Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Kokböcker

   
Uppdaterad: 2011-05-20
Förkortningar...
ID Bok Pris
034961
100 Bjudningar. Matsedklar och recept för få och många gäster. Praktisk handbok i allt som rör bjudningar ur "verkliga livet" under medverkan av Sveriges främsta namn på de kulinariska området.
Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1933. 190x130 mm. Ills.clbd. 218s, ills sv/v
80:-
018088
100-tals ideer. Snabbt-lättlagat.God mat på en 1/2 timme.
Stockholm:Allt om Mat, 1974. 220x200 mm. Hft. 72s, ills sv/v. o färg.
40:-
031393
3 ägg 3 msk vatten = omelett. En hyllning till omeletten av Tore Wrtman med vänner
Carlsson & Broman, 1988. Ills pappband. 62s, ills färg, förord av Tore Wretman, 19 av Sveriges bästa kockar lämnar sina favoritrecept.
70:-
018087
Allt om mat svarar på 200 frågor. Det här vill du veta kring mat.
Stockholm:Forum, 1975. 220x200 mm. Hft. 72s, ills sv/v. o färg.
40:-
018085
Baka året runt. Specialurval för Året Runts Prenumeranter
Stockholm:Semic, 1972. 190x170 mm. Hft. 48s, ills sv/v. o färg.. Omslag detalj ur Petter o Lottas jul av Elsa Beskow.
40:-
016379
Den goda maten för alla tillfällen. Sveriges nya matmagasin Nr. 1
Västerås:ICA-Förlaget, 1981. 290x220 mm. Tidskrift. 162s, ills. färg och sv/v.
40:-
016152
Den godaste maten. 380 utvalda recept från ICA provkök
Västerås:ICA Bokförlag, 1981. 210x180 mm. Ills.pappbd. 189s, ills sv o färg foto. Femte helt omarbetade upplagan (orig. 1968) Ingresstext av Maud Reuterswärd.
70:-
018086
Det bästa ur Husmanskost. Specialurval för Husmoderns prenumeranter.
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1972. 190x170 mm. Hft. 48s, ills sv/v. o färg.
40:-
028340
Det goda brödet.
Västerås:ICA förlaget. Specialpublikationer, 1982. 280x200 mm. Ills pappband. 62s, ills färg o sv/v
40:-
016339
Enkelt med Mix
Stockholm:Kungsörnen AB, 1980. 150x210 mm. Ringhäftad. 65s, ills. färgfoton
40:-
033317
Enkla läckra recept med FINN CRISP
Finn Crisp, 170x130 mm. Ills pappband. 63s ills färg
40:-
033072
Europeiska Maträtter. Boken som gör det hett i köket
UF- Matglädje, 290x 210mm. Klammerhft. 51s, innehållsförteckning med recept från Belgien, Danmark, England, Finland, Frankrike, Grekland, Italien, Portugal, Spanien, Sverige, Tyskland, Österrike.
60:-
020844
Falujungfrun. 20 expertråd för godare inläggningar
Falun:Stora Kopparbergs Bergslags AB, 1951. 180x120 mm. Hft. 20 st recept ills.
40:-
026822
Feras kokbok. En receptsamling för elspisen. Utgiven av FERA, Föreningen för elektricitetens rationella användning
Stockholm:1952. 210x150 mm. Hft. 61s ill sv/v Tryck: Victor Petterson
40:-
033267
Finare Matlagning tillägg till Hemmets Kokbok
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1912. 210x140 mm. Klotband. 107s, tredje upplagan, namnt, mindre fläck främre omslag
70:-
034448
Frestelser av choklad. Frossa i läckra recept skapade för verkliga chokladälskare.
Parragon Books Ltd, 2008. 280x220 mm. Ills pappband. 223s, rikt illustrerad färgfoton, skoms
200:-
033104
Gastronomische Strassen Frankreichs
Paris:Sopexa, 1987. 270x120mm. Hft. 37s, recept, kartor,
40:-
016365
Godare mikromat 2
Stockholm:ARLA, 1986. 210x150 mm. Hft. 15s ill sv/v. färg
40:-
026823
God mat i elköket. Denna receptsamling utgör ett tillägg till Feras kokbok "Elektrisk matlagning"
Stockholm:1950. 210x150 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström
40:-
034896
Hemlagat godis
Västerås:ICA-Förlaget, 1972. 200x150 mm. Ills pappband. 47s, ills sv/v o färg
40:-
033519
Hur du lyckas i köket. Mildas Bakbok. Metoderna,tipsen och knepen som de duktiga bagarna använder för att lyckas i köket.
Stockholm:Margarinbolaget, 260x190 mm. Klammerhäftad. 49s, ills färg. u.å. Metodbok.
50:-
024212
Hur man blir No 1 i köket. Nya kockars Redskapsbok
IKEA, 210x150 mm. Klammerhft. 59s, ills sv/v o färg
40:-
016356
Kokbok för mikrovågsugn - Järnia
Västerås:ICA Bokförlag, 1988. 230x200 mm. Ills.pappbd. 171s, ills färgfoton.
40:-
015848
Laga mat i mikrovågsugn
Västerås:ICA Bokförlag, 1991. 240x170 mm. Ills.pappbd. 112s, ills sv/v
40:-
026726
Läckra Matidéer - Mat på minuten
Informationsförlaget, 1987. 220x150 mm. Ills.pappband. 63 s, ills sv/v och färg
40:-
016167
Läckra Matidéer - Smalmat
Informationsförlaget, 1987. 220x150 mm. Ills.pappband. 62 s, ills sv/v och färg
40:-
022856
Lätta och hälsosamma recept med vinäger.
210x150 mm. Hft. 51s,
40:-
026112
Lätt att laga kinesiskt
Stockholm:Parragon, 2003. 220x170 mm. Ills. pappband. 32s, ills i färg.
40:-
028351
Lätt att laga. Kötträtter
Stockholm:Parragon, 2002. 220x170 mm. Ills. pappband. 32s, ills i färg.
40:-
028279
Lätt att laga.. Nya idéer från omelettens rike. Variationer skapade av Roland Persson, kökschef på Grand Hotels Franska Matsal.
Stockholm:Svensk Ägghandel, 210x140 mm. Hft. 59s, ills färgbilder
40:-
026930
Lätt att laga. Snabbt & enkelt
Stockholm:Parragon, 2002. 220x170 mm. Ills. pappband. 32s, ills i färg.
40:-
020842
Marabou önskar God Jul!
Stockholm:Marabou, Sveriges modernaste livsmedlsfabrik, 210x150 mm. Hft. 15s, ills sv/v o färg.. bl.a. Julbordet, jullekarna, julbaket. tryck Esselte Reklam
40:-
020810
"Med ärtor och fläskkorv vi fylla vår kista " och andra matvisor.
Stockholm:Fischer & Co/ Vin & Sprithistoriska museet, 1996. 150x110 mm. Hft. 40s,
40:-
023915
Möjligheternas bröd. En receptbok från Polarbröd
Älvsbyn:Polarbröd, 240x160 mm. Hft. 15s. ills färg.
40:-
034965
Ny Kokbok innehållande lättfattliga anwisningar i enkel, men omwexlande matlagning äfwensom råd wid syltning och tillredning af bakelser samt till slut bepröfwade medel att borttaga fläckar
Karlshamn:1896. 130x90 mm. Clryggbd. 104s Tryck: E. G. Johanssons Boktryckeri. Hårt nött band. Inlagan bra. 7:e uppl. tillökad och förbättrad
90:-
030444
Ny mat för fyra årstider. En receptsamling från Jordbrukets Provkök
Stockholm:LT:s förlag, 1977. 200x200 mm. Ills pappband. 133s, ills sv/v och färg.
50:-
033520
Receptbok till Braun matberedare Maxi och Maxi Vario / Herkullisia ruoka Braun monitoimikoneella Multipractic Plus, Multipractic Plus electro
Braun AG, 1981. 230x180 mm. Klammerhäftad. 109s, ills sv/v o färg
70:-
034898
Ris bulgur couscous polenta
Västerås:ICA-Förlaget, 1999. 220x220m. Ills pappband. 95s, ills färg
80:-
017179
Saturnus Vinbok. innehåller beskrivningar över de modernaste metoderna för hemvinberedning.
Malmö:AB Fabriken Saturnus, 1963. 210x140 mm. Hft. 112s, ills sv/v. 7.e uppl.
50:-
024208
Snabba pasta- och nudelrätter. Matglädje från hela världen
Skandinavisk Press AB, 1998. 210x170 mm. Ills pappband. 64s, ills färg
40:-
023053
Thai Cooking - Family Circle, Step-by-step
Sydney:Murdoch Books, 270x210mm. Hft. 111s, ills färg
60:-
023052
The Brown Brothers of Milawa Wine and Food Book
Australien:1990. 280x210 mm. Klotband. 75s, ills färg. skomsl " This book is a guide to the very real pleasures to be derived from matching good wine with good food" tillskrift.
70:-
031037
Vikt Väktarnas enportionsrätter
Stockholm:Wahlström, 1998. 210x210mm. Hft. 71s, ills färg
50:-
023922
Vikt Väktarnas Kokbok
Stockholm:Lindblads, 1988. Pocket. 440s, ills färg, sjunde upplagan
40:-
034960
Vin är fin hobby. Saturnus Vinbok med råd och recept för vinberedning
Malmö:AB Fabriken Saturnus, 1972. 210x140 mm. Hft. 111s, ills sv/v.
50:-
016535
Vom guten Geisst des Weines. Ein Rundgang durch die Weinbrenneri Asbach & Co in Rüdeshheim am Rhein
Rheingau:210x200 mm. Hft. 12s, ills.
40:-
017710
Våga äta. Livsmedelsverkets bok om mat, miljö, hälsa
Stockholm:Statens Livsmedelsverk, 1989. 250x170 mm. Ills.pappbd. 126s, ills sv/v o färg.
40:-
034729
Västgötamat - en kulinarisk resa från jord till bord -
Hushållningssällskapet Skaraborg, 1992. 230x210 mm. Ills pappband. 103s, ills färg
80:-
034907
Ägg. 100 recept - 100 äggmålningar
Stockholm:W & W, 1987. 150x210 mm. Hft. 107s, ills färg
50:-
030282
Ölsupa och ängamat. Mat och mattraditioner i Axbergs och Hovsta socknar. Utgiven Axberg-Hovsta hembygdsförening
Örebro:1992. 210x150 mm. Hft. 80s Tryck: Ludvig Larsson, Örebro
50:-
020832
Agnsäter, Anna-Britt
Bjudmat
Stockholm:KF:s Bokförlag, 1959. 190x120 mm. Hft. 101s, sv/v och färg.
40:-
033263
Agnsäter, Anna-Britt
Matboken - en vägvisare - Matpyramiden
Stockholm:Rabén & Sjögren, 210x150 mm. Ills. pappband. 251s, ills sv/v o färg, försättsblad borta - i övrigt gott skick
60:-
024936
Agnsäter, Anna-Britt / Edling, Stig
Matskolan
Stockholm:Prisma, 1982. 240x160 mm. Ills pappband. 111s, ills färg
50:-
033266
Agnsäter, Anna-Britt red.
Rätt året om
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1973. 210x150 mm. Ills. papband. 166s, ills sv/v o färg, andra upplagan, namnt.
50:-
034292
Agnsäter, Anna-Britt red.
Vår kokbok utgiven av Kooperativa förbundets provkök
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1962. 210x150 mm. Klotband. 545s ills sv/v och färg. Femte omarbetade och utökade upplagan.
100:-
025958
Ahlberg, Monika
Adas Kokbok
Stockholm:Tiden, 1996. 280x200 mm. Klotband. 103s, ills sv/v o färg, skomsl
70:-
034434
Ahlin, Nils-Emil
Nils-Emils goda mat
Sundbyberg:Bokförlaget Semic, 1988. 230 x 160 mm. Ills.pappband. 96s, ills färg,
60:-
027345
Algreen, Else
Skaldjur
Stockholm:W & W, 1977. 190x160 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v
40:-
033596
Allard, Henri M.
Escoffiers Stora Kokbok Del I. Husmoderns bok.
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1927. 240x170 mm. Ills.linnebd. 350s. +37 sid annonser.
90:-
033068
Allard, Henri M.
Escoffiers Stora Kokbok Del II. Husmoderns bok.
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1929. 240x170 mm. Ills.linnebd. 374s. Orginaltitel: A Guide to Modern Cookery. Mindre fläck omslag.
90:-
016546
Allen, Warner H.
Vinets historia. Stora årgångsviner från homerisk tid till våra dagar.
Stockholm:Bonniers, 1964. 230x140 mm. Clryggbd. 219s, ills sv/v
60:-
034306
Aly, Karl-Otto Dr.
Tallmogårdens bästa recept
Lidingö:Tidskrift för hälsa, 1990. 210x140 mm. Ills pappband. 110s, ills färg
70:-
016540
Amis, Kingsley
Vad har du i glaset? Frågor och svar om vin och drinkar.
Malmö:Bernces, 1985. 200x120 mm. Pappband. 126s, ills sv/v
50:-
031264
Andersen, Lynn
Mat i WOK
Västerås:ICA Förlaget, 1991. 230x190 mm. Ills pappband. 96s, ills färg
50:-
016531
Andersson, Carl A
Slottstappning. En bok om Europas ädlaste viner och cognac
Stockholm:Forum, 1945. 190x130 mm. Clbd. 169s, ills sv/v
70:-
016539
Andersson, Carl A
Vinboken. Vinkunskap,årgångar, råd hur vi väljer och tempererar vårt vin för vardagsmiddag och festmeny. När Var Hur-serien
Stockholm:Forum, 1962. 160x120 mm. Ills.pappbd. 167s, ills sv/v.
50:-
020672
Andersson, Carl A
Vinets Lov. Vinprovaren berättar.
Malmö:Carlsson & Jönsson Bokförlag, 1984. 210x120 mm. Ills.pappbd. 142s, ills sv/v med teckningar av Bertil Kumlin.
