| Uppdaterad: 2011-05-20 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
034961 | 100 Bjudningar. Matsedklar och recept för få och många gäster. Praktisk handbok i allt som rör bjudningar ur "verkliga livet" under medverkan av Sveriges främsta namn på de kulinariska området. Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1933. 190x130 mm. Ills.clbd. 218s, ills sv/v | 80:- |
018088 | 100-tals ideer. Snabbt-lättlagat.God mat på en 1/2 timme. Stockholm:Allt om Mat, 1974. 220x200 mm. Hft. 72s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
031393 | 3 ägg 3 msk vatten = omelett. En hyllning till omeletten av Tore Wrtman med vänner Carlsson & Broman, 1988. Ills pappband. 62s, ills färg, förord av Tore Wretman, 19 av Sveriges bästa kockar lämnar sina favoritrecept. | 70:- |
018087 | Allt om mat svarar på 200 frågor. Det här vill du veta kring mat. Stockholm:Forum, 1975. 220x200 mm. Hft. 72s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
018085 | Baka året runt. Specialurval för Året Runts Prenumeranter Stockholm:Semic, 1972. 190x170 mm. Hft. 48s, ills sv/v. o färg.. Omslag detalj ur Petter o Lottas jul av Elsa Beskow. | 40:- |
016379 | Den goda maten för alla tillfällen. Sveriges nya matmagasin Nr. 1 Västerås:ICA-Förlaget, 1981. 290x220 mm. Tidskrift. 162s, ills. färg och sv/v. | 40:- |
016152 | Den godaste maten. 380 utvalda recept från ICA provkök Västerås:ICA Bokförlag, 1981. 210x180 mm. Ills.pappbd. 189s, ills sv o färg foto. Femte helt omarbetade upplagan (orig. 1968) Ingresstext av Maud Reuterswärd. | 70:- |
018086 | Det bästa ur Husmanskost. Specialurval för Husmoderns prenumeranter. Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1972. 190x170 mm. Hft. 48s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
028340 | Det goda brödet. Västerås:ICA förlaget. Specialpublikationer, 1982. 280x200 mm. Ills pappband. 62s, ills färg o sv/v | 40:- |
016339 | Enkelt med Mix Stockholm:Kungsörnen AB, 1980. 150x210 mm. Ringhäftad. 65s, ills. färgfoton | 40:- |
033317 | Enkla läckra recept med FINN CRISP Finn Crisp, 170x130 mm. Ills pappband. 63s ills färg | 40:- |
033072 | Europeiska Maträtter. Boken som gör det hett i köket UF- Matglädje, 290x 210mm. Klammerhft. 51s, innehållsförteckning med recept från Belgien, Danmark, England, Finland, Frankrike, Grekland, Italien, Portugal, Spanien, Sverige, Tyskland, Österrike. | 60:- |
020844 | Falujungfrun. 20 expertråd för godare inläggningar Falun:Stora Kopparbergs Bergslags AB, 1951. 180x120 mm. Hft. 20 st recept ills. | 40:- |
026822 | Feras kokbok. En receptsamling för elspisen. Utgiven av FERA, Föreningen för elektricitetens rationella användning Stockholm:1952. 210x150 mm. Hft. 61s ill sv/v Tryck: Victor Petterson | 40:- |
033267 | Finare Matlagning tillägg till Hemmets Kokbok Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1912. 210x140 mm. Klotband. 107s, tredje upplagan, namnt, mindre fläck främre omslag | 70:- |
034448 | Frestelser av choklad. Frossa i läckra recept skapade för verkliga chokladälskare. Parragon Books Ltd, 2008. 280x220 mm. Ills pappband. 223s, rikt illustrerad färgfoton, skoms | 200:- |
033104 | Gastronomische Strassen Frankreichs Paris:Sopexa, 1987. 270x120mm. Hft. 37s, recept, kartor, | 40:- |
016365 | Godare mikromat 2 Stockholm:ARLA, 1986. 210x150 mm. Hft. 15s ill sv/v. färg | 40:- |
026823 | God mat i elköket. Denna receptsamling utgör ett tillägg till Feras kokbok "Elektrisk matlagning" Stockholm:1950. 210x150 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström | 40:- |
034896 | Hemlagat godis Västerås:ICA-Förlaget, 1972. 200x150 mm. Ills pappband. 47s, ills sv/v o färg | 40:- |
033519 | Hur du lyckas i köket. Mildas Bakbok. Metoderna,tipsen och knepen som de duktiga bagarna använder för att lyckas i köket. Stockholm:Margarinbolaget, 260x190 mm. Klammerhäftad. 49s, ills färg. u.å. Metodbok. | 50:- |
024212 | Hur man blir No 1 i köket. Nya kockars Redskapsbok IKEA, 210x150 mm. Klammerhft. 59s, ills sv/v o färg | 40:- |
016356 | Kokbok för mikrovågsugn - Järnia Västerås:ICA Bokförlag, 1988. 230x200 mm. Ills.pappbd. 171s, ills färgfoton. | 40:- |
015848 | Laga mat i mikrovågsugn Västerås:ICA Bokförlag, 1991. 240x170 mm. Ills.pappbd. 112s, ills sv/v | 40:- |
026726 | Läckra Matidéer - Mat på minuten Informationsförlaget, 1987. 220x150 mm. Ills.pappband. 63 s, ills sv/v och färg | 40:- |
016167 | Läckra Matidéer - Smalmat Informationsförlaget, 1987. 220x150 mm. Ills.pappband. 62 s, ills sv/v och färg | 40:- |
022856 | Lätta och hälsosamma recept med vinäger. 210x150 mm. Hft. 51s, | 40:- |
026112 | Lätt att laga kinesiskt Stockholm:Parragon, 2003. 220x170 mm. Ills. pappband. 32s, ills i färg. | 40:- |
028351 | Lätt att laga. Kötträtter Stockholm:Parragon, 2002. 220x170 mm. Ills. pappband. 32s, ills i färg. | 40:- |
028279 | Lätt att laga.. Nya idéer från omelettens rike. Variationer skapade av Roland Persson, kökschef på Grand Hotels Franska Matsal. Stockholm:Svensk Ägghandel, 210x140 mm. Hft. 59s, ills färgbilder | 40:- |
026930 | Lätt att laga. Snabbt & enkelt Stockholm:Parragon, 2002. 220x170 mm. Ills. pappband. 32s, ills i färg. | 40:- |
020842 | Marabou önskar God Jul! Stockholm:Marabou, Sveriges modernaste livsmedlsfabrik, 210x150 mm. Hft. 15s, ills sv/v o färg.. bl.a. Julbordet, jullekarna, julbaket. tryck Esselte Reklam | 40:- |
020810 | "Med ärtor och fläskkorv vi fylla vår kista " och andra matvisor. Stockholm:Fischer & Co/ Vin & Sprithistoriska museet, 1996. 150x110 mm. Hft. 40s, | 40:- |
023915 | Möjligheternas bröd. En receptbok från Polarbröd Älvsbyn:Polarbröd, 240x160 mm. Hft. 15s. ills färg. | 40:- |
034965 | Ny Kokbok innehållande lättfattliga anwisningar i enkel, men omwexlande matlagning äfwensom råd wid syltning och tillredning af bakelser samt till slut bepröfwade medel att borttaga fläckar Karlshamn:1896. 130x90 mm. Clryggbd. 104s Tryck: E. G. Johanssons Boktryckeri. Hårt nött band. Inlagan bra. 7:e uppl. tillökad och förbättrad | 90:- |
030444 | Ny mat för fyra årstider. En receptsamling från Jordbrukets Provkök Stockholm:LT:s förlag, 1977. 200x200 mm. Ills pappband. 133s, ills sv/v och färg. | 50:- |
033520 | Receptbok till Braun matberedare Maxi och Maxi Vario / Herkullisia ruoka Braun monitoimikoneella Multipractic Plus, Multipractic Plus electro Braun AG, 1981. 230x180 mm. Klammerhäftad. 109s, ills sv/v o färg | 70:- |
034898 | Ris bulgur couscous polenta Västerås:ICA-Förlaget, 1999. 220x220m. Ills pappband. 95s, ills färg | 80:- |
017179 | Saturnus Vinbok. innehåller beskrivningar över de modernaste metoderna för hemvinberedning. Malmö:AB Fabriken Saturnus, 1963. 210x140 mm. Hft. 112s, ills sv/v. 7.e uppl. | 50:- |
024208 | Snabba pasta- och nudelrätter. Matglädje från hela världen Skandinavisk Press AB, 1998. 210x170 mm. Ills pappband. 64s, ills färg | 40:- |
023053 | Thai Cooking - Family Circle, Step-by-step Sydney:Murdoch Books, 270x210mm. Hft. 111s, ills färg | 60:- |
023052 | The Brown Brothers of Milawa Wine and Food Book Australien:1990. 280x210 mm. Klotband. 75s, ills färg. skomsl " This book is a guide to the very real pleasures to be derived from matching good wine with good food" tillskrift. | 70:- |
031037 | Vikt Väktarnas enportionsrätter Stockholm:Wahlström, 1998. 210x210mm. Hft. 71s, ills färg | 50:- |
023922 | Vikt Väktarnas Kokbok Stockholm:Lindblads, 1988. Pocket. 440s, ills färg, sjunde upplagan | 40:- |
034960 | Vin är fin hobby. Saturnus Vinbok med råd och recept för vinberedning Malmö:AB Fabriken Saturnus, 1972. 210x140 mm. Hft. 111s, ills sv/v. | 50:- |
016535 | Vom guten Geisst des Weines. Ein Rundgang durch die Weinbrenneri Asbach & Co in Rüdeshheim am Rhein Rheingau:210x200 mm. Hft. 12s, ills. | 40:- |
017710 | Våga äta. Livsmedelsverkets bok om mat, miljö, hälsa Stockholm:Statens Livsmedelsverk, 1989. 250x170 mm. Ills.pappbd. 126s, ills sv/v o färg. | 40:- |
034729 | Västgötamat - en kulinarisk resa från jord till bord - Hushållningssällskapet Skaraborg, 1992. 230x210 mm. Ills pappband. 103s, ills färg | 80:- |
034907 | Ägg. 100 recept - 100 äggmålningar Stockholm:W & W, 1987. 150x210 mm. Hft. 107s, ills färg | 50:- |
030282 | Ölsupa och ängamat. Mat och mattraditioner i Axbergs och Hovsta socknar. Utgiven Axberg-Hovsta hembygdsförening Örebro:1992. 210x150 mm. Hft. 80s Tryck: Ludvig Larsson, Örebro | 50:- |
020832 | Agnsäter, Anna-Britt Bjudmat Stockholm:KF:s Bokförlag, 1959. 190x120 mm. Hft. 101s, sv/v och färg. | 40:- |
033263 | Agnsäter, Anna-Britt Matboken - en vägvisare - Matpyramiden Stockholm:Rabén & Sjögren, 210x150 mm. Ills. pappband. 251s, ills sv/v o färg, försättsblad borta - i övrigt gott skick | 60:- |
024936 | Agnsäter, Anna-Britt / Edling, Stig Matskolan Stockholm:Prisma, 1982. 240x160 mm. Ills pappband. 111s, ills färg | 50:- |
033266 | Agnsäter, Anna-Britt red. Rätt året om Stockholm:Rabén & Sjögren, 1973. 210x150 mm. Ills. papband. 166s, ills sv/v o färg, andra upplagan, namnt. | 50:- |
034292 | Agnsäter, Anna-Britt red. Vår kokbok utgiven av Kooperativa förbundets provkök Stockholm:Rabén & Sjögren, 1962. 210x150 mm. Klotband. 545s ills sv/v och färg. Femte omarbetade och utökade upplagan. | 100:- |
025958 | Ahlberg, Monika Adas Kokbok Stockholm:Tiden, 1996. 280x200 mm. Klotband. 103s, ills sv/v o färg, skomsl | 70:- |
034434 | Ahlin, Nils-Emil Nils-Emils goda mat Sundbyberg:Bokförlaget Semic, 1988. 230 x 160 mm. Ills.pappband. 96s, ills färg, | 60:- |
027345 | Algreen, Else Skaldjur Stockholm:W & W, 1977. 190x160 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v | 40:- |
033596 | Allard, Henri M. Escoffiers Stora Kokbok Del I. Husmoderns bok. Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1927. 240x170 mm. Ills.linnebd. 350s. +37 sid annonser. | 90:- |
033068 | Allard, Henri M. Escoffiers Stora Kokbok Del II. Husmoderns bok. Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1929. 240x170 mm. Ills.linnebd. 374s. Orginaltitel: A Guide to Modern Cookery. Mindre fläck omslag. | 90:- |
016546 | Allen, Warner H. Vinets historia. Stora årgångsviner från homerisk tid till våra dagar. Stockholm:Bonniers, 1964. 230x140 mm. Clryggbd. 219s, ills sv/v | 60:- |
034306 | Aly, Karl-Otto Dr. Tallmogårdens bästa recept Lidingö:Tidskrift för hälsa, 1990. 210x140 mm. Ills pappband. 110s, ills färg | 70:- |
016540 | Amis, Kingsley Vad har du i glaset? Frågor och svar om vin och drinkar. Malmö:Bernces, 1985. 200x120 mm. Pappband. 126s, ills sv/v | 50:- |
031264 | Andersen, Lynn Mat i WOK Västerås:ICA Förlaget, 1991. 230x190 mm. Ills pappband. 96s, ills färg | 50:- |
016531 | Andersson, Carl A Slottstappning. En bok om Europas ädlaste viner och cognac Stockholm:Forum, 1945. 190x130 mm. Clbd. 169s, ills sv/v | 70:- |
016539 | Andersson, Carl A Vinboken. Vinkunskap,årgångar, råd hur vi väljer och tempererar vårt vin för vardagsmiddag och festmeny. När Var Hur-serien Stockholm:Forum, 1962. 160x120 mm. Ills.pappbd. 167s, ills sv/v. | 50:- |
020672 | Andersson, Carl A Vinets Lov. Vinprovaren berättar. Malmö:Carlsson & Jönsson Bokförlag, 1984. 210x120 mm. Ills.pappbd. 142s, ills sv/v med teckningar av Bertil Kumlin. | 40:- |
007590 | Andersson, Carl A Vingårdsvandring Ill.Teckningar av Gunnar Brusewitz. Forum:1953. 220x150 mm. Hft. 170s ill Tryck: Victor Petterson. Ouppskuren | 60:- |
