| Uppdaterad: 2011-02-06 |
| ID | Bok | Pris |
|---|---|---|
028975 | Armborstet 1956. Årsskrift för Kungl Dalregementets Kamratförening. Handlar om Orsa kompani 1955. 210x150 mm. Hft. 220s+annonser. ill sv/v Tryck: Falu Nya Boktryckeri, Falun. Något nötta omsl | 80:- |
004228 | Blixtanfall. 1939 års Försvarsförbund 1940. 195x130 mm. Hft. 47s ill sv/v. Tryck: Åetå-tryck. Några fläckar | 40:- |
016008 | Borg-Skum. Matrikel över vapenbröderna Kungl. Vaxholms Kustartilleriregementes och dess föregångarres kamratförening. Årg. 7. Nr 4 Oskar-Fredriksborg:1948. 210x140 mm. Hft. 65+xxvii. Annonser. Tryck: Hedbergs Reklam. Något nött | 80:- |
028942 | Kriget mot Sovjetryssland. Innehåller bl.a. Rikskansler Hitlers proklamation till tyska folket. Tyska utrikesministeriets not till sovjetregeringen Stockholm:1941. 190x140 mm. Klammerhft. 95s Tryck: Klara Civiltryckeri. Namnt | 120:- |
018450 | Kungl. Västgöta regemente. Kamrat- och minnesfest 21/8 1926 Göteborg:1926. 230x150 mm. Klammerhft. 31s ill sv/v Tryck: Wald. Zachrissons Boktryckeri. Tidningsurklipp medföljer | 70:- |
018453 | Kungl. Västgöta Regementes Minnessamling i Skara museum. Handledning bestående av Kort historik över Regementet samt Katalog Vänersborg:1968. 210x150 mm. Klammerhft. 39s ill sv/v Tryck: Carlssons Eftr. Stämpel på främre omsl. samt namnt | 40:- |
025829 | Kungl. Västgöta Regemetntes Kamratförenings årsskrift 1931. Handlar om Lars Jespersson Kruus Vänersborg:1931. 230x150 mm. Hft. 40s ill sv/v Tryck: C.W. Carlssons Eftr. | 60:- |
014533 | Kvalleristminnen av f.värnpliktige livdragonen N:r 64/1896 Stockholm:Almqvist & Wiksell, 1961. 210x130 mm. Hft. 78s ill sv/v | 80:- |
028971 | Luftvärnet och överflygningarna. Folkberedskapens upplysningsskrifter 6 Stockholm:1944. 190x130 mm. Klammerhft. 16s. Fig. i texten. Tryck: Nordisk Rotogravyr. 2:a uppl | 40:- |
026097 | Militära fakta 1965 1965. 140x100 mm. Klammerhft. 18s. Intressanta fakta om de militära förhållandena 1965 | 40:- |
012083 | Modern soldatvård. Bildningsråden i verksamheten. Utgiven av Centralrådet för religiös och kulturell verksamhet inom försvarsväsendet Stockholm:1941. 200x140 mm. Hft. 79s ill sv/v Tryck: Wilhelmssons Boktr. Bakre omslaget med liten reva | 40:- |
019330 | Några demonstrationsförsök belysande gasskydd Ystad:Riksluftskyddsförbundet, 1941. 220x150 mm. Klammerhft. 24s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet | 40:- |
011364 | Svenska Underofficersförbundet 1907-1932. Minnesskrift Stockholm:1932. 240x180 mm. Hfrbd. 187s ill sv/v. Fint ex | 70:- |
028985 | Svenskt artilleri av idag. Ett viktigt truppslag Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1952. 210x150 mm. Hft. 57s ill sv/v. Annonser. Tryck: Södermans Boktr. Namnt | 100:- |
026096 | Säkerhets- och försvarspolitiken. Socialdemokraterna 1972. 190x110 mm. Klammerhft. 40s. Tidningsurklipp bifogas | 40:- |
017516 | Tanks of other Nations. France. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1970. 210x150 mm. Hft. 47s ill sv/v | 50:- |
017515 | Tanks of other Nations. Germany. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1969. 210x150 mm. Hft. 52s ill sv/v. 2:a uppl. 1973 | 50:- |
017517 | Tanks of other Nations. USA. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1969. 210x150 mm. Hft. 55s ill sv/v | 50:- |
017518 | Tanks of other Nations. USSR. An illustrated record of the development of armoured fighting vehicles Dorset:The Royal Armoured Corps Tank Museum, 1970. 210x150 mm. Hft. 58s ill sv/v | 50:- |
031464 | Trossboden i Staby. En symbol och fem uppsatser. Kalmar regementes kamratförening 1999. 210x150 mm. Hft. 71s ill sv/v. Produktion Studio Esplanad | 60:- |
012816 | Vapenteknik. Vapen i lantkriget Stockholm:P A Norstedt & Söner, 1923. 250x170 mm. Hft. 80s ill sv/v. Tryckt som korrektur. Förstryckningar i texten. Ur Uppfinningarnas bok | 380:- |
009243 | Vietnam i dokument. Sammanställda av Teddy Arnberg, Erik Eriksson, Bengt Liljenroth och Leif Ryhle Stockholm:Prisma, 1968. Pocket. 287s | 60:- |
028987 | Vårt pansarvapen. Historik. Organisation. Personal. Utbildning. Pansarfordon. Taktik. Pansarbekämpning. Utveklingstendenser Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1951. 210x150 mm. Hft. 70s ill sv/v. Annonser. Tryck: Idealtryck. Namnt | 100:- |
011360 | Aglion, Raul Ökenkriget. Slaget om Afrika Stockholm:Ljus, 1941. 220x160 mm. Hft. 200s ill sv/v Tryck: Esselte. Originaltitel: War in the Desert. | 90:- |