40:-
007590
Andersson, Carl A
Vingårdsvandring
Ill.Teckningar av Gunnar Brusewitz. Forum:1953. 220x150 mm. Hft. 170s ill Tryck: Victor Petterson. Ouppskuren
60:-
020104
Andersson, Lise-Lott red.
ICA Kurirens Årskalender 1995
Västerås:ICA Bokförlag, 1994. 270x200 mm. Ills.pappbd. 63s, fotoills färg, nyskick
40:-
020103
Andersson, Lise-Lott red.
ICA Kurirens Årskalender 1997
Västerås:ICA Bokförlag, 1996. 270x200 mm. Ills.pappbd. 63s, fotoills färg, nyskick
40:-
026728
Andersson, Ulla
Vår goda mat. Rappa röster och rosade recept
Stockholm:Media Nova, 1991. 210x 210 mm. Ills.pappband. 91s, ills sv/v o färg, rappa röster av: Stefan Edman, Cecilia Hagen, Torsten Jungstedt, Ana Martinez, Inger Nyberg, Karl-Henrik Robèrt, Carl Z. Företal av Alf Henrikson
50:-
034905
Andström, Bobby
Grabbarnas stora kokbok
Bromma:Williams förlag, 1975. 150x180 mm. Illspappband. 61s, ills sv/v
40:-
028333
Ankarloo Wild-Nordlund, Mette
Starters
Malmö:Kakao Förlag, 2004. 160x150. Pappband. 70s ills. färg. skomsl Foto Martin Bogren
50:-
031901
Armfelt hansell, Örjan
Mormors sylt och farmors saft. - en kokbok om allt gott som kan göras på frukter och bär.
Stockholm:P A Norstedt, 1991. Pocket. 454s,
50:-
016385
Beaton, Jane
Woman's own book of Casserole Cookery
London:George Newnes Ltd, 1967. 290x210 mm. Ills.pappbd. 128s, ills. färg och sv/v.
50:-
020469
Bergenström, Anna
Annas mat
Stockholm:Bonnierfakta, 1974. 240x210 mm. Ills.pappbd. 119 s, ills sv/v o färg
70:-
032128
Bergenström, Anna
Annas mat. Stora kokboken
Stockholm:Bonnier/Alba, 1995. 240x170 mm. Ills. pappband. 311s, ill färg., nyskick
80:-
033812
Bergenström, Anna
Annas mat. Stora kokboken
Stockholm:Bonnier/Alba, 1996. 240x170 mm. Ills. pappband. 311s, ill färg., nyskick
90:-
031907
Bergenström, Anna
Annas örtagård. Om glädjen att odla och använda kryddor
Stockholm:Bonnier/Alba, 1996. 240x180 mm. Clbd. 207s, ill färg. skomsl.
70:-
016381
Bergenström, Anna
Första Kokboken med mat för alla- Bokklubben Svalan
Stockholm:Bonniers, 1974. 190x120 mm. Ills.pappbd. 192s, ills sv/v o färg
50:-
034173
Bergenström, Anna,
Annas medelhavsmat
Stockholm:Semic, 1999. 190x170 mm. Ills pappband. 112s, ills färg.
70:-
030868
Berglund, Erik och Elsa
Husmoderns Presentbok. Bullens Kokbok del I
Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1934. 190x130 mm. Ills.clbd. 192s, ills sv/v, nött
50:-
017711
Bergman Barton, Aina
Plockmat för den tänjbara bjudningen
Stockholm:LT:s förlag, 1977. 200x 140 mm. Hft. 88s, ills sv/v o färg.
40:-
025955
Berg, Stig
Folkmat
Wiken, 1982. 200x160 mm. Dek.pappbd. 119s, ills sv/v. foto Ulf Hedenäs
90:-
031265
Berg, Stig
Kokbok för män- som tror att de inte kan laga mat
Wiken, 1986. 260x180 mm. Ills pappband. 125s, ills färgfoto, skyddsomslag. Foto Ulf Hedenäs, ägaretikett
70:-
033070
Berg, Stig
Kokbok och Rådgivare. Receptbok och rådgivare.
Kalmar:Nya Margarin AB Svea, Runa , Smörblomman, Herrgårdsväxt, Pané, 1926. 200x140 mm. Hft. 79s, ills sv/v o färg, bl. a. dukningar i färg av Ferdinand Lundquist Göteborg. Tryck Göteborgs Litografiska 1926.
90:-
016536
Bewerunge, Dr Wilhelm
Det tyska vinet vid Donau och Rhen
Berlin:Hauptvereinigung der Deutschen Weinbauwirtschaft, 200x130 mm. Hft. 54s, ills.
40:-
031971
Billing-Wetterlundh, Anna
Lingon och enbär. Småländsk kulturhistoria med spännande recept
Jönköping:Jönköpings läns museum, 2004. 210x100 mm. Ringhäftad. Tryck: Tabergs tryckeri
60:-
016225
Bjerkås,Hillestad,Sundal,Thomassen
Den bästa mikrougnsmaten. Med specialkapitel: Funai kombinationsugn
Oslo:Gyldendal norsk forlag, 1989. 220x200 mm. Ills.pappbd. 135s, ills sv/v o färg
40:-
033415
Bjugård, Inger
Smörgåstårtor. snacks, snittar, smörgåsbakelser, sandwich
Sundbyberg:Semic, 2006. 260x200 mm. Illspappband. 94s, ills färg
80:-
017180
Björck-Hempel, Lilian
Bra mat bättre hälsa. Liten näringslära
Kristianstad:LT:s förlag, 1965. 200x130 mm. Hft. 71s, ills sv.v.
50:-
034958
Björkegård, Anders
Rätt dryck till god mat. Fakta och funderingar i femton kapitel
Stockholm:Natur och Kultur, 1959. 230x140 mm. Hft. 116s,
60:-
016327
Borgström, Georg
Hemfrysning av kött, fisk, grönsaker, frukt, bär, bakverk och maträtter
Wezäta Förlag, 1966. 210x150 mm. Hft. 64s ill sv/v. tillskr.
40:-
034174
Bornstedt, Marianne von
Välkommen hem till oss - värdinneråd för små och stora bjudningar
Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 170x160 mm. Ills.pappbd. 111s, ills. med färgbilder. liten tejplagning rygg.
50:-
034451
Borssén, Halling, Lingström m fl
Sås Bok
Atlantis, 1995. 300x220 mm. Ills pappband. 101s, rikt fotoillustrerad i färg,
80:-
030942
Bowen Carol
Cajun & Kreol. Laga läckert
Rabén Prisma, 1996. Ills pappband. 80s, ills " vackra helsidesbilder i färg, utförliga instruktioner och foton steg för steg"
70:-
031809
Bringéus, Nils-Arvid
Matkultur i Skåne
Stockholm:LT:s förlag, 1981. 200x200 mm. Dek.pappband. 96s, ills sv/v
60:-
032219
Broman,Arne
Fiskesup och jägarkrydda
Örkelljunga:Bokförlaget Settern, 1994. 240x170 mm. Ills pappband. 106s, ills sv/v. Teckningar av Wang Rasmussen
70:-
025156
Broström, Lillemor
Hälsomat. Recept och råd för sundare kost.
Helsingborg:Allerbok, 1978. 240x170 mm. Hft. 95s, ills färg.
40:-
026114
Broström, Lillemor
Lillemors Gröna Mat
Stockholm:Rabén, 1987. 220x150 mm. Ills.pappband. 112s, ills sv/v o färg
50:-
020839
Broström, Lillemor
Mat i färg. En bilderbok för inspiration från ICA provkök.
Västerås:ICA-Förlaget, 1970. 210x150 mm. Hft. 127s, ills färg
40:-
031908
Brown, Abigail, Webb, Melissa
Smått kulinariskt. Lättlagade tilltugg, dippsåser och spett
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 2003. 210x210 mm. Ills pappband. 73s, rikt illustrerad med färgfoton
50:-
022383
Brown, Sarah
Bönor, Nötter & Linser
Helsingborg:Allerbok, 1987. 240x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills färg
40:-
034950
Brown, Sarah/Smith, Christine
Grytor & Ugnsmat
Helsingborg:Allerbok, 1987. 240x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills färg
40:-
033100
Burgaud, Francoise
La cuisine de a à z. Le boef.
Malesherbes:Maury-Imprimeur, 1975. Pocket. 159s, ills färg
40:-
033095
Burgaud, Francoise
La cuisine de a à z. Soupes et Potages
Malesherbes:Maury-Imprimeur, 1977. Pocket. 159s, ills färg
40:-
023644
Burke, Helen / Fu Tong
Chinese cooking for pleasure
London:Paul Hamlyn, 1967. 280x210 mm. Clryggbd. 150s, ills sv/v o färg
70:-
000482
Busk, Leif m.fl
Att äta eller inte äta. Livsmedelsverkets bok om mat.
Uppsala:Statens Livsmedelsverk, 1986. 240x170 mm. Hft. 111s. ill. Tryck: Offsetcenter, Uppsala. uppl. 20000 ex.
40:-
033264
Butler, Carl
Till bords med Butler. Kåserier och ca 250 recept
Stockholm:Legenda AB, 1984. 200x190 mm. Ills.pappbd. 197s, ills sv/v .
80:-
016343
Bylsma-Vriens, Joanne
MAT till bättre HÄLSA
Helsingborg:Allerbok, 1979. 170x110 mm. Hft. 79s, ills. sv/v. tillskr.
40:-
015725
Calminder, Britta, Östenius, Asta
Djupfryst i hemmet
Västerås:ICA-Förlaget, 1972. 200x130 mm. Hft. 86s, ills färg o svart/vitt
40:-
018083
Carlberg, Inger / Körner, Bertil
Svenskt matlexikon. En matguide från Hemmets Journal
Malmö:Hemmets Journal, 1974. 230x160 mm. Hft. 64s, ills sv/v. o färg.
40:-
016373
Carrier, Robert
Mat från hela världen
Malmö:Bernces Förlag, 1964. 280x220 mm. Clbd. 280s, ills sv/v och färg.pl .bra ex.
90:-
031608
Carrier, Robert
Robert Carriers Festmat
Bernces, 1978. 250x190 mm. Pappband. 256s ills sv/v och färg, skyddsomslag,
70:-
024200
Collister, Linda
Chokladfrestelser. Godis, kakor, tårtor och drinkar
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 2003. 200x190 mm. Ills pappband. 64s, ills färg.
50:-
020813
Conradson, Birgitta
Karameller. Om kulturhistoriskt godis från skådebröd till sega råttor.
Stockholm:Nordiska Museet, 1975. 190x180 mm. Hft. 43s, ills sv.v
40:-
023916
Cooper, Tessa & Glenn
2 dagarsdieten. Banta 2 dagar i taget!
Stockholm:Wahlström, 1990. 210x 140 mm. Ills.pappband. 233s,
40:-
019437
Courtine, Robert
Madame Maigrets receptbok. Förord av Georges Simenon
Göteborg:Bokförlaget Korpen, 1986. 210x110 mm. Hft. 271s,
60:-
024213
Dalén, Märta
Vitaminer i vardagsmaten
Stockholm:Esselte Reklam, 1939. 220x150 mm. Klotryggband. 96s, ills sv/v
60:-
026729
Danielsson, Kikki
Kikki Danielssons 50 favoritglassrecept. Kikkis Glassiker
Hudiksvall:Winbergs, 1987. 210x 150 mm. Ills.pappband. 47s, ills färg
40:-
033522
de Hoog, Oscar, Paulún, Fredrik
Den perfekta smalmaten - lågt glykemiskt index
Stockholm:Fitnessförlaget, 2004. 230x210 mm. Ills pappband. 120s, ills färg, skyddsomslag, Foto Arne Adler, nyskick
80:-
021785
Denny, Roz
Vikt Väktarnas Moderna Klassiker
Stockholm:Wahlström, 1999. 250x210 mm. Ills.pappbd. 160s, ills färg
50:-
031710
Di Luca, Fernando
Förälskad i olivolja
Stockholm:Di Luca AB, 2001. 280x210 mm. Ills pappband. 133s, ills färg, nyskick
70:-
028330
Dolk, Jens
Vinkunskap. 100 frågor och svar om vin
Malmö:Kakao Förlag, 2002. 270x 190 mm. Ills pappband. 108s, ills färg
50:-
016522
Eibrand, Tommy, Forsne, Chrise, Heimerson Staffan med förord av Torsten Ehrenmark
102 Krogar i Paris
Stockholm:Askelin & Hägglund, 1982. Ills.pappbd. 192s, ills sv/v,
40:-
033784
Eidem, Paul Lorck
Fiskarens kokbok - ute och hemma
Svängsta:ABU, 220x200 mm. Klotryggband. 101s, ill sv/v och färg
90:-
028127
Ejdestam, Julius
Samling kring bordet
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1975. 190x160 mm. Ills.pappband. 167s, ills sv/v,
60:-
018702
Ekegård, Edith / Billvall, Gun
Den godaste maten. 380 utvalda recept från ICA provkök
Västerås:ICA Bokförlag, 1949. 200x130 mm. Clryggbd. 271s ills sv o färg foto. 1:a uppl, anteckn.
120:-
016359
Ekeström, Ingrid, red.
Festligt för två, fyra eller flera
Västerås:ICA-Förlaget, 1982. 240x170 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v o färg
40:-
022859
Elgklou, Lars
Kaffeboken
Höganäs:Bra Böcker, 1993. 240x260mm. Pappband. 230s, illustrerad med färgfoton, nyskick " En fascinerande bok om kaffet och dess märkliga och spännande historia allt ifrån dess "upptäckt" en bok fylld av de mest oväntade uppgifter om kaffets speciella värld"
90:-
015717
Endre, Dagmar
Kokbok för hemmet
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1932. 210x140 mm. Clryggbd. 347s
80:-
026107
Englesson, Inga
De gamla fina kakrecepten
Stockholm:Semic, 1990. 230x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v o färg
40:-
016333
Englesson, Inga
Feminas Fiskbok
Femina, 1961. 230x110 mm. Ills.pappbd. 71s, ills sv/v o färg
40:-
016334
Englesson, Inga
Lördagskväll - en Feminabok
Femina, 1961. 230x110 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v o färg
40:-
032114
Englesson, Inga
Mormors bästa recept. Favoriträtter för hela familjen
Stockholm:Semic, 1992. 190x170 mm. Ills.pappbd. 80s, ills sv/v o färg
50:-
028349
Englesson, Inga, Lampe, Agnete
Vi bakar för fest och vardag. En samling recept på bakverk ur många årgångar av Femina
Femina, 1964. 230x110 mm. Ills.pappbd. 80s, ills sv/v o färg
40:-
034251
Engnes, Margit/Tunberger, Pernilla/ Wretman, Tore/ Bernhard, Kerstin
Bonniers kokbok
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1966. 280x210 mm. Clbd. 678s, ills sv/v o färg 5:e upplagan , bra skick.
