| Uppdaterad: 2011-05-11 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
002509 | Read, Herbert Det moderna måleriets historia 485 illustrationer 100 i färg Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1960. 210x150 mm. Clbd. 372s ill sv/v och färg skomsl. välvård. Originaltitel: A Concise History of Modern Painting | 80:- |
002530 | Rembrandt. Nationalmuseum 12 januari-15 april 1956 Rembrandt. Nationalmuseum 12 januari-15 april 1956. Nationalmusei utställningskatalog nr 231. Stockholm:1956. 205x140 mm. Hft. 132s ill sv/v. Tryck: Tryckeriaktiebolaget Thule. | 50:- |
008142 | Reuterswärd, Carl Fredrik Titta, Jag är osynlig! Stockholm:Gedins Förlag, 1989. 210x140 mm. Clbd. 244s, skomsl,namnt. | 60:- |
006339 | Rewald, John Paul Cézanne London:Spring Books, 1965. 250x160 mm. Linnebd. 205s ill sv/v och färg. 1:a upplagan 1950. Detta är 2:a uppl. Ryggen blekt | 60:- |
031078 | Rice, David Talbot Art of the Byzantine Era London:Thames and Hudson, 1966. 210x150 mm. Hft. 286s. Rikt ill sv/v och färg. 3:e uppl | 50:- |
008096 | Rifbjerg, Klaus Stranden, Digte af Klaus Rifbjerg Tegninger of Håndskrift af Poul Winther Köpenhamn:Forlaget Sommersko, 1976. 210x290 mm. Hft. 79s, ills sv/v. utgiven i 1400 ex. | 80:- |
033028 | Robbert, Louise Vårsalongen 1987 Liljevalchs. Liljevalchs Konsthall. Stockholms kulturförvaltning. Stockholm:1987. 220x200 mm. Hft. 80s ill färg och sv/v. Tryck: Spånga Tryckeri AB. Liljevalchs katalog nr 385 | 50:- |
007495 | Roch, Herberg Kvinnomålaren i Montparnasse roman om Amedeo Modigliani Stockholm:Bokförlaget Gothia AB, 1958. 210x150 mm. Clbd. 343s, ills sv/v | 60:- |
009733 | Roland, Manne Konstmålning, färgharmonilära, pastellmålning, akvarellmålning, oljemålning. Vägledning för självstudier. Insjön:Clas Ohlsson & Co förlag, 1940. 210x140 mm. Hft. 79s, ills sv/v. | 40:- |
002561 | Rolland,Roman Michelangelo Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1920. 200x125 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 154s övre guldsnitt. 4:e uppl. Fint band | 70:- |
023058 | Romdahl, Axel L. Anders Zorn som etsare. Med 120 reproduktioner i helsidesformat Stockholm:Kulturhistoriska förlaget, 1928. 270x210 mm. Hft. 23s, ill sv/v, förteckning över reproduktionerna., namnt. | 180:- |
008236 | Romdahl, Axel L. John Sten Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LIX, 1950. 280x220 mm. Clbd. 210s,ills i sv/v och färg, skomsl. medbundet | 80:- |
002563 | Romdahl, Axel L. John Sten Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag AB., 1950. 280x210 mm. Hfrbd. 210s ill färg och sv/v. | 80:- |
002565 | Romdahl,Axel L. Konsthistoria i skildringar och översikter. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1919. 240x160 mm. Hft. 262s ill sv/v och färg. | 60:- |
027101 | Romdahl, Axel L./Sundborg, Bertil/Karling, Sten/Anjou, Sten Göteborgskoloristerna Stockholm:Rabén & Sjögren, 1948. 270x190 mm. Linneband. 339s. Rikt ill med bilder i sv/v och färg. Tryck: Meijels, Halmstad | 600:- |
008826 | Roosval, Albin Konst och Konstnärer andra årgången 1911 - Populär konsttidskrift Stockholm:Fröléen och Comp., 1911. 270x230 mm. Clbd. 124s, bilder, foton, reklam i sv/v | 80:- |