020104 | Andersson, Lise-Lott red. ICA Kurirens Årskalender 1995 Västerås:ICA Bokförlag, 1994. 270x200 mm. Ills.pappbd. 63s, fotoills färg, nyskick | 40:- |
020103 | Andersson, Lise-Lott red. ICA Kurirens Årskalender 1997 Västerås:ICA Bokförlag, 1996. 270x200 mm. Ills.pappbd. 63s, fotoills färg, nyskick | 40:- |
026728 | Andersson, Ulla Vår goda mat. Rappa röster och rosade recept Stockholm:Media Nova, 1991. 210x 210 mm. Ills.pappband. 91s, ills sv/v o färg, rappa röster av: Stefan Edman, Cecilia Hagen, Torsten Jungstedt, Ana Martinez, Inger Nyberg, Karl-Henrik Robèrt, Carl Z. Företal av Alf Henrikson | 50:- |
034905 | Andström, Bobby Grabbarnas stora kokbok Bromma:Williams förlag, 1975. 150x180 mm. Illspappband. 61s, ills sv/v | 40:- |
028333 | Ankarloo Wild-Nordlund, Mette Starters Malmö:Kakao Förlag, 2004. 160x150. Pappband. 70s ills. färg. skomsl Foto Martin Bogren | 50:- |
031901 | Armfelt hansell, Örjan Mormors sylt och farmors saft. - en kokbok om allt gott som kan göras på frukter och bär. Stockholm:P A Norstedt, 1991. Pocket. 454s, | 50:- |
016385 | Beaton, Jane Woman's own book of Casserole Cookery London:George Newnes Ltd, 1967. 290x210 mm. Ills.pappbd. 128s, ills. färg och sv/v. | 50:- |
020469 | Bergenström, Anna Annas mat Stockholm:Bonnierfakta, 1974. 240x210 mm. Ills.pappbd. 119 s, ills sv/v o färg | 70:- |
032128 | Bergenström, Anna Annas mat. Stora kokboken Stockholm:Bonnier/Alba, 1995. 240x170 mm. Ills. pappband. 311s, ill färg., nyskick | 80:- |
033812 | Bergenström, Anna Annas mat. Stora kokboken Stockholm:Bonnier/Alba, 1996. 240x170 mm. Ills. pappband. 311s, ill färg., nyskick | 90:- |
031907 | Bergenström, Anna Annas örtagård. Om glädjen att odla och använda kryddor Stockholm:Bonnier/Alba, 1996. 240x180 mm. Clbd. 207s, ill färg. skomsl. | 70:- |
016381 | Bergenström, Anna Första Kokboken med mat för alla- Bokklubben Svalan Stockholm:Bonniers, 1974. 190x120 mm. Ills.pappbd. 192s, ills sv/v o färg | 50:- |
034173 | Bergenström, Anna, Annas medelhavsmat Stockholm:Semic, 1999. 190x170 mm. Ills pappband. 112s, ills färg. | 70:- |
030868 | Berglund, Erik och Elsa Husmoderns Presentbok. Bullens Kokbok del I Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1934. 190x130 mm. Ills.clbd. 192s, ills sv/v, nött | 50:- |
017711 | Bergman Barton, Aina Plockmat för den tänjbara bjudningen Stockholm:LT:s förlag, 1977. 200x 140 mm. Hft. 88s, ills sv/v o färg. | 40:- |
025955 | Berg, Stig Folkmat Wiken, 1982. 200x160 mm. Dek.pappbd. 119s, ills sv/v. foto Ulf Hedenäs | 90:- |
031265 | Berg, Stig Kokbok för män- som tror att de inte kan laga mat Wiken, 1986. 260x180 mm. Ills pappband. 125s, ills färgfoto, skyddsomslag. Foto Ulf Hedenäs, ägaretikett | 70:- |
033070 | Berg, Stig Kokbok och Rådgivare. Receptbok och rådgivare. Kalmar:Nya Margarin AB Svea, Runa , Smörblomman, Herrgårdsväxt, Pané, 1926. 200x140 mm. Hft. 79s, ills sv/v o färg, bl. a. dukningar i färg av Ferdinand Lundquist Göteborg. Tryck Göteborgs Litografiska 1926. | 90:- |
016536 | Bewerunge, Dr Wilhelm Det tyska vinet vid Donau och Rhen Berlin:Hauptvereinigung der Deutschen Weinbauwirtschaft, 200x130 mm. Hft. 54s, ills. | 40:- |
031971 | Billing-Wetterlundh, Anna Lingon och enbär. Småländsk kulturhistoria med spännande recept Jönköping:Jönköpings läns museum, 2004. 210x100 mm. Ringhäftad. Tryck: Tabergs tryckeri | 60:- |
016225 | Bjerkås,Hillestad,Sundal,Thomassen Den bästa mikrougnsmaten. Med specialkapitel: Funai kombinationsugn Oslo:Gyldendal norsk forlag, 1989. 220x200 mm. Ills.pappbd. 135s, ills sv/v o färg | 40:- |
033415 | Bjugård, Inger Smörgåstårtor. snacks, snittar, smörgåsbakelser, sandwich Sundbyberg:Semic, 2006. 260x200 mm. Illspappband. 94s, ills färg | 80:- |
017180 | Björck-Hempel, Lilian Bra mat bättre hälsa. Liten näringslära Kristianstad:LT:s förlag, 1965. 200x130 mm. Hft. 71s, ills sv.v. | 50:- |
034958 | Björkegård, Anders Rätt dryck till god mat. Fakta och funderingar i femton kapitel Stockholm:Natur och Kultur, 1959. 230x140 mm. Hft. 116s, | 60:- |
016327 | Borgström, Georg Hemfrysning av kött, fisk, grönsaker, frukt, bär, bakverk och maträtter Wezäta Förlag, 1966. 210x150 mm. Hft. 64s ill sv/v. tillskr. | 40:- |
034174 | Bornstedt, Marianne von Välkommen hem till oss - värdinneråd för små och stora bjudningar Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 170x160 mm. Ills.pappbd. 111s, ills. med färgbilder. liten tejplagning rygg. | 50:- |
034451 | Borssén, Halling, Lingström m fl Sås Bok Atlantis, 1995. 300x220 mm. Ills pappband. 101s, rikt fotoillustrerad i färg, | 80:- |
030942 | Bowen Carol Cajun & Kreol. Laga läckert Rabén Prisma, 1996. Ills pappband. 80s, ills " vackra helsidesbilder i färg, utförliga instruktioner och foton steg för steg" | 70:- |
031809 | Bringéus, Nils-Arvid Matkultur i Skåne Stockholm:LT:s förlag, 1981. 200x200 mm. Dek.pappband. 96s, ills sv/v | 60:- |
032219 | Broman,Arne Fiskesup och jägarkrydda Örkelljunga:Bokförlaget Settern, 1994. 240x170 mm. Ills pappband. 106s, ills sv/v. Teckningar av Wang Rasmussen | 70:- |
025156 | Broström, Lillemor Hälsomat. Recept och råd för sundare kost. Helsingborg:Allerbok, 1978. 240x170 mm. Hft. 95s, ills färg. | 40:- |
026114 | Broström, Lillemor Lillemors Gröna Mat Stockholm:Rabén, 1987. 220x150 mm. Ills.pappband. 112s, ills sv/v o färg | 50:- |
020839 | Broström, Lillemor Mat i färg. En bilderbok för inspiration från ICA provkök. Västerås:ICA-Förlaget, 1970. 210x150 mm. Hft. 127s, ills färg | 40:- |
031908 | Brown, Abigail, Webb, Melissa Smått kulinariskt. Lättlagade tilltugg, dippsåser och spett Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 2003. 210x210 mm. Ills pappband. 73s, rikt illustrerad med färgfoton | 50:- |
022383 | Brown, Sarah Bönor, Nötter & Linser Helsingborg:Allerbok, 1987. 240x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills färg | 40:- |
034950 | Brown, Sarah/Smith, Christine Grytor & Ugnsmat Helsingborg:Allerbok, 1987. 240x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills färg | 40:- |
033100 | Burgaud, Francoise La cuisine de a à z. Le boef. Malesherbes:Maury-Imprimeur, 1975. Pocket. 159s, ills färg | 40:- |
033095 | Burgaud, Francoise La cuisine de a à z. Soupes et Potages Malesherbes:Maury-Imprimeur, 1977. Pocket. 159s, ills färg | 40:- |
023644 | Burke, Helen / Fu Tong Chinese cooking for pleasure London:Paul Hamlyn, 1967. 280x210 mm. Clryggbd. 150s, ills sv/v o färg | 70:- |
000482 | Busk, Leif m.fl Att äta eller inte äta. Livsmedelsverkets bok om mat. Uppsala:Statens Livsmedelsverk, 1986. 240x170 mm. Hft. 111s. ill. Tryck: Offsetcenter, Uppsala. uppl. 20000 ex. | 40:- |
033264 | Butler, Carl Till bords med Butler. Kåserier och ca 250 recept Stockholm:Legenda AB, 1984. 200x190 mm. Ills.pappbd. 197s, ills sv/v . | 80:- |
016343 | Bylsma-Vriens, Joanne MAT till bättre HÄLSA Helsingborg:Allerbok, 1979. 170x110 mm. Hft. 79s, ills. sv/v. tillskr. | 40:- |
015725 | Calminder, Britta, Östenius, Asta Djupfryst i hemmet Västerås:ICA-Förlaget, 1972. 200x130 mm. Hft. 86s, ills färg o svart/vitt | 40:- |
018083 | Carlberg, Inger / Körner, Bertil Svenskt matlexikon. En matguide från Hemmets Journal Malmö:Hemmets Journal, 1974. 230x160 mm. Hft. 64s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
016373 | Carrier, Robert Mat från hela världen Malmö:Bernces Förlag, 1964. 280x220 mm. Clbd. 280s, ills sv/v och färg.pl .bra ex. | 90:- |
031608 | Carrier, Robert Robert Carriers Festmat Bernces, 1978. 250x190 mm. Pappband. 256s ills sv/v och färg, skyddsomslag, | 70:- |
024200 | Collister, Linda Chokladfrestelser. Godis, kakor, tårtor och drinkar Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 2003. 200x190 mm. Ills pappband. 64s, ills färg. | 50:- |
020813 | Conradson, Birgitta Karameller. Om kulturhistoriskt godis från skådebröd till sega råttor. Stockholm:Nordiska Museet, 1975. 190x180 mm. Hft. 43s, ills sv.v | 40:- |
023916 | Cooper, Tessa & Glenn 2 dagarsdieten. Banta 2 dagar i taget! Stockholm:Wahlström, 1990. 210x 140 mm. Ills.pappband. 233s, | 40:- |
019437 | Courtine, Robert Madame Maigrets receptbok. Förord av Georges Simenon Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1986. 210x110 mm. Hft. 271s, | 60:- |
024213 | Dalén, Märta Vitaminer i vardagsmaten Stockholm:Esselte Reklam, 1939. 220x150 mm. Klotryggband. 96s, ills sv/v | 60:- |
026729 | Danielsson, Kikki Kikki Danielssons 50 favoritglassrecept. Kikkis Glassiker Hudiksvall:Winbergs, 1987. 210x 150 mm. Ills.pappband. 47s, ills färg | 40:- |
033522 | de Hoog, Oscar, Paulún, Fredrik Den perfekta smalmaten - lågt glykemiskt index Stockholm:Fitnessförlaget, 2004. 230x210 mm. Ills pappband. 120s, ills färg, skyddsomslag, Foto Arne Adler, nyskick | 80:- |
021785 | Denny, Roz Vikt Väktarnas Moderna Klassiker Stockholm:Wahlström, 1999. 250x210 mm. Ills.pappbd. 160s, ills färg | 50:- |
031710 | Di Luca, Fernando Förälskad i olivolja Stockholm:Di Luca AB, 2001. 280x210 mm. Ills pappband. 133s, ills färg, nyskick | 70:- |
028330 | Dolk, Jens Vinkunskap. 100 frågor och svar om vin Malmö:Kakao Förlag, 2002. 270x 190 mm. Ills pappband. 108s, ills färg | 50:- |
016522 | Eibrand, Tommy, Forsne, Chrise, Heimerson Staffan med förord av Torsten Ehrenmark 102 Krogar i Paris Stockholm:Askelin & Hägglund, 1982. Ills.pappbd. 192s, ills sv/v, | 40:- |
033784 | Eidem, Paul Lorck Fiskarens kokbok - ute och hemma Svängsta:ABU, 220x200 mm. Klotryggband. 101s, ill sv/v och färg | 90:- |
028127 | Ejdestam, Julius Samling kring bordet Stockholm:Rabén & Sjögren, 1975. 190x160 mm. Ills.pappband. 167s, ills sv/v, | 60:- |
018702 | Ekegård, Edith / Billvall, Gun Den godaste maten. 380 utvalda recept från ICA provkök Västerås:ICA Bokförlag, 1949. 200x130 mm. Clryggbd. 271s ills sv o färg foto. 1:a uppl, anteckn. | 120:- |
016359 | Ekeström, Ingrid, red. Festligt för två, fyra eller flera Västerås:ICA-Förlaget, 1982. 240x170 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v o färg | 40:- |
022859 | Elgklou, Lars Kaffeboken Höganäs:Bra Böcker, 1993. 240x260mm. Pappband. 230s, illustrerad med färgfoton, nyskick " En fascinerande bok om kaffet och dess märkliga och spännande historia allt ifrån dess "upptäckt" en bok fylld av de mest oväntade uppgifter om kaffets speciella värld" | 90:- |
015717 | Endre, Dagmar Kokbok för hemmet Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1932. 210x140 mm. Clryggbd. 347s | 80:- |
026107 | Englesson, Inga De gamla fina kakrecepten Stockholm:Semic, 1990. 230x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v o färg | 40:- |
016333 | Englesson, Inga Feminas Fiskbok Femina, 1961. 230x110 mm. Ills.pappbd. 71s, ills sv/v o färg | 40:- |
016334 | Englesson, Inga Lördagskväll - en Feminabok Femina, 1961. 230x110 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v o färg | 40:- |
032114 | Englesson, Inga Mormors bästa recept. Favoriträtter för hela familjen Stockholm:Semic, 1992. 190x170 mm. Ills.pappbd. 80s, ills sv/v o färg | 50:- |
028349 | Englesson, Inga, Lampe, Agnete Vi bakar för fest och vardag. En samling recept på bakverk ur många årgångar av Femina Femina, 1964. 230x110 mm. Ills.pappbd. 80s, ills sv/v o färg | 40:- |
034251 | Engnes, Margit/Tunberger, Pernilla/ Wretman, Tore/ Bernhard, Kerstin Bonniers kokbok Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1966. 280x210 mm. Clbd. 678s, ills sv/v o färg 5:e upplagan , bra skick. | 150:- |
