Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Konst

   
Uppdaterad: 2011-05-11
Förkortningar...
ID Bok Pris
002509
Read, Herbert
Det moderna måleriets historia 485 illustrationer 100 i färg
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1960. 210x150 mm. Clbd. 372s ill sv/v och färg skomsl. välvård. Originaltitel: A Concise History of Modern Painting
80:-
002530
Rembrandt. Nationalmuseum 12 januari-15 april 1956
Rembrandt. Nationalmuseum 12 januari-15 april 1956. Nationalmusei utställningskatalog nr 231.
Stockholm:1956. 205x140 mm. Hft. 132s ill sv/v. Tryck: Tryckeriaktiebolaget Thule.
50:-
008142
Reuterswärd, Carl Fredrik
Titta, Jag är osynlig!
Stockholm:Gedins Förlag, 1989. 210x140 mm. Clbd. 244s, skomsl,namnt.
60:-
006339
Rewald, John
Paul Cézanne
London:Spring Books, 1965. 250x160 mm. Linnebd. 205s ill sv/v och färg. 1:a upplagan 1950. Detta är 2:a uppl. Ryggen blekt
60:-
031078
Rice, David Talbot
Art of the Byzantine Era
London:Thames and Hudson, 1966. 210x150 mm. Hft. 286s. Rikt ill sv/v och färg. 3:e uppl
50:-
008096
Rifbjerg, Klaus
Stranden, Digte af Klaus Rifbjerg Tegninger of Håndskrift af Poul Winther
Köpenhamn:Forlaget Sommersko, 1976. 210x290 mm. Hft. 79s, ills sv/v. utgiven i 1400 ex.
80:-
033028
Robbert, Louise
Vårsalongen 1987 Liljevalchs. Liljevalchs Konsthall. Stockholms kulturförvaltning.
Stockholm:1987. 220x200 mm. Hft. 80s ill färg och sv/v. Tryck: Spånga Tryckeri AB. Liljevalchs katalog nr 385
50:-
007495
Roch, Herberg
Kvinnomålaren i Montparnasse roman om Amedeo Modigliani
Stockholm:Bokförlaget Gothia AB, 1958. 210x150 mm. Clbd. 343s, ills sv/v
60:-
009733
Roland, Manne
Konstmålning, färgharmonilära, pastellmålning, akvarellmålning, oljemålning. Vägledning för självstudier.
Insjön:Clas Ohlsson & Co förlag, 1940. 210x140 mm. Hft. 79s, ills sv/v.
40:-
002561
Rolland,Roman
Michelangelo
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1920. 200x125 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 154s övre guldsnitt. 4:e uppl. Fint band
70:-
023058
Romdahl, Axel L.
Anders Zorn som etsare. Med 120 reproduktioner i helsidesformat
Stockholm:Kulturhistoriska förlaget, 1928. 270x210 mm. Hft. 23s, ill sv/v, förteckning över reproduktionerna., namnt.
180:-
008236
Romdahl, Axel L.
John Sten
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LIX, 1950. 280x220 mm. Clbd. 210s,ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet
80:-
002563
Romdahl, Axel L.
John Sten
Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag AB., 1950. 280x210 mm. Hfrbd. 210s ill färg och sv/v.
80:-
002565
Romdahl,Axel L.
Konsthistoria i skildringar och översikter.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1919. 240x160 mm. Hft. 262s ill sv/v och färg.
60:-
027101
Romdahl, Axel L./Sundborg, Bertil/Karling, Sten/Anjou, Sten
Göteborgskoloristerna
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1948. 270x190 mm. Linneband. 339s. Rikt ill med bilder i sv/v och färg. Tryck: Meijels, Halmstad
600:-
008826
Roosval, Albin
Konst och Konstnärer andra årgången 1911 - Populär konsttidskrift
Stockholm:Fröléen och Comp., 1911. 270x230 mm. Clbd. 124s, bilder, foton, reklam i sv/v
80:-
008733
Rothenstein, John
Modern English Painters Sickert to Moore with 64 plates
London:Readers Union Eyre & Spottiswoode, 1957. 220x145 mm. Clbd. 591s, ills sv/v.
