Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Historia

   
Uppdaterad: 2009-03-31
Förkortningar...
ID Bok Pris
001020
Grönbech, Vilhelm
Nordiska myter.
Stockholm:Natur och Kultur., 1977. 210x140 mm. Hft. 153s. ill sv/v. Tryck: Bröderna Ekstrands Tryckeri AB, Lund
50:-
011696
Gullstrand, Ragnar
Bidrag till den svenska sockensjälvstyrelsens historia under 1600-talet
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1923. 230x140 mm. Hft. 156s Akademisk Avhandling. Ded.
90:-
016279
Gurevitj, Aron
Den svårfångade individen. Självsyn hos fornnordiska hjältar och medeltidens lärda i Europa
Stockholm:Ordfront, 1997. 220x150 mm. Pappband. 281s Tryck: Smegraf, Smedjebacken. Skomsl
50:-
022849
Hadenius, Stig
Gustaf V. En biografi
Lund:Historisk Media, 2005. 230x150 mm. Pappband. 314s ill sv/v
80:-
023892
Hagberg, Knut
Från Stensbrohult till Svensksund. Bilder från svenskt 1700-tal. Fyra krönikerspel
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1942. 220x150 mm. Hft. 206s Tryck: Åhlén & Åkerlund. Ouppskuren
80:-
028052
Hagerman, Maja
Spåren av kungens män. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid
Stockholm:Rabén, 1997. 220x150 mm. Clbd. 435s ill sv/v . 4:e uppl. Skomsl
60:-
004938
Hallberg, Sigurd utg
Från Sveriges storhetstid. Franske Legationssekreteraren Charles Ogiers dagbok under ambassaden i Sverige 1634-1635. Från latinet med inledning och noter
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1914. 250x170 mm. Clbd. 141s fint ex
70:-
016603
Hall, B. Rud
Vid Gustaf II Adolfs Bår. Ur samtida minnestal II. Sveriges Kristliga Studentrörelses Skriftserie 17
Uppsala:L. Norblads bokhandel, 1911. 200x130 mm. Hft. 38s Tryck: Appelbergs Boktryckeri. Ouppskuren
60:-
016287
Hallendorf, Carl
Från Karl XV:s dagar. Personer och händelser
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1924. 220x150 mm. Clryggbd. 288s ill sv/v. Främre omsl. medbundet
70:-
024621
Hallendorff, C
Bidrag till det Stora Nordiska Krigets förhistoria. Akademisk afhandling
Uppsala:Almqvist & Wiksell, 1897. 220x140 mm. Clryggbd. 173s. Tillsk från författaren
150:-
016286
Hamilton, Hugo
Dagböcker 1917-1919 utgivna av Gunnar Gerdner
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1956. 220x150 mm. Hft. 552s
70:-
016288
Hansson, Hans
Kung Gösta. Historiskt-Romantiska skildringar grån Gustaf Wasas tid
Stockholm:Skandias Bokförlag, 1894. 250x180 mm. Dek.blindpressat clbd. 716s ill sv/v. Tryck: Stockholms Affischtryckeri. Bandet nött och trasigt
50:-
017787
Harrison, Dick
Karl Knutsson. En biografi.
Lund:Historisk Media, 2002. 230x160 mm. Pappband. 483s, ills sv/v.
60:-
016289
Hasselgren, A
Oscar II. En lefnadsteckning
Stockholm:Fröléen & Comp., 1908. 250x170 mm. 624s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Grönt hfrbd med 5 upphöjda bind. Ryggen blekt
70:-
004838
Hasselrot, Pehr
Forntida signaler. Med människorna kring hällbilderna
Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1994. 230x215 mm. Ills.pappbd.. 176s ill sv/v och färg. Tryck: Centraltryckeriet, Borås
90:-
004837
Hasselrot, Pehr
Hällbilder. Hotade fornminnen
Stockholm:LiberFörlag, 1984. 205x190 mm. Ills.pappbd.. 168s ills sv/v. Tryck: Bohusläningens Boktryckeri, Uddevalla
90:-
003546
Helmfrid, Björn
Konung Albrekts "Privilegiebrev" för Norrköping
Norrköping:Föreningen Gamla Norrköping, 1983. 210x150 mm. Hft. 15s ill sv/v och färg. Tryck: Johanson & Eklundh. Ingår i serien: Publikationsserie berörande Norrköpings och Norrköpingstraktens kulturhistoria N:o 16.
