-embetets uti Hallands län underdåniga berättelse för åren 1856-1860. Bidrag till Sveriges officiella statistik 1862. 320x250 mm. 20s. Tagen ur band | 150:- |
034275 | Norra skogsbygden. Fjärås Surte:1992. 210x150 mm. Ills.pappband. 214s ill sv/v Tryck: Minab. " Denna publikation bygger på material framtaget av Studieförbundet Vuxenskolans hembygdscirkel i Allarängen " | 80:- |
021252 | Oskarström. Obygd blev industriort Hyltebruk:Oskarströms kommun, 1972. 250x180 mm. Linnebd. 116s ill sv/v Tryck: Hyltebruks Tryckeri. Skomsl | 70:- |
029672 | Resolution angående af § 40 mom. 2 och § 42 mom. 2 i bolagsreglorna för Hallands Enskilda Bank.Swensk författnings-Samling 1860 No 40 Stockholm:1860. 200x170 mm. 2s. Skuren. Tagen ur band | 40:- |
015064 | Röster ur ett landskap. Antologi från Hallands Författarsällskap Uddevalla:1978. 190x210 mm. Clbd. 142s. Tryck: Bohusläningen. Tillsk. | 50:- |
004908 | Svenska Turistföreningens Årsskrift 1976. Halland Stockholm:1976. 210x160 mm. Pappband. 320s ill sv/v och färg skomsl | 50:- |
024811 | Svensk Botanisk Tidskrift Band 19, häfte 3, 1925. Bl.a. Sterner: Notizen über die Vegetation der Insel Öland. Erdtman: Växtlokaler från Halland och sydvästra Västergötland. Du Rietz: Vegetation der Insel Jungfrun. Södra Ångrmanlands kärlväxter 1925. Tidskrift. s303-430 ill sv/v. Kartor | 50:- |
017040 | Svensk villabebyggelse i ord och bild Stockholm:Svensk Villabebyggelse, 250x280 mm. Hfrbd. 1114s. Talrika fotografier av hus. Följande ingår: Blekinge. Gotland. Halland. Jönköpings län. Kalmar län. Kristianstads län. Kronobergs län. Malmöhus län. Skaraborgs län. Älvsborgs län. Örebro län. Östergötlands län | 800:- |
006488 | Topografiska och statistiska uppgifter om Halmstads län Stockholm:P.A. Norstedt & Sönder, 1847. 220x140 mm. Hft. 80s. Ouppskuren. Välbevarat ex | 160:- |
026547 | Träbiten Nr 65. Båtmuseet i Galtabäck. Halländska allmogebåtar Föreningen Allmoge Båtar, 1989. 210x200 mm. Klammerhäftad. 42s ill sv/v | 70:- |
002417 | Varbergs Museums årsbok 1979. Bl.a. Spegelmakare i Värö. Kistebrev. Blomnamnet " Kung Karls Knappar ". Hallandsgasten Pål Rasmus. Kronstången. Frans Jacob Heilborn. Register 1970-1979 Varberg:Varbergs Museum, 1979. 210x150 mm. Hft. 191s ill sv/v. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri AB, Varberg | 50:- |
025792 | Varbergs Museums Årsbok 1995. Bl.a. Borgen Falkenberg. Varbergs fästning Varberg:Varbergs Museum, 1995. 220x180 mm. Hft. 184s ill sv/v. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri AB, Varberg | 50:- |
014559 | Vägkarta över Onsala utarbetad av Onsala Renhållningsförening Mölndal:1970. 270x180 mm. Spiralbunden. 34 kartblad. Väg-och ortsförteckning. Tryck: Offsetgruppen, Mölndal | 50:- |
018477 | Adolsson, Ingun Lindströms i Lerberg. En gammal släktgård. Särtryck ur Vår Bygd 1981 Varberg:Nordhallands Hembygdsförening, 210x150 mm. Klammerhft. 7s ill sv/v. Karta. tryck: Boktryckeribolaget | 40:- |
012574 | Ahlfvengren, Fr. E Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer Lund:Gleerupska Universitetsbokhandeln, 1924. 220x140 mm. Hft. 207s. Färglagd utvikbar karta. Tryck: Schmidts Boktryckeri, Hälsingborg. Ouppskuren. Nött ex | 80:- |
009468 | Albinsson, Gillis Hallands läns landsting 1962-1986 250x180 mm. Hft. 320s ill sv/v Tryck: Bulls, Halmstad | 90:- |
021563 | Alexanderson, Arv. Sveriges idrottsfolk del IV. Blekinge - Halland - Småland - Öland Malmö:Förlaget Sveriges Idrottsfolk, 1947. 270x190 mm. Hfrbd. 912s ill sv/v Tryck: Ragnar Lagerblad, Karlshamn. Bandet nött | 250:- |
032737 | Almqvist, Linus Falkenbergsbilder+Textkommentarer Falkenberg:Falkenbergs Kommun, 1990. 270x210 mm. Linneband. 162s+27s Tryck: Hallands Nyheter. Skomsl | 160:- |
027177 | Andersson, Arne Osteologisk analys. Fornlämning RAÄ 30 och 29. Fyllinge 2:15, Snöstorps sn, Halland 1993. 300x210 mm. Hft. Fig. tabeller | 60:- |
023810 | Andersson, Elis red Västkusten i dikten. En lyrisk antologi från Bohuslän, Göteborgstrakten och Halland Stockholm:Albert Bonnier, 1949. 240x160 mm. Clryggbd. 214s ill sv/v. Ills. av Einar Ström | 50:- |