025621 | Engnes, Margit/Tunberger, Pernilla/ Wretman, Tore/ Bernhard, Kerstin Bonniers kokbok Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1981. 280x210 mm. Clbd. 678s, ills sv/v o färg,, bra skick. | 110:- |
030440 | En Gourmet Fröléens Handböcker. Trehundra goda frukosträtter tillagade af matrester från föregående dags middag ordnade på 100 matsedlar. Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1914. 170x120 mm. Clbd. 143s, | 90:- |
016348 | En Gourmet Fröléens Handböcker. Trehundra goda middagsrätter ordnade på sextio matsedlar Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1913. 170x120 mm. Clbd. 154s, blyertskludd. | 70:- |
025967 | Engström, Ottilia Kokbok för alla Jönköping:Bröderna Bratt, 1931. 190x140 mm. Klotryggband. 275s, ills sv/v, Andra upplagan med över 600 recept. fint skick | 120:- |
030392 | Eriksson, Fredrik / Paulsson, Berit Mer smak på vardagsmaten. 101 olika sätt att variera vardagsmaten Stockholm:Norstedt, 1997. 220x170mm. Ills.pappbd. 112s, illustrerad med färgfoton, nyskick | 70:- |
031872 | Erlandsson, Mariann Stora boken om smörgåsar & smörgåstårtor Västerås:ICA Bokförlag, 1993. 270x190 mm. Ills.pappband. 172s, ills sv/v och färg, fint skick | 70:- |
028341 | Falk, Lars text Skogens Skafferi. Vägen till Bär- och svampriket. Stockholm:Atlantis, 1981. 270x270 mm. Ills.pappbd. 118 s, ills färg, mindre reva försättsblad. | 80:- |
031909 | Fenton-Smith, John, Powell, Jennifer Läckert & hälsosamt. Skönare liv Stockholm:Bra Böcker, 1995. 210x210 mm. Ills pappband. 60s, t illustrerad med färgfoton | 50:- |
028326 | Ferguson, Clare Finsmakarens Bästa. Vegetariskt i mikrovågsugn Gävle:Skandinaviska Bokförlaget, 1987. 250x190 mm. Ills.pappbd. 111s, ills sv/v och färg, nyskick | 40:- |
023056 | Fischer, M F K Franskt kök - All världens maträtter + separat receptsamling Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 280x220 mm. Ills.pappbnd. 208s, ills färg | 90:- |
032705 | Forbes, Leslie Till bords i Toscana. En kulinarisk resa i hjärtat av Italien. Stockholm:Bokförlaget Forum, 1989. 270x170 mm. Clbd. 159s, ills färg.skomsl. | 60:- |
031607 | Franklin, Liz Laga ekologiskt året runt Parragon, 2009. 240x200 mm. Ills.pappbd. 128s, rikt illustrerad i färg | 60:- |
031810 | Fransén, Karin Kajsas lilla kokbok Stockholm:LT:s förlag, 1955. 150x110 mm. Klammerhft. 72s, ills sv/v,. Foto Kerstin Bernhard. Barnkokbok. | 50:- |
033073 | Fransén, Karin Vårt hems kokbok - Vårt Hems praktiska handböcker Stockholm:Vårt Hems Förlag, 1926. 180x130 mm. Clbd. 192s, ills sv/v | 50:- |
016374 | Frantzén, Birgitta, Sensoli, Yvonne red. Bildkokboken Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1969. 270x220 mm. Clbd. 535 färgbilder,+ recept och register, .bra ex. | 70:- |
016538 | Frich, Övre Richter Vinets Lov Stockholm:AB Teat (Axel Tegner), 1938. 210x140 mm. Pappband. 48s, ills sv/v och färgfoton. | 60:- |
023051 | Frithiofsson, Bengt / Lindberg, Björn Krögarnas bästa mat Höganäs:Bra Böcker, 1981. 290x210 mm. Skinnband. 271s, ills färg, skomsl | 50:- |
020023 | Frithiofsson, Bengt och Kicki Vägarnas bästa mat. 140 restauranger från Smygehuk till Riksgränsen. Höganäs:Bra Böcker, 1985. 240x140 mm. Ills.pappbd. Beskrivning över 140 restauranger ordnade landskapsvis, med kartor och information om sevärdheter i närheten. Ills sv/v och färg. | 40:- |
019434 | Frost, Heloise Early American Recipes. Traditional Recipes from New England Kitchens Newton Massachusetts:Phillips Publishers, 1953. 200x150 mm. Ringhäftad. 112 s, ills sv/v o färg | 50:- |
028354 | Futtrup, Anne Mette m.fl red. Ät dig sund. 102 recept ur I FORM, lätt läckert, sunt Stockholm:Bonniers, 1995. 210x150 mm. Ills pappband. 82s, ills sv/v o färg | 40:- |
000952 | Gastronomiska Akademien Gastronomisk kalender 1967. Årgång 7 Stockholm:Bonniers., 1966. 240x140 mm. Clryggbd. 144 pp. ill sv/v. Nött skomsl. | 40:- |
000953 | Gastronomiska Akademien Gastronomisk kalender 1968. Årgång 8 Stockholm:Bonniers., 1967. 240x140 mm. Clryggbd. 150 pp. ill sv/v. Skomsl. | 40:- |
016136 | Gastronomiska Akademien Gastronomisk kalender 1973. Årgång 13 Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1972. 240x140 mm. Clryggbd. 153pp. ill sv/v. Skomsl. | 40:- |
000954 | Gastronomiska Akademien Gastronomisk kalender 1981. Årgång 21 Stockholm:LTs förlag, 1980. 240x140 mm. Clbd. 109 pp. ill sv/v. Skomsl.Tryck: Centraltryckeriet, Borås. | 40:- |
027861 | Gisler, Nils Beskrifning om Tätmjölkens tillagning. KVA 1749, Januar. Februar. Mart Stockholm:1749. 190x120 mm. s11-14. Tagen ur band | 120:- |
031902 | Gordh-Angervall, Ann Ät gott på annat sätt A Lindgren & Söner, 1970. 150x150. Hft. 123s, förord av Gunnar Angervall docent i invärtes medicin vid Göteborgs Universitet. | 40:- |
028339 | Gramer, Lisbet, Olsson, Brita, Östenius, Asta Weekendmat. Arbetsbesparande planering och läckra recept för fritidens mat i hemmet, i sportstugan , på sommar- och vinterutflykten Västerås:ICA-Förlaget, 1966. 210x160 mm. Ills.pappbd. 127s, ills sv/v, en sida nedre högra hörnet vikt. | 40:- |
032296 | Grimlund, Inger,Samuelson, Christine BlåGula Matboken Informationsförlaget, 1984. 240x260 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg. förord av Tore Wretman | 60:- |
019435 | Guérard, Michel Det smala franska köket Stockholm:Forum, 1980. 240x160 mm. Pappband. 253 s, ills sv/v och färg | 60:- |
016031 | Gustavsson, Per-Eric red. Royal Card. Matguiden Royal Card AB, 1989. 210x150 mm. Rött skinnband. 432s, ills färg. | 50:- |
028344 | Gyllenswärd, Åke, Melin, Birgitta, Ståhl, Karin Mat för barnfamiljer. Råd, recept och matsedlar redan från graviditeten Västerås:ICA-Förlaget, 1984. 190x150 mm. Ills pappband. 207s, ills sv/v o färg | 50:- |
020816 | Göransson, Inez Matlexikon del II. Matkunskap Stockholm:Medéns Förlag AB, 1962. 260x190 mm. Clbd. 359s, ills sv/v , fåtal färgplanscher, utvikbar kryddschema.. Elfte helt omarbetade och väsentligt utökade upplagan. | 90:- |
033321 | Göransson, Lena Tofvehult, drömmen om ett kafé FranzénWiberg Förlag, 2009. 210x170 mm. Hft. 157s, ills sv/v o färg. | 180:- |
021346 | Göthberg, Eva red Baka Koka Stek elektriskt Stockholm:Elektro Helios, 1954. 210x150 mm. Hft. 92s, ills sv/v, mindre fläck. | 40:- |
020652 | Hallgren, G. Pellerins Kokbok Göteborg:1924. 200x130 mm. Hft. 124s, ills sv/v, 8 planscher bl.a exteriör Pellerins Margarinfabrik, interiör kök, frukostbord, middagsbord Ferdinand Lundquist & Co Göteborg. fläck. på omslag, nött. | 70:- |
033062 | Hammarström, Kitty 85 tårtor & efterrätter Stockholm:Åhlén & Åkerlund , Året Runt, 210x145 mm. Hft. 50s, ills färgfoton | 40:- |
026356 | Hansell, Sigurd Koka Soppa Stockholm:W & W, 1988. 210x 120 mm. Ills. pappband. 102s, ills sv/v | 50:- |
016241 | Hansell, Sigurd LÖK *kuriosa, fakta och recept* Stockholm:LT:s förlag, 1982. 200x 140 mm. Hft. 129s, ills. sv/v | 50:- |
034440 | Hansson, Kjell Åke red. Kräftor! Allt om kräftor - och lite dill! Hansson & Lundvall, 2003. 200x160 mm. Ills pappband. 159s, ills färg, tillskrift | 80:- |
034931 | Harryson, Peter Mina favoriter. bröd ost potatis med matglada vänner Stockholm:Prisma, 2001. 230x250 mm. Ills pappband. 239s, ills färg, skomsl | 70:- |
033099 | Havelka, Walther Das Beste aus der Wiener Küche. mit über 500 Rezepten und 48 Farbtafeln Wien:Prisma Verlag, 1978. 190x180 mm. Pappband. 294s, ills färg | 60:- |
016130 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om desserter Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1972. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
020022 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om förrätter Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1980. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
016127 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om gott bröd Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1977. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
016131 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om griskött Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1972. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
016132 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om gryträtter Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1977. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
017706 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om grönsaker Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1974. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg, namnt. | 40:- |
017704 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om kycklingar Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1972. 210x150 mm. Ills.pappbd. 47s, ills färg | 40:- |
017705 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om nötkött Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1977. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
016135 | Haveman, Lotte,Wickman, Margareta Boken om sill Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1974. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg | 40:- |
031036 | Hedelin, Olofsson, Arvidsson, Hallborg Hemkunskap. Grundbok Interskoll, 1987. 250x180 mm. Ills pappband. 296s, ills färg | 50:- |
016030 | Hedman, Sten red. Royal Card. Matguiden Royal Card AB, 1988. 210x150 mm. Blått skinnband. 391s, skomsl. ills färg. Skomsl | 50:- |
016523 | Heimerson Staffan, Andersson,Pelle, Hjertstrand, Marianne, Karlström, Birgitta med förord av Jan Mårtensson 102 Krogar i New York Stockholm:Askelin & Hägglund, 1984. Ills.pappbd. 201s, ills sv/v, | 40:- |
031871 | Heimerson Staffan, Nilsson, Rikard Kastrullresorna. Matkåserier och recept från hela världen Stockholm:Prisma, 2000. Pappband. 223s, ills sv/v, skyddsomslag, Illustrationer André Prah. nyskick | 90:- |
024203 | Hellgren,Siv Alla tiders huskurer. Stockholm:Bikförlaget Semic, 1996. 190x160 mm. Ills pappband. 79s ill med teckningar av Marianne Lilliér. | 40:- |
028371 | Hemberg, Inga Bjudningsboken. med menyer, dukningar och gästbok Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1969. 230x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills sv o färg. | 40:- |
020831 | Hemberg, Inga Bjudningsboken. Träffas oftare billigare annorlunda året om. Stockholm:Semic, 1972. 230x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills sv o färg.namnt. | 40:- |
028350 | Hemberg, Inga red. Mat på sjön. Goda Serien Stockholm:Å&Å, 190x170 mm. Ills. pappband. 88s, ills sv/v . övre hörn bortklippt på försättsblad. | 40:- |
028345 | Hemberg, Inga red. Tårtboken - Goda Serien Stockholm:Å&Å, 1970. 190x170 mm. Ills. pappband. 64s, ills sv/v o färg | 50:- |
026111 | Hemberg / Sidh / Lemby / Österling Grillat på galler och spett. Goda serien. 125 recept. råd. tillbehör Stockholm:Å&Å, 1970. 190x170 mm. Ills. pappband. 79s s, ills sv/v o färg | 40:- |
017629 | Hinchliffe, Inga-Beth Världens Mat. Vegetariskt från hela världen Gävle.:Skandinaviska Bokförlaget, 1992. 250x200 mm. Ills.pappbd. 140s, ills sv/v och färgplanscher | 50:- |
032113 | Holm, Anita, Plantin, Barbro Hemkunskap. För högstadiet Sparfrämjandets Förlag, 1988. 240x170 mm. Ills pappband. 267s , ills sv/v o färg 4:e upplagan | 60:- |
019429 | Holmgren, Märta, Ekegårdh, Edith, Billvall, Gun red. Grönsaksgott. 180 goda, lättlagade recept på grönsaksrätter av alla slag, uttagna ur ICA-kurirens grönsakstävling. Västerås:ICA-Förlaget, 1968. 200x140 mm. Hft. 64s, ills sv/v | 40:- |
