| Uppdaterad: 2009-03-31 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
010455 | Grinder-Hansen, Poul Unionsdrottningen. Margareta I och Kalmarunionen. Föreningen Nordens årsbok 1997 Köpenhamn:1996. 280x220 mm. Ills.pappbd. 469s ill sv/v och färg. Tryck: Skogs Boktryckeri, Trelleborg. Nytt ex | 100:- |
001020 | Grönbech, Vilhelm Nordiska myter. Stockholm:Natur och Kultur., 1977. 210x140 mm. Hft. 153s. ill sv/v. Tryck: Bröderna Ekstrands Tryckeri AB, Lund | 50:- |
011696 | Gullstrand, Ragnar Bidrag till den svenska sockensjälvstyrelsens historia under 1600-talet Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1923. 230x140 mm. Hft. 156s Akademisk Avhandling. Ded. | 90:- |
016279 | Gurevitj, Aron Den svårfångade individen. Självsyn hos fornnordiska hjältar och medeltidens lärda i Europa Stockholm:Ordfront, 1997. 220x150 mm. Pappband. 281s Tryck: Smegraf, Smedjebacken. Skomsl | 50:- |
022849 | Hadenius, Stig Gustaf V. En biografi Lund:Historisk Media, 2005. 230x150 mm. Pappband. 314s ill sv/v | 80:- |
023892 | Hagberg, Knut Från Stensbrohult till Svensksund. Bilder från svenskt 1700-tal. Fyra krönikerspel Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1942. 220x150 mm. Hft. 206s Tryck: Åhlén & Åkerlund. Ouppskuren | 80:- |
028052 | Hagerman, Maja Spåren av kungens män. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid Stockholm:Rabén, 1997. 220x150 mm. Clbd. 435s ill sv/v . 4:e uppl. Skomsl | 60:- |
016603 | Hall, B. Rud Vid Gustaf II Adolfs Bår. Ur samtida minnestal II. Sveriges Kristliga Studentrörelses Skriftserie 17 Uppsala:L. Norblads bokhandel, 1911. 200x130 mm. Hft. 38s Tryck: Appelbergs Boktryckeri. Ouppskuren | 60:- |
004938 | Hallberg, Sigurd utg Från Sveriges storhetstid. Franske Legationssekreteraren Charles Ogiers dagbok under ambassaden i Sverige 1634-1635. Från latinet med inledning och noter Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1914. 250x170 mm. Clbd. 141s fint ex | 70:- |
016287 | Hallendorf, Carl Från Karl XV:s dagar. Personer och händelser Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1924. 220x150 mm. Clryggbd. 288s ill sv/v. Främre omsl. medbundet | 70:- |
024621 | Hallendorff, C Bidrag till det Stora Nordiska Krigets förhistoria. Akademisk afhandling Uppsala:Almqvist & Wiksell, 1897. 220x140 mm. Clryggbd. 173s. Tillsk från författaren | 150:- |
016286 | Hamilton, Hugo Dagböcker 1917-1919 utgivna av Gunnar Gerdner Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1956. 220x150 mm. Hft. 552s | 90:- |
016288 | Hansson, Hans Kung Gösta. Historiskt-Romantiska skildringar grån Gustaf Wasas tid Stockholm:Skandias Bokförlag, 1894. 250x180 mm. Dek.blindpressat clbd. 716s ill sv/v. Tryck: Stockholms Affischtryckeri. Bandet nött och trasigt | 50:- |
017787 | Harrison, Dick Karl Knutsson. En biografi. Lund:Historisk Media, 2002. 230x160 mm. Pappband. 483s, ills sv/v. | 120:- |
016289 | Hasselgren, A Oscar II. En lefnadsteckning Stockholm:Fröléen & Comp., 1908. 250x170 mm. 624s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Grönt hfrbd med 5 upphöjda bind. Ryggen blekt | 70:- |
004838 | Hasselrot, Pehr Forntida signaler. Med människorna kring hällbilderna Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1994. 230x215 mm. Ills.pappbd.. 176s ill sv/v och färg. Tryck: Centraltryckeriet, Borås | 90:- |
004837 | Hasselrot, Pehr Hällbilder. Hotade fornminnen Stockholm:LiberFörlag, 1984. 205x190 mm. Ills.pappbd.. 168s ills sv/v. Tryck: Bohusläningens Boktryckeri, Uddevalla | 90:- |
003546 | Helmfrid, Björn Konung Albrekts "Privilegiebrev" för Norrköping Norrköping:Föreningen Gamla Norrköping, 1983. 210x150 mm. Hft. 15s ill sv/v och färg. Tryck: Johanson & Eklundh. Ingår i serien: Publikationsserie berörande Norrköpings och Norrköpingstraktens kulturhistoria N:o 16. | 40:- |
023087 | Henel, Andreas Jochim von Det Anno 1729 Florerande Swerige med inledning av Axel Norberg och personregister Göteborg:Sveriges Säktforskarförbund, 1993. 210x170 mm. Ills.pappbd. xv, (12), 438s. Tryck: Graphic Systems. Facsimilupplaga 1993 | 90:- |
017042 | Henrikson, Alf Antikens historier I-II Stockholm:Bonnier, 1975. 220x140 mm. Clbd. 319+430s ill sv/v. Skomsl | 90:- |
017043 | Henrikson, Alf Antikens historier I-II Stockholm:Bonnier, 1961. 220x140 mm. Hfrbd. 319+430s ill sv/v. Skyddskasett. Övre guldsnitt | 150:- |
004942 | Henrikson,Alf Svensk historia I-II Ill.Teckningar Björn Berg. Bonniers:1966. 210x140 mm. Hfrbd. 1060s ill sv/v. Skomsl. Fina ex | 60:- |
017041 | Henrikson,Alf Svensk historia I-II Ill.Teckningar Björn Berg. Bonniers:1984. 210x140 mm. Clbd. 1060s ill sv/v. Skomsl | 70:- |
009543 | Henriksson, Alf Ekot av ett skott. Öden kring 1792 Höganäs:Bra Bok, 1986. 220x140 mm. Clbd. 273s ill sv/v. Skomsl | 60:- |