150:-
025621
Engnes, Margit/Tunberger, Pernilla/ Wretman, Tore/ Bernhard, Kerstin
Bonniers kokbok
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1981. 280x210 mm. Clbd. 678s, ills sv/v o färg,, bra skick.
110:-
030440
En Gourmet
Fröléens Handböcker. Trehundra goda frukosträtter tillagade af matrester från föregående dags middag ordnade på 100 matsedlar.
Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1914. 170x120 mm. Clbd. 143s,
90:-
016348
En Gourmet
Fröléens Handböcker. Trehundra goda middagsrätter ordnade på sextio matsedlar
Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1913. 170x120 mm. Clbd. 154s, blyertskludd.
70:-
025967
Engström, Ottilia
Kokbok för alla
Jönköping:Bröderna Bratt, 1931. 190x140 mm. Klotryggband. 275s, ills sv/v, Andra upplagan med över 600 recept. fint skick
120:-
030392
Eriksson, Fredrik / Paulsson, Berit
Mer smak på vardagsmaten. 101 olika sätt att variera vardagsmaten
Stockholm:Norstedt, 1997. 220x170mm. Ills.pappbd. 112s, illustrerad med färgfoton, nyskick
70:-
031872
Erlandsson, Mariann
Stora boken om smörgåsar & smörgåstårtor
Västerås:ICA Bokförlag, 1993. 270x190 mm. Ills.pappband. 172s, ills sv/v och färg, fint skick
70:-
028341
Falk, Lars text
Skogens Skafferi. Vägen till Bär- och svampriket.
Stockholm:Atlantis, 1981. 270x270 mm. Ills.pappbd. 118 s, ills färg, mindre reva försättsblad.
80:-
031909
Fenton-Smith, John, Powell, Jennifer
Läckert & hälsosamt. Skönare liv
Stockholm:Bra Böcker, 1995. 210x210 mm. Ills pappband. 60s, t illustrerad med färgfoton
50:-
028326
Ferguson, Clare
Finsmakarens Bästa. Vegetariskt i mikrovågsugn
Gävle:Skandinaviska Bokförlaget, 1987. 250x190 mm. Ills.pappbd. 111s, ills sv/v och färg, nyskick
40:-
023056
Fischer, M F K
Franskt kök - All världens maträtter + separat receptsamling
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 280x220 mm. Ills.pappbnd. 208s, ills färg
90:-
032705
Forbes, Leslie
Till bords i Toscana. En kulinarisk resa i hjärtat av Italien.
Stockholm:Bokförlaget Forum, 1989. 270x170 mm. Clbd. 159s, ills färg.skomsl.
60:-
031607
Franklin, Liz
Laga ekologiskt året runt
Parragon, 2009. 240x200 mm. Ills.pappbd. 128s, rikt illustrerad i färg
60:-
031810
Fransén, Karin
Kajsas lilla kokbok
Stockholm:LT:s förlag, 1955. 150x110 mm. Klammerhft. 72s, ills sv/v,. Foto Kerstin Bernhard. Barnkokbok.
50:-
033073
Fransén, Karin
Vårt hems kokbok - Vårt Hems praktiska handböcker
Stockholm:Vårt Hems Förlag, 1926. 180x130 mm. Clbd. 192s, ills sv/v
50:-
016374
Frantzén, Birgitta, Sensoli, Yvonne red.
Bildkokboken
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1969. 270x220 mm. Clbd. 535 färgbilder,+ recept och register, .bra ex.
70:-
016538
Frich, Övre Richter
Vinets Lov
Stockholm:AB Teat (Axel Tegner), 1938. 210x140 mm. Pappband. 48s, ills sv/v och färgfoton.
60:-
023051
Frithiofsson, Bengt / Lindberg, Björn
Krögarnas bästa mat
Höganäs:Bra Böcker, 1981. 290x210 mm. Skinnband. 271s, ills färg, skomsl
50:-
020023
Frithiofsson, Bengt och Kicki
Vägarnas bästa mat. 140 restauranger från Smygehuk till Riksgränsen.
Höganäs:Bra Böcker, 1985. 240x140 mm. Ills.pappbd. Beskrivning över 140 restauranger ordnade landskapsvis, med kartor och information om sevärdheter i närheten. Ills sv/v och färg.
40:-
019434
Frost, Heloise
Early American Recipes. Traditional Recipes from New England Kitchens
Newton Massachusetts:Phillips Publishers, 1953. 200x150 mm. Ringhäftad. 112 s, ills sv/v o färg
50:-
028354
Futtrup, Anne Mette m.fl red.
Ät dig sund. 102 recept ur I FORM, lätt läckert, sunt
Stockholm:Bonniers, 1995. 210x150 mm. Ills pappband. 82s, ills sv/v o färg
40:-
000952
Gastronomiska Akademien
Gastronomisk kalender 1967. Årgång 7
Stockholm:Bonniers., 1966. 240x140 mm. Clryggbd. 144 pp. ill sv/v. Nött skomsl.
40:-
000953
Gastronomiska Akademien
Gastronomisk kalender 1968. Årgång 8
Stockholm:Bonniers., 1967. 240x140 mm. Clryggbd. 150 pp. ill sv/v. Skomsl.
40:-
016136
Gastronomiska Akademien
Gastronomisk kalender 1973. Årgång 13
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1972. 240x140 mm. Clryggbd. 153pp. ill sv/v. Skomsl.
40:-
000954
Gastronomiska Akademien
Gastronomisk kalender 1981. Årgång 21
Stockholm:LTs förlag, 1980. 240x140 mm. Clbd. 109 pp. ill sv/v. Skomsl.Tryck: Centraltryckeriet, Borås.
40:-
027861
Gisler, Nils
Beskrifning om Tätmjölkens tillagning. KVA 1749, Januar. Februar. Mart
Stockholm:1749. 190x120 mm. s11-14. Tagen ur band
120:-
031902
Gordh-Angervall, Ann
Ät gott på annat sätt
A Lindgren & Söner, 1970. 150x150. Hft. 123s, förord av Gunnar Angervall docent i invärtes medicin vid Göteborgs Universitet.
40:-
028339
Gramer, Lisbet, Olsson, Brita, Östenius, Asta
Weekendmat. Arbetsbesparande planering och läckra recept för fritidens mat i hemmet, i sportstugan , på sommar- och vinterutflykten
Västerås:ICA-Förlaget, 1966. 210x160 mm. Ills.pappbd. 127s, ills sv/v, en sida nedre högra hörnet vikt.
40:-
032296
Grimlund, Inger,Samuelson, Christine
BlåGula Matboken
Informationsförlaget, 1984. 240x260 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg. förord av Tore Wretman
60:-
019435
Guérard, Michel
Det smala franska köket
Stockholm:Forum, 1980. 240x160 mm. Pappband. 253 s, ills sv/v och färg
60:-
016031
Gustavsson, Per-Eric red.
Royal Card. Matguiden
Royal Card AB, 1989. 210x150 mm. Rött skinnband. 432s, ills färg.
50:-
028344
Gyllenswärd, Åke, Melin, Birgitta, Ståhl, Karin
Mat för barnfamiljer. Råd, recept och matsedlar redan från graviditeten
Västerås:ICA-Förlaget, 1984. 190x150 mm. Ills pappband. 207s, ills sv/v o färg
50:-
020816
Göransson, Inez
Matlexikon del II. Matkunskap
Stockholm:Medéns Förlag AB, 1962. 260x190 mm. Clbd. 359s, ills sv/v , fåtal färgplanscher, utvikbar kryddschema.. Elfte helt omarbetade och väsentligt utökade upplagan.
90:-
033321
Göransson, Lena
Tofvehult, drömmen om ett kafé
FranzénWiberg Förlag, 2009. 210x170 mm. Hft. 157s, ills sv/v o färg.
180:-
021346
Göthberg, Eva red
Baka Koka Stek elektriskt
Stockholm:Elektro Helios, 1954. 210x150 mm. Hft. 92s, ills sv/v, mindre fläck.
40:-
020652
Hallgren, G.
Pellerins Kokbok
Göteborg:1924. 200x130 mm. Hft. 124s, ills sv/v, 8 planscher bl.a exteriör Pellerins Margarinfabrik, interiör kök, frukostbord, middagsbord Ferdinand Lundquist & Co Göteborg. fläck. på omslag, nött.
70:-
033062
Hammarström, Kitty
85 tårtor & efterrätter
Stockholm:Åhlén & Åkerlund , Året Runt, 210x145 mm. Hft. 50s, ills färgfoton
40:-
026356
Hansell, Sigurd
Koka Soppa
Stockholm:W & W, 1988. 210x 120 mm. Ills. pappband. 102s, ills sv/v
50:-
016241
Hansell, Sigurd
LÖK *kuriosa, fakta och recept*
Stockholm:LT:s förlag, 1982. 200x 140 mm. Hft. 129s, ills. sv/v
50:-
034440
Hansson, Kjell Åke red.
Kräftor! Allt om kräftor - och lite dill!
Hansson & Lundvall, 2003. 200x160 mm. Ills pappband. 159s, ills färg, tillskrift
80:-
034931
Harryson, Peter
Mina favoriter. bröd ost potatis med matglada vänner
Stockholm:Prisma, 2001. 230x250 mm. Ills pappband. 239s, ills färg, skomsl
70:-
033099
Havelka, Walther
Das Beste aus der Wiener Küche. mit über 500 Rezepten und 48 Farbtafeln
Wien:Prisma Verlag, 1978. 190x180 mm. Pappband. 294s, ills färg
60:-
016130
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om desserter
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1972. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
020022
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om förrätter
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1980. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
016127
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om gott bröd
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1977. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
016131
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om griskött
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1972. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
016132
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om gryträtter
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1977. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
017706
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om grönsaker
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1974. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg, namnt.
40:-
017704
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om kycklingar
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1972. 210x150 mm. Ills.pappbd. 47s, ills färg
40:-
017705
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om nötkött
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1977. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
016135
Haveman, Lotte,Wickman, Margareta
Boken om sill
Höganäs:Bra Böckers Matbibliotek, 1974. 210x150 mm. Ills.pappbd. 46s, ills färg
40:-
031036
Hedelin, Olofsson, Arvidsson, Hallborg
Hemkunskap. Grundbok
Interskoll, 1987. 250x180 mm. Ills pappband. 296s, ills färg
50:-
016030
Hedman, Sten red.
Royal Card. Matguiden
Royal Card AB, 1988. 210x150 mm. Blått skinnband. 391s, skomsl. ills färg. Skomsl
50:-
016523
Heimerson Staffan, Andersson,Pelle, Hjertstrand, Marianne, Karlström, Birgitta med förord av Jan Mårtensson
102 Krogar i New York
Stockholm:Askelin & Hägglund, 1984. Ills.pappbd. 201s, ills sv/v,
40:-
031871
Heimerson Staffan, Nilsson, Rikard
Kastrullresorna. Matkåserier och recept från hela världen
Stockholm:Prisma, 2000. Pappband. 223s, ills sv/v, skyddsomslag, Illustrationer André Prah. nyskick
90:-
024203
Hellgren,Siv
Alla tiders huskurer.
Stockholm:Bikförlaget Semic, 1996. 190x160 mm. Ills pappband. 79s ill med teckningar av Marianne Lilliér.
40:-
028371
Hemberg, Inga
Bjudningsboken. med menyer, dukningar och gästbok
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1969. 230x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills sv o färg.
40:-
020831
Hemberg, Inga
Bjudningsboken. Träffas oftare billigare annorlunda året om.
Stockholm:Semic, 1972. 230x160 mm. Ills.pappbd. 96s, ills sv o färg.namnt.
40:-
028350
Hemberg, Inga red.
Mat på sjön. Goda Serien
Stockholm:Å&Å, 190x170 mm. Ills. pappband. 88s, ills sv/v . övre hörn bortklippt på försättsblad.
40:-
028345
Hemberg, Inga red.
Tårtboken - Goda Serien
Stockholm:Å&Å, 1970. 190x170 mm. Ills. pappband. 64s, ills sv/v o färg
50:-
026111
Hemberg / Sidh / Lemby / Österling
Grillat på galler och spett. Goda serien. 125 recept. råd. tillbehör
Stockholm:Å&Å, 1970. 190x170 mm. Ills. pappband. 79s s, ills sv/v o färg
40:-
017629
Hinchliffe, Inga-Beth
Världens Mat. Vegetariskt från hela världen
Gävle.:Skandinaviska Bokförlaget, 1992. 250x200 mm. Ills.pappbd. 140s, ills sv/v och färgplanscher
50:-
032113
Holm, Anita, Plantin, Barbro
Hemkunskap. För högstadiet
Sparfrämjandets Förlag, 1988. 240x170 mm. Ills pappband. 267s , ills sv/v o färg 4:e upplagan
60:-
019429
Holmgren, Märta, Ekegårdh, Edith, Billvall, Gun red.
Grönsaksgott. 180 goda, lättlagade recept på grönsaksrätter av alla slag, uttagna ur ICA-kurirens grönsakstävling.
Västerås:ICA-Förlaget, 1968. 200x140 mm. Hft. 64s, ills sv/v
40:-
024445
Holm, Thora
Handbok i konservering
Göteborg:A B Bokförmedlingen, 1938. 190x130 mm. Hft. 79s, ills.
50:-
031631
Hovberg, Eva.
Färdigt för fest
Malmö:Richters Förlag AB, 1989. 290x240 mm. Ills.pappbd. 96 s, ills sv/v o färg
50:-
032735
Hovberg, Eva.
