Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Konsthantverk och antikt

   
Uppdaterad: 2009-09-20
Förkortningar...
ID Bok Pris
027373
101 idéer & tips
ICA-Förlaget, 1984. 260x190 mm. Ills.pappbd. 48s ill färg
40:-
027372
Att göra smycken. En bok med idéer steg för steg
Skandinavisk Press AB, 1978. 280x210 mm. Ills pappband. 63s, ills färg.
40:-
026847
Capellagårdarnas Förbunds Årsbok 1981-82. Innehåller: På väg att bli möbelsnickare. Om Lars Carlsson och hans gesällprov
Kalmar:1982. 200x210 mm. Hft. 44s ill sv/v Tryck: Barometern
70:-
027426
Demonmasker på Ceylon
Lidingö:Squibb AB, 1964. 250x250mm. Hft. ca 22 sidor, 12 illustrationer i färg,. AB Skoglunds Tryckeri Stockholm 1964.
50:-
027455
Guld, Silver och Juveler
Stockholm:Guldsmedsbranschens Informationsbyrå, 220x140 mm. Hft. 31s, informationshäfte bl.a. matsilvermodeller, en stilkavalkad, stämplarna, smyckevård m.m. nött, tejplagad
40:-
027473
Klubbat på auktion
Antik & Auktion , 1984. 180x110 mm. Hft. 238s, ills s/v
40:-
027478
Klubbat på Auktion
Antik & Auktion, 2003. 180x110 mm. Hft. 176s, ills sv/v
40:-
027477
Klubbat på Auktion
Antik & Auktion, 2001. 180x110 mm. Hft. 168s, ills sv/v
40:-
027474
Klubbat på Auktion
Antik & Auktion, 1985. 180x110 mm. Hft. 192s, ills sv/v
40:-
027476
Klubbat på Auktion
Antik & Auktion, 2000. 180x110 mm. Hft. 184s, ills sv/v
40:-
027475
Klubbat på Auktion
Antik & Auktion, 1999. 180x110 mm. Hft. 176s, ills sv/v
40:-
025402
Kronobergsboken 2001. Hantverkar på G
Växiö:Kronobergs läns hembygdsförbund, 2001. 210x150 mm. Ills.pappbd. 124s ill i färg. Tryck: Svanbergs tryckeri. Följande hantverkare ingår: Sonja Andersson, Manfred Chevell, Ulf Jansson, Christer Johansson, Christer Lindström, Sten-Ivan Martinsson, Sven Mattisson, Kerstin Mörk Löfgren, Torsten Löfgren, Eva Nilsson, Kalle Nuszkowski, Anne Svensson, Stinsens vävstuga
90:-
002360
Orientmattor. Vägledning från fackhandeln.
Göteborg:Sveriges orientmatthandlares förening., 210x150 mm. Hft. 32 s. ill färg och karta.
40:-
027461
Praktfullt precisionsur byggt av professor H. Enghoff. Särtryck ur Svensk Urmakeri-Tidning nr 7 1961
Svensk Urmakeritidning, 1961. 210x150 mm. Hft. 8s, ills sv/v, tillskrift av Henrik Enghoff
50:-
027465
Svenskt Konstglas. Specialauktion i Folkets Hus, Hovmantorp
Auktionsverket Stockholm, 1992. 240x160 mm. Hft. 36s, ills sv/v o färg
100:-
027440
Svenskt Tenn Strandvägen 5A / Stockholm
Stockholm:Svenskt Tenn, Hft. Katalog, (1952). (52) sidor. illustrerad med. svart vita foton av interiörer och möbler där samtliga möbler och textilier är ritade av Josef Frank. Omslag i färgstark Frank-tapet. Inlagan är loss.
500:-
030189
Tre träslöjder. Laggning-svepteknik-korgflätning. 3.72
Umeå:Västerbottens museum, 1972. 210x200 mm. Hft. s 121 -168, ills l sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Umeå.