022435 | Henriksson, Alf Eriksgata. 1950 och 1985 Stockholm:Bonnier, 1986. 270x190 mm. Pappband. 265s ill sv/v och färg Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Skomsl | 70:- |
028020 | Herlitz, Nils Robert Petres och C.M. Posses dagböcker 1702-1709 Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1921. 240x170 mm. Hft. 332s Tryck: P.Palmquist. Del 1 av Karolinska krigares dagböcker. Uppl. 500st. Ryggen nött | 150:- |
017794 | Herrmanns, Ralph Carl Gustaf von Rosen Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1976. 200x120 mm. Pappband. 263s, ills sv/v, skomsl | 90:- |
016275 | Hertig de la Force Mademoiselle och greve de Lauzun. En kärlekshistoria mellan Frankrikes bästa parti och dess störste Don Juan vid Ludvig XIV:s hov Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1928. 210x140 mm. Hft. 248s Tryck: Tidningen för Skaraborgs län, Mariestad | 60:- |
023121 | Heyman, Viveka Christina Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1959. 240x170 mm. Hft. 290s ill sv/v Tryck: Åhlén & Åkerlund | 50:- |
017033 | Hildebrand, Karl Gustaf V som människa och regent I-II Stockholm:Svensk Litteratur, 1945. 300x210 mm. Hfrbd. 1945-48. 604+625s ill sv/v Tryck: Landby & Lundgrens Boktryckeri. Banden något nötta. Del I; 1858-1911. Band II; 1912-1948 | 140:- |
024602 | Hildebrand, Sune Karl XI:s almanacksanteckningar. Från originalen ånyo utgivna Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1918. 200x130 mm. Hft. 423s | 120:- |
017583 | Hjelmérus, Alfred Ur Samuel Hjelmérs dagbok. En kunglig trolofningshistoria från förra seklet.(Förf. deltog i förhandlingarna rörande Gustaf IV Adolfs trolofning med prinsessan Lovisa Charlotta af Mecklenburg-Schwerin) Wexiö:1891. 190x120 mm. Klammerhft. 52s Tryck: Smålands-Postens Boktryckeri. Tillsk. från utgifaren till Baron C. Kurck. Nr 28 av ?. Författaren föddes 1758 i Urshults prestgård i Småland. Troligtvis ovanlig | 190:- |
025039 | Hjärne, Harald Karl XII. Omstörtningen i östeuropa 1697-1703 Stockholm:Ljus Förlag, 1902. 220x150 mm. Dek. clbd. 219s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet | 60:- |
016283 | Hogarth, Paul/Salomon, Jean-Jaques Förhistorien, människan före skrivkonsten Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1965. 160x110 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg. Ingår i Visuell-serien | 40:- |
016434 | Holm, Nils F Oscar II. Mina memoarer I. Med företal och kommentarer utgivna Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1960. 220x150 mm. Hft. 396s ill sv/v. Skomsl | 70:- |
020931 | Hornborg, Eirik Kampen om Östersjön till slutet av segelfartygens tidevarv Stockholm:Albert Bonnier, 1945. 240x170 mm. Clryggbd. xi, 443s ill sv/v. Utvikbar karta | 70:- |
020875 | Hornborg, Eirik Sveriges sjöförsvar från äldsta tider till våra dagar. Svenska Historiska Föreningens Folkskrifter 6 Stockholm:Gebers, 1944. 200x130 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Ingår i serien: Det levande förflutna. Biblioteksstämpel | 40:- |
016284 | Huizinga, Johan Erasmus and the age of reformation, with a selection from the letters of Erasmus New York:Harper & Row, 1957. 200x140 mm. Hft. 266s ill sv/v | 80:- |
016444 | Huizinga, Johan Ur medeltidens höst. Studier över 1300- och 1400-talens levnadsstil och tankeformer i Frankrike och Nederländerna Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1927. 210x140 mm. Clbd. 432s ill sv/v Tryck: Edvard Rydahls Boktryckeri. Originaltitel: Herfsttij der middeleeuwen. Främre omsl. medbundet | 80:- |
016445 | Hydén, Nils På unge kungens tid. Berättelse från Gustav II Adolfs dagar Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1935. 200x130 mm. Hft. 186s. Svenska Journalens Premiebok | 50:- |
026936 | Hügel, Clemens Wenzel von Spanien och dess sista revolutioner af en utlänning, som i många år vistats i detta land. Öfversättning i sammandrag Stockholm:1822. 180x110 mm. (2), vi, 7- 206s. Tryck: Ecksteinska Boktryckeriet. Samtida hfrbd. med rikt guldornerad rygg och orange pärmtiteletikett. Namnt. | 350:- |
016282 | Håstad, Elis Sveriges historia under 1900-talet Stockholm:Bonnier, 1959. Pocket. 167s ill sv/v. 2:a uppl. Namnt | 40:- |
028467 | Iliffe, John Afrika. Historien om en kontinent Lund:Historisk Media, 1997. 240x160 mm. Clbd. 428s Tryck: ScandBook, Falun. Skomsl | 90:- |
016447 | Ingeman, Bernhard Severin Valdemar Seier. Historisk roman Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1913. 200x140 mm. Ills.clbd. 554s. Biblioteksex. med stämplar. Nött band | 50:- |
016443 | Jacoby, Erich H Människan och jorden Stockholm:Rabén & Sjögren, 1971. 200x140 mm. Hft. 338s | 70:- |
011307 | Jerstedt, Sven På statarnas tid Stockholm:Bonnier, 1975. 210x190 mm. Pappband. 142s ill sv/v. Skomsl | 100:- |
016435 | Jessup, Ronald The wonderful world of archaeology London:Macdonald, 1968. 270x190 mm. Clbd. 96s ill sv/v och färg. Skomsl. med revor | 50:- |
