| Uppdaterad: 2010-07-18 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
500714 | A chinese-english dictionary 1988. 270x190 mm. Dek.clbd. 976s | 100:- |
500060 | Apans år. Årsbok om Kina. Tema: Sverige-Kina Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1980. 210x160mm. Clbd. 181s+annonser. ill sv/v. Skomsl | 40:- |
500049 | Automobiltävlingen Peking-Paris. Prins Borgheses färd 1907 skildrad av Luigi Barzini. Redigerad och med inledning av Göran Schildt Stockholm:Biblioteksförlaget, 1961. 220x140mm. Dek.clbd. 312s ill sv/v. Originaltitel: La metā del mondo vista da un automobile. Skomsl | 50:- |
500717 | Chinese Art from the Collection of H.M.King Gustaf VI Adolf of Sweden. The British Museum January 21-March 5, 1972 1972. 210x140 mm. Hft. 127s ill sv/v Tryck: Strängnäs Tryckeri, Strängnäs | 50:- |
500719 | Det förtätade ögonblicket. T'ang-lyrik tolkade av Göran Malmqvist Stockholm:Forum, 1965. 230x140 mm. Ills.clbd. 87s Tryck: Victor Petterson. Parallelltext på kinesiska och svenska. Skomsl. med revor | 50:- |
500765 | Die Chinesische Landschaftsmalerei. Orbis Pictus/Weltkunst-Bücherei Band 4 Berlin:Ernst Wasmuth, 250x180mm. Pappbd. 14s. 48 sv/v planscher. Ryggen trasig | 40:- |
500745 | Dödvatten och gryning. Dikter av Wen Yiduo och Ai Qing. Två röster från Kina. Tolkade av Göran Malmqvist Wiken, 1983. 270x150 mm. Pappbd. 188s ill sv/v- Kalligrafi av Han Bong Duk. Skomsl. och kasett | 60:- |
501306 | Hjältarna på berget Liang. Berättelser från träskmarkerna del 4. Översättning av Göran Malmqvist Stockholm:Forum, 1984. 220x140mm. Dek.pappbd. 392s ill sv/v | 80:- |
500448 | Hästens år. Årsbok om Kina. Tema: Historia, legend och myt Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1989. 210x160mm. Clbd. 201s+annonser. ill sv/v. Skomsl | 50:- |
500720 | Kinesiska tänkare. Tolkningar av Alf Henriksson och Hwang Tsu-Yü Stockholm:Forum, 1953. 190x130 mm. Clryggbd. 225s ill sv/v Tryck: Björkmans eftr. Skomsl | 40:- |
500738 | Kulturrevolutionaer massekritik af Konfucius som opdrager og af Lin Piao som redskap for reaktionen. Foreningen Vetenskap med Kina 40, 1974 Århus:1974. 210x150 mm. Klammerhäftad. 23s. Blekt rygg | 40:- |
500735 | Migration and urbanization in China Beijing:New Worl Press, 1993. 210x130 mm. Hft. 371s | 40:- |
500636 | Ormens år 2001. Årsbok om Kina. Tema: Arkitektur. Kinarapport 4/2001 Göteborg:Svensk-kinesiska föreningen, 2001. 240x210mm. Ills.clbd. 100s ill sv/v | 60:- |
500447 | Ormens år. Årsbok om Kina. Tema: Peking 4 juni 1989 Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1989. 210x160mm. Clbd. 159s+annonser. ill sv/v. Skomsl | 50:- |
500061 | Oxens år. Årsbok om Kina. Tema: Teknik och vetenskap. Bl.a. Myten om Röda fågeln. Kinesisk medicin. Datoriseringen i Kina. Inre Mongoliet. Harry Smith, svensk botanist i Västkina. Shanghai som emigrantstad Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1985. 210x160mm. Clbd. 164s ill sv/v. Skomsl | 40:- |
501247 | South-East Asian and Chinese Trade Pottery an exhibition catalogue presented by The Oriental Ceramic Society of Hong Kong and The Urban Council, Hong Kong. Januari 26 to April 2, 1979. Hong Kong Museum of Art Hong Kong:1979. 270x190 mm. Clbd. 264s rikt ill i sv/v och färg. Skomsl. något nött | 120:- |
500635 | Stranden och Det bortskämda barnet. Dikter av Bei Dao och Gu Cheng. I tolkning av Göran Malmqvist Lund:Wiken, 1983. 270x150 mm. Hft. 349s Tryck: Bröderna Ekstrands Tryckeri. Kalligrafi av Zhang Lin. I skyddskasett. Namnt | 50:- |