40:-
023087
Henel, Andreas Jochim von
Det Anno 1729 Florerande Swerige med inledning av Axel Norberg och personregister
Göteborg:Sveriges Säktforskarförbund, 1993. 210x170 mm. Ills.pappbd. xv, (12), 438s. Tryck: Graphic Systems. Facsimilupplaga 1993
90:-
017041
Henrikson,Alf
Svensk historia I-II
Ill.Teckningar Björn Berg. Bonniers:1984. 210x140 mm. Clbd. 1060s ill sv/v. Skomsl
70:-
004942
Henrikson,Alf
Svensk historia I-II
Ill.Teckningar Björn Berg. Bonniers:1966. 210x140 mm. Hfrbd. 1060s ill sv/v. Skomsl. Fina ex
60:-
017043
Henrikson, Alf
Antikens historier I-II
Stockholm:Bonnier, 1961. 220x140 mm. Hfrbd. 319+430s ill sv/v. Skyddskasett. Övre guldsnitt
150:-
017042
Henrikson, Alf
Antikens historier I-II
Stockholm:Bonnier, 1975. 220x140 mm. Clbd. 319+430s ill sv/v. Skomsl
90:-
009543
Henriksson, Alf
Ekot av ett skott. Öden kring 1792
Höganäs:Bra Bok, 1986. 220x140 mm. Clbd. 273s ill sv/v. Skomsl
60:-
022435
Henriksson, Alf
Eriksgata. 1950 och 1985
Stockholm:Bonnier, 1986. 270x190 mm. Pappband. 265s ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Skomsl
70:-
028020
Herlitz, Nils
Robert Petres och C.M. Posses dagböcker 1702-1709
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1921. 240x170 mm. Hft. 332s Tryck: P.Palmquist. Del 1 av Karolinska krigares dagböcker. Uppl. 500st. Ryggen nött
150:-
017794
Herrmanns, Ralph
Carl Gustaf von Rosen
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1976. 200x120 mm. Pappband. 263s, ills sv/v, skomsl
70:-
016275
Hertig de la Force
Mademoiselle och greve de Lauzun. En kärlekshistoria mellan Frankrikes bästa parti och dess störste Don Juan vid Ludvig XIV:s hov
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1928. 210x140 mm. Hft. 248s Tryck: Tidningen för Skaraborgs län, Mariestad
60:-
023121
Heyman, Viveka
Christina
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1959. 240x170 mm. Hft. 290s ill sv/v Tryck: Åhlén & Åkerlund
50:-
017033
Hildebrand, Karl
Gustaf V som människa och regent I-II
Stockholm:Svensk Litteratur, 1945. 300x210 mm. Hfrbd. 1945-48. 604+625s ill sv/v Tryck: Landby & Lundgrens Boktryckeri. Banden något nötta. Del I; 1858-1911. Band II; 1912-1948
140:-
024602
Hildebrand, Sune
Karl XI:s almanacksanteckningar. Från originalen ånyo utgivna
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1918. 200x130 mm. Hft. 423s
120:-
017583
Hjelmérus, Alfred
Ur Samuel Hjelmérs dagbok. En kunglig trolofningshistoria från förra seklet.(Förf. deltog i förhandlingarna rörande Gustaf IV Adolfs trolofning med prinsessan Lovisa Charlotta af Mecklenburg-Schwerin)
Wexiö:1891. 190x120 mm. Klammerhft. 52s Tryck: Smålands-Postens Boktryckeri. Tillsk. från utgifaren till Baron C. Kurck. Nr 28 av ?. Författaren föddes 1758 i Urshults prestgård i Småland. Troligtvis ovanlig
190:-
025039
Hjärne, Harald
Karl XII. Omstörtningen i östeuropa 1697-1703
Stockholm:Ljus Förlag, 1902. 220x150 mm. Dek. clbd. 219s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet
60:-
016283
Hogarth, Paul/Salomon, Jean-Jaques
Förhistorien, människan före skrivkonsten
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1965. 160x110 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg. Ingår i Visuell-serien
40:-
016434
Holm, Nils F
Oscar II. Mina memoarer I. Med företal och kommentarer utgivna
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1960. 220x150 mm. Hft. 396s ill sv/v. Skomsl
60:-
020931
Hornborg, Eirik
Kampen om Östersjön till slutet av segelfartygens tidevarv
Stockholm:Albert Bonnier, 1945. 240x170 mm. Clryggbd. xi, 443s ill sv/v. Utvikbar karta
70:-
020875
Hornborg, Eirik
Sveriges sjöförsvar från äldsta tider till våra dagar. Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 6
Stockholm:Gebers, 1944. 200x130 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Ingår i serien: Det levande förflutna. Biblioteksstämpel
40:-
016284
Huizinga, Johan
Erasmus and the age of reformation, with a selection from the letters of Erasmus
New York:Harper & Row, 1957. 200x140 mm. Hft. 266s ill sv/v
80:-
016444
Huizinga, Johan
Ur medeltidens höst. Studier över 1300- och 1400-talens levnadsstil och tankeformer i Frankrike och Nederländerna
Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1927. 210x140 mm. Clbd. 432s ill sv/v Tryck: Edvard Rydahls Boktryckeri. Originaltitel: Herfsttij der middeleeuwen. Främre omsl. medbundet
80:-
016445
Hydén, Nils
På unge kungens tid. Berättelse från Gustav II Adolfs dagar
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1935. 200x130 mm. Hft. 186s. Svenska Journalens Premiebok
50:-
026936
Hügel, Clemens Wenzel von
Spanien och dess sista revolutioner af en utlänning, som i många år vistats i detta land. Öfversättning i sammandrag
Stockholm:1822. 180x110 mm. (2), vi, 7- 206s. Tryck: Ecksteinska Boktryckeriet. Samtida hfrbd. med rikt guldornerad rygg och orange pärmtiteletikett. Namnt.
350:-
016282
Håstad, Elis
Sveriges historia under 1900-talet
Stockholm:Bonnier, 1959. Pocket. 167s ill sv/v. 2:a uppl. Namnt
40:-
028467
Iliffe, John
Afrika. Historien om en kontinent
Lund:Historisk Media, 1997. 240x160 mm. Clbd. 428s Tryck: ScandBook, Falun. Skomsl
90:-
016447
Ingeman, Bernhard Severin
Valdemar Seier. Historisk roman
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1913. 200x140 mm. Ills.clbd. 554s. Biblioteksex. med stämplar. Nött band
50:-
016443
Jacoby, Erich H
Människan och jorden
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1971. 200x140 mm. Hft. 338s
70:-
011307
Jerstedt, Sven
På statarnas tid
Stockholm:Bonnier, 1975. 210x190 mm. Pappband. 142s ill sv/v. Skomsl
60:-
016435
Jessup, Ronald
The wonderful world of archaeology
London:Macdonald, 1968. 270x190 mm. Clbd. 96s ill sv/v och färg. Skomsl. med revor
50:-
022851
Johansson, Stig
Slottsbyggarna
Stockholm:Byggförlaget, 1995. 250x160 mm. Pappband. 224s ill sv/v tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Skomsl
80:-
024598
Jägerskiöld, Stig
Sverige och Europa 1716-1718. Studier i Karl XII:s och Görtz´utrikespolitik. Akademisk avhandling
Ekenäs:1937. 260x170 mm. Hft. 488s. Tryck: Ekenäs Tryckeri. Distribution: Lundequistiska Bokhanden, Uppsala. Omsl. nötta
130:-
016440
Jägerstad, Hans
Sveriges historia i årtal. Koncentrerad historisk uppslagsbok
Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 176s. Bra ex
40:-
018363
Karl XIV Johan, kung av Sverige och Norge, 1763-1844
Samling af bref, ordres, proklamationer och bulletiner / utfärdade af H.K.H. Kronprinsen af Sverige, högste befälhafvare öfver den försenade norra tyska armén, åren 1813 och 1814
Stockholm:Ecksteinska Tryckeriet, 1841. 210x130 mm. Hft. 616s. Utan omsl. Sprucken rygg. namnt
450:-
007282
Kayser, Hans
Arkeologi. En historisk översikt
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1970. 200x130 mm. Ills.pappbd. 205s ill sv/v. Tyska orginaltiteln: Kleine Geschichte der Archäologie. Namnt
60:-
016627
Keller, Werner
Denn sie entzündeten das Licht. Geschichte der Etrusker-die Lösung eines Rätsels
München:Droemer Knaur, 1970. 220x140 mm. Clbd. 415s ill sv/v. Kartor. Skomsl
90:-
016643
Kilbom, Karl
Vallonerna. Valloninvandringen stormaktsväldet och den svenska järnhanteringen
Stockholm:Tidens Förlag, 1958. 240x160 mm. Clbd. 500s ill sv/v. Kartor Tryck: Tiden-Barnängen
400:-
001536
Kirby, David
Östersjöländernas historia 1492-1772.
