Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Halland

   
Uppdaterad: 2011-02-27
Förkortningar...
ID Bok Pris
021993
Arkitektur 1989 nr 7. Tema: Halmstad
60s
40:-
033622
Bjärebygden 1935. Bl.a. Kvinnodräkten i Bjäre. Fornlämningarna i Bjärebygdens landskapsbild. Några återfunna brev om Torekovs kyrka
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1935. 240x170 mm. Hft. 48s ill sv/v. Färgpl. på Bjäredräkten. Tryck: Accidenstryckeriet
80:-
033623
Bjärebygden 1953. Jubileumsårsbok. Bl.a. Äldre tiders bebyggelse i Bjäre härad. Vapen och verktyg från Bjärebygdens forntid
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1953. 240x170 mm. Hft. 64s ill sv/v. Annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri
80:-
033624
Bjärebygden 1954. Bl.a. Västra Karups kyrka. Båstads Fabriks- och Hantverksförening. Bjäre härads byordning år 1594. Nils J. Nilsson i Ramsjö. Ryggåsstugan i Hov
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1954. 240x170 mm. Hft. 68s ill sv/v. 40s annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri
60:-
033625
Bjärebygden 1955. Bl.a. Specialartiklar från Hjärnarps socken. Bomärken från Västra Karup
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1955. 240x170 mm. Hft. 62s ill sv/v. 38s annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri
70:-
033626
Bjärebygden 1956. Bl.a.Tåstarps kyrka. Folkmålet i Bjäre härad. Om skvaltkvarnar eller "skvalta". Ljusstöpning och linberedning
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1956. 240x170 mm. Hft. 104s ill sv/v.Annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri
60:-
033627
Bjärebygden 1957. Bl.a. Ludvig Nobels minne. Kultplatser i Bjäre härad. Margretetorps gästgivaregård. Ryggåsstugor i Bjäre härad. Om mat och måltidsseder i äldre tider.
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1957. 240x170 mm. Hft. 116s ill sv/v. Annonser. Tryck: Svenssons Boktryckeri
60:-
032329
Bjärebygden 1958, Barkåkra-boken. Bjäre Härads Hembygdsförenings årsbok. Bl.a. Barkåkra kyrka. Engeltofta. Ortnamn i Rebbelberga. Badorterna i Barkåkra
Båstad:240x170 mm. Hft. 114s. Annonser. ill sv/v Tryck: Svenssons Boktryckeri. Tillsk. Fotografiet på Norrvikens trädgårdar saknas. Mindre fläckar omslag.
60:-
014672
Bjärebygden 1959. Båstads-boken. Jubileumsbok
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1959. 240x170 mm. Hft. 160s. Annonser. ill sv/v Tryck: Svenssons Boktryckeri. Något solkiga omsl
60:-
033618
Bjärebygden 1960. Bl.a. Tillägnad Västra Bjäre kommun. (Västar Karups, Hovs och Torekovs socken)
Båstad:Bjäre Härads Hembygdsförening, 1960. 240x170 mm. Hft. 156s. Annonser. ill sv/v Tryck: Svenssons Boktryckeri. Något solkiga omsl
60:-
007827
En bygd-ett livsverk. Norra Halland. Elof Lindälv. En skrift utgiven av Nordhallands Hembygdsförening med anledning av Elof Lindälvs 90 årsdag
Varberg:1977. 250x170 mm. Hft. 100s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget, Varberg. Bl.a. Lindälvs tryckta skrifter.
80:-
016746
Falkenberg 1982. En bildkavalkad. Fot: HN-foto
Falkenberg:Hallands Nyheter, 200x200 mm. Hft. Rikt. ill i sv/v
40:-
008058
Folkskolans lärarekår i Göteborgs stift
Göteborg:1930. 230x150 mm. Clbd. 534s ill med mängder av sv/v porträttfotografier. Övre falsen med skada
80:-
017519
Fornvännen 1966. Häfte 1. Bl.a Två nya uppländska runstenar. Varbergs slott. Djurbensmaterial från järnåldersboplatserna vid Ormöga och Sörby-tall på Öland
Stockholm:1966. 240x160 mm. Hft. s1-64. ill sv/v
60:-
031023
Fornvännen 1966. Häfte 3. Bl. a. Stora Vika, Norrländs asbestkeramik, Täby, Kung Albrekt, Besman från Lödöse, Varbergs fästning
Stockholm:1966. 240x160 mm. Hft. s129-192. ill sv/v. ouppsk
60:-
007911
Fågel- och sälskydd på kustöar i Göteborgs och Bohus län och norra delen av Hallands län
Uddevalla:Stiftelsen för Västsvenska områden, 1967. 210x150 mm. Hft. ca 20s. Kartor. Tryck: Bohuslänningen
40:-
025022
Förslag till Bevarandeplan för Halmstad
Halmstad:Stadsarkitektkontoret, 1985. 300x210 mm. Hft. 168s Rikt ill med sv/v fotografier över hus och stadsbebyggelse. Många utvikbara kartor
110:-
010201
Gamla Halmstad i ord och bild. En minnesbok utgiven i anledning av Föreningen Gamla Halmstads 50-års jubileum
1973. 230x220 mm. Clbd. 95s ill sv/v Tryck: Bulls Tryckeri, Halmstad
70:-
028561
Generalstabens karta över Sverige. Blad 19 Landeryd
Stockholm:Rikets allmänna kartverk, 1930. Karta. Skala 1:100 000. Uppmätt 1841-65. Vägar översedda 1930
60:-
033881
Getinge Nya Mek. Verkstads AB, Getinge. Specialkatalog No 17; Vindmotorer, Invallningspumpverk, Hö- och Sädeshissar m.m.
Halmstad:1917. 230x150 mm. Hft. 72s ill sv/v. Tryck: J.B. Meijel. Nötta omsl. Prislista till katalog 21 medföljer. Stämpel
200:-
027176
Gustaf Baners Generalguvenörsberättelse 1664-1668. samt Rutger von Aschebergs ämbetsberättelse avseende åren 1680-1681 och avgiven 1693
Halmstad:Hallands Museiförening, 1997. 300x220 mm. Ringhäftad. 60s. Faksimilupplaga ur Skrifter utgivna av Kungliga Humanistiska Vetenskapssamfundet i Lund XXX, Lund 1940 och ur Scandia, band XVII, Lund 1946
80:-
005406
Halland 1968. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Kvibille kyrka. Tylön
Halmstad:Hallands Museum, 1968. 210x150 mm. Hft. 166s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet. plastad. Tejpmärken
40:-
008065
Halland 1973. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Ivars kulle i Övraby socken. Hallands syöstra gräns under medeltiden. Harplinge kyrka.
