| Uppdaterad: 2009-09-20 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
027373 | 101 idéer & tips ICA-Förlaget, 1984. 260x190 mm. Ills.pappbd. 48s ill färg | 40:- |
027372 | Att göra smycken. En bok med idéer steg för steg Skandinavisk Press AB, 1978. 280x210 mm. Ills pappband. 63s, ills färg. | 40:- |
026847 | Capellagårdarnas Förbunds Årsbok 1981-82. Innehåller: På väg att bli möbelsnickare. Om Lars Carlsson och hans gesällprov Kalmar:1982. 200x210 mm. Hft. 44s ill sv/v Tryck: Barometern | 70:- |
027426 | Demonmasker på Ceylon Lidingö:Squibb AB, 1964. 250x250mm. Hft. ca 22 sidor, 12 illustrationer i färg,. AB Skoglunds Tryckeri Stockholm 1964. | 50:- |
027455 | Guld, Silver och Juveler Stockholm:Guldsmedsbranschens Informationsbyrå, 220x140 mm. Hft. 31s, informationshäfte bl.a. matsilvermodeller, en stilkavalkad, stämplarna, smyckevård m.m. nött, tejplagad | 40:- |
027473 | Klubbat på auktion Antik & Auktion , 1984. 180x110 mm. Hft. 238s, ills s/v | 40:- |
027478 | Klubbat på Auktion Antik & Auktion, 2003. 180x110 mm. Hft. 176s, ills sv/v | 40:- |
027477 | Klubbat på Auktion Antik & Auktion, 2001. 180x110 mm. Hft. 168s, ills sv/v | 40:- |
027474 | Klubbat på Auktion Antik & Auktion, 1985. 180x110 mm. Hft. 192s, ills sv/v | 40:- |
027476 | Klubbat på Auktion Antik & Auktion, 2000. 180x110 mm. Hft. 184s, ills sv/v | 40:- |
027475 | Klubbat på Auktion Antik & Auktion, 1999. 180x110 mm. Hft. 176s, ills sv/v | 40:- |
025402 | Kronobergsboken 2001. Hantverkar på G Växiö:Kronobergs läns hembygdsförbund, 2001. 210x150 mm. Ills.pappbd. 124s ill i färg. Tryck: Svanbergs tryckeri. Följande hantverkare ingår: Sonja Andersson, Manfred Chevell, Ulf Jansson, Christer Johansson, Christer Lindström, Sten-Ivan Martinsson, Sven Mattisson, Kerstin Mörk Löfgren, Torsten Löfgren, Eva Nilsson, Kalle Nuszkowski, Anne Svensson, Stinsens vävstuga | 90:- |
002360 | Orientmattor. Vägledning från fackhandeln. Göteborg:Sveriges orientmatthandlares förening., 210x150 mm. Hft. 32 s. ill färg och karta. | 40:- |
027461 | Praktfullt precisionsur byggt av professor H. Enghoff. Särtryck ur Svensk Urmakeri-Tidning nr 7 1961 Svensk Urmakeritidning, 1961. 210x150 mm. Hft. 8s, ills sv/v, tillskrift av Henrik Enghoff | 50:- |
027465 | Svenskt Konstglas. Specialauktion i Folkets Hus, Hovmantorp Auktionsverket Stockholm, 1992. 240x160 mm. Hft. 36s, ills sv/v o färg | 100:- |
027440 | Svenskt Tenn Strandvägen 5A / Stockholm Stockholm:Svenskt Tenn, Hft. Katalog, (1952). (52) sidor. illustrerad med. svart vita foton av interiörer och möbler där samtliga möbler och textilier är ritade av Josef Frank. Omslag i färgstark Frank-tapet. Inlagan är loss. | 500:- |
030189 | Tre träslöjder. Laggning-svepteknik-korgflätning. 3.72 Umeå:Västerbottens museum, 1972. 210x200 mm. Hft. s 121 -168, ills l sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Umeå. | 70:- |
