| Uppdaterad: 2010-02-25 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
007767 | 54 år i Lappland. Om Luossavara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903-57 Stockholm:Trafikaktiebolaget Grängesberg-Oxelösund, 1957. 250x200 mm. Clryggbd. ill sv/v och färg Tryck: Nordisk Rotogravyr | 60:- |
006418 | Bland Sveriges Samer 1952-1953. Årsskrift utgiven av Svenska Missions-Sällskapet för kyrkligt arbete bland Sveriges Samer över dess 118:e verksamhetsår 1953. 200x130 mm. Hft. 48s ill sv/v Tryck: AM. Lundqvist Boktryckeri | 40:- |
008904 | Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1948. Bl.a. Medeltida altarskåp i Skellefteå landsförsamlings kyrka. Våra kyrkklockor II. De gamla fiskarkapellen vid Bottenhavet. Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 220s ill sv/v Tryck: Appelbergs Boktryckeri, Uppsala | 70:- |
008905 | Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1949. Bl.a. Våra kyrkklockor III. Något om prästänkornas villkor i gången tid. Domböcker från Jukkasjärvi. Olof Norenius Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 242s ill sv/v. utvikbar karta. Tryck: Appelbergs Boktryckeri, Uppsala | 70:- |
006170 | Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1954. Bl.a. Kvarnen vid Långåsens by i Ström. Vem var Laestadius "Maria", Ett identifieringsförsök. Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 208s ill sv/v Tryck: Västerbottens Tryckeri, Skellefteå. nött ex. namnt | 40:- |
008906 | Från Bygd och Vildmark i Lappland och Västerbotten. Luleå Stifts Julbok 1956. Bl.a. Då Pitheå-skutan förgicks 1656. Umeå landsförsamlings kyrka. Bastuträsks kyrka Luleå Stiftsråd, 210x140 mm. Hft. 189s ill sv/v Tryck: Västerbottens Tryckeri, Skellefteå | 70:- |
009507 | Gällivare Sportklub 50 år 1979 210x140 mm. Hft. 52s+annonser. Tryck: Gällivare Tryck | 50:- |
003492 | Kungsleden. Vägar och vandringar. Stockholm:Svenska turistföreningens förlag, 1968. 215x140 mm. Ills. pappbd.. 120s ills.karta Tryck: Generalstabens Ltografiska Anstalt. | 40:- |
006169 | Pionjär bland fjällens folk. Minnen från fjällen-Ernst Landers dagboksanteckningar 1898-1901 Stockholm:FA Press Förlag, 1981. 190x120 mm. Ills.pappbd. 158s några sv/v ill Tryck: Ljungbergs Boktryckeri, Klippan. | 50:- |
009588 | Svenska Turistföreningens Resehandböcker XXV. Lappland I. Norrbottens lappmarker och kustland Stockholm:Wahlström & Widstrand. (I distribution)., 1921. 160x110 mm. Mjukt clbd. 257s. 65 ill., 20 kartor och 2 stadsplaner. Tryck: Isaac marcus. Namnt | 110:- |
006361 | Sveriges Geologiska Undersökning. Årsbok 1919. Motsvarande N:o 292-298 av Ser. C. Avhandlingar och uppsatser Stockholm:240x150 mm. Hft. ca 400s ill sv/v många kartor och andra utvikbara ill.Innehåll bl.a. Jordskalv i Sverige 1913-1919. Sveriges fosfattillgångar. Tuolluvaara malmfälts geologi. Södra och mellersta Sveriges sjö- och myrmalmer. Djupborrningen vid Burgsvik på Gotland. Biblioteksstämpel. | 160:- |
028529 | Acerbi, Giuseppe Resa i Lappland 1799 Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1964. 230x160 mm. Clryggbd. 157s ill sv/v. Originaltitel: Travels through Sweden, Finland and Lappland to the Northcape, in the years 1798 and 1799. Skomsl | 60:- |