024331 | Agrell, Wilhelm De omänskliga rättigheterna. Bokslut över en FN-deklaration Stockholm:Ordfront, 1998. 210x 140 mm. Pappband. 227s Tryck: AiT, Scandbook, Falun. Skomsl | 70:- |
028686 | Agrell, Wilhelm En doft av krig. Roman Stockholm:Carlsson Bokförlag, 1991. 220x130 mm. Ills.pappband. 212s Tryck: Schmodts Boktryckeri, Helsingborg | 50:- |
013055 | Ahlgren, Nils Atomkrig. Fakta och spekulationer Stockholm:Norstedt, 1946. 220x140 mm. Hft. 149s ill sv/v. Namnt | 70:- |
025789 | Ahlgren, Oscar Från indelningsverkets dagar. Hågkomster och historier Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1913. 210x140 mm. Hclbd. 166s ill sv/v. Bandet något nött | 80:- |
022164 | Albion, Robert Greenhalgh/Reed Rowena ed Makers of Naval Policy 1798-1947 Annapolis, Maryland:Naval Institute Press, 1980. 240x180 mm. Clbd. 737s. Inlagan har delvis lossnat | 70:- |
012817 | Alm, J Vapnens historia Stockholm:Sveriges skyttetidning, 1927. 250x180 mm. Hft. 231s ill sv/v Tryck: Boktryckeri Hazzel. Lös i ryggen. Namnt. | 300:- |
018455 | Aminoff, Iwan T Strödda anteckningar ur Kungl. Skaraborgs regementes historia. Efter källor, utarbetade af Kapten S. Lagerberg Skövde:1913. 210x140 mm. Klammerhft. 27s Tryck: Västgöta Korrespondenten | 90:- |
030944 | Aminoff, Iwan T. (Radscha) Kriget Norge-Ryssland. Följder af olycksåret 1905 Stockholm:Gustafson & Pålsons Bokförlag, 1906. 230x170 mm. Dek. clbd. 412s ill sv/v . Namnt | 70:- |
009207 | Ancker, Bo Vaktparaden kommer ! En taktfast rapsodi Bok och bild, 1970. 250x190 mm. Clbd. 112s ill. sv/v | 70:- |
027058 | Andersson, Bo G/Stenquist, Bjarne Vapensmugglarna. Boken om Bofors, FFV, Regeringen och Svensk vapenexport Författarförlaget, 1988. 240x160 mm. Pappband. 339s Tryck: Fingraf, Södertälje. Naggat skomsl | 60:- |
028432 | Andersson, Edgar P/ Edgren, Nils 40 graders resfeber. Äventyr i krig och fred bland svarta och vita Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1938. 220x150 mm. Hfrbd. 238s Fint hfrbd. med 4 upphöjda bind. Marmorerat pärmpapper. Handlar bl.a om Främlingslegionen | 70:- |
015115 | Arnold-Forster, H.O I manövertornet. Populär framställning av en nutida sjöstrid Stockholm:Looström & Komp:s Förlag, 1892. 190x150 mm. Ills.pappbd. 77s ill sv/v Tryck: Centraltryckeriet | 110:- |
017065 | Artéus, Gunnar Nordens garnisonsstäder. Slutrapport från ett forskningsprojekt. Försvarshögskolan Acta B4 Stockholm:Probus, 1997. 210x150 mm. Hft. 228s ill sv/v Tryck: C O Ekblad & Co | 50:- |
024108 | Asklin, Gunnar Vingad vakt i väst 1916-18. Om tidiga flygningar i Västsverige. Om flygpionjärer och flygplan Mölndal:A. Lindgren & Söner, 1980. 240x170 mm. Hft. 72s Tryck: Bröderna Klingvalls tryckeri | 130:- |
011248 | Baklanov, Grigorij Juli 41 Stockholm:W & W, 1965. Hft. 190s | 50:- |
008461 | Baldwin, Hanson W Första världskriget Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1963. Pocket. 197s kartor Tryck: Victor Petterson. W&W serien nr 26. Plastad | 70:- |
018992 | Barker, A.J Pearl Harbor Aldus, 1972. 210x140 mm. Hft. 160s rikt ill sv/v. Kartor.Originaltitel: Pearl Harbor. Veck på främre omsl | 40:- |
018669 | Barnett, Correlli Hitlers generaler Stockholm:Prisma, 2004. 230x170 mm. Pappband. 544s ill sv/v Tryck: ScandBook, Falun. Skomsl. Originaltitel: Hitler´s Generals (1989) | 200:- |
024759 | Beevor, Antony Berlin. Slutstriden 1945 Lund:Historisk Media, 2006. Storpocket. 543s. Kartor. Originaltitel: Berlin - The Downfall 1945 | 40:- |
028809 | Beevor, Antony Kreta. Erövring och motstånd Lund:Historisk Media, 2004. 230x160 mm. Pappband. 450s ill sv/v Tryck: ScandBook, Falun. Skomsl. Originaltitel: Crete. The Battle and the Resistance (1991) | 60:- |
031087 | Beevor, Antony Spanska inbördeskriget Lund:Historisk Media, 2007. 210x140 mm. Hft. 560s ill sv/v Tryck: Mediaprint, Uddevalla | 60:- |
031767 | Beevor, Antony & Vinogradova, Luba Vasilij Grossman. Reporter i krig. Dagboksanteckningar från andra världskriget Lund:Historisk Media, 2007. 230x150 mm. Clbd. 427s ill sv/v. Kartor. Tryck: Mediaprint, Uddevalla. Skomsl. Bibl.stämpel. Originaltitel: A Writer at War. Vasily Grossman with the Red Army 1941-1945 | 80:- |
018452 | Bensow, Einar Kungl. Skaraborgs Pansarregemente och dess historiska traditioner Göteborg:1943. 200x140 mm. Klammerhft. 46s ill sv/v Tryck: Göteborgslitografen | 50:- |
030713 | Berg, Ejnar Kaserner, baracker och hyddor. Svenska soldatboningar under fyra århundraden Stockholm:Almqvist & Wiksell International, 1981. 300x210 mm. Hft. 187s ill med ritningar och sv/v fotografier. Tryck: Bohusläningen, Uddevalla. Armémusei skrifter III | 200:- |