70:-
009805
Tre träslöjder. Laggning-svepteknik-korgflätning samt omurhålkning, torkning av trä, träslöjdens verktyg, slipning och bryning, ytbehandling
Umeå:Västerbottens museum, 1988. 210x200 mm. Hft. 60s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Umeå. Ny omarbetad och utvidgad upplaga av Västerbotten 3/1972
70:-
000134
Andrén, Erik.
Möbelstilarna. En handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia.
Stockholm:Saxon & Lindströms Förlag., 1950. 190x130 mm. ills.pappband. 269s ill sv/v. Pärmarna nötta
70:-
027394
Asihene, E.V.
Introduction to traditional art of Western Africa
London:Constabel, 1972. 220x180 mm. Pappband. 86s, ills sv/v. skomsl
100:-
010073
Baur-Heinhold, Margarete
Geschmiedetes Eisen vom Mittelalter bis um 1900
1963. 260x190 mm. Pappband. 112s Rikt ill i sv/v med fotografier på smidesarbeten. Ingår i serien Die Blauen Bücher
100:-
007430
Bauzen, Peter och Susanne
Hobbyarbeten med pressade blommor
Västerås:ICA Bokförlag, 1970. 200x150 mm. Hft. 54s ill sv/v Tryck: Borgströms, Motala. Tyska orginaltiteln: Gepresste Blumen
40:-
027483
Beckman, Ulf, Qvist, Leif
Måla möbler
Stockholm:Rabén & Sjögren, 180x150 mm. Hft. 63s, illls sv/v
40:-
014681
Benzon, Gorm.
Antikviteter av alla slag. När-Var-Hur serien
Stockholm:Forum, 1970. 190x130 mm. Ills.pappbd. 218s ill sv/v Tryck: Primo, Oskarshamn. Dansk orginaltitel: Antikviteter og snurreberier
60:-
000247
Benzon, Gorm.
Antikviteter av alla slag som var och en kan finna.
Stockholm:Forum., 1963. 240x160 mm. Clbd. 236s ill sv/v. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri AB.Originaltitel: Antikviteter og snurrepiberier.(1962). Skomsl. med reva
60:-
030188
Berkeman, Sune
Knopar och Sjömansarbeten
Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1979. 210x190 mm. Ills pappband. 160s, ills sv/v , tillskrift, fjärde omarbetade upplagan. Knoparegården
90:-
026663
Blandford, Percy
Allemans bok om träslöjd. En praktisk vägledning för den vetgirige.
Stockholm:Liber förlag, 1980. 200x150 mm. Hft. 95s, ills sv/v o färg. mindre veck främre omslag
40:-
027397
Boardman, John
Athenian Black Figure Vases . A Handbook. 385 illustrations
London:The World of art library Thames and Hudson, 1980. 210x140 mm. Hft. 252s, ills sv/v
70:-
027454
Bonde, Knut
Juveler och juveldyrkare, Illustrerad med konsttrycksplanscher
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1949. 220x140 mm. Halvcl. 266s, ills sv/v, tillskrift, mindre reva nedre del rygg.
50:-
027391
Borglund, Erland
Halmslöjd
ICA Förlaget, 1955. 210x170mm. Hft. 93s, ills. sv/v o färg, 93 bilder med beskrivningar. nött omslag.
90:-
000471
Bukowskis Moderna
Bukowskis Moderna Höstauktion 1986 auktion nr 447.
Stockholm:Aktiebolaget Bukowski-Auktioner., 1986. 260x210 mm. Hft. 124s, ill färg och sv/v. 1034 nr. Auktionskatalog. Tryck: Ölandstryckarna.