Stockholm:Atlantis AB, 1994. 220x160 mm. Pappband. 499s Tryck: Bohusläningens Boktryckeri AB, Uddevalla. Skomsl. Orginaltitel: Nothern Europe in the Early Modern Period: Vol. One: The Baltic World 1492-1772. (1990)
80:-
023205
Kjellberg, Carl M
K. Sverker den gamle. Hans mord och traditionerna om gärningsmannen. Kritiska studier till Östergötlands historia I
Linköping:1923. 220x150 mm. Klammerhft. 16s Tryck: Östgötens Boktryckeri. Svag fuktfläck
60:-
017053
Klein, Ernst
Bilder ur Sveriges historia, Svensk kultur från urtid till nutid
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1931. 300x220 mm. Linneryggband. 448s. Rikt ill sv/v
60:-
007406
Kleingardt, Birgitta
Wasa
1983. 210x150 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: Risbergs Tryckeri, Uddevalla.
30:-
028077
Klinckowström, R.M
Riksrådet och fälmarskalken m.m. Grefve Fredrik Axel von Fersens historiska skrifter. I-VIII
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 210x140 mm. 1867-1872. (8), xxxvii, 185+(8), vi, 327+(16), iv, 496+(12), 437+(12), 330, (1 blank ), (6), 173, (8), 190+xxiv, 304s. 6 hfrbd. Något nötta. Från Odensviholm med exlibris Fleetwood
1100:-
017649
Klintberg, Bengt af. red.
Tro, sanning, sägen. Tre bidrag till en folkloristisk metodik i urval och med inledning av Bengt af Klintberg
Stockholm:Bokförlaget Pan Norstedts, 1973. 180x110 mm. Pocket. 148s,
40:-
016437
Kühn, Herbert
Erwachen und Aufstieg der Menschheit
Frankfurt:Fischer, 1966. 180x110 mm. Hft. 392s ill sv/v
50:-
016436
Kühn, Herbert
Erwachen und Aufstieg der Menschheit
Frankfurt:Fischer, 1966. 180x110 mm. Hft. 392s ill sv/v
50:-
016439
Kähr, Astrid
Calmare Nyckel. Roman
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1945. 200x130 mm. Hft. 237s. Tryck: Katalog och Tidskriftstryck. 1:a-55:e tusendet. Brev från förlaget till deltagarna i Svenska Byggnads- och träarbetareförbundets 7:e kongress medföljer
50:-
016438
Kähr, Astrid
Calmare Nyckel. Roman
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1945. 200x130 mm. Hft. 237s. Tryck: Katalog och Tidskriftstryck. 1:a-55:e tusendet. Brev från förlaget till deltagarna i Svenska Byggnads- och träarbetareförbundets 7:e kongress medföljer
70:-
016419
Lagercrantz, Bo/Rehnberg, Mats
Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1954. 270x210 mm. Clryggbd. 157s ill sv/v
50:-
016420
Lagercrantz, Bo/Rehnberg, Mats
Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1954. 270x210 mm. Hft. 157s ill sv/v. Exlibris. Namnt. Nötta omsl
70:-
019324
Lang, Jochen von
Förhören med Eichmann. Utskrifter från den Israeliska polisens bandupptagningar
Stockholm:Tiden, 1983. 210x140 mm. Hft. 300s Tryck: Fälth, Värnamo. Originaltitel: Das Eichmannprotokoll (1982)
90:-
022846
Larsson, Lars-Olof
Kalmarunionens tid. Från drottning Margareta till Kristian II
Stockholm:Prisma, 2003. 210x150 mm. Ills.pappbd. 496s ill sv/v och färg. Kartor.Tryck: ScandBook, Falun. 2:a uppl. (1:a uppl. 1997)
80:-
016304
le Roy Ladure, Emmanuell
Montaillou. En fransk by 1294-1324.
Stockholm:Månpocket, 1982. Pocket. 511s. Kartor. Originaltitel:Montaillou, village occitan de 1294 á 1324. Tillsk.
