Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Konst

   
Uppdaterad: 2009-05-18
Förkortningar...
ID Bok Pris
007044
Hanson, Lawrence och Elisabeth
Porträtt av Vincent en bok om Vincent vanb Gogh
Stockholm:Tidens Bokklubb, 1955. 210x140 mm. Ills.pappbd. 310s ills sv/v
50:-
008793
Heartfield, John
Der Schnitt entlang der Zeit
Dresden:Veb Verlag der Kunst, 1981. 190x110 mm. Pocket. 608s, Fundus 70/71/72, ills sv/v.
70:-
026846
Hedlund, Tom
Den obönhörliga verkligheten. En bok om Lennart Sjögren och Eva Forsberg
Stockholm:LT:s förlag, 1980. 220x180 mm. Hft. 95s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Borås
70:-
028244
Hedrén, Thomas red
Konstnärs Centrum Kronoberg
Växiö:1994. 150x210 mm. Klammerhft. 40s ills sv/v Tryck: Tryckericentrum. Några få noteringar
50:-
010360
Hedvall, Anders
Bohuslän i Konsten, Från Allaert van Everdingen till Carl Wilhelmson - en översikt
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIV, 1956. 280x200 mm. Hft. 248s, ills i sv/v och färg
80:-
017548
Hellman, Gunnar
Veslen
Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1962. 210x140 mm. Hft. 45s, ills sv/v,
40:-
017551
Hellman/Von Schantz//Sellgard med bidrag
Träsnitt
Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1968. 210x150 mm. Hft. 43s, ills sv/v,
40:-
008811
Herrmanns, Ralf
1900 talets Måleri
Stockholm:Bokförlaget Semic AB, 1994. 260x190 mm. Ills.pappbd. 95s, repr och bilder i färg o sv/v.
80:-
006958
Hersch, Virginia
Att hålla fast en dröm Romanen om Eugène Delacroix
Stockholm:Norlin, 1949. 190x130 mm. Hft. 509s, sv/v ills.
50:-
007404
Herschel, Kurt
Emil Lohse Tierstudien
Leipzig:Veb E A Seemann Verlag, 1956. 310x240 mm. Linnebd. 132s, ills i sv/v och färg, skomsl. med liten reva.
90:-
001235
Hintze,Bertel
Modern konst. 1800-talet
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1928. 240x170 mm. Hfrbd. 350s 172 textill. 8 färgpl. Tryck:Mercators Tryckeri, Helsingfors. Nött band.
90:-
001236
Hintze,Bertel
Modern konst. 1900-talet med 224 illustrationer
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1930. 240x180 mm. Pappbd med linnerygg. 360s ill. sv/v. Tryck: Mercators Tryckeri Helsingfors. omsl. medb. fint band.
100:-
026569
Hjern, Kjell
Göteborgs Konstförening genom hundra år.
Göteborg:Göteborgs Konstförening, 1954. 250x170 mm. Hft. 147s ill sv/v. Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri AB
50:-
026622
Hjorth, Bror
Mitt liv i konsten
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1967. 260x190 mm. Klotband. 206s, ills sv/v o färg, skomsl med mindre revor
90:-
019059
Hofrén, Manne
Ivan Hoflund. Konstnären och hans verk. Tillägnas Ivan Hoflund på 60-årsdagen 1947 av förlaget och författaren
Kalmar:Dillbergska Bokhandeln, 1947. 220x140 mm. Clryggbd. 48s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr, Stockholm
90:-
014823
Hofrén, Manne
Kalmar Konstmuseum. En vägledning
Kalmar:1943. 190x140 mm. Hft. 32s ill sv/v tryck: Kalmar Tryckri
50:-
014795
Hofrén, Manne
Kalmar län i konst och bildverk. Särtryck ur Årsboken Kalmar Län 1947
Kalmar:1947. 220x150 mm. Hft. 52s ill sv/v Tryck: Barometern
80:-
027955
Hofrén, Manne
Per Ekström. Människan och målaren
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1947. 260x190 mm. Hft. 223s ill sv/v. Namnt. Omsl. något naggat
90:-
013540
Holm, Axel
Textning. Handledning i ritning av affischtext. Häfte 2. Grundalfabetet
Stockholm:Teckningsförlaget, 1945. 150x210 mm. Hft. 16s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggströms Boktr.
40:-
008873
Holme, Charles
Paris Past and Present - Special autumn number
London:The Studio Ltd, 1915. 280x200 mm. Hfrbd. 200s, ex libris Nils Kronberg Norcopiae 1939, ills i sv/v o färg, loss i rygg.
90:-
008234
Holmér, Folke
Hilding Linnqvist
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIII, 1955. 280x220 mm. Clbd. 219s, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet.
70:-
008091
Holmér, Folke
Torsten Palm Sveriges Allmänna Konstförenings publ. LVIII
Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1949. 280x220 mm. Hft. 285s, ills sv/v och färg, delvis ouppsk.
70:-
027100
Holmér, Folke/Lindegren, Erik/Östlund, Egon
Halmstadgruppen. Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén, Sven Jonsson, Stellan Mörner
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1947. 280x190 mm. Linneband. 206s ill med 167 bilder i sv/v och färg. Tryck: Tryck: Meijels
320:-
024171
Holmgren, Hjalmar
Anatomi för konstnärer
Stockholm:Norstedts, 1948. 190xx130 mm. Clryggbd. 167s, 28 pl, ills sv/v
70:-
008882
Hoppe, Ragnar
Från Chardin till Utrillo - Essayer och kritiker
Stockholm:Gebers, 1949. 230x160 mm. Hft. 263, ills. sv/v, delivis ouppsk.
