Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Järnvägar Spårvagnar mm

   
Uppdaterad: 2010-11-14
Förkortningar...
ID Bok Pris
013159
Svenskarnas välkomsthälsning vid Nordiska Järnvägsmannasällskapets högtidsmiddag i Gyllne Salen den 24 juli 1936
Stockholm:180x120 mm. 4s Tryck: Esselte aktiebolag
40:-
021701
Svensk Järnvägsalmanackan 1993
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033490
Svensk Järnvägsalmanackan 1999
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 1999. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033491
Svensk Järnvägsalmanackan 2000
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2000. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033492
Svensk Järnvägsalmanackan 2001
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2001. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033493
Svensk Järnvägsalmanackan 2002
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2002. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033494
Svensk Järnvägsalmanackan 2003
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2003. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033495
Svensk Järnvägsalmanackan 2004
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2004. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033496
Svensk Järnvägsalmanackan 2005
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2005. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033498
Svensk Järnvägsalmanackan 2006
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2006. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
033497
Svensk Järnvägsalmanackan 2007
Stockholm:Svenska Järnvägsklubben, 2007. 210x300 mm. Ringhäftad.
40:-
019464
Sveriges järnvägar hundra år 1856-1956. Minnesskrift utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen med anledning av Statens Järnvägars 100-årsjubileum
Stockholm:1956. 270x190 mm. Skinnryggband. 663s ill sv/v kartor Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. Ögsl. Märke på främre pärmen
150:-
029751
Sveriges järnvägar hundra år 1856-1956. Minnesskrift utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen med anledning av Statens Järnvägars 100-årsjubileum
Stockholm:1956. 270x190 mm. Clryggbd. xxvii, (1), 663s ill sv/v och färg. Kartor Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. Skomsl. Fint ex
100:-
027909
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 1 oktober 1972. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1972. 250x210 mm. Hft. 368+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027904
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 26 september 1971. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1971. 250x210 mm. Hft. 352+11+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor
60:-
027914
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 26 september 1976. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1976. 250x210 mm. Hft. xxxi, 352s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl.
60:-
027901
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 28 september 1969. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1969. 250x210 mm. Hft. 336+16+32s. Annonser. Kartor. Bilagor.Nött ex. med revor
60:-
027928
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 28 september 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 360+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027899
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 29 september 1968. Oficiell tidtabell för Sveriges järnvägar. Tidtabeller för buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1968. 250x210 mm. Hft. 336+16+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Den ena av bilagorna tejplagad. Nött ex. med revor
60:-
027921
Sveriges Kommunikationer. Nr 10 den 29 september 1974. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1974. 250x210 mm. Hft. 368+6s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl. Mindre revor på ryggen
60:-
027915
Sveriges Kommunikationer. Nr 12 den 1december 1976. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1976. 250x210 mm. Hft. xxxi, 352s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl.
60:-
027897
Sveriges Kommunikationer. Nr 1 den 1 januari1968. Oficiell tidtabell för Sveriges järnvägar. Tidtabeller för buss-, båt- och flyglinjer. Samt bilagor
Stockholm:1968. 250x210 mm. Hft. 352+16+(4)s. Annonser. Kartor
60:-
027922
Sveriges Kommunikationer. Nr 3 den 1 mars 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 368s. Annonser. Kartor. Bilaga. Stämpel och mindre reva på främre omsl
60:-
027910
Sveriges Kommunikationer. Nr 4 den 1 april 1976. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1976. 250x210 mm. Hft. 360+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel och reva på främre omsl
60:-
028257
Sveriges Kommunikationer. Nr 5 den 12 maj 1968. Oficiell tidtabell för Sveriges järnvägar. Tidtabeller för buss-, båt- och flyglinjer
Stockholm:1968. 250x210 mm. Hft. 352s. Annonser. Kartor, nött
60:-
027916
Sveriges Kommunikationer. Nr 5 den 1 maj 1973. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1973. 250x210 mm. Hft. 368s. Annonser. Kartor. Bilaga. Stämpel på främre omsl.
60:-
027919
Sveriges Kommunikationer. Nr 5 den 1 maj 1974. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1974. 250x210 mm. Hft. 368s.( Sidan 1/2 saknas, innehållsregister ). Annonser. Kartor. Bilaga. Stämpel på främre omsl. Nött ex
60:-
027923
Sveriges Kommunikationer. Nr 5 den 1maj 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 368+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027911
Sveriges Kommunikationer. Nr 5 den 1 maj 1976. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer
Stockholm:1976. 250x210 mm. Hft. 360s. Annonser. Kartor. Bilaga. Stämpel på främre omsl
60:-
028256
Sveriges Kommunikationer. Nr 6/7 den 17 juni 1974. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1974. 250x210 mm. Hft. 368+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027917
Sveriges Kommunikationer. Nr 6/7 den 18 juni 1973. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1973. 250x210 mm. Hft. 376+32+32+4s. Annonser. Kartor. Bilaga. Stämpel på främre omsl.
60:-
027900
Sveriges Kommunikationer. Nr 6 den 1 juni 1969. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1969. 250x210 mm. Hft. 336+16+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor.Nött ex. med revor
60:-
027924
Sveriges Kommunikationer. Nr 6 den 1 juni 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 368s. Annonser. Kartor. Bilaga. Något nött ex
60:-
027905
Sveriges Kommunikationer. Nr 6 den 23 maj 1971. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1971. 250x210 mm. Hft. 352+11s. Annonser. Kartor. Bilagor. Nött ex med revor i ryggen
60:-
027907
Sveriges Kommunikationer. Nr 6 den 28 maj 1972. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1971. 250x210 mm. Hft. 368+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor
60:-
027912
Sveriges Kommunikationer. Nr 6 den 30 maj 1976. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1976. 250x210 mm. Hft. xxxi, 368s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl.