Färdigt i förväg
Malmö:Richters Förlag AB, 1994. 290x240 mm. Ills.pappbd. 64 s, ills sv/v o färg
40:-
019962
Hovberg, Eva, Lindberg, Ulla, Heggenhougen, June
Fransk husmanskost. Kokboksklubben God Mat.
Malmö:Hemmets Journal, 1981. 250x190 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v. o färg.
40:-
016335
Hovberg, Eva, Lindberg, Ulla, Heggenhougen June, Red.
Kakor till kaffet
Malmö:Richters Förlag AB, 1989. 250x190 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v o färg
40:-
034177
Hsiung, Deh-Ta
Det kinesiska köket. Maten och Matkulturen
Stockholm:Forum, 1979. 270x 190 mm. Ills.pappbd. 224s, rikt fotoillustrerad i färg,
90:-
034154
Huldt, Märit
Laga mat med Hiram. Fredag-lördag-söndag.
Stockholm:Svenska Dagbladet, 1985. 245x180 mm. Ills.pappbd.. 255s ill sv/v. Tryck: Märstatryck. namnt.
80:-
034175
Huldt, Märit "Hiram"
Hirams andra kokbok
Västerås:ICA förlaget., 1966. 210x150 mm. Ills.pappbd. 166s, ills sv/v, teckningar av Märit Huldt.
90:-
034176
Huldt, Märit "Hiram"
Hirams vänners kokbok
Västerås:ICA förlaget., 1969. 210x150 mm. Ills.pappbd. 160s, ills sv/v, teckningar av Märit Huldt.
90:-
033270
Hult, Mannerström, Petersen, Svanteson
Go' middag. Fyra kockar och hundra recept.
Göteborg:Göteborgs-Posten, 1985. 240x210 mm. Ills.pappband. 96s, ills färg,
80:-
034530
Husmoderns Köksalmanack 1934
Husmoderns Köksalmanack 1934
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1933. 240x180 mm. Klotband. 231s, ills. sv/v, annonser, mindre fläckar främre omslag i övrigt bra skick
120:-
034532
Husmoderns Köksalmanack 1950.
Husmoderns Köksalmanack 1950
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1949. 240x180 mm. Klotryggband. 159s+kassabok. nött. ett par sidor delvis loss
50:-
034531
Husmoderns Köksalmanack 1954.
Husmoderns Köksalmanack 1954
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1953. 240x180 mm. Clryggbd. 182s+kassabok.ills sv/v o färg, namnt.
70:-
034192
Husmoderns Köksalmanack 1960
Husmoderns Köksalmanack 1960
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1959. 240x180 mm. Clryggbd. 205s .ills sv/v o färg,
60:-
029722
Husmoderns Köksalmanack 1962
Husmoderns Köksalmanack 1962
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1961. 230x170 mm. Clryggbd. 205s, ill sv/v och färg.
60:-
029723
Husmoderns Köksalmanack 1963
Husmoderns Köksalmanack 1963
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1962. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg.
60:-
032584
Husmoderns Köksalmanack 1965
Husmoderns Köksalmanack 1965
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1964. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg.
60:-
028044
Husmoderns Köksalmanack 1966
Husmoderns Köksalmanack 1966
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1965. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg.
50:-
031627
Husmoderns Köksalmanack 1967
Husmoderns Köksalmanack 1967
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1966. 230x170 mm. Klotryggband. 206 s inkl.kassabok. ills sv/v och färg. Bra skick.
50:-
034291
Husmoderns Köksalmanack 1968
Husmoderns Köksalmanack 1968
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1967. 230x170 mm. Clryggbd. 206s, ill sv/v och färg.
60:-
031625
Husmoderns Köksalmanack 1973.
Husmoderns Köksalmanack 1973
Stockholm:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1972. 230x170 mm. oclrbd. 214s inkl.kassabok. ills sv/v och färg. Bra skick.
50:-
031626
Husmoderns Köksalmanack 1975.
Husmoderns Köksalmanack 1975
Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1974. 230x170 mm. Klryggb.. 213s . ills sv/v och färg. Bra skick.
50:-
033063
Husmoderns Köksalmanack 1977
Husmoderns Köksalmanack 1977
Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1976. 230x170 mm. Klotryggband. 213s . ills sv/v och färg. Bra skick.
50:-
016143
Husmoderns Köksalmanack 1981
Husmoderns Köksalmanack 1981
Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1980. 230x170 mm. oclrbd. 213s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
016144
Husmoderns Köksalmanack 1982
Husmoderns Köksalmanack 1982
Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1981. 230x170 mm. oclrbd. 219s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
016145
Husmoderns Köksalmanack 1984
Husmoderns Köksalmanack 1984
Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1983. 230x170 mm. oclrbd. 219s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
027961
Husmoderns Köksalmanack 1987
Husmoderns Köksalmanack 1987
Stockholm:Semic, 1987. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
016146
Husmoderns Köksalmanack 1988
Husmoderns Köksalmanack 1988
Stockholm:Semic/Åhlen&Åkerlund, 1987. 230x170 mm. Ills pappband. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
027960
Husmoderns Köksalmanack 1989
Husmoderns Köksalmanack 1989
Stockholm:Semic, 1987. 230x170 mm. Ills pappband. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
019958
Husmoderns Köksalmanack 1991
Husmoderns Köksalmanack 1991
Stockholm:Semic, 1990. 230x170 mm. Ills.pappbd. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
019959
Husmoderns Köksalmanack 1993
Husmoderns Köksalmanack 1993
Stockholm:Semic, 1992. 230x170 mm. Ills.pappbd. 217s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
027962
Husmoderns Köksalmanack 1995
Husmoderns Köksalmanack 1995
Stockholm:Semic, 1994. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
019960
Husmoderns Köksalmanack 1996
Husmoderns Köksalmanack 1996
Stockholm:Semic, 1995. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
034908
Husmoderns Köksalmanack1998
Husmoderns Köksalmanack 1998
Stockholm:Semic, 1997. 230x170 mm. Ills.pappbd. 216s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
027963
Husmoderns Köksalmanack 2004
Husmoderns Köksalmanack 2004
Stockholm:Semic, 2003. 230x170 mm. Ills.pappbd. 206s . ills sv/v och färg. Bra skick.
40:-
017568
Hyllén, Agneta red.
52 Söndagsmiddagar med förrätt, varmrätt och dessert.
Stockholm:Semic, 230x160 mm. Ills.pappbd. 92s, ills sv o färg.namnt.
40:-
020837
Hyllén, Agneta red.
Lördagsgott
Stockholm:Semic, 190x160 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv o färg.
40:-
034900
Hüttemeier, Kirsten
Kalaskakor och småbröd
Bromma:Williams förlag, 1975. 140x180 mm. Ills pappband. 77s, ills sv/v o färg
40:-
016165
Hüttemeier, Kristen
Smårätter och smörrebröd
Bromma:Williams förlag, 1972. 180x110 mm. Ills.pappband. 78s, ills sv/v och färg
40:-
034902
Håglin, Lena red.
Hemmets Kokbok
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1980. 210x140 mm. Pappband. 527s, 47:e uppl. ills sv/v,
90:-
016022
Häberli, Peter, Walles, Janne, Östenius, Asta
Läckert till fest. 15 gourmetmenyer
Västerås:ICA Bokförlag, 1988. 270x190 mm. Ills.pappbd. 57s, rikt ills. med färgbilder.
40:-
022388
Högdal, Eva red
Serverat. Matglada krogminnen
Västerås:ICA förlaget., 1984. 270x190 mm. Ills.pappbd. 68s, ills sv/v o färg.
40:-
016345
ICA-Provkök
Läckert grillat. Grilla, halstra, rosta, gratinera ute och inne
Västerås:ICA-Förlaget, 1970. 210x150 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v. och färgfoton. mindre reva rygg.
40:-
016325
ICA-Provkök
Läckra kvällsrätter. ICA-Kurirens lördagsgodis
Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 210x150 mm. Hft. 72s, ills sv/v. och färgfoton.
40:-
016147
ICA-Provkök
Smårätter
Västerås:ICA förlaget., 1969. 200x 140 mm. Ills.pappbd. 108s, ills. färgfoton, namnt.
40:-
023766
ICA-Provkök
Smörgåsar
Västerås:ICA-Förlaget, 1974. 200x150 mm. Ills.pappbd. 104s, ills sv/v. o färgfoton
40:-
024211
Jacobsen, Hanna / Tholander, Sigrid
Stora Dessertboken. Jättesuccé med desserter till vardag och fest
Stockholm:Bonniers Förlag, 1967. 260x180 mm. Ills.pappband. 314s, ills sv/v o färg. mindre reva rygg
60:-
032026
Jacobsson, J.N.
Modärn Kokkonst. För såväl det finare som enklare köket undr samarbete med flere fackmän
Stockholm:AB Weijmers Bokförlag, 1907. 240x180 mm. Dek. clbd. 567s, ills sv/v, o u. liten bit bortriven namnteckning främre försättsblad. Rygg något nött.
200:-
031757
Jakobsson,Oskar
Svenska landskapsrätter
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1982. 220x150 mm. Ills.pappbd. 206 s ill sv/v. o färg, fläck.
60:-
028356
Jansson, Puck
Svenskt smörgåsbord
Stockholm:Bokförlaget Plus, 1981. 210x160 mm. Ills.pappbd. 71 ills sv/v o färg
50:-
016371
Johansson, Lilly, Spångberg, Alf
Vital kur för barn. Kost för friska och sjuka barn
Lidingö:Hälsa-Böcker, 1985. 210x150 mm. Hft. 122s, ills sv/v och färg
40:-
032952
Johansson, Swea (Swea i Urshult)
Gammaldags bakning
Urshult:1975. 210x150 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: Tingsryds Tryckeri
110:-
032954
Johansson, Swea (Swea i Urshult)
Gammaldags mat och bak del IV
Urshult:1986. 210x150 mm. Hft. 136s ill sv/v Tryck: Ljungby Grafiska
90:-
030442
Johnson, Becky
Smalt och Gott med ViktVäktarna
Helsingborg:ViktvVäktarna, 2002. 250x210 mm. Ills pappband. 160s, ills färgfoto
50:-
030420
Johnson, Edith, Hallman-Haggren, Britta m fl
Hemkonservering. Modern handbok i konservering av Bär Frukt Grönsaker. Utarbetad av Skolkökslärarinnorna Edith Jonsson, Britta Hallman-Haggren och Magda Herman, professorskan Else Dahl samt med.lic. Lisa Swenander Lanke.
Göteborg:Esseltes Göteborgsindustrier AB, 1936. 220x150 mm. Ills.ryggclbd. 143s, ills sv/v o färg, noteringar.
50:-
033990
Johnson, Elsie, Carpenter, Kate, Bolin, Iwan
Kokbok för skola och hem. Födan, hemmet, ekonomin
Göteborg:Gumperts förlag, 1956. 190x140 mm. Pappband. 255s, ills sv/v o färg, nött
50:-
031605
Johnston, Mireille
Det Provensalska Köket. Klassiska recept från Sydfrankrike
Stockholm:Forum, 1982. Pocket. 288s, tillskrift
50:-
015849
Jonasson, Olof
Kaffet och kaffeländerna; bruket av njutningsmedel, kaffebrukets spridning, Odlingens historiska utveckling, botaniska arter och varieteter m.m.
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1932. 210x150 mm. Clryggbd. 461s, ills sv/v,
70:-
033271
Jonsson, Edith huvudred.
Stora Kokboken - hushållets uppslagsbok i alla matfrågor
Göteborg:Esseltes Göteborgsindustrier, 1946. 260x210 mm. Imit skinnband. 680s, ills sv/v och färg
150:-
020475
Joriaux, Francoise, Krüger, Arne
Mat på franska, à la bonne femme
Malmö:Berghs, 1978. 220x190 mm. Ills.pappbd. 126s, ills sv/v o färg.
40:-
019159
Jungstedt, Margaret
Roliga Fiskrecept
Stockholm:Bonniers, 1939. 220x160mm. Hft. 72s, mindre skador främre omslag/rygg.
60:-
016224
Katahn, Martin
Rotationsdieten . Farväl till övervikten
Stockholm:Bonniers, 1987. 220x140 mm. Ills.pappbd. 237s,
40:-
016380
Kay, Angela
The all colour Slimming Cookbook
London:Octopus Books Ltd, 1978. 310x240 mm. Ills.pappbd. 104s, ills. färg och sv/v.
50:-
015842
Klarin, Edith, Gergström, Greta, Widhe, Tore
Närings- och födoämneslära
Stockholm:LT:s förlag, 1952. 180x130 mm. Clbd. 317s, ills foto sv/v, + födoämnestabell. namnt.
50:-
032906
Klever, Ulrich
Festsallader enligt ny fransk modell
Wezäta Provkök, 1982. 220x190 mm. Ills pappband. 116, ills sv/v och med färgfoton,
40:-
022795
Klötzke, Gert / Svan, Gunde
I nya spår. En vinnande kokbok
Höganäs:Wiken, 1990. 250x170 mm. Pappband. 232s, ills färg, skomsl
50:-
031262
Krall, Marie-Louise, Fransson, Karin, Silverstolpe, Jan
Matbiten - programmet som retar smaklökarna
Radio Kalmar, 1995. 210x150mm. Hft. 55s, ills sv/v. Mörbylånga Tryckeri AB
40:-
033103
Kramer, Karin
Ostfriesische Küche im Wander der Jahreszeiten. Altbewährtes und Neubegehrtes
Weener:Verlag H Risius, 2002. 240x170 mm. Ills pappband. 212s, skomsl ills sv/v
50:-
015847
Kringelbach, George
Pastejboken
Stenungsund:Forum, 1991. 230x160 mm. Ills.pappbd. 119s, ills sv/v
40:-
033101
Kunschak, Traude
Einfach Kochen. Grundkochbuch
Wien:THEA-Kochberatung, 1992. 200x160 mm. Ringhäftad. 224s ills färg, not
50:-
026110
Kurth, Heinz och Geneste
Grillboken. Det är roligt att laga mat över öppen eld
Stockholm:Bernces, 1981. 220x220 mm. Ills. pappband. 81 s, ills sv/v o färg
40:-
028322
Lagerblad, Ulla m fl
Pajer för alla tillfällen. Hemmets favoriter
Malmö:B&T Förlag AB, 1993. 240x170 mm. Ills.pappband. 47s, ills med färgfoton
40:-
016344
Lampe, Agnete
Mat man minns
Västerås:ICA-Förlaget, 1960. 210x160 mm. Clryggbd. 212s, ills sv/v o färg
50:-
034278
Larsson Haglund, Ingrid
1600-tals recept ur Greve Pers Kokbok. Mat och minnen från Visingsborg, Sveriges första grevskap.