70:-
007160
Hoppe, Ragnar o Seth, Lennart
Eric Hallström
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1939. 280x200 mm. Linnebd. 104s, ills sv/v och färg, fint ex.
80:-
009738
Hurtig, Ingvar/Stenqvist, Nils G.
Serigrafi Handbok i screentryckning
Stockholm:Bonniers, 1976. 240x170 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v, namnt.
40:-
008881
Hård af Segerstad, Ulf
Bildkomposition
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1952. 250x170 mm. Hft. 115s, ills sv/v
70:-
008149
Hård af Segerstad, Ulf
Otte Sköld
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1945. 250x180 mm. Ills.pappbd med linnerygg. 194s, främre omsl medbundet, ills sv/v.
80:-
008884
Hård af Segerstad, Ulf
Tingen och vi
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1957. 250x170 mm. Ills.clbd.. 159s, ills sv/v, ex libris Åke Swanberg.
80:-
008651
Häggqvist, Arne
Konstköparens Årsbok 1976-77
Nacka:Askild & Kärnekull, 1976. 220x180 mm. Ills.pappbd. 193s, omslagsbild pastell "Le Coq" av Picasso, ills o planscher i sv/v o färg
70:-
012188
Högfeldt, Robert
Högfeldts Bästa. En samling bilder ur Robert Högfeldts produktion under mer än femtio år. Med förord av Sten Möllerström.
Höganäs:Bra Böcker, 1979. 230x270 mm. Clbd. 144s, rikt illustrerad mestadels helsides i färg.
70:-
008151
Hökby,Nils-Göran
Philip von Schantz Inte bara här
Stockholm:Bonnier Alba, 1993. 280x210 mm. Ills.pappbd. 126s, ills sv/v och färg, tryck och bindning Graphicom, Vicenza
90:-
001364
I.C.S. Reference Library.
I.C.S. Reference Library 6. Elements of pen-and-ink rendering. Rendering with pen and brush. Elements of water-color. Drawing from nature. Drawing from cast. Elements of figure drawing. Drawing from the figure.
London:Scranton Int.Textbook Co., 1905. Inb. 230x150 mm. v+66+50+27+54+83+66+82+17+xi s. ill sv/v och färg. pl.
250:-
011697
Jacobsson, Bengt
Mandelgren i Småland
Stockholm:LT:s förlag, 1982. 230x180 mm. Ills.clbd.. 191s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri
200:-
017718
Jacobsson, Bengt
Nils Månsson Mandelgren - en resande konstnär i 1800-talets Sverige
Höganäs:Bra Böcker/Folklivsarkivet Lund, 1983. 310x230 mm. Ills.clbd.. 191s ill färg, skomsl, bra skick.
60:-
001388
Janson, H.W.
KONSTEN Måleriets, skulpturens och arkitekturens historia från äldsta tider till våra dagar
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1964. 290x230 mm. Hfrbd. 595s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri.
110:-
008626
Janson, H.W.
KONSTEN - Måleriets, skulpturens och arkitekturens historia från äldsta tider till våra dagar
Stockholm:Albert Bonnier, 1978. 290x230 mm. Linnebd. 791s, andra och utökad och bearbetad utgåva. blyertsförstrykningar, inlagan loss i rygg.
150:-
001413
Jessen,Jarno
Hemmets Konstgalleri. De yppersta verk av olika tiders och länders mästare, återgivna i färgtrogna reproduktioner
Stockholm:A.-B. För spridnng av litterära verk., 1922. 330x250 mm. Hfrbd. 288s Färgrep. Tryck: Buchdruckerei Otto Regel G.m.b.H, Leipzig. Reva i högra hörnet
90:-
009739
Johannesson, Lena
Xylografi och pressbild. Bidrag till trägravyrens och till den svenska bildjournalistikens historia. Nordiska museets Handlingar 97
Uppsala:Almqvist & Wiksell, 1982. 220x190 mm. Ills.clbd.. 396s, ills sv/v.
80:-
025297
Johansson, Anders
En landskapsmålares Öland. Gillis Magnusson. Ett vänporträtt av Anders Johansson
Kalmar:Barometern, 1984. 250x170 mm. Clbd. 78s ill sv/v och färg. Skomsl
100:-
022524
Johansson, Jerry
Från Skåne. Malmö Konsthalls katalog 147. Utgiven till utställningen Från Skåne, Malmö Konsthall 1992
1992. 240x220 mm. Klammerhft. Tryck: Rahms i Lund
40:-
007176
Jovinge, Marika
Vem vill byta en gentleman mot en röd hund
Stockholm:Norstedts, 1991. 260x190 mm. Clbd. 221s, ills sv/v och färg
80:-
008252
Jungmarker, Gunnar
Birger Lundquist
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXX, 1971. 280x220 mm. Clbd. 180s, ills sv/v, skomsl medbundet
80:-
007039
Jungmarker, Gunnar
Carl Frisendahl 1886-1948
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikations LXXIII, 1964. 280x200 mm. Hft. 263s, innehåller skulpturkatalog, ills sv/v och färg.
80:-
022041
Jungmarker, Gunnar
Döderhultaren. Konstnären och människan
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1960. 250x190 mm. Ills.clryggband. 175s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Tillsk.
