Hjorteds Antikvariats logotyp
Hem Böcker Beställ Information

 

Böcker : Militaria

   
Uppdaterad: 2011-02-06
Förkortningar...
ID Bok Pris
028975
Armborstet 1956. Årsskrift för Kungl Dalregementets Kamratförening. Handlar om Orsa kompani
1955. 210x150 mm. Hft. 220s+annonser. ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri, Falun. Något nötta omsl
80:-
004228
Blixtanfall. 1939 års Försvarsförbund
1940. 195x130 mm. Hft. 47s ill sv/v. Tryck: Åetå-tryck. Några fläckar
40:-
016008
Borg-Skum. Matrikel över vapenbröderna Kungl. Vaxholms Kustartilleriregementes och dess föregångarres kamratförening. Årg. 7. Nr 4
Oskar-Fredriksborg:1948. 210x140 mm. Hft. 65+xxvii. Annonser. Tryck: Hedbergs Reklam. Något nött
80:-
028942
Kriget mot Sovjetryssland. Innehåller bl.a. Rikskansler Hitlers proklamation till tyska folket. Tyska utrikesministeriets not till sovjetregeringen
Stockholm:1941. 190x140 mm. Klammerhft. 95s Tryck: Klara Civiltryckeri. Namnt
120:-
018450
Kungl. Västgöta regemente. Kamrat- och minnesfest 21/8 1926
Göteborg:1926. 230x150 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri. Tidningsurklipp medföljer
70:-
018453
Kungl. Västgöta Regementes Minnessamling i Skara museum. Handledning bestående av Kort historik över Regementet samt Katalog
Vänersborg:1968. 210x150 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Carlssons Eftr. Stämpel på främre omsl. samt namnt
40:-
025829
Kungl. Västgöta Regemetntes Kamratförenings årsskrift 1931. Handlar om Lars Jespersson Kruus
Vänersborg:1931. 230x150 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: C.W. Carlssons Eftr.
60:-
014533
Kvalleristminnen av f.värnpliktige livdragonen N:r 64/1896
Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1961. 210x130 mm. Hft. 78s ill sv/v
80:-
028971
Luftvärnet och överflygningarna. Folkberedskapens upplysningsskrifter 6
Stockholm:1944. 190x130 mm. Klammerhft. 16s. Fig. i texten. Tryck: Nordisk Rotogravyr. 2:a uppl
40:-
026097
Militära fakta 1965
1965. 140x100 mm. Klammerhft. 18s. Intressanta fakta om de militära förhållandena 1965
40:-
012083
Modern soldatvård. Bildningsråden i verksamheten. Utgiven av Centralrådet för religiös och kulturell verksamhet inom försvarsväsendet
Stockholm:1941. 200x140 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: Wilhelmssons Boktr. Bakre omslaget med liten reva
40:-
019330
Några demonstrationsförsök belysande gasskydd
Ystad:Riksluftskyddsförbundet, 1941. 220x150 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet
40:-
011364
Svenska Underofficersförbundet 1907-1932. Minnesskrift
Stockholm:1932. 240x180 mm. Hfrbd. 187s ill sv/v. Fint ex
70:-
028985
Svenskt artilleri av idag. Ett viktigt truppslag
Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1952. 210x150 mm. Hft. 57s ill sv/v. Annonser. Tryck: Södermans Boktr. Namnt
100:-
026096
Säkerhets- och försvarspolitiken. Socialdemokraterna
1972. 190x110 mm. Klammerhft. 40s. Tidningsurklipp bifogas
40:-
017516
Tanks of other Nations. France. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles
Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1970. 210x150 mm. Hft. 47s ill sv/v
50:-
017515
Tanks of other Nations. Germany. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles
Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1969. 210x150 mm. Hft. 52s ill sv/v. 2:a uppl. 1973
50:-
017517
Tanks of other Nations. USA. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles
Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1969. 210x150 mm. Hft. 55s ill sv/v
50:-
017518
Tanks of other Nations. USSR. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles
Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1970. 210x150 mm. Hft. 58s ill sv/v
50:-
031464
Trossboden i Staby. En symbol och fem uppsatser. Kalmar regementes kamratförening
1999. 210x150 mm. Hft. 71s ill sv/v. Produktion Studio Esplanad
60:-
012816
Vapenteknik. Vapen i lantkriget
Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1923. 250x170 mm. Hft. 80s ill sv/v. Tryckt som korrektur. Förstryckningar i texten. Ur Uppfinningarnas bok
380:-
009243
Vietnam i dokument. Sammanställda av Teddy Arnberg, Erik Eriksson, Bengt Liljenroth och Leif Ryhle
Stockholm:Prisma, 1968. Pocket. 287s
60:-
028987
Vårt pansarvapen. Historik. Organisation. Personal. Utbildning. Pansarfordon. Taktik. Pansarbekämpning. Utveklingstendenser
Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1951. 210x150 mm. Hft. 70s ill sv/v. Annonser. Tryck: Idealtryck. Namnt
100:-
011360
Aglion, Raul
Ökenkriget. Slaget om Afrika
Stockholm:Ljus, 1941. 220x160 mm. Hft. 200s ill sv/v Tryck: Esselte. Originaltitel: War in the Desert.
90:-
024331
Agrell, Wilhelm
De omänskliga rättigheterna. Bokslut över en FN-deklaration
Stockholm:Ordfront, 1998. 210x 140 mm. Pappband. 227s Tryck: AiT, Scandbook, Falun. Skomsl
70:-
028686
Agrell, Wilhelm
En doft av krig. Roman
Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1991. 220x130 mm. Ills.pappband. 212s Tryck: Schmodts Boktryckeri, Helsingborg
50:-
013055
Ahlgren, Nils
Atomkrig. Fakta och spekulationer
Stockholm:Norstedt, 1946. 220x140 mm. Hft. 149s ill sv/v. Namnt
70:-
025789
Ahlgren, Oscar
Från indelningsverkets dagar. Hågkomster och historier
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1913. 210x140 mm. Hclbd. 166s ill sv/v. Bandet något nött
80:-
022164
Albion, Robert Greenhalgh/Reed Rowena ed
Makers of Naval Policy 1798-1947
Annapolis, Maryland:Naval Institute Press, 1980. 240x180 mm. Clbd. 737s. Inlagan har delvis lossnat
70:-
012817
Alm, J
Vapnens historia
Stockholm:Sveriges skyttetidning, 1927. 250x180 mm. Hft. 231s ill sv/v Tryck: Boktryckeri Hazzel. Lös i ryggen. Namnt.