Visingsö:Ateljé Lovisa, 240x200 mm. Ills.pappbd. 104s, ills färg, Foto Lennart Haglund
90:-
032646
Larsson Haglund, Ingrid
Grevarna Brahes Vinterbok historia, traditioner och mat från Visingsborgs grevskap
Malmö:Bokförlaget Arena, 1999. 240x220 mm. Ills.laminatbd. 224s ill sv/v och färg. Tryck: Fälth & Hässler
190:-
034909
Larsson, Håkan
rött vitt rosé. Håkan Larssons guide till vinets värld
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 2002. 240x150 mm. Pappband. 238s, skomsl, ills färg, nyskick
100:-
034441
Lautmann, Anna-Maria
Festliga efterrätter
Semic, 1992. 230x160 mm. Ills pappband. 71s, ills färg
40:-
016125
Lautmann, Anna-Maria, Elsner, Rolf och Friggs Naturprodukter
En naturligt grön kokbok anteckningar om akademiska måltider.
Stockholm:Friggs Naturprodukter, 1985. 250x240 mm. Hft med ringrygg. 75s.
50:-
033098
lederer, Helga
Gut essen. Österreichische Küche. Über 100 Rezeptideen
München:Pawlak, 1991. 210x140 mm. Ills pappband. 94s, ills färg
40:-
020094
Leeming, Margaret
Allemans bok om fransk husmanskost. En praktisk vägledning för den vetgirige.
Stockholjm:Liber förlag, 1981. 200x 140 mm. Hft. 96s, ills sv/v och färg
40:-
033524
Lesche, Charlotte, Lindberg, Ann
Grönt Te . Kinas gröna guld
Stockholm:Prisma, 2006. 200x200mm. Ills pappband. 93s, ills färg, skyddsomslag, Foto Arne Adler, nyskick
70:-
016342
Limburgh, Elsa van, Monchy, Kathinka de
Fonduer, Grillat
Stockholm:Stora Romankluben, 1983. 180x110 mm. Hft. 60s, ills. sv/v
40:-
032208
Lindblå, Maud
Sparas Kokbok. Ny upplaga med mikromatlagning
Stockholm:Tidens Förlag, 1991. 220x150 mm. Ills.pappbd. 250s,
50:-
032130
Lindgren, Barbro, Andrews, Birgitta
Vår kokbok - Provköket KF Konsument
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1993. 220x150 mm. Ills.pappbd. 718s, ills sv/v och färg. 17:e upplagan, fläck försättsblad
80:-
025665
Lindh, Carin red.
Gott med svamp. och 25 goda svampar du kan plocka själv. 100 recept
Sundbyberg:Bokförlaget Semic, 1986. 190x170 mm. Ills.pappband. 96s, ills färg o sv/v
40:-
024189
Lindh, Carin red.
Julgodis
Stockholm:Semic, 1996. 230x160 mm. Ills.pappbd. 72s, ills sv o färg.
40:-
030221
Lindquist, Nils
En bit ost - ett stycke kulturhistoria
Hälsingborg:Svenska Mejeritidningen, 1969. 210x210 mm. Pappband. 126s, ills sv/v och färg. skomsl, andra utökade upplagan, tillskrift
50:-
032099
Lindskog, Ingrid/Hedberg, Marie/Malmström, Betty
Kinesisk kokkonst. De första stegen. Kurshäfte för matlagningscirklar
Göteborg:Svensk-kinesika vänskapsförbundet, 300x210 mm. Hft. 29s ill. 2:a utökade uppl.
70:-
020812
Lindstrand, Kristina
Soppa på solsken. En bok om mat för tonåringar och hela familjen
Stockholm:Gebers, 1963. 210x130 mm. Dek.pappbd. 114s, ills sv/v..." Det var inte alls för att lära sig laga mat som femtonåriga Kia kom till den soliga byn Santa Maria i Italien...." tillskrift.
50:-
031632
Lingström, Christer, Sandberg, Marianne
Det nya svenska köket
Forum, 1987. 260x200 mm. Ills.pappbd. 222s, ills sv/v o färg. skomsl.
60:-
030449
Ljunggren, Hará
Vi lagar grekiskt. Förord av Theodor Kallifatides
Stockholm:AWE/Gebers, 1978. 220x160 mm. Ills pappband. 159s, ills Bertil Kumlien
60:-
031340
Londos, Eva
Bord duka dej ! Jönköpings Läns Museum
210x150 mm. Klammerhft. 16s ill sv/v. Bl.a. Recept i kristider tryckt i Eksjö under andra världskriget. Smålands ost eller Prästost. Skånska stenkakor.
40:-
029886
Lorentz, Anna/Olin-Nilson, Ulla red.
"Allenast litet mat i kroppen..." Om hunger och törst i Småland. Antologi
Zindermans/ Smålands Författarsällskaps skriftserie 6, 1977. 210x140 mm. Ills pappband. 161s, skomsl. "Nitton smålandsförfattare, kända och mindre kända, visar sig än en gång stå för en samlad rikminnesfond och berättarförmåga..."
70:-
015853
Lublin, Jarl, Willny, H, red.
Varulexikon / Livsmedel
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1942. 230x170mm. Ills.linnebd. 429s. ills sv/v o färg foton
70:-
024935
Lundberg, Madeleine
Ankarsrums Lilla Kokbok med råd och anvisningar för elspisen.
Ankarsrum:Ankarsrums Bruk, 210x150 mm. Hft. 36s ills, färg , foto Kerstin Bernhard, produktion Allmänna Annonsbyrån
50:-
019078
Lundberg, Madeleine
Kakglädje med Milda
Stockholm:Mildaköket, 210x210 mm. Hft. 42s, ills färg.
40:-
032621
Lundberg, Madeleine
Matglädje med Milda
Stockholm:Mildaköket, 210x210 mm. Hft. 33s, ills färg.
40:-
023761
Lundberg, Willy, Maria / Engens, Margit
Den lilla rätten. Recept på smårätter, Råd om fat och form, Experter dukar bord
Stockholm:FiB:s Förlag, 1957. Ills.pappband. 118s, ills sv/v o färg
40:-
031602
Lundgren Frisk, Rut - Rut på skäret
Gammaldags mat höst &vinter
Höganäs:Bra Böcker, 1982. 300x200 mm. Ills.pappbd. 185s, rikligt ills. med färgbilder
80:-
034252
Lundgren Frisk, Rut - Rut på skäret
Gammaldags mat vår & sommar
Höganäs:Bra Böcker, 1982. 300x200 mm. Ills.pappbd. 191s, rikligt ills. med färgbilder
80:-
015726
Lundgren, Laila, Nordell, Irene
Lätt och Läckert från elspisen
Stockholm:Föreningen för elektricitetens rationella användning FERA, 1960. 210x140 mm. Hft. 63s, ills sv/v,
40:-
020616
Lundgren, Laila/Nordell, Irene
Ankarsrums lilla kokbok. Läckert och lagat från elspisen. Utarbetad för FERA, Föreningen för elektricitetens rationella användning
Ankarsrums Bruk, 1962. 210x150 mm. Hft. 63s ill sv/v tryck: Victor Pettersons Bokindustri, Stockholm
60:-
034897
Lundgren, Lars red.
Maten och miljön. Råvaror - resurser - recept
Stockholm:Naturskyddsföreningens Förlag AB, 1996. 210x170 mm. Ills pappband. 159s ill sv/v. o färg.
40:-
017181
Lundholm - Werner
Specialmat för sjuka, för barn, för åldringar
Stockholm:Läromedelsförlagen Teknik och Ekonomi, 1970. 190x130 mm. Hft. 105s, ills sv.v.
40:-
016355
Lyberg, Anna-Lisa
Kött från djupfryst till lagat. Med recept som passar många - ofta
Stockholm:LT:s förlag, 1975. 210x200 mm. Ills.pappbd. 138s, ills sv/v. o färgfoton
60:-
034962
Lätt Meny-planering. Över en halv miljon spännande meny-möjligheter
Köln:Könemann, 2000. 340 x230 mm. Ringhäftad. 200s, "bokens 252 menykort gör det möjligt att skapa över en halv miljon olika menyer. Varje kort innehåller en fyrfärgsbild av den färdiga rätten."
100:-
016543
Löfgren, Svante
Vinets fröjder.
Vänersborg:Askelin & Hägglund., 1987. 210x140 mm. Ills.pappbd. 257s, innehåll . minnen från upplevelser som resande vinreporter.
60:-
020815
Löfgren, Svante
Vinvägen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1970. 220x150 mm. Ills.pappbd. 234s, innehåll förord av Lennart Bernadotte, Vinets värde varar, Vin i Tyskland m.m
60:-
020078
Lönnegren, Callert-Holmgren
Fisk på rätt sätt
Stockholm:LT:s förlag, 1964. 200x 140 mm. Hft. 63s, ills sv/v o färg.
40:-
016230
Malmström, Ida, Red. ordf. i Malmö Husmoderförening
Hem och Hushåll en serie uppslagsböcker för alla moderna hem. Matlagning och Bakning
Malmö:Förlagshuset Norden, 1945. 210x140 mm. Clryggbd. 336s, ills sv/v o färg
50:-
032112
McGraw, Phil Dr
Sjustegsmetoden. Hitta din idealvikt och behåll den
Stockholm:Pan, 2005. 220x160 mm. Ills.pappbd. 320s, ills sv/v, nyskick. Porto 45 kr.
50:-
017908
Mc Nair, James
Lax rätter
Stockholm:W & W, 1989. 200x220 mm. Hft. 93s, ills färg
50:-
022382
Mei, Sim Siok
Ät kinesiskt. 186 recept på läckra rätter av grönsaker, kött, fågel, fisk, ägg och ris
Västerås:ICA förlaget., 1978. 190x150 mm. Ills.pappbd. 144s, ills sv/v o färg.
50:-
024201
Messerli, Karin
Spenat och Mangold. De bästa recepten
Stockholm:Forum, 1991. 220x220 mm. Ills.pappband. 78s, ills färg
60:-
017906
Montignac, Michel
Jag äter, alltså blir jag smal. Montignac-metoden. Det rätta sättet att äta som hjälpt miljontals människor.
Stockholm:Forum, 1997. 210x130 mm. Hft. 285s, understrykningar och anteckn. namnt.
40:-
020843
Moster Lotta
100 beskrivningar på bakverk för Kaffebordet
Stockholm:AB Bokrealisation, 1927. 170x120 mm. Hft. 30s.
40:-
016350
Muchardt, Elin
146 olika sätt att bereda finare Sallader
Stockholm:Albert Bonners Förlag, 1932. 180x120 mm. Hft. 64s,
40:-
033265
Möllberg, Klasse
Klasse Kocks Godisbok. Choklad, glass, praliner, bakverk och andra godsaker.
Stockholm:Bonnier / Carlsen, 1995. 260x190 mm. Ills pappband. 31s, ills färg,
70:-
021001
Mölstad,Mikael
Sveriges bästa krogar och matupplevelser. Vägarnas bästa 2002 - 2003
Stockholm:Millhouse, 2002. 220x130 mm. Hft. 349s,s ill färg och sv/v.
40:-
031406
Mölstad,Mikael-Frithiofsson,Bengt
En värld av vin. Den kompletta vinguiden. Del 6 Spanien, Portugal, Schweiz, Österrike
Stockholm:Prisma, 2000. 220x160 mm. Ills.pappbd. 140s, ill färg och sv/v. kartor. nyskick
50:-
016251
Mörck-Fogelberg, Inga
Vilt middag - 25 menyer med recept
Stockholm:Norstedt, 1971. 210x190 mm. Ills.pappbd. 41s ills. med färgbilder. skomsl.
50:-
016024
Mörck-Fogelberg, Inga
Välkommen till bords
Stockholm:Norstedt, 1967. 210x190 mm. Ills.pappbd. 98s, ills. med färgbilder. Skomsl.
50:-
031204
Nathhorst, Mary T.
Värdinnans A B C. Praktisk handbok
Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1930. 190x130 mm. Ills.clbd. 224s, ills sv/v. fuktfläck på omslag i övrigt gott skick
60:-
034449
Naudin,Jean-Bernard, Charbonnie, Jean-Michel m fl
Till bords med Renoir
Stockholm:Bonnier Alba, 1994. 270x 210 mm. Ills pappband. 191s, ills färg, skomsl
90:-
021983
Nidetch, Jean
Vikt Väktarnas Kokbok
Stockholm:Wahlström, 1999. 250x190 mm. Ills.pappbd. 184s, ills färg
50:-
016223
Nietlispach, F. Fru
Kalla rätter med talrika färgbilder och fotografier
Stockholm:Tidens Förlag, 1931. 230x160 mm. Clbd. 53s, ills sv/v och färg.,främre försättsbl. borta.
50:-
034903
Nilson, Astrid
Astrids kök
Stockholm:Forum, 1999. 240x170 mm. Ills pappband. 336s, ills färg
90:-
034964
Nilson, Siv&Key L
Fårömacka och Croque Monsieur. Smörgåsfest med Siv & Key Nilson
Stockholm:LT:s förlag, 1996. 230x210 mm. Ills.pappbd. 120s, ills foto färg.
80:-
028357
Nilson, Siv&Key L
Matbiten . Studiebok
Stockholm:LT:s förlag, 1987. 230x170mm. Ills.pappbd. 116s, ills foto färg.