130:-
006969
Jungmarker, Gunnar, red
Sergel / Martin / Ehrensvärd. En konstbok från Nationalmuseum
Stockholm:Ehlins, 1955. 220x150 mm. Clryggbd. 175s, ills och teckningar i sv/v och färg, skomsl.
80:-
008155
Karling, Sten
Axel Sjöberg
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIX, 1960. 280x200 mm. Hft. 378s, ills sv/v
80:-
008247
Karling, Sten
Axel Sjöberg
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIX, 1960. 280x200 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 378s, ills i sv/v och färg, övre guldsnitt
140:-
027458
Karnehed, Birgit och Sven
Konstbörsen. Måleri och skulptur. Auktionspriser på 3600 verk av 1915 svenska konstnärer
Stockholm:Liber förlag, 1983. 210x150 mm. Ills pappband. 230s, ills sv/v
50:-
008894
Katalog
Art Treasures in Germany
Frankfurt am Main:ZFV, 210x200 mm. Hft. 48s, ills sv/v o färg + index "where to find the most importan Works of art in Germany" 8s.
30:-
007169
Katalog Utställning Nationalmuseum Stockholm 1972
Ernst Josephson
Stockholm:Nationalmusei utställningskatalog 359, 1972. 240x170 mm. Hft. 50s, ills sv/v och färgplanscher
50:-
008270
Keiser, Herbert Wolfgang
Das Meisterwerk Thorwaldsen
Berlin:Gustav Weise Verlag, 200x 170 mm. Hft. 12s text, 20 reproduktioner i sv/v
50:-
029387
Kempe, Roland
Irrgångar i det förflutna. Roland Kempe ord och bild.
Borås:Cete Bokförlag, 1977. 200x200 mm. Hft. opaginerad, red. av Bertil Lindström
90:-
017550
Kempe, Roland
Roland Kempes skissbok
Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1966. 220x150 mm. Hft. 60s, ills sv/v,
40:-
007173
Kempe, Roland
Ålgården Borås Målningar Roland Kempe
Borås:Bok-Lito AB, 1960. 200x 140 mm. Hft. Katalog över bilder i sv/v som hänger på Ålgården . Fotografier sv/v.
50:-
008818
Kerényi, Karl
En konstälskares loggbok - Resor i det gamla Europa
Stockholm:Natur och Kultur, 1957. 210x140 mm. Pappband med clrygg. 186s, 26 planscher i sv/v
80:-
008790
Kjellberg, Ernst/Säflund, Gösta
Grekisk och Romersk konst
Stockholm:Bonniers - Aldus, 1958. 190x110 mm. Pocket. 333s, ills sv/v , tillskr.
40:-
008233
Kjellin, Helge
Christian Eriksson 1858-1935
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXII, 1953. 280x220 mm. Clbd. 330s, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet
80:-
006965
Knackfuss, H.
Dürer Künstler-Monographien
Leipzig:Delhagen&Klassing, 1899. 270x160 mm. Mjukt clbd med skyddskasett. 144s, med 134 avbildningar av målningar, träsnitt, kopparstick och teckningar, 6:e uppl. skyddskassett ngt nött
70:-
007492
Knackfuss, H.
Michelangelo
Leipzig:Verlag von Delhagen & Klassing, 1900. 260x170 mm. Mjukt clbd med skyddskasett. 104s, ills i sv/v o färg,
70:-
001579
Konst i Svenska hem
Konst i Svenska hem. Del 5.
Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. 225-280 pp ill sv/v. Nr 329-431. Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hem Tryck: Isacssons Göteborg.
40:-
001580
Konst i Svenska hem.
Konst i Svenska hem. Del 3
Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. 113-168 pp ill sv/v. Nr 116-227. Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hemTryck: Isacssons Göteborg. Ngt solkigt ex.
40:-
001581
Konst i Svenska hem.
Konst i Svenska hem. Del 6.
Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. . 281-336 pp ill sv/v. Nr 432-534. Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hem Tryck: Isacssons Göteborg.
40:-
001582
Konst i Svenska hem.
Konst i Svenska hem. Del 7.
Göteborg:uå. 310x250mm. Pappband. 337-392 pp ill sv/v. Nr 554-664 Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hemTryck: Isacssons Göteborg.
40:-
001583
Konst i Svenska hem.
Konst i Svenska hem. Del 8.
Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. 393-448 pp ill sv/v. Nr 665-775 Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hemTryck: Isacssons Göteborg.
40:-
008408
Konstakademien 4 febr. - 26 febr. 1978
Tyra Lundgren Ett liv i konst
1978. 210x210 mm. Katalog. 18s, ills sv/v och färg. Utställningen omfattar verk från 1918-78.
50:-
008625
Konsten I - II
Konst från hela världen
Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1976. 240x180 mm. Skinnband. Del I, 783s Konsthistoria från forntid till nutid. Del II, 886s Saklexikon - alfabetiskt ordnade artiklar om konstriktningar, -arter och -tekniker, konsthantverk och konstvetenskap.
100:-
009723
Kriland, Gösta
Teckna med blyerts kol krita och tusch
Stockholm:Forum, 1954. 220x150 mm. Ills.clbd.. 91s, ills sv/v, nött i rygg
50:-
001612
Kruse,John
Rembrandt. Hans konst och lif.
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1907. 215x150 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 150s ill sv/v. fint band. övre guldsnitt. ills sv/v
90:-
008791
La Mure, Pierre
Moulin Rouge - Studio and café life in bohemian Paris
London:Collins Fontana books No. 77, 1955. 180x110 mm. Pocket. 383s, novel based on the life of Henri de Toulouse-Latrec.
