Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Maria Lang

   
Uppdaterad: 2010-10-10
Förkortningar...
ID Bok Pris
030819
Lange, Dagmar eller Maria Lang
Vem är du ?
Stockholm:Norstedts, 1985. 190x130 mm. Pappband. 268s,, ills. sv/v foton, bibliografi, personregister. utan skyddsomslag
250:-
032800
Lang, Maria
Akta dej Katja
Stockholm:B. Wahlström, 1971. Clryggbd. 152s, ou Wahlströms Juryböcker, dedikation
80:-
030845
Lang, Maria
Akta dej Katja
Stockholm:B. Wahlström, 1971. Clryggbd. 152s, ou Wahlströms Juryböcker
50:-
033012
Lang, Maria
Använd aldrig arsenik
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1984. Pappband. 231s,ou skomsl.
80:-
032762
Lang, Maria
Arvet efter Alberta
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1977. Hft. 241s, ou, dedikation till Chris från Maria Lang, nyskick
120:-
031666
Lang, Maria
Arvet efter Alberta
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1980. Pappband. 211s, skomsl, namnt.
50:-
029426
Lang, Maria
Arvet efter Alberta
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1977. Klotband. 241s, ou, skomsl,
60:-
032107
Lang, Maria
Arvet efter Alberta
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1980. Pappband. 211s, skomsl,
50:-
032761
Lang, Maria
att vara kvinna
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1961. Clbd. 206s, ou. skomsl, namnt.
80:-
032706
Lang, Maria
att vara kvinna
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1979. Pocket. 206s, namnt.
40:-
032704
Lang, Maria
att vara kvinna
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1988. Pocket. 206s, namnt.
40:-
032763
Lang, Maria
Camilla vid skiljevägen
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1978. Clbd. 237s, ou skyddsomslag, dedikation till Chris från Maria Lang
150:-
031665
Lang, Maria
Camilla vid skiljevägen
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1978. Clbd. 237s, ou (utan skyddsomslag)
90:-
031811
Lang, Maria
Camilla vid skiljevägen
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1978. Hft. 237s, ou
100:-
030084
Lang, Maria
De röda kattorna
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1965. Hft. 223s, ou
80:-
032999
Lang, Maria
De röda kattorna
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1985. Pocket. 197s, namnt.
40:-
032814
Lang, Maria
De röda kattorna
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1965. Clbd. 223s, ou. utan skyddsomslag
80:-
031619
Lang, Maria
Det är ugglor i mossen
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1979. Pocket. 229s,
40:-
030173
Lang, Maria
Det är ugglor i MOSSEN
Stockholm:P A Norstedt & Söner/Vår Bok, 1974. Clbd. 229s, ou skomsl
70:-
032764
Lang, Maria
Det är ugglor i MOSSEN
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1974. Hft. 229s, ou, dedikation till Chris från vännen Maria.
90:-
021488
Lang, Maria
Det är ugglor i MOSSEN
Stockholm:P A Norstedt & Söner/Vår Bok, 1974. Clbd. 229s, ou (utan skyddsomslag)
50:-
030953
Lang, Maria
Det är ugglor i MOSSEN
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1974. Hft. 229s, ou
70:-
026238
Lang, Maria
Det är ugglor i MOSSEN
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1974. Pappband. 229s, ou skomsl
70:-
032765
Lang, Maria
Docka vit docka röd
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1982. Pappband. 244s, ou, skomsl, dedikation till Chris från Maria Lang
220:-
020010
Lang, Maria
Dubbelsäng i Danmark
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1975. Hft. 227s, ou
70:-
032766
Lang, Maria
Dubbelsäng i Danmark
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1975. Hft. 227s, ou, dedikation
90:-
020011
Lang, Maria
Dubbelsäng i Danmark
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag/Vår Bok, 1978. Pappband. 223s. skomsl
50:-
028888
Lang, Maria
Dubbelsäng i Danmark
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1975. Klotband. 227s, ou
50:-
032768
Lang, Maria
Dödligt drama på Dramaten
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1986. Pappband. 205s, ou, skyddsomslag, dedikation, tillskrift
280:-
032769
Lang, Maria
En främmande man
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1962. Hft. 205s, ou, mindre reva rygg
70:-
031621
Lang, Maria
En främmande man
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1990. Pocket. 198s,
40:-
033260
Lang, Maria
En främmande man
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1962. Hft. 205s, ou,
70:-
029853
Lang, Maria
En främmande man
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1966. Ills.pappbd. 199s, skomsl
50:-
030298
Lang, Maria
En skugga blott
Stockholm:B. Wahlström, 1970. Ills.pappbd. 255s,
50:-
031704
Lang, Maria
En skugga blott
Stockholm:B. Wahlström, 1956. Clbd. 255s, skyddsomsl. med mindre reva, namnt.
