| Uppdaterad: 2010-11-14 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
031354 | Johansson, Emil Järnvägscykelverkstaden med märke J.C.V Kolbäck:1922. 290x220 mm. (4)s ill med bild på cykeln.Tryck: Västmanlands Folkblads Tryckeri. Reklambroschyr med titeln: Härmed meddelas att undertecknad, f.d. verkmästare, uppfinnare och konstruktör av Kolbäcks Gjuteri & Elektromekaniska Verkstads järnvägscykel " Express ", på förekommen anledning skilt mig från ovannämnda firma samt att under firma Järnvägscykelverkstaden med märke J.C.V. börjat tillverning i förnyad upplaga med ett flertal värdefulla konstruktionsförbättringar och till betydligt nedsatta priser | 140:- |
033233 | Johansson, Erik W/Stenersen, Roar/Tovås, Ove Dovregubben. Norsk Jernbaneklubb. NSB Jernbanemuseet Oslo:1991. 200x210 mm. Hft. 80s ill sv/v | 250:- |
024436 | Johansson, Sven GH Järnvägens historia i Kinneved. Kinneveds Hembygdsförening Borås:1985. 300x210 mm. Klammerhft. 14s. Stencil | 90:- |
025368 | Johanssson, Gunnel/Mårtensson, Torbjörn Kanaler och smalspår i Småländska bygder. Historia kring Räppe-Asa kanal och järnvägen Växjö-Hultsfred Växjö:Historiska Föreningen i Kronobergs län, 1979. 220x160 mm. Ills.pappbd. 138s ill sv/v Tryck: Växjöbladets boktryckeri | 200:- |
021085 | Jonasson, Olof Västgötajärnvägens breddning. Meddelanden från Handelshögskolans i Göteborg Geografiska Institution Nr 39. Särtryck ur Ekonomiskt Forum 1953 Göteborg:1953. 270x190 mm. Klammerhft. (4)s. Tryck: C.R. Holmqvist | 90:- |
023290 | Jowitt, Robert E A Desire of Tramcars Shepperton:Ian Allan, 1969. 250x190 mm. Clbd. 200s ill sv/v. Skomsl | 140:- |
023326 | Jowitt, Robert E A Silence of Trolleybuses London:Ian Allan, 1971. 240x180 mm. Clbd. 160s ill sv/v. Skomsl | 120:- |
015939 | Karlsson, Lars Olov Statens Järnvägar 125 år Ill.Foto Björn Enström. Örebro:1981. 280x190 mm. Ills.clbd.. 144s rikt ill i sv/v och färg. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Tillsk | 60:- |
021644 | Karlsson, Lars Olov/Malmberg, Sven Nora Bergslags Järnväg 125 år en minnesskrift Falköping:1981. 220x150 mm. Clbd. 128s ill sv/v. Karta. Tryck: Gummesson | 100:- |
023328 | Kieper, Klaus/Preuss, Reiner Schmalspuhr zwischen Ostsee und Erzgebirge Düsseldorf:Alba, 1980. 220x210 mm. Ills.pappbd. 406s ill sv/v. Kartor. Ritningar | 150:- |
033240 | Kinet, Reed Early American Steam Locomotives. 1st Seven Decades...1830-1900 New York:Bonanza Books, 1962. 210x260 mm. Clbd. 158s ill sv/v. Skomsl. hårt nött med revor | 130:- |
019461 | Kjellvard, Henry Det bevingade hjulets folk. Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum. Vol I; 1899-1924. Vol II; 1925-1949 Stockholm:250x190 mm. Clryggbd. 521+507s ill sv/v Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Nötta band. Blekta ryggar | 120:- |
023319 | Klee, Wolfgang Preussische Eisenbahngeschichte Stuttgart:Verlag W. Kohlhammer, 1982. 270x190 mm. Dek. clbd. 258s ill sv/v. Kartor. Skomsl | 90:- |
033273 | Klein, Maury History of the Louisville & Nashville Railroad. Railroads of America New York:Macmillan, 1972. 240x170 mm. Clbd. 572s ill sv/v. Skomsl | 160:- |
021700 | Koppel, Arthur Industri- och Lokaljernvägar Uppsala:Museiföreningen Stockholm-Roslagens Järnvägar, 1979. 280x210 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v Tryck: Offsetcenter. Faksimil | 90:- |
029894 | Korhammer, Klaus-Dieter/Franzke, Armin/Rudolph, Ernst Drehscheibe des Südens. Eisenbahnknoten München Darmstadt:Hestra-Verlag, 1991. 300x210 mm. Ills.pappband. 164s ill sv/v och färg. Kartor. Utvikbara spårplaner. Namnt | 140:- |
001601 | Krantz, Claes Från östersjö till västerhav. Historien om hur Västra Stambanan kom till. Göteborg:Statens Järnvägar Göteborg, 1962. 220x130 mm. Hft. 48s ill sv/v. Tryck: Gumperts Tryckeri | 70:- |
033360 | Krantz, Claes Järnets järnväg. Minnesskrift vid Nora Bergslags Järnvägs hundraårsjubileum 1856-1956 Göteborg:1956. 240x180 mm. Dek. pappbd. 239s ill sv/v. Tryck: Rundqvist | 160:- |
021074 | Krantz, Claes Kulturväg mor norr. Från bygd och obygd kring Inlandsbanan. Utgiven i samverkan med Statens Järnvägar Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1949. 200x130 mm. Hft. 200s ill sv/v. Kartor. Tryck: Esselte. STF:s publ. nr 1077. Något nötta omsl | 80:- |
023322 | Kreutz, Walter Strassenbahnen, Busse und Seilbahnen von Innsbruck Innsbruck:Steiger Verlag, 1982. 240x180 mm. Ills.pappbd. 299s ill sv/v och färg | 130:- |
023298 | Krobot/Slezak/Sternhart Strassenbahn in Wien vorgestern und übermorgen Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1972. 250x180 mm. Ills.pappbd. 200s ill sv/v. Kartor | 90:- |