40:-
008266
La Mure, Pierre
Målaren på Moulin Rouge En roman om Henri de Toulouse-Lautrecs liv
Stockholm:Natur och Kultur, 1953. 230x150 mm. Ills.pappbd med linnerygg. 384s, ills sv/v
60:-
008801
Lagercrantz, Bo
Ögon att se med
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1976. 180x150 mm. Hft. 173s, ills sv/v
70:-
007477
Landolt, Hanspeter
Henri de Toulouse-Lautrec Färgteckningar och akvareller
Stockholm:Natur och Kultur, 1955. 290x200 mm. Clbd. 32s, bilder i sjufärgs offsettryck
80:-
007486
Larsson, Carl
Från Stockholm till Messina
Stockholm:Sällskapet Bokvännerna, 1948. 260x180 mm. Hft. 69s, ills sv/v, numrerad upplaga ex 784 av 1100.
90:-
008083
Larsson, Carl
Svenska Kvinnan genom seklen
Stockholm:Iduns Förlag, 1921. 340x250 mm. Hft. 10 Bilder med text och teckningar af Carl Larsson, i färg efter målningar i Nya Elementarläroverket i Göteborg. Pärmar saknas.
50:-
007485
Larsson, Carl i By
Carl Larsson J A G
Stockholm:Alb. Bonniers, 1931. 240x160 mm. Hft. 364s, ills i färg o sv/v, nött
90:-
001744
Laurin, Carl G.
Konsthistoria. Skolupplagan.
Stockholm:Svenska Bokförlaget Norstedts, 1953. 210x140 mm. Clbd. 271s ill. sv/v. 10:e skolupplagan. mkt. ant.
30:-
001746
Laurin, Carl G.
Valda arbeten. 5 vol.
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1925. 210x150 mm. Hfrbd. Övre guldsnitt. Bibliofiluppl. nr 611 av 1000 ex. Sign. av föfattaren. 220x150 mm. Denna uppl. har tillhört Siri Törner.Vol 1 Våld och Väld. 5:e uppl. 1925. 453 pp. / Folklynnen. 9:e uppl. 1926. 410 pp.Vol 2 Stamfränder. 2:a uppl. 1925. 283 pp. / Människor. 2:a uppl. 1919. 173 pp.Vol 3 Konsthistoria. 10:e uppl. 1936. 1202 pp.Vol 4 Skämtbilden. 4:e uppl. 1920. 668 pp.Vol 5 Kulturhistorisk bilderbok. 1400-1920. 2:a uppl. 1919. 677 pp.
750:-
008099
Leclerc, André
Renoir
London Paris New York:Comel-Verlag /Hyperion, 170x130 mm. Ills.pappbd. 45s, ills sv/v och färg
40:-
004948
Levertin, Oscar
Svenska landskap af Eugen med en inledande essay af Oscar Levertin: Stockholmsnaturen i svensk dikt
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1905. 300x420 mm. Clbd. 28s+30pl i färg Tryck: Centraltryckeriet, Stockholm. exl
130:-
001771
Levey, Michael
Den västerländska konstens historia.
Stockholm:Bonniers., 1970. 210x150 mm. Klotband. 360s ill färg och sv/v. skomsl. . Tryck: Jarrold and Sons Ltd; Norwich,England. Översättning: Maria Ortman. BBK.
80:-
008620
Lexikon för konst A-G, H-O, P-Ö
Bildkonst Arkitektur Konsthantverk Konstindustri
Stockholm:AB Nordiska uppslagsböcker, 1957. 260x200 mm. Linnebd med skinnrygg. Del I A-G s1-480, del II H-O s481-1084, del III P-Ö s 1085 -1797. rygg del III något avvikande färg i övrigt gott skick.
300:-
008623
Lhote, Henri
Klippmålningarna i Sahara - Upptäckten av en svunnen ökenkultur
Stockholm:Tidens Bokklubb, 1959. 220x140 mm. Ills.pappbd. 189s, ills sv/v o färg
70:-
029378
Liedholm, Alf
Roland Svensson. Konstmapp
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1957. 340x240 mm. Mapp. 7s, + 10 uppfordrade planscher lösa i mapp. Mappen fläckad, planscher i bra skick
250:-
008890
Lilja, Gösta
Den första svenska modernismen
Lund:Signum , 1986. 230x230 mm. Linnebd. 148s, ills färg och ills, skomsl
170:-
008796
Lilja, Gösta
Svenskt måleri under 1900-talet från Ernst Josephson till Max Walter Svanberg
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1968. 190x110 mm. Pocket. 167s, ills sv/v., W&Wserien nr197
60:-
008082
Liljefors, Bruno
Det vildas rike av Bruno Liljefors
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1941. 340x260 mm. Ills.pappbd med linnerygg. 100s, sv/v bilder i text och färgplanscher enligt bildförteckning, namnt.
90:-
008081
Liljefors, Bruno
Det vildas rike av Bruno Liljefors
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1941. 340x260 mm. Ills.pappbd. 100s, sv/v bilder i text, färgplanscher enligt bildförteckning, pärmar nötta.
60:-
008411
Lindberg, Hans
På konstens vingar
Göteborg:Sobers Förlag, 1987. 220x240 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v och färg
80:-
003209
Lindblom, Andreas
Watteau
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1948. 250x190 mm. Hft. 122s ill sv/v och färg.