300:-
018455
Aminoff, Iwan T
Strödda anteckningar ur Kungl. Skaraborgs regementes historia. Efter källor, utarbetade af Kapten S. Lagerberg
Skövde:1913. 210x140 mm. Klammerhft. 27s Tryck: Västgöta Korrespondenten
90:-
030944
Aminoff, Iwan T. (Radscha)
Kriget Norge-Ryssland. Följder af olycksåret 1905
Stockholm:Gustafson & Pålsons Bokförlag, 1906. 230x170 mm. Dek. clbd. 412s ill sv/v . Namnt
70:-
009207
Ancker, Bo
Vaktparaden kommer ! En taktfast rapsodi
Bok och bild, 1970. 250x190 mm. Clbd. 112s ill. sv/v
70:-
027058
Andersson, Bo G/Stenquist, Bjarne
Vapensmugglarna. Boken om Bofors, FFV, Regeringen och Svensk vapenexport
Författarförlaget, 1988. 240x160 mm. Pappband. 339s Tryck: Fingraf, Södertälje. Naggat skomsl
60:-
028432
Andersson, Edgar P/ Edgren, Nils
40 graders resfeber. Äventyr i krig och fred bland svarta och vita
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1938. 220x150 mm. Hfrbd. 238s Fint hfrbd. med 4 upphöjda bind. Marmorerat pärmpapper. Handlar bl.a om Främlingslegionen
70:-
015115
Arnold-Forster, H.O
I manövertornet. Populär framställning av en nutida sjöstrid
Stockholm:Looström & Komp:s Förlag, 1892. 190x150 mm. Ills.pappbd. 77s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet
110:-
017065
Artéus, Gunnar
Nordens garnisonsstäder. Slutrapport från ett forskningsprojekt. Försvarshögskolan Acta B4
Stockholm:Probus, 1997. 210x150 mm. Hft. 228s ill sv/v Tryck: C O Ekblad & Co
50:-
024108
Asklin, Gunnar
Vingad vakt i väst 1916-18. Om tidiga flygningar i Västsverige. Om flygpionjärer och flygplan
Mölndal:A. Lindgren & Söner, 1980. 240x170 mm. Hft. 72s Tryck: Bröderna Klingvalls tryckeri
130:-
011248
Baklanov, Grigorij
Juli 41
Stockholm:W & W, 1965. Hft. 190s
50:-
008461
Baldwin, Hanson W
Första världskriget
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1963. Pocket. 197s kartor Tryck: Victor Petterson. W&W serien nr 26. Plastad
70:-
018992
Barker, A.J
Pearl Harbor
Aldus, 1972. 210x140 mm. Hft. 160s rikt ill sv/v. Kartor.Originaltitel: Pearl Harbor. Veck på främre omsl
40:-
018669
Barnett, Correlli
Hitlers generaler
Stockholm:Prisma, 2004. 230x170 mm. Pappband. 544s ill sv/v Tryck: ScandBook, Falun. Skomsl. Originaltitel: Hitler´s Generals (1989)
200:-
024759
Beevor, Antony
Berlin. Slutstriden 1945
Lund:Historisk Media, 2006. Storpocket. 543s. Kartor. Originaltitel: Berlin - The Downfall 1945
40:-
028809
Beevor, Antony
Kreta. Erövring och motstånd
Lund:Historisk Media, 2004. 230x160 mm. Pappband. 450s ill sv/v Tryck: ScandBook, Falun. Skomsl. Originaltitel: Crete. The Battle and the Resistance (1991)
60:-
031087
Beevor, Antony
Spanska inbördeskriget
Lund:Historisk Media, 2007. 210x140 mm. Hft. 560s ill sv/v Tryck: Mediaprint, Uddevalla
60:-
031767
Beevor, Antony & Vinogradova, Luba
Vasilij Grossman. Reporter i krig. Dagboksanteckningar från andra världskriget
Lund:Historisk Media, 2007. 230x150 mm. Clbd. 427s ill sv/v. Kartor. Tryck: Mediaprint, Uddevalla. Skomsl. Bibl.stämpel. Originaltitel: A Writer at War. Vasily Grossman with the Red Army 1941-1945
80:-
018452
Bensow, Einar
Kungl. Skaraborgs Pansarregemente och dess historiska traditioner
Göteborg:1943. 200x140 mm. Klammerhft. 46s ill sv/v Tryck: Göteborgslitografen
50:-
030713
Berg, Ejnar
Kaserner, baracker och hyddor. Svenska soldatboningar under fyra århundraden
Stockholm:Almqvist & Wiksell International, 1981. 300x210 mm. Hft. 187s ill med ritningar och sv/v fotografier. Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Armémusei skrifter III
200:-
012032
Berg, Ejnar/Konow, Jan von
Vyer från hedar, moar och slätter. Arméns mötesplatser och deras bebyggelse
Stockholm:Probus, 1996. 250x210 mm. Ills.clbd. 221s ill sv/v Tryck: Ekblads, Västervik. Nr 927 av 999 ex. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek
150:-
007889
Berg, Erik R
Krigsfångar och andra
Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1943. 190x130 mm. Hft. 140s ill sv/v Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Handlar om författarens arbete bland krigsfångar i Tyskland. Tillsk
40:-
027762
Berggren, Gustaf
Kungl. Hallands regemente ( Västgöta-Dals regemente ) 1624-1924. Minnesskrift utgiven med anledning av regementets 300-åriga tillvaro. På grundval av Majoren m.m. Arvid Noreens "Anteckningar om Kugl. Hallands regemente åren 1625-1910" utarbetad
Halmstad:1924. 250x180 mm. Hft. 91s ill sv/v. Kartor. 1 pl. Tryck: J.B. Meijels. Omsl. ngt solkiga
500:-
029009
Berggren, Stig
Ingenjörtrupperna i atomåldern
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1965. 210x150 mm. Hft. 132s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr
80:-
015113
Bergsten, L-E
Kriget väcker Finland. Underbara tilldragelser vid fronten och hemorten krigsvintern 1939-1940
Stockholm:Förlaget Filiadelfia, 1940. 190x130 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: Härolden. Något nött ex
80:-
016780
Bergström, Christer
Mot avgrunden. Spelet som ledde till andra världskriget
Atlantis, 1990. 210x140 mm. Clbd. 159s. Skomsl
70:-
004198
Bernadotte, Folke