022851 | Johansson, Stig Slottsbyggarna Stockholm:Byggförlaget, 1995. 250x160 mm. Pappband. 224s ill sv/v tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Skomsl | 100:- |
024598 | Jägerskiöld, Stig Sverige och Europa 1716-1718. Studier i Karl XII:s och Görtz´utrikespolitik. Akademisk avhandling Ekenäs:1937. 260x170 mm. Hft. 488s. Tryck: Ekenäs Tryckeri. Distribution: Lundequistiska Bokhanden, Uppsala. Omsl. nötta | 130:- |
016440 | Jägerstad, Hans Sveriges historia i årtal. Koncentrerad historisk uppslagsbok Stockholm:Prisma, 1965. Pocket. 176s. Bra ex | 40:- |
018363 | Karl XIV Johan, kung av Sverige och Norge, 1763-1844 Samling af bref, ordres, proklamationer och bulletiner / utfärdade af H.K.H. Kronprinsen af Sverige, högste befälhafvare öfver den försenade norra tyska armén, åren 1813 och 1814 Stockholm:Ecksteinska Tryckeriet, 1841. 210x130 mm. Hft. 616s. Utan omsl. Sprucken rygg. namnt | 450:- |
007282 | Kayser, Hans Arkeologi. En historisk översikt Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1970. 200x130 mm. Ills.pappbd. 205s ill sv/v. Tyska orginaltiteln: Kleine Geschichte der Archäologie. Namnt | 60:- |
016627 | Keller, Werner Denn sie entzündeten das Licht. Geschichte der Etrusker-die Lösung eines Rätsels München:Droemer Knaur, 1970. 220x140 mm. Clbd. 415s ill sv/v. Kartor. Skomsl | 90:- |
016643 | Kilbom, Karl Vallonerna. Valloninvandringen stormaktsväldet och den svenska järnhanteringen Stockholm:Tidens Förlag, 1958. 240x160 mm. Clbd. 500s ill sv/v. Kartor Tryck: Tiden-Barnängen | 400:- |
001536 | Kirby, David Östersjöländernas historia 1492-1772. Stockholm:Atlantis AB, 1994. 220x160 mm. Pappband. 499s Tryck: Bohusläningens Boktryckeri AB, Uddevalla. Skomsl. Orginaltitel: Nothern Europe in the Early Modern Period: Vol. One: The Baltic World 1492-1772. (1990) | 80:- |
023205 | Kjellberg, Carl M K. Sverker den gamle. Hans mord och traditionerna om gärningsmannen. Kritiska studier till Östergötlands historia I Linköping:1923. 220x150 mm. Klammerhft. 16s Tryck: Östgötens Boktryckeri. Svag fuktfläck | 60:- |
017053 | Klein, Ernst Bilder ur Sveriges historia, Svensk kultur från urtid till nutid Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1931. 300x220 mm. Linneryggband. 448s. Rikt ill sv/v | 90:- |
007406 | Kleingardt, Birgitta Wasa 1983. 210x150 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: Risbergs Tryckeri, Uddevalla. | 30:- |
028077 | Klinckowström, R.M Riksrådet och fälmarskalken m.m. Grefve Fredrik Axel von Fersens historiska skrifter. I-VIII Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 210x140 mm. 1867-1872. (8), xxxvii, 185+(8), vi, 327+(16), iv, 496+(12), 437+(12), 330, (1 blank ), (6), 173, (8), 190+xxiv, 304s. 6 hfrbd. Något nötta. Från Odensviholm med exlibris Fleetwood | 1100:- |
017649 | Klintberg, Bengt af. red. Tro, sanning, sägen. Tre bidrag till en folkloristisk metodik i urval och med inledning av Bengt af Klintberg Stockholm:Bokförlaget Pan Norstedts, 1973. 180x110 mm. Pocket. 148s, | 40:- |
016436 | Kühn, Herbert Erwachen und Aufstieg der Menschheit Frankfurt:Fischer, 1966. 180x110 mm. Hft. 392s ill sv/v | 50:- |
016437 | Kühn, Herbert Erwachen und Aufstieg der Menschheit Frankfurt:Fischer, 1966. 180x110 mm. Hft. 392s ill sv/v | 50:- |
016438 | Kähr, Astrid Calmare Nyckel. Roman Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1945. 200x130 mm. Hft. 237s. Tryck: Katalog och Tidskriftstryck. 1:a-55:e tusendet. Brev från förlaget till deltagarna i Svenska Byggnads- och träarbetareförbundets 7:e kongress medföljer | 70:- |
016439 | Kähr, Astrid Calmare Nyckel. Roman Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1945. 200x130 mm. Hft. 237s. Tryck: Katalog och Tidskriftstryck. 1:a-55:e tusendet. Brev från förlaget till deltagarna i Svenska Byggnads- och träarbetareförbundets 7:e kongress medföljer | 50:- |
016419 | Lagercrantz, Bo/Rehnberg, Mats Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1954. 270x210 mm. Clryggbd. 157s ill sv/v | 50:- |
016420 | Lagercrantz, Bo/Rehnberg, Mats Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1954. 270x210 mm. Hft. 157s ill sv/v. Exlibris. Namnt. Nötta omsl | 70:- |
019324 | Lang, Jochen von Förhören med Eichmann. Utskrifter från den Israeliska polisens bandupptagningar Stockholm:Tiden, 1983. 210x140 mm. Hft. 300s Tryck: Fälth, Värnamo. Originaltitel: Das Eichmannprotokoll (1982) | 90:- |
022846 | Larsson, Lars-Olof Kalmarunionens tid. Från drottning Margareta till Kristian II Stockholm:Prisma, 2003. 210x150 mm. Ills.pappbd. 496s ill sv/v och färg. Kartor.Tryck: ScandBook, Falun. 2:a uppl. (1:a uppl. 1997) | 80:- |
016304 | le Roy Ladure, Emmanuell Montaillou. En fransk by 1294-1324. Stockholm:Månpocket, 1982. Pocket. 511s. Kartor. Originaltitel:Montaillou, village occitan de 1294 á 1324. Tillsk. | 40:- |