029900 | Kubinszky, Mihály Bahnhöfe Europas. Ihre Geschichte, Kunst und Technik. Für Eisenbahnfreunde, Architekten und kulturgeschichtlich Interessierte Stuttgart:Franck´sche Verlagshandlung, 1969. 250x170 mm. Clbd. 320s ill sv/v. Naggat skomsl | 130:- |
029788 | Kutschbach, Robert/Sundström, Lennart En bok om lok Uddevalla:Hörsta Förlag, 1959. 200x150 mm. Ills.clryggband. 128s ill sv/v Tryck: Bohusläns Grafiska | 120:- |
032184 | Kvarnstedt, John Gotlands järnvägar. Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun. Golandica nr 15 Visby:Barry Press Förlag, 1978. 220x180 mm. Ills.pappband. 207s ill sv/v Tryck: Länstryckeriet, Nyköping | 240:- |
013832 | Landgren, Kenneth Saltsjöbanan. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 58. Stockholm:1993. 220x270 mm. Ills.laminatbd. 128s ill sv/v Tryck: Eifels Tryckeri, Eksjö. Tillsk. från förf | 130:- |
029841 | Landgren, Kenneth Säröbanan. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 58 Stockholm:1993. 210x270 mm. Ills.pappbd. 128s ill sv/v Tryck: Eifels Tryckeri, Eksjö | 120:- |
033767 | Landin, Ingemar Skara-Lundsbrunns järnvägar. Ett levande järnvägsmuseum Mariestad:1997. 210x150 mm. Hft. 79s ill sv/v. kartor. Tryck: Vadsbo-Tryck. Exlibris: Sture Eklindh | 110:- |
029896 | Land, Paul G/Knöppel, Holk Die Ost-West-S-Bahn. Mönchengladbach-Neuss-Düsseldorf-Wuppertal-Hagen Darmstadt:Hestra-Verlag, 1988. 300x210 mm. Ills.pappband. 99s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Namnt | 90:- |
029794 | Larson, Karl Anteckningar i ämnet "Elektroteknik" vid lokpersonalkurser Stockholm:Statens Järnvägar, 1945. 300x220 mm. Hft. 74s ill sv/v | 90:- |
029795 | Larson, Karl Lok och vagnar samt motordrivna småfordon. Handledning för Banavdelningens Undervisningskurser Stockholm:Statens Järnvägar, 1946. 300x220 mm. Hft. 41s. 34 sv/v fig. Tryck: Victor Petterson | 150:- |
024434 | Larsson, Anton Sekundärbanor i Bohuslän såsom tvärbanor till Längdbanan. Inledningsföredrag, hållet vid järnvägsmötet i Uddevalla den 8 dec. 1906. Separataftryck ur Länstidningen "Bohusläningen" Uddevalla:1907. 210x140 mm. Klammerhft. 29s. Utvikbar karta. Tryck: Ture Malmgrens Boktryckeri. Fint ex | 360:- |
017830 | Larsson, Axel Lärobok i elektroteknik för Statens Järnvägars personal Stockholm:Kungl. Järnvägsstyrelsen, 1929. 260x170 mm. Clbd. 154s+13 utvikbara pl. ill sv/v. Tryck: Centraltryckeriet | 190:- |
023293 | Laula, Alfred/Rosenkranz, Alfred Wierner Strassenbahnwagen. Technik und Fotos Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1983. 240x170 mm. Ills.pappbd. 112s ill sv/v | 90:- |
023291 | Laursen, O. Winther Sporvogne i Europa Köpenhamn:J. Fr. Clausens Forlag, 1973. 240x160 mm. Ills.pappbd. 153s ill sv/v | 140:- |
029892 | Lehmann, Heinrich/Pflug, Erhard Der Fahrzeugpark der Deutschen Bundesbahn und neue, von der Industrie entwickelte Schienenfahrzeuge Berlin:George Siemens Verlagsbuchhandlung, 300x220 mm. Clbd. 255s. 573 ill i sv/v. 61 översiktspl. Troligtvis 1950-tal. Namnt | 160:- |
029847 | Lidholm, Emil JHF:s Bildsamling 1901-1951. Vid femtioårsperioden utgång ordnade (Järnvägsmännens Helnykterhetsförbund) Hässleholm:1952. 300x220 mm. Clryggbd. 160s. Rikt ill. med sv/v fotografier. Tryck: Svantessons | 140:- |
033482 | Liljendahl, Lennart Dannemora-Hargs järnväg. En social och teknisk studie av en bruksbana. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 6 Tierp:1969. 210x150 mm. Hft. 240s ill sv/v. Kartor. Utvikbara spårplaner. Tryck: Löjdquists | 240:- |
013707 | Lindberg, Gust. Auf der Eisenbahn. Gefle-Dala Järnväg. Gefle-Storvik-Falun-Rättvik-Mora-Orsa Gefle-Posten, 1893. 190x140 mm. Hft. 84s ill sv/v. Annonser. Fint ex. Kartan saknas | 310:- |
015964 | Lindberg, Gust. Railway Journey. Gefle-Storvik-Falun-Rättvik-Mora-Orsa Gefle:1893. 190x140 mm. Clryggbd. 78s ill sv/v. Karta. Annonser. Tryck: Gefle-Postens Tryckeri. Exlibris Nils Sandberg. Namnstämpel | 380:- |
029996 | Linde, Gunilla Stationshus 1855-1895. A.W. Edelsvärd som järnvägsarkitekt. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 47 Malung:1989. 220x270 mm. Pappband. 117s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri. Skomsl | 170:- |
014622 | Lindgren, Erik Kommunikation i Allbo Markaryd:1983. 210x150 mm. Hft. 224s ill sv/v Tryck: Markaryds Grafiska | 70:- |
023872 | Lindgren, Erik Kommunikation i gränsbygd. Bl.a. Posten i Sunnerbo.Järnvägarna och posten. Lantbrevbäring. Postombud. Diligenser i Småland Markaryd:1981. 210x140 mm. Hft. 176s ill sv/v Tryck: Markaryds Grafiska | 90:- |
025505 | Lindgren, Erik Kommunikation i Kinnevald Växjö:1985. 220x150 mm. Ills.pappband. 112s ill sv/v | 110:- |
026486 | Lindgren, Erik Kommunikation i Västbo Markaryd:1982. 210x150 mm. Hft. 192s ill sv/v Tryck: Markaryds Grafiska | 70:- |