40:-
018090
Liljegren, Joh.E
Run-lära
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1832. 190x120 mm. (8), 220s. 9pl (alla). Frontespis: Run-Tafla av Bureus-Öfvertryckt på sten från dess 200-åriga kopparplåt. Brunt hfrbd. Fint ex
550:-
018176
Lindahl, Göran
Magnus Gabriel de la Gardie. Hans gods och hans folk
Uppsala:Sveriges Arkitekturmuseum, 1968. 200x190 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Söderström & Finn. Inlagan lös från främre falsen
70:-
021372
Lindblom, Andreas
På Birgittas vägar
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1962. 210x120 mm. Pappband. 122s ill sv/v. Skomsl
40:-
016430
Lindbom, Tage
Efter Atlantis
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1951. 210x140 mm. Clryggbd. 275s. Trasigt skomsl. Bibliotekssstämpel
50:-
027107
Lindenbaum, Arne
Okrönta härskarinnor på Stockholms slott. Från Karin Månsdotter till Ellen Hartman
Stockholm:C.E. Fritze, 1952. 220x160 mm. Hft. 248s ill sv/v Tryck: Zetterlund & Thelander
70:-
016271
Lindgren, Gustaf red
En bok om prins Eugen av tjugotvå författare
Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1948. 230x150 mm. Clryggbd. 237s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Skomsl. medbundna. Exlibris Brunnander
60:-
016272
Lindgren, Gustaf red
En bok om prins Eugen av tjugotvå författare
Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1948. 230x150 mm. 237s ill sv/v. Hfrbd med 3 upphöjda bind.Tryck: Victor Petterson. Skomsl. medbundna. Namnt
80:-
016790
Lindorm, Erik
Carl XIV Johan-Carl XV och deras tid 1810-1872. En bokfilm
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1979. 300x230 mm. Clbd. 480s rikt ill sv/v. Skomsl
80:-
017811
Lindorm, Erik
Carl XVI Gustaf och hans tid. Bokfilmen om 1973
Stockholm:Svensk Bokfilm AB, 1974. 300x220 mm. Clbd. 272 s rikt ill sv/v.
70:-
016421
Lindorm, Erik
Ett folk på marsch 1872-1914. En bokfilm
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1958. 290x210 mm. Clbd. 320s rikt ill. i sv/v
70:-
017052
Lindorm, Erik
Ny svensk historia. Gustaf V och hans tid I-II
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1943. 300x230 mm. Hfrbd. 1938-43. 512+480s ill sv/v. Band 1; 1907-1918, 4:e uppl. Band 2;1919-1927
90:-
016409
Lindorm, Per-Erik
Ett folk på marsch 1960-1977. En bokfilm
Stockholm:Bonnier, 1978. 250x180 mm. Clbd. 256s ill sv/v. Skomsl
50:-
016410
Lindqvist, Herman
En vandring genom Den Svenska Historien
Stockholm:Nordiska Museet/Wiken, 1993. 220x180 mm. Ills.pappbd. 87s ill sv/v och färg
40:-
016433
Lindqvist, Sven
Jord och makt i Sydamerika. Del 1
Stockholm:Bonnier, 1973. 220x140 mm. Clbd. 240s ill sv/v. Skomsl. Namnt
70:-
018071
Loccenius, Johannes
Sveciae regni leges provinciales, prout quondam, a ... domino Carolo IX. confirmatae, & anno 1608. publicatae sunt / a Johanne Loccenio in latinam linguam traductae, & brevibus notis illustratae
1672. 290x190 mm. Holmiae, 1672 : (typis Nicolai Wankijf). (13) 2-202; (4) 1-168; (2) 3-66 s. Samtida helpergamentband på träpärmar. Träsnitt: kungl. krona. Nytt titelblad: Sveciae regni leges civiles aut civitatum, secundum ... domini Gustavi Adolphi, ... mandatum publicatae & typis excusae a. 1618. A Johanne Loccenio in latinam linguam traductae, & brevibus notis illustratae.. Accedunt regulae juris sveogothici, .... Kopparstick före titelblad. Fuktfläckar på dom första och sista 15s. Främre inre falsen släpp ca 170 mm
1800:-
016619
Lofterud, Curt/Mörck, Peter
Vi upplever den medeltida staden. Elevhäfte
Stockholm:Norstedts Skolavdelning, 1971. 210x150 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: Brogenhardt, Lidingö
40:-
017029
Lorentz, Yngve red (Aspelin, Gunnar)
Vår egen tids historia VI. Tankelinjer och trosformer. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1937. 260x170 mm. Hfrbd. 608s ill sv/v
80:-
017027
Lorentz, Yngve red (Essén, Rütger)
Vår egen tids historia IV. Illusionernas årtionde. Den politiska världsutvecklingen 1917-1930
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1940. 260x170 mm. Hfrbd. 888s ill sv/v. Övre falsen något skadad
80:-
017025
Lorentz, Yngve red (Herbert Tingsten)
Vår egen tids historia I. Demokratiens seger och kris. Den författningspolitiska utvecklingen 1880-1930
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1933. 260x170 mm. Hfrbd. 703s ill sv/v
80:-
017028
Lorentz, Yngve red (Silverstolpe, G Westin)
Vår egen tids historia V. Välstånd och fattigdom. Den ekonomiska och sociala omdaningen 1880-1930
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1938. 260x170 mm. Hfrbd. 665s ill sv/v
80:-
017026
Lorentz, Yngve red (Svanström, Ragnar/Enander, Bo)
Vår egen tids historia II. Kampen om freden och kolonierna. Imperialistiska strömningar under 1800-talets senare del
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1934. 260x170 mm. Hfrbd. 734s ill sv/v
80:-
011303