008733 | Rothenstein, John Modern English Painters Sickert to Moore with 64 plates London:Readers Union Eyre & Spottiswoode, 1957. 220x145 mm. Clbd. 591s, ills sv/v. | 70:- |
008891 | Rothenstein, John Sir Hundert Meisterwerke der Malerei Hamburg:Bertelsmann Lesering, 1965. 240x220 mm. Pappband. 214s, bilder färg o sv/v skomsl med mindre reva, tillskrift | 80:- |
033018 | Rudling, Ewa Är man inte Matisse bör man inte måla Stockholm:Ekerlids Förlag, 1996. 270x 210 mm. Pappband. 126 s, ills sv/v o färg, | 120:- |
033015 | Rudström, Lennart Den elektriska vinstocken. Om några av Pontus Ljungbergs bilder Almlöfs Förlag, 1993. 240x 160 mm. Ills pappband. 31s, ills sv/v o färg. Fotografier Hans Gedda och Per Larsson | 40:- |
008817 | Ruin, Hans I konstens brännspegel Lund:Gleerups, 1969. 180x110 mm. Pocket. 323s, ills sv/v o färg | 50:- |
009012 | Runeberg, Enni Linjer, Form och Färg teckningsundervisningen Lund:Gleerups Förlag, 1937. 300x220 mm. Linnebd. 202s, bilder och ills i sv/v o färg utförda av författarinnans elever vid Borgå lyceum. | 180:- |
007403 | Russow, Dr K.E. Bruno Liljefors Stockholm:C E Fritzes Kungl. Hovbokhandel, 1929. 310x230mm. Hft. 188s ills i sv/v och färg | 90:- |
008256 | Ryndel, Nils Inge Schiöler Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXXI, 1970. 280x220 mm. Clbd. 174s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet | 90:- |
012254 | Sallnäs, Hilding Albert Engström och Småland Stockholm:Tidningen Studiekamraten, 1950. 230x160 mm. Hft. 24s ill sv/v Tryck: Arbetarnas Tryckeri | 40:- |
008153 | Salto, Axel Axel Salto, grafiker, keramiker och textilkonstnar Stockholm:Konstfrämjandets Bokgåva, 1959. 280x210 mm. Hft. 28s, ills sv/v och färg | 40:- |
017553 | Sandberg, Gunnar Vi ser på konst. En introduktion till vår tids måleri från Cézanne till Picasso Stockholm:Prisma, 1965. 180x120 mm. Pocket. 155s,ills sv/v, en originalbok i Prismaserien. | 40:- |
018381 | Sandberg, Nils/Sandklef, Albert A:son En småländsk-västgötsk-halländsk målartradition. Om Anders Eriksson och Carl Reinic Rosenberg. Särtryck ur Fataburen 1933 220x150 mm. Hft. s207-222. ill sv/v | 50:- |
008624 | Sandblad, Nils Gösta red. Tidens Konsthistoria I-II Stockholm:Tidens Förlag, 1948. 270x200 mm. Hfrbd åtta upphöjda bind. I 570s, II 530s, ills sv/v o färg | 100:- |
017549 | Sandelin, Börje Det speglade ansiktet Stockholm:FiB:s Konstklubb, 1965. 210x150 mm. Hft. 60s, ills sv/v, ouppskuren. | 40:- |
006338 | Sandström, Sven Christian Berg. Livslinjer och formtankar Malmö:Allhem, 1962. 290x230 mm. Linnebd. 126s ill sv/v. skomsl trasigt | 80:- |
031082 | Sandström, Sven Konsten i Sverige. Det sena 1800-talet-bildkonst och miljökonst Stockholm:AWE/Gebers, 1975. 240x170 mm. Hft. 143s ill sv/v | 40:- |
008656 | Sandström, Sven / Hemmel Sven Konsten i bild och text Stockholm:Svenska Bokförlaget /Norstedts, 1967. 210x160 mm. Clbd. 375s, ills sv/v, skomsl med reva, notering | 50:- |
008810 | Sandström, Sven/Stensman, Mailis/ Sydhoff, Beate Konstverkens liv i offentlig miljö Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 91, 1982. 240x220 mm. Ills.pappbd. 174s, ills sv/v och färg | 60:- |