500654 | The Life of Christ by Chinese Artists. The Society for the Propagation of the Gospel Westminster:1939. 220x150 mm. Hft. 52s ill med sv/v planscher. 6:e tryckningen. Nörr skomsl. En plansch med blyertskludd. Nött ex | 40:- |
500446 | Tidskriften Tibet. Dubbelnummer 4-5 1980 Svenska Tibetkommitén, 1981. 210x150 mm. Klammerhäftad. 41s ill sv/v Tryck: Tryckbaren, Lund | 40:- |
500086 | Tigerdödaren Wu Song och hans vapenbröder. Berättelser från träskmarkerna del 2. Översättning av Göran Malmqvist Stockholm:Forum, 1984. 220x140mm. Dek.pappbd. 398s ill sv/v. Kartor | 50:- |
500631 | Tuppens år. Årsbok om Kina. Tema: Det gamla Kina Stockholm:Svensk-kinesiska vänskapsförbundet, 1981. 210x160mm. Clbd. 194s+annonser. ill sv/v. Skomsl | 50:- |
500737 | Voksende industri, sunde byer og naturomgivelser. Foreningen Vetenskap med Kina 39, 1974 Århus:1974. 210x150 mm. Klammerhäftad. 23s. Blekt rygg | 40:- |
500105 | Zonghua Renmin Gongheguo Fen Sheng Dituji (Hanyu Pinyinban) Peking:1977. 270x190 mm. Clryggbd. ca 50 färglagda kartor. 169s register. Bandet något slitet. En del markeringar på vissa kartor. Namnt. | 150:- |
500040 | Alley, Rewi Travels in China 1966-71 Peking:New World Press, 1973. 220x150mm. Hft. 588s ill sv/v. Kartor. Omsl. något nötta. Namnt | 100:- |
500074 | Alley, Rewi/Miller, Hans Västerlandets imperialism i Kina. En redogörelse för den västliga imperialismens angrepp på Kina i ljuset av den nuvarande opinionen. Från de första kontakterna till slutet av första världskriget Stockholm:Gidlunds, 1973. Pocket. 405s. Plastad. Förord av Jan Myrdal | 50:- |
500084 | Andersson, J.G. Kina genom tidsåldrarna Stockholm:Saxon & Lindströms Förlag, 1959. 210x140 mm. Hft. 151s ill sv/v | 50:- |
500037 | Andersson, Johan Gunnar Draken och de främmande djävlarna Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1926. 240x160mm. Dek.clbd. 452s ill sv/v. Karta. Bandet något nött. namnt | 60:- |
500383 | Armington, Stan Trekking in the Nepal Himalaya South Yarra Victoria:Lonely Planet, 1985. 180x120 mm. Hft. 195s, ills sv/v o färg | 50:- |
500632 | Bady, Paul Modern kinesisk litteratur. Alhambras Pocket Encyklopedi 29 Alhambra, 1996. Pocket. 127s. Originaltitel: La littérature chinoise moderne (1993) | 50:- |
500682 | Ballard, J.G Solens rike Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1986. 220x140 mm. Pappbnd. 319s. Karta. Skomsl. Originaltitel: Empire of the Sun (1984) | 50:- |
500650 | Bergsaker, Robert Bakom Nepals stängda dörr Stockholm:Förlaget Filadelfia, 1952. 220x140 mm. Clryggbd. 190s ills sv/v Tryck: Häroldens Tryckeri. Originaltitel: Bak Nepals lukkede dör. Främre omsl. medbundet | 50:- |
501513 | Buchanan, Keith/Needham, Joseph/Ronan, Colin A/FitzGerald, Charles P Kinaboken Stockholm:Natur och Kultur, 1982. 280x220 mm. Clbd. 519s rikt ill sv/v och färg. Originaltitel: China (1980). Skomsl | 100:- |
500643 | Burke, James Min far i Kina Stockholm:Ljus, 1946. 210x160mm. Clbd. 388s Tryck: Caslon Press Boktryckeri. Originaltitel: My father in China. Båda omsl. medbundna | 60:- |
500039 | Bäckmark, Thorsten Mitt Kinaäventyr Västervik:Ekblads, 1988. 190x120 mm. Hft. 87s ill sv/v och färg. Med föfattarens namnt. | 70:- |
500734 | Bördahl, Vibeke Strateger i Kinas litteratur. Dokumentsamling af moderne kinesisk litteraturteori og- kritik 1927-67. Bind II. Med ett bidrag ved Anne Wedell-Wedellsborg Köpenhamn:Rhodos, 1978. 220x150 mm. Hft. s341-672. Utvikbara planscher | 50:- |