Lorenzen, Vilh
Nordisk kultur XXIII. Kyrkliga byggnader. Deras inredning och skrud
Stockholm:Albert Bonnier, 1933. 260x170 mm. Hfrbd. 341s ill sv/v Tryck: Universitetsbogtrykkeriet, Köpenhamn. Skomsl. medbundna
110:-
016412
Lundberg, Carl
Slafveriet i forntiden. Svenska Humanistiska Förbundets skrifter XXIII
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1915. 230x140 mm. Hft. 131s. Omslagen något naggade
120:-
016413
Lundbye, Vagn
Vargens tid. Roman i tre delar
Stockholm:Atlantis, 1988. 220x140 mm. Clbd. 143s. Skomsl
50:-
016415
Lundebeck, Anders
Gustaf V som ung
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1952. 220x150 mm. Hft. 316s ill sv/v. Utvikbar stamtavla
70:-
016414
Lundebeck, Anders
Gustaf V som ung
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1952. 220x150 mm. Clryggbd. 316s ill sv/v. Utvikbar stamtavla
50:-
016416
Lundebeck, Anders
Joséphine av Sverige-Norge Gustaf V:s farmor
Stockholm:Lindqvist, 1957. 210x140 mm. Clryggbd. 332s. Bandet med med sprickor i falsarna
60:-
019734
Lundebeck, Anders
Krönt och okrönt på Stockholms slott
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1955. 220x150 mm. Hft. 374s ill sv/v Tryck: Rydals Boktryckeri. Ouppsk
90:-
016402
Lund, Erik/Pihl, Mogens/Slök, Johannes
Europas idéhistoria
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1982. Pocket. 312s Originaltitel: De europeiska ideers historie (1962)
50:-
017652
Lundh, Gunnar
Julotta. Textsättning Anders Frostenson
Stockholm:LT:s förlag, 1955. 260x200 mm. Clryggbd. Foto sv/v,
50:-
016403
Lytton, Lord
The Last Days of Pompeii
London:Dutton Dent, 1964. Pocket. 410s. An Everyman Paperback. Något nött
50:-
016418
Löfgren, Svante
Parisreporter
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1962. 220x140 mm. Clryggbd. 238s ill sv/v. Namnt
50:-
016417
Löfstedt, Einar
Romare
Stockholm:Norstedt, 1956. 210x140 mm. Clryggbd. 192s ill sv/v. Främre omsl. medbundet. Något solkiga skomsl
60:-
004937
Magalotti, Lorenzo
Sverige under år 1674. Från italienskan med 23 samtida bilder utgifven af Carl Magnus Stenbock
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1912. 240x170 mm. Clbd. VIII+134s ill sv/v. fint ex
90:-
027127
Magnus, Olaus
Historia om de nordiska folken. Nu för första gången i svensk öfversättning utgifven genom Michaelisgillet. 1-5
Stockholm:Michaelisgillet, 300x210 mm. Röda clbd. 1909-1951. (6),v, (blank), ii, 264,+ (1); (6), ii, (blankt blad), 280, (1); (6), ii, 228, (1), (3 blanka), 4; (6), iii, (blank), 330, (1); XII, 705, (1) s. ill sv/v. Titelbladen tryckta i rött och svart. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala
1500:-
022978
Malmström, Oscar
Magnus Stenbock i fångenskapen
Stockholm:Nordin & Josephson, 1901. 220x150 mm. Clbd. 83s Tryck: E. Malmströms Boktryckeri, Lund. Båda omsl. medbundna
110:-
016398
Marimont, Hella
De guldsmidda nomaderna. Bilder ur diplomatins historia och vardag
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1973. 210x140 mm. Clbd. 169s. Orginaltitel: Nomaden in Frack (1972). Skomsl
50:-
022799
Massie, Robert K
Peter den store. Hans liv och värld
Stockholm:Bonniers, 1986. 240x170 mm. Clbd. 889s ill sv/v och färg. Kartor. Namnt. Skomsl. med revor. Originaltitel: Peter the Great, His Life and World (1980)
90:-
020691
Matz, Edvard
Carl Michael Bellman. Nymfer och friskt kalas
Stockholm:Historisk Media, 2004. 220x150 mm. Pappband. 198s ill sv/v
70:-
016401
Miller, Wright
Ryssarna som människor
Stockholm:Prisma, 1962. Pocket. 213s ill sv/v Originaltitel: Russians as people (1960)
40:-
022820
Milton, Giles
Muskotkriget. Striden om de ostindiska kryddöarna
Lund:Historisk Media, 2003. Pocket. 302s ill sv/v. Originaltitel: Nathaniel´s Nutmeg (1999)
40:-
002090
Mitford, Nancy
Solkonungen. Ludvig XIV och Versailles
Stockholm:Bonniers, 1966. 260x190 mm. Skinnryggband. 251s ill sv och färg.Tryck: Amilcare Pizzi S.p.A., Milano. Italien. Orginaltitel:The Sun King Louis XIV at Versailles
90:-
016400
Moberg, Carl-Axel
Innan Sverige blev Sverige
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1968. Pocket. 131s ill sv/v. 2:a uppl.
40:-
010982
Moberg, Vilhelm
Min Svenska historia berättad för folket. Första delen: Från Engelbbrekt till och med Dacke
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1971. 190x130 mm. Clbd. 389s. Skomsl. Fint ex
50:-
010981
Moberg, Vilhelm
Min Svenska historia berättad för folket. Första delen: Från Oden till Engelbrekt
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1970. 190x130 mm. Clbd. 313s. 62:a-103:e tusendet. Skomsl. Fint ex
50:-
018575
Montelius, Oscar
Statens Historiska Museum. Kort beskrifning till vägledning för de besökande. på uppdrag af Kongl. Vitterhets Historie och Antiqvitets Akademien utarbetad
Stockholm:1872. 190x130 mm. Skinnryggband. 112s, sv/v pl. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. nött rygg.