012032 | Berg, Ejnar/Konow, Jan von Vyer från hedar, moar och slätter. Arméns mötesplatser och deras bebyggelse Stockholm:Probus, 1996. 250x210 mm. Ills.clbd. 221s ill sv/v Tryck: Ekblads, Västervik. Nr 927 av 999 ex. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek | 150:- |
007889 | Berg, Erik R Krigsfångar och andra Stockholm:Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1943. 190x130 mm. Hft. 140s ill sv/v Tryck: Svenska Tryckeriaktiebolaget. Handlar om författarens arbete bland krigsfångar i Tyskland. Tillsk | 40:- |
027762 | Berggren, Gustaf Kungl. Hallands regemente ( Västgöta-Dals regemente ) 1624-1924. Minnesskrift utgiven med anledning av regementets 300-åriga tillvaro. På grundval av Majoren m.m. Arvid Noreens "Anteckningar om Kugl. Hallands regemente åren 1625-1910" utarbetad Halmstad:1924. 250x180 mm. Hft. 91s ill sv/v. Kartor. 1 pl. Tryck: J.B. Meijels. Omsl. ngt solkiga | 500:- |
029009 | Berggren, Stig Ingenjörtrupperna i atomåldern Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1965. 210x150 mm. Hft. 132s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr | 80:- |
015113 | Bergsten, L-E Kriget väcker Finland. Underbara tilldragelser vid fronten och hemorten krigsvintern 1939-1940 Stockholm:Förlaget Filiadelfia, 1940. 190x130 mm. Hft. 111s ill sv/v Tryck: Härolden. Något nött ex | 80:- |
016780 | Bergström, Christer Mot avgrunden. Spelet som ledde till andra världskriget Atlantis, 1990. 210x140 mm. Clbd. 159s. Skomsl | 70:- |
004198 | Bernadotte, Folke Slutet. Mina humanitära förhandlingar i Tyskland våren 1945 och deras politiska följder Stockholm:P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1945. 200x120 mm. Hft. 161s ill sv/v | 40:- |
013003 | Bjärsjö, Hans Strid och tävlan på haven Stockholm:JB Förlaget, 1959. 240x180 mm. Clbd. 175s ill sv/v. Tryck: Rotopress | 100:- |
021763 | Björnsen, Björn Norge 9 april 1940. Tyska invasionen timme för timme Stockholm:Atlantis, 1978. 220x160 mm. Ills.pappbd. 320s ill sv/v Tryck: Kristianstads Boktryckeri | 50:- |
031752 | Blagowidow, George Attentat mot Hitler Stockholm:Wahlström, 1985. 210x140 mm. Ills.pappband. 239s Tryck: ScandBook, Falun | 50:- |
026405 | Blair, Clay Hitlers ubåtskrig 1. Vargar på jakt 1939-1940 Stockholm:Hjalmarson & Högberg, 2004. 230x170 mm. Pappband. 350s ill sv/v. Kartor. Skomsl | 90:- |
026406 | Blair, Clay Hitlers ubåtskrig 2. Vargar på jakt 1940-1941 Stockholm:Hjalmarson & Högberg, 2004. 230x170 mm. Pappband. 324s ill sv/v. Kartor. Skomsl | 90:- |
019114 | Bloch, Herbert The bombardment of Monte Cassino (February 14-16, 1944). A new appraisal 1976. 240x170 mm. Hft. 46s ill sv/v | 70:- |
028917 | Boldt-Christmas, G E F Från Clausewitz till Liddel Hart. En strategisk studie Stockholm:Albert Bonnier, 1939. 220x150 mm. Clbd. 158s. Namnt | 210:- |
022230 | Bolin, Sture Världskriget och Versaillesfreden Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1964. Pocket. 169s. Utvikbara karta. Tryck: Berlingska | 60:- |
031054 | Borkin, Joseph Hitler & IG Farben. En skildring av alliansen mellan den tyska krigsmakten och den multinationella kemijätten Stockholm:Tiden, 1978. 220x140 mm. Pappband. 302s Tryck: Kristianstads Boktryckeri. Skomsl. Originaltitel: The Crime and Punishment of I.G. Farben | 60:- |
028814 | Bower, Tom Heros of the Worl War II. The Men and Women who won the War London:Boxtree, 1995. 250x190 mm. Clbd. 144s ill sv/v | 60:- |
032912 | Brandt, W Kriget i Norge 9 april-9 juni 1940 Stockholm:Albert Bonnier, 1941. 220x150 mm. Biblioteksband. 161s. Biblioteksstämplar | 60:- |
009174 | Brandt, Willy/Elster, Torolf m.fl Norge ockuperat och fritt Stockholm:Kooperativa förbundets bokförlag, 1943. 190x140 mm. Clbd. 325s ill sv/v. Utvikbar karta. Tryck: Nordisk Rotogravyr | 60:- |
022197 | Bratt, Erik Människor och flygande maskiner Linköping:Flygföretag, 1992. 220x150 mm. Ills.pappbd. 242s ill sv/v Tryck: Tryckeriet AB, Linköping | 70:- |
016783 | Bruchfeld, Stéphane/Levine, Paul A ....om detta må ni berätta. En bok om Förintelsen i Europa 1933-1945 Stockholm:Regeringskansliet, 1998. 190x280 mm. Hft. 83s ill sv/v | 40:- |
016777 | Bullock, Alan Hitler. En studie i tyranni Stockholm:Prisma, 1978. 210x140 mm. Clbd. 744s ill sv/v. Tryck: Eric Jannersten, Avesta. Originaltitel: Hitler, a study in tyranny (1952) | 140:- |