030654 | Ahlström, Gunnar De mörka bergen. En krönika om de Lappländsk malmfälten Stockholm:Norstedt, 1966. 230x150 mm. Hft. 336s ill sv/v och kartor | 60:- |
003670 | Anderson, Hans/Segerström, Ingvar Östan om fjäll. Västan om skog. Stockholm:Arena/Naturskyddsföreningen, 1993. 275x210 mm. Pappband. 135s ill sv/v och färg. Noter. Tryck: Fälths Tryckeri, Värnamo. Skomsl. | 90:- |
027265 | Andersson, Gösta Sápmi-Samiskt perspektiv. En idébok för undervisning Stockholm:Skolverket/HLS Förlag, 1994. 230x210 mm. Hft. 72s ill sv/v och färg. Kartor: Tryck: Luleå alltryck | 40:- |
003708 | Bergqvist,O/Svenonius, Fredr. Lappland. Det stora svenska framtidslandet. En skildring i ord och bild af dess natur och folk Stockholm:C.A.V. Lundholm, 1908. 300x520 mm. Rött dek. clbd. (7), 281, (3)s ill med planscher i färg. Sv/v ills. i texten. Tryck: Iduns Tryckeri-Aktiebolag. Bandet något nött | 800:- |
003665 | Elenius, Lars Den barnlösa byn. Bland ungkarlar, änkor och annat folk i Vettasjärvi Ill.Foto Anders Alm. Östersund:Glesbygdsverket, 1995. 270x245 mm. Oclbd. 248s Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl | 150:- |
028524 | Elgström, Ossian Hyperboreer. Reseliv och forskningar bland Jukkasjärvilapparna 1919-1920 Stockholm:Albert Bonnier, 1922. 240x160 mm. Hfrbd. 313s ill sv/v och färg. Karta. 4 upphöjda bind. Övre guldsnitt. Obetydligt nött band. | 500:- |
028576 | Feldt, Kjell-Olof/Otter, Birgitta von Vår bästa tid är i fjällen Stockholm:Norstedt, 1993. 250x180 mm. Clbd. 190s ill i färg. Kartor. Skomsl | 60:- |
003419 | Fjällstedt, Linnéa Hungerpesten Stockholm:LTs förlag, 1975. 215x140 mm. Pappband. 176s ill sv/v. Tryck: Centraltryckeriet, Borås. Skomsl | 40:- |
029197 | Fransson, Axel Berget. Minnesbilder och hörsägner Luleå:Skrivarförlaget/Norrbottens Bildningsförbund, 1978. 210x150 mm. Hft. 157s ill sv/v. 2:a uppl. Handlar om Malmberget | 70:- |
003502 | Granberg, Georg Fjällvandring. Med 28 planschillustrationer. Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1956. 205x140 mm. Dek.pappband. 101s ill Tryck: Appelbergs boktryckeri. | 50:- |
007888 | Haglund, Göte Folk i fjällby. Om Ammarnäsborna och deras jaktmarker Stockholm:Askild & Kärnekull, 1976. 220x140 mm. Clbd. 143s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet, Borås | 50:- |
025056 | Hammarskjöld, Dag Från Sarek till Haväng Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1962. Pappband med clrygg. 114s, sv/v ills. namnt. | 60:- |
028578 | Hammarskjöld, Dag Från Sarek till Haväng Stockholm:Svenska Turistföreningen, 1961. 250x180 mm. Clryggbd. 114s ill sv/v Tryck: Nordisk Rotogravyr. STF:s publ. nr 1552. Skomsl | 60:- |
018164 | Hazelius, Artur Meddelanden från Nordiska Museet 1898. Bl.a. Om lapparnes sätt att hälsa. Ett bondbröllop i Danderyds socken, Uppland 1786. Gotlands fårmärken. Gripsholmservisens historia. Om kopparsticksamlingar Stockholm:1900. 240x160 mm. Hft. 400s ill sv/v Tryck: P.A. Norstedt & Söner | 90:- |
028579 | Hörnell, Sven Sven Hörnell Riksgränsen:1993. 210x300 mm. Ills pappband. 40s ill i färg. Tryck: Ruter Press, Laholm. Namnetikett | 70:- |