009805 | Tre träslöjder. Laggning-svepteknik-korgflätning samt omurhålkning, torkning av trä, träslöjdens verktyg, slipning och bryning, ytbehandling Umeå:Västerbottens museum, 1988. 210x200 mm. Hft. 60s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Umeå. Ny omarbetad och utvidgad upplaga av Västerbotten 3/1972 | 70:- |
000134 | Andrén, Erik. Möbelstilarna. En handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia. Stockholm:Saxon & Lindströms Förlag., 1950. 190x130 mm. ills.pappband. 269s ill sv/v. Pärmarna nötta | 70:- |
027394 | Asihene, E.V. Introduction to traditional art of Western Africa London:Constabel, 1972. 220x180 mm. Pappband. 86s, ills sv/v. skomsl | 100:- |
010073 | Baur-Heinhold, Margarete Geschmiedetes Eisen vom Mittelalter bis um 1900 1963. 260x190 mm. Pappband. 112s Rikt ill i sv/v med fotografier på smidesarbeten. Ingår i serien Die Blauen Bücher | 100:- |
007430 | Bauzen, Peter och Susanne Hobbyarbeten med pressade blommor Västerås:ICA Bokförlag, 1970. 200x150 mm. Hft. 54s ill sv/v Tryck: Borgströms, Motala. Tyska orginaltiteln: Gepresste Blumen | 40:- |
027483 | Beckman, Ulf, Qvist, Leif Måla möbler Stockholm:Rabén & Sjögren, 180x150 mm. Hft. 63s, illls sv/v | 40:- |
014681 | Benzon, Gorm. Antikviteter av alla slag. När-Var-Hur serien Stockholm:Forum, 1970. 190x130 mm. Ills.pappbd. 218s ill sv/v Tryck: Primo, Oskarshamn. Dansk orginaltitel: Antikviteter og snurreberier | 60:- |
000247 | Benzon, Gorm. Antikviteter av alla slag som var och en kan finna. Stockholm:Forum., 1963. 240x160 mm. Clbd. 236s ill sv/v. Tryck: Victor Pettersons Bokindustri AB.Originaltitel: Antikviteter og snurrepiberier.(1962). Skomsl. med reva | 60:- |
030188 | Berkeman, Sune Knopar och Sjömansarbeten Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1979. 210x190 mm. Ills pappband. 160s, ills sv/v , tillskrift, fjärde omarbetade upplagan. Knoparegården | 90:- |
026663 | Blandford, Percy Allemans bok om träslöjd. En praktisk vägledning för den vetgirige. Stockholm:Liber förlag, 1980. 200x150 mm. Hft. 95s, ills sv/v o färg. mindre veck främre omslag | 40:- |
027397 | Boardman, John Athenian Black Figure Vases . A Handbook. 385 illustrations London:The World of art library Thames and Hudson, 1980. 210x140 mm. Hft. 252s, ills sv/v | 70:- |
027454 | Bonde, Knut Juveler och juveldyrkare, Illustrerad med konsttrycksplanscher Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1949. 220x140 mm. Halvcl. 266s, ills sv/v, tillskrift, mindre reva nedre del rygg. | 50:- |
027391 | Borglund, Erland Halmslöjd ICA Förlaget, 1955. 210x170mm. Hft. 93s, ills. sv/v o färg, 93 bilder med beskrivningar. nött omslag. | 90:- |
000471 | Bukowskis Moderna Bukowskis Moderna Höstauktion 1986 auktion nr 447. Stockholm:Aktiebolaget Bukowski-Auktioner., 1986. 260x210 mm. Hft. 124s, ill färg och sv/v. 1034 nr. Auktionskatalog. Tryck: Ölandstryckarna. | 100:- |
030197 | Böving, Jan, Kinnmark, Sture bygga. Handbok i byggandet av enkla hus och huskonstruktioner Stockholm:Rabén, 1966. 190x120 mm. Klotryggband. 73s, ills sv/v | 50:- |