60:-
027902
Sveriges Kommunikationer. Nr 6 den 31 maj 1970. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1970. 250x210 mm. Hft. 360+16+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Mindre reva på ryggen. Några noteringar på främre omsl
60:-
027906
Sveriges Kommunikationer. Nr 7 den 1 juli 1971. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1971. 250x210 mm. Hft. 352+11+32+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Noteringar på främre omsl
60:-
027925
Sveriges Kommunikationer. Nr 7 den 1 juli 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilaga
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 368s. Annonser. Kartor. Bilaga. Stämpel på främre omsl
60:-
027913
Sveriges Kommunikationer. Nr 7 den 1 juli 1976. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1976. 250x210 mm. Hft. xxxi, 368s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl.
60:-
027926
Sveriges Kommunikationer. Nr 8 den 1 augusti 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 368+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027908
Sveriges Kommunikationer. Nr 9 den 1 september 1972. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1972. 250x210 mm. Hft. 368+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027927
Sveriges Kommunikationer. Nr 9 den 1 september 1975. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1975. 250x210 mm. Hft. 360+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl
60:-
027918
Sveriges Kommunikationer. Nr 9 den 27 augusti 1973. Tidtabell för järnvägs-, buss-, båt- och flyglinjer. Bilagor
Stockholm:1973. 250x210 mm. Hft. 368+32s. Annonser. Kartor. Bilagor. Stämpel på främre omsl. Nött ex
60:-
021695
Sveriges kommunikationers karta över Sverige
1942. ca 730x350 mm. Skala 1:2 250 000. Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Annonser. Vikt
70:-
021688
Sveriges kommunikationers karta över Sverige
1932. ca 730x350 mm. Skala 1:2 250 000. Tryck: Svenska Tryckeriet. Annonser. Vikt
70:-
021689
Sveriges kommunikationers karta över Sverige
1929. ca 730x350 mm. Skala 1:2 250 000. Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Annonser. Vikt
70:-
021690
Sveriges kommunikationers karta över Sverige
1930. ca 730x350 mm. Skala 1:2 250 000. Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Annonser. Vikt
70:-
030510
Sveriges Statsbanors Stationshus i bilder
Allt om hobby, 1981. 210x280 mm. Hft. 120s genomill. med sv/v fotografier på järnvägsstationer. Tryck: Stellan Ståls Tryckerier. Faksimil av 1925 års upplaga
190:-
021083
Sv. Järnvägsmannaförbundets Avdelning N:r 129, Falköping 1906-1931
Falköping:1931. 220x140 mm. Klammerhft. 35s ill sv/v Tryck: Skaraborgarens Tryckeri
130:-
006254
Sydsvenska Ortnamnssällskapets årsskrift 1989. Bl.a. Agö och Algunnen. Ägonamnen i Östra Ingelstad. Person- och lokalhistoriska database i Oskarshamn. Helsingborg och Helsingör. Post- och järnvägsstationer på ost- och västkusten
Lund:1989. 240x170 mm. Hft. 108s karta.Tryck: Bloms Boktryckeri. ouppsk
50:-
018524
Säkerhetsordning (Säo) vid Statens järnvägar normalspåriga bandelar fastställd av Kungl. Järnvägsstyrelsen den 11 feb. 1947 att gälla från och med den 1 nov. 1947. Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 2
190x120 mm. Clryggbd. 173, 6, 10s ill sv/v Tryck: Centraltr. Esselte. Inklistrade ändringar
70:-
033485
Säkerhetstjänsten 1977. (Statistik om olyckshändelser, urspårningar, sammanstötningar mm)
210x150 mm. Klammerhft. 20s. Sakredaktion: Centrala trafikavdelningens säkerhetssektion
60:-
026159
Taxa för transporterna å Skara-Timmersdala Järnväg af Kungl. Maj:t fastställd att lända till efterrättelse från och med den dag, då järnvägen öppnas för allmän trafik intill utgången af år 1914
Skara:1909. 220x160 mm. Hft. 34s. Tabeller. Tryck: Pettersonska Boktryckeriets eftr. Främre omsl. lite naggat. Innehåller bland annat följande upplysning: " Afgiften för lik skall alltid betalas å afsändningsstationen "
240:-
021573
Taxa för transporter å Mariestad - Moholm Jernväg af Kongl. Maj:t i nåder fastställd att lända till efterrättelse från och med år 1886
Mariestad:1886. 220x140 mm. Vikt. 15s Tryck: Abr. A. Berg & C:i. Ouppskuren. Ouppsprättad
290:-
026158
Taxa för transporter å Nässjö-Oskarshamns Nya Järnvägsaktiebolags Järnvägar, mellan Nässjö och Oskarshamn samt mellan Wimmerby och Hultsfred. Gällande från och med den 1 januari 1905 till utgången af år 1914, jämte tillhörande tariffer
Eksjö:1905. 230x160 mm. Hft. 51s. tabeller. Tryck: Eksjö Tryckeri-Aktiebolag. Nytt ex. Bland uppgifterna på olika taxor: " Medellösa elever vi Döfstuminstitutet i Hjorted äga att färdas i 3:e klass mellan institutet och hemorten mot half afgift "
280:-
015762
Telefonkatalog Nr 25. Stockholm. Namnförteckning. Nov 1951. (Endast för tjänstebruk)
Stockholm:Statens Järnvägar, 1952. 240x170 mm. Hft. 91s Tryck: K.L. Beckman. Nötta omsl.
