| Uppdaterad: 2009-05-18 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
007044 | Hanson, Lawrence och Elisabeth Porträtt av Vincent en bok om Vincent vanb Gogh Stockholm:Tidens Bokklubb, 1955. 210x140 mm. Ills.pappbd. 310s ills sv/v | 50:- |
008793 | Heartfield, John Der Schnitt entlang der Zeit Dresden:Veb Verlag der Kunst, 1981. 190x110 mm. Pocket. 608s, Fundus 70/71/72, ills sv/v. | 70:- |
026846 | Hedlund, Tom Den obönhörliga verkligheten. En bok om Lennart Sjögren och Eva Forsberg Stockholm:LT:s förlag, 1980. 220x180 mm. Hft. 95s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Borås | 70:- |
028244 | Hedrén, Thomas red Konstnärs Centrum Kronoberg Växiö:1994. 150x210 mm. Klammerhft. 40s ills sv/v Tryck: Tryckericentrum. Några få noteringar | 50:- |
010360 | Hedvall, Anders Bohuslän i Konsten, Från Allaert van Everdingen till Carl Wilhelmson - en översikt Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIV, 1956. 280x200 mm. Hft. 248s, ills i sv/v och färg | 80:- |
017548 | Hellman, Gunnar Veslen Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1962. 210x140 mm. Hft. 45s, ills sv/v, | 40:- |
017551 | Hellman/Von Schantz//Sellgard med bidrag Träsnitt Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1968. 210x150 mm. Hft. 43s, ills sv/v, | 40:- |
008811 | Herrmanns, Ralf 1900 talets Måleri Stockholm:Bokförlaget Semic AB, 1994. 260x190 mm. Ills.pappbd. 95s, repr och bilder i färg o sv/v. | 80:- |
006958 | Hersch, Virginia Att hålla fast en dröm Romanen om Eugène Delacroix Stockholm:Norlin, 1949. 190x130 mm. Hft. 509s, sv/v ills. | 50:- |
007404 | Herschel, Kurt Emil Lohse Tierstudien Leipzig:Veb E A Seemann Verlag, 1956. 310x240 mm. Linnebd. 132s, ills i sv/v och färg, skomsl. med liten reva. | 90:- |
001235 | Hintze,Bertel Modern konst. 1800-talet Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1928. 240x170 mm. Hfrbd. 350s 172 textill. 8 färgpl. Tryck:Mercators Tryckeri, Helsingfors. Nött band. | 90:- |
001236 | Hintze,Bertel Modern konst. 1900-talet med 224 illustrationer Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1930. 240x180 mm. Pappbd med linnerygg. 360s ill. sv/v. Tryck: Mercators Tryckeri Helsingfors. omsl. medb. fint band. | 100:- |
026569 | Hjern, Kjell Göteborgs Konstförening genom hundra år. Göteborg:Göteborgs Konstförening, 1954. 250x170 mm. Hft. 147s ill sv/v. Tryck: Oscar Isacsons Boktryckeri AB | 50:- |
026622 | Hjorth, Bror Mitt liv i konsten Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1967. 260x190 mm. Klotband. 206s, ills sv/v o färg, skomsl med mindre revor | 90:- |
019059 | Hofrén, Manne Ivan Hoflund. Konstnären och hans verk. Tillägnas Ivan Hoflund på 60-årsdagen 1947 av förlaget och författaren Kalmar:Dillbergska Bokhandeln, 1947. 220x140 mm. Clryggbd. 48s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr, Stockholm | 90:- |
014823 | Hofrén, Manne Kalmar Konstmuseum. En vägledning Kalmar:1943. 190x140 mm. Hft. 32s ill sv/v tryck: Kalmar Tryckri | 50:- |
014795 | Hofrén, Manne Kalmar län i konst och bildverk. Särtryck ur Årsboken Kalmar Län 1947 Kalmar:1947. 220x150 mm. Hft. 52s ill sv/v Tryck: Barometern | 80:- |
027955 | Hofrén, Manne Per Ekström. Människan och målaren Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1947. 260x190 mm. Hft. 223s ill sv/v. Namnt. Omsl. något naggat | 90:- |
013540 | Holm, Axel Textning. Handledning i ritning av affischtext. Häfte 2. Grundalfabetet Stockholm:Teckningsförlaget, 1945. 150x210 mm. Hft. 16s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggströms Boktr. | 40:- |
008873 | Holme, Charles Paris Past and Present - Special autumn number London:The Studio Ltd, 1915. 280x200 mm. Hfrbd. 200s, ex libris Nils Kronberg Norcopiae 1939, ills i sv/v o färg, loss i rygg. | 90:- |
008234 | Holmér, Folke Hilding Linnqvist Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIII, 1955. 280x220 mm. Clbd. 219s, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet. | 70:- |
008091 | Holmér, Folke Torsten Palm Sveriges Allmänna Konstförenings publ. LVIII Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1949. 280x220 mm. Hft. 285s, ills sv/v och färg, delvis ouppsk. | 70:- |
027100 | Holmér, Folke/Lindegren, Erik/Östlund, Egon Halmstadgruppen. Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esaias Thorén, Sven Jonsson, Stellan Mörner Stockholm:Rabén & Sjögren, 1947. 280x190 mm. Linneband. 206s ill med 167 bilder i sv/v och färg. Tryck: Tryck: Meijels | 320:- |
024171 | Holmgren, Hjalmar Anatomi för konstnärer Stockholm:Norstedts, 1948. 190xx130 mm. Clryggbd. 167s, 28 pl, ills sv/v | 70:- |