024881 | Cockrill, Pauline Bamsebog Köpenhamn:Holkenfeldts Forlag, 1991. 290x240 mm. ills.pappband. 128s ill färg | 100:- |
000645 | De la Gardie, Christina Gamla ting från Badrum och Boudoir. Stockholm:Bonniers., 1974. 190x150 mm. ills.pappband. 93 s ill sv/v . Ingår i Bonniers samlarserie. | 60:- |
027459 | de la Gardie, Chrstina Veckojournalens Antikskola, möbler, glas, silver, keramik Stockholm:Veckojournalen, 1973. 190 x170 mm. ills.pappband. 61s, ills sv/v | 40:- |
030187 | Dickerson, John Keramik. En bok med idéer steg för steg Skandinavisk Press, 1977. 280x210 mm. Ills pappband. 63s, ills sv/v o färg, tillskrift | 50:- |
027092 | Divis, Jan Silverstämplar från hela världen Bokförlaget Plus, 1979. 200x120 mm. Clbd. 245s. Ca 2000 avbildningar av stämplar. Skomsl med reva. Orginaltitel: Silberstempel aus aller Welt (1976) | 90:- |
027463 | Ducret, Siegfried Meissner Porzellan Bern:Hallwag , 1952. 190x120 mm. Pappband. 9s, + Tafel I - XIX, i färg, namnt. | 40:- |
000677 | Durdik, Jan m.fl. Den stora antikvitetsboken. Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1969. 220x160 mm. Klotband. 495 s. ill sv/v och färg. | 80:- |
006178 | Ehrström, Eric O.W Konsthantverk.Teknisk rådgivare. Bl.a. Metallkonst. Grafisk konst. Glasmålning. Keramik. pergament. Batik. Stockholm:Albert Bonniers, 1924. 180x130 mm. Mjukt clbd. 224s ill sv/v Tryck: Holger Schildts Tryckeri, Helsingfors | 120:- |
014678 | Eriksson, Gunilla Europeiskt porslin ur Kulturens samlingar. Servisgods och vaser från det europeiska porslinets första århundrade Västerås:ICA Bokförlag, 1970. 200x140 mm. Hft. 160s ill sv/v Tryck: Appelbergs, Uppsala | 60:- |
027485 | Erixon, Sigurd Folklig möbelkultur i svenska bygder. Liggmöbler Stockholm:P A Norstedt, 1970. 250x180 mm. Klotryggband. 132s, ills sv/v o färg foton | 140:- |
000754 | Erixon, Sigurd Gammal mässing. Västerås:ICA förlaget., 1964. 200x 140 mm. Hft. 111s. ill färg och sv/v. Tryck: Appelbergska Boktryckeriet AB, Uppsala. 1:a upplagan. | 70:- |
026667 | Falk, Bisse, Kallenberg, Lena Kling, Klang, Krasch! En bok om glas Alfabeta Bokförlag, 1989. 240x190 mm. Ills.pappb.. 61s, ills färg | 50:- |
027472 | Frölich, Hans Antikvitetsköparens ABC Stockholm:Forum, 1946. 230x150 mm. Hft. 153s, ills sv/v, nött skada främre omslag och reva rygg | 40:- |
027487 | Furusjö, Maja-Lisa red Gammalt värdefullt Västerås:ICA-Kuriren, 1972. 280x200 mm. Tidskrift. 97s, ills färg o sv/v | 60:- |
024877 | Goodfellow, Caroline Allt om dockor. Dockboken Forum, 1994. 290x230 mm. Ills.pappband. 160s ill färg. Originaltitel: The Ultimate Doll Book. Skomsl | 150:- |
027439 | Graesse, Dr. J. G. Th. / Jaennicke, E. Führer für Sammler von Porzellan und Fayence, Steinzeug, Steingut usw. Vollständiges Verzeichnis der auf älterem Porzellan, Fayence, Steigut usw. befindlichen Marken Berlin:Richar Carl Schmidt, 1919. 220x150 mm. Pappband. 384s, "vollständig umgearbetet, vermehrt und mit wissenschaftlichen Belegen, Erläuterungen und Registern ausgestattet von Professor Dr. E Zimmmann, Direktor der Porzellansammlung in Dresden. Fünfzehnte Auflage. Skadad rygg - inbindningsexemplar, inlagan bra | 80:- |
