Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Järnvägar Spårvagnar mm

   
Uppdaterad: 2010-11-14
Förkortningar...
ID Bok Pris
031354
Johansson, Emil
Järnvägscykelverkstaden med märke J.C.V
Kolbäck:1922. 290x220 mm. (4)s ill med bild på cykeln.Tryck: Västmanlands Folkblads Tryckeri. Reklambroschyr med titeln: Härmed meddelas att undertecknad, f.d. verkmästare, uppfinnare och konstruktör av Kolbäcks Gjuteri & Elektromekaniska Verkstads järnvägscykel " Express ", på förekommen anledning skilt mig från ovannämnda firma samt att under firma Järnvägscykelverkstaden med märke J.C.V. börjat tillverning i förnyad upplaga med ett flertal värdefulla konstruktionsförbättringar och till betydligt nedsatta priser
140:-
033233
Johansson, Erik W/Stenersen, Roar/Tovås, Ove
Dovregubben. Norsk Jernbaneklubb. NSB Jernbanemuseet
Oslo:1991. 200x210 mm. Hft. 80s ill sv/v
250:-
024436
Johansson, Sven GH
Järnvägens historia i Kinneved. Kinneveds Hembygdsförening
Borås:1985. 300x210 mm. Klammerhft. 14s. Stencil
90:-
025368
Johanssson, Gunnel/Mårtensson, Torbjörn
Kanaler och smalspår i Småländska bygder. Historia kring Räppe-Asa kanal och järnvägen Växjö-Hultsfred
Växjö:Historiska Föreningen i Kronobergs län, 1979. 220x160 mm. Ills.pappbd. 138s ill sv/v Tryck: Växjöbladets boktryckeri
200:-
021085
Jonasson, Olof
Västgötajärnvägens breddning. Meddelanden från Handelshögskolans i Göteborg Geografiska Institution Nr 39. Särtryck ur Ekonomiskt Forum 1953
Göteborg:1953. 270x190 mm. Klammerhft. (4)s. Tryck: C.R. Holmqvist
90:-
023290
Jowitt, Robert E
A Desire of Tramcars
Shepperton:Ian Allan, 1969. 250x190 mm. Clbd. 200s ill sv/v. Skomsl
140:-
023326
Jowitt, Robert E
A Silence of Trolleybuses
London:Ian Allan, 1971. 240x180 mm. Clbd. 160s ill sv/v. Skomsl
120:-
015939
Karlsson, Lars Olov
Statens Järnvägar 125 år
Ill.Foto Björn Enström. Örebro:1981. 280x190 mm. Ills.clbd.. 144s rikt ill i sv/v och färg. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Tillsk
60:-
021644
Karlsson, Lars Olov/Malmberg, Sven
Nora Bergslags Järnväg 125 år en minnesskrift
Falköping:1981. 220x150 mm. Clbd. 128s ill sv/v. Karta. Tryck: Gummesson
100:-
023328
Kieper, Klaus/Preuss, Reiner
Schmalspuhr zwischen Ostsee und Erzgebirge
Düsseldorf:Alba, 1980. 220x210 mm. Ills.pappbd. 406s ill sv/v. Kartor. Ritningar
150:-
033240
Kinet, Reed
Early American Steam Locomotives. 1st Seven Decades...1830-1900
New York:Bonanza Books, 1962. 210x260 mm. Clbd. 158s ill sv/v. Skomsl. hårt nött med revor
130:-
019461
Kjellvard, Henry
Det bevingade hjulets folk. Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum. Vol I; 1899-1924. Vol II; 1925-1949
Stockholm:250x190 mm. Clryggbd. 521+507s ill sv/v Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Nötta band. Blekta ryggar
120:-
023319
Klee, Wolfgang
Preussische Eisenbahngeschichte
Stuttgart:Verlag W. Kohlhammer, 1982. 270x190 mm. Dek. clbd. 258s ill sv/v. Kartor. Skomsl
90:-
033273
Klein, Maury
History of the Louisville & Nashville Railroad. Railroads of America
New York:Macmillan, 1972. 240x170 mm. Clbd. 572s ill sv/v. Skomsl
160:-
021700
Koppel, Arthur
Industri- och Lokaljernvägar
Uppsala:Museiföreningen Stockholm-Roslagens Järnvägar, 1979. 280x210 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v Tryck: Offsetcenter. Faksimil
90:-
029894
Korhammer, Klaus-Dieter/Franzke, Armin/Rudolph, Ernst
Drehscheibe des Südens. Eisenbahnknoten München
Darmstadt:Hestra-Verlag, 1991. 300x210 mm. Ills.pappband. 164s ill sv/v och färg. Kartor. Utvikbara spårplaner. Namnt
140:-
001601
Krantz, Claes
Från östersjö till västerhav. Historien om hur Västra Stambanan kom till.
Göteborg:Statens Järnvägar Göteborg, 1962. 220x130 mm. Hft. 48s ill sv/v. Tryck: Gumperts Tryckeri
70:-
033360
Krantz, Claes
Järnets järnväg. Minnesskrift vid Nora Bergslags Järnvägs hundraårsjubileum 1856-1956
Göteborg:1956. 240x180 mm. Dek. pappbd. 239s ill sv/v. Tryck: Rundqvist
160:-
021074
Krantz, Claes
Kulturväg mor norr. Från bygd och obygd kring Inlandsbanan. Utgiven i samverkan med Statens Järnvägar
Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1949. 200x130 mm. Hft. 200s ill sv/v. Kartor. Tryck: Esselte. STF:s publ. nr 1077. Något nötta omsl
80:-
023322
Kreutz, Walter
Strassenbahnen, Busse und Seilbahnen von Innsbruck
Innsbruck:Steiger Verlag, 1982. 240x180 mm. Ills.pappbd. 299s ill sv/v och färg
130:-
023298
Krobot/Slezak/Sternhart
Strassenbahn in Wien vorgestern und übermorgen
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1972. 250x180 mm. Ills.pappbd. 200s ill sv/v. Kartor
90:-
029900
Kubinszky, Mihály
Bahnhöfe Europas. Ihre Geschichte, Kunst und Technik. Für Eisenbahnfreunde, Architekten und kulturgeschichtlich Interessierte
Stuttgart:Franck´sche Verlagshandlung, 1969. 250x170 mm. Clbd. 320s ill sv/v. Naggat skomsl
130:-
029788
Kutschbach, Robert/Sundström, Lennart
En bok om lok
Uddevalla:Hörsta Förlag, 1959. 200x150 mm. Ills.clryggband. 128s ill sv/v Tryck: Bohusläns Grafiska
120:-
032184
Kvarnstedt, John
Gotlands järnvägar. Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun. Golandica nr 15
Visby:Barry Press Förlag, 1978. 220x180 mm. Ills.pappband. 207s ill sv/v Tryck: Länstryckeriet, Nyköping
240:-
013832
Landgren, Kenneth
Saltsjöbanan. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 58.
