Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Kina Tibet Nepal

   
Uppdaterad: 2010-07-18
Förkortningar...
ID Bok Pris
500714
A chinese-english dictionary
1988. 270x190 mm. Dek.clbd. 976s
100:-
000054
Allmän kundgörelse. Bohus Fästning, rymmare, efterlysning: Wachtmästaren på Bohus Fästning, Jonas Lindberg, som efter permission ej inställt sig " wid wachtmästarsysslan".
Malmö:1767. (2)s. Malmö Lands Cancellie den 26 December 1767. Adlerfelt.
130:-
000061
Almanach för året efter Frälsarens Christi Födelse,1847. Till Götheborgs Horisont.... Efter hans Kongl. Maj:ts Nådigaste stadgande med uteslutande privilegium utgifven af Dess Wetenskaps-Akademi Almanackor 1847-1864 inbundna i skinnband med slejf
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1847. Privatinbunden i skinnband. 110x80 mm. mkt sliten. En del blad med textförlust. Bär spår av flitigt användande.
180:-
500049
Automobiltävlingen Peking-Paris. Prins Borgheses färd 1907 skildrad av Luigi Barzini. Redigerad och med inledning av Göran Schildt
Stockholm:Biblioteksförlaget, 1961. 220x140mm. Dek.clbd. 312s ill sv/v. Originaltitel: La metà del mondo vista da un automobile. Skomsl
50:-
500717
Chinese Art from the Collection of H.M.King Gustaf VI Adolf of Sweden. The British Museum January 21-March 5, 1972
1972. 210x140 mm. Hft. 127s ill sv/v Tryck: Strängnäs Tryckeri, Strängnäs
50:-
500719
Det förtätade ögonblicket. T'ang-lyrik tolkade av Göran Malmqvist
Stockholm:Forum, 1965. 230x140 mm. Ills.clbd. 87s Tryck: Victor Petterson. Parallelltext på kinesiska och svenska. Skomsl. med revor
50:-
500765
Die Chinesische Landschaftsmalerei. Orbis Pictus/Weltkunst-Bücherei Band 4
Berlin:Ernst Wasmuth, 250x180mm. Pappbd. 14s. 48 sv/v planscher. Ryggen trasig
40:-
500745
Dödvatten och gryning. Dikter av Wen Yiduo och Ai Qing. Två röster från Kina. Tolkade av Göran Malmqvist
Wiken, 1983. 270x150 mm. Pappbd. 188s ill sv/v- Kalligrafi av Han Bong Duk. Skomsl. och kasett
60:-
000051
Gudmunds Gillet. Årsbok 1993. Bl.a. Bäckadal. Horättstorgets publika byggnader. Gunnar Carlsson; Ur en ombudsmans leverne. Kyrkligt liv i Jönköping för 300 år sedan. Handelsträdgårdar i Jönköping med omnejd
Jönköping:1993. 210x145 mm. Hft. 96s ill sv/v. Tryck: RN-Offset, Habo
40:-
501306
Hjältarna på berget Liang. Berättelser från träskmarkerna del 4. Översättning av Göran Malmqvist
Stockholm:Forum, 1984. 220x140mm. Dek.pappbd. 392s ill sv/v
80:-
500448
Hästens år. Årsbok om Kina. Tema: Historia, legend och myt
Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1989. 210x160mm. Clbd. 201s+annonser. ill sv/v. Skomsl
50:-
500738
Kulturrevolutionaer massekritik af Konfucius som opdrager og af Lin Piao som redskap for reaktionen. Foreningen Vetenskap med Kina 40, 1974
Århus:1974. 210x150 mm. Klammerhäftad. 23s. Blekt rygg
40:-
500735
Migration and urbanization in China
Beijing:New Worl Press, 1993. 210x130 mm. Hft. 371s
40:-
500636
Ormens år 2001. Årsbok om Kina. Tema: Arkitektur. Kinarapport 4/2001
Göteborg:Svensk-kinesiska föreningen, 2001. 240x210mm. Ills.clbd. 100s ill sv/v
60:-
500447
Ormens år. Årsbok om Kina. Tema: Peking 4 juni 1989
Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1989. 210x160mm. Clbd. 159s+annonser. ill sv/v. Skomsl
50:-
501247
South-East Asian and Chinese Trade Pottery an exhibition catalogue presented by The Oriental Ceramic Society of Hong Kong and The Urban Council, Hong Kong. Januari 26 to April 2, 1979. Hong Kong Museum of Art