000472 | Bullock, Alan Hitler en studie i tyranni. I-III Stockholm:Prisma, 1964. Pocket. 1952, 1962. 215+225+255s. ill sv/v. Tryck: Tryckindustri AB, Solna. Del 1: Partiledaren 1889-1933. Del 2: Rikskanslern 1933-1939. Del 3: Fältherren 1939-1945. Namnt. Originaltitel: Hitler: a study in tyranny. | 120:- |
019632 | Burman, Olof A Officers-examen för infanterister Stockholm:1806. 200x130 mm. Hft. 86, (1)s. 1 utvikbar pl. 1 tabell. Tryckt hos Carl Delén. Namnt. Samtida nött blått omsl. Bakre omslaget och pl. med fuktfläck. Oskuren. | 130:- |
030523 | Byström, Oscar Från gamla mötesplatser. Bl.a. Hultsfred, Skillingaryd, Kulltorp. Kalmar regemente Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1914. 230x140 mm. Hft. 175s ill sv/v. Bortklippt namnt. Nötta omsl | 80:- |
012185 | Carlgren, W.M Korten på bordet. Svenska vitböcker om krigsårens utrikespolitik Stockholm:Militärhistoriska Förlaget, 1989. 210x150 mm. Hft. 104s Tryck: Risbergs Tryckeri, Uddevalla | 60:- |
019678 | Carlsson, Holger Nazismen i Sverige.... ett varningens ord Stockholm:Trots allt!, 1942. 190x130 mm. Hft. 224s Tryck: Tryckeri AB Federativ. 3:e uppl. Omsl. något nötta | 80:- |
028932 | Carlsson, Holger Nazismen i Sverige.... ett varningens ord Stockholm:Trots allt!, 1942. 190x130 mm. Clbd. 224s Tryck: Tryckeri AB Federativ. 7:e uppl. Båda omsl. medbundna. Arne Clementsons dödsannons ur SvD 18/5 1971 medföljer. Namnt | 100:- |
030380 | Carlsson, Sven-Olof Första boken om Gripen Djursholm:Bevingade Ord Förlag, 1991. 250x210 mm. Dek. clbd. 127s ill sv/v och färg. Tryck: AW Grafiska, Uppsala. Skomsl | 60:- |
028990 | Cavalli, E Det svenska pansarvapnet Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1957. 210x150 mm. Hft. 116s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. Namnt | 100:- |
004194 | Ceadel, Martin Pacifism in Britain. The Defining of Faith. Oxford Historical Monographs Oxford:Clarendon Press, 1980. 220x140 mm. Clbd. 342s skomsl | 90:- |
011345 | Cederblad, Carl/Wennerström-Hartman, Eva Beväringssvenska uppsatser och brev. Ingår i undersökningen Svensk manlig ungdom i 20-årsåldern Stockholm:Natur och Kultur, 1940. 220x140 mm. Hft. 367s Tryck: Lindbergs. Något nötta omslag | 80:- |
004173 | Cherra, Georges Krigsfånge i Tyskland. En fransman berättar Stockholm:Tidens Förlag, 1944. 195x130 mm. Hft. 98s 2:a uppl. Nött ex | 80:- |
016882 | Connor, Ken Elitstyrka SAS. Från ökenkrigare till Ghost Force Lund:Historiska Media, 2001. 230x160 mm. Clbd. 464s. Kartor. Tryck: AiT Falun. Originaltitel: Ghost Force. The Secret History of the SAS. Skomsl | 180:- |
022322 | Conquest, Robert Stalin och mordet på Kirov Stockholm:Prisma, 1991. 220x140 mm. Pappband. 215s Tryck: TunaTryck, Eskilstuna. Skomsl. Originaltitel: Stalin and the Kirov Murder (1989) | 70:- |
009206 | Cowin, Hugh W Fighting Ships New York:Gallery Books, 1984. 270x200 mm. Ills.pappbd. 64s. Genomillustrerad i färg | 80:- |
019742 | Cowles, Virginia Spökmajoren Stockholm:Prisma, 1984. 220x140 mm. Ills.pappbd. 269s Tryck: ABM-Tryck, Avesta. Originaltitel: The Phantom Major (1958). Handlar om David Stirling | 50:- |
009600 | Creasy, Edward The Fifteen Decisive battles of the World: From Marathon to Waterloo London:Richard Bently & Son, 1893. 190x130 mm. Clbd. 407s ill sv/v Tryck: Richard Clay & Sons. Namnt. Bandet fuktskadat. Inlagan fin. 35:e uppl | 80:- |
004189 | Curnock, George c Hospitals under fire. But the Lamp Stills Burns London:George Allen & Unwin Ltd, 1941. 200x130 mm. Rött clbd. 148s ill sv/v | 90:- |
026424 | Dahlberg, Hans I Sverige under 2:a världskriget Stockholm:Bonnier Fakta, 1983. 240x170 mm. Clbd. 331s Rikt il sv/v . 1:a uppl. 2:a tryckningen | 50:- |
029037 | Dahlberg, Rasmus Dödliga uppdrag under andra världskriget. Bl.a. U 47:s torpedanfall mot Royal Oak 1939. Stormningen av Eben Emael 1940. Sänkningen av två slagskepp i Alexandrias hamn 1941. Erövningen av Enigmakoderna 1942. Telemarkens hjältar Stockholm:Bonnierförlagen, 2006. 220x140 mm. Pappband. 192s ill Tryck: ScandBook, Falun. Originaltitel: Dristige missioner fra 2. verdenskrig. Skomsl | 60:- |
016782 | Dahl, Hans Fredrik Vidkun Quisling. En norsk tragedi Stockholm:Norstedt, 1993. 240x150 mm. Clbd. 472s ill sv/v. Skomsl | 80:- |
023149 | Dahllöf, Gunnar Teknikkriget som förändrade världen. Den epokgörande utvecklingen under andra världskriget av Radarn, Libertyfartyget, Datorn, Jetflyget, Syntetmaterialen, V-vapnen och Atombomben Luleå:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2001. 250x170 mm. Ills.pappbd. 139s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska. 2:a utgåvan, faximilupplaga | 50:- |