027484 | Gregory, Edward W. The Furniture Collector. An introduction to the study of English styles of the seventeenth and eighteenth centuries with 55 illustrations of typical pieces of furniture from public and private collections London:Herbert Jenkins Ltd, 190x110 mm. Klotband. 299s, illls sv/v, nött omslag | 80:- |
027462 | Gyllensvärd, Bo Kinesisk keramik Stockholm:Forum, 1948. 180x110 mm. Pappband. 159s, ills sv/v,, skadad rygg, inlagan bra | 40:- |
030215 | Göteborgs Auktionsverk Konst- och Antikvitetsauktion med Modern Design hösten 1995.. Göteborg:Göteborgs Auktionsverk, 1995. 210x140 mm. Hft. 100s. 86pl. Auktionskatalog med bilaga slutpriser. | 100:- |
027424 | Hartman, Joan M. Three Dynasties of Jade Indianapolis Indiana:Indianapolis Museum of Art Catalogue, 1971. 170x250 mm. Hft. 43s, ills with 71 pictures | 50:- |
007885 | Havens, David The woodburners handbok. Rekindling an old Romance Brunswick, Maine:Harpswell Press, 1973. 230x150 mm. Hft. 96s ill sv/v. Handlar om hur man bygger öppna spisar, kaminer etc. Språk engelska | 60:- |
024882 | Henschen, Ingegerd mfl red. Den svenska hemslöjden. Utgiven av Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund Stockholm:LT:s förlag, 1951. 230x140 mm. Hft. 48s + planschbilaga. Tryck: Victor Petterson. Stämpel. Inlagan något lös | 80:- |
013399 | Henschen, Ingered/Blomberg, Sten Svenskt Möbellexikon I-III Malmö:Förlagshuset Norden, 270x200 mm. Hfrbd. ca 2000s ill sv/v och färg. 3 gröna halvfranska band med övre guldsnitt. Fina ex | 2300:- |
027392 | Hernmarck, Carl Mästerverk i Nationalmuseum. Konsthantverk Stockholm:Nationalmuseum, 1954. 220x160 mm. Klotryggband. 155s, ills sv/v o färg, skomsl med revor | 50:- |
024852 | Hård af Segerstad, Ulf Keramik. Sekelskifte till sjuttiotal Ill.Bild Karl-Erik Granath. Stockholm:1976. 240x150 mm. Ills.pappband. 31s. 109 fotografier i färg. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Pärmar något nötta | 70:- |
001372 | Indebetou, Govert Svenska Aktiebrev före år 1880. Stockholm:Generalstabens Litografiska Anstalt, 1925. 250x180 mm. Hft. 36s + 48 sv pl. med gamla aktiebrev. Tryck: Cederquists Grafiska Aktiebolag, Stockholm. Ingår i serien: Föreningen för svensk kulturhistoria böcker no 7. ouppskuren | 150:- |
027425 | Kallipolitis, V.G. Bronzes of The National Archaeological Museum of Athens Athens:Apollo Edition, 170x120 mm. Katalog. 28s, + 32 ills i färg, tillskrift, namnt. | 40:- |
030190 | Kallstenius, Gottfrid Handbok i oljemålning. Stockholm:W & W, 1945. 190x130 mm. Hft. 85s, namnt, | 70:- |
027395 | Kar, Chintamoni Indian Metal Sculpture London:Alec Tiranti Ltd, 1952. 190x120 mm. Klotband. 61s, ills 61 plates, nött skomsl. | 50:- |