Slutet. Mina humanitära förhandlingar i Tyskland våren 1945 och deras politiska följder
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1945. 200x120 mm. Hft. 161s ill sv/v
40:-
013003
Bjärsjö, Hans
Strid och tävlan på haven
Stockholm:JB Förlaget, 1959. 240x180 mm. Clbd. 175s ill sv/v. Tryck: Rotopress
100:-
021763
Björnsen, Björn
Norge 9 april 1940. Tyska invasionen timme för timme
Stockholm:Atlantis, 1978. 220x160 mm. Ills.pappbd. 320s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri
50:-
031752
Blagowidow, George
Attentat mot Hitler
Stockholm:Wahlström, 1985. 210x140 mm. Ills.pappband. 239s Tryck: ScandBook, Falun
50:-
026405
Blair, Clay
Hitlers ubåtskrig 1. Vargar på jakt 1939-1940
Stockholm:Hjalmarson & Högberg, 2004. 230x170 mm. Pappband. 350s ill sv/v. Kartor. Skomsl
90:-
026406
Blair, Clay
Hitlers ubåtskrig 2. Vargar på jakt 1940-1941
Stockholm:Hjalmarson & Högberg, 2004. 230x170 mm. Pappband. 324s ill sv/v. Kartor. Skomsl
90:-
019114
Bloch, Herbert
The bombardment of Monte Cassino (February 14-16, 1944). A new appraisal
1976. 240x170 mm. Hft. 46s ill sv/v
70:-
028917
Boldt-Christmas, G E F
Från Clausewitz till Liddel Hart. En strategisk studie
Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 220x150 mm. Clbd. 158s. Namnt
210:-
022230
Bolin, Sture
Världskriget och Versaillesfreden
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1964. Pocket. 169s. Utvikbara karta. Tryck: Berlingska
60:-
031054
Borkin, Joseph
Hitler & IG Farben. En skildring av alliansen mellan den tyska krigsmakten och den multinationella kemijätten
Stockholm:Tiden, 1978. 220x140 mm. Pappband. 302s Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl. Originaltitel: The Crime and Punishment of I.G. Farben
60:-
028814
Bower, Tom
Heros of the Worl War II. The Men and Women who won the War
London:Boxtree, 1995. 250x190 mm. Clbd. 144s ill sv/v
60:-
032912
Brandt, W
Kriget i Norge 9 april-9 juni 1940
Stockholm:Albert Bonnier, 1941. 220x150 mm. Biblioteksband. 161s. Biblioteksstämplar
60:-
009174
Brandt, Willy/Elster, Torolf m.fl
Norge ockuperat och fritt
Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1943. 190x140 mm. Clbd. 325s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Nordisk Rotogravyr
60:-
022197
Bratt, Erik
Människor och flygande maskiner
Linköping:Flygföretag, 1992. 220x150 mm. Ills.pappbd. 242s ill sv/v Tryck: Tryckeriet AB, Linköping
70:-
016783
Bruchfeld, Stéphane/Levine, Paul A
....om detta må ni berätta. En bok om Förintelsen i Europa 1933-1945
Stockholm:Regeringskansliet, 1998. 190x280 mm. Hft. 83s ill sv/v
40:-
016777
Bullock, Alan
Hitler. En studie i tyranni
Stockholm:Prisma, 1978. 210x140 mm. Clbd. 744s ill sv/v. Tryck: Eric Jannersten, Avesta. Originaltitel: Hitler, a study in tyranny (1952)
140:-
000472
Bullock, Alan
Hitler en studie i tyranni. I-III
Stockholm:Prisma, 1964. Pocket. 1952, 1962. 215+225+255s. ill sv/v. Tryck: Tryckindustri AB, Solna. Del 1: Partiledaren 1889-1933. Del 2: Rikskanslern 1933-1939. Del 3: Fältherren 1939-1945. Namnt. Originaltitel: Hitler: a study in tyranny.
120:-
019632
Burman, Olof A
Officers-examen för infanterister
Stockholm:1806. 200x130 mm. Hft. 86, (1)s. 1 utvikbar pl. 1 tabell. Tryckt hos Carl Delén. Namnt. Samtida nött blått omsl. Bakre omslaget och pl. med fuktfläck. Oskuren.
130:-
030523
Byström, Oscar
Från gamla mötesplatser. Bl.a. Hultsfred, Skillingaryd, Kulltorp. Kalmar regemente
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1914. 230x140 mm. Hft. 175s ill sv/v. Bortklippt namnt. Nötta omsl
80:-
012185
Carlgren, W.M
Korten på bordet. Svenska vitböcker om krigsårens utrikespolitik
Stockholm:Militärhistoriska Förlaget, 1989. 210x150 mm. Hft. 104s Tryck: Risbergs Tryckeri, Uddevalla
60:-
019678
Carlsson, Holger
Nazismen i Sverige.... ett varningens ord
Stockholm:Trots allt!, 1942. 190x130 mm. Hft. 224s Tryck: Tryckeri AB Federativ. 3:e uppl. Omsl. något nötta
80:-
028932
Carlsson, Holger
Nazismen i Sverige.... ett varningens ord
Stockholm:Trots allt!, 1942. 190x130 mm. Clbd. 224s Tryck: Tryckeri AB Federativ. 7:e uppl. Båda omsl. medbundna. Arne Clementsons dödsannons ur SvD 18/5 1971 medföljer. Namnt
100:-
030380
Carlsson, Sven-Olof
Första boken om Gripen
Djursholm:Bevingade Ord Förlag, 1991. 250x210 mm. Dek. clbd. 127s ill sv/v och färg. Tryck: AW Grafiska, Uppsala. Skomsl
60:-
028990
Cavalli, E
Det svenska pansarvapnet
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1957. 210x150 mm. Hft. 116s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
100:-
004194
Ceadel, Martin
Pacifism in Britain. The Defining of Faith. Oxford Historical Monographs
Oxford:Clarendon Press, 1980. 220x140 mm. Clbd. 342s skomsl
90:-
011345
Cederblad, Carl/Wennerström-Hartman, Eva
Beväringssvenska uppsatser och brev. Ingår i undersökningen Svensk manlig ungdom i 20-årsåldern
Stockholm:Natur och Kultur, 1940. 220x140 mm. Hft. 367s Tryck: Lindbergs. Något nötta omslag
80:-
004173
Cherra, Georges
Krigsfånge i Tyskland. En fransman berättar
Stockholm:Tidens Förlag, 1944. 195x130 mm. Hft. 98s 2:a uppl. Nött ex