60:-
001809
Lindblom,Andreas
Sveriges konsthistoria I-III.
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 260x180 mm. Skinnryggband. 1000s. 1944-46. ill sv/v och färg. Första delen: Från stenåldern till Gustav Vasa. Andra delen: Från Gustav Vasa till Gustav III.Tredje delen: Från Gustav III till Våra dagar
150:-
007040
Linde, Ulf
Gripenholm eller tolv variationer över ett tema av Basilius Valentinus, Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 7.
Stockholm:Apoteksbolagets Konstförening Raster förlag, 1990. 310x230 mm. Hft. avbildade litografier i färg och sv/v.
90:-
028381
Linde, Ulf
Harald Lyth Målningar 1980-1985
Stockholm:Apoteksbolagets Konstförening i samarbete med Kalejdoskop förlag, 1985. 210x210 mm. Pappband. 94s, Apoteksbolagets Konstförenings årsskrift nr 2, ills färg o sv/v
80:-
008146
Linde, Ulf
Rune Rydelius, Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr. 13
Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1996. 260x210 mm. Hft. 78s, bilder i färg, ills sv/v
70:-
008238
Lindgren, Nils
Bertil Bull Hedlund
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXI, 1952. 280x220 mm. Clbd. 192s, + 51 planscher, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet
80:-
007166
Lindgren, Nils
Bertil Bull Hedlund
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikations LXI, 1952. 280x220 mm. Hft. 192s, ills. sv/v o färg, ouppsprättad
70:-
007164
Lindgren, Nils
Bertil Bull Hedlund
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikations LXI, 1952. 280x220 mm. Hfrbd fyra upphöjda bind. 192s, ills. sv/v o färg, ex libris Nils Kronberg
110:-
009741
Lindhagen, Nils/Rude, Rolf
Grafikboken
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 70s, ills sv/v, 2:a uppl.
50:-
001867
Lindwall, Bo/Liljefors, Lindorm
Bruno Liljefors.
Stockholm:Raben & Sjögren., 1960. 260x200 mm. Clryggbd. 159 s ill sv/v och färg. Tryck. Ronzo Boktryckeri AB. Skomsl med mindre revor
100:-
008232
Loos, Viggo
Victor Forssell
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LX, 1951. 280x220 mm. Clbd. 235s, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet
80:-
001904
Louvre
Les plus beaux tableaux du Louvre avec 246 gravures.
Paris:Librairie Hachette, 1929. 180x130 mm. Hft. 192s ill sv/v.
60:-
008653
Lucie-Smith, Edward.
A Concise History of French Painting, 278 plates 32 in colour
London:Thames and Hudson, 1971. 210x150 mm. Pappband. 288s, ills i färg och sv/v
40:-
007158
Lundahl, Gunilla
Tomglas, Tom Möller
Stockholm:1984. 210x150 mm. Hft. 35s, sv/v ills, utställningskort "TOM GLAS 28.10-13.11 1985, Norrköpings Konstmuseum" medföljer, tillskrift av konstnären
40:-
008244
Lundberg, Erik
Albertus Pictor
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXX, 1961. 280x200 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 260s, ills i sv/v och färg, övre guldsnitt, nött rygg
90:-
024581
Lunde, Stein Erik
Biografien om E. Munch, Livets dans. Munch for ungdom!
Gyldendal norsk forlag, 2004. 250x170 mm. Ills.pappband. 127s, ills sv/v o färg. ills av Kverneland.
70:-
001918
Lundgren - Wettre - Wiberg
Konstnärer i arbete.Samtal med 26 Göteborgskonstnärer.
Göteborg:Wezäta Förlag, 1981. 310x220 mm. Ills.pappbd. 124s ill sv/v.
70:-
007178
Lundgren, Egron
En målares Anteckningar. Utdrag ur Dagböcker och Bref av Egron Lundgren
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1884. 200x 140 mm. Imit.skbd. 212s, sv/v ills, blekt rygg
90:-
007483
Lundström, Yngve
Penselstråk - En målare berättar
Stockholm:LT:s förlag, 1960. 230x150 mm. Hft. 289S, ills sv/v, ouppskuren
80:-
001985
Lövgren,Sven red.
Lexikon över modern konst.
Stockholm:Raben & Sjögren., 1965. 180x120 mm. Clbd. 377s ill sv/v och färg. Tryck. Mandruck Munchen Theodor Dietz. Ingår i Tema serien.
70:-
007479
Mac Orlan, Pierre
Lautrec Le Peintre de la lumière froide
Paris:Librairie Floury, 1934. 200x 140 mm. Hft. 179s, 67 reproduktioner i sv/v o färg
70:-
008792
Magnusson, Börje red.
Diktaren som bildkonstnär, Goethe-Hugo-Strindberg
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1974. 220x150 mm. Clbd. 120s, ills i sv/v
70:-
007153
Malingue, Maurice
Gauguins Brev ett urval
Stockholm:Bonniers, 1955. 220x140 mm. Clbd. 311s, ills i sv/v, planscher i färg tryckta hos Skirar, Lausanne, namnt.