008882 | Hoppe, Ragnar Från Chardin till Utrillo - Essayer och kritiker Stockholm:Gebers, 1949. 230x160 mm. Hft. 263, ills. sv/v, delivis ouppsk. | 70:- |
007160 | Hoppe, Ragnar o Seth, Lennart Eric Hallström Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1939. 280x200 mm. Linnebd. 104s, ills sv/v och färg, fint ex. | 80:- |
009738 | Hurtig, Ingvar/Stenqvist, Nils G. Serigrafi Handbok i screentryckning Stockholm:Bonniers, 1976. 240x170 mm. Ills.pappbd. 64s, ills sv/v, namnt. | 40:- |
008881 | Hård af Segerstad, Ulf Bildkomposition Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1952. 250x170 mm. Hft. 115s, ills sv/v | 70:- |
008149 | Hård af Segerstad, Ulf Otte Sköld Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1945. 250x180 mm. Ills.pappbd med linnerygg. 194s, främre omsl medbundet, ills sv/v. | 80:- |
008884 | Hård af Segerstad, Ulf Tingen och vi Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1957. 250x170 mm. Ills.clbd.. 159s, ills sv/v, ex libris Åke Swanberg. | 80:- |
008651 | Häggqvist, Arne Konstköparens Årsbok 1976-77 Nacka:Askild & Kärnekull, 1976. 220x180 mm. Ills.pappbd. 193s, omslagsbild pastell "Le Coq" av Picasso, ills o planscher i sv/v o färg | 70:- |
012188 | Högfeldt, Robert Högfeldts Bästa. En samling bilder ur Robert Högfeldts produktion under mer än femtio år. Med förord av Sten Möllerström. Höganäs:Bra Böcker, 1979. 230x270 mm. Clbd. 144s, rikt illustrerad mestadels helsides i färg. | 70:- |
008151 | Hökby,Nils-Göran Philip von Schantz Inte bara här Stockholm:Bonnier Alba, 1993. 280x210 mm. Ills.pappbd. 126s, ills sv/v och färg, tryck och bindning Graphicom, Vicenza | 90:- |
001364 | I.C.S. Reference Library. I.C.S. Reference Library 6. Elements of pen-and-ink rendering. Rendering with pen and brush. Elements of water-color. Drawing from nature. Drawing from cast. Elements of figure drawing. Drawing from the figure. London:Scranton Int.Textbook Co., 1905. Inb. 230x150 mm. v+66+50+27+54+83+66+82+17+xi s. ill sv/v och färg. pl. | 250:- |
011697 | Jacobsson, Bengt Mandelgren i Småland Stockholm:LT:s förlag, 1982. 230x180 mm. Ills.clbd.. 191s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri | 200:- |
017718 | Jacobsson, Bengt Nils Månsson Mandelgren - en resande konstnär i 1800-talets Sverige Höganäs:Bra Böcker/Folklivsarkivet Lund, 1983. 310x230 mm. Ills.clbd.. 191s ill färg, skomsl, bra skick. | 60:- |
001388 | Janson, H.W. KONSTEN Måleriets, skulpturens och arkitekturens historia från äldsta tider till våra dagar Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1964. 290x230 mm. Hfrbd. 595s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. | 110:- |
008626 | Janson, H.W. KONSTEN - Måleriets, skulpturens och arkitekturens historia från äldsta tider till våra dagar Stockholm:Albert Bonnier, 1978. 290x230 mm. Linnebd. 791s, andra och utökad och bearbetad utgåva. blyertsförstrykningar, inlagan loss i rygg. | 150:- |
001413 | Jessen,Jarno Hemmets Konstgalleri. De yppersta verk av olika tiders och länders mästare, återgivna i färgtrogna reproduktioner Stockholm:A.-B. För spridnng av litterära verk., 1922. 330x250 mm. Hfrbd. 288s Färgrep. Tryck: Buchdruckerei Otto Regel G.m.b.H, Leipzig. Reva i högra hörnet | 90:- |
009739 | Johannesson, Lena Xylografi och pressbild. Bidrag till trägravyrens och till den svenska bildjournalistikens historia. Nordiska museets Handlingar 97 Uppsala:Almqvist & Wiksell, 1982. 220x190 mm. Ills.clbd.. 396s, ills sv/v. | 80:- |
025297 | Johansson, Anders En landskapsmålares Öland. Gillis Magnusson. Ett vänporträtt av Anders Johansson Kalmar:Barometern, 1984. 250x170 mm. Clbd. 78s ill sv/v och färg. Skomsl | 100:- |
022524 | Johansson, Jerry Från Skåne. Malmö Konsthalls katalog 147. Utgiven till utställningen Från Skåne, Malmö Konsthall 1992 1992. 240x220 mm. Klammerhft. Tryck: Rahms i Lund | 40:- |
007176 | Jovinge, Marika Vem vill byta en gentleman mot en röd hund Stockholm:Norstedts, 1991. 260x190 mm. Clbd. 221s, ills sv/v och färg | 80:- |
008252 | Jungmarker, Gunnar Birger Lundquist Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXX, 1971. 280x220 mm. Clbd. 180s, ills sv/v, skomsl medbundet | 80:- |
007039 | Jungmarker, Gunnar Carl Frisendahl 1886-1948 Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikations LXXIII, 1964. 280x200 mm. Hft. 263s, innehåller skulpturkatalog, ills sv/v och färg. | 80:- |
022041 | Jungmarker, Gunnar Döderhultaren. Konstnären och människan Stockholm:Rabén & Sjögren, 1960. 250x190 mm. Ills.clryggband. 175s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. Tillsk. | 130:- |