Hong Kong:1979. 270x190 mm. Clbd. 264s rikt ill i sv/v och färg. Skomsl. något nött
120:-
500635
Stranden och Det bortskämda barnet. Dikter av Bei Dao och Gu Cheng. I tolkning av Göran Malmqvist
Lund:Wiken, 1983. 270x150 mm. Hft. 349s Tryck: Bröderna Ekstrands Tryckeri. Kalligrafi av Zhang Lin. I skyddskasett. Namnt
50:-
500654
The Life of Christ by Chinese Artists. The Society for the Propagation of the Gospel
Westminster:1939. 220x150 mm. Hft. 52s ill med sv/v planscher. 6:e tryckningen. Nörr skomsl. En plansch med blyertskludd. Nött ex
40:-
500446
Tidskriften Tibet. Dubbelnummer 4-5 1980
Svenska Tibetkommitén, 1981. 210x150 mm. Klammerhäftad. 41s ill sv/v Tryck: Tryckbaren, Lund
40:-
500086
Tigerdödaren Wu Song och hans vapenbröder. Berättelser från träskmarkerna del 2. Översättning av Göran Malmqvist
Stockholm:Forum, 1984. 220x140mm. Dek.pappbd. 398s ill sv/v. Kartor
50:-
500631
Tuppens år. Årsbok om Kina. Tema: Det gamla Kina
Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1981. 210x160mm. Clbd. 194s+annonser. ill sv/v. Skomsl
50:-
500737
Voksende industri, sunde byer og naturomgivelser. Foreningen Vetenskap med Kina 39, 1974
Århus:1974. 210x150 mm. Klammerhäftad. 23s. Blekt rygg
40:-
500105
Zonghua Renmin Gongheguo Fen Sheng Dituji (Hanyu Pinyinban)
Peking:1977. 270x190 mm. Clryggbd. ca 50 färglagda kartor. 169s register. Bandet något slitet. En del markeringar på vissa kartor. Namnt.
150:-
000030
Ahlfors-Geyer, Owe red
Svensk Kommunalförvaltning. Våra kommunala förtroendemän och tjänstemän. Älvsborgs län
Malmö:Svensk Kommunallitteratur, 1959. 270x210 mm. Hfrbd. 721s ill med fotografier av kommunalmän. Tryck: Framtiden. Övre guldsnitt. Fint ex.
90:-
000033
Ahlström, Axel
Matrikel öfver Göteborgs Handelsinstituts elever. I 1826-1885.
Göteborg:1918. 250x190 mm. Hft. 210s Tryck: Hugo Brusewitz boktryckeri,Göteborg. Nötta omsl
150:-
000041
Alexandersson, Eric S
Heja Masthugget
Falköping:Gummessons, 1973. 190x140 mm. Clbd. 172s. 3:e uppl. Gummessons Boktryckeri AB, Falköping
60:-
000042
Alexandersson, Eric S.
Revolt i Masthugget.
Motala:Gummessons, 1970. 190x140 mm. Clbd. 228s Tryck: Borgströms Boktryckeri AB, Motala
60:-
000044
Alexandersson, Eric S.
Änglarna i Masthugget
Falköping:Gummessons, 1973. 190x140 mm. Clbd. 209s Tryck: Gummessons Boktryckeri AB, Falköping
70:-
500040
Alley, Rewi
Travels in China 1966-71
Peking:New World Press, 1973. 220x150mm. Hft. 588s ill sv/v. Kartor. Omsl. något nötta. Namnt
100:-
000055
Allwood, Martin
Jag minns det vackra Mullsjö. 230 konstnärer och en ort i deras liv
Mullsjö:Institutet för samhällsforskning, 560 41 Mullsjö, 1975. 210x150 mm. Hft. 143 s ill sv/v Tryck: Habo-Tryck AB. namnt
50:-
000057
Alm, Henrik
Djurgårdsstaden-en trehundraårig idyll.
Stockholm:Antiquaris, 1964. 170x220 mm. Clryggbd. 145s kartor.ill med sv/v teckningar av Jan Afzelius, Hans Norsbo och Evert Taube. Tryck: Alifa Tryck. Skomsl. trasigt.
90:-
000078
Almquist, Helge
Göteborgs historia. Grundläggningen och de första hundra åren. Förra delen. Från grundläggningen till enväldet (1619-1680)
Göteborg:Jubileumsutställningens publikationskommité, 1923. 280x200 mm. Hft. 837s ill sv/v. Kartor. Göteborgs Jubileumspublikationer I. Tryck: Göteborgs Litografiska Aktiebolag
90:-
500084
Andersson, J.G.