024445 | Holm, Thora Handbok i konservering Göteborg:A B Bokförmedlingen, 1938. 190x130 mm. Hft. 79s, ills. | 50:- |
031631 | Hovberg, Eva. Färdigt för fest Malmö:Richters Förlag AB, 1989. 290x240 mm. Ills.pappbd. 96 s, ills sv/v o färg | 50:- |
032735 | Hovberg, Eva. Färdigt i förväg Malmö:Richters Förlag AB, 1994. 290x240 mm. Ills.pappbd. 64 s, ills sv/v o färg | 40:- |
019962 | Hovberg, Eva, Lindberg, Ulla, Heggenhougen, June Fransk husmanskost. Kokboksklubben God Mat. Malmö:Hemmets Journal, 1981. 250x190 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
016335 | Hovberg, Eva, Lindberg, Ulla, Heggenhougen June, Red. Kakor till kaffet Malmö:Richters Förlag AB, 1989. 250x190 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v o färg | 40:- |
034177 | Hsiung, Deh-Ta Det kinesiska köket. Maten och Matkulturen Stockholm:Forum, 1979. 270x 190 mm. Ills.pappbd. 224s, rikt fotoillustrerad i färg, | 90:- |
034154 | Huldt, Märit Laga mat med Hiram. Fredag-lördag-söndag. Stockholm:Svenska Dagbladet, 1985. 245x180 mm. Ills.pappbd.. 255s ill sv/v. Tryck: Märstatryck. namnt. | 80:- |
034175 | Huldt, Märit "Hiram" Hirams andra kokbok Västerås:ICA förlaget., 1966. 210x150 mm. Ills.pappbd. 166s, ills sv/v, teckningar av Märit Huldt. | 90:- |
034176 | Huldt, Märit "Hiram" Hirams vänners kokbok Västerås:ICA förlaget., 1969. 210x150 mm. Ills.pappbd. 160s, ills sv/v, teckningar av Märit Huldt. | 90:- |
033270 | Hult, Mannerström, Petersen, Svanteson Go' middag. Fyra kockar och hundra recept. Göteborg:Göteborgs-Posten, 1985. 240x210 mm. Ills.pappband. 96s, ills färg, | 80:- |
034530 | Husmoderns Köksalmanack 1934 Husmoderns Köksalmanack 1934 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1933. 240x180 mm. Klotband. 231s, ills. sv/v, annonser, mindre fläckar främre omslag i övrigt bra skick | 120:- |
034532 | Husmoderns Köksalmanack 1950. Husmoderns Köksalmanack 1950 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1949. 240x180 mm. Klotryggband. 159s+kassabok. nött. ett par sidor delvis loss | 50:- |
034531 | Husmoderns Köksalmanack 1954. Husmoderns Köksalmanack 1954 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1953. 240x180 mm. Clryggbd. 182s+kassabok.ills sv/v o färg, namnt. | 70:- |
034192 | Husmoderns Köksalmanack 1960 Husmoderns Köksalmanack 1960 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1959. 240x180 mm. Clryggbd. 205s .ills sv/v o färg, | 60:- |
029722 | Husmoderns Köksalmanack 1962 Husmoderns Köksalmanack 1962 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1961. 230x170 mm. Clryggbd. 205s, ill sv/v och färg. | 60:- |
029723 | Husmoderns Köksalmanack 1963 Husmoderns Köksalmanack 1963 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1962. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg. | 60:- |
032584 | Husmoderns Köksalmanack 1965 Husmoderns Köksalmanack 1965 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1964. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg. | 60:- |
028044 | Husmoderns Köksalmanack 1966 Husmoderns Köksalmanack 1966 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1965. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg. | 50:- |
031627 | Husmoderns Köksalmanack 1967 Husmoderns Köksalmanack 1967 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1966. 230x170 mm. Klotryggband. 206 s inkl.kassabok. ills sv/v och färg. Bra skick. | 50:- |
034291 | Husmoderns Köksalmanack 1968 Husmoderns Köksalmanack 1968 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1967. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg. | 60:- |
031625 | Husmoderns Köksalmanack 1973. Husmoderns Köksalmanack 1973 Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1972. 230x170 mm. oclrbd. 214s inkl.kassabok. ills sv/v och färg. Bra skick. | 50:- |
031626 | Husmoderns Köksalmanack 1975. Husmoderns Köksalmanack 1975 Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1974. 230x170 mm. Klryggb.. 213s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 50:- |
033063 | Husmoderns Köksalmanack 1977 Husmoderns Köksalmanack 1977 Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1976. 230x170 mm. Klotryggband. 213s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 50:- |
016143 | Husmoderns Köksalmanack 1981 Husmoderns Köksalmanack 1981 Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1980. 230x170 mm. oclrbd. 213s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
016144 | Husmoderns Köksalmanack 1982 Husmoderns Köksalmanack 1982 Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1981. 230x170 mm. oclrbd. 219s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
016145 | Husmoderns Köksalmanack 1984 Husmoderns Köksalmanack 1984 Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1983. 230x170 mm. oclrbd. 219s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
027961 | Husmoderns Köksalmanack 1987 Husmoderns Köksalmanack 1987 Stockholm:Semic, 1987. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
016146 | Husmoderns Köksalmanack 1988 Husmoderns Köksalmanack 1988 Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1987. 230x170 mm. Ills pappband. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
027960 | Husmoderns Köksalmanack 1989 Husmoderns Köksalmanack 1989 Stockholm:Semic, 1987. 230x170 mm. Ills pappband. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
019958 | Husmoderns Köksalmanack 1991 Husmoderns Köksalmanack 1991 Stockholm:Semic, 1990. 230x170 mm. Ills.pappbd. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
019959 | Husmoderns Köksalmanack 1993 Husmoderns Köksalmanack 1993 Stockholm:Semic, 1992. 230x170 mm. Ills.pappbd. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
027962 | Husmoderns Köksalmanack 1995 Husmoderns Köksalmanack 1995 Stockholm:Semic, 1994. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
019960 | Husmoderns Köksalmanack 1996 Husmoderns Köksalmanack 1996 Stockholm:Semic, 1995. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
034908 | Husmoderns Köksalmanack1998 Husmoderns Köksalmanack 1998 Stockholm:Semic, 1997. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
027963 | Husmoderns Köksalmanack 2004 Husmoderns Köksalmanack 2004 Stockholm:Semic, 2003. 230x170 mm. Ills.pappbd. 206s . ills sv/v och färg. Bra skick. | 40:- |
017568 | Hyllén, Agneta red. 52 Söndagsmiddagar med förrätt, varmrätt och dessert. Stockholm:Semic, 230x160 mm. Ills.pappbd. 92s, ills sv o färg.namnt. | 40:- |
020837 | Hyllén, Agneta red. Lördagsgott Stockholm:Semic, 190x160 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv o färg. | 40:- |
034900 | Hüttemeier, Kirsten Kalaskakor och småbröd Bromma:Williams förlag, 1975. 140x180 mm. Ills pappband. 77s, ills sv/v o färg | 40:- |
016165 | Hüttemeier, Kristen Smårätter och smörrebröd Bromma:Williams förlag, 1972. 180x110 mm. Ills.pappband. 78s, ills sv/v och färg | 40:- |
034902 | Håglin, Lena red. Hemmets Kokbok Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1980. 210x140 mm. Pappband. 527s, 47:e uppl. ills sv/v, | 90:- |
016022 | Häberli, Peter, Walles, Janne, Östenius, Asta Läckert till fest. 15 gourmetmenyer Västerås:ICA Bokförlag, 1988. 270x190 mm. Ills.pappbd. 57s, rikt ills. med färgbilder. | 40:- |
022388 | Högdal, Eva red Serverat. Matglada krogminnen Västerås:ICA förlaget., 1984. 270x190 mm. Ills.pappbd. 68s, ills sv/v o färg. | 40:- |
016345 | ICA-Provkök Läckert grillat. Grilla, halstra, rosta, gratinera ute och inne Västerås:ICA-Förlaget, 1970. 210x150 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v. och färgfoton. mindre reva rygg. | 40:- |
016325 | ICA-Provkök Läckra kvällsrätter. ICA-Kurirens lördagsgodis Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 210x150 mm. Hft. 72s, ills sv/v. och färgfoton. | 40:- |
016147 | ICA-Provkök Smårätter Västerås:ICA förlaget., 1969. 200x 140 mm. Ills.pappbd. 108s, ills. färgfoton, namnt. | 40:- |
023766 | ICA-Provkök Smörgåsar Västerås:ICA-Förlaget, 1974. 200x150 mm. Ills.pappbd. 104s, ills sv/v. o färgfoton | 40:- |
024211 | Jacobsen, Hanna / Tholander, Sigrid Stora Dessertboken. Jättesuccé med desserter till vardag och fest Stockholm:Bonniers Förlag, 1967. 260x180 mm. Ills.pappband. 314s, ills sv/v o färg. mindre reva rygg | 60:- |
032026 | Jacobsson, J.N. Modärn Kokkonst. För såväl det finare som enklare köket undr samarbete med flere fackmän Stockholm:AB Weijmers Bokförlag, 1907. 240x180 mm. Dek. clbd. 567s, ills sv/v, o u. liten bit bortriven namnteckning främre försättsblad. Rygg något nött. | 200:- |
031757 | Jakobsson,Oskar Svenska landskapsrätter Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1982. 220x150 mm. Ills.pappbd. 206 s ill sv/v. o färg, fläck. | 60:- |
028356 | Jansson, Puck Svenskt smörgåsbord Stockholm:Bokförlaget Plus, 1981. 210x160 mm. Ills.pappbd. 71 ills sv/v o färg | 50:- |
016371 | Johansson, Lilly, Spångberg, Alf Vital kur för barn. Kost för friska och sjuka barn Lidingö:Hälsa-Böcker, 1985. 210x150 mm. Hft. 122s, ills sv/v och färg | 40:- |
032952 | Johansson, Swea (Swea i Urshult) Gammaldags bakning Urshult:1975. 210x150 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: Tingsryds Tryckeri | 110:- |
032954 | Johansson, Swea (Swea i Urshult) Gammaldags mat och bak del IV Urshult:1986. 210x150 mm. Hft. 136s ill sv/v Tryck: Ljungby Grafiska | 90:- |
030442 | Johnson, Becky Smalt och Gott med ViktVäktarna Helsingborg:ViktvVäktarna, 2002. 250x210 mm. Ills pappband. 160s, ills färgfoto | 50:- |
030420 | Johnson, Edith, Hallman-Haggren, Britta m fl Hemkonservering. Modern handbok i konservering av Bär Frukt Grönsaker. Utarbetad av Skolkökslärarinnorna Edith Jonsson, Britta Hallman-Haggren och Magda Herman, professorskan Else Dahl samt med.lic. Lisa Swenander Lanke. Göteborg:Esseltes Göteborgsindustrier AB, 1936. 220x150 mm. Ills.ryggclbd. 143s, ills sv/v o färg, noteringar. | 50:- |
033990 | Johnson, Elsie, Carpenter, Kate, Bolin, Iwan Kokbok för skola och hem. Födan, hemmet, ekonomin Göteborg:Gumperts förlag, 1956. 190x140 mm. Pappband. 255s, ills sv/v o färg, nött | 50:- |
031605 | Johnston, Mireille Det Provensalska Köket. Klassiska recept från Sydfrankrike Stockholm:Forum, 1982. Pocket. 288s, tillskrift | 50:- |
015849 | Jonasson, Olof Kaffet och kaffeländerna; bruket av njutningsmedel, kaffebrukets spridning, Odlingens historiska utveckling, botaniska arter och varieteter m.m. Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1932. 210x150 mm. Clryggbd. 461s, ills sv/v, | 70:- |
033271 | Jonsson, Edith huvudred. Stora Kokboken - hushållets uppslagsbok i alla matfrågor Göteborg:Esseltes Göteborgsindustrier, 1946. 260x210 mm. Imit skinnband. 680s, ills sv/v och färg | 150:- |
020475 | Joriaux, Francoise, Krüger, Arne Mat på franska, à la bonne femme Malmö:Berghs, 1978. 220x190 mm. Ills.pappbd. 126s, ills sv/v o färg. | 40:- |
019159 | Jungstedt, Margaret Roliga Fiskrecept Stockholm:Bonniers, 1939. 220x160mm. Hft. 72s, mindre skador främre omslag/rygg. | 60:- |
016224 | Katahn, Martin Rotationsdieten . Farväl till övervikten Stockholm:Bonniers, 1987. 220x140 mm. Ills.pappbd. 237s, | 40:- |
016380 | Kay, Angela The all colour Slimming Cookbook London:Octopus Books Ltd, 1978. 310x240 mm. Ills.pappbd. 104s, ills. färg och sv/v. | 50:- |
015842 | Klarin, Edith, Gergström, Greta, Widhe, Tore Närings- och födoämneslära Stockholm:LT:s förlag, 1952. 180x130 mm. Clbd. 317s, ills foto sv/v, + födoämnestabell. namnt. | 50:- |