006969 | Jungmarker, Gunnar, red Sergel / Martin / Ehrensvärd. En konstbok från Nationalmuseum Stockholm:Ehlins, 1955. 220x150 mm. Clryggbd. 175s, ills och teckningar i sv/v och färg, skomsl. | 80:- |
008155 | Karling, Sten Axel Sjöberg Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIX, 1960. 280x200 mm. Hft. 378s, ills sv/v | 80:- |
008247 | Karling, Sten Axel Sjöberg Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXIX, 1960. 280x200 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 378s, ills i sv/v och färg, övre guldsnitt | 140:- |
027458 | Karnehed, Birgit och Sven Konstbörsen. Måleri och skulptur. Auktionspriser på 3600 verk av 1915 svenska konstnärer Stockholm:Liber förlag, 1983. 210x150 mm. Ills pappband. 230s, ills sv/v | 50:- |
008894 | Katalog Art Treasures in Germany Frankfurt am Main:ZFV, 210x200 mm. Hft. 48s, ills sv/v o färg + index "where to find the most importan Works of art in Germany" 8s. | 30:- |
007169 | Katalog Utställning Nationalmuseum Stockholm 1972 Ernst Josephson Stockholm:Nationalmusei utställningskatalog 359, 1972. 240x170 mm. Hft. 50s, ills sv/v och färgplanscher | 50:- |
008270 | Keiser, Herbert Wolfgang Das Meisterwerk Thorwaldsen Berlin:Gustav Weise Verlag, 200x 170 mm. Hft. 12s text, 20 reproduktioner i sv/v | 50:- |
029387 | Kempe, Roland Irrgångar i det förflutna. Roland Kempe ord och bild. Borås:Cete Bokförlag, 1977. 200x200 mm. Hft. opaginerad, red. av Bertil Lindström | 90:- |
017550 | Kempe, Roland Roland Kempes skissbok Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1966. 220x150 mm. Hft. 60s, ills sv/v, | 40:- |
007173 | Kempe, Roland Ålgården Borås Målningar Roland Kempe Borås:Bok-Lito AB, 1960. 200x 140 mm. Hft. Katalog över bilder i sv/v som hänger på Ålgården . Fotografier sv/v. | 50:- |
008818 | Kerényi, Karl En konstälskares loggbok - Resor i det gamla Europa Stockholm:Natur och Kultur, 1957. 210x140 mm. Pappband med clrygg. 186s, 26 planscher i sv/v | 80:- |
008790 | Kjellberg, Ernst/Säflund, Gösta Grekisk och Romersk konst Stockholm:Bonniers - Aldus, 1958. 190x110 mm. Pocket. 333s, ills sv/v , tillskr. | 40:- |
008233 | Kjellin, Helge Christian Eriksson 1858-1935 Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXII, 1953. 280x220 mm. Clbd. 330s, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet | 80:- |
006965 | Knackfuss, H. Dürer Künstler-Monographien Leipzig:Delhagen&Klassing, 1899. 270x160 mm. Mjukt clbd med skyddskasett. 144s, med 134 avbildningar av målningar, träsnitt, kopparstick och teckningar, 6:e uppl. skyddskassett ngt nött | 70:- |
007492 | Knackfuss, H. Michelangelo Leipzig:Verlag von Delhagen & Klassing, 1900. 260x170 mm. Mjukt clbd med skyddskasett. 104s, ills i sv/v o färg, | 70:- |
001579 | Konst i Svenska hem Konst i Svenska hem. Del 5. Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. 225-280 pp ill sv/v. Nr 329-431. Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hem Tryck: Isacssons Göteborg. | 40:- |
001580 | Konst i Svenska hem. Konst i Svenska hem. Del 3 Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. 113-168 pp ill sv/v. Nr 116-227. Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hemTryck: Isacssons Göteborg. Ngt solkigt ex. | 40:- |
001581 | Konst i Svenska hem. Konst i Svenska hem. Del 6. Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. . 281-336 pp ill sv/v. Nr 432-534. Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hem Tryck: Isacssons Göteborg. | 40:- |
001582 | Konst i Svenska hem. Konst i Svenska hem. Del 7. Göteborg:uå. 310x250mm. Pappband. 337-392 pp ill sv/v. Nr 554-664 Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hemTryck: Isacssons Göteborg. | 40:- |
001583 | Konst i Svenska hem. Konst i Svenska hem. Del 8. Göteborg:uå. 310x250 mm. Pappband. 393-448 pp ill sv/v. Nr 665-775 Beskrivningen av konsten i namngivna svenska hemTryck: Isacssons Göteborg. | 40:- |
008408 | Konstakademien 4 febr. - 26 febr. 1978 Tyra Lundgren Ett liv i konst 1978. 210x210 mm. Katalog. 18s, ills sv/v och färg. Utställningen omfattar verk från 1918-78. | 50:- |
008625 | Konsten I - II Konst från hela världen Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1976. 240x180 mm. Skinnband. Del I, 783s Konsthistoria från forntid till nutid. Del II, 886s Saklexikon - alfabetiskt ordnade artiklar om konstriktningar, -arter och -tekniker, konsthantverk och konstvetenskap. | 100:- |
009723 | Kriland, Gösta Teckna med blyerts kol krita och tusch Stockholm:Forum, 1954. 220x150 mm. Ills.clbd.. 91s, ills sv/v, nött i rygg | 50:- |
001612 | Kruse,John Rembrandt. Hans konst och lif. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1907. 215x150 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 150s ill sv/v. fint band. övre guldsnitt. ills sv/v | 90:- |