Stockholm:1993. 220x270 mm. Ills.laminatbd. 128s ill sv/v Tryck: Eifels Tryckeri, Eksjö. Tillsk. från förf
130:-
029841
Landgren, Kenneth
Säröbanan. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 58
Stockholm:1993. 210x270 mm. Ills.pappbd. 128s ill sv/v Tryck: Eifels Tryckeri, Eksjö
120:-
033767
Landin, Ingemar
Skara-Lundsbrunns järnvägar. Ett levande järnvägsmuseum
Mariestad:1997. 210x150 mm. Hft. 79s ill sv/v. kartor. Tryck: Vadsbo-Tryck. Exlibris: Sture Eklindh
110:-
029896
Land, Paul G/Knöppel, Holk
Die Ost-West-S-Bahn. Mönchengladbach-Neuss-Düsseldorf-Wuppertal-Hagen
Darmstadt:Hestra-Verlag, 1988. 300x210 mm. Ills.pappband. 99s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Namnt
90:-
029794
Larson, Karl
Anteckningar i ämnet "Elektroteknik" vid lokpersonalkurser
Stockholm:Statens Järnvägar, 1945. 300x220 mm. Hft. 74s ill sv/v
90:-
029795
Larson, Karl
Lok och vagnar samt motordrivna småfordon. Handledning för Banavdelningens Undervisningskurser
Stockholm:Statens Järnvägar, 1946. 300x220 mm. Hft. 41s. 34 sv/v fig. Tryck: Victor Petterson
150:-
024434
Larsson, Anton
Sekundärbanor i Bohuslän såsom tvärbanor till Längdbanan. Inledningsföredrag, hållet vid järnvägsmötet i Uddevalla den 8 dec. 1906. Separataftryck ur Länstidningen "Bohusläningen"
Uddevalla:1907. 210x140 mm. Klammerhft. 29s. Utvikbar karta. Tryck: Ture Malmgrens Boktryckeri. Fint ex
360:-
017830
Larsson, Axel
Lärobok i elektroteknik för Statens Järnvägars personal
Stockholm:Kungl. Järnvägsstyrelsen, 1929. 260x170 mm. Clbd. 154s+13 utvikbara pl. ill sv/v. Tryck: Centraltryckeriet
190:-
023293
Laula, Alfred/Rosenkranz, Alfred
Wierner Strassenbahnwagen. Technik und Fotos
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1983. 240x170 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v
90:-
023291
Laursen, O. Winther
Sporvogne i Europa
Köpenhamn:J. Fr. Clausens Forlag, 1973. 240x160 mm. Ills.pappbd. 153s ill sv/v
140:-
029892
Lehmann, Heinrich/Pflug, Erhard
Der Fahrzeugpark der Deutschen Bundesbahn und neue, von der Industrie entwickelte Schienenfahrzeuge
Berlin:George Siemens Verlagsbuchhandlung, 300x220 mm. Clbd. 255s. 573 ill i sv/v. 61 översiktspl. Troligtvis 1950-tal. Namnt
160:-
029847
Lidholm, Emil
JHF:s Bildsamling 1901-1951. Vid femtioårsperioden utgång ordnade (Järnvägsmännens Helnykterhetsförbund)
Hässleholm:1952. 300x220 mm. Clryggbd. 160s. Rikt ill. med sv/v fotografier. Tryck: Svantessons
140:-
033482
Liljendahl, Lennart
Dannemora-Hargs järnväg. En social och teknisk studie av en bruksbana. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 6
Tierp:1969. 210x150 mm. Hft. 240s ill sv/v. Kartor. Utvikbara spårplaner. Tryck: Löjdquists
240:-
013707
Lindberg, Gust.
Auf der Eisenbahn. Gefle-Dala Järnväg. Gefle-Storvik-Falun-Rättvik-Mora-Orsa
Gefle-Posten, 1893. 190x140 mm. Hft. 84s ill sv/v. Annonser. Fint ex. Kartan saknas
310:-
015964
Lindberg, Gust.