032906 | Klever, Ulrich Festsallader enligt ny fransk modell Wezäta Provkök, 1982. 220x190 mm. Ills pappband. 116, ills sv/v och med färgfoton, | 40:- |
022795 | Klötzke, Gert / Svan, Gunde I nya spår. En vinnande kokbok Höganäs:Wiken, 1990. 250x170 mm. Pappband. 232s, ills färg, skomsl | 50:- |
031262 | Krall, Marie-Louise, Fransson, Karin, Silverstolpe, Jan Matbiten - programmet som retar smaklökarna Radio Kalmar, 1995. 210x150mm. Hft. 55s, ills sv/v. Mörbylånga Tryckeri AB | 40:- |
033103 | Kramer, Karin Ostfriesische Küche im Wander der Jahreszeiten. Altbewährtes und Neubegehrtes Weener:Verlag H Risius, 2002. 240x170 mm. Ills pappband. 212s, skomsl ills sv/v | 50:- |
015847 | Kringelbach, George Pastejboken Stenungsund:Forum, 1991. 230x160 mm. Ills.pappbd. 119s, ills sv/v | 40:- |
033101 | Kunschak, Traude Einfach Kochen. Grundkochbuch Wien:THEA-Kochberatung, 1992. 200x160 mm. Ringhäftad. 224s ills färg, not | 50:- |
026110 | Kurth, Heinz och Geneste Grillboken. Det är roligt att laga mat över öppen eld Stockholm:Bernces, 1981. 220x220 mm. Ills. pappband. 81 s, ills sv/v o färg | 40:- |
028322 | Lagerblad, Ulla m fl Pajer för alla tillfällen. Hemmets favoriter Malmö:B&T Förlag AB, 1993. 240x170 mm. Ills.pappband. 47s, ills med färgfoton | 40:- |
016344 | Lampe, Agnete Mat man minns Västerås:ICA-Förlaget, 1960. 210x160 mm. Clryggbd. 212s, ills sv/v o färg | 50:- |
034278 | Larsson Haglund, Ingrid 1600-tals recept ur Greve Pers Kokbok. Mat och minnen från Visingsborg, Sveriges första grevskap. Visingsö:Ateljé Lovisa, 240x200 mm. Ills.pappbd. 104s, ills färg, Foto Lennart Haglund | 90:- |
032646 | Larsson Haglund, Ingrid Grevarna Brahes Vinterbok historia, traditioner och mat från Visingsborgs grevskap Malmö:Bokförlaget Arena, 1999. 240x220 mm. Ills.laminatbd. 224s ill sv/v och färg. Tryck: Fälth & Hässler | 190:- |
034909 | Larsson, Håkan rött vitt rosé. Håkan Larssons guide till vinets värld Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2002. 240x150 mm. Pappband. 238s, skomsl, ills färg, nyskick | 100:- |
034441 | Lautmann, Anna-Maria Festliga efterrätter Semic, 1992. 230x160 mm. Ills pappband. 71s, ills färg | 40:- |
016125 | Lautmann, Anna-Maria, Elsner, Rolf och Friggs Naturprodukter En naturligt grön kokbok anteckningar om akademiska måltider. Stockholm:Friggs Naturprodukter, 1985. 250x240 mm. Hft med ringrygg. 75s. | 50:- |
033098 | lederer, Helga Gut essen. Österreichische Küche. Über 100 Rezeptideen München:Pawlak, 1991. 210x140 mm. Ills pappband. 94s, ills färg | 40:- |
020094 | Leeming, Margaret Allemans bok om fransk husmanskost. En praktisk vägledning för den vetgirige. Stockholjm:Liber förlag, 1981. 200x 140 mm. Hft. 96s, ills sv/v och färg | 40:- |
033524 | Lesche, Charlotte, Lindberg, Ann Grönt Te . Kinas gröna guld Stockholm:Prisma, 2006. 200x200mm. Ills pappband. 93s, ills färg, skyddsomslag, Foto Arne Adler, nyskick | 70:- |
016342 | Limburgh, Elsa van, Monchy, Kathinka de Fonduer, Grillat Stockholm:Stora Romankluben, 1983. 180x110 mm. Hft. 60s, ills. sv/v | 40:- |
032208 | Lindblå, Maud Sparas Kokbok. Ny upplaga med mikromatlagning Stockholm:Tidens Förlag, 1991. 220x150 mm. Ills.pappbd. 250s, | 50:- |
032130 | Lindgren, Barbro, Andrews, Birgitta Vår kokbok - Provköket KF Konsument Stockholm:Rabén & Sjögren, 1993. 220x150 mm. Ills.pappbd. 718s, ills sv/v och färg. 17:e upplagan, fläck försättsblad | 80:- |
025665 | Lindh, Carin red. Gott med svamp. och 25 goda svampar du kan plocka själv. 100 recept Sundbyberg:Bokförlaget Semic, 1986. 190x170 mm. Ills.pappband. 96s, ills färg o sv/v | 40:- |
024189 | Lindh, Carin red. Julgodis Stockholm:Semic, 1996. 230x160 mm. Ills.pappbd. 72s, ills sv o färg. | 40:- |
030221 | Lindquist, Nils En bit ost - ett stycke kulturhistoria Hälsingborg:Svenska Mejeritidningen, 1969. 210x210 mm. Pappband. 126s, ills sv/v och färg. skomsl, andra utökade upplagan, tillskrift | 50:- |
032099 | Lindskog, Ingrid/Hedberg, Marie/Malmström, Betty Kinesisk kokkonst. De första stegen. Kurshäfte för matlagningscirklar Göteborg:Svensk-kinesika vänskapsförbundet, 300x210 mm. Hft. 29s ill. 2:a utökade uppl. | 70:- |
020812 | Lindstrand, Kristina Soppa på solsken. En bok om mat för tonåringar och hela familjen Stockholm:Gebers, 1963. 210x130 mm. Dek.pappbd. 114s, ills sv/v..." Det var inte alls för att lära sig laga mat som femtonåriga Kia kom till den soliga byn Santa Maria i Italien...." tillskrift. | 50:- |
031632 | Lingström, Christer, Sandberg, Marianne Det nya svenska köket Forum, 1987. 260x200 mm. Ills.pappbd. 222s, ills sv/v o färg. skomsl. | 60:- |
030449 | Ljunggren, Hará Vi lagar grekiskt. Förord av Theodor Kallifatides Stockholm:AWE/Gebers, 1978. 220x160 mm. Ills pappband. 159s, ills Bertil Kumlien | 60:- |
031340 | Londos, Eva Bord duka dej ! Jönköpings Läns Museum 210x150 mm. Klammerhft. 16s ill sv/v. Bl.a. Recept i kristider tryckt i Eksjö under andra världskriget. Smålands ost eller Prästost. Skånska stenkakor. | 40:- |
029886 | Lorentz, Anna/Olin-Nilson, Ulla red. "Allenast litet mat i kroppen..." Om hunger och törst i Småland. Antologi Zindermans/ Smålands Författarsällskaps skriftserie 6, 1977. 210x140 mm. Ills pappband. 161s, skomsl. "Nitton smålandsförfattare, kända och mindre kända, visar sig än en gång stå för en samlad rikminnesfond och berättarförmåga..." | 70:- |
015853 | Lublin, Jarl, Willny, H, red. Varulexikon / Livsmedel Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1942. 230x170mm. Ills.linnebd. 429s. ills sv/v o färg foton | 70:- |
024935 | Lundberg, Madeleine Ankarsrums Lilla Kokbok med råd och anvisningar för elspisen. Ankarsrum:Ankarsrums Bruk, 210x150 mm. Hft. 36s ills, färg , foto Kerstin Bernhard, produktion Allmänna Annonsbyrån | 50:- |
019078 | Lundberg, Madeleine Kakglädje med Milda Stockholm:Mildaköket, 210x210 mm. Hft. 42s, ills färg. | 40:- |
032621 | Lundberg, Madeleine Matglädje med Milda Stockholm:Mildaköket, 210x210 mm. Hft. 33s, ills färg. | 40:- |
023761 | Lundberg, Willy, Maria / Engens, Margit Den lilla rätten. Recept på smårätter, Råd om fat och form, Experter dukar bord Stockholm:FiB:s Förlag, 1957. Ills.pappband. 118s, ills sv/v o färg | 40:- |
031602 | Lundgren Frisk, Rut - Rut på skäret Gammaldags mat höst &vinter Höganäs:Bra Böcker, 1982. 300x200 mm. Ills.pappbd. 185s, rikligt ills. med färgbilder | 80:- |
034252 | Lundgren Frisk, Rut - Rut på skäret Gammaldags mat vår & sommar Höganäs:Bra Böcker, 1982. 300x200 mm. Ills.pappbd. 191s, rikligt ills. med färgbilder | 80:- |
015726 | Lundgren, Laila, Nordell, Irene Lätt och Läckert från elspisen Stockholm:Föreningen för elektricitetens rationella användning FERA, 1960. 210x140 mm. Hft. 63s, ills sv/v, | 40:- |
020616 | Lundgren, Laila/Nordell, Irene Ankarsrums lilla kokbok. Läckert och lagat från elspisen. Utarbetad för FERA, Föreningen för elektricitetens rationella användning Ankarsrums Bruk, 1962. 210x150 mm. Hft. 63s ill sv/v tryck: Victor Pettersons Bokindustri, Stockholm | 60:- |
034897 | Lundgren, Lars red. Maten och miljön. Råvaror - resurser - recept Stockholm:Naturskyddsföreningens Förlag AB, 1996. 210x170 mm. Ills pappband. 159s ill sv/v. o färg. | 40:- |
017181 | Lundholm - Werner Specialmat för sjuka, för barn, för åldringar Stockholm:Läromedelsförlagen Teknik och Ekonomi, 1970. 190x130 mm. Hft. 105s, ills sv.v. | 40:- |
016355 | Lyberg, Anna-Lisa Kött från djupfryst till lagat. Med recept som passar många - ofta Stockholm:LT:s förlag, 1975. 210x200 mm. Ills.pappbd. 138s, ills sv/v. o färgfoton | 60:- |
034962 | Lätt Meny-planering. Över en halv miljon spännande meny-möjligheter Köln:Könemann, 2000. 340 x230 mm. Ringhäftad. 200s, "bokens 252 menykort gör det möjligt att skapa över en halv miljon olika menyer. Varje kort innehåller en fyrfärgsbild av den färdiga rätten." | 100:- |
016543 | Löfgren, Svante Vinets fröjder. Vänersborg:Askelin & Hägglund., 1987. 210x140 mm. Ills.pappbd. 257s, innehåll . minnen från upplevelser som resande vinreporter. | 60:- |
020815 | Löfgren, Svante Vinvägen Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1970. 220x150 mm. Ills.pappbd. 234s, innehåll förord av Lennart Bernadotte, Vinets värde varar, Vin i Tyskland m.m | 60:- |
020078 | Lönnegren, Callert-Holmgren Fisk på rätt sätt Stockholm:LT:s förlag, 1964. 200x 140 mm. Hft. 63s, ills sv/v o färg. | 40:- |
016230 | Malmström, Ida, Red. ordf. i Malmö Husmoderförening Hem och Hushåll en serie uppslagsböcker för alla moderna hem. Matlagning och Bakning Malmö:Förlagshuset Norden, 1945. 210x140 mm. Clryggbd. 336s, ills sv/v o färg | 50:- |
032112 | McGraw, Phil Dr Sjustegsmetoden. Hitta din idealvikt och behåll den Stockholm:Pan, 2005. 220x160 mm. Ills.pappbd. 320s, ills sv/v, nyskick. Porto 45 kr. | 50:- |
017908 | Mc Nair, James Lax rätter Stockholm:W & W, 1989. 200x220 mm. Hft. 93s, ills färg | 50:- |
022382 | Mei, Sim Siok Ät kinesiskt. 186 recept på läckra rätter av grönsaker, kött, fågel, fisk, ägg och ris Västerås:ICA förlaget., 1978. 190x150 mm. Ills.pappbd. 144s, ills sv/v o färg. | 50:- |
024201 | Messerli, Karin Spenat och Mangold. De bästa recepten Stockholm:Forum, 1991. 220x220 mm. Ills.pappband. 78s, ills färg | 60:- |
017906 | Montignac, Michel Jag äter, alltså blir jag smal. Montignac-metoden. Det rätta sättet att äta som hjälpt miljontals människor. Stockholm:Forum, 1997. 210x130 mm. Hft. 285s, understrykningar och anteckn. namnt. | 40:- |
020843 | Moster Lotta 100 beskrivningar på bakverk för Kaffebordet Stockholm:AB Bokrealisation, 1927. 170x120 mm. Hft. 30s. | 40:- |
016350 | Muchardt, Elin 146 olika sätt att bereda finare Sallader Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1932. 180x120 mm. Hft. 64s, | 40:- |
033265 | Möllberg, Klasse Klasse Kocks Godisbok. Choklad, glass, praliner, bakverk och andra godsaker. Stockholm:Bonnier / Carlsen, 1995. 260x190 mm. Ills pappband. 31s, ills färg, | 70:- |
021001 | Mölstad,Mikael Sveriges bästa krogar och matupplevelser. Vägarnas bästa 2002 - 2003 Stockholm:Millhouse, 2002. 220x130 mm. Hft. 349s,s ill färg och sv/v. | 40:- |
031406 | Mölstad,Mikael-Frithiofsson,Bengt En värld av vin. Den kompletta vinguiden. Del 6 Spanien, Portugal, Schweiz, Österrike Stockholm:Prisma, 2000. 220x160 mm. Ills.pappbd. 140s, ill färg och sv/v. kartor. nyskick | 50:- |
016251 | Mörck-Fogelberg, Inga Vilt middag - 25 menyer med recept Stockholm:Norstedt, 1971. 210x190 mm. Ills.pappbd. 41s ills. med färgbilder. skomsl. | 50:- |
016024 | Mörck-Fogelberg, Inga Välkommen till bords Stockholm:Norstedt, 1967. 210x190 mm. Ills.pappbd. 98s, ills. med färgbilder. Skomsl. | 50:- |
031204 | Nathhorst, Mary T. Värdinnans A B C. Praktisk handbok Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1930. 190x130 mm. Ills.clbd. 224s, ills sv/v. fuktfläck på omslag i övrigt gott skick | 60:- |
034449 | Naudin,Jean-Bernard, Charbonnie, Jean-Michel m fl Till bords med Renoir Stockholm:Bonnier Alba, 1994. 270x 210 mm. Ills pappband. 191s, ills färg, skomsl | 90:- |
021983 | Nidetch, Jean Vikt Väktarnas Kokbok Stockholm:Wahlström, 1999. 250x190 mm. Ills.pappbd. 184s, ills färg | 50:- |
016223 | Nietlispach, F. Fru Kalla rätter med talrika färgbilder och fotografier Stockholm:Tidens Förlag, 1931. 230x160 mm. Clbd. 53s, ills sv/v och färg.,främre försättsbl. borta. | 50:- |