008791 | La Mure, Pierre Moulin Rouge - Studio and café life in bohemian Paris London:Collins Fontana books No. 77, 1955. 180x110 mm. Pocket. 383s, novel based on the life of Henri de Toulouse-Latrec. | 40:- |
008266 | La Mure, Pierre Målaren på Moulin Rouge En roman om Henri de Toulouse-Lautrecs liv Stockholm:Natur och Kultur, 1953. 230x150 mm. Ills.pappbd med linnerygg. 384s, ills sv/v | 60:- |
008801 | Lagercrantz, Bo Ögon att se med Stockholm:Rabén & Sjögren, 1976. 180x150 mm. Hft. 173s, ills sv/v | 70:- |
007477 | Landolt, Hanspeter Henri de Toulouse-Lautrec Färgteckningar och akvareller Stockholm:Natur och Kultur, 1955. 290x200 mm. Clbd. 32s, bilder i sjufärgs offsettryck | 80:- |
007486 | Larsson, Carl Från Stockholm till Messina Stockholm:Sällskapet Bokvännerna, 1948. 260x180 mm. Hft. 69s, ills sv/v, numrerad upplaga ex 784 av 1100. | 90:- |
008083 | Larsson, Carl Svenska Kvinnan genom seklen Stockholm:Iduns Förlag, 1921. 340x250 mm. Hft. 10 Bilder med text och teckningar af Carl Larsson, i färg efter målningar i Nya Elementarläroverket i Göteborg. Pärmar saknas. | 50:- |
007485 | Larsson, Carl i By Carl Larsson J A G Stockholm:Alb. Bonniers, 1931. 240x160 mm. Hft. 364s, ills i färg o sv/v, nött | 90:- |
001744 | Laurin, Carl G. Konsthistoria. Skolupplagan. Stockholm:Svenska Bokförlaget Norstedts, 1953. 210x140 mm. Clbd. 271s ill. sv/v. 10:e skolupplagan. mkt. ant. | 30:- |
001746 | Laurin, Carl G. Valda arbeten. 5 vol. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1925. 210x150 mm. Hfrbd. Övre guldsnitt. Bibliofiluppl. nr 611 av 1000 ex. Sign. av föfattaren. 220x150 mm. Denna uppl. har tillhört Siri Törner.Vol 1 Våld och Väld. 5:e uppl. 1925. 453 pp. / Folklynnen. 9:e uppl. 1926. 410 pp.Vol 2 Stamfränder. 2:a uppl. 1925. 283 pp. / Människor. 2:a uppl. 1919. 173 pp.Vol 3 Konsthistoria. 10:e uppl. 1936. 1202 pp.Vol 4 Skämtbilden. 4:e uppl. 1920. 668 pp.Vol 5 Kulturhistorisk bilderbok. 1400-1920. 2:a uppl. 1919. 677 pp. | 750:- |
008099 | Leclerc, André Renoir London Paris New York:Comel-Verlag /Hyperion, 170x130 mm. Ills.pappbd. 45s, ills sv/v och färg | 40:- |
004948 | Levertin, Oscar Svenska landskap af Eugen med en inledande essay af Oscar Levertin: Stockholmsnaturen i svensk dikt Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1905. 300x420 mm. Clbd. 28s+30pl i färg Tryck: Centraltryckeriet, Stockholm. exl | 130:- |
001771 | Levey, Michael Den västerländska konstens historia. Stockholm:Bonniers., 1970. 210x150 mm. Klotband. 360s ill färg och sv/v. skomsl. . Tryck: Jarrold and Sons Ltd; Norwich,England. Översättning: Maria Ortman. BBK. | 80:- |
008620 | Lexikon för konst A-G, H-O, P-Ö Bildkonst Arkitektur Konsthantverk Konstindustri Stockholm:AB Nordiska uppslagsböcker, 1957. 260x200 mm. Linnebd med skinnrygg. Del I A-G s1-480, del II H-O s481-1084, del III P-Ö s 1085 -1797. rygg del III något avvikande färg i övrigt gott skick. | 300:- |
008623 | Lhote, Henri Klippmålningarna i Sahara - Upptäckten av en svunnen ökenkultur Stockholm:Tidens Bokklubb, 1959. 220x140 mm. Ills.pappbd. 189s, ills sv/v o färg | 70:- |
029378 | Liedholm, Alf Roland Svensson. Konstmapp Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1957. 340x240 mm. Mapp. 7s, + 10 uppfordrade planscher lösa i mapp. Mappen fläckad, planscher i bra skick | 250:- |
008890 | Lilja, Gösta Den första svenska modernismen Lund:Signum , 1986. 230x230 mm. Linnebd. 148s, ills färg och ills, skomsl | 170:- |
008796 | Lilja, Gösta Svenskt måleri under 1900-talet från Ernst Josephson till Max Walter Svanberg Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1968. 190x110 mm. Pocket. 167s, ills sv/v., W&Wserien nr197 | 60:- |
008082 | Liljefors, Bruno Det vildas rike av Bruno Liljefors Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1941. 340x260 mm. Ills.pappbd med linnerygg. 100s, sv/v bilder i text och färgplanscher enligt bildförteckning, namnt. | 90:- |
008081 | Liljefors, Bruno Det vildas rike av Bruno Liljefors Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1941. 340x260 mm. Ills.pappbd. 100s, sv/v bilder i text, färgplanscher enligt bildförteckning, pärmar nötta. | 60:- |
008411 | Lindberg, Hans På konstens vingar Göteborg:Sobers Förlag, 1987. 220x240 mm. Ills.pappbd. 95s, ills sv/v och färg | 80:- |
003209 | Lindblom, Andreas Watteau Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1948. 250x190 mm. Hft. 122s ill sv/v och färg. | 60:- |
