Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Kulturhistoria

   
Uppdaterad: 2009-04-19
Förkortningar...
ID Bok Pris
017053
Klein, Ernst
Bilder ur Sveriges historia, Svensk kultur från urtid till nutid
Stockholm:Nordisk Rotogravyr, 1931. 300x220 mm. Linneryggband. 448s. Rikt ill sv/v
60:-
001565
Klintberg, Bengt af
Svenska trollformler
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1965. Pocket. 139s ill sv/v Tryck: Victor Pettersons Bokindustri AB. Orginalutgåva i W&W serien nr 95.
60:-
017649
Klintberg, Bengt af. red.
Tro, sanning, sägen. Tre bidrag till en folkloristisk metodik i urval och med inledning av Bengt af Klintberg
Stockholm:Bokförlaget Pan Norstedts, 1973. 180x110 mm. Pocket. 148s,
40:-
026506
Lagercrantz, Bo
Gamla tallrikar. Ur tallrikens historia
Västerås:ICA-Förlaget, 1967. 200x 140 mm. Hft. 98s, ills färg o sv/v
60:-
019075
Larsson, Lena
Bo i dag
Stockholm:Tidens Bokklubb, 1957. 210x160 mm. Ills.pappband. 174s, ills sv/v. Bl.a. Bo idag, Form och kvalitet, När vi är hemma, Tingen och rummet, Några bostadstyper. Mindre etikettskada främre pärm.
70:-
027413
Lengertz, William
Svartkonstbok från Skåne. Naturläkare, kloka och undergörare i Skåne. ( En svartkonstbok från Kristisanstads län. En nyfunnen handskrift i Perstorp)
Lund:Förlag Lengertz, 1937. 250x170 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Bröderna Forssell
120:-
018572
Lindberg, Folke
Hantverk och Skråväsen under medeltid och äldre vasatid
Uppsala:Studentföreningen Verdandi / Prisma, 1964. Pocket. 255s,
60:-
019232
Lindberger, Elsa red.
Kulturminnesvård 6. 80. Information utgiven av riksantikvarieämbetet
Stockholm:Riksantikvarieämbetet, 1980. 210x150 mm. Hft. 50s, ills sv/v
40:-
003886
Lindblom, Andreas m.fl. red.
Nordiska Museets och Skansens årsbok. Fataburen 1933. Bl.a. Tyresödonationen. Tyresö. Damastväveri i Jönköping.
Stockholm:Nordiska Museet, 1933. 210x140 mm. Hft. 357s+annonser. ill sv/v Tryck: Victor Pettersons Bokindustri.
150:-
017811
Lindorm, Erik
Carl XVI Gustaf och hans tid. Bokfilmen om 1973
Stockholm:Svensk Bokfilm AB, 1974. 300x220 mm. Clbd. 272 s rikt ill sv/v.
70:-
028034
Ljungberg, Gert/Ljungberg, Inger A:son
Hantverksporträtt
Stockholm:LT:s förlag, 1975. 250x210 mm. Clbd. 177s. Rikt ill med sv/v fotografier. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl
40:-
019068
Lundbäck, Ingers, Ljungkvist
Hemslöjdens handarbeten. Andra delen
Stockholm:Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag, 1953. 230x170 mm. Ills.pappbd. 157s, ills sv/v o färg,,
80:-
017717
Lundbäck, Ingers, Hörlén
Hemslöjdens handarbeten
Stockholm:Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag, 1948. 230x170 mm. Clryggbd. 162s, ills sv/v o färg.
90:-
019067
Lundbäck, Ingers, Hörlén
Hemslöjdens handarbeten. Första delen
Stockholm:Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag, 1955. 230x170 mm. Clryggbd. 93s, ills sv/v, åttonde omarbetade upplagan.
80:-
017652
Lundh, Gunnar
Julotta. Textsättning Anders Frostenson
Stockholm:LT:s förlag, 1955. 260x200 mm. Clryggbd. Foto sv/v,
50:-
015078
Lyttkens, Alice
Kvinnan finner en följeslagare. Den svenska kvinnans historia från forntid till 1700-tal.
Stockholm:Albert Bonniers, 1976. Clbd. 332s. ills sv/v , skomsl
70:-
015076
Lyttkens, Alice
Kvinnan söker sin väg. Den svenska kvinnas historia från liberalismen till vår tid.