40:-
016123
Nilson, Siv&Key L
Premiär i köket. Prat om mat med Siv & Key L Nilson
Stockholm:LT:s förlag, 1979. 200x200 mm. Ills.pappbd. 115s, ills foto färg. "Här är boken med idéer för dig som vill fixa något lätt och gott när kompisarna kommer på besök"
50:-
031629
Nilsson, Ann-Charlotte
Det läckra gröna köket
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1989. 220x170 mm. Ills.pappbd. 139 s, rikt ills. färg
60:-
034178
Nilsson, Ingrid, Granqvist, Carl Jan
Fest på spår. Menyer ur järnvägens historia
Örebro:Färgspelets Förlag, 1999. 300x250 mm. Pappband. 231s, ills sv/v och färg, skyddsomslag, "En bok som har ett varmt förhållande till järnvägar och god mat"
100:-
017804
Nordenfalk, Sigrid
Svenskt och franskt kök
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1924. 210x140 mm. Clryggbd. 274s, namnt.
80:-
022381
Nordström, Tina
Tinas mat. 50 recept från programmet i SVT
Stockholm:Natur och Kultur, 2001. 280x220 mm. Ills.pappbd. 96s, fotoills. färg, tillskrift
50:-
020024
Nycop, Margot
Hälsofest. Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med smak, krydda, fest och färg!
Helsingborg:Bra Böcker, 1977. 300x210 mm. Ills.pappbd. 144s, ills. färg
50:-
023760
Nycop, Margot
Min mat. För vikten och hälsan
Forum, 1973. Pocket. 141s, namnt.
40:-
020651
Nygren, Åke, Hådell, Karin red.
Hjärtats kokbok.
Stockholm:Folksam FoU, 1986. 170x120 mm. Ills.pappbd. 107s, ills färg
40:-
015716
Nylander, Margaretha
Handbok vid den nu brukliga Finare Matlagningen; innehållande tillika Beskrifning på confecturer, sylter och glacer,
Stockholm:Nordströmska Boktryckeriet, 1838. 190x110 mm. Hfrbd. 384s, sjunde upplagan, nött rygg och pärm. Brunfläckig inlaga
190:-
033102
Nöstlinger, Christine
Mit zwei Linken Kochlöffeln. Kleine Animation für Küchenmuffel
Wien:J & v, 1993. 210 x 140 mm. Ills pappband. 159s, skomsl ills sv/v
50:-
034904
Oberteil, Klaus
Stora boken om vitaminer
Stockholm:W & W, 2002. 210x170 mm. Ills.pappband. 270s, ills sv/v och färg, fint skick
90:-
020096
Oliver, Raymond
Franska kökets stora kokbok. Teknik och hemligheter. Redaktör för den svenska upplagan: Karl Erik Lagerberg. Med ett kapitel om vin av Arne Grum-Schwensen bearbetat för svenska förhållande av Lennart Thölén. Fotografier av CH. Affif
Malmö:Allhelms Förlag, 1975. 240x180 mm. Imit. skrbd. 776s. rikt fotoillustrerad färg och svart/vitt. skomsl. originalets titel La Cuisine, sa technique - ses secrets (1965)
190:-
018869
Olsson, Brita
Sju sorters kakor.
Västerås:ICA-Förlaget, 1988. 190x140 mm. Ills.pappbd. 188s, ills färg. tillskrift.
50:-
020467
Olsson, Brita
Sju sorters kakor. 325 recept på vetebröd, mjuka kakor, småkakor tårtor och bakelser.
Västerås:ICA-Förlaget, 1976. 190x140 mm. Ills.pappbd. 184s, ills färg. tillskrift.
50:-
026106
Olsson, Brita/ Peterson, Janet / Ränk, Anne-Marie
Bantningsboken
Västerås:ICA-Förlaget, 1975. 210x150 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg.
40:-
016249
Olsson, Brita, Östenius, Asta
Billigt och Gott - Receptskatten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök
Stockholm:ICA Bokförlag, 1982. 240x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv o färg foto.
40:-
015846
Olsson, Brita, Östenius, Asta
Den godaste maten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök
Stockholm:ICA Bokförlag, 1972. 220x190 mm. Ills.pappbd. 191s, ills sv o färg foto.
50:-
016151
Olsson, Brita, Östenius, Asta
Den godaste maten. Mat för vardag och fest från ICA Provkök
Stockholm:ICA Bokförlag, 1968. 220x190 mm. Ills.pappbd. 192s, ills sv o färg foto.
50:-
016164
Olsson,Brita, Östenius, Asta
Gott för hemmakväll, Bjud med Kärlek
Västerås:ICA Bokförlag, 1971. 190x140 mm. Hft. 125s, Ills. sv/v och färg
40:-
016361
Olsson, Brita, Östenius, Asta red.
Bjudmat. Små och stora fester
Västerås:ICA-Förlaget, 1985. 240x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v o färg
40:-
028346
Olsson, Brita, Östenius, Asta red.
Läckra fiskrätter
Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 210x160 mm. Ills.pappbd. 101 s, ills sv/v o färg, något nött rygg
50:-
016360
Olsson, Brita, Östenius, Asta red.
Sallader. En sallad för varje tillfälle.
Västerås:ICA-Förlaget, 1983. 240x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v o färg
40:-
016530
Orizet, Louise
Vinboken - all världens viner
Stockholm:Tidens Förlag, 1979. 260x190 mm. Clbd. 316s, ills sv/v och färg. skomsl. m mindre reva.
60:-
015714
Osvald, Ingrid, red.
Lanthushållet, Handbok för landsbygdens husmödrar
Stockholm:Lantbrukssällskapets tidskrifts AB, 1937. 190x130 mm. Clbd. 299s ill sv/v. Teckningar av Emanuel Eriksson. 2:a uppl
60:-
022769
Palmaer, Margit
Hagdahl och hans kokbok. Charles Emil Hagdahls "Kok-konsten som vetenskap och konst" utgiven i urval med en kulturhistorisk inledning av Margit Palmaer
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1971. 190x110 mm. Pocket. 239s, illustrationer ur första upplagan 1879.
50:-
023055
Papashvily, Helen och George
Ryskt Kök- All världens maträtter + separat receptsamling
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1971. 280x220 mm. Ills.pappbnd. 203s, ills färg
70:-
020817
Parker, Robert M.
Bordeaux. Referensboken för provning och bedömning av årgångsvinerna 1961 - 1983
Stockholm:Trevi, 1987. 250x170 mm. Pappband. 551s, förlagsband skomsl, med kartor, register över bordeaux viner.
120:-
031991
Paulsen, Marit, Hörner, Monica
Alldeles vanlig Mat
Stockholm:Gidlunds/Lettura , 1988. 240x170 mm. Ills.pappbd. 94s, ills färgfoton, rec. ex.
60:-
033523
Paulún, Fredrik
Blodsockerblues i köket - 80 recept medlågt glykemiskt index
Stockholm:Fitnessförlaget, 2004. 230x210 mm. Ills pappband. 160s, ills färg, skyddsomslag, Foto Arne Adler, nyskick
70:-
034949
Pellaprat, H.P.
Franskt kök för alla. För den verkligt matälskaren - 500 franska originalrecept, anpassade för svenska förhållanden av Anders Björkegård
Stockholm:Prisma, 1970. 190x120 mm. Pappband. 245s, skomsl
50:-
033097
Perger, Grete Leiterin der Thea-Kochberatung
Das neue THEA Kochbuch
Wien:Buch- und Kunstdruckerei Steyrermühl, 1964. 210x150 mm. Hft. 186s, ills färg
50:-
028850
Petersen, Bengt
Fiskkokbok
Stockholm:Atlantis, 1986. 230x170 mm. Ills pappband. 205s
70:-
025959
Petersen, Bengt
Svensk Mat. Recept på husmanskost samlade och förklarade av Bengt Petersen
Göteborg:Wezäta Förlag, 1980. 240x220 mm. Ills.pappbd.. 111s, ills sv/v
80:-
026109
Piepenbrock, Mechthild
Grilla ute och inne
Stockholm:Bonniers, 1985. 220x180 mm. Ills. pappband. 135s, ills sv/v o färg
50:-
033096
Piepenstock, Marianne
Lätt och läckert ... mat från Österrike
Stockholm:Verbum, 1965. Pocket. 153s,
40:-
034895
Pieplow, Wilhelm, Arenhill,. Åke, Jernbeck, Mie
Årstidernas Mat
Bra Böcker, 1998. 210x210 mm. Ills.pappbnd. 111s, ills färg. Recepten är uppdelade månadsvis och läckert illustrerade med varma intagande teckningar av Åke Arenhill.
80:-
030733
Pihl, Ove red.
SMAKA Matboken 1
Stockholm:Page One AB, 1990. 320x240 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg av bl. Suzanne Nessim, Stig Claesson Anette Blåberg Claes Gusavsson. Kockar Nils-Emil Ahlin, Carl Butler, Thoms Trägårdh, Tore Wretman.
80:-
030734
Pihl, Ove red.
SMAKA Matboken 2
Stockholm:Page One AB, 1990. 320x240 mm. Ills.pappbd. 95,s, ills färg av bl. Peter Dahl, Tommy Östmar, PG Thelander, innehåll bl.a konsten att laga mat, Werners jul, Jul hos kung Harald Blåtand, Sätt smak, Människans äldsta delikatess m.m..
80:-
034665
Pihl, Ove red.
SMAKA Matboken 3.
Stockholm:Page One AB, 1990. 320x240 mm. Ills.pappbd. 95s, ills färg av bl. Philip von Schantz, Hans Wigert, Rune Johansson. Kockar Bo Greitz, Yvonne Dyrvold, Victor Waldenström, Christer Elmqvist, Thomas Trägårdh
80:-
034930
Plum, Camilla, Simonsen, Nanna
Ingen rädder för KajsaWarg. Kokbok
Hammarström & Åberg, 1986. 240x170 mm. Ills pappband. 168s, ills sv/v
70:-
023919
Prevot, Norbert
Terrinen Pasteten. 80 einfache und raffinierte Rezepte
Luzern:Opeasi Verlag, 1985. 220x120 mm. Hft. 95s, ills färg. språk: tyska
40:-
016542
Rainbird, George
Vin. All världens viner. Odling och beredning. Lagring och servering. Årgångar. Buteljer och glas.
Stockholm:Sesam. En aldus handbok., 1968. 180x110 mm. Pocket. 167s, ills sv/v.
50:-
031711
Ramel, Ann Marie
Ann Marie Ramel bjuder till bords. Med matminnen, menyförslag och många recept för vardag och fest
Stockholm:Atlantis, 1991. 230x160 mm. Pappband. 158s ills sv/v, skyddsomslag m mindre reva
60:-
034439
Ramel, Ann Marie
Fest till vardags
Stockholm:Atlantis, 2000. 230x160 mm. Pappband. 101s, ills färg, skomsl.
60:-
032111
Ramel, Ann Marie
Läckert till lunch, middag och supé
Stockholm:Legenda AB, 1987. 220x150 mm. Ills.pappbd. 178s, ills färg.
50:-
016150
Ramel, Povel, Alfredson, Hans, Gastronomiska akademiens tallrikar nr 4 och 6.
Vanliga Palsternackan för Gottegrisar året 1987
Stockholm:LT:s förlag, 1987. 240x160 mm. Hft. 63s, ill sv, Bil. Stora Matkampen - ett olidligt spännande kortspel för Gottegrisar.
40:-
024192
Rasmusson, Birgitta red.
Höstens Goda Mat
Västerås:ICA Bokförlag, 2005. 200x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg
40:-
026437
Rasmusson, Birgitta red.
Kokboken. En komplett kokbok med råd och tips om inköp, råvaror, förvaring, utrustning, redskap och mycket mer. Steg-för-steg-bilder och nära 300 recept.
Västerås:ICA Bokförlag, 1986. 250x170 mm. Ills.pappbd. 230s, ills sv/v och färg. tejplagad rygg
50:-
033700
Rasmusson, Birgitta red.
Kokboken. En komplett kokbok med råd och tips om inköp, råvaror, förvaring, utrustning, redskap och mycket mer. Steg-för-steg-bilder och över 450 recept.
Västerås:ICA Bokförlag, 1992. 250x170 mm. Ills.pappbd. 319s, ills sv/v och färg. främre försättsblad saknas i övrigt gott skick
70:-
034951
Rasmusson, Birgitta red.
Må Gott med mat för alla årstider
Västerås:ICA Bokförlag, 2003. 240x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg " i den här boken speglar recepten självklarheten i att frukt och grönsaker flera sorter på samma gång gör maten till den kulinariska upplevelse som förväntas"
40:-
024185
Rasmusson, Birgitta red.
Må Gott med mat för alla årstider
Västerås:ICA Bokförlag, 2003. 240x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg " i den här boken speglar recepten självklarheten i att frukt och grönsaker flera sorter på samma gång gör maten till den kulinariska upplevelse som förväntas"
40:-
024186
Rasmusson, Birgitta red.
Smaklig måltid. Enkelt Inspirerande Gott.
Västerås:ICA Bokförlag, 2004. 240x200 mm. Ills.pappbd. 64s, ills färg
50:-
028281
Reece, Eileen
Den franska maten
Stockholm:Bonniers, 1979. 280x210 mm. Pappband. 224s, ills färg
80:-
016527
Rehnberg, Mats
Stora Krogboken. Bilder ur restauranglivets kulturhistoria.
Stockholm:Wahlström, 1955. 270x210 mm. Clryggbd. 214s, ills sv/v. innehåll bl.a. Taverna, källare och krog restaurangväsendet under medeltid och Vasakungar. Höj kransen till skylt Värdshusliv från Bellman till Blanche m.m.
70:-
016028
Rüth, Louise
En värdefull och tillförlitlig Recept-Bok
Malmö:Stenström & Bartelsons Boktr., 1907. 190x130 mm. Hft. 61s, inlagan loss, delvis ouppskuren.