001809 | Lindblom,Andreas Sveriges konsthistoria I-III. Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 260x180 mm. Skinnryggband. 1000s. 1944-46. ill sv/v och färg. Första delen: Från stenåldern till Gustav Vasa. Andra delen: Från Gustav Vasa till Gustav III.Tredje delen: Från Gustav III till Våra dagar | 150:- |
007040 | Linde, Ulf Gripenholm eller tolv variationer över ett tema av Basilius Valentinus, Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 7. Stockholm:Apoteksbolagets Konstförening Raster förlag, 1990. 310x230 mm. Hft. avbildade litografier i färg och sv/v. | 90:- |
028381 | Linde, Ulf Harald Lyth Målningar 1980-1985 Stockholm:Apoteksbolagets Konstförening i samarbete med Kalejdoskop förlag, 1985. 210x210 mm. Pappband. 94s, Apoteksbolagets Konstförenings årsskrift nr 2, ills färg o sv/v | 80:- |
008146 | Linde, Ulf Rune Rydelius, Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr. 13 Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1996. 260x210 mm. Hft. 78s, bilder i färg, ills sv/v | 70:- |
008238 | Lindgren, Nils Bertil Bull Hedlund Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXI, 1952. 280x220 mm. Clbd. 192s, + 51 planscher, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet | 80:- |
007166 | Lindgren, Nils Bertil Bull Hedlund Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikations LXI, 1952. 280x220 mm. Hft. 192s, ills. sv/v o färg, ouppsprättad | 70:- |
007164 | Lindgren, Nils Bertil Bull Hedlund Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikations LXI, 1952. 280x220 mm. Hfrbd fyra upphöjda bind. 192s, ills. sv/v o färg, ex libris Nils Kronberg | 110:- |
009741 | Lindhagen, Nils/Rude, Rolf Grafikboken Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 70s, ills sv/v, 2:a uppl. | 50:- |
001867 | Lindwall, Bo/Liljefors, Lindorm Bruno Liljefors. Stockholm:Raben & Sjögren., 1960. 260x200 mm. Clryggbd. 159 s ill sv/v och färg. Tryck. Ronzo Boktryckeri AB. Skomsl med mindre revor | 100:- |
008232 | Loos, Viggo Victor Forssell Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LX, 1951. 280x220 mm. Clbd. 235s, ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet | 80:- |
001904 | Louvre Les plus beaux tableaux du Louvre avec 246 gravures. Paris:Librairie Hachette, 1929. 180x130 mm. Hft. 192s ill sv/v. | 60:- |
008653 | Lucie-Smith, Edward. A Concise History of French Painting, 278 plates 32 in colour London:Thames and Hudson, 1971. 210x150 mm. Pappband. 288s, ills i färg och sv/v | 40:- |
007158 | Lundahl, Gunilla Tomglas, Tom Möller Stockholm:1984. 210x150 mm. Hft. 35s, sv/v ills, utställningskort "TOM GLAS 28.10-13.11 1985, Norrköpings Konstmuseum" medföljer, tillskrift av konstnären | 40:- |
008244 | Lundberg, Erik Albertus Pictor Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXX, 1961. 280x200 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 260s, ills i sv/v och färg, övre guldsnitt, nött rygg | 90:- |
024581 | Lunde, Stein Erik Biografien om E. Munch, Livets dans. Munch for ungdom! Gyldendal norsk forlag, 2004. 250x170 mm. Ills.pappband. 127s, ills sv/v o färg. ills av Kverneland. | 70:- |
001918 | Lundgren - Wettre - Wiberg Konstnärer i arbete.Samtal med 26 Göteborgskonstnärer. Göteborg:Wezäta Förlag, 1981. 310x220 mm. Ills.pappbd. 124s ill sv/v. | 70:- |
007178 | Lundgren, Egron En målares Anteckningar. Utdrag ur Dagböcker och Bref av Egron Lundgren Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1884. 200x 140 mm. Imit.skbd. 212s, sv/v ills, blekt rygg | 90:- |
007483 | Lundström, Yngve Penselstråk - En målare berättar Stockholm:LT:s förlag, 1960. 230x150 mm. Hft. 289S, ills sv/v, ouppskuren | 80:- |
001985 | Lövgren,Sven red. Lexikon över modern konst. Stockholm:Raben & Sjögren., 1965. 180x120 mm. Clbd. 377s ill sv/v och färg. Tryck. Mandruck Munchen Theodor Dietz. Ingår i Tema serien. | 70:- |
007479 | Mac Orlan, Pierre Lautrec Le Peintre de la lumière froide Paris:Librairie Floury, 1934. 200x 140 mm. Hft. 179s, 67 reproduktioner i sv/v o färg | 70:- |
008792 | Magnusson, Börje red. Diktaren som bildkonstnär, Goethe-Hugo-Strindberg Stockholm:Rabén & Sjögren, 1974. 220x150 mm. Clbd. 120s, ills i sv/v | 70:- |
007153 | Malingue, Maurice Gauguins Brev ett urval Stockholm:Bonniers, 1955. 220x140 mm. Clbd. 311s, ills i sv/v, planscher i färg tryckta hos Skirar, Lausanne, namnt. | 90:- |
009475 | Malmborg, Boo von Drottningholm. En konstbok från Nationalmuseum Stockholm:Rabén & Sjögren, 1966. 230x250 mm. Linnebd. 225s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar XIII. Skomsl | 180:- |
027432 | Mandel, Gabriel Alla tiders konsthistoria. Romanskt och gotiskt bokmåleri Stockholm:Rabén & Sjögren, 1964. 190xx130 mm. Ills.pappband. 176s, ills sv/v o färg | 70:- |