009345 | Danielson, Joh. Rich Finska kriget och Finlands krigare 1808-1809 Helsingfors:Osakeyhtiö Weilin & Göös Aktiebolg, 1897. 230x160 mm. Hfrbd. 797s ill sv/v Utvikbara kartor. Fint ex. | 340:- |
016778 | Deighton, Len Blixtkrig. Från Hitlers uppgång till Dunkerques fall Värnamo:Atlantis, 1989. 210x150 mm. Ills.pappbd. 342s ill. sv/v. Kartor. Tryck: Fälths Tryckeri. Originaltitel: Blitzkrieg-From the Rise of Hitler to the Fall of Dunkirk (1979) | 70:- |
014503 | Deighton, Len Jaktpiloterna. Sanningen om Slaget om Storbritannien Stockholm:Atlantis, 1980. 220x150 mm. Ills.clbd. 322s ill sv/v Tryck: Axlins Tryckeri, Södertälje. Originaltitel: Fighter-The true story of the Battle of Britain (1980) | 90:- |
032892 | Dobson, Christopher/ Payne, Ronald Spionernas vem är det. Alla världens agenter och underrättelsetjänster Info Books, 1988. 210x130 mm. Ills.pappbd. 416s ill sv/v | 120:- |
033132 | Dowswell, Paul Krigshistorier från första och andra världskriget Lund:Historiska Media, 2009. Pocket. 288s ill sv/v | 40:- |
018511 | Edlund, Albin Skeppsgosse och örlogsman på 1930-talet Karlskrona:Axel Abrahamsons Tryckeri, 1993. 210x150 mm. Hft. 138s ill sv/v | 60:- |
018513 | Edwards, Kenneth Örlogsmän och diplomater Stockholm:Nautiska Förlaget, 1938. 220x150 mm. Hft. 316s ill sv/v Tryck: Tilgmans Tryckeri, Helsingfors. Rygg och främre omsl. nedtill något trasiga | 70:- |
019178 | Eisenhower, Dwight D Korståg i Europa Stockholm:Saxon & Lindström, 1948. 220x150 mm. Hfrbd. 581s ill sv/v. Kartor. Originaltitel: Crusade in Europe (1948). Namnt | 90:- |
029008 | Elgström, M Infanteriet i atomåldern Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1962. 210x150 mm. Hft. 122s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr | 80:- |
018517 | Ellerman-Jensen, Uffe/Thiede, Sven E Olfert Fischer i Golfen Köpenhamn:Langkjaer, 1991. 200x200 mm. Hft. 60s ill sv/v | 50:- |
032143 | Englich, Kurt Den osynliga fronten. Spioncentral Stockholm Stockholm:Carlsson, 1985. 210x140 mm. Ills.pappband. 205s ill sv/v Tryck: Graphic Systems, Göteborg | 80:- |
024162 | Engwall, Gösta På post. Skildringar från verksamheten bland männen i vårt lands militära beredskapstjänst Stockholm:Frälsningsarmens Högkvarter, 1942. 220x150 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Stridsropets Tryckeri | 50:- |
022840 | Ericson, Lars red Andra världskriget. Dramatiska händelser 1939-45. Bl.a. Flykten från Karelen. Slaget om Kreta. General Percival och Singapores fall. Slutet vid Stalingrad. Svenskar i Waffen-SS. Raoul Wallenberg. Hitlers sista dagar Lund:Historisk Media, 2004. 170x120 mm. Ills.pappbd. 152s | 40:- |
028439 | Eriksson, Rune Folk och Försvar 50 år. 1940-1990 Borås:Centralförbundet folk och Försvar, 1990. 250x210 mm. Ills.pappband. 107s ill sv/v Tryck: Sjuhäradsbygdens Tryckeri | 60:- |
029317 | Fagerholm, P.E Artilleriets geodetiska mätningar Stockholm:Lantförsvarets kommandoexpedition, 1928. 220x140 mm. Clbd. 317s. Tabeller. Tryck: Ivar Haeggström | 50:- |
010151 | Fawcett, Bill ed Mercs. True Stories of Mercenaries in Action. Astounding tales of the courage, skill and sacrifice of the ultimate soldier New York:Avon Book, 1999. Pocket. 295s | 60:- |
012181 | Feldt, E/Wright, T von Helsingfors erövning den 12 april 1918. Sedd från gruppen 2.4.2.4:s horisont Helsingfors:1930. 250x190 mm. Hft. 31s | 70:- |
019053 | Fest, Joachim Undergången. Hitler och slutet på Tredje riket Stockholm:Wahlström & Widstrand, 2005. 210x140 mm. Pappband. 186s ill sv/v. Originaltitel: Der Untergang (2002). Skomsl | 110:- |
019219 | Finer, S.E Militärens roll i politiken Stockholm:Aldus, 1969. Pocket. 328s Tryck: Berlingska, Lund. Originaltitel: The Man on Horseback. Aldusserien 281 | 50:- |
031055 | Fleming, H.M.LE Warships of World War I. 2-Cruisers (British and German) London:Ian Allan, 180x130 mm. Klammerhft. 71s ill sv/v | 50:- |
032198 | Forsberg, C.D Stadganden rörande rotehållaren och soldaten wid indelta infanteri-regementerne / på Kongl. Maj:ts nådigste befallning, ur gällande författningar sammandragna af C.D. Forsberg . Andra afdelningen 9:de artikeln Elfsborgs Regemente Stockholm:1845. 230x140 mm. Hft. 42s Tryck: P.A. Norstedt & Söner. Oskuret | 170:- |
029046 | Forsberg, Tore Spioner och spioner som spionerar på spioner. Spioner och kontraspioner i Sverige Stockholm:Hjalmarson & Högberg, 2005. Pocket. 501s ill sv/v | 60:- |