002652 | Sandved, Kjell B. red. Konstens Värld Göteborg:A.B. Musikens Värld Förlag, 1959. 250x200 mm. Imit.skbd brun med gulddekor. 2793s ill sv/v och färg. Tryck: Bohusläns Grafiska AB, Uddevalla. Bra skick. | 120:- |
006341 | Schildt, Göran. Cézanne Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1946. 260x180 mm. Hft. 236s ill sv/v och färg Tryck: Victor Pettersons Bokindustri. nött ex. namnt | 70:- |
008085 | Schneider, Bruno F Toulouse-Lautrec Litografier och teckningar Stockholm:Folket i Bilds förlag, 340x250 mm. Mapp. mapp innehållande inledning och bildkommentarer 7s, 10 litografier och teckningar i färg, tryckt i Italien | 100:- |
031083 | Schulz-Marienburg, Bernd Schulz-Marienburg, Bernd Trollhättan:1961. 210x150 mm. Hft. 50s. Rikt ill sv/v. Tryck: Colorprint. "Det har alltid varit min önskan att ge ut en bok över mina plastiska arbeten.....att i bilder få ge mina konstvänner en samlad inblick i mitt konstskapande" | 150:- |
033033 | Sellgrad, Rolf Konst. Hur är det gjort ? En bok om konstnärlig teknik.Teckning, målning, skulptur, multi. Konstfrämjandet, 1969. Hft. ills sv/v | 40:- |
027456 | Serner, Gertrud Konstköparens A B C Stockholm:Forum, 1945. 190x120 mm. Pappband. 183s, foto och bilder i sv/v | 40:- |
008797 | Serner, Gertrud Svenska Konstskatter från äldsta tider till 1900-talets början Stockholm:Forum, 1949. 180x120 mm. Hft. 111s, foto och bilder i sv/v och färg | 50:- |
008249 | Seth, Lennart Eric Hallström Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXVI, 1967. 280x220 mm. Clbd. 259s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet. | 70:- |
017554 | Seth, Lennart/Meyerson, Åke. Konstorientering 1. Från realism till expressionism Stockholm/Leipzig:Konstfrämjandet, 1966. 180x110 mm. Hft. 112s, ills sv/v | 40:- |
017555 | Seth, Lennart/Meyerson, Åke. Konstorientering 2. Konsten under 1900-talet Stockholm/Leipzig:Konstfrämjandet, 1967. 180x110 mm. Hft. 207s, ills sv/v | 40:- |
007489 | Setterwall Ångström, Astrid Carl Milles Stockholm:Forum, 1956. 180x110 mm. Hft. 131s, ouppskuren | 100:- |
009737 | Shucun, Wang Paper Joss. Deity Worship through folk prints. Beijing:New World Press, 1992. 260x220 mm. Skinnband. 191s, rikl ills. färg, skomsl. | 120:- |
008803 | Sidenbladh, Cecilia Att förvalta sitt pund - En bok om 7 mun- ochh fotmålande konstnärer Solna:Mun- och fotmåland konstnärers förlag Ab, 220x140 mm. Ills.pappbd. 135s, ills sv/v o färg | 60:- |
008159 | Sidenbladh, Cecilia Doktorsavhandling framlagd vid Uppsala universitet ht 1987 Ty så roar mig att måla, C.J.L. Almqvist och de visuella konstarterna Värnamo:Gidlunds Bokförlag, 1987. 240x170 mm. Hft. 173s, ills sv/v, | 65:- |
008802 | Sington, Adrian/Ross, Tony Painting and Painters - Discoverers London:Methuen & Moonlight, 1984. 180x110 mm. Pappband. 92s, ills sv/v o färg | 40:- |
009035 | Sirén, Osvald Beskrifvande förteckning öfver Stockholms högskolas tafvelsamling Stockholm/Leipzig:Aktiebolaget Ljus, 1912. 270x210 mm. Hft. 110s, ills sv, tillskrift. nött. | 90:- |
022782 | Skovgaard-Petersen, C Korset i kirken og kunsten. Fra oldkirken til renaissancen og reformationen Köpenhamn:O. Lohses Forl. Eftf., 1946. 240x190 mm. Hft. 208, (8)s Ill sv/v och färgpl. Omsl. nötta | 90:- |