80:-
016882
Connor, Ken
Elitstyrka SAS. Från ökenkrigare till Ghost Force
Lund:Historiska Media, 2001. 230x160 mm. Clbd. 464s. Kartor. Tryck: AiT Falun. Originaltitel: Ghost Force. The Secret History of the SAS. Skomsl
180:-
022322
Conquest, Robert
Stalin och mordet på Kirov
Stockholm:Prisma, 1991. 220x140 mm. Pappband. 215s Tryck: TunaTryck, Eskilstuna. Skomsl. Originaltitel: Stalin and the Kirov Murder (1989)
70:-
009206
Cowin, Hugh W
Fighting Ships
New York:Gallery Books, 1984. 270x200 mm. Ills.pappbd. 64s. Genomillustrerad i färg
80:-
019742
Cowles, Virginia
Spökmajoren
Stockholm:Prisma, 1984. 220x140 mm. Ills.pappbd. 269s Tryck: ABM-Tryck, Avesta. Originaltitel: The Phantom Major (1958). Handlar om David Stirling
50:-
009600
Creasy, Edward
The Fifteen Decisive battles of the World: From Marathon to Waterloo
London:Richard Bently & Son, 1893. 190x130 mm. Clbd. 407s ill sv/v Tryck: Richard Clay & Sons. Namnt. Bandet fuktskadat. Inlagan fin. 35:e uppl
80:-
004189
Curnock, George c
Hospitals under fire. But the Lamp Stills Burns
London:George Allen & Unwin Ltd, 1941. 200x130 mm. Rött clbd. 148s ill sv/v
90:-
026424
Dahlberg, Hans
I Sverige under 2:a världskriget
Stockholm:Bonnier Fakta, 1983. 240x170 mm. Clbd. 331s Rikt il sv/v . 1:a uppl. 2:a tryckningen
50:-
029037
Dahlberg, Rasmus
Dödliga uppdrag under andra världskriget. Bl.a. U 47:s torpedanfall mot Royal Oak 1939. Stormningen av Eben Emael 1940. Sänkningen av två slagskepp i Alexandrias hamn 1941. Erövningen av Enigmakoderna 1942. Telemarkens hjältar
Stockholm:Bonnierförlagen, 2006. 220x140 mm. Pappband. 192s ill Tryck: ScandBook, Falun. Originaltitel: Dristige missioner fra 2. verdenskrig. Skomsl
60:-
016782
Dahl, Hans Fredrik
Vidkun Quisling. En norsk tragedi
Stockholm:Norstedt, 1993. 240x150 mm. Clbd. 472s ill sv/v. Skomsl
80:-
023149
Dahllöf, Gunnar
Teknikkriget som förändrade världen. Den epokgörande utvecklingen under andra världskriget av Radarn, Libertyfartyget, Datorn, Jetflyget, Syntetmaterialen, V-vapnen och Atombomben
Luleå:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2001. 250x170 mm. Ills.pappbd. 139s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska. 2:a utgåvan, faximilupplaga
50:-
009345
Danielson, Joh. Rich
Finska kriget och Finlands krigare 1808-1809
Helsingfors:Osakeyhtiö Weilin & Göös Aktiebolg, 1897. 230x160 mm. Hfrbd. 797s ill sv/v Utvikbara kartor. Fint ex.
340:-
016778
Deighton, Len
Blixtkrig. Från Hitlers uppgång till Dunkerques fall
Värnamo:Atlantis, 1989. 210x150 mm. Ills.pappbd. 342s ill. sv/v. Kartor. Tryck: Fälths Tryckeri. Originaltitel: Blitzkrieg-From the Rise of Hitler to the Fall of Dunkirk (1979)
70:-
014503
Deighton, Len
Jaktpiloterna. Sanningen om Slaget om Storbritannien
Stockholm:Atlantis, 1980. 220x150 mm. Ills.clbd. 322s ill sv/v Tryck: Axlins Tryckeri, Södertälje. Originaltitel: Fighter-The true story of the Battle of Britain (1980)
90:-
032892
Dobson, Christopher/ Payne, Ronald
Spionernas vem är det. Alla världens agenter och underrättelsetjänster
Info Books, 1988. 210x130 mm. Ills.pappbd. 416s ill sv/v
120:-
033132
Dowswell, Paul
Krigshistorier från första och andra världskriget
Lund:Historiska Media, 2009. Pocket. 288s ill sv/v
40:-
018511
Edlund, Albin
Skeppsgosse och örlogsman på 1930-talet
Karlskrona:Axel Abrahamsons Tryckeri, 1993. 210x150 mm. Hft. 138s ill sv/v
60:-
018513
Edwards, Kenneth
Örlogsmän och diplomater
Stockholm:Nautiska Förlaget, 1938. 220x150 mm. Hft. 316s ill sv/v Tryck: Tilgmans Tryckeri, Helsingfors. Rygg och främre omsl. nedtill något trasiga
70:-
019178
Eisenhower, Dwight D
Korståg i Europa
Stockholm:Saxon & Lindström, 1948. 220x150 mm. Hfrbd. 581s ill sv/v. Kartor. Originaltitel: Crusade in Europe (1948). Namnt
90:-
029008
Elgström, M
Infanteriet i atomåldern
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1962. 210x150 mm. Hft. 122s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr
80:-
018517
Ellerman-Jensen, Uffe/Thiede, Sven E
Olfert Fischer i Golfen
Köpenhamn:Langkjaer, 1991. 200x200 mm. Hft. 60s ill sv/v
50:-
032143
Englich, Kurt
Den osynliga fronten. Spioncentral Stockholm
Stockholm:Carlsson, 1985. 210x140 mm. Ills.pappband. 205s ill sv/v Tryck: Graphic Systems, Göteborg
80:-
024162
Engwall, Gösta
På post. Skildringar från verksamheten bland männen i vårt lands militära beredskapstjänst
Stockholm:Frälsningsarmens Högkvarter, 1942. 220x150 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Stridsropets Tryckeri
50:-
022840
Ericson, Lars red
Andra världskriget. Dramatiska händelser 1939-45. Bl.a. Flykten från Karelen. Slaget om Kreta. General Percival och Singapores fall. Slutet vid Stalingrad. Svenskar i Waffen-SS. Raoul Wallenberg. Hitlers sista dagar
Lund:Historisk Media, 2004. 170x120 mm. Ills.pappbd. 152s
40:-
028439
Eriksson, Rune
Folk och Försvar 50 år. 1940-1990
Borås:Centralförbundet folk och Försvar, 1990. 250x210 mm. Ills.pappband. 107s ill sv/v Tryck: Sjuhäradsbygdens Tryckeri
60:-
029317
Fagerholm, P.E
Artilleriets geodetiska mätningar