Stockholm:Albert Bonniers, 1976. Clbd. 350s. ills sv/v , skomsl med revor.
70:-
018573
Löfström, Inge
Julen i tro och tradition
1982:Skeab Förlag, 210x140 mm. Hft. 118s, ills sv/v o färg. anteckn. och understrykningar
50:-
023329
Löfström, Inge
Julen i tro och tradition
Älvsjö:Verbum, 1983. 210x150 mm. Ills.pappbd. 118s, ills sv/v o färg. Namnt
50:-
028895
Löfström, Inge
Påsken i tro och tradition
Verbum, 1985. 210x150 mm. Ills.pappband. 142s ill sv/v och färg. Tryck: Berlings, Arlöv. Namnt
40:-
025234
Makmquist, H
Om hexprocessen i Dalarne 1757-1763 jemte öfversigt af föregående hexprocesser. Akademisk afhandling
Lund:1877. 230x160 mm. Hft. 45s Tryck: Fr. Berlings Boktryckeri. Tillskrift från förf.
190:-
018574
Melander, E.
I arbetströja och med vandringsstav
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1917. 190x120 mm. Pappband. 258s. ills sv/v. ded. från red.
80:-
017640
Mitchell, James
The Illustrated Reference Book of Man in Society
London:Windward, 1982. 280x210 mm. Ills.pappbd. 185s, Ills. färg o sv/v.
70:-
026444
Mokvist. Åke, Sährendahl, Larry
Svenska Folkfester
Västerås:ICA-Förlaget, 1984. 270x200 mm. Ills.pappband. 128s, ills färg,
50:-
018575
Montelius, Oscar
Statens Historiska Museum. Kort beskrifning till vägledning för de besökande. på uppdrag af Kongl. Vitterhets Historie och Antiqvitets Akademien utarbetad
Stockholm:1872. 190x130 mm. Skinnryggband. 112s, sv/v pl. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri. nött rygg.
80:-
005457
Montelius, Oscar
Statens Historiska Museum. Kort beskrifning till vägledning för de besökande. på uppdrag af Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien utarbetad
Stockholm:1912. 230x150 mm. Hft. 82s+XVI sv/v pl. Tryck: Ivar Haeggströms Boktryckeri.10:e uppl. Bibl.stämpel
30:-
022767
Nathhorst, Mary T.
Värdinnans A B C. Praktisk handbok
Stockholm:Husmodern/ Åhlen & Åkerlunds Förlag, 1930. 190x130 mm. Ills.clbd. 224s, ills sv/v. fuktfläck på omslag i övrigt gott skick
60:-
028494
Nevéus, Torgny
En akademisk festsed och dess utveckling. Om promotioner vid Uppsala universitet. Acta Universitatis Upsaliensis C. 50
Uppsala:1986. 240x160 mm. Hft. 184s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell. Skomsl
80:-
027110
Nilsson, Martin P:N
Festdagar och vardagar. Uppsatser om folkseder och kalender. Bl.a. Umgänges- och allmogeseder. Livet i de gamla byalagen. Julklapp och julkärve. Våra danslekar. Första maj. Kalenderreformer. Trettondedagen. Folkkultur och högre kultur
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1925. 200x130 mm. Hft. 220s ill sv/v. Namnt
60:-
003515
Nisser, Marie red.
The Industrial Heritage. The third International Conference on the Conservation of Industrial Monuments. Transactions 3.
Stockholm:Nordiska Museet, 1981. 295x210 mm. Hft. 414s ill sv/v. Tryck: Civiltryck, Stockholm.
90:-
009354
Nordström, Ludvig
Lort-Sverige
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1939. 200x140 mm. Clryggbd. 435s ill med sv/v teckningar av förf. Tryck: Nordisk Rotogravyr. 5:e uppl. Skomsl. medbundna. Ryggen blekt. Namnt
60:-
025406
Nordström, Olof/Larsson, Lars J/Käll, John/Larsson, Lars-Olof
Skogen och smålänningen. Kring skogsmarkens roll i förindustriell tid. Historiska föreningen i Kronobergs län skriftserie 6
1989. 250x170 mm. Ills.pappbd. 216s ill sv/v Tryck: SmpTRYCK. Bl.a. om Skog och skogsmark som försörjningskälla. Svedjebruk i Värend och Sunnerbo. Tjära och beck i Sunnerbo. Skogstillgång, skogsprodukter och sågar i Kronobergs län
130:-
010973
Norlind, Tobias
Gamla bröllopsseder hos svenska allmogen
Stockholm:Magn. Bergvalls Förlag, 1919. 220x150 mm. Hfrbd. 152s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund. Fint ex
120:-
002298
Notini, Anja
Dräktfolket. Möte med tradition.