Halmstad:Hallands Museum, 1973. 210x150 mm. Hft. 158s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
029939
Halland 1974. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Byggnadsminnesmärken i Halland. Rävinge kyrka. Halländska statarlängor. Hallandsgården 50 år
Halmstad:Hallands Museum, 1974. 210x150 mm. Hft. 168s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
008066
Halland 1975. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Kritavlagringar i Särdal, Harplinge socken. Stenåldersboplats i Tönnersa, Eldsberga. Sankt Hans kapellruin i Bölarp, Veinge. Knäreds tre kyrkor
Halmstad:Hallands Museum, 1975. 210x150 mm. Hft. 158s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
008069
Halland 1977. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Gravfältet i Folkared i Sibbarp. Valv och kalkmålningar i Eldsberga kyrka. Nösslinge kyrka
Halmstad:Hallands Museum, 1977. 210x150 mm. Hft. 156s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
008070
Halland 1982. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Halländska konstnärer. Kirsten Munks hus i Halmstad renoverat. Skarpskytterörelsen i Halland
Halmstad:Hallands Museum, 1982. 210x150 mm. Hft. 144s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
008073
Halland 1988. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Snapparp. Medeltidskyrkan i Onsala. Olle Agnell
Halmstad:Hallands Museum, 1988. 210x150 mm. Hft. 155s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
008075
Halland 1990. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Handlar om bonadsmåleri
Halmstad:Hallands Museum, 1990. 210x150 mm. Hft. 203s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
029764
Halland 1991. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Via Dolorosa i svenska bondstugor. Nyklassicism i Hallands kyrkor. C E Löfvenskiölds lantmannabyggnader
Halmstad:Hallands Museum, 1991. 210x150 mm. Hft. 176s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
029938
Halland 1992. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård i Hallands län. Bl.a. Hallands tattare. Breareds kyrka. Slottsmöllan. Tjolöholms slott
Halmstad:Hallands Museum, 1992. 210x150 mm. Hft. 160s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet
40:-
008828
Halland i litteraturen. Hallandsförfattare från tre sekler. I urval och redigering av en studiegrupp inom NBV i Halland
Stockholm:Sobers Förlag, 1977. 210x160 mm. Pappband. 335s ill sv/v Tryck: Borgströms Tryckeri, Motala. Ingår i Sobers Landskapsböcker. Färgpl. av Axel Olsson
80:-
022051
Hallandsbygd 1963-64. Bl.a. Nytt museum i Falkenberg. Egendomen Dahl. Krogsered. Skeppsbrott vid Morupskusten. Ullareds kommun. Dagsås inför järnvägsepoken
Falkenberg:1963. 210x150 mm. Klammerhft. 77s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter.
70:-
032717
Hallandsbygd 1968-69. Bl.a. Nödåren 1868-69. Gamla Katrineberg. Okome. Törnblom-en märklig fageredspräst. AXA, skulptören från Morup. Hellerup. Väby spruthus. Otto Kristoffersson. 1920-talets Alfshög
Falkenberg:1964. 210x150 mm. Hft. 101s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter.
70:-
022053
Hallandsbygd 1975-76. Bl.a. Kronoskattehemmanet Herting. Prosten Kamp. Torpare och backstusittare i Morup. Vendelsö. Flottningsminnen från Gunnarp. Saga och tradition i Abild
Falkenberg:1975. 210x150 mm. Hft. 143s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter.
40:-
008077
Hallandsbygd 1979-80. Bl.a. Askome kyrka. Veddige samhälle under 100 år. Radiostationen i Grimeton
Falkenberg:1979. 210x150 mm. Hft. 165s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter
40:-
008079
Hallandsbygd 1982-83. Bl.a. Sätesgårdar i Veddige socken. Morup först på hönsmarknaden. När det flottades timmer i Viskan
Falkenberg:210x150 mm. Hft. 176s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter.
40:-
022057
Hallandsbygd 1986-87. Bl.a. Banvaktsstugan vid Himle. Fattigvård i Asige. Hundraåriga amerikabrev. Grävmaskiner vid Himleån.
Falkenberg:1986. 210x150 mm. Hft. 183s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter.