024027 | Smith, Bradley The USA. A History in Art New York:Gemini Smith Inc. Book, 1982. 320x220mm. Skinnband. 296s, ills färg, skomsl | 70:- |
024720 | Sporrstedt, Bo Karl Axel Pehrson Från Oriro och andra trakter Stockholm:Bildförlaget Öppna Ögon, 1982. 210x150 mm. Ills.pappbd. 39s, ills. färg o sv/v. | 50:- |
008804 | Stadler, Wolfgang Vad säger oss det moderna måleriet? - översättning av Eugen Wretholm som också komplettert med kapitlet Popkonst, opkonst och andra tendenser i 60-talets måleri Solna:Rabén & Sjögren, 1971. 200x200 mm. Clbd. 230s, bilder, repr i färg och sv/v. reva borta på titelblad påverkar ej text. | 40:- |
008093 | Stassinopoulos Huffington, Arianna Picasso. Skapare och förgörare Stockholm:Legenda AB, 1989. 230x160 mm. Pappband. 494s, foto o ills i sv/v,skomsl | 90:- |
020395 | Sten, Anders Utan fernissa. Skånes Konstförenings publikation N:r 9, 1943 Malmö:1944. 250x190 mm. Hft. 175s ill sv/v Tryck: Landby & Lundgren. Namnt. Nött | 80:- |
008154 | Stensman, Malin Ingemar Svensson Stockholm:Apoteksbolagets Konstförenings årsskrift nr 9., 1992. 220x220 mm. Hft. 95s, ills sv/v och färg, | 70:- |
004963 | Stenstadvold, Håkon Norsk malerkunst i norsk samfunn Oslo:Dreyers Forlag, 260x200 mm. Skinnryggband. 207s ill sv/v och färg exl. nött i ryggen. fin inlaga. Adolf Borén ex libris. | 60:- |
009726 | Strandman, Olle Teckning och konstkännedom Malmö:Gleerups, 1952. 170x120 mm. Hft. 89s, ills sv/v, skomsl. namnt. | 50:- |
002898 | Strömberg, Martin Ivar Kamkes konst. Ett urval målningar, teckningar och grafik. Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1939. 260x210 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 30s + pl. i sv/v och färg, Nött band. | 70:- |
017616 | Strömbom, Sixten Att se på konst - att förstå konst. Särtryck ur Studiekamraten Stockholm:Tidningen Studiekamraten, 1942. 230x160 mm. Hft. 47s, ills sv/v. | 40:- |
004940 | Strömbom, Sixten Iconographia Gustavi Adolphi. Gustav II Adolf/Samtida porträtt. Svenska porträttarkivet Nationalmuseum, Stockholm Stockholm/Leipzig:Nordisk Rotogravyr, 1932. 300x220 mm. Marmorerat pappbd. 202s ill sv/v Bibliofiluppl om 600 ex. Ryggen trasig upptill | 80:- |
026623 | Stubelius, Arne Åke Göransson Halmstad:A B Svensk Litteratur, 1952. 280x210 mm. Linneband. 96s, ills sv/v, skomsl | 120:- |
008614 | Sundkvist, John Karin Ögren Stockholm:Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr 12, 1995. 240x190 mm. Hft. Bilder och repr. i sv/v och färg | 50:- |
024003 | Sundstedt, Arthur Vincent van Gogh Gruvarbetarnas Franciskus Vällingby:Harriers, 1977. 200x130 mm. Clbd. 155s ills sv/v, skomsl | 50:- |
008248 | Swane, Leo Nils Möllerberg Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXVIII, 1959. 280x200 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. 218ss, ills i sv/v, övre guldsnitt | 50:- |
022387 | Svensson, Georg Evert Taube. Poet, Musikant, Artist Stockholm:Bonniers, 1976. 270x240 mm. Ills.pappbd. 92s, ills sv/v o färg, | 50:- |
009044 | Svärdström, Svante Dalmålningar i Zornmuseet Malung:Dalaförlaget, 1994. 280x210 mm. Ills.pappbd. 58s, ills färg, inkl.översättn till engelska | 80:- |