Stockholm:Atlantis., 1980. 290x220 mm. Ills.pappbd. 113s (117) rikt ill färg.
120:-
017654
Nycop, Carl-Adam
75 År Sverige
Höganäs:Bra Böcker, 1976. 290x210 mm. Hft. 267s, ills sv/v "Från ett fattigt u-land till ett rikt välfärdssamhälle, det är utvecklingssprånget i Sverige från 1900 till 1975". 370 bilder på 264 sidor.
50:-
023759
Nylén, Anna-Maja
Folkdräkter. Ur Nordiska museets samlingar.
Stockholm:Nordiska Museet, 1976. 220x190 mm. Klotband. 184s, ills sv/v o färg, skyddsomslag fjärde tryckningen.
80:-
017638
Nyström, A.
Allmän Kulturhistoria I - IV
Stockholm:C&E Gernandts Förlag, 1900. 240x170 mm. Skinnryggband. Ills.sv/v, I. 594s, II. 716s, III. 800s, IV. 880s. nött rygg.
130:-
017639
Nyström, A.
Allmän Kulturhistoria I - VI. eller det mänskliga lifvet i dess utveckling. Systematisk framställning af civilisationens gång och naturlagarnes upptäckande eller af den gradvisa utvecklingen af de skilda religionerna och filosofiska verldsåsigterna m.m.
Stockholm:Looström & Komp:s Förlag, 1886. 240x170 mm. Skinnryggband. Ills.sv/v, I. 555s, II. 622s, III. 590s, IV. 738s, V. 723s, VI. 714s, inkl register 60s och efterskrift av Anton Nyström 1893. Ryggar nött, Band 4 och 5 skador på rygg.
150:-
017609
Nyström, A.
Nyare tidens kulturhistoria. De europeiska staternas politisk aoch sociala historia. Folkrätten och rättskipningen. De ekonomiska och sociala spörsmålen. Filosofiens historia. Litteraturhistoria. Musikens historia. naturvetenskapernas utveckling m.m.
Stockholm:O.L Svanbäcks boktryckeri, 1918. 240x170 mm. Clbd. 880s, ills sv/v., blekt rygg, något nött.
90:-
018577
Nyström, Lars
Gamla prylar.Kåserier om farfars verktyg och mormors hushållsmaskiner
Solna:Bokförlaget Fabel, 1968. 180x110 mm. Ills.pappbd. 90s. ills sv/v av författaren
50:-
011612
Näsström, Gustaf
Forna dagars Sverige. Kulturhistorisk bilderbok om Hedenhös och och Medeltid
Stockholm:Albert Bonnier, 1941. 270x190 mm. Clryggbd. 379s ill sv/v. 2:a uppl. Båda omsl. medbundna. Tillsk.
80:-
003460
Ohlén, Carl-Eric
Sverige under 1800-talet
Höganäs:Bra Böcker, 1972. 195x240 mm. Pappband. 246s ill med sv/v pl.
50:-
026668
Olls, Bert
Gamla hantverk. Levande hantverk på Skansen
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1977. 190x160 mm. Pappband. 174s, illls sv/v, skomsl, tillskrift av författaren
70:-
002354
Olsson,Brita - Ekstrand Hemmingsson, Elisabeth
Julboken. maten, traditionerna, pysslet, läsningen, visorna.
Västerås:ICA Bokförlagets Vävbibliotek Del III, 1986. 270x200 mm. Ills.pappbd. 181s ill färg.
70:-
027393
Paulsson, Gregor
Vackrare vardagsvara. Svenska Slöjdföreningens första propagandapublikation utgiven till Svenska Mässan i Göteborg 1919
Stockholm:Svenska Slöjdföreningen, 1919. 240x190 mm. Pappband. 53s+annonser. ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström. Annonserna tecknade av Akke Kumlin, Simon Gate och Eigil Schwab.Nött inre främre fals skadad.