40:-
029043
Hallandsbygd 1992-93. Bl.a Mordet vid Ätraån. Åkärr i Krogsered. En marknadsdag i Sjönevad. Ordenshus i Varberg. Cecilia Edgren. Laga skifte Stranninge
Varberg:1992. 210x150 mm. Hft. 208s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget. Tillsk
40:-
022063
Hallandsbygd 1997-98. Bl.a.Järnåldersgravar i Skrea. Grimeton. Torpet Lyngåsen. Skolor och lärare i Asige. Tvååkersbrev till Amerika. Silvergärde Bränntorf AB-misslyckat företagande i Gunnarp. Skolminnen från Skällinge
Halmstad:1997. 210x150 mm. Hft. 154s ill sv/v Tryck: Bulls Tryckeri, Halmstad
40:-
024141
Hallands idrottshistoria. Ett hopp från dåtid till nutid. Hallands Idrottsförbund
Örkelljunga:Settern, 1993. 250x210 mm. Ills.pappband. 168s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla
90:-
027056
Hallands Landsbeskrifning 1729. Laholms fögderi
Halmstad:Hallands Museiförening, 250x180 mm. Pappband. 681s Tryck: Bull. Ryggen med revor och nötskador
190:-
017835
Hallands län porträttgalleri
Göteborg:Wald. Zachrissons, 1927. 230x160 mm. Clbd. 389s ill. med 1408 sv/v fotografier från hela Halland. Ryggen blekt
80:-
015400
Hallands Län Porträttgalleri
Göteborg:Wald. Zachrissons, 1927. 230x160 mm. Clbd. 389s ill sv/v. Ryggen blekt
90:-
011568
Halländsk årsbok 1927. Första årgången. Bl.a. Apelviken. Tylön-fågelparadis. Alma Petri. Skoltandkliniken i Halmstad. Falkenbergs tullbro. Laholm. Hav och sol i Varberg. Idrottskrönika
Halmstad:Svenska Journalistföreningens Hallandskrets, 1927. 240x170 mm. Hft. 215s. Annonser. ill sv/v Tryck: Tidningen Halland
140:-
011569
Halländsk årsbok 1928. Andra årgången. Bl.a. Galtabäcksskeppet. Brandkåren i Falkenberg och Halmstad. Kvibille kyrka. Falkenbergs gamla kyrka. Lagaholms Slott. Hallandsmanövern
Halmstad:Svenska Journalistföreningens Hallandskrets, 1928. 240x170 mm. Hft. 194s. Annonser. ill sv/v Tryck: Tidningen Halland
140:-
025025
Halmstad Slott - från kungligt danskt lustslott till svenskt residens
Halmstad:Spektra, 1995. 260x200 mm. Clbd. 92s ill sv/v och färg Tryck: Printografen. Skomsl
60:-
024260
Handrulla öfver Kungl. Hallands Regemente år1909 jämte Sammandrag af Regementets historia
Halmstad:1909. 200x130 mm. Hft. 151s Tryck: J.B. Meijels Boktryckeri. Namnt på främre omsl
250:-
025552
Harplinge. En bok om hembygden utgiven av Harplinge Hembygds- och fornminnesförening
Halmstad:1927. 270x190 mm. Hclbd. 351d ill sv/v Tryck: J.B. Meijels Boktryckeri. Tillsk. Främre omsl. medbundet. Bandet något nött
140:-
025346
Karta. 14 Ljungby.Omfattar bl.a. Ljungby, Lidhult, Breared, Torpa, Hamneda, Hinneryd, Weinge, Knäred, Markaryd, Strömsnäs Bruk
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1930. Karta. Skala 1:100 000. Ca 480x600 mm. Uppmätt 1870, 1843, 1864. Allmänna vägar översedda 1930. Uppfodrad på väv. Vikt
120:-
028195
Karta öfver Hallands, Kronobergs och Jönköpings län
Stockholm:Ljus, 200x120 mm. Karta. Karta uppfodrad på väv. Skala 1:500 000. Tryck: Generalstabens Litografiska Anstalt. Omsl. nötta. Kartans storlek ca 300x460 mm. Början av 1900-talet
80:-
033973
Karta över Halmstad med gaturegister och beskrivning samt karta över Tylösand
Halmstad:Karl Larssons Bokhandel, 1946. 230x160 mm. Klammerhäftad. 11, (2)s. Utvikbar karta skala 1:7200. ca 540 x 600 mm
90:-
023059
Klara Johanson. Minnesbilder från Halmstad. Ett urval utgivet av Samfundet Hallands Biblioteks Vänner
Halmstad:1964. 190x120 mm. Hft. 155s ill sv/v Tryck: Meijels Boktryckeri. Några små revor i omsl. Teckningar av Hans Fagerström
60:-
021635
Krönika från Fagereds pastorat 1971. Bl.a. Minnesbilder från den numera nedlagda Falkenbergs järnväg. Broholm. Kvarnar i Källskö och Fagered 1763
220x150 mm. Klammerhft. 83s ill sv/v
70:-
025017
Krönika från Fagereds pastorat 1998. Bl.a. Karl på Österbacken. Kampås. Bilveteraner i Älvsered. Ett amerikabrev och emigranthistoria. Jul i Sten Johanssons affär
Halmstad:1998. 210x150 mm. Klammerhft. 96s ill sv/v Tryck: ADE Tryck
50:-
029907
Kungsbacka. Bygd att bevara. Boken om kulturminnesvården i Kungsbacka kommun 1988. Kungsbacka kommun i samverkan med Hallands länsmuseum
1989. 210x180 mm. Ills.pappband. 201s ill sv/v. Kartor. Tryck: Högsbo Grafiska
70:-
018814
Landet mellan strandäng och mörka skogar. En hallandsantologi. Bl.a. Selma Lagerlöf. Kerstin Ekman. Ulf Lundell. Alf hambe. Albert Olsson. Valter Unefäldt. Ove Allansson
Varberg:Utsikten, 1996. 240x170 mm. Ills.pappbd. 167s ill sv/v och färg Tryck: Kristianstads boktryckeri
90:-
022220
Landshöfdinge-embetets uti Hallands län underdåniga berättelse för åren 1856-1860. Bidrag till Sveriges officiella statistik
1862. 320x250 mm. 20s. Tagen ur band
150:-
034275
Norra skogsbygden. Fjärås
Surte:1992. 210x150 mm. Ills.pappband. 214s ill sv/v Tryck: Minab. " Denna publikation bygger på material framtaget av Studieförbundet Vuxenskolans hembygdscirkel i Allarängen "
80:-
021252
Oskarström. Obygd blev industriort
Hyltebruk:Oskarströms kommun, 1972. 250x180 mm. Linnebd. 116s ill sv/v Tryck: Hyltebruks Tryckeri. Skomsl
70:-
029672
Resolution angående af § 40 mom. 2 och § 42 mom. 2 i bolagsreglorna för Hallands Enskilda Bank.Swensk författnings-Samling 1860 No 40
Stockholm:1860. 200x170 mm. 2s. Skuren. Tagen ur band
40:-
015064
Röster ur ett landskap. Antologi från Hallands Författarsällskap
Uddevalla:1978. 190x210 mm. Clbd. 142s. Tryck: Bohusläningen. Tillsk.