Kina genom tidsåldrarna
Stockholm:Saxon & Lindströms Förlag, 1959. 210x140 mm. Hft. 151s ill sv/v
50:-
500037
Andersson, Johan Gunnar
Draken och de främmande djävlarna
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1926. 240x160mm. Dek.clbd. 452s ill sv/v. Karta. Bandet något nött. namnt
60:-
500632
Bady, Paul
Modern kinesisk litteratur. Alhambras Pocket Encyklopedi 29
Alhambra, 1996. Pocket. 127s. Originaltitel: La littérature chinoise moderne (1993)
50:-
500682
Ballard, J.G
Solens rike
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1986. 220x140 mm. Pappbnd. 319s. Karta. Skomsl. Originaltitel: Empire of the Sun (1984)
50:-
500650
Bergsaker, Robert
Bakom Nepals stängda dörr
Stockholm:Förlaget Filadelfia, 1952. 220x140 mm. Clryggbd. 190s ills sv/v Tryck: Häroldens Tryckeri. Originaltitel: Bak Nepals lukkede dör. Främre omsl. medbundet
50:-
000352
Blake, Nicholas
Snögubben
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag AB., 1965. Hft. 253s. orig.titel The case of the Abominable Snowman
50:-
000355
Blanc, Suzanne
Den gula villan
Stockholm:Bonniers., 1965. Hft. 189s. orig.titel The Yellow Villa, namnt.
50:-
000369
Bodman, Gösta
Göteborgs äldre industri. Göteborgs Jubileumspublikationer IX.
Göteborg:1923. 280x205 mm. Hft. 389 s ill sv/v. diagram. Tryck: Elanders Boktryckeri. ouppsk.
150:-
000438
Broberg, Björn m. fl
Sevärdheter i Västergötland-Skaraborgs län
Stockholm:Liber förlag, 1981. 220x130 mm. Hft. 208s ill kartor. Tryck Gummessons Tryckeri AB, Falköping
80:-
501513
Buchanan, Keith/Needham, Joseph/Ronan, Colin A/FitzGerald, Charles P
Kinaboken
Stockholm:Natur och Kultur, 1982. 280x220 mm. Clbd. 519s rikt ill sv/v och färg. Originaltitel: China (1980). Skomsl
100:-
500643
Burke, James
Min far i Kina
Stockholm:Ljus, 1946. 210x160mm. Clbd. 388s Tryck: Caslon Press Boktryckeri. Originaltitel: My father in China. Båda omsl. medbundna
60:-
500039
Bäckmark, Thorsten
Mitt Kinaäventyr
Västervik:Ekblads, 1988. 190x120 mm. Hft. 87s ill sv/v och färg. Med föfattarens namnt.
70:-
500734
Bördahl, Vibeke
Strateger i Kinas litteratur. Dokumentsamling af moderne kinesisk litteraturteori og- kritik 1927-67. Bind II. Med ett bidrag ved Anne Wedell-Wedellsborg
Köpenhamn:Rhodos, 1978. 220x150 mm. Hft. s341-672. Utvikbara planscher
50:-
500649
Chang, Jung
Vilda svanar. Tre döttrar av Kina
Stockholm:Stenströms, 1996. 240x160 mm. Ills.pappband. 553s ill sv/v Originaltitel: Wild Swans-Three Daughters of China (1991). Främre pärmen med ett par mindre nötskador
50:-
500647
Chen, Yuan-Tsung
Drakens by. En självbiografisk roman från revolutionens kina
Enskede:Hammarström & Berg, 1981. 210x140 mm. Pappbnd. 313s Tryck: Beyronds, Malmö. Skomsl.
50:-
500750
Chun-Chan Yeh
En by i bergen
Stockholm:En bok för alla, 1988. Pocket. 252s," I en liten by i bergen i det centrala Kina vid floden Jang-tse i början av 20-talet..."
40:-
500469
Claesson, Anna Maria
Kinesernas vänner. En analys av missionens berättelse som ideologi och utopi
Jönköping:Jönköpings Läns Museum, 2001. 220x150 mm. Clbd. 351s ill sv/v. Karta. Skomsl
70:-
000564
Claesson, Claes red.
Göteborgstrakten. Bygd och natur.
Göteborg:Göteborgs Satdsfullmäktiges beredning för natur- och kulturskydd., 1951. 220x155 mm. Hft. 72s ill sv/v karta. Tryck Rundqvists Boktryckeri.
70:-
000567
Clemensson, Gustaf-Kjellberg, Sven T.
Monumenta Gothoburgensia. Landshövdingeresidens och landsstatshus i Göteborgs och Bohus Län. Byggnadshistoria.
Uppsala:1933. 310x220 mm. Hft. 203s ill sv/v. Planscher. Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Delvis ouppsk. ex.
200:-
500078
Coillie, Dries van
Det röda Kina
Stockholm:Diakonistyrelsens Bokförlag, 1964. Pocket. 194s ill sv/v. Originaltitel: De chinese communistische Partij en haar leiders (1963). Ingår i Verbum-serien
40:-
000628
Dahmén, Gunnar
Gamla Bildbekanta.