70:-
008891
Rothenstein, John Sir
Hundert Meisterwerke der Malerei
Hamburg:Bertelsmann Lesering, 1965. 240x220 mm. Pappband. 214s, bilder färg o sv/v skomsl med mindre reva, tillskrift
80:-
033018
Rudling, Ewa
Är man inte Matisse bör man inte måla
Stockholm:Ekerlids Förlag, 1996. 270x 210 mm. Pappband. 126 s, ills sv/v o färg,
120:-
033015
Rudström, Lennart
Den elektriska vinstocken. Om några av Pontus Ljungbergs bilder
Almlöfs Förlag, 1993. 240x 160 mm. Ills pappband. 31s, ills sv/v o färg. Fotografier Hans Gedda och Per Larsson
40:-
008817
Ruin, Hans
I konstens brännspegel
Lund:Gleerups, 1969. 180x110 mm. Pocket. 323s, ills sv/v o färg
50:-
009012
Runeberg, Enni
Linjer, Form och Färg teckningsundervisningen
Lund:Gleerups Förlag, 1937. 300x220 mm. Linnebd. 202s, bilder och ills i sv/v o färg utförda av författarinnans elever vid Borgå lyceum.
180:-
007403
Russow, Dr K.E.
Bruno Liljefors
Stockholm:C E Fritzes Kungl. Hovbokhandel, 1929. 310x230mm. Hft. 188s ills i sv/v och färg
90:-
008256
Ryndel, Nils
Inge Schiöler
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXXI, 1970. 280x220 mm. Clbd. 174s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet
90:-
012254
Sallnäs, Hilding
Albert Engström och Småland
Stockholm:Tidningen Studiekamraten, 1950. 230x160 mm. Hft. 24s ill sv/v Tryck: Arbetarnas Tryckeri
40:-
008153
Salto, Axel
Axel Salto, grafiker, keramiker och textilkonstnar
Stockholm:Konstfrämjandets Bokgåva, 1959. 280x210 mm. Hft. 28s, ills sv/v och färg
40:-
017553
Sandberg, Gunnar
Vi ser på konst. En introduktion till vår tids måleri från Cézanne till Picasso
Stockholm:Prisma, 1965. 180x120 mm. Pocket. 155s,ills sv/v, en originalbok i Prismaserien.
40:-
018381
Sandberg, Nils/Sandklef, Albert A:son
En småländsk-västgötsk-halländsk målartradition. Om Anders Eriksson och Carl Reinic Rosenberg. Särtryck ur Fataburen 1933
220x150 mm. Hft. s207-222. ill sv/v
50:-
008624
Sandblad, Nils Gösta red.
Tidens Konsthistoria I-II
Stockholm:Tidens Förlag, 1948. 270x200 mm. Hfrbd åtta upphöjda bind. I 570s, II 530s, ills sv/v o färg
100:-
017549
Sandelin, Börje
Det speglade ansiktet
Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1965. 210x150 mm. Hft. 60s, ills sv/v, ouppskuren.
40:-
006338
Sandström, Sven
Christian Berg. Livslinjer och formtankar
Malmö:Allhem, 1962. 290x230 mm. Linnebd. 126s ill sv/v. skomsl trasigt
80:-
031082
Sandström, Sven
Konsten i Sverige. Det sena 1800-talet-bildkonst och miljökonst
Stockholm:AWE/Gebers, 1975. 240x170 mm. Hft. 143s ill sv/v
40:-
008656
Sandström, Sven / Hemmel Sven
Konsten i bild och text
Stockholm:Svenska Bokförlaget /Norstedts, 1967. 210x160 mm. Clbd. 375s, ills sv/v, skomsl med reva, notering
50:-
008810
Sandström, Sven/Stensman, Mailis/ Sydhoff, Beate
Konstverkens liv i offentlig miljö
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 91, 1982. 240x220 mm. Ills.pappbd. 174s, ills sv/v och färg
60:-
002652
Sandved, Kjell B. red.