500080 | Ch`ęn, Jerome Mao and the Chinese revolution. With Thirty-seven Poems by Mao Tse-tung London:Oxford University Press, 1965. 210x140 mm. Hft. 419s. Karta. Något nötta omsl | 60:- |
500649 | Chang, Jung Vilda svanar. Tre döttrar av Kina Stockholm:Stenströms, 1996. 240x160 mm. Ills.pappband. 553s ill sv/v Originaltitel: Wild Swans-Three Daughters of China (1991). Främre pärmen med ett par mindre nötskador | 50:- |
500647 | Chen, Yuan-Tsung Drakens by. En självbiografisk roman från revolutionens kina Enskede:Hammarström & Berg, 1981. 210x140 mm. Pappbnd. 313s Tryck: Beyronds, Malmö. Skomsl. | 50:- |
500750 | Chun-Chan Yeh En by i bergen Stockholm:En bok för alla, 1988. Pocket. 252s," I en liten by i bergen i det centrala Kina vid floden Jang-tse i början av 20-talet..." | 40:- |
500469 | Claesson, Anna Maria Kinesernas vänner. En analys av missionens berättelse som ideologi och utopi Jönköping:Jönköpings Läns Museum, 2001. 220x150 mm. Clbd. 351s ill sv/v. Karta. Skomsl | 70:- |
500078 | Coillie, Dries van Det röda Kina Stockholm:Diakonistyrelsens Bokförlag, 1964. Pocket. 194s ill sv/v. Originaltitel: De chinese communistische Partij en haar leiders (1963). Ingår i Verbum-serien | 40:- |
500073 | Crow, Carl Den vise Kung. Konfucius levnadsöden Stockholm:Hugo Geber, 1939. 240x170mm. Hft. 300s ill sv/v. Originaltitel: Master Kung. Bakre omslagets ena hörn bortrivet. Några sidor nötta. Ingen påverkan på texten. Ouppskuren | 40:- |
500730 | Dalai Lama Etik för ett nytt millennium Malmö:Richters, 2000. 220x140 mm. Clbd. 237s Tryck: AIT, Falun. Originaltitel: Ethics for the New Millennium (1999). Skomsl | 50:- |
500652 | Debaine-Francfort, Corinne Återupptäckten av det gamla Kina Stockholm:Berghs Förlag, 1999. 180x130 mm. Hft. 159s rikt ill i färg. Originaltitel: La redécouverte de la Chine ancienne (1998) | 50:- |
500713 | DeFrancis, John Beginning chinese London:Yale University Press, 1976. 250x170 mm. Hft. 566s. Second Revised Edition | 80:- |
500712 | DeFrancis, John Character text for beginning chinese London:Yale University Press, 1976. 260x180 mm. Hft. 519s | 80:- |
500739 | Duke, Gaylon/Victor, Zenia China in your pocket. A step-by-step guide and travel itinerary Plymouth:Norhtcote House, 1988. 200x120 mm. Hft. 144s kartor | 40:- |
500758 | E.J och O.E.Ö De svenska Martyrerna i Kina år 1900 jämte undkomna missionärers räddning och flykt Köping:J.A. Lindblads Förlag, 1902. 180x120 mm. Dek.clbd. 194s ill med sv/v porträtt. Tryck: H.Nilsson. 2:a uppl | 50:- |
500445 | Engström, Sigrid På hedningarnas mark. Ett decennium i Kina Stockholm:P.Palmquists Aktiebolag, 1910. 200x140 mm. Hft. 80s. Foto på författarinnan | 70:- |
501048 | Eskelund, Karl De röda mandarinerna. Reseskildring från Kina Stockholm:Tidens Bokklubb, 1959. 210x140 mm. Ills.pappband. 211s, ills färg | 50:- |
500064 | Fessler, Loren Kina. Allhems serie aktuella länder Malmö:Allhems, 1964. 280x220 mm. Dek.pappbd. 176s ill sv/v och färg. Stämpel | 70:- |
501248 | Forman, W und B Das Drachenboot. Eine Chinareise Prag:Artia, 1960. 270x270 mm. Clryggbd. 275s rikt ill i sv/v och färg. Clryggband med dek pärmsidor | 190:- |
500628 | Friend, Robert Nya utgrävningar i Kina. Svensk-Kinesiska Vänskapsförbundets skriftserie 9 Göteborg:1974. 210x140 mm. Klammerhäftad. 37s ill sv/v Tryck: Williamssons Offset. Originaltitel: New Archeological Work in China | 40:- |
500068 | Gascoigne, Bamber Kina, dynastier och konstskatter Stockholm:Bonniers, 1974. 260x190 mm. Clbd. 256s ill sv/v och färg. Originaltitel: Treasures and dynasties of China (1973) | 40:- |