Stockholm:Trevi., 1978. 290x220 mm. Hft. 159 s ill färgpl.
60:-
500652
Debaine-Francfort, Corinne
Återupptäckten av det gamla Kina
Stockholm:Berghs Förlag, 1999. 180x130 mm. Hft. 159s rikt ill i färg. Originaltitel: La redécouverte de la Chine ancienne (1998)
50:-
500713
DeFrancis, John
Beginning chinese
London:Yale University Press, 1976. 250x170 mm. Hft. 566s. Second Revised Edition
80:-
500712
DeFrancis, John
Character text for beginning chinese
London:Yale University Press, 1976. 260x180 mm. Hft. 519s
80:-
500758
E.J och O.E.Ö
De svenska Martyrerna i Kina år 1900 jämte undkomna missionärers räddning och flykt
Köping:J.A. Lindblads Förlag, 1902. 180x120 mm. Dek.clbd. 194s ill med sv/v porträtt. Tryck: H.Nilsson. 2:a uppl
50:-
000704
Ekholm, Ragnar
Linköpings Stifts biskopsstav. Särtryck ur Linköpings Stiftsbok 1961-1962
Linköping:1961. 215x150 mm. Hft. 9 s. ill sv/v. Tryck: AB Östgöta Correspondenten.
30:-
000715
Elgar, Frank - Maillard, Robert
Picasso - Sein Werk, Sein Leben
München:Droemersche Verlagsanstalt TH. Knaur Nachf., 1956. 210x160 mm. Clbd. 315s ill sv/v och färg. översatt till tyska av Alfred P. Zeller.
70:-
000716
Eliasson,Alvar - Gustafsson,Arne
Hembygd i Sverige. presenterar ett 60-tal sevärdheter från Ystad till Arjeplog.
Global Bild AB, 210x220 mm. Ills.pappbd. 119s ill sv/v och färg. Tryck: Oy Litoset AB, Vasa.
70:-
000724
Engelbrektson, Sören
Se Sverige. Öland.
Stockholm:Esselte Kartor AB/STF, 1985. 190x140 mm. Hft. 124s. ill sv/v och färg. kartor. Tryck: Novograph S.A., Madrid, Spanien. Nyskick.
60:-
000725
Engelstoft, Jesper red.
Lexikon över modern skandinavisk konst.
Stockholm:Raben & Sjögren., 1958. 210x150 mm. Ills.clbd.. 239s ill sv/v och färg. skomsl.
70:-
500445
Engström, Sigrid
På hedningarnas mark. Ett decennium i Kina
Stockholm:P.Palmquists Aktiebolag, 1910. 200x140 mm. Hft. 80s. Foto på författarinnan
70:-
501048
Eskelund, Karl
De röda mandarinerna. Reseskildring från Kina
Stockholm:Tidens Bokklubb, 1959. 210x140 mm. Ills.pappband. 211s, ills färg
50:-
500064
Fessler, Loren
Kina. Allhems serie aktuella länder
Malmö:Allhems, 1964. 280x220 mm. Dek.pappbd. 176s ill sv/v och färg. Stämpel
70:-
500628
Friend, Robert
Nya utgrävningar i Kina. Svensk-Kinesiska Vänskapsförbundets skriftserie 9
Göteborg:1974. 210x140 mm. Klammerhäftad. 37s ill sv/v Tryck: Williamssons Offset. Originaltitel: New Archeological Work in China
40:-
500068
Gascoigne, Bamber
Kina, dynastier och konstskatter
Stockholm:Bonniers, 1974. 260x190 mm. Clbd. 256s ill sv/v och färg. Originaltitel: Treasures and dynasties of China (1973)
40:-
500043
Gittings, John
Kina i förändring. Från Mao Zedong till Himmelska fridens torg 1989
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1991. 230x150 mm. Clbd. 380s ill sv/v. Originaltitel: China Changes Face. The Road from Revolution 1949-1989, (1989)
70:-
500585
Goforth, Jonathan
Väckelser i Kina
Stockholm:Helgelseförbundets Förlag, 1930. 220x140 mm. Hft. 181s Tryck: J.E. Behrens Boktryckeri. Något nött
40:-
500085
Goodrich, L. Carrington
Kinas historia
Stockholm:Natur och Kultur, 1961. 200x130 mm. Hft. 270s ill sv/v. Kartor
50:-
500751