008140 | Sydhoff, Beate Torsten Renqvist Konstnären, Jorden och Tiden Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 93, 1982. 250x220 mm. Ills.pappbd. 175s, ills i sv/v och färg, fint skick | 70:- |
022730 | Sylvan, Bo Elin Petterson.Östgöta Konstförenings publikation nr XVIII Norrköping:1977. 200x140 mm. Hft. 38s ill sv/v och färg Tryck: Johanson & Eklundh Tryckeri | 50:- |
020037 | Sylvan, Bo Konstmöten. Svensk 1900-talskonst i Östergötland. Östergötland 1988. Meddelanden från Östergötlands Länsmuseum Uddevallla:1988. 210x180 mm. Ills.pappbd. 125s ill sv/v och färg. Tryck: Bohusläningen | 80:- |
006331 | Säfve, Torbjörn. Ivan Augéli. En roman om frihet Stockholm:En bok för alla, 1991. Pocket. 295s 1:a utgåvan 1981 | 40:- |
008413 | Söderberg, Bengt G/Hallgren Sören Mellan himmel och helvete Stockholm:Rabén & Sjögren, 200x250 mm. Ills.pappbd. 126s, bilder i färg och sv/v, skomsl | 90:- |
007352 | Söderberg, Lasse Bertil Lundberg. Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 1 Åhus:Apoteksbolagets Konstförening Kalejdoskop förlag, 1984. 240x190 mm. Ills.pappbd. 71s, ills färg o sv | 70:- |
029390 | Söderberg, Rolf Arne Jones Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 100, 1974. 250x220 mm. Pappband. 159s, ills sv/v o färg | 80:- |
008254 | Söderberg, Rolf Otte Sköld Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXVII, 1968. 280x220 mm. Clbd. 220s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet | 80:- |
008258 | Söderberg, Rolf Siri Derkert Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 100, 1974. 280x220 mm. Clbd. 175s, ills sv/v o färg skomsl medbundet | 80:- |
008267 | Thorne, Diana Drawing Dogs London:Bradford & Dickens, 1944. 170x140 mm. Clbd. 64s, ills sv/v | 50:- |
033031 | Timmermans, Felix Pieter Bruegel Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1947. 220x150 mm. Hft. 320s, ills sv/v, ouppskuren | 50:- |
008622 | Ucko, Peter J. & Rosenfeld, Andrée Grottkonst - Aldusuniversitetet Verona:Aldus/ Bonniers, 1967. 190x120 mm. Pocket. 255s, ills sv/v och färg. | 60:- |
003108 | Uhde,Wilhelm Vincent van Gogh Wien:IM Phaidon Verlag, 1936. 350x270 mm. Linnebd. 4:e upplagan. 17s+121pl+10s. sv/v och färg,namnt. | 100:- |
009735 | Unold, Max Über die Malerei mit 100 Zeichnungen des Verfassers Hamburg:Claasen & Goverts, 1948. 210x140 mm. Ills.pappbd. 278s, ills sv/v. | 60:- |
006346 | Utställningskatalog Marc Chagall. Döda själar. Malmö Konsthall 14 juni-17 augusti 1986 220x170 mm. Pappband. 87s ill sv/v Tryck: Tryckeriteknik, Malmö. Malmö Konsthalls katalog nr 112 | 60:- |
008978 | Utställningskatalog Modern Decorative Arts of Japan Tokyo:Japan Modern Decorative Arts Association, 1965. 290x210 mm. Katalog. 28s, förord av Kakutaro Yamazaki, President. Utställningen visad i Europa 1965 - 1966. Ills. sv/v o färg. | 60:- |
034556 | Utställningskatalog Minnesutställning 23jan - 6 mars 1960 Gunnar Zilo 1885 - 1958 Jönköping:Länsmuseet, Jönköping, Norra smålands konstförening, 1960. 190x180 mm. Hft. bilder och repr i sv/v och färg, fläck främre omslag. | 50:- |
007175 | Utställningskatalog nr 47 Kandinsky Moderna Museet, Stockholm 19 april - 23 maj 1965 Stockholm:1965. 240x240 mm. Hft. ills och foto i sv/v. | 120:- |