500043 | Gittings, John Kina i förändring. Från Mao Zedong till Himmelska fridens torg 1989 Stockholm:Rabén & Sjögren, 1991. 230x150 mm. Clbd. 380s ill sv/v. Originaltitel: China Changes Face. The Road from Revolution 1949-1989, (1989) | 70:- |
500585 | Goforth, Jonathan Väckelser i Kina Stockholm:Helgelseförbundets Förlag, 1930. 220x140 mm. Hft. 181s Tryck: J.E. Behrens Boktryckeri. Något nött | 40:- |
500085 | Goodrich, L. Carrington Kinas historia Stockholm:Natur och Kultur, 1961. 200x130 mm. Hft. 270s ill sv/v. Kartor | 50:- |
500751 | Govinda, Lama Anagarika De vita molnens väg. En buddhistisk pilgrims upplevelser i Tibet Stockholm:Berghs Förlag, 1975. 210x140 mm. Clbd. 383s ill sv/v Tryck: Tofters tryckeri, Uppsala. Skomsl. Originaltitel: The Ways of the White Clouds-A Buddhist Pilgrim in Tibet ( 1966 ) | 90:- |
500069 | Gyllensvärd, Bo Utställningen Arkeologiska Fynd från Folkrepubliken Kina. Östasiatiska Museet, Stockholm 12 maj-16 juli 1974 1974. 240x210mm. Dek. pappbd. 139s ill sv/v och färg | 40:- |
500065 | Gärtze, Bo/Zetterholm, Tore Kina. Drömmen om människan Höganäs:Bra Böcker, 1977. 280x210 mm. Dek.pappbd. 237s ill sv/v och färg. Kartor. Skomsl | 40:- |
500646 | Hao Ran Den klara källan. Noveller från dagens Kina Stockholm:Gidlunds, 1977. 210x130 mm. Hft. 216s ill sv/v. Berättelserna är hämtade ur samlingen: Youmiao ji ( Späda plantor) | 40:- |
500718 | Harrer, Heinrich Sju år i Tibet Stockholm:Gebers, 1953. 230x160 mm. Clryggbd. 282s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck:Ivar Haeggström. Originaltitel: Sieben Jahre in Tibet. Tejpat skomsl. Främre skomsl. medbundet | 60:- |
501250 | Harrer, Heinrich Sju år i Tibet Stockholm:Gebers, 1957. 190x120 mm. Clbd. 282s ill sv/v Tryck:Ivar Haeggström. Originaltitel: Sieben Jahre in Tibet | 50:- |
500744 | Harrer, Heinrich Sju år i Tibet Stockholm:Gebers, 1954. 230x160 mm. Biblioteksband. 282s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck:Ivar Haeggström. Originaltitel: Sieben Jahre in Tibet. Främre skomsl. medbundet | 40:- |
500056 | Hedin, Sven Chiang Kai-Shek. Marsalk av Kina Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1939. 240x160 mm. Clbd. 302s ill sv/v. Karta. Trasig i vikningen | 90:- |
500055 | Hedin, Sven Jehol. Kejsarstaden. Skildringar från de stora Mandschukejsarnas hov Stockholm:Lars Hökerbergs Förlag, 1931. 240x160 mm. Dek. hclbd. 287s ill sv/v. Båda omsl. medbundna. Namnt | 100:- |
501331 | Hedin, Sven Mina hundar i Asien Stockholm:Albert Bonniers, 1952. 230x150 mm. Hft. 237s ill sv/v | 60:- |
500461 | Hedin, Sven Mot Lop-nor. En flodresa på Tarim Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1954. 190x130mm. Clryggbd. 292s, ills sv/v. skomsl. " Volymen omfattar med några förkortningar de tolv första kapitlen i "Asien, tusen mil på okända vägar". | 70:- |
500076 | Henrikson, Alf/Tsu-yü, Hwang Kinesisk historia Ill.Teckningar av Björn Berg. Stockholm:Bonniers, 1992. 230x160 mm. Ills.pappband. 470s ill sv/v. 1:a uppl. 1967 | 50:- |
501329 | Henrikson, Alf/Tsu-yü, Hwang Kinesisk historia. Förkortad utgåva rediferad av Hans Åkerström Stockholm:Bonniers, 1987. Pocket. 281s | 40:- |
501222 | Hesse-Wartegg, Ernst von Midtens rike. Kina. Öst-Asien i våra dagar Stockholm:Fahlcrantz & Co, 1904. 250x190 mm. Ills.clbd. 380s ill sv/v. Utvikbar pl. Tryck: Ivar Haeggström | 80:- |
500072 | Hessler, Carl Arvid De sanna riddersmännens stat. Politiska tankar i det gamla Kina Stockholm:Norstedts, 1979. 220x140mm. Clbd. 238s. Skomsl | 60:- |