034903 | Nilson, Astrid Astrids kök Stockholm:Forum, 1999. 240x170 mm. Ills pappband. 336s, ills färg | 90:- |
034964 | Nilson, Siv&Key L Fårömacka och Croque Monsieur. Smörgåsfest med Siv & Key Nilson Stockholm:LT:s förlag, 1996. 230x210 mm. Ills.pappbd. 120s, ills foto färg. | 80:- |
028357 | Nilson, Siv&Key L Matbiten . Studiebok Stockholm:LT:s förlag, 1987. 230x170mm. Ills.pappbd. 116s, ills foto färg. | 40:- |
016123 | Nilson, Siv&Key L Premiär i köket. Prat om mat med Siv & Key L Nilson Stockholm:LT:s förlag, 1979. 200x200 mm. Ills.pappbd. 115s, ills foto färg. "Här är boken med idéer för dig som vill fixa något lätt och gott när kompisarna kommer på besök" | 50:- |
031629 | Nilsson, Ann-Charlotte Det läckra gröna köket Stockholm:Rabén & Sjögren, 1989. 220x170 mm. Ills.pappbd. 139 s, rikt ills. färg | 60:- |
034178 | Nilsson, Ingrid, Granqvist, Carl Jan Fest på spår. Menyer ur järnvägens historia Örebro:Färgspelets Förlag, 1999. 300x250 mm. Pappband. 231s, ills sv/v och färg, skyddsomslag, "En bok som har ett varmt förhållande till järnvägar och god mat" | 100:- |
017804 | Nordenfalk, Sigrid Svenskt och franskt kök Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1924. 210x140 mm. Clryggbd. 274s, namnt. | 80:- |
022381 | Nordström, Tina Tinas mat. 50 recept från programmet i SVT Stockholm:Natur och Kultur, 2001. 280x220 mm. Ills.pappbd. 96s, fotoills. färg, tillskrift | 50:- |
020024 | Nycop, Margot Hälsofest. Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med smak, krydda, fest och färg! Helsingborg:Bra Böcker, 1977. 300x210 mm. Ills.pappbd. 144s, ills. färg | 50:- |
023760 | Nycop, Margot Min mat. För vikten och hälsan Forum, 1973. Pocket. 141s, namnt. | 40:- |
020651 | Nygren, Åke, Hådell, Karin red. Hjärtats kokbok. Stockholm:Folksam FoU, 1986. 170x120 mm. Ills.pappbd. 107s, ills färg | 40:- |
015716 | Nylander, Margaretha Handbok vid den nu brukliga Finare Matlagningen; innehållande tillika Beskrifning på confecturer, sylter och glacer, Stockholm:Nordströmska Boktryckeriet, 1838. 190x110 mm. Hfrbd. 384s, sjunde upplagan, nött rygg och pärm. Brunfläckig inlaga | 190:- |
033102 | Nöstlinger, Christine Mit zwei Linken Kochlöffeln. Kleine Animation für Küchenmuffel Wien:J & v, 1993. 210 x 140 mm. Ills pappband. 159s, skomsl ills sv/v | 50:- |
034904 | Oberteil, Klaus Stora boken om vitaminer Stockholm:W & W, 2002. 210x170 mm. Ills.pappband. 270s, ills sv/v och färg, fint skick | 90:- |
020096 | Oliver, Raymond Franska kökets stora kokbok. Teknik och hemligheter. Redaktör för den svenska upplagan: Karl Erik Lagerberg. Med ett kapitel om vin av Arne Grum-Schwensen bearbetat för svenska förhållande av Lennart Thölén. Fotografier av CH. Affif Malmö:Allhelms Förlag, 1975. 240x180 mm. Imit. skrbd. 776s. rikt fotoillustrerad färg och svart/vitt. skomsl. originalets titel La Cuisine, sa technique - ses secrets (1965) | 190:- |
018869 | Olsson, Brita Sju sorters kakor. Västerås:ICA-Förlaget, 1988. 190x140 mm. Ills.pappbd. 188s, ills färg. tillskrift. | 50:- |
020467 | Olsson, Brita Sju sorters kakor. 325 recept på vetebröd, mjuka kakor, småkakor tårtor och bakelser. Västerås:ICA-Förlaget, 1976. 190x140 mm. Ills.pappbd. 184s, ills färg. tillskrift. | 50:- |
026106 | Olsson, Brita/ Peterson, Janet / Ränk, Anne-Marie Bantningsboken Västerås:ICA-Förlaget, 1975. 210x150 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg. | 40:- |
016249 | Olsson, Brita, Östenius, Asta Billigt och Gott - Receptskatten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök Stockholm:ICA Bokförlag, 1982. 240x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv o färg foto. | 40:- |
015846 | Olsson, Brita, Östenius, Asta Den godaste maten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök Stockholm:ICA Bokförlag, 1972. 220x190 mm. Ills.pappbd. 191s, ills sv o färg foto. | 50:- |
016151 | Olsson, Brita, Östenius, Asta Den godaste maten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök Stockholm:ICA Bokförlag, 1968. 220x190 mm. Ills.pappbd. 192s, ills sv o färg foto. | 50:- |
016164 | Olsson,Brita, Östenius, Asta Gott för hemmakväll, Bjud med Kärlek Västerås:ICA Bokförlag, 1971. 190x140 mm. Hft. 125s, Ills. sv/v och färg | 40:- |
016361 | Olsson, Brita, Östenius, Asta red. Bjudmat. Små och stora fester Västerås:ICA-Förlaget, 1985. 240x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v o färg | 40:- |
028346 | Olsson, Brita, Östenius, Asta red. Läckra fiskrätter Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 210x160 mm. Ills.pappbd. 101 s, ills sv/v o färg, något nött rygg | 50:- |
016360 | Olsson, Brita, Östenius, Asta red. Sallader. En sallad för varje tillfälle. Västerås:ICA-Förlaget, 1983. 240x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v o färg | 40:- |
016530 | Orizet, Louise Vinboken - all världens viner Stockholm:Tidens Förlag, 1979. 260x190 mm. Clbd. 316s, ills sv/v och färg. skomsl. m mindre reva. | 60:- |
015714 | Osvald, Ingrid, red. Lanthushållet, Handbok för landsbygdens husmödrar Stockholm:Lantbrukssällskapets tidskrifts AB, 1937. 190x130 mm. Clbd. 299s ill sv/v. Teckningar av Emanuel Eriksson. 2:a uppl | 60:- |
022769 | Palmaer, Margit Hagdahl och hans kokbok. Charles Emil Hagdahls "Kok-konsten som vetenskap och konst" utgiven i urval med en kulturhistorisk inledning av Margit Palmaer Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1971. 190x110 mm. Pocket. 239s, illustrationer ur första upplagan 1879. | 50:- |
023055 | Papashvily, Helen och George Ryskt Kök- All världens maträtter + separat receptsamling Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1971. 280x220 mm. Ills.pappbnd. 203s, ills färg | 70:- |
020817 | Parker, Robert M. Bordeaux. Referensboken för provning och bedömning av årgångsvinerna 1961 - 1983 Stockholm:Trevi, 1987. 250x170 mm. Pappband. 551s, förlagsband skomsl, med kartor, register över bordeaux viner. | 120:- |
031991 | Paulsen, Marit, Hörner, Monica Alldeles vanlig Mat Stockholm:Gidlunds/Lettura , 1988. 240x170 mm. Ills.pappbd. 94s, ills färgfoton, rec. ex. | 60:- |
033523 | Paulún, Fredrik Blodsockerblues i köket - 80 recept medlågt glykemiskt index Stockholm:Fitnessförlaget, 2004. 230x210 mm. Ills pappband. 160s, ills färg, skyddsomslag, Foto Arne Adler, nyskick | 70:- |
034949 | Pellaprat, H.P. Franskt kök för alla. För den verkligt matälskaren - 500 franska originalrecept, anpassade för svenska förhållanden av Anders Björkegård Stockholm:Prisma, 1970. 190x120 mm. Pappband. 245s, skomsl | 50:- |
033097 | Perger, Grete Leiterin der Thea-Kochberatung Das neue THEA Kochbuch Wien:Buch- und Kunstdruckerei Steyrermühl, 1964. 210x150 mm. Hft. 186s, ills färg | 50:- |
028850 | Petersen, Bengt Fiskkokbok Stockholm:Atlantis, 1986. 230x170 mm. Ills pappband. 205s | 70:- |
025959 | Petersen, Bengt Svensk Mat. Recept på husmanskost samlade och förklarade av Bengt Petersen Göteborg:Wezäta Förlag, 1980. 240x220 mm. Ills.pappbd.. 111s, ills sv/v | 80:- |
026109 | Piepenbrock, Mechthild Grilla ute och inne Stockholm:Bonniers, 1985. 220x180 mm. Ills. pappband. 135s, ills sv/v o färg | 50:- |
033096 | Piepenstock, Marianne Lätt och läckert ... mat från Österrike Stockholm:Verbum, 1965. Pocket. 153s, | 40:- |
034895 | Pieplow, Wilhelm, Arenhill,. Åke, Jernbeck, Mie Årstidernas Mat Bra Böcker, 1998. 210x210 mm. Ills.pappbnd. 111s, ills färg. Recepten är uppdelade månadsvis och läckert illustrerade med varma intagande teckningar av Åke Arenhill. | 80:- |
030733 | Pihl, Ove red. SMAKA Matboken 1 Stockholm:Page One AB, 1990. 320x240 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg av bl. Suzanne Nessim, Stig Claesson Anette Blåberg Claes Gusavsson. Kockar Nils-Emil Ahlin, Carl Butler, Thoms Trägårdh, Tore Wretman. | 80:- |
030734 | Pihl, Ove red. SMAKA Matboken 2 Stockholm:Page One AB, 1990. 320x240 mm. Ills.pappbd. 95,s, ills färg av bl. Peter Dahl, Tommy Östmar, PG Thelander, innehåll bl.a konsten att laga mat, Werners jul, Jul hos kung Harald Blåtand, Sätt smak, Människans äldsta delikatess m.m.. | 80:- |
034665 | Pihl, Ove red. SMAKA Matboken 3. Stockholm:Page One AB, 1990. 320x240 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg av bl. Philip von Schantz, Hans Wigert, Rune Johansson. Kockar Bo Greitz, Yvonne Dyrvold, Victor Waldenström, Christer Elmqvist, Thomas Trägårdh | 80:- |
034930 | Plum, Camilla, Simonsen, Nanna Ingen rädder för KajsaWarg. Kokbok Hammarström & Åberg, 1986. 240x170 mm. Ills pappband. 168s, ills sv/v | 70:- |
023919 | Prevot, Norbert Terrinen Pasteten. 80 einfache und raffinierte Rezepte Luzern:Opeasi Verlag, 1985. 220x120 mm. Hft. 95s, ills färg. språk: tyska | 40:- |
016542 | Rainbird, George Vin. All världens viner. Odling och beredning. Lagring och servering. Årgångar. Buteljer och glas. Stockholm:Sesam. En aldus handbok., 1968. 180x110 mm. Pocket. 167s, ills sv/v. | 50:- |
031711 | Ramel, Ann Marie Ann Marie Ramel bjuder till bords. Med matminnen, menyförslag och många recept för vardag och fest Stockholm:Atlantis, 1991. 230x160 mm. Pappband. 158s ills sv/v, skyddsomslag m mindre reva | 60:- |
034439 | Ramel, Ann Marie Fest till vardags Stockholm:Atlantis, 2000. 230x160 mm. Pappband. 101s, ills färg, skomsl. | 60:- |
032111 | Ramel, Ann Marie Läckert till lunch, middag och supé Stockholm:Legenda AB, 1987. 220x150 mm. Ills.pappbd. 178s, ills färg. | 50:- |
016150 | Ramel, Povel, Alfredson, Hans, Gastronomiska akademiens tallrikar nr 4 och 6. Vanliga Palsternackan för Gottegrisar året 1987 Stockholm:LT:s förlag, 1987. 240x160 mm. Hft. 63s, ill sv, Bil. Stora Matkampen - ett olidligt spännande kortspel för Gottegrisar. | 40:- |
024192 | Rasmusson, Birgitta red. Höstens Goda Mat Västerås:ICA Bokförlag, 2005. 200x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg | 40:- |
026437 | Rasmusson, Birgitta red. Kokboken. En komplett kokbok med råd och tips om inköp, råvaror, förvaring, utrustning, redskap och mycket mer. Steg-för-steg-bilder och nära 300 recept. Västerås:ICA Bokförlag, 1986. 250x170 mm. Ills.pappbd. 230s, ills sv/v och färg. tejplagad rygg | 50:- |
033700 | Rasmusson, Birgitta red. Kokboken. En komplett kokbok med råd och tips om inköp, råvaror, förvaring, utrustning, redskap och mycket mer. Steg-för-steg-bilder och över 450 recept. Västerås:ICA Bokförlag, 1992. 250x170 mm. Ills.pappbd. 319s, ills sv/v och färg. främre försättsblad saknas i övrigt gott skick | 70:- |
034951 | Rasmusson, Birgitta red. Må Gott med mat för alla årstider Västerås:ICA Bokförlag, 2003. 240x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg " i den här boken speglar recepten självklarheten i att frukt och grönsaker flera sorter på samma gång gör maten till den kulinariska upplevelse som förväntas" | 40:- |
024185 | Rasmusson, Birgitta red. Må Gott med mat för alla årstider Västerås:ICA Bokförlag, 2003. 240x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg " i den här boken speglar recepten självklarheten i att frukt och grönsaker flera sorter på samma gång gör maten till den kulinariska upplevelse som förväntas" | 40:- |
024186 | Rasmusson, Birgitta red. Smaklig måltid. Enkelt Inspirerande Gott. Västerås:ICA Bokförlag, 2004. 240x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg | 50:- |
028281 | Reece, Eileen Den franska maten Stockholm:Bonniers, 1979. 280x210 mm. Pappband. 224s, ills färg | 80:- |