80:-
013395
Paulsson, Gregor red
Snickeri. Hantverkets bok
Stockholm:Natur och Kultur, 1943. 300x220 mm. Linneband. 536s ill sv/ och färg. 3:e utökade och omarbetade uppl. Några små fläckar på pärmarna. Med fyra huvudavdelningar 'Material': träslag, träets egenskaper, uppsågning, fanér, lim, betser, färger, lacker.'Yrkets teknik': verktyg, maskiner, skisser, modeller, fanering, sammansättningar, möbelbeslag, putsning, ytbehandling, intarsia, svarvning, bildhuggeri, tapetserararbete. 'Administration' och 'Estetik och stilhistoria': möbelstilar, möblernas funktion, form , typer
700:-
028910
Paulsson, Gregor red
Träbyggnadskonst. Hantverkets bok
Stockholm:Lindfors Bokförlag, 1939. 300x220 mm. Linneband. 528s ill sv/v Tryck: Esselte. Främre omsl. medbundet
800:-
003467
Prins Wilhelm
Fritt land
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1941. 210x145 mm. Linnebd. 391s. Fint ex. Omsl. medbundna.. Originaluppl
80:-
003468
Prins Wilhelm
Inom egna gränser. Svenska bildrutor.
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1944. 210x145 mm. Linnebd. 297s. Fint ex. Omsl. medbundna. 2:a uppl
50:-
022933
Påhlman, Axel
Marknader och marknadsliv. Ett bidrag till den svenska handelns historia
Stockholm:KF:s Bokförlag, 1957. 200x140 mm. Hft. 189s ill sv/v Tryck: AB Godvil. Ouppskuren. Exlibris
60:-
018897
Rehnberg, Mats
Byggnadsarbetarminnen. Svenskt liv och arbete nr 10.
Stockholm:Nordiska Museet, 1950. 190x130 mm. Biblioteksband blått. 246s, ills. sv/v. Omslag medbundna. Tryck: Victor Petterson. Bl.a. Snickare i tredje generationen, en skånsk byggnadssnickare berättar, västgötasnickare på göteborgsbyggen, husbyggen på Gotland, timmermän från Dalarna m.m.
50:-
028425
Rehnberg, Mats
Forskarna bland folket. Särtryck ur Fataburen 1947
Stockholm:Nordiska Museet, 1947. 210x140 mm. Klammerhft. 32s ill med sv/v porträtt. Tryck: Thule. Handlar om folklivsforskare i olika landskap
40:-
018899
Rehnberg, Mats
Godtemplarminnen. Svenskt liv och arbete nr 11.
Stockholm:Nordiska Museet, 1951. 190x130 mm. Biblioteksband blått. 243s, ills. sv/v. Omslag medbundna. Tryck: Victor Petterson. Bl.a. då godtemplarna kom till Jämtland, godtemplare i Östergötland, bland sekelskiftets godtemplare i Göteborg, gotländska godtemplare m.m.
90:-
018898
Rehnberg, Mats
Järnbruksminnen. Svenskt liv och arbete nr 14.
Stockholm:Nordiska Museet, 1952. 190x130 mm. Biblioteksband blått. 243s, ills. sv/v. Omslag medbundna. Tryck: Victor Petterson. Bl.a. Österbyliv och Österbyjärn, hammarsmed på Gimo bruk, från järnbruk i Östergötland, på Lesjöfors vid 1800-talets slut, vid Bofors och Valåsen, i Horndal och Sandviken, järnverksarbetare i Domnarvet, m.m.
50:-
029149
Rehnberg, Mats
Klackarna i taket. Om halling och jössehäradspolska
Karlshamn:Nordiska Museet, 1966. 210x140 mm. Hft. 56s ill sv/v. Karta. Tryck: Ragnar Lagerblads Boktryckeri. Några mindre fläckar i marginalerna. Ingår även i: Kulturspeglingar. Studier tillägnade Sam Owen Jansson 19 mars 1966
50:-
002516
Rehnberg, Mats
Svensk Jul. gamla och nya bilder med korta kommentarer.
Stockholm:Wahlström & Widstrand., 1957. 260x200 mm. Clbd. 47s ill sv/v Tryck: Bröderna Lagerström, Boktryckare. Smörpapperomsl. Fint ex.
50:-
018896
Rehnberg, Mats
Sågverksminnen. Svenskt liv och arbete nr 2.
