Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Lappland

   
Uppdaterad: 2010-02-25
Förkortningar...
ID Bok Pris
007767
54 år i Lappland. Om Luossavara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903-57
Stockholm:Trafikaktiebolaget Grängesberg-Oxelösund, 1957. 250x200 mm. Clryggbd. ill sv/v och färg Tryck: Nordisk Rotogravyr
60:-
006418
Bland Sveriges Samer 1952-1953. Årsskrift utgiven av Svenska Missions-Sällskapet för kyrkligt arbete bland Sveriges Samer över dess 118:e verksamhetsår
1953. 200x130 mm. Hft. 48s ill sv/v Tryck: AM. Lundqvist Boktryckeri
40:-
008904
Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1948. Bl.a. Medeltida altarskåp i Skellefteå landsförsamlings kyrka. Våra kyrkklockor II. De gamla fiskarkapellen vid Bottenhavet.
Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 220s ill sv/v Tryck: Appelbergs Boktryckeri, Uppsala
70:-
008905
Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1949. Bl.a. Våra kyrkklockor III. Något om prästänkornas villkor i gången tid. Domböcker från Jukkasjärvi. Olof Norenius
Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 242s ill sv/v. utvikbar karta. Tryck: Appelbergs Boktryckeri, Uppsala
70:-
006170
Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1954. Bl.a. Kvarnen vid Långåsens by i Ström. Vem var Laestadius "Maria", Ett identifieringsförsök.
Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 208s ill sv/v Tryck: Västerbottens Tryckeri, Skellefteå. nött ex. namnt
40:-
008906
Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1956. Bl.a. Då Pitheå-skutan förgicks 1656. Umeå landsförsamlings kyrka. Bastuträsks kyrka
Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 189s ill sv/v Tryck: Västerbottens Tryckeri, Skellefteå
70:-
009507
Gällivare Sportklub 50 år 1979
210x140 mm. Hft. 52s+annonser. Tryck: Gällivare Tryck
50:-
003492
Kungsleden. Vägar och vandringar.
Stockholm:Svenska turistföreningens förlag, 1968. 215x140 mm. Ills. pappbd.. 120s ills.karta Tryck: Generalstabens Ltografiska Anstalt.
40:-
006169
Pionjär bland fjällens folk. Minnen från fjällen-Ernst Landers dagboksanteckningar 1898-1901
Stockholm:FA Press Förlag, 1981. 190x120 mm. Ills.pappbd. 158s några sv/v ill Tryck: Ljungbergs Boktryckeri, Klippan.
50:-
009588
Svenska Turistföreningens Resehandböcker XXV. Lappland I. Norrbottens lappmarker och kustland
Stockholm:Wahlström & Widstrand. (I distribution)., 1921. 160x110 mm. Mjukt clbd. 257s. 65 ill., 20 kartor och 2 stadsplaner. Tryck: Isaac marcus. Namnt
110:-
006361
Sveriges Geologiska Undersökning. Årsbok 1919. Motsvarande N:o 292-298 av Ser. C. Avhandlingar och uppsatser
Stockholm:240x150 mm. Hft. ca 400s ill sv/v många kartor och andra utvikbara ill.Innehåll bl.a. Jordskalv i Sverige 1913-1919. Sveriges fosfattillgångar. Tuolluvaara malmfälts geologi. Södra och mellersta Sveriges sjö- och myrmalmer. Djupborrningen vid Burgsvik på Gotland. Biblioteksstämpel.
160:-
028529
Acerbi, Giuseppe
Resa i Lappland 1799
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1964. 230x160 mm. Clryggbd. 157s ill sv/v. Originaltitel: Travels through Sweden, Finland and Lappland to the Northcape, in the years 1798 and 1799. Skomsl
60:-
030654
Ahlström, Gunnar
De mörka bergen. En krönika om de Lappländsk malmfälten
Stockholm:Norstedt, 1966. 230x150 mm. Hft. 336s ill sv/v och kartor
60:-
003670
Anderson, Hans/Segerström, Ingvar
Östan om fjäll. Västan om skog.