031573 | Andersson, Gert Fåglar på Getterön. En guide över Reservatet, Gubbanäsan samt Getteröns Naturcentrum 1999. 200x150 mm. Klammerhft. 40s rikt ill. i färgTryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri | 40:- |
030238 | Arbman, Holger Käringsjön. Studier i Halländsk järnålder. Kungl. Vittehets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar, del 59:1 Stockholm:1945. 240x170 mm. Hft. 179s ill sv/v. Utvikbara planscher. Bidrag även av R. Sandgren och Hj. Ljungh. Ouppskuren | 90:- |
021277 | Aremar, Sven Staden-Havet-Människorna. Läsebok om Halmstad Uddevalla:Settern, 1993. 240x160 mm. Ills.pappbd. 279s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla | 90:- |
024277 | Asplund, Per/Olsson, Ove Naturreservat i Hallands län. Länsstyrelsen i Hallands län Halmstad:1973. 210x150 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v och färg. Karta. Tryck: Halmstad Boktryckeri | 40:- |
010834 | Backman, Helge Onsala. En nordhalländsk socken. Utgiven av Onsala Hembygdsgille 1973. 210x150 mm. Ills.clbd.. 452s ill sv/v och färg. tryck. Bohusläningen, Uddevalla. Ngt nötta pärmar | 70:- |
015782 | Bengtsson, Inger Harrys historia berättad för Inger Bentsson Falkenberg:Hallands Nyheter, 1994. 220x180 mm. Ills.pappbd. 109s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheters Civiltryckeri. Handlar om Harrys uppväxt och liv i Falkenberg | 70:- |
003506 | Berggren, Erik I havslandskapet. Stockholm:Bonniers, 1968. 210x210 mm. Oclbd. 118s. Skomsl.Teckningar Sven Eriksson | 50:- |
027762 | Berggren, Gustaf Kungl. Hallands regemente ( Västgöta-Dals regemente ) 1624-1924. Minnesskrift utgiven med anledning av regementets 300-åriga tillvaro. På grundval av Majoren m.m. Arvid Noreens "Anteckningar om Kugl. Hallands regemente åren 1625-1910" utarbetad Halmstad:1924. 250x180 mm. Hft. 91s ill sv/v. Kartor. 1 pl. Tryck: J.B. Meijels. Omsl. ngt solkiga | 500:- |
034404 | Bergstrand, Carl-Martin Hallands sägner Göteborg:Gumperts förlag, 220x160 mm. Hclbd. 216s. Båda omsl. medbundna. Fint ex | 150:- |
000296 | Bergstrand, Carl-Martin Hallands sägner Göteborg:Gumperts förlag, 220x160 mm. Hft. 216s | 90:- |
025718 | Bexell, S.P Hallands historia och beskrivning del 1-2. + Supplement. Ny upplaga utgiven av Tidningen Hallands redaktion Halmstad:1925. 240x160 mm. Hft. 214, 603, LIX, s. Delvis oupskuren | 300:- |
009467 | Bjurling, Oscar Hallands läns landsting 1938-1962 260x190 mm. Skinband. 205s ill sv/v Tryck: Meijels Bokindutsri, Halmstad. Författarens ex. vilket han fått som gåva av Landstinget. Fint ex | 110:- |
013150 | Bjurling, Oscar Industri, handel och sjöfart 1645-1800. Särtryck ur Hallands historia II. Från freden i Brömsebro till våra dagar 230x150 mm. Hft. s275-377. Tabeller | 80:- |
010242 | Bjurling, Oscar Några siffror om Halmstads sjöhandel och sjöfart under förra hälften av 1670-talet. Separattryck ur Föreninen Gamla Halmstads årsbok 1941 1941. 220x150 mm. Hft. s134-152. Tabeller. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad | 40:- |
007819 | Bondesson, Håkan August Bondesons barndomshem Fågelboet. Ur Varbergs Museums årsbok 1969 210x150 mm. Hft. 32s ill sv/v Tryck: Br. Carlsson, Varberg | 40:- |
023015 | Brogårdh, Thore Från slott och koja. Bl.a. Hovdala slottsherre berättar. Loshultssmidet. Kassamakaren i Lönsboda. Knäred när seklet var ungt. Gamla brev från Vittsjö. Ljungby Markaryd:1974. 220x160 mm. Clbd. 143s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri, Hässleholm. Skomsl. medbunda. Förf. namnt | 170:- |
021724 | Brogårdh, Thore Från slott och koja. Bl.a. Hovdala slottsherre berättar. Loshultssmidet. Kassamakaren i Lönsboda. Knäred när seklet var ungt. Gamla brev från Vittsjö. Ljungby Markaryd:1974. 220x160 mm. Hft. 143s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri, Hässleholm | 130:- |
031542 | Brogårdh, Thore Minnen från flydda dagar. Bl.a. Flottning i Lagan. Snällsböke. Berättelser från Vittsjö, Markaryd och Pjätteryd. Hästveda. Gamla bilder från Hässleholm. Ljungby när seklet var ungt. Knäred Markaryd:1973. 220x160 mm. Hft. 163s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri, Hässleholm | 110:- |