020938 | Lindgren, Erik Posten vid järnvägen Borås-Ulricehamn. Bl.a. Gånghester. Dalsjöfors. Toarpsdal. Häljared. Rångedala. Varnumskulle. Nitta. Hökerum. Ving. Aspanäs. Redvägsbrunn Växjö:Förlaget på post, 1991. 210x150 mm. Klammerhft. 18s. Posthistorisk skriftserie Nr 156 | 60:- |
033481 | Ljunggren, Malte Sj diesellok litt Z66. En beskrivning av diesellok litt Z66. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 12 Eksjö:1973. 210x150 mm. Hft. 59s ill sv/v Tryck: Eifels | 90:- |
012552 | Lorie, Peter/Garratt, Colin Ironhorse. A history of the steam train New York:Crescent Books, 1996. 220x270 mm. Clbd. 153s Rikt ill. i färg. Skomsl | 90:- |
031033 | Lundholm, Kjell red Malmbanan 100 år 1888-1988 Luleå:Norrbottens Museum, 1988. 210x150 mm. Hft. 240s ill sv/v. Karta. Tryck: I-Tryck | 90:- |
029657 | Lundin, Allan Sigward Från prins August till Skåningen. Vi reser genom 100 järnvägsår i norra Skåne Hässleholm:Norra Skånes Förlag, 1956. 240x170 mm. Hft. 320s ill sv/v Tryck: Norra Skånes Civiltryckeri | 100:- |
029613 | Lundvall, Börje GDG ellok litt O. Trafikförvaltningen Göteborg-Dalarna-Gävles elektriska godstågslok litt O. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 17 Eksjö:1976. 210x150 mm. Hft. 51s ill sv/v. Karta.Tryck: Eifels | 90:- |
029664 | Lundwall, Börje red Bergslagernas Järnvägar 1879-1979. Bergslagernas Jernvägssällskap Göteborg:1979. 200x220 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: AB Sigma, Stockholm | 100:- |
033790 | Lönnberg, Egil NOHAB 100 år 1847-1947 Karlstad:1947. 290x210 mm. Klammerhäftad. 48s ill sv/v Tryck: Nermans. Något nött | 240:- |
021568 | Malke, Alfred Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg. Signatur S.K.W.J. 1886-1903. Historik och minnen Skara:1947. 210x140 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: Västergötlands Tryckeri. Bergers Bokhandel i distribution. 1:a uppl | 140:- |
019465 | Malke, Alfred Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg. Signatur S.K.W.J. 1886-1903. Historik och minnen Skara:Föreningen 29:an, 1970. 210x150 mm. Hft. 48s ill sv/v Tryck: Skaraborgs Läns Tryckeri | 90:- |
021567 | Malke, Alfred Skara-Kinnekulle-Vänerns Järnväg. Signatur S.K.W.J. 1886-1903. Historik och minnen Skara:Föreningen 29:an, 1970. 200x130 mm. Clryggbd. 48s ill sv/v Tryck: Skaraborgs Läns Tryckeri | 130:- |
022355 | Mannerfelt, Måns Västergötland-Göteborgs Järnvägar. En historik Göteborg:1948. 270x190 mm. Hft. 217s ill sv/v. Karta Tryck: Elanders Boktryckeri. Ryggen något skadad. Exlibris | 350:- |
021566 | Mannerfelt, Måns Västergötland-Göteborgs Järnvägar. En historik Göteborg:1948. 270x190 mm. Hclbd. 217s ill sv/v. Karta Tryck: Elanders Boktryckeri. Främre omsl. medbundet. Skomsl | 450:- |
022356 | Mannerfelt, Måns Västergötland-Göteborgs Järnvägar. En historik Skara:1980. 270x190 mm. Hft. 217s ill sv/v. Karta Tryck: Skaraborgs Läns Tryckeri. Faksimilupplaga utgiven av Skara Järnvägsmuseum. Originalet kom 1948. Fint ex | 350:- |
030002 | Marshall, C.F. Dendy History of the Southern Railway. Vol. 1. Second Enlarged Edition in 2 volumes. Revised by R.W. Kidner London:Ian Allan, 1963. 240x160 mm. Clbd. 278s ill sv/v. Skomsl. Detta är enbart vol.1 | 130:- |
023303 | Mayr, Gerhard/Prix, Hansgeorg Die Klagenfurter Strassenbahn. Klagenfurts Verkehrsbetriebe einst und jetzt. Pferdebahn-Strassenbahn-Obus-Autobus-Schiffahrt-Eurotram Klagenfurt:Verlag Johannes Heyn, 1982. 230x170 mm. Ills.pappbd. 231s ill sv/v och färg. Fotobilaga | 150:- |
033274 | Mead, Edgar T, Jr " Busted " and still running. The famous Two-Foot Gauge Railroad of Bridgton, ME Brattleboro:The Stephen Greene Press, 1968. 220x140 mm. Dek.clbd. 58s ill sv/v. Skomsl. något naggat | 80:- |
023321 | Meereis, Wolfgang Besuch bei den Sächsischen Schmalspurbahnen. Text- und Fotobericht Solingen:Arbeitsgemeinschaft Eisenbahn-Kurier E.V, 1972. 210x150 mm. Hft. 126s ill sv/v | 90:- |
031800 | Mentzer, T.A v Res-karta öfver Sverige, upptagande jernvägs- och telegraf-linier med stationer, postkontor, gästgifvaregårdar, större egendomar, bruk, fabriker, verk och inrättningar m. m. / efter sednaste officiella uppgifter sammandragen Stockholm:P.A. Huldbergs bokhandel, Karta. 900x720 mm. Uppfodrad på väv och vikt. Sjette granskade upplagan. ca 1860-talet | 350:- |
029902 | Messerschmidt, Wolfgang Von Lok zu Lok. Esslingen und der Lokomotivbau fü die Bahnen der Welt Stuttgart:Franck´sche Verlagshandlung, 1969. 220x290 mm. Clbd. 208s ill sv/v.Skomsl | 150:- |
033275 | Middleton, William D When the Steam Railroads Electrified Milwaukee:Kalmbach, 1975. 290x220 mm. Dek. clbd. 439s ill sv/v. Kartor. Naggat skomsl | 140:- |
014890 | Mihnoss, E.G Svenska Lokmän I-II Uppsala:Bokförlaget Orbis, 1950. 270x200 mm. Hfrbd. 560+421s rikt ill i sv/v med personbilder och stationsbilder. Något nötta band | 300:- |