028981 | Forshell, Hans Minan i sjökriget Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1959. 210x150 mm. Hft. 153s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.. Namnt | 80:- |
028980 | Forshell, Hans Vår örlogsflotta Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1956. 210x150 mm. Hft. 111s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr.. Namnt | 80:- |
027060 | Franck, Göran Hans/Rothpfeffer, Tomas red Folkmord. Rapport från Internationella Kommisionen för undersökning av USA:s krigsförbrytelser i Indokina Stockholm:Rabén & Sjögren, 1971. Pocket. 217s | 40:- |
019054 | Frankson, Anders/Zetterling, Niklas Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag Stockholm:Norstedt, 2004. 240x160 mm. Pappband. 301s ill sv/v. Skomsl | 90:- |
024158 | Frick, Lennart W/Rosander, Lars Det vakande ögat. Svensk underrättelsetjänst under 400 år Lund:Historisk Media, 1999. Pocket. 317s ill sv/v Tryck: Omnigraf | 40:- |
009465 | Frizell, Bernard Tidtabell för generalen Stockholm:Wahlström & Widstrand, 1974. Pocket. 233s Tryck. Esselte Herzog, Nacka. Orginaltitel: Timetable for the General (1972). Generla Henri Girauds rymning ur Königstein, Sachen 1942 | 70:- |
007716 | Frykman, Sven Röda Korsexpeditionen till Tyskland Stockholm:Albert Bonniers Förlag, 1945. 220x150 mm. Hft. 183s ills sv/v. karta. namnt | 50:- |
028813 | Gallagher, Thomas Attacken mot Tirpitz. Engelsmännen oskadliggör tyska flottans stolthet i en norsk fjord Falköping:Forum, 1972. 220x140 mm. Clbd. 159s Tryck: Gummessons Boktryckeri. Originaltitel: The X-Craft Raid (1971) | 60:- |
018451 | Geijerstam, K. af Kungl. Skaraborgs Regemente genom tiderna. Ett minnesblad Skövde:1930. 160x110 mm. Klammerhft. 32s ill sv/v Tryck: Västgöta Korrespondenten | 50:- |
004054 | George, David LLoyd War Memories Vol 1-2 London:Ivor Nicholson & Watson, 1936. 225x150 mm. Clbd. 1038s ill sv/v. Facsimilier. Kartor. Tryck: The Chapel Press, Andover, Hants | 250:- |
028963 | Goltz, Colmar v. d Ett folk i vapen. Ett arbete öfver vår tids härväsen och krigföring Stockholm:Albert Bonnier, 1901. 220x140 mm. Hclbd. 437s. Öfversättning från femte upplagan af " Das Volk in Waffen ". Titelbladet solkigt | 90:- |
012313 | Gorsjkov, S.G Statens sjömakt. Marinlitteraturföreningen nr 63 Malmö:1977. 220x150 mm. Clbd. 318s. Kartor. Tryck: Norden. Skomsl | 90:- |
026842 | Granholm, Fredrik Från Hajen till Södermanland. Svenska ubåtar under 100 år. Marinlitteraturföreningen nr 89. Forum Navales skriftserie nr 7 Karlskrona:2003. 220x300 mm. Ills.pappb.. 95s ill sv/v och färg Tryck: Abrahamsons tryckeri | 90:- |
030377 | Grasshoff, Richard Belgiens Skuld. Samtidigt ett svar till Professor Waxweiler av Richard Grasshoff Stockholm:Kommanditbolaget Chelius & Co, 1915. 240x160 mm. Hft. 96s. Utvikbar faksimil av telegram. Tryck: Victor Petterson | 90:- |
015947 | Grenander, B. KR Sur les conditions nécessaires, selon le droit des gens, pour avoir, en guerre le droit d'étre considére et traite comme soldat Paris:A. Marescq Ainé, 1882. 220x140 mm. Samtida clbd. 49s. Extrait de la Revue pratique de droit Francais. Tome XLIX, Nos 9 A 12. 1981 | 100:- |
011784 | Gruchmann, Lothar Andra världskriget. Andra delen 1944-1945. Från invasionen till kapitulationen Stockholm:Aldus/ Bonniers, 1969. Pocket. 239s Originaltitel: Der Zweite Weltkrieg (1967). Utgallrat biblioteksex. Plastad | 40:- |
012172 | Gullers, K.W/ Nycop, C.A Då. Våra beredskapsår 1939-1945 Bra Böcker, 1975. 240x210 mm. Ills.pappbd.. ill sv/v fotografier | 50:- |
028997 | Gärdin, Georg Luftskyddserfarenheter. Vad sker och hur handla när bomberna falla? Uddevalla:Folkförsvaret Förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 106s ill sv/v. Annonser. Tryck: Bohusläns Grafiska. Namnt. Liten reva på bakre omsl | 80:- |
007305 | Hammar, Hugo John Ericssons Monitor och drabbningen på Hampton Roads Stockholm:Hugo Gebers Förlag, 1937. 250x180 mm. Hft. 57s. 3 bilagor. ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala. Delvis ouppskuren | 120:- |
030381 | Hansson, Karl-Axel m.fl Flyget på Karlsborg. Västgöta flygflottilj 1939-1989 Stockholm:Prisma, 1989. 240x210 mm. Dek.pappband. 135s ill sv/v Tryck: Offset Tryck.Skomsl | 120:- |
028810 | Hapgood, David/Richardson, David Monte Cassino Wiken, 1985. 220x140 mm. Pappband. 286s ill sv/v. Skomsl. Originaltitel: Monte Cassino (1984) | 60:- |
004245 | Harvey, Frank Air war Vietnam. For the first time in book form! The eye-witness, on the spot, in-the-air story of the planes, the men, and the new kind of war they fight New York:Bantam, 1967. Pocket. 185s ill i sv/v. Med bilder på flygplanstyper som deltog i Vietnamkriget | 45:- |