Konstens Värld
Göteborg:A.B. Musikens Värld Förlag, 1959. 250x200 mm. Imit.skbd brun med gulddekor. 2793s ill sv/v och färg. Tryck: Bohusläns Grafiska AB, Uddevalla. Bra skick.
120:-
006341
Schildt, Göran.
Cézanne
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1946. 260x180 mm. Hft. 236s ill sv/v och färg Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. nött ex. namnt
70:-
008085
Schneider, Bruno F
Toulouse-Lautrec Litografier och teckningar
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 340x250 mm. Mapp. mapp innehållande inledning och bildkommentarer 7s, 10 litografier och teckningar i färg, tryckt i Italien
100:-
031083
Schulz-Marienburg, Bernd
Schulz-Marienburg, Bernd
Trollhättan:1961. 210x150 mm. Hft. 50s. Rikt ill sv/v. Tryck: Colorprint. "Det har alltid varit min önskan att ge ut en bok över mina plastiska arbeten.....att i bilder få ge mina konstvänner en samlad inblick i mitt konstskapande"
150:-
033033
Sellgrad, Rolf
Konst. Hur är det gjort ? En bok om konstnärlig teknik.Teckning, målning, skulptur, multi.
Konstfrämjandet, 1969. Hft. ills sv/v
40:-
027456
Serner, Gertrud
Konstköparens A B C
Stockholm:Forum, 1945. 190x120 mm. Pappband. 183s, foto och bilder i sv/v
40:-
008797
Serner, Gertrud
Svenska Konstskatter från äldsta tider till 1900-talets början
Stockholm:Forum, 1949. 180x120 mm. Hft. 111s, foto och bilder i sv/v och färg
50:-
008249
Seth, Lennart
Eric Hallström
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXVI, 1967. 280x220 mm. Clbd. 259s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet.
70:-
017554
Seth, Lennart/Meyerson, Åke.
Konstorientering 1. Från realism till expressionism
Stockholm/Leipzig:Konstfrämjandet, 1966. 180x110 mm. Hft. 112s, ills sv/v
40:-
017555
Seth, Lennart/Meyerson, Åke.
Konstorientering 2. Konsten under 1900-talet
Stockholm/Leipzig:Konstfrämjandet, 1967. 180x110 mm. Hft. 207s, ills sv/v
40:-
007489
Setterwall Ångström, Astrid
Carl Milles
Stockholm:Forum, 1956. 180x110 mm. Hft. 131s, ouppskuren
100:-
009737
Shucun, Wang
Paper Joss. Deity Worship through folk prints.
Beijing:New World Press, 1992. 260x220 mm. Skinnband. 191s, rikl ills. färg, skomsl.
120:-
008803
Sidenbladh, Cecilia
Att förvalta sitt pund - En bok om 7 mun- ochh fotmålande konstnärer
Solna:Mun- och fotmåland konstnärers förlag Ab, 220x140 mm. Ills.pappbd. 135s, ills sv/v o färg
60:-
008159
Sidenbladh, Cecilia Doktorsavhandling framlagd vid Uppsala universitet ht 1987
Ty så roar mig att måla, C.J.L. Almqvist och de visuella konstarterna
Värnamo:Gidlunds Bokförlag, 1987. 240x170 mm. Hft. 173s, ills sv/v,
65:-
008802
Sington, Adrian/Ross, Tony
Painting and Painters - Discoverers
London:Methuen & Moonlight, 1984. 180x110 mm. Pappband. 92s, ills sv/v o färg
40:-
009035
Sirén, Osvald
Beskrifvande förteckning öfver Stockholms högskolas tafvelsamling
Stockholm/Leipzig:Aktiebolaget Ljus, 1912. 270x210 mm. Hft. 110s, ills sv, tillskrift. nött.