80:-
005457
Montelius, Oscar
Statens Historiska Museum. Kort beskrifning till vägledning för de besökande. på uppdrag af Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien utarbetad
Stockholm:1912. 230x150 mm. Hft. 82s+XVI sv/v pl. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri.10:e uppl. Bibl.stämpel
30:-
024609
Munthe, Arnold
Gustaf von Psilander. Svenska sjöhjältar I
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1899. 250x170 mm. Hft. 62s ill sv/v. Namnt
90:-
024608
Munthe, Arnold
Jakob Bagge. Svenska sjöhjältar II
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1899. 250x170 mm. Hft. 78s ill sv/v. Namnt
60:-
025220
Munthe, Arnold
Jakob Bagge. Svenska sjöhjältar II
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1922. 260x170 mm. Hft. 82s ill sv/v. 2:a uppl. Ouppskuren
60:-
024607
Munthe, Arnold
Klas Kristersson Horn. Svenska sjöhjältar IV
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1902. 250x170 mm. Hft. 126s ill sv/v
60:-
024610
Munthe, Arnold
Nils Ehrensköld. Svenska sjöhjältar III
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1900. 250x170 mm. Hft. 158s ill sv/v. Namnt
150:-
023373
Månsson, Fabian
Gustaf Vasa och Nils Dacke. Del 1. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herrgårdens födelse
Stockholm:Tiden, 1928. 190x130 mm. Clbd. 380s. Skomsl. medbundna. Vol 1 av 3. Exlibris Lars Lundberg
50:-
023375
Månsson, Fabian
Gustaf Vasa och Nils Dacke. Del 2. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herrgårdens födelse
Stockholm:Tiden, 1930. 190x130 mm. Clryggbd. 397s. Vol 2 av 3. Exlibris Exlibris Lars Lundberg. Främre skomsl. medbundet
50:-
023376
Månsson, Fabian
Gustaf Vasa och Nils Dacke. Del 3. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herrgårdens födelse
Stockholm:Tiden, 1948. 190x130 mm. Clryggbd. 384s. Vol 3 av 3. Exlibris Exlibris Lars Lundberg. Främre skomsl. medbundet
50:-
016426
Naipul, V.S
Bland de rättrogna. En islamisk resa
Stockholm:W & W, 1982. 210x140 mm. Clbd. 531s. Nött skomsl. Originaltitel: Among the Believers (1981)
50:-
002256
Nordberg, Michael
Den dynamiska medeltiden.
Stockholm:Tidens Förlag, 1993. 210x150 mm. Pappband. 420s ill färg och sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. 2:a upplagan. (1:a uppl 1984) Skomsl
50:-
002257
Nordberg, Michael
I kung Magnus tid. Norden under Magnus Eriksson 1317-1374.
Stockholm:Norstedts Förlag AB., 1995. 270x160 mm. Pappband. 36s. ill färg och sv/v. Tryck: Smegraf, Smedjebacken. Skomsl
70:-
015344
Norman, Birger
Ådalen 31. En berättelse
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1968. 210x140 mm. Hft. 215s ill sv/v Tryck: Tiden-Barnängen
70:-
017654
Nycop, Carl-Adam
75 År Sverige
Höganäs:Bra Böcker, 1976. 290x210 mm. Hft. 267s, ills sv/v "Från ett fattigt u-land till ett rikt välfärdssamhälle, det är utvecklingssprånget i Sverige från 1900 till 1975". 370 bilder på 264 sidor.
50:-
016411
Nylander, Carl
Den djupa brunnen
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1964. 200x170 mm. Clryggbd. 222s ill sv/v. Något naggat skomsl
60:-
016427
Odhner, C.T
Lärobok i fädernelandets historia samt grunddragen af Norges och Danmarks historia för skolans lägre klasser
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1900. 200x140 mm. Skinnryggband. 194s. En färglagd karta. Ryggen nött. Namnt
60:-
016423
Ohlmarks, Åke
Striden om strutkronan. En hövdingasaga från Nordens tiohundratal
Ill.Ills av Anna Maria Gudmundsdottir. Stockholm:LT:s förlag, 1976. 220x140 mm. Clbd. 209s. ill sv/v Nötta skomsl
80:-
019675
Olander, Nils red
Meddelanden från Arkivet för Folkets Historia 1979 nr 1. Bl.a. Karl XII svedjebruk. Ragnar Lirlow: Bland småländska svedjebrännare
Stockholm:1979. 210x150 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v
40:-
027061
Olofsson, Hans
Historisk relation, om konung Christierns, then andres medh thet namnet, fordom konungz i Danmark...............
Stockholm:1644. 195x155 mm. Fullständig titel: Historisk relation om konung Christierns, then andres medh thet namnet, fordom konungz i Danmark, grymme tyrranij, som han uthi sin regimentz tijdh uthi the try rijken, Swerige, Danmark och Norje öfwat hafwer. Uthdragen och sammanhämtat uthur the danskes egen historico, Arild Hwitfäldt, och rijmwijs författat aff s. Hans Olofson, Lincopensi, fordom borgmästare i Linköping, samt lagman öfwer Östanstång: Men nu på nytt reviderat, och effter poêtisk aart förbättrat aff Erico Schrodero. Här brede widh bijfogat the swenske och danske ständers rättmätige skääl och orsaker, och upsätja konung Christiern från regimentet: Såsom och hertigh Fredrijks till Holsten och the lybeskes feigdebreeff til bemälte konung.(4), 236s. Titelbladet ersatt med handskrivet titelblad. S.175; Rubrik: The swenskes affgångne skrifwelse, angåendes the grufwelighe tyranniske gerningar, som konung Christiern, then andre medh thet namnet ifrån Danmark, bedrifwit hafwer. (4), 236s. Titelbladet ersatt med handskrivet titelblad. Skinnryggband. Guldornerad rygg med röd titeletikett. Mindre spricka i falsen. s141-142 lagad i marginalen utan textförlust. Fint band. Exlibris