012061 | Monö, Rune Njutningen av att åka tåg Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1996. 180x160 mm. Hft. 200s ill sv/v. 2:a uppl | 70:- |
033229 | Morgan, David P Steam´s Finest Hour Milwaukee:Kalmbach, 1959. 290x400 mm. Dek.clbd. 126s. Rikt ill. med sv/v fotografier | 230:- |
029660 | Nilsson, Hjalmar Ölands järnväg-en svunnen epok-samt en berättelse om busstrafik på Öland Tortilia, 1984. 230x160 mm. Hft. 71s ill sv/v Distribution: Nyquists Bokhandel, Mörbylånga | 180:- |
033487 | Nilsson, Lennart Lok och motorvagnar tillverkade vid Motala Verlstad 1862-1971. Svenska Järnvägsklubben. SJK småskrifter nr 7 Malmö:1972. 300x210 mm. Klammerhäftad. 27s | 70:- |
029619 | Nilsson, Lennart Svenska lok och motorvagnar 1999. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 69 Borås:1999. 150x210 mm. Ills pappband. 176s ill i färg Tryck: Centraltryckeriet | 150:- |
030001 | Nock, O.S Railways at the Zenith of Steam 1920-40. Railways ot the World in Colour London:Blandford Press, 1070. 200x140 mm. Clbd. 184s ill färg. Skomsl.blekt på ryggen och med liten reva | 60:- |
029773 | Nock, O.S The Railways of Britain London:B.T. Batsford, 1962. 170x130 mm. Hft. 224s ill sv/v. Revised edition 1962. First 1947 | 60:- |
033208 | Nordin, Tore Svenska elmotorvagnar. Elektriska motorvagnar konstruerade och byggda i Sverige. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 76 Stockholm:2003. 290x260 mm. Clbd. 231s ill sv/v och färg Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl | 250:- |
030382 | Nordling, Kjell Järnvägsdata. Bandata. Svenska Järnvägsklubben/31. SJK Forskning Motala:1983. 210x150 mm. Hft. 270, 74s Tryck: Borgströms. Namnt | 130:- |
017279 | Olls, Bert Rallaren Värnamo:Settern, 1987. 210x240 mm. Ills.pappbd. 95s ill sv/v Tryck: Fälths Tryckeri. 2:a uppl | 70:- |
033479 | Olson, Gustav Tåg ut. Roman Stockholm:LT:s förlag, 1951. 200x140 mm. Hft. 416s Tryck: Borgströms, Motala | 80:- |
020174 | Olsson, Stefan Jädraås - Tallås Järnväg. En presentation 1995. 150x210 mm. Klammerhft. 48s ill sv/v. På främre omsl är skrivet " blädderex " med tuschpenna | 50:- |
030511 | Olsson, Torsten Norbergsbanorna. Järnvägar i Norbergs bergslag sdan 1853 Malmö:Frank Stenvalls Förlag, 1995. 210x210 mm. Clbd. 167s ill sv/v.Karta. Tryck: Skogs, Trelleborg. Skomsl | 190:- |
021575 | Oterdahl, Philip Några ord med anledning af förestående aktieteckning i Vestergötland - Göteborgs tilltänkta jernväg och vigten af denna trafikleds snara förverkligande Göteborg:1893. 180x130 mm. Hft. 8s Tryck: Göteborgs Handelstidning | 150:- |
029615 | Palén, Kjell Ostkustbanan 1927-1977. En kort historik och några minnen. Skriften utgiven i samband med Ostkustbanans 50-årsjubileum. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 24 Borås:1977. 210x150 mm. Klammerhft. 64s ill sv/v. Kartor.Tryck: Centraltryckeriet | 130:- |
023300 | Pawlik, Hans Peter/Slezak, Josef Otto Wiener Strassenbahn-Panorama. Bilder aus der Zeit von 1865-1982 Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1982. 250x180 mm. Ills.pappbd. 160s ill sv/v. Kartor | 90:- |
033228 | Percival, David Railway World. Annual 1986 London:Ian Allan, 1985. 240x170 mm. Ills.pappband. 126s ill sv/v. Namnt | 60:- |
029488 | Persson, Bertil E Gammelstad-Karlsvikshyttans järnväg. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 32 Borås:1982. 210x150 mm. Hft. 95s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet | 90:- |
024631 | Petersson, Ann-Marie Västerviks Järnväg 1857-1879. B-uppsats, HT 2000 300x210 mm. Klammerhft. (16)s | 50:- |
021254 | Pettersson, N.P Fullständigaste och nyaste Godtköps-Resekarta N:1 öfver Sverige upptagande jernvägar, gästgifvaregårdar med afstånden utsatta i nymil. Postanstalter, bruk mm. Karta öfvr segelleden kanalvägen från Stockholm till Göteborg...................... Stockholm:C.A.V. Lundholms Förlag, 1894. 190x130 mm. Clryggbd. Kartan uppfodrad på väv. Bandet nött | 340:- |
021255 | Pettersson, N.P Fullständigaste och nyaste Godtköps-Resekarta N:1 öfver Sverige upptagande jernvägar, gästgifvaregårdar med afstånden utsatta i nymil. Postanstalter, bruk mm. Karta öfvr segelleden kanalvägen från Stockholm till Göteborg...................... Stockholm:C.A.V. Lundholms Förlag, 1915. 190x120 mm. Clryggbd. Kartan uppfodrad på väv. Bandet något nött | 150:- |
029413 | Pettersson, N.P Fullständigaste och nyaste Godtköps-Resekarta N:1 öfver Sverige upptagande jernvägar, gästgifvaregårdar med afstånden utsatta i nymil. Postanstalter, bruk mm. Karta öfvr segelleden kanalvägen från Stockholm till Göteborg...................... Stockholm:C.A.V. Lundholms Förlag, 1920. 190x130 mm. Hft. Utvikbar karta. Bilaga text 22s. 42:a omarbetade upplagan | 130:- |