Stockholm:Lantförsvarets kommandoexpedition, 1928. 220x140 mm. Clbd. 317s. Tabeller. Tryck: Ivar Haeggström
50:-
010151
Fawcett, Bill ed
Mercs. True Stories of Mercenaries in Action. Astounding tales of the courage, skill and sacrifice of the ultimate soldier
New York:Avon Book, 1999. Pocket. 295s
60:-
012181
Feldt, E/Wright, T von
Helsingfors erövning den 12 april 1918. Sedd från gruppen 2.4.2.4:s horisont
Helsingfors:1930. 250x190 mm. Hft. 31s
70:-
019053
Fest, Joachim
Undergången. Hitler och slutet på Tredje riket
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 2005. 210x140 mm. Pappband. 186s ill sv/v. Originaltitel: Der Untergang (2002). Skomsl
110:-
019219
Finer, S.E
Militärens roll i politiken
Stockholm:Aldus, 1969. Pocket. 328s Tryck: Berlingska, Lund. Originaltitel: The Man on Horseback. Aldusserien 281
50:-
031055
Fleming, H.M.LE
Warships of World War I. 2-Cruisers (British and German)
London:Ian Allan, 180x130 mm. Klammerhft. 71s ill sv/v
50:-
032198
Forsberg, C.D
Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne / på Kongl. Maj:ts nådigste befallning, ur gällande författningar sammandragna af C.D. Forsberg . Andra afdelningen 9:de artikeln Elfsborgs Regemente
Stockholm:1845. 230x140 mm. Hft. 42s Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Oskuret
170:-
029046
Forsberg, Tore
Spioner och spioner som spionerar på spioner. Spioner och kontraspioner i Sverige
Stockholm:Hjalmarson & Högberg, 2005. Pocket. 501s ill sv/v
60:-
028981
Forshell, Hans
Minan i sjökriget
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1959. 210x150 mm. Hft. 153s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.. Namnt
80:-
028980
Forshell, Hans
Vår örlogsflotta
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1956. 210x150 mm. Hft. 111s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.. Namnt
80:-
027060
Franck, Göran Hans/Rothpfeffer, Tomas red
Folkmord. Rapport från Internationella Kommisionen för undersökning av USA:s krigsförbrytelser i Indokina
Stockholm:Rabén & Sjögren, 1971. Pocket. 217s
40:-
019054
Frankson, Anders/Zetterling, Niklas
Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag
Stockholm:Norstedt, 2004. 240x160 mm. Pappband. 301s ill sv/v. Skomsl
90:-
024158
Frick, Lennart W/Rosander, Lars
Det vakande ögat. Svensk underrättelsetjänst under 400 år
Lund:Historisk Media, 1999. Pocket. 317s ill sv/v Tryck: Omnigraf
40:-
009465
Frizell, Bernard
Tidtabell för generalen
Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1974. Pocket. 233s Tryck. Esselte Herzog, Nacka. Orginaltitel: Timetable for the General (1972). Generla Henri Girauds rymning ur Königstein, Sachen 1942
70:-
007716
Frykman, Sven
Röda Korsexpeditionen till Tyskland
Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1945. 220x150 mm. Hft. 183s ills sv/v. karta. namnt
50:-
028813
Gallagher, Thomas
Attacken mot Tirpitz. Engelsmännen oskadliggör tyska flottans stolthet i en norsk fjord
Falköping:Forum, 1972. 220x140 mm. Clbd. 159s Tryck: Gummessons Boktryckeri. Originaltitel: The X-Craft Raid (1971)
60:-
018451
Geijerstam, K. af
Kungl. Skaraborgs Regemente genom tiderna. Ett minnesblad
Skövde:1930. 160x110 mm. Klammerhft. 32s ill sv/v Tryck: Västgöta Korrespondenten
50:-
004054
George, David LLoyd
War Memories Vol 1-2
London:Ivor Nicholson & Watson, 1936. 225x150 mm. Clbd. 1038s ill sv/v. Facsimilier. Kartor. Tryck: The Chapel Press, Andover, Hants
250:-
028963
Goltz, Colmar v. d
Ett folk i vapen. Ett arbete öfver vår tids härväsen och krigföring
Stockholm:Albert Bonnier, 1901. 220x140 mm. Hclbd. 437s. Öfversättning från femte upplagan af " Das Volk in Waffen ". Titelbladet solkigt
90:-
012313
Gorsjkov, S.G
Statens sjömakt. Marinlitteraturföreningen nr 63
Malmö:1977. 220x150 mm. Clbd. 318s. Kartor. Tryck: Norden. Skomsl
90:-
026842
Granholm, Fredrik
Från Hajen till Södermanland. Svenska ubåtar under 100 år. Marinlitteraturföreningen nr 89. Forum Navales skriftserie nr 7
Karlskrona:2003. 220x300 mm. Ills.pappb.. 95s ill sv/v och färg Tryck: Abrahamsons tryckeri
90:-
030377
Grasshoff, Richard
Belgiens Skuld. Samtidigt ett svar till Professor Waxweiler av Richard Grasshoff
Stockholm:Kommanditbolaget Chelius & Co, 1915. 240x160 mm. Hft. 96s. Utvikbar faksimil av telegram. Tryck: Victor Petterson
90:-
015947
Grenander, B. KR
Sur les conditions nécessaires, selon le droit des gens, pour avoir, en guerre le droit d'étre considére et traite comme soldat
Paris:A. Marescq Ainé, 1882. 220x140 mm. Samtida clbd. 49s. Extrait de la Revue pratique de droit Francais. Tome XLIX, Nos 9 A 12. 1981
100:-
011784
Gruchmann, Lothar
Andra världskriget. Andra delen 1944-1945. Från invasionen till kapitulationen
Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1969. Pocket. 239s Originaltitel: Der Zweite Weltkrieg (1967). Utgallrat biblioteksex. Plastad
40:-
012172
Gullers, K.W/ Nycop, C.A
Då. Våra beredskapsår 1939-1945
Bra Böcker, 1975. 240x210 mm. Ills.pappbd.. ill sv/v fotografier
50:-
028997
Gärdin, Georg
Luftskyddserfarenheter. Vad sker och hur handla när bomberna falla?