1600:-
016422
Olofsson, Rune Pär
Min hjärtans aller käraste fränka. Roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf
Höganäs:Bra Böcker, 1981. 220x140 mm. Clbd. 287s. Skomsl
50:-
016395
Olofsson, Rune Pär
Min lysande konung. En romanberättelse om Måns Nilsson på Aspeboda död 1534
Höganäs:Bra Böcker, 1978. 230x150 mm. Clbd. 226s. Skomsl
50:-
011304
Olsen, Magnus
Nordisk kultur V. Ortnamn
Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 260x170 mm. Clbd. 210s ill sv/v
120:-
019423
Olsson, Nils
Vår egen tid 1890-1942. En krönika i ord och bild
Malmö:Svenska Kultuförlaget, 1942. 300x220 mm. Linnebd. 215s ill sv/v Tryck: Stenström & Bartelson
70:-
002361
Osborn, Henry Fairfield
Men of the Old Stone Age. Their environment,life and art
New York:Charles Scriberner´s Sons, 1918. 230x150 mm. Clbd. xxviii+559s ill sv/v. Utvikbar karta. Färgbilder. Third Ed. Bandet nött och delvis trasigt
110:-
016655
Paléologue, Maurice
Alexander I. En gåtfull tsar
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1940. 240x160 mm. Clbd. 314s Originaltitel: Alexandre I, un tsar énigmatique. Exlibris: Kurt Pålmark
70:-
016404
Pallottino, Massimo
Die Etrusker
Frankfurt:Fischer, 1965. Pocket. 291s ill sv/v
40:-
014950
Palmblad, Wilhelm Fredrik
Lärobok i Werldshistorien. Fördelade i twenne Courser, innehållande tillika Grunddragen till Wetenskapernas och Konsternas historia
Örebro:1845. 180x110 mm. Skinnryggband. VII+252+2. Tryck: N.M. Lindhs Hoftryckeri. Nött band. Namnt. En del sidor med reva och några sidor med med mindre textförlust pga bortrivna hörn. Blyertsanteckningar
90:-
017021
Palmer, R.R
Nya tidens världshistoria I-II
Stockholm:Svenska Bokförlaget, 1963. 220x160 mm. Clbd. 426+423s Tillsk. Förstrykningar i texten
70:-
017022
Palmer, R.R/Colton, Joel
Nya tidens världshistoria II
Stockholm:Esselte Studium, 1973. 210x160 mm. Clbd. 478s. 2:a utökade uppl. Namnt. Förstrykningar i texten
50:-
016405
Paor, Liam de
Arshaeology an illustrated introduktion
Penguin, 1967. Pocket. 111s ill sv/v. Namnt. Förstrykningar i texten
30:-
016654
Payne, Robert
Guldet från troja. Hur Heinrich Schliemann upptäckte grekernas fornskatter
Stockholm:Natur och Kultur, 1960. 220x150 mm. Hft. 227s Tryck: Tryckeriindustri. Originaltitel: The gold of Troy (1959). Namnt
70:-
016396
Pehrsson, Per
Lützenboken 1632-1932. Stiftelsen Lützenfondens minnesskrift
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1932. 280x210 mm. Hft. 158s ill sv/v. Tryck: Erlanders Boktryckeri, Göteborg. Omslagen något naggade.
80:-
016407
Pernemyr, Martin
Änglabrödet. Historisk roman
Stockholm:Berghs, 1974. Clbd. 241s. skomsl. Biblioteksex
50:-
016397
Persson, Axel W
Med hacka och spade. Strödda glimtar ur svunna kulturer
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1934. 220x140 mm. Clryggbd. 141s ill sv/v
70:-
016408
Petersen, Kai
När hände vad i världshistorien från 1500 till 1788
Stockholm:Forum, 1975. Plastat biblioteksband. 223s ill sv/v. Biblioteksex. När Var Hur serien
40:-
016660
Pettersson, Astrid
Faderlösa-roman om 1600-talets Valloninvandring
Göteborg:Tre Böcker, 1985. 210x140 mm. Ills.pappbd. 226s Tryck: Vänersborgs Offset
60:-
005010
Pfluck-Harttung, J. von
Ullsteins Weltgeschichte. Die Entwicklung der Menschheit in Staat und Gesellschaft, in Kultur und Geistesleben. Vol I-VI. Alterturm; Mittelalter; Orient; Neuzeit 1500-1650; Neuzeit 1650-1815; Neuzeit seit 1815
Berlin:Ullstein & Co, 1910. 290x210 mm. Clbd. 631+639+653+629+643+625s. Omfattande register. Slösande rikt ill. med pl. i både sv/v och färg. Kartor. Facsimiler av traktat, böcker etc. Fina band. Exlibris
300:-
016406
Ploetz, Karl
Världshistorien i årtal. Koncentrerad historisk uppslagsbok
Stockholm:Prisma, 1963. Pocket. 301s Originaltitel: Hauptdaten der Weltgeschichte (1957)
40:-
016625
Plutarkhos
Levnadsteckeckningar över berömda greker och romare. Urval och översättning av Carl Thelander, Ivar Harrie, Hugo Bergstedt
Stockholm:Natur och Kultur, 1947. 230x160 mm. Clryggbd. 831s Tryck: Lindbergs Tryckeri
90:-
016441
Posener, Georges/Sauneron, Serge/Yoyotte, Jean
Knaurs Lexikon der Ägyptischen Kultur
München:1959. 210x160 mm. Clbd. 328s ill sv/v och färg
90:-
016652
Poulsen, Frederik
Romerska kulturbilder
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1946. 260x190 mm. Clbd. 344s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström
70:-
016653
Poulsen, Frederik
Romerska kulturbilder
Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1946. 260x190 mm. Marmorerat pappband. 344s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström
70:-
016273
Prins Eugen
Vidare berättar breven
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1945. 210x140 mm. Marmorerat clryggbd. 382s ill sv/v. Nötta skomsl. Namnt
70:-
021271
Proschwitz, Gunnar von