018090 | Liljegren, Joh.E Run-lära Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1832. 190x120 mm. (8), 220s. 9pl (alla). Frontespis: Run-Tafla av Bureus-Öfvertryckt på sten från dess 200-åriga kopparplåt. Brunt hfrbd. Fint ex | 550:- |
018176 | Lindahl, Göran Magnus Gabriel de la Gardie. Hans gods och hans folk Uppsala:Sveriges Arkitekturmuseum, 1968. 200x190 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Söderström & Finn. Inlagan lös från främre falsen | 70:- |
021372 | Lindblom, Andreas På Birgittas vägar Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1962. 210x120 mm. Pappband. 122s ill sv/v. Skomsl | 40:- |
016430 | Lindbom, Tage Efter Atlantis Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1951. 210x140 mm. Clryggbd. 275s. Trasigt skomsl. Bibliotekssstämpel | 50:- |
027107 | Lindenbaum, Arne Okrönta härskarinnor på Stockholms slott. Från Karin Månsdotter till Ellen Hartman Stockholm:C.E. Fritze, 1952. 220x160 mm. Hft. 248s ill sv/v Tryck: Zetterlund & Thelander | 70:- |
016271 | Lindgren, Gustaf red En bok om prins Eugen av tjugotvå författare Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1948. 230x150 mm. Clryggbd. 237s ill sv/v Tryck: Victor Petterson. Skomsl. medbundna. Exlibris Brunnander | 60:- |
016272 | Lindgren, Gustaf red En bok om prins Eugen av tjugotvå författare Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1948. 230x150 mm. 237s ill sv/v. Hfrbd med 3 upphöjda bind.Tryck: Victor Petterson. Skomsl. medbundna. Namnt | 80:- |
016790 | Lindorm, Erik Carl XIV Johan-Carl XV och deras tid 1810-1872. En bokfilm Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1979. 300x230 mm. Clbd. 480s rikt ill sv/v. Skomsl | 80:- |
017811 | Lindorm, Erik Carl XVI Gustaf och hans tid. Bokfilmen om 1973 Stockholm:Svensk Bokfilm AB, 1974. 300x220 mm. Clbd. 272 s rikt ill sv/v. | 90:- |
016421 | Lindorm, Erik Ett folk på marsch 1872-1914. En bokfilm Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1958. 290x210 mm. Clbd. 320s rikt ill. i sv/v | 70:- |
017052 | Lindorm, Erik Ny svensk historia. Gustaf V och hans tid I-II Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1943. 300x230 mm. Hfrbd. 1938-43. 512+480s ill sv/v. Band 1; 1907-1918, 4:e uppl. Band 2;1919-1927 | 90:- |
016409 | Lindorm, Per-Erik Ett folk på marsch 1960-1977. En bokfilm Stockholm:Bonnier, 1978. 250x180 mm. Clbd. 256s ill sv/v. Skomsl | 50:- |
016410 | Lindqvist, Herman En vandring genom Den Svenska Historien Stockholm:Nordiska Museet/Wiken, 1993. 220x180 mm. Ills.pappbd. 87s ill sv/v och färg | 40:- |
016433 | Lindqvist, Sven Jord och makt i Sydamerika. Del 1 Stockholm:Bonnier, 1973. 220x140 mm. Clbd. 240s ill sv/v. Skomsl. Namnt | 70:- |
018071 | Loccenius, Johannes Sveciae regni leges provinciales, prout quondam, a ... domino Carolo IX. confirmatae, & anno 1608. publicatae sunt / a Johanne Loccenio in latinam linguam traductae, & brevibus notis illustratae 1672. 290x190 mm. Holmiae, 1672 : (typis Nicolai Wankijf). (13) 2-202; (4) 1-168; (2) 3-66 s. Samtida helpergamentband på träpärmar. Träsnitt: kungl. krona. Nytt titelblad: Sveciae regni leges civiles aut civitatum, secundum ... domini Gustavi Adolphi, ... mandatum publicatae & typis excusae a. 1618. A Johanne Loccenio in latinam linguam traductae, & brevibus notis illustratae.. Accedunt regulae juris sveogothici, .... Kopparstick före titelblad. Fuktfläckar på dom första och sista 15s. Främre inre falsen släpp ca 170 mm | 1800:- |
016619 | Lofterud, Curt/Mörck, Peter Vi upplever den medeltida staden. Elevhäfte Stockholm:Norstedts Skolavdelning, 1971. 210x150 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: Brogenhardt, Lidingö | 40:- |
017029 | Lorentz, Yngve red (Aspelin, Gunnar) Vår egen tids historia VI. Tankelinjer och trosformer. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1937. 260x170 mm. Hfrbd. 608s ill sv/v | 80:- |
017027 | Lorentz, Yngve red (Essén, Rütger) Vår egen tids historia IV. Illusionernas årtionde. Den politiska världsutvecklingen 1917-1930 Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1940. 260x170 mm. Hfrbd. 888s ill sv/v. Övre falsen något skadad | 80:- |
017025 | Lorentz, Yngve red (Herbert Tingsten) Vår egen tids historia I. Demokratiens seger och kris. Den författningspolitiska utvecklingen 1880-1930 Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1933. 260x170 mm. Hfrbd. 703s ill sv/v | 80:- |
017028 | Lorentz, Yngve red (Silverstolpe, G Westin) Vår egen tids historia V. Välstånd och fattigdom. Den ekonomiska och sociala omdaningen 1880-1930 Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1938. 260x170 mm. Hfrbd. 665s ill sv/v | 80:- |
017026 | Lorentz, Yngve red (Svanström, Ragnar/Enander, Bo) Vår egen tids historia II. Kampen om freden och kolonierna. Imperialistiska strömningar under 1800-talets senare del Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1934. 260x170 mm. Hfrbd. 734s ill sv/v | 80:- |