008892 | Utställningskatalog Oldenburg,Ericsson, Reyman Anteckningsbok Bilder och anteckningar från konstnärligt arbete 1950-1980 1980. 200x200 mm. Katalog. Anteckningsboken är tryckt i 1200 ex. varav detta är nr 72. Tryckt med anledning av utställning av måleri, teckningar,grafik,typografi,arbetsmodeller,skisser och original till offentliga uppdrat och teater. Lunds konsthall 24/8-21/9, Göteorgs Konsthall 4/10-30/11. | 90:- |
001522 | Utställningskatalog. over Statens 61. årlige kunstutstilling 1948. Katalog over Statens 61. årlige kunstutstilling 1948. Kunstnernes Hus. Förteckning av verk med priser. Oslo:1948. 180x130 mm. Hft. 40s + sv/v planscher. Tryck: Morten Johansens Boktrykkeri, Oslo. 1:a uppl. | 40:- |
020564 | Utställningskatalog. Philippe Legros Vårsalongen 1999. Utställningskatalog. Philippe Legros Stockholm:Liljevalchs Konsthall. Stockholms kulturförvaltning., 1999. 260x210 mm. Hft. 47s,ill färg och sv/v. | 70:- |
008605 | Wahlöö, Inger Anders och Emma en roman om Anders och Emma Zorn Höganäs:Bra Böcker, 1993. 220x140 mm. Clbd. 367s, skomsl | 60:- |
025214 | Warringer, Gunnel Forsberg Jenny Nyström-ur Barnens Värld. Utställning på Kalmar Läns Museum 1989 Kalmar:1989. 210x150 mm. Klammerhft. 23s ill sv/v | 40:- |
019189 | Weibull, Jörgen/Nordhagen, Per Jonas red Natur och nationalitet. Nordisk bildkonst 1800-1850 och dess europeiska bakgrund. Stockholm:Wiken, 1992. 250x200 mm. Clbd. 256s ill sv/v och färg. Skomsl. Utg. i samarbeta med Clara Lachmanns fond | 80:- |
032362 | Wennberg, Bo Konstnärsförbundet 1891-1920. Utställning februari-mars 1948. Nationalmusei utställningskatalog nr142 Stockholm:1948. 210x140 mm. Hft. 144s. Utvikbar tabell. 64 sv/v pl. AnnonserTryck: Norstedt & Söner | 90:- |
022523 | Werup, Jacques Från Skåne. Malmö Konsthalls katalog 147. Utgiven till utställningen Från Skåne, Malmö Konsthall 1992 1992. 240x220 mm. Klammerhft. Tryck: Rahms i Lund | 40:- |
034615 | Westberg, Karin Johan August Gustafsson. Jags och Gustaf-Jon. Naiv träskulptör 1852-1932 Borgholm:J.A.G.S. Museum, 2009. 210x150 mm. Klammerhäftad. ca 20s ill sv/v och färg. Tryck: ADT Digitaltryck | 50:- |
003235 | Westholm,Alfred - Ryndel,Nils Göteborgs Konstmuseum 103 målningar. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1951. 310x240 mm. Clryggbd. 227 s. ill sv/v och färg. Tryck: Wezäta, Gbg. | 60:- |
008785 | Wilenski, R.H. Modernismen i konsten Stockholm:Natur och Kultur, 1950. 220x160 mm. Hft. 214s, bilder o ills i sv/v. Originalets titel The Modern Movement in Art, till svenska av Bengt G Söderberg | 50:- |
003261 | Wilensky, R.H. Målarkonstens Mästare Stockholm:AB Svensk Litteratur, 1949. 310x250 mm. Dek.pappband med clotrygg. 354s, rikt ill. med monterade färgpl. Tryck: O.L. Svanbäcks Boktryckeri. Tillskr. Förord av Ragnar Hoppe. Innehåller bl.a. Botticelli, Degas, Florentinskt måleri under fjortonhundratalet, Musiken i målarkonsten, Holländska interiörer, Manet, Engelskt landskapsmålningar m.m. | 120:- |
033757 | Winlund, Elisabeth Gottfrid Kallstenius 1861-1943. Minnesutställning 14 november-19 december 1993. Kulturhuset i Västervik Västervik:Kulturnämnden i Västervik, 1993. 210x150 mm. Klammerhäftad. 24s ill sv/v och färg. Tryck: Ekblad & Co | 60:- |