100:-
030197
Böving, Jan, Kinnmark, Sture
bygga. Handbok i byggandet av enkla hus och huskonstruktioner
Stockholm:Rabén, 1966. 190x120 mm. Klotryggband. 73s, ills sv/v
50:-
024881
Cockrill, Pauline
Bamsebog
Köpenhamn:Holkenfeldts Forlag, 1991. 290x240 mm. ills.pappband. 128s ill färg
100:-
000645
De la Gardie, Christina
Gamla ting från Badrum och Boudoir.
Stockholm:Bonniers., 1974. 190x150 mm. ills.pappband. 93 s ill sv/v . Ingår i Bonniers samlarserie.
60:-
027459
de la Gardie, Chrstina
Veckojournalens Antikskola, möbler, glas, silver, keramik
Stockholm:Veckojournalen, 1973. 190 x170 mm. ills.pappband. 61s, ills sv/v
40:-
030187
Dickerson, John
Keramik. En bok med idéer steg för steg
Skandinavisk Press, 1977. 280x210 mm. Ills pappband. 63s, ills sv/v o färg, tillskrift
50:-
027092
Divis, Jan
Silverstämplar från hela världen
Bokförlaget Plus, 1979. 200x120 mm. Clbd. 245s. Ca 2000 avbildningar av stämplar. Skomsl med reva. Orginaltitel: Silberstempel aus aller Welt (1976)
90:-
027463
Ducret, Siegfried
Meissner Porzellan
Bern:Hallwag , 1952. 190x120 mm. Pappband. 9s, + Tafel I - XIX, i färg, namnt.
40:-
000677
Durdik, Jan m.fl.
Den stora antikvitetsboken.
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1969. 220x160 mm. Klotband. 495 s. ill sv/v och färg.
80:-
006178
Ehrström, Eric O.W
Konsthantverk.Teknisk rådgivare. Bl.a. Metallkonst. Grafisk konst. Glasmålning. Keramik. pergament. Batik.
Stockholm:Albert Bonniers, 1924. 180x130 mm. Mjukt clbd. 224s ill sv/v Tryck: Holger Schildts Tryckeri, Helsingfors
120:-
014678
Eriksson, Gunilla
Europeiskt porslin ur Kulturens samlingar. Servisgods och vaser från det europeiska porslinets första århundrade
Västerås:ICA Bokförlag, 1970. 200x140 mm. Hft. 160s ill sv/v Tryck: Appelbergs, Uppsala
60:-
027485
Erixon, Sigurd
Folklig möbelkultur i svenska bygder. Liggmöbler
Stockholm:P A Norstedt, 1970. 250x180 mm. Klotryggband. 132s, ills sv/v o färg foton
140:-
000754
Erixon, Sigurd
Gammal mässing.
Västerås:ICA förlaget., 1964. 200x 140 mm. Hft. 111s. ill färg och sv/v. Tryck: Appelbergska Boktryckeriet AB, Uppsala. 1:a upplagan.
70:-
026667
Falk, Bisse, Kallenberg, Lena
Kling, Klang, Krasch! En bok om glas
Alfabeta Bokförlag, 1989. 240x190 mm. Ills.pappb.. 61s, ills färg
50:-
027472
Frölich, Hans
Antikvitetsköparens ABC
Stockholm:Forum, 1946. 230x150 mm. Hft. 153s, ills sv/v, nött skada främre omslag och reva rygg
40:-
027487
Furusjö, Maja-Lisa red
Gammalt värdefullt
Västerås:ICA-Kuriren, 1972. 280x200 mm. Tidskrift. 97s, ills färg o sv/v
60:-
024877
Goodfellow, Caroline
Allt om dockor. Dockboken
Forum, 1994. 290x230 mm. Ills.pappband. 160s ill färg. Originaltitel: The Ultimate Doll Book. Skomsl
150:-
027439
Graesse, Dr. J. G. Th. / Jaennicke, E.