Stockholm:Nordiska Museet, 1948. 190x130 mm. Biblioteksband blått. 227s, ills. sv/v. Omslag medbundna. Tryck: Victor Petterson. Bl.a. Vandring mellan 17 sågverk, Vid Medelpads sågar, från gamla tiders sågverk i Norrbotten, från knubbpojke till stabbläggare, Då arbetarrörelsen kom till Korsnäs, från sågverk till sulfitfabrik m.m.
50:-
018900
Rehnberg, Mats
Typografminnen. Svenskt liv och arbete nr 15.
Stockholm:Nordiska Museet, 1951. 190x130 mm. Biblioteksband blått. 192s, ills. sv/v. Omslag medbundna. Tryck: Victor Petterson. Bl.a. från springpojke till faktor, en Malmö-typograf berättar, på tryckerier i Göteborg vid 1800-talets slut, en tidningssättare i Hälsingborg, m.m.
100:-
017808
Rehnberg, Mats red.
Sverige i fest och glädje. Bl a Vid Upsalakonungarnas hov, Från våra medeltida gillestugor, Tornérspel och skyttefester under Vasatiden, Att drick brunn, Landsortsteater för 100 år sedan, Rallare m.m
Stockholm:W & W, 270x200 mm. Linneryggband. 253s, ills sv/v. Främre omslag medbundet. Mindre skada rygg.
70:-
017810
Reinius, Gunnar
Utflykt i bilder. Från sekelskiftets Sverige. Förord av Mauritz Edström. bla Hos fotografen, Utflykter, Sommarens glädje, Lek o Sport.
Stockholm:LT:s förlag, 1976. 270x210 mm. Ills.pappbd. 114 bilder med tillhörande text., ills sv/v.
70:-
024639
Rentzhog, Sten red
Hembygdsvård. Dalslands Fornminnes- och Hembygdsförbund
Vänersborg:1970. 220x170 mm. Hft. 158s ill sv/v Tryck: Barneviks Tryckeri, Uddevalla
40:-
026528
Reslow, Wilhelm
En bokbinderiarbetares minnen. Skrifter utgivna av Arbetarnas Kulturhistoriska Sällskap II
Stockholm:1929. 220x150 mm. Hft. 249s ill sv/v. Ouppskuren
80:-
011842
Reuterskiöld, Edgar
Den folkliga vidskepelsen och den Svenska Katekesen. Ett bidrag till kännedom om Svenska Kyrkans arbete för folkupplysning. Uppsala Universitets Årsskrift 1921. Program 4
Uppsala:Akademiska Bokhandeln, 1921. 240x160 mm. Clryggbd. 53s Tryck: Almqvist & Wiksell. Båda omsl. medbundna. Fint ex
90:-
014675
Rosenström, Per Henrik
Gammal koppar
Västerås:ICA förlaget., 1969. 200x140 mm. Hft. 91s ill färg och sv/v. Tryck: Gummessons, Falköping. 5:e uppl
70:-
027414
Sahlgren, Jöran
C.O. Svahns svartkonstbok. Separattryck ur Folkminnen och Folktankar, Lund 1918
Malmö:1920. 240x160 mm. Hft. 38s Tryck: Knutssons Boktryckeri. Boken har tillkommit i Östra Småland, norra Kalmar län. Troligtvis från Aspelanda härad
70:-
018381
Sandberg, Nils/Sandklef, Albert A:son
En småländsk-västgötsk-halländsk målartradition. Om Anders Eriksson och Carl Reinic Rosenberg. Särtryck ur Fataburen 1933
220x150 mm. Hft. s207-222. ill sv/v
50:-
021373
Sandström, Gösta F/Thunström, Olof
Bad i hemmet förr och nu
Kooperativa förbundets bokförlag, 1946. 300x210 mm. Ills.pappbd. 85s ill sv/v tryck: Ivar Haeggström
100:-
027709
Schivelbusch, Wolfgang
Paradiset, smaken och förnuftet. Njutningsmedlens historia
Värnamo:Alba, 1982. 240x170 mm. Clbd. 244s ill sv/v Tryck: Fälths. Skomsl
70:-
019182
Sigurd
Lifsbilder ur Svenska Hem del 1 - 3. Illustrerad uppl.
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1903. 200x150 mm. Rött dek. clbd. Första delen 484s, I svenska bondehem. Andra delen s488-728. Kunduktörens berättelser m.fl. Tredje delen s732-1280 Från herrgårdar och färdvägar.