Railway Journey. Gefle-Storvik-Falun-Rättvik-Mora-Orsa
Gefle:1893. 190x140 mm. Clryggbd. 78s ill sv/v. Karta. Annonser. Tryck: Gefle-Postens Tryckeri. Exlibris Nils Sandberg. Namnstämpel
380:-
029996
Linde, Gunilla
Stationshus 1855-1895. A.W. Edelsvärd som järnvägsarkitekt. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 47
Malung:1989. 220x270 mm. Pappband. 117s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri. Skomsl
170:-
014622
Lindgren, Erik
Kommunikation i Allbo
Markaryd:1983. 210x150 mm. Hft. 224s ill sv/v Tryck: Markaryds Grafiska
70:-
023872
Lindgren, Erik
Kommunikation i gränsbygd. Bl.a. Posten i Sunnerbo.Järnvägarna och posten. Lantbrevbäring. Postombud. Diligenser i Småland
Markaryd:1981. 210x140 mm. Hft. 176s ill sv/v Tryck: Markaryds Grafiska
90:-
025505
Lindgren, Erik
Kommunikation i Kinnevald
Växjö:1985. 220x150 mm. Ills.pappband. 112s ill sv/v
110:-
026486
Lindgren, Erik
Kommunikation i Västbo
Markaryd:1982. 210x150 mm. Hft. 192s ill sv/v Tryck: Markaryds Grafiska
70:-
020938
Lindgren, Erik
Posten vid järnvägen Borås-Ulricehamn. Bl.a. Gånghester. Dalsjöfors. Toarpsdal. Häljared. Rångedala. Varnumskulle. Nitta. Hökerum. Ving. Aspanäs. Redvägsbrunn
Växjö:Förlaget på post, 1991. 210x150 mm. Klammerhft. 18s. Posthistorisk skriftserie Nr 156
60:-
033481
Ljunggren, Malte
Sj diesellok litt Z66. En beskrivning av diesellok litt Z66. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 12
Eksjö:1973. 210x150 mm. Hft. 59s ill sv/v Tryck: Eifels
90:-
012552
Lorie, Peter/Garratt, Colin
Ironhorse. A history of the steam train
New York:Crescent Books, 1996. 220x270 mm. Clbd. 153s Rikt ill. i färg. Skomsl
90:-
031033
Lundholm, Kjell red
Malmbanan 100 år 1888-1988
Luleå:Norrbottens Museum, 1988. 210x150 mm. Hft. 240s ill sv/v. Karta. Tryck: I-Tryck
90:-
029657
Lundin, Allan Sigward
Från prins August till Skåningen. Vi reser genom 100 järnvägsår i norra Skåne
Hässleholm:Norra Skånes Förlag, 1956. 240x170 mm. Hft. 320s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri
100:-
029613
Lundvall, Börje
GDG ellok litt O. Trafikförvaltningen Göteborg-Dalarna-Gävles elektriska godstågslok litt O. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 17
Eksjö:1976. 210x150 mm. Hft. 51s ill sv/v. Karta.Tryck: Eifels
90:-
029664
Lundwall, Börje red
Bergslagernas Järnvägar 1879-1979. Bergslagernas Jernvägssällskap
Göteborg:1979. 200x220 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: AB Sigma, Stockholm
100:-
033790
Lönnberg, Egil
NOHAB 100 år 1847-1947
Karlstad:1947. 290x210 mm. Klammerhäftad. 48s ill sv/v Tryck: Nermans. Något nött
240:-
021568
Malke, Alfred
Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg. Signatur S.K.W.J. 1886-1903. Historik och minnen
Skara:1947. 210x140 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: Västergötlands Tryckeri. Bergers Bokhandel i distribution. 1:a uppl
140:-
019465
Malke, Alfred
Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg. Signatur S.K.W.J. 1886-1903. Historik och minnen
Skara:Föreningen 29:an, 1970. 210x150 mm. Hft. 48s ill sv/v Tryck: Skaraborgs Läns Tryckeri
90:-
021567
Malke, Alfred
Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg. Signatur S.K.W.J. 1886-1903. Historik och minnen
Skara:Föreningen 29:an, 1970. 200x130 mm. Clryggbd. 48s ill sv/v Tryck: Skaraborgs Läns Tryckeri
130:-
022355
Mannerfelt, Måns
Västergötland-Göteborgs Järnvägar. En historik
Göteborg:1948. 270x190 mm. Hft. 217s ill sv/v. Karta Tryck: Elanders Boktryckeri. Ryggen något skadad. Exlibris
350:-
021566
Mannerfelt, Måns
Västergötland-Göteborgs Järnvägar. En historik
Göteborg:1948. 270x190 mm. Hclbd. 217s ill sv/v. Karta Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl. medbundet. Skomsl
450:-
022356
Mannerfelt, Måns
Västergötland-Göteborgs Järnvägar. En historik
Skara:1980. 270x190 mm. Hft. 217s ill sv/v. Karta Tryck: Skaraborgs Läns Tryckeri. Faksimilupplaga utgiven av Skara Järnvägsmuseum. Originalet kom 1948. Fint ex
350:-
030002
Marshall, C.F. Dendy
History of the Southern Railway. Vol. 1. Second Enlarged Edition in 2 volumes. Revised by R.W. Kidner
London:Ian Allan, 1963. 240x160 mm. Clbd. 278s ill sv/v. Skomsl. Detta är enbart vol.1
130:-
023303
Mayr, Gerhard/Prix, Hansgeorg
Die Klagenfurter Strassenbahn. Klagenfurts Verkehrsbetriebe einst und jetzt. Pferdebahn-Strassenbahn-Obus-Autobus-Schiffahrt-Eurotram
Klagenfurt:Verlag Johannes Heyn, 1982. 230x170 mm. Ills.pappbd. 231s ill sv/v och färg. Fotobilaga
150:-
033274
Mead, Edgar T, Jr
" Busted " and still running. The famous Two-Foot Gauge Railroad of Bridgton, ME
Brattleboro:The Stephen Greene Press, 1968. 220x140 mm. Dek.clbd. 58s ill sv/v. Skomsl. något naggat
80:-
023321
Meereis, Wolfgang
Besuch bei den Sächsischen Schmalspurbahnen. Text- und Fotobericht
Solingen:Arbeitsgemeinschaft Eisenbahn-Kurier E.V, 1972. 210x150 mm. Hft. 126s ill sv/v
90:-
031800
Mentzer, T.A v
Res-karta öfver Sverige, upptagande jernvägs- och telegraf-linier med stationer, postkontor, gästgifvaregårdar, större egendomar, bruk, fabriker, verk och inrättningar m. m. / efter sednaste officiella uppgifter sammandragen