011303 | Lorenzen, Vilh Nordisk kultur XXIII. Kyrkliga byggnader. Deras inredning och skrud Stockholm:Albert Bonnier, 1933. 260x170 mm. Hfrbd. 341s ill sv/v Tryck: Universitetsbogtrykkeriet, Köpenhamn. Skomsl. medbundna | 110:- |
016402 | Lund, Erik/Pihl, Mogens/Slök, Johannes Europas idéhistoria Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1982. Pocket. 312s Originaltitel: De europeiska ideers historie (1962) | 50:- |
016412 | Lundberg, Carl Slafveriet i forntiden. Svenska Humanistiska Förbundets skrifter XXIII Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1915. 230x140 mm. Hft. 131s. Omslagen något naggade | 120:- |
016413 | Lundbye, Vagn Vargens tid. Roman i tre delar Stockholm:Atlantis, 1988. 220x140 mm. Clbd. 143s. Skomsl | 50:- |
016415 | Lundebeck, Anders Gustaf V som ung Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1952. 220x150 mm. Hft. 316s ill sv/v. Utvikbar stamtavla | 70:- |
016414 | Lundebeck, Anders Gustaf V som ung Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1952. 220x150 mm. Clryggbd. 316s ill sv/v. Utvikbar stamtavla | 50:- |
016416 | Lundebeck, Anders Joséphine av Sverige-Norge Gustaf V:s farmor Stockholm:Lindqvist, 1957. 210x140 mm. Clryggbd. 332s. Bandet med med sprickor i falsarna | 60:- |
019734 | Lundebeck, Anders Krönt och okrönt på Stockholms slott Stockholm:Rabén & Sjögren, 1955. 220x150 mm. Hft. 374s ill sv/v Tryck: Rydals Boktryckeri. Ouppsk | 90:- |
017652 | Lundh, Gunnar Julotta. Textsättning Anders Frostenson Stockholm:LT:s förlag, 1955. 260x200 mm. Clryggbd. Foto sv/v, | 80:- |
016403 | Lytton, Lord The Last Days of Pompeii London:Dutton Dent, 1964. Pocket. 410s. An Everyman Paperback. Något nött | 50:- |
016418 | Löfgren, Svante Parisreporter Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1962. 220x140 mm. Clryggbd. 238s ill sv/v. Namnt | 50:- |
016417 | Löfstedt, Einar Romare Stockholm:Norstedt, 1956. 210x140 mm. Clryggbd. 192s ill sv/v. Främre omsl. medbundet. Något solkiga skomsl | 60:- |
004937 | Magalotti, Lorenzo Sverige under år 1674. Från italienskan med 23 samtida bilder utgifven af Carl Magnus Stenbock Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1912. 240x170 mm. Clbd. VIII+134s ill sv/v. fint ex | 90:- |
027127 | Magnus, Olaus Historia om de nordiska folken. Nu för första gången i svensk öfversättning utgifven genom Michaelisgillet. 1-5 Stockholm:Michaelisgillet, 300x210 mm. Röda clbd. 1909-1951. (6),v, (blank), ii, 264,+ (1); (6), ii, (blankt blad), 280, (1); (6), ii, 228, (1), (3 blanka), 4; (6), iii, (blank), 330, (1); XII, 705, (1) s. ill sv/v. Titelbladen tryckta i rött och svart. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala | 1500:- |
022978 | Malmström, Oscar Magnus Stenbock i fångenskapen Stockholm:Nordin & Josephson, 1901. 220x150 mm. Clbd. 83s Tryck: E. Malmströms Boktryckeri, Lund. Båda omsl. medbundna | 110:- |
016398 | Marimont, Hella De guldsmidda nomaderna. Bilder ur diplomatins historia och vardag Stockholm:Rabén & Sjögren, 1973. 210x140 mm. Clbd. 169s. Orginaltitel: Nomaden in Frack (1972). Skomsl | 50:- |
022799 | Massie, Robert K Peter den store. Hans liv och värld Stockholm:Bonniers, 1986. 240x170 mm. Clbd. 889s ill sv/v och färg. Kartor. Namnt. Skomsl. med revor. Originaltitel: Peter the Great, His Life and World (1980) | 130:- |
020691 | Matz, Edvard Carl Michael Bellman. Nymfer och friskt kalas Stockholm:Historisk Media, 2004. 220x150 mm. Pappband. 198s ill sv/v | 70:- |
016401 | Miller, Wright Ryssarna som människor Stockholm:Prisma, 1962. Pocket. 213s ill sv/v Originaltitel: Russians as people (1960) | 40:- |
022820 | Milton, Giles Muskotkriget. Striden om de ostindiska kryddöarna Lund:Historisk Media, 2003. Pocket. 302s ill sv/v. Originaltitel: Nathaniel´s Nutmeg (1999) | 40:- |
002090 | Mitford, Nancy Solkonungen. Ludvig XIV och Versailles Stockholm:Bonniers, 1966. 260x190 mm. Skinnryggband. 251s ill sv och färg.Tryck: Amilcare Pizzi S.p.A., Milano. Italien. Orginaltitel:The Sun King Louis XIV at Versailles | 90:- |
016400 | Moberg, Carl-Axel Innan Sverige blev Sverige Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1968. Pocket. 131s ill sv/v. 2:a uppl. | 40:- |
010982 | Moberg, Vilhelm Min Svenska historia berättad för folket. Första delen: Från Engelbbrekt till och med Dacke Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1971. 190x130 mm. Clbd. 389s. Skomsl. Fint ex | 50:- |
010981 | Moberg, Vilhelm Min Svenska historia berättad för folket. Första delen: Från Oden till Engelbrekt Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1970. 190x130 mm. Clbd. 313s. 62:a-103:e tusendet. Skomsl. Fint ex | 50:- |