90:-
022782
Skovgaard-Petersen, C
Korset i kirken og kunsten. Fra oldkirken til renaissancen og reformationen
Köpenhamn:O. Lohses Forl. Eftf., 1946. 240x190 mm. Hft. 208, (8)s Ill sv/v och färgpl. Omsl. nötta
90:-
024027
Smith, Bradley
The USA. A History in Art
New York:Gemini Smith Inc. Book, 1982. 320x220mm. Skinnband. 296s, ills färg, skomsl
70:-
024720
Sporrstedt, Bo
Karl Axel Pehrson Från Oriro och andra trakter
Stockholm:Bildförlaget Öppna Ögon, 1982. 210x150 mm. Ills.pappbd. 39s, ills. färg o sv/v.
50:-
008804
Stadler, Wolfgang
Vad säger oss det moderna måleriet? - översättning av Eugen Wretholm som också komplettert med kapitlet Popkonst, opkonst och andra tendenser i 60-talets måleri
Solna:Rabén & Sjögren, 1971. 200x200 mm. Clbd. 230s, bilder, repr i färg och sv/v. reva borta på titelblad påverkar ej text.
40:-
008093
Stassinopoulos Huffington, Arianna
Picasso. Skapare och förgörare
Stockholm:Legenda AB, 1989. 230x160 mm. Pappband. 494s, foto o ills i sv/v,skomsl
90:-
020395
Sten, Anders
Utan fernissa. Skånes Konstförenings publikation N:r 9, 1943
Malmö:1944. 250x190 mm. Hft. 175s ill sv/v Tryck: Landby & Lundgren. Namnt. Nött
80:-
008154
Stensman, Malin
Ingemar Svensson
Stockholm:Apoteksbolagets Konstförenings årsskrift nr 9., 1992. 220x220 mm. Hft. 95s, ills sv/v och färg,
70:-
004963
Stenstadvold, Håkon
Norsk malerkunst i norsk samfunn
Oslo:Dreyers Forlag, 260x200 mm. Skinnryggband. 207s ill sv/v och färg exl. nött i ryggen. fin inlaga. Adolf Borén ex libris.
60:-
009726
Strandman, Olle
Teckning och konstkännedom
Malmö:Gleerups, 1952. 170x120 mm. Hft. 89s, ills sv/v, skomsl. namnt.
50:-
002898
Strömberg, Martin
Ivar Kamkes konst. Ett urval målningar, teckningar och grafik.
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1939. 260x210 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 30s + pl. i sv/v och färg, Nött band.
70:-
017616
Strömbom, Sixten
Att se på konst - att förstå konst. Särtryck ur Studiekamraten
Stockholm:Tidningen Studiekamraten, 1942. 230x160 mm. Hft. 47s, ills sv/v.
40:-
004940
Strömbom, Sixten
Iconographia Gustavi Adolphi. Gustav II Adolf/Samtida porträtt. Svenska porträttarkivet Nationalmuseum, Stockholm
Stockholm/Leipzig:Nordisk Rotogravyr, 1932. 300x220 mm. Marmorerat pappbd. 202s ill sv/v Bibliofiluppl om 600 ex. Ryggen trasig upptill
80:-
026623
Stubelius, Arne
Åke Göransson
Halmstad:A B Svensk Litteratur, 1952. 280x210 mm. Linneband. 96s, ills sv/v, skomsl
120:-
008614
Sundkvist, John
Karin Ögren
Stockholm:Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr 12, 1995. 240x190 mm. Hft. Bilder och repr. i sv/v och färg
50:-
024003
Sundstedt, Arthur
Vincent van Gogh Gruvarbetarnas Franciskus
Vällingby:Harriers, 1977. 200x130 mm. Clbd. 155s ills sv/v, skomsl
50:-
008248
Swane, Leo
Nils Möllerberg
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXVIII, 1959. 280x200 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 218ss, ills i sv/v, övre guldsnitt
50:-
022387
Svensson, Georg
Evert Taube. Poet, Musikant, Artist
Stockholm:Bonniers, 1976. 270x240 mm. Ills.pappbd. 92s, ills sv/v o färg,
50:-
009044
Svärdström, Svante
Dalmålningar i Zornmuseet
Malung:Dalaförlaget, 1994. 280x210 mm. Ills.pappbd. 58s, ills färg, inkl.översättn till engelska
80:-
008140
Sydhoff, Beate
Torsten Renqvist Konstnären, Jorden och Tiden
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 93, 1982. 250x220 mm. Ills.pappbd. 175s, ills i sv/v och färg, fint skick
70:-
022730
Sylvan, Bo
Elin Petterson.Östgöta Konstförenings publikation nr XVIII
Norrköping:1977. 200x140 mm. Hft. 38s ill sv/v och färg Tryck: Johanson & Eklundh Tryckeri
50:-
020037
Sylvan, Bo
Konstmöten. Svensk 1900-talskonst i Östergötland. Östergötland 1988. Meddelanden från Östergötlands Länsmuseum
Uddevallla:1988. 210x180 mm. Ills.pappbd. 125s ill sv/v och färg. Tryck: Bohusläningen
80:-
006331
Säfve, Torbjörn.