015899 | Böök, Fredrik Nya historier från Hallandsåsen och Helgeå Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 250x180 mm. Clryggbd. 225s. Båda omsl. medbundna. Fint ex | 90:- |
034147 | Böök, Fredrik Nya historier från Hallandsåsen och Helgeå Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 250x180 mm. Hfrband. 225s. Vackert Hedbergs band. Rikt guldornerad rygg. Främre omsl. medbundet | 230:- |
025498 | Böök, Fredrik Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924 Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1928. 190x130 mm. Hfrbd. 242s. 6:e upplagan. Fint band. Marmorerat pärmpapper | 60:- |
007992 | Böök, Fredrik Vandringar på Hallandsåsen Lund:Gleerups, 1963. 200x130 mm. Hft. 79s Tryck: Bröderna Ekstrand. Namnt | 40:- |
030947 | Böök, Fredrik Viktor Lejon I-II Stockholm:Albert Bonnier, 1953. 200x130 mm. Clryggbd. 212, 177s Ill sv/v. Ingår i serien Fredrik Bööks berättelser. Ill. av Gunnar Lindvall | 60:- |
005257 | Christiansson, Olof Hallandshistorier Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1946. 220x150 mm. Hft. 231s. Delvis ouppskuren. Nött ex. Teckningar: K.A. Keier | 60:- |
015809 | Dahlström, Lennart Halländska årstider-strövtåg i naturen Halmstad:Pennan text o bild, 1998. 260x200 mm. Clbd. 119s ill i färg. Tryck: Trydells tryckeri, Laholm. Skomsl | 80:- |
020286 | Dickson, Walter/Häägg, Gillis Solaglaning. En bok om havsljus vid en sillakust och över en åadal Uddevalla:Zindermans förlag, 1964. 240x180 mm. Clbd. 101s ill sv/v Tryck: Bohusläningens. Skomsl. klippt | 70:- |
000662 | Dickson, Walter/Hääg, Gillis Solglaning. En bok om havsljus vid en sillakust och över en åadal. Tillkommit på grund av Falkenbergs Sparbanks 100-års jubileum 1965. Falkenberg:1964. 230x180 mm. Clbd. 101s ill sv/v och färg. Tryck: Bohuslänningens AB, Uddevalla. Skomsl. Nött ex | 70:- |
032090 | Dicksson, Walter Mitt Halland Stockholm:Liber förlag, 1979. 210x190 mm. Ills.pappband. 177s ills sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Första utgåvan av boken publicerades 1953 | 70:- |
015898 | Dicksson, Walter Mitt Halland Stockholm:Wahström & Widstrand, 1953. 220x140 mm. Clryggbd. 202s. ills sv/v Tryck: Rydals Boktryckeri. Främre omslaget medbundet | 70:- |
016699 | Edberg, N. Gården och släkten. En hembygdsbok för Höks härad Vetlanda:Allmogeförlaget, 1948. 230x160 mm. Hft. 104s Tryck: Vetlanda Tryckeriet. 2:a uppl. Omsl. något nötta. Fuktrand på bakre omsl. | 130:- |
031245 | Edfeldt, Kristina Varbergs kyrkogårdar och gravvårdar. Varbergs församling Varberg:1981. 210x150 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v Tryck: Bröderna Carlsson | 70:- |
010243 | Ejwertz, Axel Järnbäraland i södra Halland. Särtryck ur Vår Bygd 1951 1951. 260x170 mm. Hft. 38s ill sv/v Tryck: Tidn. Hallands Boktr., Halmstad. Ded | 60:- |
027181 | Ejwertz, Axel Människor i högstuga. Folket på Ebbaredsgården, särlingar med färg från det gamla bondesamfundets sista tid Laholm:Södra Hallands Hembygdsförening, 1957. 210x150 mm. Klammerhft. 10s ill sv/v Tryck: Laholms Typografiska | 50:- |
024282 | Eking, Per-Eric Halland en landskapsguide Stockholm:Sesam. En aldus handbok., 1971. 190x110 mm. Hft. 92s ill sv/v. Tryck: Alb. Bonnier | 40:- |
018155 | Erixon, Sigurd red Liv och folkkultur i Breared, Halland. Utgiven i samarbete med Breareds kulturhistoriska förening. Liv och Folkkultur Vol. III Stockholm:Samfundet för Svensk folklivsforskning, 1951. 250x190 mm. Hft. 192s ill sv/v Tryck: Löjdquists Boktryckeri, Tierp | 160:- |
024110 | Forsell, Carl af Statistik öfver Sverige grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön Stockholm:1836. 200x130 mm. Pappband. xii, 414s. Utvikbar karta. Tryck: Johan Hörberg. 3:e uppl. betydligt tillökt och förbättrad. Bandet något nött. Exlibris | 300:- |
009134 | Gullander, Åke "Denna blodiga affär" En berättelse om Halmstads Slakteriförening och Hallands Slaktboskapsförening 1899-1961 1966. 210x150 mm. Hft. 218s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. Något solkigt ex. namnt | 60:- |