Führer für Sammler von Porzellan und Fayence, Steinzeug, Steingut usw. Vollständiges Verzeichnis der auf älterem Porzellan, Fayence, Steigut usw. befindlichen Marken
Berlin:Richar Carl Schmidt, 1919. 220x150 mm. Pappband. 384s, "vollständig umgearbetet, vermehrt und mit wissenschaftlichen Belegen, Erläuterungen und Registern ausgestattet von Professor Dr. E Zimmmann, Direktor der Porzellansammlung in Dresden. Fünfzehnte Auflage. Skadad rygg - inbindningsexemplar, inlagan bra
80:-
027484
Gregory, Edward W.
The Furniture Collector. An introduction to the study of English styles of the seventeenth and eighteenth centuries with 55 illustrations of typical pieces of furniture from public and private collections
London:Herbert Jenkins Ltd, 190x110 mm. Klotband. 299s, illls sv/v, nött omslag
80:-
027462
Gyllensvärd, Bo
Kinesisk keramik
Stockholm:Forum, 1948. 180x110 mm. Pappband. 159s, ills sv/v,, skadad rygg, inlagan bra
40:-
030215
Göteborgs Auktionsverk
Konst- och Antikvitetsauktion med Modern Design hösten 1995..
Göteborg:Göteborgs Auktionsverk, 1995. 210x140 mm. Hft. 100s. 86pl. Auktionskatalog med bilaga slutpriser.
100:-
027424
Hartman, Joan M.
Three Dynasties of Jade
Indianapolis Indiana:Indianapolis Museum of Art Catalogue, 1971. 170x250 mm. Hft. 43s, ills with 71 pictures
50:-
007885
Havens, David
The woodburners handbok. Rekindling an old Romance
Brunswick, Maine:Harpswell Press, 1973. 230x150 mm. Hft. 96s ill sv/v. Handlar om hur man bygger öppna spisar, kaminer etc. Språk engelska
60:-
024882
Henschen, Ingegerd mfl red.
Den svenska hemslöjden. Utgiven av Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund
Stockholm:LT:s förlag, 1951. 230x140 mm. Hft. 48s + planschbilaga. Tryck: Victor Petterson. Stämpel. Inlagan något lös
80:-
013399
Henschen, Ingered/Blomberg, Sten
Svenskt Möbellexikon I-III
Malmö:Förlagshuset Norden, 270x200 mm. Hfrbd. ca 2000s ill sv/v och färg. 3 gröna halvfranska band med övre guldsnitt. Fina ex
2300:-
027392
Hernmarck, Carl
Mästerverk i Nationalmuseum. Konsthantverk
Stockholm:Nationalmuseum, 1954. 220x160 mm. Klotryggband. 155s, ills sv/v o färg, skomsl med revor
50:-
024852
Hård af Segerstad, Ulf
Keramik. Sekelskifte till sjuttiotal
Ill.Bild Karl-Erik Granath. Stockholm:1976. 240x150 mm. Ills.pappband. 31s. 109 fotografier i färg. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Pärmar något nötta
70:-
001372
Indebetou, Govert
Svenska Aktiebrev före år 1880.
Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1925. 250x180 mm. Hft. 36s + 48 sv pl. med gamla aktiebrev. Tryck: Cederquists Grafiska Aktiebolag, Stockholm. Ingår i serien: Föreningen för svensk kulturhistoria böcker no 7. ouppskuren
150:-
027425
Kallipolitis, V.G.
Bronzes of The National Archaeological Museum of Athens
Athens:Apollo Edition, 170x120 mm. Katalog. 28s, + 32 ills i färg, tillskrift, namnt.
40:-
030190
Kallstenius, Gottfrid
Handbok i oljemålning.
Stockholm:W & W, 1945. 190x130 mm. Hft. 85s, namnt,
70:-
027395
Kar, Chintamoni
Indian Metal Sculpture
London:Alec Tiranti Ltd, 1952. 190x120 mm. Klotband. 61s, ills 61 plates, nött skomsl.