Uddevalla:Folkförsvaret Förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 106s ill sv/v. Annonser. Tryck: Bohusläns Grafiska. Namnt. Liten reva på bakre omsl
80:-
007305
Hammar, Hugo
John Ericssons Monitor och drabbningen på Hampton Roads
Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1937. 250x180 mm. Hft. 57s. 3 bilagor. ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Delvis ouppskuren
120:-
030381
Hansson, Karl-Axel m.fl
Flyget på Karlsborg. Västgöta flygflottilj 1939-1989
Stockholm:Prisma, 1989. 240x210 mm. Dek.pappband. 135s ill sv/v Tryck: Offset Tryck.Skomsl
120:-
028810
Hapgood, David/Richardson, David
Monte Cassino
Wiken, 1985. 220x140 mm. Pappband. 286s ill sv/v. Skomsl. Originaltitel: Monte Cassino (1984)
60:-
004245
Harvey, Frank
Air war Vietnam. For the first time in book form! The eye-witness, on the spot, in-the-air story of the planes, the men, and the new kind of war they fight
New York:Bantam, 1967. Pocket. 185s ill i sv/v. Med bilder på flygplanstyper som deltog i Vietnamkriget
45:-
028811
Heckman, Wolf
Rommels krig i Afrika. "Ökenrävar" mot "ökenråttor"
Malmö:Berghs, 1980. 210x140 mm. Pappband. 436s ill sv/v. Kartor. Tryck: Vänersborg-Boktryckeri. Skomsl. Originaltitel: Rommels krieg in Afrika (1976)
70:-
022494
Hedin, Svante
Armfeldts fälttåg mot Trondheim 1718-1719. En kommenterad bibliografi
Visby:Visum, 1986. 270x180 mm. Ills.pappbd. 367s. Faksimilier. Utvikbar färglagd karta. Tryck: Gotlands Allehanda
180:-
022458
Hedin, Sven
Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915
Stockholm:Albert Bonnier, 1915. 240x160 mm. Ryggclbd. 964s ill sv/v. Kartor
90:-
024611
Hedin, Sven
Utan uppdrag i Berlin
Stockholm:Fahlcrantz & Gumaelius, 1949. 220x160 mm. Hft. 291s Tryck: Norrköpings Tidningar
80:-
029010
Hellgren, Inge
Svensk ingenjörtrupp
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 108s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr. Namnt
80:-
028979
Hellström, Nils
Jagare
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1960. 210x150 mm. Hft. 106s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.
100:-
028978
Hellström, Nils
Signal till anfall. En bok om motortorpedbåtsvapnet
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1967. 210x150 mm. Hft. 90s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.
80:-
028965
Hemdal, Dag
Reservfänrik. Sammanbunden med av samma författare: Eldlledare
Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 190x130 mm. Clbd. 1940-1941. 223s. Karta. + 212s. Handlar om slagen vid Summa, Tali och Tervajoki samt Kriget efter den 13 mars 1940. Bandet av Nordheims Bokbinderi, Landskrona
90:-
007053
Hennel, Lennart
Västernorrlands regemente växer fram. Särtryck
1977. 220x160 mm. Hft. s91-164 ill sv/v Tryck: Tofters tryckeri, Östervåla. Ded av författaren
40:-
014717
Heuss, Theodor
Vad vill Hitler? Nationalsocialismens mål och medel
Stockholm:Natur och Kultur, 1932. 220x140 mm. Hft. 148s Tryck: Kurt Lindberg. Originaltitel: Hitlers Weg
200:-
018278
Hofsten, Hans von
Ulven. Redovisning av de faktiska omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning. Utförd på uppdrag av Överbefälhavaren
Stockholm:1999. 210x150 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Abrahmsons, Karlskrona. 4:e uppl. Meddelanden från Militärhistoriska avdelningen vif Militärhögskolan Nr 5
60:-
018666
Holmström, Arne
Frontrapport. Finska vinterkriget 1939-1940 och invasionen av Norge 1940
Hallstavik:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. 220x150 mm. Ills.pappbd. 143s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska
90:-
008648
Holm, Torsten
Kriget och kulturutvecklingen i historiskt perspektiv
Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1941. 190x130 mm. Clryggbd. 194s Tryck: Victor Pettersons Bokindustri
60:-
030204
Howarth, David
Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Världshistoriens största invasionsföretag. Prismas berömda krigsskildringar
Stockholm:Prisma, 1984. 220x140 mm. Ills.pappband. 285s Tryck: Berlingska, Lund. Orginaltitel: Dawn of D-day (1959)
60:-
004169
Howarth, David
Dawn od D-day. The heroic story of the men who were there
London:Collins, 1959. 200x140 mm. Rött clbd. 255s ill sv/v. Kartor. Trasigt skomsl. Namnt
90:-
030092
Hugemark, Bo
Stormvarning. Sverige inför andra världskriget
Luleå:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. 210x150 mm. Ills. papband. 184s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska
60:-
009888
Hugemark, Bo
Storm över öknen. 13 uppsatser om Gulf-kriget
Stockholm:Probus, 1991. 210x150 mm. Hft. 125s Tryck: Norstedts Tryckeri
50:-
030091
Hugemark, Bo
Urladdning. 1940 blixtkrigens år
Luleå:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. 210x150 mm. Ills. papband. 392s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska
60:-
024570
Huldt, Bo/Welin, Gustaf/Örn, Torsten red
Bevar eller skapa fred. FNs nya roll
Stockholm:Norstedt, 1995. 220x140 mm. Clbd. 489s Tryck: Smegraf, Smedjebacken. Tillsk
80:-
011755
Hulthander, Carl
Biografiska anteckningar från Carlberg 1792-1892
Norrköping:M.W.Wallberg, 1892. 250x160 mm. Hfrbd. 345s. Har tillhört Apotekare John Fr. Svenson. Fint Hedbergband.