200:-
019660
Sjöholm, L.G
Handledning vid undervisningen i hembygdskunskap III. Tredje skolåret
Ill.Bilder av A. Goës. Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1923. 130x190 mm. Clryggbd. 227s ill sv/v och färgpl. Något lös i innerfalsen. Namnt
50:-
007288
Skarstedt, E
Svenskamerikanska folk i helg och söcken
Stockholm:1917. 230x160 mm. Clryggbd. 450s ill sv/v. Biblioteksstämpel: Utlandssvenska Museet. Några blyertsförstryckningar i texten. Titelblad ej medbundet
120:-
022782
Skovgaard-Petersen, C
Korset i kirken og kunsten. Fra oldkirken til renaissancen og reformationen
Köpenhamn:O. Lohses Forl. Eftf., 1946. 240x190 mm. Hft. 208, (8)s Ill sv/v och färgpl. Omsl. nötta
90:-
017608
Steffen, Gustaf F.
Världsåldrarna. Samhällets och kulturens allmänna utveckling. Andra delen. Mellan urtid och forntid, forntidens världsåldrar med 1 titelplansch och 63 illustrationer i texten
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1919. 250x170 mm. Clbd. 408s,
80:-
017607
Steffen, Gustaf F.
Världsåldrarna. Samhällets och kulturens allmänna utveckling. Första delen Historiens grundproblem urtidens världsåldrar med 1 titelplanch och 112 illustrationer i texten
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1918. 250x170 mm. Clbd. 506s, spricka inlagan främre och bakre omslag.
80:-
019145
Steffen, R
Romanska småkyrkor i Östersjöländerna med särskild hänsyn till svenska förhållanden. Bidrag till vår odlings häfder 8
Stockholm:1901. 250x180 mm. Hft. 78s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström. Nötta omsl. med revor
80:-
022784
Stenberg, Ragnar
Kyrka och kyrkoskrud
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1950. 210x150 mm. Hft. 387s ill sv/v Tryck: Appelbergs Boktryckeri, Uppsala. Några mindre understryckningar i texten
50:-
002840
Sterner, Maj/Roosval, Albin
Svenska heminredningar i bild.
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1932. 250x180 mm. Hft. 184 pp. rikt ill med sv/v fotografier. bl. Förstugan och hallen, Salong, förmak och galleri, herrum,skrivrum och bibliotek,kök och badrum, hotell,vilohem och sportstugor.
90:-
002913
Sundblad, Johannes
Andeverlden i föreställning, folksägen och verkligheten.
Stockholm:Adolf Johnsons Förlag, 1889. 170x110 mm. Rött clbd. 280s Tryck: M.W.Wallberg & Co, Norrköping. Exlibris.
90:-
020484
Swahn, Jan-Öjvind
Den svenska julboken
Höganäs:Bra Böcker, 1993. 280x230 mm. Ills.pappbd. 320s, ills sv/v och färg
70:-
017981
Svensson, Lars / Mannerfelt Catharina red.
Familjens friluftsbok. Roliga uppslag och kloka råd för familjens lekar, sport och utflykter
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1967. 230x150 mm. Ills.pappbd. 188s, ills sv/v o färg
80:-
028908
Svensson, Sifrid red
Hembygdens arv. Hembygdsgårdar och friluftsmuseer i Sverige vid ingången av år nittonhundratrettio. En översikt i ord och bild
Stockholm:Svenska Journalen, 1929. 320x240 mm. Clryggbd. 200s genomill. Tryck: Nordisk Rotogravyr
80:-
019284
Svensson, Sigfrid
Allmogemöbler. Folklig möbelkonst under sjuhundra år. Bilder från Nordiska Museet
Stockholm:1949. 210x140 mm. Hft. (4)+44 möbelavbildningar. Tryck: Nordisk Rotogravyr
70:-
019183
Svensson, Sigfrid
Introduktion till Folklivsforskningen
Stockholm:Natur och Kultur, 1969. 210x140 mm. Ills.pappbd. 205s, ills sv/v,
50:-
008413
Söderberg, Bengt G, Hallgren Sören
Mellan himmel och helvete
Stockholm:Rabén & Sjögren, 200x250 mm. Ills.pappbd. 126s, bilder i färg och sv/v, skomsl
90:-
002986
Söderhjelm,Torsten/Söderhjelm,Werner
Italiensk Renässans. Litteratur och kulturstudier
Stockholm:C.E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag, 1912. 260x170 mm. Hfrbd. 359s ill sv/v. Tryck: Aktiebolaget Lilius & Hertzberg, Helsingfors. Omsl. medb.