Govinda, Lama Anagarika
De vita molnens väg. En buddhistisk pilgrims upplevelser i Tibet
Stockholm:Berghs Förlag, 1975. 210x140 mm. Clbd. 383s ill sv/v Tryck: Tofters tryckeri, Uppsala. Skomsl. Originaltitel: The Ways of the White Clouds-A Buddhist Pilgrim in Tibet ( 1966 )
90:-
500069
Gyllensvärd, Bo
Utställningen Arkeologiska Fynd från Folkrepubliken Kina. Östasiatiska Museet, Stockholm 12 maj-16 juli 1974
1974. 240x210mm. Dek. pappbd. 139s ill sv/v och färg
40:-
500065
Gärtze, Bo/Zetterholm, Tore
Kina. Drömmen om människan
Höganäs:Bra Böcker, 1977. 280x210 mm. Dek.pappbd. 237s ill sv/v och färg. Kartor. Skomsl
40:-
500646
Hao Ran
Den klara källan. Noveller från dagens Kina
Stockholm:Gidlunds, 1977. 210x130 mm. Hft. 216s ill sv/v. Berättelserna är hämtade ur samlingen: Youmiao ji ( Späda plantor)
40:-
500718
Harrer, Heinrich
Sju år i Tibet
Stockholm:Gebers, 1953. 230x160 mm. Clryggbd. 282s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck:Ivar Haeggström. Originaltitel: Sieben Jahre in Tibet. Tejpat skomsl. Främre skomsl. medbundet
60:-
500744
Harrer, Heinrich
Sju år i Tibet
Stockholm:Gebers, 1954. 230x160 mm. Biblioteksband. 282s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck:Ivar Haeggström. Originaltitel: Sieben Jahre in Tibet. Främre skomsl. medbundet
40:-
500056
Hedin, Sven
Chiang Kai-Shek. Marsalk av Kina
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1939. 240x160 mm. Clbd. 302s ill sv/v. Karta. Trasig i vikningen
90:-
500055
Hedin, Sven
Jehol. Kejsarstaden. Skildringar från de stora Mandschukejsarnas hov
Stockholm:Lars Hökerbergs Förlag, 1931. 240x160 mm. Dek. hclbd. 287s ill sv/v. Båda omsl. medbundna. Namnt
100:-
501331
Hedin, Sven
Mina hundar i Asien
Stockholm:Albert Bonniers, 1952. 230x150 mm. Hft. 237s ill sv/v
60:-
500461
Hedin, Sven
Mot Lop-nor. En flodresa på Tarim
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1954. 190x130mm. Clryggbd. 292s, ills sv/v. skomsl. " Volymen omfattar med några förkortningar de tolv första kapitlen i "Asien, tusen mil på okända vägar".
70:-
501329
Henrikson, Alf/Tsu-yü, Hwang
Kinesisk historia. Förkortad utgåva rediferad av Hans Åkerström
Stockholm:Bonniers, 1987. Pocket. 281s
40:-
501222
Hesse-Wartegg, Ernst von
Midtens rike. Kina. Öst-Asien i våra dagar
Stockholm:Fahlcrantz & Co, 1904. 250x190 mm. Ills.clbd. 380s ill sv/v. Utvikbar pl. Tryck: Ivar Haeggström
80:-
500072
Hessler, Carl Arvid
De sanna riddersmännens stat. Politiska tankar i det gamla Kina
Stockholm:Norstedts, 1979. 220x140mm. Clbd. 238s. Skomsl
60:-
500656
Highland, Monica
110 Shanghai Road
Wiken, 1987. 220x140 mm. Clbd. 503s. Kartor. Tryck: btj datafilm ab, Lund. Skomsl. Originaltitel: 110 Shanghai Road (1986)
70:-
001234
Hilleström, Gustaf
Stora Teatern 125 år. Ett vitalt kvartssekel 1959-1984. Skrifter utgivna av Teaterhistoriska samfundet i Göteborg 11
Göteborg:1984. 210x120 mm. Klammerhft. 95s
70:-
001236
Hintze,Bertel
Modern konst. 1900-talet med 224 illustrationer
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1930. 240x180 mm. Pappbd med linnerygg. 360s ill. sv/v. Tryck: Mercators Tryckeri Helsingfors. omsl. medb. fint band.