50:-
022667
Keijser, Hans/Sjöberg, Lars
Snickra möbler efter gamla svenska modeller
Västerås:ICA Bokförlag, 1978. 210x150 mm. Ills.pappbd. 111s ill sv/v. Ritningar. Tryck: Borgströms Tryckeri, Motala
80:-
024878
King, Constance
Metal Toys & automata
London:Apple Press, 1989. 280x230 mm. Clbd. 128s ill färg. Skomsl
100:-
027374
Knakkergård, Grethe
Porslinsmålning
Bernces Förlag, 1960. 320x240 mm. Linneband. 285s, ills sv/v och 32 helsides färgplanscher, namnt. spricka främre inre fals.
80:-
026506
Lagercrantz, Bo
Gamla tallrikar. Ur tallrikens historia
Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 200x 140 mm. Hft. 98s, ills färg o sv/v
60:-
028078
Larsson, Gunnel Sylvan
Gamla ting berättar. En studieplan om de vardagsnära bruksting som redan blivit antika
Södertälje:Vuxenskolan, 1969. 300x210 mm. Klammerhft. 62s ill sv/v Tryck: Tryckeri-Service, Södertälje
50:-
020928
Linder-Wellin, Ulla S
Svensk koppar och kopparmyntning. En handledning vid studiet av myntsamlingen i Bergslagets museum
Göteborg:Stora Kopparbergs Bergslags AB, 1965. 210x130 mm. Hft. 113s ill sv/v. Karta. Tryck: Wezäta
100:-
023775
Ljungberg, Gert/ A:son-Ljungberg, Inger
Bruksföremål då och nu
Stockholm:LT.s Förlag, 1976. 220x180 mm. ills.pappband. 87s, ills sv/v och färg, ingår i serien Svensk hemslöjds mönsterböcker. bl.a Laggade kannor,svepta askar, skurna skedar och svarvade skålar. namnstämpel
50:-
028034
Ljungberg, Gert/Ljungberg, Inger A:son
Hantverksporträtt
Stockholm:LT:s förlag, 1975. 250x210 mm. Clbd. 177s. Rikt ill med sv/v fotografier. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl
40:-
027466
Luchner, Adolf
Kristallglasmosaik
Västerås:ICA-Förlaget, 1969. 200x150 mm. Hft. 80s ill sv/v. o färg
40:-
019860
Lundberg, T. Karlestedt, A.
Arbeten i Läder och Bast. På egen hand
Stockholm:Ehlins, 1958. 210x150 mm. Hft. 48s, ills sv/v.
50:-
030196
Lundberg, T. Karlestedt, A.
Tryck på papper
Stockholm:Ehlins-Folkbildningsförlaget, 1956. 210x140 mm. Hft. 48s, ills sv/v o färg, tillskrift
40:-
027457
Lundberg, Willy, Maria
Ting och tycken
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1960. 200x120 mm. Hft. 136s, ills sv/v. illustrationer av Mats Nilsson, namnt.
40:-
030207
Lundkvist-Husberg, Lis
Keramik som hobby
ICA Förlaget, 1955. 210x170 mm. Hft. 75s, ills sv/v o färg, nött
30:-
027375
Malmsten, Carl
Katalog nr 288 12 september - 19 oktober 1969
Stockholm:Liljevalchs Konsthall, 1969. 240x180 mm. Hft. 74s, ills sv/v, annonser
90:-
002213
Nessim, Nils
Orientaliska mattor.
Malmö:1959. 190x120 mm. Ills pappband. 63 s ill sv/v och färg. kartor. tryck: Stenström & Barthelson.
40:-
027433
Nilson, Siv & Key L.