80:-
019185
Thordeman, Bengt
Från Helgedom till Museum. Resor i tid och rum
Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1958. 250x160 mm. Hft. 198s, ouppsk. numrerad upplaga på 625 varav detta är 589. Fotoillustrerad.
60:-
005789
Thordeman, Bengt
Ur Riksantikvariens årsberättelse 1958
Stockholm:220x150 mm. Hft. s 57-113 ill sv/v. Tryck: Håkan Olssons Boktryckeri, Lund. Särtryck ur Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens årsbok 1958. Bifogat befullmäktigeskrift till Kantor Albin Singvall, Igelösa, Loverslund att utöva vård och tillsyn över fornminnen inom Södermöre storkommun: Voxtorp år 1959
30:-
005790
Thordeman, Bengt
Ur Riksantikvariens årsberättelse 1959
Stockholm:220x150 mm. Hft. s 51-99 ill sv/v. Tryck: Håkan Olssons Boktryckeri, Lund. Särtryck ur Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens årsbok 1959. Bifogat befullmäktigeskrift till Kantor Albin Singvall, Igelösa, Loverslund att utöva vård och tillsyn över fornminnen inom Södermöre storkommun: Voxtorp år 1960
30:-
012171
Thorn, C. Jordan
Handbook of old pottery and porcelain marks. Nearly 4000 marks
New York:Tudor Publishing Company, 240x160 mm. Clbd. 176s. Nött skomsl
100:-
003680
Thulstrup, H, med text av Kramer, J.H.
Afbildningar af Nordiska dräkter sådana de burits eller bäras uti olika landskap utgifna af H. Thulstrup
Stockholm:P.B. Eklunds Förlag, 1891. 260x350 mm. Dek.clbd.. 63s. ills färg planscher, Skåne, Blekinge, Södermanland,Dalarna, Helsingland, Luleå Lappmark.Nött. Några blad lösa.Tryck: O.L. Svanbäcks Boktryckeri-Aktiebolag
250:-
026838
Thulstrup, H, med text av Kramer, J.H.
Afbildningar af Nordiska dräkter sådana de burits eller bäras uti olika landskap utgifna af H. Thulstrup
Stockholm:P.B. Eklunds Förlag, 1895. 260x350 mm. Dek.clbd.. 63s. ills färg planscher, Skåne 3 pl, Blekinge, Södermanland, Dalarna 5pl, Helsingland 2pl, Luleå Lappmark 2pl.Tryck: O.L. Svanbäcks Boktryckeri-Aktiebolag. Svag fuktfläck på några textsidor. Planscherna fina. Diskret tillsk
520:-
009758
Tilander, Gunnar
Stång i vägg och hemlighus. Kulturhistoriska glimtar från människlighetens bakgårdar
Stockholm:Fabel, 1968. Pocket. 141s ill sv/v Tryck: E.G. Johanssons Boktryckeri, Karlshamn
50:-
021803
Tillhagen, Folke
Folklig läkekonst
Stockholm:LT:s förlag, 1962. 270x180 mm. Clryggbd. 378s ill sv/v Tryck: Ivar Haeggström. Skomsl. 2:a uppl
250:-
029019
Tjeder, Arne
Svenska Tändsticksfabriker från början år 1836
1978. 300x210 mm. Hft. 198s. Rikt ill i sv/v och färg med bilder på etiketter. Tryck: Uno Lundgrens Tryckeri. Nr 490 av 1000 ex
550:-
017807
Tjerneld, Staffan
Det romantiska 20-talet
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. 280x210 mm. Clbd. 157s, ills sv/v
70:-
019186
Topelius, Christer
Den svenska idyllen. En litterär antologi av Christer Topelius. Inledning av Barbro Alving
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1961. 240x170 mm. Linnebd. 304s, skomsl. främre omsl medbundet. ills sv/v.