016527 | Rehnberg, Mats Stora Krogboken. Bilder ur restauranglivets kulturhistoria. Stockholm:Wahlström, 1955. 270x210 mm. Clryggbd. 214s, ills sv/v. innehåll bl.a. Taverna, källare och krog restaurangväsendet under medeltid och Vasakungar. Höj kransen till skylt Värdshusliv från Bellman till Blanche m.m. | 70:- |
016028 | Rüth, Louise En värdefull och tillförlitlig Recept-Bok Malmö:Stenström & Bartelsons Boktr., 1907. 190x130 mm. Hft. 61s, inlagan loss, delvis ouppskuren. | 40:- |
024202 | Rössner, Stephan Doktorns bästa recept Västerås:ICA Bokförlag, 1990. 250x200mm. Ills.pappbd. 127s, ills färg | 50:- |
022855 | Rössner, Stephan professor God mat för klokt folk Stockholm:Brombergs, 1996. 220x140mm. Ills.pappbd. 263s, ills sv/v skomsl. nyskick | 50:- |
023082 | Rössner, Stephan professor Konsten att må bra utan att anstränga sig Stockholm:Brombergs, 1993. 200x150mm. Ills.pappbd. 191s, ills sv/v nyskick | 50:- |
024198 | Rössner, Stephan professor Smart mat. Stephan Rössners bästa recept Stockholm:Brombergs, 2005. 250x200mm. Ills.pappbd. 143s, ills färg | 50:- |
033003 | Rössner, Stephan professor Vikten av vikten Stockholm:Brombergs, 1999. Ills.pappbd. 194s, | 50:- |
034899 | Sahlén, Kerstin, Rasmusson, Kerstin Lax & skaldjur Västerås:ICA-Förlaget, 1991. 240x200 mm. Ills pappband. 126s, ills färg | 60:- |
031612 | Sandberg, Marianne Fester. För släkt och vänner Sundbyberg:Semic, 1994. 260x190 mm. Ills pappband. 96s, ills färg | 70:- |
033595 | Sandkvist, Anders, Stiessel, Lena Berättarens kokbok. En bok med gamla recept och berättelser om dem som lämnat recepten efter sig Gamleby:PM Bokförlag, 2004. 210x150 mm. Hft. 83, ills sv/v foton, utgiven i samarbete med ABF Ljusdal | 80:- |
019643 | Sandquist-Bolin, Britt Bonniers kokbok. 2. Hej mat Stockholm:Stora Romankluben, 1985. 220x160 mm. Ills.pappbd. 309 s, ills sv/v och färg. | 50:- |
033410 | Sandquist-Bolin, Britt Bonniers nya kokbok. Stockholm:Bonniers, 1989. 220x160 mm. Ills.pappbd. 400s, ills sv/v och färg. namnt. | 90:- |
031171 | Sandquist-Bolin, Britt Bonniers nya kokbok. Stockholm:Bonniers, 1992. 220x160 mm. Ills.pappbd. 400s, ills sv/v och färg. namnt. | 90:- |
034738 | Sandquist-Bolin, Britt Bonniers nya kokbok. Stockholm:Bonniers, 1992. 220x160 mm. Ills.pappbd. 400s, ills sv/v och färg. | 90:- |
033409 | Sandquist-Bolin, Britt Bonniers nya kokbok. Hej mat Stockholm:Bonniers, 1984. 220x160 mm. Ills.pappbd. 449s,, ills sv/v och färg. | 90:- |
018691 | Sandquist-Bolin, Britt Den nya fisken. Stockholm:Askild & Kärnekull, 1979. 220x170 mm. Ills.pappbd. 297s ill färg och sv/v. rygg sprucken i ena falsen. | 50:- |
028040 | Sandquist-Bolin, Britt Den nya maten. Smalkostbok Stockholm:Legenda AB, 1984. 220x170 mm. Ills.pappbd. 383s, ill färgfoton. Foto Mitzi Günz. | 60:- |
018871 | Sandquist-Bolin, Britt Grön Fest Stockholm:Bonnier Fakta, 1981. 240x210 mm. Ills.pappbd. 91s, ills sv/v o färgfoton. Foto Mitzi Günz. | 70:- |
031407 | Sandquist-Bolin, Britt Meny Kokboken. Sommarbröllop - Exotiska bufféer - Gregisk afton - Härliga höstmiddagar - Femtioårsmiddag - Julbord Stockholm:Bonnier Alba, 1995. 210x170 mm. Pappband. 192s, skomsl. ill färgfoton. Foto Mitzi Günz. | 90:- |
031940 | Sandström, Stefan Med Viskan i Åtanke. Tankar vid ett vattendrag Borås:2004. 230x240 mm. Ills.pappband. 132s ills. i färg. Tryck: Dahlins Tryckeri. | 90:- |
020848 | Schneider, Bruno F Rätt med ättika. Falu Ättika för matlagning, konservering och övrig användning Falun:Stora Kopparbergs Bergslags AB, 1956. 200x140 mm. Hft. 31s, ills. sv | 40:- |
034901 | Schönherr, Christine Fågel och vilt Stockholm:LT.s Förlag, 1981. 220x230 mm. Illspappband. 252s, ills sv/v o färg | 90:- |
021982 | Segerros, Henning E. Giftfria grönsaker. Om odling och tillagning Stockholm:Bonniers, 1978. 190x160 mm. Ills.pappbd. 146s, ills sv/v | 60:- |
027435 | Sehlberg, Anna Annas vilda mat Västerås:ICA-Förlaget, 1998. 270x190mm. Ills.pappbd. 63s, ills färg | 50:- |
020826 | Sjöman, Elsa red. Matlexikon. Uppslag i matkunskap A-Ö.Recept Pernilla Tunberger, Margit Gillberg, Gun Lindeen, Birgitta Sidh, Stockholm:Medéns Förlag AB, 1958. 260x190 mm. Hfrbd. 1182 tab. med två tabeller per sida. ills sv/v o färg. inre fals något lös. nött | 80:- |
019436 | Sjöman, Elsa red. Smårätter. Modernt, gott och lättlagat från ICA-Kurirens smårättstävlan Västerås:ICA förlaget., 1952. 200x 140 mm. Clryggbd. 103 , ills. färgfoton, namnt. | 40:- |
024215 | Skoog, Gun Hälsokost. lev friskare må bättre Västerås:ICA Bokförlag, 1987. 210x 150 mm. Ills.pappbd. 125s, ills färg | 40:- |
031263 | Spender, Lizzie och därmed pasta! Stockholm:W & W, 1990. 210x140mm. Hft. 173s, nyskick | 50:- |
034910 | Spurrier, Steven, Dovaz, Michel Vinkurs för vinprovare. Introduktion av Michael Broadbent Stockholm:Bonniers, 1990. 260x200 mm. Ills pappband. 224s, , ills färg, nyskick | 90:- |
031906 | Stenberg, Birgitta, Mårtenson, Jan, Lärn, Viveca, Edwardson, Åke A culinary guide to West Sweden Natur och Kultur / LTs Förlag, 2002. 260x210 mm. Ills pappband. 200s, rikt illustrerad med färgfoto. skyddsomslag, | 70:- |
027362 | Stenberg, Mårtenson, Lärn, Edwardson Köksvägen till Västsverige. Göteborg, Bohuslän, Dalsland, Västergötland Natur och Kultur, 2002. 260x210 mm. Ills pappband. 199s, ills färg, boken ingår i Västra Gastronomiska Akademins skriftserie nr 4 | 80:- |
026105 | Stén, Ingrid Ät vegetariskt Västerås:ICA Bokförlag, 1979. 210x 150 mm. Ills.pappbd. 224s, ills färg | 60:- |
031628 | Stenudd, Anna-Lisa Grön festmat. Menyer och bufféer från vår till vinter för små och stora fester. Orsa:Hälsa-Böcker, 1994. 210x160 mm. Ills.pappbd. 109s, rikt ills. färg | 60:- |
017911 | Strömberg, C.A. red. Kryddkokboken - 110 kryddor - 300 recept Stockholm:Strömbergs, 1958. 200x130 mm. Dek. clrbd. 243s, 2 etikettblad i färg.namnt. | 60:- |
027434 | Ståhlbrandt, Marianne à la Marianne. En samling recept, menuer och goda råd om god mat Stockholm:Forum, 1963. 230x130 mm. Ills.pappbd. 118s, | 50:- |
016351 | Ståhlbrandt, Marianne Marianne i köket Stockholm:Forum, 1970. 210x120 mm. Ills.pappbd. 110s, | 40:- |
024196 | Sundqvist, Inga-Britta Hälsobröd för alla tillfällen Västerås:ICA Bokförlag, 1986. 200x150 mm. Ills pappband. 95s, ills sv/ o färg. | 60:- |
034254 | Sundqvist, Inga-Britta Mat som föryngrar. Ät färgstarkt - lev längre! Västerås:ICA Bokförlag, 2005. 270x200 mm. Ills pappband. 160s, ills sv/ o färg. | 90:- |
023920 | Sundqvist, Inga-Britta Vegetariska Kokboken Västerås:ICA Bokförlag, 1987. 240x170 mm. Hft. 296s, ills sv/ o färg. Andra delvis reviderade upplagan. namnt. | 70:- |
030763 | Swahn, Jan-Öjvind Man tager vad man haver. Jan-Öjvind Swahn berättar om Cajsa Warg och serverar ur gamla grytor. Höganäs:Bra Böcker, 1970. 240x210 mm. Clbd. 119s, ills sv/v of färg. skomsl. med mindre reva. | 60:- |
030389 | Svennerholm, Lars Lev ung längre. Laga mat med fleromättat fett och färre kalorier Stockholm:Bonniers, 1960. 210x140 mm. Hft. 160s, ills sv/v, | 60:- |
023768 | Svenska Mejeriernas Riksförening Våra 100 bästa recept Stockholm:LTs förlag, 1962. 190x170 mm. Ringhäftad. 102s, ills färgfoto | 40:- |
021513 | Svensk Fisk Internationella rätter med Svensk Fisk Göteborg:Esselte Wezäta AB, 1987. 240x170 mm. Ills.pappbd. 144s ills färg. | 50:- |
002933 | Svensk Fisk Rätt med Fisk. En kokbok. Göteborg:Esselte Wezäta AB, 1983. 230x170 mm. Ills.pappbd. 144s ill färg. | 50:- |
034963 | Söderqvist, Åke Några säkra nummer i köket. Recept för alla. Stockholm:P A Norstedt, 1983. 300x210 mm. Ills pappband. 97s, ills färg | 80:- |
031813 | Söderström, Malin m.fl. Maten från Glasriket Västerås:ICA Bokförlag, 2002. 270x240 mm. Dek.pappband. 68s, rikt fotoillustrerad | 80:- |
023054 | Tardini, Ellis Det godaste till Jul och Fest Höganäs:Bokförlaget Bra Böcker, 1979. 290x210 mm. Ills.pappbnd. 145s, ills färg. | 60:- |
033071 | Tardini, Ellis Stora Drinkboken. Över 200 recept och 170 färgbilder Bokhuset, 1984. 290x 210mm. Ills.pappband. 96s, ills färg | 80:- |
024225 | Telegin, Marie Louise Sommarparty. Tips och recept för sommarens fester Stockholm:Informationsförlaget, 1986. 240x170 mm. Ills.pappband. 92s, ills färg | 50:- |
028046 | Telegin, Marie Louise Ölvännernas MATBOK Stockholm:Informationsförlaget, 1985. 240x170 mm. Ills.pappband. 79s, ills sv/v o färg " Över 100 recept på trevliga och lättlagade rätter att servera till öl! Här ger ölvänner som Lasse Åberg, Eva Dahlgren och Werner Vögeli sin syn på världens mest sägenomspunna kulturdryck" | 70:- |
033061 | Tham, Elisabeth Sveriges godaste Mjuka Kakor. 66 succérecpt från Året Runt Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 150x210 mm. Hft. 50s, ills färgfoton | 40:- |
028284 | Thoen & Marthinusen Fina Fisken. Fisk och skaldjur tillagade på ett annorlunda och enketl vis. Västerås:ICA Bokförlag, 1998. 210x180 mm. Ills pappband. 72s, ills med färgbilder | 50:- |
034450 | Topelius, Ann-Sofie och Christer Hagdahl á la Carte Stockholm:Natur och Kultur, 1970. 210x 120 mm. Klotband. 115s, ills sv/v, skomsl med mindre skada | 50:- |
019433 | Tornérhielm, Vera Det svenska smörgåsbordet Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1964. 190x140 mm. Clryggbd. 79s, ills sv/v o färg | 50:- |
016349 | Tornérhielm, Vera Läckerheter från hela världen under medverkan av Agnete Lampe Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1951. 190x140 mm. Clryggbd. 111s, ills sv/v o färg | 50:- |
028358 | Tornérhielm, Vera Smått och gott Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1953. 190x140 mm. Clryggbd. 83s, ills sv/v o färg andra upplagan | 50:- |
030731 | Tornérhielm, Vera Smått och gott. Under medverkan av Agnete Lampe Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1951. 190x140 mm. Clryggbd. 83s, ills sv/v o färg. | 50:- |
024210 | Tumba, Mona Mona Tumbas kökskalender 1983 Stockholm:Timo Förlag AB, 1982. 200x190 mm. Ills.pappband. 176s, ills sv/v o färg | 50:- |
017708 | Tunberger, Pernilla Böckernas mat Höganäs:Bra Böcker, 1980. 280x200 mm. Imit.skbd. 247s, ills. färg och sv/v. beskr vad kända författar skrivit om mat + Författarnas bästa - receptsamling | 50:- |
033413 | Tunberger, Pernilla Den bästa maten. Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. 240x190 mm. Ills.pappbd. 230 s, ills sv/v och färg, | 80:- |
033412 | Tunberger, Pernilla Den bästa maten. Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. 240x190 mm. Ills.pappbd. 230 s, ills sv/v och färg, tillskrift | 80:- |
033411 | Tunberger, Pernilla Den bästa maten. Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. 240x190 mm. Ills.pappbd. 230 s, ills sv/v och färg, | 80:- |
020825 | Tunberger, Pernilla Koklexikon. Del IV i Svenskt Husmoderslexikon Stockholm:Medéns Förlag AB, 1953. 260x180 mm. Hfrbd. 464s, sv/v och färplanscher. 6:e uppl. | 80:- |
031606 | Tunberger, Pernilla Ner i vikt, upp i humör. Klassikern bland bantningsböcker i ny omarbetad upplaga Stockholm:Forum, 1983. 220x140 mm. Ills.pappbd. 215s. 3:e uppl. | 50:- |
027874 | Tunberger, Pernilla Ner i vikt, upp i humör. Med kommentarer av Ivar Werner Stockholm:Forum, 1973. Pocket. 150s | 50:- |
033268 | Tunberger, Pernilla Pernilla om vin Stockholm:Sesam. En aldus handbok., 1970. 180x110 mm. Hft. 125s ills sv/v | 50:- |
033414 | Tunberger, Pernilla Pernillas kokbok. Tredje omarbetade upplagan Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1966. 210x180 mm. Pappband. 216 s, ills sv/v och färg | 80:- |