008820 | Winqvist, Margareta Tre svenska konstnärer i Neapel . Mörner. Wetterling.Lindström Stockholm-Roma:Casa Editrice Italica, 1978. 210x130 mm. Ills.pappbd. 131s, 34 ills sv/v. skomsl. | 70:- |
008272 | Vlaminck Farlig Kurva Levnadsminnen med fem reproduktioner av målaren-författarens konst Stockholm:Albert Bonnier, 1930. 190x130 mm. Hft. 283s, ills sv/v, tillskrift | 60:- |
008794 | Von Holten, Ragnar Imaginär verklighet - essayer om konst Stockholm:Natur och Kultur, 1962. 200x160 mm. Hft. 96s, ills sv/v | 40:- |
008822 | Von Holten, Ragnar Surrealismen i svensk konst. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxviii Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXVII, 1969. 280x200 mm. Clbd. 184s, omsl medbundet, ills sv/v och färg. | 60:- |
032581 | von Schantz, Philip Vad är grafik? En handbok i grafisk konst Stockholm:Aldus, 1980. Hft. 127s, ills sv/v | 50:- |
029388 | Wrangel, Ewert Konststilarna Lund:C.W.K. Gleerup, 1927. 230x150mm. Hfrbd. 189s, ny omarbetad upplaga | 70:- |
008260 | Wretholm, Eugen Bror Marklund Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXXII, 1973. 280x220 mm. Clbd. 173s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet | 70:- |
024093 | Wretholm, Eugen Moderna svenska konstnärer. Stockholm:Forum. NärVarHur-serien, 1969. 170x120 mm. Ills.pappband. 164s, ills sv/v o färg, bl. a svenska konstnärer från 1940-, 50- och 60-talen. Introduktion och biografier av Eugen Wretholm | 50:- |
008255 | Wretholm, Eugen red. och Waldenström, Barbro red. Evert Lundquist Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXXVI, 1977. 280x220 mm. Clbd. 172s, ills sv/v o färg, skomsl. medbundet | 80:- |
007171 | Zennström, Per-Olov Ernst Josephson Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1946. 250x180 mm. Linneryggband. 249s, ills sv/v | 80:- |
016690 | Zettersten, Harold, Anjou, Sten 400 Konstord. Kortfattat konstlexikon Göteborg:Samarbetsnämnden för konstföreningar i Göteborg, 1948. 180x130 mm. Hft. 39s. ills sv/v o färg. | 50:- |
033505 | Årre, Katarina red Min lefwernes beskrifning. En utställning om målaren Pehr Hörberg. Östergötlands och Linköpings Stads Museum Linköping:1977. 210x150 mm. Klammerhäftad. 40s ill sv/v Tryck: Östgöta Correspondenten. Namnetikett | 50:- |
020434 | Åsberg, Rolf/Jonasson, Sven-Åke Västervikare i konsten. Porträtt samt verk av Frans Wilhelm Odelmark. 13-20 november 1988, Kulbackens museum Västervik:1988. 300x210 mm. Klammerhft. 36s ill sv/v | 50:- |
008250 | Åström,Holmér,Bjurström Sven Erixsons Konst Stockholm:Sveriges Allmänna Konstförenings publikation LXXV, 1967. 280x220 mm. Clbd. 212s, ills sv/v o färg, skomsl medbundet | 70:- |
034743 | Örnemark, Calle Tillyxat av Calle Örnemark 210x210 mm. Klammerhft. (12) s. ill sv/v | 50:- |
004964 | Östby, Leif red Johan Christian Dahl. Tegningar og akvareller Oslo:Nasjonalgalleriet, 1957. 260x210 mm. Clbd. 242s ill sv/v och färg. exl. Fint ex. Adolf Borén ex libris | 70:- |
007034 | Österblom, Bengt O. Arvid Fougstedt Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1946. 250x180 mm. Linneryggband. 226s, ills. sv/v och färg | 80:- |