023325 | Prasuhn, P.H Chronik der Strassenbahn Hannover:M. & H. Schaper Verlag, 1969. 200x210 mm. Clbd. 240s ill sv/v. Skomsl | 120:- |
033211 | Rakow, Witali Alexandrowitsch Russische und sowjetische Dampflokomotiven Berlin:Transpress Verlag, 1986. 220x200 mm. Ills. papband. 328s ill sv/v. Kartor | 90:- |
018760 | Reed, Brian Modern locomotives. Boys´power and speed library London:Temple Press Limited, 1952. 250x190 mm. Clbd. 87s ill sv/v. Second Edition. Namnstämpel | 80:- |
015761 | Reutermark, Gösta Statens Järnvägars befälsförbund. Minnesskrift utgiven i anledning av förbundets 25-åriga tillvaro 1905-1930 Stockholm:1931. 250x190 mm. Hft. 150s ill sv/v Tryck: AB Fahlcrantz. Något trasig nedtill i ryggen. | 70:- |
030491 | Ringdahl, A red Lokomotivmanna och maskinist tidning. Fack och föreningsorgan för Nordens lokomotivmän och maskinister 1914-1917 Engelholm:270x200 mm. Hclbd. 216, 216, 216, 216s. ill sv/v Tryck: Ernst Bergstens Boktryckeri, Helsingborg. Mindre fläck på bakre pärmen | 350:- |
021651 | Romson-Åberg, Berit Mellanriksbanan Kristiania-Dalarna-Söderhamn. Ett järnvägsprojekt som stannade på pappret.Särtryck ur Dalarnas Hembygdsbok 1959 Falun:1959. 220x150 mm. Klammerhft. 36s ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri. Tillsk. från författaren | 70:- |
021756 | Rosengren, Nils/Sundström, Erik/Thulin, Bertil Säröbanan Stockholm:Trafik-Nostalgiska Förlaget, 2005. 220x300 mm. Ills.pappbd. 103s ill sv/v och färg. Tryck: Mälartryckeriet. Första uppl. 1966, SJK 3 | 150:- |
023292 | Rosenkrantz, Alfred Wierner Strassenbahnwagen. Listen 1865-1982 Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1983. 240x170 mm. Ills.pappbd. 240s | 90:- |
021641 | Ruhe, Algot Stationsinspektorsföreningen vid Sveriges Statsbanor. Minnesskrift till 50-årsdagen den 11 april 1937 Stockholm:1937. 240x160 mm. Hft. 94s ill sv/v Tryck: Caslon Press. Nr 41 av 300 numrerade ex. I skyddskassett | 90:- |
024402 | Rydén, Josef red Järnvägar då och nu i Nässjöbygden Nässjö:Nässjö Kommun, 1994. 250x170 mm. Ills.pappband. 165s ill sv/v och färg. Tryck: Tryckeri AB Småland | 110:- |
012208 | Sandberg, Herman Jernvägarnas rigtning norr om Mälaren Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1863. 210x140 mm. Hft. 29s. 2 utvikbara kartor. Bakre omslaget saknas. Något solkigt | 120:- |
031144 | Sandin, Gunnar Kring Lund C. Gamla Lund Förening för bevarande av stadens minnen. Årsskrift 81 Lund:1999. 240x170 mm. Hft. 128s ill sv/v. Utvikbara spårplaner.Tryck: Wallin & Dalholm | 100:- |
029666 | Sandin, Gunnar KRJ 100. Kort historik över järnvägen Klippan-Eslöv hundra år efter det första öppnandet. Specialnummer av Ångtrycket. Museiföreningen Klippan. Ljungbyheds Järnväg Klippan:1992. 210x150 mm. Hft. 88s ill sv/v. Kartor. Tryck: Grafo Tryck, Simrishamn | 110:- |
029999 | Schlomann, Alfred red Schlomann-Oldenbourg. Illustrierte Technische Wörterbücher. Band 5: Eisenbahnbau und Eisenbahnbetrieb. In sechs Sprachen: Deutsch, Englisch, Französisch, Russisch, Italienisch, Spanisch Münschen:R. Oldenbourg, 1909. 180x110 mm. Clbd. 870s + annonser. ill sv/v ( Milt 2010 Abbildungen ) | 190:- |
033241 | Scribbins, Jim The Hiawatha Story Milwaukee:Kalmbach, 1970. 220x280 mm. Dek.clbd. 267s ill sv/v | 160:- |
023310 | Seidel, Kurt Schmalspur in Baden-Württenberg. Die staatlichen Schmalspurbahnen Verlag Eduard Dietenberger, 1984. 250x180 mm. Linnebd. 324s ill sv/v. Kartor. Ritningar. Skomsl | 160:- |
023316 | Simmons, Jack The Victorian Railway London:Thames and Hudson, 1991. 260x180 mm. Clbd. 416s ill sv/v. Skomsl | 170:- |
033212 | Singleton, C.C/Burke, David Railways of Ausralia Sidney:Angus and Robertson, 1964. 240x150 mm. Clbd. 159s ill sv/v och färg. Utvikbar karta. Skomsl. med mindre reva | 90:- |
014893 | Sjögren, C. A Slutord i frågan om Nordvestra Stambanans sträckning genom Värmland Filipstad:1866. 220x140 mm. Hft. 28s Tryck: J.V. Florén | 400:- |
029998 | Sjögren, Carl H Roliga historier från hela folkets järnväg Ill.Teckningar av Gösta Bjelkebo. Malmö:JHS:s Tidningens Förlag, 1947. 190x130 mm. Hclbd. 200s ill sv/v Tryck: Svantessons Boktryckeri, Hässleholm. Främre skomsl. medbundet. Bandet något nött | 80:- |
019471 | Sjöholm, Erik Järnvägsminnen 1 Stockholm:Trafik-Nostalgiska Förlaget, 2005. 270x210 mm. Ills.pappbd. 88s ill sv/v Tryck: Mälartryckeriet | 100:- |
011793 | Sjöstrand, Henry Frinnaryd i Småland. Bygdefotografen Oskar Jaréns värld. Bl.a. Om järnvägen och järnvägsfolket Jönköpings läns museum, 1983. 220x200 mm. Ills.pappbd. 159s ill sv/v Tryck: Bohusläningens Tryckeri, Uddevalla | 130:- |