90:-
009475
Malmborg, Boo von
Drottningholm. En konstbok från Nationalmuseum
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1966. 230x250 mm. Linnebd. 225s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar XIII. Skomsl
180:-
027432
Mandel, Gabriel
Alla tiders konsthistoria. Romanskt och gotiskt bokmåleri
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1964. 190xx130 mm. Ills.pappband. 176s, ills sv/v o färg
70:-
009656
Manker, Ernst
Boken om Skum
Halmstad:LT:s förlag, 1965. 190x120 mm. Pocket. 146s, ills sv/v
70:-
024849
Manker, Ernst
Boken om Skum
Halmstad:LT:s förlag, 1956. 190x120 mm. Hft. 146s ill sv/v Tryck: Hallandspostens Tryckeri
70:-
008418
Manker, Ernst
Samefolkets Konst
Halmstad:Askild & Kärnekull, 1971. 230x160 mm. Imit.skbd. 194s, foton och ills i sv/v och färg, Skomsl.
250:-
003394
Mansfeld-Håkanson, Solveig
Skulptur i Östergötland
Motala:Östgöta konstförening, 1975. 210x145 mm. Hft. Hft. 85s ill sv/v. Tryck: Printex Affärstryck.
90:-
008273
Marani, Pietro C.
Leonardo's Last Supper
Milano:Electa, 1986. 240x160 mm. Hft. 32s, ills sv/v o färg
40:-
022170
Mathiesen, Henrik
Axel Petersson " Döderhultaren " tecknar
Stockholm:1981. 300x210 mm. Klammerhft. (32)s ill sv/v Tryck: Prinkipo
80:-
007540
Méhes, László
Méhes
Budapest:Kiadovallalata, 1980. 160x120 mm. Hft. 29s, 7 färgbilder, 16 sv/v bilder, ungersk text
40:-
009727
Melin, Björn
Måla och se, handbok i oljemåleri
Stockholm:W & W, 1977. 190x150 mm. Hft. 124s, ills sv/v o färg, namnt
40:-
008240
Melin, Emmy red
Björn Jonson 72 bilder i offsettryck
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1953. 260x190 mm. Pappband med clrygg. 31s, ills i sv/v
100:-
008150
Mesesnel, Janez
France Slana, Watercolors, Paintings and Drawings 1944-1980
Minneapolis:Control Data Arts, 1981. 220x220 mm. Clbd. 133s, ills i sv/v och färg, skomsl. tryckt och bunden i Jugoslavien.
50:-
006966
Meyer, A.G
Donatello Künstler-Monographien Nr 65
Bielefeld, Leipzig:Delhagen&Klassing, 1908. 270x160 mm. Mjukt clbd med skyddskasett. 129s, 2:a upp. med porträtt och 140 avbildningar av porträtt. ö.guldsn.
80:-
008617
Meyer, Karl E.
The Plundered Past - The story of the illegal international traffic in works of art.
New York:Atheneum, 1973. 240x160 mm. Clbd. 353s, foto ills i sv/v, tejplagat skomsl.
80:-
003429
Meyerson, Åke
Klee
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1956. 180x140 mm. Pappband. 64s ill sv/v. Ingår i serien: Ars Mundi. Namnt.
50:-
029389
Millroth, Thoma
Lage Lindell
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstföreings publikation xc, 1981. 250x220 mm. Pappband. 156s, ills sv/v o färg
80:-
029394
Millroth, Thoma
Olle Bonnér. Och varför inte dansa?
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstföreings publikation 104, 1995. 250x220 mm. Pappband. 176s, ills sv/v o färg
70:-
008819
Millroth, Thomas/ Stackman, Pelle
Svenska konstnärer i Paris
Stockholm:Författarförlaget Fischer & Rye, 1989. 250x190 mm. Pappband. 287s, ills i färg o sv/v, skomsl
120:-
024036
Moderna Museets utställningskatalog nr 145
Giacometti 12 februari - 27 mars 1977
Stockholm:Moderna Museet, 1977. 210 x 170 mm. Katalog. 32s, ills sv/v.
60:-
008406
Moderna Museets utställningskatalog nr 112
Floden och Skogen Indianskt måleri från Amazonas 3 november - 9 decenber 1973
Stockholm:Moderna Museet, 1973. 190x120 mm. Katalog. 32s, ills sv/v.
90:-
008089
Moderna Museets utställningskatalog nr 195
Henri Matisse Moderna Museet Stockholm 3.11.84-6.1.85
Stockholm:Moderna Museet, 1984. 270x200 mm. Hft. 78s, sv/v och färg ills.
50:-
007539
Moderna Museets utställningskatalog nr 27
Jackson Pollock
Stockholm:Moderna Museet, 1963. 240x200 mm. Pappband. text av K.G.Hultén. bilder sv/v och färg, rygg delvis borta
70:-
007042
Moderna Museets utställningskatalog nr 50
Vincent van Gogh målningar/akvareller/teckningar
Zaandam:C.Huig Ltd, 1965. 260x190 mm. Hft. 48s, ills sv/v och färg, loss i rygg
50:-
007163
Moderna Museets utställningskatalog nr 69
Raoul Hausmann
Stockholm:Moderna Museet, 1967. 290x210 mm. Hft. Katalog över utställningen 21 okt - 19 nov 1967 på Moderna Museet i Stockholm, rikt ills.
70:-
009026
Moretti, Mario
Etruskische Malerei in Tarquinia
Milano:M.DuMont Schauberg, 1974. 320x250 mm. Ills.clbd.. 151s, ills sv/v o färg, skomsl, foto Leonard von Matt.
120:-
002113
Munthe, Gustaf
Konsthistoria
Stockholm:Natur och Kultur., 1959. 250x180 mm. Pappband. 271s ill sv/v och färg. ant. och underst. i texten. namnt. ngt nött i rygg.