022667 | Keijser, Hans/Sjöberg, Lars Snickra möbler efter gamla svenska modeller Västerås:ICA Bokförlag, 1978. 210x150 mm. Ills.pappbd. 111s ill sv/v. Ritningar. Tryck: Borgströms Tryckeri, Motala | 80:- |
024878 | King, Constance Metal Toys & automata London:Apple Press, 1989. 280x230 mm. Clbd. 128s ill färg. Skomsl | 100:- |
027374 | Knakkergård, Grethe Porslinsmålning Bernces Förlag, 1960. 320x240 mm. Linneband. 285s, ills sv/v och 32 helsides färgplanscher, namnt. spricka främre inre fals. | 80:- |
026506 | Lagercrantz, Bo Gamla tallrikar. Ur tallrikens historia Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 200x 140 mm. Hft. 98s, ills färg o sv/v | 60:- |
028078 | Larsson, Gunnel Sylvan Gamla ting berättar. En studieplan om de vardagsnära bruksting som redan blivit antika Södertälje:Vuxenskolan, 1969. 300x210 mm. Klammerhft. 62s ill sv/v Tryck: Tryckeri-Service, Södertälje | 50:- |
020928 | Linder-Wellin, Ulla S Svensk koppar och kopparmyntning. En handledning vid studiet av myntsamlingen i Bergslagets museum Göteborg:Stora Kopparbergs Bergslags AB, 1965. 210x130 mm. Hft. 113s ill sv/v. Karta. Tryck: Wezäta | 100:- |
023775 | Ljungberg, Gert/ A:son-Ljungberg, Inger Bruksföremål då och nu Stockholm:LT.s Förlag, 1976. 220x180 mm. ills.pappband. 87s, ills sv/v och färg, ingår i serien Svensk hemslöjds mönsterböcker. bl.a Laggade kannor,svepta askar, skurna skedar och svarvade skålar. namnstämpel | 50:- |
028034 | Ljungberg, Gert/Ljungberg, Inger A:son Hantverksporträtt Stockholm:LT:s förlag, 1975. 250x210 mm. Clbd. 177s. Rikt ill med sv/v fotografier. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl | 40:- |
027466 | Luchner, Adolf Kristallglasmosaik Västerås:ICA-Förlaget, 1969. 200x150 mm. Hft. 80s ill sv/v. o färg | 40:- |
019860 | Lundberg, T. Karlestedt, A. Arbeten i Läder och Bast. På egen hand Stockholm:Ehlins, 1958. 210x150 mm. Hft. 48s, ills sv/v. | 50:- |
030196 | Lundberg, T. Karlestedt, A. Tryck på papper Stockholm:Ehlins-Folkbildningsförlaget, 1956. 210x140 mm. Hft. 48s, ills sv/v o färg, tillskrift | 40:- |
027457 | Lundberg, Willy, Maria Ting och tycken Stockholm:Rabén & Sjögren, 1960. 200x120 mm. Hft. 136s, ills sv/v. illustrationer av Mats Nilsson, namnt. | 40:- |
030207 | Lundkvist-Husberg, Lis Keramik som hobby ICA Förlaget, 1955. 210x170 mm. Hft. 75s, ills sv/v o färg, nött | 30:- |
027375 | Malmsten, Carl Katalog nr 288 12 september - 19 oktober 1969 Stockholm:Liljevalchs Konsthall, 1969. 240x180 mm. Hft. 74s, ills sv/v, annonser | 90:- |
002213 | Nessim, Nils Orientaliska mattor. Malmö:1959. 190x120 mm. Ills pappband. 63 s ill sv/v och färg. kartor. tryck: Stenström & Barthelson. | 40:- |
027433 | Nilson, Siv & Key L. Gammalt och kärt. en bok om återanvändning Stockholm:LT:s förlag, 1975. 210x190 mm. Ills pappband. 74s, ills sv/v o färg | 60:- |
030208 | Nilsson, Åke R. av trä Stockholm:LT:s förlag, 1967. 220x 180 mm. Ills pappband. 87s , ills sv/v o färg, tillskrift | 40:- |