018575 | Montelius, Oscar Statens Historiska Museum. Kort beskrifning till vägledning för de besökande. på uppdrag af Kongl. Vitterhets Historie och Antiqvitets Akademien utarbetad Stockholm:1872. 190x130 mm. Skinnryggband. 112s, sv/v pl. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. nött rygg. | 80:- |
005457 | Montelius, Oscar Statens Historiska Museum. Kort beskrifning till vägledning för de besökande. på uppdrag af Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien utarbetad Stockholm:1912. 230x150 mm. Hft. 82s+XVI sv/v pl. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri.10:e uppl. Bibl.stämpel | 30:- |
024609 | Munthe, Arnold Gustaf von Psilander. Svenska sjöhjältar I Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1899. 250x170 mm. Hft. 62s ill sv/v. Namnt | 90:- |
025220 | Munthe, Arnold Jakob Bagge. Svenska sjöhjältar II Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1922. 260x170 mm. Hft. 82s ill sv/v. 2:a uppl. Ouppskuren | 60:- |
024608 | Munthe, Arnold Jakob Bagge. Svenska sjöhjältar II Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1899. 250x170 mm. Hft. 78s ill sv/v. Namnt | 60:- |
024607 | Munthe, Arnold Klas Kristersson Horn. Svenska sjöhjältar IV Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1902. 250x170 mm. Hft. 126s ill sv/v | 60:- |
024610 | Munthe, Arnold Nils Ehrensköld. Svenska sjöhjältar III Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1900. 250x170 mm. Hft. 158s ill sv/v. Namnt | 150:- |
023373 | Månsson, Fabian Gustaf Vasa och Nils Dacke. Del 1. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herrgårdens födelse Stockholm:Tiden, 1928. 190x130 mm. Clbd. 380s. Skomsl. medbundna. Vol 1 av 3. Exlibris Lars Lundberg | 50:- |
023375 | Månsson, Fabian Gustaf Vasa och Nils Dacke. Del 2. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herrgårdens födelse Stockholm:Tiden, 1930. 190x130 mm. Clryggbd. 397s. Vol 2 av 3. Exlibris Exlibris Lars Lundberg. Främre skomsl. medbundet | 50:- |
023376 | Månsson, Fabian Gustaf Vasa och Nils Dacke. Del 3. Historisk skildring om bondeklassens undergång och herrgårdens födelse Stockholm:Tiden, 1948. 190x130 mm. Clryggbd. 384s. Vol 3 av 3. Exlibris Exlibris Lars Lundberg. Främre skomsl. medbundet | 50:- |
016426 | Naipul, V.S Bland de rättrogna. En islamisk resa Stockholm:W & W, 1982. 210x140 mm. Clbd. 531s. Nött skomsl. Originaltitel: Among the Believers (1981) | 50:- |
002256 | Nordberg, Michael Den dynamiska medeltiden. Stockholm:Tidens Förlag, 1993. 210x150 mm. Pappband. 420s ill färg och sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri. 2:a upplagan. (1:a uppl 1984) Skomsl | 50:- |
002257 | Nordberg, Michael I kung Magnus tid. Norden under Magnus Eriksson 1317-1374. Stockholm:Norstedts Förlag AB., 1995. 270x160 mm. Pappband. 36s. ill färg och sv/v. Tryck: Smegraf, Smedjebacken. Skomsl | 70:- |
015344 | Norman, Birger Ådalen 31. En berättelse Stockholm:Rabén & Sjögren, 1968. 210x140 mm. Hft. 215s ill sv/v Tryck: Tiden-Barnängen | 70:- |
017654 | Nycop, Carl-Adam 75 År Sverige Höganäs:Bra Böcker, 1976. 290x210 mm. Hft. 267s, ills sv/v "Från ett fattigt u-land till ett rikt välfärdssamhälle, det är utvecklingssprånget i Sverige från 1900 till 1975". 370 bilder på 264 sidor. | 90:- |
016411 | Nylander, Carl Den djupa brunnen Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1964. 200x170 mm. Clryggbd. 222s ill sv/v. Något naggat skomsl | 60:- |
016427 | Odhner, C.T Lärobok i fädernelandets historia samt grunddragen af Norges och Danmarks historia för skolans lägre klasser Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1900. 200x140 mm. Skinnryggband. 194s. En färglagd karta. Ryggen nött. Namnt | 60:- |
016423 | Ohlmarks, Åke Striden om strutkronan. En hövdingasaga från Nordens tiohundratal Ill.Ills av Anna Maria Gudmundsdottir. Stockholm:LT:s förlag, 1976. 220x140 mm. Clbd. 209s. ill sv/v Nötta skomsl | 80:- |
019675 | Olander, Nils red Meddelanden från Arkivet för Folkets Historia 1979 nr 1. Bl.a. Karl XII svedjebruk. Ragnar Lirlow: Bland småländska svedjebrännare Stockholm:1979. 210x150 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v | 40:- |
027061 | Olofsson, Hans Historisk relation, om konung Christierns, then andres medh thet namnet, fordom konungz i Danmark............... Stockholm:1644. 195x155 mm. Fullständig titel: Historisk relation om konung Christierns, then andres medh thet namnet, fordom konungz i Danmark, grymme tyrranij, som han uthi sin regimentz tijdh uthi the try rijken, Swerige, Danmark och Norje öfwat hafwer. Uthdragen och sammanhämtat uthur the danskes egen historico, Arild Hwitfäldt, och rijmwijs författat aff s. Hans Olofson, Lincopensi, fordom borgmästare i Linköping, samt lagman öfwer Östanstång: Men nu på nytt reviderat, och effter poêtisk aart förbättrat aff Erico Schrodero. Här brede widh bijfogat the swenske och danske ständers rättmätige skääl och orsaker, och upsätja konung Christiern från regimentet: Såsom och hertigh Fredrijks till Holsten och the lybeskes feigdebreeff til bemälte konung.(4), 236s. Titelbladet ersatt med handskrivet titelblad. S.175; Rubrik: The swenskes affgångne skrifwelse, angåendes the grufwelighe tyranniske gerningar, som konung Christiern, then andre medh thet namnet ifrån Danmark, bedrifwit hafwer. (4), 236s. Titelbladet ersatt med handskrivet titelblad. Skinnryggband. Guldornerad rygg med röd titeletikett. Mindre spricka i falsen. s141-142 lagad i marginalen utan textförlust. Fint band. Exlibris | 1600:- |