006305 | Gullander, Åke Livet var värt att leva Halmstad:LT:s förlag, 1963. Hft. 238s ill sv/v. Ouppskuren | 50:- |
024836 | Göransson, Valfrid Karl August. Hallandsroman Uddevalla:Settern, 1984. 210x140 mm. Hft. 201s Tryck: Bohusläningen | 40:- |
008294 | Hammarskiöld, P Hylte Bruks Aktiebolag 1907-1957. Från obygd till bruksbygd. Ett bidrag till Nissa-dalens historia 1958. 240x190 mm. Clbd. 272s ill sv/v. Kartor Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Skomsl | 90:- |
001139 | Hansen, F. Bronsåldersgraven vid Lugnaro i Hasslövs socken, Halland. Svenska fornminnesplatser. Vägledningar utgivna genom Kungl. Vitt. Hist. och Antikvitets Akademien N:o 5 Stockholm:1928. 180x120 mm. Hft. 22s ill sv/v. Tryck: Elanders Boktryckeri AB, Göteborg. 2:a uppl | 60:- |
001254 | Hobroh, G. Med folket i arbete och fest. En studie över allmogens arbetsfester med särskild hänsyn till sydsvenska förhållanden Lund:Gleerupska Universitets-Bokhandeln, 1939. 240x170 mm. Hft. 188s ill sv/v. Tryck: Carl Bloms Boktryckeri. Ouppsk | 120:- |
027100 | Holmér, Folke/Lindegren, Erik/Östlund, Egon Halmstadgruppen. Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén, Sven Jonsson, Stellan Mörner Stockholm:Rabén & Sjögren, 1947. 280x190 mm. Linneband. 206s ill med 167 bilder i sv/v och färg. Tryck: Tryck: Meijels | 150:- |
029807 | Holmgren, Yngve Industri-Ånglok 1435 mm Skåne, Halland, Småland Malmö:Yngve Holmgrens Förlag, 1968. 200x150 mm. Klammerhft. 20s ill sv/v Tryck: Repro-Offset | 100:- |
015830 | Hummel, D Om rullstensbildningar. Bihang till K.Svenska Vet. Akad. Handlingar Band 2. N:o 11. (Om kartbladen Ljungby och Huseby) Stockholm:1874. 220x150 mm. Hft. 34,(2)s. 2 taflor. ( Utvikbara, färglagda kartor). Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Ouppsk. Orginalomsl. Fint ex | 280:- |
025024 | Hägge, Eric Boken om Halmstad Stockholm:Natur och Kultur, 1979. 190x200 mm. Ills.pappband. 257s ill sv/v Tryck: Bröderna Ekstrand, Lund | 70:- |
007820 | Hägge, Eric Fröet som gav 1000-falt. Berättelsen om mannen, verket och bygden. En biografi över Olander Larsson-skaparen av AB Hallands Frökontor i Getinge Halmstad:1954. 220x140 mm. Hft. 197s ill sv/v Tryck: Meijels Bokindustri. | 60:- |
010202 | Hägge, Eric Norre Port Rediviva. En krönika kring den gamla stadsporten i krig och fred, i förnedring och återupprättelse 1981. 220x220 mm. Clbd. 79s ill sv/v och färg. Tryck: Bulls Tryckeri, Halmstad. Upplaga 3000 ex. Skomsl | 80:- |
033976 | Jacobsson, John August Bondeson tecknad för folket Falkenberg:Hjalmar Kindvalls Bokhandel, 1915. 190x130 mm. Klammerhäftad. 41s Tryck: Wald. Zachrisson, Göteborg. Tillsk. Liten tejplagning på främre omsl | 50:- |
024408 | Jacobsson, John Hallands kyrkor i ord och bild Skara:Eget förlag, 1932. 250x190 mm. Marmorerat pappbd. 103s ill sv/v Tryck: Aktiebolaget Tidning för Skaraborgs Län, Mariestad. Båda omsl. medbundna | 90:- |
013149 | Jedeur-Palmgren, Gunnar Sjöfarten genom tiderna. Särtryck ur Onsala. En nordhalländsk socken Uddevalla:210x150 mm. Hft. s137-218 ill sv/v Tryck: Bohusläningen. Tillsk. från förf. | 80:- |
031049 | Jern, Henrik Vandringar i Varberg. Stadshistoria kring miljöer och människor Falkenberg:Hallands Nyheter, 1983. 210x150 mm. Hft. 127s ill sv/v | 80:- |
008048 | Johansson, Gösta Från sorglösa gatan till pressen i Klara. Bland hantverkare, bönder, sjöfolk och journalister Stockholm:LT:s förlag, 1973. 210x140 mm. Hft. 207s Tryck: Beyronds, Malmö. Handlar om författarens år från uppväxten i Halmstad och som redaktör på Hallands Folkblad, Afton-Tidningen, Örebro-Kuriren och som reporter på Morgon-Tidningen och Stockholms-Tidningen | 50:- |
008511 | Johansson, Werner "Vi bygga för kommande tider". Nykterhetsorganisationerna i Halmstad och deras möteslokaler 1882-1970 Halmstad:1970. 220x150 mm. Hft. 138s ill sv/v Tryck: Bulls Tryckeri. Tillsk. från författaren | 50:- |