70:-
028691
Lang, Maria
En skugga blott
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1990. Pocket. 196s,
40:-
032770
Lang, Maria
En skugga blott
Stockholm:B. Wahlström, 1963. Clbd. 255s, skomsl, mindre skador skyddsomslagen
50:-
030835
Lang, Maria
Farligt att förtära
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1958. Imit.skbd. 254s,
60:-
033056
Lang, Maria
Farligt att förtära
Stockholm:PAN Norstedts, 1979. Pocket. 254s,
40:-
022596
Lang, Maria
Farligt att förtära
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1965. Pappband. 254s,
40:-
031703
Lang, Maria
Farligt att förtära
Stockholm:B Wahlströms Bokförlag, 1954. Imit.skbd. 254s, ou, skydddsomslag med mindre skador rygg
90:-
027312
Lang, Maria
Farligt att förtära
Stockholm:PAN Norstedts, 1979. Pocket. 254s, biblioteksexemplar
40:-
032711
Lang, Maria
Fyra fönster mot gården
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1983. Pappband. 224s, ou skomsl
170:-
032771
Lang, Maria
Fyra fönster mot gården
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1983. Pappband. 224s, ou skomsl, dedikation och lång tillskrift från Maria Lang till Chris.
250:-
032773
Lang, Maria
Inga pengar till Vendela
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1980. Hft. 220s, ou, dedikation
200:-
032772
Lang, Maria
Inga pengar till Vendela
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1980. Klotband. 220s, ou, skyddsomslag, dedikation och lång tillskrift till Chris från Maria Lang
200:-
028637
Lang, Maria
Inga pengar till Vendela
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1980. Klotband. 216s, ou, skomsl med revor
90:-
029855
Lang, Maria
Ingen returbiljett
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1968. Hft. 249s, ou,
70:-
027572
Lang, Maria
Ingen returbiljett
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1983. Pappband. 224s, skomsl. namnt.
50:-
031620
Lang, Maria
Ingen returbiljett
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1973. Pocket. 182s,
40:-
033055
Lang, Maria
Ingen returbiljett
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1981. Pocket. 182s,
40:-
032774
Lang, Maria
Ingen returbiljett
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1968. Clbd. 249s, ou, skomsl
70:-
028492
Lang, Maria
Ingen returbiljett
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1968. Clbd. 249s, ou, skomsl med mindre reva
70:-
021795
Lang, Maria
Inte flera mord!
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1975. Pocket. 197s, tillskrift
40:-
022644
Lang, Maria
Inte flera mord!
Stockholm:Vingförlaget, 1953. Clryggbd. 212s, utan skyddsomslag
50:-
023882
Lang, Maria
Inte flera mord!
Stockholm:Vingförlaget, 1961. Clbd. 212s, med skomsl
50:-
028889
Lang, Maria
Intrigernas hus
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1969. Hft. 224s, ou,
80:-
030837
Lang, Maria
Intrigernas hus
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1969. Clbd. 224s, ou, utan skyddsomslag
50:-
020594
Lang, Maria
Intrigernas hus
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1973. Ills.pappbd. 214s, skomsl
60:-
028833
Lang, Maria
Intrigernas hus
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1975. Pocket. 197s,
40:-
032798
Lang, Maria
Jan och Katja jagar en kista
Stockholm:Norstedts, 1977. Clryggbd. 148s, dedikation
80:-
032799
Lang, Maria
Jan och Katja jagar jultomten
Stockholm:Norstedts, 1975. Clryggbd. 157 s, dedikation
80:-
032776
Lang, Maria
Klappa inte katten
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1985. Pappband. 167s, ou, skyddsomslag, fint skick dedikation med tillskrift till Chris från Maria
150:-
022593
Lang, Maria
Kung liljekonvalje av dungen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1957. Hft. 220s, 3;e uppl. , nött
50:-
021225
Lang, Maria
Kung liljekonvalje av dungen
Stockholm:Vår Bok, 1984. Pappband. 212s, skomsl
50:-
030838
Lang, Maria
Kung liljekonvalje av dungen
Stockholm:Vingförlaget, 1960. Clbd. 210s, utan skyddsomslag
50:-
029425
Lang, Maria
Kung liljekonvalje av dungen
Stockholm:Litteraturfrämjandet, 1981. Ills.pappbd. 219s,
50:-
029429
Lang, Maria
Körsbär i november
Stockholm:P A Norstedt & Söner/Vår Bok, 1979. Pappband. 203s. skomsl.