028811 | Heckman, Wolf Rommels krig i Afrika. "Ökenrävar" mot "ökenråttor" Malmö:Berghs, 1980. 210x140 mm. Pappband. 436s ill sv/v. Kartor. Tryck: Vänersborg-Boktryckeri. Skomsl. Originaltitel: Rommels krieg in Afrika (1976) | 70:- |
022494 | Hedin, Svante Armfeldts fälttåg mot Trondheim 1718-1719. En kommenterad bibliografi Visby:Visum, 1986. 270x180 mm. Ills.pappbd. 367s. Faksimilier. Utvikbar färglagd karta. Tryck: Gotlands Allehanda | 180:- |
022458 | Hedin, Sven Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars-augusti 1915 Stockholm:Albert Bonnier, 1915. 240x160 mm. Ryggclbd. 964s ill sv/v. Kartor | 90:- |
024611 | Hedin, Sven Utan uppdrag i Berlin Stockholm:Fahlcrantz & Gumaelius, 1949. 220x160 mm. Hft. 291s Tryck: Norrköpings Tidningar | 80:- |
029010 | Hellgren, Inge Svensk ingenjörtrupp Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1955. 210x150 mm. Hft. 108s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr. Namnt | 80:- |
028979 | Hellström, Nils Jagare Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1960. 210x150 mm. Hft. 106s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. | 100:- |
028978 | Hellström, Nils Signal till anfall. En bok om motortorpedbåtsvapnet Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1967. 210x150 mm. Hft. 90s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr. | 80:- |
028965 | Hemdal, Dag Reservfänrik. Sammanbunden med av samma författare: Eldlledare Stockholm:Lars Hökerbergs bokförlag, 190x130 mm. Clbd. 1940-1941. 223s. Karta. + 212s. Handlar om slagen vid Summa, Tali och Tervajoki samt Kriget efter den 13 mars 1940. Bandet av Nordheims Bokbinderi, Landskrona | 90:- |
007053 | Hennel, Lennart Västernorrlands regemente växer fram. Särtryck 1977. 220x160 mm. Hft. s91-164 ill sv/v Tryck: Tofters tryckeri, Östervåla. Ded av författaren | 40:- |
014717 | Heuss, Theodor Vad vill Hitler? Nationalsocialismens mål och medel Stockholm:Natur och Kultur, 1932. 220x140 mm. Hft. 148s Tryck: Kurt Lindberg. Originaltitel: Hitlers Weg | 200:- |
018278 | Hofsten, Hans von Ulven. Redovisning av de faktiska omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning. Utförd på uppdrag av Överbefälhavaren Stockholm:1999. 210x150 mm. Hft. 64s ill sv/v Tryck: Abrahmsons, Karlskrona. 4:e uppl. Meddelanden från Militärhistoriska avdelningen vif Militärhögskolan Nr 5 | 60:- |
018666 | Holmström, Arne Frontrapport. Finska vinterkriget 1939-1940 och invasionen av Norge 1940 Hallstavik:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. 220x150 mm. Ills.pappbd. 143s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska | 90:- |
008648 | Holm, Torsten Kriget och kulturutvecklingen i historiskt perspektiv Uppsala:J.A. Lindblads Förlag, 1941. 190x130 mm. Clryggbd. 194s Tryck: Victor Pettersons Bokindustri | 60:- |
030204 | Howarth, David Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie den 6 juni 1944. Världshistoriens största invasionsföretag. Prismas berömda krigsskildringar Stockholm:Prisma, 1984. 220x140 mm. Ills.pappband. 285s Tryck: Berlingska, Lund. Orginaltitel: Dawn of D-day (1959) | 60:- |
004169 | Howarth, David Dawn od D-day. The heroic story of the men who were there London:Collins, 1959. 200x140 mm. Rött clbd. 255s ill sv/v. Kartor. Trasigt skomsl. Namnt | 90:- |
030092 | Hugemark, Bo Stormvarning. Sverige inför andra världskriget Luleå:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. 210x150 mm. Ills. papband. 184s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska | 60:- |
009888 | Hugemark, Bo Storm över öknen. 13 uppsatser om Gulf-kriget Stockholm:Probus, 1991. 210x150 mm. Hft. 125s Tryck: Norstedts Tryckeri | 50:- |
030091 | Hugemark, Bo Urladdning. 1940 blixtkrigens år Luleå:Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2002. 210x150 mm. Ills. papband. 392s ill sv/v Tryck: Luleå Grafiska | 60:- |
024570 | Huldt, Bo/Welin, Gustaf/Örn, Torsten red Bevar eller skapa fred. FNs nya roll Stockholm:Norstedt, 1995. 220x140 mm. Clbd. 489s Tryck: Smegraf, Smedjebacken. Tillsk | 80:- |
011755 | Hulthander, Carl Biografiska anteckningar från Carlberg 1792-1892 Norrköping:M.W.Wallberg, 1892. 250x160 mm. Hfrbd. 345s. Har tillhört Apotekare John Fr. Svenson. Fint Hedbergband. | 350:- |
030723 | Hägg, Frans Emil En fálebonnes minnen Stockholm:Narvaförbundet/Litteris, 1977. 210x150 mm. Hft. 90s ill sv/v. Förf. namnt | 60:- |