100:-
500756
Houn, Franklin W
Den kinesiska kommunismens historia. Bakgrund och utveckling
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1970. Pocket. 285s Tryck: Hallandsposten, Halmstad. Originaltitel: A short History of Chinese Communism
40:-
500655
Hsün, Lu
I de matta spåren av blod. Essäer och prosastycken 1918-36. Översättning från kinesiskan, urval och redigering av Britta Kinnemark och Göran Sommardahl
Stockholm:Cavefors, 1978. 200x140 mm. Pappbnd. 471s. Fotografi av Lu Hsün. Tryck: Gotab, Malmö. Nött skomsl
50:-
500642
Hwang Tsu-Yü
Det blommande granatäppelträdet
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1948. 210x140 mm. Hft. 253s ill sv/v. Omsl. något nötta. Författarens ded. i både kalligrafi och västerländsk skrift. Originaltitel: The blossoming pomegranate tree
90:-
500657
Hyde-Chambers, Fredrick R
Laman och den Röda Draken. En roman om Tibet
Stockholm:Berghs/Lettura, 1988. 230x160 mm. Clbd. 533s karta. Originaltitel: Lama (1984). Skomsl
50:-
500709
Hägglöf, Gunnar
Kina som jag såg det
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1978. 220x150 mm. Pappbd. 191s ill sv/v. Skomsl
40:-
500052
Karlsson, Per-Olof
Mao Tse-Tung
Malmö:Bengt Forsbergs Förlag, 1966. 190x110 mm. Hft. 159s ill sv/v
50:-
500583
Kauffman, Paul E
Konfucius Mao eller Jesus. Aktuella aspekter på Kinas historiska politiska och religiösa utveckling
Örebro:Bokförlaget Libris, 1974. 200x130 mm. Hft. 203s. Tryck: Tryckcentralen. Namnt. Exlibris. Originaltitel: Confucious, Mao and Christ
70:-
500764
Kessen, William red
Barndom i Kina
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1976. Pocket. 235s ill sv/v Tryck: Ronzo. Namnt
40:-
500763
Kessle, Gun/Myrdal, jan
Kina: Revolutionen går vidare
Stockholm:Bokförlaget Pan/Norstedts, 1970. Pocket. 157s ill sv/v Tryck: AB Thule
40:-
500683
Lagercrantz, David
Göran Kropp
Stockholm:Bokförlaget DN, 1997. 220x190 mm. Clbd. 161, (15)s. ill i färg. Skomsl
60:-
500449
Leijonhufvud, Göran/Engqvist, Agneta
Draken vaknar. Kina år 2000. Ett reportage
Stockholm:Pan/Norstedts, 1997. Pocket. 322s. Nyskrivet efterord med anledning av Kinas övertagande av Hong Kong
40:-
500627
Leijonhufvud, Göran/Engqvist, Agneta
Kineserna
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1986. 230x160 mm. Clbd. 413s. Karta. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl
80:-
501303
Lewenhaupt, Sten
Axel Lagrelius´ Kina-resa av honom själv berättad för Sten Lewenhaupt
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1928. 220x140 mm. Hft. 310s ill sv/v. Utvikbar karta. Plastad. Namnstämpel
70:-
501251
Linnersten, Torsten
Kinas äldre historia. En sammanfattning
Stockholm:Svensk Kinesiska Resebyrån, 1986. 210x150 mm. Klammerhäftad. 29s Tryck: Team Tryck
40:-
500644
Löfström, Tomas
Den långa resan till Lhasa
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1983. 220x140 mm. Pappbnd. 248s ill sv/v. Kartor. Tryck: AB Norden, Malmö. Skomsl
60:-
500062
Lötveit, Trygve
Rysk-kinesiska gränskonflikter. Världspolitikens dagsfrågor 1967 Nr 12
Stockholm:Utrikespolitiska Institutet, 1967. 190x130mm. Klammerhäftad. 31s. Karta. Förstryckningar i texten
40:-
501244
MacKenzie, Finlay
Chinese art
London:Spring Books, 1961. 270x240 mm. Clbd. 88s (48 färgpl.). Nött skomsl
40:-
500759
Mao Tse-tung
Militärpolitiska skrifter I-II
Bo Cavefors Bokförlag, 1965. 140x140 mm. Hft. 300-357s Tryck: Bohusläning, Uddevalla. 2 vol. i trasig pappersskyddskassett. Originaltitel: Selected Military Writings of Mao Tse-tung
80:-
500081
Nilsson, Johan/Lindstedt, Gunnar
Drömmarnas torg
Alfabeta, 1990. 210x140 mm. Hft. 232s. Handlar om demokratirörelsen och Himmelska fridens torg 1989
50:-
501302
Ohlmarks, Åke
Alla Kinas härskare
Stockholm:Sjöstrands Förlag, 1979. 220x140 mm. Clbd. 239s ill sv/v Tryck: Bonniers Grafiska. Skomsl
60:-
500034
Paloczi-Horvath, George
Mao Tse-Tung. Kommunistkinas " kjesare "
Stockholm:Natur och Kultur, 1961. 220x140mm. Clbd. 418s. Originaltitel: Mao Tse-Tung. A Political Biography
70:-
500071
Ping-chia Kuo
Det moderna Kinas historia. Från Konfutse till Mao tse-tung
Stockholm:Aldus, 1971. Pocket. 118s. Karta. Aldusserien 337. Plastad. Originaltitel: China (1968)
50:-
500586
Power, Brian
Den siste kjesaren av Kina
Stockholm:Forum, 1986. 230x160 mm. Ills.pappband. 277s ill sv/v. Originaltitel: The Puppet Emperor. The Life of Pu Yi, Last Emperor of China. Namnt
60:-
500524
Prodan, Mario
Kinesik konst
Stockholm:Forum, 1957. 190x130 mm. Clbd. 190s ill sv/v och färg. Originaltitel: Incontro con l´arte cinese. Namnt
70:-
500743
Rattenbury, Harold B
Med kinesiska ögon
Stockholm:Missionsförbundets förlag, 1945. 200x130 mm. Hft. 181s Tryck: Gummessons. Originaltitel: Through Chinese Eyes. Ouppsk
40:-
500384
Regmi, D.R.