60:-
032779
Lang, Maria
Körsbär i november
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1976. Clbd. 223s, ou, skyddsomslag, dedikation o lång tillskrift till Chris från Maria Lang
90:-
032778
Lang, Maria
Körsbär i november
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1976. Hft. 223s,ou, ouppskuren, nyskick
80:-
026604
Lang, Maria
Mördaren ljuger inte ensam
Stockholm:Vingförlaget, 1963. Hft. 219s, nött, namnt.
50:-
028890
Lang, Maria
Mördaren ljuger inte ensam
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1973. Pocket. 191s,
40:-
017237
Lang, Maria
Mördaren ljuger inte ensam
Stockholm:Vingförlaget, 1956. Clryggbd. 220s,
50:-
031441
Lang, Maria
Mördaren ljuger inte ensam
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1981. Pocket. 191s,
40:-
020976
Lang, Maria
Mördaren ljuger inte ensam
Stockholm:Vingförlaget, 1952. Clryggbd. 219s, utan skyddsomslag
50:-
030255
Lang, Maria
Mördaren ljuger inte ensam
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1968. Pocket. 205s,
40:-
030878
Lang, Maria
Mördarens bok
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1974. Ills.pappbd. 223s, skomsl nött, namntetikett.
50:-
022368
Lang, Maria
Mördarens bok
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1971. Hft. 229s, ou
60:-
032781
Lang, Maria
Mördarens bok
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1971. Clbd. 229s, ou, skomsl. , dedikation lång tillskrift till Chris från Maria Lang
90:-
032780
Lang, Maria
Mördarens bok
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1971. Hft. 229s, ou, dedikation
90:-
030155
Lang, Maria
Mördarens bok
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1971. Clbd. 229s, ou, skomsl. med mindre revor
60:-
031444
Lang, Maria
Mörkögda augustinatt
Stockholm:Litteraturfrämjandet, 1984. Ills.pappbd. 230s, namnetik.
50:-
032782
Lang, Maria
Mörkögda augustinatt
Stockholm:Vingförlaget, 1959. Hft. 241s
60:-
030839
Lang, Maria
Mörkögda augustinatt
Stockholm:Vingförlaget, 1959. Clbd. 241s,
50:-
013372
Lang, Maria
Mörkögda augustinatt
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1981. Pappband. 231s, skomsl
60:-
031702
Lang, Maria
Mörkögda augustinatt
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1956. Hft. 223s, ou
80:-
030122
Lang, Maria
Ofärd i huset bor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1988. Pocket. 164s,
40:-
030145
Lang, Maria
Ofärd i huset bor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Pocket. 164s,
40:-
013928
Lang, Maria
Ofärd i huset bor
Stockholm:Vingförlaget, 1962. Clbd. 190s, skomsl
50:-
031701
Lang, Maria
Ofärd i huset bor
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1959. Hft. 235s. andra uppl.
80:-
032783
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1953. Hft. 215s, 3 :e uppl. mindre reva rygg
70:-
029856
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:Bokklubben VårBok, 1985. Pappband. 231s,
50:-
027200
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:Ving Bokförlag, 1957. Hft. 211s, mindre reva rygg, fuktskada bakre pärm
40:-
032818
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1990. Pocket. 229s
40:-
030082
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:Vingförlaget, 1960. Klotband. 211s, skomsl
50:-
026249
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:Bokklubben VårBok, 1985. Pappband. 231s, skomsl , namnt.
50:-
019447
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:Vingförlaget, 1955. Clryggbd. 211s,
40:-
031388
Lang, Maria
Rosor, kyssar och döden
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1981. Pocket. 170s
40:-
031700
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1955. Hft. 235s, ou
90:-
016488
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:Vingförlaget, 1957. Clryggbd. 223s,
50:-
020002
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:Vingförlaget, 1963. Hft. 235s,
50:-
022367
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1985. Pappband. 243s, skomsl, ills sv/v av Hasse Eriksson
50:-
025600
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1955. Hft. 235s, 2: uppl.
70:-
028831
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1973. Pocket. 186s, namnt.
40:-
030083
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:Vingförlaget, 1957. Clryggbd. 223s, skomsl
60:-
031443
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1981. Pocket. 186s,
40:-
032784
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1985. Pappband. 243s, skomsl, ills sv/v , dedikation till Chris från Maria Lang
80:-
032785
Lang, Maria
Se, döden på dig väntar
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1955. Clbd. 235s, ou, utan skyddsomslag, namnt.