Stockholm:P.A. Huldbergs bokhandel, Karta. 900x720 mm. Uppfodrad på väv och vikt. Sjette granskade upplagan. ca 1860-talet
350:-
029902
Messerschmidt, Wolfgang
Von Lok zu Lok. Esslingen und der Lokomotivbau fü die Bahnen der Welt
Stuttgart:Franck´sche Verlagshandlung, 1969. 220x290 mm. Clbd. 208s ill sv/v.Skomsl
150:-
033275
Middleton, William D
When the Steam Railroads Electrified
Milwaukee:Kalmbach, 1975. 290x220 mm. Dek. clbd. 439s ill sv/v. Kartor. Naggat skomsl
140:-
014890
Mihnoss, E.G
Svenska Lokmän I-II
Uppsala:Bokförlaget Orbis, 1950. 270x200 mm. Hfrbd. 560+421s rikt ill i sv/v med personbilder och stationsbilder. Något nötta band
300:-
012061
Monö, Rune
Njutningen av att åka tåg
Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1996. 180x160 mm. Hft. 200s ill sv/v. 2:a uppl
70:-
033229
Morgan, David P
Steam´s Finest Hour
Milwaukee:Kalmbach, 1959. 290x400 mm. Dek.clbd. 126s. Rikt ill. med sv/v fotografier
230:-
029660
Nilsson, Hjalmar
Ölands järnväg-en svunnen epok-samt en berättelse om busstrafik på Öland
Tortilia, 1984. 230x160 mm. Hft. 71s ill sv/v Distribution: Nyquists Bokhandel, Mörbylånga
180:-
033487
Nilsson, Lennart
Lok och motorvagnar tillverkade vid Motala Verlstad 1862-1971. Svenska Järnvägsklubben. SJK småskrifter nr 7
Malmö:1972. 300x210 mm. Klammerhäftad. 27s
70:-
029619
Nilsson, Lennart
Svenska lok och motorvagnar 1999. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 69
Borås:1999. 150x210 mm. Ills pappband. 176s ill i färg Tryck: Centraltryckeriet
150:-
030001
Nock, O.S
Railways at the Zenith of Steam 1920-40. Railways ot the World in Colour
London:Blandford Press, 1070. 200x140 mm. Clbd. 184s ill färg. Skomsl.blekt på ryggen och med liten reva
60:-
029773
Nock, O.S
The Railways of Britain
London:B.T. Batsford, 1962. 170x130 mm. Hft. 224s ill sv/v. Revised edition 1962. First 1947
60:-
033208
Nordin, Tore
Svenska elmotorvagnar. Elektriska motorvagnar konstruerade och byggda i Sverige. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 76
Stockholm:2003. 290x260 mm. Clbd. 231s ill sv/v och färg Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl
250:-
030382
Nordling, Kjell
Järnvägsdata. Bandata. Svenska Järnvägsklubben/31. SJK Forskning
Motala:1983. 210x150 mm. Hft. 270, 74s Tryck: Borgströms. Namnt
130:-
017279
Olls, Bert
Rallaren
Värnamo:Settern, 1987. 210x240 mm. Ills.pappbd. 95s ill sv/v Tryck: Fälths Tryckeri. 2:a uppl
70:-
033479
Olson, Gustav
Tåg ut. Roman
Stockholm:LT:s förlag, 1951. 200x140 mm. Hft. 416s Tryck: Borgströms, Motala
80:-
020174
Olsson, Stefan
Jädraås - Tallås Järnväg. En presentation
1995. 150x210 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v. På främre omsl är skrivet " blädderex " med tuschpenna
50:-
030511
Olsson, Torsten
Norbergsbanorna. Järnvägar i Norbergs bergslag sdan 1853
Malmö:Frank Stenvalls Förlag, 1995. 210x210 mm. Clbd. 167s ill sv/v.Karta. Tryck: Skogs, Trelleborg. Skomsl
190:-
021575
Oterdahl, Philip
Några ord med anledning af förestående aktieteckning i Vestergötland - Göteborgs tilltänkta jernväg och vigten af denna trafikleds snara förverkligande
Göteborg:1893. 180x130 mm. Hft. 8s Tryck: Göteborgs Handelstidning
150:-
029615
Palén, Kjell
Ostkustbanan 1927-1977. En kort historik och några minnen. Skriften utgiven i samband med Ostkustbanans 50-årsjubileum. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 24
Borås:1977. 210x150 mm. Klammerhft. 64s ill sv/v. Kartor.Tryck: Centraltryckeriet
130:-
023300
Pawlik, Hans Peter/Slezak, Josef Otto
Wiener Strassenbahn-Panorama. Bilder aus der Zeit von 1865-1982
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1982. 250x180 mm. Ills.pappbd. 160s ill sv/v. Kartor
90:-
033228
Percival, David
Railway World. Annual 1986
London:Ian Allan, 1985. 240x170 mm. Ills.pappband. 126s ill sv/v. Namnt
60:-
029488
Persson, Bertil E
Gammelstad-Karlsvikshyttans järnväg. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 32
Borås:1982. 210x150 mm. Hft. 95s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet
90:-
024631
Petersson, Ann-Marie
Västerviks Järnväg 1857-1879. B-uppsats, HT 2000
300x210 mm. Klammerhft. (16)s
50:-
021254
Pettersson, N.P
Fullständigaste och nyaste Godtköps-Resekarta N:1 öfver Sverige upptagande jernvägar, gästgifvaregårdar med afstånden utsatta i nymil. Postanstalter, bruk mm. Karta öfvr segelleden kanalvägen från Stockholm till Göteborg......................
Stockholm:C.A.V. Lundholms Förlag, 1894. 190x130 mm. Clryggbd. Kartan uppfodrad på väv. Bandet nött
340:-
021255
Pettersson, N.P
Fullständigaste och nyaste Godtköps-Resekarta N:1 öfver Sverige upptagande jernvägar, gästgifvaregårdar med afstånden utsatta i nymil. Postanstalter, bruk mm. Karta öfvr segelleden kanalvägen från Stockholm till Göteborg......................
Stockholm:C.A.V. Lundholms Förlag, 1915. 190x120 mm. Clryggbd. Kartan uppfodrad på väv. Bandet något nött
150:-
029413
Pettersson, N.P
Fullständigaste och nyaste Godtköps-Resekarta N:1 öfver Sverige upptagande jernvägar, gästgifvaregårdar med afstånden utsatta i nymil. Postanstalter, bruk mm. Karta öfvr segelleden kanalvägen från Stockholm till Göteborg......................