50:-
004908
Svenska Turistföreningens Årsskrift 1976. Halland
Stockholm:1976. 210x160 mm. Pappband. 320s ill sv/v och färg skomsl
50:-
024811
Svensk Botanisk Tidskrift Band 19, häfte 3, 1925. Bl.a. Sterner: Notizen über die Vegetation der Insel Öland. Erdtman: Växtlokaler från Halland och sydvästra Västergötland. Du Rietz: Vegetation der Insel Jungfrun. Södra Ångrmanlands kärlväxter
1925. Tidskrift. s303-430 ill sv/v. Kartor
50:-
017040
Svensk villabebyggelse i ord och bild
Stockholm:Svensk Villabebyggelse, 250x280 mm. Hfrbd. 1114s. Talrika fotografier av hus. Följande ingår: Blekinge. Gotland. Halland. Jönköpings län. Kalmar län. Kristianstads län. Kronobergs län. Malmöhus län. Skaraborgs län. Älvsborgs län. Örebro län. Östergötlands län
800:-
006488
Topografiska och statistiska uppgifter om Halmstads län
Stockholm:P.A. Norstedt & Sönder, 1847. 220x140 mm. Hft. 80s. Ouppskuren. Välbevarat ex
160:-
026547
Träbiten Nr 65. Båtmuseet i Galtabäck. Halländska allmogebåtar
Föreningen Allmoge Båtar, 1989. 210x200 mm. Klammerhäftad. 42s ill sv/v
70:-
002417
Varbergs Museums årsbok 1979. Bl.a. Spegelmakare i Värö. Kistebrev. Blomnamnet " Kung Karls Knappar ". Hallandsgasten Pål Rasmus. Kronstången. Frans Jacob Heilborn. Register 1970-1979
Varberg:Varbergs Museum, 1979. 210x150 mm. Hft. 191s ill sv/v. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri AB, Varberg
50:-
025792
Varbergs Museums Årsbok 1995. Bl.a. Borgen Falkenberg. Varbergs fästning
Varberg:Varbergs Museum, 1995. 220x180 mm. Hft. 184s ill sv/v. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri AB, Varberg
50:-
014559
Vägkarta över Onsala utarbetad av Onsala Renhållningsförening
Mölndal:1970. 270x180 mm. Spiralbunden. 34 kartblad. Väg-och ortsförteckning. Tryck: Offsetgruppen, Mölndal
50:-
018477
Adolsson, Ingun
Lindströms i Lerberg. En gammal släktgård. Särtryck ur Vår Bygd 1981
Varberg:Nordhallands Hembygdsförening, 210x150 mm. Klammerhft. 7s ill sv/v. Karta. tryck: Boktryckeribolaget
40:-
012574
Ahlfvengren, Fr. E
Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer
Lund:Gleerupska Universitetsbokhandeln, 1924. 220x140 mm. Hft. 207s. Färglagd utvikbar karta. Tryck: Schmidts Boktryckeri, Hälsingborg. Ouppskuren. Nött ex
80:-
009468
Albinsson, Gillis
Hallands läns landsting 1962-1986
250x180 mm. Hft. 320s ill sv/v Tryck: Bulls, Halmstad
90:-
021563
Alexanderson, Arv.
Sveriges idrottsfolk del IV. Blekinge - Halland - Småland - Öland
Malmö:Förlaget Sveriges Idrottsfolk, 1947. 270x190 mm. Hfrbd. 912s ill sv/v Tryck: Ragnar Lagerblad, Karlshamn. Bandet nött
250:-
032737
Almqvist, Linus
Falkenbergsbilder+Textkommentarer
Falkenberg:Falkenbergs Kommun, 1990. 270x210 mm. Linneband. 162s+27s Tryck: Hallands Nyheter. Skomsl
160:-
027177
Andersson, Arne
Osteologisk analys. Fornlämning RAÄ 30 och 29. Fyllinge 2:15, Snöstorps sn, Halland
1993. 300x210 mm. Hft. Fig. tabeller
60:-
023810
Andersson, Elis red
Västkusten i dikten. En lyrisk antologi från Bohuslän, Göteborgstrakten och Halland
Stockholm:Albert Bonnier, 1949. 240x160 mm. Clryggbd. 214s ill sv/v. Ills. av Einar Ström
50:-
031573
Andersson, Gert
Fåglar på Getterön. En guide över Reservatet, Gubbanäsan samt Getteröns Naturcentrum
1999. 200x150 mm. Klammerhft. 40s rikt ill. i färgTryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri
40:-
030238
Arbman, Holger
Käringsjön. Studier i Halländsk järnålder. Kungl. Vittehets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar, del 59:1
Stockholm:1945. 240x170 mm. Hft. 179s ill sv/v. Utvikbara planscher. Bidrag även av R. Sandgren och Hj. Ljungh. Ouppskuren
90:-
021277
Aremar, Sven
Staden-Havet-Människorna. Läsebok om Halmstad
Uddevalla:Settern, 1993. 240x160 mm. Ills.pappbd. 279s ill sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla
90:-
024277
Asplund, Per/Olsson, Ove
Naturreservat i Hallands län. Länsstyrelsen i Hallands län
Halmstad:1973. 210x150 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v och färg. Karta. Tryck: Halmstad Boktryckeri
40:-
010834
Backman, Helge
Onsala. En nordhalländsk socken. Utgiven av Onsala Hembygdsgille
1973. 210x150 mm. Ills.clbd.. 452s ill sv/v och färg. tryck. Bohusläningen, Uddevalla. Ngt nötta pärmar
70:-
015782
Bengtsson, Inger
Harrys historia berättad för Inger Bentsson
Falkenberg:Hallands Nyheter, 1994. 220x180 mm. Ills.pappbd. 109s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheters Civiltryckeri. Handlar om Harrys uppväxt och liv i Falkenberg
70:-
003506
Berggren, Erik
I havslandskapet.