120:-
022357
Tidtabell för " Kinnekullebanan" Stockholm-Hallsberg-Mariestad-Lidköping-Herrljunga-Göteborg, 23 maj 1982-28 maj 1983
Lidköping:1982. 210x150 mm. Vikt (6)s
40:-
013710
Till bolagsstämman med delegarne i Uddevalla-Venersborg-Herrljunga jernvägsaktiebolag. Samt revisionsberättelse för år 1895. Samt Föredragningslista vid bolagsstämman 10 juni 1896.
Vernersborg:1896. 280x220 mm. Hft. 3+7s+1blad (vikt) Tryck: Länstidningens Boktryckeri. Vikt. Liten skada på sista sidan med liten textförlust
240:-
030520
Tjenstgöringsreglemente vid Statens jernvägar, faststäldt af Kongl. Styrelsen för Statens jernvägstrafik den 26 januari 1877. Ny upplaga med ändringar 15 maj 1884
Stockholm:1900. 170x100 mm. Mjukt clbd. 98s ill sv/v och färg Tryck: K.L. Beckman. Namnt. Slitna pärmar
100:-
014691
Tjustbygden årsbok 1963. Bl.a. Två unika ankarsrumsporträtt. Västerviksbanornas personvagnar genom tiderna. Arkitekter och andra husritare i Västervik. Gamleby kyrka på 1700-talet
Västervik:Tjustbygdens Kulturhistoriska Förening, 220x150 mm. Hft. 108s. Annonsbilaga. ill sv/v Tryck: Ekblads, Västervik
100:-
023367
Tjustbygden årsbok 1965. Bl.a. Med ångtåg på smalspår genom Tjustbygden. På långresa med briggen Preference. Notiser om gamla Västervikshus. Ett besök år 1871 vid Ankarsrums Bruk. Skonertskeppet Ebbas öde
Västervik:Tjustbygdens Kulturhistoriska Förening, 220x150 mm. Hft. 98s. Annonsbilaga. ill sv/v Tryck: Ekblads, Västervik
100:-
009376
Tjustbygden årsbok 1975. Bl.a. Tjustlandskapets utveckling. Trolldom och vidskepelse i Tjust. Bortglömd järnvägsfråga i Tjust
Västervik:Tjustbygdens Kulturhistoriska Förening, 210x150 mm. Hft. 100s inkl. annonsbilaga. ill sv/v Tryck: Ekblads, Västervik
80:-
014113
Tofterydsbygden trean.Innehåller: Skillingaryds stations historia. Tofteryds ortnamn
Skillingaryd:Tofteryds Hembygdsförening, 1951. 220x150 mm. Hft. 88s ill sv/v Tryck: Skillingaryds Boktryckeri
100:-
024477
Totebo nästa! Längs det småländska smalspåret
Kalmar läns museum, 220x210 mm. Klammerhft. 12s ill sv/v och färg. Karta
50:-
021351
Turlista för omnibuslinjen Mullsjö-Ulricehamn-Mullsjö gäller från den 20 nov. 1942 tills vidare
1942. 180x110 mm. 1s. Vikt
40:-
022454
Turlista för Segerholms Omnibustrafik. Gäller fr. den 16 aug. 1937 tills vidare. (Trafik mellan Vårgårda-Falköping-Skar-Lidköping-Häggesled)
Lidköping:1937. 170x120 mm. Klammerhft. (12)s Tryck: Affärstryckeriet, Lidköping. Annonser. Fotografi av Segerholms Omnibusstation med bussar på främre omsl
70:-
030512
Tågexpediering. Råd och anvisningar för Tågexpeditörer och Konduktörer. Precision, Effektivitet, Prestige
Stockholm:1942. 190x120 mm. Klammerhft. 15s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet
50:-
021852
Tågtidtabell för Kalmar utgifven af Hjalmar Appeltoffts Bokhandel . Sommarturer från 1 maj 1913
Kalmar:1913. 200x100 mm. (4)s. Annonser. Tryck: Barometern. Namnstämpel
170:-
032205
Tågtidtabell mellan stationerna Hallsberg – Jönköping för ”Extra-tåg för DD MM Konungen och Drottningen Onsdagen den 18 de Juli 1868. Dagtecknat i Göteborg d. 6 juli 1868.
1893. 270x220 mm. 1 blad. Äldre blyertsnotering om dikesgrävning på baksidan. Ovanlig
600:-
018695
Täljebygden. Östra Södermanlands kulturhistoriska förenings årsskrift 1951. Bl.a. Södertäljetraktens medeltidshistoria. Glasbergalinjen, Ettfyrtioårsminne.
Södertälje:1951. 220x150 mm. Hft. 91s. Annonser. ill sv/v Tryck: Södertörns Tryckeri Aktiebolag
50:-
021082
Undantagsfrakter att gälla till den 1:sta juli 1881 vid samtrafik med främmande jernvägar. Afgifterna äro angifna i öre pr 100 kilogram och-då styckegods icke särskilt nämnes-för sändningar i hela vagnslaster
Stockholm:Statens Jernvägstrafik, 1880. 220x140 mm. Klammerhft. 16s. Tryck: K.L. Beckman
120:-
029020
Vad man ser från tåget IV. Göteborg-Stockholm
Göteborg:1907. 180x120 mm. Klammerhft. 49s ill sv/v och gröna färgpl. Annonser. Tryck: Göteborgs Litografiska. Omsl. med små bruna fläckar
250:-
029758
Vagn- & Maskinfabriks Aktiebolaget Falun
Eksjö:1974. 220x300 mm. Hft. (73) s ill sv/v. Tryck: Eifels. Nytryck av 1904 års katalog. Inlagan delvis lös
100:-
021697
Warren Locomotive Works Standards of Model Locomotive and Accessories. Feedwater Systems
Brunswick, Ohio:1954. 280x220 mm. Klammerhft. (16) s. Ritningar
90:-
030209
Verkebäck nästa! Längs det småländska smalspåret
Kalmar läns museum, 220x210 mm. Klammerhft. 12s ill sv/v och färg. Karta
50:-
022440
Vintertidtabell för Omnibussen Skara-Falköping från 1 januari-1 maj 1923
Falköping:1923. 240x260 mm. Anslag. Något solkigt
50:-
025339
Vi ser på resan. SJ färdbeskrivning för sträckan Stockholm-Göteborg. 1, 1956
Bromma:SJ Reklamavdelning, 1956. 140x110 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v. Annonser
60:-
022886
Vår hembygd 1996. XLVIX. Bl.a. Selma Lagerlöfs värsting vållade rabalder i Dalins Huskvarna. Gripenbergsbanan-ett stycke småländsk järnvägshistoria. Vägröjare och brobyggare genom Småland. Månlandskap på Vätterns botten
Huskvarna:Huskvarna Hembygdsförening, 1996. 210x170 mm. Hft. 128s ill sv/v och färg Tryck: Rydheims, Jönköping
40:-
003147
Värendsbygder. Norra Allbo Hembygdsförening 1954. Bl.a. Härlövs kyrka. Lekaryds kyrka. Allmogeord som försvinna. Vargatider i Södra Småland. En banvakts dagbok
Alvesta:1954. 220x150 mm. Hft. 142s ill sv/v Tryck: Elof Lindströms Söner Boktryckeri, Alvesta.