Modern Nepal. Rise and Growth in the eighteenth Century I.
Calcutta:K L Mukhopadhyay, 1975. 220x140mm. Clbd. 608s, utvikbar karta
60:-
500638
Riencourt, Amaury de
Gäst hos Dalai Lama
Stockholm:Natur och Kultur, 1952. 230x160 mm. Hft. 275s ill sv/v. Kartor. Tryck: Ronzo Boktryckeri. Originaltitel:Roof of the world. Omsl. något naggade. Namnt
90:-
500733
Rong, Du
Intermediate Chinese Course Part 1
Peking University Press, 1989. 200x140 mm. Hft. 291s
40:-
500042
Santesson, Mai
Mai Santesson samtalar med människor om deras liv våren 1974
Stockholm:Trevi, 1974. Pocket. 162s. Karta. Namnt
50:-
500757
Schram, Stuart
Mao Tse-Tung
Stockholm:Pan/Norstedts, 1968. 190x110 mm. Hft. 373s tryck: Thule. Originaltitel: Mao Tse-tung (1966)
50:-
500736
Singh, Shankar
Life Struggle and Teachings of Mao Tse-tung
Calcutta:Socialist Unity Centre of India, 1994. 210x140 mm. Hft. 80s Tryck: Ganadabi Printers & Publishers Pvt.Ltd, Calcutta. Namnt
50:-
500077
Snow, Edgar
Röd stjärna över Kina
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1973. 210x140 mm. Clbd. 573s ill sv/v. Kartor. Skomsl. 3:e upplagan. Originaltitel: Red Star over China (1971)
50:-
500648
Snow, Lois Wheeler
Kina på scen. En amerikansk skådespelerska i Folkrepubliken Kina
Falköping:Askild & Kärnekull, 1974. 220x140 mm. Clbd. 303s ill sv/v Tryck: Gummessons. Skomsl. med revor. Originaltitel: China on Stage (1972)
60:-
500659
Sommarström, Josua
Under Maos stjärna. Intryck från kommunistkina
Stockholm:Gummesons, 1952. 190x130 mm. Hft. 170s Tryck: A.J. Lindgrens Boktryckeri, Falköping. Något nött
40:-
500746
Stolpe, Herman
Kinesiska ordspråk och visdomsord
Stockholm:LTs Förlag, 1966. 180x100mm. Klotband. 79s, ills sv/v, skomsl, namnt o tillskrift.
40:-
500053
Sugana, Gabriele Mandel
The Life and Times of Buddha
London:Paul Hamlyn, 1968. 290x230 mm. Dek. pappbd. 74s rikt ill i färg. Skomsl
80:-
500640
Su Hua
Melodier från fordom. Med inledning av V. Sackville-West
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1954. 240x160 mm. Hft. 279s ill sv/v Tryck: Gustaf Lindström. Originaltitel: Ancient melodies
60:-
500755
Suyin, Han
Bergen äro unga
Stockholm:Vingförlaget, 1966. 220x140 mm. Dek.pappbd. 477s Originaltitel: The Mountain is Young (1958). Skomsl. trasigt
50:-
500754
Suyin, Han
Förtrollerskan
Höganäs:Bra Böcker, 1987. 220x140 mm. Pappbd. 402s Originaltitel: The Enchantress (1985). Skomsl
50:-
500625
Suyin, Han
Kina år 2001
Stockholm:Pan/Norstedts, 1969. Pocket. 231s Tryck: Thule. Originaltitel: China in the year 2001 (1967)
50:-
500753
Suyin, Han
...och regnet min dryck
Stockholm:Norstedts, 1955. 220x140 mm. Hft. 264s. 2:a uppl. Originaltitel: ....and the Rain My Drink. Något nött
50:-
500760
Suyin, Han
Vinden kring tornet. Mao Tse-tung och den kinesiska revolutionen 1949-1975
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1980. 220x140 mm. Clbd. 409s Originaltitel: Wind in the Tower (1976). Skomsl. något söndrigt
70:-
500637
Thubten Djigme Norbu
Tibet mitt förlorade land. Återberättad av Heinrich Harrer
Stockholm:Forum, 1960. 220x140 mm. Hft. 255s ill sv/v och färg Tryck: Tryckmans. Originaltitel: Tibet, Verlorene Heimat
70:-
500710
T´ung, P.C/Pollard, D.E
Character text for colloquial chinese. Full-form character version
Hong Kong:1989. 290x210 mm. Hft. 198s. 1:a uppl. 1982. Published by. Department of Far East, School of Oriental and African Studies, University of London. Liten reva på ryggen. Några blyertsant. i texten
80:-
501245
Waldenström, P.