023309 | Slezak, Josef Otto Die Lokomotiven der Republik Österreich Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1970. 240x170 mm. Ills.pappbd. 208s ill sv/v. Ritningar | 160:- |
018761 | Snell, J.B Early railways London:Octopus Books, 1972. 240x210 mm. Clbd. 97s ill sv/v och färg. Skomsl | 80:- |
005517 | Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 140 Allmän tjänsteordning (Tjo) och Disiplinstadga (Dpst). Gäller fr.o.m. den 1 april 1944 Stockholm:1944. 170x110 mm. Hft. 30 blad Tryck: K.L. Beckmans Boktryckeri, Stockholm. 3:e uppl. Ändringar i texten. namnt. sista bladet med vattenskada nedtill. Flera ändringstryck införda | 40:- |
005518 | Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 242 Allmän instruktion angående högspänningsledningar för elektrisk järnvägsdrift vid Statens Järnvägar utom Malmbanan. Gällande fr.o.m. den 1 april 1932. Tillägg nr 1 och 2 äro inarbetade i detta omtryck Stockholm:1943. 170x110 mm. Hft. 15s Tryck: K.L. Beckmans Boktryckeri, Stockholm. Ny uppl | 40:- |
005520 | Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 280 Tjänsteordning och Disciplinkungörelse för SJ Stockholm:1959. 210x150 mm. Hft. 31s. Utgåva 4 med ändringstryck | 40:- |
005526 | Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 2. Tillägg nr 2 Kompletteringar och ändringar Stockholm:1952. 170x110 mm. 10s Tryck: Centraltryckeriet, Stockholm. utan pärmar | 40:- |
005523 | Statens Järnvägars Författningssamling. Särtryck nr 510 (242, 242c, 317) Allmän eldriftsinstruktion med skyddsföreskrifter (Elia). Gäller fr o m 1.10.1967 Stockholm:1967. 210x150 mm. Hft. 11s+4 bilagor. Utgåva 2. På försättsbladet står det: Allmänna elskyddsföreskrifter för SJ fasta högspänningsanläggningar | 40:- |
021647 | Stenberger, Mårten Ostkustbanan Gävle-Härnösand. Utgiven av trafikförbundet Uppsala-Norrland Tierp:1932. 210x130 mm. Klammerhft. 23s ill sv/v. Kartor. Tryck: Tierps Tryckeri | 90:- |
023297 | Sternhart, Hans Strassenbahn in Linz Wien:Verlag Josef Otto Slezak, 1980. 250x180 mm. Ills.pappbd. 200s ill sv/v | 90:- |
018593 | Strömberg, C.V En f.d. lokman på diktarkärran. Diktsamling av C.V.S Falköping:1916. 220x150 mm. Hft. 84s Tryck: Falköpings-Postens Tryckeri. Något nött. Porträtt av förf. | 120:- |
021911 | Stumpf, Berthold red Jahrbuch des Eisenbahnwesens 1953 Köln:Carl Röhrig, 1953. 300x210 mm. Clryggbd. 256s ill sv/v | 80:- |
029489 | Sundström, Erik Svartälvsbanan. Statens Enskilda Järnväg. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 42 Malung:1985. 210x150 mm. Hft. 71s ill sv/v Tryck: Malungs Boktryckeri. Namnt | 140:- |
029756 | Sundström, Erik & Eriksson, Hans Smalspår och sjöfart i Bergslagen 802-banorna Malmö:Frank Stenvalls Förlag, 2003. 300x210 mm. Clbd. 192s ill sv/v. Kartor. Tryck: Berlings Skogs, Trelleborg. Skomsl | 140:- |
020922 | Swahn, Waldemar Axel Granholm. Ödemarkspionjären. Järnvägsbyggaren. Diktatorn-arbetarvännen och hans rallare Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlag, 1940. 240x170 mm. Hclbd. 268s ill sv/v Tryck: Egnellska Boktryckeriet. Skomsl medbundna. Fint ex | 250:- |
032996 | Svallhammar, Stig En spårlös järnvägssatsning? Om introduktionen av ett nytt transportmedel i norra Kalmar län. Meddelande serie B 75. Kulturgeografiska Instutionen Stockholms Universitet Edsbruk:1991. 240x170 mm. Hft. 358s ill sv/v. Kartor Tryck: Akademitryck. Tillsk. Omsl. nötta med mindre reva och veck | 170:- |
022100 | Svallhammar, Stig Järnvägsstationer i Tjust med omnejd. Ett resonemang kring trafik och trafikomland med exempel från Västerviksbanorna. Kunskapskällans skriftserie Nr 7 Västervik:2003. 300x210 mm. Hft. 26s ill sv/v | 80:- |
017557 | Svallhammar, Stig Kronan på verket? Norsholm-Västervik-Hultfreds Järnvägar i med - och motlu Malmö:Stenvalls, 2005. 300x220 mm. Pappband. 344s ill sv/v och färg Tryck: Elanders Berlings AB. Skomsl. Nyy ex | 350:- |
032256 | Svanbäck, S.M En rallares levnadsminnen. Upptecknade av Herbert Malmback Stockholm:Tiden, 1931. 220x150 mm. Hft. 183s ill sv/v. Solkiga omsl. | 70:- |
033362 | Svensson, Jan-Olov Dala-Ockelbo-Norrsundets Järnväg DONJ. 1976-1970. En beskrivning av den rullande materielen Vadstena:Museiföreningen Wadstena-Fogelsta Järnväg, 1992. 210x300 mm. Dek.clbd. 133s. Utvikbara planscher. Sprängskisser. Ill sv/v. Tryck. WFJ-skrift nr 5 | 250:- |
029604 | Svensson, Sven-Erik Bohusbanan 75 år. Ett försök till historiebeskrivning. Artiklar och notiser kring banan. I går-I Dag- I framtiden. Utgiven av Stenungsunds Kulturnämnd Stenungsund:1982. 210x150 mm. Klammerhft. 43s ill sv/v tryck: HB Stellans Tryckservice Eftr | 60:- |
032145 | Säverman, Ove Järnvägshotellet i Ljusdal Göteborg:Wettergrens Bokhandel, 2004. 210x130 mm. Hft. 47s ill sv/v Tryck: Romi Tryck, Ljusdal | 50:- |