40:-
024202
Rössner, Stephan
Doktorns bästa recept
Västerås:ICA Bokförlag, 1990. 250x200mm. Ills.pappbd. 127s, ills färg
50:-
022855
Rössner, Stephan professor
God mat för klokt folk
Stockholm:Brombergs, 1996. 220x140mm. Ills.pappbd. 263s, ills sv/v skomsl. nyskick
50:-
023082
Rössner, Stephan professor
Konsten att må bra utan att anstränga sig
Stockholm:Brombergs, 1993. 200x150mm. Ills.pappbd. 191s, ills sv/v nyskick
50:-
024198
Rössner, Stephan professor
Smart mat. Stephan Rössners bästa recept
Stockholm:Brombergs, 2005. 250x200mm. Ills.pappbd. 143s, ills färg
50:-
033003
Rössner, Stephan professor
Vikten av vikten
Stockholm:Brombergs, 1999. Ills.pappbd. 194s,
50:-
034899
Sahlén, Kerstin, Rasmusson, Kerstin
Lax & skaldjur
Västerås:ICA-Förlaget, 1991. 240x200 mm. Ills pappband. 126s, ills färg
60:-
031612
Sandberg, Marianne
Fester. För släkt och vänner
Sundbyberg:Semic, 1994. 260x190 mm. Ills pappband. 96s, ills färg
70:-
033595
Sandkvist, Anders, Stiessel, Lena
Berättarens kokbok. En bok med gamla recept och berättelser om dem som lämnat recepten efter sig
Gamleby:PM Bokförlag, 2004. 210x150 mm. Hft. 83, ills sv/v foton, utgiven i samarbete med ABF Ljusdal
80:-
019643
Sandquist-Bolin, Britt
Bonniers kokbok. 2. Hej mat
Stockholm:Stora Romankluben, 1985. 220x160 mm. Ills.pappbd. 309 s, ills sv/v och färg.
50:-
033410
Sandquist-Bolin, Britt
Bonniers nya kokbok.
Stockholm:Bonniers, 1989. 220x160 mm. Ills.pappbd. 400s, ills sv/v och färg. namnt.
90:-
031171
Sandquist-Bolin, Britt
Bonniers nya kokbok.
Stockholm:Bonniers, 1992. 220x160 mm. Ills.pappbd. 400s, ills sv/v och färg. namnt.
90:-
034738
Sandquist-Bolin, Britt
Bonniers nya kokbok.
Stockholm:Bonniers, 1992. 220x160 mm. Ills.pappbd. 400s, ills sv/v och färg.
90:-
033409
Sandquist-Bolin, Britt
Bonniers nya kokbok. Hej mat
Stockholm:Bonniers, 1984. 220x160 mm. Ills.pappbd. 449s,, ills sv/v och färg.
90:-
018691
Sandquist-Bolin, Britt
Den nya fisken.
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1979. 220x170 mm. Ills.pappbd. 297s ill färg och sv/v. rygg sprucken i ena falsen.
50:-
028040
Sandquist-Bolin, Britt
Den nya maten. Smalkostbok
Stockholm:Legenda AB, 1984. 220x170 mm. Ills.pappbd. 383s, ill färgfoton. Foto Mitzi Günz.
60:-
018871
Sandquist-Bolin, Britt
Grön Fest
Stockholm:Bonnier Fakta, 1981. 240x210 mm. Ills.pappbd. 91s, ills sv/v o färgfoton. Foto Mitzi Günz.
70:-
031407
Sandquist-Bolin, Britt
Meny Kokboken. Sommarbröllop - Exotiska bufféer - Gregisk afton - Härliga höstmiddagar - Femtioårsmiddag - Julbord
Stockholm:Bonnier Alba, 1995. 210x170 mm. Pappband. 192s, skomsl. ill färgfoton. Foto Mitzi Günz.
90:-
031940
Sandström, Stefan
Med Viskan i Åtanke. Tankar vid ett vattendrag
Borås:2004. 230x240 mm. Ills.pappband. 132s ills. i färg. Tryck: Dahlins Tryckeri.
90:-
020848
Schneider, Bruno F
Rätt med ättika. Falu Ättika för matlagning, konservering och övrig användning
Falun:Stora Kopparbergs Bergslags AB, 1956. 200x140 mm. Hft. 31s, ills. sv
40:-
034901
Schönherr, Christine
Fågel och vilt
Stockholm:LT.s Förlag, 1981. 220x230 mm. Illspappband. 252s, ills sv/v o färg
90:-
021982
Segerros, Henning E.
Giftfria grönsaker. Om odling och tillagning
Stockholm:Bonniers, 1978. 190x160 mm. Ills.pappbd. 146s, ills sv/v
60:-
027435
Sehlberg, Anna
Annas vilda mat
Västerås:ICA-Förlaget, 1998. 270x190mm. Ills.pappbd. 63s, ills färg
50:-
020826
Sjöman, Elsa red.
Matlexikon. Uppslag i matkunskap A-Ö.Recept Pernilla Tunberger, Margit Gillberg, Gun Lindeen, Birgitta Sidh,
Stockholm:Medéns Förlag AB, 1958. 260x190 mm. Hfrbd. 1182 tab. med två tabeller per sida. ills sv/v o färg. inre fals något lös. nött
80:-
019436
Sjöman, Elsa red.
Smårätter. Modernt, gott och lättlagat från ICA-Kurirens smårättstävlan
Västerås:ICA förlaget., 1952. 200x 140 mm. Clryggbd. 103 , ills. färgfoton, namnt.
40:-
024215
Skoog, Gun
Hälsokost. lev friskare må bättre
Västerås:ICA Bokförlag, 1987. 210x 150 mm. Ills.pappbd. 125s, ills färg
40:-
031263
Spender, Lizzie
och därmed pasta!
Stockholm:W & W, 1990. 210x140mm. Hft. 173s, nyskick
50:-
034910
Spurrier, Steven, Dovaz, Michel
Vinkurs för vinprovare. Introduktion av Michael Broadbent
Stockholm:Bonniers, 1990. 260x200 mm. Ills pappband. 224s, , ills färg, nyskick
90:-
031906
Stenberg, Birgitta, Mårtenson, Jan, Lärn, Viveca, Edwardson, Åke
A culinary guide to West Sweden
Natur och Kultur / LTs Förlag, 2002. 260x210 mm. Ills pappband. 200s, rikt illustrerad med färgfoto. skyddsomslag,
70:-
027362
Stenberg, Mårtenson, Lärn, Edwardson
Köksvägen till Västsverige. Göteborg, Bohuslän, Dalsland, Västergötland
Natur och Kultur, 2002. 260x210 mm. Ills pappband. 199s, ills färg, boken ingår i Västra Gastronomiska Akademins skriftserie nr 4
80:-
026105
Stén, Ingrid
Ät vegetariskt
Västerås:ICA Bokförlag, 1979. 210x 150 mm. Ills.pappbd. 224s, ills färg
60:-
031628
Stenudd, Anna-Lisa
Grön festmat. Menyer och bufféer från vår till vinter för små och stora fester.
Orsa:Hälsa-Böcker, 1994. 210x160 mm. Ills.pappbd. 109s, rikt ills. färg
60:-
017911
Strömberg, C.A. red.
Kryddkokboken - 110 kryddor - 300 recept
Stockholm:Strömbergs, 1958. 200x130 mm. Dek. clrbd. 243s, 2 etikettblad i färg.namnt.
60:-
027434
Ståhlbrandt, Marianne
à la Marianne. En samling recept, menuer och goda råd om god mat
Stockholm:Forum, 1963. 230x130 mm. Ills.pappbd. 118s,
50:-
016351
Ståhlbrandt, Marianne
Marianne i köket
Stockholm:Forum, 1970. 210x120 mm. Ills.pappbd. 110s,
40:-
024196
Sundqvist, Inga-Britta
Hälsobröd för alla tillfällen
Västerås:ICA Bokförlag, 1986. 200x150 mm. Ills pappband. 95s, ills sv/ o färg.
60:-
034254
Sundqvist, Inga-Britta
Mat som föryngrar. Ät färgstarkt - lev längre!
Västerås:ICA Bokförlag, 2005. 270x200 mm. Ills pappband. 160s, ills sv/ o färg.
90:-
023920
Sundqvist, Inga-Britta
Vegetariska Kokboken
Västerås:ICA Bokförlag, 1987. 240x170 mm. Hft. 296s, ills sv/ o färg. Andra delvis reviderade upplagan. namnt.
70:-
030763
Swahn, Jan-Öjvind
Man tager vad man haver. Jan-Öjvind Swahn berättar om Cajsa Warg och serverar ur gamla grytor.
Höganäs:Bra Böcker, 1970. 240x210 mm. Clbd. 119s, ills sv/v of färg. skomsl. med mindre reva.
60:-
030389
Svennerholm, Lars
Lev ung längre. Laga mat med fleromättat fett och färre kalorier
Stockholm:Bonniers, 1960. 210x140 mm. Hft. 160s, ills sv/v,
60:-
023768
Svenska Mejeriernas Riksförening
Våra 100 bästa recept
Stockholm:LTs förlag, 1962. 190x170 mm. Ringhäftad. 102s, ills färgfoto
40:-
021513
Svensk Fisk
Internationella rätter med Svensk Fisk
Göteborg:Esselte Wezäta AB, 1987. 240x170 mm. Ills.pappbd. 144s ills färg.
50:-
002933
Svensk Fisk
Rätt med Fisk. En kokbok.
Göteborg:Esselte Wezäta AB, 1983. 230x170 mm. Ills.pappbd. 144s ill färg.
50:-
034963
Söderqvist, Åke
Några säkra nummer i köket. Recept för alla.
Stockholm:P A Norstedt, 1983. 300x210 mm. Ills pappband. 97s, ills färg
80:-
031813
Söderström, Malin m.fl.
Maten från Glasriket
Västerås:ICA Bokförlag, 2002. 270x240 mm. Dek.pappband. 68s, rikt fotoillustrerad
80:-
023054
Tardini, Ellis
Det godaste till Jul och Fest
Höganäs:Bokförlaget Bra Böcker, 1979. 290x210 mm. Ills.pappbnd. 145s, ills färg.
60:-
033071
Tardini, Ellis
Stora Drinkboken. Över 200 recept och 170 färgbilder
Bokhuset, 1984. 290x 210mm. Ills.pappband. 96s, ills färg
80:-
024225
Telegin, Marie Louise
Sommarparty. Tips och recept för sommarens fester
Stockholm:Informationsförlaget, 1986. 240x170 mm. Ills.pappband. 92s, ills färg
50:-
028046
Telegin, Marie Louise
Ölvännernas MATBOK
Stockholm:Informationsförlaget, 1985. 240x170 mm. Ills.pappband. 79s, ills sv/v o färg " Över 100 recept på trevliga och lättlagade rätter att servera till öl! Här ger ölvänner som Lasse Åberg, Eva Dahlgren och Werner Vögeli sin syn på världens mest sägenomspunna kulturdryck"
70:-
033061
Tham, Elisabeth
Sveriges godaste Mjuka Kakor. 66 succérecpt från Året Runt
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 150x210 mm. Hft. 50s, ills färgfoton
40:-
028284
Thoen & Marthinusen
Fina Fisken. Fisk och skaldjur tillagade på ett annorlunda och enketl vis.
Västerås:ICA Bokförlag, 1998. 210x180 mm. Ills pappband. 72s, ills med färgbilder
50:-
034450
Topelius, Ann-Sofie och Christer
Hagdahl á la Carte
Stockholm:Natur och Kultur, 1970. 210x 120 mm. Klotband. 115s, ills sv/v, skomsl med mindre skada
50:-
019433
Tornérhielm, Vera
Det svenska smörgåsbordet
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1964. 190x140 mm. Clryggbd. 79s, ills sv/v o färg
50:-
016349
Tornérhielm, Vera
Läckerheter från hela världen under medverkan av Agnete Lampe
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1951. 190x140 mm. Clryggbd. 111s, ills sv/v o färg
50:-
028358
Tornérhielm, Vera
Smått och gott
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1953. 190x140 mm. Clryggbd. 83s, ills sv/v o färg andra upplagan
50:-
030731
Tornérhielm, Vera
Smått och gott. Under medverkan av Agnete Lampe
Stockholm:AB Lindqvists Förlag, 1951. 190x140 mm. Clryggbd. 83s, ills sv/v o färg.
50:-
024210
Tumba, Mona
Mona Tumbas kökskalender 1983
Stockholm:Timo Förlag AB, 1982. 200x190 mm. Ills.pappband. 176s, ills sv/v o färg
50:-
017708
Tunberger, Pernilla
Böckernas mat
Höganäs:Bra Böcker, 1980. 280x200 mm. Imit.skbd. 247s, ills. färg och sv/v. beskr vad kända författar skrivit om mat + Författarnas bästa - receptsamling
50:-
033413
Tunberger, Pernilla
Den bästa maten.
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. 240x190 mm. Ills.pappbd. 230 s, ills sv/v och färg,
80:-
033412
Tunberger, Pernilla
Den bästa maten.
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. 240x190 mm. Ills.pappbd. 230 s, ills sv/v och färg, tillskrift
80:-
033411
Tunberger, Pernilla
Den bästa maten.
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1954. 240x190 mm. Ills.pappbd. 230 s, ills sv/v och färg,
80:-
020825
Tunberger, Pernilla
Koklexikon. Del IV i Svenskt Husmoderslexikon
Stockholm:Medéns Förlag AB, 1953. 260x180 mm. Hfrbd. 464s, sv/v och färplanscher. 6:e uppl.
80:-
031606
Tunberger, Pernilla
Ner i vikt, upp i humör. Klassikern bland bantningsböcker i ny omarbetad upplaga
Stockholm:Forum, 1983. 220x140 mm. Ills.pappbd. 215s. 3:e uppl.