009656 | Manker, Ernst Boken om Skum Halmstad:LT:s förlag, 1965. 190x120 mm. Pocket. 146s, ills sv/v | 70:- |
024849 | Manker, Ernst Boken om Skum Halmstad:LT:s förlag, 1956. 190x120 mm. Hft. 146s ill sv/v Tryck: Hallandspostens Tryckeri | 70:- |
008418 | Manker, Ernst Samefolkets Konst Halmstad:Askild & Kärnekull, 1971. 230x160 mm. Imit.skbd. 194s, foton och ills i sv/v och färg, Skomsl. | 250:- |
003394 | Mansfeld-Håkanson, Solveig Skulptur i Östergötland Motala:Östgöta konstförening, 1975. 210x145 mm. Hft. Hft. 85s ill sv/v. Tryck: Printex Affärstryck. | 90:- |
008273 | Marani, Pietro C. Leonardo's Last Supper Milano:Electa, 1986. 240x160 mm. Hft. 32s, ills sv/v o färg | 40:- |
022170 | Mathiesen, Henrik Axel Petersson " Döderhultaren " tecknar Stockholm:1981. 300x210 mm. Klammerhft. (32)s ill sv/v Tryck: Prinkipo | 80:- |
007540 | Méhes, László Méhes Budapest:Kiadovallalata, 1980. 160x120 mm. Hft. 29s, 7 färgbilder, 16 sv/v bilder, ungersk text | 40:- |
009727 | Melin, Björn Måla och se, handbok i oljemåleri Stockholm:W & W, 1977. 190x150 mm. Hft. 124s, ills sv/v o färg, namnt | 40:- |
008240 | Melin, Emmy red Björn Jonson 72 bilder i offsettryck Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1953. 260x190 mm. Pappband med clrygg. 31s, ills i sv/v | 100:- |
008150 | Mesesnel, Janez France Slana, Watercolors, Paintings and Drawings 1944-1980 Minneapolis:Control Data Arts, 1981. 220x220 mm. Clbd. 133s, ills i sv/v och färg, skomsl. tryckt och bunden i Jugoslavien. | 50:- |
006966 | Meyer, A.G Donatello Künstler-Monographien Nr 65 Bielefeld, Leipzig:Delhagen&Klassing, 1908. 270x160 mm. Mjukt clbd med skyddskasett. 129s, 2:a upp. med porträtt och 140 avbildningar av porträtt. ö.guldsn. | 80:- |
008617 | Meyer, Karl E. The Plundered Past - The story of the illegal international traffic in works of art. New York:Atheneum, 1973. 240x160 mm. Clbd. 353s, foto ills i sv/v, tejplagat skomsl. | 80:- |
003429 | Meyerson, Åke Klee Stockholm:Rabén & Sjögren, 1956. 180x140 mm. Pappband. 64s ill sv/v. Ingår i serien: Ars Mundi. Namnt. | 50:- |
029389 | Millroth, Thoma Lage Lindell Stockholm:Sveriges Allmänna Konstföreings publikation xc, 1981. 250x220 mm. Pappband. 156s, ills sv/v o färg | 80:- |
029394 | Millroth, Thoma Olle Bonnér. Och varför inte dansa? Stockholm:Sveriges Allmänna Konstföreings publikation 104, 1995. 250x220 mm. Pappband. 176s, ills sv/v o färg | 70:- |
008819 | Millroth, Thomas/ Stackman, Pelle Svenska konstnärer i Paris Stockholm:Författarförlaget Fischer & Rye, 1989. 250x190 mm. Pappband. 287s, ills i färg o sv/v, skomsl | 120:- |
024036 | Moderna Museets utställningskatalog nr 145 Giacometti 12 februari - 27 mars 1977 Stockholm:Moderna Museet, 1977. 210 x 170 mm. Katalog. 32s, ills sv/v. | 60:- |
008406 | Moderna Museets utställningskatalog nr 112 Floden och Skogen Indianskt måleri från Amazonas 3 november - 9 decenber 1973 Stockholm:Moderna Museet, 1973. 190x120 mm. Katalog. 32s, ills sv/v. | 90:- |
008089 | Moderna Museets utställningskatalog nr 195 Henri Matisse Moderna Museet Stockholm 3.11.84-6.1.85 Stockholm:Moderna Museet, 1984. 270x200 mm. Hft. 78s, sv/v och färg ills. | 50:- |
007539 | Moderna Museets utställningskatalog nr 27 Jackson Pollock Stockholm:Moderna Museet, 1963. 240x200 mm. Pappband. text av K.G.Hultén. bilder sv/v och färg, rygg delvis borta | 70:- |
007042 | Moderna Museets utställningskatalog nr 50 Vincent van Gogh målningar/akvareller/teckningar Zaandam:C.Huig Ltd, 1965. 260x190 mm. Hft. 48s, ills sv/v och färg, loss i rygg | 50:- |
007163 | Moderna Museets utställningskatalog nr 69 Raoul Hausmann Stockholm:Moderna Museet, 1967. 290x210 mm. Hft. Katalog över utställningen 21 okt - 19 nov 1967 på Moderna Museet i Stockholm, rikt ills. | 70:- |
009026 | Moretti, Mario Etruskische Malerei in Tarquinia Milano:M.DuMont Schauberg, 1974. 320x250 mm. Ills.clbd.. 151s, ills sv/v o färg, skomsl, foto Leonard von Matt. | 120:- |
002113 | Munthe, Gustaf Konsthistoria Stockholm:Natur och Kultur., 1959. 250x180 mm. Pappband. 271s ill sv/v och färg. ant. och underst. i texten. namnt. ngt nött i rygg. | 60:- |
009011 | Müntz, Eugène Le Musée D'Art Galerie des Chefs-d'oevre et précis de l'Histoire de l'Art depuis le Origines jusqu'au XIXe siècle (900 gravures, 50 planches hors texte) Paris:Librairie Larousse, 320x240 mm. Dek.skinnband. 267s, ills sv/v. | 90:- |
008799 | Narti, Ana Maria När skönheten kom till byn - Tankar om konstens dialog med nutiden Stockholm:Bonniers, 1988. 200x130 mm. Pappband. 170s, skomsl med mindre reva, tillskrift | 60:- |