Gustaf III:s brev. Utgiven av Akademibokhandeln i Jönköping som julhälsning 1992
1992. 210x130 mm. Hft. 44s Tryck: Nyströms Tryckeri, Bollnäs
40:-
028175
Pölitz, Carl Heinrich Ludwig
Verldshistoria för gymnasier och trivial-skolor; af Carl Henrik Ludvig Pölitz ... Öfversättning ifrån tredje, förbättrade och till år 1818 fortsatta, upplagan, af Gustaf Vinberg
Stockholm:1821. 180x110 mm. xvi, 479, (1)s. Tryckt hos direct. Henrik A. Nordström. : På eget förlag. Hfrbd. hårt slitet. Pärmpappret saknas. Blinpressad rygg. Två namnt. Sista sidan med förteckning över historiska arbeten vilka är till salu hos bokhandlarna i Stockholm
300:-
016650
Pörtner, Rudolf
Bevor die Römer kamen. Städte und Stätten deutscher Urgeschichte
München:Knauer, 1967. Pocket. 479s ill sv/v, Namnt
50:-
016648
Pörtner, Rudolf
Mit dem Fahrstuhl in die Römerzeit. Städte und Stätten Deutscher Frügeschichte
Gütersloth:Bertelsmann, 230x150 mm. Clbd. 479s ill sv/v och färg. Skomsl. Tillsk
90:-
010008
Rangström, Lena
Karl XII:s karusell. En manifestation med europeiska rötter och influenser-transformerad till stormaktstidens Sverige
Stockholm:Livrustkammaren, 1995. 110x140 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg Tryck: Kurirtryck, Katrineholm
40:-
017034
Reither, Joseph
Prismas världshistoria. Värkdens öden från förhistorisk tid till 1960-talet
1988. 210x140 mm. Ills.pappbd. 390s. Kartor
50:-
016647
Renault, Mary
Kungen måste dö
Stockholm:Forum, 1959. 220x150 mm. Clbd. 307s Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Originaltitel: The king must die (!958)
50:-
016649
Reske-Nielsen, Erik
Världshistoria efter 1945. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1968. 210x140 mm. Ills.pappbd. 251s ill sv/v
70:-
017904
Riiber, Anne-Marie
Drottning Sophia
Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1958. 210x150 mm. Clryggbd. 268s ill sv/v. namnt.
70:-
016646
Rimmerfors, Einar
En fredens ambassadör Folke Bernadotte
Stockholm:Missionsförbundets förlag, 1948. 200x130 mm. Hft. 126s Nötta omsl. Ryggen med revor
50:-
020692
Rodén, Marie Louise Renata
Kristina. Brev och skrifter i urval. Förord av Peter Englund
Stockholm:Svenska Akademien, 2006. 210x140 mm. Pappband. 199s. Tryck: Wallin & Dalholm, Lund. Skomsl
150:-
019260
Roos, Anna Maria
Gustav Vasas äventyr i Dalarna för barn och ungdom berättade
Ill.Siluetter av Gunnar Widholm. Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 1941. 280x190 mm. Hft. 70s ill sv/v. Karta
50:-
016641
Rosander, Lars
Vargarna från Elba eller Handledning i konsten att förföra en kjesarinna
Höganäs:Bra Böcker, 1977. 230x140 mm. Clbd. 320s Skomsl
50:-
016642
Rosander, Lars
Vargarna och påfågelkungen eller invitation till furstligt biläger
Höganäs:Bra Böcker, 1979. 230x140 mm. Clbd. 340s Skomsl
50:-
018986
Rosenhane, Shering
Svea-Rikes Konunga-längd
Stockholm:1789. 250x190 mm. (6), 153,(1) s. Utvikbar antavla. Tryck: Anders Jac. Nordström. Nött samtida hfrbd. Samtida namnt. Blyertsnoteringar i marginalerna. Fuktfläck
300:-
028446
Rudbeck, Olaus
Taflor till Olaus Rudbecks Atlantica. Facsimileupplaga på uppdrag av Lärdomshistoriska Samfundet utgiven av Axel Nelson. Lychnos Bibliotek 2:5
Stockholm:1938. 480x330 mm. Clbd. 43 planscher. 9s text. Tryck: Almqvist & Wiksell. Bandet nött. Mindre blyertsant. i några marginaler. Båda omsl. medbundna.
380:-
028108
Rydberg, Olof Simon
Om det från unionsmötet i Kalmar år 1397 bevarade dokumentet rörande de nordiska rikenas förening. Inträdestal i KVHA den15 maj 1883. KVHA:S handlingar 11:1
Stockholm:1886. 240x160 mm. Hfrbd. 102s. Utvikbar faksimil av dokumentet. Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Båda omsl. medbundna
150:-
018819
Salberger, Evert
Östgötska runstudier. Scripta Runica 1
Göteborg:1980. 240x170 mm. Hft. 42s. Fotografi på Oklunda-hällen. Tryck: Bloms Boktryckeri, Lund. Ouppskuren
80:-
020219
Salisbury, Harrison E
De niohundra dagarna. Leningrads belägrig
Stockholm:Bonnier, 1974. 230x160 mm. Clbd. 381s ill sv/v. Kartor. Originaltitel: The 900 Days, The Siege of Leningrad (1969). Skomsl
80:-
028171
Samlingsband
Konung Gustaf Den Förstes Bedrifter författade, i anledning af Dess på Riddarhustorget i Stockholm upreste Bild 1774 + Grunderna til Swea rikes prästerskaps stånds-rättighet.
Stockholm:170x110 mm. Hfrbd. 1771-74 (1), 31+172+(12), 144s. 2 utvikbara tabeller. Konung Gustaf..; förf Jonas Hallström. Grunferna til Swea..; Tryckt på bokhandlaren Johan Christ. Holmbergs bekostnad, 1771. (Gefle, tryckt hos Ernst Peter Sundqvist, 1771.). Även medbundet: Handels-bibliothek, innehållande relationer och afhandlingar om in- och utrikes handelen, med kongl. maj:ts allernådigste tillåtelse utgifwit af Er. Sefström. Del 1,Första stycket. Uplagt och tryckt af Andreas Holmerus. Samtida nött hfrbd med 5 upphöjda bind och röda snitt. Guldornerad rygg. Brun ryggtiteletikett. En tabell med reva i ett veck. Namnt: Nils Fredrick Forsbäck
980:-
 
åter till toppen