026942 | Josephson, Olle " Det var ju väldgt rysligt egentligen ". Språket i Varberska folkrörelseminnen. Särtryck ur Varbergs Museum, Årsbok 1992 Varberg:1992. 210x150 mm. Klammerhft. s39-63 ill sv/v | 40:- |
014616 | Jönsson, Joh. E Några Varbergsminnen samlade och utgifna Varberg:Cal-förlaget, 1996. 190x130 mm. Ills.pappbd. IX+84s. Porträtt av förf. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri. Faksimilutgåva | 90:- |
027175 | Knutsson, Ivar Skattagård i våra hjärtan. Utgiven av Veinge Hembygdsförening 1994. 300x210 mm. Klammerhft. 38s ill sv/v Tryck: Veinge Tryckeri | 70:- |
015779 | Larsson, Uno Folket vid Hasselåsen. By i Halland från dansk epok till nutid Varberg:Förlaget Utsikten, 1991. 210x140 mm. Ills.pappbd. 321s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Teckningar av Stefan Gustafsson | 90:- |
008120 | Larsson, Uno Nya hembygder. Vid Kattegatt, Södertälje Kanal och Järnafjärden samt Mellan Vänern och Vättern Stockholm:LT:s förlag, 1984. 210x130 mm. Ills.clbd.. 281s ill sv/v Tryck: Tryckeri ab norden, Malmö | 50:- |
009234 | Levertin, Alfred Varbergs Hafskuranstalt. En kortare monografisk skiidring Varberg:Cal-förlaget, 1990. 200x 140 mm. Hft. 67s ill sv/v. Faksimilutgåva av 1888 års upplaga | 50:- |
027605 | Lindblad, Gustaf Aktiebolaget A.W. Angel 1839-1939 Halmstad:1939. 230x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Meijels Boktryckeri | 70:- |
027179 | Lindblad, Pär Jöransfors i Tönnersjö sn. Ett lokalt industriprojekt under frihetstiden 300x210 mm. Hft. 85s ill. Kartor. Tillsk. från förf | 80:- |
027053 | Lindeblad, Åke Gamla Värö Väröbacka:Vattenfall, 1988. 210x300 mm. Ills.pappb.. 24s ill med sv/v teckningar. tryck: Risbergs, Uddevalla | 50:- |
016743 | Lindälv, Elof Ett forntida stenbrott och om sjön Lygnern som trafikled. Särtryck ur Vår Bygd 1978 210x140 mm. Hft. 22s ill sv/v. Tillsk. från författaren | 50:- |
010888 | Lindälv, Elof Fornfynd och fornminnen i norra Halland. Institutet för Västsvensk Kulturforskning nr 9 Lund:C W K Gleerups Förlag, 1967. 240x160 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Bröderna Karlssons Boktryckeri, Varberg. Tillskrift från författaren till Sigurd Johansson, Kungälv | 70:- |
010863 | Lindälv, Elof Fornfynd och fornminnen i norra Halland. Institutet för Västsvensk Kulturforskning nr 9 Lund:C W K Gleerups Förlag, 1967. 240x160 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Bröderna Karlssons Boktryckeri, Varberg | 70:- |
034204 | Lindälv, Elof Två nordhalländsk hembygdsforskare 1854-1984. Patrik Nehard Peterson och Lorents Edvard Jansson. Ur Vår Bygd 1954 Varberg:1984. 240x170 mm. Hft. 67s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget | 60:- |
009627 | Lindälv, Elof Vandringsled och forntidsväg i Fjärås. Särtryck ur Vår Bygd 1983 Nordhallands Hembygdsförening, 210x150 mm. Hft. 20s ill sv/v. Kartor. Ded. från författaren | 40:- |
022125 | Ludvig, Nils 497 3/14ä Olsson. Minnen från 1914-1918 Malmö:Gleerups, 1958. 220x140 mm. Clryggbd. 156s ill sv/v Tryck: Nya Litografen. Nött band. Skomsl. medbundna | 60:- |
008489 | Lundborg, Lennart Lugnarohögen. Svenska fornminnesplatser Nr 5 Stockholm:Kungl. Vitt. Hist. och Antikvitets Akademien, 1974. 180x130 mm. Hft. 24s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet, Halmstad | 40:- |
027178 | Lundborg, Lennart Undersökningar av bronsåldershögar och bronsåldersgravar i södra Halland. Höks, Tönnersjö och Halmstads härader under åren 1854-1970 Halmstad:Hallands Museum, 1972. 300x210 mm. Hft. 142s ill sv/v. Kartor. Tryck: Civiltryckeriet. Hallands Museums skriftserie nr 2 | 100:- |
027174 | Lundqvist, Lars m.fl Slöinge och borg. Stormansgårdar i öst och väst. Riksantikvarieämbetet. Arkeologiska undersökningar skrifter nr 18 Linköping:1996. 250x210 mm. Hft. 131s ill sv/v. Kartor. Tryck: triva-tryck | 80:- |
007600 | Lundqvist, Margit och Rolf Halländska strövtåg Halmstad:Spektra, 1970. 230x150 mm. Clbd. 148s ill sv/v Tryck: Hallandspostens boktryckeri | 70:- |
007601 | Lundqvist, Margit och Rolf På utflykt och promenad i Halland Halmstad:Spektra, 1974. 230x150 mm. Clbd. 150s ill sv/v Tryck: Computer Printing | 70:- |