Stockholm:Bonniers, 1968. 210x210 mm. Oclbd. 118s. Skomsl.Teckningar Sven Eriksson
50:-
027762
Berggren, Gustaf
Kungl. Hallands regemente ( Västgöta-Dals regemente ) 1624-1924. Minnesskrift utgiven med anledning av regementets 300-åriga tillvaro. På grundval av Majoren m.m. Arvid Noreens "Anteckningar om Kugl. Hallands regemente åren 1625-1910" utarbetad
Halmstad:1924. 250x180 mm. Hft. 91s ill sv/v. Kartor. 1 pl. Tryck: J.B. Meijels. Omsl. ngt solkiga
500:-
034404
Bergstrand, Carl-Martin
Hallands sägner
Göteborg:Gumperts förlag, 220x160 mm. Hclbd. 216s. Båda omsl. medbundna. Fint ex
150:-
000296
Bergstrand, Carl-Martin
Hallands sägner
Göteborg:Gumperts förlag, 220x160 mm. Hft. 216s
90:-
025718
Bexell, S.P
Hallands historia och beskrivning del 1-2. + Supplement. Ny upplaga utgiven av Tidningen Hallands redaktion
Halmstad:1925. 240x160 mm. Hft. 214, 603, LIX, s. Delvis oupskuren
300:-
009467
Bjurling, Oscar
Hallands läns landsting 1938-1962
260x190 mm. Skinband. 205s ill sv/v Tryck: Meijels Bokindutsri, Halmstad. Författarens ex. vilket han fått som gåva av Landstinget. Fint ex
110:-
013150
Bjurling, Oscar
Industri, handel och sjöfart 1645-1800. Särtryck ur Hallands historia II. Från freden i Brömsebro till våra dagar
230x150 mm. Hft. s275-377. Tabeller
80:-
010242
Bjurling, Oscar
Några siffror om Halmstads sjöhandel och sjöfart under förra hälften av 1670-talet. Separattryck ur Föreninen Gamla Halmstads årsbok 1941
1941. 220x150 mm. Hft. s134-152. Tabeller. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad
40:-
007819
Bondesson, Håkan
August Bondesons barndomshem Fågelboet. Ur Varbergs Museums årsbok 1969
210x150 mm. Hft. 32s ill sv/v Tryck: Br. Carlsson, Varberg
40:-
023015
Brogårdh, Thore
Från slott och koja. Bl.a. Hovdala slottsherre berättar. Loshultssmidet. Kassamakaren i Lönsboda. Knäred när seklet var ungt. Gamla brev från Vittsjö. Ljungby
Markaryd:1974. 220x160 mm. Clbd. 143s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri, Hässleholm. Skomsl. medbunda. Förf. namnt
170:-
021724
Brogårdh, Thore
Från slott och koja. Bl.a. Hovdala slottsherre berättar. Loshultssmidet. Kassamakaren i Lönsboda. Knäred när seklet var ungt. Gamla brev från Vittsjö. Ljungby
Markaryd:1974. 220x160 mm. Hft. 143s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri, Hässleholm
130:-
031542
Brogårdh, Thore
Minnen från flydda dagar. Bl.a. Flottning i Lagan. Snällsböke. Berättelser från Vittsjö, Markaryd och Pjätteryd. Hästveda. Gamla bilder från Hässleholm. Ljungby när seklet var ungt. Knäred
Markaryd:1973. 220x160 mm. Hft. 163s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri, Hässleholm
110:-
015899
Böök, Fredrik
Nya historier från Hallandsåsen och Helgeå
Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 250x180 mm. Clryggbd. 225s. Båda omsl. medbundna. Fint ex
90:-
034147
Böök, Fredrik
Nya historier från Hallandsåsen och Helgeå
Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 250x180 mm. Hfrband. 225s. Vackert Hedbergs band. Rikt guldornerad rygg. Främre omsl. medbundet
230:-
025498
Böök, Fredrik
Resa i Sverige, Från Smygehuk till Pajala sommaren 1924
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1928. 190x130 mm. Hfrbd. 242s. 6:e upplagan. Fint band. Marmorerat pärmpapper
60:-
007992
Böök, Fredrik
Vandringar på Hallandsåsen
Lund:Gleerups, 1963. 200x130 mm. Hft. 79s Tryck: Bröderna Ekstrand. Namnt
40:-
030947
Böök, Fredrik
Viktor Lejon I-II
Stockholm:Albert Bonnier, 1953. 200x130 mm. Clryggbd. 212, 177s Ill sv/v. Ingår i serien Fredrik Bööks berättelser. Ill. av Gunnar Lindvall
60:-
005257
Christiansson, Olof
Hallandshistorier
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1946. 220x150 mm. Hft. 231s. Delvis ouppskuren. Nött ex. Teckningar: K.A. Keier
60:-
015809
Dahlström, Lennart
Halländska årstider-strövtåg i naturen
Halmstad:Pennan text o bild, 1998. 260x200 mm. Clbd. 119s ill i färg. Tryck: Trydells tryckeri, Laholm. Skomsl
80:-
020286
Dickson, Walter/Häägg, Gillis
Solaglaning. En bok om havsljus vid en sillakust och över en åadal
Uddevalla:Zindermans förlag, 1964. 240x180 mm. Clbd. 101s ill sv/v Tryck: Bohusläningens. Skomsl. klippt
70:-
000662
Dickson, Walter/Hääg, Gillis
Solglaning. En bok om havsljus vid en sillakust och över en åadal. Tillkommit på grund av Falkenbergs Sparbanks 100-års jubileum 1965.
Falkenberg:1964. 230x180 mm. Clbd. 101s ill sv/v och färg. Tryck: Bohuslänningens AB, Uddevalla. Skomsl. Nött ex
70:-
032090
Dicksson, Walter
Mitt Halland
Stockholm:Liber förlag, 1979. 210x190 mm. Ills.pappband. 177s ills sv/v Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Första utgåvan av boken publicerades 1953
70:-
015898
Dicksson, Walter
Mitt Halland
Stockholm:Wahström & Widstrand, 1953. 220x140 mm. Clryggbd. 202s. ills sv/v Tryck: Rydals Boktryckeri. Främre omslaget medbundet
70:-
016699
Edberg, N.
Gården och släkten. En hembygdsbok för Höks härad
Vetlanda:Allmogeförlaget, 1948. 230x160 mm. Hft. 104s Tryck: Vetlanda Tryckeriet. 2:a uppl. Omsl. något nötta. Fuktrand på bakre omsl.