007155 | Nationalmusei utställningskatalog 336 Gauguin i Söderhavet Stockholm:Hubert Johansson o Tryckeri AB Björkmans Eftr., 1970. 230x170 mm. Hft. 114s, ills sv/v o färg | 60:- |
008415 | Nationalmusei utställningskatalog nr 231 Rembrandt 12 januari - 15 april 1956 Stockholm:Nationalmuseum, 1956. 210x130 mm. Katalog. 132s, ills. sv/v, namnt. | 60:- |
007490 | Nebbia, Ugo Michelangelo Bildhauer Maler Architekt Dichter Leipzig:Johannes Asmus Verlag, 1940. 240x200 mm. Linnebd. 180s, mit 180 Kupfertiefdrucktafeln ucn 2 farbigen Tafeln, tillskrift | 90:- |
008088 | Nerman, Einar Divor och Divaner 290x210 mm. Ills.pappbd. ca 38 bilder och bildtexter i sv/v, Förord av Stefan Andhé | 90:- |
005923 | Nerman, Einar Gösta Berlings-bilder. Med citat ur Gösta Berlings saga valda av Selma Lagerlöf Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1916. 320x270 mm. Clbd. 68s ill sv/v Tryck: A. Börtzells. ngt nött ex. namnt | 140:- |
008087 | Nerman, Einar Livet en dröm, minnen Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. 300x210 mm. Ills.pappbd. 181s, rikt ills sv/v och färg, skomsl., personregister Tryck AB Kopia | 150:- |
002210 | Nerman, Einar Livet en dröm. Minnen. Stockholm:Askild & Kärnekull, 1971. 300x210 mm. Ills.pappbd. 181s rikt ill sv/v och färg. Personregister, Tryck: AB Kopia. Med skomsl. | 150:- |
025295 | Nilson, Anders Ölandsmålare 2000. Ölands Museum, Himmelsberga 2000. 230x160 mm. Hft. 137s ill i färg. Tryck: Ölandstryckarna | 80:- |
026641 | Nilsson, Eric S/Karlén, Einar Ur Albert Engströms liv och leverne. Till 100-årsminnet av Albert Engströms födelse 12 maj 1869 Eksjö:C.A. Bomans Bokhandel, 1969. 190x140 mm. Hft. 86s ill sv/v med bl.a. teckningar av Albert Engström. Tryck:Eifels, Eksjö. Namnstämpel | 70:- |
027624 | Nilsson, John Peter Den svenska drömmen. Anders A. Ernst Billgren. Kristina Elander. Jarl Ingvarsson. Martin Wickström. Visad vid utställning år 1890 på Kalmar Konstmuseum (Konstcentrum sydost) Stockholm:Galleri Enkehuset, 1988. 300x210 mm. Klammerhft. 19s ill sv/v och färg Tryck: Ölandstryckarna, Borgholm | 50:- |
019698 | Nisser, Wilhelm Konst och konsthantverk i Visingsborgs grevskap på Per Brahe d.y:s tid. Del 1 Stockholm:1931. 280x230 mm. Hft. 8, 224, (1) s +LVII sv/v planscher. Tryck: Gustaf Lindström. Med engelsk sammanfattning. Nr 265 av 300 nr. ex. Omsl. nötta. Ryggen tejpad. Även en del 2 utkom | 400:- |
024004 | Nordenfalk, Carl van Gogh. En livsväg. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1946. 250x175 mm. Linneryggband. 181s, Omslag medbundna, ill sv/v och färg. 2:a uppl. | 70:- |
002269 | Nordensvan, Georg Svensk konst och svenska konstnärer i nittonde århundradet. I. Från Gustav III till Karl XV. sammanbunden med del II. Från Karl XV till sekelslutet. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1925. 250x170 mm. Hfrbd fyra upphöjda bind. Del I 547s + del II 526 s ill sv/v. Namnt. Hårt nött band. Inlagan fin. | 80:- |
027361 | Nordgren, Sune (inledning) Karin Persson - Trägravyrer Skånes Konstförenings publikation nr 28, 1981. 240x 160 mm. Hft. Opaginerad cirka 50 s. Illustrerad med helsides gravyrer. | 50:- |
025973 | Noreen, Gunilla Barnboksbilder. Porträtt av 54 svenska barnboksillustratörer Stockholm:Rabén & Sjögren, 1979. 200x160 mm. Hft. 116s, ills sv/v | 70:- |
017806 | Norlind, Ernst Borgebyminnen Lund:C W K Gleerups Förlag, 1939. Hclbd. 360s, främre omsl. medbundet, sv/v ills.namnt. | 110:- |
029191 | Norlind, Ernst Unga Konstnärsår i Dachau och Paris Lund:C W K Gleerups Förlag, 1943. 230x170 mm. Clryggbd. 255s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund. Främre omsl. medbundet. Tillsk. Fint band | 90:- |
029379 | Notini, Anja Made in Sweden. Konst Hantverk Form Wiken, 1988. 310x240 mm. Ills.pappbd. 183s, ills färg, innehåller bilder och textporträtt av 50 skapande personer i Sverige samt ett urval av deras arbeten. | 140:- |
024840 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 70s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Georg Pauli, Prins Eugen, Axel Sjöberg, Karl Isaksson, Sigge Bergström, Ellen Trotzig, Helmer Osslund, Olof Ågren, Hugo Carlberg, Frans Timén, Tora Vega Homström, Gösta Adrian Nilsson,. Omslag nött inlaga bra. | 90:- |
024887 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 10 Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 554-633s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Lars Boëthius, Otto G. Carlslund, Bror Hjorth, Olle Nordberg, Albin Amelin, Bo Beskow, Siri Derkert, Folke Ricklund, Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Inge Schiöler, Folke Persson, Magnus Bjursten, Anna Berg, Omslag nött, inlaga bra. | 90:- |