029195 | Johansson, Lisa Saltlake och blodvälling. Berättelser från nybyggartiden i Lappmarken valda och redigerade av Sune Jonsson Stockholm:LT.s Förlag, 1968. 220x140 mm. Hft. 160s ill sv/v Tryck: Beyronds, Malmö. Ouppskuren | 90:- |
003669 | Landell, Nils-Erik Sjaunja. Stormyr, urskog, fjäll Ill.Foto Ingemar Holmåsen. Stockholm:Bonniers, 1973. 265x240 mm. Clbd. 80s ill sv/v och färg.Skomsl. med liten reva | 70:- |
031691 | Liljegren, J.G/Brunius, C.G Nordiska Fornlemningar V och Häftet. Bl.a. Stenläggning i Lilla Jored, Bohuslän. Grafhög med hällekista i Örgryte, Göteborg. Jern- och metallvapen. Stenbild, Tunge härad, Bohuslän. Stenkors på Altofta gärde, Käreda, Östbo härad Stockholm:Zacharias Haeggström, 1819. 180x110 mm. Hft. (32)s. Plansch XXXIII-XLVII. Namnt. Blåa original omslag. Oskuren. Delvis lös från ryggen. Även; Korslik runsten, Bondarfve gärd, Gotland. Ättehög, Östbo, Våxtorp, Jönköpings län. Slottsruin, Qville socken, Bohuslän. Lapptrumma. | 120:- |
012270 | Lindholm, P.A Lappfolket (Beijen pardnek) Ill.Teckningar av John Bauer. Göteborg:Åhlén & Åkerlunds förlag, 1908. 220x140 mm. Hft. 165s ill sv/v Tryck: Wald. Zachrisson. Svenska Folkets Favoritböcker. Något solkigt ex. Mindre fuktfläck | 170:- |
024984 | Lundgren, Åke Långa lappflickan. Sägnen om Stor-Stina Höganäs:Bra Böcker, 1981. 220x140 mm. Clbd. 183s. Skomsl | 40:- |
007662 | Lundquist, Gösta Lappland. En bilderbok om fjäll och människor. Med förord av Dag Hammarskjöld Stockholm:Albert Bonniers, 1954. 270x210 mm. Clryggbd. 182s ill sv/v. Skomsl. nött. Text och redigering: Olof Thaning | 80:- |
009656 | Manker, Ernst Boken om Skum Halmstad:LT:s förlag, 1965. 190x120 mm. Pocket. 146s, ills sv/v | 70:- |
007510 | Manker, Ernst De åtta årstidernas folk. Göteborg:Tre Tryckare, 1963. 280x270 mm. Hft. 215s. ill sv/v och färg. Tryckt i Sverige. Skyddsomslag. 1.a upplagan | 200:- |
028525 | Manker, Ernst Markens människor. Folk och upplevelser mellan Idre och Könkämä Stockholm:Medéns förlag, 1944. 230x160 mm. Hfrbd. 218s ill sv/v Tryck: Katalog och tidskriftstryck 4 upphöjda bind | 190:- |
015900 | Manker, Ernst Under samma himmel. Strövtåg och studier bland samer söderut Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1939. 250x180 mm. Hfrbd. 221s ill sv/v Kartor. Tryck: Victor Pettersons Boktryckeri. Båda omsl. medbundna | 110:- |
015901 | Manker, Ernst Vägen går krokigt. Strövtåg i ett hörn av Lappland Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 1936. 250x180 mm. Hfrbd. 261s ill sv/v Karta. Tryck: Victor Pettersons Boktryckeri. Båda omsl. medbundna | 80:- |
009641 | Manker, Ernst Åter mot norr Stockholm:LTs förlag, 1970. Clbd. 155s, ills sv/v, skomsl, | 80:- |
003666 | Nilsson, Edvin Sarek. Vandringar i vår sista vildmark Stockholm:Bonniers, 1970. 265x240 mm. Oclbd. 116s ill sv/v och färg. Tryck:Jarrold & Sons Ltd, Norwich, England.Skomsl | 90:- |
002228 | Nilsson, Edvin Sarek. Vandringar i vår sista vildmark. Stockholm:Bonniers., 1975. 260x240 mm. Clbd. 116s. ill färg och sv/v. Tryck: Ljungföretagen, Örebro. Skomsl. med revor | 90:- |
008125 | Nilsson, Edvin/Arvidsson, Lennart Muddus. Den gamla skogen Stockholm:Bonnier, 1978. 260x240 mm. Clbd. 79s ill sv/v och färg. Skomsl | 60:- |