Till Kina. Reseskildringar
Stockholm:Normans Förlag, 1908. 230x160 mm. Dek.clbd. 356s ill sv/v Tryck: P.Palmqvist
80:-
500058
Wallgren, Lars
Kejsarkanalen
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1994. 250x170mm. Dek.clbd. 202s ill sv/v och färg. Skomsl. Handlar om en färd på kanaler från Peking till Hangzhou
80:-
500075
Wallmén, Olof
Kinesiska muren och bamburidån
Stockholm:Kronos/Tidens Förlag, 1963. Pocket. 139s. Några blyertsförstryckningar i texten
40:-
500083
Westman, Knut B
Den kinesiska odlingens huvudepoker. Olaus Petri Föreläsningar vid Uppsala Universitet
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1929. 200x130 mm. Hft. 235s. Ouppskuren
50:-
501246
Willetts, William
Kinesisk konst från stenålderskeramik till modern arkitektur
Stockholm:Forum, 1966. 270x220 mm. Dek.clbd. 425s ill sv/v och färg Tryck: Victor Petterson. Originaltitel: Foundations of Chinese Art ( 1965)
100:-
500036
Vinde, Victor
Rapport från Kina
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1966. 220x140mm. Hft. 207s. Karta
50:-
500626
Witke, Roxane
Kamrat Chiang Ching
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1977. 220x140 mm. Clbd. 504s ill sv/v. Skomsl. Originaltitel: Comrade Chiang Ching (1977)
60:-
500633
Wong, Jan
Jan Wongs Kina. Rapporter av en som inte bara är utrikeskorrespondent
Stockholm:Natur och Kultur, 2001. 230x160 mm. Clbd. 335s ill sv/v. Karta. Tryck: AIT, Falun. Originaltitel: Jan Wong´s China (1999)
80:-
500629
Xingjian, Gao
En ensam människas bibel
Stockholm:Atlantis, 2000. 230x150 mm. Clbd. 445s Originaltitel: Yige ren de shengjing (1999). Skomsl
90:-
500747
Yan, Ma/Haski, Pierre
Ma Yans dagbok. En sann berättelse presenterad av Pierre Haski
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 2003. 210x140 mm. Pappbd. 223s ill sv/v. Skomsl
50:-
500752
Yutang, Lin
Den blodröda porten. Roman från ett fjärran land
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1954. 220x160 mm. Hft. 358s Kartor. Originaltitel: The Vermilion Gate (1953)
70:-
500082
Zetterholm, Tore
Tibet mellan Buddah och Marx
Höganäs:Bra Böcker, 1981. 290x210 mm. Dek.clbd. 175s. Rikt ills i färg. Skomsl
60:-
003323
Åkerblom, Fr.
I Göteborg för omkring hundra år sedan. Romantiserad kulturhistoriska skizz. med vyer från Göteborg för 100 år sedan.
Göteborg:Gustaf Bellanders Förlag, 1898. 205x140 mm. Clbd. 239s ill sv/v Tryck: D.F. Bonniers Boktryckeri Aktiebolag, Göteborg. Blått dek. originalband
350:-
003325
Åkerhielm, Erik
Svenska Turistföreningens Resehandböcker XVI. Småland och Öland.
Stockholm:Wahlström & Widstrand. (I distribution)., 1917. 160x110 mm. Mjukt clbd. 312s 64 ill sv/v. 6 kartor och 3 stadsplaner. Andra omarbetade upplagan. Tryck: Ivar Hæggströms Boktryckeri A.B.
70:-
501252
Öberg, Torgny
I Stora Murens skugga
Stockholm:Natur och Kultur, 1956. 210x140 mm. Dek.clbd. 208s ill sv/v. Karta. Tryck: Falu nya Boktryckeri, Falun. Namnt. Exlibris
80:-
500045
Öberg, Torgny
Karavanklockornas land
Stockholm:Folket i Bilds Förlag, 1957. 220x160mm. Pappbnd. 199s ill sv/v. Karta. Skomsl. Handlar om gränslandet Kina-Mongoliet
50:-
 
åter till toppen