026666 | Norell, Olof, Åhlberg, Gudrun, Örtengren, Kerstin Porslinsmålning Brevskolan, 1967. 210x150 mm. Hft. 122s, ills sv/v | 40:- |
009730 | Nyblom, Lennart Handbok i Akvarellmålning Stockholm:W & W, 1928. 190x120 mm. Hft. 50s, 3:e uppl. Isaac Marcus boktryckeri-aktiebolag | 40:- |
026668 | Olls, Bert Gamla hantverk. Levande hantverk på Skansen Stockholm:Rabén & Sjögren, 1977. 190x160 mm. Pappband. 174s, illls sv/v, skomsl, tillskrift av författaren | 70:- |
027393 | Paulsson, Gregor Vackrare vardagsvara. Svenska Slöjdföreningens första propagandapublikation utgiven till Svenska Mässan i Göteborg 1919 Stockholm:Svenska Slöjdföreningen, 1919. 240x190 mm. Pappband. 53s+annonser. ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström. Annonserna tecknade av Akke Kumlin, Simon Gate och Eigil Schwab.Nött inre främre fals skadad. | 80:- |
024880 | Rose, Andrew The collector´s all-colour guide to Toy Soldiers. An international survey of trains and railway accessories from 1880 to the present day London:Tiger Books, 1990. 310x220 mm. Clbd. 128s ill färg. Skomsl. Tillskrift | 150:- |
014675 | Rosenström, Per Henrik Gammal koppar Västerås:ICA förlaget., 1969. 200x140 mm. Hft. 91s ill färg och sv/v. Tryck: Gummessons, Falköping. 5:e uppl | 70:- |
027470 | Runeborg, Celina En handledning i porslinsmålning Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1950. 220x 180 mm. Hft. 32s, + bilder och förlagor i färg. ett blad loss. | 50:- |
021259 | Sjöberg, Johan Våra möbelklassiker och deras formgivare. Svenssons i Lammhult Lammhult:2003. 210x210 mm. Pappband. 167s ill sv/v och färg Tryck: Fälth & Hässler, Värnamo | 100:- |
007443 | Skjöldebrand, Ingerlise Torka blommor & måla korgar Semic, 1992. 270x200 mm. Ills.pappbd. 48s ill färg | 40:- |
024854 | Souchal, Geneviève French Eighteenth-Century Furniture. Pleasures and Treasures London:Weidenfeld and Nicolson, 1961. 210x190 mm. ills.pappband. 128s ill sv/v och färg | 80:- |
007761 | Söderberg, Tom Hantverkarna i brytningstid 1820-1870. Utgiven med anledning av Sveriges hantverks- och småindustriorganisations 50-årsjubileum 1955 Stockholm:250x190 mm. Hfrbd. 156s ill sv/v Tryck: Vasatryckeriet | 60:- |
027453 | Tasnadi-Marik, Klara Wiener Pozellan Corvina Verlag, 1971. 130x160 mm. Klotband. 55s, + 48 ills. i sv/v, skomsl | 60:- |
030195 | Thon, C., Kirsch, A. Den praktiske Bokbindaren. Anvisningar att häfta och binda böcker såväl i enkla som finare band. Med 13 illustrationer Stockholm:Albert Bonnier, 1931. 180x120 mm. Hft. 77s, ills sv/v | 80:- |
028055 | Thorbjörnsson, Hans Nääs och Otto Salomon slöjden och leken Helsingborg:OrdBildarna, 1990. 300x210 mm. Hft. 296s ill sv/v Tryck: Schmidts | 80:- |
012171 | Thorn, C. Jordan Handbook of old pottery and porcelain marks. Nearly 4000 marks New York:Tudor Publishing Company, 240x160 mm. Clbd. 176s. Nött skomsl | 100:- |