130:-
031245
Edfeldt, Kristina
Varbergs kyrkogårdar och gravvårdar. Varbergs församling
Varberg:1981. 210x150 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v Tryck: Bröderna Carlsson
70:-
010243
Ejwertz, Axel
Järnbäraland i södra Halland. Särtryck ur Vår Bygd 1951
1951. 260x170 mm. Hft. 38s ill sv/v Tryck: Tidn. Hallands Boktr., Halmstad. Ded
60:-
027181
Ejwertz, Axel
Människor i högstuga. Folket på Ebbaredsgården, särlingar med färg från det gamla bondesamfundets sista tid
Laholm:Södra Hallands Hembygdsförening, 1957. 210x150 mm. Klammerhft. 10s ill sv/v Tryck: Laholms Typografiska
50:-
024282
Eking, Per-Eric
Halland en landskapsguide
Stockholm:Sesam. En aldus handbok., 1971. 190x110 mm. Hft. 92s ill sv/v. Tryck: Alb. Bonnier
40:-
018155
Erixon, Sigurd red
Liv och folkkultur i Breared, Halland. Utgiven i samarbete med Breareds kulturhistoriska förening. Liv och Folkkultur Vol. III
Stockholm:Samfundet för Svensk folklivsforskning, 1951. 250x190 mm. Hft. 192s ill sv/v Tryck: Löjdquists Boktryckeri, Tierp
160:-
024110
Forsell, Carl af
Statistik öfver Sverige grundad på offentliga handlingar. Jemte en karta öfver den nordiska halfön
Stockholm:1836. 200x130 mm. Pappband. xii, 414s. Utvikbar karta. Tryck: Johan Hörberg. 3:e uppl. betydligt tillökt och förbättrad. Bandet något nött. Exlibris
300:-
009134
Gullander, Åke
"Denna blodiga affär" En berättelse om Halmstads Slakteriförening och Hallands Slaktboskapsförening 1899-1961
1966. 210x150 mm. Hft. 218s ill sv/v Tryck: Hallands Nyheter. Något solkigt ex. namnt
60:-
006305
Gullander, Åke
Livet var värt att leva
Halmstad:LT:s förlag, 1963. Hft. 238s ill sv/v. Ouppskuren
50:-
024836
Göransson, Valfrid
Karl August. Hallandsroman
Uddevalla:Settern, 1984. 210x140 mm. Hft. 201s Tryck: Bohusläningen
40:-
008294
Hammarskiöld, P
Hylte Bruks Aktiebolag 1907-1957. Från obygd till bruksbygd. Ett bidrag till Nissa-dalens historia
1958. 240x190 mm. Clbd. 272s ill sv/v. Kartor Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Skomsl
90:-
001139
Hansen, F.
Bronsåldersgraven vid Lugnaro i Hasslövs socken, Halland. Svenska fornminnesplatser. Vägledningar utgivna genom Kungl. Vitt. Hist. och Antikvitets Akademien N:o 5
Stockholm:1928. 180x120 mm. Hft. 22s ill sv/v. Tryck: Elanders Boktryckeri AB, Göteborg. 2:a uppl
60:-
001254
Hobroh, G.
Med folket i arbete och fest. En studie över allmogens arbetsfester med särskild hänsyn till sydsvenska förhållanden
Lund:Gleerupska Universitets-Bokhandeln, 1939. 240x170 mm. Hft. 188s ill sv/v. Tryck: Carl Bloms Boktryckeri. Ouppsk
120:-
027100
Holmér, Folke/Lindegren, Erik/Östlund, Egon
Halmstadgruppen. Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén, Sven Jonsson, Stellan Mörner
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1947. 280x190 mm. Linneband. 206s ill med 167 bilder i sv/v och färg. Tryck: Tryck: Meijels
150:-
029807
Holmgren, Yngve
Industri-Ånglok 1435 mm Skåne, Halland, Småland
Malmö:Yngve Holmgrens Förlag, 1968. 200x150 mm. Klammerhft. 20s ill sv/v Tryck: Repro-Offset
100:-
015830
Hummel, D
Om rullstensbildningar. Bihang till K.Svenska Vet. Akad. Handlingar Band 2. N:o 11. (Om kartbladen Ljungby och Huseby)
Stockholm:1874. 220x150 mm. Hft. 34,(2)s. 2 taflor. ( Utvikbara, färglagda kartor). Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Ouppsk. Orginalomsl. Fint ex
280:-
025024
Hägge, Eric
Boken om Halmstad
Stockholm:Natur och Kultur, 1979. 190x200 mm. Ills.pappband. 257s ill sv/v Tryck: Bröderna Ekstrand, Lund
70:-
007820
Hägge, Eric
Fröet som gav 1000-falt. Berättelsen om mannen, verket och bygden. En biografi över Olander Larsson-skaparen av AB Hallands Frökontor i Getinge
Halmstad:1954. 220x140 mm. Hft. 197s ill sv/v Tryck: Meijels Bokindustri.
60:-
010202
Hägge, Eric
Norre Port Rediviva. En krönika kring den gamla stadsporten i krig och fred, i förnedring och återupprättelse
1981. 220x220 mm. Clbd. 79s ill sv/v och färg. Tryck: Bulls Tryckeri, Halmstad. Upplaga 3000 ex. Skomsl
80:-
033976
Jacobsson, John
August Bondeson tecknad för folket
Falkenberg:Hjalmar Kindvalls Bokhandel, 1915. 190x130 mm. Klammerhäftad. 41s Tryck: Wald. Zachrisson, Göteborg. Tillsk. Liten tejplagning på främre omsl
50:-
024408
Jacobsson, John
Hallands kyrkor i ord och bild
Skara:Eget förlag, 1932. 250x190 mm. Marmorerat pappbd. 103s ill sv/v Tryck: Aktiebolaget Tidning för Skaraborgs Län, Mariestad. Båda omsl. medbundna
90:-
013149
Jedeur-Palmgren, Gunnar
Sjöfarten genom tiderna. Särtryck ur Onsala. En nordhalländsk socken
Uddevalla:210x150 mm. Hft. s137-218 ill sv/v Tryck: Bohusläningen. Tillsk. från förf.