500656 | Highland, Monica 110 Shanghai Road Wiken, 1987. 220x140 mm. Clbd. 503s. Kartor. Tryck: btj datafilm ab, Lund. Skomsl. Originaltitel: 110 Shanghai Road (1986) | 70:- |
500756 | Houn, Franklin W Den kinesiska kommunismens historia. Bakgrund och utveckling Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1970. Pocket. 285s Tryck: Hallandsposten, Halmstad. Originaltitel: A short History of Chinese Communism | 40:- |
500655 | Hsün, Lu I de matta spåren av blod. Essäer och prosastycken 1918-36. Översättning från kinesiskan, urval och redigering av Britta Kinnemark och Göran Sommardahl Stockholm:Cavefors, 1978. 200x140 mm. Pappbnd. 471s. Fotografi av Lu Hsün. Tryck: Gotab, Malmö. Nött skomsl | 50:- |
500642 | Hwang Tsu-Yü Det blommande granatäppelträdet Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1948. 210x140 mm. Hft. 253s ill sv/v. Omsl. något nötta. Författarens ded. i både kalligrafi och västerländsk skrift. Originaltitel: The blossoming pomegranate tree | 90:- |
500657 | Hyde-Chambers, Fredrick R Laman och den Röda Draken. En roman om Tibet Stockholm:Berghs/Lettura, 1988. 230x160 mm. Clbd. 533s karta. Originaltitel: Lama (1984). Skomsl | 50:- |
500709 | Hägglöf, Gunnar Kina som jag såg det Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1978. 220x150 mm. Pappbd. 191s ill sv/v. Skomsl | 40:- |
500740 | Jongchell, Arvid Huo Kuang och hans tid. Täxter ur Pan Ku´s Ch´ien Han Su. Akademisk avhandling Göteborg:1930. 250x180mm. Hft. 229s. Karta. Tabeller. Tryck: Elanders. Namnt. Omsl. trasiga | 60:- |
500052 | Karlsson, Per-Olof Mao Tse-Tung Malmö:Bengt Forsbergs Förlag, 1966. 190x110 mm. Hft. 159s ill sv/v | 50:- |
500468 | Kauffman, Paul E Kinapusslet. Den stora väckelsen och det politiska maktspelet Stockholm:Den Kristna bokringen, 1989. 220x140 mm. Clbd. 160s. Skomsl | 40:- |
500583 | Kauffman, Paul E Konfucius Mao eller Jesus. Aktuella aspekter på Kinas historiska politiska och religiösa utveckling Örebro:Bokförlaget Libris, 1974. 200x130 mm. Hft. 203s. Tryck: Tryckcentralen. Namnt. Exlibris. Originaltitel: Confucious, Mao and Christ | 70:- |
500764 | Kessen, William red Barndom i Kina Stockholm:Rabén & Sjögren, 1976. Pocket. 235s ill sv/v Tryck: Ronzo. Namnt | 40:- |
500763 | Kessle, Gun/Myrdal, jan Kina: Revolutionen går vidare Stockholm:Bokförlaget Pan/Norstedts, 1970. Pocket. 157s ill sv/v Tryck: AB Thule | 40:- |
500683 | Lagercrantz, David Göran Kropp Stockholm:Bokförlaget DN, 1997. 220x190 mm. Clbd. 161, (15)s. ill i färg. Skomsl | 60:- |
500449 | Leijonhufvud, Göran/Engqvist, Agneta Draken vaknar. Kina år 2000. Ett reportage Stockholm:Pan/Norstedts, 1997. Pocket. 322s. Nyskrivet efterord med anledning av Kinas övertagande av Hong Kong | 40:- |
500627 | Leijonhufvud, Göran/Engqvist, Agneta Kineserna Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1986. 230x160 mm. Clbd. 413s. Karta. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl | 80:- |
501303 | Lewenhaupt, Sten Axel Lagrelius´ Kina-resa av honom själv berättad för Sten Lewenhaupt Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1928. 220x140 mm. Hft. 310s ill sv/v. Utvikbar karta. Plastad. Namnstämpel | 70:- |
500645 | Li Rui Släktgården Stockholm:En bok för alla, 2002. Pocket. 370s Originaltitel: Jiuzhi (1999) | 40:- |
500097 | Lindqvist, Cecilia Tecknens Rike. En berättelse om kineserna och deras skrivtecken Stockholm:Bonniers, 2006. 220x210 mm. Dek. linnebd. 423s ill sv/v och färg. Skomsl. 1:a uppl. 7:e tryckningen | 90:- |