Stockholm:Arena/Naturskyddsföreningen, 1993. 275x210 mm. Pappband. 135s ill sv/v och färg. Noter. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Skomsl.
90:-
027265
Andersson, Gösta
Sápmi-Samiskt perspektiv. En idébok för undervisning
Stockholm:Skolverket/HLS Förlag, 1994. 230x210 mm. Hft. 72s ill sv/v och färg. Kartor: Tryck: Luleå alltryck
40:-
003708
Bergqvist,O/Svenonius, Fredr.
Lappland. Det stora svenska framtidslandet. En skildring i ord och bild af dess natur och folk
Stockholm:C.A.V. Lundholm, 1908. 300x520 mm. Rött dek. clbd. (7), 281, (3)s ill med planscher i färg. Sv/v ills. i texten. Tryck: Iduns Tryckeri-Aktiebolag. Bandet något nött
800:-
003665
Elenius, Lars
Den barnlösa byn. Bland ungkarlar, änkor och annat folk i Vettasjärvi
Ill.Foto Anders Alm. Östersund:Glesbygdsverket, 1995. 270x245 mm. Oclbd. 248s Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl
150:-
028524
Elgström, Ossian
Hyperboreer. Reseliv och forskningar bland Jukkasjärvilapparna 1919-1920
Stockholm:Albert Bonnier, 1922. 240x160 mm. Hfrbd. 313s ill sv/v och färg. Karta. 4 upphöjda bind. Övre guldsnitt. Obetydligt nött band.
500:-
028576
Feldt, Kjell-Olof/Otter, Birgitta von
Vår bästa tid är i fjällen
Stockholm:Norstedt, 1993. 250x180 mm. Clbd. 190s ill i färg. Kartor. Skomsl
60:-
003419
Fjällstedt, Linnéa
Hungerpesten
Stockholm:LTs förlag, 1975. 215x140 mm. Pappband. 176s ill sv/v. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl
40:-
029197
Fransson, Axel
Berget. Minnesbilder och hörsägner
Luleå:Skrivarförlaget/Norrbottens Bildningsförbund, 1978. 210x150 mm. Hft. 157s ill sv/v. 2:a uppl. Handlar om Malmberget
70:-
003502
Granberg, Georg
Fjällvandring. Med 28 planschillustrationer.
Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1956. 205x140 mm. Dek.pappband. 101s ill Tryck: Appelbergs boktryckeri.
50:-
007888
Haglund, Göte
Folk i fjällby. Om Ammarnäsborna och deras jaktmarker
Stockholm:Askild & Kärnekull, 1976. 220x140 mm. Clbd. 143s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Borås
50:-
025056
Hammarskjöld, Dag
Från Sarek till Haväng
Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1962. Pappband med clrygg. 114s, sv/v ills. namnt.
60:-
028578
Hammarskjöld, Dag
Från Sarek till Haväng
Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1961. 250x180 mm. Clryggbd. 114s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. STF:s publ. nr 1552. Skomsl
60:-
018164
Hazelius, Artur
Meddelanden från Nordiska Museet 1898. Bl.a. Om lapparnes sätt att hälsa. Ett bondbröllop i Danderyds socken, Uppland 1786. Gotlands fårmärken. Gripsholmservisens historia. Om kopparsticksamlingar
Stockholm:1900. 240x160 mm. Hft. 400s ill sv/v Tryck: P.A. Norstedt & Söner
90:-
028579
Hörnell, Sven
Sven Hörnell
Riksgränsen:1993. 210x300 mm. Ills pappband. 40s ill i färg. Tryck: Ruter Press, Laholm. Namnetikett
70:-
029195
Johansson, Lisa
Saltlake och blodvälling. Berättelser från nybyggartiden i Lappmarken valda och redigerade av Sune Jonsson
Stockholm:LT.s Förlag, 1968. 220x140 mm. Hft. 160s ill sv/v Tryck: Beyronds, Malmö. Ouppskuren
90:-
003669
Landell, Nils-Erik
Sjaunja. Stormyr, urskog, fjäll
Ill.Foto Ingemar Holmåsen. Stockholm:Bonniers, 1973. 265x240 mm. Clbd. 80s ill sv/v och färg.Skomsl. med liten reva
70:-
031691
Liljegren, J.G/Brunius, C.G
Nordiska Fornlemningar V och Häftet. Bl.a. Stenläggning i Lilla Jored, Bohuslän. Grafhög med hällekista i Örgryte, Göteborg. Jern- och metallvapen. Stenbild, Tunge härad, Bohuslän. Stenkors på Altofta gärde, Käreda, Östbo härad
Stockholm:Zacharias Haeggström, 1819. 180x110 mm. Hft. (32)s. Plansch XXXIII-XLVII. Namnt. Blåa original omslag. Oskuren. Delvis lös från ryggen. Även; Korslik runsten, Bondarfve gärd, Gotland. Ättehög, Östbo, Våxtorp, Jönköpings län. Slottsruin, Qville socken, Bohuslän. Lapptrumma.