Ivan Augéli. En roman om frihet
Stockholm:En bok för alla, 1991. Pocket. 295s 1:a utgåvan 1981
40:-
008413
Söderberg, Bengt G/Hallgren Sören
Mellan himmel och helvete
Stockholm:Rabén & Sjögren, 200x250 mm. Ills.pappbd. 126s, bilder i färg och sv/v, skomsl
90:-
007352
Söderberg, Lasse
Bertil Lundberg. Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 1
Åhus:Apoteksbolagets Konstförening Kalejdoskop förlag, 1984. 240x190 mm. Ills.pappbd. 71s, ills färg o sv
70:-
029390
Söderberg, Rolf
Arne Jones
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 100, 1974. 250x220 mm. Pappband. 159s, ills sv/v o färg
80:-
008254
Söderberg, Rolf
Otte Sköld
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXVII, 1968. 280x220 mm. Clbd. 220s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet
80:-
008258
Söderberg, Rolf
Siri Derkert
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 100, 1974. 280x220 mm. Clbd. 175s, ills sv/v o färg skomsl medbundet
80:-
008267
Thorne, Diana
Drawing Dogs
London:Bradford & Dickens, 1944. 170x140 mm. Clbd. 64s, ills sv/v
50:-
033031
Timmermans, Felix
Pieter Bruegel
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1947. 220x150 mm. Hft. 320s, ills sv/v, ouppskuren
50:-
008622
Ucko, Peter J. & Rosenfeld, Andrée
Grottkonst - Aldusuniversitetet
Verona:Aldus/ Bonniers, 1967. 190x120 mm. Pocket. 255s, ills sv/v och färg.
60:-
003108
Uhde,Wilhelm
Vincent van Gogh
Wien:IM Phaidon Verlag, 1936. 350x270 mm. Linnebd. 4:e upplagan. 17s+121pl+10s. sv/v och färg,namnt.
100:-
009735
Unold, Max
Über die Malerei mit 100 Zeichnungen des Verfassers
Hamburg:Claasen & Goverts, 1948. 210x140 mm. Ills.pappbd. 278s, ills sv/v.
60:-
006346
Utställningskatalog
Marc Chagall. Döda själar. Malmö Konsthall 14 juni-17 augusti 1986
220x170 mm. Pappband. 87s ill sv/v Tryck: Tryckeriteknik, Malmö. Malmö Konsthalls katalog nr 112
60:-
008978
Utställningskatalog
Modern Decorative Arts of Japan
Tokyo:Japan Modern Decorative Arts Association, 1965. 290x210 mm. Katalog. 28s, förord av Kakutaro Yamazaki, President. Utställningen visad i Europa 1965 - 1966. Ills. sv/v o färg.
60:-
034556
Utställningskatalog Minnesutställning 23jan - 6 mars 1960
Gunnar Zilo 1885 - 1958
Jönköping:Länsmuseet, Jönköping, Norra smålands konstförening, 1960. 190x180 mm. Hft. bilder och repr i sv/v och färg, fläck främre omslag.
50:-
007175
Utställningskatalog nr 47
Kandinsky Moderna Museet, Stockholm 19 april - 23 maj 1965
Stockholm:1965. 240x240 mm. Hft. ills och foto i sv/v.