60:-
029825
Lang, Maria
Siden Sammet
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1985. Pocket. 195s, omslag nött
40:-
022811
Lang, Maria
Siden Sammet
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1968. Ills.pappbd. 215s,
50:-
022650
Lang, Maria
Staden sover
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1970. Clbd. 238s, ou skomsl med mindre reva, namnt.
70:-
033366
Lang, Maria
Staden sover
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1970. Hft. 238s, ou ,
70:-
027723
Lang, Maria
Staden sover
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1973. Ills.pappbd. 236s (utan skomsl)
50:-
032788
Lang, Maria
Staden sover
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1970. Clbd. 238s, ou skomsl, dedikation lång tillskrift till Chris från Maria Lang
110:-
032787
Lang, Maria
Staden sover
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1970. Hft. 238s, ou dedikation och lång tillskrift till Chris från Maria Lang
110:-
032789
Lang, Maria
Svar till ensam Eva
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1979. Hft. 236, ou, ouppskuren, dedikation till Chris från Maria Lang.
270:-
032790
Lang, Maria
Svart sommar
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1966. Hft. 230s, ou,
70:-
028821
Lang, Maria
Tragedi på en lantkyrkogård
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1990. Pocket. 199s, en Pan-deckare
40:-
030014
Lang, Maria
Tragedi på en lantkyrkogård
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1954. Hft. 209s, ou, nött
80:-
029854
Lang, Maria
Tragedi på en lantkyrkogård
Stockholm:Vingförlaget, 1956. Clryggbd. 205s, namnt.
50:-
031442
Lang, Maria
Tragedi på en lantkyrkogård
Stockholm:P A Norstedt & Söners Förlag, 1985. Pocket. 199s,
40:-
022120
Lang, Maria
Tre små gummor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Hft. 187s, ou
60:-
030121
Lang, Maria
Tre små gummor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Ills.pappbd. 205s. skyddsomslag
50:-
032786
Lang, Maria
Tre små gummor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Clbd. 187s, ou, skomsl, namnt.
80:-
026492
Lang, Maria
Tre små gummor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1963. Biblioteksband. 187s, ou, skomsl,
60:-
029565
Lang, Maria
Tre små gummor
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1981. Pocket. 150s,
40:-
030842
Lang, Maria
Vem väntar på värdshuset?
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1972. Clbd. 233s, ou, utan skyddsomslag, fint skick
80:-
032580
Lang, Maria
Vem väntar på värdshuset?
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1975. Pocket. 199s, mindre veck främre omslag.
40:-
032791
Lang, Maria
Vem väntar på värdshuset?
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1972. Clbd. 233s, ou, skyddsomslag, dedikation lång tillskrift till Chris från Maria Lang
110:-
032792
Lang, Maria
Vem väntar på värdshuset?
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1972. Hft. 233s, ou, dedikation
110:-
030386
Lang, Maria
Vem väntar på värdshuset?
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1975. Ills.clbd.. 227s. skomsl,
70:-
030610
Lang, Maria
Vem väntar på värdshuset?
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1972. Hft. 233s, ou
80:-
031870
Lang, Maria
Vitklädd med ljus i hår
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Clbd. 233s, ou, utan skyddsomslag
60:-
028828
Lang, Maria
Vitklädd med ljus i hår
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1981. Pocket. 174s,
40:-
026566
Lang, Maria
Vitklädd med ljus i hår
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1967. Hft. 233s, ou, namnt. reva nedre del rygg.
60:-
026494
Lang, Maria
Vitklädd med ljus i hår
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1972. Pappband. 217s, skomsl
60:-
029924
Lang, Maria
Vi var tretton i klassen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Hft. 231s. ou,., skada rygg
40:-
032794
Lang, Maria
Vi var tretton i klassen
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1973. Hft. 231s. ou,. dedikation
90:-
031705
Lang, Maria
Vi var tretton i klassen
Stockholm:P A Norstedt & Söner/Vår Bok, 1976. Pappband. 227s, skomsl.
60:-
030844
Lang, Maria
Vår sång blir stum
Stockholm:Bokklubben Vår Bok, 1963. Ills.pappbd. 209s, utan skyddsomslag, bra skick
60:-
029857
Lang, Maria
Vår sång blir stum
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1990. Pocket. 198s
40:-
026252
Lang, Maria
Vår sång blir stum
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1960. Hft. 214s, ou, tejplagn inre fals, namnt.
50:-
033054
Lang, Maria
Vår sång blir stum
Stockholm:P.A. Norstedt & Söner, 1985. Pocket. 198s, bläckstreck främre omslag.
40:-
 
åter till toppen