80:-
026220
Värendsbygder. Norra Allbo Hembygdsförening 1958. Bl.a. När järnvägen kom till våra bygder. Fågellivet i Alvestatrakten. Mantals- och boskapslängd för Slätthög och Mistelås 1600. Den frikyrkliga verksamheten i Slätthög
Alvesta:1958. 220x150 mm. Hft. 95s ill sv/v Tryck: Elof Lindströms Söner, Boktryckeri, Alvesta
80:-
013711
Västergötland-Göteborgs Järnvägar. Tidtabell fr.o.m. den 15 maj t.o.m. 31 augusti 1926
Göteborg:1 blad. Folio. Vikt.Tryck: Götatryckeriet
180:-
021080
Västergötland-Göteborgs Järnvägs Tidtabell 1 okt. 1910-1 maj 1911
Mariestad:1910. 330x250 mm. 1 blad vikt. Tryck: Mariestads Typografiska. Annonser
90:-
021292
Västgötabanan. Vandringsleder i terrängen Olofstorp, Gråbo, Björboholm, Sjövik, Gräfsnäs ävensom i kombination med Lerum, Floda, Bohus, Nödinge
Svenska Turistföreningen, 150x100 mm. Utvikbar karta. Ill sv/v
80:-
006542
Ystads Fornminnesförenings skrift Nr XXVIII. Ystadiana 1983. Bl.a. Strejken vid Malmö--Ystads järnväg i maj 1906. Ystads bibliotek. Läroverkselev i Ystad 1908-1916 ( Salomon Kraft ).
Ystad:1983. 240x170 mm. Dek. clbd. 191s ill sv/v Tryck: Ystads Allehandas Civil. Välbevarat ex
70:-
006544
Ystads Fornminnesförenings skrift Nr XXX. Ystadiana 1985. Bl.a. Ur ett skolbiblioteks historia. Järnvägsprojektet Genarp-Ystad. Smugglardramat 1835. Mandelgrens slöjdskola. Fängelset Hvita Briggen
Ystad:1985. 240x170 mm. Dek. clbd. 259s ill sv/v Tryck: Ystads Allehandas Civil. Välbevarat ex
70:-
014894
Ytterligare om Nordvestra Stambanan med anledning af en af Norum-Nilsby-liniens anhängare utdelad skrift
Stockholm:1866. 220x130 mm. Hft. 19s Tryck: Alb. Bonniers Boktryckeri. Ouppskuren. Fint ex
250:-
003814
Åkerbo Hembygdsförening. Årsbok 1967. Öländsk Bygd. Åkerbo Härad. Bl.a. Skogsbanan i Böda. Register till årgångarna 1950-1966.
Kalmar:1967. 215x150 mm. Hft. 144s+annonser. Ill sv/v Tryck: Barometern
100:-
021056
Åkerbo Hembygdsförening. Årsbok 1974. Öländsk Bygd. Åkerbo Härad. Bl.a. Högby skola. Bödabanan. Halltorps hage
Kalmar:1974. 215x150 mm. Hft. 133s+annonser. Ill sv/v Tryck: Barometern
80:-
028230
Älmebodaboken 1979. Bl.a. Nättraby-Alnaryd-Älmeboda järnväg. Äldre tiders vägar, resor, gästgiveri- och skjutsväsende. Älmeboda för 250 år sedan. En jaktdag i Älmeboda på Karl XII:s tid 1718. Posthistorik från Älmeboda
Växjö:Älmeboda Hembygdsförening, 1979. 210x150 mm. Hft. 128s ill sv/v Tryck: Tryckericentralen. Nytt ex
90:-
015753
Ömsesidiga Olyksfallsförsäkringsbolaget "Järnvägen". Stadgar och Allmänna försäkringsvillkor samt Instruktion för dess funktionärer
Falköping:1950. 170x130 mm. Hft. 25s Tryck: Skaraborgarens Tryckeri
40:-
033276
Abdill, George B
Pacific Slope Railroads. From 1854 to 1900. Steam on the Rails, Mexico to Canada. A Rare Collection of Photos from the Private Archives of Historic Western Railroads
New York:Bonanza Books, 1959. 260x210 mm. Clbd. 182s ill sv/v. Trasigt skomsl
110:-
017116
Adolfsson, G.E
Post-, Telegraf- och Jernvägsunderrättelser samt Ångbåtsturer. Praktisk handbok
Stockholm:1897. 190x130 mm. Hft. 223s. Annonser. 1:a uppl. Tryck: Gustaf Lindströms tr. Innehåller även: Allmänna Konst- och Industriutställningen i Stockholm 1897. Kongresser och Fester sommaren 1897. Främre omsl. med några små hål.