028355 | Tunberger, Pernilla Pernillas Matböcker I. Smultronställen Stockholm:Selektiva Idéböcker, 1975. 200x150 mm. Ills.pappbd. 101s, ills sv/v o färg + annonser och adresser med kommentarer | 60:- |
031390 | Ullerstam, Lars Frikostmetoden. Hur du skaffar dig ett matöga och kan äta vad du vill Orsa:Frikostas, 1989. Ills pappband. 181s, | 50:- |
020471 | Wadey, Rosemary Italienskt - Laga läckert - steg för steg Stockholm:Rabén Prisma, 1996. 200x200 mm. Ills.pappbd. 80s, fotoills. i färg | 40:- |
028462 | Wahlund, Per Erik Demoiselle. Kokboksutgiverskan och restauratrisen Gustava Björklunds liv och verksamhet Karlstad:Herman Anderssons Bokhandel, 1991. 210x130 mm. Hft. 45s Tryck: Nyströms Tryckeri, Bollnäs. Julgåva från Herman Anderssons Bokhandel. Skomsl | 40:- |
030451 | Walfridson, Marguerite Marguerites "vilda" mat. Stockholm:LT:s förlag, 1984. 220x 180 mm. Ills pappband. 151s, ills sv/v och färg. | 70:- |
016362 | Wallensteen-Jaeger, Rut Mat och dryck när seklet var ungt Stockholm:LT:s förlag, 1973. 180x110 mm. Pocket. 152s ill sv/v. | 40:- |
008780 | Wallensteen, Rut Recept å fisk-rätter utgivna av Östergötlands Kustfiskareförbund Norrköping:1935. 210x140 mm. Hft. 48s ill sv/v. Annonser Tryck: Östergötlands Dagblad. Något nött | 80:- |
016526 | Waugh, Alec och Time-Life:s redaktion All världens maträtter, Vin och andra drycker. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 280x210 mm. Ills.pappband. 208s, ills sv/v och färg, tillskr. | 50:- |
028335 | Weber, Marlis Baka med fullkorn Gävle:Skandinaviska Bokförlaget, 250x200 mm. Klotband. 95s, ills sv/v o färg, skomsl | 50:- |
023057 | Wechsberg, Joseph Wienerköket. Maträtter från Österrike, Ungern,Tjeckoslovakien och Jugoslavien + separat receptsamling Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 280x220 mm. Ills.pappbnd. 205s, ills färg | 70:- |
023773 | Wedel, Anna-Kersti Härligt gott! Smala festrätter i samarbete med Viktväktarna Hemmets Veckotidning, 2001. 190x200 mm. Hft. 51s, ills färgfoto | 40:- |
031756 | Wedel, Anna-Kersti red Den fraicha kokboken Helsingborg:ViktvVäktarna, 2002. 230x230 mm. Ills pappband. 95s, ills färgfoto | 50:- |
021784 | Wennerholm, Maj Den goda husmanskosten Stockholm:Bokförlaget Semic, 1984. 190x170mm. Ills.pappbd. 96s, ills färg, | 40:- |
015851 | Wennerholm, Maj Efterrätter, goda recept på lagade rätter, frukt och ost, sylt, saft, drycker, gotter Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 240x200 mm. Ills.pappbd. 116s, ills färgfoton, väl använd. Ingår i serien Hemmets Handböcker | 40:- |
023921 | Wennerholm, Maj / Lindhagen, Ulrika Smårätter. smörgåsar, sallader, äggrätter, sill och strömming. Stockholm:Hemmets Handböcker Bonniers, 1969. 240x200 mm. Ills.pappband. 126s, ills sv/v o färg | 50:- |
028324 | Wennerholm. Maj, Wärnling, Marianne De fina familjerecepten 2 Stockholm:Semic, 1985. 140x210 mm. Ills.pappbd. 192s. ills färg o sv/v. Omslagsfoto Knut E Svensson. mindre skada främre inre fals. | 40:- |
033075 | Wenström, Kerstin Husmoderns Hemkurer och goda råd. Samt juridiska råd för hemmet av A Bergström Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1932. 210x150 mm. Clbd. 426s, sjätte upplagan, | 90:- |
024446 | Wenström, Kerstin Husmoderns Kokbok, Det borgerliga hemmets kokbok med avdelningar om råkonservering, råkost och svamprätter av Tora Holm. Omarbetad av Gertrud Schwermer-Svensson. 130 middags-,lunch- och supématsedlar, 1075 recept. Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1939. 210x150 mm. Clbd med kasett. 446s, 34:e upplagan, 14 färgplanscher, 13 sv/v. illustrationer. nyskick. | 120:- |
015715 | Wenström, Kerstin Husmoderns Kokbok, Handböcker för hemmet I Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1924. 210x150 mm. Ills.clbd. 399s, elfte upplagan, 12 färgplanscher, 10 sv/v. illustrationer. | 60:- |
033076 | Wenström, Kerstin Husmoderns Rådgivare (med 8 helsidesfärgplanscher och ca 200 illustrationer) Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1924. 210x150 mm. Clbd. 398s, fjärde upplagan, | 90:- |
031169 | Westergren, Björn red. m.fl Bonniers Stora Kokbok. Stockholm:Bonnierfakta, 1988. 270x190 mm. Ills.pappbd. 626s, ills med färgbilder. Namnteckning. Bra skick. | 90:- |
016383 | Westland, Pamela A taste of the Country Harmondsworth:Penguins Handbook, 1976. 190x120 mm. Pocket. 271s, ills sv/v | 40:- |
019961 | White, Ingeborg Bordet är dukat från Danmark , Finland, Norge, Sverige Västerås:ICA-Förlaget, 1956. 210x170 mm. Clryggbd. 97s, ills. färg och sv/v. namnt. | 50:- |
028039 | Wiberg, Sven m.fl Lyckans Ost Stockholm:LT:s förlag, 1989. 230x230 mm. Ills pappband. 95s, ills sv/v o färg, recept och beskrivning ostar från A - Ö | 50:- |
023918 | Widerberg, Ingrid red Matfrisk Stockholm:Utbildningsradion, 1991. 240x170 mm. Ringhäftad. 96s, ills färg | 50:- |
016547 | Wikland, Sten På butelj och fat. En uppslagsbok av Sten Wikland Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. 210x200 mm. Clbd. 169s, ills sv/v o färg. skomsl. innehålll bl.a. några vanliga fackuttryck, förkortningslista, Uppslagsdel A -Ö, kuriosa, karakteristik av några årgångar, Vinkartor m.m. | 60:- |
016532 | Wikland, Sten Vad är vad på butelj och fat Karlskrona:Bokförlaget Vinland, 1949. 200x150 mm. Clryggbd. 268s, bl.a. 6 bilagor med förteckning över klassifierade bordeauxviner, bourgogneviner, vinorter,recept m.m. Kartor. | 60:- |
016688 | Vikt Väktarna Vikt Väktarnas vardagsrätter Helsingborg:Allerförlagen, 1998. 200x200 mm. Hft. 71s, ills färg | 50:- |
021984 | Vikt Väktarna Våra Favoriter - Viktväktarnas Receptsamling Stockholm:Allerförlagen, 1988. 300x200 mm. Hft. 82s, ills färg | 50:- |
026198 | Willan, Anne In och ut ur köket på 15 minuter Stockholm:Forum, 1997. 260x200 mm. Pappband. 128s, ills färg, skomsl | 50:- |
032129 | Villner, Birgitta, Andersson, Lise-Lott Mat till sjöss. ICA Provkök Västerås:ICA-Förlaget, 1982. 200x190 mm. Ills.pappbd. 102s, ills sv/v. o färgfoton | 40:- |
018978 | Wilson, Anne SNABB Plockmat -Könemann Bokförlaget Replik, 1997. 200x130 mm. Hft. 64s, ills färg | 40:- |
016023 | Wilton, Stig, Nathorst-Böös, Ernst OST Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. 210x190 mm. Pappband. 168s, ills. med färgbilder. Tredje utökade upplagan. | 50:- |
023638 | Wilöf, Marianne Ät, lev och njut! Stockholm:Specialtidningsförlaget, 1982. 290x220 mm. Ills.pappband. 94s, ills färg | 60:- |
028329 | Winlund, Lennart Winlunds andra Kokbok - med en speciell hyllning till Grillkonsten samt mat för Hängmatta och Berså . Med vinkommentarer.. Växiö:Xerxes Förlag, 1993. 270x210 mm. Ills pappband. 116s, ills sv/v | 60:- |
028342 | Wolter, Anne Huvudred. Fisk. Enkla och fina, snabba och mer tidskrävande rätter med fisk och skaldjur. Den stora bildkokboken Stockholm:Bonniers, 1996. 300x210 mm. Klotband. 139s, ills färg, skomsl. orig. titel Kochen - köstlich wie noch nie ... Fisch | 60:- |
028851 | Wretman, Tore Mat och Minnen Höganäs:Bra Böcker, 1987. 300x240 mm. Pappband. 255s, sv/v o färg, skomsl, fint skick | 80:- |
031555 | Wretman, Tore Nobiskocken Del IX Stockholm:Hovtraktören Tore Wretman, 1974. 210x100 mm. Klammerhft. Tryckt för Nobis-vännerna julen 1974 | 40:- |
025970 | Wretman, Tore På tal om mat. Recept av Tore Wretman utprovade av Werner Vögeli Stockholm:Forum, 1968. 210x150 mm. Hft. 141s, ills sv/v,, fuktskadat omslag, inlagan något lös. | 50:- |
034250 | Wretman, Tore Smörgåsbordet Stockholm:Forum, 1983. 220x140 mm. Imit.skbd. 123s, ills färgfoton. | 90:- |
024699 | Wretman, Toret Mera Mat & Minnen. Om den ärbara vällusten Höganäs:Bra Böcker, 1988. 300x240 mm. Skinnryggband. 263s, sv/v o färg, skomsl, fint skick | 70:- |
015843 | Wägner, Ria Med Ria vid TV-spisen Stockholm:Rabén & Sjögren, 1960. 190x130 mm. Pappband. 127s, ills foto sv/v, skomsl. | 50:- |
028652 | Wägner, Ria Snabblagat. Med tonvikt på konservmat Stockholm:KF:s Bokförlag, 1955. 200x 120 mm. Pappband. 114s, omslag och illustrationer av Rita Rapp. | 40:- |
031807 | Wärle, Gunilla Mat och miljö från slott och herresäten Stockholm:Svenska Dagbladet, 1991. 260x210 mm. Dek.pappband. 166s, ills sv/v och färg. Andra tryckningen gott skick | 90:- |
024209 | Wärnling, Marianne God mat från 20 länder Stockholm:Semic, 1986. 190x160 mm. Ills.pappband. 111s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
018082 | Wärnling, Marianne Nytt och gott från Husmodern Stockholm:Husmodern, 210x150 mm. Hft. 65s, ills sv/v. o färg. | 40:- |
018081 | Vögeli, Werner Gott i folie Västerås:ICA Bokförlag, 1970. 200x150 mm. Hft. 79s, ills sv/v. o färg. | 60:- |
022380 | Vögeli, Werner Älskade mat Värnamo:Mediabolaget Puck&Lars Pettersson, 2004. 280x220 mm. Ills.pappbd. 174s, fotoill. färg, skomsl | 100:- |
033094 | Zenk, Gunnel Köksfranska Informationsförlaget, 1990. 190x100 mm. Imit skinnband. 122s, skomsl,, tredje upplagan, fackgranskad av Werner Vögeli | 90:- |
030766 | Åkerström, Jenny Prinsessornas Kokbok Husmanskost och Helgdagsmat med 36 bilder I Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1931. 190x130 mm. Ills.clbd. 254s, ills sv/v foton. Tilläggnad Prinsessan Margaretha av Danmark, Kronprinsessan Märtha av Norge, Kronprinsessan Astrid av Belgien. solkigt omslag | 50:- |
034906 | Åkerström, Jenny Prinsessornas Kokbok Husmanskost och Helgdagsmat med 36 bilder I Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1938. 190x130 mm. Ills.clbd. 254s, ills sv/v foton. Tilläggnad Prinsessan Margaretha av Danmark, Kronprinsessan Märtha av Norge, Kronprinsessan Astrid av Belgien. | 70:- |
028278 | Åkerström, Jenny m. fl. Billig sommarmat. Praktisk handbok i allt, stort som smått, som rör sommarmatsedeln i staden och på landet. Husmoderns Bibliotek Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1934. 190x130 mm. Ills.clbd. 223s, ills sv/v | 50:- |
015724 | Östenius, Asta Festmåltider, 20 menyer och 83 recept Västerås:ICA-Förlaget, 1957. 180x110 mm. Hft. 59s, ills. färg och sv/v. | 40:- |
020833 | Östenius, Asta Fiskrätter. Enklare och finare recept från ICA-kurirens Provkök. Västerås:ICA-Förlaget, 1955. 200x 140 mm. Hft. 119s, ills sv/v o färg. ou | 60:- |
016377 | Östenius, Asta ICA-Kuriren. Modern mat. Bekvämt, billigt, gott Västerås:ICA-Förlaget, 1971. 270x210 mm. Hft. 98s, ills. färg och sv/v. | 40:- |
016378 | Östenius, Asta, Olsson, Britta ICA-Kuriren. Mat på flera sätt Västerås:ICA-Förlaget, 1973. 270x210 mm. Hft. 98s, ills. färg och sv/v. | 40:- |
016353 | Österling, Karin, Hemberg, Inga red. Titta in på en vickning - 100 snabblagade läckra smårätter. Goda-serien Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1969. 190x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v. o färgfoton | 40:- |
030439 | Österling, Karin red. Korv & Färs. Nya spännande recept. Goda-serien Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 190x170 mm. Ills.pappbd. 61s, ills sv/v. o färgfoton | 40:- |
028353 | Österling, Karin red. Salladsboken Goda Serien Stockholm:Semic, 190x160 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v o färgfoton. | 40:- |
034959 | Östling, Erik Vinberedning Stockholm:W & W, 1985. 190x160 mm. Ills.pappbd. 94s, ills sv/v | 40:- |
033077 | Östman, Elisabeth Iduns Kokbok Stockholm:Tidningsaktiebolaget Idun, 1925. 220x150 mm. Klotband. 576s, trettonde upplagan omarbetad och utvidgad, ills sv/v o färg. | 90:- |