60:-
019184
Topelius, Christer
Det svenska hemmet. En litterär antologi av Christer Topelius. Inledning av Gustaf Näsström
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1959. 240x170 mm. Hft. 286s, ills sv/v, veck på bakre pärm, ngt nött
60:-
022786
Topelius, Christer och Marie
Vem är vem i bibeln
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1990. 240x170 mm. Ills.pappbd. 178s ill sv/v. Kartor. Tryck: Kristianstads Boktryckeri, Kristianstad. Namntetikett
50:-
019147
Troels-Lund
Dagligt liv i norden på 1500-talet. IV. Dräkt och smycken. Utgiven av Knud Fabricus
Stockholm:Albert Bonnier, 1940. 260x180 mm. Hft. 226s ill sv/v
70:-
022828
Troels-Lund
Dagligt liv i norden på 1500-talet. XII. Äktenskap och sedlighet. Utgiven av Knud Fabricus
Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 260x180 mm. Hft. 278s ill sv/v. Nötta omsl. med revor. Namnetikett
70:-
014679
Tunander, Ingemar och Britt
Oskariana. Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oskar II:s tid
Västerås:ICA Bokförlag, 1971. 200x140 mm. Hft. 120s ill sv/v och färg Tryck: Appelbergs, Uppsala
70:-
026795
Tunberg, Britta
Laga gamla möbler.
Stockholm:Raben & Sjögren., 1983. 190x160 mm. Ills.pappb.. 113s. ill sv/v och färg.
60:-
019187
Ulvenstam, Lars
Så blev mitt liv. Intervjuer med gamla.
Stockholm:Forum, 1976. 220x160 mm. Ills.pappbd. 254s, namnt. ills sv/v foto.
80:-
019188
Wadensjö, Bengt
Julotta
Stockholm:Natur och Kultur, 1996. 240x170 mm. Ills.pappbd. 76s, ills sv/v o färg, bl.a. min barndoms julotta, hur firas julotta, julottans psalmer med noter.m.m.
60:-
019189
Weibull, Jörgen, Nordhagen, Per Jonas red
Natur och nationalitet. Nordisk bildkonst 1800-1850 och dess europeiska bakgrund.
Stockholm:Wiken, 1992. 250x200 mm. Clbd. 256s, skomsl, utg. i samarbeta med Clara Lachmanns fond. Ills sv/ v o färg.
150:-
007854
Wingårdh, Marius
Så går det till i umgänges och sällskapsliv
Stockholm:Natur och Kultur, 1961. 230x160 mm. Clbd. 511s ill Tryck: Lindbergs Boktryckeri. 7:e upplagan.
90:-
024848
Wirgin, Jan
Sung-Ming. Dyrgripar ur Holger Lauritzens samling. Utställning i Östasiatiska Museet maj-juli 1965
Strängnäs:1965. 240x180 mm. Hft. 76s ill sv/v Tryck: Strängnäs Tryckeri. Namnt
60:-
003286
Wrangel, Ewert/Gierow, Arvid/Olsson, Bror
Svenska folket genom tiderna. Vårt lands kulturhistoria i skildringar och bilder. Band 1-13.
Malmö:Tidskriftsförlaget Allhem, 1938. 250x190 mm. Hfrbd fem upphöjda bind. Ill. i sv/v och färg. 413+429+381+413+414+428+422+415+435+431+431+430+432 s.Delvis nötta band. 1 pl i band 7 riven.Band 1 Sveriges förhistoriska bebyggelse.Band 2 Den medeltida kulturen.Band 3 Den äldre vasatiden.Band 4 Den yngre vasatiden.Band 5 Den karolinska tiden.Band 6 Frihetstidens kultur.Band 7 Den gustavianska tiden.Band 8 Karl Johanstiden.Band 9 Kring 1800-talets mitt.Band 10 Kring sekelskiftet.Band 11 Det nya århundradet.Band 12. De senaste årtiderna.Band 13 Översikts och registerband.
400:-
007354
Wästberg, Erik
Hur svenska folket lever
Ill.Illustratör: Birger Lundqvist. Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1941. 220x140 mm. Hft. 176s ill sv/v " hur svenska folket levde mellan 1900-talets två stora krig". Ded. av författaren
70:-
012267
Ålenius, Nils
Hembygdsvården. Principer och arbetsmetoder. Studentföreningen Verdandis småskrifter N:r 425
Stockholm:Albert Bonnier, 1940. 180x120 mm. Hft. 63s. Fint ex
80:-
 
Åter till toppen