80:-
031049
Jern, Henrik
Vandringar i Varberg. Stadshistoria kring miljöer och människor
Falkenberg:Hallands Nyheter, 1983. 210x150 mm. Hft. 127s ill sv/v
80:-
008048
Johansson, Gösta
Från sorglösa gatan till pressen i Klara. Bland hantverkare, bönder, sjöfolk och journalister
Stockholm:LT:s förlag, 1973. 210x140 mm. Hft. 207s Tryck: Beyronds, Malmö. Handlar om författarens år från uppväxten i Halmstad och som redaktör på Hallands Folkblad, Afton-Tidningen, Örebro-Kuriren och som reporter på Morgon-Tidningen och Stockholms-Tidningen
50:-
008511
Johansson, Werner
"Vi bygga för kommande tider". Nykterhetsorganisationerna i Halmstad och deras möteslokaler 1882-1970
Halmstad:1970. 220x150 mm. Hft. 138s ill sv/v Tryck: Bulls Tryckeri. Tillsk. från författaren
50:-
026942
Josephson, Olle
" Det var ju väldgt rysligt egentligen ". Språket i Varberska folkrörelseminnen. Särtryck ur Varbergs Museum, Årsbok 1992
Varberg:1992. 210x150 mm. Klammerhft. s39-63 ill sv/v
40:-
014616
Jönsson, Joh. E
Några Varbergsminnen samlade och utgifna
Varberg:Cal-förlaget, 1996. 190x130 mm. Ills.pappbd. IX+84s. Porträtt av förf. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri. Faksimilutgåva
90:-
027175
Knutsson, Ivar
Skattagård i våra hjärtan. Utgiven av Veinge Hembygdsförening
1994. 300x210 mm. Klammerhft. 38s ill sv/v Tryck: Veinge Tryckeri
70:-
015779
Larsson, Uno
Folket vid Hasselåsen. By i Halland från dansk epok till nutid
Varberg:Förlaget Utsikten, 1991. 210x140 mm. Ills.pappbd. 321s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Teckningar av Stefan Gustafsson
90:-
008120
Larsson, Uno
Nya hembygder. Vid Kattegatt, Södertälje Kanal och Järnafjärden samt Mellan Vänern och Vättern
Stockholm:LT:s förlag, 1984. 210x130 mm. Ills.clbd.. 281s ill sv/v Tryck: Tryckeri ab norden, Malmö
50:-
009234
Levertin, Alfred
Varbergs Hafskuranstalt. En kortare monografisk skiidring
Varberg:Cal-förlaget, 1990. 200x 140 mm. Hft. 67s ill sv/v. Faksimilutgåva av 1888 års upplaga
50:-
027605
Lindblad, Gustaf
Aktiebolaget A.W. Angel 1839-1939
Halmstad:1939. 230x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Meijels Boktryckeri
70:-
027179
Lindblad, Pär
Jöransfors i Tönnersjö sn. Ett lokalt industriprojekt under frihetstiden
300x210 mm. Hft. 85s ill. Kartor. Tillsk. från förf
80:-
027053
Lindeblad, Åke
Gamla Värö
Väröbacka:Vattenfall, 1988. 210x300 mm. Ills.pappb.. 24s ill med sv/v teckningar. tryck: Risbergs, Uddevalla
50:-
016743
Lindälv, Elof
Ett forntida stenbrott och om sjön Lygnern som trafikled. Särtryck ur Vår Bygd 1978
210x140 mm. Hft. 22s ill sv/v. Tillsk. från författaren
50:-
010888
Lindälv, Elof
Fornfynd och fornminnen i norra Halland. Institutet för Västsvensk Kulturforskning nr 9
Lund:C W K Gleerups Förlag, 1967. 240x160 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Bröderna Karlssons Boktryckeri, Varberg. Tillskrift från författaren till Sigurd Johansson, Kungälv
70:-
010863
Lindälv, Elof
Fornfynd och fornminnen i norra Halland. Institutet för Västsvensk Kulturforskning nr 9
Lund:C W K Gleerups Förlag, 1967. 240x160 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Bröderna Karlssons Boktryckeri, Varberg
70:-
034204
Lindälv, Elof
Två nordhalländsk hembygdsforskare 1854-1984. Patrik Nehard Peterson och Lorents Edvard Jansson. Ur Vår Bygd 1954
Varberg:1984. 240x170 mm. Hft. 67s ill sv/v Tryck: Boktryckeribolaget
60:-
009627
Lindälv, Elof
Vandringsled och forntidsväg i Fjärås. Särtryck ur Vår Bygd 1983
Nordhallands Hembygdsförening, 210x150 mm. Hft. 20s ill sv/v. Kartor. Ded. från författaren
40:-
022125
Ludvig, Nils
497 3/14ä Olsson. Minnen från 1914-1918
Malmö:Gleerups, 1958. 220x140 mm. Clryggbd. 156s ill sv/v Tryck: Nya Litografen. Nött band. Skomsl. medbundna
60:-
008489
Lundborg, Lennart
Lugnarohögen. Svenska fornminnesplatser Nr 5
Stockholm:Kungl. Vitt. Hist. och Antikvitets Akademien, 1974. 180x130 mm. Hft. 24s ill sv/v Tryck: Civiltryckeriet, Halmstad
40:-
027178
Lundborg, Lennart
Undersökningar av bronsåldershögar och bronsåldersgravar i södra Halland. Höks, Tönnersjö och Halmstads härader under åren 1854-1970
Halmstad:Hallands Museum, 1972. 300x210 mm. Hft. 142s ill sv/v. Kartor. Tryck: Civiltryckeriet. Hallands Museums skriftserie nr 2
100:-
027174
Lundqvist, Lars m.fl
Slöinge och borg. Stormansgårdar i öst och väst. Riksantikvarieämbetet. Arkeologiska undersökningar skrifter nr 18
Linköping:1996. 250x210 mm. Hft. 131s ill sv/v. Kartor. Tryck: triva-tryck
80:-
007600
Lundqvist, Margit och Rolf
Halländska strövtåg
Halmstad:Spektra, 1970. 230x150 mm. Clbd. 148s ill sv/v Tryck: Hallandspostens boktryckeri
70:-
007601
Lundqvist, Margit och Rolf
På utflykt och promenad i Halland
Halmstad:Spektra, 1974. 230x150 mm. Clbd. 150s ill sv/v Tryck: Computer Printing
70:-
007599
Lundqvist, Margit och Rolf
Vandringar i Halland
Halmstad:Spektra, 1970. 230x150 mm. Clbd. 134s ill sv/v Tryck: Hallandspostens boktryckeri. Andra tryckningen
70:-
007627
Länsberg, Mats (Josef på Råö)
Greven av Fjäre Hals anakronistisk äventyrsroman
Onsala:Lectus Förlag, 1983. 210x150 mm. Hft. 75s ill sv/v Tryck: Elanders. Namnt. Nr 1207 av 2000 ex
40:-
013161
Löhr, H. F
I Halmstad. Vår- och sommartid. Bilder, minnen och intryck
Halmstad:Eget förlag, 1920. 190x130 mm. Hft. 96s Tryck: Segerlinds Boktr. Ouppskuren. Lyrik
90:-
029704
Mjöbring, Gull
Gården med päronträdet. Berättelse om en gård på den sydhalländska slätten. ( Gårdarna i Mellby)
Uddevalla:Settern, 1987. 220x140 mm. Ills.pappband. 230s. Karta. Tryck: Bohusläningen
60:-
009470
Nilsson, Sven A
Halmstads historia Del I. Den danska tiden
Halmstads stads historiekommité, 1968. 230x170 mm. Clbd. 375s ill sv/v Tryck: Bulls tryckeri. Skomsl. Tillsk. från förf.