016422 | Olofsson, Rune Pär Min hjärtans aller käraste fränka. Roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf Höganäs:Bra Böcker, 1981. 220x140 mm. Clbd. 287s. Skomsl | 50:- |
016395 | Olofsson, Rune Pär Min lysande konung. En romanberättelse om Måns Nilsson på Aspeboda död 1534 Höganäs:Bra Böcker, 1978. 230x150 mm. Clbd. 226s. Skomsl | 50:- |
011304 | Olsen, Magnus Nordisk kultur V. Ortnamn Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 260x170 mm. Clbd. 210s ill sv/v | 120:- |
019423 | Olsson, Nils Vår egen tid 1890-1942. En krönika i ord och bild Malmö:Svenska Kultuförlaget, 1942. 300x220 mm. Linnebd. 215s ill sv/v Tryck: Stenström & Bartelson | 70:- |
002361 | Osborn, Henry Fairfield Men of the Old Stone Age. Their environment,life and art New York:Charles Scriberner´s Sons, 1918. 230x150 mm. Clbd. xxviii+559s ill sv/v. Utvikbar karta. Färgbilder. Third Ed. Bandet nött och delvis trasigt | 110:- |
016655 | Paléologue, Maurice Alexander I. En gåtfull tsar Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1940. 240x160 mm. Clbd. 314s Originaltitel: Alexandre I, un tsar énigmatique. Exlibris: Kurt Pålmark | 70:- |
016404 | Pallottino, Massimo Die Etrusker Frankfurt:Fischer, 1965. Pocket. 291s ill sv/v | 40:- |
014950 | Palmblad, Wilhelm Fredrik Lärobok i Werldshistorien. Fördelade i twenne Courser, innehållande tillika Grunddragen till Wetenskapernas och Konsternas historia Örebro:1845. 180x110 mm. Skinnryggband. VII+252+2. Tryck: N.M. Lindhs Hoftryckeri. Nött band. Namnt. En del sidor med reva och några sidor med med mindre textförlust pga bortrivna hörn. Blyertsanteckningar | 90:- |
017021 | Palmer, R.R Nya tidens världshistoria I-II Stockholm:Svenska Bokförlaget, 1963. 220x160 mm. Clbd. 426+423s Tillsk. Förstrykningar i texten | 70:- |
017022 | Palmer, R.R/Colton, Joel Nya tidens världshistoria II Stockholm:Esselte Studium, 1973. 210x160 mm. Clbd. 478s. 2:a utökade uppl. Namnt. Förstrykningar i texten | 50:- |
016405 | Paor, Liam de Arshaeology an illustrated introduktion Penguin, 1967. Pocket. 111s ill sv/v. Namnt. Förstrykningar i texten | 30:- |
016654 | Payne, Robert Guldet från troja. Hur Heinrich Schliemann upptäckte grekernas fornskatter Stockholm:Natur och Kultur, 1960. 220x150 mm. Hft. 227s Tryck: Tryckeriindustri. Originaltitel: The gold of Troy (1959). Namnt | 70:- |
016396 | Pehrsson, Per Lützenboken 1632-1932. Stiftelsen Lützenfondens minnesskrift Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1932. 280x210 mm. Hft. 158s ill sv/v. Tryck: Erlanders Boktryckeri, Göteborg. Omslagen något naggade. | 80:- |
016407 | Pernemyr, Martin Änglabrödet. Historisk roman Stockholm:Berghs, 1974. Clbd. 241s. skomsl. Biblioteksex | 50:- |
016397 | Persson, Axel W Med hacka och spade. Strödda glimtar ur svunna kulturer Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1934. 220x140 mm. Clryggbd. 141s ill sv/v | 70:- |
016408 | Petersen, Kai När hände vad i världshistorien från 1500 till 1788 Stockholm:Forum, 1975. Plastat biblioteksband. 223s ill sv/v. Biblioteksex. När Var Hur serien | 40:- |
016660 | Pettersson, Astrid Faderlösa-roman om 1600-talets Valloninvandring Göteborg:Tre Böcker, 1985. 210x140 mm. Ills.pappbd. 226s Tryck: Vänersborgs Offset | 60:- |
005010 | Pfluck-Harttung, J. von Ullsteins Weltgeschichte. Die Entwicklung der Menschheit in Staat und Gesellschaft, in Kultur und Geistesleben. Vol I-VI. Alterturm; Mittelalter; Orient; Neuzeit 1500-1650; Neuzeit 1650-1815; Neuzeit seit 1815 Berlin:Ullstein & Co, 1910. 290x210 mm. Clbd. 631+639+653+629+643+625s. Omfattande register. Slösande rikt ill. med pl. i både sv/v och färg. Kartor. Facsimiler av traktat, böcker etc. Fina band. Exlibris | 300:- |
016406 | Ploetz, Karl Världshistorien i årtal. Koncentrerad historisk uppslagsbok Stockholm:Prisma, 1963. Pocket. 301s Originaltitel: Hauptdaten der Weltgeschichte (1957) | 40:- |
016625 | Plutarkhos Levnadsteckeckningar över berömda greker och romare. Urval och översättning av Carl Thelander, Ivar Harrie, Hugo Bergstedt Stockholm:Natur och Kultur, 1947. 230x160 mm. Clryggbd. 831s Tryck: Lindbergs Tryckeri | 90:- |
016441 | Posener, Georges/Sauneron, Serge/Yoyotte, Jean Knaurs Lexikon der Ägyptischen Kultur München:1959. 210x160 mm. Clbd. 328s ill sv/v och färg | 90:- |