009167 | Nyström, Hjalmar Svenska Gruvindustriarbetareförbundets avd. 12, Kiruna. Minnesskrift 1900-1940 Boden:1940. 230x150 mm. Clbd. 202s ill sv/v Tryck: Norrländska Socilademokratens tryckeri, Boden. Något nött. Bunden av R.E. Forsbergs Bokbinderi, Boden | 80:- |
028540 | Ollikainen, Hilding Händelser och hörsägner. Trianglar sjöng. Malmberget 100 år Uppsala:ABF Gällivare, 1988. 210x150 mm. Hft. 74s ill sv/v Tryck: Orion Grafiska. Tillsk. från förf | 60:- |
030775 | Perne, Martin Lappsilvret. Roman Uddevalla:Settern, 1986. 210x140 mm. Ills.pappband. 226s Tryck: Bohusläningen | 60:- |
011091 | Rosberg, J.E. Lapplynne Uppsala:J A Lindblads Förlag, 1923. 240x160 mm. Hft. 204s, ills sv/v Tryck Mercators Tryckeri Helsingfors | 100:- |
003403 | Rosen, Bo Mina fjäll Stockholm:Folket i Bilds förlag, 1964. 220x155 mm. Pappband. 159s ill sv/v Tryck: Svenskt Djuptryck. Skomsl. | 40:- |
014971 | Ruong, Israel Om jojkning. Att minnas, känna och återge Stockholm:Institutet för folklivsforskning, 1976. 210x150 mm. Klammerhft. 14s ill sv/v Tryck: acoprint, Lidingö. Förstryckningar i texten. Namnt | 50:- |
003401 | Salomonson, Kurt/Fogelbäck, Jan Skönast på jorden är Kvikkjokk om våren. Intryck från en resa i Sverige. Ill.Foto: Åke E:son Lindman och Joanna Helander. Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1981. 210x140 mm. Clbd. 169s ill sv/v. Skomsl | 60:- |
028896 | Sjöberg, Ingrid Barnatro. En studiebok om Lapp-Lisa Stockholm:Verbum, 1989. 210x130 mm. Hft. 144s Tryck: Gummesson, Falköping. Ljudkassetterna saknas | 40:- |
013147 | Sjögren, Otto Abisko med omgivningar. Riksgränsbanan-Kebnekaise-Torne träsk-Längre och kortare utflykter. Svenska Turistföreningens vägvisare N:o 51 Stockholm:1921. 190x120 mm. Hft. 87s ill sv/v. 2 utvikbara kartor. Tryck: Centraltryckeriet. Främre omslaget tejplagat.Namnt | 120:- |
028530 | Wallquist, Einar De sista fjällgårdarna. Nybyggarliv och jaktmarker i en lappländsk fjällsocken Ill.Foto: Kurt Kihlberg. Stockholm:Rabén & Sjögren, 1977. 190x160 mm. Ills.pappband. 198s ill sv/v Tryck: Berlingska, Lund | 60:- |
030922 | Wallquist, Einar Kan doktorn komma? Läkarhistorier från Lappmarken Stockholm:Albert Bonnier, 1948. 190x120 mm. Clryggbd. 255s. Bonniers Folkbibliotek. Något nött | 40:- |
031034 | Wallquist, Einar Kan doktorn komma? Läkarhistorier från Lappmarken I-II Stockholm:Åhlén & Åkerlund Husmoderns Presentbok, 1937. 190x130 mm. Klotband. 159s, 159s, ills sv/v | 70:- |
003418 | Westerlund, Hans G. Mitt nybyggarår i Lappland Ill.Fotografier av författaren. Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1937. 240x165 mm. Linnebd. 286s Skomsl. medbundet. | 100:- |
008055 | Westeson, Hjalmar Ödemarkens lustgård Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1923. 210x150 mm. Clryggbd. 184s ill sv/v Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Tillsk. nött band | 50:- |
003257 | Wiklund, K.B. Några bilder från det gamla Lappland. Stockholm:A.-B. Ljus förlag, 1909. 180x120 mm. Clryggbd. 48 s. Tryck: K.W. Appelbergs Boktryckeri, Uppsala. Innehåller: På ting och marknad i Torne lappmark 1615. Två priskuranter från handeln med lapparna under 1500- och 1600-talen. En resa till Åsele 1715. Boken ingår i serien Norrländska Studenters Folkbildningförening. | 60:- |