Stockholm:C.A.V. Lundholms Förlag, 1920. 190x130 mm. Hft. Utvikbar karta. Bilaga text 22s. 42:a omarbetade upplagan
130:-
023325
Prasuhn, P.H
Chronik der Strassenbahn
Hannover:M. & H. Schaper Verlag, 1969. 200x210 mm. Clbd. 240s ill sv/v. Skomsl
120:-
033211
Rakow, Witali Alexandrowitsch
Russische und sowjetische Dampflokomotiven
Berlin:Transpress Verlag, 1986. 220x200 mm. Ills. papband. 328s ill sv/v. Kartor
90:-
018760
Reed, Brian
Modern locomotives. Boys´power and speed library
London:Temple Press Limited, 1952. 250x190 mm. Clbd. 87s ill sv/v. Second Edition. Namnstämpel
80:-
015761
Reutermark, Gösta
Statens Järnvägars befälsförbund. Minnesskrift utgiven i anledning av förbundets 25-åriga tillvaro 1905-1930
Stockholm:1931. 250x190 mm. Hft. 150s ill sv/v Tryck: AB Fahlcrantz. Något trasig nedtill i ryggen.
70:-
030491
Ringdahl, A red
Lokomotivmanna och maskinist tidning. Fack och föreningsorgan för Nordens lokomotivmän och maskinister 1914-1917
Engelholm:270x200 mm. Hclbd. 216, 216, 216, 216s. ill sv/v Tryck: Ernst Bergstens Boktryckeri, Helsingborg. Mindre fläck på bakre pärmen
350:-
021651
Romson-Åberg, Berit
Mellanriksbanan Kristiania-Dalarna-Söderhamn. Ett järnvägsprojekt som stannade på pappret.Särtryck ur Dalarnas Hembygdsbok 1959
Falun:1959. 220x150 mm. Klammerhft. 36s ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri. Tillsk. från författaren
70:-
021756
Rosengren, Nils/Sundström, Erik/Thulin, Bertil
Säröbanan
Stockholm:Trafik-Nostalgiska Förlaget, 2005. 220x300 mm. Ills.pappbd. 103s ill sv/v och färg. Tryck: Mälartryckeriet. Första uppl. 1966, SJK 3
150:-
023292
Rosenkrantz, Alfred
Wierner Strassenbahnwagen. Listen 1865-1982
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1983. 240x170 mm. Ills.pappbd. 240s
90:-
021641
Ruhe, Algot
Stationsinspektorsföreningen vid Sveriges Statsbanor. Minnesskrift till 50-årsdagen den 11 april 1937
Stockholm:1937. 240x160 mm. Hft. 94s ill sv/v Tryck: Caslon Press. Nr 41 av 300 numrerade ex. I skyddskassett
90:-
024402
Rydén, Josef red
Järnvägar då och nu i Nässjöbygden
Nässjö:Nässjö Kommun, 1994. 250x170 mm. Ills.pappband. 165s ill sv/v och färg. Tryck: Tryckeri AB Småland
110:-
012208
Sandberg, Herman
Jernvägarnas rigtning norr om Mälaren
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1863. 210x140 mm. Hft. 29s. 2 utvikbara kartor. Bakre omslaget saknas. Något solkigt
120:-
031144
Sandin, Gunnar
Kring Lund C. Gamla Lund Förening för bevarande av stadens minnen. Årsskrift 81
Lund:1999. 240x170 mm. Hft. 128s ill sv/v. Utvikbara spårplaner.Tryck: Wallin & Dalholm
100:-
029666
Sandin, Gunnar
KRJ 100. Kort historik över järnvägen Klippan-Eslöv hundra år efter det första öppnandet. Specialnummer av Ångtrycket. Museiföreningen Klippan. Ljungbyheds Järnväg
Klippan:1992. 210x150 mm. Hft. 88s ill sv/v. Kartor. Tryck: Grafo Tryck, Simrishamn
110:-
029999
Schlomann, Alfred red
Schlomann-Oldenbourg. Illustrierte Technische Wörterbücher. Band 5: Eisenbahnbau und Eisenbahnbetrieb. In sechs Sprachen: Deutsch, Englisch, Französisch, Russisch, Italienisch, Spanisch
Münschen:R. Oldenbourg, 1909. 180x110 mm. Clbd. 870s + annonser. ill sv/v ( Milt 2010 Abbildungen )
190:-
033241
Scribbins, Jim
The Hiawatha Story
Milwaukee:Kalmbach, 1970. 220x280 mm. Dek.clbd. 267s ill sv/v
160:-
023310
Seidel, Kurt
Schmalspur in Baden-Württenberg. Die staatlichen Schmalspurbahnen
Verlag Eduard Dietenberger, 1984. 250x180 mm. Linnebd. 324s ill sv/v. Kartor. Ritningar. Skomsl
160:-
023316
Simmons, Jack
The Victorian Railway
London:Thames and Hudson, 1991. 260x180 mm. Clbd. 416s ill sv/v. Skomsl
170:-
033212
Singleton, C.C/Burke, David
Railways of Ausralia
Sidney:Angus and Robertson, 1964. 240x150 mm. Clbd. 159s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Skomsl. med mindre reva
90:-
014893
Sjögren, C. A
Slutord i frågan om Nordvestra Stambanans sträckning genom Värmland
Filipstad:1866. 220x140 mm. Hft. 28s Tryck: J.V. Florén
400:-
029998
Sjögren, Carl H
Roliga historier från hela folkets järnväg
Ill.Teckningar av Gösta Bjelkebo. Malmö:JHS:s Tidningens Förlag, 1947. 190x130 mm. Hclbd. 200s ill sv/v Tryck: Svantessons Boktryckeri, Hässleholm. Främre skomsl. medbundet. Bandet något nött
80:-
019471
Sjöholm, Erik
Järnvägsminnen 1