024841 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 3. Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 134s-189s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Svante Bergh, Bertil Damm, Ossian Elgström, Mollie Faustman, Einar Jolin, Hadar Jönzén, Hilding Linnqvist, Axel Nilsson,Nils Dardel, Sigrid Hjertén-Grünewald, Omslag nött inlaga bra. | 90:- |
024842 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 4. Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 194s-250s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Rolf Trolle, Eric Detthow, Hjalmar Eldh, Carl Gunne, Alf Munthe, Edvin Ollers, Albert Abbe, Einar Forseth, Johan Johansson, Otte Sköld, Omslag nött inlaga bra. | 90:- |
024843 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 5. Stockholm:AB Svensk litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 254s-310s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Fritiof Schüldt, Ellis Wallin, Martin Åberg, Bertel-Nordström, Jurgen Wrangel, Torsten Palm, Ewald Dahlskog, Thor Fagerkvist, Albert Krüger, William Nording,Omslag nött inlaga bra. | 90:- |
024884 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 7 Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 374s-429s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Emil Olsson, Helge Zandén, Gunnar Svenson, Arvid Fougstedt, Kurt Jungstedt, Carl Kylberg, Gustaf Carlström, Patrik Reutersvärd, Reinhold von Rosen, Maj Jerndahl-Tydén.Omslag nött, inlaga bra. | 90:- |
024885 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 8 Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 434s-489s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Nils Tydén, Martin Emond, Sven Jonson, Erik Olson, Emil Johanson-Thor, Josef Öberg. Carl J. Alexanderson, Sven Erixson, Sven Hempel, Rudolf Persson,Omslag nött, inlaga bra. | 90:- |
024886 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. 9 Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1935. 330x260 mm. Hft. 494s-550s, reproduktioner i 4-färgs klichétryck med kompletteringstryck i erforderliga färger.Börtzells tr. AB. Text och bild avföljande kostnärer: Gustav Alexanderson, Kalle Hedberg, Arne Cassel, Carsten Hvistendahl, Greta Knutson-Tzara, Stellan Mörner, Nils Nilsson, Ture Dahlö, Einar Palme, Gunnar Löberg, Omslag nött, inlaga bra. | 90:- |
002300 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. Ny följd 1-2. Stockholm:Svensk Litteratur, 1945. 320x250 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 402s reg. ill sv/v och många färgpl. Tryck: A. Börztells tryckeri. Övre guldsnitt. Nötta band. I del 2 är några sidor lösa. | 150:- |
009019 | Nutida Svenskt Måleri Nutida Svenskt Måleri. Ny följd 1-2. Stockholm:Svensk Litteratur, 1945. 320x250 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 402s reg. ill sv/v och många färgpl. Tryck: A. Börztells tryckeri. Övre guldsnitt. | 350:- |
009730 | Nyblom, Lennart Handbok i Akvarellmålning Stockholm:W & W, 1928. 190x120 mm. Hft. 50s, 3:e uppl. Isaac Marcus boktryckeri-aktiebolag | 40:- |
008139 | Nygren, Lars Brottstycken ur Torsten Renqvists dagböcker Stockholm:Bonniers, 1988. 230x160 mm. Pappband. 377s, ills o bilder i sv/v o färg, skomsl. nyskick | 90:- |
029122 | Nygren, Quita Till skulptör Arvid Källströms minne. När jag tar en lerklump....Familjebilder nedtecknade av Q.a Sölvesborg:210x150 mm. Klammerhft. 44s ill sv/v Tryck: Bryses Boktryckeri. Tidningsurklipp medföljer | 70:- |
022525 | Nykvist, Ralph Från Skåne. Malmö Konsthalls katalog 147. Utgiven till utställningen Från Skåne, Malmö Konsthall 1992 1992. 240x220 mm. Klammerhft. Tryck: Rahms i Lund | 40:- |
007168 | Nylén, Leif Jarl Ingvarsson Trelleborg:Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr 11, 1994. 280x210 mm. Hft. 14s, ca 44 färgplanscher, skomsl, namnt. | 70:- |
002308 | Nyman,Thure Delacroix. Romantikens målare. Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1949. 250x180 mm. Hft. 207s ill sv/v och färg. Tryck: Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag. Inledning av Gunnar Ekelöf | 80:- |
008880 | Okkonen, Onni - professor i konsthistoria vid Helsingfors Universitet Finsk Konst Borgå & Helsingfors:Werner Söderström Osakeyhtiö, 1946. 290x220 mm. Pappband. 45s, 208 bilder i sv/v, loss i rygg | 50:- |
025850 | Olderius, CG Stenbilder från Alvaret 150x110 mm. Klammerhft. Ill med sv/v foton av Nils Albertsen och föfattaren. Tryck: MCT, Malmö | 50:- |
007481 | Olsson, Gunnar Harald Lyth 1955-1980 oevrekatalog samt kortfattad biografi Stockholm:AB Kopia, 1980. 290x210 mm. Hft. 76s, repr. i sv/v. | 60:- |