026913 | Häll, Knut E Soldaten som inte kunde dö. Svensk äventyrare i Främlingslegionen Stockholm:LT:s förlag, 1987. 200x130 mm. Ills.pappb.. 311s ill sv/v Tryck: Lunds Pockettryck | 50:- |
013684 | Jackson, Robert Modern Military Aircraft. Development-Weaponry-Specifications London:Amber Books Ltd, 2003. 130x170mm. Ills.pappbd. 320s rikt ills i sv/v och färg. Skomsl. Nytt ex | 130:- |
015969 | Jonasson, Stig Nazismen i dokument Stockholm:Prisma, 1966. Pocket. 204s ill sv/v Tryck: AB Godvil | 60:- |
012169 | Jonson, Klas Glömda segrare. Öden och äventyr i Västra Sverige. Bl.a. Om Harald Stake Stockholm:Natur och Kultur, 1943. 220x140 mm. Hft. 245s ill sv/v. Kartor. Tryck: Gustaf Lindström | 100:- |
018990 | Jukes, Geoffrey Stalingrad-vändpunkten Aldus, 1972. 220x140 mm. Hft. 160s rikt ill sv/v. kartor.Originaltitel: Stalingrad, the turning point, 1968 | 40:- |
015950 | Karl XV Tankar om nutidens taktiska rörelser af C Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1867. 220x150 mm. Hft. 37s. 2 pl av kanonlavetter | 130:- |
016657 | Keegan, John Det första världskriget Stockholm:Natur och Kultur, 2003. Pocket. 491s ill sv/v. kartor. Originaltitel: The First World War (1998) | 60:- |
015063 | Keneally, Thomas Schindlers ark Stockholm:P.A Norstedt & Söner, 1983. 220x140 mm. Pappband. 394s. Originaltitiel: Schindler´s List | 90:- |
016880 | Kimche, David/Bawly, Dan Sandstormen. Sexdagarskriget juni 1967 förspel och följder Stockholm:Norstedt, 1968. 220x140 mm. Hft. 281s. Kartor. Originaltitel: The Sandstorm (1968) | 80:- |
028989 | Kinnman, P.-A Svensk signaltrupp Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1963. 210x150 mm. Hft. 163s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamsons Boktr | 100:- |
028816 | Kissinger, Henry A Försvar och utrikespolitik. Amerika vid skiljevägen Stockholm:Förlags AB Hörsta, 1962. 220x160 mm. Hft. 343s Tryck: Beyronds, Malmö. Originaltitel: The Necessity for Choice-The Prospects of American Foreign Policy. Militärlitteraturföreningen nr 235. Marinlitteraturföreningen nr 53 | 40:- |
033765 | Kjellander, Bo Arméns första bil. Ett vanskligt materielförsök i Jämtland på 1910-talet Uddevalla:Militärhistoriska avdelningen vid Kungl Militärhögskolan, 1985. 210x150 mm. Hft. 63s ill sv/v Tryck: Bohusläningen. Handlar om lastbilar från Tidaholm | 130:- |
024567 | Kjellander, Bo Militärhögskolan och dess förhistoria. Utgiven till Militärhögskolans 25-årsjubileum 1986 Stockholm:Probus, 1986. 220x150 mm. Clbd. 103s ill sv/v Tryck: Norstedts | 50:- |
009988 | Klembowski Det militära spioneriet. Militärlitteratur-Föreningens förlag 111 1912. 220x140 mm. Hft. 122s Tryck: P.A. Norstedt & Söner. En chiffreringsskiva i papp medföljer | 120:- |
029004 | Klingenstierna, Axel En ny giv i försvarsfrågan Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1950. 210x150 mm. Hft. 48s. Annonser. Tryck: Idealtryck. Namnt | 80:- |
028996 | Klingenstierna, Axel Vårt infanteris utbildning. En kritik och ett förslag Stockholm:Folkförsvaret Förlag, 1949. 210x150 mm. Hft. 115s ill sv/v. Annonser. Tryck: Idealtryck. Namnt | 80:- |
022176 | Knopp, Guido SS-Ondskans mäktiga redskap Stockholm:Historiska Media, 2004. 230x160 mm. Pappband. 381s ill sv/v Tryck: ScandBook, Falun. Originaltitel: Die SS. Eine Warnung der Geschichte (2002). Skomsl | 60:- |
019603 | Knudsen, H. Franklin Jag var Quislings sekreterare Strängnäs:Fahlcrantz & Gumaelius, 1951. 240x170 mm. Hft. 217s ill sv/v Tryck: Grafiska konstanstaltens tryckeri | 130:- |
024057 | Kolpacoff, Victor Fångarna i Quai Dong. En roman från dagens Vietnam Stockholm:Albert Bonnier, 1968. 210x130 mm. Hft. 203s. Originaltitel: The Prisoners od Quai Dong (1967) | 60:- |
029005 | Konow, Jan von Svensk försvarsmakt Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1950. 210x150 mm. Hft. 140s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr. Namnt | 80:- |
029006 | Konow, Jan von Svenskt totalförsvar Karlskrona:Folkförsvaret Förlag, 1960. 210x150 mm. Hft. 209s ill sv/v. Annonser. Tryck: Axel Abrahamssons Boktr | 90:- |
013687 | Krantz, Karl Johan Garnisonsstadens politik och ekonomi. Växjö, Jönköping och Eksjö inför bygderegementenas kasernering. Kronobergsboken 1988/1989 Växjö:Kronobergs läns hembygdsförbund, 1988. 220x160 mm. Ills.pappbd. 144s ill sv/v. Tryck: Svanbergs boktryckeri. Nytt ex. | 60:- |
012079 | Kretz, Åke Flyganfall ! Hur skall jag handla? Göteborg:Luftskyddsförlaget, 1939. 190x130 mm. Hft. 168+XXIX s ill sv/v. Tryck: Bröderna Borgström, Motala. 1:a uppl | 80:- |