60:-
009011
Müntz, Eugène
Le Musée D'Art Galerie des Chefs-d'oevre et précis de l'Histoire de l'Art depuis le Origines jusqu'au XIXe siècle (900 gravures, 50 planches hors texte)
Paris:Librairie Larousse, 320x240 mm. Dek.skinnband. 267s, ills sv/v.
90:-
008799
Narti, Ana Maria
När skönheten kom till byn - Tankar om konstens dialog med nutiden
Stockholm:Bonniers, 1988. 200x130 mm. Pappband. 170s, skomsl med mindre reva, tillskrift
60:-
007155
Nationalmusei utställningskatalog 336
Gauguin i Söderhavet
Stockholm:Hubert Johansson o Tryckeri AB Björkmans Eftr., 1970. 230x170 mm. Hft. 114s, ills sv/v o färg
60:-
008415
Nationalmusei utställningskatalog nr 231
Rembrandt 12 januari - 15 april 1956
Stockholm:Nationalmuseum, 1956. 210x130 mm. Katalog. 132s, ills. sv/v, namnt.
60:-
007490
Nebbia, Ugo
Michelangelo Bildhauer Maler Architekt Dichter
Leipzig:Johannes Asmus Verlag, 1940. 240x200 mm. Linnebd. 180s, mit 180 Kupfertiefdrucktafeln ucn 2 farbigen Tafeln, tillskrift
90:-
008088
Nerman, Einar
Divor och Divaner
290x210 mm. Ills.pappbd. ca 38 bilder och bildtexter i sv/v, Förord av Stefan Andhé
90:-
005923
Nerman, Einar
Gösta Berlings-bilder. Med citat ur Gösta Berlings saga valda av Selma Lagerlöf
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1916. 320x270 mm. Clbd. 68s ill sv/v Tryck: A. Börtzells. ngt nött ex. namnt
140:-
008087
Nerman, Einar
Livet en dröm, minnen
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. 300x210 mm. Ills.pappbd. 181s, rikt ills sv/v och färg, skomsl., personregister Tryck AB Kopia
150:-
002210
Nerman, Einar
Livet en dröm. Minnen.
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. 300x210 mm. Ills.pappbd. 181s rikt ill sv/v och färg. Personregister, Tryck: AB Kopia. Med skomsl.
150:-
025295
Nilson, Anders
Ölandsmålare 2000. Ölands Museum, Himmelsberga
2000. 230x160 mm. Hft. 137s ill i färg. Tryck: Ölandstryckarna
80:-
026641
Nilsson, Eric S/Karlén, Einar
Ur Albert Engströms liv och leverne. Till 100-årsminnet av Albert Engströms födelse 12 maj 1869
Eksjö:C.A. Bomans Bokhandel, 1969. 190x140 mm. Hft. 86s ill sv/v med bl.a. teckningar av Albert Engström. Tryck:Eifels, Eksjö. Namnstämpel
70:-
027624
Nilsson, John Peter
Den svenska drömmen. Anders A. Ernst Billgren. Kristina Elander. Jarl Ingvarsson. Martin Wickström. Visad vid utställning år 1890 på Kalmar Konstmuseum (Konstcentrum sydost)
Stockholm:Galleri Enkehuset, 1988. 300x210 mm. Klammerhft. 19s ill sv/v och färg Tryck: Ölandstryckarna, Borgholm
50:-
019698
Nisser, Wilhelm
Konst och konsthantverk i Visingsborgs grevskap på Per Brahe d.y:s tid. Del 1
Stockholm:1931. 280x230 mm. Hft. 8, 224, (1) s +LVII sv/v planscher. Tryck: Gustaf Lindström. Med engelsk sammanfattning. Nr 265 av 300 nr. ex. Omsl. nötta. Ryggen tejpad. Även en del 2 utkom
400:-
024004
Nordenfalk, Carl
van Gogh. En livsväg.
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1946. 250x175 mm. Linneryggband. 181s, Omslag medbundna, ill sv/v och färg. 2:a uppl.
70:-
002269
Nordensvan, Georg
Svensk konst och svenska konstnärer i nittonde århundradet. I. Från Gustav III till Karl XV. sammanbunden med del II. Från Karl XV till sekelslutet.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1925. 250x170 mm. Hfrbd fyra upphöjda bind. Del I 547s + del II 526 s ill sv/v. Namnt. Hårt nött band. Inlagan fin.
80:-
027361
Nordgren, Sune (inledning)
Karin Persson - Trägravyrer
Skånes Konstförenings publikation nr 28, 1981. 240x 160 mm. Hft. Opaginerad cirka 50 s. Illustrerad med helsides gravyrer.
50:-
025973
Noreen, Gunilla
Barnboksbilder. Porträtt av 54 svenska barnboksillustratörer
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1979. 200x160 mm. Hft. 116s, ills sv/v
70:-
017806
Norlind, Ernst
Borgebyminnen
Lund:C W K Gleerups Förlag, 1939. Hclbd. 360s, främre omsl. medbundet, sv/v ills.namnt.
110:-
029191
Norlind, Ernst
Unga Konstnärsår i Dachau och Paris
Lund:C W K Gleerups Förlag, 1943. 230x170 mm. Clryggbd. 255s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund. Främre omsl. medbundet. Tillsk. Fint band
90:-
029379
Notini, Anja
Made in Sweden. Konst Hantverk Form
Wiken, 1988. 310x240 mm. Ills.pappbd. 183s, ills färg, innehåller bilder och textporträtt av 50 skapande personer i Sverige samt ett urval av deras arbeten.