501251 | Linnersten, Torsten Kinas äldre historia. En sammanfattning Stockholm:Svensk Kinesiska Resebyrån, 1986. 210x150 mm. Klammerhäftad. 29s Tryck: Team Tryck | 40:- |
500584 | Lyall, Lesie Gud i Röda Kina Avesta:Den Kristna bokringen, 1986. 220x140 mm. Clbd. 233s Karta. Tryck: ABM-tryck. Skomsl. Originaltitel: God Reigns in China | 40:- |
500644 | Löfström, Tomas Den långa resan till Lhasa Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1983. 220x140 mm. Pappbnd. 248s ill sv/v. Kartor. Tryck: AB Norden, Malmö. Skomsl | 60:- |
500062 | Lötveit, Trygve Rysk-kinesiska gränskonflikter. Världspolitikens dagsfrågor 1967 Nr 12 Stockholm:Utrikespolitiska Institutet, 1967. 190x130mm. Klammerhäftad. 31s. Karta. Förstryckningar i texten | 40:- |
501244 | MacKenzie, Finlay Chinese art London:Spring Books, 1961. 270x240 mm. Clbd. 88s (48 färgpl.). Nött skomsl | 40:- |
500759 | Mao Tse-tung Militärpolitiska skrifter I-II Bo Cavefors Bokförlag, 1965. 140x140 mm. Hft. 300-357s Tryck: Bohusläning, Uddevalla. 2 vol. i trasig pappersskyddskassett. Originaltitel: Selected Military Writings of Mao Tse-tung | 80:- |
500046 | Myrdal, Jan Sidenvägen. En resa från Höga Pamir och Ili genom Sinkiang och Kansu Ill.Foto Gun Kessle. Stockholm:Norstedts, 1977. 220x140mm. Clbd. 387s ill sv/v och färg. Skomsl | 50:- |
500081 | Nilsson, Johan/Lindstedt, Gunnar Drömmarnas torg Alfabeta, 1990. 210x140 mm. Hft. 232s. Handlar om demokratirörelsen och Himmelska fridens torg 1989 | 50:- |
500038 | Nyström, Erik Det underbara Kina Stockholm:Natur och Kultur, 1937. 220x210 mm. Linnebd. 144s. ill med 137 bilder i sv/v | 70:- |
501302 | Ohlmarks, Åke Alla Kinas härskare Stockholm:Sjöstrands Förlag, 1979. 220x140 mm. Clbd. 239s ill sv/v Tryck: Bonniers Grafiska. Skomsl | 60:- |
500034 | Paloczi-Horvath, George Mao Tse-Tung. Kommunistkinas " kjesare " Stockholm:Natur och Kultur, 1961. 220x140mm. Clbd. 418s. Originaltitel: Mao Tse-Tung. A Political Biography | 70:- |
500071 | Ping-chia Kuo Det moderna Kinas historia. Från Konfutse till Mao tse-tung Stockholm:Aldus, 1971. Pocket. 118s. Karta. Aldusserien 337. Plastad. Originaltitel: China (1968) | 50:- |
500396 | Powell, E. Alexander Det sällsammas sista hemvist Stockholm:Holger Schildts Förlag, 1930. 240x160 mm. Clbd. 224s, ills sv/v | 80:- |
500586 | Power, Brian Den siste kjesaren av Kina Stockholm:Forum, 1986. 230x160 mm. Ills.pappband. 277s ill sv/v. Originaltitel: The Puppet Emperor. The Life of Pu Yi, Last Emperor of China. Namnt | 60:- |
500524 | Prodan, Mario Kinesik konst Stockholm:Forum, 1957. 190x130 mm. Clbd. 190s ill sv/v och färg. Originaltitel: Incontro con l´arte cinese. Namnt | 70:- |
500380 | Raj, Parkash Kathmandu and the Kingdom of Nepal South Yarra Victoria:Lonely Planet, 1985. 180x120 mm. Hft. 144s, ills sv/v o färg | 50:- |
500743 | Rattenbury, Harold B Med kinesiska ögon Stockholm:Missionsförbundets förlag, 1945. 200x130 mm. Hft. 181s Tryck: Gummessons. Originaltitel: Through Chinese Eyes. Ouppsk | 40:- |
500384 | Regmi, D.R. Modern Nepal. Rise and Growth in the eighteenth Century I. Calcutta:K L Mukhopadhyay, 1975. 220x140mm. Clbd. 608s, utvikbar karta | 60:- |
500638 | Riencourt, Amaury de Gäst hos Dalai Lama Stockholm:Natur och Kultur, 1952. 230x160 mm. Hft. 275s ill sv/v. Kartor. Tryck: Ronzo Boktryckeri. Originaltitel:Roof of the world. Omsl. något naggade. Namnt | 90:- |