120:-
008892
Utställningskatalog Oldenburg,Ericsson, Reyman
Anteckningsbok Bilder och anteckningar från konstnärligt arbete 1950-1980
1980. 200x200 mm. Katalog. Anteckningsboken är tryckt i 1200 ex. varav detta är nr 72. Tryckt med anledning av utställning av måleri, teckningar,grafik,typografi,arbetsmodeller,skisser och original till offentliga uppdrat och teater. Lunds konsthall 24/8-21/9, Göteorgs Konsthall 4/10-30/11.
90:-
001522
Utställningskatalog. over Statens 61. årlige kunstutstilling 1948.
Katalog over Statens 61. årlige kunstutstilling 1948. Kunstnernes Hus. Förteckning av verk med priser.
Oslo:1948. 180x130 mm. Hft. 40s + sv/v planscher. Tryck: Morten Johansens Boktrykkeri, Oslo. 1:a uppl.
40:-
020564
Utställningskatalog. Philippe Legros
Vårsalongen 1999. Utställningskatalog. Philippe Legros
Stockholm:Liljevalchs Konsthall. Stockholms kulturförvaltning., 1999. 260x210 mm. Hft. 47s,ill färg och sv/v.
70:-
008605
Wahlöö, Inger
Anders och Emma en roman om Anders och Emma Zorn
Höganäs:Bra Böcker, 1993. 220x140 mm. Clbd. 367s, skomsl
60:-
025214
Warringer, Gunnel Forsberg
Jenny Nyström-ur Barnens Värld. Utställning på Kalmar Läns Museum 1989
Kalmar:1989. 210x150 mm. Klammerhft. 23s ill sv/v
40:-
019189
Weibull, Jörgen/Nordhagen, Per Jonas red
Natur och nationalitet. Nordisk bildkonst 1800-1850 och dess europeiska bakgrund.
Stockholm:Wiken, 1992. 250x200 mm. Clbd. 256s ill sv/v och färg. Skomsl. Utg. i samarbeta med Clara Lachmanns fond
80:-
032362
Wennberg, Bo
Konstnärsförbundet 1891-1920. Utställning februari-mars 1948. Nationalmusei utställningskatalog nr142
Stockholm:1948. 210x140 mm. Hft. 144s. Utvikbar tabell. 64 sv/v pl. AnnonserTryck: Norstedt & Söner
90:-
022523
Werup, Jacques
Från Skåne. Malmö Konsthalls katalog 147. Utgiven till utställningen Från Skåne, Malmö Konsthall 1992
1992. 240x220 mm. Klammerhft. Tryck: Rahms i Lund
40:-
034615
Westberg, Karin
Johan August Gustafsson. Jags och Gustaf-Jon. Naiv träskulptör 1852-1932
Borgholm:J.A.G.S. Museum, 2009. 210x150 mm. Klammerhäftad. ca 20s ill sv/v och färg. Tryck: ADT Digitaltryck
50:-
003235
Westholm,Alfred - Ryndel,Nils
Göteborgs Konstmuseum 103 målningar.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1951. 310x240 mm. Clryggbd. 227 s. ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta, Gbg.
60:-
008785
Wilenski, R.H.
Modernismen i konsten
Stockholm:Natur och Kultur, 1950. 220x160 mm. Hft. 214s, bilder o ills i sv/v. Originalets titel The Modern Movement in Art, till svenska av Bengt G Söderberg
50:-
003261
Wilensky, R.H.
Målarkonstens Mästare
Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1949. 310x250 mm. Dek.pappband med clotrygg. 354s, rikt ill. med monterade färgpl. Tryck: O.L. Svanbäcks Boktryckeri. Tillskr. Förord av Ragnar Hoppe. Innehåller bl.a. Botticelli, Degas, Florentinskt måleri under fjortonhundratalet, Musiken i målarkonsten, Holländska interiörer, Manet, Engelskt landskapsmålningar m.m.