016653 | Poulsen, Frederik Romerska kulturbilder Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1946. 260x190 mm. Marmorerat pappband. 344s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström | 70:- |
016652 | Poulsen, Frederik Romerska kulturbilder Stockholm:Skoglunds Bokförlag, 1946. 260x190 mm. Clbd. 344s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström | 70:- |
016273 | Prins Eugen Vidare berättar breven Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1945. 210x140 mm. Marmorerat clryggbd. 382s ill sv/v. Nötta skomsl. Namnt | 70:- |
021271 | Proschwitz, Gunnar von Gustaf III:s brev. Utgiven av Akademibokhandeln i Jönköping som julhälsning 1992 1992. 210x130 mm. Hft. 44s Tryck: Nyströms Tryckeri, Bollnäs | 40:- |
028175 | Pölitz, Carl Heinrich Ludwig Verldshistoria för gymnasier och trivial-skolor; af Carl Henrik Ludvig Pölitz ... Öfversättning ifrån tredje, förbättrade och till år 1818 fortsatta, upplagan, af Gustaf Vinberg Stockholm:1821. 180x110 mm. xvi, 479, (1)s. Tryckt hos direct. Henrik A. Nordström. : På eget förlag. Hfrbd. hårt slitet. Pärmpappret saknas. Blinpressad rygg. Två namnt. Sista sidan med förteckning över historiska arbeten vilka är till salu hos bokhandlarna i Stockholm | 300:- |
016650 | Pörtner, Rudolf Bevor die Römer kamen. Städte und Stätten deutscher Urgeschichte München:Knauer, 1967. Pocket. 479s ill sv/v, Namnt | 50:- |
016648 | Pörtner, Rudolf Mit dem Fahrstuhl in die Römerzeit. Städte und Stätten Deutscher Frügeschichte Gütersloth:Bertelsmann, 230x150 mm. Clbd. 479s ill sv/v och färg. Skomsl. Tillsk | 90:- |
010008 | Rangström, Lena Karl XII:s karusell. En manifestation med europeiska rötter och influenser-transformerad till stormaktstidens Sverige Stockholm:Livrustkammaren, 1995. 110x140 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg Tryck: Kurirtryck, Katrineholm | 40:- |
017034 | Reither, Joseph Prismas världshistoria. Värkdens öden från förhistorisk tid till 1960-talet 1988. 210x140 mm. Ills.pappbd. 390s. Kartor | 50:- |
016647 | Renault, Mary Kungen måste dö Stockholm:Forum, 1959. 220x150 mm. Clbd. 307s Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad. Originaltitel: The king must die (!958) | 50:- |
016649 | Reske-Nielsen, Erik Världshistoria efter 1945. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet Stockholm:Rabén & Sjögren, 1968. 210x140 mm. Ills.pappbd. 251s ill sv/v | 70:- |
017904 | Riiber, Anne-Marie Drottning Sophia Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1958. 210x150 mm. Clryggbd. 268s ill sv/v. namnt. | 70:- |
016646 | Rimmerfors, Einar En fredens ambassadör Folke Bernadotte Stockholm:Missionsförbundets förlag, 1948. 200x130 mm. Hft. 126s Nötta omsl. Ryggen med revor | 50:- |
020692 | Rodén, Marie Louise Renata Kristina. Brev och skrifter i urval. Förord av Peter Englund Stockholm:Svenska Akademien, 2006. 210x140 mm. Pappband. 199s. Tryck: Wallin & Dalholm, Lund. Skomsl | 150:- |
019260 | Roos, Anna Maria Gustav Vasas äventyr i Dalarna för barn och ungdom berättade Ill.Siluetter av Gunnar Widholm. Stockholm:Åhlén & Åkerlund, 1941. 280x190 mm. Hft. 70s ill sv/v. Karta | 50:- |
016641 | Rosander, Lars Vargarna från Elba eller Handledning i konsten att förföra en kjesarinna Höganäs:Bra Böcker, 1977. 230x140 mm. Clbd. 320s Skomsl | 50:- |
016642 | Rosander, Lars Vargarna och påfågelkungen eller invitation till furstligt biläger Höganäs:Bra Böcker, 1979. 230x140 mm. Clbd. 340s Skomsl | 50:- |
018986 | Rosenhane, Shering Svea-Rikes Konunga-längd Stockholm:1789. 250x190 mm. (6), 153,(1) s. Utvikbar antavla. Tryck: Anders Jac. Nordström. Nött samtida hfrbd. Samtida namnt. Blyertsnoteringar i marginalerna. Fuktfläck | 300:- |
028446 | Rudbeck, Olaus Taflor till Olaus Rudbecks Atlantica. Facsimileupplaga på uppdrag av Lärdomshistoriska Samfundet utgiven av Axel Nelson. Lychnos Bibliotek 2:5 Stockholm:1938. 480x330 mm. Clbd. 43 planscher. 9s text. Tryck: Almqvist & Wiksell. Bandet nött. Mindre blyertsant. i några marginaler. Båda omsl. medbundna. | 380:- |
028108 | Rydberg, Olof Simon Om det från unionsmtet i Kalmar år 1397 bevarade dokumentet rörande de nordiska rikenas förening. Inträdestal i KVHA den15 maj 1883. KVHA:S handlingar 11:1 Stockholm:1886. 240x160 mm. Hfrbd. 102s. Utvikbar faksimil av dokumentet. Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Båda omsl. medbundna | 150:- |
018819 | Salberger, Evert Östgötska runstudier. Scripta Runica 1 Göteborg:1980. 240x170 mm. Hft. 42s. Fotografi på Oklunda-hällen. Tryck: Bloms Boktryckeri, Lund. Ouppskuren | 80:- |
020219 | Salisbury, Harrison E De niohundra dagarna. Leningrads belägrig Stockholm:Bonnier, 1974. 230x160 mm. Clbd. 381s ill sv/v. Kartor. Originaltitel: The 900 Days, The Siege of Leningrad (1969). Skomsl | 80:- |