Stockholm:Trafik-Nostalgiska Förlaget, 2005. 270x210 mm. Ills.pappbd. 88s ill sv/v Tryck: Mälartryckeriet
100:-
011793
Sjöstrand, Henry
Frinnaryd i Småland. Bygdefotografen Oskar Jaréns värld. Bl.a. Om järnvägen och järnvägsfolket
Jönköpings läns museum, 1983. 220x200 mm. Ills.pappbd. 159s ill sv/v Tryck: Bohusläningens Tryckeri, Uddevalla
130:-
023309
Slezak, Josef Otto
Die Lokomotiven der Republik Österreich
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1970. 240x170 mm. Ills.pappbd. 208s ill sv/v. Ritningar
160:-
018761
Snell, J.B
Early railways
London:Octopus Books, 1972. 240x210 mm. Clbd. 97s ill sv/v och färg. Skomsl
80:-
005517
Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 140
Allmän tjänsteordning (Tjo) och Disiplinstadga (Dpst). Gäller fr.o.m. den 1 april 1944
Stockholm:1944. 170x110 mm. Hft. 30 blad Tryck: K.L. Beckmans Boktryckeri, Stockholm. 3:e uppl. Ändringar i texten. namnt. sista bladet med vattenskada nedtill. Flera ändringstryck införda
40:-
005518
Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 242
Allmän instruktion angående högspänningsledningar för elektrisk järnvägsdrift vid Statens Järnvägar utom Malmbanan. Gällande fr.o.m. den 1 april 1932. Tillägg nr 1 och 2 äro inarbetade i detta omtryck
Stockholm:1943. 170x110 mm. Hft. 15s Tryck: K.L. Beckmans Boktryckeri, Stockholm. Ny uppl
40:-
005520
Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 280
Tjänsteordning och Disciplinkungörelse för SJ
Stockholm:1959. 210x150 mm. Hft. 31s. Utgåva 4 med ändringstryck
40:-
005526
Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 2. Tillägg nr 2
Kompletteringar och ändringar
Stockholm:1952. 170x110 mm. 10s Tryck: Centraltryckeriet, Stockholm. utan pärmar
40:-
005523
Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 510 (242, 242c, 317)
Allmän eldriftsinstruktion med skyddsföreskrifter (Elia). Gäller fr o m 1.10.1967
Stockholm:1967. 210x150 mm. Hft. 11s+4 bilagor. Utgåva 2. På försättsbladet står det: Allmänna elskyddsföreskrifter för SJ fasta högspänningsanläggningar
40:-
021647
Stenberger, Mårten
Ostkustbanan Gävle-Härnösand. Utgiven av trafikförbundet Uppsala-Norrland
Tierp:1932. 210x130 mm. Klammerhft. 23s ill sv/v. Kartor. Tryck: Tierps Tryckeri
90:-
023297
Sternhart, Hans
Strassenbahn in Linz
Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1980. 250x180 mm. Ills.pappbd. 200s ill sv/v
90:-
018593
Strömberg, C.V
En f.d. lokman på diktarkärran. Diktsamling av C.V.S
Falköping:1916. 220x150 mm. Hft. 84s Tryck: Falköpings-Postens Tryckeri. Något nött. Porträtt av förf.
120:-
021911
Stumpf, Berthold red
Jahrbuch des Eisenbahnwesens 1953
Köln:Carl Röhrig, 1953. 300x210 mm. Clryggbd. 256s ill sv/v
80:-
029489
Sundström, Erik
Svartälvsbanan. Statens Enskilda Järnväg. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 42
Malung:1985. 210x150 mm. Hft. 71s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri. Namnt
140:-
029756
Sundström, Erik & Eriksson, Hans
Smalspår och sjöfart i Bergslagen 802-banorna
Malmö:Frank Stenvalls Förlag, 2003. 300x210 mm. Clbd. 192s ill sv/v. Kartor. Tryck: Berlings Skogs, Trelleborg. Skomsl
140:-
020922
Swahn, Waldemar
Axel Granholm. Ödemarkspionjären. Järnvägsbyggaren. Diktatorn-arbetarvännen och hans rallare
Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1940. 240x170 mm. Hclbd. 268s ill sv/v Tryck: Egnellska Boktryckeriet. Skomsl medbundna. Fint ex
250:-
032996
Svallhammar, Stig
En spårlös järnvägssatsning? Om introduktionen av ett nytt transportmedel i norra Kalmar län. Meddelande serie B 75. Kulturgeografiska Instutionen Stockholms Universitet
Edsbruk:1991. 240x170 mm. Hft. 358s ill sv/v. Kartor Tryck: Akademitryck. Tillsk. Omsl. nötta med mindre reva och veck
170:-
022100
Svallhammar, Stig
Järnvägsstationer i Tjust med omnejd. Ett resonemang kring trafik och trafikomland med exempel från Västerviksbanorna. Kunskapskällans skriftserie Nr 7
Västervik:2003. 300x210 mm. Hft. 26s ill sv/v
80:-
017557
Svallhammar, Stig
Kronan på verket? Norsholm-Västervik-Hultfreds Järnvägar i med - och motlu
Malmö:Stenvalls, 2005. 300x220 mm. Pappband. 344s ill sv/v och färg Tryck: Elanders Berlings AB. Skomsl. Nyy ex
350:-
032256
Svanbäck, S.M
En rallares levnadsminnen. Upptecknade av Herbert Malmback
Stockholm:Tiden, 1931. 220x150 mm. Hft. 183s ill sv/v. Solkiga omsl.