Gammalt och kärt. en bok om återanvändning
Stockholm:LT:s förlag, 1975. 210x190 mm. Ills pappband. 74s, ills sv/v o färg
60:-
030208
Nilsson, Åke R.
av trä
Stockholm:LT:s förlag, 1967. 220x 180 mm. Ills pappband. 87s , ills sv/v o färg, tillskrift
40:-
026666
Norell, Olof, Åhlberg, Gudrun, Örtengren, Kerstin
Porslinsmålning
Brevskolan, 1967. 210x150 mm. Hft. 122s, ills sv/v
40:-
009730
Nyblom, Lennart
Handbok i Akvarellmålning
Stockholm:W & W, 1928. 190x120 mm. Hft. 50s, 3:e uppl. Isaac Marcus boktryckeri-aktiebolag
40:-
026668
Olls, Bert
Gamla hantverk. Levande hantverk på Skansen
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1977. 190x160 mm. Pappband. 174s, illls sv/v, skomsl, tillskrift av författaren
70:-
027393
Paulsson, Gregor
Vackrare vardagsvara. Svenska Slöjdföreningens första propagandapublikation utgiven till Svenska Mässan i Göteborg 1919
Stockholm:Svenska Slöjdföreningen, 1919. 240x190 mm. Pappband. 53s+annonser. ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström. Annonserna tecknade av Akke Kumlin, Simon Gate och Eigil Schwab.Nött inre främre fals skadad.
80:-
024880
Rose, Andrew
The collector´s all-colour guide to Toy Soldiers. An international survey of trains and railway accessories from 1880 to the present day
London:Tiger Books, 1990. 310x220 mm. Clbd. 128s ill färg. Skomsl. Tillskrift
150:-
014675
Rosenström, Per Henrik
Gammal koppar
Västerås:ICA förlaget., 1969. 200x140 mm. Hft. 91s ill färg och sv/v. Tryck: Gummessons, Falköping. 5:e uppl
70:-
027470
Runeborg, Celina
En handledning i porslinsmålning
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1950. 220x 180 mm. Hft. 32s, + bilder och förlagor i färg. ett blad loss.
50:-
021259
Sjöberg, Johan
Våra möbelklassiker och deras formgivare. Svenssons i Lammhult
Lammhult:2003. 210x210 mm. Pappband. 167s ill sv/v och färg Tryck: Fälth & Hässler, Värnamo
100:-
007443
Skjöldebrand, Ingerlise
Torka blommor & måla korgar
Semic, 1992. 270x200 mm. Ills.pappbd. 48s ill färg
40:-
024854
Souchal, Geneviève
French Eighteenth-Century Furniture. Pleasures and Treasures
London:Weidenfeld and Nicolson, 1961. 210x190 mm. ills.pappband. 128s ill sv/v och färg
80:-
007761
Söderberg, Tom
Hantverkarna i brytningstid 1820-1870. Utgiven med anledning av Sveriges hantverks- och småindustriorganisations 50-årsjubileum 1955
Stockholm:250x190 mm. Hfrbd. 156s ill sv/v Tryck: Vasatryckeriet
60:-
027453
Tasnadi-Marik, Klara
Wiener Pozellan
Corvina Verlag, 1971. 130x160 mm. Klotband. 55s, + 48 ills. i sv/v, skomsl
60:-
030195
Thon, C., Kirsch, A.
Den praktiske Bokbindaren. Anvisningar att häfta och binda böcker såväl i enkla som finare band. Med 13 illustrationer
Stockholm:Albert Bonnier, 1931. 180x120 mm. Hft. 77s, ills sv/v
80:-
028055
Thorbjörnsson, Hans
Nääs och Otto Salomon slöjden och leken
Helsingborg:OrdBildarna, 1990. 300x210 mm. Hft. 296s ill sv/v Tryck: Schmidts
80:-
012171
Thorn, C. Jordan
Handbook of old pottery and porcelain marks. Nearly 4000 marks
New York:Tudor Publishing Company, 240x160 mm. Clbd. 176s. Nött skomsl
100:-
027460
Trotzig, Dag
Urmakeriet i Mora
Falun:Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1971. 210x150 mm. Hft. 22s, nytryck av Dag Trotzigs uppsats som ingår i Dalarnas Hembygdsbok 1937.