029898 | Temming, Rolf L Die Grössten die Schnellsten die Stärksten. Eisenbahngeschichte in Superlativen Klagenfurt:Neue Kaiser Verlag, 1998. 270x200 mm. Ills.pappband. 64s ill sv/v och färg | 50:- |
029833 | Thestrup, Poul Danske kongevogne Roskilde:Baneböger, 1992. 250x170 mm. Hft. 64s ill sv/v och färg | 100:- |
033384 | Tholin, Göran red Mjf Smalspårsfrämjandet 25 år 1977-2002 Falköping:2003. 300x210 mm. Ills.pappband. 122s ill sv/v och färg. Tryck: Affärstryckeriet | 190:- |
029835 | Thomassen, T Vemb-Lemvig-Thyborön Jernbanes rullende materiel gennem 100 år, 1879-20 juli-1979 1979. 250x170 mm. Hft. 110s ill sv/v | 160:- |
029997 | Thulin, Bertil Borås-Herrljunga järnväg 1863-1988.En historik Kungälv:Svenska Järnvägsklubben., 1988. 210x210 mm. Clbd. 223s ill sv/v Tryck: Goterna, Kungälv. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 45 | 160:- |
033483 | Thulin, Bertil Järnvägen Borås-Ulricehamn-Jönköping. Svenska Järnvägsklubbens Skriftrerie nr 50 Kungälv:1990. 210x210 mm. Ills.pappband. 252s ill sv/v. Karta. Tryck: Goterna | 150:- |
033772 | Thulin, Bertil Nossebrobanan-ett 75-årsjubileum. Svenska Järnvägsklubben i samarbete med Museiföreningen Anten-Gräfsnäs Järnväg Alingsås:1991. 210x210 mm. Laminatband. 168s ill sv/v. Karta. Tryck: WM-Tryck. Svenska Järnvägsklubbens skriftserie nr 54 | 500:- |
029995 | Thulin, Bertil red Göteborg-Borås Järnväg. Svenska Järnvägsklubbens Skriftserie nr 62 Borås:1994. 220x270 mm. Ills.pappband. 180s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet Åke Svensson AB | 150:- |
024888 | Thulin, Olof Gripenbergsbanan. Ett stycke småländsk järnvägshistoria i ord och bild. Utgiven av Skärstads Hembygdsförening 1979. 220x150 mm. Hft. 122s ill sv/v Tryck: Vaggeryds Tryckeri. Märke efter borttagen etikett på främre omsl. | 80:- |
030506 | Thulin, Olof Gripenbergsbanan. Ett stycke småländsk järnvägshistoria i ord och bild. Utgiven av Skärstads Hembygdsförening 1983. 220x150 mm. Hft. 146s ill sv/v Tryck: Rydheims, Huskvarna. Med nytt tillägg | 90:- |
019550 | Tjerneld, Staffan/Lindskog, N.G Efter hundra år. Utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen med anledning av Statens Järnvägars 100-årsjubileum Stockholm:1956. 240x190 mm. Ryggclbd. 93s rikt ill i sv/v. Tryck: Nordisk Rotogravyr. Foto Lennart Nilsson | 80:- |
009675 | Trolle, Ragnar/Söderling, Gustaf/Runefelt, Hilding Svensk Järnvägsmatrikel 1942. Del I. Personalen vid Statens Järnvägar 1942. 210x140 mm. Clbd. 360s Tryck: Elanders, Göteborg. Många annonser | 90:- |
029483 | Trolle, Ragnar/Söderling, Gustaf/Runefelt, Hilding/Bång, Mattis Svensk Järnvägsmatrikel 1948 1948. 210x140 mm. Clbd. 464s. Annonser. Tryck: Elanders, Göteborg. Namnt | 90:- |
032258 | Two Step. (Carl Olof Nilsson Lovén) " Järnvägare". Det bevingade hjulets folk. Berättelser och anekdoter samlade och utgivna Malmö:Framtidens Bokförlag, 1920. 190x140 mm. Hft. 128s. Omslagen solkiga | 80:- |
017280 | Wallin, J Uddevalla-Vänersborg-Herrljunga Järnvägsbolag 1863 25/9 1923. Minnesskrift Vänersborg:1924. 240x180 mm. Imit.skbd. 400s ill sv/v Tryck: Västgöta-Dals Boktryckeri. OBS DETTA ÄR EN Xerox-kopia men mycket välgjord. Ser nästan ut som originalet. Inbunden i blått imit. skbd. med titeltext i gult på främre pärmen och röd ryggtiteletikett | 150:- |
023305 | Wegenstein, Peter Innsbrucks Strassenbahn. Bahn im Bild Band 28 Wien:Verlag Pospischil, 1982. 210x150 mm. Ills.pappbd. 94s ill sv/v | 90:- |
029895 | Weigelt, Horst Bundesbahndirektion Nürnberg. Fortschritt aus Tradition Darmstadt:Hestra-Verlag, 1993. 300x210 mm. Ills.pappband. 224s ill sv/v . Kartor | 140:- |
029813 | Welander, Lennart De smalaste spåren. En berättelse om Östra Södermanlands Järnväg och om dess föregångare Stockholm:Allt om hobby, 1968. 210x140 mm. Klammerhft. 46s ill sv/v Tryck: Statlander | 100:- |
032183 | Welander, Lennart Stafsjö Järnväg " Nunnebanan ". Kolmårdens egen järnväg. Utgiven av Krokeks Hembygdsförening och Östra Södermanlands Järnväg Växjö:1978. 210x150 mm. Hft. 124s ill sv/v Utvikbara pl. Tryck: Eifels Boktryckeri. Omsl. något nötta. Ded. | 180:- |
029602 | Welander, Lennart VABIS Järnvägsvagnar 1891-1911 Stockholm:Streiffert, 1991. 210x210 mm. Ills.pappband. 96s ill sv/v | 110:- |
018700 | Werner, Oscar Vägar och järnvägar. Tekniskt Folkbibliotek Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 240x160 mm. Clbd. 240s ill sv/v. Kartor. Ritningar. Tabeller | 90:- |
029792 | Westerberg, E Handledning beträffande utförande och skötsel av värmelednings- och ventilationsanläggningar. Avsedda för Banavdelningens undervisningskurser Stockholm:Statens Järnvägar, 1947. 300x220 mm. Hft. 35s, 41 sv/v ills. Del II: 15s, 25 sv/v fig. Tryck: Victor Petterson | 170:- |