007599 | Lundqvist, Margit och Rolf Vandringar i Halland Halmstad:Spektra, 1970. 230x150 mm. Clbd. 134s ill sv/v Tryck: Hallandspostens boktryckeri. Andra tryckningen | 70:- |
007627 | Länsberg, Mats (Josef på Råö) Greven av Fjäre Hals anakronistisk äventyrsroman Onsala:Lectus Förlag, 1983. 210x150 mm. Hft. 75s ill sv/v Tryck: Elanders. Namnt. Nr 1207 av 2000 ex | 40:- |
013161 | Löhr, H. F I Halmstad. Vår- och sommartid. Bilder, minnen och intryck Halmstad:Eget förlag, 1920. 190x130 mm. Hft. 96s Tryck: Segerlinds Boktr. Ouppskuren. Lyrik | 90:- |
029704 | Mjöbring, Gull Gården med päronträdet. Berättelse om en gård på den sydhalländska slätten. ( Gårdarna i Mellby) Uddevalla:Settern, 1987. 220x140 mm. Ills.pappband. 230s. Karta. Tryck: Bohusläningen | 60:- |
009470 | Nilsson, Sven A Halmstads historia Del I. Den danska tiden Halmstads stads historiekommité, 1968. 230x170 mm. Clbd. 375s ill sv/v Tryck: Bulls tryckeri. Skomsl. Tillsk. från förf. | 120:- |
009471 | Nilsson, Sven A Halmstads historia Del III. Tiden 1850-1973 Halmstads nya historiekommité, 1987. 230x170 mm. Clbd. 603s ill sv/v Tryck: Bulls tryckeri. Skomsl | 120:- |
012424 | Nordström, Olof red. Det moderna Sverige. Götaland syd Skåne, Blekinge, Halland, Småland, Öland, Gotland Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 256s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Fint ex | 100:- |
031008 | Olsheden, Jan Halland. Trettiotal och åttiotal. Fotografier av C.G. Rosenberg och Gerry Johansson Helsingborg:Fyra Förläggare, 1985. 250x220 mm. Ills.pappband. 91s ill sv/v tryck: Trydell, Laholm | 70:- |
020400 | Osbeck, Pehr Utkast till en beskrifning öfver Laholms prosteri af Pehr Osbeck. Ingår i serien: Svenska Bygder i äldre beskrivningar med anmärkningar och register Utgivna av Jöran Sahlgren. Halland 1 Lund:C.W.K. Gleerup, 1922. 200x140 mm. Hft. 432s ill sv/v. Faksimil.Tryck: Berlingska. Ouppskuren. Fint ex | 150:- |
011483 | Paulson, Joël Knäred (35km. från Halmstad). dess natur, minnen och folk Borås:1925. 210x140 mm. Hft. 6s+annons. Ill sv/v Tryck: Östlunds Boktryckeri. | 60:- |
023209 | Person, Bengt-Arne/Jern, Henrik/Petersson, Thorsten Halland i gamla bilder Stockholm:LT.s Förlag, 1979. 250x180 mm. Ills.pappbd. 151s ill sv/v Tryck: Gummessons, Falköping. Utgiven i samband med Varbergs Museum och Södra Skogsägarna | 60:- |
025514 | Persson, Bengt-Arne/Petersson, Thorsten Bygder kring Värö. En krönika genom fem tusen år. Från stenåldersindustri till storindustri. Utgiven av Södra Sveriges Skogsägares Förbund i samband med Värö Bruks invigningden 17 oktober 1972 Varberg:1972. 220x300 mm. Hft. ca 50s ill sv/v. Karta. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri. Tillsk. Teckningar av Åke Ivarsson | 70:- |
024153 | Redin, Lars Falkenberg. Riksantikvarieämbetet och Statens Historiska Museer Rapport. Medeltidsstaden 43 1983. 290x210 mm. Hft. 41s. Utvikbara kartor Tryck: Göteborgs stads servicekontor | 80:- |
002524 | Reimertz, Nils Guide. Kungsbacka-Norra Halland. Det nya Kungsbacka. Kungsbacka:1973. 200x140 mm. Hft. 38s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri. | 40:- |
002528 | Reimertz, Nils Minnesbok 1975 Del V. Kungsbacka och norra Halland. Kungsbacka:1975. 200x140 mm. Hft. 39s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri. | 50:- |
002526 | Reimertz, Nils Särtryck av artiklar i ortspressen om Kungsbacka och norra Halland. Del II. Kungsbacka:1972. 200x140 mm. Hft. 54s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri. | 50:- |
002527 | Reimertz, Nils Särtryck av artiklar i ortspressen om Kungsbacka och norra Halland. Del IV. Kungsbacka:1974. 200x140 mm. Hft. 46s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri. | 50:- |
024577 | Reimertz, Nils Särtryck av artiklar i otspressen om Kungsbacka och norra Halland Kungsbacka:200x140 mm. Hft. 59s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri. | 50:- |
002525 | Reimertz, Nils Särtryck av artiklar i otspressen om Kungsbacka och norra Halland tillägnad Prinsessan Victoria om lycka av Kungsbacka och norra Halland. Kungsbacka:200x140 mm. Hft. 44s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri. | 50:- |