350:-
023105
Ahlberg, Vincent
Bergslagernas Järnvägsaktiebolag 1872-1922. Historik II
Göteborg:1923. 250x180 mm. Pappband. 495s ill sv/v Tryck: John Antonsons Boktryckeri. Något nötta pärmar. Ex libris
390:-
032262
Andersson, Per Gunnar/Forsberg, Anders
Malmö elektriska spårväg 100 år
Stockholm:Trafik-Nostalgiska Förlaget, 2006. 210x300 mm. Ills.pappband. 85s ill sv/v och färg. Kartor. Tryck: Mälartryckeriet
110:-
029603
Andersson, Rolf m.fl
100 år på räls. Långsele/Sollefteå. Minnesskrift i samarband med 100 års jubileét. Utgiven av OKB:v
Solletfteå:1986. 210x150 mm. Klammerhft. 34s ill sv/v Tryck: Sollefteå Tryckeri
100:-
029600
Ankarberg, Carl-Henrik
Södra Lidingöbanan
Malmö:Frank Stenvalls Förlag, 1986. 210x220 mm. Clbd. 252s ill sv/v. Karta. Skomsl
200:-
029768
Awerstedt, Tony/Brimalm, Christer/Karlsson, Jan
Mjölby-Hästholmens Järnväg 1910-1985. VÖJF-skrift nr 3
Vadstena:Västra Östergötlands Järnvägsförening, 1986. 150x210 mm. Klammerhft. 64s ill sv/v Tryck: Vadstena Affärstryck
200:-
023317
Bain, David Harward
Empire Express. Building the First Transcontinental Railroad
London:Viking, 1999. 250x160 mm. Pappband. 797s ill sv/v. Skomsl
180:-
029901
Berger, Manfred
Hauptbahnhof Leipzig. Geschichte, Architektur, Technik
Berlin:Transpress Verlag, 1990. 240x280 mm. Ills.pappband. 238s ill sv/v och färg. Utvikbara planscher. Skomsl. Namnt
180:-
023296
Bert, Gaston
I- le chemin de fer à voie étroite de marriazell
Grenoble:1969. 270x210 mm. Pappband. 68s ill sv/v. Utvikbara planscher
180:-
033365
Bixley, G m.fl
An illustrated history of Southern Wagons. Volume One: LSWR and S & DJR
Oxford Publishing Company, 1984. 280x220 mm. Clbd. 106s ill sv/v. Skomsl
130:-
019472
Björe, Gösta
Järnvägsminnen 2. Kinnekullebanan som jag minns den
Stockholm:Trafik-Nostalgiska Förlaget, 2006. 270x210 mm. Ills.pappbd. 80s ill sv/v Tryck: Mälartryckeriet
100:-
026324
Björkén, Sren
Järnvägshistorier
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1956. 210x140 mm. Hft. 128s ill sv/v Tryck: Gustaf Lindström
70:-
025102
Björkroth, Lars m.fl
Föreningen Bödabanan 10 år. Utgiven av föreningen Bödabanan
Kalmar:210x150 mm. Klammerhft. 56s ill sv/v. Karta. Tryck: Kalmar tryckeri. Rättelsenotering
140:-
029816
Blom, Per Olov
Kinds Härads Jernväg. En gammal järnvägs historia. Jernvägsnytts skriftserie 2
Alingsås:1969. 210x150 mm. Hft. 109s ill sv/v. Kartor. Tryck: Sjuhäradsbygdens Tryckeri, Borås
150:-
025841
Bodstedt, Ivan A
Historik över Sveriges småbanor. Bruks-, gruv- m.fl. banor under tiden 1802-1865. På uppdrag av Statens Järnvägars Museum
Stockholm:1945. 250x180 mm. Clbd. 271s ill sv/v. Tryck: Esselte Aktiebolag. Skomsl. medbundna. Fint ex
390:-
025708
Bondeson, J.P utg
Tågtiderna för Västra Sverige. N:r 2. Sommaren 1905
Malmö:1905. 160x110 mm. Clbd. 96s. Annonser. Karta. Tryck: Cronholms Lith. Båda omsl. medbundna
420:-
023302
Borgè, Guy/Borgè, Marjorie/Clavaud, Renè
Les transport a Lyon. Du Tram au Métro
Lyon:Jean Honoré, 1984. 200x210 mm. Hft. 179s ill sv/v
120:-
023360
Boyd, J.I.C
The Tal-Y-Llyn Railway
Oxon:Wild Swan, 1988. 280x220 mm. Clbd. 324s ill sv/v. Kartor. Ritningar. Skomsl
130:-
029838
Bradley, D.L
Locomotives of the London South Western Railway. Part 1. Published by The Railway Correspondence and Travel Society
1965. 200x160 mm. Hft. 141s. 99 sv/v fotografier. Utvikbar karta
120:-
029837
Bradley, D.L
The Locomotives of the South Eastern Railway. Published by The Railway Correspondence and Travel Society
1963. 200x160 mm. Hft. 124s. 72 sv/v fotografier. Karta
120:-
033213
Braté, Tadej
The Steam Locomotives of Yugoslavia
Wien:Josef Otto Slezak, 1971. 240x170 mm. Ills.pappband. 196s ill sv/v
90:-
033478
Briandt, Manne
Banbrytare. De har länkat samman de svenska samhällena med kulturfrämjande föreningsband. Äventyr och upplevelser under ett 100-årigt järnvägsbyggande i Sverige