350:-
030723
Hägg, Frans Emil
En fálebonnes minnen
Stockholm:Narvaförbundet/Litteris, 1977. 210x150 mm. Hft. 90s ill sv/v. Förf. namnt
60:-
026913
Häll, Knut E
Soldaten som inte kunde dö. Svensk äventyrare i Främlingslegionen
Stockholm:LT:s förlag, 1987. 200x130 mm. Ills.pappb.. 311s ill sv/v Tryck: Lunds Pockettryck
50:-
013684
Jackson, Robert
Modern Military Aircraft. Development-Weaponry-Specifications
London:Amber Books Ltd, 2003. 130x170mm. Ills.pappbd. 320s rikt ills i sv/v och färg. Skomsl. Nytt ex
130:-
015969
Jonasson, Stig
Nazismen i dokument
Stockholm:Prisma, 1966. Pocket. 204s ill sv/v Tryck: AB Godvil
60:-
012169
Jonson, Klas
Glömda segrare. Öden och äventyr i Västra Sverige. Bl.a. Om Harald Stake
Stockholm:Natur och Kultur, 1943. 220x140 mm. Hft. 245s ill sv/v. Kartor. Tryck: Gustaf Lindström
100:-
018990
Jukes, Geoffrey
Stalingrad-vändpunkten
Aldus, 1972. 220x140 mm. Hft. 160s rikt ill sv/v. kartor.Originaltitel: Stalingrad, the turning point, 1968
40:-
015950
Karl XV
Tankar om nutidens taktiska rörelser af C
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1867. 220x150 mm. Hft. 37s. 2 pl av kanonlavetter
130:-
016657
Keegan, John
Det första världskriget
Stockholm:Natur och Kultur, 2003. Pocket. 491s ill sv/v. kartor. Originaltitel: The First World War (1998)
60:-
015063
Keneally, Thomas
Schindlers ark
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1983. 220x140 mm. Pappband. 394s. Originaltitiel: Schindler´s List
90:-
016880
Kimche, David/Bawly, Dan
Sandstormen. Sexdagarskriget juni 1967 förspel och följder
Stockholm:Norstedt, 1968. 220x140 mm. Hft. 281s. Kartor. Originaltitel: The Sandstorm (1968)
80:-
028989
Kinnman, P.-A
Svensk signaltrupp
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1963. 210x150 mm. Hft. 163s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr
100:-
028816
Kissinger, Henry A
Försvar och utrikespolitik. Amerika vid skiljevägen
Stockholm:Förlags AB Hörsta, 1962. 220x160 mm. Hft. 343s Tryck: Beyronds, Malmö. Originaltitel: The Necessity for Choice-The Prospects of American Foreign Policy. Militärlitteraturföreningen nr 235. Marinlitteraturföreningen nr 53
40:-
033765
Kjellander, Bo
Arméns första bil. Ett vanskligt materielförsök i Jämtland på 1910-talet
Uddevalla:Militärhistoriska avdelningen vid Kungl Militärhögskolan, 1985. 210x150 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Bohusläningen. Handlar om lastbilar från Tidaholm
130:-
024567
Kjellander, Bo
Militärhögskolan och dess förhistoria. Utgiven till Militärhögskolans 25-årsjubileum 1986
Stockholm:Probus, 1986. 220x150 mm. Clbd. 103s ill sv/v Tryck: Norstedts
50:-
009988
Klembowski
Det militära spioneriet. Militärlitteratur-Föreningens förlag 111
1912. 220x140 mm. Hft. 122s Tryck: P.A. Norstedt & Söner. En chiffreringsskiva i papp medföljer
120:-
029004
Klingenstierna, Axel
En ny giv i försvarsfrågan
Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1950. 210x150 mm. Hft. 48s. Annonser. Tryck: Idealtryck. Namnt
80:-
028996
Klingenstierna, Axel
Vårt infanteris utbildning. En kritik och ett förslag
Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1949. 210x150 mm. Hft. 115s ill sv/v. Annonser. Tryck: Idealtryck. Namnt
80:-
022176
Knopp, Guido
SS-Ondskans mäktiga redskap
Stockholm:Historiska Media, 2004. 230x160 mm. Pappband. 381s ill sv/v Tryck: ScandBook, Falun. Originaltitel: Die SS. Eine Warnung der Geschichte (2002). Skomsl
60:-
019603
Knudsen, H. Franklin
Jag var Quislings sekreterare
Strängnäs:Fahlcrantz & Gumaelius, 1951. 240x170 mm. Hft. 217s ill sv/v Tryck: Grafiska konstanstaltens tryckeri
130:-
024057
Kolpacoff, Victor
Fångarna i Quai Dong. En roman från dagens Vietnam
Stockholm:Albert Bonnier, 1968. 210x130 mm. Hft. 203s. Originaltitel: The Prisoners od Quai Dong (1967)
60:-
029005
Konow, Jan von
Svensk försvarsmakt
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1950. 210x150 mm. Hft. 140s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr. Namnt
80:-
029006
Konow, Jan von
Svenskt totalförsvar
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1960. 210x150 mm. Hft. 209s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr
90:-
013687
Krantz, Karl Johan
Garnisonsstadens politik och ekonomi. Växjö, Jönköping och Eksjö inför bygderegementenas kasernering. Kronobergsboken 1988/1989
Växjö:Kronobergs läns hembygdsförbund, 1988. 220x160 mm. Ills.pappbd. 144s ill sv/v. Tryck: Svanbergs boktryckeri. Nytt ex.
60:-
012079
Kretz, Åke
Flyganfall ! Hur skall jag handla?
Göteborg:Luftskyddsförlaget, 1939. 190x130 mm. Hft. 168+XXIX s ill sv/v. Tryck: Bröderna Borgström, Motala. 1:a uppl
80:-
031957
Kumm, Elfred
Indelt soldat och rotebonde
Stockholm:LT:s förlag, 1989. 230x160 mm. Dek.clbd. 250s ill sv/v Tryck: Norbok, Oslo. Faksimiltryck av originalupplagan 1949
70:-
028938
Kumm, Elfred
Indelt soldat och rotebonde
Stockholm:LT:s förlag, 1949. 230x160 mm. Dek. clryggband. 250s ill sv/v Tryck: Tryckeriaktiebolaget Fylgia
70:-
009545
Kutschbach, A
Der Brandherd Europas. 50 Jahre Balkan-Erinnerungen
Leipzig:E. Haberland Verlag, 1929. 190x130 mm. Clbd. 455s. 54 Illustrationen nach Original-Photographien und Bild des Verfassers
70:-
024102
Käll, Ivar
En rusthållares minnen
Sigtuna:1944. 220x150 mm. Hft. 184s ill sv/v
80:-
019586
Lagerberg, Sven
Livgardet i Stockholm. En stockholmskrönika. Stockholms Stadsmuseums småskrifter nr 5. Ur museinämndens verksamhetsberättelse 1967
Stockholm:1967. 240x170 mm. Klammerhft. 30s ill sv/v Tryck: K.L. Beckman
40:-
011760
Lagerhjelm, Gust
Napoleon och Wellington på Pyreneiska halfön 1808-1810. Krigshistoriska betraktelser med hänsyn till befästningar och centralförsvar
Stockholm:P.A.Norstedt & Söners Förlag, 1889. 220x140 mm. Hfrbd. 213s+4s subskribentförteckning. 4 utvikbara kartor, varav en över Carlsborg i Västergötland med omgivningar. Fint ex
250:-
018515
Lagvall, Bertil
Flottans Neutralitetsvakt 1939-1945. Krönika. marinlitteraturföreningen nr 71
Karlskrona:1991. 210x140 mm. Laminatband. 212s. Utvikbara tabeller. ill sv/v. Tryck: Abrahamsons Tryckeri. Skomsl. Några sidor lossnat från ryggen
50:-
009568
Lancaster, Bruce/Plumb, J.H
The American Heritage. Book of the Revolution
New York:Dell, 1969. Pocket. 383s. Laurel-Leaf Library
50:-
023576
Lane, Mark
Inte bara Song My. Amerikaner om kriget i Vietnamn
Stockholm:Pan/Norstedts, 1970. Pocket. 109s. Namnt
60:-
028988
Lange, Tor
Svensk pansartrupp
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1968. 210x150 mm. Hft. 85s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr
100:-
019324
Lang, Jochen von
Förhören med Eichmann. Utskrifter från den Israeliska polisens bandupptagningar
Stockholm:Tiden, 1983. 210x140 mm. Hft. 300s Tryck: Fälth, Värnamo. Originaltitel: Das Eichmannprotokoll (1982)
90:-
007719
Lapierre, Dominique/Collins, Larry
Brinner Paris?- Adolf Hitler 25 augusti 1944
Malmö:Berghs, 1965. 210x150 mm. Hft. 311s ill sv/v Tryck: Boktryck, Hälsingborg. Orginaltitel: Paris brûle-t-il. 1965
40:-
004197
Lapierre, Dominique/Collins, Larry
Brinner Paris?- Adolf Hitler 25 augusti 1944
Stockholm:Tidens Bokklubb, 1966. 215x140 mm. Pappband. 294s ill sv/v Tryck: Kristisanstads Boktryckeri. Orginaltitel: Paris brûle-t-il. 1965
50:-
028983
Larsson, Bertil
Det svenska kustartilleriet
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1956. 210x150 mm. Hft. 105s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.