028939 | Reinius, Gustaf/Eneborg, Helmer red Sveriges hamnkalender 1 Skåne och Södra Halland. Hamnar och lastageplatser. Inre vattenvägar. Kommunikationer Stockholm:Thule, 1932. 240x180 mm. Clryggbd. 98, 52s. Kartor. Hamnplaner. Annonser. Fint ex | 250:- |
014510 | Roosval, Albin red Sveriges städer nu och fordom. Skildringar i ord och bilder. Blekinge, Kristianstads, Malmöhus och Hallands län Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1918. 330x250 mm. Hfrbd. 64+256+62s ill sv/v Tryck: Iduns tryckeri | 350:- |
022476 | Roosvall, Albin red Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny följd. Halland häfte 21. Halmstads slott. Fröllinge Stockholm:E. Lundqvists Bokförlag, 1921. 330x260 mm. Hft. 32s ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström | 100:- |
008872 | Roosvall, Albin red Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny följd. Västergötland. Halland. Västmanland Stockholm:E. Lundqvists Bokförlag, 1923. 320x250 mm. Blått hfrbd. 204+48+66s rikt ill med sv/v fotografier. Tryck: Bröderna Lagerström. Övre guldsnitt. Hörnen något nötta. Innehåller: Blombacka. Blomberg. Borrud. Börstorp. Främmestad. Hallansberg. Hellekis. Hönsäter. Marieholm. Råbäck. Stora Ek. Storeberg. Sväneby. Såtenäs. Säby. Fröllinge. Halmstads slott. Hjuleberg. Susegården. Gäddeholm. Jäders bruk. Kohlswa. Målhammar. Wirsbo. | 500:- |
026614 | Roth, Nils red Halmstad. Svenska Stadsmonografier Göteborg:Religion och kultur, 1946. 270x200 mm. Skinnband. 679s+ett flertal onumrerade sidor. ill sv/v. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Helt guldsnitt. Nr 86 av bibliofilupplagans 400 nr exemplar | 190:- |
025021 | Salvén, Erik S:t Olofs kapell, Tylösand II. Kyrkan som blev bostadshus och kyrka igen Stockholm:1970. 160x220 mm. Hft. 62s ill sv/v Tryck: Fallmarks | 50:- |
009493 | Sandklef, Alber Hallands bönder. Särtryck ur: Hallands historia. Från äldsta tid till freden i Brömsebro 1645 230x150 mm. Hft. 435-639s ill sv/v Tryck: Meijels, Halmstad. Tillsk. Några blyertsant. texten | 90:- |
018429 | Sandklef, Albert Varbergs historia. Utgiven av Varbergs stad Varberg:1963. 230x170 mm. Hfrbd. xiii, (2), 502s. ill sv/v. Utvikbara pl. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri. Skomsl | 150:- |
027016 | Sandklef, Albert Varberg under 1500 år. Glimtar ur en gammal stads och ett gammalt slotts historia och ur därtill knutna stora och små människoöden Varberg:Allan Lundgrens Bokhandel Förlag, 1943. 220x140 mm. Hft. 60s ill sv/v. Karta. Tryck: Tryckeribolaget | 60:- |
018152 | Sjöbeck, Mårten Halland. Färdvägar och vandringsstigar utgående från statsbanorna Stockholm:Seelig & Co, 1931. 220x140 mm. Imit.skbd. 229s ill sv/v. utvikbar karta i färg. Tryck: Schmidts Boktryckeri, Hälsingborg. Båda omsl. medbundna. Tillsk. Fint ex | 120:- |
027017 | Sjöblom, Ernst Varbergs Kyrka. Historiska anteckningar Varberg:1964. 220x140 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget | 40:- |
019793 | Sjögren, Otto Sverige. Geografisk beskrivning. Innehåller:Blekinge, Kristianstads, Malmöhus och Hallands län samt staden Göteborg Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1932. 240x160 mm. Linnebd. 506s ill sv/v. Kartor. Tryck: Isaac Marcus Boktryckeri.. Bandet blekt och nött | 90:- |
022517 | Skogar, Eva Jag/du. 20 systrar och bröder i Varbergs kommun 1996-99 Varberg:Förlag Utsikten, 1999. 230x170 mm. Pappband. 80s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri, Kristianstad. Skomsl | 60:- |
021420 | Starrbäck, Georg C Fången på Varberg. Några data ur Vadstena klosters krönika. Två berättelser. Historiska bilder 2 Stockholm:Beijers Bokförlag, 1910. 200x150 mm. Klammerhft. s25-48 Ills. främre omsl. | 40:- |
021066 | Strandmark, J.E Redogörelse för Hallands Läns Folkhögskolas och Landtmannaskolas verksamhet under läsåret 1893-94 Falkenberg:1894. 180x120 mm. Klammerhft. 26s Tryck: N. Larsons boktryckeri | 40:- |