120:-
012270
Lindholm, P.A
Lappfolket (Beijen pardnek)
Ill.Teckningar av John Bauer. Göteborg:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1908. 220x140 mm. Hft. 165s ill sv/v Tryck: Wald. Zachrisson. Svenska Folkets Favoritböcker. Något solkigt ex. Mindre fuktfläck
170:-
024984
Lundgren, Åke
Långa lappflickan. Sägnen om Stor-Stina
Höganäs:Bra Böcker, 1981. 220x140 mm. Clbd. 183s. Skomsl
40:-
007662
Lundquist, Gösta
Lappland. En bilderbok om fjäll och människor. Med förord av Dag Hammarskjöld
Stockholm:Albert Bonniers, 1954. 270x210 mm. Clryggbd. 182s ill sv/v. Skomsl. nött. Text och redigering: Olof Thaning
80:-
009656
Manker, Ernst
Boken om Skum
Halmstad:LT:s förlag, 1965. 190x120 mm. Pocket. 146s, ills sv/v
70:-
007510
Manker, Ernst
De åtta årstidernas folk.
Göteborg:Tre Tryckare, 1963. 280x270 mm. Hft. 215s. ill sv/v och färg. Tryckt i Sverige. Skyddsomslag. 1.a upplagan
200:-
028525
Manker, Ernst
Markens människor. Folk och upplevelser mellan Idre och Könkämä
Stockholm:Medéns förlag, 1944. 230x160 mm. Hfrbd. 218s ill sv/v Tryck: Katalog och tidskriftstryck 4 upphöjda bind
190:-
015900
Manker, Ernst
Under samma himmel. Strövtåg och studier bland samer söderut
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1939. 250x180 mm. Hfrbd. 221s ill sv/v Kartor. Tryck: Victor Pettersons Boktryckeri. Båda omsl. medbundna
110:-
015901
Manker, Ernst
Vägen går krokigt. Strövtåg i ett hörn av Lappland
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1936. 250x180 mm. Hfrbd. 261s ill sv/v Karta. Tryck: Victor Pettersons Boktryckeri. Båda omsl. medbundna
80:-
009641
Manker, Ernst
Åter mot norr
Stockholm:LTs förlag, 1970. Clbd. 155s, ills sv/v, skomsl,
80:-
003666
Nilsson, Edvin
Sarek. Vandringar i vår sista vildmark
Stockholm:Bonniers, 1970. 265x240 mm. Oclbd. 116s ill sv/v och färg. Tryck:Jarrold & Sons Ltd, Norwich, England.Skomsl
90:-
002228
Nilsson, Edvin
Sarek. Vandringar i vår sista vildmark.