100:-
004233
Laurin, Carl G.
Alla har rätt samt andra uppsatser med anledning av världskriget
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1917. 225x150 mm. Hft. 144s Nött ex. Namnstämpel
40:-
004174
Lean, E. Tangye
Voices in the darkness. The Story of the European Radio War
London:Secker and Warburg, 1943. 220x140 mm. Svart clbd. 243s ill sv/v
80:-
004178
Lee, Clark
Storm i Stilla Havet. Ett ögonvittnes berättelse om kriget mot Japan från Bataan till Salomonöarna
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1943. 220x140 mm. Hft. 388s. Karta Orginaltitel: They call it Pacific. Ouppsk
90:-
031961
Lewenhaupt, Adam
Karl XII:s officerare. Biografiska anteckningar andra delen L-Ö
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1921. 250x170 mm. Hft. (4), s375-799. Tryck: Iduns. Omsl. något nötta
200:-
004183
Lidman, Sara
Samtal i Hanoi
Stockholm:Aldus/Bonniers, 1967. Pocket. 170s Delfinsreien D 260. Nött. Fuktfläck. Urklipp om Sara Lidman medföljer
40:-
028982
Lindblad, Ragnar
Svenska luftvärnet
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 84s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.. Namnt
90:-
018665
Linder, Jan
Norge 1940. Drama i nio akter
Stockholm:Infomanager Förlag, 2005. 220x150 mm. Ills.pappbd. 196s ill sv/v Tryck: Svenska Tryckcentralen, Avesta
70:-
028967
Lindgren, P
Sabotageverksamhet. Medel och motåtgärder. Medborgarkunskap om riksförsvaret 18. Riksförbundet för Sveriges Försvar
Stockholm:1944. 190x130 mm. Hft. 80s ill sv/v Tryck: Saxon & Lindström
50:-
009891
Lord, Walter
Day of Infamy
New York:Henry Holt and Co, 1957. 210x140 mm. Clbd. 243s ill sv/v fotografier. Kartor. Handlar om Pearl Harbor. Skomsl
140:-
025826
Malling, Henrik
Kugl. Västgöta Regementes äreminnen
Göteborg:1919. 250x170 mm. Hft. 95s ill sv/v. Kartor. Tryck: Wezäta
60:-
029000
Meyerhöffer, Alf
Det fria Europas försvar
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1957. 210x150 mm. Hft. 158s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
80:-
028993
Meyerhöffer, Alf
Generalstab och trupp
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1954. 210x150 mm. Hft. 96s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr
80:-
029002
Meyerhöffer, Alf
Hur kan Sverige militärt försvaras?
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1953. 210x150 mm. Hft. 174s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
100:-
028998
Meyerhöffer, Alf
Svensk krigsmakt vid rymd- och kärnvapenkrig
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1959. 210x150 mm. Hft. 172s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr
100:-
029001
Meyerhöffer, Alf
Svensk motståndsrörelse
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 120s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
90:-
028999
Meyerhöffer, Alf
Sveriges försvar och atomvapnet
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1956. 210x150 mm. Hft. 156s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
100:-
029003
Meyerhöffer, Alf
Sveriges viktigaste försvarsfråga. Alliansfrihet eller Atlantpaktanslutning
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1958. 210x150 mm. Hft. 133s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
80:-
026882
Mikola, K J
Finland´s Wars During World War II ( 1939-1945)
1973. 180x130 mm. Klammerhft. xxxii s. Kartor. Mikkeli 1973. Oy Länsi-Savon Kirjapaino
50:-
028984
Mosséen, Ulf
Det svenska artilleriet
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1957. 210x150 mm. Hft. 120s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt
100:-
024625
O.B. utgivare
Rang. och förteckningh: uppå Kongl. Maytz. Regementz. och Comp. officerare. till. häst. och foth: Pro anno 1684. Arméns rulla 1684
Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1906. 230x150 mm. Hft. 107s. Tryckt som manuskript
170:-
028994
Odensjö, Per
Svenska krigsmaktens förplägnadstjänst i fred och krig
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1960. 210x150 mm. Hft. 149s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr
80:-
015936
Planting-Gyllenbåga, W
Anteckningar om Västgöta regemente i Sveriges krig 1520-1814
Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1904. 170x120 mm. Mjukt clbd. 171s ill sv/v. Genomskinligt omslag
100:-
028986
Qvarnström, Einar
Svensk underhållstrupp
Uddevalla:Folkförsvaret Förlag, 1956. 210x150 mm. Hft. 93s ill sv/v. Annonser. Tryck: Bohusläns Grafiska
100:-
011780
Ryan, Cornelius
Den längsta dagen. D-dagen tisdagen den 6 juni 1944
Stockholm:Albert Bonnier, 1962. 190x130 mm. Pappband. 251s ill sv/v. Kartor. Originaltitel: The Longest Day June 6, 1944.
60:-
029007
Scholander, A.F. E:son
Robotvapen
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1958. 210x150 mm. Hft. 183s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr
100:-
029011
Scholander, Arne/Hedberg, Jonas
Moderna kärnvapen
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1962. 210x150 mm. Hft. 334s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr
100:-
009183
Shaw, Benhard
Bernad Shaws funderingar om freden
Stockholm:Albert Bonnier, 1919. 200x130 mm. Hft. 127s. Något nött
70:-
028992
Siegbahn, Per
Hemvänet. Symbol för svensk försvarsvilja. En bok om det svenska hemvärnet, dess historia och funktion i dagens samhälle
Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1966. 210x150 mm. Hft. 113s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr
90:-
019631
Tamm, V
Värnpliktsutbildningen vid armén. Medborgarkunskap om riksförsvaret 7
Stockholm:Riksförbundet för Sveriges Försvar, 1942. 190x130 mm. Hft. 64s Tryck: Saxon & Lindström
60:-
 
åter till toppen