70:-
033362
Svensson, Jan-Olov
Dala-Ockelbo-Norrsundets Järnväg DONJ. 1976-1970. En beskrivning av den rullande materielen
Vadstena:Museiföreningen Wadstena-Fogelsta Järnväg, 1992. 210x300 mm. Dek.clbd. 133s. Utvikbara planscher. Sprängskisser. Ill sv/v. Tryck. WFJ-skrift nr 5
250:-
029604
Svensson, Sven-Erik
Bohusbanan 75 år. Ett försök till historiebeskrivning. Artiklar och notiser kring banan. I går-I Dag- I framtiden. Utgiven av Stenungsunds Kulturnämnd
Stenungsund:1982. 210x150 mm. Klammerhft. 43s ill sv/v tryck: HB Stellans Tryckservice Eftr
60:-
032145
Säverman, Ove
Järnvägshotellet i Ljusdal
Göteborg:Wettergrens Bokhandel, 2004. 210x130 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: Romi Tryck, Ljusdal
50:-
029898
Temming, Rolf L
Die Grössten die Schnellsten die Stärksten. Eisenbahngeschichte in Superlativen
Klagenfurt:Neue Kaiser Verlag, 1998. 270x200 mm. Ills.pappband. 64s ill sv/v och färg
50:-
029833
Thestrup, Poul
Danske kongevogne
Roskilde:Baneböger, 1992. 250x170 mm. Hft. 64s ill sv/v och färg
100:-
033384
Tholin, Göran red
Mjf Smalspårsfrämjandet 25 år 1977-2002
Falköping:2003. 300x210 mm. Ills.pappband. 122s ill sv/v och färg. Tryck: Affärstryckeriet
190:-
029835
Thomassen, T
Vemb-Lemvig-Thyborön Jernbanes rullende materiel gennem 100 år, 1879-20 juli-1979
1979. 250x170 mm. Hft. 110s ill sv/v
160:-
029997
Thulin, Bertil
Borås-Herrljunga järnväg 1863-1988.En historik
Kungälv:Svenska Järnvägsklubben., 1988. 210x210 mm. Clbd. 223s ill sv/v Tryck: Goterna, Kungälv. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 45
160:-
033483
Thulin, Bertil
Järnvägen Borås-Ulricehamn-Jönköping. Svenska Järnvägsklubbens Skriftrerie nr 50
Kungälv:1990. 210x210 mm. Ills.pappband. 252s ill sv/v. Karta. Tryck: Goterna
150:-
033772
Thulin, Bertil
Nossebrobanan-ett 75-årsjubileum. Svenska Järnvägsklubben i samarbete med Museiföreningen Anten-Gräfsnäs Järnväg
Alingsås:1991. 210x210 mm. Laminatband. 168s ill sv/v. Karta. Tryck: WM-Tryck. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 54
500:-
029995
Thulin, Bertil red
Göteborg-Borås Järnväg. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 62
Borås:1994. 220x270 mm. Ills.pappband. 180s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet Åke Svensson AB
150:-
024888
Thulin, Olof
Gripenbergsbanan. Ett stycke småländsk järnvägshistoria i ord och bild. Utgiven av Skärstads Hembygdsförening
1979. 220x150 mm. Hft. 122s ill sv/v Tryck: Vaggeryds Tryckeri. Märke efter borttagen etikett på främre omsl.
80:-
030506
Thulin, Olof
Gripenbergsbanan. Ett stycke småländsk järnvägshistoria i ord och bild. Utgiven av Skärstads Hembygdsförening
1983. 220x150 mm. Hft. 146s ill sv/v Tryck: Rydheims, Huskvarna. Med nytt tillägg
90:-
019550
Tjerneld, Staffan/Lindskog, N.G
Efter hundra år. Utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen med anledning av Statens Järnvägars 100-årsjubileum
Stockholm:1956. 240x190 mm. Ryggclbd. 93s rikt ill i sv/v. Tryck: Nordisk Rotogravyr. Foto Lennart Nilsson
80:-
009675
Trolle, Ragnar/Söderling, Gustaf/Runefelt, Hilding
Svensk Järnvägsmatrikel 1942. Del I. Personalen vid Statens Järnvägar
1942. 210x140 mm. Clbd. 360s Tryck: Elanders, Göteborg. Många annonser
90:-
029483
Trolle, Ragnar/Söderling, Gustaf/Runefelt, Hilding/Bång, Mattis
Svensk Järnvägsmatrikel 1948
1948. 210x140 mm. Clbd. 464s. Annonser. Tryck: Elanders, Göteborg. Namnt
90:-
032258
Two Step. (Carl Olof Nilsson Lovén)
" Järnvägare". Det bevingade hjulets folk. Berättelser och anekdoter samlade och utgivna
Malmö:Framtidens Bokförlag, 1920. 190x140 mm. Hft. 128s. Omslagen solkiga
80:-
017280
Wallin, J
Uddevalla-Vänersborg-Herrljunga Järnvägsbolag 1863 25/9 1923. Minnesskrift
Vänersborg:1924. 240x180 mm. Imit.skbd. 400s ill sv/v Tryck: Västgöta-Dals Boktryckeri. OBS DETTA ÄR EN Xerox-kopia men mycket välgjord. Ser nästan ut som originalet. Inbunden i blått imit. skbd. med titeltext i gult på främre pärmen och röd ryggtiteletikett
150:-
023305
Wegenstein, Peter
Innsbrucks Strassenbahn. Bahn im Bild Band 28
Wien:Verlag Pospischil, 1982. 210x150 mm. Ills.pappbd. 94s ill sv/v
90:-
029895
Weigelt, Horst
Bundesbahndirektion Nürnberg. Fortschritt aus Tradition
Darmstadt:Hestra-Verlag, 1993. 300x210 mm. Ills.pappband. 224s ill sv/v . Kartor
140:-
029813
Welander, Lennart
De smalaste spåren. En berättelse om Östra Södermanlands Järnväg och om dess föregångare
Stockholm:Allt om hobby, 1968. 210x140 mm. Klammerhft. 46s ill sv/v Tryck: Statlander
100:-
032183
Welander, Lennart
Stafsjö Järnväg " Nunnebanan ". Kolmårdens egen järnväg. Utgiven av Krokeks Hembygdsförening och Östra Södermanlands Järnväg
Växjö:1978. 210x150 mm. Hft. 124s ill sv/v Utvikbara pl. Tryck: Eifels Boktryckeri. Omsl. något nötta. Ded.
180:-
029602
Welander, Lennart
VABIS Järnvägsvagnar 1891-1911
Stockholm:Streiffert, 1991. 210x210 mm. Ills.pappband. 96s ill sv/v
110:-
018700
Werner, Oscar
Vägar och järnvägar. Tekniskt Folkbibliotek
Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 240x160 mm. Clbd. 240s ill sv/v. Kartor. Ritningar. Tabeller
90:-
029792
Westerberg, E
Handledning beträffande utförande och skötsel av värmelednings- och ventilationsanläggningar. Avsedda för Banavdelningens undervisningskurser
Stockholm:Statens Järnvägar, 1947. 300x220 mm. Hft. 35s, 41 sv/v ills. Del II: 15s, 25 sv/v fig. Tryck: Victor Petterson
170:-
033235
Westling, Folke red
Ekenholmsbanan. Bergslagen på spåren. En bok om modelljärnvägar med 1950-talets Bergslagen som inspirationskälla
Stockholm:Stockholms Modelljärnvägsklubb, 2000. 230x190 mm. Ills.pappband. 203s ill sv/v och färg. Tryck: Halls Offset, Växjö
200:-
021682
White, H.E
The Maintenance and Management of Small Locomotives
London:Persival Marshall & Co, 1955. 240x160 mm. Clbd. 204s ill sv/v Tryck: Electrical Press. Stämpel
90:-
033278
White, John H, Jr
American Lokomotives. An Engineering History 1830-1880
Baltimore:The John Hopkins Press, 1968. 230x260 mm. Dek.clbd. 504s ill sv/v. Nött skomsl
180:-
030000
Wiener, Lionel
Articulated Locomotives
Milwaukee:Kalmbach, 1970. 230x150 mm. Clbd. 628s ill sv/v. Skomsl. Republished 1970 of the 1930 ed.