500733 | Rong, Du Intermediate Chinese Course Part 1 Peking University Press, 1989. 200x140 mm. Hft. 291s | 40:- |
500731 | Rundcrantz, Xiao Röd åklagare. En kvinnas berättelse om brott, makt och korruption i Kina Stockholm:Bokförlaget DN, 2006. 230x160 mm. Clbd. 312s Tryck: ScanBook, Falun. Skomsl | 80:- |
500042 | Santesson, Mai Mai Santesson samtalar med människor om deras liv våren 1974 Stockholm:Trevi, 1974. Pocket. 162s. Karta. Namnt | 50:- |
500757 | Schram, Stuart Mao Tse-Tung Stockholm:Pan/Norstedts, 1968. 190x110 mm. Hft. 373s tryck: Thule. Originaltitel: Mao Tse-tung (1966) | 50:- |
500736 | Singh, Shankar Life Struggle and Teachings of Mao Tse-tung Calcutta:Socialist Unity Centre of India, 1994. 210x140 mm. Hft. 80s Tryck: Ganadabi Printers & Publishers Pvt.Ltd, Calcutta. Namnt | 50:- |
500587 | Sjöholm, Wilh./Wennborg, F.A Tjugofem år i Kina. Svenska Missionsförbundets Kinamission. Illustrerade skildringar av Kinamissionärer Stockholm:Svenska Missionsförbundets Förlag, 1916. 240x170 mm. Dek.clbd. 471s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget | 90:- |
500077 | Snow, Edgar Röd stjärna över Kina Stockholm:Askild & Kärnekull, 1973. 210x140 mm. Clbd. 573s ill sv/v. Kartor. Skomsl. 3:e upplagan. Originaltitel: Red Star over China (1971) | 50:- |
500648 | Snow, Lois Wheeler Kina på scen. En amerikansk skådespelerska i Folkrepubliken Kina Falköping:Askild & Kärnekull, 1974. 220x140 mm. Clbd. 303s ill sv/v Tryck: Gummessons. Skomsl. med revor. Originaltitel: China on Stage (1972) | 60:- |
500659 | Sommarström, Josua Under Maos stjärna. Intryck från kommunistkina Stockholm:Gummesons, 1952. 190x130 mm. Hft. 170s Tryck: A.J. Lindgrens Boktryckeri, Falköping. Något nött | 40:- |
500746 | Stolpe, Herman Kinesiska ordspråk och visdomsord Stockholm:LTs Förlag, 1966. 180x100mm. Klotband. 79s, ills sv/v, skomsl, namnt o tillskrift. | 40:- |
500640 | Su Hua Melodier från fordom. Med inledning av V. Sackville-West Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1954. 240x160 mm. Hft. 279s ill sv/v Tryck: Gustaf Lindström. Originaltitel: Ancient melodies | 60:- |
500053 | Sugana, Gabriele Mandel The Life and Times of Buddha London:Paul Hamlyn, 1968. 290x230 mm. Dek. pappbd. 74s rikt ill i färg. Skomsl | 80:- |
500753 | Suyin, Han ...och regnet min dryck Stockholm:Norstedts, 1955. 220x140 mm. Hft. 264s. 2:a uppl. Originaltitel: ....and the Rain My Drink. Något nött | 50:- |
500755 | Suyin, Han Bergen äro unga Stockholm:Vingförlaget, 1966. 220x140 mm. Dek.pappbd. 477s Originaltitel: The Mountain is Young (1958). Skomsl. trasigt | 50:- |
500754 | Suyin, Han Förtrollerskan Höganäs:Bra Böcker, 1987. 220x140 mm. Pappbd. 402s Originaltitel: The Enchantress (1985). Skomsl | 50:- |
500625 | Suyin, Han Kina år 2001 Stockholm:Pan/Norstedts, 1969. Pocket. 231s Tryck: Thule. Originaltitel: China in the year 2001 (1967) | 50:- |
500760 | Suyin, Han Vinden kring tornet. Mao Tse-tung och den kinesiska revolutionen 1949-1975 Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1980. 220x140 mm. Clbd. 409s Originaltitel: Wind in the Tower (1976). Skomsl. något söndrigt | 70:- |
500710 | T´ung, P.C/Pollard, D.E Character text for colloquial chinese. Full-form character version Hong Kong:1989. 290x210 mm. Hft. 198s. 1:a uppl. 1982. Published by. Department of Far East, School of Oriental and African Studies, University of London. Liten reva på ryggen. Några blyertsant. i texten | 80:- |