Kristianstad:1959. 240x180 mm. Ills.clryggband. 185s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri
90:-
031429
Briandt, Manne
Med slägga, borr och spett. Rallarehistorier och rallarevisor. Upptecknade och samlade
Stockholm:Björk & Börjessons Bokförlag, 1940. 190x140 mm. Clbd. 248s. Med 48 bilder och 59 melodier. Tryck: Fahlcrantz. Musiknoter
80:-
010858
Briandt, Manne
Rallargärning. Hur man bröt väg och drog fram spår för rullande tåg genom Sveriges land. I bilder samlade och berättade
1956. 240x190 mm. Clbd. 159s ill sv/v Tryck: Nya Falu Boktryckeri, Falun
80:-
027777
Brok, Holger
Tåget till Kinnekulle. En bromsar- och stationselevs memoarer
Stockholm:1956. 210x140 mm. Hft. 62s ill sv/v Tryck: Stockholms Bokindustri. Originalutgåvan
140:-
013716
Brok, Holger
Tåget till Kinnekulle. En bromsar- och stationselevs memoarer
Borås:1974. 210x150 mm. Hft. 62+14s ill sv/v Tryck: Sjuhäradsbygdens Tryckeri
80:-
015765
Brunius, Thor
Svenska Järnvägarnas Arbetsgivareförening 1906-1945. Historik
Stockholm:1945. 250x180 mm. Linnebd. 287s Tryck: Esselte
80:-
029832
Bruun-Petersen, Jens
Godsvognsmaterillets historie
Roskilde:Baneböger, 1993. 250x170 mm. Hft. 96s ill sv/v
100:-
023311
Burton, Anthony
The Railway Empire
John Murray, 1994. 240x160 mm. Clbd. 264s ill sv/v. Skomsl
120:-
029834
Christiansen, Asger
Fra Hvide Mölle til Scandia
Roskilde:Baneböger, 1986. 250x170 mm. Klammerhft. 33s ill sv/v
90:-
024421
Christiernsson, Nils
Landskrona & Helsingborgs Jernvägar 1865-1915. Några anteckningar med anledning af femtio-årsdagen den 1 augusti 1915
Landskrona:1915. 250x170 mm. Hft. 45sTryck: Landskrona Tryckeri. Fint ex
380:-
014897
Dahlman, C.E
Ny och fullständig Jernvägs- och Reskarta öfver Sverige. Sveriges Kommunikationer upptagande alla Jernbanor och ångbåtsliner mm
Stockholm:Albert Bonnier, 1889. 180x120 mm. Clryggbd. Utvikbar karta uppfodrad på lärft. I pärm. Nött ex
380:-
017110
Day, John R
Järnvägståg. Historia och teknik. Forums färgpocket
Stockholm:1970. Pocket. 160s ill färg. Originaltitel: Trains (1969)
50:-
032181
Diehl, Ulf/Nilsson, Lennart
Svenska lok och motorvagnar 1982-01-01. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 34
Eksjö:1983. 150x110 mm. Plastband. 320s ill sv/v Tryck: Eifels, Eksjö. Några markeringar i texten
150:-
032182
Diehl, Ulf/Nilsson, Lennart
Svenska lok och motorvagnar 1985-01-01. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 41
Eksjö:1985. 150x110 mm. Plastband. 336s ill sv/v Tryck: Eifels, Eksjö. Några markeringar i texten
150:-
029618
Diehl, Ulf/Nilsson, Lennart
Svenska lok och motorvagnar 1997-01-01. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 66
Borås:1997. 150x210 mm. Ills pappband. 256s ill i färg Tryck: Centraltryckeriet
150:-
033364
Diener, Wolfgang
Anstrich und Bezeichnung von Güterwagen. Das äussere Erscheinungsbild deutscher Güterwagen von 1864 bis heute
Abend, 1992. 250x170 mm. Ills.pappband. 182s ill sv/v
110:-
033277
Dubin, Arthur D
More Classic Trains
Milwaukee:Kalmbach, 1974. 290x 210mm. Dek.clbd. 512s ill sv/v. Trasigt skomsl
180:-
033209
Edlund, Gustaf m.fl
Handbok i samfärdselteknik. Avd. Järnvägsfart
Stockholm:Natur och Kultur, 1949. 260x200 mm. Hfrbd. 504s ill sv/v Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget
250:-
029754
Edmonson, Harold A
Journy to Amtrack. The year history rode the passenger train
USA:Kalmbach, 1972. 290x210 mm. Ills.pappband. 104s ill sv/v. Kartor
120:-
029798
Ekegren, Rune/Dahl, Leif/Sundström, Erik
Historik över den rullande materielen vid Stockholms-Westerås-Bergslagens Jernvägar. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 8
Eksjö:1971. 220x240 mm. Clbd. 239s ill sv/v Tryck: Eifels. Skomsl
270:-
027740
Elfverson, Brita red
Ljungbyholms krönika. Utgiven av Ljungby Hembygdsförening. Bl.a. Fornlämningsområde i Kölby. Ljungby socken för 100 år sedan. S:t Olofs kyrka i Trekanten. Ett stycke järnvägshistoria. Bottorps hamn.