400:-
023981
Wiklund, Tor
Med ångtåg på smalspår genom Tjustbygden. En bildsvit. TFK 1965
Västervik:1965. 220x150 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v Tryck: Ekblads
50:-
032231
William-Olsson, W/Fries, Per
Halmstad-Nässjö Järnvägar och näringslivet i deras trafikområde. Minnesskrift utgiven av Aktiebolaget HNJ Intressenter
1950. 250x190 mm. Linneryggband. 290s ill sv/v. 1 färgpl. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad
250:-
016659
Wilson, Frank E
The British Tram
London:Percival Marshall, 1963. 190x130 mm. Hft. 86s ill sv/v. Reviderad uppl
80:-
023314
Vinter, Jeff
Railway Walks
Alan Sutton, 1990. 230x160 mm. Hft. 192s ill sv/v
130:-
029839
Winter, Paul
Unsere Wagen. SBB-Fibelen Heft 5
Zürich:Orell Füssli Verlag, 1061. 200x130 mm. Hft. 102s. Med 34 bilder och 23 fig. i sv/v
100:-
033363
Wüthrich, Arthur
Geschichte und Geschichten ûber die älteste Dampfzahnradbahn der Schweiz. (Inbetriebnahme 1892)
Brienz:Brienz Rothorn Bahn, 2001. 210x300 mm. Ills.pappband. 139s ill sv/v och färg
130:-
023320
Wöber, Herbert
Frühe Obusse 1907-1938. Oberleitungs-Automobile in Österreich-Ungarn
Wien:1994. 240x170 mm. Ills.pappbd. s124-240, E24. ill sv/v. Kartor
120:-
023358
Zieglgänsberger, Gerhard/Röper, Hans
Die Harzer Schmalspurbahnen. Die Selketabahn. Die Harzquer- und Brockenbahn. Die Südharzeisenbahn
Stuttgart:Transpress Verlag, 1999. 240x170 mm. Ills.pappband. 207s ill sv/v. Kartor. Ritningar
130:-
025542
Åkerman, Helge
Norsholm-Västervik-Hulstfreds järnvägar 1879-1929. Minnesskrift i anledning av N.V.H.J:s 50-åriga tillvaro
Västervik:1929. 270x190 mm. Dek.clbd. 267s. 5 bilagor. ill sv/v Tryck: C.O. Ekblad & Co Boktryckeri
780:-
033754
Åkerman, Helge
Norsholm-Västervik-Hultsfreds Järnvägar 1879-1944. Minnesskrift i anledning av NVHJ:s 65-åriga tillvaro
Västervik:1944. 270x190 mm. Hft. 293+bilagor. ill sv/v. Tryck: Ekblad & Co
450:-
015656
Åkerman, Helge
Norsholm-Västervik-Hultsfreds Järnvägar 1879-1949. Minnesskrift i anledning av järnvägens övergående i statens ägo den 30 juni 1949
Västervik:1949. 270x190 mm. Clryggbd. 128s ill sv/v. Karta. Diagram. Tillsammans med: Berättelse för tiden 1 januari-29 juni 1949, 7s. Samt: Redovisning av styrelsen för samma tid ( Vidimerad avskrift). Samt: Tidningsurklipp med anledning av NVHJ:s konkurs. Fint privatbundet band med båda omsl. medbundna. Har tillhört Curt Tubin.
630:-
014790
Åkermark, Bo E, red
Antologi - Drömmen om Orient expressen
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1974. Pappband. 204s, namnt. mindre reva skomsl. / innehåller avsnitt ur Michael Barsley: Orient Express. Maurice Dekobra: Madonnan i sovvagnen. Agatha Christie: Mordet på orientexpressen. Graham Greene: Orientexpressen. Ian Fleming: 007 ser rött. Jan Olof Olsson: Ned till Bosporen, Torsten Ehrenmark: Resor ingenstans. Nordisk Familjebok.
80:-
024071
Åsblom, Olle red
AB Storstockholms Lokaltrafik
Stockholm:1981. 300x210 mm. Klammerhft. 64s ill sv/v. 2:a rev. upplagan. Exlibris
140:-
021627
Åsbrink, Gustav
Från Västerhavet till Östersjön. Resehandbok över Bergslagernas, Stockholm-Västerås-Bergslagens, Gäfle Dala järnvägar
Stockholm:C.E. Fritze, 1913. 210x140 mm. Clryggbd. viii, 230s ill sv/v. Kartor.Tryck: Hasse W. Tullberg
180:-
018706
Åsbrink, Gustav
Nedre Norrland. Stockholm-Storlien. Orsa-Brunflo. Östersund-Hoting. Bräcke-Sollefteå. Statens Järnvägar och anslutande postdiligenslinjer. Statens Järnvägars resehandböcker
Stockholm:Nordiska Bokhandelen, 1931. 210x130 mm. Hft. 150s ill sv/v. Kartor.Tryck: Victor Petterson. 3:e omarbetade uppl
120:-
021640
Åsbrink, Gustav
Sveriges Statsbanor. Stockholm-Storlien med anslutande linjer. Sammanbunden med Övre Norrland, Långsele-Riksgränsen med anslutande linjer
Stockholm:Nordiska Bokhandelen, 210x140 mm. Clbd. 1916-1917. 180; 210 s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet
200:-
 
åter till toppen