60:-
003092
Tunander, Ingemar och Britt
Köpa möbler på auktion.
Stockholm:ICA-Förlaget, 1959. 200x130 mm. Hft. 115 s ill sv/v och färg. Tryck: Lundby & Lundgrens boktryckeri, Malmö.
40:-
014679
Tunander, Ingemar och Britt
Oskariana. Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oskar II:s tid
Västerås:ICA Bokförlag, 1971. 200x140 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg Tryck: Appelbergs, Uppsala
70:-
027396
Underwood, Leon
Figure in wood of West Africa
London:John Tiranti Ltd, 1947. 190x120 mm. Klotband. XLIX pages,ills. 48plates, skomsl med revor
50:-
026934
Upmark, Gustaf
Guld- och Silversmeder i Sverige 1520 - 1850
Stockholm:Fröléen & Comp., 1943. 250x180 mm. Hfrbd. 5 upphöjda bind. 950s, övre guldsnitt, ills sv/v
2100:-
027468
Walcha, Otto
Porzellan
Leipzig:Koehler & Amelang, 1963. 220x180 mm. Dek.pappband. 137s, ills sv/v, språk tyska
70:-
026664
Wallander, Gunnar
Händernas kunskap. En kortfattad grundbok för studiecirklar inom konsthantverksområdet i Sveriges Kyrkliga Studieförbund
Stockholm:SKS, 1987. 230x160 mm. Ills. pappband. 231s, ills sv/v o färg
50:-
027486
Wanscher, Ole
Engelska möbler. Ca 1680-1800
Stockholm:Forum, 1964. 190x110 mm. Hft. 87s, ills sv/v
60:-
027398
Williams Dyfri
Greek Vases
London:British Museum, 1985. 210x210 mm. Hft. 72s, ills sv/v o färg
40:-
024848
Wirgin, Jan
Sung-Ming. Dyrgripar ur Holger Lauritzens samling. Utställning i Östasiatiska Museet maj-juli 1965
Strängnäs:1965. 240x180 mm. Hft. 76s ill sv/v Tryck: Strängnäs Tryckeri. Namnt
60:-
027467
Wormington, H.M., Neal, Arminta
The story of Puebo Pottery
Denver Colorado:Denver Museum of Natural History, 1965. 230x150mm. Hft. 60s, ills sv/v
40:-
003313
Zechlin, Katharina
Gjuta i plast
Motala:ICA-Förlaget, 1968. 200x150 mm. Hft. 59s ill sv/v. Tryck: Borgströms Tryckeri AB, Motala.
40:-
027429
Zechlin, Ruth
Stora Slöjdboken
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1956. 230x150 mm. Klotband. 350s, Rikt illustrerad med s/v bilder samt mönsteröversikt i ficka. I bra skick.
90:-
019872
Åhlberg, G., Jarneryd, O.
Handtryck. Historisk återblick, Tekniker, Material, Exempel
Västerås:ICA Förlaget, 1969. 220x190 mm. Ills.pappbd. 101s, ills sv/v. bl.a tryckmetoder och mönster, potatistryck, linoleumsnitt - tryck på papper, linoleumtryck på tyg,korktryck, filmtryck, silkscreen, serigrafi m.m.
70:-
003333
Åmell, Nils Magnus
Från pottskåp till praktmöbel. En antikvitetshandlares minnen.
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1955. 230x150 mm. Hft. 124 s. ill sv/v. Tryck: Svanbäck & Nymans Boktryckeri AB.
80:-
026665
Åstrand, Barbro
Gamla ur. En bok från Kulturhistoriska museet i Lund
Västerås:ICA-Förlaget, 1963. 210x140 mm. Biblioteksband. 106s, ills sv/v o färg
40:-
 
åter till toppen