50:-
027874
Tunberger, Pernilla
Ner i vikt, upp i humör. Med kommentarer av Ivar Werner
Stockholm:Forum, 1973. Pocket. 150s
50:-
033268
Tunberger, Pernilla
Pernilla om vin
Stockholm:Sesam. En aldus handbok., 1970. 180x110 mm. Hft. 125s ills sv/v
50:-
033414
Tunberger, Pernilla
Pernillas kokbok. Tredje omarbetade upplagan
Stockholm:Bonniers Folkbibliotek, 1966. 210x180 mm. Pappband. 216 s, ills sv/v och färg
80:-
028355
Tunberger, Pernilla
Pernillas Matböcker I. Smultronställen
Stockholm:Selektiva Idéböcker, 1975. 200x150 mm. Ills.pappbd. 101s, ills sv/v o färg + annonser och adresser med kommentarer
60:-
031390
Ullerstam, Lars
Frikostmetoden. Hur du skaffar dig ett matöga och kan äta vad du vill
Orsa:Frikostas, 1989. Ills pappband. 181s,
50:-
020471
Wadey, Rosemary
Italienskt - Laga läckert - steg för steg
Stockholm:Rabén Prisma, 1996. 200x200 mm. Ills.pappbd. 80s, fotoills. i färg
40:-
028462
Wahlund, Per Erik
Demoiselle. Kokboksutgiverskan och restauratrisen Gustava Björklunds liv och verksamhet
Karlstad:Herman Anderssons Bokhandel, 1991. 210x130 mm. Hft. 45s Tryck: Nyströms Tryckeri, Bollnäs. Julgåva från Herman Anderssons Bokhandel. Skomsl
40:-
030451
Walfridson, Marguerite
Marguerites "vilda" mat.
Stockholm:LT:s förlag, 1984. 220x 180 mm. Ills pappband. 151s, ills sv/v och färg.
70:-
016362
Wallensteen-Jaeger, Rut
Mat och dryck när seklet var ungt
Stockholm:LT:s förlag, 1973. 180x110 mm. Pocket. 152s ill sv/v.
40:-
008780
Wallensteen, Rut
Recept å fisk-rätter utgivna av Östergötlands Kustfiskareförbund
Norrköping:1935. 210x140 mm. Hft. 48s ill sv/v. Annonser Tryck: Östergötlands Dagblad. Något nött
80:-
016526
Waugh, Alec och Time-Life:s redaktion
All världens maträtter, Vin och andra drycker.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1970. 280x210 mm. Ills.pappband. 208s, ills sv/v och färg, tillskr.
50:-
028335
Weber, Marlis
Baka med fullkorn
Gävle:Skandinaviska Bokförlaget, 250x200 mm. Klotband. 95s, ills sv/v o färg, skomsl
50:-
023057
Wechsberg, Joseph
Wienerköket. Maträtter från Österrike, Ungern,Tjeckoslovakien och Jugoslavien + separat receptsamling
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 280x220 mm. Ills.pappbnd. 205s, ills färg
70:-
023773
Wedel, Anna-Kersti
Härligt gott! Smala festrätter i samarbete med Viktväktarna
Hemmets Veckotidning, 2001. 190x200 mm. Hft. 51s, ills färgfoto
40:-
031756
Wedel, Anna-Kersti red
Den fraicha kokboken
Helsingborg:ViktvVäktarna, 2002. 230x230 mm. Ills pappband. 95s, ills färgfoto
50:-
021784
Wennerholm, Maj
Den goda husmanskosten
Stockholm:Bokförlaget Semic, 1984. 190x170mm. Ills.pappbd. 96s, ills färg,
40:-
015851
Wennerholm, Maj
Efterrätter, goda recept på lagade rätter, frukt och ost, sylt, saft, drycker, gotter
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1969. 240x200 mm. Ills.pappbd. 116s, ills färgfoton, väl använd. Ingår i serien Hemmets Handböcker
40:-
023921
Wennerholm, Maj / Lindhagen, Ulrika
Smårätter. smörgåsar, sallader, äggrätter, sill och strömming.
Stockholm:Hemmets Handböcker Bonniers, 1969. 240x200 mm. Ills.pappband. 126s, ills sv/v o färg
50:-
028324
Wennerholm. Maj, Wärnling, Marianne
De fina familjerecepten 2
Stockholm:Semic, 1985. 140x210 mm. Ills.pappbd. 192s. ills färg o sv/v. Omslagsfoto Knut E Svensson. mindre skada främre inre fals.
40:-
033075
Wenström, Kerstin
Husmoderns Hemkurer och goda råd. Samt juridiska råd för hemmet av A Bergström
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1932. 210x150 mm. Clbd. 426s, sjätte upplagan,
90:-
024446
Wenström, Kerstin
Husmoderns Kokbok, Det borgerliga hemmets kokbok med avdelningar om råkonservering, råkost och svamprätter av Tora Holm. Omarbetad av Gertrud Schwermer-Svensson. 130 middags-,lunch- och supématsedlar, 1075 recept.
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1939. 210x150 mm. Clbd med kasett. 446s, 34:e upplagan, 14 färgplanscher, 13 sv/v. illustrationer. nyskick.
120:-
015715
Wenström, Kerstin
Husmoderns Kokbok, Handböcker för hemmet I
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1924. 210x150 mm. Ills.clbd. 399s, elfte upplagan, 12 färgplanscher, 10 sv/v. illustrationer.
60:-
033076
Wenström, Kerstin
Husmoderns Rådgivare (med 8 helsidesfärgplanscher och ca 200 illustrationer)
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1924. 210x150 mm. Clbd. 398s, fjärde upplagan,
90:-
031169
Westergren, Björn red. m.fl
Bonniers Stora Kokbok.
Stockholm:Bonnierfakta, 1988. 270x190 mm. Ills.pappbd. 626s, ills med färgbilder. Namnteckning. Bra skick.
90:-
016383
Westland, Pamela
A taste of the Country
Harmondsworth:Penguins Handbook, 1976. 190x120 mm. Pocket. 271s, ills sv/v
40:-
019961
White, Ingeborg
Bordet är dukat från Danmark , Finland, Norge, Sverige
Västerås:ICA-Förlaget, 1956. 210x170 mm. Clryggbd. 97s, ills. färg och sv/v. namnt.
50:-
028039
Wiberg, Sven m.fl
Lyckans Ost
Stockholm:LT:s förlag, 1989. 230x230 mm. Ills pappband. 95s, ills sv/v o färg, recept och beskrivning ostar från A - Ö
50:-
023918
Widerberg, Ingrid red
Matfrisk
Stockholm:Utbildningsradion, 1991. 240x170 mm. Ringhäftad. 96s, ills färg
50:-
016547
Wikland, Sten
På butelj och fat. En uppslagsbok av Sten Wikland
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. 210x200 mm. Clbd. 169s, ills sv/v o färg. skomsl. innehålll bl.a. några vanliga fackuttryck, förkortningslista, Uppslagsdel A -Ö, kuriosa, karakteristik av några årgångar, Vinkartor m.m.
60:-
016532
Wikland, Sten
Vad är vad på butelj och fat
Karlskrona:Bokförlaget Vinland, 1949. 200x150 mm. Clryggbd. 268s, bl.a. 6 bilagor med förteckning över klassifierade bordeauxviner, bourgogneviner, vinorter,recept m.m. Kartor.
60:-
016688
Vikt Väktarna
Vikt Väktarnas vardagsrätter
Helsingborg:Allerförlagen, 1998. 200x200 mm. Hft. 71s, ills färg
50:-
021984
Vikt Väktarna
Våra Favoriter - Viktväktarnas Receptsamling
Stockholm:Allerförlagen, 1988. 300x200 mm. Hft. 82s, ills färg
50:-
026198
Willan, Anne
In och ut ur köket på 15 minuter
Stockholm:Forum, 1997. 260x200 mm. Pappband. 128s, ills färg, skomsl
50:-
032129
Villner, Birgitta, Andersson, Lise-Lott
Mat till sjöss. ICA Provkök
Västerås:ICA-Förlaget, 1982. 200x190 mm. Ills.pappbd. 102s, ills sv/v. o färgfoton
40:-
018978
Wilson, Anne
SNABB Plockmat -Könemann
Bokförlaget Replik, 1997. 200x130 mm. Hft. 64s, ills färg
40:-
016023
Wilton, Stig, Nathorst-Böös, Ernst
OST
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. 210x190 mm. Pappband. 168s, ills. med färgbilder. Tredje utökade upplagan.
50:-
023638
Wilöf, Marianne
Ät, lev och njut!
Stockholm:Specialtidningsförlaget, 1982. 290x220 mm. Ills.pappband. 94s, ills färg
60:-
028329
Winlund, Lennart
Winlunds andra Kokbok - med en speciell hyllning till Grillkonsten samt mat för Hängmatta och Berså . Med vinkommentarer..
Växiö:Xerxes Förlag, 1993. 270x210 mm. Ills pappband. 116s, ills sv/v
60:-
028342
Wolter, Anne Huvudred.
Fisk. Enkla och fina, snabba och mer tidskrävande rätter med fisk och skaldjur. Den stora bildkokboken
Stockholm:Bonniers, 1996. 300x210 mm. Klotband. 139s, ills färg, skomsl. orig. titel Kochen - köstlich wie noch nie ... Fisch
60:-
028851
Wretman, Tore
Mat och Minnen
Höganäs:Bra Böcker, 1987. 300x240 mm. Pappband. 255s, sv/v o färg, skomsl, fint skick
80:-
031555
Wretman, Tore
Nobiskocken Del IX
Stockholm:Hovtraktören Tore Wretman, 1974. 210x100 mm. Klammerhft. Tryckt för Nobis-vännerna julen 1974
40:-
025970
Wretman, Tore
På tal om mat. Recept av Tore Wretman utprovade av Werner Vögeli
Stockholm:Forum, 1968. 210x150 mm. Hft. 141s, ills sv/v,, fuktskadat omslag, inlagan något lös.
50:-
034250
Wretman, Tore
Smörgåsbordet
Stockholm:Forum, 1983. 220x140 mm. Imit.skbd. 123s, ills färgfoton.
90:-
024699
Wretman, Toret
Mera Mat & Minnen. Om den ärbara vällusten
Höganäs:Bra Böcker, 1988. 300x240 mm. Skinnryggband. 263s, sv/v o färg, skomsl, fint skick
70:-
015843
Wägner, Ria
Med Ria vid TV-spisen
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1960. 190x130 mm. Pappband. 127s, ills foto sv/v, skomsl.
50:-
028652
Wägner, Ria
Snabblagat. Med tonvikt på konservmat
Stockholm:KF:s Bokförlag, 1955. 200x 120 mm. Pappband. 114s, omslag och illustrationer av Rita Rapp.
40:-
031807
Wärle, Gunilla
Mat och miljö från slott och herresäten
Stockholm:Svenska Dagbladet, 1991. 260x210 mm. Dek.pappband. 166s, ills sv/v och färg. Andra tryckningen gott skick
90:-
024209
Wärnling, Marianne
God mat från 20 länder
Stockholm:Semic, 1986. 190x160 mm. Ills.pappband. 111s, ills sv/v. o färg.
40:-
018082
Wärnling, Marianne
Nytt och gott från Husmodern
Stockholm:Husmodern, 210x150 mm. Hft. 65s, ills sv/v. o färg.
40:-
018081
Vögeli, Werner
Gott i folie
Västerås:ICA Bokförlag, 1970. 200x150 mm. Hft. 79s, ills sv/v. o färg.
60:-
022380
Vögeli, Werner
Älskade mat
Värnamo:Mediabolaget Puck&Lars Pettersson, 2004. 280x220 mm. Ills.pappbd. 174s, fotoill. färg, skomsl
100:-
033094
Zenk, Gunnel
Köksfranska
Informationsförlaget, 1990. 190x100 mm. Imit skinnband. 122s, skomsl,, tredje upplagan, fackgranskad av Werner Vögeli
90:-
030766
Åkerström, Jenny
Prinsessornas Kokbok Husmanskost och Helgdagsmat med 36 bilder I
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1931. 190x130 mm. Ills.clbd. 254s, ills sv/v foton. Tilläggnad Prinsessan Margaretha av Danmark, Kronprinsessan Märtha av Norge, Kronprinsessan Astrid av Belgien. solkigt omslag
50:-
034906
Åkerström, Jenny
Prinsessornas Kokbok Husmanskost och Helgdagsmat med 36 bilder I
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1938. 190x130 mm. Ills.clbd. 254s, ills sv/v foton. Tilläggnad Prinsessan Margaretha av Danmark, Kronprinsessan Märtha av Norge, Kronprinsessan Astrid av Belgien.
70:-
028278
Åkerström, Jenny m. fl.
Billig sommarmat. Praktisk handbok i allt, stort som smått, som rör sommarmatsedeln i staden och på landet. Husmoderns Bibliotek
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1934. 190x130 mm. Ills.clbd. 223s, ills sv/v
50:-
015724
Östenius, Asta
Festmåltider, 20 menyer och 83 recept
Västerås:ICA-Förlaget, 1957. 180x110 mm. Hft. 59s, ills. färg och sv/v.
40:-
020833
Östenius, Asta
Fiskrätter. Enklare och finare recept från ICA-kurirens Provkök.
Västerås:ICA-Förlaget, 1955. 200x 140 mm. Hft. 119s, ills sv/v o färg. ou
60:-
016377
Östenius, Asta
ICA-Kuriren. Modern mat. Bekvämt, billigt, gott
Västerås:ICA-Förlaget, 1971. 270x210 mm. Hft. 98s, ills. färg och sv/v.
40:-
016378
Östenius, Asta, Olsson, Britta
ICA-Kuriren. Mat på flera sätt
Västerås:ICA-Förlaget, 1973. 270x210 mm. Hft. 98s, ills. färg och sv/v.
40:-
016353
Österling, Karin, Hemberg, Inga red.
Titta in på en vickning - 100 snabblagade läckra smårätter. Goda-serien
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1969. 190x170 mm. Ills.pappbd. 63s, ills sv/v. o färgfoton
40:-
030439
Österling, Karin red.
Korv & Färs. Nya spännande recept. Goda-serien
Stockholm:Åhlen & Åkerlunds Förlag, 190x170 mm. Ills.pappbd. 61s, ills sv/v. o färgfoton
40:-
028353
Österling, Karin red.
Salladsboken Goda Serien
Stockholm:Semic, 190x160 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v o färgfoton.
40:-
034959
Östling, Erik
Vinberedning
Stockholm:W & W, 1985. 190x160 mm. Ills.pappbd. 94s, ills sv/v
40:-
033077
Östman, Elisabeth
Iduns Kokbok
Stockholm:Tidningsaktiebolaget Idun, 1925. 220x150 mm. Klotband. 576s, trettonde upplagan omarbetad och utvidgad, ills sv/v o färg.
90:-
 
åter till toppen