Stockholm:Bonniers., 1975. 260x240 mm. Clbd. 116s. ill färg och sv/v. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Skomsl. med revor
90:-
008125
Nilsson, Edvin/Arvidsson, Lennart
Muddus. Den gamla skogen
Stockholm:Bonnier, 1978. 260x240 mm. Clbd. 79s ill sv/v och färg. Skomsl
60:-
009167
Nyström, Hjalmar
Svenska Gruvindustriarbetareförbundets avd. 12, Kiruna. Minnesskrift 1900-1940
Boden:1940. 230x150 mm. Clbd. 202s ill sv/v Tryck: Norrländska Socilademokratens tryckeri, Boden. Något nött. Bunden av R.E. Forsbergs Bokbinderi, Boden
80:-
028540
Ollikainen, Hilding
Händelser och hörsägner. Trianglar sjöng. Malmberget 100 år
Uppsala:ABF Gällivare, 1988. 210x150 mm. Hft. 74s ill sv/v Tryck: Orion Grafiska. Tillsk. från förf
60:-
030775
Perne, Martin
Lappsilvret. Roman
Uddevalla:Settern, 1986. 210x140 mm. Ills.pappband. 226s Tryck: Bohusläningen
60:-
011091
Rosberg, J.E.
Lapplynne
Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1923. 240x160 mm. Hft. 204s, ills sv/v Tryck Mercators Tryckeri Helsingfors
100:-
003403
Rosen, Bo
Mina fjäll
Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1964. 220x155 mm. Pappband. 159s ill sv/v Tryck: Svenskt Djuptryck. Skomsl.
40:-
014971
Ruong, Israel
Om jojkning. Att minnas, känna och återge
Stockholm:Institutet för folklivsforskning, 1976. 210x150 mm. Klammerhft. 14s ill sv/v Tryck: acoprint, Lidingö. Förstryckningar i texten. Namnt
50:-
003401
Salomonson, Kurt/Fogelbäck, Jan
Skönast på jorden är Kvikkjokk om våren. Intryck från en resa i Sverige.
Ill.Foto: Åke E:son Lindman och Joanna Helander. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1981. 210x140 mm. Clbd. 169s ill sv/v. Skomsl
60:-
028896
Sjöberg, Ingrid
Barnatro. En studiebok om Lapp-Lisa
Stockholm:Verbum, 1989. 210x130 mm. Hft. 144s Tryck: Gummesson, Falköping. Ljudkassetterna saknas
40:-
013147
Sjögren, Otto
Abisko med omgivningar. Riksgränsbanan-Kebnekaise-Torne träsk-Längre och kortare utflykter. Svenska Turistföreningens vägvisare N:o 51
Stockholm:1921. 190x120 mm. Hft. 87s ill sv/v. 2 utvikbara kartor. Tryck: Centraltryckeriet. Främre omslaget tejplagat.Namnt
120:-
028530
Wallquist, Einar
De sista fjällgårdarna. Nybyggarliv och jaktmarker i en lappländsk fjällsocken
Ill.Foto: Kurt Kihlberg. Stockholm:Rabén & Sjögren, 1977. 190x160 mm. Ills.pappband. 198s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund
60:-
030922
Wallquist, Einar
Kan doktorn komma? Läkarhistorier från Lappmarken
Stockholm:Albert Bonnier, 1948. 190x120 mm. Clryggbd. 255s. Bonniers Folkbibliotek. Något nött
40:-
031034
Wallquist, Einar
Kan doktorn komma? Läkarhistorier från Lappmarken I-II
Stockholm:Åhlén & Åkerlund Husmoderns Presentbok, 1937. 190x130 mm. Klotband. 159s, 159s, ills sv/v
70:-
003418
Westerlund, Hans G.
Mitt nybyggarår i Lappland
Ill.Fotografier av författaren. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1937. 240x165 mm. Linnebd. 286s Skomsl. medbundet.
100:-
008055
Westeson, Hjalmar
Ödemarkens lustgård
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1923. 210x150 mm. Clryggbd. 184s ill sv/v Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Tillsk. nött band
50:-
003257
Wiklund, K.B.
Några bilder från det gamla Lappland.
Stockholm:A.-B. Ljus förlag, 1909. 180x120 mm. Clryggbd. 48 s. Tryck: K.W. Appelbergs Boktryckeri, Uppsala. Innehåller: På ting och marknad i Torne lappmark 1615. Två priskuranter från handeln med lapparna under 1500- och 1600-talen. En resa till Åsele 1715. Boken ingår i serien Norrländska Studenters Folkbildningförening.
60:-
 
Åter till toppen