140:-
024840
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri.
Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 70s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Georg Pauli, Prins Eugen, Axel Sjöberg, Karl Isaksson, Sigge Bergström, Ellen Trotzig, Helmer Osslund, Olof Ågren, Hugo Carlberg, Frans Timén, Tora Vega Homström, Gösta Adrian Nilsson,. Omslag nött inlaga bra.
90:-
024887
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 10
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 554-633s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Lars Boëthius, Otto G. Carlslund, Bror Hjorth, Olle Nordberg, Albin Amelin, Bo Beskow, Siri Derkert, Folke Ricklund, Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Inge Schiöler, Folke Persson, Magnus Bjursten, Anna Berg, Omslag nött, inlaga bra.
90:-
024841
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 3.
Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 134s-189s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Svante Bergh, Bertil Damm, Ossian Elgström, Mollie Faustman, Einar Jolin, Hadar Jönzén, Hilding Linnqvist, Axel Nilsson,Nils Dardel, Sigrid Hjertén-Grünewald, Omslag nött inlaga bra.
90:-
024842
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 4.
Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 194s-250s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Rolf Trolle, Eric Detthow, Hjalmar Eldh, Carl Gunne, Alf Munthe, Edvin Ollers, Albert Abbe, Einar Forseth, Johan Johansson, Otte Sköld, Omslag nött inlaga bra.
90:-
024843
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 5.
Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 254s-310s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Fritiof Schüldt, Ellis Wallin, Martin Åberg, Bertel-Nordström, Jurgen Wrangel, Torsten Palm, Ewald Dahlskog, Thor Fagerkvist, Albert Krüger, William Nording,Omslag nött inlaga bra.
90:-
024884
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 7
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 374s-429s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Emil Olsson, Helge Zandén, Gunnar Svenson, Arvid Fougstedt, Kurt Jungstedt, Carl Kylberg, Gustaf Carlström, Patrik Reutersvärd, Reinhold von Rosen, Maj Jerndahl-Tydén.Omslag nött, inlaga bra.
90:-
024885
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 8
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 434s-489s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Nils Tydén, Martin Emond, Sven Jonson, Erik Olson, Emil Johanson-Thor, Josef Öberg. Carl J. Alexanderson, Sven Erixson, Sven Hempel, Rudolf Persson,Omslag nött, inlaga bra.
90:-
024886
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. 9
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 494s-550s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Gustav Alexanderson, Kalle Hedberg, Arne Cassel, Carsten Hvistendahl, Greta Knutson-Tzara, Stellan Mörner, Nils Nilsson, Ture Dahlö, Einar Palme, Gunnar Löberg, Omslag nött, inlaga bra.
90:-
002300
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. Ny följd 1-2.
Stockholm:Svensk Litteratur, 1945. 320x250 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 402s reg. ill sv/v och många färgpl. Tryck: A. Börztells tryckeri. Övre guldsnitt. Nötta band. I del 2 är några sidor lösa.
150:-
009019
Nutida Svenskt Måleri
Nutida Svenskt Måleri. Ny följd 1-2.
Stockholm:Svensk Litteratur, 1945. 320x250 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 402s reg. ill sv/v och många färgpl. Tryck: A. Börztells tryckeri. Övre guldsnitt.
350:-
009730
Nyblom, Lennart
Handbok i Akvarellmålning
Stockholm:W & W, 1928. 190x120 mm. Hft. 50s, 3:e uppl. Isaac Marcus boktryckeri-aktiebolag
40:-
008139
Nygren, Lars
Brottstycken ur Torsten Renqvists dagböcker
Stockholm:Bonniers, 1988. 230x160 mm. Pappband. 377s, ills o bilder i sv/v o färg, skomsl. nyskick
90:-
029122
Nygren, Quita
Till skulptör Arvid Källströms minne. När jag tar en lerklump....Familjebilder nedtecknade av Q.a
Sölvesborg:210x150 mm. Klammerhft. 44s ill sv/v Tryck: Bryses Boktryckeri. Tidningsurklipp medföljer
70:-
022525
Nykvist, Ralph
Från Skåne. Malmö Konsthalls katalog 147. Utgiven till utställningen Från Skåne, Malmö Konsthall 1992
1992. 240x220 mm. Klammerhft. Tryck: Rahms i Lund
40:-
007168
Nylén, Leif
Jarl Ingvarsson
Trelleborg:Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr 11, 1994. 280x210 mm. Hft. 14s, ca 44 färgplanscher, skomsl, namnt.
70:-
002308
Nyman,Thure
Delacroix. Romantikens målare.
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1949. 250x180 mm. Hft. 207s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag. Inledning av Gunnar Ekelöf
80:-
008880
Okkonen, Onni - professor i konsthistoria vid Helsingfors Universitet
Finsk Konst
Borgå & Helsingfors:Werner Söderström Osakeyhtiö, 1946. 290x220 mm. Pappband. 45s, 208 bilder i sv/v, loss i rygg
50:-
025850
Olderius, CG
Stenbilder från Alvaret
150x110 mm. Klammerhft. Ill med sv/v foton av Nils Albertsen och föfattaren. Tryck: MCT, Malmö
50:-
007481
Olsson, Gunnar
Harald Lyth 1955-1980 oevrekatalog samt kortfattad biografi
Stockholm:AB Kopia, 1980. 290x210 mm. Hft. 76s, repr. i sv/v.
60:-
 
Åter till toppen