033235 | Westling, Folke red Ekenholmsbanan. Bergslagen på spåren. En bok om modelljärnvägar med 1950-talets Bergslagen som inspirationskälla Stockholm:Stockholms Modelljärnvägsklubb, 2000. 230x190 mm. Ills.pappband. 203s ill sv/v och färg. Tryck: Halls Offset, Växjö | 200:- |
021682 | White, H.E The Maintenance and Management of Small Locomotives London:Persival Marshall & Co, 1955. 240x160 mm. Clbd. 204s ill sv/v Tryck: Electrical Press. Stämpel | 90:- |
033278 | White, John H, Jr American Lokomotives. An Engineering History 1830-1880 Baltimore:The John Hopkins Press, 1968. 230x260 mm. Dek.clbd. 504s ill sv/v. Nött skomsl | 180:- |
030000 | Wiener, Lionel Articulated Locomotives Milwaukee:Kalmbach, 1970. 230x150 mm. Clbd. 628s ill sv/v. Skomsl. Republished 1970 of the 1930 ed. | 400:- |
023981 | Wiklund, Tor Med ångtåg på smalspår genom Tjustbygden. En bildsvit. TFK 1965 Västervik:1965. 220x150 mm. Klammerhft. (16)s ill sv/v Tryck: Ekblads | 50:- |
032231 | William-Olsson, W/Fries, Per Halmstad-Nässjö Järnvägar och näringslivet i deras trafikområde. Minnesskrift utgiven av Aktiebolaget HNJ Intressenter 1950. 250x190 mm. Linneryggband. 290s ill sv/v. 1 färgpl. Tryck: Meijels Bokindustri, Halmstad | 250:- |
016659 | Wilson, Frank E The British Tram London:Percival Marshall, 1963. 190x130 mm. Hft. 86s ill sv/v. Reviderad uppl | 80:- |
023314 | Vinter, Jeff Railway Walks Alan Sutton, 1990. 230x160 mm. Hft. 192s ill sv/v | 130:- |
029839 | Winter, Paul Unsere Wagen. SBB-Fibelen Heft 5 Zürich:Orell Füssli Verlag, 1061. 200x130 mm. Hft. 102s. Med 34 bilder och 23 fig. i sv/v | 100:- |
033363 | Wüthrich, Arthur Geschichte und Geschichten ûber die älteste Dampfzahnradbahn der Schweiz. (Inbetriebnahme 1892) Brienz:Brienz Rothorn Bahn, 2001. 210x300 mm. Ills.pappband. 139s ill sv/v och färg | 130:- |
023320 | Wöber, Herbert Frühe Obusse 1907-1938. Oberleitungs-Automobile in Österreich-Ungarn Wien:1994. 240x170 mm. Ills.pappbd. s124-240, E24. ill sv/v. Kartor | 120:- |
023358 | Zieglgänsberger, Gerhard/Röper, Hans Die Harzer Schmalspurbahnen. Die Selketabahn. Die Harzquer- und Brockenbahn. Die Südharzeisenbahn Stuttgart:Transpress Verlag, 1999. 240x170 mm. Ills.pappband. 207s ill sv/v. Kartor. Ritningar | 130:- |
025542 | Åkerman, Helge Norsholm-Västervik-Hulstfreds järnvägar 1879-1929. Minnesskrift i anledning av N.V.H.J:s 50-åriga tillvaro Västervik:1929. 270x190 mm. Dek.clbd. 267s. 5 bilagor. ill sv/v Tryck: C.O. Ekblad & Co Boktryckeri | 780:- |
033754 | Åkerman, Helge Norsholm-Västervik-Hultsfreds Järnvägar 1879-1944. Minnesskrift i anledning av NVHJ:s 65-åriga tillvaro Västervik:1944. 270x190 mm. Hft. 293+bilagor. ill sv/v. Tryck: Ekblad & Co | 450:- |
015656 | Åkerman, Helge Norsholm-Västervik-Hultsfreds Järnvägar 1879-1949. Minnesskrift i anledning av järnvägens övergående i statens ägo den 30 juni 1949 Västervik:1949. 270x190 mm. Clryggbd. 128s ill sv/v. Karta. Diagram. Tillsammans med: Berättelse för tiden 1 januari-29 juni 1949, 7s. Samt: Redovisning av styrelsen för samma tid ( Vidimerad avskrift). Samt: Tidningsurklipp med anledning av NVHJ:s konkurs. Fint privatbundet band med båda omsl. medbundna. Har tillhört Curt Tubin. | 630:- |
014790 | Åkermark, Bo E, red Antologi - Drömmen om Orient expressen Stockholm:Askild & Kärnekull, 1974. Pappband. 204s, namnt. mindre reva skomsl. / innehåller avsnitt ur Michael Barsley: Orient Express. Maurice Dekobra: Madonnan i sovvagnen. Agatha Christie: Mordet på orientexpressen. Graham Greene: Orientexpressen. Ian Fleming: 007 ser rött. Jan Olof Olsson: Ned till Bosporen, Torsten Ehrenmark: Resor ingenstans. Nordisk Familjebok. | 80:- |
024071 | Åsblom, Olle red AB Storstockholms Lokaltrafik Stockholm:1981. 300x210 mm. Klammerhft. 64s ill sv/v. 2:a rev. upplagan. Exlibris | 140:- |
021627 | Åsbrink, Gustav Från Västerhavet till Östersjön. Resehandbok över Bergslagernas, Stockholm-Västerås-Bergslagens, Gäfle Dala järnvägar Stockholm:C.E. Fritze, 1913. 210x140 mm. Clryggbd. viii, 230s ill sv/v. Kartor.Tryck: Hasse W. Tullberg | 180:- |
018706 | Åsbrink, Gustav Nedre Norrland. Stockholm-Storlien. Orsa-Brunflo. Östersund-Hoting. Bräcke-Sollefteå. Statens Järnvägar och anslutande postdiligenslinjer. Statens Järnvägars resehandböcker Stockholm:Nordiska Bokhandelen, 1931. 210x130 mm. Hft. 150s ill sv/v. Kartor.Tryck: Victor Petterson. 3:e omarbetade uppl | 120:- |
021640 | Åsbrink, Gustav Sveriges Statsbanor. Stockholm-Storlien med anslutande linjer. Sammanbunden med Övre Norrland, Långsele-Riksgränsen med anslutande linjer Stockholm:Nordiska Bokhandelen, 210x140 mm. Clbd. 1916-1917. 180; 210 s ill sv/v. Kartor. Tryck: Centraltryckeriet | 200:- |