027460 | Trotzig, Dag Urmakeriet i Mora Falun:Dalarnas fornminnes och hembygdsförbund, 1971. 210x150 mm. Hft. 22s, nytryck av Dag Trotzigs uppsats som ingår i Dalarnas Hembygdsbok 1937. | 60:- |
003092 | Tunander, Ingemar och Britt Köpa möbler på auktion. Stockholm:ICA-Förlaget, 1959. 200x130 mm. Hft. 115 s ill sv/v och färg. Tryck: Lundby & Lundgrens boktryckeri, Malmö. | 40:- |
014679 | Tunander, Ingemar och Britt Oskariana. Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oskar II:s tid Västerås:ICA Bokförlag, 1971. 200x140 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg Tryck: Appelbergs, Uppsala | 70:- |
027396 | Underwood, Leon Figure in wood of West Africa London:John Tiranti Ltd, 1947. 190x120 mm. Klotband. XLIX pages,ills. 48plates, skomsl med revor | 50:- |
026934 | Upmark, Gustaf Guld- och Silversmeder i Sverige 1520 - 1850 Stockholm:Fröléen & Comp., 1943. 250x180 mm. Hfrbd. 5 upphöjda bind. 950s, övre guldsnitt, ills sv/v | 2100:- |
027468 | Walcha, Otto Porzellan Leipzig:Koehler & Amelang, 1963. 220x180 mm. Dek.pappband. 137s, ills sv/v, språk tyska | 70:- |
026664 | Wallander, Gunnar Händernas kunskap. En kortfattad grundbok för studiecirklar inom konsthantverksområdet i Sveriges Kyrkliga Studieförbund Stockholm:SKS, 1987. 230x160 mm. Ills. pappband. 231s, ills sv/v o färg | 50:- |
027486 | Wanscher, Ole Engelska möbler. Ca 1680-1800 Stockholm:Forum, 1964. 190x110 mm. Hft. 87s, ills sv/v | 60:- |
027398 | Williams Dyfri Greek Vases London:British Museum, 1985. 210x210 mm. Hft. 72s, ills sv/v o färg | 40:- |
024848 | Wirgin, Jan Sung-Ming. Dyrgripar ur Holger Lauritzens samling. Utställning i Östasiatiska Museet maj-juli 1965 Strängnäs:1965. 240x180 mm. Hft. 76s ill sv/v Tryck: Strängnäs Tryckeri. Namnt | 60:- |
027467 | Wormington, H.M., Neal, Arminta The story of Puebo Pottery Denver Colorado:Denver Museum of Natural History, 1965. 230x150mm. Hft. 60s, ills sv/v | 40:- |
003313 | Zechlin, Katharina Gjuta i plast Motala:ICA-Förlaget, 1968. 200x150 mm. Hft. 59s ill sv/v. Tryck: Borgströms Tryckeri AB, Motala. | 40:- |
027429 | Zechlin, Ruth Stora Slöjdboken Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1956. 230x150 mm. Klotband. 350s, Rikt illustrerad med s/v bilder samt mönsteröversikt i ficka. I bra skick. | 90:- |
019872 | Åhlberg, G., Jarneryd, O. Handtryck. Historisk återblick, Tekniker, Material, Exempel Västerås:ICA Förlaget, 1969. 220x190 mm. Ills.pappbd. 101s, ills sv/v. bl.a tryckmetoder och mönster, potatistryck, linoleumsnitt - tryck på papper, linoleumtryck på tyg,korktryck, filmtryck, silkscreen, serigrafi m.m. | 70:- |
003333 | Åmell, Nils Magnus Från pottskåp till praktmöbel. En antikvitetshandlares minnen. Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1955. 230x150 mm. Hft. 124 s. ill sv/v. Tryck: Svanbäck & Nymans Boktryckeri AB. | 80:- |
026665 | Åstrand, Barbro Gamla ur. En bok från Kulturhistoriska museet i Lund Västerås:ICA-Förlaget, 1963. 210x140 mm. Biblioteksband. 106s, ills sv/v o färg | 40:- |