Åseda:1970. 210x140 mm. Ills.clryggband. 152s ill sv/v och färg.Tryck: Bröderna Lindström Boktryckeri
70:-
030003
Ellis, Hamilton
The Pictorial Encyclopedia of Railways
Feltham:Paul Hamlyn, 1968. 230x160 mm. Clbd. 591s. Genomill. i sv/v och färg. Skomsl
90:-
029772
Ellis, Hamilton C
Ånglok från de första spårbundna vagnarna till våra dagars flerdelade lokomotiv
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1983. Pocket. 255s ill sv/v. Originaltitel: The Lore of Steam (1975)
50:-
033210
Eonsuu, Tapio m.fl
Suomen veturit. Die Lokomotiven Finnlands. 1. osa. Valtionrautateiden höyryveturit. Band 1. Die Dampflokomotiven der Staatsbahnen
Malmö:Frank Stenvalls Förlag, 1975. 220x150 mm. Clbd. 176s ill sv/v. Skoml
150:-
029605
Eriksson, Leif/Källgård, Börje
Lidköping-Håkantorp-Järnväg- HLJ. 1877-1977-2077
Lidköping:Lidköpings Kommun, 1977. 210x150 mm. Klammerhft. 47s ill sv/v Tryck: AB We-Pe Tryckeri
60:-
023315
Ess, Walter
Henschel Nr. 25983. Geschichte einer kleinen Dampflokomotive und ihrer Baureihe
Gütersloh:Dampf-Kleinbahnverein Mühlenstroth, 1976. 210x210 mm. Ills.pappbd. 139s ill sv/v och färg. Utvikbar plansch
120:-
023287
Ferris, Tom
The Irish Narrow Gauge. A Pictorial History. Volume One. From Cork to Cavan
Belfast:Blackstaff Press, 1993. 290x220 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v. Kartor
130:-
023286
Feuereissen, Günter
Reisen mit der Dampfbahn. Ein Farbbildband von den letzen Dampflokomotiven der Deutschen Reichbahn
Berlin:Gondrom, 1989. 280x240 mm. Ills.pappbd. 176s ill färg. (1:a uppl 1981)
90:-
023285
Feuereissen, Günter
Reisen mit der Schmalspurbahn. Ein Farbbildband von den letzen Schmalspurstrecken zwischen Ostsee und Erzgebirge
Stuttgart:Motorbuch Verlag, 1985. 280x240 mm. Linnebd. 144s ill färg. Skomsl
90:-
024069
Flodin, John/Wikander, Hugo
Järnvägstrafikstadgan jämte viktigare författningar rörande järnvägsdriften med anmärkningar och sakregister
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1933. 190x130 mm. Clbd. 452s. Utvikbart formulär
120:-
033232
Foraeus, Svante
Lelångenbanan. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 40
Borås:1985. 210x210 mm. Ills.pappband. 191s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet. Namnt
250:-
023323
Fristad, Hans Andreas
Oslo-Trikken. Storbysjel på skinner
Oslo:Gyllendal Norsk Forlag, 1990. 240x210 mm. Ills.pappbd. 144s ill sv/v och färg. 2:a uppl. (1987)
120:-
011960
Furuholm, Helmer
Solkurva. En roman om människors försök att nå varandra. (Handlar om bygden runt Växjö och Klafreström under 1890-talet då järnvägarna byggdes)
Falköping:Gummessons, 1976. 210x140 mm. Clbd. 256s
80:-
023324
Gragt, F. van der
Moderne Strassenbahnen. Grossraum- und Gelenkwagen in Europa seit 1928
Düsseldorf:Alba Buchverlag, 1973. 230x210 mm. Clbd. 228s ill sv/v. Kartor. Skomsl
120:-
023295
Grandguillaume, Michel/Jotterand, Jacques m.fl
Les tramways Lausannois 1896-1964
Lausanne:1977. 230x220 mm. Linnebd. 207s ill sv/v. Skomsl
120:-
033488
Gustafsson, Lars/Nilsson, Lennart/Ek, Olle
Ellok tillverkade av A.S.E.A. Svenska Järnvägsklubben. SJK småskrifter nr 8
Malmö:1972. 300x210 mm. Klammerhäftad. 19s
70:-
033272
Hagberg, B
Uppsala-Gäfle järnvägar 1874-1924. Historik på uppdrag av järnvägsbolagets styrelse
1983. 260x180 mm. Hft. 188s ill sv/v Nytryck av OKBv. Originalet utgavs 1925 i Uppsala av Almqvist & Wiksell
180:-
023977
Hagström, Lars
Västerviksbanornas personvagnar genom tiderna. TFK 1963
Västervik:1963. 220x150 mm. Klammerhft. s17-38 ill sv/v Tryck: Ekblads
80:-
018431
Hamilton, C. Ellis
Boken om tåg
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1975. 310x280 mm. Clbd. 240s. Rikt ill i sv/v och färg. Skomsl
100:-
012550
Hand, Victor/Edmonson, Harold
Tåg det bästa som finns
Stockholm:Albert Bonnier, 1977. 320x240 mm. Ills.clbd. 96s rikt ill. i färg. Skomsl
50:-
023301
Harrer/Holcomb
Salzburger Lokalbahnen
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1980. 250x180 mm. Ills.pappbd. 304s ill sv/v. Kartor
130:-
029663
Hartung, Karlheinz
Lokomotiven und Wagen 1. Normalspur. Sbb und Privatbahnen. Schweizer Fahrzeug-Archiv
Berlin:Transpress Verlag, 1993. 220x200 mm. Ills.pappband. 226s ill sv/v och färg
100:-
029791
Hedbäck, T/Reini, Sten
Järnvägars byggnad och underhåll. Handledning för banavdelningens undervisningskurser. Denna handledning-uppdelad i tvenne avdelningar-omfattar icke: Banöverbyggnad, Husbyggnad, Värme- och ventilationsanläggningar samt sanitära anordningar, m.fl
Stockholm:Statens Järnvägar, 1947. 300x220 mm. Hft. 75s, 109 sv/v ill. Del II: Järnvägsbroar. 25s ill med 54sv/v figurer. Tryck: Victor Petterson
200:-
029897
Heinrich, Klaus/Kretzschmar, Rolf
Magnetbahn Transrapid. Die neue Dimension des Reisens
Darmstadt:Hestra-Verlag, 1989. 300x210 mm. Ills.pappband. 114s ill sv/v och färg. Namnt
110:-
021816
Heller, A
Motorwagen und Fahrzeugmaschinen für flüssigen Brennstoft. Ein Lehrbuch für den Selbstunterricht und für den Unterricht an technischen Lehranstalten. Erster Band: Motorer und Zubehör
Berlin:Julius Springer, 1925. 280x190 mm. Clbd. 438s ill sv/v
180:-
029817
Helme, Mehis
Eesti raudteejaamad. Estonian Railway Stations. Old photos from Aivo Aia´s and Mehis Helme´s collection
Tartu:Tänapäev, 2007. 240x200 mm. Clryggbd. 191s rikt ill med sv/v fotografier. Kartor. Skomsl. Vackert band med grönt klot i ryggen och svart linneband på 2/3 delar av pärmarna. Ryggtitel i guld
380:-
029810
Herentz, Jan/Widesheim, Per-Olov
Uddevalla-Vänersborg-Herrljunga Järnväg 1867-1987. Kortfattad minnesskrift
Vänersborg:Vänersborgs kommun, 1987. 150x210 mm. Klammerhft. 80s ill sv/v. Kartor
100:-
023308
Herrmann, Harald/Laula, Alfred
Strassenbahn in Klagenfurt
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1981. 240x170 mm. Ills.pappbd. 96s ill sv/v
130:-
025543
Hilldoff, E/Edensvärd, E.W
Kalmar-Torsås Järnväg 1899-1924. Minnesskrift
Kalmar:1924. 310x230 mm. Hft. 118s ill sv/v.Karta. Tryck: Kalmar Tryckeri Aktiebolag. Omsl. något nötta.