120:-
009471
Nilsson, Sven A
Halmstads historia Del III. Tiden 1850-1973
Halmstads nya historiekommité, 1987. 230x170 mm. Clbd. 603s ill sv/v Tryck: Bulls tryckeri. Skomsl
120:-
012424
Nordström, Olof red.
Det moderna Sverige. Götaland syd Skåne, Blekinge, Halland, Småland, Öland, Gotland
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 230x160 mm. Clbd. 256s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Fint ex
100:-
031008
Olsheden, Jan
Halland. Trettiotal och åttiotal. Fotografier av C.G. Rosenberg och Gerry Johansson
Helsingborg:Fyra Förläggare, 1985. 250x220 mm. Ills.pappband. 91s ill sv/v tryck: Trydell, Laholm
70:-
020400
Osbeck, Pehr
Utkast till en beskrifning öfver Laholms prosteri af Pehr Osbeck. Ingår i serien: Svenska Bygder i äldre beskrivningar med anmärkningar och register Utgivna av Jöran Sahlgren. Halland 1
Lund:C.W.K. Gleerup, 1922. 200x140 mm. Hft. 432s ill sv/v. Faksimil.Tryck: Berlingska. Ouppskuren. Fint ex
150:-
011483
Paulson, Joël
Knäred (35km. från Halmstad). dess natur, minnen och folk
Borås:1925. 210x140 mm. Hft. 6s+annons. Ill sv/v Tryck: Östlunds Boktryckeri.
60:-
023209
Person, Bengt-Arne/Jern, Henrik/Petersson, Thorsten
Halland i gamla bilder
Stockholm:LT.s Förlag, 1979. 250x180 mm. Ills.pappbd. 151s ill sv/v Tryck: Gummessons, Falköping. Utgiven i samband med Varbergs Museum och Södra Skogsägarna
60:-
025514
Persson, Bengt-Arne/Petersson, Thorsten
Bygder kring Värö. En krönika genom fem tusen år. Från stenåldersindustri till storindustri. Utgiven av Södra Sveriges Skogsägares Förbund i samband med Värö Bruks invigningden 17 oktober 1972
Varberg:1972. 220x300 mm. Hft. ca 50s ill sv/v. Karta. Tryck: Bröderna Carlssons Boktryckeri. Tillsk. Teckningar av Åke Ivarsson
70:-
024153
Redin, Lars
Falkenberg. Riksantikvarieämbetet och Statens Historiska Museer Rapport. Medeltidsstaden 43
1983. 290x210 mm. Hft. 41s. Utvikbara kartor Tryck: Göteborgs stads servicekontor
80:-
002524
Reimertz, Nils
Guide. Kungsbacka-Norra Halland. Det nya Kungsbacka.
Kungsbacka:1973. 200x140 mm. Hft. 38s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri.
40:-
002528
Reimertz, Nils
Minnesbok 1975 Del V. Kungsbacka och norra Halland.
Kungsbacka:1975. 200x140 mm. Hft. 39s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri.
50:-
002526
Reimertz, Nils
Särtryck av artiklar i ortspressen om Kungsbacka och norra Halland. Del II.
Kungsbacka:1972. 200x140 mm. Hft. 54s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri.
50:-
002527
Reimertz, Nils
Särtryck av artiklar i ortspressen om Kungsbacka och norra Halland. Del IV.
Kungsbacka:1974. 200x140 mm. Hft. 46s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri.
50:-
024577
Reimertz, Nils
Särtryck av artiklar i otspressen om Kungsbacka och norra Halland
Kungsbacka:200x140 mm. Hft. 59s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri.
50:-
002525
Reimertz, Nils
Särtryck av artiklar i otspressen om Kungsbacka och norra Halland tillägnad Prinsessan Victoria om lycka av Kungsbacka och norra Halland.
Kungsbacka:200x140 mm. Hft. 44s ill sv/v. Tryck: Kungsbacka Tryckeri.
50:-
028939
Reinius, Gustaf/Eneborg, Helmer red
Sveriges hamnkalender 1 Skåne och Södra Halland. Hamnar och lastageplatser. Inre vattenvägar. Kommunikationer
Stockholm:Thule, 1932. 240x180 mm. Clryggbd. 98, 52s. Kartor. Hamnplaner. Annonser. Fint ex
250:-
014510
Roosval, Albin red
Sveriges städer nu och fordom. Skildringar i ord och bilder. Blekinge, Kristianstads, Malmöhus och Hallands län
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1918. 330x250 mm. Hfrbd. 64+256+62s ill sv/v Tryck: Iduns tryckeri
350:-
022476
Roosvall, Albin red
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny följd. Halland häfte 21. Halmstads slott. Fröllinge
Stockholm:E. Lundqvists Bokförlag, 1921. 330x260 mm. Hft. 32s ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström
100:-
008872
Roosvall, Albin red
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny följd. Västergötland. Halland. Västmanland
Stockholm:E. Lundqvists Bokförlag, 1923. 320x250 mm. Blått hfrbd. 204+48+66s rikt ill med sv/v fotografier. Tryck: Bröderna Lagerström. Övre guldsnitt. Hörnen något nötta. Innehåller: Blombacka. Blomberg. Borrud. Börstorp. Främmestad. Hallansberg. Hellekis. Hönsäter. Marieholm. Råbäck. Stora Ek. Storeberg. Sväneby. Såtenäs. Säby. Fröllinge. Halmstads slott. Hjuleberg. Susegården. Gäddeholm. Jäders bruk. Kohlswa. Målhammar. Wirsbo.
500:-
 
åter till toppen