120:-
033757
Winlund, Elisabeth
Gottfrid Kallstenius 1861-1943. Minnesutställning 14 november-19 december 1993. Kulturhuset i Västervik
Västervik:Kulturnämnden i Västervik, 1993. 210x150 mm. Klammerhäftad. 24s ill sv/v och färg. Tryck: Ekblad & Co
60:-
008820
Winqvist, Margareta
Tre svenska konstnärer i Neapel . Mörner. Wetterling.Lindström
Stockholm-Roma:Casa Editrice Italica, 1978. 210x130 mm. Ills.pappbd. 131s, 34 ills sv/v. skomsl.
70:-
008272
Vlaminck
Farlig Kurva Levnadsminnen med fem reproduktioner av målaren-författarens konst
Stockholm:Albert Bonnier, 1930. 190x130 mm. Hft. 283s, ills sv/v, tillskrift
60:-
008794
Von Holten, Ragnar
Imaginär verklighet - essayer om konst
Stockholm:Natur och Kultur, 1962. 200x160 mm. Hft. 96s, ills sv/v
40:-
008822
Von Holten, Ragnar
Surrealismen i svensk konst. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxviii
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXVII, 1969. 280x200 mm. Clbd. 184s, omsl medbundet, ills sv/v och färg.
60:-
032581
von Schantz, Philip
Vad är grafik? En handbok i grafisk konst
Stockholm:Aldus, 1980. Hft. 127s, ills sv/v
50:-
029388
Wrangel, Ewert
Konststilarna
Lund:C.W.K. Gleerup, 1927. 230x150mm. Hfrbd. 189s, ny omarbetad upplaga
70:-
008260
Wretholm, Eugen
Bror Marklund
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXXII, 1973. 280x220 mm. Clbd. 173s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet
70:-
024093
Wretholm, Eugen
Moderna svenska konstnärer.
Stockholm:Forum. NärVarHur-serien, 1969. 170x120 mm. Ills.pappband. 164s, ills sv/v o färg, bl. a svenska konstnärer från 1940-, 50- och 60-talen. Introduktion och biografier av Eugen Wretholm
50:-
008255
Wretholm, Eugen red. och Waldenström, Barbro red.
Evert Lundquist
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXXVI, 1977. 280x220 mm. Clbd. 172s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet
80:-
007171
Zennström, Per-Olov
Ernst Josephson
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1946. 250x180 mm. Linneryggband. 249s, ills sv/v
80:-
016690
Zettersten, Harold, Anjou, Sten
400 Konstord. Kortfattat konstlexikon
Göteborg:Samarbetsnämnden för konstföreningar i Göteborg, 1948. 180x130 mm. Hft. 39s. ills sv/v o färg.
50:-
033505
Årre, Katarina red
Min lefwernes beskrifning. En utställning om målaren Pehr Hörberg. Östergötlands och Linköpings Stads Museum
Linköping:1977. 210x150 mm. Klammerhäftad. 40s ill sv/v Tryck: Östgöta Correspondenten. Namnetikett
50:-
020434
Åsberg, Rolf/Jonasson, Sven-Åke
Västervikare i konsten. Porträtt samt verk av Frans Wilhelm Odelmark. 13-20 november 1988, Kulbackens museum
Västervik:1988. 300x210 mm. Klammerhft. 36s ill sv/v
50:-
008250
Åström,Holmér,Bjurström
Sven Erixsons Konst
Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXV, 1967. 280x220 mm. Clbd. 212s, ills sv/v o färg, skomsl medbundet
70:-
034743
Örnemark, Calle
Tillyxat av Calle Örnemark
210x210 mm. Klammerhft. (12) s. ill sv/v
50:-
004964
Östby, Leif red
Johan Christian Dahl. Tegningar og akvareller
Oslo:Nasjonalgalleriet, 1957. 260x210 mm. Clbd. 242s ill sv/v och färg. exl. Fint ex. Adolf Borén ex libris
70:-
007034
Österblom, Bengt O.
Arvid Fougstedt
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1946. 250x180 mm. Linneryggband. 226s, ills. sv/v och färg
80:-
 
åter till toppen