1300:-
033604
Holmberg, Sten
Stor-Stockholm. Dess uppkomst och kommunikationer
Stockholm:1947. 220x150 mm. Hft. 209s ill sv/v. Kartor.Tryck: Dahlberg & Co. Förord av Torsten R Åström
150:-
029807
Holmgren, Yngve
Industri-Ånglok 1435 mm Skåne, Halland, Småland
Malmö:Yngve Holmgrens Förlag, 1968. 200x150 mm. Klammerhft. 20s ill sv/v Tryck: Repro-Offset
100:-
033007
Holmgren, Yngve
Västgöta-Ånglok spårvidd 891
Malmö:Yngve Holmgrens Förlag, 1968. 200x150 mm. Klammerhft. 52s ill sv/v Tryck: Repro-Offset
90:-
033236
Hwasser, Theodor
Handbok för Lokomotiv-Förare
Göteborg:Bokförlaget Samtid, 1999. 200x140 mm. Hft. 136s Tryck: TeknologTryck. Faksimilutgåva av 1865 års upplaga
180:-
009775
Håvik, Ingemar
Ringsläp till dagens slut
Göteborg:Göteborgs Spårvägar, 210x210 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v Tryck: Esselte Wezäta, Göteborg
60:-
018586
Högman, Kurt/Lindskog, N.G
När järnvägen kom till Klara
Stockholm:Esselte Aktiebolag, 1956. 220x130 mm. Hft. 30s ill sv/v. Särtryck ur Esseltekalendern 1957. Teckningar: Bertil Kumlin
50:-
018585
Högman, Kurt/Schwartzkopf, Karl-Aage
När järnvägen kom till Stockholm
Stockholm:Statens Järnvägar, 1960. 210x130 mm. Hft. 31s ill sv/v Tryck: Esselte. Teckningar: Bertil Kumlin
50:-
032466
Höjer, Elis B
Lokomotivlära. På uppdrag af Kungl. Järnvägsstyrelsen. Omarbetad av B E G Granér
Stockholm:1921. 260x180 mm. Clbd. 815s ill sv/v. Talrika sprängskisser av lokomotiv. Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget, Stockholm. En del noteringar i texten. Bandet nött. Ryggen med falssprickor
550:-
029021
Jahn, J
Genom Västgötabygd å Västergötland-Göteborgs Järnväg. På uppdrag af Västergötland-Göteborgs Järnvägs styrelse
Skövde:1912. 210x140 mm. Hft. 78, (18)s ill sv/v. Karta. Tryck: Strokirks Boktryckeri. Omsl. lösa och skadade
200:-
028133
Jansson, Karl-O
Stor-Anders. En krönika om Nordens rallare
Stockholm:Smålänningens förlag, 1962. 200x130 mm. Hft. 271s ill sv/v Tryck: Aurora, Ystad. Teckningar av Martin Nilsson
70:-
023313
Jeanmarie, Claude/Lehnhart, Hans
Die alten Wiener Tramways 1865-1945. Eine Bildstudie. Archiv Nr 15, zweiter Teil
Villigen:Verlag für Eisenbahn- und Strassenbahnliteratur, 1972. 240x160 mm. Clbd. ill sv/v Skomsl
90:-
023312
Jeanmarie, Claude/Lehnhart, Hans
Die Wiener Strassenbahn 1945-1971. Fahrzeuge und Strecken. Ein Bericht mit Bildern und Plänen. Archiv Nr 10, erster Teil
Basel:Verlag für Eisenbahn- und Strassenbahnliteratur, 1971. 240x160 mm. Clbd. ill sv/v Skomsl
90:-
028911
Johanneson, C.J
Sveriges järnvägsstationer. Illustrerad upplaga
Stockholm:Ahlström & Nordberg, 1926. 250x170 mm. Hfrbd. viii, 583s ill sv/v. Pärmkanterna något nötta. Främre omsl. medbundet. Namnt
850:-
033359
Johannesson, Ove
En bildberättelse om Ölands järnväg
Moheda:1983. 210x320 mm. Klammerhäftad. (20)s. Rikt ill med sv/v teckningar. Karta
170:-
 
åter till toppen