015613 | Strömberg, Bo Järnhantering på boplatser i Halland under äldre järnålder. En kronologisk och naturgeografisk analys Nya bidrag till Hallands äldsta historia Nr 4 Stockholm:Riksantikvarieämbetet. Byrån för arkeologiska undersökningar, 1991. 300x210 mm. Hft. 63s ill sv/v. Kartor. Tryck: ADB-kontoret Göteborg. Uppl. 250 ex. Behandlar även Södra Unnaryd i västra Småland | 120:- |
020173 | Ström, Fredrik Folket i Simlångsdalen. Förhandsreklam för filmen utgiven av Nordisk Tonefilm Stockholjm:300x220 mm. 4s ill sv/v. Tryck: Bror Ekegrens Boktr., Södertälje. Fuktfläck. Bland skådespelarna märks Edvin Adolphson, Eva Dahlbeck, Karl-Henrik Fant. Regi: Åke Ohberg. Manuskript: Harald Beijer | 100:- |
021709 | Ström, Fredrik Folket i Simlångsdalen. Sig Folkesons historia. Stockholm:Folket i Bilds Förlag., 190x120 mm. Clryggbd. 250s Tryck: AB. Katalog o. Tidskriftstryck, Sthlm 41. Skomsl | 70:- |
014612 | Ström, Fredrik Halland. En litterär beskrivning. Utgiven av Samfundet Hallands Biblioteks Vänner Halmstad:1966. 160x190 mm. Pappband. 150s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet | 50:- |
007292 | Ström, Fredrik/Sandklef, Albert/Åberg, Thorsten Halland kustlandet.gränslandet.framtidslandet Halmstad:J.B. Meijel, 1945. 290x200 mm. Hfrbd. 745s ill sv/v och färg. Boken tryckt för: John Swedenfelt. Bandet nött. Övre guldsnitt | 120:- |
006014 | Sundstedt, Fredrik Västkusten II-Halland. Åhléns & Söners naturböcker för sommarsemestern Stockholm:1938. 200x130 mm. Hft. 89s ill sv/v. Delvis ouppsk. Inlagan loss från ryggen. | 40:- |
013519 | Svensson, Gunnar Folket i Nasareths by. Före, under och efter laga skifte Väröbacka:Häralds, 1996. 220x160 mm. Ills.clbd. 142s ill sv/v och färg Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Handlar om Sunvära och Åkrabergs byar i Halland | 60:- |
025561 | Svensson, Harald Jordskalven vid Hallandsåsen i februari 1966. Särtryck ur Geologiska Föreningens i Stockholms Förhandlingar Vol. 89 Stockholm:1967. 230x160 mm. Klammerhft. s151-180 ill sv/v. Kartor. Tillskrift från författaren | 40:- |
005402 | Tell, A Träslövs kyrkoruin. Särtryck ur Hallands Hembygdsförbunds årsskrift. Vår bygd 1931 250x180 mm. Hft. s14-18. ill sv/v. Ded | 40:- |
019220 | Tornehed, Stig Kungsbackagumman. En minnesteckning. Nordhallands Hembygdsförenings skriftserie III. Särtryck ur Vår Bygd 1964 1965. 210x150 mm. Hft. 39s ill sv/v Tryck: NVH-Tryck, Kungsbacka | 40:- |
034312 | Töve, Jan Riverside Viskan. Fotografier 2002-2007 Stockholm:Nya Vyer, 2007. 260x300 mm. Ills.pappband. 156s Rikt ill. med fotografier i färg. Karta. Tryck: Dahlins Tryckeri. Förord av: Jan Öjmertz. Historik: Tomas Österlund. Intervju: Hasse Persson. Skomsl | 140:- |
026303 | Wahlén, Ingvar Stutagreven. Roman Uddevalla:Settern, 1987. 220x140 mm. Ills.pappband. 205s Tryck: Bohusläningen | 40:- |
023743 | Wangö, Jan Berömda hallänningar. Bl.a. Carl Ifvarsson. John Börjeson. Carl Fredrik Lundquist. Severin Nilson. August Bondesson Halmstad:Spektra, 1971. 230x160 mm. Clbd. 259s Tryck: Hallandsposten | 60:- |
022047 | Wangö, Joël Knäred i gången tid. Dess historia, kultur, folk, tro och sed Halmstad:Spektra, 1974. 230x140 mm. Ills.clbd. 389s ill sv/v Tryck: Computer Printing. Detta är en faksimiluppl. av originalet från 1933. Bandet något nött | 140:- |
027543 | Warborn, T Kedjan. Tidskrift för Cykelfabriken Monark, Varberg. Årgång 24, Nr 1. Jubileumsnummer 1958. Utgives av AB Cykelfabriken Monark till 50-årsjubileet Varberg:1958. 300x210 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri | 90:- |
016662 | Widerström, Ingegärd/Folkesson, Mats Kulturminnesvård Hallands län. Områden av riksintresse. Del II. Länsstyrelsen i Hallands län meddelande nr 1988:17 290x210 mm. Hft. 195s. Kartor | 100:- |
028909 | Wrenby, Knut/Gottschalk, G Sveriges skomakarmästare i ord och bild. Ett samlings- och minnesverk över svenskt skomakeri jämte personuppgifter över medlemmarna i Sveriges Skomakarmästarförbund Stockholm:Förlagsaktiebolaget Hansa, 1944. 300x220 mm. Dek.linnebd. 546s rikt ill med sv/v porträttfotografier. Tryck: Stellan Ståls Boktryckeri | 450:- |