500048 | Thubron, Colin Bakom muren. En resa genom Kina Stockholm:Bonniers, 1989. 240x160 mm. Clbd. 363s. Karta. Originaltitel: Behind the wall. A journey through China ( 1987 ). Skomsl. något naggat | 60:- |
500637 | Thubten Djigme Norbu Tibet mitt förlorade land. Återberättad av Heinrich Harrer Stockholm:Forum, 1960. 220x140 mm. Hft. 255s ill sv/v och färg Tryck: Tryckmans. Originaltitel: Tibet, Verlorene Heimat | 70:- |
500041 | Tucci, Guiseppe Tibet, lamornas land Stockholm:Rabén & Sjögren, 1967. 280x210 mm. Dek. linnebd. 224s ill sv/v och färg. Originaltitel: Tibet-Land of Snows ( 1967 ). Skomsl. med revor | 120:- |
501245 | Waldenström, P. Till Kina. Reseskildringar Stockholm:Normans Förlag, 1908. 230x160 mm. Dek.clbd. 356s ill sv/v Tryck: P.Palmqvist | 80:- |
500058 | Wallgren, Lars Kejsarkanalen Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1994. 250x170mm. Dek.clbd. 202s ill sv/v och färg. Skomsl. Handlar om en färd på kanaler från Peking till Hangzhou | 80:- |
500075 | Wallmén, Olof Kinesiska muren och bamburidån Stockholm:Kronos/Tidens Förlag, 1963. Pocket. 139s. Några blyertsförstryckningar i texten | 40:- |
500083 | Westman, Knut B Den kinesiska odlingens huvudepoker. Olaus Petri Föreläsningar vid Uppsala Universitet Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1929. 200x130 mm. Hft. 235s. Ouppskuren | 50:- |
500063 | Wickbom, T.G Konflikten Peking-Moskva. Världspolitikens dagsfrågor 1963 Nr 6 Stockholm:Utrikespolitiska Institutet, 1963. 190x130mm. Klammerhäftad. 32s | 40:- |
501246 | Willetts, William Kinesisk konst från stenålderskeramik till modern arkitektur Stockholm:Forum, 1966. 270x220 mm. Dek.clbd. 425s ill sv/v och färg Tryck: Victor Petterson. Originaltitel: Foundations of Chinese Art ( 1965) | 100:- |
500036 | Vinde, Victor Rapport från Kina Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1966. 220x140mm. Hft. 207s. Karta | 50:- |
500070 | Wirgin, Jan Kejsarens armé. Soldater och hästar av lergods från Qin Shihuangs grav Stockholm:Östasiatiska museet, 1984. 270x210 mm. Dek. pappbd. 100s ill sv/v och färg. Kartor | 60:- |
500626 | Witke, Roxane Kamrat Chiang Ching Stockholm:Askild & Kärnekull, 1977. 220x140 mm. Clbd. 504s ill sv/v. Skomsl. Originaltitel: Comrade Chiang Ching (1977) | 60:- |
500633 | Wong, Jan Jan Wongs Kina. Rapporter av en som inte bara är utrikeskorrespondent Stockholm:Natur och Kultur, 2001. 230x160 mm. Clbd. 335s ill sv/v. Karta. Tryck: AIT, Falun. Originaltitel: Jan Wong´s China (1999) | 80:- |
500629 | Xingjian, Gao En ensam människas bibel Stockholm:Atlantis, 2000. 230x150 mm. Clbd. 445s Originaltitel: Yige ren de shengjing (1999). Skomsl | 90:- |
500747 | Yan, Ma/Haski, Pierre Ma Yans dagbok. En sann berättelse presenterad av Pierre Haski Stockholm:Wahlström & Widstrand, 2003. 210x140 mm. Pappbd. 223s ill sv/v. Skomsl | 50:- |
500752 | Yutang, Lin Den blodröda porten. Roman från ett fjärran land Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1954. 220x160 mm. Hft. 358s Kartor. Originaltitel: The Vermilion Gate (1953) | 70:- |
500082 | Zetterholm, Tore Tibet mellan Buddah och Marx Höganäs:Bra Böcker, 1981. 290x210 mm. Dek.clbd. 175s. Rikt ills i färg. Skomsl | 60:- |
501252 | Öberg, Torgny I Stora Murens skugga Stockholm:Natur och Kultur, 1956. 210x140 mm. Dek.clbd. 208s ill sv/v. Karta. Tryck: Falu nya Boktryckeri, Falun. Namnt. Exlibris | 80:- |
500045 | Öberg, Torgny Karavanklockornas land Stockholm:Folket i Bilds Förlag, 1957. 220x160mm. Pappbnd. 199s ill sv/v. Karta. Skomsl. Handlar om gränslandet Kina-Mongoliet | 50:- |